23 Şubat 2014 Pazar

23.02.2014 Genel Gündem

23.02.2014 Pazar

GÜNDEM

Dershanelere 1 Yıl Ek Süre 
Dershane ve öğrenci etüd merkezlerinin dönüşüm süreleri 1 yıl uzatıldı. Özel okullara yönelik 'boş kontenjan' desteğinden de vazgeçildi. Dün akşam Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen dershanelerin dönüştürülerek kapatılmasını öngören hükümet tasarısında önemli değişikliklere gidildi. Tasarının, dershane ve öğrenci etüt merkezlerinin, özel okullara ve geçici olarak açık öğretim yapan liselere dönüşebilmeleri için 2017/ 2018 eğitim öğretim yılı bitimine kadar tanınan süre 1 yıl uzatıldı. Bu değişiklikle, 2015 Eylül'üne kadar faaliyetlerini sürdürecek dershanelerin dönüşümleri için öngörülen takvim 2018/ 2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar uzatılmış oldu. Tasarıyla, dönüşümü teşvik getirilen eğitim ve öğretim desteğinde de değişikliğe gidildi. Tasarıdaki "özel okullarda boş kalan öğrenci kapasitesi için" verileceğine ilişkin ifade, "kontenjanı dolduramayan okullar için avantaj sağlayacağı" gerekçesiyle metinden çıkarıldı. Böylece, yardımın boş kontenjanlar için değil, belli sayı ve kriterleri taşıyan kayıtlı öğrencilere getirilmesinin önü açılmış oldu. Tasarıdaki 'açık lise' ifadesi de metinden çıkarıldı. Aday öğretmenlerin öğretmenlik sınava girmelerinde engel oluşturan 'disiplin cezası almama' koşulu da metinden çıkarıldı. Muhalefetin, aday öğretmenlik sürecini tamamlayan ancak öğretmenlik sınavını kazanamayanların memur olarak atanmaları önerisine de hükümetten olumlu yaklaşım geldi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tasarının Meclis Genel Kurul görüşmelerinde bu yönde değişikliğe gidilebileceğini söyledi. Emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı almayan, dershane ile öğrenci etüt merkezlerinde çalışan öğretmenlerin, KPSS'ye girmeden, gerekli şartları taşımaları halinde, sözlü sınavda başarılı olmak şartıyla öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanmasını öngören maddede de değişiklik yapıldı. Önergeyle 'öğretmen' ibaresi, 'eğitim personeli' diye değiştirildi. Ayrıca bakanlıkta istihdam edilenlerin, ayrıldıkları özel eğitim kurumlarından kıdem ve ihbar tazminatı talep etmemesi de hükme bağlandı.
Hürriyet


Neye İtiraz Ediyorlar Anlamıyorum 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen internet düzenlemesinin anayasaya uygun olarak yapıldığını savunarak, "Kişilik haklarını ihlal, özel hayatın gizliliği ve TİB Başkanı'nın gecikmesinde sakınca bulunan haller res'en kapatma kararını içeren 3 konuda da mahkeme kararı isteniyor. Mahkeme kararı olduktan sonra neye itiraz ediyorlar anlamıyorum" dedi. TİB Başkanı'nın resen yapacağı engellemelerin ayda, yılda bir olacağını kaydeden Acarer, kararların alınmasının ardından ise ilgili birimin, 24 saat içinde konuyu mahkemeye götüreceğini belirtti. Mahkeme kararlarının içeriğin çıkarılması değil, erişimin engellenmesi şeklinde geldiğini belirten Acarer, yurtdışında bulunan içeriğin çıkarılmasının mümkün olmadığını söyledi. TİB'in, içeriklerin engellenmesiyle ilgili mahkeme kararlarının çoğunu uygulayamadığını dile getiren Acarer, "Mahkeme kararları uygulansaydı Türkiye'de açık site kalmazdı" dedi. Yeni düzenlemeyle ilgili eleştirilerin "karşıyız" şeklinde geldiğini ancak neye karşı olunduğunun belli olmadığını öne süren Acarer, şunları kaydetti: "Yasanın hangi maddesine karşısınız? 'Şu maddenin şu fıkrasındaki şu husus öyle değil, böyle olması lazım', denmeli ki biz de ona göre değerlendirelim. Hapis cezasının kaldırılmasına mı, mağdur vatandaşın hızlı ve kesin sonuç almasına mı, engellemenin URL bazında olmasına mı? Neye karşılar, ben onu anlamadım. TİB Başkanının 'gecikmesinde sakınca bulunan haller' ile ilgili kapatma yetkisi belirlendi. Her halükarda mahkeme devrede. Mahkeme karar verdikten sonra neye karşı çıkıyoruz, yargıya da saygı duymamız lazım."
Milliyet

Böceği Koyanlar Yurtdışına Çıktı 
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili konuştu. Ala, Erdoğan'ın ofisine böcek konmasını "çok büyük casusluk faaliyeti" olarak yorumladı. Bu işin hem sorumlusu hem de uygulayıcısı olduğu tespit edilen rütbeli iki polisten birinin yakın zamanda, diğerinin ise çok önce yurtdışına çıktığını açıklayan Bakan Ala, her iki zanlının da hangi ülkede bulunduğunu bildiklerini aktardı. Ala, soruşturma tamamlandığında uluslararası hukuk sisteminin devreye sokularak gereğinin yapılacağını da sözlerine ekledi. Bakan Ala, 17 Aralık'ın ardından Emniyet'teki görevden alma işlemleriyle ilgili de konuştu: "260 bin kişilik bir teşkilat içerisinde çeşitli nedenlerle yer değiştirenler hep olagelmiştir. Geçen yıl bu tür değiştirmeye 15 bin kişi tabi tutulmuşken bu sene henüz bu bin kişi dahil olmak üzere beş bin kişi. Bunların bini 17 Aralık ile ilgili. Geri kalanı hiç 17 Aralık olmasa da yapmanız gereken değişiklikler." Efkan Ala, devlet içindeki paralel yapılanmayı anlatırken "Türkiye'de bürokratik devletten, demokratik devlete geçisin birçok aşamasını geride bıraktığımızı anlayamayan, anlayamamış bir yapı, bir ittifak. Türkiye'ye verdiği zarar büyük ama başarı sansı sıfıra yakın bir yapı" dedi.
Akşam

İnternete Özgürlük Eylemine Gazlı Yanıt 
Sansür eleştirilerinin hedefi olan 'yeni internet yasası'nı protesto için İstanbul ve Ankara'da protesto gösterileri yapıldı. İstanbul'daki eylem nedeniyle polis akşam saatlerinden itibaren klasik hale geldiği üzere Gezi Parkı ile Taksim Meydanı'na giriş-çıkışları kapattı. İstiklal Caddesi girişinde toplanan protestocular ise ellerindeki pankart ve dövizlerle, internet düzenlemesine karşı slogan atmaya başladı. Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruba, barikat kuran polis ekipleri tarafından izin verilmedi ve biber gazlı, TOMA'lı müdahalede bulunuldu. Tıka basa dolu bir halk otobüsüne isabet eden gaz fişeği ise yolculara çok zor anlar yaşattı. Kimi TOMA'ların kameralarla donatılması dikkat çekerken, sivil polisler çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ankara'da ise Kuğulu Park'ta toplanan kalabalık bir grup Kızılay'a doğru yürüyüşe geçerek, sloganlar ve dövizlerle Güvenpark'a geldi. Burada bir süre bekleyen ve açıklama yapan grup daha sonra dağıldı. Eylemin ardından 20 kişilik bir grup, Atatürk Bulvarını trafiğe kapattı. Araç sürücüleri ile grup üyeleri arasında kısa süreli bir tartışma da yaşandı.
Radikal

EKONOMİ 

ABD Doları               2, 1550               2, 2150
1 Euro                        2, 9619               3, 0444
İsviçre Frangı            2, 4269               2, 4945        
İngiliz Sterlini            3, 5969               3, 6971

Bankalarda Çalışan Sayısı 197 Bini Aştı 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre mevduat, kalkınma ve yatırım bankalarının çalışan sayısı 2013 dördüncü çeyreğinde 2012'nin aynı dönemine oranla 11 bin 362 (yüzde 6,1) artarak 197 bin 460 kişi oldu. Bu rakam, pek çok ilin nüfusunun üzerinde. Sektörün istihdamı Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Çankırı ve Gümüşhane, Iğdır, Kilis ve Tunceli'nin nüfusunu geçiyor. Resmi verilere göre kamusal sermayeli mevduat bankalarında 2013'ün dördüncü çeyreğinde çalışan sayısı 2 bin 897, özel sermayeli mevduat bankalarında 2 bin 755, yabancı sermayeli mevduat bankalarında 5 bin 382, kalkınma ve yatırım bankalarında 343 ve fon bankasında 3 kişi arttı. Mevduat bankalarında, banka başına ortalama 6 bin 7 çalışan bulunuyor. Bu rakam özel sermayeli bankalarda 8 bin 488'e, kamu sermayeli bankalarda 18 bin 155'e çıkıyor. Yabancı sermayeli bankalarda 2 bin 597'de kalıyor. Şu an Türkiye'de faaliyet yürüten banka sayısı 49. Bunların 32'si mevduat, 13'ü kalkınma ve yatırım, 4'ü katılım bankası. Mevduat bankalarından 17'si yabancı sermayeli, 11'i özel sermayeli, 3'ü kamu sermayeli. 2013'ün son çeyreği itibarıyla bankaların toplam şube sayısı 11 bin 23
Zaman

Rosatom: En Geç Mayısta Akkuyu İnşaatına Başlıyoruz 
Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) Türkiye'de nükleer santral kuracak şirketi Akkuyu NGS AŞ Operasyon Müdürü Oleg Titov, nisan-mayıs aylarında santral ile ilgili Türk makamlarından çevre etki değerlendirme (ÇED) raporunu alır almaz inşaata başlayacaklarını kaydetti. Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Rosatom'un Akkuyu nükleer santral projesiyle ilgili düzenlediği toplantıda konuşan Titov, proje kapsamında 10-12 bin kişiye iş sağlanacağını belirterek, "Projenin Rusya'ya ait olan hisselerinin yüzde 49'unu Türk özel sektörüne verebiliriz. Kim projede yer almak istiyorsa, bizimle görüşmelere katılabilir. Tasarım açısından iş grafiğine göre ilerliyoruz. Proje için ilgili Türk makamlarına ÇED raporu için başvurduk. Olumlu yanıtı alır almaz inşaata başlıyoruz. Projeyle ilgili çok sayıda dikkat etmemiz gereken ufak uyarılar aldık, bunların çoğunu giderdik. ÇED raporunu dört gözle bekliyoruz. İnşaata 2014'te başlamayı planlıyoruz." şeklinde konuştu. İnşaatta hangi şirketlerin yer alacağıyla ilgili durumun henüz netleşmediğine işaret eden Titov, "Belirlenen tek kurum ana müteahhit şirket Atomstroyeksport. Tabii ki burada inşaat çalışmalarına başka taşeron şirketler davet edilecek. Dolayısıyla ihaleler açılacak. Bununla ilgili tüm bilgiler Rosatom'un ve bizim sitede yer alacak." bilgisini verdi. Akkuyu projesinde Türk inşaat firmalarının çalışacağına inandıklarını kaydeden Akkuyu NGS AŞ Operasyon Müdürü, Rusya'dan bu işler için Türkiye'ye firmalar göndermenin masraflı olacağını söyledi. Santralin çevreyi kirleteceği yönündeki iddialara kesinlikle katılmadıklarını söyleyen Titov, daha önce yapılan bilirkişi inceleme raporlarında konuyla ilgili net bilgilerin bulunduğunu belirtti. Görüşmede, Akkuyu'da mühendis olarak çalışacak ve Rusya'da eğitim gören 15 Türk öğrenci de konuk edildi. Görüşmede Elçi-Müsteşarı Turan ve RTİB Başkanı Naki Karaaslan, öğrencilerin nükleer mühendislik alanında aldığı eğitimin Türk-Rus nükleer enerji işbirliği perspektifi açısından önemli olduğunu vurguladı
Zaman

'AB Sürecini Askıya Alma' İhtimaline Hiç Daha Yakın Olmadık 
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) kıdemli üyelerinden Andrew Duff, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde müzakerelerin askıya alınma ihtimaline daha önce hiç bu kadar yaklaşılmadığını söyledi. AP'nin İngiliz Liberal üyesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün internet kanununu onaylamasının ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanununu da onaylayacağı yönündeki beklentinin bu ihtimali artırdığını savundu. AP'de Zaman yazarı Dr. Şahin Alpay'ın da konuşmacı olduğu "Geçiş Sürecinde Türk Demokrasisi: Yaşananlar ve Eleştiriler" başlıklı panele katılan Duff, Ankara'yı uyararak, hükümetin Kopenhag Kriteleri'ni ihlal ettiğini ve bu ihlalin neticeleri olacağını anlattı. Duff, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 21 Ocak'ta Brüksel'i ziyaret ettiğini de hatırlatarak, AB'nin hukukun üstünlüğü ve kuwetler ayrılığı ilkesine yönelik verdiği mesajları kavrayamadığını söyledi.
Zaman

Projeler Cannes'da Görücüye Çıkacak 
Gayrimenkul sektörünün uluslararası platformda kendini ve projelerini tanıttığı en önemli fuarlardan olan MIPIM, 11- 14 Mart 2014 tarihleri arasında Fransa Cannes'da düzenlenecek. Alkaş'ın Türkiye temsilciliğini yaptığı MIPIM bu yıl da uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler ve otel zincirlerini bir araya getirecek. Türk ekonomisinin artan gücü ve Türk şirketlerinin büyüme hızının artışı nedeniyle 2 yıl üst üste tek onur ülke seçilen Türkiye, bu yıl da Rusya ve Brezilya ile birlikte onur ülke olarak fuarda yer alacak. Türkiye'nin yabancı girişimciler için sunduğu yatırım fırsatlarının değerlendirileceği oturumlar da düzenlenecek. Fuarda gerçekleşecek oturumlarda "Neden Türkiye'ye yatırım yapmalı" sorusunun yanıtlarını ortaya koyarken, Türkiye gayrimenkul sektörü, projeleriyle kendini eşit bir alanda uluslararası bir platformda tanıtma şansı yakalayacak. "Uluslararası İstanbul Finans Merkezi ve Çevresi", "2014 ve sonrasında Türkiye'yi Neler Bekliyor" gibi başlıklar ele alınacak. Toplam 10 oturum düzenlenecek fuarda Türk gayrimenkul sektörüne ilişkin detaylı bir rapor da açıklayacak. Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, hiçbir tanıtım çalışmasının 90 ülkeden 20 bin kişiyi bir araya getiremeyeceğini söyledi. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ise MIPIM'in ticarette sınırları aşmak için fırsat olduğunu vurguladı. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş da sektörün uluslararası arenada başarılarını göstermesi için Mipim'in önemli bir platform olduğuna dikkat çekti.
Hürriyet

Şirketler Yabancı Ortak Yarışında 
Türkiye'de 10 yıl öncesine kadar yabancılarla ortaklığı olan şirket sayısı çok azdı. Ekonomide istikrarın sağlanmasıyla birlikte yabancı sermayenin 2000'li yılların ortalarında başlayan ilgisi sonrasında ise bugün çok sayıda şirketin yabancı ortağı var. Yabancı ortaklıklar konusunda en deneyimli şirketler hiç kuşkusuz büyük ve köklü holdingler. Ekonomist dergisinin yaptığı araştırmaya göre, yabancı ortak sayısında rekoru Doğuş Grubu elinde bulunduruyor. Doğuş Grubu'nun tam 13 yabancı ortağı var. Yıldız Holding 10 yabancı ortakla ikinci sırayı alıyor. Koç Holding'in dokuz yabancı ortağı bulunuyor. Sabancı Holding'in de sekiz yabancı şirketle ortaklığı var. Yabancı ortakların sayısı önümüzdeki dönemde daha da artacak gibi görünüyor. Çünkü yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi hala devam ediyor. EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, yabancılar için Türkiye'nin önemli bir yatırım ülkesi olduğunu ifade ediyor. Cantekinler, "Türkiye'yi yatırım için seçen yabancıların önemli bölümünün büyük ölçekli stratejik yatırımcılar olması ve karar alıcı pozisyonlarını korumak istemeleri nedeniyle genellikle çoğunluk hisse alımıyla ortaklık kurma yoluna gidiyor" diyor. Büyük holdingler içinde yabancı ortak rekorunu elinde bulunduran Doğuş Grubu'nun BBVA, Volkswagen, CNBC gibi küresel devlerle ortaklıkları var. Doğuş Grubu'nun Hyaat International, IMG ve Azumi gibi yabancı gruplarla da ortaklıkları bulunuyor. Yabancı ortaklarıyla ilgili olarak şirket yöneticileri de gelecekten umutlu.
Hürriyet

Kıbrıslı Turizmcileri Çözüm Heyecanı Sardı 
Kıbrıs'ta liderler arasında başlayan müzakereler, turizm sektöründe heyecan yarattı. Kuzey Kıbrıs'a son dönemde gelen turist sayısı artış gösterirken, "çözüm ile birlikte" turist patlaması yaşanacağı kaydediliyor. Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, "Çözüm ile birlikte, yoğun bir turist akışının olacağını" söyledi ve "Eğer ülkenin tarihi ile doğasını bozmayacak bir hazırlık yapmazsak, adayı kaybederiz" uyarısında bulundu. Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun da, "Turizm patlayacak, mutlaka master planlarımızla çözüme hazır olmalıyız" dedi. Kıbrıs'ta turizmin önemine dikkat çeken Aşıkoğlu, "KKTC'de özellikle turizm sektörü 2009 yılından itibaren bir çıkış trendi yakaladı" dedi. "2014 yılında istatistik rekorları kırıldı, 2009'da 2 olan pazar sayısı 23'e çıktı" diye devam eden Aşıkoğlu, "Kuzey Kıbrıs'a turist akışına İskandinav ülkeleri de eklenince istenilen bütün pazarlara ulaşıldı ve hedefler tutturuldu. Özellikle, Hollanda, Almanya, İngiltere, Danimarka ve Fransa'dan gibi ülkelerden ciddi bir turist artışı oldu" şeklinde konuştu.
Milliyet

Şırnak, Havaalanı İle Uçuşa Geçti 
Açılan havaalanları bulundukları şehri de uçurdu. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında açılan Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı'nda 435 uçak seferi ile 37 bin 903 iç hat yolcu taşındı. Şırnak'taki gelişme, hava yoluyla seyahat eden yolcu sayısındaki artışla kalmadı. Yılda 11 milyar dolarlık ihracata imza atan 500 lojistik şirketi de yeni havalimanı ile cirosunu artırdı. Şırnak Havaalanı, bölgedeki iş adamlarının Dubai ve Londra'ya 5 saatte ulaşmasına da imkân sağlarken, Bingöl, Kastamonu gibi illerde açılan havaalanları, bu illeri de hızla büyüttü. Öte yandan, 2002'ye kadar sadece 26 havaalanı bulunan Türkiye'de, son 11 yılda 16 havaalanı aktif hale getirilirken 17 tanesi inşa edilerek hizmete açıldı. Geçtiğimiz sene Şırnak'ın yanı sıra Bingöl, Kastamonu havaalanları da hizmete açıldı Yapımı devam eden Hakkari, Çukurova, Ordu-Giresun ve İstanbul 3. Havalimanlarının tamamlanmasıyla birlikte toplam havalimanı sayısı 56'ya ulaşacak. Türkiye'de şu an iç hatlarda 7 havayolu işletmesi tarafından 7 merkezden toplam 52 noktaya uçuş yapılıyor. Dış hatlarda ise ikili anlaşmaları ile 78 noktadan, 236 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor.
Türkiye

12 Ay Ve Üzeri Prim Borcu Olana Müjde 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlikle ilgili bir paketin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını, tasarının haftaya Meclis'e sunulacağını söyledi. 12 ay ve üzerinde prim borcu olanlara yapılandırma hakkı da getiren tasarı hakkında bilgi veren Çelik, emeklilikte yaşa takılanlara sağlık hakkı, taşerona kıdem hakkı verilmesinin düzenlemenin içinde olacağını ifade etti. 4-C'lilerin 4-B statüsüne geçirilmesine ilişkin konu üzerinde çalışmalarının sürdüğünü belirten Çelik, bunun paketin içinde olmadığını kaydetti. Çelik, taşeron işçileri de içeren paketin Başbakanlığa sevkedildiğini söyledi. Çelik, "Taşeronların yıllık izinleri, ücretlerinin ödenmemesi konusunda güvenceye alınması, sözleşmenin asgari 3 yıl zorunluluğu, kıdem tazminatını güvence altına almak. Asıl işle, alt işverenen kesin bir hatla ayrılması. Hangi işler asıl işlerdir, hangi işler yardımcısı alt işverenin yapacağı işlerdir. Muazzayı ortadan kaldıracak bir düzenleme. Başbakanlığa sevkedildi. Kısa sürede parlamentoya gönderebilirsek gruplarla anlaşma olacağı kanısındayım" dedi. 6 ay süreli çalışan geçici mevsimlik işçilerle ilgili daha önce düzenleme yapıldığını ve 230 bin kişinin kadroya alındığını ifade eden Çelik, 5 ay 28 gün çalışanlarla ilgili şu anda bir düzenleme bulunmadığını ifade etti.
Star

Kur Artışı İcradan Satışlarda Fiyatı Yarı Yarıya Düşürdü 
ÖTV zammı ve döviz kurunda yaşanan artış, ikinci el otomobil fiyatlarını da yükseltirken, icradan satılık otomobil fiyatlarına ilgiyi artırdı. İcradan satışlarda geçen yıl belirlenen fiyatlar, piyasanın altında kalınca vatandaş ihalelere koştu. Mahkemenin bir yıl önce düşük kurdan belirlediği fiyatlar, piyasa fiyatının neredeyse yarısına denk geliyor. Örneğin, mahkeme icralık bir cipe geçen yıl Euro 2.30'ken 68 bin Euro (156 bin TL) tavan satış bedeli biçti. Bu yıl ihaleye çıkan cipin aynı tip ve modelinin piyasadaki değeri ise Euro'nun 3 TL'ye yükselmesi ve ÖTV zammı ile birlikte 75 bin Euro'ya (225 bin TL) yükseldi. Aynı durumun konut satışları içinde geçerli olduğunu söyleyen İcralık.com kurucusu Can Emrah Özoral "Hem konut hem de otomobiller kapış kapış gidiyor. İhaledeki tavan fiyatların piyasaya göre çok düşük kalması ihale taleplerini uçurdu" dedi.
Star

Kuzey Irak'ta Petrol Buldu İzmir'de 'Ot' Aramaya Çıktı 
Londra Borsası'na kote tek Türk şirketi Genel Energy'nin kurucu ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, Sepil Holding bünyesinde yeme-içme sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Sepil, bu iş için başlangıç sermayesi olarak 10 milyon dolar ayırdı. Sepil'in anlattıklarına göre ilk etapta ikisi Ankara'da, ikisi İzmir'de planlanan restoranların ardından sıradaki adım yemek okulu açmak olacak. Bu restoranlar ise yemek okulunun 'laboratuvarı' işlevi görecek. Ege Mutfak Sanatları Akademisi'nin, orta vadedeki hedefi ise bir vakıf üniversitesine dönüşerek, 'diplomalı gurme üniversite' statüsüne kavuşmak. Ankara'da 'gurme pizza' içerikli Papperjam ve 'Kalifoniya mutfağı' içerikli PopsyRocksy adlarını alan iki restoran, bu hafta açılışlarını yaparken; İzmir ve Alaçatı'da kurulacak Mancar adında iki restoran ise mayıs ve eylül aylarında açılışlarını yapacak.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Başbakan Oldun Baş Kesen Olma 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Mart'ta iktidar değişikliğinin söz konusu olmadığını ancak iktidara uyarı fırsatı sunulduğunu belirterek seçmenlere, "Sen milli iradeyle geldin, 2015 öncesi seni uyarıyoruz, vazgeç diktatör olmaktan, vazgeç insanları işinden etmeye, sen Başbakan oldun, baş kesen olma' deyin. 'Nereye gidiyoruz' diye düşünün, sonra sandığa gidip gönlünüzden geçeni yapın" diye seslendi. Bahçeli dün, Sakarya, Kocaeli, Karasu ve Sapanca'da yaptığı konuşmalarda özetle şunları söyledi: 17 Aralık Operasyonu'nun üzerinden 68 gün geçti. Ülkede yolsuzluk ve rüşvet konuşulurken, Erdoğan bunları ağzına almak yerine, üzerini örtmeye çalışıyor ve komplo kurulduğu şeklinde ifadeler kullanıyor. Hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu anlamanın yolu yargıya duyulan saygıdan geçer. Kendinden eminse, sıkıntılı durum yoksa o zaman savcılara neden kıyıyorsun? Sorguların yapılmaması için 8 bine yakın polis kardeşimizin yerini değiştirerek kimleri aldatıyorsun? 11 yıldır iktidardasın, HSYK'nın çalışmasında yanlışlık varsa 11 yılda çözebilirdin. Sen kurdun HSYK'yı, alayını sen atadın. 17 Aralık süreci başlayınca neden alayına kıymaya kalkıyorsun? MİT'i kontrolü altına alan, devletin değil de Erdoğan'ın alt kurumu olarak çalıştıracak hale getirmeye çalışıyorlar. Bunun sebebi açık. Sayın Başbakan, sana uzanan adaletin yolunu engellemek için adalet kurumlarını dağıtıyorsun ve birbirine hasım ediyorsun. Yüce Divan'a alnının akıyla çıkacağın halde, tüm kurumları kendini korumak için kullanıyorsun. Hadi biz muhalefet olduğumuz için dinlemiyorsan, bari sana oy veren kardeşlerimizin sesine kulak ver. İki tane gazete yazarlığından danışmanlığa türemiş adamların sözlerine aldanma. Türkiye'yi senin adına felakete götürüyorlar. Hain aramak istiyorsan önce yanına bak. Sonra boy aynası bul ve kendine bak. Eğer bunlar olmazsa, Türkiye'de büyük sıkıntılar oluşur. Şimdi vatandaşlarımız, Adalet ve Kalkınma Partisine 'Ayakkabı Kutusu Partisi' diyor. Sayın Erdoğan, AK Parti'nin adını sen verdin ama 'AK Parti' dediğin şey, kazan dibindeki karayı bile geçmiş. Türkiye'nin siyasi konumunu dikkate alırsanız bu konumu tepe taklak değiştirmek için 30 Mart hayırlı bir başlangıç olacaktır. Çünkü milli iradeyle gelenler, milli İradeyle gidecek. Mehter Marşı ile gelenler, İzmir Marşı ile inşallah gidecek
Hürriyet

Ankara % 51 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Rüşvetin ve yolsuzluğun kaynağını gerçekten yürekli bir savcı çıkıp araştırabilse bakacağı ilk yer Ankara Büyükşehir Belediyesi olur" dedi. Çankaya Belediye başkan adayı Alper Taşdelen'in tanıtımına CHP'nin Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Mansur Yavaş'la birlikte katılan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: Huzurlu bir Türkiye, herkesin barış içinde yaşadığı bir Türkiye'yi umut ediyorum. Bunu yerel yönetimlerden başlatacağız. Mansur Yavaş bütün konulara hâkim. Ankara'yı, bütün sorunları biliyor. Her sorunu çözmekte kararlı. Bize düşen görev onu 30 Mart'ta belediye başkanlığı koltuğuna oturtmak. Ayrışmanın zamanı değil, beraber olmanın zamanı. Bıkmadınız mı artık belediye başkanından? Ben bıktım. Düzgün, ahlaklı, halka hesap veren bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. Kul hakkı yemenin ne büyük günah olduğunu öğrenemedin mi hâlâ? Yerel yönetimler bizim işimiz. Mansur Başkan yeni ilklere imza atacak. Onun bir özelliği var, bütün Ankaralıların belediye başkanı olacak. Onun (Melih Gökçek'i kastederek) gözüne uyku girmiyor. Akşamları kabus gördüğünü de biliyorum. Ama Mansur Başkan hiçbir borçtan korkmuyor. Ankara neden Paris'le, Londra'yla, Tokyo'yla yarışmasın? Ankara'nın ne eksiği var? Dürüst, temiz bir belediye başkanı olmadığı için Ankara bu sorunları yaşıyor.
Hürriyet

Yeni Değerleri Kazanmalıyız 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik 7 Şubat 2012'de yapılan tavrın ardından MİT yasasıyla ilgili bazı düzenlemeler yapma gereği duyulduğunu belirterek, "Biz baktık ki adamların niyeti kötü. Hem çözüm sürecine yönelik hem de MİT'e yönelik bir operasyon var. 26 maddeyi daha belirgin hale getirdik. Daha büyük harflerle yazdık bunu gözlerine sokmak için. Şimdi farkına vardık ki bu kanun çok eskimiş. Günümüzün şartlarına çok uygun değil. Şimdi de çok eskimiş kanun yeniden gözden geçiriliyor. Geçikmiş bir düzenleme bence" dedi. Fidan'ın MİT'e bir şahsiyet kazandırdığını belirten Arınç, "Bence başarılı bir müsteşar. O içerideki yapılanmaya baktı, eksiklikleri gördü. Bu eksikliklerin giderilmesi için bir istekte bulunmuş olabilir" diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "MİT teklifi ile Türkiye muhaberat devleti olacak" eleştirilerine ise Arınç, "Aslında öyle olacaksa sevinmesi lazım. Muhaberata çok da uzak değil ki Kılıçdaroğlu. Esad rejimini o kadar seven ve destekleyen bir insanın filana benziyoruz endişe etmesine gerek yok. Allah korusun olur mu öyle şey? 11 yılda yaptıklarımızı çöpe mi atacağız? Böyle şey olur mu? Ne demek muhaberat devleti" dedi.
Milliyet

Müslüman Olmak Kolay İş Değil 
BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis'te yaptığı konuşmada, Ankara'ya Bediüzzaman'ın memleketinden seslendiğini belirterek, "Bediüzzaman'ın yolundan yürüyenler, siz 4X4 ciplerinizle cuma namazına giderek Müslüman olamazsınız. Bediüzzaman'ı temsil etmek de, İslamı temsil etmek de Müslüman olmak da kolay bir iş değil" dedi. Diyarbakır'dan, belediye başkan adaylarının tanıtımı ve seçim bürolarının açılışı için Bitlis'e gelen Demirtaş, yaklaşık 2 bin kişiye seçim otobüsü üzerinden hitap etti. Demirtaş, Bitlis'in alimler kenti olduğunu, Bediüzzaman Said-i Nursi'nin adını kullanarak, burada 'Bismillahla, inşallahla' oy isteyenlere, bu halkın 30 Mart sabahında cevap vereceğini belirterek, "Eğer siyaseti gerçekten halk için yapıyorlarsa, yoksullar, işçiler, ezilenler için yapıyorlarsa, siz bu tabloya bir bakın. 4,5 milyon doları ayakkabı kutularında saklayanlar bir ay bile hapis yatmadılar. Hırsızlık, kim yaparsa yapsın affedilecek bir suç ve günah değil" dedi.
Milliyet

İstihbarata Yeni Yasa 
İçişleri Komisyonu'nda yapılan MİT Kanunu'nda değişiklik öngeren yasa teklifi görüşmeleri başladı. Teklif üzerine söz alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay önemli açıklamalarda bulundu. Atalay'ın açıklamaları özetle şöyle: Bu teklif, MİT'in görev alanlarını daraltarak daha belirgin hale getirmeyi dış güvenlik, milli savunma, istihbarat karşı koyma, siber suçlarındaki faaliyetleri olgunlaştırmayı hedefliyor. Kanunun tamamı üzerinde de çalışıyoruz. İleri bir zamanda baştan sona yenilenmesi üzerine de çalışıyor. Sizlerin huzuruna getireceğiz. Biz bir yasayla daha şeffaf bir kurum oluşturmaya çalışıyoruz ve istiyoruz ki Meclis bunu bilsin, basın da bilsin, millet de bilsin. Yapı da şeffaf olsun. Hükümetimizin üzerinde çalıştığı bir diğer konu, istihbarat ve güvenlik servislerinin parlamenter denetime açılmasıdır. Hedefimiz teşkilatın parlamenter denetime açılmasıdır. Bu çalışmayı hükümet olarak getireceğiz. Parlamentonun üzerinde bir kurum olamaz. Parlamento her şeyi denetler. İstihbarat Koordinasyon Kurulu mevcut yasada var. Başkanı, MİT Müsteşarıdır. Zorluk şu, aynı seviyedeki başkanlardan birinin o kurula başkanlık etmesi, çalışmayı verimsiz kılıyor. Dünyanın her yerinde istihbarat kuruluşları birbiriyle yarışır, birbirinden bilgi kaçırır. Bizim bunları bir araya getirmemiz gerekir. Arkadaşlar Başbakan'ın başkanlığında bir koordinasyon öngörmüşler, bu çok yadırgandı. Önergeyle onu değiştireceğiz, eski yapısını koruyacağız.
Akşam

'MHP'nin Başındaki Zat Aile Nedir Bilmez' 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kabataş'ta başörtülü bir kadına saldırı iddiasıyla ilgili konuşurken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye "MHP'nin başındaki zat, aile, çoluk çocuk nedir bilmez, onun böyle bir derdi yok. Çocuk nedir biz biliriz" dedi. İlk seçim mitingini yapmak üzere Sivas'a gelen Erdoğan, otobüste halkı selamlayarak miting alanına geldi. Erdoğan platforma çıkarak kendini bekleyenleri eşi Emine Erdoğan ile birlikte selamladı. 1919'un eylül ayında Gazi Mustafa Kemal Sivas Kongresi'ni topladı. 'Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' dendi. Bugün 30 Mart seçimlerinin startını Sivas'ta verirken 95 yıl sonra bizler de o ilkeleri buradan tekrar ediyoruz. Milli sınırlar içinde tek millet diyoruz, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Kimse bu ülkede farklı bayrak dalgalandırmaya kalkmasın, yeni bir devlet anlayışı içine girmesin. Bunun içine giren karşısında bizi bulur. İçerden ya da dışardan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper eder, onlara gereken cevabı veririz. İstanbul'da plazalardan atılan manşetlerle yürüyorlar. Manşetlere, paralel örgüte, malum işveren örgütüne vagon oluyor. İstedikleri manşetle çıksınlar, istedikleri tuzağı kursunlar. Bizim gündemimizde Türkiye var. Günlerdir koro halinde hükümetin internete sansür getirdiğini iddia ediyorlar. Bundan 4 yıl önce CHP Genel Başkanı ile ilgili bir görüntü yayımladılar. İşte bu kayıtlarla CHP'yi, MHP'yi esir aldılar. Şu anda aynı çirkin saldırıyı bize karşı yapmaya çalışıyorlar. Biz bununla CHP'yi, MHP'yi kurtarıyoruz. MHP'nin başındaki zat geçen gün diyor ki "Bu Başbakan hiç yerde gezmesini bilmez mi, hep havada dolaşıyor." Yok beni kulağımdan tutup alıp getirecekmiş. Ya bu nasıl bir edeptir. Eyy benim MHP''li kardeşlerim, bu zat size, siz de ona layık değilsiniz. MHP'nin başkanı da uçak özürlü herhalde, hiç uçmuyor. CHP ve MHP'nin gündemlerinde yıkım, yavaşlatma var. Bir ülkede bir Başbakan'ın eşiyle, çocuğuyla konuşması dinlenir mi? Bu nasıl bir insanlık. Bunun ne hukukta, ne insanlıkta yeri var. Paralel yapının yapmadığı yok ki. Bunlar işadamlarına, akademisyenlere, güvenlik güçlerine şantaj yaparlar. Ellerinden gelse bana da yapacaklar. Böceği yerleştirdiler ama bir şey bulamadılar. Ey paralel yapı ve başındakiler, beddualar ediyorsunuz. Varın siz beddua edin, biz bedduaya lanet, dualara evet diyoruz. Yurtlarda çocukları bedduaya kaldırıyorlar.
Radikal

Dünya 

Türk Dışişleri'nden Ukrayna Açıklaması 
Türk Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da bir süredir devam eden iç karışıklıkta sağlanan uzlaşmanın "Memnuniyetle karşılandığını" bildirdi. Bakanlık'tan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Üzerinde mutabık kalınan anayasal değişiklikler, seçimler ve yeni hükümetin kurulması hususlarının öngörülen takvime uygun olarak hayata geçirilmesi ve ülkede bir an önce toplumsal barış ve istikrarın sağlanması yürekten temennimizdir. Türkiye, komşusu ve stratejik ortağı Ukrayna'da demokratik zeminde ortaya konan tüm siyasi çözüm çabalarını desteklemeye ve dost Ukrayna halkı ile dayanışma içinde olmaya devam edecektir."
Hürriyet

Güney'de 'Ohi' Cephesi Sahnede 
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in, Kıbrıs görüşmelerinin başlamasının şartı haline gelen ortak metni kabul etmesi kriz çıkardı. Güney Kıbrıs'ta DİSİ(Anastasiadis'in partisi) koalisyon hükümetinin küçük ortağı DİKO, "Anastasiadis'in ortak açıklama metnini kabul ederek Kıbrıs müzakerelerini kötü bir zeminden başlattığı" gerekçesiyle koalisyondan çekilme kararı aldı. 'Mr. No' lakaplı Tasos Papadopulos'un oğlu parti Başkanı Nikolas Papadopulos'ın ısrarı üzerine toplanan Yürütme Bürosu'nda yapılan oylamada, 22 üye koalisyondan çekilmeye 'evet', 15 üye ise 'hayır' oyu kullandı. Koalisyondan ne zaman ayrılıcağına dair kararın çarşamba günü Merkez Kurul'da açıklanacağı kaydedildi. Ancak kabinedeki 4 DİKO'lu bakan, 4 Mart'a kadar Anastasiadis'e istifalarını sunacak. Başkanlık sistemi ile yönetilen Güney Kıbrıs'ta, DİKO'nun koalisyondan ayrılması iktidarın devamlılığında sorun yaratmıyor. Sadece Meclis'te geçecek yasalarda çoğunluk gerekiyor. Ana muhalefet partisi AKEL'in ise çözüm sürecinde DİSİ'ye destek vermesi bekleniyor. 56 sandalyeli Rum Temsilciler Meclisi'nde DİKO'nun 8 milletvekili bulunuyor. Diğerleri ise şöyle; DİSİ 20, AKEL 19, EDEK 5, EVREKO ve Yeşiller birer, 2 de bağımsız. Milliyet'e konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, 'DİKO'nun koalisyondan ayrılmasının görüşmeleri etkilemeyeceğini' söyledi. Nami, 'sürecin devam edeceğini' kaydetti. Anastasiadis'in de yakın çevresine, "DİKO'nun koalisyondan ayrılması, kendi bilecekleri iş" dediği öğrenildi.
Milliyet

İzlanda, Avrupa Birliği'ne Üye Olmayı Reddetti 
2010'da yaşadığı ekonomik kriz sonrası Avrupa Birliği'ne üye olmak için başvuran İzlanda, müzakereleri durdurma kararı aldı. İktidardaki koalisyon ortakları İlerleme Partisi ve Bağımsız Parti, parlamentoya sundukları yasa tasarısıyla üyelik başvurusunu geri çekmeyi hedefliyor. Son kamuoyu araştırması ise, halkın yarısından fazlasının AB ile müzakerelerin devam etmesini istediğini gösterdi. Ancak uzmanlar, İzlanda'nın AB ile müzakere konusunun referanduma götürüleceğini belirtiyor. İzlanda'da seçimlerin yapıldığı 2013 nisan ayında halkın yüzde 68'i Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyordu.
Türkiye

Maduro'dan Obama'ya 'Darbe Şikayeti' 
VenezueLa'da hükümet karşıtı gösterilerde can kaybı 9'a yükselirken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, ABD Başkanı Barack Obama'yla iki ülke arasındaki sorunların çözümü için görüşme talebinde bulunduğu bildirildi. Maduro'nun, gerçekleri masaya yatıracak şeffaf bir görüşme isteğinin yanında, Amerikalı muhafazakâr siyasetçi ve medya gruplarının kendisini devirmeye çalışmakla suçladığı belirtildi. Öte yandan Nicolas Maduro'nun, ülkedeki yönetim karşıtı gösterilerle ilgili yayınlarını sert bir dille eleştirdiği CNN muhabirlerinin vizelerini iptal ettiği belirtildi. Maduro, CNN televizyonu için çalışan muhabirlerin basın kartlarını iki önce iptal etmiş ve 4 muhabirin ülkede haber yapmasına izin verilmeyeceğini bildirmişti.
Star

İtalyan Hükümetinde Cinsiyet Eşitliği 
İtalya'da yeni hükümet resmen kurulurken Başbakan Matteo Renzi ve beraberindeki 15 bakan dün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun huzurunda yemin etti. İtalya'nın en genç başbakanı diye tarihe geçen Renzi, pazartesi Senato ve Temsilciler Meclisi'nde hükümet programını okuduktan sonra güven oylamasına gidilecek. Öncelikle kurumsal ve seçim reformlarını ele alacağını söyleyen Matteo Renzi gençlere iş sahalarının yaratılması ile ilgili çalışmalara hemen başlayacaklarını söyledi. Renzi ise 16 bakanlı bir hükümet kuruyor. Bu arada Dışişleri, Savunma, Eğitim, Ekonomi Reformları, Sağlık, Yerel İşler, Kamu Yönetimi ve Reformlar Bakanlığı gibi kilit Bakanlıklara kadınları tercih etti. Cumhurbaşkanı Napolitano, İtalya'nın kadın Dışişleri Bakanı Emma Bonino'nun kalması için ısrar ederken Renzi, onun yerine sürpriz bir şekilde Avrupa Parlamentosu ile dirsek temasında olan 40 yaşındaki Federica Mogheri'ni getirdi. Letta hükümetinde aynı Bakanlıkta müsteşarlık yapan Roberta Pinotti Avrupa ülkelerinin beşinci kadın Savunma Bakanı oldu. Kabinenin yaş ortalaması da gençleşerek 47.6 oldu.
Radikal

Ukrayna'da Siyasi Kriz 
Ukrayna'da Kasım ayında hükümetin Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasından vazgeçmesiyle başlayan eylemler, dün Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in başkent Kiev'den ayrılmasıyla yeni bir boyut aldı. Yanukoviç'in başkenti terk etmesiyle AB yanlıları zaten güçlü oldukları Kiev'de tamamen kontrolü ele geçirdi. Eylemlerin merkezi Maidan'da (Bağımsızlık Meydanı) sevinç gösterileri düzenlendi. Birkaç gün önce 70'in üzerinde insanın öldüğü yerde, dün yürüye yürüye devlet başkanlığı binasının önüne gidip, çok sakin bir şekilde "rejimin değiştiğini" öğrenmemiz oldukça ilginç bir durumdu. Muhalişer, ele geçirdikleri kilit vurulan devlet sarayının önünde bol bol poz verdi. Protestocuların muhafız birliğinden Ostap Kyrvdyk, başkanlık sarayının kapısının önünde yaptığı açıklamada, önceki akşam 23.00 sularında muhalefet temsilcilerinin saraya girdiğini, binayı barışçıl bir şekilde teslim aldıklarını anlattı. Sözcü, "Yanukoviç buraya devlet başkanı olarak dönemeyecek" dedi. Ukrayna Polis Teşkilatı da "Halkımızın yanındayız, değişim arzularını biz de paylaşıyoruz" açıklaması yaptı. Kiev'de muhalefet zaferini kutlarken, Yanukoviç'in nerede olduğuna dair farklı haberler çıktı. Lübnan'dan yayın yapan El Meyadin televizyonu Yanukoviç'i taşıyan bir uçağın Birleşik Arap Emirlikleri'ne iniş yaptığını dâhi iddia etti. Yanukoviç'in, partisinin güçlü olduğu ülkenin doğusunda Rusya sınırındaki Harkov'da olduğu açıklandı. Yanukoviç, "istifa ettiği" haberlerini televizyona çıkıp yalanladı. Aracına ateş edildiğini ama korkmadığını söyleyen Yanukoviç, "Ülkeyi terk etmeye ya da istifa etmeye niyetim yok. Yaşananlar bir darbe ve 1930'lardaki Nazi'lerin yükselişini hatırlatıyor. Ülkeyi terörize etmeye çalışan haydutlar var. Mecliste bugün (dün) geçen tüm yasalar yasadışı" dedi.
Radikal

SPOR 

Son haftalarda üst üste gelen sakatlıklarla sarsılan lider Fenerbahçe'de şimdi de Bruno Alves şoku yaşanıyor. Dünkü idmanda sol omuzunun üzerine düşen Portekizli stoperin çalışmayı yarıda bıraktığı bildirildi. Tecrübeli oyuncunun omuz kapsülünde yırtık olabileceği ve sahalardan 3 hafta uzak kalacağı öğrenildi. Fenerbahçe, yarın deplasmanda Elazığspor ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sabah saatlerinde Can Bartu Tesisleri'nde yaptığı antrenmanla sürdürdü. Teknik Direktör Ersun Yanal yönetiminde 1 saat 15 dakika süren idman, basına kapalı gerçekleştirildi. Hafi f sakatlıkları bulunan Gökhan Gönül ile Samuel Holmen antrenmanın tamamında yer alırken Musa Sow, Pierre Webo ve Serdar Kesimal özel program dahilinde çalışmalarını sürdürdü. Yapılan ayak tenisi maçında bir pozisyon esnasında sol omuzunun üzerine düşen Bruno Alves ise çalışmayı yarıda bıraktı. Portekizli futbolcunun omuz kapsülünde yırtık olabileceği kaydedildi. Yapılan ilk tetkiklerin ardından Alves'in en az 3 hafta sahalardan uzak kalacağı bildirildi. Elazığ deplasmanında ise tecrübeli stoperin yerine Serdar Kesimal veya Michel Kadlec'in forma giyeceği ifade edildi. Fenerbahçe'de kırmızı kart cezalısı Egemen Korkmaz, Elazığspor maçında da takımdaki yerini alamayacak. Egemen'in yokluğunda yine Bekir İrtegün'ün görev yapması bekleniyor. Öte yandan Sarı-Lacivertli takımın dünkü idmanını Başkan Aziz Yıldırım da izledi. Yıldırım, antrenmandan önce teknik heyet ve futbolcularla da bir süre sohbet etti
Zaman

Süper Lig'de çıkışa geçmek isteyen Trabzonspor ile düşme hattından kurtulma mücadelesi veren Kayserispor, bugün Avni Aker Stadı'nda kozlarını paylaşıyor. Saat 19.00'da başlayacak müsabakayı Fırat Aydınus yönetecek. Hafta içinde Avrupa Ligi 2. tur ilk maçında Juventus'a şanssız bir şekilde 2-0 yenilerek hayal kırıklığına uğrayan Bordo-Mavililer, Kayserispor karşısında adeta yeni bir sayfa açmayı hedeş iyor. Zira sezonun ikinci yarısında oynadığı resmi maçlarda henüz galibiyeti bulunmayan ve 10. sıraya kadar gerileyen Karadeniz ekibinin puan kaybına tahammülü yok. Tüm planlarını galibiyet üzerine yapan Trabzonspor, Kayseri maçında alacağı 3 puanla hem kötü gidişatı sonlandırmak hem de önümüzdeki hafta Juventus ile oynayacağı rövanş maçı öncesi moral bulmak istiyor. Trabzonspor'da kart cezalısı Didier Zokora ile sakatlığı devam eden Sol Bamba dışında eksik bulunmuyor. Sakatlığı nedeniyle bir süredir takımdan ayrı kalan Florent Malouda'nın durumu ise belirsizliğini koruyor. Hafta içinde takımla çalışmalara başlayan tecrübeli futbolcunun durumuna, yapılacak son değerlendirmeyle karar verilecek. Malouda'nın, Juventus ile oynanacak olan rövanş karşılaşması düşünülerek riske edilmeyebileceği belirtiliyor.
Zaman

Fransa'da düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın EURO 2016 eleme grupları kura çekimi için geri sayım sona erdi. Fransa'nın Nice şehrinde yapılacak olan kura çekimi bugün TSİ 13.00'te Fransa'nın Nice şehrinde yapılacak. Türkiye'nin yıllar sonra 2. torbadan 3. torbaya düştüğü kura çekilişi Eurosport'tan canlı yayınlanacak. TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik'in UEFA 1. Başkanvekili olarak katılacağı kura çekiminde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim de yer alacak. Turnuvanın ev sahibi Fransa, tarihte ilk kez 24 takımla düzenlenecek EURO 2016 finallerine direkt olarak katılacak. Fransa dışındaki 53 takım ise elemelerde 5 takımlı 1 grup ile 6 takımlı 8 grup olmak üzere toplam 9 gruba ayrılacak. UEFA Yönetim Kurulu'nun aldığı karara göre politik konular sebebiyle Azerbaycan ve Ermenistan, İspanya ile de Cebelitarık aynı eleme grubunda yer alamayacak.
Türkiye

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda dopingli sporcu sayısının artması oyunlara gölge düşürdü. Önceki gün adı açıklanmayan Alman bir sporcunun ardından dün de Ukraynalı sporcu Marina Lisogor'un doping testlerinde pozitif bulgulara rastlandığı belirtildi. Sporcunun ifadesinde "Preductal" adlı ilacın içinde yasaklı madde olduğunu bilmediği için kullandığı itirafında bulunduğu ve bu durumun kasten olmasa da IOC'nin dopingle ilgili kurallarının ihlali anlamına geldiği vurgulandı. IOC İletişim Direktörü Mark Adams, basın toplantısında yaşanan olayların kaygı verici olduğunu ve büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Bu arada dünkü yarışlarda Türk sporcu Emre Şimşek, Alp disiplini erkekler slalom mücadelesinin ilk turunda son metrelerde düşünce yarışı tamamlayamadı
Türkiye

Beşiktaş'ta dün kalecilerin şanssızlığı üzerlerindeydi. Öyle ki özellikle Cenk hayati bir tehlike yaşadı desek yanlış olmaz. Sakatlanan Tolga'nın yerine ikinci yarıda oyuna giren Cenk, maçın 84. dakikasında Burak Yılmaz ve Yekta Kurtuluş topa hareketlendiğinde, Pedro Franco ve Dany'nin yanından topa müdahale etmek istedi. Oluşan karambolde boşa çıkıp yüz üstü düştü. O anda bayılan Cenk Gönen üç kez ayağa kalkmak istedi başaramadı. Bu sırada soyunma odasından sağlıkla ilgili aparatlar getirildi. Cenk Gönen, kale direği dibine gelen doktor Ertuğrul Karanlık ile konuştu ve oyuna devam etti. Karanlık ise direk dibinden ayrılmayarak kalecisini kontrol etmeye çalıştı. Herkesin korkuyla beklediği anda Cenk tam 11 dakika o durumda oyuna devam etti. Cenk devam edince rahat nefes alındı ama işin korkutan boyutu maç sonunda ortaya çıktı. Cenk Gönen, 84. dakikadan sonra hiçbir şeyi hatırlamadığını ifade etti. Başarılı kalecinin, "Sakatlandım mı bilmiyorum. Oyuna nasıl devam ettim hatırlamıyorum" dediğinde yaşadığı sakatlığın ciddiyeti ortaya çıktı. Tam 11 dakika hafızasını yitiren Cenk Gönen soyunma odasına bile götürülmeden ambulansla hastaneye kaldırıldı. Geceyi kontrol amaçlı hastanede geçirdi. Bugün son kontroller yapılacak.
Akşam

Ligin ikinci devresinin ilk İstanbul derbisinde Galatasaray, Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti. Maça daha etkili başlayan taraf Beşiktaş'tı. Oyunu kontrol etmekte zorlanan G.Saray daha çok savunmada kalmayı tercih etti. Ancak ilerleyen dakikalarda oyun dengelendi ve karşılıklı ataklar başladı. G.Saray ise hiç ummadığı bir anda penaltı golüyle öne geçti. Mücadelenin 37. dakikasında Motta'yı güzel bir hareketle oyundan düşüren Veysel, Dany'nin yanından topu attı. Kamerunlu çift dalınca Veysel kendini yerde buldu. Penaltıdan Selçuk'un golü skoru belirledi. Beşiktaş'ın 2. yarıdaki baskısı sonuç vermedi.
Akşam

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme