24 Şubat 2014 Pazartesi

24.02.2014 Genel Gündem

24.02.2014 Pazartesi

GÜNDEM

Gül: İnternet İçin Tatmin Oldum 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özellikle problemli iki konuda hükümete ilettiği önerilerin dikkate alınarak yapılan değişikliklerden sonra ortaya çıkan sonucun kendisini "tatmin ettiğini" söyledi. Gül, dün İstanbul'da Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda düzenlediği sohbette özetle şu mesajları verdi: "Ben Türkiye'nin yumuşak gücüne, soft power'ına hep vurgu yapan bir insanım. Ben Türkiye'nin esas gücünün burada olduğuna inanırım. Bu açıdan özgürlükçü politikalara hep inandım. İnternet meselesi isteseniz de istemeseniz de bu ortamı bütün dünyaya sağlıyor. Dünyadaki büyük değişikliklerin gerisinde internet yatıyor. Dünyayı şeffaf hale getiren, bütün sınırları kaldıran da internet. Günlük tedbirleri almak için uğraşan ülkeler var. Ama internet yasağını açmaya dönük programlar geliştirilmiştir. Google'un geliştirdiği son proxy programları bu ülkelere dönüktür. Teknoloji bütün bu önlemleri aşıyor. Hangi yasayla hangi tedbiri getirirseniz getirin zaten engelleyemezsiniz. Daha önce 2007 yılında çıkarılan yasada bütün trafik bilgilerini servis sağlayıcıları TİB'e vermek zorunda. Özel hayatla ilgili hiçbir tedbir söz konusu değildi. Onun için geçen seçim döneminde bir sürü skandallar, şantajlarla karşı karşıya kalındı. Yeni yasa gelince çok dikkati çeken herkesi rahatsız eden bir-iki problemli nokta ortaya çıktı. TİB Başkanlığı'nın bütün trafik bilgilerini servis sağlayıcılarından elde etme hakkı varken, buna içerik sağlayıcıları da eklendi. Yanlış düzeltilmesi gerekirken o yanlış devam etmiş oldu. Algıların değiştiği bir ortamda yaşıyoruz. O zaman kimse itiraz etmemiş. Bugünkü algı ortamı farklı. Didiklemeye herkesin hakkı var. Diğeri TİB Başkanı resen yayını, sayfayı kapatıyordu, itirazı olan mahkemeye gitsin diyordu. Bu da problemli. Bana gelen itirazlarda bu iki konu ön plandaydı."
Hürriyet


Aslan Payı İmam Hatiplere 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 2014 yılı için hazırladığı yatırım programı tartışma yarattı. Bakanlığın bu yıl başlayacağı yatırımlar için toplam bütçe 2 milyar 863 milyon olarak belirlenirken, bu bütçenin 1 milyar 75 milyon'u imam hatip liselerine ayrıldı. Bu yıl 56 ilde 109 yeni imam hatip lisesinin inşaatına başlayacak bakanlık, Bakan Nabi Avcı'nın memleketi olan Eskişehir'de de bir uluslararası imam hatip lisesi yapacak. Geçtiğimiz kasım ayında 100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu'nda konuşan dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "İmam hatip liselerine devletin bütçesinden ayrılan pay devede kulak kadar" demişti. MEB, 2014 yılı için yatırım programı hazırladı. Programda 2014 yılında devam eden yatırım projeleri ile bu yıl inşaatına başlanacak projeler ve tutarlarına yer verildi. Projeler arasında tüm lise türleriyle özel eğitim okulları, öğrenci pansiyonları, rehberlik ve araştırma merkezleri ve halk eğitim merkezleri yer aldı. Bu yıl içinde yapımına başlanacak tüm projeler için toplam 2 milyar 863 milyon 500 bin TL'lik bütçe belirleyen bakanlık, en büyük payı 1 milyar 71 milyon 500 bin TL ile imam hatip liselerine ayırdı. İmam hatiplere ayrılan ödenek, fen liseleri, Anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, genel liseler, Anadolu liseleri, Anadolu meslek liseleri, kız meslek liseleri, Anadolu turizm ve otelcilik meslek liseleri, ticaret liseleri ve sağlık meslek liseleri için ayrılan toplam bütçeden daha fazla oldu. Yatırım programı kapsamında 56 ilde 109 imam hatip lisesi daha açılacak. Bunların 86'sı düz imam hatip, 23'ü Anadolu imam hatip lisesi olarak planlanacak. 2014 yılında en çok imam hatip 5'er okul ile Antalya, Erzurum ve Konya'ya yapılacak. Program kapsamında Bakan Avcı'nın memleketi olan Eskişehir'e de bir uluslararası imam hatip lisesi inşa edilecek. Şu anda Kayseri, İstanbul ve Konya'da yabancı uyruklu öğrencilerin okuduğu 3 uluslararası imam hatip lisesi bulunuyor. Halen bu okullarda 80 ülkeden 551 öğrenci öğrenim görüyor. 2014 yılında yapımına başlanacak okullarla birlikte toplam 2 bin 517 imam hatip lisesi dersliği daha milli eğitim sistemine dahil edilecek.
Milliyet

Ak Parti'den Kürtçe Afiş 
'Demokratikleşme Paketi'nde yer alan, seçim propagandasının Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde de yapılmasının serbest bırakılması düzenlemesine ilişkin hazırlık sürerken Diyarbakır'da AK Parti Belediye Başkan adayları kentin birçok noktasına Kürtçe yazılı pankartları astı. AK Parti, Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Galip Ensarioğlu'nun fotoğrafının yer aldığı, "Diyarbakır artık değişim istiyor" anlamına gelen Kürtçe "Amed Edi Guhertin Dixwaze" yazılı pankartı kentin merkezi durumundaki merkez Yenişehir İlçesindeki Valilik binasının karşısındaki bir binaya astı. Ak Parti İl Başkanlığı binasına asılı sadece Türkçe olan yazılar da değiştirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraşarının bulunduğu, "Genç Diyarbakır'ım. Peygamberler ve ashaplarının yeriyim" anlamına gelen "Ez Diyarbekira ciwanım, Cih u wara Esheb u Peyxamberanim" yazılı büyük afişler asıldı.
Milliyet

Okullara ABD Modeli Sosyal Hizmet Sistemi 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı "Ulusal Çocuk Hakları Stratejisi ve Eylem Planı"na göre 2016'ya kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm okullarda, "sosyal hizmet birimleri" kurulacak. Benzeri ABD'de de olan sosyal hizmet birimleri yoluyla okullarda "şiddete eğilim" konusunda risk altında bulunan çocuklar tespit edilerek, ailelerle ortak çalışmalar yapılacak. Sosyal hizmet uzmanı, sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyologlar görevlendirileceği birimler rehberlik öğretmenleri ve okul aile birlikleriyle de koordineli bir şekilde çalışacak. Öğrenci sorunlarını, şiddeti, kötü alışkanlık ve davranışları azaltmayı amaçlayan sosyal hizmet birimleri, öğrencilerin okul saatleri dışında beceri ve yeteneklerini keşfetmelerine olanak verecek sanatsal, kültürel, sportif etkinlikler düzenlenecek. Öğrenciler için müzik, tiyatro, sporlar kursları açılacak. Ayrıca yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinde her semtte gençlik merkezleri de kurulacak
Akşam

EKONOMİ 

ABD Doları               2, 1550               2, 2150
1 Euro                        2, 9619               3, 0444
İsviçre Frangı            2, 4269               2, 4945        
İngiliz Sterlini            3, 5969               3, 6971

İnternetten Kredi Kartsız Alışveriş 
Türkiye'de internetten alışveriş yapanların sayısı 10 milyona, oranı da yüzde 28'e ulaştı. 2016'da sayının 26 milyona, oranın da yüzde 36'ya yükselmesi bekleniyor. Ancak hâlâ yüzde 80'lerin üzerindeki Avrupa ortalamasının hayli altında. İnternetten ticaretin önündeki en büyük engel güvenlik. Tüketici, sanal ortamda kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemiyor. Bu kapsamda Akbank, yeni piyasaya sürdüğü 'Direkt Kart' ile kredi kartı kullanmadan alışverişin yolunu açıyor. Sanal ortamda oluşturulan karta limit belirlenerek online alışverişte kullanılabiliyor. Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, 3 Şubat'ta kampanyasına başlanan kart için yapılan 'Efsane yolculuk' isimli tanıtım filmini 2 milyondan fazla kişinin izlediğini ve 2 hafta içinde 10 bin başvuru aldıklarını kaydetti. Oğuz, "İnternetteki mağazalardan kredi kartı olmadan alışveriş yapılamıyor. Akbank Direkt internet ya da mobili açarak bu karta sahip olabilecek. Akbank Direkt Kart internet bankacılığından oluşturulabilen ilk ön ödemeli sanal kart olması bakımından, Türkiye'de bir ilk." dedi. Üst yönetici, kartın sanal olarak oluşturulduğundan hemen kullanılmaya başlanabildiğine dikkat çekti. Akbank'ta yapılan tüm işlemlerin yüzde 75'i Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Çağrı Merkezi ve ATM gibi direkt bankacılık kanalları üzerinden gerçekleşiyor. Bu kanalları kullananların çoğunun 26-45 yaş aralığındaki erkek müşteri olduğunun altını çizen Oğuz, "Özellikle bilgi/bakiye işlemleri, para transferleri ve ödeme işlemleri için yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye'de bugün 100 banka müşterisinin yaklaşık 30'u dijital bankacılık kanallarından faydalanıyor. Bu rakam ABD'de 45, Avrupa'da ise 35." diye konuştu.
Zaman

Tarım Alanları 18 Yılda Yüzde 11,3 Azaldı 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1995-2013 döneminde toplam tarım alanlarının yüzde 11,3 azalarak 26,83 milyon hektardan 23,81 milyon hektara gerilediğini söyledi. Bayraktar, "Geçmişte hızlı nüfus artışının yanı sıra, kırsaldan kente olan göçler, yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayolları, otobanlar ile otobanlar çevresinde kurulan sanayi, turizm, madencilik, kamu yatırımları ve yerleşim alanları, tarım arazilerinin geri dönüşümü olmayan şekilde elden çıkmasına yol açtı." dedi. Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin, 76,96 milyon hektar karasal alanıyla Avrupa'da Rusya'nın ardından en geniş karasal alana sahip ülke olduğu halde birinci ve ikinci sınıf tarım toprağının yetersiz kaldığını dile getirdi. Bayraktar, 5,1 milyon hektar her türlü tarıma ve işlemeye elverişli birinci sınıf, 6,7 milyon hektar da işlemeli tarıma orta elverişli ikinci sınıf tarım toprağı bulunduğunu belirtti. Bayraktar, tarım alanlarının azalmasındaki en önemli sebebin bu alanların şehirleşmeye ve sanayi tesislerine dönüştürülmesi olduğunu kaydetti. Bayraktar, Türkiye'de kentsel yapılaşmanın, kaliteli tarım arazileri üzerinde yoğunlaşmasına, tarım yapılan alanların ise daha düşük nitelikli arazilere doğru kaymasına neden olduğunu ifade etti.
Zaman

Mermiye Milli Yol 
ODTÜ Teknokent, yüzde 100 yerli imkanları kullanarak insansız silah sistemleri için "esnek mermi yolu" geliştirdi. Dünyada az sayıda ülkede olan, TÜBİTAK'ın desteklediği sistemle savunma sanayideki dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor. ODTÜ Teknokent'te yer alan araştırmacılar tarafından kurulan Anova'nın 2013 yılı sonunda tamamladığı sistemin seri üretimine geçildi. Türkiye'deki savunma firmalarının bugüne kadar dışarıdan ithal ettiği sistem, insansız silah sistemleriyle mermiyi, mermi kutusundan namluya süren mekanizma olarak biliniyor. Sistem özellikle uzaktan kumandalı silah sistemlerine mermi beslemesinde kullanılıyor. Temelde mermi kutusu ve silah sistemi arasındaki farklı geometrilere uyum sağlayabilmesiyle öne çıkan sistem, esnek yapıda geliştirildiği için kara, deniz ve hava savunma sistemlerinin karşılaşacağı her koşulda çalışabiliyor. Anova tarafından 12.7 mm mermi için üretilen esnek mermi yolu, düşük sürtünme ve statik dinamik kuwetler altındaki mukavemeti de yapılan testlerle doğrulandı. 2013 yılı sonunda standart raf ürünü haline gelen sistemin yılbaşından itibaren satışına da başlandı. Sistem, fiyatın ucuzlaması ve seri üretimine yönelik altyapının oluşturulması amacıyla TSK ihtiyaçlarının karşılanması ve dışa bağımlılığın azaltılmasına da katkıda bulunacak. Anova, TÜBİTAK destekli Ar-Ge projeleri kapsamında sistemin 25 mm, 30 mm ve 40 mm gibi farklı kalibrelerdeki tasarım çalışmalarına da devam ediyor.
Hürriyet

Bu Yıl 6.6 Milyar TL Fon Tutarı Hedefliyor 
Bireysel emeklilik sistemi (BES) 2014 yılına geçen yıl yapılan düzenlemelerin yarattığı pozitif etkiyle başladı. "Bu etki kapsamında katılımcı sayısının artışının yanı sıra katılımcıların sisteme yatırdıkları katkı paylarının da arttığını gözlemliyoruz" diyen AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk, sektördeki olumlu ivmenin devam etmesini beklediklerini kaydetti. Eredenk, "2014 sonu için sektörümüzün devlet katkısı da dahil olmak üzere 34 milyar TL fon büyüklüğüne ve 5 milyon katılımcıya ulaşmasını bekliyoruz" diye konuştu. "AvivaSA olarak temel hedeflerinin kârlılık içinde büyümeyi sürdürmek" diyen Eredenk, son iki yılın sonuçlarına bakıldığında bu hedefi başarıyla gerçekleştirdiklerinin görülebileceğini söyledi. Eredenk, "Birçok alandaki liderliklerimizi koruyarak 2014 sonunda 6.6 milyar TL fon büyüklüğüne ve 800 bini aşkın katılımcıya ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Milliyet

G-20'ye Damga Vurduk 
Avustralya'nın Sidney kentinde gerçekleştirilen G-20 zirvesine Türkiye damgasını vurdu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan toplantılarda Türkiye'nin görüşlerinin kabul gördüğünü ve G-20 bildirgesinde yer aldığı açıkladı. Babacan, "5 yılda alacağımız tedbirlerle dünyanın kümülatif büyümesine 2 puan katkıda bulunabileceğimizi belirtmiştik. G-20 sonuç bildirgesinde bu var. Fakat bu işin rakamsal boyutundan öte, büyümenin kalitesinin önemi tartışılması gerekiyordu ve ben onu özellikle vurguladım" dedi. ABD ve gelişmekte olan ülkelere yapılan uyarıların da sonuç bildirgesinde yer aldığını dile getiren Babacan, "Gelişmiş ülke merkez bankalarının hızlı bir şekilde likiditeyi daraltmaları, hem kendi ülkeleri için hem de küresel ekonomi için riskli olabilir. ABD Merkez Bankası (FED) aşırı genişlemeci politikayı yavaş yavaş, basamak basamak terk ediyor. Dolayısıyla bu konuda da uyarılar yapılıyor. Kendilerine, 'dikkatli olun, zamanlaması ve miktarını iyi ayarlayın, sadece Amerikan ekonomisine değil, tüm dünyaya bakın' diye de uyarılar yapılıyor. Bu sadece Uluslararası Para Fonu'nun uyarıları ile kalmadı, G-20 sonuç bildirgesine de yansımış oldu" diye konuştu.
Türkiye

14 Şubat'ı Pas Geçen Şirkete Son Fırsat 
Şirketlere sermaye artırımında tanınan süre 14 Şubat 2014 tarihinde dolarken 'Sevgililer Günü'nü pas geçen şirketlere yeni bir umut doğdu. Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şirketlere yeniden doğma imkanı sağlayacak. 14 Şubat'ta münfesih olan ve herhangi bir işlem yapamayacak olan şirketler bakanlıkla gerekli kriterleri yerine getirmelerinin ardından yeniden el sıkışabilecek. Buna göre sermaye artırımına ilişkin ispat edici belge ile başvuru yapan münfesih olmaktan kurtulabilecek. Bakanlık bu imkanı yeni TTK'nın geçici 7. maddesindeki bir hükümden faydalanarak yapabilecek. Kararın faaliyetlerine devam etmek isteyen ancak münfesih durumuna düşen çok sayıda şirketi rahatlatacağı ifade ediliyor. İki yıl önce şirketlerin 'en az' sermaye tutarları yeniden belirlenmişti. Yasaya göre anonim şirketler için 50 bin lira, limited şirketler için ise 10 bin lira en az sermaye öngörüyor.
Star

Kongre Liderlerinden İstanbul'a Tam Not 
Dünyanın en önemli kongre, toplantı ve etkinlik sektörü profesyonellerinin çatı kuruluşu olan Toplantı Profesyonelleri Derneği (MPI) üyeleri İstanbul'da bir araya geldi. Zirveye katılan kongre, toplantı ve etkinliklerin en üst düzey karar vericileri İstanbul'a tam not verdi. 300'e yakın dernek üyesinin katıldığı zirve öncesi önceki gece İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) tarafından düzenlenen 'Geleneksel Liderler Yemeği'nde konuşan Organizasyon, Toplantı Profesyonelleri Derneği CEO'su Paul Van Deventer, İstanbul'a ilk kez geldiğini belirterek bu şehirden çok etkilendiğini söyledi. Paul Van Deventer "Kültür o kadar farklı ve çeşitli ki, MPI için daha başka bir yer olamazdı diye düşünüyoruz" dedi. Deventer, İstanbul Ticaret Odası ve ICVB Başkanı İbrahim Çağlar'ın 2008'deki Mobil World Kongresi'ne aday olan Türkiye'ye destek istemesi üzerine de "Desteklemeyi heyecanla bekliyoruz" dedi. İbrahim Çağlar ise gecede yaptığı konuşmasında İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun (ICVB), İstanbul'u dünya kongre turizminde daha ilerilere taşımak için çalıştığını belirterek "Aslında İstanbul sadece kongreler için değil resmi toplantılar, şampiyonalar, kültür sanat etkinlikleri ve festivaller için de iyi bir lokasyon" dedi.
Star

Ford Transit, 47 Yeni Türk Şirketini Amerika'ya Taşıdı 
Ford'un en uzun soluklu modeli olan Transit'in 7. neslinin satışı başlıyor. Ford Otosan tarafından 1967 yılından itibaren üretilen Transit'in yeni versiyonu için Gölcük Fabrikası'nda 630 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yeni versiyonla birlikte ihraç edildiği pazarlar arasına 23 ülkeyi daha ekleyen yeni Transit, toplam 106 ülkeye Gölcük'ten gönderilecek. Ford'un Amerika Kansas'taki fabrikasında da üretilecek Transit için, Türk tedarikçiler parça yollamaya başladı. Toplam 47 Türk yedek parça firması, yeni modelde "Bu yıl Türkiye otomotiv pazarının gerçekleşmesini tahmin ediyoruz" diyen Yeniğün şu açıklamaları yaptı, "Ford Otosan olarak bu dönüşüm yılında 83 bin adetlik bir satış hedefliyoruz. 195 bin adetlik ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyoruz. Üretim hedefimiz ise 237 bin adet. 2011'de başladığımız yatırımlara bu yıl da devam ederek 435 milyon dolar yatırım gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz." Yeni Transit'in yakıt tüketimi yüzde 6 düşürülen 2.2 lt turbo dizel motorla satıldığını vurgulayan Özüner, "2.2 lt motorumuzun 125, 135 ve 155 beygir olmak üzere 3 farklı versiyonu bulunuyor. Önden, arkadan ve 4x4 olmak üzere farklı aktarma seçenekleri sunuyoruz. Transit'te eskiden olduğu gibi van, minibüs ve kamyonet karoser seçeneği de bulunuyor. Minibüste koltuk kapasitesi 11-18 arasında değişiyor. Bayilerdeki yerini alan yeni Transit'in fiyatları da 58.500 TL'den başlayıp 83.400 TL'ye kadar yükseliyor" dedi.
Akşam

Japonya Ekonomik Ortaklığı İçin Yeni Aşamaya Geçiliyor 
Türkiye ile Japonya arasında dev projelerle başlayan yakınlık, "ekonomik ortaklığa" dönüşüyor. İki ülke arasında "ekonomik ortaklık" için bir süredir yürütülen çalışmaların fiili müzakerelere dönüştürülmesi kararlaştırıldı. İşbirliğine yönelik kapsam belirleme çalışmalarının ardından Ekonomi Bakanlığı, ihracatçı birliklerine yazı göndererek, en geç 1 Haziran 2014 itibariyle fiili müzakerelere başlanmasının öngörüldüğünü bildirdi. Firmalara anket de gönderilerek, "Japonya'ya gerçekleştirilen ihracatta kuruluşunuzca taviz alınmasında ekonomik menfaat görülen ürünler var mı?" diye soruldu. Hassas olunması istenen ürünler, ihracatta Japonya'nın uyguladığı standartlar, yatırımlarda karşılaşılan sorunlar, bankacılık-sigortacılık başta olmak üzere çeşitli alanlarda rastlanan sıkıntılar, kamu alımlarındaki beklentiler tek tek soruldu. Gelecek yanıtlar ise fiili müzakerelere ışık tutacak.
Akşam

Devlerin Savaşında 5. Perde 
Teknoloji devlerinin, akıllı telefon, tablet, giyilebilir teknolojiler ve mobil teknolojiler gibi yeni ürünlerini tanıttığı Barselona'da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (Mobile World Congress) başladı. Dünya çapında 1700 katılımcının yer aldığı kongrede, Samsung, Nokia, Sony, LG ve HTC başta olmak üzere üreticiler yeni akıllı cihazlarını sunacak. Bu yıl düzenlenen Dünya Mobil Kongresi'ne en iyi hazırlanan şirketlerden biri Samsung. Şirketin ürettiği ve amiral gemisi cihazı olan Samsung Galaxy S5'in ilk kez görücüye çıkacak. Ayrıca Samsung'un akıllı saat modeli olan Galaxy Gear'ın yeni modellerini de tanıtacak. HTC One ile geçen yıl önemli satış rakamlarına imza atan HTC ise yeni 'One' modelini ilk kez kullanıcılara sunacak. Sony, üst seviye akıllı telefon modelini Xperia Z2'yi sunması beklenirken, Nokia ise Android işletim sistemli ilk akıllı telefon modellerini gösterecek. Buna ek olarak fuarda düzenlenecek oturumlarda ise WhatsApp'ı 19 milyar dolara satın alan Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'te bir konuşma yapacak. Öte yandan Vodafone Türkiye, 'Mobil Ödeme Programı'nı tanıttı. 'Cep Cüzdan 2.0' yeni ödeme sistemi, banka bağımsız ödeme modeli ve QR kod ile temassız ödeme sistemiyle dikkat çekiyor. Kullanıcılar, yeni ödeme sistemiyle kredi kartlarını akıllı telefonlarda yer alan kamera ile taratıyor. Uygulama üzerinde tanımlanan bu kartla daha sonra dijital veya fiziksel QR kodlar taratılarak ödeme işlemleri yapılıyor. Sosyal ağlarla da uyumlu olarak çalışan sistem, tüketicilerin mobil cihazlarıyla restoran araştırma ve fiyat karşılaştırması yapmasını sağlayarak alışveriş deneyimlerle ilgili öneri ve yorum yapabiliyor
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Tespihlerini İade Ederim 
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'nin Said-i Nursi'yi hapse mahkûm ettiğini belirterek, "Said-i Nursi'nin izinden gittiğini iddia eden paralel örgüt de CHP ile kol kola yürüyor. Said-i Nursi'nin kemikleri sızlıyor" dedi. Gülen'in gönderdiği tespihleri gerekirse iade edebileceğini belirten Erdoğan, Afyonkarahisar ve Kütahya mitinglerinde özetle şunları söyledi: Tarihi bir belge açıklayacağım. 1940'larda buraya Afyonkarahisar Cezaevi'ne bir mahkûm getirdiler. Soğuktan dondurarak, zehirleyerek, öldürmek istediler. Hürriyetini kısıtladılar. Peki kimdi bu insan. İşi kitap yazmak, bütün işi fikirlerini söylemek, talebe yetiştirmek olan Said-i Nursi'ye işte burada büyük eziyet yaptılar. Birinci Dünya Savaşı'nda savaşırken Ruslara esir düştüğü halde kaçmış vatanına toprağına dönmüştü. Buradan da kaçabilirdi. Emirdağ'dan da kaçabilirdi ama kaçmadı. 'Zalimler için yaşasın cehennem' dedi. Kendi ülkesini, toprağını, hapiste yatmak pahasına tercih etti. Allah ondan razı olsun. İşte bu CHP 1940'larda Said-i Nursi'nin kitaplarını yasaklayan, onu hapislere mahkûm eden partidir. İşte belgesi. İmza İsmet İnönü. İşte bu CHP Genel Müdürü senin belgelerine benzemez bu. İşte bu CHP ile güya Said-i Nursi'nin izinden gittiğini iddia eden bu paralel örgüt şu anda kol kola yürüyor. Medya patronlarıyla al gülüm ver gülüm yapıyorlar. Ses kayıtlarıyla, görüntü kayıtlarıyla şantaj yapıyorlar. Dün Sivas'ta 8 tane öğrenci kızımız geldi yanıma. Meğer paralel yapının evlerinde kalıyorlarmış. Dediler ki, 'Başbakanımız çok büyük baskı altındayız, geceleri ablalar bizi kaldırıp size beddualar yaptırıyorlar. Sizinle ilgili bize yalan yanlış bilgiler aktarıyorlar, inanmıyoruz ama korkuyoruz. Bunların vicdani, İslami bir yanı olabilir mi? Bu nasıl bir düşüncedir. Paralel örgüt çok büyük baskı yapıyor. Gazeteciler, siyasetçiler, işadamları var. Diyorlar ki, 'Dediğimizi yapmazsanız kasetleri, kayıtları internete veririz'. CHP, MHP bu şantaja teslim oluyor.
Hürriyet

Başbakan Önce O Tutanağı Okusun 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Ergenekon davasından tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nu ziyaret etti. Hilmioğlu'nun Çankaya Birlik Mahallesindeki evine, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ile gelen Kılıçdaroğlu'nu, Hilmioğlu'nun kardeşi Hayati Hilmioğlu karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Arkada kalanlar için yani Silivri'de kalanlar için üzülüyor. Üzüntülerini dile getirdi. İnşallah herkes tahliye olur. Masum insanların hapiste olması doğru değil. Bunu kabul etmek de doğru değil. İnsanın vicdanı sızlıyor. Masum insanlar orada. Düşünün, bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yapmış birisi 'terör örgütünün üyesi' diye içeride. Olacak şey değil. Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından YSK'nın CHP'nin Sarıyer'de seçime girmesi kararına ilişkin Başbakan'ın gösterdiği tepkiyle ilgili olarak da şöyle konuştu: "Biz 17.00'de bütün belgeleri teslim ettik. Bu konuda tutanak var. O tutanağın altında Adalet ve Kalkınma Partisi'ni temsil eden üyenin de imzası var. Başbakan'ın önce o tutanağı alıp okuması lazım" dedi. Bizce bir sorun yok ki. Yüksek Seçim Kurulu kararları kesin zaten ama kendisi hukuku bilmediği için bu tür söylemleri dile getiriyor."
Hürriyet

MİT Teklifi'nde Hükümet'ten Geri Adım 
TBMM İçişleri Bakanlığı'nda MİT Kanun Teklifi'nin görüşülmesi sırasında Hükümet önergelerle değişikliğe gitti. En tartışmalı maddelerden biri olan MİT'in Başbakan'a bağlandığı ve "MİT'in devlet üstü kuruma dönüştürüldüğü" eleştirisine neden olan Başbakan'ın Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu Başkanı olmasından vazgeçildi. MİT teklifindeki kaynağını açıklamayan basın mensuplarıyla ilgili cezalarda indirime gidildi. MİT Teklifi'nin görüşüldüğü toplantıya MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılmazken, MİT Müsteşar Yardımcısı tarafından temsil edildi. Hükümet adına komisyona Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay katıldı. CHP Milletvekili Ahmet Toptaş, "Baas rejimine giden bir yasa teklifini görüşüyoruz ve siz 'kısa keselim çabuk olalım' diyorsunuz. Bu teklif önce Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeli" dedi. Bazı AK Partili'ler, görüntü alınmasının ardından kamera ve foto muhabirlerinin salondan çıkarılmasını talep edince tartışma çıktı. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Kameralar görüntülerini alır, kameralar dışarı davet edilir. Başıma geliyor ve notumu çekiyor" diyerek kameraların dışarı çıkarılmasını istedi. Tartışmalar sırasında MHP'li Nevzat Korkmaz, AK Partili Bülent Turan'a "Vazo gibi oturuyorsun orada" diye sataşınca Turan "Sensin vazo saygısız" dedi. CHP ve MHP'li komisyon üyeleri teklifin neden bu kadar aceleye getirdiğini sorarken, Alt Komisyona havale edilmesini ve anayasaya aykırılığı açık olduğu için Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesini istediler. BDP'li Hasip Kaplan, "MİT gizli yönetmeliğinden bir milletvekili olarak bir örnek istiyorum. Hasip Kaplan olarak değil. Türkiye'de rejimi değişterecek bir teklişe karşı karşıyayız. Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesini ve Alt Komisyona havale edilmesini istiyoruz. Anayasaya aykırılıkların bu tekliften ayıklanmalıdır. Eğer bunu yapmazsak 1930'lara döneriz korkusunu yaşıyoruz. Bir otobüse molotof atılıyor genç kız ölüyor, atan MİT mensubu çıkıyor" dedi. MHP'li Faruk Bal da "MİT'e anayasanın da Meclis'in de yargının da üzerinde yetki veriyorsunuz. Bu yetkiyle bir istihbarat devleti kuruluyor. Bu dünyada istihbarat devletleri vardır. Saddam'ın vardı, Esed'in vardı, Hitler'in, Stalin'in vardı. Bu teklifin Anayasa Komisyonda görüşülmesi gerekir. Bu tekilfin anayasa komisyonunda görüşülmesi için davet ediyoruz" dedi.
Radikal

Erdoğan'ın Köşk'e Çıkması Hayal 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün İstanbul'da seçim bürosu açılışlarına, Ataşehir'de sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Bahçeli burada yaptığı konuşmada, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın artık geleceği kalmamıştır. Cumhurbaşkanı olması artık rüyadır, hayaldir, hülyadır" dedi. İktidarın arkasında önemli bir medya gücü olduğunu söyleyen Bahçeli, medyanın gece gündüz, Erdoğan'ı anlattığını, medyanın asıl patronunun Erdoğan olduğunu belirtti. "Bir 'Alo Fatih' çıktı. Onlar özür diliyor. 'Düzeltin' diyorlar. 'Atın gitsin' diyorlar. Yılların yetiştirdiği insanlarımızı, zor yetişen insanları perişan hale getirdiler" diye konuştu. Konuşmasında ülkücülere de uyarıda bulunan Bahçeli, kimsenin 'derin ülkücülük', 'delikanlılık' hevesine kapılmaması gerektiğini dile getirerek, Türkiye'yi karıştırmak isteyenlerin figüranı olmayacaklarını, sokakta değil, sandıkta hesap soracaklarını vurguladı. Başbakan Erdoğan'ın miting meydanlarında sıkça yaptığı Rabia işaretini artık yapamadığını ifade eden Bahçeli, elinin dört parmağını göstererek, "Mitinglerde böyle yapamıyor. Bazı toplantılarda herkes bunu yapıyordu. Bu 4 kişi başka bir şey oldu. Bu 4 kişi çocuklarıyla birlikte bakanlar oldu" dedi.
Radikal

DÜNYA 

Tayland'da Yönetim Yanlılarından 'Gösterilere Müdahale' Tehdidi 
Tayland'da yönetim karşıtı gösteriler üçüncü ayını doldururken, Başbakan Yingluck Shinawatra'nın destekçileri de sokaklara inme tehdidinde bulundu. 'Kırmızı gömlekliler' olarak bilinen yönetim yanlısı grubun liderleri, başkent Bangkok'un kuzeydoğusundaki Nakhon Ratchasima şehrinde toplanan binlerce kişiye hitap ederek hükümet karşıtlarına 'daha sert davranma' sözü verdi. Kırmızı Gömleklilerin bu çağrısı ülkedeki gerilimi yükseltirken, mitingden saatler sonra Bangkok'taki muhalişerin kamp yeri yakınlarından patlayan bir bomba 2 kişinin ölümüne 22 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Cumartesi gecesi de Khao Saming şehrinde hükümet karşıtı göstericilere ateş açılması sonucunda 5 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatını kaybetmesi, iç çatışma endişesine yol açtı. Ülkenin daha önce defalarca darbe gerçekleştiren ordusu şimdiye kadar tarafsızlığını korurken, olayların büyümesi halinde yeni bir askeri darbe için uygun ortam oluşmasından korkuluyor.
Zaman

Türkiye Sınırında Yine Patlama: 16 Ölü 
Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünün karşısındaki Suriye'nin İdlib kentine bağlı Atme kasabasında, dün bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 16 kişi öldü, 65 kişi de yaralandı. Bölgeye yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Reyhanlı ilçesinden de duyulan patlamada, bir çocuk hastanesinin bir bölümünün de çöktüğü belirtildi. Birçok kişi hastanenin enkazı altında kalarak hayatını kaybetti. Patlama sonrası Türkiye'den çok sayıda ambulans, biri çocuk 5 yaralıyı Reyhanlı'ya getirdi. Özgür Suriye Ordusu'nun denetiminde olan Atme kasabasında, iç savaştan kaçan ama ülkelerini terk etmek istemeyen 30 bin civarında Suriyelinin yaşadığı çadır kent bulunuyor.
Hürriyet

'Taliban, Ankara'da Siyasi Bürosunu Açtı' 
Pakistan'da yayın yapan The Frontier Post'un istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Taliban, Ankara'da Amerikalılar dahil olmak üzere tüm dünyayla diyaloğa girebilecekleri bir siyasi büro açtı. Büro açılmadan önce Pakistan İstihbarat Şefi, Taliban lideri Molla Ömer'in siyasi danışmanı ve iki numaralı adamı olan Ağa Mutasimullah ile görüştü. Görüşmede, uzlaşma süreci ve Afganistan'daki NATO/ABD güçlerinden sonraki süreç de tartışıldı. İddiaya göre, ABD'li yetkililer, önümüzdeki günlerde Ankara'da yeni açılan "Afganistan İslam Emirliği Siyasi Bürosu"nda Taliban liderleriyle görüşebilir. Habere göre, Taliban ofisinin açılışında rol oynayan istihbaratçılar, geçen hafta Türkiye'de gerçekleşen 8. Türkiye- Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi'nde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e eşlik etmişti. Daha önce Taliban, Suudi hükumetinin Riyad'da ofis açma önerisini reddetmişti. Ancak kaynaklar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de de Taliban'a ait bir alt-ofis açıldığı bilgisini veriyor. Türkiye'deki zirvede buluşan Pakistanlı, Afgan ve Türk istihbaratçılar, istihbarat paylaşımı, terörle mücadele ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi için strateji taslağı hazırladı. Taliban geçen yıl Katar'da açtığı büroyu Afgan hükümetinin baskıları sebebiyle kapatmıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'de Taliban ofisi açıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Milliyet

Angela Merkel'den Timoşenko'ya Tebrik! 
Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in azledilmesinin ardından Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov geçici cumhurbaşkanı ilan edildi. Turçinov, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar hem parlamento başkanı, hem de cumhurbaşkanı vekili olacak. Cumhurbaşkanı seçimlerinin 25 Mayıs tarihinde yapılması planlanıyor. Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna parlamentosunun kabul ettiği yasayla serbest kalan 'Turuncu Devrim'in sembol ismi Yulia Timoşenko'ya tebrik telefonu açtı. Merkel, "Özgürlüğe hoş geldin" dediği Timoşenko'yu sağlık sorunları için ülkesine de davet etti.
Türkiye

Ayağımı Kaydırdın Yüzüne Bakmam 
İtalya'da eski Başbakan Enrico Letta'ya karşı parti içinde yoğun bir faaliyet yürüterek Başbakanlıktan istifa etmesine yol açan yeni lider Matteo Renzi dünkü devir teslim töreninde soğuk duş etkisi yaratan bir tavırla karşılaştı. Avrupa'nın en genç Başbakanı ünvanına sahip 39 yaşındaki Matteo kabinesine 8 kadın bakanı alarak dünyanın takdirini toplarken, "ayağını kaydırdığı" eski başbakanın da nefretini kazandı. Dünkü devir teslim töreninde gelenek olarak eski Başbakan Enrico Letta, simge çanını yeni Başbakan Matteo Renzi'ye verirken hızlıca elini sıkıp yüzüne bakmadı ve hemen arkasını dönüp gitti.
Akşam

Hedef Salı Günü Hükümet 
Ukrayna'da sokaklardaki hareketlilik yerini siyasi yoğunluğa bıraktı. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in başkent Kiev'den ayrıldığının anlaşmasıyla birlikte sokak gösterilerine önderlik eden siyasi partiler, yeni hükümet ve yeni düzenle ilgili çalışmalara başladılar. Şu anda hem Ukraynalıları hem de protestoları düzenleyen siyasilerin en büyük kaygısı, oluşan otorite boşluğunun sıcak çatışmalara dönüşmesi. Kiev'de dikkatler, protestoların merkez üssü olan Bağımsızlık Meydanı'na yaklaşık 400 metre mesafedeki parlamentodaydı. Parlamentoda üst üste önemli kararların alındığı oturumlar düzenlendi. Dün kabul edilen kararlara göre, Yanukoviç'in yetkileri, eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun sağ kolu olarak bilinen ve dün parlamento başkanı seçilen Aleksandr Turçinov'a devredildi. Ayrıca, yeni hükümet için de Salı günü hedef olarak belirlenirken, bakanların da önemli bir bölümü değiştirildi. Alınan kararla, olaylarda protestoculara ateş açan güvenlik görevlileriyle ilgili soruşturma açılıyor. Parlamentoda sadece genel kurul değil, ikili görüşmeler de yoğundu. Ayrıca, muhalefetin önemli isimleri Sovoboda Partisi'nin lideri Oleg Tyagnibok, Timoşenko'nun partisi Vatan'ın parlamento grup başkanı Arseniy Yatsenyuk ve Demokratik Reform Birliği'nin lideri Vitali Kliçko da yaptıkları toplantılarla yeni hükümete şekil verme çalışmalarını sürdürdü. Yanukoviç yönetiminde 2009 yılında dışişleri bakanlığı yapan ve şimdi muhalefetin en etkili isimlerinden biri olan Pyotr Poroşenko da görüşmelere katıldı. Poroşenko, görüşmeler için parlamento binasına gelişinde Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Çok acelem var. Acelemiz yeni hükümeti kurmak. Görüşmeler hızla sürüyor" dedi. Parlamento binasında bu siyasi trafik sürerken, önünde toplanan yüzlerce Ukraynalı, coşkulu bir şekilde hem görüşmelere destek verdi hem de siyasilere sevgi gösterilerinde bulundu. Ukraynalılar, yakaladıkları siyasilere yeni dönemden beklentilerini aktardılar. Ukraynalıların yeni hükümetten beklentilerini aktardıkları isimlerden birisi de yine 2009 yılında Maliye Bakanlığı yapan Viktor Pinzenik. Kalabalığın arasında sorularımızı yanıtlayan Pinzenik, "Hiç endişe olmasın, salıya kadar hükümet kurulacak. Keşke hükümet sokağa çıkıp bu insanların söylediklerini dinleseydi. O zaman bunlar hiç ama hiç yaşanmazdı. Ancak şimdi bu durumdayız" dedi. Pinzenik'e Ukrayna'da son dönemde endişelerin arttığını anımsatarak, bölünme riskinin olup olmadığını sorduk: "Artık yok. Bu meydandaki insanlar farklı diller konuşuyor. Ancak sorduğunuz zaman Ukraynalıyız derler."
Radikal

SPOR 

Kartal Geçmişten Ders Aldı 
Beşiktaş'ın 4 maçlık galibiyet serisi, ilk yarıdaki gibi yine Galatasaray maçında sona erdi. Kayseri Erciyes, Gaziantep, Kasımpaşa ve Bursa'yı deviren, TT Arena'da duraklayan Siyah-Beyazlılar, 3 puanlık kayba rağmen gelecekten umutlu. 5. haftadaki olaylı derbiden sonraki düşüşü aklına getirenlerin kafasında, "Yine mi aynısı olacak?" tereddüdü hâkim; ama yönetim, teknik heyet ve futbolcular cephesinde karamsarlığa yer yok. Sahasındaki M.P. Antalya ve akabindeki Eskişehir karşılaşmalarının hazırlıklarına başlayan Kartal'da, Hırvat hoca Slaven Bilic, motivasyon konuşması yaptı. Öğrencilerini yenilgiye karşın azimleri ve performanslarından ötürü kutlayan 45 yaşındaki deneyimli çalıştırıcı, geri dönmek için yeterli kapasiteye sahip olduklarını vurguladı. Sarı-Kırmızılılara karşı Olimpiyat Stadı'nda verdikleri ilk sınavdan yola çıkan başarılı antrenör, bu kez ceza problemi yaşamayacaklarını belirtti. Futbol Genel Direktörü Önder Özen de oyuncularıyla gurur duyduğunun altını çizdi. Önceki akşamki müsabakaya yönelik, "Galiptir bu yolda mağlup." cümlesini seçen Özen, "Hakları ödenmez. Yeşil zeminde alın teri bıraktılar." ifadesini kullandı. Tartışmaların odağındaki Dany Nounkeu'ya da destek geldi. Cim Bom'dan satın alma opsiyonuyla kiralanan Kamerunlu stoperin ceza sahasında Veysel Sarı'yı düşürmesi, farklı görüşleri beraberinde getirdi. Ancak Bilic'in ardından Önder Özen de 28 yaşındaki savunmacıya sahip çıktı: "O dakikaya kadar çok iyiydi. Sadece zamanlama hatası vardı.
Zaman

Süper Lig'de 2014'ün ilk derbisinde Beşiktaş'ı 1-0 yenen Galatasaray, hafta içinde Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağı Chelsea maçı öncesi moral buldu. Sarı-Kırmızılı ekip, bir hafta içinde yaşadığı Drogba-Tugay Kerimoğlu, Melo-Gökhan Zan gerginliklerini üzerinden çabuk atarak işleri yoluna koydu. Asılan suratını derbi galibiyetiyle güldüren Cim Bom, çarşamba günü ağırlayacakları İngiliz ekibini düşünmeye başladı. Beşiktaş karşısında iyi iş çıkardıkları için talebelerini tebrik eden Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini, oyuncularından sevinci kısa tutmalarını ve Chelsea karşılaşmasına odaklanmaları gerektiğini söyledi. Arena'da ortaya konan futboldan memnun olmadığını da ifade eden İtalyan hoca, Devler Ligi'ndeki sınavın ehemmiyetini futbolcularına aktardı. Defans bloğunu eleştiren deneyimli taktisyen, rakip forvetlere verilen gol fırsatlarının fazlalığından yakındı. Chelsea'nin Türkiye'deki rakiplerinden farklı olacağını da futbolcularıyla paylaşan Mancini, ilk karşılaşmada işi sıkı tutmaları gerektiğini dünkü antrenmanda anlattı. Sarı-Kırmızılılıların Fildişi Sahilili yıldız golcüsü Didier Drogba da Chelsea maçını düşünmeye başladıklarını söyledi. İngiliz deviyle karşılaşacakları için ayrı bir heyecan yaşadığını belirten yetenekli forvet, takım arkadaşlarına çarşamba günkü müsabaka için Mancini gibi uyarılarda bulundu.
Zaman

22. Kış Olimpiyat Oyunları'nı ev sahibi Rusya madalya tablosunda zirvede tamamladı. Soçi'de 17 gün süren oyunlarda 13 altın, 11 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplam 33 madalya elde eden Rus sporcular, olimpiyatların sonunda ülkelerini zirveye taşıdı. Oyunların son 3 gününe 7 altın, 9 gümüş ve 7 bronz ile 4. sırada giren Ruslar, son üç günde elde ortaya koydukları üstün performanslarla ettikleri 6 altın, ikişer gümüş ve bronz madalyanın ardından oyunları birinci sırada bitirdi. Oyunlara 6 sporcu ile katılan Türkiye ise madalya alamayan 63 ülkeden biri oldu. Öte yandan 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda sonucu en fazla merak edilen müsabakalardan biri olan buz hokeyi erkekler finalinde İsveç'i 3-0 yenen Kanada olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. Buz hokeyinde Finlandiya 3'üncü, ABD 4'üncü olurken ev sahibi Rusya ise 5'incilikte kaldı. Oyunlara 6 sporcu ile katılan Türkiye ise madalya alamayan 63 ülkeden biri oldu.
Türkiye

A Milli Futbol Takımımızın, EURO 2016 Eleme Grubu'ndaki rakipleri belli oldu. Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenecek EURO 2016'nın kura çekimi Fransa'nın Nice şehrinde yapıldı. Ay-yıldızlı ekibimiz turnuvaya katılabilmek için elemelerde A Grubu'nda Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Letonya, İzlanda, Kazakistan ile mücadele edecek. 53 ülkenin 6 takımlı 8 ve 5 takımlı 1 grupta yer aldığı EURO 2016 Elemeleri'nde gruplarını ilk iki sırada bitiren 18 takım ve en iyi grup üçüncüsü finallere yükselecek. Geri kalan 8 grup üçüncüsünün ikili olarak eşleşeceği play-off maçları sonunda ise 4 takım daha finallere katılmaya hak kazanacak. Avrupa Şampiyonası'nda toplam ev sahibi Fransa'yla birlikte 24 takım mücadele edecek. UEFA'nın aldığı karara göre, politik konular sebebiyle Azerbaycan ile Ermenistan, İspanya ile de Cebelitarık birbirlerine düşmelerine rağmen aynı eleme grubunda yer almadı.
Türkiye

Trabzonspor, galibiyet özlemine son vermek için konuk ettiği Kayserispor karşısında hızlı başladı. 11'de Özer ortaladı, Aykut vurdu top auta gitti. 14'te Vanek kaleciyle karşı karşıya kaldı. Onur yatarak topu uzaklaştırdı. 24'te Özer'in ortasında Emre sert vurdu, top üstten auta gitti. 26'da Biseswar vurdu, Onur'u geçen topu Kadir uzaklaştırdı. Abdullah kafayla tamamladı, Onur güçlükle kornere çeldi. 38'de Mouche ortaladı, Mijailoviç iyi yükseldi: 1-0. 2. yarıya Trabzon golle başladı. 49'da Adrian, uzaktan çok sert vurdu ve topu kalecinin solundan ağlarla buluşturdu: 1-1. 57'de Bosingwa'nın sağdan pasında arka direkte Janko'ya sadece dokunmak kaldı: 2-1. 60'ta sağ kanattan Olcan ortaladı. Janko müsait durumda topu farklı şekilde auta gönderdi. 79'da Mouche'nin kullandığı kornerde top üst direkten geri geldi. Hami Mandıralı'nın ilk defa Avni Aker'e çıktığı maçta, Trabzon 4 haftalık galibiyet özlemini dindirdi.
Star

Süper Lig'de son 3 deplasman maçını kaybeden Fenerbahçe, Elazığ karşısına hem bu kötü gidişe son vermek hem de en yakın takipçisi Galatasaray'la puan farkını yeniden 6'ya yükseltmek için çıkıyor. Atatürk Stadı'nda saat 20.00'de başlayacak mücadeleyi Hüseyin Göçek yönetecek. İki ekip arasında geride kalan 7 karşılaşmadan 4'ünü Sarı-Lacivertliler kazanırken, 3 maç da berabere bitti. Kanarya son 2 deplasman maçında ise Elazığ'ı yenemedi. Fener'de Mehmet Topal ile Emmanuel Emenike sarı kart sınırında bulunuyor.
Star

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme