25 Şubat 2014 Salı

25.02.2014 Genel Gündem

25.02.2014 Salı

GÜNDEM

Goebbels Taktiği 
Fethullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak, önceki gün basında yer alan ve 7 bin kişinin telefonunun dinlendiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Albayrak, bu tür haberleri servis edenleri Nazi Almanyası'nın propaganda bakanına benzetti. Açıklama şöyle: "Derhal hukuki gereği yapılmalıdır. HSYK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bu iddiaları incelemeli ve açıklama yapmalıdır. CMK'ya göre soruşturma kapsamında yapılan dinleme faaliyetleri gizli olduğu için teyit edilmesi mümkün olmayan bu iddianın ortaya atılmasıyla, devleti daha otoriter hale getirecek İnternet, HSYK ve MİT Yasası gibi Anayasa'ya aykırı düzenlemelerin tartışılması perdelenmektedir. Ülkemizde son bir yıldır, 'korkutma, damgalama, günah keçisi ilan etme' şeklinde kara propaganda teknikleri sıkça kullanılmaktadır. Bu haber ile amaçlanan da her görüşten onlarca aydın, yazar, siyasetçi ve sanatçıda 'korku ve nefret' hasıl etmek ve 'Paralel' damgalaması ile müvekkilim ve camiayı 'günah keçisi ilan etmektir.' Söz konusu haber sahipleri ve bu haberi servis edenler, Goebbels'in 'Propagandası yapılan şeyin gerçek ya da yalan olduğu önemli değildir, önemli olan ne kadar çok kişiye ulaştığı ve ne kadar çok kişiyi inandırabildiğinizdir' ilkesini amaç edinmişlerdir. Kara propagandayı pervasızca kullananlar bilmelidir ki, 'yalan ve gösterişler gürültülü, hakikat ve samimiyet ise sessizdir' ve gerçekler er geç ortaya çıkacaktır."
Hürriyet


Uludere'de Gerilim 
Roboski'nin sınır hattındaki Beyaztepe ve Karaçalı arasında yapılan "güvenlik yolu" çalışmalarına devam edilmesine yönelik ortaya çıkan gerginlik dün yerini çatışmaya bıraktı. Çatışma bölgesine yoğun asker sevkiyatı yapılırken buna tepki gösteren kalabalık gruplar, sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP'nin Şırnak, Uludere ve Şenoba ilçe yöneticileri, Roboskili aileler ile çok sayıda kişi katıldı. Milliyet'e konuşan Roboski köyünden Veli Encü, yürüyüş eyleminin çatışmaya son vermeyi amaçladığını belirterek, kalabalık grupların sınır hattında bekleyişte olduğunu söyledi. Encü, "Şu an 34 kişinin vurulduğu noktadayız. Yakın noktalardan silah ve patlama sesleri geliyor. Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da yanımızda. Askeri yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdik. Taleplerimize ilişkin olumlu bir yanıt verilmedi. İki haftadır buralarda çatışma sesleri, top atışları seslerini duyuyoruz. Askerlerle görüşme yaptığımız sırada bile on daikka boyunca silah sesleri hiç kesilmedi. Buradaki insanlar bekleyecekler. Geceyi burada geçirecekler" dedi. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir grup köylü ile birlikte askeri yetkililerle görüşerek, çatışmalara son verilmesini ve güvenlik yolundaki çalışmaların durdurulmasını istedi. Sarıyıldız ile komutanlar arasında yapılan görüşme olumlu sonuç verdi. Sınırın sıfır noktasında protestocu grup arasında bulunan Veli Encü, askeri yetkililerle yapılan görüşme sonrası sınır hattındaki silahların akşama doğru sustuğunu, iş makinelerinin geri çekildiğini belirtti.
Milliyet

Ömür Boyu Fişleme Anayasa'ya Aykırıdır 
İstanbul'dan R.B. adlı vatandaş ile Ankara'dan M.E.B. adlı vatandaş, avukat olduklarını, adli sicil arşiv kayıtlarının silinmesine rağmen, KİHBİ (Kaçakçılık İstihbarat Hakerat ve Bilgi Toplama) sistemi nedeniyle silah alma başvurularının reddedildiğini belirterek, TBMM Dilekçe Komisyonu'ndan çözüm bulmalarını istedi. Dilekçe Komisyonu, her iki ayrı başvuruyu Adalet ve İçişleri bakanlıklarına gönderdi. Adalet Bakanlığı, Dilekçe Komisyonu'na, gönderdiği yanıtta insanın ölünceye kadar yakasını bırakmayan KİHBİ düzenlemesini eleştirdi. Bakanlık, "TCK'da bir suçtan mahkumiyetin kanuni neticesi olarak ömür boyu hak yoksunluğu öngörülmemiş, yoksunluk belli bir süre ile sınırlandırılmıştır. Söz konusu hak yoksunlukları kural olarak cezanın infaz süresiyle sınırlıdır. Hapis cezanın infazı tamamlandıktan sonra TCK'daki hak yoksunlukları kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Belirli bir meslek ya da sanatı icra edebilmek veya belirli bir ruhsatı alabilmek bakımından özel kanunlarda düzenlenen hak yoksunluklarının bulunmaması gerekir" dedi. Adalet Bakanlığı, memnu hakların infazın tamamlanmasından 3 yıl sonra iade edildiğini anımsattı. Adalet Bakanlığı şunları kaydetti: "Arşiv kaydına alınmanın gerekçesini oluşturan kurumlar ilk mahkumiyet kararından belli bir süre geçtikten sonra kişi hakkında aleyhe bir sonuç doğurmadığı halde, söz konusu kayıtların (KİHBİ) kişinin ölümüne kadar veya kaydın girildiği tarihten itibaren 80 yıl süreyle arşivde muhafaza edilmesi gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu kural, adil ve hakkaniyete uygun bir düzenleme niteliğinde değildir. Kişinin belli bir tarihte aldığı herhangi bir mahkumiyet kararına ilişkin kaydın kişinin ölümüne kadar muhafaza edilmesi, cezaların ıslah edici olma amacı ile bağdaşmamaktadır."
Milliyet

Hurşit Tolon'a 'Hükümeti Ortadan Kaldırma' Suçlaması 
Malatya'da 17 Nisan 2007 yılında Zirve Yayınevinde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın savcısı Zafer Hazar, 92'nci duruşmada mütalaasını sunarak yayınevi cinayetinin bir numaralı şüphesi olarak yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmaya kısmen veya tamamen kaldırmaya teşebbüs etmek, 3 kişiyi öldürmeye teşebbüs ile 3 kez hürriyeti tahdit' ve 'yağmaya teşebbüs' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Aynı zamanda sanık da olan gizli tanık İlker Çınar hakkında pişmanlık yasasından yararlanma isteyen savcı, tutuksuz yargılanan sanıklar Kürşat Kocadağ ve Mehmet Gökçe hakkında beraat istedi. 13 sanığın 'hükümeti yıkmayı teşebbüs'ten cezalandırılmasını isteyen savcı Hazar, cinayeti işledikleri belirtilen Emre Günaydın, Hamit Çeker, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler ve Cuma Özdemir hakkında ise 3'er kez ömür boyu hapis cezası verilmesini talep etti. Toplam 22 sanığın yargılandığı davada, savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti verdiği ara kararda tutuklu sanıklardan astsubaylar Adil Akçay ile Adem Gedik'in mevcut delil durumu ve geçirdikleri tutukluluk sürelerini nazara alarak yurtdışı yasağı konularak adli kontrol kararı ile tahliyelerine karar verdi. Mahkeme heyeti diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 10 Nisan 2014 tarihine erteledi.
Milliyet

MİT'te Yeni Dönem 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MIT) Yasa Teklifi'nin 2 maddesi Meclis İçişleri Komisyonu'nda AK Parti milletvekillerinin verdiği bazı değişiklik önergeleriyle kabul edildi. Komisyon, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MIT Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Buna göre, MIT Kanunu'nun, MIT'in görevlerini tanımlayan 4. maddesine "Dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda Bakanlar Kurulu'nca verilen her türlü görevi yerine getirmek", "Dış istihbarat, milli savunma, terörle mücadele ve uluslararası suçlar ile siber güvenlik konularında her türlü teknik istihbarat ve insan istihbaratı usul, araç ve sistemlerini kullanmak suretiyle bilgi, belge, haber ve veri toplamak, kaydetmek ve analiz etmek" ve "İstihbarat kapasitesini, niteliğini ve etkinliğini artırmak amacıyla, çağdaş istihbarat teşkilat usul ve yöntemlerini araştırmak, teknolojik gelişmeleri takip etmek ve uygun görülenleri temin etmek" maddeleri eklendi. MIT Başbakan'ın değil, Müsteşarın başkanlığında faaliyet gösterecek. Kurul 3 ayda bir MGK Genel Sekreteri veya yardımcısı başkanlığında toplanacak.
Akşam

EKONOMİ 

ABD Doları               2, 1520               2, 2120
1 Euro                        2, 9538               3, 0362
İsviçre Frangı            2, 4196               2, 4871        
İngiliz Sterlini            3, 5776               3, 6773

Devlet, İlaç Firmalarından Aldığı Katılım Payını 70 Milyon Lira Artırdı 
Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı, 'komisyon'u yasal hale getiren tasarıda, "İlaç ruhsat sahiplerine, kurum tarafından sunulacak hizmetler karşılığı olarak aylık ciro tutarının binde 4'ü oranında her ay katılım payı ödenir. Katılım payına tâbi hizmetler ile ödemenin usul ve esasları kurum tarafından belirlenir." ifadesi kullanılıyor. Fakat kurumun mevcut durumda yaptığı tüm işlemler karşılığında bir ücret alırken bunun yanında yeni katılım payı getirilmesi eleştiriliyor. Sağlık Bakanlığı ilaçta ruhsat için kalem başı 10 bin liraya kadar ücret alabiliyor. Şu anda çalışılan maddenin yasalaşması halinde devlet 16-17 milyar liralık pazardan yıllık 60-70 milyon lira katılım payı alabilecek. Sektör temsilcileri buna karşı çıkarken Türkiye'de 200'e yakın ilaç ruhsat almak için sıra bekliyor. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise düzenlemenin gerekçesini, "Firmalar tarafından kurumdan aldıkları hizmete mukabil her işlem için alınan ücretler sebebiyle oluşan işgücü kaybının önlenmesi ve daha adil bir ücretlendirme yapılması amaçlanıyor." şeklinde açıklıyor. Şu anda Bakanlık bünyesinde bulunan tasarının önümüzdeki dönemde Meclis'e gönderileceği ifade ediliyor. Torba yasa ile Meclis'e gelecek Sağlık Bakanlığı tasarısının içinde 7 madde daha bulunuyor. Firmalar kendilerini ilgilendiren katılım payı maddesi konusunda endişeli. Yasa metninde firmaların 'kârları' ifadesi yerine 'ciro' ifadesinin kullanılması da eleştirilere yol açıyor. Türkiye'de ilaç firmalarını ciroları ciddi bir meblağ tutuyor. Mevcut durumda Sağlık Bakanlığı ilaçlarla ilgili yapacağı işlemler için belli bir tarife belirlemiş durumda. Örneğin bir ruhsat için ilk kez analize gönderilen numunelerden bir defaya mahsus olarak dosya inceleme ve metot değerlendirme için alınan ücret 8 bin 962 lira. Aynı şekilde imal ruhsatı için 4 bin 481 lira, ithal için de 4 bin 481 lira para alınıyor. Sağlık Bakanlığı, yasanın gerekçesini işgücü kaybını önlemek olarak gösteriyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na göre, ciro üzerinden ücret alınması ile aylık yaklaşık 36 bin adet olan işlem sayısı 3 bin 600 düzeyine inecek. Dolayısıyla bu düzenleme ile ruhsat sahipleri tarafından kurumdan aldıkları hizmete mukabil her işlem için alınan ücretler sebebiyle oluşan işgücü kaybı önlenecek ve daha adil bir ücretlendirme yapılacak.
Zaman

G-20: Krizde Başvurulan Tasarruf Önlemleri Geride Kaldı 
Dünyanın en büyük 20 ekonomisi, beş yıl içinde 2 trilyon dolarlık üretim artışı ve 10 milyonlarca yeni istihdam oluşturma hedefini benimsediklerini açıkladı. Sydney'de önceki gün sona eren G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısının hedefleri, kriz döneminde başvurulan tasarruf önlemlerinin artık geride kaldığına işaret ediyor. G-20 sonuç bildirgesinde grup üyesi ülkeler, diğer reformların yanı sıra yatırım ve istihdamı artırmak için somut adımlar atacaklarını vaat etti. Yazılı açıklamada, "Toplu GSYH'mızı gelecek beş yılda, şu anda uygulanan politikaların çizdiği yolun yüzde 2 oranında yukarısına çekmek amacıyla iddialı ancak gerçekçi politikalar geliştireceğiz." denildi. Hedeflenen hızlanmayla küresel üretim, dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olan Rusya'nın yıllık üretiminden daha büyük bir oranda artıracak. Büyüme planı, toplantı için Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan bir çalışmayı yansıtıyor. Bu çalışmaya göre yapısal reformlar sayesinde dünya ekonomik üretimi gelecek beş yıl boyunca her yıl yüzde 0,5 büyüyecek ve küresel üretimi de 2,25 trilyon dolar büyütecek. IMF bu yıl için yüzde 3,75 ve gelecek yıl için yüzde 4 küresel büyüme öngörüyor. Ancak G-20 toplantısında ülkelerin bu hedefe nasıl ulaşacakları ya da bunu başaramazlarsa ne gibi sonuçlar doğacağına değinilmiyor. Bu toplantıda hedefi n belirlenmesinin ardından, her ülkenin kasım ayında yapılacak G-20 liderler zirvesine sunmak üzere bir eylem planı ve büyüme stratejisi hazırlaması amaçlanıyor.
Zaman

Kamuyu Bilgilendirmede Yeni Dönem 
Borsa İstanbul tarafından yürütülen ve kamuya açıklanması gerekli olan bilgilerin elektronik imzalı iletilerek kamuya duyurulduğu Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) işletimi 17 Mart'tan itibaren Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından yürütülecek. KAP'ın mevcut internet sitesi olan www.kap.gov.tr adresi değişmeyecek. MKK Genel Müdürü Yakup Ergincan, devirle, MKK'nın Ar-Ge Merkezi niteliğine, 'tek erişim noktası' olmasına, 'uçtan uca otomasyon' süreçlerinin oluşturulmasına ve 'İstanbul Uluslararası Finans Merkezi' eylem planlarına önemli katkı sağlayacağını belirtti. MKK'nın merkezi saklama kuruluşu olmasının yanında sunduğu katma değerli hizmetlerin e-MKK Bilgi Portalı çatısı altında sunulduğunu anlatan Ergincan, 'e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi', 'e-ŞİRKET: Şirketler Bilgi Portalı', 'e-YÖNET: Kurumsal Yönetim ve Yatırımcı İlişkileri Portalı', 'e-VERİ: Sermaye Piyasaları Veri Bankası' ve 'e-ÜRÜN: Elektronik Ürün Senetleri Merkezi' ile birlikte KAP'ın entegre çalışacak bir yapıya kavuşturulacağını belirtti
Hürriyet

Tüketici Temkinli 
Tüketiciler, ocak ayında harcamalarını ihtiyatlı şekilde azalttı. Araştırma şirketi Ipsos'un Dünya gazetesi işbirliğiyle hazırladığı Hane Tüketim Endeksi'ne (HTE) göre, ekonomi ve siyasetteki tedirginlik ocak ayı harcamalarına da yansıdı. Ailelerin harcamalarını ihtiyatlı bir şekilde azalttığı ocak ayında hane tüketimi bir önceki aya göre sabit fiyatlarla yüzde 1, cari fiyatlarla yüzde 3 arttı. Enflasyondan arındırıldığında, geçen yılın aynı dönemine göre harcama düzeyi sabit kaldı. Alışverişten kısma eğiliminin, ocakta etkisini göstermeye başlayan iç politik gerginliklerin yanısıra şubat ayında da kredi kartlarına getirilen taksit sınırlandırması ve otomobil alırken yüzde 30 peşinat zorunluluğunun yürürlüğe girmesiyle artarak devam etmesi bekleniyor. Ocak 2014'te sabit fiyatlarla hane tüketimi harcaması değişimine bakıldığında, 'gıda ve içecek' harcamaları bir önceki aya göre yüzde 1 artarken, Ocak 2013'e göre ise yüzde 2'lik düşüş kaydetti. Bu kalem içerisinde yer alan genel gıda harcamaları ise önceki aya göre yüzde 1 geriledi, Ocak 2013'e göre de sabit kaldı. Önceki aya göre 'kişisel bakım' harcamaları yüzde 1, 'temizlik' harcamaları yüzde 5 ve 'diğer' (ampul, pil vb) harcamalar da yüzde 10 düşüş kaydetti.
Milliyet

Büyük Şehirlerde Konut Satışı Geriledi 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı ve 2014 Ocak ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde 2013 yılında 1 milyon 157 bin 190 konut, satış sonucu el değiştirdi. Geçen yıl konut satışlarında İstanbul, yüzde 20 ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u Ankara ve İzmir izledi. Aynı dönemde en az satış ise 138 konut ile Hakkari'de gerçekleşti. Türkiye'de 2014 Ocak ayında ise satılan konut sayısı 87 bin 639 oldu. Her ne kadar geçen yılın ocak ayına göre yüzde 0.22'lik küçük bir artış gözlense de, büyük şehirlerdeki konut satışında yaşanan düşüşler dikkat çekti. Geçen yıl ocak ayında 18 bin 235 konutun satıldığı İstanbul'da, bu senenin aynı döneminde 17 bin 489 konut satıldı. Böylece satışlarda yüzde 4 oranında azalma gerçekleşti. Benzer şekilde Ankara'da konut satışlarında yüzde 9.6, İzmir'de ise yüzde 5.20 azalma görüldü. Geçen yıl yabancılara satılan konut sayısı 12 bin 181 olurken, 2014 ocak ayında yabancılara 1207 konut satıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ocakta ilk sırayı 464 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla İstanbul (243 satış), Sakarya (119 satış), Muğla (75 satış) ve Aydın (70 satış) izledi.
Türkiye

Hazine İhalelerine 50 Milyar Liralık Rekor Teklif Geldi 
Yerli ve yabancı yatırımcılar Hazine'nin dün düzenlediği ihaleye adeta hücum etti. Hazine'nin dün düzenlediği iki ihaleye toplam 50.1 milyarlık teklif gelirken, ihalede faizler de beklentilerin altında çıktı. Hazine, bugün düzenlediği 2 tahvil ihalesinde piyasaya 5 milyar 670.5 milyon lira borçlandı. Hazine, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir yüzde 4.40 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını yaptı. İhalede basit faiz yüzde 10.46, bileşik faiz yüzde 10.74 olurken, Hazine toplam 2.5 milyarlık satış yaptı. 7 yıl (2450 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin yeniden ihraç ihalesinde ise dönemsel faiz yüzde 4.29 oldu. Hazine bu ihalede de 3.1 milyarlık satış yaptı. Hazine bugün de 3 ihaleye yapacak. Analistler, Hazine'nin bugün gerçekleştirdiği ihalelere hem güçlü bir talep geldiğini hem de faizlerin piyasa beklentilerinin altında oluştuğunu ifade ederken, mevcut konjonktürde ihalelere iyi bir başlangıç yapıldığını belirtiyor.
Star

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi 2015'te Tamam 
Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Bakü-Tflşis-Kars (BTK) Demiryolu'nun 2015 yılının ikinci yarısında faaliyete başlayacağını belirtti. Bakü'de, BTK Demiryolu Projesi Azerbaycan ve Gürcistan İkili Koordinasyon Konseyi toplantısı yapıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Georgi Kvirikaşvili ile her iki ülkenin ilgili yetkilileri katıldı. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Memmedov, projenin planlandığı gibi devam ettiğini belirtti. Memmedov "2014 sonunda Türkiye sınırına kadar olan güzergahta testler gerçekleştireceğiz. Türkiye tarafında da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. En büyük sorunumuz Türkiye- Gürcistan sınırındaki 400 metrelik tünelin yapımıyla bağlıydı. 2015 yazına kadar tünel yapımı tamamlanacak" diye konuştu.
Star

Fransız Savunma Devleri Türkiye'ye Çıkarma Yaptı 
Türkiye'ye yabancı yatırımcı ilgisi hız kesmiyor… İngiliz yatırım heyetinin ardından bugün de, 60 şirket ve 3 ticari birlikten oluşan 90 kişilik Fransız Heyeti İstanbul'a çıkarma yapıyor. Airbus, Safran and Thales gibi devlerden, KOBİ'ler için ekipman üreticilerine kadar katılımcı firmalar, Fransız sanayiinin tamamını temsil ediyor. Müşteri, iş ortağı ve tedarikçi arayışı ile 4 gün boyunca Türkiye'de kalacak heyet, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Sakarya'da Türk meslektaşları ile bir araya gelecek. DGA (SSM'nin Fransız eşdeğeri) ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından organize edilen Türk-Fransız Sanayi Günü, 27 Şubat'ta Ankara'da gerçekleşecek. Türk-Fransız Sanayi Günü süresince organizasyona ev sahipliği yapan SaSaD Başkanı Kudret Önen, GIFAS Başkanı Marwan Lahoud ve ODTÜ Teknokent Savunma Sanayi Kümelenmesi (TSSK) yöneticileri Fransız ve Türk şirketleri arasındaki ticaret ve işbirliklerini içeren örnek sunumlar eşliğinde konuşma yapacaklar.
Akşam

Enerji Bakanlığı'ndan Akaryakıtta Vergi İndirimi Çalışmalarına Destek 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü akaryakıtta vergi indirimi çalışmasını desteklediklerini söyledi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yeni Başkanı Mustafa Yılmaz ve kurul üyelerini kabul eden Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, Maliye Bakanlığı'nın akaryakıtta vergi indirimine yönelik çalışma yaptığı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine "Çalışmada bizler tabii ki taraf oluruz. Vergiyle alakalı düşürülme çalışması varsa Enerji Bakanlığı bunu destekleyecektir" diye konuştu. Sabah gazetesinde dün yer alan bir haberde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in akaryakıtta vergi indirimlerine ilişkin çalışma yapılacağını söylediği belirtilmişti. 12 yıl önce benzinde yüzde 70 olan vergi yükünün yüzde 58'e, motorinde yüzde 65 olan vergi yükünün yüzde 50'ye indiğini kaydeden Bakan Yıldız, bunun daha fazla düşürülebileceğini, Maliye Bakanlığı'nın bu çalışmayı yaptığını aktardı. Yıldız, daha fazla düşmesinin, Maliye Bakanı'nın bahsettiği direkt vergilerin kayıt içiyle beraber daha fazla toplanmasına vesile olacağını belirterek, dolaylı vergilerden kesinti olabileceğini, bunu Maliye Bakanı'nın yönettiğini söyledi. Taner Yıldız, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı sebebiyle, bu yıl doğalgaz tüketiminin geçmiş yıllara göre düşük kaldığını bildirdi. Türkiye'nin tükettiği her dört birim elektriğin birini HES'lerden elde ettiğine dikkat çeken Bakan Yıldız, " Barajlardaki su miktarı azalırsa vatandaşın sanayicinin enerjisini hangi enerji kaynağı bulursak onunla yapmak durumundayız. İstemediğimiz ve temenni etmediğimiz şekilde, yazın doğalgaz tüketimi artabilir. İnşallah Mart ayındaki yağmurlar bizim öngörülerimizi biraz daha olumluya çeker" şeklinde konuştu.
Dünya

İnternetten Ödeme Tarihi Zirvesinde 
Kredi kartına taksit sınırı öncesi son ay olması ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri Ocak'ta internetten yapılan kartlı ödemelere tarihi rekorunu getirdi. Sadece Ocak'ta 4.5 milyar liralık internetten ödeme yapıldı. Ocak'ta toplam kredi kartı ile yapılan toplam ödemeler ise geçen yıla göre yüzde 17 arttı ve 34.6 milyar liraya ulaştı. Ocak'ta banka kartı ile yapılan ödeme de yüzde 35'lik yükselişle 1,5 milyar liradan 2 milyar liraya çıktı. Toplamda 36,7 milyar liralık kartlı ödeme gerçekleştirilirken bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 18 oldu. Banka kartı ile yapılan işlemlerin toplam kartlı ödemeler sistemindeki payı bu yılın ilk ayında yüzde 5,5'e yükselirken, kredi kartı ile yapılan ödemelerin payı yüzde 94,5 oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinin ilk taksitinin yapıldığı 2014 yılı ocak ayı, internetten yapılan kartlı ödemelerin bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaştığı ay oldu. Ocak ayında internetten 4,5 milyar lira tutarında kartlı ödeme yapılırken, bu tutar Türkiye'de gerçekleşen tüm kartlı ödemelerin yüzde 12'sinin internetten yapıldığına işaret etti. İnternette yapılan bu ödemelerin yüzde 34'ü ise MTV ödemelerinin de dahil olduğu "Hizmet" sektöründe gerçekleşti.
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Erdoğan: 7 Bin Kişinin Dinlenmesi Bile Mit'in Önemini Gösterir 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen perşembe günü ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Fethullah Gülen'in de gündeme geldiği ortaya çıktı. Erdoğan, Gülen konusunda, "İçişlerimize karışıyorsunuz" diyen Obama'ya, "Karışmıyoruz, siz bizim içişlerimize karışan bir zatı misafir ediyorsunuz" dediğini, Obama'nın da, "Mesajı aldım" yanıtını verdiğini aktardığı öğrenildi. Erdoğan, dün AK Parti Genel Merkezi'nde kahvaltıda bir araya geldiği milletvekillerine bu görüşmeye ilişkin açıklamalar yaptı. Çocuklarının da yönetiminde yer aldığı TÜRGEV ile ilgili iddiaların doğru olmadığını belirtip, "Her şey meşru" diyen Erdoğan, Sabah-ATV'nin satışındaki havuz iddiaları için de burada, devletin tek bir kuruşluk bile bir yolsuzluğunun bulunmadığını söyledi. Ortada sadece iki kişi arasındaki gayri ahlaki bir konuşmanın bulunduğunu aktaran Erdoğan şunları anlattı: "7 bin kişinin dinlenmiş olması, bu ekibin tehdide, şantaja dönük faaliyet içinde olduğunu gösteriyor. Bunlar için her türlü şey mübah. Muhalefetin de bunu görmesi lazım. Bedeli ne olursa olsun, sonuna kadar gidip bu yapıyı tasfiye edeceğiz. Bu olay bile MİT ile ilgili düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı."
Radikal

107 Klasörle 2280 Kişi Dinlenmiş, Sayı Artabilir 
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bazı gazetelerde yer alan 7 bin kişinin dinlendiği iddialarıyla ilgili olarak şu anda inceleme konusu yapılan 107 klasörde 2280 kişinin dinlendiğini belirterek, bu klasörlerin 125 ulaşabileceğini ve isimlerin daha da artabileceğini söyledi. Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısı sonrası açıklama yapan Arınç, dün gündeme gelen dinleme iddialarıyla ilgili şunları söyledi: "İki savcının ismi geçiyor. Bunların her ikisi de TMK 10. Maddesine göre yetkili savcılardır. Bir hayali ihbar üzerine 4 sayfalık 'selam ve tevhit' terör örgütüyle ilgili bir soruşturma başlatarak, aldıkları hakim kararlarıyla bazı dinlemeler yapmışlar. Burada kapsamı, niteliği, şüphelilerin kimlikleri, çok sayıda kişi hakkında teknik ve fiziki takip kararları alınmış. Dosya ellerinden alındıktan sonra yerlerine gelen savcılar tarafından ortaya çıkarılmış. Bunlar tamamen kanunsuz dinleme talepleri ve kararlarıdır." Arınç, iki savcının söz konusu iddiaları yalanlamasına ilişkin de şu yorumda bulundu: "Herkes her şeyi söyleyebilir. Bu bir tek dosyayla ilgilidir. Burada ortaya çıkan bir olay var bu konu üzerinde inceleme yapılıyor. Yasadışı durumlar tespit edilirse bu kişilerle ilgili yasal işlem yapılacaktır. Her iki savcının bunu reddetmesini olumlu görmek lazım.
Radikal

Paralelin Suç Ortağı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer gerçekten Başbakan Erdoğan'ın söylediği gibi ortada bir 'paralel devlet' yapılanması varsa, o devleti oluşturan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetidir. Bu nedenle Erdoğan ve hükümeti suç ortağıdır" dedi. Basında yer alan '3064 kişilik dinleme listesi' hakkında Hürriyet'e değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri, özetle şunları söyledi: Muhalefet, aydınlar, gazeteciler, akademisyenler dinleniyor ve Başbakan'a servis ediliyordu. O zaman hayatından memnundu Başbakan. Ancak kendi yolsuzlukları, hukuk dışılıkları ortaya çıkınca rahatsız olmaya başladı. Etme bulma dünyası. Başbakan ülkeyi yönettiğini sanıyor, ortaya çıkan tablo ise ülkenin AKP tarafından sağlıklı yönetilemediğini gösteriyor. Başbakan, en ağır eleştirileri yaptığı, 'Haşhaşiler' olarak nitelendirdiği gruba 'Ne istediniz de vermedik' demedi mi? Bunu kendi ağızlarından ifade ediyorlar. Sonra da 'Biz kandırılmışız' diyorlar. Bir siyasi iktidar nasıl kandırılır? Ülkeyi yönetmek için geldiler, kaosa sürüklediler. Demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden adım adım uzaklaşıldığını dünya bile görüyor artık. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Yasadışı bir işiniz yoksa, dinlenmekten korkmayın' demişti. Üstelik bu düşüncesini dinlemelere yönelik eleştirilerimiz üzerine TBMM kürsüsünde dile getirmişti. Peki dinleme cihazlarını, aygıtlarını kim aldı; hükümet değil mi parayı veren? Kim alınan dinleme cihazlarını demirbaşa kaydettirmedi? Şimdi kendi yolsuzlukları 'hukuk dışı' yayınlanıyor diye, şikâyet ediyorlar. Yasal olmayan dinlemeleri yapan AKP. Bizim grup toplantısında yayınladığımız dinlemeler ise yasal dinlemeler. 2'si arasında fark var. AKP ise yasal dinlemeleri de yasa dışı olarak kamuoyuna sunmaya çalışıyor. Seni mahkeme kararıyla dinlemişler zaten.
Hürriyet

Hoşgörüyle Karşılıyoruz 
Selam Operasyonu kapsamında dinlenen 7 bin telefon arasında MHP Genel Merkezi'nin de olduğu yönündeki iddialara esprili bir dille yanıt veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP Genel Merkezi'nin dinlendiğini biliyoruz. Medya aracılığıyla düşüncelerimizi aktaramadığımız kesimlere bu dinlenme vasıtasıyla aktarıldığını kabul ettiğimiz için hoşgörüyle karşılıyoruz" dedi. 2 günlük İstanbul programının ilk gününe İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ni ziyaret ederek başlayan Bahçeli, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: 9 Şubat'ta 45'inci yılını kutlayan MHP, köklü ve gelenekli bir siyasi kurumdur. Her dönemde önemli kararların oluşmasında önce ülkem ve milletim diyen sonra partim diyen bir anlayışa sahiptir. Bu gelişme sürecinde birikimli olmuştur. Önemli kadrolara sahiptir ve millete hizmet aşkıyla doludur. İstanbul için hem medya hem de bazı çevrelerin teşvikiyle, seçime giren 25 partiden 23'ü yok farz ediliyor. Bir tarafta AKP olarak iktidara öbür tarafta da ana muhalefet partisi olarak CHP'ye şans veriliyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Özellikle medya bunu böyle yapmaktadır. Bazı kamuoyu araştırmaları da toplumu bu yönüyle şekillendirmektedir. İşte bu durum karşısında MHP, varlığını ve iddialarını toplumla paylaşabilmek için karış karış, ev ev, meslek kuruluşları olarak ne varsa onları ziyaret etmeyi, onlarla tanışmayı ve adaylarımızı tanıştırmayı amaçlamaktadır. Sayın Başbakan'ın 17 Aralık'tan itibaren yapmış oldukları konuşmalar çok sağlıklı gözükmüyor. Ondan ewel de saldırgan, üslubu farklı, biraz da hakaret içeren ifadeleri çok sık kullanıyor. Bu tartışmanın içine her alanda MHP'nin girmesi mümkün değil. Paralel devletten neyi kast ediyor, paralel devlet kimdir onu bilemiyoruz. Ancak bu iktidarın 11 yıllık uygulamaları sırasında 2 tane önemli görevi olmuştur. Bunlardan bir tanesi, Türkiye'yi bölünmeye götüren 'demokratik açılım' sürecidir. Öbürü de bölünmüş yoldur. Eskiden tek yol üzerinde giderken şimdi birbirlerine paralel bir yolla geliş gidişler, seyahatler mümkün oluyor. Dolayısıyla bu paralelin 2 kanadıyla beraber olan değerlendirmelerine MHP katılmak istemiyor. Böyle bir tartışmayı derinleştirmenin de ülkemize bir yararı olduğunu da görmüyoruz ve kabul etmiyoruz."
Hürriyet

İyi Niyetle Daha İyi Hizmet Mümkün 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Bilecik'te dershane yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda önceki gece, Milli Eğitim Bakanlığı'yla ilgili hükümet tasarısının görüşülerek tamamlandığını söyledi. "Bu konu, kamuoyunda 'Dershane Yasası' olarak biliniyor ama eksik biliniyor çünkü orada aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat yapısında da bazı düzenlemeler yapıyoruz. Bu konularla ilgili kamuoyunda bazı yanlış algılar var" diyen Nabi Avcı, kamuoyunda yanlış anlaşılan veya farklı yorumlanan diğer bir konunun "Talim Terbiye Kurulu kaldırılıyor" iddiaları olduğunu sözlerine ekledi. Bakan Avcı, dershanelerle ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin şunları dile getirdi: "Kamuoyu artık aydınlandı ama bazı dezenformasyonlar olabiliyor. Dershanelerin okula dönüşmesini teşvik için arsa, kredi kolaylığı, öğrenci desteği gibi pek çok enstrümanı da yürürlüğe koyuyoruz bu yasal düzenlemeyle. Dolayısıyla siz, gerçekten iyi niyetle eğitime hizmet etmek istiyorsanız, bunun için devlet size birtakım imkânlar sunuyor. Bunları değerlendiren iyi niyetli girişimciler, pekâlâ Milli Eğitim sistemine bundan sonra eskisine göre çok daha iyi hizmet edebilirler."
Akşam

DÜNYA 

Kırım Türklerinde 'Ukrayna Parçalanacak' Endişesi 
Artan siyasî tansiyonla birlikte bölünme senaryolarının konuşulduğu Ukrayna'da dün Kırım Özerk Bölgesi, Rusya yanlısı bir gösteriye sahne oldu. Sivastopol şehrinde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı gösteride Rusya lehine sloganlar atılırken, belediye binasındaki Ukrayna bayrağı indirilerek Rus bayrağı asıldı. Gerilimin tırmandığı bölgede yaşayan 300 bin kadar Kırımlı Türk ise Ukrayna'nın bölünmesi ihtimalinden derin endişe duyuyor. Kırım Tatar Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, ülkenin savrulduğu noktada yaşanabilecek bir bölünmeyle Kırım'ın bağımsız kalmasının kendileri için hayati zararları olacağını söyledi. Zaman'ın sorularını cevaplayan Karatay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Herhangi bir yerde Rus askerine saldırı olursa savunuruz. Bunun için de askeri müdahaleden kaçınmayız." sözlerini hatırlattı. Bu sözleri Rus liderin müdahale için açık kapı bıraktığı şeklinde yorumlayan Karatay, etnik gerilimin olduğu bölgede herhangi bir kıvılcımın askerî bir müdahaleye bahane yapılabileceği endişelerini dile getirdi.
Zaman

El Şebab'tan Şok Sözler Türkler Meşru Hedef 
Somali'deki El Kaide bağlantılı El Şebab örgütünün sözcüsü, "Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye" dedi. En son geçen cuma günü cumhurbaşkanlığı sarayına saldırı düzenleyen El Şebab örgütünün sözcüsü Şeyh Ali Dheere'nin ay başında verdiği röportajı El Cezire dün yayınladı. Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türkleri hedef aldıkları saldırıları "meşru hedefler" olarak nitelendiren sözcü, "Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye. NATO Hıristiyan birliğidir. NATO Türkiye'yi Müslümanları ezmek için çekiç olarak kullanıyor" dedi.
Hürriyet

'AB Müzakereleri Askıya Alacak' 
İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'yle müzakereleri askıya alabileceğini öne sürdü. MİT'in yetkilerini artıran yasa tasarısı ve meclisten geçen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yasasına değinilen haberde AB'nin kararına gerekçe olarak "Erdoğan'ın otokratik yönetime kaymaya başladığına dair kaygıları" gösterildi. Habere göre, 5 Mart'ta AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Komisyonu'nu Türkiye İlerleme Raporu'nda Ankara'nın birliğe katılımının yerinde olup olmadığını gözden geçirmeye çağıran bir değişiklik önergesini oylayacak. Önergede, Parlamento ve Komisyon'un "Türkiye için tam üyelik dışında bir alternatifin en azından orta vadede daha uygun olup olmadığını" değerlendirmesi isteniyor. Haberde katılım sürecinin demokratik ilkelerin ihlali durumda askıya alınabileceği belirtiliyor. Uzun süredir Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff da gazeteye, "Şu anda gerçek bir katılım süreci varmış gibi yapmak maskaralıktan başka bir şey değil. (Süreç) Sonbaharda askıya alınmazsa sürpriz olur. Bence Türkiye Kopenhag kriterlerini bizim bir sonuca varmamızı sağlayacak kadar bir süre ve derecede ihlal etti" açıklamasında bulundu. İngiliz parlamenter, AB Komisyonu üyelerinin atanacağı ekimde katılım sürecinin askıya alınabileceğini söyledi. Duff, Avrupa Parlamentosu'nda "Türkiye fobisi" olan milletvekillerine şimdi Ankara'nın eski destekçilerinin de katılarak "Erdoğan ortadan kayboluncaya ya da AKP içindeki ılımlılar tarafından sınırlandırılıncaya kadar müzakerelerin durdurulması çağrısında bulunduklarını" belirtti
Milliyet

Müslümanlar Havaalanına Sığındı 
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde saldırılar sebebiyle evlerini terk eden Müslümanlar, başkent Bangui'deki bir askeri havaalanında hayata tutunmaya çalışıyor. Kavurucu sıcaktan korunmak için uçağın gölgesine sığınanlar, gıda ve su dağıtımı sırasında uzun kuyruklar oluşturuyor. Çocukların birçoğunda yetersiz beslenme ve hijyen eksikliği sebebiyle çeşitli hastalıklar görülmeye başladı. Anti- Balaka milislerinin öldürmekten başka hiçbir yol bilmediğini belirten Müslümanlar, yaşadıkları yerden kaçmaktan başka çareleri kalmadığını söylüyor.
Türkiye

ABD'den Orduyu Küçültme Kararı 
ABD Başkanı Barack Obama, savunma harcamalarında kesintiye gideceğini ve asker sayısını azaltacağını duyurdu. Obama, ülkesinin ekonomik zorluklar yaşadığı bu dönemde, orduda asker sayısının azaltılacağını söyledi. Kararın uygulamaya konması halinde ABD'nin mevcut asker sayısının yüzde 15 azalarak ilk kez 2. Dünya Savaşı öncesindeki seviyeye gerilemesi bekleniyor. Bu durumun ABD ordusunun aynı anda iki savaş yürütme kapasitesine dayalı doktrininden vazgeçmesi anlamına geldiği belirtiliyor.
Star

Zevahiri'nin Yoldaşı Öldürüldü 
El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin Suriye'deki temsilcisi Ebu Halid es-Suri, Irak Islam Sam Devleti (ISID) örgütünün saldırısında öldürüldü. Bağdat yönetimi ise Suriye ve Irak'ta yaptığı katliamlarla adını duyuran ISID'in lideri Ebubekir Bagdadi'nin fotoğrafını yayımladı. Fotoğraf Irak İçişleri Bakanlığı tarafından servis edilirken, sahsın yakalanmasına yardım için halka çağrı yapıldı. Bagdadi en yakınlarına dahi yüzünü göstermemesiyle biliniyor.
Akşam

Devrim Yaptık Pamuk Eller Cebe 
Ukrayna'da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i deviren Batı yanlısı yeni hükümet uluslararası toplumdan 35 milyar dolar yardım istedi. Yeni yönetimi destekleyen AB, Türkiye'nin de kapısını çaldı. Rusya'nın mali yardımı askıya aldığını açıklamasının ardından yeni Maliye Bakanı Yuri Kolobov, yıl sonuna kadar 35 milyar dolarlık yardıma ihtiyaç duyduklarını belirterek "Şu anda durum zor ama kontrol edilebilir. ABD, AB ve diğer ülkelere bir bağışçılar toplantısı düzenlemesi çağrısı yapıyoruz" dedi. Avrupa Komisyonu'ndan bir yetkili de, Ukrayna'nın işasın eşiğine geldiğini belirterek "Bağış konferansı Ukrayna'yı istikrara kavuşturmak için bir yol. Japonlar, Çinliler, Kanada, Türkiye ve ABD ile de temas halindeyiz" dedi. Britanya Maliye Bakanı George Osborne da 'ellerinde çek defterleriyle yardıma hazır olduklarını' söyledi. Ukrayna'daki diğer gelişmeler şöyle: Muhalişerin ele geçirdiği parlamentonun azlettiği Yanukoviç hakkında 82 kişinin öldüğü çatışmalar nedeniyle 'toplu katliam' suçlamasıyla yakalama emri çıkarıldı. Yeni İçişleri Bakanı Arsen Avakov, eski üst düzey yetkililerin arananlar listesine eklendiğini söyledi. Avakov, Yanukoviç'in son olarak pazar akşamı Kırım'da görüldüğünü ve silah dolu çantalarla Kırım'dan kaçmaya çalıştığını iddia etti. Rusya Başbakan Dmitri Medvedev ise, yeni hükümetin meşruiyetinden şüphe duyduklarını, yeni yönetimi tanıyan Batının büyük hata yaptığını ve Kalaşnikof'lu isyancılarla masaya oturmayacaklarını belirterek "Şu anda bir muhatabımız yok" dedi. Rus Dışişleri de 'Ukrayna'ya karşı güç kullanmayın' uyarısı yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a "Rice, Rusya'yı değil ABD'yi güç kullanmama konusunda uyarmalı" yanıtını verdi. Ukrayna'nın bütünlüğünü tehdit eden ilk çatlak Kırım'da yaşandı. Sivastopol'da göstericiler "Liderimiz Putin" sloganları attı. Harkov'da on binlerce kişi sokağa dökülürken, 3 bin kişi Lenin heykelinin çevresinde insan zinciri oluşturdu. Son 3 ayda 25 Lenin heykeli yıkılmıştı. Avrupa Komisyonu da, Yanukoviç'in reddettiği Ortaklık Anlaşması'nı 25 Mayıs'ta planlanan seçimler sonrası imzalayabileceklerini açıkladı.
Radikal

Sisi'nin Önü Açıldı 
Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbenin ardından 16 Temmuz'da geçici hükümetin başına atanan Hazim el Biblavi istifa etti. Biblavi, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi'nin de katıldığı toplantının ardından hükümetin istifasını geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a sunduğunu açıkladı. Biblavi "Son 6-7 ayda hükümet çok zor bir sorumluluk yüklendi, çoğunlukla olumlu sonuçlar alındı. Amaç Mısır'ı dar tünelden çıkarmaktı. Ama reform sadece hükümetle gerçekleşecek bir durum değil, tüm Mısırlıların katılması gerekir" diye konuştu. Bir yetkili "İstifa, Sisi'nin adaylığını açıklaması öncesi gerekli bir adımdı" dedi.
Radikal

SPOR 

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, yarın Avrupa'da oynayacakları Chelsea maçının Türkiye için önem taşıdığını söyledi. Dev müsabaka öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Aysal, "Chelsea maçı sadece bizim için değil Türkiye için önemli. Türk futbolunun yurtdışındaki marka değeri için önemli. İnşallah başarılı olacağız. Bundan bir şüphemiz yok. Oyuncularımıza güveniyoruz. Bu Galatasaray ve Türkiye'nin marka değerini yükseltmek adına fırsat. Bu fırsatı kullanacağız." dedi. Semih Kaya'nın Beşiktaş derbisindeki centilmence davranışlarına da değinen deneyimli başkan, "Semih çok genç bir oyuncu. Galatasaray kültürünü almış, bu kültürünü özel hayatında da yaşayan bir futbolcu. Semih'in bu hareketi beni şaşırtmadı, sadece mutlu etti." diye konuştu. Şampiyonluk mücadeleleriyle ilgili açıklamalar yapan Sarı-Kırmızılı kulübün başkanı, "Türkiye ligleri her sonuca açıktır. İlk yarı şanssızlıklar yaşadık. Sakatlıklar sonucunda puan kayıpları yaşadık. Bu tarz şanssızlıklar her takımın başına gelebilir ve puan kayıpları yaşanabilir. Beklentim puan kaybetmeden maçların kazanılması. Diğer kulüplerin başarısı onların yöneticilerini ilgilendirir. Diğer kulüplerle ilgili fi kirimizi söylemeye hakkımız yok." ifadelerini kullandı. Ünal Aysal ayrıca Felipe Melo'nun Beşiktaş maçı sonrasında yaptığı harekete tepki göstermesiyle ilgili davranışında en ufak bir tahrikin olmadığını belirtti.
Zaman

Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Liv Hospital, deplasmanda Tofaş'a 67- 60 mağlup oldu. Bursa Atatürk Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmaya hızlı başlayan Tofaş, ilk periyodu 14-7 önde kapadı. İkinci periyotta oyunda dengeyi kuran Sarı- Kırmızılılar, soyunma odasına 30-28 galip gitti. Bursa ekibi ikinci yarıda toparlandı ve çekişmeli geçen 3. periyot sonunda gülen taraf Tofaş oldu: 48-47. Son bölümde de üstünlüğünü sürdüren Tofaş, karşılaşmadan 67-60 galip ayrıldı. Tofaş'ta Marcus Edward Denmon 13 sayı, Rok Stipcevic ise attığı 11 sayıyla galibiyette önemli pay sahibi oldu. Galatasaray'da ise Henry Domercant ve Mensah Bonsu'nun 17'şer sayısı mağlubiyete engel olmadı.
Zaman

FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık, milli güreşçi Rıza Kayaalp'in olimpiyatlardan men edileceği iddialarının spekülasyon olduğunu söyledi. Kayaalp'in "Gezi olayları" sırasında attığı tweet'ler yüzünden 'ırkçılıkla' suçlandığı şeklindeki haberler için Ayık, "O defter kapandı. 28 Şubat'ta Roma'da toplantı yapılacağı doğru ama FILA Yönetim Kurulu'nun da, FILA Disiplin Kurulu'nun da gündeminde Kayaalp diye bir madde yok" diye konuştu. Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da, soruşturma iddiasıyla ilgili olarak "FILA'ya sorduk; 'Irkçılık iddiası ile ilgili elinizde bilgi, belge ve bulgu varsa bizimle paylaşın sporcunun cezasını önce biz verelim' dedik. Fakat FILA'dan bu yönde geri dönüş olmadı. Zaten, söz konusu twitter hesabı da sahte. Avrupa Şampiyonası öncesi bu tür spekülasyonlarla şampiyonumuzun moralini bozmaya çalışıyorlar" karşılığını verdi.
Türkiye

Kötü bir sezon geçiren Trabzonspor'u, yaptığı kurtarışlarla Onur Recep Kıvrak ayakta tutuyor. Hem Avrupa'da hem de ligde üst düzey bir performans ortaya koyan Onur, 33 puanla 7. sırada yer alan Trabzonspor'a yaptığı kurtarışlarla tam 15 puan kazandırdı. Karadeniz ekibinin 2014 yılında ilk galibiyetini aldığı Kayserispor karşısında yine muhteşem bir 90 dakika çıkaran milli eldiven, 4 yüzde yüzlük pozisyonda sadece 1 gole engel olamadı. Süper Lig'de geride kalan 22 haftalık dönemde 127 isabetli şutta 26 gol yiyen Onur, yüzde 20'lik oranla Süper Lig'in en iyi yüzdesini yakaladı.
Türkiye

F.Bahçe Elazığspor'a konuk oldu. 2'de Ivesa'nın hatasında Emenike karşı karşıya pozisyondan yararlanamadı. 3'te Emenike ceza alanı üzerinden vurdu, az farkla dışarı gitti. 4'te Alper'in sert şutunda Ivesa topu köşeden kornere çeldi. 6'da Mehmet Topuz'un ortasında Ivesa hata yapmadı. 7'de Caner vurdu, Ivesa kornere çeldi. 12'de Serdar Gürler'in sert şutunda Volkan çizgi üzerinde kurtardı. 31'da Tello ceza alanı dışından vurdu top dışarı gitti. 37'de Cristian'ın şutunda Tanju topu keserek golü önledi. 45+1'de kontratakta Onur, Bekir ve Kadlec'i çalımlayıp topu filelere gönderdi: 1-0. 58'de Cristian ortaladı, Emenike kafayı vurdu, dışarı gitti. Hakem Cristian'a kırmızı kart çıkardı. 62'de Bekir'den önce Deniz topu dışarı attı. 66'da Mehmet Topal'ın kafa şutunda top Ivesa'da kaldı. 70'de Serdar Gürler vurdu, az farkla dışarı gitti. 71'de Tello vurdu, Volkan köşeden çıkardı. 83'te M.Topal skoru eşitledi: 1-1.
Star

Galatasaray derbisinde Veysel Sarı'yı düşürerek mağlubiyeti getiren penaltıya neden olduğu için suçlanan Dany Nounkeu'ya Slaven Bilic koruması. Hırvat teknik adam, Kamerunlu savunmacının yaptırdığı penaltıyı tartışmanın yersiz olduğunu belirterek, "Futbolda böyle şeyler olabiliyor. Ben savunmada Dany'yi oynatarak hata yaptığımı düşünmüyorum. Oyuncum zamanlama hatası yaparak penaltıya neden oldu ama 2-3 tane de önemli rakip atağını kesti" ifadesini kullandı. Önlerinde çok önemli bir Antalyaspor karşılaşması olduğunu hatırlatan Bilic, "Dany'yi kimse hedef tahtası yapmasın. Olimpiyat Stadı'nda oynanan Galatasaray derbisinde yaşanan olaylar bize pahalıya patlamıştı. Şimdi de penaltıyı tartışarak kendimize zarar vermememiz lazım. Antalyaspor'u yenmek için hem takım hem de camia olarak kenetlenmemiz lazım. Zirve yarışında kaybettiğimiz bir şey yok" şeklinde konuştu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme