14 Mart 2014 Cuma

14.03.2014 Genel Gündem


14.03.2014
GÜNDEM
TC 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer İçin Aynen Böyle Dedi: Saksı 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmalarına değinirken, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e "saksı" dedi. İstanbul Esenler'de partililerle istişare toplantısında konuşan Müezzinoğlu, özetle şunları söyledi: "Yeni yeni tuzaklar yeni tezgâhlar. Ayışığı, Sarıkız, Balyoz, Cumhuriyet yürüyüşleri, Danıştay hadiseleri Ondan sonra geldi cumhurbaşkanlığı seçimlerine. Cumhurbaşkanını siz seçemezsiniz. Niye? Bugüne kadar kararı hep biz verdik. Siyasi parti liderlerini tespih gibi dizdik masaya. 5 tane siyasi parti genel başkanına dedik ki siz tanımasanız da olur. Milletin tanımaması zaten hiç önemli değil. Ahmet Necdet Sezer diye bir saksı, sizin önünüze koyarız siz de seçersiniz. Çünkü biz emrediyoruz dediler emrettiler ve seçtirttiler. Ama zannettiler ki yine öyle bir AK Parti var. Yine öyle bir söz geçirecekleri diş geçirecekleri bir Recep Tayyip Erdoğan var. Ama yağma yok. Artık millet var. Milletle beraber yürüyen bir AK Parti var. Milletin lideri Recep Tayyip Erdoğan var. Asla boyun eğmedik. Bu ülkede başaramadığımız tek bir şey var. O da hocam ne yazık ki sakal bırakmadı. Sakal bırakmış olsaydı sözünü dinleyecek ve anayasa değişikliğini de başarmış olacaktık. Ama anayasa değişikliğini yapamadığımız için bir anayasaya gitme ve komşu kapı gibi cumhurbaşkanlığı seçimleri için 367 hukuk ucubesini çıkarttılar. Şimdi bakın meclisi toplantıya çağırıyorlar. 184 oldu mu toplanırız diyorlar. Peki o zaman 367 şartını niye aradınız."
Hürriyet


İçim Yanıyor 
Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protesto gösterileri kana bulandı. Okmeydanı Dörtyol mevkiinde protestoculara tepki için sokağa çıkan 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu, çıkan çatışmada vuruldu. Yasadışı DHKP-c örgütü dün bir açıklama yaparak Karamanoğlu'nun ölümünü üstlendi. Başka insanların ölmemesi için sağduyu çağrısında bulunan baba Halil Karamanoğlu, "Canım yanıyor" diye oğlunun cenazesi başında ağladı. Berkin Elvan, önceki gün Okmeydanı'ndaki evinden yüz binlerce insanın katıldığı bir yürüyüşle son yolculuğuna uğurlandı. Elvan'ın ölümü ve yürüyüşe polisin sert müdahalesi ilçede öfke ve gerginliği tırmandırdı. Gerginlik gece yükseldi ve bir gencin ölümüyle sonuçlandı. Fetihtepe Mahallesi Fatih Sultan Caddesi'nde önceki gün saat 22.00 sıralarında silah sesleri duyuldu. İddiaya göre, bir grubun caddedeki bazı işyerleri ve Ak Parti seçim merkezine saldırması üzerine aralarında 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu'nun da olduğu bir grup genç sokağa çıktı. İki grubun tartışmasında silahlar çekildi. Açılan ateş sonucu Karamanoğlu ile 2 genç yaralandı. Başından vurulan Karamanoğlu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu'nda otopsisi yapılan Burak Can Karamanoğlu'nun cenazesi Fatih Sultan Konak Camii ve Piyalepaşa Camii'lerinde ikindi vakti kılınan cenaze namazlarının ardından defnedilmek üzere memleketi Giresun'a götürüldü.
Milliyet
 
Dış Güçlerle Birlikte Devlete Kastettiler 
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Erzurum Palandöken Gazetesi Başyazarı Mehmet Şener'e paralel yapının iç yüzünü anlattı. Paralel yapının devletle oynamaya kalktığını ifade eden Altınok, buna izin vermeyeceklerini söyledi. İşte Altınok'un ülkeyi kaosa götürmek isteyen paralel yapı ile ilgili söyledikleri: 17 Aralık'tan buyana hasar tespiti yapmaktayız. Ortaya çıkan tablo öyle vahim öyle vahim ki, birileri bu milletin müşterek kurdukları devlete kastetmişler ve dış güçlerden aldıkları destekle devletimizin ne kadar sırrı ve gizli bilgisi varsa yabancı istihbarat örgütlerine servis etmişler. Bu kanun dışı oluşuma karşı hukuki altyapı hazırlanmakta. Herkes çok yakında devletin bu paralel yapıya karşı nasıl bir yasal prosedür izleneceğini görecek. Biz asırlık devlet geleneği olan bir milletiz. Üç beş korsana teslim mi olacaktık. Paralelciler gem'i öyle azıya almışlar ki ülkede dinlemedik kimse bırakmamışlar. Şimdi kendileri sonlarının geldiğini anladı. Yıllar yılı emniyet bünyesinde ne kadar yasadışı iş yapmışlarsa giderken izlerini silmeye çalışmışlar ama teşkilat içerisinde vicdan ehli insan sayısı onlardan daha çok. Biz şimdi işte o suç delillerini teker teker tespit ediyoruz.
Akşam
 
30 Mart Oyunu 
Yaklaşan yerel seçimlerde sandığın terörize edileceği yönündeki duyumlar istihbarat birimleri tarafından doğrulandı. İstihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre, yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart Pazar günü yurdun değişik bölgelerindeki birçok sandıkta olaylar çıkartılarak, seçime gölge düşürülmesi hedefleniyor. AK Parti Hükümeti'ne karşı oluşturulan cephenin "sandığı terörize etme" planı, paralel yapının 17 Aralık tarihli darbe girişiminin deşifre olması üzerine oluşturuldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti üzerinden ülkeyi hedef alan derin operasyonun ters tepmesiyle panik yaşayan paralel yapılanma, bu kez de seçime gölge düşürmek için harekete geçti. Plana göre farklı il ve ilçelerde, sandık görevlileri ve gözetmenlerine baskı yapılarak sandık disiplini bozulacak. Birbirinden bağımsız gibi gerçekleştirilecek bu girişimle, sandık güvenliğinin sağlanamadığı görüntüsü yansıtılacak. Sandık başlarında çıkartılacak olaylarla, oy verme işlemi kesintiye uğratılıp, seçmene zorluk yaşatılacak. Daha seçim sonuçlanmadan yurdun değişik bölgelerinde, protesto gösterileri gerçekleştirilerek olayların tırmanması sağlanacak. Bu girişim sürdürülürken, sosyal medyadan yapılacak asılsız haberlerle toplum tahrik edilecek. Sandık sonuçlarının il ve ilçe sandık kurullarına ulaştırılması da engellenecek.
Akşam
 
Festus Okey Davası 5 Haziran'da Yeniden Başlıyor 
Nijeryalı Festus Okey'in 7 yıl önce Beyoğlu Polis Merkezi'nde vurularak öldürülmesine ilişkin karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce, usulden bozuldu. 1. Ceza Dairesi, Festus Okey'in ailesinin avukatlarının müdahillik talebinin reddedilmesini hatalı buldu ve bu bakımdan karar verilmesi için dosyayı iade etti. Nijeryalı Festus Okey, 20 Ağustos 2007'de Beyoğlu Polis Merkezi'nde polis Cengiz Yıldız'ın silahından çıkan kurşunla can vermişti. İlk duruşma 27 Kasım 2007'de görüldü. Mahkeme, cinayetin 'kasten adam öldürme' suçuna girdiğini belirterek görevsizlik verdi. Yıldız, müebbet hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşınan davada, sanık avukatı, "Adı Festus Okey değil, kaçak vizeyle gelmiş, adını Okey koymuşlar" dedi. Mahkeme, 2008'den itibaren Okey'in kimliğiyle ilgili Nijerya Büyükelçiliği'nden bilgi beklemeye başladı. Bekleyiş tam 4 yıl sürdü. Bu süre içerisinde hiçbir müdahillik başvurusu kabul edilmediği için Okey Ailesi'ni hiçbir avukat temsil etmedi. Kasım 2011'de, davayı izleyen Göçmen Dayanışma Ağı, Okey'in Nijerya ve Güney Afrika'daki ailesine ulaştı. Okey'in kardeşi Tochukwu Gameliah Ogu; avukat Burcu Özaydın, Muhsin Kemal Şimşek, Can Atalay ve Alptekin Ocak'a vekâlet verdi. Nijerya'dan yola çıkarılan vekâlet 27 Kasım 2011'de, 14. duruşmaya yetiştirildi. Ne var ki mahkeme, 13 Aralık 2011'de Festus Okey'in ailesi tarafından Avukat Ocak'a verilen belgeler ve vekâleti kabul etmedi. Aynı gün mahkeme, sanık polisi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 27 Ocak 2014'te verdiği kararında, esasa girmediği dosyayı, "Ogu'nun maktülle biyolojik bağı araştırılarak müdahillik talebinin kabulü konusunda bir karar verilmesi için" kararı bozdu. Mahkeme de 5 Haziran için duruşma günü verdi. İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi 15 duruşma boyunca reddettiği müdahilliği kabul ettiğinde, dava yeniden başlayacak. Avukat Ocak, müdahillik talepleri kabul edilmediği için karakolda keşif dahil hiçbir işlem için mahkemeyi harekete geçiremediklerini anlatarak şimdi çıkan kararı olumlu bulduklarını belirtti. Ocak, "Hem taksirle öldürmeden hafif ceza verilmesi hem de katılma talebimizin reddi kamu vicdanını çok yaralamıştı" diye konuştu.
Radikal
 

EKONOMİ 
ABD Doları               2, 2356           2, 2373
 1 Euro                        3, 0998           3, 1012
İngiliz Sterlini             3, 7151           3, 7181

Tarihi Yarımadaya Miting Burnu 
Seçimlere günler kala siyasi parti liderleri meydan meydan dolaşırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 23 Mart'ta İstanbul'da büyük bir gövde gösterisine hazırlanıyor. Bugüne kadar seçim mitinglerini Zeytinburnu'ndaki Kazlıçeşme Meydanı'nda yapan Erdoğan, 30 Mart öncesi İstanbul mitingini, 23 Mart'ta Yenikapı'da 31 milyon TL yatırımla denizin doldurulmasıyla oluşturulan dev gösteri, festival, konser ve miting alanında yapacak. 1.5 milyon kişinin hedeflendiği mitinge İstanbullular, denizden ve karadan, ayrıcı raylı sistemle, trafik yoğunluğuna neden olmadan alanına kolaylıkla ulaşıp dağılabilecek. Şimdilik girişin ve fotoğraf çekiminin yasak olduğu, haftaya hizmete girecek olan 270 bin metrekare büyüklüğündeki miting alanını ilk kez Hürriyet görüntüledi. Beton zeminin devamında bir o kadar da çimlendirilmiş alan bulunuyor. Çimlerden oluşan alanın derinliğiyle birlikte Yenikapı Meydanı'nın dolması halinde İstanbul, bugüne kadar hiç görülmemiş kalabalığa ev sahipliği yapacak. Bu nedenle dev miting alanında şu anda hummalı bir çalışma var. Alanın Yenikapı İDO İskelesi'ne bakan bölümünde Erdoğan'ın konuşma yapacağı dev bir platform kuruluyor. Proje bittiğinde yaya ulaşımının rahatlıkla sağlanabilmesi için İDO'dan itibaren yaklaşık 180 metrelik yol yer altına alınacak. Şehir parkının altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı ileri biyolojik arıtma tesisi kurulacak. 2 bin 200 araç, 760 da otobüs kapasiteli açık otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli locaları da planlandığı meydan çalışmasında sona gelindi. Dolgu işlemi tamamen biten alan İstanbul'un haritasını değiştirdi. Avrasya Tüneli'nin Cankurtaran'daki çıkış noktasına yakınlığı da meydana önem kazandırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, gösteri, festival, konser ve miting alanları olarak düzenlenen meydan için, Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önüne kadar olan alanda deniz dolduruldu. Doldurulan 673 bin metrekarelik alanın 378 bin metrekaresi yeşil alan olacak. Alanın büyük bölümünde ekimi planlanan 5 bin adet boylu ağaçlarla koruluk oluşturuluyor. Kent çayırı olarak düşünülen alanın büyük bölümünün çimlendirme çalışması tamamlanmış durumda.
Hürriyet
 
Katkılı Yakıta İndirim Kapıda 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın, akaryakıt dağıtım şirketlerine yazı göndererek katkılı akaryakıtta 20 Mart'a kadar indirim istemesi etkili oldu. Petrol Ofisi, Opet, Shell gibi dağıtım şirketlerinin yöneticileri, EPDK'ya giderek bu konuda görüşmeler gerçekleştirirken, önümüzdeki günlerde bu ürünlerde indirime gidilmesi bekleniyor. Diğer yandan akaryakıt şirketleri, motorin pazarının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan bu ürünlerde indirim yapmanın kendilerini zorlayacağını savunuyor. EPDK'nın geçtiğimiz hafta akaryakıt şirketlerine gönderdiği yazıda, yapılan çalışmalarda katkılı ve normal ürünler arasındaki fiyat farkının yüksek olduğunun tespit edildiği vurgulanmış, katkılı ve standart ürün fiyatları arasındaki farkın 20 Mart 2014 tarihine kadar makul düzeye çekilmesi gerektiği ifade edilmişti. Aksi halde Kurumun, tavan fiyat uygulamasına geçebileceği de not edilmişti. Bu yazının üzerinde büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileri, soluğu EPDK'da aldı. Fakat şirketlerin çabaları pek de etkili olmadı. Akaryakıtçıların, katkılı ve katkısız akaryakıt arasındaki 10-12 kuruşluk fiyat farkının normal olduğunu savundukları kaydediliyor. Fakat EPDK Başkanı Yılmaz'ın indirim yapılması gerektiği konusundaki tutumunu koruduğu ve şirketlere "İndirim yapılmaması durumunda daha radikal kararlar alınabilir" uyarısı yaptığı belirtiliyor. Bu konuda görüştüğümüz bir enerji yetkilisi ise fiyattan daha çok ürün içeriğinin önemli olduğunu dile getirerek, "Arabanızın motoru güçleniyor, motoru temizliyor algısı yaratan reklamlar yapılıyor ve tüketiciler bu ürünler için litrede 10-12 kuruş daha fazla ödüyor. Gerçekten de motor güçleniyor mu ya da motoru koruyor mu? Buradaki kritik husus bu. 5-6 kuruş indirim gelebilir. Bu inecek, belli bir süre sonra tekrar artacak" dedi.
Hürriyet
 
Kredide Düşüş Acıttı Kârda Şok İniş Olmaz 
2014 yılının ocak ayında kredilerde yaşanan yavaşlama, karlılıkta görülen şok düşüşün ardından konuşan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, "Ocak ayındaki bu kar düşüşü geçicidir" dedi. Aydın ayrıca, "Bireysel kredilerde bir azalma var ki arzulanan husus budur. Elbette ekonomi yönetiminin aldığı bu karar bizi acıtsa bile Ülke gerçekleriyle uygundur diye biz de uyguluyoruz" diye konuştu. 3. Arap-Türk Bankacılık Forumu'na katılan Aydın, salt ocak ayının karlılığını değerlendirerek yılın bütününde bu denli yüksek çapta kar azalımı beklemediklerini ifade ederek şunları kaydetti: "Kur farklarından meydana gelen bir zarar yazma sürecimiz var. İkincisi de herkesin bildiği gibi Türkiye'de bankacılık sektörünün pasifi çok kısa vadeli. Mevduatı hemen fiyatlıyoruz. Faiz artışları hemen bizim maliyetlerimize yansıdığı halde aktifte krediler uzun vadeli olduğu için fiyatları oraya yansıtamadık. Dolayısıyla faiz giderlerimiz arttığı halde faiz gelirlerimizde bir düşme var. Doğal olarak ocakta ciddi anlamda kar düşüşü var ama yılın kalan bölümlerinde asla bu denli bir düşüş beklemiyoruz."
Milliyet
 
Amerikan Rüyası! 
Amerika'nın dört teknoloji devinin, ülke dışında tuttuğu nakit paraların 250 milyar doları bulduğu, bu paraların ABD'ye getirilmesi halinde Maliye'nin iç borç ödemelerinde büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Bağımsız bir kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, ABD'li teknoloji devleri Apple, Microsoft, Google ve Cisco'nun elinde büyük miktarda nakit bulunduğu, bunun sadece çok küçük bir miktarını Amerika'ya transfer eden söz konusu şirketler, paranın büyük bölümünü ise yurt dışındaki bağlı şirketlerinde tutuyor. Bu dört şirketin Amerikan iç borçlanma tahvillerine 100 milyar dolar kadar yatırım yaptığına dikkat çekilen araştırmada, buna karşılık 250 milyar dolarlık bir nakiti ülkeye getirmedikleri vurgulanıyor.
Milliyet
 
Katkılı Benzinde Zoraki İndirim Yolda 
Benzin ve motorin fiyatları döviz kurundaki artışın etkisiyle yüksek seyrederken, performans artıran katkılı ürünlere indirim gözüktü. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın akaryakıt dağıtım şirketlerine katkılı akaryakıtta 20 Mart'a kadar indirim yapılması yönündeki yazısının ardından önümüzdeki hafta sektör temsilcilerinin bu ürünlerde indirim yapacağı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre hem benzin hem de motorinde performansı artıran, daha uzun yol yapılması için bazı kimyasalların eklendiği katkılı ürünlerde 5-6 kuruşluk bir indirim bekleniyor. Katkılı ürünler toplam akaryakıt pazarında yaklaşık yüzde 10'luk bir pazar payı alıyor. EPDK'nın yazısının ardından büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileri soluğu kurumda alırken, Petrol Ofisi, Shell, Opet gibi dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katkılı üründe katkısız akaryakıta göre 10-12 kuruşluk farkın normal olduğunu savunduğu öğrenildi. EPDK Başkanı Yılmaz'ın piyasanın tüketici odaklı olması gerektiğini belirterek kanuni yetkileri çerçevesinde bu tür ürünlerde bir indirimin yapılmaması halinde radikal tedbirlerin alınacağını vurgulaması üzerine şirketlerin önümüzdeki hafta indirim yapmayı gündemlerine aldıkları belirtiliyor.
Star
 
Kartta Rekabeti Kızıştıracak Limit Taşıma Dönemi Geliyor 
Kredi kartında yeni düzenlemeler gündemde. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartında rekabeti artırıcı yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Arap Bankalar Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği işbirliğinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın himayelerinde düzenlenen '3. Arap-Türk Bankacılık Forumu' dün İstanbul'da yapıldı. Zirve sonrası açıklamada bulunan Mukim Öztekin "Kredi kartında rekabeti artırıcı düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz. Bankalardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Kredi kartında limit taşıma gibi değişiklikler üzerinde çalışıyoruz" dedi. Alınan bilgiye göre yapılacak düzenleme, vatandaşın gelirine göre belirlenecek 'tek limit' çerçevesinde yapılacak. Düzenleme çerçevesinde tüketicinin bir bankadaki kredi kartı limitinin başka bir bankaya aktarılmasının önü açılacak. Örneğin 5 kartı olan ve toplam limiti 5 bin lira olan bir vatandaş bunu tek bir bankaya taşıyabilecek. Bu da bankalar arasında rekabeti doğuracak. Emekli maaşında olduğu gibi bankalar limit taşıyana çeşitli avantajlar sunabilecek. Bu arada Forum'nun açılışında konuşan Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, bankacılık sektörünün birçok ülkede ciddi sorunlarla mücadele ettiği dönemde Arap Ligi ülkelerinden yatırımcıların sektöre ilgi ve yatırımlarının devam ettiğini kaydetti. İbrahim Halil Çanakcı bankacılık sektörünün güçlü bir konuma ulaşmasında BDDK'nın çalışmalarının büyük rol oynadığını da ifade etti. Arap Ekonomik Birliği Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Al Rabie ise Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha ileri götürebilmek için adımlar atılması gerektiğini söyledi.
Star
 
Kuzey Irak Petrolünden Bize 3 Milyar $ Düşecek 
İsviçreli yatırım bankası UBS son araştırma raporunda ham petrol ihracatını masaya yatırdı. Kuruluşun analizine göre, geçen yılın sonunda başlayan ihracatın hem Irak, hem Türkiye ve hem de Kürt Bölgesi'ne ciddi ekonomik katkı sağlayacağı ifade edildi. Kuzey Irak'tan yayın yapan 'BasNews'in haberine göre UBS, merkezi Irak Hükümeti'nin Bölgesel Kürt Hükümeti ile birlikte günlük 700 bin varil ham petrol sevkiyatından yaklaşık 9 milyar dolar kazanabileceğini, ihracatın devam etmesi halinde bölgesel finans dengelerini değiştireceği, taraflara önemli miktarda mali gelir sağlayacağını açıkladı. UBS yöneticilerinden Daniel Eckstein, mevcut siyasi dengelere göre yorumlandığında Irak, Türkiye ve Kürt yönetiminin yakında petrol ihracatına devam edilmesi konusunda uzlaşacağını tahmin ettiğini de söyledi.
Akşam
 
Bankalar 'Gevşeme' Bekliyor Bddk 'Rekabet Artmalı' Diyor 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin negatif etkisinin yüzde 44 düşen ocak ayı banka karlarında görüldüğünü; ancak 2014 yılı tamamında ocak ayındaki gibi bir kâr düşüşü asla beklemediklerini söyledi. Katıldığı Arap-Türk Bankacılık Forumu sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, "Ekonomi yönetiminin aldığı birtakım tedbirlerin banka kârlılıkları üzerinde negatif etkisi olacağını daha önce de paylaşmıştık. Ama salt ocak ayının kârlılığını değerlendirerek yılın bütününde bu denli yüksek çapta kâr azalımı beklemiyoruz" dedi. Bankacılık sektörünün ocak ayı net kârı, yıllık bazda ticari kârlardaki düşüş ve ayrılan yüksek provizyonlar nedeniyle yüzde 43.9 azalarak 1.42 milyar lira olurken, analistler kâr erimesinin ilk yarıda devam etmesini beklediklerini açıklamıştı. Bankaların ocak kârındaki düşüşte kur farklarından meydana gelen zararın ve vade uyumsuzluğu nedeniyle faiz artışlarının maliyetinin bilançoları yansımamasının etkili olduğunu ifade eden Aydın, "Ancak yılın kalan bölümlerinde bu denli bir düşüş asla ve kata beklemiyoruz. Ocak ayında kârlardaki düşüş geçicidir yılın kalan bölümünde bankacılık sektörü para kazanacaktır. Ancak kârlar azalacaktır; bu da beklenen bir sonuçtur" diye konuştu.
Akşam
 
DÜNYA 
Bizden Özür Dilemişlerdi 
Yunanistan'ın başkenti Atina'da 6 Aralık 2008'te 15 yaşındaki lise öğrencisi Aleksis Grigoropulos, polis kurşunuyla vurularak hayatını kaybetmişti. Aleksis'in ölümünün ardından ülke çapında günlerce süren protesto eylemleri yapılmış, öğrenciler dersleri boykot etmişti. Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve dönemin Başbakanı Kostas Karamanlis, adı sokağa verilen Aleksis'in ölümü nedeniyle ailesinden özür dilemişti. Devriye gezerken Aleksis'i vuran polis memuru Epaminondas Korkoneas da 2010'da "hiçbir hafifletici neden dikkate alınmadan" müebbet hapse mahkûm edilmişti. Önceki gün Atina'da, Selanik'te Türk Konsolosluğu önünde bu kez Aleksis gibi 15 yaşında ölen Bervin Elvan için eylem yapıldı. Basın da polisin saldırısında ölen Berkin Elvan'ın cenazesine birinci sayfadan geniş yer verdi. Etnos gazetesi, Elvan'ın tıpkı Aleksis gibi 15 yaşında öldüğünü hatırlatarak "Türkiye'nin Aleksis'i için öfke dalgası" başlığı attı, Kathimerini gazetesinde "Başbakan Erdoğan'ın 15 yaşındaki çocuğun ailesine başsağlığı dilemediği" belirtildi. Ta Nea da "Berkin, Erdoğan için kâbus oldu" başlığını kullandı. Aleksis'in annesi Tzina Aksarliyan'ın, eşi Andreas Konstantinu ise "Grigoropulos ailesinin temsilcisi" sıfatıyla Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili Hürriyet'e konuştu. Berkin için üzüntü duyduklarını belirten aile, "Berkin'in ailesinin acısını paylaşıyoruz. Çocuk tebessümü olan çok genç bir insan nedensiz, ani ve haksız bir şekilde hayatını kaybetti. Aileye sabır diliyoruz. Adaletin yerine gelmesi için suçluların örnek teşkil edecek şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz. Bir çocuk, ekmek almak için evinden çıkıyor ve bir daha dönmüyor. Türkiye'de devlet, Berkin'in ailesinden özür dilemeliydi. Cumhurbaşkanı Papulyas, Grigopolus'un ölümü üzerine bize gönderdiği mektupta "Aleksis'in ölümü hukuk devleti için bir yaradır" demişti" diye konuştu.
Hürriyet
 
Basın, Prens'e Karşı Zafer Kazandı 
Köklü gazetecilik geleneğiyle bilinen İngiltere'de basın özgürlüğü adına önemli bir dava Yüksek Mahkeme'ye taşınacak. İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, Kraliçe Elizabeth'ten boşalması durumunda İngiltere tahtına geçecek Prens Charles'ın Başbakan Tony Blair döneminde; hükümete 'siyasi baskı' unsuru içerebilecek 27 mektup yazdığını ortaya çıkarmıştı. Çevre, küresel ısınma ve şehircilik konularına ilgisi bilinen Prens'in yazdığı mektuplar Başsavcı Dominic Griece tarafından 'açık sözlü' diye nitelenmişti. Siyasi teamüle göre tarafsız olması gereken monarşinin başına geçmesi beklenen Charles'ın kendi isteklerine uygun yasalar hazırlanması için mektup kaleme alması tartışma yaratmıştı. Kraliyet karşıtı tutumu ile tanınan sol eğilimli Guardian'ın mektupların içeriğinin açıklanması için başvurduğu Başsavcı Grieve, 'Prens Charles'ın gelecekteki kral rolüne zarar vereceği ve kraliyetin tarafsızlığını tehlikeye atacağı' gerekçesiyle talebi reddetmişti. Davayı Temyiz Mahkemesi'ne taşıyan Guardian'a, 65 yaşındaki Prens'in mektuplarının yayınlanması için Yüksek Mahkeme'ye başvurma hakkı tanındı. Temyiz Mahkemesi kararına Guardian "Halkın, tahtın vârisinin siyasete karışıp karışmadığını bilmeye hakkı var" yorumunu yaparken monarşinin olaydan zarar göreceği endişesi yaygın. Grieve'in makamından yapılan açıklamada 'önemli ilkeleri korumak için Yüksek Mahkeme'ye gidileceği' belirtildi. Başbakan David Cameron da yayın yasağını destekleyerek sözcüsü aracılığıyla "Tahtın vârisinin iletişiminin mahremiyetini korumak önemlidir" açıklamasını yaptı. Prens Charles cephesinden açıklama yapılmadı.
Milliyet
 
Venezuela'da Eylemlerde Ölenlerin Sayısı 25'e Çıktı 
Hugo Chavez'in siyasi mirasçısı Nicholas Maduro karşıtı gösterilerin bir aydır devam ettiği Venezuela'da, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda üç kişinin daha öldüğü bildirildi. Yetkililer, Carabobo eyaletindeki Valencia kentinde çıkan çatışmalarda biri öğrenci iki sivil ile bir askeri yetkilinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. 12 Şubat'tan beri devam eden iktidar karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı 25'e yükseldi. Başkent Caracas'ta da protestoların birinci ayının dolması sebebiyle binlerce öğrenci yürüdü. Muhalefet lideri Henrique Capriles, "Bugün Valencia'da bir genç daha öldürüldü. Maduro'ya soruyorum: Daha kaç kişi ölecek, kaç kişi yaralanacak? Ülkenin şu an içinde bulunduğu durumdan sen ve hükümetin sorumlu" diyerek tepkisini dile getirdi.
Milliyet
 
Halep'teki Türk Askerleri El-Kaide'nin Ortasında Kaldı 
Türkiye'nin sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Suriye'nin Halep kentindeki Süleyman Şah Türbesi tehdit altında. Türbenin bulunduğu Karakozak Köyü, Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) tarafından ele geçirildi. El-Kaide yanlısı örgütün pekçok türbeyi tahrip etmesi nedeniyle, burada görevli Türk birliği teyakkuza geçti. 25 askerden oluşan birliğimize vur emri verildi. Askeri kaynaklara göre olası bir taciz durumunda hem kara hem de hava kuvvetlerinin müdahalesi seçenekler arasında bulunuyor. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesi 1921 yılında Fransızlarla yapılan Ankara Anlaşması uyarınca Türk askerlerince korunuyor. Türbeye yönelik saldırıların Türkiye topraklarına sayılacağının altı çiziliyor.
Star
 
200 Yıl Sonra İlk 
Ukrayna parlamentosu üyesi ve Kırım Tatarlarının efsanevi lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya geldi. Görüşme talebi Putin'den gitmişti. Unian ajansının haberine göre, görüşme Tataristan'ın eski Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev aracılığıyla gerçekleşti. Kırımoğlu 200 yıldan beri Rus bir liderle görüşen ilk Tatar lider oldu. Putin'le görüşmenin yaklaşık 30 dakika sürdüğü bildirildi. Mustafa Kırımoğlu, görüşmenin ardından Ukraynalı gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek duyulduğu takdirde görüşmelerin sürdürülmesi konusunda anlaşma sağlandığını bildirdi. Kırımoğlu, Putin'e yapılacak referandumun Ukrayna ve dünya tarafından tanınmayacağını söylediğini vurguladı. Kırımoğlu, görüşmede Tatarlara verilen güvenlik garantileri konusunun gündeme geldiğini söyledi: "Putin, 20. Yüzyılda büyük acılar yaşayan Kırım Tatarlarının bir kez daha benzer trajediler yaşamayacağına söz verdi. Putin, Kırım Tatarlarının çatışmaya girmemesini rica etti. Ona göre, Ukraynalı milliyetçiler, Kırım Tatarlarını çatışmanın içine çekmeye çalışıyor." Kırımoğlu Putin'in kendisine Tatarların Rusya yönetiminde daha mutlu yaşayacaklarını ima ettiğini de belirtti. Bu arada, Rusya, Ukrayna sınırında 8 bin askerle yeni bir tatbikata başladı.
Akşam
 
'Büyük Oligark' Yakalandı 
ABD Senatosu dün Ukrayna'ya destek paketiyle IMF reformunu kapsayan kanun tasarısını onaylarken Rus lider Vladimir Putin'e ve Ukrayna'daki Rusya yanlılarına ilk büyük darbeyi de vurdu. Servetini enerji ticareti ve kimya sanayiinden elde eden, Yulia Timosenko'nun cezaevine girmesinde rol oynayan ve Yanukoviç'in en yakınındaki isimlerden biri olan ünlü Ukrayna oligarkı Dmytro Firtash, ABD'nin emriyle Viyana'da gözaltına alındı. ABD'nin "kara liste"sinde 8 Rus yanlısı Ukrayna oligarkı daha bulunuyor: Henadiy Boholyubov, Ihor Kolomoyskyy, Sergey Kurchenko, Victor Pinchuk, Vadim Novinsky, Petro Poroshenko ve Rinat Akhmetov. Ukraynalı oligarklar Rusya'dakilerden farklı olarak aktif siyasette yer alıyor ve süreçlere ideolojik degil pragmatik yaklasıyorlar.
Akşam
  
Rusya'ya Ekonomik Abluka 
Batı, Kırım konusunda geri adım atmayan Rusya'ya yaptırım için pazartesi günü düğmeye basmaya hazırlanıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Ukrayna krizi başladığından beri Rusya'ya yönelik en sert açıklamasını yaptı. Alman Meclisi'nde konuşan Merkel, "Uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım'ı işgal etmeyi sürdürürse; bu Rusya'ya ekonomik ve siyasi olarak büyük zarar verir" dedi. AB, Rus yetkililere seyahat yasağı getirilmesi, mal varlıklarının dondurulması ve AB-Rusya Zirvesi'nin iptalinden oluşan planı gelecek pazartesi günü devreye sokma kararı almıştı. Bu durumun Rus iş dünyasında büyük tedirginlik yarattığı söyleniyor. Batı ile Rusya arasında ekonomik savaşın patlak vereceğinin ilk sinyali Avusturya'dan geldi. Rusya ile Ukrayna arasında son yıllarda yapılan doğalgaz ticaretinde kilit rol oynayan Ukraynalı iş adamı Dmitriy Firtaş (48), dün ABD'deki FBI yetkililerinin isteği üzerine Avusturya'da gözaltına alındı.
Radikal
POLİTİKA 
Gidişat İyi Değil 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ortalık karışıyor. Bu gidişat iyi değil. Sokakta can alanlar, can verenler var. Aklımızı başımıza alalım, bu ülkeyi parçalatmak kimsenin hakkı değildir. Bu böyle giderse başta yanacak olanlardan biri de AKP'dir" dedi. Aydın'ın Çine ve Köşk ilçelerinde yaptığı konuşmada herkesi sağduyulu olmaya çağıran MHP Lideri, seçimlere 17 gün kaldığına dikkat çekerek şunları söyledi: Türkiye'de her gün bir olaya, her küçük olaydan büyük olaylara doğru kıvrılmalar oluyor. Şiddet artıyor, ölüm olayları gelişiyor ve Türkiye'de kalan 17 gün içinde yaşanabilecekleri önceden kestirebilmek çok zor. Seçimler gelip gidiyor ama kalıcı olan devlettir, milletin birliği ve toprağın bütünlüğüdür. Her şeyden evvel de kardeşliğimizdir. Yolsuzluk ve rüşvetin ayyuka çıktığı bir dönemde topluma kulak vermekte yarar var. Devletin başı sensin, Başbakansın. Görevlileri çağır. Savcıya kıyacağın yerde, 8 bin polisin yerini değiştireceğin yerde, 'Yolsuzlukla, rüşvetle mücadele etme kararlığı içerisindeyim. Kime dayanırsa dayansın, şahsıma kadar da gelse bunun hesabını soracağım' de. Millet bir rahatlasın. Millet çatışma ve gerilimin dışına alınsın. 'Bunların hepsi bana komplodur, bunlar yanlıştır' diyerek kibirle, devletin imkanlarını kendi gücünmüş gibi kullanarak bir yere varman doğru olmaz. Ülkemiz böyle bir karmaşayı yaşamasın istiyoruz.
Hürriyet
Burak Yavrumuzun Günahı Neydi? 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Mersin ve Aksaray mitinglerinde Ak Parti gençliğinin oyuna gelmediğini, medya, işadamları ve Pensilvanya'nın sokakları terörize ettiğini öne sürerek, "Akşam, askerden yeni gelmiş gencimizi maalesef öldürdüler. O Burak yavrumuzun ne günahı var? Elinde silah mı vardı? DHKP-C bakın olayı üstlendi" dedi. Erdoğan dün Mersin ve Aksaray mitinglerinde şu mesajları verdi: Bakıyorum da ne Kılıçdaroğlu'nun ne de diğerlerinin birinci parti olmak gibi derdi yok. Üç genel, üç yerel, iki de referandum geçirdim hepsinden birinci çıktık. Şimdi bu 8'inci, diyorum ki eğer partim birinci olmaz ise ben Genel Başkanlığı bırakmaya hazırım. Şimdi soruyorum Kılıçdaroğlu sana tatlı gelen o koltuğu bırakmaya var mısın? Birinci olamazsan o koltuğu bırakmaya var mısın? Bırakamaz tadı var. Ey Bahçeli sana da sesleniyorum bildim bileli o koltukta oturuyorsun hiçbir işe yaramadın. O koltuğu bırak da doğru dürüst bir muhalefet olsun, sokakları tahrik etmekten vazgeç. Filistin'de ölen bir tek çocuk için Mavi Marmara şehitlerine terörist gözüyle bakan Mısır için gözyaşı dökmeyen Pensilvanya'daki zat da oradan sokaklara karıştırma çağrısı yapıyor. Ey Türkiye, kimin kiminle iş tutuğuna çok dikkat edin. MHP, bu Gezicilerle ne işin var? Sen Gezicilerle nasıl yan yana duruyorsun, o illegal marjinal örgütlerle, polise askere kurşun sıkan terör örgütleriyle nasıl ittifak yapabiliyorsun.
Milliyet
Erdoğan Ülkeyi Bölmek İstiyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir vatandaşın, "Tayyip Bilal'i ekmeğe gönder" pankartını göstererek, "Bilal ekmek yemiyor ki o pastayla besleniyor, ekmek sizin için, fakir fukaranın işi ekmek. O pastayla besleniyor. Balla yağla besleniyor" dedi. "Yalan söyleyenlere artık oy vermeyin, helalden yana oy kullanın" dedi. Kılıçdaroğlu, dün Kastamonu ve Zonguldak mitinglerinde vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, Kastamonu'da şunları kaydetti: Ülkemizi seviyoruz. İnsanımızı seviyoruz. İster başı açık ister başı kapalı olsun bütün kadınların benim başımın üstünde yeri var. Herkesin bilmesini istiyorum. Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, Türkiye'deki bütün yurttaşları kucaklıyorum. Yurtta barış, dünyada barış diliyorum. O başçalan bizi bölmek istiyor, bölünmeyeceğiz, birleştireceğiz, hep beraber güzel bir Türkiye'yi inşa edeceğiz. Bizim bir idealimiz var. Her evde tencere kaynasın, barış olsun, herkes iş, güç sahibi olsun. Onun unvanı dünyayı sardı, dün açıklama yapmış, 'ben neyi çaldım' diyor, oğluna bakmıyor musun, bakanların çocuklarına bakmıyor musun? 1 milyar dolar var evde. Bir pankartta, 'Tayyip Bilal'i ekmeğe gönder' diyor genç arkadaşlar. Bilal ekmek yemiyor ki o pastayla besleniyor, ekmek sizin için, fakir fukaranın işi ekmek. O pastayla besleniyor. Balla yağla besleniyor. 17 Aralık operasyonu cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonudur. Devletin sırlarının rüşvet karşılığı birine pazarlanması operasyonudur. Dinletilen ses kayıtları resmi kayıtlar, önümüzdeki günlerde bütün ayrıntıları öğreneceksiniz.
Milliyet

SPOR 
Fenerbahçe Ülker, İspanyol Unicaja Malaga'yı 69-67 yenmeyi başardı, THY Euroleague TOP 16 E Grubu'ndaki 10. maçında 5. galibiyetine ulaştı. İlk sayılarını hızlı hücumlar sonunda Bogdanovic'in art arda yaptığı smaçlarla 3. dakikada bulan temsilcimiz, Hırvat oyuncunun 9 sayı attığı ilk çeyreği, etkili savunmasıyla 14-9 galip bitirdi. İkinci periyotta McCalebb ile farkı 6 sayıya çıkaran Fenerbahçe, rakibinin 4 kısaya dönerek tempoyu ele geçirmesi sonucunda farkı koruyamadı ancak devreyi de 33-30 üstün tamamladı. İkinci yarıda temsilcimizin hücumdaki hatalarını iyi değerlendiren ve boyalı alan sayılarıyla 37-35'te öne geçen Malaga, son periyoda 49-46 galip giren takım oldu. 32. dakikada Malaga 56-47 ile 9 sayılık farkı yakaladı. Bu dakikadan sonra savunmada baskısını artıran ve 18-3'lük bir seri bulan Fenerbahçe, Ömer'in sayılarıyla öne geçmeyi başardı, farkı 6 sayıya çıkardı. Malaga son dakika içinde bir kez daha farkı 2'ye çekse de, bitime 20 saniye kala McCalebb'e yapılan faul, henüz top oyuna sokulmadığı için kurallar gereği sportmenlik dışı olarak çalınınca önemli bir avantaj yakalayan Fenerbahçe Ülker, salondan 69-67 galip ayrıldı.
Milliyet
 
Galatasaray'ın son 2 yılda elde ettiği şampiyonluklarda en önemli aktörlerden biri olan Selçuk İnan bu sezon eski çizgisinde değil. Hatta performansı çoğu zaman yüksek sesle eleştiriliyor. Son Akhisar Belediye maçında cezalı olan Selçuk'un yokluğunda alınan 6-1'lik galibiyet, tecrübeli futbolcuyu iyice tartışılır hale getirdi. Türkiye Ligi'ne son 2 sezonda damga vuran, Milli Takım'da yedek kalması büyük tartışmalar yaratan Selçuk İnan bugün Galatasaray'da sorgulanmaya başladı. Milliyet, sarıkırmızılı futbolcunun bu durumunu araştırdı Selçuk'un oyun içindeki etkinliğinin azalmasında ilk faktör şüphesiz Roberto Mancini ile beraber değişen oyun formatı oldu. Çünkü İtalyan teknik adam dörtlü savunmanın önünde ya Yekta ya da Ceyhun'u oynatıyor. Bu durum Selçuk'un daha fazla sorumluluk almasının önüne geçiyor. Çünkü Selçuk; lig, kupa ve Avrupa'da 88 maçta 24 gol atıp, 29 asist yaptığı önceki iki sezonda göbekte Felipe Melo ile beraber oynuyor ve topla daha fazla buluşuyordu. Mancini'den sonra Selçuk'un göbek yerine sağ ve sola yakın oynaması etkinliğini azalttı. Yıldız futbolcunun koşu mesafelerinde bir düşüş gözlenmezken, duran toplarda da Mancini ile beraber Selçuk İnan daha az topun başına gitmeye başladı. Milli oyuncunun bu sezonki istatistikleri geride kalan iki yıla göre daha düşük görünüyor. Ancak dibe de vurmuş değil. Şu ana kadar Süper Lig, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi olmak üzere üç kulvarda 31 maça çıkan Selçuk, 6 gol atarken, 6 kez de asist yaptı. Sarıkırmızılı futbolcuyla ilgili tartışmalar görünen o ki devam edecek. Mancini oyun formatından vazgeçmezse Selçuk'un saha içindeki pozisyonu da değişmeyecek.
Milliyet
 
Beşiktaş'ın en çok koşan ismi Veli Kavlak, BJK TV'ye açıklamalarda bulundu. Avusturya Milli Takım forması giyen gurbetçi yıldız, özellikle Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki kötü şartlara dikkat çekti. Veli, "Atatürk Olimpiyat Stadı futbol oynamak için zor bir yer. Zor koşullara rağmen iyi sonuçlar aldık. Vodafone Arena'da oynamayı çok arzuluyoruz. Müthiş taraftarımızla buluşmayı iple çekiyoruz. Stadımız hemen biter de biz de taraftarlarımıza kavuşuruz" dedi. Veli, şunları söyledi: "Sezona iyi hazırlanmıştık. Galatasaray maçından sonra bir kopukluk oldu. Genç bir takımız. Şu an iyi gittiğimizi düşünüyorum. Zor durumları çabuk atlatan takım şampiyon olacaktır. Türkiye'de futbol çok kaliteli. Olcay Şahan ile aramızda büyük bir uyum var. Bütün hocalarım beni oynattı. Slaven Bilic ile aramız çok iyi. Kendisiyle Almanca anlaşıyoruz. Hocamız, ne olursa olsun oyun disiplininden kopmamız gerektiğini söylüyor ve bizi çok iyi motive ediyor."
Star
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme