2 Nisan 2014 Çarşamba

02.04.2014 Genel Gündem


02.04.2014

GÜNDEM

Kuveyt'e Gitti 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Kuveyt'e gitti. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de eşlik ettiği Gül, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın geçen yıl nisanda yaptığı Türkiye'ye ziyaretinin iadesi olarak geziye çıktığını belirtti. Gül gazetecilere, "Bölgemizde barış ve güvenliğe yönelik risk ve tehditlerin yoğunlaştığı bir dönemde Kuveyt'te yapacağım temasların bölgesel istikrar ve barışın güçlendirilmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi. İki liderin görüşmesinin ardından askeri eğitim, basın ve enformasyon alanlarında işbirliği ile ticari deniz taşımacılığı anlaşması imzalandı.
Hürriyet


Espri Değil, Trafoya Kedi Girdi! 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, seçim gecesi özellikle Ankara ve İstanbul'daki elektrik kesintilerinin kasıtlı olmadığını söyleyerek "Espri olarak değerlendirmeyin, bir trafo merkezine kedi girdi ve kısa devre yaptı" dedi ve kesintilerle ilgili çalışanlara soruşturma açılmayacağını söyledi. Yıldız'ın bu açıklaması sosyal medyada tartışma başlattı. Yıldız, seçim günü yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin gazetecilerin soruları üzerine, 8 bin mühendis, teknisyen ve teknikerlerin son 48 saatte 46 saat çalışma yaptığını belirterek, "Çalışan arkadaşlarımızla ilgili herhangi bir soruşturma talimatı vermedim, vermeyi de düşünmüyorum" diye konuştu. Muhalefet partilerini eleştiren Yıldız, "Seçimlerde kendilerini başarılı göremeyenlerin, elektrik direklerinin arkasına saklanma ihtiyacını, zaman zaman dersini yapamayan öğrencilerin durumuna benzetiyorum" dedi ve elektrik kesintilerinin oy sayımını etkilemediğini savundu. İl ve ilçe merkezlerinde 10, 12, 17 dakikalık kısa süreli kesintiler olduğunu söyleyen Yıldız, İstanbul ve Ankara'daki elektrik kesintileriyle ilgili şunları söyledi: "Espri olarak değerlendirmeyin, bir trafo merkezine kedi girdi ve kısa devre yaptı. Yani yaklaşık 3-4 metreden atlayan bir kedi bunu yapabiliyor. Bu geçen ayda da olmuştu, seçim öncesinde de olmuştu. Bunları seçime bağlamak yanlış. İstanbul'da gerek Anadolu yakasında gerek Boğaziçi'nde, bütün arkadaşlar seçim günü sabaha kadar özellikle ilk 24 saatte bir kriz masasıyla beraber full nöbet tuttular. 1 milyon 100 bin kilometrelik atmosfere açık bir işletmede işletmecilik yapıyoruz. Şu anda da elektrik arızaları, kesintileri olabilir." Dünyanın her tarafında elektrik kesintileri olabildiğine işaret eden Yıldız, "New York'un merkezi Manhattan'da 7 saat metronun elektriğinin kesildiğini açın bakın literatürde okursunuz ve bu durum 60 yıl öncesinden falan değil" dedi. Seçim günü meydana gelen fırtınalara örnekler veren Yıldız, Eskişehir'de bir yer altı kablosu patladığı için elektrik kesintisi yaşandığını ancak 15 saniye içerisinde Adalet Sarayı'nın jeneratörünün devreye girdiğini; İstanbul'dan kalkan Kahramanmaraş uçağının fırtına nedeniyle inemediğini anlattı. Yıldız, seçimdeki sayım eleştirilerine Gezi eylemlerine benzeterek "Gezi Parkı'nda ağaçların, yeşilliğin arkasına sığınan bir kısım insanlar, bugün de elektriğin, direklerin arkasına sığınmaktadırlar" diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 
Gram Altın 88, 0648-88, 1692
ABD Doları 2, 1366-2, 1388
Euro 3, 9497-3, 9526
 İngiliz Sterlini 3, 5543-3, 5583


Sahne Sırası İhracatçıda 
Türkiye yılın üçüncü ayında 13 milyar dolarlık ihracat yaptı. Geçen yılın mart ayına göre artış yüzde 4.3. 2013 yılında altın ve yurtdışında olumsuz gelişmelerin darbesiyle Türkiye ekonomisine negatif katkı yapan ihracatçı 2014'ten umutlu. Yılın ilk üç ayındaki veriler de ihracatçıları destekler nitelikte. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yılın ilk üç ayında 38.6 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bu 2013'tekinin yüzde 6,2 fazlası. Her ne kadar en büyük pazarımız Avrupa Birliği'nde işler daha iyiye gitse, rekabetçi kur avantajı olsa da ihracatçıların önünde sorunlar da yok değil. Siyasetteki gerilimin yanı sıra çelik ihracatçısının pazarlarında sorunlar devam ederken ihracatın lokomotifi otomotiv iç sorunlarla karşı karşıya. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin de söylediği gibi 2014ihracatçı için bir fırsat yılı olma potansiyeline sahip. TİM dün mart ayına ilişkin ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre marta ihracatını yüzde 14.2 arttıran otomotiv sektörü 2.1 milyar dolarlık ihracatıyla yine bir tarihi rekora imza attı. Otomotivi hazırgiyim ve konfeksiyon 1.6 milyar dolarlık ihracatıyla takip ederken üçüncülük 1.4 milyar dolarlık ihracatla kimya sektörünün oldu. Otomotiv iç piyasada kur ve ÖTV artışı ile kredi sınırlaması nedeniyle zor günler yaşıyor. 1 milyon adetlik iç pazar hedefi mazi olan otomotivci ihracatta daha öne çıkacak. Nitekim otomotivcinin en büyük pazarı AB'deki iyileşme de bunu destekliyor. 2013 Nisan ayından beri kan kaybı daha net görülen çelik sektöründe sıkıntı sürüyor. Yılın ilk üç ayında ihracatı yüzde 9 azalan çelikçiye pazar ve damping davalarında devlet desteği şart görünüyor.
Hürriyet
 
Değerli Dolar Bir Ona Yaradı 
MERKEZ Bankası geçen yıl 5 milyar 28 milyon liralık kâr elde etmeyi başardı. 2013 yılında döviz kurundaki değerlenme bir tek Merkez Bankası'na yaradı. Şirketler döviz açık pozisyonları nedeniyle kurdaki dalgalanmadan zarar ederken 2013 yılında ortalama 43 milyar dolarlık döviz fazlası olan Merkez Bankası 5 milyar liralık kârla buluştu. Dolar geçen yıl ortalama yüzde 19.7 değerlenmişti. Merkez Bankası'nın kârının 5 milyar lirada kalmasının nedeni ise dalgalanmaya karşı yaptığı döviz satışları oldu. Bu ay içinde genel kurulunu yapacak olan Merkez Bankası, 82. hesap dönemine ilişin bilançosunu ilan etti. Merkez Bankası 2011 yılında 8.5 milyar liralık kârla rekor kırmıştı. 2012 yılında karı düşmüş ve 4.3 milyar lira olmuştu. Merkez Bankası bir önceki yıla göre karını 682 milyon lira artırabildi. Merkez Bankası 8.5 milyar kar elde ettiği 2011 yılında kurumlar vergisinde rekortmen olmuştu. 8.5 milyar liralık kar için 1 milyar 448 milyon lira vergi ödemişti. Geçen yıl ise 4.3 milyar liralık kar için 743 milyon liralık kurumlar vergisi ödemişti. Bu vergiyle kurumlar vergisi rekortmenler listesinde 7. sırada yer almıştı. 2013 yılında elde edilen 5 milyar 28 milyon liralık kar için bu yıl 939.6 milyon lira vergi ödeyecek. Bankanın pasif kaleminde göre tedavüldeki para miktarı 74 milyar 814 milyon lira. Bu rakam geçen yıl 60.5 milyar düzeyindeydi. İşçi dövizleri kaleminde de 11.9 milyar lira bulunuyor. Merkez Bankası'nın Genel Kurulu 17 Nisan günü toplanacak. Toplantıda geçen yıl yapılan bazı yasal değişiklikler de anasözleşmeye eklenecek. Ayrıca Banka Meclisi'nde görev süresi sona erecek olan iki üye için, Denetleme Kurulu'nda da görev süresi sona eren bir üye için seçim yapılacak. Mart ayında faizleri artırmayan Merkez Bankası nisan ayında piyasalara iki kere mesaj vermiş olacak. Bu ay Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 24 Nisan Perşembe günü yapılacak. Genel Kurul toplantısı ise PPK toplantısından bir hafta önce gerçekleştirilecek. Genel Kurul'da Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bir konuşma yapacak. Bu konuşmada piyasalara da mesaj vermesi bekleniyor. 18 Mart tarihinde yapılan PPK toplantısı sonrası yapılan açıklamada özellikle enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklere vurgu yapılmıştı. Merkez Bankası son olarak yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu 30 Nisan günü açıklayacak. Enflasyon Raporu ilan edilirken de m Başçı bir açıklama yapıyor.
Hürriyet
 
Tüpraş'ın Geleceği Garanti Altında 
TÜRKİYE Petrol Rafinerileri AŞ'nin (Tüpraş), 54'üncü Genel Kurulu'nda şirketin 2013 yılı kazancından hissedarlarına 396 milyon 163 bin lira temettü dağıtması kararlaştırıldı. Genel kurul sonrası açıklamalarda bulunan Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı M. Ömer Koç, Tüpraş'ın, bu çalkantılı ortamda sektör ortalamasının üzerindeki performansını sürdürmenin yanı sıra, şirketin geleceğini garanti altına alarak, rekabetçi konumunu daha da güçlendirecek çok önemli adımlar attığını belirtti. Kasım 2014'te devreye alınması hedeflenen 2,7 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırımında son aşamaya gelindiğini vurgulayan Koç, Tüpraş'ın 2013'te 7,76 milyon ton motorin satışıyla yüzde 46 pazar payı elde ettiğini ve toplam ürün satışlarının 24.1 milyon ton olduğu 2013'te 4,1 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 41,1 milyar lira ciro gerçekleştirdiğini söyledi. Koç, ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısıyla 1.2 milyar lira net kâr elde edildiğini de belirtti. Koç, "EPDK verilerine göre motorin tüketimi yüzde 7,2 artışla 16,8 milyon tona ulaşırken, yüksek vergi farkına rağmen benzin tüketimi yüzde 1,3 oranında artış kaydederek 1,9 milyon ton olarak gerçekleşti. Jet yakıtı tüketimi de yüzde 6,5 arttı" dedi. Tüpraş'ta yapılan yazılı açıklamada da, 2 Nisan itibariyla temettülerin dağıtılacağı bilgisi verilirken, 158,2 nispetinde ve 1 lira nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 1,582 lira brüt, 1,3447 lira net nakit temettü ödeneceği vurgulandı. Açıklamada, Divan Başkanlığını Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu'nun yaptığı 54. genel kurulda, Tüpraş'ın 2013 mali tablolarının onaylanarak, yönetim kurulunun ibra edildiği ve 2014'e ilişkin olarak yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, O. Turgay Durak, Temel K. Atay, Bülent Bulgurlu, Erol Memioğlu, Yavuz Erkut, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır ve Ahmet Turul'un seçildiği kaydedildi.
Hürriyet
 
Çin Harekatı 
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Çin'deki reform sürecini yakından takip ettiklerini belirterek, "Özel sektörün güçlenmesine, yabancı yatırımların pek çok sektörde ülkeye girişine izin veren ve daha liberal bir piyasa ekonomisinin oluşmasına yönelik yaşanan bu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. TÜSİAD ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliği ile düzenlenen "Çin'i Anlamak ve Çin ile İş Yapmak" başlıklı konferansta konuşan Yılmaz, Türkiye ile Çin arasında 2013 yılında 28 milyar doları aşan ticaret hacmi görüldüğünü ve böylece Çin'in önemli ticaret ortaklarından biri haline geldiğine işaret etti. Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilerde, 1'e 8'e varan dengesizlik olduğunu kaydeden Yılmaz, "Türkiye aleyhine gelişen dış ticaret açığı, Çin'le ilişkilerde temel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Çinli firmaların ülkemizde enerji, otomotiv, turizm, madencilik ve makine gibi sektörlerde doğrudan yatırım yapmalarını arzu etmekte ve böylece dengesizliğin her iki taraf açısından da yarar sağlayacak şekilde düzeltilebileceğine inanmaktayız. Türk ve Çinli şirketler arasında kurulacak ortaklıkların da bu gelişime ivme kazandıracağını düşünüyoruz" diye konuştu. Yılmaz, Çinli yatırımcıların yurtdışında yatırım yapmalarını teşvik eden hükümet politikaları kapsamında, son birkaç yıldır Türkiye'deki yatırımlarda gözle görülür artış yaşandığına dikkati çekerek, aynı şekilde Türk firmaların da Çin'e olan ilgisinin arttığını anlattı.
Hürriyet
 
K. Irak Petrolünde 1 Nisan Sürprizi 
Kerkük - Ceyhan hattından Türkiye'ye yapılan petrol sevkiyatı "sabotaj" gerekçesiyle durdu. Kuzey Irak Kürt yönetimi, Irak merkezi hükümeti ile yaşanan gerilimi hafifletecek bir 'iyi niyet jesti' olarak 1 Nisan'dan itibaren Irak hükümetinin kontrolündeki hatta ihraç için günde 100 bin varil petrol sevk edecekti. Kürt yönetimi, Irak Petrol Bakanlığı'nın, Kerkük - Ceyhan hattındaki sabotaj hasarı nedeniyle boru hattına petrol kabul etmeye 'hazır olmadığını' belirttiğini söyledi. Sabotajın, 1 Nisan'a denk gelmesi dikkat çekti. Irak hattına konulacak petrol konusunda anlaşılamaması durumunda, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya açılması projesinin de tehlikeye düşebileceği belirtildi. Kürt yönetimi, petrolün sabotaj hasarı nedeniyle Irak Petrol Bakanlığı'na iletilemediği belirtilerek "Boru hattında onarım tamamlanır tamamlanmaz Bölgesel Kürt Yönetimi bölgeden petrol ihracına başlayacaktır" açıklamasını yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da petrolün akışıyla alakalı Irak tarafında bir kısım kesintiler olduğunu söyledi. Irak tarafında üretilecek petrolün dünya piyasalarına sunulması konusunda Türkiye'den kaynaklı sorun bulunmadığını ifade eden Yıldız, "Üretilirse iletmeye devam edeceğiz" dedi. Özerk Kürt yönetimi, payını kesen Bağdat yönetimine karşı, Türkiye sınırına uzanan yeni bir petrol boru hattı inşa etmişti. Kuzey Irak hattından Ceyhan'a gelen petrol, depolama sınırına dayanmış durumda. Buraya akış devam etse bile 3. ülkelere petrol ihracı için Bağdat'ın onayı esas alınacak. Bakan Yıldız da Kuzey Irak petrolü için geçtiğimiz haftalarda "Kaba sığmaz artık bu iş. Tüpraş olamasa da başka alıcıları da olur. Mutlaka başka müşterileri olur" derken, petrol parasının aktarılacağı banka konusunda pürüz kaldığını anlatmıştı.
Milliyet
 
İhracat Otomobille Gazladı: 13 Milyar $ 
Otomotiv sektörünün öncülüğünde ve Avrupa Birliği'ndeki (AB) toparlanmaya paralel olarak artmaya devam eden ihracat martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.3 artışla 13.14 milyar dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı verilere göre, ilk çeyrekte (ocak, şubat ve mart) ihracat yüzde 6.2 artışla 38.61 milyar dolara çıktı. Yoğun seçim gündeminin ardından bugünden itibaren tüm Türkiye'yi tekrar ekonomi ve ihracat gündemine dönmeye davet eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "2023 hedeflerine ulaşmamız için önümüzde 9 koca yıl var ve bu 9 yılı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Son dönemde yaşadığımız olayların tortularını geride bırakalım, geleceğe bakalım" dedi. Mart ayında en fazla ihracatı, 2.13 milyar dolar ile otomotiv sektörü yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1.6 milyar dolar ile ikinci sırada, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü ise 1.47 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Yılın ilk çeyreğinde en yüksek ihracat gerçekleştiren sektör ise 5.55 milyar dolar ile otomotiv endüstrisi oldu. Otomotiv sektörü ihracatını yılın ilk üç ayında yüzde 8.1 artırdı. Mart ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke, Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya'ya ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.4 artarken, Irak'a ihracat yüzde 7.2 ve İngiltere'ye ihracat yüzde 22.5 artış gösterdi.
Milliyet
 
Ab Sipariş Vermeye Başlayınca İhracat Martta Yüzde 4.3 Arttı 
Türkiye'nin ihracatı mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.3 artışla 13 milyar 14 milyon dolara yükseldi. İhracattaki artışta uzun bir süredir krizde olan Avrupa pazarındaki canlanma etkili oldu. Artan siparişlerin etkisiyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yüzde 13 arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne (TİM) kayıtlarına göre, ilk 3 aylık ihracat da yüzde 6.2 artarak 38 milyar 607 milyon dolara çıktı. Martta en fazla ihracatı 2.1 milyar dolar ile otomotiv sektörü yaptı. En fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Türkiye'nin Almanya'ya ihracatı yüzde 16.4 artarken, Irak'a ihracat yüzde 7.2, İngiltere'ye ihracat da yüzde 22.5 artış gösterdi. Martta ihracatın en yüksek arttığı ülkelerin başında yüzde 148 ile Vietnam, yüzde 123 ile Norveç, yüzde 118 artış ile Kolombiya yer aldı. İhracat rakamlarını bir açıklamayla duyuran TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın 2013 yılında büyümeye pozitif katkı yapmadığını ancak 2014 yılındaki daha olumlu gelişmeler beklediklerini söyledi. Büyükekşi, yılın ilk aylarında görülen ihracatta yukarı ve ithalatta aşağı yönlü gelişmelerinin yanı sıra, özellikle AB kaynaklı dış pazarlardaki talep artışları, rekabetçi kur avantajı ve altının baz etkisinin ortadan kalkması gibi faktörlerin de etkisiyle ihracatın büyümeye olumlu katkı yapacağını ifade etti. Son faiz artırımının ardından dövizde dalgalanmanın durduğuna dikkat çeken Büyükekşi "Döviz kurları nispeten dar bir bantta salınmaya başladı. İhracatçılarımız için volatilitenin azalması çok olumlu. Hem dalgalanmanın azalması hem de döviz kurlarının rekabetçi seviyelerde yer alması ihracatımız açısından son derece güzel gelişmeler" dedi.
Star
 
Merkez'den 5 Milyarlık Kur Kârı 
Merkez Bankası geçen yıl 5 milyar 28 milyon liralık kar elde etmeyi başardı. 2013 yılında döviz kurundaki değerlenme bir tek Merkez Bankası'na yaradı. Şirketler döviz açık pozisyonları nedeniyle kurdaki dalgalanmadan zarar ederken 2013 yılında ortalama 43 milyar dolarlık döviz fazlası olan Merkez Bankası 5 milyar liralık karla buluştu. Dolar geçen yıl ortalama yüzde 19,7 değerlenmişti. Merkez Bankası'nın karının 5 milyar lirada kalmasının nedeni ise dalgalanmaya karşı yaptığı döviz satışları oldu. Bu ay içinde genel kurulunu yapacak olan Merkez Bankası, 82. hesap dönemine ilişin bilançosunu ilan etti. Merkez Bankası 2011 yılında 8.5 milyar liralık karla rekor kırmıştı. 2012 yılında karı düşmüş ve 4.3 milyar lira olmuştu. Merkez Bankası bir önceki yıla göre karını 682 milyon lira artırabildi. Merkez Bankası 8.5 milyar kar elde ettiği 2011 yılında kurumlar vergisinde rekortmen olmuştu. 8.5 milyar liralık kar için 1 milyar 448 milyon lira vergi ödemişti. Geçen yıl ise 4.3 milyar liralık kar için 743 milyon liralık kurumlar vergisi ödemişti. Bu vergiyle kurumlar vergisi rekortmenler listesinde 7. sırada yer almıştı. 2013 yılında elde edilen 5 milyar 28 milyon liralık kar için bu yıl 939.6 milyon lira vergi ödeyecek. Bankanın pasif kaleminde göre tedavüldeki para miktarı 74 milyar 814 milyon lira. Bu rakam geçen yıl 60.5 milyar düzeyindeydi. İşçi dövizleri kaleminde de 11.9 milyar lira bulunuyor. Merkez Bankası'nın Genel Kurulu 17 Nisan günü toplanacak. Toplantıda geçen yıl yapılan bazı yasal değişiklikler de anasözleşmeye eklenecek. Ayrıca Banka Meclisi'nde görev süresi sona erecek olan iki üye için, Denetleme Kurulu'nda da görev süresi sona eren bir üye için seçim yapılacak. Mart ayında faizleri artırmayan Merkez Bankası nisan ayında piyasalara iki kere mesaj vermiş olacak. Bu ay Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 24 Nisan Perşembe günü yapılacak. Genel Kurul toplantısı ise PPK toplantısından bir hafta önce gerçekleştirilecek. Merkez son olarak yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu 30 Nisan günü açıklayacak.
Radikal
 
Dünya 
Nato'dan Rusya'ya Yaptırım 
Ukrayna'da Moskova yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Batı destekli meclis darbesiyle devrilmesiyle başlayan, Kırım'ın referandumla Rusya'ya bağlanmasının ardından daha da artan gerilim azalmıyor. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi ülkenin 28 dışişleri bakanı, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından ilk kez dün Brüksel'de toplanarak Ukrayna krizini ele aldı. Bugün sona erecek, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde Moskova'yla sivil ve askeri işbirliğini resmen askıya alma kararı aldı. NATO, ortak açıklamasında, Rusya'yı "uluslararası hukuka geri dönmek için acil adımlar atmaya" çağırdı. İttifaktan yapılan yazılı açıklamada bakanların Ukraynalı mevkidaşları Andriy Deşiçitsiya ile Ukrayna'ya ve bu ülkenin savunma reformlarına nasıl yardımcı olabileceklerini konuştukları belirtildi. NATO toplantısı öncesi Alman Der Spiegel dergisine sızan yedi sayfalık belgelere göre NATO, Ukrayna gerginliği nedeniyle Rusya'ya yakın Ermenistan, Azerbaycan ve Moldova ile askeri işbirliğini artıracak. Tam üyelikleri gündeme gelebilecek bu üç ülkeyle ortak tatbikatlar ve eğitimler yapılacak. NATO jetleri rutin bir askeri tatbikatta bölgedeki hava devriyelerinde yer alacak. Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu dün ABD'nin Bükreş'teki büyükelçiliği aracılığıyla ülkedeki NATO üssünde konuşlanan asker ve uçak sayısını artırmak istediğini açıkladı. ABD, 1999'dan beri kullandığı Romanya'nın doğubatısında Karadeniz'deki Mihail Kog hava üssündeki 600 olan asker sayısı 1000'e çıkarmak istiyor. Ukrayna parlamentosu dün ABD ve diğer ülkelerin Rusya sınırına dayanmasına neden olacak, yabancı silahlı kuvvetlerle tatbikat yapılmasını onayladı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen zirveden önce düzenlediği basın toplantısında Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin çekildiklerine dair işaret görmediklerini söyleyerek "Maalesef, Rusya'nın askerlerini çektiğini doğrulayamıyorum. Bizim gördüğümüz bu değil. Moskova, NATO-Rusya ortaklığının üzerine bina edildiği prensiplerin altını oyuyor" dedi. Rus Dışişleri Bakanlığı ise bir açıklama yaparak Kiev'in NATO'ya katılma yönünde atacağı adımlar için uyardı.
Hürriyet
 
Nato Rusya'yı İşbirliğini Dondurarak Cezalandırdı 
Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Rusya ile olan askeri ve sivil alanlardaki işbirliğini dondurulması kararlaştırıldı. NATO, Moskova'nın Kırım'ı 'işgal ve ilhak ettiği' gerekçesiyle Rusya'yla olan tüm sivil ve askeri işbirliğini askıya aldı. NATO ve Ukrayna, Kırım'da savunmayı güçlendireceklerini de duyurdu. Öte yandan Ukrayna parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerinin katılımıyla bu yıl ülkede yapılacak çokuluslu ortak askeri tatbikatlar çerçevesinde yabancı silahlı kuvvetlerin ülkeye girmesine izin verdi. ABD ve Polonya ile düzenlenecek ortak askeri tatbikatlara 17 ülkeden toplam 7000'e kadar askerin katılacağı açıklandı. Rusya'nın doğalgaz şirketi Gazprom'un Genel Müdürü Aleksei Miller ise, "Ukrayna'ya bin metreküpü 268.5 dolara satılan doğalgazın fiyatı artırılarak, 385.5 dolara çıkarıldı" diye konuştu.
Milliyet
 
İki Türk Işid Şüphesiyle Almanya'da Gözaltında 
Almanya'da yetkililerin pazartesi günü düzenlediği baskınlarda Suriye'deki cihatçılarla bağlantıda olduğu düşünülen aralarında iki Türk kökenli İslamcının da bulunduğu üç kişi gözaltına alındı. Haber ajansı AP'nin haberine göre Suriye'deki savaştan dönen İslamcıların taşıdığı riske karşı operasyon düzenlendi. Federal yargıçlara göre Berlin, Frankfurt ve Bonn'da 10 daireye baskın yapıldı. Her şehirden bir kişi gözaltına alınırken dairelerle ilişkili olan başka beş kişinin de El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi olmasından şüphe ediliyor. Gözaltına alınanlar arasında adı sadece Fatih K. olarak açıklanan ve IŞİD üyesi olduğu belirtilen Türk kökenli biri de bulunuyor. 35 yaşında olduğu aktarılan Fatih K.'nın geçtiğimiz temmuz ayından eylüle kadar Suriye'de savaştığı düşünülüyor. Gözaltına alınan ve yine Türk kökenli olan 26 yaşındaki Fatih I.'nın ise IŞİD'e eylül ayında katıldığı öne sürüldü. Almanya'ya ocakta döndükten sonra grup için para topladığı ve Suriye'ye dönmeyi planladığı iddia edildi. Almanya-Polonya çifte vatandaşı olan Karolina R.'nın ise IŞİD için 6 bin 600 dolar değerinde bağış topladığı dile getirildi. Federal yargıç Harald Range, "Alınan bu önlemler Suriye'deki gibi çatışmaların Almanya üzerinde direkt etkisi olduğunu gösteriyor. Bu gelişmelere karşı kararlılıkla savaşmamız gerek" açıklamasında bulundu. Uzun zamandır Almanya'daki yetkililer Suriye'deki savaşa gidip dönen cihatçıların oluşturduğu tehlikeden dolayı çekinmekteydi.
Milliyet
 
İngiliz Hükümeti İhvan'ı İnceleyecek 
İngiltere Başbakanı David Cameron'un, Müslüman Kardeşler'in (İhvan) ülkedeki aktivitelerini incelemek için bir komisyonu görevlendirdiği bildirildi. Başbakanlık açıklamasın, "Müslüman Kardeşler, son yıllarda önemini artırdı ancak organizasyon felsefesi ve değerlerinin aynı hızda olmadığını anlıyoruz. Grupla ilgili iddiaları dikkate alıp, neyi savunduğunu, amaçlarına nasıl ulaşmak istediğini ve bunun İngiltere için ne anlama geldiğini daha iyi anlamak, kesinlikle doğru ve tedbir amaçlı olacaktır" denildi. Açıklamada Cameron'ın, Müslüman Kardeşler'in ülkedeki aktivitelerini incelemek için bir komisyonu görevlendirdiği belirtildi. Komisyonun, Müslüman Kardeşler'in aşırıcılıkla bağlantı iddialarını araştıracağı ve İngiltere'deki aktivitelerini inceleyeceği bildiriliyor. İngiliz basını, Suudi Arabistan ve Mısır'ın aksine İngiliz hükümetinin 'İhvan'ı "terör örgütü" ilan edemeyeceğini, hükümetin "aşırıcıların seçimle değil, şiddetle başarıya ulaşabileceği" gibi yanlış bir mesaj vereceği kaygısı taşıdığını aktarıyor. Bu arada Mısır'da eski Savunma Bakanı ve 3 Temmuz darbesinin lideri Abdulfettah Sisi'nin 26 Mart'ta Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasından beri Mısır Borsası'nın kaybı 5.5 milyar dolar ulaştığı açıklandı.
Star
 
Cıa İşkencesi Tescilleniyor 
Amerikan Haberalma Teşkilatı (CIA) ile ABD Senatosu arasında krize yol açan 6300 sayfalık CIA işkence raporunun özeti, perşembe günü yapılacak oylamanın ardından Beyaz Saray'a sunulacak. Oylama öncesinde basında yer alan haberlerde ise Senato'nun raporunda, CIA'in uyguladığı "işkence yöntemlirenen" Amerikan yönetiminden ve halktan gizlediği sonucuna varıldığı belirtildi. Obama yönetimi ise CIA'in uyguladığı yöntemlerden haberdar olmadığını bildirdi. Time'ın Washington Post'tan alıntıladığı haberinde, CIA'in sorgulama tekniklerinden "eyleme geçirilebilir istihbarat" elde edilemediği, en yararlı bilgilerin başka işkence metodlarına başvurulmadan elde edilebildiğini ortaya koyduğu belirtildi. Konuya ilişkin açıklama yapan İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Dianne Feinstein, Obama'nın raporun gizliliğini kaldıracağına inandığını söyledi.
Star
 
Almanya'da İslamcı Militan Operasyonu 
Almanya, Suriye'de Esad güçlerine karşı radikal İslamcı "Irak Şam İslam Devleti" (IŞİD) örgütü saflarında savaştıktan sonra ülkeye geri dönen militanlara yönelik 3 kentte eşzamanlı operasyonlar düzenledi. Pazartesi günü 100'ü aşkın özel tim üyesi, başkent Berlin, Frankfurt ve Bonn'da 10 apartman dairesine baskınlar düzenledi. Operasyonda Alman vatandaşı Fatih K. ve Türk kökenli Fatih I. ile Polonya kökenli Karolina K. adlı kadının tutuklandıkları açıklandı. 26 yaşındaki Türk zanlının geçen yıl Suriye'de IŞİD saflarında savaştığı, ocak ayında da Almanya'ya geri döndüğü ve örgüte para toplamaya çalıştığı belirtiliyor. Karolina K.'nın ise gruba 4 bin 800 Euro bağışta bulunduğu kaydedildi. Baskınlarda evlerde bulunan çok sayıda dokümana da el konuldu. Savcılığın zanlılara terör örgütü üyeliği suçlaması yöneltebileceği ifade edildi.
Vatan
 
RUMLARI KIZDIRAN FOTOĞRAF ÇEKİMİ 
KKTC'DEKİ Yakın Doğu Üniversitesi'nde okuyan Bilal Baştemur adlı öğrencinin, geçen yıl Girne'deki Ortodoks mezarlığında yaptığı moda çekimi, Güney Kıbrıs'ı ayağa kaldırdı. Olay, 9 ay önce gerçekleşen çekime ait fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması üzerine patlak verdi. Rumlar ve Yunanlılar, üstü çıplak bir erkekle genç bir kadın modelin yer aldığı fotoğrafları "saygısızlık" olarak değerlendirdi. Rum Kilisesi konuya ilişkin Avrupa Birliği'ne resmi şikayette bulunurken, "İşgal Altındaki Köyler Komitesi" dün yayınladığı mesajla, "yarı çıplak modellerin Kıbrıslı Rumların mezarlarında çekilen fotoğraflarını" kınadıklarını duyurdu. Rum televizyon kanalı Antenna'ya konuşan Baştemur, çekimi herhangi bir Türk firması için yapmadığını, kendi ajansı için gerçekleştirdiğini söyledi. Mezarlık girişinde güvenlik görevlisinden izin aldıklarını vurgulayan Baştemur, amaçlarının Rumlara saygısızlık etmek olmadığını söyleyerek olaydan dolayı özür diledi.
Vatan
POLİTİKA 
Halkımız Başbakanımızı Köşk'e Taşır 
AK Parti'den, seçimlerin ardından gündeme gelen 'Cumhurbaşkanlığı' ve 'Cemaat' tartışmalarına ilişkin iki önemli mesaj geldi. Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanı adayı olabileceği ilk defa mı duyuluyor? 'Ben gideceğim artık torunlarımı seveceğim' demesini kimse beklemiyor herhalde. Halkımız da Başbakanımızı Cumhurbaşkanlığı'na taşır" sözleriyle Erdoğan'ın Köşk'e çıkabileceğinin işaretini verdi. NTV'de değerlendirmelerde bulunan Çelik, seçim öncesi gündeme damgası vuran tapelere ilişkin, "Hukuk devletinde suç varsa ceza vardır, suç yoksa ceza da olmaz. Cadı avı başlatmak bizim aklımızın köşesinden geçmez. Ama lütfedin de şunların cezası verilsin" dedi. Çelik, Twitter yasağıyla ilgili olaraksa "Haysiyet cellatlığı yaparsanız RTÜK size cezasını verir. Bunlar suçtur. Bunlar suçsa, neden sosyal medyada sevap olsun. Tamamen kapatma isteğinde değiliz. Benim de 10 bin takipçim vardı" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Habertürk'te şunları söyledi: "İsmi Cemaat olarak nitelendirilen bir yapı yok oldu. Gelecekte tarih kaydedecek. Erken seçim tartışmaları çok kesin cevap verebileceğim bir konu. Erken seçim yok. Hiçbir zaman erken seçim düşünen bir parti değiliz. AK Parti'deki 3 dönem yasağı bir iç tüzük meselesi, değiştirilmesi zor bir şey değil."
Hürriyet
Ak Parti'den İtiraz Yağdı 
AK Parti, seçimin başabaş geçtiği pek çok noktada sonuçlara itiraz ederek İstanbul, Zonguldak, Adana, İzmir ve Kırklareli'nde oyların yeniden sayılmasını istedi. AK Parti yüzde 1.7 oranında oy farkıyla kaybettiği Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde birçok sandığın yeniden sayılmasını istedi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini MHP 410 bin 370 oyla kazanırken, AK Parti 390 bin 132'de kaldı. AK Parti, İstanbul'da da Kartal başta olmak üzere Büyükçekmece ve Avcılar'da oyların yeniden sayılmasını istedi. Kartal'da resmi olmayan sonuçlara göre CHP'nin adayı Altınok Öz'ün seçimi kazanmasının ardından, 12 bin 668 geçersiz oy bulunduğunu belirten AK Partililer ilçe seçim kurulu önünde toplandı. Burada CHP'liler ile AK Partililer arasında zaman zaman arbede çıktı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belma Satır itiraz dilekçesi verdikten sonra, "Geçersiz oyların seçim sonuçlarını partimiz lehine etkileyeceği kanaatindeyiz. Sandıkların yeniden sayılmasını istiyoruz" dedi. İtirazı değerlendiren ilçe seçim kurulu, tutanakları inceledi. İtiraz edilen 325 sandığa ait tutanakların tekrar kayda geçirilmesiyle CHP'nin oyları 400 arttı. İki parti arasındaki fark 6 bini buldu. Kırklareli'nde de AK Parti, merkez ilçedeki yaklaşık 2 bin 400 geçersiz oyun CHP'den başkan seçilen Mehmet Siyam Kesimoğlu lehine sayıldığı iddiasıyla itiraz dilekçesi verdi. Ağrı'da da AK Parti adayı Hasan Arslan 20 bin 590, BDP adayı Sırrı Sakık ise 20 bin 600 oy aldı. 2 bin oyun geçersiz sayıldığını ileri süren AK Parti sonuçlara itiraz etti. Zonguldak Çaycuma'da AK Parti'nin itirazı üzerine oyların yeniden sayılması, sonucu değiştirmedi, 49 oy farkla seçimin galibi CHP oldu. Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aşdağul beldesinde CHP adayı Dursun Uzunca 596, AK Parti adayı Mehmet Çelik 595 oy aldı. AK Parti'nin itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı. Belediye başkanlığı zarflarından birinin içerisinden, muhtar adayının oy pusulasının çıktığı, sandık kurulunun da tutanak tanzim ettiği belirlendi. Seçimin bir oy farkla kazanıldığını göz önünde bulunduran seçim kurulu, geçersiz sayılması gereken oyun, hangi partiden düşüleceğinin tespit edilememesi üzerine, hâkim Fatih Karaca başkanlığında toplanan İlçe Seçim Kurulu, seçimlerin iptal edilip 1 Haziran'da tekrarlanmasını kararlaştırdı.
Hürriyet
'Pensilvanya'da Yaşayan Beyefendiyi Unutun' 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Marie Harf, Türkiye halkını seçimlere katılımından dolayı kutladıklarını söyledi. Gündelik basın toplantısında, Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin bir soruları yanıtlayan Harf, usulsüzlükler olduğu haberlerinin sorulması üzerine, "Bu tür haberleri de gördük. Dünyadaki öteki seçimlerde de belirttiğimiz gibi, yetkililerin, seçimlerle ilgili inanılırlığı olan her türlü usulsüzlük iddialarını araştırması çağrısında bulunuyoruz" dedi. Marie Harf, bir gazetecinin "Seçimlerden sonra Erdoğan zafer konuşmasında birkaç kez Pensilvanya'dan söz etti. ABD'nin ve hatta Batı'nın genel olarak Türkiye konusunda, Erdoğan'dan çok Fethullah Gülen'in çizgisinde yer aldığına yönelik birçok söylenti vardı ve ABD'nin Twitter, yolsuzluk ve Erdoğan'ın diğer konulardaki idaresine yönelik eleştirilerinin dozunu arttırması bundan dolayıydı" yorumu şu cevabı verdi: "Bu komik. Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması hala doğru değil. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı uygulaması hala doğru değil. Bu tür şeylerin, bir Türk vatandaşının Pensilvanya kırsalında yaşamasıyla bir ilgisi yok." Harf, "Türkiye-İsrail ilişkisinden yana olduğu belirtilen Gülen'le daha çok aynı pozisyonda değil misiniz?" sorusunu da "Hayır. Türkiye bir NATO müttefiki. Her zaman her konuda anlaşamayabiliyoruz ama biz hiçbir zaman herkesle her konuda anlaşmıyoruz. Bu nedenle Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun. Hükümetleriyle ilgili kararlar vermek kesinlikle Türk halkına bağlı, bize bağlı değil" diye yanıtladı.
Vatan
'Cemaat Artık Yok!' 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Haber Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, "İsmi Cemaat olarak nitelendirilen bir yapı yok oldu" dedi. Atalay, şöyle devam etti: "Sosyolojik bir olgu bu. Tarih kaydedecek. Kendileri bu yapı içinde özeleştiri yapar. Artık o yapı yok oldu. Atalay, erken seçim için ise, "Hiçbir zaman erken seçimi düşünmedik" dedi. BDP'nin Demokratik özerklik sözlerini değerlendirmesi istenen Atalay, "Seçim atmosferinin romantik söylemi gerçekliği yok" diye konuşan Atalay, AK Parti'deki 3 dönem kuralının değişip değişmeyeceğiyle ilgili soru üzerine de, "İçtüzük meselesi. Değiştirilmesi zor bir şey değil" diye yanıt verdi. Atalay, seçim sonuçlarıyla ilgili itirazlar konusunda da, "Bana göre seçim sonuçlandı. Değişim olmaz. Ufak tefek ilçelerde değişiklik olabilir. Adana da değişiklik olabilir. Tüm bunlar bir iki gün içinde sonuçlanabilir" diye konuştu. Atalay, "Başbakanımız için güçlü millet desteği, kendisinin karar vermesini kolaylaştırıcı bir sonuç oldu. Cumhurbaşkanlığı konusunda yolumuzun açık olduğu görüldü" dedi.
Vatan
Akp'de 'Zorunlu' Vitrin Değişikliği 
AK Parti'de, yerel seçimlerin ardından 'zorunlu' parti vitrini ve 'olası' kabine değişikliği tartışmaları başladı. Kulislerde, seçimde kaybeden eski bakanlardan Sadullah Ergin'in parti vitrininde, Binali Yıldırım'ın ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önce 'koordinatör danışman' olarak yakın çevresinde tutulup, ardından da ilk kabine revizyonunda eski koltuğuna oturtulabileceği konuşuluyor. Menderes Türel'in Antalya'da, Ahmet Edip Uğur'un da Balıkesir'de belediye başkanı seçilmesiyle AK Parti'nin en üst yönetim organı Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) iki koltuk boşaldı. Türel'den boşalan Yerel Yönetimler ile Uğur'dan boşalan Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıkları için Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'ndan (MKYK) görevlendirme yapılacak. Kulislerde bu iki kritik görev için dört ismin öne çıktığı konuşuluyor. İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati ve eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat ile birlikte eskiden de bu görevleri yürüten isimlerden Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ile Ankara Milletvekili Bülent Gedikli'nin adlarından söz ediliyor. Ancak, Erdoğan'ın bu görevlere yeni isimleri getirebileceği, bu nedenle Nebati ve Bolat'ın şansının daha yüksek olduğu da öne sürülüyor. Bolat gibi Nebati'nin de MÜSİAD kökenli olmalarının ise son dönem 'paralel' tartışmasıyla gündeme gelen Gülen Cemaati'ne yönelik önemli bir mesaj niteliği de taşıyacağından söz ediliyor. Nebati halen MÜSİAD'da, yüksek istişare heyeti üyesi olarak görev yapıyor. Yine kulislerde, Erdoğan'ın Ergin'e de bu MYK değişikliği sırasında parti vitrininde görev verebileceği gibi 'Genel başkan danışmanı' olarak yakın çevresinde tutabileceği de konuşuluyor. Erdoğan'ın, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ı ise 'koordinatör danışman' olarak yakın çevresinde tutup, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde beklenen kabine değişikliğiyle de eski koltuğuna oturtabileceği belirtiliyor. Yıldırım'ın adı kulislerde, Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde olası Başbakan adayları arasında da geçiyor.
Radikal

SPOR 
Süper Lig'in bitmesine 7 hafta kala şampiyonluk şansını mucizelere bırakan ve gerçek hedefini Şampiyonlar Ligi olarak koyan Beşiktaş'ta yeni sezon planlaması da bu doğrultuda yapılıyor. İkinci olarak doğrudan Devler Ligi'ne kalınması halinde daha zengin bir bütçe ile hareket edilecek ve hazırlanan listedeki öncelikli isimler ile daha rahat pazarlıklar yapılabilecek. Ligin üçüncü bitirilmesi halinde ise daha makul bir bütçe ile transfer çalışmaları yürütülecek. Bunun sebebi, son yıllarda Devler Ligi ön elemelerinde oldukça zor takımların bulunması ve Avrupa Ligi'nin de maddi kazancının az olması. Siyah beyazlı yönetim, sezon sonunda 6'sı yabancı en az 10 futbolcu transfer etmeyi planlayan Bilic ve Önder Özen'in belirlediği isimler ile şimdiden görüşmelere başladı. Lescott'tan önümüzdeki sezon için söz alan yönetim, Werder Bremenli Hunt ile görüşüp bu futbolcudan da 'gelirim' yanıtını aldı. Listede bulunan diğer isimlerin de takibi sürüyor. İç transferde ise Almeida ile henüz anlaşamayan Beşiktaş yönetimi, bu futbolcunun Dünya Kupası'ndan önce imza atmaması halinde yeni stat için planlanan yıldız transferi sayısını ikiye çıkaracak. Başkan Fikret Orman, "Almeida imza atacak. Ama atmazsa 10 numara olarak düşündüğümüz yıldız transferinin yanına bir de santrfor ekleriz. Yeter ki Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılalım" açıklamasıyla yeni stadın yeni bir yıldızla taçlandırılacağını da ifade etmiş oldu. Vodafone Arena'nın kombine ve loca satışlarını artırmak için mutlaka bir dünya yıldızı getirmek isteyen Orman ve yönetim, yıldız oyuncuya ödenecek paranın reklam gelirleri ve forma satışları ile karşılanacağını düşünüyor.
Hürriyet
 
Trabzonspor, hakem hatalarının fazlalığından dert yandı, üst sıralarda yer alamamalarının en büyük nedenini bu olarak gösterdi. Genel Sekreter Köksal Güney, "Peş peşe hakem hatalarının olması canımızı yaktı. Hakem hataları olmasıydı daha üst sıralarda yer alıp Avrupa kupalarına katılmayı garantilemiştik" dedi. Güney, golsüz berabere tamamlanan Elazığspor maçında da aleyhlerine yanlışların olduğunu ileri sürerek, hakem Mete Kalkavan'ın cesaretli kararlar veremediğini ifade etti. Bordo-mavili yönetici, "Penaltımızı vermeyerek, maçın sonucunu etkilemiştir. Elazığspor ligde kalmak, biz de Avrupa kupaları için bu maça büyük önem veriyorduk. Maçın ağırlığını kaldıramadı, 2 puan kaybettik" diye konuştu. Her ne olursa olsun Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etme hedeflerini gerçekleştirmek istediklerini anlatan Güney, şunları kaydetti: "Biz Avrupa kupalarına katılacağımıza inanıyoruz. Maçlarımızı en az puan kaybıyla tamamlayıp bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Elazığspor maçındaki puan kaybı işimizi zora soktu. Kasımpaşa ve Elazığspor maçlarını alsaydık sıralamadaki yerimiz daha güvenli olurdu. Biz inanıyoruz, Avrupa'ya gideceğiz. Futbolcularımıza güveniyoruz. Gençlerbirliği maçıyla yeniden bir çıkış yakalamak istiyoruz."
Milliyet
 
Galatasaray'a UEFA şoku. Avrupa futbolunun patronu, Finansal Fair Play (FFP) kuralları çerçevesinde risk altında bulduğu için geçen ay hesaplarını yerinde inceleme kararı aldığı Sarı-Kırmızılılar için soruşturma başlattı. Kulübe gönderilen yazıda şubat ayında yapılan inceleme sonrası kulübün hesaplarında UEFA Kulüp Lisans mali kriterleri içerisinde yer alan denk bütçe şartlarına aykırılık tespit edildiği ve kulübün en geç 10 Nisan'a kadar savunma vermesi talep edildi. UEFA, Bursaspor için de aynı uygulamayı başlatırken, savunmaların yeterli görülmemesi durumunda iki kulübün de Avrupa kupalarından men edilecekleri öğrenildi. Galatasaray, UEFA'nın başlattığı soruşturma sonrası kulübün mali tabloları hakkında KAP'a daha önce de bilgi verildiğini duyurdu.
Star
 
Başkan Fikret Orman, kulüp dergisindeki yazısında Beşiktaşlılığın bir tutku olduğunu söyledi. Orman, "Beşiktaş'ı büyük başarılara taşıyabilmenin tek yolu, birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmektir. Daha kazanılacak çok maç ve puan bulunan bir ortamda, taraftarımıza düşen görev; takımı desteklemek ve zafere yürümelerine yardımcı olmaktır" dedi. Orman, Vodafone Arena'nın Beşiktaşlılar'ın el emekleri ve alın teriyle yükseldiğini dile getirip, "30 Ağustos'ta stadın tamamlanmasıyla taraftarımız, 41 bin 903 kişilik statta keyifle maç izleyecek. Stat bittikten sonra hedeflerimizden biri de basketbol salonu yapmak. Her geçen gün kulübümüz daha da büyüyor. Kötü günleri bir daha yaşamak istemiyoruz" ifadesini kullandı. Başkan, "Beşiktaş, bu ülkenin en eski takımı. 20 milyondan fazla taraftarımız var. Bu sevgi değil, bir tutku. Tutkunun tanımı Beşiktaş'tır. Beşiktaş'ı daha ileriye taşıma adına tüm yönetime teşekkür ediyorum" dedi. Bu arada Beşiktaş, 10 ayda yeni stat için 15 milyon dolar harcadı. Önümüzdeki 4 ayda 75 milyon dolar harcanması öngörülürken kaynak arayışı sürüyor.
Star
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme