3 Nisan 2014 Perşembe

03.04.2014 Genel Gündem

03.04.2014

GÜNDEM

Oturur Konuşuruz 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Cumhurbaşkanlığına adaylığım konusunu konuşmanın zamanı geldi" dedi. Cumhurbaşkanı seçimleri konusunda kendisinin ve Başbakan Tayip Erdoğan'ın birbirlerine karşı "sürpriz" yapmayacaklarını, "oturup konuşarak karar vereceklerini" söyledi. Gül, yolsuzluk iddiaları konusunda "Hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde araştırmalı Varsa yolsuzlukla ilgili meseleler bunlar hukuki meselelerdir. Mahkemeler, prosedürler belli. Ortaya çıkacaktır" diye konuştu. Kuveyt'e resmi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin "Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?" sorusuna şu cevabı verdi: "Bana bir-iki sene önce de soruyordunuz. Zamanı gelince konuşuruz diyordum. Şimdi bu seçim aradan çıktıktan sonra ağustosta cumhurbaşkanlığı seçimi olduğuna göre bunun da günü geldi. Bu da konuşulacaktır tabii. Ne zaman derseniz; nisan ayının sonunda mayıs ayının başında bunlar netleşmiş olur. Nasıl olur, ne olur, bunları cumhurbaşkanlığı seçiminden önce oturur konuşuruz, ona göre karar veririz. Cumhurbaşkanlığı ile her şeyin artık konuşulacağı gün geldi. Herkes bununla uğraşacak. Mayıs ayı içerisinde herhalde bunlar netleşir." Başbakan'la görüştünüz değil mi, sorusuna Gül'ün cevabı şöyle: "Tabii ki. Diğer arkadaşlarımla da. Ben dışarıdan bağımsız bir siyasetçi olarak cumhurbaşkanlığına gelmedim. Tabii ki konuşacak arkadaşlarım var."
Hürriyet

Köşk Kararı Mayısta 
Resmi temaslarda bulunmak için önceki gün Kuveyt'e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerle sohbet imkanı da buldu. AKŞAM gazetesi yazarlarından Osman Can'ın da yer aldığı resmi gezide Gül twitter-youtube engellemesinden yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine, dinlemelerden paralel yapıya yakın şirketlere kadar her konuda görüşlerini dile getirdi. Seçimlerde kaybeden ve kazanan yakın olunca itirazlar da oldu, normal karşılamak gerekir. Titizlikle sayımlar yapılmalı varsa itirazlar neticelendirilmeli. Olağandışı bir seçim kampanyası oldu. Bu ister istemez Türkiye'nin algısıyla ilgili problemler de yarattı. Halk söyleyeceğini söyledi. Türkiye'nin, normalleşmesi ve uzun vadeli gündemine dönmesi gerekir. Kurumların hepsi kendi işinin başında. Esas büyük mesele ekonomik. Türkiye'nin istikrar ve güvenle birlikte tekrar reform günlerine dönüp herhangi bir Avrupa Birliği ülkesi seviyesine gelmesi için ajandasına dönmesi gerek. Dışarıda oluşan algı bozukluklarını süratle düzeltmek gerekir. Yoksa bu hasarlar ileride tamiri zor hasarlara dönüşür. Esas vereceğim mesaj budur. Başbakan ile epeydir devlet günü yapamamıştık. Birikmiş bir sürü devlet işleri vardı. Onları konuştuk. Aklınızda birçok sorular olabilir, ama onları konuşma buluşması değildi. Seçim için hayırlı olsun dedim. Erbakan Hoca bana 'İnsanlar hep şeffaf' derdi. Yani sen istediğin kadar saklamaya çalış her şey gözükür. Seçimlerin birleşmesiyle ilgili yazıları görüyorum. Nihayette erken seçim kararı kanunla olur. Benim bildiğim yerel seçimden önce de bu tip senaryolar konuşulmuştu. Bir karar verilmiş değil. Ama olaylar ne çıkarır bu ayrı bir konu.
Akşam

Sıra Çalışma Bakanlığı'na Geldi 
17 Aralık büyük rüşvet operasyonu sonrası başlayan bürokrasideki görevden almalar tüm hızıyla sürüyor. Görevden almalar dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sıçradı. Bakanlık Müsteşarı Fatih Acar, SGK Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Sağlam ve Ali Pekten görevden alındı. Müsteşar Acar, görevden alma kararıyla ilgili olarak "Beni buraya getiren irade, beni buradan alma kararı aldı. Saygı duyarım. Alnım açık. Bakan beye de hiçbir kırgınlığım yok" dedi. Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararnameyle geçen yıl Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı görevini yürütürken müteşarlığa atanan Fatih Acar bu görevinden alındı ve Başbakanlık Müşavirliğine atandı. SGK Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Sağlam ve Ali Pekten de görevlerinden alındı. Görevden alma kararı sonrası Hürriyet'e konuşan, Acar, kararı saygıyla karşıladığını söyledi. Kendisinin uzun yıllardır sosyal güvenlik alanında çalıştığını ifade eden Acar, "Bizi buraya getiren irade görevden alma kararını vermiş. Saygı duyarım" dedi. Görevden alınmasında cemaat etkisi olup olmadığı sorusu üzerine ies Acar, "Ben bütün insanlara sevgi ve saygı çerçevesinde yaklaştım. 75 milyon insana hizmet vermişim. Alnım açık. Sosyal güvenlikte nereden nereye geldiğimiz çok ortada. Çok güzel bir kurum ortaya çıkardık" yanıtını verdi. Uzun yıllar beraber çalıştığı Bakan Faruk Çelik'e bir kırgınlığı olup olmadığı konusunda da Acar, "Hayır. Asla kırgınlığım olmaz. Sayın bakanımla Abi-kardeş şeklinde hukukumuz var" görüşünü dile getirdi. Aralıkta başlayan operasyonla beraber kamuda taşlar yerinden oynadı. Görevden almaların önümüzdeki günlerde de artarak süreceği dile getiriliyor. Görevden alınan isimler arasında başı Milli Eğitim Bakanlığı, yargı ve Emniyet başı çekiyor. Yasal düzenlemeyle MEB'de tüm üst düzey bürokratların görevlerine son verilirken Emniyet'te de birçok görevden alma ve yer değişikliği oldu. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 47 ilin emniyet müdürü görevden alınırken, Hakkari ve Tunceli emniyetmüdürleri ise istifa etti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 5 genel müdür yardımcısı ile 32 daire başkanı görevden alındı. Türkiye genelinde emniyet müdür yardımcısı ve şube müdürü olmak üzere 570 müdür görevden alındı veya yeri değiştirildi. Başta KOM ve İstihbarat şube olmak üzere 11 bin polisin ise yeri değiştirildi.
Radikal
  
Anayasa Mahkemesi'nden Tib Ve Bakanlığa: Twıtter'ı Derhal Açın 
Anayasa Mahkemesi (AYM), üç bireysel başvuru üzerine, Twitter'a erişimin yargı kararına rağmen engellenmesini 'ifade özgürlüğünün ihlali' saydı. AYM dünkü kararında, oybirliğiyle 20 Mart'tan bu yana uygulanan yasağın derhal kaldırılmasına karar verdi. AYM, Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin, TİB'in aldığı yasaklama kararının yürütmesini durdurmasına rağmen uygulama için 30 günlük sürenin beklenmesinin şart olmadığını, bunun 'azami süre' olduğunu da vurguladı. Yüksek Mahkeme ayrıca, yasağın kaldırılması amacıyla kararın bir örneğinin TİB'in yanı sıra Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ile Haberleşme Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi. TİB ve bakanlık yetkilileri ise kararın henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek, "Karar ulaştığında inceler, yol haritamızı çıkarırız" demekle yetindiler. Anayasa Mahkemesi, Twitter davasında yargı süreci tamamlanmamasına rağmen bireysel başvuruları kabul edip yeni bir içtihat da yarattı. Yüksek Mahkeme, TİB'in Twitter'a erişimi engelleme işlemine karşı idari yargıda dava açılmasını 'etkili bir yargı yolu' saymayarak, bireysel başvuruları 'kabul edilebilir' buldu.
Radikal
 
Kongre'de Türkiye Karşıtı Rüzgâr 
Türkiye'de Twitter ve YouTube yasağı üzerine ABD Kongresi'nde ardı ardına Türkiye aleyhine tasarılar gündeme geldi. Son olarak önceki gün Temsilciler Meclisi'nden dört milletvekili, Türkiye'deki ifade özgürlüğüne engel olan yasakların derhal kaldırılması çağrısında bulunan bir tasarı hazırladı. Geçen hafta Türkiye'deki yasakları kınayan bir tasarı Senato'ya sunulmuştu. Ayrıca 34 milletvekili Başkan Barack Obama'ya mektup yazarak hukukun üstünlüğüne ilişkin sorunlardan dolayı Türkiye'yi şikâyet etmişti. Kongre'de gündeme gelen bir başka tasarıda, Dışişleri Bakanlığı'na Türkiye'de el konulan Hıristiyanlara ait malları takip etme görevi verilmesi öngörülmüştü. Temsilciler Meclisi İletişim ve Teknoloji Alt Komitesi'nden Anna Eshoo, Dış İlişkiler Komitesi'nden Tom Marino, milletvekilleri Joe Kennedy ve Bill Keating'in kaleme aldığı son tasarıda Twitter'ın Türkiye ile birlikte dünyada sadece Çin, Kuzey Kore, İran ve Suriye'de, YouTube'un da sadece Çin, İran ve Pakistan'da yasak olduğu hatırlatıldı. Tasarıda "Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, internet özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları kaldırma çağrısı yapmaktadır" denildi. Geçen hafta Senato'ya sunulan tasarıda da "Senato, Türk hükümetine acilen sosyal medya dahil basın özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları sona erdirme ve Twitter'a erişimi yeniden sağlama çağrısı yapmaktadır" ifadeleri yer almıştı. 34 vekilin 28 Mart'ta Obama'ya yazdığı mektupta ise şu çağrı yapılmıştı: "Yönetiminizi, Türkiye'den demokratik değerleri geliştirmesini istemesini güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz."
Radikal
 
EKONOMİ 
Gram Altın 88,1299 - 88,1311
ABD Doları 2,9356-2,9373 /  Euro 2, 9356-2,9373/ İngiliz Sterlini 3,5481-3,5512

Oğullara "İş" Var 
CHP, iki yönetim kurulu üyeliği için eski bakan Mehmet Moğultay'ın oğlu Ulaş Moğultay ile eski CHP Milletvekili Bayram Meral'in oğlu Kemal Meral'in adını bildirdi. Tartışma yaratan atamalar için son sözü BDDK söyleyecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu isimleri niteliklerinden dolayı seçtiklerini, ABD'de eğitim aldıklarını söyledi. İş Bankası 28 Mart günü olağan genel kurulunu yaptı. Olağan genel kurulda yeni yönetim kurulu üyeleri seçildi. Bankada kendisine düşen yönetim kurulu üyeliklerine çoğunlukla eski milletvekillerini atayan CHP, bu kez eski vekillerinin oğullarını atadı. Dün Vatan gazetesinin haberinde de vurgulandığı gibi görev süresi sona eren Mustafa Kıcalıoğlu'nun yerine Kemal Meral, Aysel Tacer'in yerine Ulaş Moğultay ve Hasan Koçhan'ın yerine de Turkay Berksoy getirildi. Yönetime yeni seçilen Kemal Meral ve Ulaş Moğultay'ın özgeçmişleri İş Bankası'nın internet sitesinde yer aldı. Kemal Meral özgeçmiş bilgisine göre 1970 yılında Ankara'da doğdu. Meral, South New Hampshire University – İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Özgeçmiş bilgisi şöyle devam edildi: "Meral, halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde okumaktadır. Meral, 1994-1995 yılları arasında Koçbank İthalatİhracat Departmanında, 1996-1997 yılları arasında Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği'nde 1997-2000 yılları arasında Tacirler Menkul Değerler A.Ş.'de, 2000- 2002 yılları arasında EVG Yatırım A.Ş.'de görev almış olup, halen Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine devam etmektedir." Kemal Meral'in özgeçmişine göre 1996-1997 yılları arasında Başbakanlık'ta Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği yaptı ortaya çıktı. Bayram Meral 1992 yılında Türk İş Başkanı olmuş, 2002 yılına kadar da başkanlık görevine devam etmişti. 2002 yılında da CHP'den milletvekili seçilmişti. Kemal Meral'in adı 2010'lu yıllarda esnafla yaptığı kavgayla da kamuoyunun gündemine gelmişti.
Hürriyet
 
Borsa'dan Takasbank'a 93 Milyon Tl Taze Kan 
Geçtiğimiz aralık ayında ABD'li borsa devi Nasdaq OMX Grubu ile stratejik ortaklık kuran Borsa İstanbul (BİST), bu anlaşma kapsamında Nasdaq'tan satın aldığı teknolojik altyapıyı, Takasbank'a da aktaracak. Nasdaq OMX'in teknolojik altyapısının maliyeti ise bankanın özsermayesinden değil, Borsa İstanbul'un karşıladığı sermaye artırımı ile yapılacak. Takasbank'ın geçen hafta cuma günü gerçekleşen 19. genel kurulunda, kurumun 420 milyon olan ödenmiş sermayesinin 600 milyon liraya tahsisle çıkarılmasına karar verildi. 2013 yılı genel kurul toplantısı tutanaklarına göre, sermaye artırımının 120 milyon TL'si Takasbank'ın karşılıklarından, 60 milyon TL'lik kısmı da nakit olmak üzere artırılan sermayede 180 milyon TL'lik artış yapıldı. Sermaye artırımının ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle gerçekleştirilmesi kararına varılırken, artırılan 60 milyon liralık nakdi sermayenin Borsa İstanbul tarafından karşılanacağı belirtildi. Borsa İstanbul'un sermaye artırımında söz konusu olan bu yeni payları 1.55 TL primli fiyattan satın almasına karar verildi. Buna göre Borsa İstanbul, Takasbank'ın sermayesine 93 milyon lira sermaye aktarırken, bankadaki payı da yüzde 57.09'dan yüzde 61.38'e çıkacak. Borsa İstanbul, Ekim 2013'te Ziraat Bankası'nın sahip olduğu hisseleri satın alarak Takasbank'taki payını arttırmıştı. BIST ile Nasdaq OMX Grup arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşması çerçevesinde Takasbank bünyesindeki mevcut takas uygulama ve teknolojik alt yapısının yenilenmesi planlanıyor. İki aşamalı olarak devreye alınacak dönüşüm programının ilk aşaması Pay Piyasası. Bu kapsamda, Takas, Şartlı Virman, Temerrüt, Tahakuk, Mağduriyet Ödeme, Teminat Yönetimi ve Risk Yönetim Sistemi ile Raporlama Alt yapısı yenilenecek. Üye sistemleri de değişimden etkilenecek.
Hürriyet
 
Ab Ve Abd Enerjide Türkiye'ye Muhtaç 
Ukrayna'da patlayan krizle birlikte Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Gaz Koridoru'nun yani Trans-Anadolu (TANAP) ve Trans-Adriyatik (TAP) doğalgaz boru hatlarının önemini daha iyi anladı. Ukrayna'daki gelişmeler çerçevesinde enerji alanında Rusya'ya bağımlılığı azaltmayı hedefleyen AB ve bu alanda destek beklediği ABD, Brüksel'de düzenlenen AB-ABD Enerji Konseyi'nde orta ve uzun vadede atılabilecek adımları masaya yatırdı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, toplantının amacının Avrupa'nın ve Ukrayna ile Moldova gibi "en korunmasız" komşuların enerji güvenliğini güçlendirmek olduğunu söyledi. Toplantı sonrasında yayımlanan ortak bildiride, Ukrayna'daki gelişmelerin enerji güvenliği endişelerini ön plana çıkardığını ve Avrupa'da enerji güvenliğini güçlendirme ihtiyacını kanıtladığı belirtildi. Belgede, Rusya ile enerji ilişkilerinin karşılıklılık, şeffaflık, hakkaniyet, açıklık, rekabet ve ayrımcılık yapmama temeline dayanması gerektiği vurgulandı. Güney Gaz Koridoru'nun önemine vurgu yapan AB-ABD Enerji Konseyi, ek arz opsiyonlarını açık tutacak bir boru hattının zamanlı şekilde inşa edilmesini ısrarla tavsiye etti. Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş Ukrayna'da patlak veren olayların ardından yaptığı açıklamada Türkiye üzerinden transit geçecek Güney Gaz Koridoru'nun anlaşması sağlanan Azeri gazına ilaveten Türkmenistan, Irak ve Doğu Akdeniz gazıyla takviye edilmesi gerektiğini vurgulamıştı.
Türkiye
 
30. Yaşını Kutlayan Toki 1 Milyon Konuta Koşuyor 
Konut edinme imkanı bulunmayan, düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Kurulduğu 1984'ten itibaren geçen 19 yıllık sürede 43 bin konut inşa edebilen İdare, 58. Hükümet döneminde başlatılan 'Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği' kapsamında geçen 11 yılda 622 bin konut rakamına ulaştı. Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı '2023'e kadar 1 milyon konut' hedefine emin adımlarla ilerleyen TOKİ, Eylül 2012'den bu yana geleneksel Türk mimarisinin ve kültürünün yansıtılması, korunması ve geliştirilmesi amacıyla konutları yöresel mimaride inşa etmeye başladı. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare'nin özel sektörün yatırım yapmadığı bölgelerde, Türkiye coğrafyasına eşit bir hizmet anlayışı ile yatırımlarını sürdürdüğünü söyledi. 90 ülkenin TOKİ'den 'know how' desteği ve sosyal konut talebinde bulunduğunu belirten Ahmet Haluk Karabel, birçok ülkenin TOKİ'yi model aldığını ve ülkelerinde TOKİ benzeri bir kurum kurulabilmesi amacıyla İdarenin konut üretim ve finansman modelini incelediklerini kaydetti.
Star
 
Banka Hissesi Alan Yatırımcı Bir Ayda Yüzde 25 Kazandı 
Borsa İstanbul'da işlem gören banka hisseleri Merkez Bankası'nın bankaların TL olarak tuttuğu zorunlu karşılıklara faiz verilebileceği açıklamasının verdiği destekle bir ayda yaklaşık yüzde 25 yükseldi. Şubatı 106.746 puandan tamamlayan bankacılık endeksi, martta yüzde 19,3 değer kazanırken, nisan ayının ilk günündeki artışla da kazançlarını yüzde 25'e genişletti. Son bir ayda sektör endeksleri arasında açık ara en iyi performansı gösteren bankacılık endeksi, böylece 2013 yılı mayıs ayından başlayarak şubat ayına kadar devam eden düşüş trendinden güçlü bir çıkış yapmış oldu.
Akşam
 
İşkur, Yıl Sonuna Kadar 1.5 Milyon İssize Ulaşacak 
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı bu yılın sonuna kadar 1.5 milyon işsize ulaşarak iş bulmalarına yardımcı olmayı ve İş ve Meslek Danışmanlığı kapsamında hizmet sunmayı hedeflediklerini açıkladı. İşsizlerin ve meslek değiştirmek isteyenlerin kişisel özellikleri ve sahip oldukları becerilerin işgücü piyasası ile uyumlu olup olmadığının danışmanlar tarafından tespit edildiğini belirten Yazıcı, 'uygun işe uygun elemanın' yönlendirilebildiğini ifade etti. Yazıcı, şöyle devam etti: "Bu kapsamda 81 İl Müdürlüğü'nde faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca üniversite ve belediyelerdeki hizmet noktalarıyla tüm işsizlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. Eğitim hayatından istihdama geçiş sürecini kolaylaştırmak hedefiyle her geçen gün daha fazla sayıda ve daha yüksek kalitede hizmet sunmak gayretindeyiz."
Akşam
 
G. Doğulu İşadamları Yeni Yatırım Bekliyor 
Güneydoğu'da faaliyet gösteren iş dünyası temcileri, siyasi istikrarın ekonomik istikrarı da beraberinde getireceğine inanıyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı açıklamada, halkın yerel seçimlerde oyunu huzur, güven ve istikrarın devamından yana kullandığını belirtti. Yerel seçimin ülkenin geleceğine yön vermesi açısından da büyük önem taşıdığını ifade eden Konukoğlu, milli iradenin sandığa yansıdığını ve ortaya çıkan sonuçlara herkesin saygı göstermesi gerektiğine dikkati çekti. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ise siyasi istikrarın ihracata olumlu yansıyacağını söyledi. Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini aktaran Bartık, "Özel sektörün piyasaya olan güveni sürüyor. Bunun yanında güvenin yok olmaması için istikrar gerekiyor. Ekonomik ve siyasi istikrar, rakamları, sürdürülebilir güçlü bir artışa taşıyacaktır. Yerel seçim sonuçları göstermiştir ki iş dünyası istikrar istiyor" diye konuştu. Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya da seçim sonuçlarının ülkedeki olumsuz havayı yumuşatacağına inandığını söyledi. Yeni gelişmelerin ekonomik durumu normalleştireceğini aktaran Kaya, "İlk günden görüyoruz faizler düştü, döviz fiyatları geriledi, bu sevindirici bir durum" dedi.
Akşam
 
Türkiye'nin Deniz Turizminden Kazancı 6.4 Milyar Dolara Ulaştı 
Türkiye'nin deniz turizminden sağladığı gelir, toplamın yüzde 20'sine ulaştı. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, 2013 yılı turizm gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 11.4 artarak, 32 milyar 310 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Öztürk, gelirlerin yüzde 20'sinin deniz turizminden sağlandığını belirterek, "6.4 milyar dolar olan bu rakam, önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Kruvaziyer turizminin, deniz turizmi kaynakları arasında önemli bir yeri bulunuyor. DTO'nun Antalya'da düzenlediği arama konferansında sektörün 10 yıllık vizyonu belirlenirken, 2013 yılında 6.4 milyar dolar olan deniz turizmi geliri, 2023 yılında 20 milyar dolar olarak hedeflendi" diye konuştu. Yusuf Öztürk, 2013 yılı itibariyle tüm Türkiye limanlarına gelen 1.542 gemide yaklaşık 2 milyon 250 bin turist bulunduğunu belirterek, son 5 yıl incelendiğinde, gemi sayısında yüzde 13, yolcu sayısında ise yüzde 34 artış yaşandığını vurguladı.
Dünya
 
Anadolu Efes Fabrika Kapattı 
Anadolu Efes Rusya'dan sonra Türkiye'de Lüleburgaz fabrikasında üretimi durdurdu. Rusya ve Türkiye'de hükümetlerin alkol tüketimini sınırlamaya yönelik düzenlemeleri nedeniyle pazar kaybına uğrayan Anadolu Efes fabrikadaki faaliyeti diğer fabrikalarına kaydıracak. Lüleburgaz Fabrikası'ndani 150 işçinin ise diğer fabrikalara kaydırılma olasılığı bulunuyor. Alkol düzenlemeleri nedeniyle 2013'de bira tüketimi yüzde 10 düşerken Anadolu Efes'in satışlarında yüzde 14,8'lik daralma yaşandı. Wall Street Journal'a konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan "Daralmayla altında verimlilik için Lüleburgaz'ı kapattık. 150 kadar işçi vardı. Onlardan isteyenleri diğer fabrikalarımıza yönlendireceğiz" dedi. Anadolu Grubu Rusya'daki alkol yasakları nedeniyle Moskova'daki fabrikasının 1 Ocak 2014'ten itibaren ardından da Rostov'daki iki üretim fabrikasını da birinci çeyrekten itibaren kapatma kararı almıştı. Son kapatma da Türkiye'de yaşandı. Lüleburgaz fabrikasına 2 Mayıs'ta kilit vurulacak. Şirket İzmir, Ankara ve Adana'daki bira, Afyon ve Konya/Çumra'daki malt fabrikaları ile Bilecik/Pazaryeri'ndeki şerbetçiotu işleme tesisiyle devam edecek. Türkiye'de mayısta çıkarılan yasa ile gece 22:00'den sonra alkolün perakende satışı yasaklanmış içkilerin tanıtımı ve pazarlanması konusunda da birçok kısıtlama getirilmişti.
Radikal
 
DÜNYA 
Türk Sınırında Göç Skandalı
Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü'nün yayınladığı yeni bir rapor Yunanistan'da alıkonulan yasadışı göçmen ve mültecilerin insanlık dışı koşullarda yaşam savaşı verdiğini ortaya çıkarttı. Yaklaşık 6 bin göçmenin tutulduğu gözetim kamplarını denetleyen doktorlar, binlerce göçmenin temiz hava ve doğal ışıktan yoksun kapalı mekânlarda tutulduğunu ve temel hijyen koşullarından mahrum olduğunu tespit etti. Doktorlar özellikle Türkiye sınırındaki Gümülcine Göçmen Kampı'nda koşulların kabul edilemez olduğunu ve tutukluların burada "cehennemi yaşadığını" söyledi. MSF raporunda kamplarda hijyen koşullarına bağlı hastalıkların görüldüğüne dikkat çekildi. Buna göre kamplarda uyuz ve sindirim sistemi hastalıkları salgın halini alırken, diş sağlığı problemleri, kas ve kemik hastalıkları, nefes darlığı ve akciğer iltihaplanmaları gibi hastalıklarına da oldukça sık rastlanılıyor. MSF'in Yunanistan şubesinin şefi Marietta Provopoulou, Gümülcine kampında döşemelerden insan dışkısı sızdığına şahit olduğunu söyledi ve "Avrupa topraklarında bu şartlarda yaşam savaşı veren insanların olduğuna gözümle görmeden inanmazdım" dedi. İngiliz Guardian gazetesine konuşan Provopoulou, "Kamplardaki göçmenlerin başlıca şikayeti insan gibi muamele görmüyor olmaları. Dünyada cehennemi yaşadıklarını iddia ediyorlar, ne yazık ki haklılar" dedi. Yunan yasaları uyarınca kaçaklar, bu kamplarda en fazla 18 ay tutulabiliyor. Aşırı sağın yükselişte olduğu ve geniş kitlelerden destek aldığı ülkede bir göçmenin art arda birçok kez gözetim kampına yollanarak 18 aydan çok daha uzun süre bu şartlarda yaşamak zorunda kaldığına rastlanabiliyor.
Hürriyet
 
Atina'da Kaset İstifası 
Altın Şafak milletvekili Ilias Kasidiaris, dün parlamentoda yaptığı konuşma sırasında, kısa bir süre önce bazı Altın Şafak milletvekillerinin tutuklanmasının ardından Baltakos ile yaptığı bir konuşmanın ses kaydını meclise sundu. Kayıtta Baltakos, Kasidiaris ile samimi bir havada geçen konuşmada, Altın Şafak milletvekillerinin tutuklanmasının komplo olduğunu belirtiyor ve Başbakan Samaras'ın, Kasidiaris'in milletvekili seçilmesinden duyduğu rahatsızlığı küfürlü bir şekilde anlatıyor. Geçen yıl eylül ayında Yunan polisinin Altın Şafak operasyonunda gözaltına alınan milletvekillerinden bazılarının serbest bırakılmalarından birkaç gün sonra yapılan bu görüşmede Baltakos'un Başbakan Samaras için "pu.t" ve "kendinden korkuyor" dediği duyuluyor. Ayrıca Samaras'ın kamu düzeni ve adalet bakanlarını arayarak "Benimle alay mı ediyorsunuz nedir bu rezillikler " dediğini anlatıyor. Baltakos, istifasının ardından yaptığı açıklamada, Altın Şafak milletvekili İlias Kasidiaris'in parlamentoya sunduğu ses kaydında yer alan konuşmayı Altın Şafaklı milletvekillerin baskı ve ithamlarından kurtulmak için yaptığını belirterek hükümet içerisinde yarattığı huzursuzluk için özür diledi. Başbakan Samaras ise istifa öncesinde yaptığı değerlendirmede konuyu bilmediğini ancak olay doğru ise Baltakos'un hükümette yeri olmadığını söylemişti. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos da Baltakos'un Nazilerle, ırkçılarla ve şiddet olayları düzenleyenlerle herhangi bir şekilde ilgisi bulunmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, yapması gerekenin istifa etmek olduğunu kaydetmişti.
Hürriyet
 
Görevinden Alınan Vekil Meydana 'Çıktı' 
Venezuela'da meclis tarafından dokunulmazlığı ve milletvekilliği hakları kaldırılan muhalif lider Maria Corina Machado, muhalif milletvekilleri ve göstericiler eşliğinde parlamentoya girmek isteyince polis müdahale etti. Yüksek Mahkeme'nin geçtiğimiz pazartesi günü meclisin aldığı kararı onamasının ardından milletvekili kartını eline alarak meclisteki oturuma katılmak isteyen Machado'nun karşısına geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden lider Hugo Chavez'in destekçileri çıktı. Polis iki grubu da dağıtmak isteyince gözyaşartıcı gaz kullandı. Venezuela bayrağına sarılı bir şekilde meclisin önüne gelen Machado polis tarafından engellenince Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu hedef alarak, "Bizi dağıtamayacaksın. Bizi daha da güçlü kılacaksın. Bize mücadele etmek için daha çok sebep vereceksin" diye bağırdı. Maduro'ya meydan okuyan Machado'ya cesaretinden ötürü toplanan kalabalığın tezarühat ettiği görüldü. Chavez yandaşları ise "vatan haini" diye bağırdı. Machado karşılaştığı bu tavrın Venezuela'da diktatörlüğün olduğuna işaret ettiğini ileri sürdü. Maduro ise Venezuela'da aylardır devam eden hükümet karşıtı gösterilerle ilgili Amerikan gazetesi New York Times için bir makale kaleme aldı. "Diyalog çağrısı" başlığı taşıyan makalede Venezuelalı lider, eylemlerin kendisini görevden almak amacıyla düzenlendiğini ileri sürerek yönetimi savundu. Maduro, yabancı medyanın haberleri çarpıtarak verdiğini söyledi.
Milliyet
 
Kremlin, Putin'in Bekar Olduğunu İlk Defa Doğruladı 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 30 yıllık eşi Lyudmila'dan boşandığı Kremlin tarafından doğrulandı. Geçen yazdan beri ayrıldıkları konuşulan çiftle ilgili açıklama yapan Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, "Boşanma işlemi tamamlandı" dedi. Putin'in biyografisinde de eski first lady'nin ismi silindi. Öte yandan NATO komutanı Philip Breedlove, Ukrayna ile ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Breedlove, Ukrayna sınırına yığınak yapan Rusya'nın işgal kararı alması halinde bu hedefine 3-5 günde ulaşabileceğini ifade etti. Wall Street Journal gazetesine konuşan Breedlove, durumu "endişe verici" olarak tanımladı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, "Rusya, Ukrayna'ya daha fazla müdahale ederse bunu tarihi bir hata olarak tanımlamakta tereddüt etmem" dedi. Putin de, Rus Karadeniz Filosu'nun Kırım karasularında konuşlandırılması için Ukrayna ile daha önce yapılan anlaşmaların feshine ilişkin kararı imzaladı. Ukrayna'nın devrik lideri Viktor Yanukoviç ise ABD merkezli AP haber ajansına bir röportaj verdi. Yanukoviç, "Rus birliklerini Kırım'a davet etmem yanlıştı" dedi.
Milliyet
 
Şili, İki Dakika Boyunca 8.2'lik Depremle Sallandı 
Güney Amerika ülkelerinden Şili, 8.2 büyüklüğündeki depremle sallandı. Okyanus tabanının 20 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin ardından Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, başta Şili ve Peru olmak üzere bölgedeki birçok ülke için tsunami uyarısı yaptı. Büyük Okyanus kıyısında yaşayanlar yüksek bölgelere tahliye edildi. 45 dakika sonra dalgalar Şili kıyılarını vurdu. 2.1 metre yüksekliğindeki dalgalar ciddi bir zarara yol açmadı. 55 yıl önceki 9.5 büyüklüğündeki depremden ders çıkaran Şili, binaları güçlendirince can kaybı az oldu. Bazı kerpiç evlerin yıkıldığı depremde çoğu kalp krizinden olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. Depremden sonra biri 6.2 büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.
Türkiye
 
ABD'DEN 3 DHKP-C'Lİ İÇİN 3 MİLYON DOLAR ÖDÜL 
ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü DHKP/C'nin önde gelen üç isminin başına ödül koydu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, DHKP/C'nin yönetim kadrosunda yer alan Musa Asoğlu, Zerrin Sarı ve Seher Demir Şen'in yakalanması için yerlerinin bildirilmesine yönelik bilgi sağlayanların 3 milyon dolarla ödüllendirileceği bildirildi. DHKP/C'nin 1990'lardan itibaren ABD'nin askeri ve diplomatik personeli ve tesisleri dahil ABD'nin çıkarlarını, NATO personeli ve tesislerinin yanı sıra Türkleri hedef aldığı ifade edildi. Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 8 Ekim 1997'de DHKP/C'yi Yabancı Terör Örgütü listesine aldığı, Şubat 2013'te DHKP/C'li bir intihar bombacısının ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne saldırarak, bir Türk güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'nun ölümüne neden olduğu hatırlatıldı. Açıklamada Asoğlu, Sarı ve Şen'e ilişkin son olarak görüldükleri yerler dahil bazı bilgiler paylaşıldı.
Star
 
ABBAS RESTİ 
İsrail'in Filistinli tutsakları serbest bırakmama konusundaki ısrarı ve yerleşim yeri inşaatlarını durdurmaması müzakere sürecinin durmasına yol açtı. İsrail'e resti çeken, Mahmut Abbas liderliğindeki Filistin yönetimi, İsrail'in uzlaşmaz tavrı nedeniyle BM'de 15 uluslararası kuruma katılım anlaşması imzaladı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Ramallah'a yapacağı ziyareti iptal ettiğini açıkladı. Birkaç yıldır sekteye uğrayan barış görüşmelerini geçen yıl yeniden başlatan Kerry, Abbas'la Ramallah'ta bir araya geleceğini açıklamıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise Kerry'ye, ABD aleyhine İsrail için casusluk yaparken yakalanarak ömür boyu hapse mahkum edilen ve ABD'de hapis yatan Jonathan Polard'ın, Filistinli mahkûmlara karşılık serbest bırakılması isteğini ilettiği belirtildi. Filistin yönetimi, BM'de gözlemci devlet statüsünü kazanmasının ardından şu ana kadar sadece UNESCO'ya üye olmuştu. UNESCO'nun, Filistin'in üyeliğinin ardından ciddi bir finansal krize girdiği ifade ediliyor.
Akşam
POLİTİKA 
Çankaya Seçiminde İttifak Olabilir 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'ittifak' olabileceğini söyledi. The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan Kılıçdaroğlu, yerel seçimde beklentileri olan yüzde 30'un altında kaldıklarını, genel seçimde daha yüksek oy beklediklerini belirterek, şunları söyledi: (Yerel seçimler) Yolsuzluklar konusunda AKP bir darbe yedi. Oylarında genel seçime göre düşüş var ama bu beklediğimiz kadar değil. Toplumumuz iktidarı kendi ekonomisiyle özdeşleştiriyor. Orada ciddi bir kırılma olmazsa istikrarın sürmesinden yana bir tavır takınıyor. Nedeni de çok borçlu olması ve AKP'nin 'CHP gelirse faizler ve dolar yükselir. Siz borçların altında kalırsınız' propogandası. Ama hayatın da bir gerçeği var o da şudur: Ekonominin çok iyi yönetilmediğini biz çok iyi biliyoruz. Tümüyle sıcak paraya dayalı, Amerika Merkez Bankası kararlarından çok etkilenen bir ekonomi var. Saygın çevreler de Türkiye'nin en kırılgan ekonomilerden birisi olduğunu dile getiriyor. (Cumhurbaşkanlığı seçimleri) Büyük bir olasılıkla işbirliği olabilir. Zaten 2 turlu bir seçim. İlk turda yüzde 51 aşılmadığı zaman 2'nci turda ister istemez bu birliktelik kendiliğinden olacaktır. Kafamızda birkaç isim var. Ama takdir ederseniz şimdi deklare edecek bir şey yok. İlk turdan işbirliği olup olmayacağını zaman gösterecek. Siyasi kimliği öne çıkmamış, bir partiye olan aidiyeti çok öne çıkmamış ama toplumun her kesimini kucaklayan, iyi eğitim almış, yabancı dil bilen, dünyayı ve Türkiye dengelerini iyi bilen bir kişi üzerinde uzlaşırsak, 1'inci turda da olabilir. (Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı) Her şeye karşın toplum vicdanı kabul etmez. Seçileceğini düşünmüyorum. BDP'nin de destek vereceğini sanmıyorum.
Hürriyet
Kentsel Dönüşüm Başkanlara Yaradı 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundukları kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren başkanlar, 30 Mart'ta fark yarattı. AK Partili belediyeler içinde en yüksek oyu alan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, sandıkta oy patlaması yaşamalarında kentsel dönüşümün çok etkili olduğunu söyledi. Cezaevi ve Vatan Mahallesi dönüşümlerinin yapıldığı Bayrampaşa'da da Başkan Atilla Aydıner yüzde 50'ye fırladı. Zeytinburnu'nda 4'üncü dönem için aday olan Murat Aydın, ilçenin merkezinde bulunan askeri lojmanları yıkıp yerine park yapacağını açıklamıştı. Yeşil alan sıkıntısı çeken Zeytinburnu sakinleri de proje desteğini Başkan Aydın'a yüzde 48'lik bir destek sağlayarak gösterdi. Başkan Aydın, Çırpıcı Mahallesi'nde dönüşüm projesine de start verecek. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol'un Sarıgöl Kentsel Dönüşüm Projesi büyük mesafe kat etti. Gaziosmanpaşa'da sağlıksız binalarda oturan vatandaşın umudu bu dönüşüm oldu. Buradaki yüksek oy oranında da dönüşümün çok etkisi olduğu konuşuluyor.
Akşam
İbreti Alem İçin Yargılanmalılar 
Dün kahvaltıda bir araya geldiğimiz AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 30 Mart seçimlerinin ardından önemli değerlendirmeler yaptı. Seçimde milletin üzerine düşeni yaparak, kendilerine önemli bir destek verdiğinin altını çizen Kurtulmuş, "Şimdi bizim de üzerimize düşeni yapmamız, verilen avansı iyi kullanmamız gerekli. AK Parti'nin reform ve değişim iradesini yeniden ortaya koymalıyız. Türkiye'de son derece önemli adımları atan Başbakanımız, maalesef dışarıda 'diktatör' algısı ile değerlendiriliyor. Bunu kırmalıyız. Yolsuzlukların üzerine gidilmesi, yeni bir yol hikayesinin insanlara anlatılması lazım. Mesela, saydamlık ve siyasetle ilgili bir yasa var. Onu biran önce çıkarmalıyız" diye konuştu. Yerel seçim öncesi, geniş bir ittifak tarafından Başbakan ve AK Parti'ye karşı bir operasyon düzenlendiğini söyleyen Kurtulmuş, "Topyekûn bir savaş yaşandı. Başbakan bu süreç içinde bize de kapıyı araladı ve 'gitmek isteyen varsa gidebilir' dedi. Ardından en güçlü olduğu yere, halka yöneldi; olan biteni iyi anlattı. Aslında bize karşı yapılan operasyonun en güçlü gibi görünen en zayıf halkası cemaattir" dedi.
Akşam

SPOR 
Trabzonspor teknik sorumlusu Hami Mandıralı, futbolcularıyla yaptığı görüşmelerde kalan haftalar için özveride bulunmalarını, takım kaptanları ise arkadaşlarından daha hırslı olmalarını istedi. Mandıralı, dünkü antrenmandan önce Colman ile özel olarak bir görüşme yaptı. Hami Mandıralı'nın tecrübeli futbolcudan kalan haftalar için daha istekli oynamasını istediği öğrenildi. Bordo mavililer idmanda ise kondisyon çalışmasının ardından pas ağırlıklı bir çalışma yaptı. Bu arada tüm futbolcularla da bir görüşme yapan Hami Mandıralı'nın Avrupa kupaları hedefinde yara aldıklarını vurgulayarak tüm futbolculardan özveri istedi. Kaptanlarından da takım içerisindeki arkadaşlık ruhunu artıracak eylemlerde bulunmalarını isteyen Mandıralı'nın futbolcularını, "Biz iyi bir takım olursak zaten istediklerimizi yaparız. O yüzden arkadaşlık ruhu çok önemli" diye uyardı.
Hürriyet
 
Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları geçtiğimiz ay sert bir fren yaparak yüzde 31 oranında gerilerken, bu yılın ocak-mart ayları toplamında düşüş yaklaşık yüzde 25 civarında gerçekleşti. Mart ayında 47 bin 581 adetlik satış olurken, ilk 3 ayda toplam satışlar 115 bin 272 adette kaldı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 152 bin 604'tü. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verilerine göre mart ayında otomobil satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 düşüşle 37 bin 812 adet olurken, hafif ticari araç satışları da yüzde 42.5 azalarak 9 bin 769 adet oldu. Otomobil satışları bu yılın ocak-mart döneminde 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 22 azalarak 89 bin 347 adet, hafif ticari satışları da yüzde 32 düşüşle 25 bin 925 adet oldu. Yılın ilk üç ayında dizel otomobil satışlarının payı yüzde 63'e, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise 45'e yükseldi. Sedan otomobillerin payı ise yüzde 44.2 pay oldu. Yılın başından bu yana satışların büyük bölümü stoktaki 2013 model araçlardan oluşurken, piyasaya yeni giren modeller, mart ayında bazı markaların "düşen pazara rağmen" geçen yıla oranla artışlarını artırmasını sağladı. Mart ayında BMW, Mercedes, Nissan, Smart, Subaru ve Volvo, 2013 yılına göre daha fazla satış yapan markalar arasındaydı. Bununla birlikte Honda, Isuzu, Lancia, Mazda, Nissan, Seat, Subaru ve Volvo da yılın ilk çeyreği toplamında satışlarını geçen yıla göre artıran markalar oldu. Lüks markalar Bentley ve Ferrari, ilk 3 ayda 2013'ün aynı dönemiyle aynı satış rakamlarını elde ederken, Porsche ve Maserati'nin satışlarında da artış oldu.
Milliyet
 
Trabzonspor yönetimi takımın en istikrarlı ismi Olcan Adın'ı takımda tutmak için harekete geçti. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, 30 Haziran 2015'te sözleşmesi sona erecek olan yıldız oyuncunun önümüzdeki yıl alacağı 950 bin euroluk ücretine 250 bin euro zam yapacağı öğrenildi. Özellikle Hacıosmanoğlu'nun takımda kalmasını istediği Olcan'a, sezon sonu 5 yıllık sözleşme önerilecek. Geçmiş yönetimde Burak Yılmaz, Selçuk İnan ve Egemen Korkmaz'ı takımda tutmayı başaramayan Trabzonspor, Olcan'ı Onur ile birlikte kulübün efsaneleri arasına sokmayı planlıyor. Bu nedenle Olcan'ın kulüpte kalabilmesi için şartlar sonuna kadar zorlanacak. 28 yaşındaki başarılı oyuncu için Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş'ın devrede olduğu belirtilirken, Almanya'dan da Werder Bremen'in talip olduğu ifade edildi. Bu sezon Trabzonspor formasıyla, Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası, ve Avrupa Ligi'nde 41 karşılaşmanın tamamında forma giyerek, istikrar rekoru kıran Olcan, cezası nedeniyle Elazığ'da forma giyememişti. Milli futbolcu, Gençlerbirliği maçıyla sahalara tekrar dönecek. Olcan, 41 maçta 14 gol, 13 asistle kariyerinin en iyi performansını sergilerken, 3725 dakikayla da ligin en çok süre alan oyuncuların başında geliyor.
Star
 
Kanarya, şampiyonluk kupasının yanına rekorları da eklemek için kolları sıvadı. Ligin bitimine 7 maç kala en yakın rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'ın 13'er puan önüne geçen Sarı- Lacivertliler, şampiyonluğa çok yakın görünürken, ligi puan farkı rekoruyla taçlandırmak istiyor. 3 puanlı sisteme geçildikten sonra 18 takımlı dönemde lig tarihinde ikinci ve üçüncü ile en fazla farka ulaşan takım Galatasaray oldu. Sarı-Kırmızılılar, iki sezon önce Süper Final maçlarının da oynadığı 2011-12'de normal sezonu 77 puanla tamamlarken, ikinci Fenerbahçe 68, üçüncü Trabzonspor 56 puanda kalmıştı. Kanarya'ya 11, Bordo-Mavili ekibe ise 21 puan fark yapan Cim-Bom, toplamda 32 puanlık bir farka ulaşmıştı. Süper Final'de puanlar yarıya indikten sonra yapılan müsabakalardan sonra oluşan puan durumunda ise Aslan bu kez 16 puan farka ulaşmıştı. Şu anda yarıda kalan maçla birlikte Galatasaray ve Beşiktaş'a 13'erden toplam 26 puan farka ulaşan Fenerbahçe kalan 7 ha ftada en az 7 puan daha fark yaparsa 33'e ulaşarak lig rekorunun yeni sahibi olacak. Lig tarihinde ikinci en büyük farka 31 puanla yine Galatasaray, 2005-06 sezonunda ulaştı. Fener ise en büyük farkı 2006-07 sezonunda 25 puanla gerçekleştirdi. Ligde en az farklı şampiyon ise 1992-93'te 6 puanla Cim-Bom oldu.
Star
 
Roberto Mancini'nin Florya'daki durumu ne olacak? Bütün G.Saraylılar gibi bütün Türkiye de mayıs ayında bu sorunun cevabını arıyor. Hatta bir kısım da F.Bahçe derbisi sonrası mağlubiyet halinde İtalyan hocanın gönderileceğini iddia ediyor. Bilakis "Mancini ve Tugay Kerimoğlu skor ne olursa olsun F.Bahçe derbisi sonrası bırakacak" diyenler bile var. Yine İngiliz basını Mancini'yi gelecek sezon için Arsenal'in başına getiriyor. İtalyan medyası ise "Milan'ı çalıştıracak" iddiasında. Özetle Roberto Mancini senaryolarının çılgın boyutlara ulaştığı bu ortamda, en ciddi iddia ise Hector Cuper'den geldi. Arjantinli teknik direktör geçtiğimiz hafta bir etkinlik için İstanbul'a geldi. Hatta halen Katar takımlarından Al Wasl'ı çalıştıran Cuper'in İstanbul ziyareti, G.Saray ile görüşmesine bile yoruldu. Ancak Inter'de Okan, Emre ve Hakan'ın oynadığı dönemde teknik adamlık yapan Cuper sohbette çok ilginç bir söylemde bulundu.
Akşam
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme