5 Nisan 2015 Pazar

05.04.2015 Genel Gündem

05.04.2015 Pazar

GÜNDEM

Söyleyin Valiye Oğlum Öldü 
Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, geçen hafta cuma günü Termal Fen Lisesi'ne yaptığı ziyarette iddiaya göre kılık kıyafetinden dolayı matematik öğretmeni Halil Serkan Öz'ü (42) öğrencilerinin önünde, "Bu saç-sakal ne? Ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler seni dilenci zanneder" diye azarlayarak sınıftan kovdu. Vali Cebiroğlu, okul idarecilerini de tersleyerek, öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istedi. Önceki akşam Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim-İş Sendikası ve Aktif Eğitim Sendikası üyeleri 'Öğretmene Saygı Yürüyüşü' düzenleyerek Vali Cebiroğlu'nu protesto ettiler. Bir haftadır vali ile yaşadığı diyaloğun etkisinde kalan Eğitim-Sen üyesi Öz, yürüyüşte rahatsızlanınca Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından Bursa'daki özel bir hastaneye sevk edilen Öz, yolda yaşamını yitirdi. Eşinden boşandıktan sonra anne ve babası ile kalan Öz'ün cenazesi dün, Merkez Camisi'ne getirildi. Kılınan namazın ardından 3 bin kişinin oluşturduğu kortej eşliğinde, omuzlarda taşınan cenaze, Yalova Valiliği önünden geçerken alkışlı protesto bulunuldu ve 'Vali istifa' sloganı atıldı. Öz'ün cenazesi Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi. Eğitimciler, valiyi yargıya şikâyet edeceklerini söyledi. Baba Kemal Öz ise acısını sitemkâr sözlerle ifade etti: "Oğluma doyamadan gitti. Siz söyleyin o Yalova Valisi'ne oğlum öldü. Anarşist oğlum öldü, rahat etsin. Öğretmenden anarşist olur mu? Bir haftadır üzüntüden kahroldu. En son kalpten gitti." Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de Öz için Twitter başsağlığı mesajı yayımladı. Cenazeye katılan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce kendisinin de fizik öğretmeni olduğunu hatırlatarak "Bu, sıradan bir kalp krizi değildir. Bu devlet eliyle işlenmiş bir cinayettir" diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aileyi arayarak başsağlığı diledi.
Hürriyet

Erdoğan İran Yolcusu 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden dün yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin davetine icabetle, bir heyetle beraber 7 Nisan'da İran'a resmi ziyaret gerçekleştireceği bildirildi. Türkiye'den İran'a Cumhurbaşkanı düzeyinde 4 yıl aradan sonra yapılacak bu ziyaret vesilesiyle Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısının düzenleneceği belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın, İran'ın dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani ile Tahran'da görüşmelerde bulunmasının öngörüldüğü kaydedildi. Ziyaret sırasında, Türkiye-İran arasındaki ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınacağı, ayrıca bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulunulacağı ifade edildi. Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'dan yayın lisansı hakkı alamayan Kırım Tatar televizyonu ATR'nin durumunu görüştüğünü açıkladı.
Vatan

Gözyaşlarıyla Uğurlandı 
Hastanede gördüğü kanser tedavisi sonucunda hayatını kaybeden 66 yasındaki Kayahan, dün gözyaşları içinde toprağa verildi. Sevenlerinin sanatçıya son görevini yapmak için bulunduğu cenazeye, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Sezen Aksu, Tarkan ve Orhan Gencebay gibi birçok isim katıldı. İlk olarak Cemal Reşit Rey'de düzenlenen törene Türk bayrağına sarılı naaşıyla getirilen sanatçı, zabıta mangası tarafından cenaze aracına götürüldü. Buradaki törenin ardından ise defin işlemleri için Teşvikiye Camii'ne götürülen sanatçı, vasiyeti üzerine Kanlıca Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sanatçının eşi İpek Açar, kızları Aslı Gönül, Beste ve ablası Şule Özgen taziyeleri kabul etti. Metanetli durmaya çalışan İpek Açar ise, tabutun basına giderek esiyle son kez vedalaştı. Hapishanede olduğu için cenaze törenine katılamayan Deniz Seki, duygularını kardeşinin twitter hesabından 'Kalbim acıyor Büyük usta Kayahan'a Allah'tan rahmet, ailesi ve tüm müzikseverlere de başsağlığı diliyorum. Dualarım Kayahan'la' seklinde duyurdu.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 99, 8449-100, 2070                              
ABD Doları 2, 5690-2, 5751/  Euro 2, 8196-2, 8284/ İngiliz Sterlini 3, 8340-3, 8422                            

Taşı Toprağı Hazine'nin 
Hazine adına tescilli taşınmazların yüzölçümü son 5 yılda yaklaşık yüzde 20 artarak, 229 milyar 709 milyon metrekareye yükseldi. Geçen yılın sonu itibarıyla kapladığı alan bakımından İstanbul'un yüzde 43.5'ini, Ankara'nın yüzde 21.5'ini, İzmir'in yüzde 35.2'sini Hazine'ye ait bina ve araziler oluşturuyor. Devletin en fazla mülkü Antalya'da, en az mülkü ise Kilis'te bulunuyor. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün verilerinden derlenen bilgilere göre, 2014 yılı sonu itibarıyla Hazine adına tescil edilmiş 166 bin 483 bina bulunuyor. Hazineye ait gayrimenkullerin 456 bin 971'ini arsalar, 929 bin 135'ini araziler, 238 bin 597'sini bağ-bahçeler, 1 milyon 371 bin 810'unu tarlalar, 435 bin 874'ünü de ormanlardan meydan geliyor. Mera, yayla, harman ve panayır yeri gibi kamunun yararlanmasına tahsis edilen 'orta mallarının' sayısı ise 91 bin 857'yi buluyor. Su alanlarının sayısı 55 bin 910, maden ve ocak alanlarının sayısı bin 136, kıyı ve dolgu alanlarının sayısı 607, tarihi ve kültürel alanların sayısı da 4 bin 39 olarak belirleniyor.
Hürriyet

Yan Sanayiye Savunma Dopingi 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) üretimde yan sanayinin yüzde 30'luk pay almasını hedefliyor. Güvenlik bütçesi 59 milyar liraya ulaşan SSM, 2016 yılında savunma ve havacılık sanayinde 2 milyar dolar ihracat yapılmasını, toplam cironun da 8 milyar dolara yükseltilmesi için çalışmalar yapıyor. SSM, ihtiyaçların yurtiçinden karşılanma oranını tabana yayılan tedarik zinciri oluşturarak arttırmayı hedefliyor. Hedefe ulaşmak için çalışmalarını sürdüren SSM, sanayicilerle işbirliği içinde savunma ve havacılık cirosu içinde yan sanayinin payını yüzde 30'a yükseltecek. Dışa bağımlılığın makul seviyeye çekilmesi için tasarım geliştirerek marka yaratan uzmanlaşmış yan sanayi tabanı oluşturulacak. Nitelikli yan sanayi yaratılmasının sektör açısından kritik önemde olduğu değerlendiriliyor.
Hürriyet

Turkuaz'dan Sonra Yerli Sondaj Gemisi de Geliyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ekim ayında denize açılacak ilk yerli sismik arama gemisi Turkuaz'ın hem madencilik faaliyetlerinde kullanılacağını hem de deniz altındaki hayatı inceleyeceğini söyledi. Yıldız, "Barbaros Hayrettin Paşa'yı bir süreliğine 14 milyon dolara kiraya verdik. Turkuaz için harcadığımız 300 milyon lirayı da inşallah alacağız. Turkuaz'dan sonraki hedef, Türkiye'nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır. Şu anda ham petrol varil fiyatlarının düşmesinden dolayı bir kısım sondaj gemilerinin ucuzladığını gördük. Petrol platformlarını günlük 1 milyon dolar civarında kiralıyorduk. Biz yaparsak, bu tür yatırımlar kendisini 3-4 yılda amorti eden yatırımlardır. Tuzla'nın bu mühendislik seviyesine çıktığını gördük. Türkiye firmalarından şu anda Hazar'da platform yapanlar var. Bizim yerli sanayideki bir kısım pahalı üretimlerimizin bile 'gerçekleşmesi adına' tercih edilmesi gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu. Akkuyu Nükleer Santrali ile ülkeye 735 milyon dolarlık giriş yapıldığını anlatan Yıldız, şöyle devam etti: "İşletme alım tarihi 2019 yılının sonu olarak belirlenmişti. 2020'nin çok ötesine giderse gecikmiş olur. Gecikmenin bedeli Rusya tarafınca karşılanacak. Ne kadar erken işletmeye alınırsa, o kadar fazla faydalı olacak." Özel sektör ile kamunun son 12 yılda yer değiştirdiğini de hatırlatan Yıldız, "12 yıl önce özel sektörün toplam enerji üretimindeki payı yüzde 32'lerde idi, şimdi kamunun payı bu seviyede. Özel sektörün payının minimum yüzde 75'e çıkmasını istiyoruz" dedi.
Türkiye

1 Gün Cep Aboneliğine 1 Aylık Faturaya Son 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sabit ve mobil telefon ile internet abonesi milyonlarca vatandaşın, sunulan hizmetten yararlandıkları süre ve miktar kadar ücret ödeyeceğini belirtti. Yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların elektronik haberleşme sektöründe abonelik tesisi, numara taşıma ve aboneliğini feshetmek istemeleri durumunda mağduriyet yaşadıklarını belirten Acarer "Vatandaşlar bu durumlarda almış oldukları hizmetlerin tamamından yararlandırılmış gibi ücret ödemek zorunda kalıyordu. Aboneliğini sona erdirmek veya numarasını taşımak isteyen bir tüketici 1 gün veya 1 hafta hizmet almış olsa bile 1 aylık hizmet almış gibi fatura ödemek zorunda kalıyordu. Bu durum haklı olarak tüketicilerimizin mağduriyetine ve çok sayıda şikayetine konu olmaktadır" ifadesini kullandı. Tüketicileri mağdur eden bu uygulamaya 1 Nisan'dan itibaren son verildiğini belirten Acarer, yeni düzenlemeye göre abonelerin yararlanmadıkları bir hizmetin bedelini ödemek zorunda kalmayacakları vurguladı. BTK Başkanı Acarer, yeni düzenlemeyle ayrıca tüketicilerin abonesi bulundukları işletmecilerin internet siteleri üzerinden imzaladıkları abonelik sözleşmelerine ve taahhütnamelere de erişebilme imkanı getirildiğini ifade etti.
Star

'Biz Türkiye'nin En Babayiğit Şirketiyiz' 
Petkim, 50'nci yıl kutlamaları çerçeverinde İzmir Aliağa'daki Petkim Yarımadası'nı basın mensuplarına açtı. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut ve projelerin yöneticileri inşaatı süren STAR Rafinerisi ile Petlim Limanı hakkında bilgi verdi. Kenan Yavuz, "Petkim'in varlığı ve özelleştirilmesi, hem Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin hem de STAR Rafinerisi ve TANAP gibi projelerin tetikleyicisi ve hızlandırıcısıdır. STAR Rafinerisi özel sektör tarafından Türkiye'de kurulacak ilk rafineridir. Bugüne kadar hiçbir özel sektör kuruluşu rafineri, petrokimya üretim tesisi yapmaya cesaret edemedi, biz ettik. Onun için biz Türkiye'nin en babayiğit şirketiyiz" dedi. STAR Rafinerisi'nin yapım aşamasında 2 milyar dolar civarında ekipman alımı yapacaklarını belirten Yavuz, bu rakamın yaklaşık yüzde 30'unun yerli üretimden karşılanacağını söyledi. Petkim benzeri bir tesisi yeniden kurmanın maliyetinin 5 milyar dolar olacağını ifade eden Yavuz, şöyle devam etti: "Petkim, 2008'de ortalama kârlılığı ile amortisman toplamının 26 katı bedelle satıldı. Türkiye'nin en pahalı özelleştirmesidir. 1923-2002 arası, 80 yıllık toplam dış sermaye girişi 15 milyar dolar. Biz bugün SOCAR olarak 20 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Biz Türkiye'nin ekonomi tarihinin en büyük yatırımcısıyız. Şirketimizi Türkiye'nin en büyük yatırımlarının merkezine taşımayı başardık. 2020'de burası Avrupa'nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden biri olacak."
Vatan

Genç İşsize İstihdam Yolu Açıldı Çalışan Emekliye Yüzde 5 Zam Geldi 
Meclis, hafta sonu mesaisi yaptı, çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeleri yasalaştırdı. İşte yasadan öne çıkanlar_ Genç issizleri istihdam edenlerden "işveren sigorta primi" yükü alınacak. Sigorta primi işveren hissesi, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. 18-29 yas arası olanlardan, 31 Aralık 2016'ya kadar "işbaşı eğitim programı"nı tamamlayanların, üzerinden geçen 3 ay içinde meslek alanında ise alınmaları durumunda imalat sektörüyse 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay süresince asgari ücret üzerinden sigorta primi işveren hissesi karşılanacak. Yeraltı maden işletmeciliği yapan şirketlere ait malların TMSF tarafından el koyma ya da takip yoluyla satısından elde edilen gelirler, işçilerin hak ettikleri kıdem tazminatları ve diğer ücret alacakları ödemesinde kullanılacak. Soma'da yaşanan maden kazası sonrasında kapatılan işletmelerde çalışmış olan isçiler de, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma izin ve benzeri ücretlerini bu kapsamda alabilecek. İş güvenliğinde yeni düzenlemeler getiren yasaya göre, maden ocaklarında yasam odası zorunlu hale gelirken, bu odaların teknik özellikleri yönetmelikle belirlenecek. İşçiye eşinin doğum yapması halinde 5 gün 'ücretli izin' verilecek.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Uyumayacağız Durmayacağız 
MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş, vefatının 18'inci yılında anıt mezarında düzenlenen törenle anıldı. Kuran okunmasıyla başlayan törene, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Türkeş'in oğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, partinin diğer genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, partililer ve vatandaşlar katıldı. Bahçeli, mezara Türkeş'in doğum yeri olan Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi Köşkerli köyünden getirilen toprağı serpti, su döktü ve kırmızı-beyaz karanfiller bıraktı. Törende konuşan Bahçeli, şunları söyledi: "Vatan ve millet bekasına adanmış ülkücü ömürler, Türkiye'nin gelecek iddiası, sosyal ve ekonomik meselelerin reçetesi, birliğinin ve bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Üzerimizde projelendirilen oyunlar dün işe yaramadı, bugün de yaramayacaktır. Varlığımızı hedef alan saldırılar dün başaramadı, bugün de aynısı olacaktır. Düşmemizi amaçlayan karanlık kampanyalar, şirret operasyonlar, çirkin emeller, yıkım ve yenilgiye odaklanmış tezgâhlar dün sonuç alamadı, bugün de olacak olan budur. Özgüvenimiz tam, heyecanımız tarifsizdir. Demokrasinin tüm imkanlarını kullanarak Türkiye'yi istila eden siyasi menfaat çetesini silmek ve tasfiye etmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Yorulmayacağız, dinlenmeyeceğiz, uyumayacağız, durmayacağız, sıkılmayacağız, bunalmayacağımız ve doğruları, ilke ve ülkülerimizi anlatacağız."
Hürriyet

'Çok Yüz Verdiğimiz İçin 400 İstiyor' 
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK), İstanbul'da düzenlediği 'Alevilik: Tarih, Sorun, Tahayyül' başlıklı bir konferansına katıldı. Alevi kurum temsilcileri, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan Demirtaş şunları söyledi: "Biz sadece muhalefet partileri, biz sadece sivil toplum örgütleri, biz sadece emek örgütleri, çevre örgütleri olarak kalacak değiliz. Ülkemizi yönetmek istiyoruz. Kendi anayasamızı halkların sivil özgürlükçü, demokratik anayasasını biz yapmak istiyoruz. Bunu AKP'ye AKP'nin insafına terk edemeyiz. AKP kendini hep devletin sahibi görmeye devam edecek. Beyefendiler de ne lütfederse biz de onunla yetineceğiz. Türkiye'nin bu büyük muhalefet gücü, buna razı olmamalıdır. Türkiye'de eşitlik hukuku gerilimin tansiyonun düştüğü bir durum gelişirse iktidarları biter. İktidarlarının beslenme kaynağı budur. Dikkat ederseniz zaten bu sorunları çözmek için 400 istemiyor. Hiç bu sorunlardan bahsetmiyor. Kendisine çok yüz verdiğimiz için 400 istiyor. Doğru mu? Sorun çözülecekse biz çözeceğiz."
Vatan

O Fotoğraf Teröre Teşvik Etmektir 
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Genel Merkezi'nde yaşanan son gelişmelerin ardından toplantısı düzenledi. Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesinin ardından avukatların da adliye saraylarına üst aramasından geçirilerek içeriye girmesiyle ilgili tartışmalara ilişkin Davutoğlu, "Alacağımız tedbirler kesinlikle avukatlarımızın da güvenliğini teminat altına alacak tedbirlerdir. Bu tedbirler hiçbir şekilde avukatlara dönük değil. Avukatlık kisvesini, sahte kimliğini kullanarak eylem yapmaya dönük teröristlere alınacak bir tedbirdir" dedi. Davutoğlu, Savcı Kiraz'ın şehit edildiği olay esnasında teröristlerin yurtdışı bazı temaslarının olduğunu belirtti. Teröristlerin temas oluşturduğu network, terör ağı konusunda bütün güvenlik ve istihbarat birimlerinin çalışma yürüttüğünü kaydeden Davutoğlu, "Nerede olurlarsa olsunlar bunlara mutlaka ulaşılacak. Şehit savcımızın katline sebebiyet verenler mutlaka hesaplarını verecekler" dedi.
Akşam

DÜNYA 

Obama'dan Araplara İkna Telefonu 
ABD Başkanı Barack Obama, İran'la 5+1 ülkelerinin hafta içinde vardığı nükleer anlaşma sonrası Tahran'ın bölgedeki nüfuzunun artmasından endişe eden Arap ülkelerinin liderlerini ikna etmek için telefon görüşmeleri yaptı. Obama, Suudi Kralı Selman ile yaptığı telefon konuşmasının ardından önceki gün de Bahreyn Kralı El Halife, Kuveyt Emiri Şeyh Es-Sabah, Katar Emiri Şeyh Es Sani ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Şeyh El Nahyan'ı aradı. Beyaz Saray'ın açıklamasına göre Obama, liderlerle görüşmesinde İran'la uzlaşılan çerçeve anlaşmasının detaylarını ele aldı. Buna göre her konuda mutabakat sağlanana kadar hiçbir anlaşmanın olmayacağını vurgulayan Obama, önlerindeki birkaç ayın, İran'ın nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu teyit edebilir kalıcı ve kapsamlı anlaşmanın teknik detaylarını belirlemek için harcanacağını dile getirdi. Nihai anlaşmanın 30 Haziran'da tamamlanması bekleniyor. İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırmaya dönük eylemlerini bölgedeki ortaklarıyla ele almak için ABD'nin taahhüdünü tekrarlayan Obama, ayrıca, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin liderlerini bu konularda daha fazla istişarelerde bulunmak üzere Camp David'de bahar aylarında yapılacak toplantıya davet etti. Obama'nın telefonuna rağmen Amerikan New York Times gazetesi ise Arap ülkelerinin İran'la varılan anlaşma sonucu İran'ın bölgedeki politikalarına karşı daha keskin bir tutum alacağını yazdı. Gazete, Suudi haber kanalı ve internet sitesi El Arabiya'nın yazarlarından Cemal Khashoggi'nin yazısına dikkat çekti. Eski bir hükümet danışmanı olan Suudi yazar, ABD destek versin ya da vermesin Suudi Arabistan'ın artık kendi çıkarlarını ilgilendiren konularda tek başına hareket edeceğini yazdı. Yazar, Kral Selman Doktrini adını verdiği bu yeni yaklaşımın ilk örneğinin Yemen'deki Arap koalisyonunun operasyonunda görüldüğünü belirtti.
Hürriyet

Yemenli Gıda Stokluyor 
Yemen'de Husilerin ilerleyişini durdurmak gayesiyle Suudi Arabistan'ın öncülüğünde başlatılan hava saldırıları ve ülke genelinde devam eden çatışmalar, ülkenin iç savaşa sürüklenebileceği korkusuna yol açtı. Birçok şehirde gıda ve benzin stoklanmaya başlandı. Hava saldırılarının ardından kara operasyonu başlayacağı endişesiyle Sana, Taiz, İbb, Hudeyde ve Aden gibi büyük şehirlerde başlayan akaryakıt sıkıntısı sebebiyle petrol istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluştu. Aynı şekilde gıda toptancıları ve marketlerin önünde de yoğunluk meydana geldi. Bu arada Cumhurbaşkanı Hadi'ye bağlı güçlerinin saldırıları sonucu Husiler, Aden'den geri çekilmek zorunda kaldı. Yemen Dışişleri Bakanı Yasin de, eski Cumhurbaşkanı Salih'in, diplomatların tahliyesi için gönderilen bir Rus uçağı ile ülkeden ayrıldığını söyledi.
Türkiye

İslam Düşmanlığına Geçit Verilmedi 
Avustralya'nın 16 büyük kentinde "Reclaim Australia" "Avustralya'yı yeniden iste" başlığıyla düzenlenen İslam karşıtı gösteriler, Batı ülkelerinde tırmanışta olan İslamofobi'nin Avustralya sınırlarına kadar dayandığını gösterdi. İslam düşmanı dövizlerin taşındığı ve sloganların atıldığı protesto gösterilerine karşı çıkan gruplar da ayrı gösteriler düzenledi. Avustralya'nın Melbourne kentinde İslam karşıtı gösteri yapmak isteyen grup, eyleme tepki gösteren bir başka grup tarafından engellendi. Avustralya genelinde düzenlenen İslam karşıtı gösteri, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucularının tepkisini çekti. Avustralya genelinde 16 merkezde organize edilen gösterilere katılım düşük kalırken, "ırkçı" olarak tanımlanan gösterilere karşı çıkan Avustralyalılar, tepki eylemi düzenledi. Melbourne Federasyon Meydanı'nda İslam karşıtı gruba tepki olarak bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve insan hakları savunucularından oluşan Avustralyalılar, bu grubun meydanda gösteri yapmasına engel oldu. Meydanı kuşatan Avustralyalılar, "Irkçılığa yer yok", "Müslümanlar hoş geldiniz, ırkçılara hayır", "Göçmenler hoş geldiniz, ırkçılara hayır", "Korkuya hayır, Müslümanlar hoş geldiniz" gibi sloganlar eşliğinde meydanın girişini kapattı ve "Reclaim Australia" destekçilerini meydana almadı. Meydanda yapılan konuşmalarda, "Reclaim Australia" nın ülkenin yerlisi Aborjinlere karşı da ırkçılık yaptığı vurgulanarak, "Kimin için Avustralya'yı tekrar almaya çalışıyorlar. Bu topraklar her zaman Aborjinlerindi, her zaman öyle olacak" denildi. Atlı polislerin desteğinde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı meydanda zaman zaman karşı karşıya gelen gruplar arasında yaşanan tartışmalar kavgaya dönüştü. Bazı göstericiler baygınlık geçirdi. Saldırıya uğrayan göstericilere arkadaşları yardım etti. Yaklaşık üç saat süren karşılıklı protestolarda Müslümanları savunan Avustralyalılar, "Irkçılar evinize dönün", "İslamofobikler evinize gidin", "Irkçılıktan korkun, Müslümanlardan değil" yazılı pankartlar taşıdı. İslam karşıtı göstericilerde ise "İslam Batı'nın düşmanı", "Uyan Avustralya", "Şeriat kanunlarına hayır" gibi pankartlar dikkat çekti.
Star

Şii Milisler Tikrit'i Yağmalıyor 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı Irak ordusunun yanında savaşan Şii milislerin, IŞİD'in elinden kurtarılan Tikrit'i yağmaladığı haberlerini doğrulayan Bağdat yönetimi, 'suçluların yargılanacağı' sözünü verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi yaptığı yazılı açıklamada, yağma olaylarının Tikrit'te kazanılan zafere gölge düşürdüğünü belirtti. Başbakan Haydar el İbadi de, yaşanan olayların ardından Şii milislerin Tikrit'ten çekilmesi yönünde talimat verdi. Milislerin talimatın ardından kentten çekilmeye başladığı açıklandı. Musul Valisi Esil Nuceyfi ise, Musul'u kurtarma operasyonunun sadece düzenli ordu birlikleri tarafından yapılacağını, Şii milislerin kente girmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.
Vatan

İngiltere'nin En Tehlikeli Kadını 
İngiltere'de seçimler yaklaşırken İskoçya Milliyetçi Partisi lideri Nicola Sturgeon'la ilgili bir iddia İngiliz siyasetini sarstı. İskoçya, İşçi Partisi'nin kalesi olarak biliniyor. Sturgeon'un da İşçi Partisi lider Ed Miliband'ın kazanmasını istediği zannediliyordu. Ta ki Fransız elçiyle yaptığı konuşma sızana kadar. Telegraph'ın haberine göre Sturgeon, elçi Sylvie Bermann'a "Miliband liderlik vasıflarına sahip değil. Cameron'un seçilmesini istiyorum" dedi. Sturgeon'un aslında Muhafazakar Başbakan David Cameron'ı destekliyor olmasını Daily Mail gazetesi, "İngiltere'nin en tehlikeli kadını mı?" şeklinde yorumladı.
Akşam

SPOR 

Polonya'nın Szczecin şehrinde düzenlenen DenizBank Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde gurur kaynağı takımlarımız VakıfBank ile Eczacıbaşı VitrA yarı final maçında karşı karşıya geldi. Eczacıbaşı Vitra organizasyonun favorisi olarak gösterilen, son 5 yılda dört kez dörtlü finale kalan ve 2 şampiyonluğu bulunan VakıfBank'ı 3-1 mağlup ederek adını finale yazdırmayı başardı. İlk sette teknik molalara 8-3 ve 16-10 önde giren Eczacıbaşı 25-22'lik skorla 1-0 öne geçti. De La Cruz 7, Larson 5 sayıyla bu sette Eczacıbaşı'nı sırtlayan isimler oldu. İkinci sette VakıfBank fırtına gibi esti ve 25-16'lık set sonucuyla maça denge getirdi: 1-1. robin 9 sayı kaydederek sete damga vurdu. Başa baş geçen üçüncü set 22-22'ye geldikten sonra 3 sayı üst üste alan Eczacıbaşı tekrar öne geçti: 2-1. Larson bu sette de 9 sayılık katkı yaptı. Son sette 24-20 öne geçtikten sonra rakibine iki sayı vererek umutlanmasını sağlayan Eczacıbaşı VitrA daha fazla hata yapmadı ve bu seti de alarak maçtan 3-1'lik zaferle ayrılıp finale yükseldi. Daha önce 6 defa dörtlü finale kalan turuncu-beyazlılar 5 kez dördüncü, bir kez de (2000) üçüncü olmuştu. Temsilcimiz Şampiyon Kulüpler Kupası formatında ise 1980 yılında oynadığı finali kaybederek ikinci olmuştu. Turnuvada üçüncülük maçında 16.00'da Chemik-VakıfBank, finalde de 19.00'da Yamamay-Eczacıbaşı karşı karşıya gelecek. Eczacıbaşı kazanırsa tarihinde bu kupayı ilk defa havaya kaldırmış olacak.
Türkiye

Fenerbahçe Bayan Masa Tenisi Takımı, Avrupa'nın 1 numaralı kupasını kazandı. Avrupa Masa Tenisi Birliği (ETTU) Bayanlar Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezon da final oynayan sarı-lacivertliler bu defa kupaya uzanmayı başardı. Finalde karşılaştığı Avusturya ekibi Linz AG Froschberg'i deplasmanda 3-2 yenen Fenerbahçe, Ülker Sports Arena metro Enerji Salonu'ndaki rövanşı da 3-1 kazanıp Avrupa'nın en büyüğü oldu. Sarılacivertliler bu maçta Wen Jia, Irene Ivancan ve Elizabeta Samara'dan kurulu bir takımla mücadele etti. Irene Ivancan rakibine mağlup olurken, Elizabeta Samara bir, Wen Jia ise 2 galibiyet aldı ve Fenerbahçe maçtan 3-1 galip ayrıldı. Fener Şampiyonlar Ligi'nde üst üste on maçını da kazanarak ayrıca ligin de rekorunu kırma başarısı gösterdi.
Türkiye

Fenerbahçe, Çaykur Rizespor deplasmanında fena patladı: 5-1. 5'te Rize savunmasının uzaklaştıramadığı topa en son Giray vurdu. Ancak top Mehmet Topuz'a asist oldu. Onun vuruşu ağlara gitti: 0- 1. 8'de Emre'den gelen pası Webo bekletmeden ortaladı, Sow kafayı çaktı: 0-2. 15'te Orhan'ın kafa vuruşu kalecide kaldı. 19'da sağdan gelen ortada Deniz kafayı vurdu, Volkan'ın geçen top yan direkten döndü. 34'te Sow orta saha çizgisinin önünde topu aldı. Rakip ceza alanına kadar taşıdı, önüne çıkan Rizeliler'i ekarte etti ve kalecinin yanından plaseledi: 0-3. 49'da Mehmet Topal'ın asistinde Webo'ya dokunmak kaldı: 0-4. 55'te Caner'in frikiğinde fark 5'e çıktı: 0-5. 62'de Rize atağında kaleciden dönen topu Deniz tamamladı: 1-5. 75'te Mehmet Topuz'un vuruşu üst direkten döndü.
Star

Fenerbahçe'ye hain saldırı. Sarı-Laciverti futbolcuları taşıyan otobüs, Rize maçı sonrası kafileyi Trabzon Havalimanı'na götürürken, Araklı ilçesi girişinde saldırıya uğradı. Otobüs viyadük üzerindeyken yapılan saldırıda yüzünden yaralanan şoför araç hakimiyetini kaybederken, güvenliğin müdahalesiyle otobüs durduruldu ve facianın eşiğinden dönüldü. Ç.Rizespor masörünün kardeşi olduğu öğrenilen şoför Ufuk Kıran yüzünden yaralandı ve polis aracına bindirilerek önce Sürmene Devlet Hastanesi'ne sonra da KTÜ Farabi Hastanesi'e götürüldü. Şoförün kafasında beyne yakın yerde mermi ya da saçma olduğu belirtilirken, ameliyata alındı. Teknik heyet ve futbolcular saldırıdan yara almadan kurtuldu. Saldırının pompalı tüfekle gerçekleştiği belirtilirken aracın camları kırıldı. Saldırının ardından olay yerinde güvenlik önlemleri artırıldı. Zırhlı aracın gelmesiyle kafile havaalanına sağ salim bir şekilde ulaştırıldı. Sarı-Lacivertli kafileyi İstanbul'da Başkan Aziz Yıldırım ve binlerce Fenerbahçeli taraftar karşılayıp bağırlarına bastı.
Star

Emre-Biliç küfür ve koridor kavgası, Emenike'nin formayı çıkartması, Fırat Aydınus skandalı ve yaşanan onca kargaşa 22 Mart 2015'teki F.Bahçe-Beşiktaş (1-0) derbisi futbol dışı hareketleri ile tarihe geçmişti. Ancak öyle bir olay gün yüzüne çıktı ki, derbide Türk sporunun centilmenlik tarihi yeniden yazıldı O olayda imzası olan ise bütün Beşiktaşlılar'ın 'Gurur'landığı Necip Uysal. Örnek Kaptan, derbi seremonisinde ikiz Fenerli çocuktan birisine denk geldi. 6.5 yasındaki minik Fenerli taraftar, ikizi gibi şanslı değildi ve bir Fenerbahçeli futbolcunun elinden tutamadığı için üzgündü, hatta ağlıyordu. Kardeşinin Egemen'in elinden tutması onu daha da duygusallaştırmıştı. Minik Fenerli, Necip Uysal'a bütün masumiyeti ile, "Ben simdi Beşiktaşlı mı oldum?" diye sordu. Kaptan Necip tarihi bir yanıt verdi: "Hayır, sakın üzülme. Sen hâlâ F.Bahçelisin. Ama sen benim elimi tuttum diye artık ben F.Bahçeliyim." Bu sözlerle ağlayan minik güldü, geride hoş bir anı kaldı. Ancak o anı burada bitmedi. İkizlerin fanatik Fenerli babaları oturup, Necip Uysal'a tarihi bir mektup yazdı, teşekkür etti. Mektubu Beşiktaş Kulübü'ne yolladı, BJK TV konuyu "Necip Uysal'a mektup" diyerek gündeme getirdi. Babanın ismine saygı duyulup özellikle bilgi verilmedi. Ardından mektup Necip Uysal'a teslim edildi. Fenerli babanın, "Senin için dua ettim ama maçı kaybettin. Ama insanlığı kazandın" dediği Necip Uysal da bu tarihi mektup için net konuştu: "Hayatımın en değerli hediyesi. Ömrüm boyunca bas kösemde saklayacağım. Benim için unutulmaz bir hatıra."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme