6 Nisan 2014 Pazar

06.04.2014 Genel Gündem

06.04.2014

GÜNDEM

5 No'lu Harddiski Koyan Askeri Bulun
Ergenekon davası sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Balyoz ve Ergenekon davalarının asıl mağdurları, tutuklu aileleridir. Bizler yaşanan bütün mağduriyetlere rağmen nefret ve intikam duygusu taşımıyoruz. Ama ortada bir kumpas var ve bu kumpası planlayanların, icra edenlerin adalet önüne getirilmesini istemek en temel hakkımız" dedi. Vardiya Bizde Platformu tarafından 80'inci kez Ankara Sakarya Meydanı'nda düzenlenen 'Sessiz Çığlık' eylemine katılan Başbuğ, Balyoz davası sanıklarının yakınlarına destek verdi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Başbuğ, özetle şunları söyledi: "237 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli değişik cezaevlerinde tutuklu. Bu personelin 111'i Deniz Kuvvetleri'ne mensup, 33'ü amiral, geriye kalanların hemen hepsi terfi şansına sahip olan albaylardır. Siz kadrosu 52 amiralden oluşan bir kuvvetin 33 amiralini tasfiye ederseniz, ortada çok ciddi bir problem var demektir. Bundan sonraki süreçte Deniz Kuvvetleri'nin bu yarayı kapatması, tamir etmesi yıllar alacaktır. Bu hafta içerisinde Hadımköy'de, Sincan'da, dün de Mamak'ta Balyoz davasından tutuklu bulunan silah arkadaşlarımı ziyaret ettim. Hepsini dimdik, dirençli ve geleceğe ümitle bakan, üstün moral seviyesinde gördüm. Bu 237 değerli silah arkadaşım en yakın zamanda hürriyetlerine kavuşma beklentisi ve ümidi içerisindeler. Aile bireylerinin içinde bulunduğu durumun çok zor, sabırları artık taşma noktasındadır. Bu yükü daha fazla taşıyamazlar. Gelinen süreçte aile bireylerinin yaşadıkları travmayı yakından gördüm ve izledim. Diyoruz ki 'Yeter artık'. Bu süreç böyle devam ederse ailelerin, ki bu ailelerin 4-5 yaşlarında çocukları var, bunların çevresinde yeşeren nefret ve kin duygusunu kimse engelleyemez. 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı'nda savcıların adeta eliyle koymuş gibi bulduğu 5 No'lu harddisk ve diğer dokümanların kimler tarafından konulduğu bulunmalıdır. Bunu koyan kişi asker bir kişidir. O kişinin bulunması Balyoz, Ergenekon, Odatv gibi ne kadar dava varsa bu davaların çözümü için ilk adım olacaktır."
Hürriyet


Çantada Bomba Taşıyan Kadın Dhkp-C'li Çıktı
İstanbul Kağıthane Sadabat Polis Merkezi önünde önceki akşam gözaltına alınan çarşaflı kadının çantasından uzaktan kumandalı, parça ve basınç tesirli el yapımı bomba çıktı. Emniyette sorgusu na devam edilen 23 yaşındaki B.E.'nin poliste DHKP-C terör örgütü üyesi olmaktan kaydı bulunduğu öğrenildi. Kağıthane'de önceki akşam Sadabat Polis Merkezi önünde şüpheli davranışları nedeniyle polislerin dikkatini çekti. Çarşaflı olduğu belirtilen kadının Sadabat Caddesi üzerinde bulunan 34 TJB 35 plakalı taksiye binerken polisler tarafından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı. Kadının çantasında yapılan aramada el yapımı parça tesirli uzaktan kumandalı bomba bulunduğu öğrenildi. Olay Yeri İnceleme ekipleri taksi ve çevresinde inceleme yaptı. Emniyete getirilen ve sorgusuna devam edilen 23 yaşındaki şüpheli B.E'nin, terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu ve poliste kaydının bulunduğu kaydedildi. Ele geçirilen bomba incelenmek üzere Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Yaşanan olaylar üzerine İstanbul Emniyeti olası bir terör saldırısına karşı polis noktalarında güvenlik tedbirlerini artırdı.
Milliyet
 
Dinleme Cihazları En Emniyet'li Yerden Çıktı! 
Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan Suriye konulu güvenlik toplantısının dinlenmesi ve yayınlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm birimlerini uyararak ortam dinlemeleri hakkında hassas davranılmasını istedi. Ankara'dan gönderilen uzman polisler İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Valilik ve diğer birimlerde incelemeler yaptı. Yurt dışından getirilen 200 bin euro'luk cihazlarla arama yapan uzmanlar, Organize Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün bazı odalarında bulunan elektronik cihazlar içine yerleştirilen ve ortam dinlemesi yapabilen 3 adet böcek buldu. İnceleme yapılan hassa birimlerde ise böceklerden birinin, polis memurunun ceketinde bulunduğu öğrenildi. Böcek arama cihazı polis memuruna yaklaştığı sırada sinyal vermeye başladı. Bunun üzerine polisin üzeri arandı. Tespit edilen ortam dinleme aygıtı tutanaklara geçirildi. Polis hakkında inceleme başlatıldı. Yapılan soruşturmanın ardından paralel yapıya hizmet ettiği tespit edilen polislerin kısa süre içerisinde operasyonel birim olarak bilinen yerlerden gönderileceği öğrenildi.
Akşam
 
Gözyaşları Pamir'e 
Zekeriyaköy'de önceki gün kaybolan ve sosyal medyadaki çağrılarla bulunması için büyük seferberlik başlatılan 3.5 yaşındaki Pamir Dikdik'ten dün acı haber geldi. Küçük Pamir'in cansız bedeni evlerinin yanındaki villanın havuzunda bulundu. Dikdik ailesi, arama çalışmalarına katılanlar ve iyi bir haber bekleyenler yasa boğuldu. Önceki gün sabah saatlerinde evinden çıkan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik bulunamayınca babası Serdar Dikdik güvenlik güçlerine haber verdi. Arama çalışmaları başlatılırken, küçük çocuğun fotoğrafı da sosyal medyada paylaşılarak yardım istendi. Bu çağrı üzerine çok sayıda kişi Zekeriyaköy'e giderek arama çalışmalarına katıldı. İki komando taburu ve sualtı arama ekibinden oluşan 350 jandarma ile 200 kişilik 20 sivil arama ekibine gönüllüler de eşlik etti. Acı haber dün saat saat 14.40 sıralarında geldi. İddiaya göre yan evin sahibi Pamir'in kaybolduğunu duyduktan sonra jandarma ekipleriyle konuştu. Kendisinin normalde evde oturmadığını ve bu sebeple eviyle havuzun da aranması gerektiğini söyledi. Başka bir iddiaya göre de Dikdik ailesinin komşularından Nihan İpek, jandarma ekiplerine boş olan bir evin havuzunun aranmadığını ısrarla söyleyerek arama yapılmasını sağladı. Bunun üzerine jandarmaya bağlı iki dalgıç önce havuzun suyunu boşaltmaya çalıştı, fakat havuzun giderinde bir sorun oluştuğu için havuz boşaltılamadı. Daha sonra dalgıçlar havuza indiğinde Pamir'in cesedini bulup havuzdan çıkarttı. Pamir, uyku tulumuyla havuza düştüğü için vücudunun şişmediği ve suyun yüzeyine çıkmadan suyun altında kaldığı belirtildi. Havuzun suyu kirli olduğu için de ilk aramalarda dışarıdan bakılınca Pamir tespit edilemedi. Pamir'in cansız bedeni ambulansa konulurken, baba Serdar Dikdik'in "Allah benim belamı versin evladıma sahip çıkamadım" diye bağırdığı duyuluyordu. Pamir'in yan evde bulunmasıyla birlikte soru işaretleri de gündeme geldi. Eve ve havuza daha önce bakıldığı ancak cesedin havuz dibinde kalması nedeniyle görülmemiş olduğu öne sürüldü. Vali Hüseyin Avni Mutlu Twitter hesabından, "Rahmetli Pamir'in bulunduğu havuzun içi, dibi dün farklı araçlarla aranmış, bugünkü (dünkü) ikinci kontrolde dalgıçlar yavrumuzu havuz dibinde bulmuştur" yazdı.
Radikal
 
EKONOMİ 
Gram Altın 88,6334-88,7286
ABD Doları 2,1135-2,1147 / Euro 2, 8963-2,8980 / İngiliz Sterlini 3,5027-3,5074

Rant Vergisi Çok Yakında 
Hükümet, kentlerde evi veya arsası olan herkesi yakından ilgilendiren bir çalışmayı gündemine aldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hürriyet'e, "Kentsel rantların daha fazla kamuyla paylaşılması için çalışma yapılıyor. Mesela bir eviniz var ve imar değişikliği nedeniyle değeri 100 bin TL'den 200 bin TL'ye çıktı. Bu artan değerin bir kısmı şeffaf kurallar çerçevesinde kamuyla paylaşılmalı. Bu hem kamu için yeni kaynak, hem de adil bir düzenleme olur" dedi. Türkiye'nin reformlardan uzaklaştığı eleştirilerine yanıt veren Yılmaz, "Aslında biz 5 yıllık kalkınma planıyla önümüzdeki dönemin reform programını hazırladık. Türkiye reform gündemini şekillendirmiş nadir ülkelerden" dedi. Kısa vadedeki önceliklerini de açıklayan Yılmaz, "Kısa vadede de en fazla üzerinde durmamız gereken yatırım ortamını iyileştirmek. Yatırımcı için daha cazip ortam oluşturma, süreçleri kısaltma gibi konular" diye konuştu. Türkiye'nin son dönemde imajıyla ilgili sıkıntıların bir kısmının kasıtlı olduğunu savunan Yılmaz, "Bunlara en iyi yanıt reformlar. AB, demokrasi ve ekonomi alanındaki reformları sürdürmekte kararlıyız" dedi. Yılmaz, kentsel rantlardaki artıştan kamunun daha çok pay alması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu çalışmayı yaptığını kaydetti. Yılmaz, "Kentlerde imar değişikliği veya yapılan hizmetlerden dolayı bir gayrimenkulde oluşan değer artışının kamuyla daha çok paylaşılması için çalışmalar şu anda yapılıyor" dedi. Modelin detayları hakkında da bilgi veren Yılmaz, "Bazı kamusal kararlar veya yapılan bazı önemli hizmetlerden dolayı gayrimenkulde cidi bir değer artışı gerçekleşiyor. Artan değerin bir kısımının şeffaf kurallar çerçevesinde kamuya, yerel yönetimlere veya merkezi yönetime aktarılması söz konusu olacak. Bu yeni birşey, gelişmiş dünyada uygulanan bir yöntem. Bu hem kamunun finansman kaynakları anlamında yeni bir kaynak oluşturuyor, hemde adalet için önemli" dedi. 2014 için dış talebin büyümeye daha çok katkı yapacağını kaydeden Yılmaz, "Yukarı veya aşağı yönlü tahminlerimize bakarız. Biz gerçekçiyiz" dedi.
Hürriyet
 
Gaz Savaşı 
Ukrayna, 2013 yılında Rusya'dan aldığı her bin metreküp doğalgaz için 268.5 dolar ödedi ve ithal ettiği 28 milyar metreküpün karşılığında doğalgaz faturası 7.5 milyar dolar oldu. Bugün ise Rusya ile yaşanan ihtilafın sonucunda Avrupa'daki en pahalı doğalgaz fiyatı ile karşı karşıya. Şubat ayındaki devrimle Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in koltuğundan olmasıyla, doğalgaz Ukrayna için havuç olmaktan çıktı. Rusya ardı ardına yaptığı zamlarla, bir ay öncesine kadar Kiev'e 268 dolardan sattığı gazın fiyatını 485 dolara çıkardı. Böyle bir fiyatın Avrupa'da benzeri yok ve Avrupa'da alarm çanları çalmaya başladı. Avrupa gazının yaklaşık yüzde 30'unu Avrupa üzerinden alıyor ve bunun da yarısı Ukrayna'dan geçiyor. 2009 yılında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan bir tartışma sonucunda boru hatları iki haftalığına kapanmıştı. Rusya, yaptığı indirim anlaşmasının feshiyle Kiev'e 11.4 milyar dolar borç çıkarmanın yanısıra, 1 Nisan'dan itibaren Ukrayna'ya verdiği gazın fiyatını da neredeyse iki misline çıkardı. Bir ay öncesine kadar Rus gazını 268 dolara alan Kiev, bugün 485 dolarlık faturayla karşı karşıya. "Russia Today" televizyon kanalına çıkarak, Rusya yönetimiyle Gazprom şirketinin Ukrayna ile ilişkilerinde belirlediği yeni politikaları duyuran Miller, "Kırım'ın Rusya'ya geçmesi ardından Ukrayna ile 2010 yılında imzaladığımız Harkov anlaşmaları fesih edilmiştir. Rusya, bundan böyle Ukrayna'ya Karadeniz Donanması için kira ödemeyeceği için 2017 yılına kadar öngörülen doğalgaz indirimi de sona ermiştir. Ukrayna bu indirimi dört yıldan beri ileriye yönelik kullandığı için şu anda bize tamı tamına 11 milyar 400 milyon dolarlık borcu var. Doğalgaz indirimi parasını Kiev'den geri istiyoruz" şeklinde konuştu. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ise, "Rusya'nın sergilediği tavır tüm kırmızı çizgileri aşıyor. Ukrayna topraklarını işgal eden Ruslar, faturasını da bize ödetmek istiyor. Rusya'nın tek taraflı fesih ettiğini açıkladığı Harkov anlaşmaları bizim için hala geçerli. Hakkımızı aramak için Lahey Adalet Divanı'na başvuracağız" tepkisini gösterdi.
Hürriyet
 
Dolar Düşse De Döviz Mevduatı Yükseliyor 
Geçen hafta 2.10'a kadar gerileyerek 2014'ün en düşük seviyesine gelen dolar, faiz indirimi tartışmalarının da başlamasına sebep olmuştu. Ancak rakamlar, dolar düşse bile dövize olan ilginin azalmadığını, hatta arttığını gösteriyor. Tacirler Menkul Değerler Koordinatörü Erkin Şahinöz, "Kur istenilen oranda düşmüyor. Çünkü yurt içi yerleşiklerin davranışında geçen yılın mayıs ayından beri bir değişim var. Geçmişte başarılı bir portföy yöneticisi gibi 'rüzgara yaslanarak' hareket eden yurt içi yerleşikler, kur geriledikçe döviz alır, yükseldikçe döviz satardı. Ancak şimdi, Mayıs ayından beri kurdaki yükselişe rağmen dövize yöneliyorlar. Geçen yılın mayıs ayından beri döviz mevduatlarında 30 milyar dolara yakın artış var. Üstelik Merkez Bankası'nın yaptığı radikal faiz artışı dahi bu yeni davranış biçimini değiştirememiş. Merkez Bankası'nın radikal faiz artırımı sonrasında bile döviz mevduatları 10 milyar dolara yakın artış göstermiş. Özellikle 170 milyar dolara yakın döviz açığı bulunan özel sektör döviz almaya devam ediyor. Yazılı ve görsel dış basında kırılganlıkları ile gündemden düşmeyen Türkiye'ye, yabancı yatırımcının ilgisi de eski dönemlerdeki gibi değil. Yabancı yatırımcı iç siyasetteki tansiyondan da rahatsız. Yabancı yatırımcı, 2014'ün teması haline dönüşmekte olan yüzde 2 büyüme, yüzde 5 cari açık, yüzde 8 enflasyonu sevimli bulmuyor" tezini savundu. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın "faizler inmeli" tavsiyesine sanayicilerden de destek gelmeye devam ediyor. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Orta Vadeli Program hedeflerini tutturabilmemiz için tatlandırıcılara ihtiyacımız var. Bu tatlandırıcılardan en önemlilerinden bir tanesi Merkez Bankasının faiz oranlarını indirmesi, buna bağlı olarak da kredi maliyetlerinin aşağı çekilmesi" dedi.
Türkiye
 
7'den 77'ye 'Elma' Kuyruğu
İlk mağazasını 2001 yılında ABD'de açan dünyanın en büyük şirketi Apple, 13 yılın ardından Türkiye'de de teknolojiseverlere kapılarını açtı. Türkiye'deki ilk Apple Store'un açılışı öncesinde 7'den 77'ye binlerce vatandaş geceyi Zorlu Center'daki mağazanın önünde geçirirken, mağaza önünde toplanan teknoloji tutkunları uzun kuyruklar oluşturdu. İstanbul'da bulunan vatandaşların yanı sıra yurt dışından ve şehir dışından onlarca kişi açılış için Zorlu Center'a akın etti. Apple Store mağazasının açılışı saat 10.00'da yapılırken, cuma akşamı saat 21.00'den beri kuyrukta bekleyen Mustafa Çayırpınar, mağazanın ilk müşterisi oldu. Tezahürat ve alkışlar eşliğinde mağazaya alınan Çayırpınar "Kahvemizi, meyvemizi çantamıza koyup arkadaşımla 13 saat önce Zorlu Center'a geldik. Bizden Kaliforniya'dan 2 kişi daha sıraya girdi. Gece 1'den sonra ise gelen sayısı giderek arttı. Geceyi burada geçirdik. Güzel bir anı oldu" dedi. Kaliforniya'dan Türkiye'ye gelen 67 yaşındaki Gary Allen ise şimdiye kadar Çin'den Japonya'ya, İtalya'dan Fransa'ya kadar birçok ülkede 35 Apple Store'un açılışına katıldığını ifade etti. Gece 03.00'da Adana'dan gelen Aziz Mert ise "Çok üşüdük ama değer" dedi.
Star
 
Şirket Evlilikleri Rekora Koşuyor 
Dünya çapında 2014 yılında birleşme ve satın almalar tüm hızıyla devam ederken, yeni bir rekor da kapıda. Dünyanın en büyük iki çimento şirketi Fransız Lafarge ve İsviçreli Holcim 40 milyar dolarlık birleşme için masada. Anlaşma gerçekleşirse 2014'te tarihi bir eşik daha geçilmiş olacak. 2014'te ilk 3 ayda dünya çapında gerçekleşen satın alma ve birleşme anlaşmalarının değeri 554.3 milyar doları buldu. Bu rakam 2007'den bu yıla en yüksek rakam olarak dikkat çekiyor. Bu zaman diliminde 10 birleşme anlaşmasının değeri 10 milyar doları geçti. Bu da son 5 yılın en iyi istatistiği anlamına geliyor. Financial Times'ın haberine göre iki şirket görüşmelerin ileri aşamasına ulaştı. Birleşme gerçekleşirse açık ara sektörün en büyük şirketi de doğmuş olacak. Ancak iki şirketin yetkilileri anlaşmanın henüz tamamlanmadığını belirtiyor. Bir başka sorun da iki dev şirketin birleşmesiyle oluşacak rekabet problemi. Birleşme sonrası iki şirketi İsviçre ve Fransa'da uzun bir onay süreci bekleyecek. İki ülkenin rekabet kurulları dünyanın en büyük çimento şirketini yaratacak anlaşmayı masaya yatıracak.
Star
 
Faiz Düşerse Büyüme Sürer 
Başbakan Erdoğan'ın "Dolar yükselirken Merkez Bankası olağanüstü toplanıp faizleri artırmıştı. Şimdi piyasalar normale döndü. Merkez Bankası faizi artırdığı gibi acilen indirmeli" sözlerine reel sektörün bel kemiği sanayicilerden büyük destek geldi. Yüksek faiz, mikro ölçüde özel sektörün maliyetini artırıyor. Makro anlamda ise yatırım ve üretim maliyetlerinin artması yüzünden de ekonomik büyümeyi tehdit ediyor. Yüksek faiz ortamının maliyetler açısından finansal tahribata yol açtığını söyleyen reel sektör temsilcileri, "Düşen döviz kuru nedeniyle oluşan iyimser ortamı faiz düşüşüyle bahara çevirelim" diyorlar… Sanayicilere göre son dönemde KOBİ'lerin kullandığı kredilerin maliyeti yüzde 20'lere kadar yükseldi. Bu kâr marjları ile yatırım yapılabilmesi çok zor. Hem TL'nin aşırı değerlenmemesi hem de yatırım fikrinin tekrar heyecanlandırılması için Merkez'in faiz kararını gözden geçirmesi lazım.
Akşam
 
Provizyon Değişikliği Kanser Kapsamıyor 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1 Nisan'dan itibaren, özel hastanelere resmi tatillerde, dini ve milli bayramlarda provizyon verme uygulamasına son verdi. Yani SGK üzerinden poliklinik hizmeti alamayan sigortalı, bu günlerde özel hastaneye giderse "SGK tarafından karşılanan tutarı da kendi cebinden" ödemek zorunda kalacak. SGK'nın uygulamaya koyduğu yeni düzenleme acil durumlar, diyaliz ve kanser hastaları için geçerli değil. Bu kişiler pazar günleri ve resmi tatil günlerinde de sağlık hizmeti almaya devam edebilecekler. Bu kişilerin sağlık hizmetlerinde MEDULA sistemi üzerinden her gün provizyon alabilmek mümkün. Uygulamanın kaldırılmasının ardında, hekimlerin uzun saatlerle çalıştırılması gerçeği yatıyor. Türk Tabipler Birliği ve bazı tabip odalarının şikayetleri bu uygulamanın kaldırılması sonucunu doğurdu. Ancak bu adım, hekimlerin daha uzun saatlerle çalıştırılmasını engellemeyecek. Hastaların cebinden de daha fazla para çıkmasına neden olacak. Yani provizyon verilmemesi, özel hastanede çalışan doktorun fazla mesaisini azaltmaz.
Akşam
 
Rant Vergisi 
Hükümet, kentlerde evi veya arsası olan herkesi yakından ilgilendiren bir çalışmayı gündemine aldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hürriyet'e, "Kentsel rantların daha fazla kamuyla paylaşılması için çalışma yapılıyor. Mesela bir eviniz var ve imar değişikliği nedeniyle değeri 100 bin TL'den 200 bin TL'ye çıktı. Bu artan değerin bir kısmı şeffaf kurallar çerçevesinde kamuyla paylaşılmalı. Hemen bu kaynağın paylaşılması gerekmiyor, evinizi satarken de kamu payını ödeyebilirsiniz. Bu hem kamu için yeni kaynak, hem de adaleti sağlayacak bir düzenleme" dedi. Yılmaz, yerel seçimler sonrası ekonomi yönetiminin gündemini Hürriyet'e açıkladı. Türkiye'nin reformlardan uzaklaştığı eleştirilerine yanıt veren Yılmaz, "Seçim ortamında günübirlik yaşanıyor diye düşünülebilir. Aslında biz 5 yıllık kalkınma planıyla önümüzdeki dönemin reform programını hazırladık. Bu açıdan Türkiye reform gündemini şekillendirmiş nadir ülkelerden" dedi. Kısa vadedeki önceliklerini de açıklayan Yılmaz, "Türkiye bu yıl ve önümüzdeki yıl birbiri ardına reformlarını gündeme getirecek. Kısa vadede de en fazla üzerinde durmamız gereken yatırım ortamını iyileştirme. Yatırımcı için daha cazip bir ortam oluşturma, süreçleri kısaltma gibi konular" bilgisini verdi. Türkiye'nin son dönemde imajıyla ilgili sıkıntıların bir kısmının kasıtlı olduğunu savunan Yılmaz, "Ama bunlara verilecek en iyi yanıt reformlar. AB, demokrasi ve ekonomi alanındaki reformları sürdürmek" dedi.
Radikal
 
DÜNYA 
Kim Korkar Taliban'dan 
Afgan seçmen, Taliban'ın 2001'de Amerikan işgaliyle devrilmesinin ardından 13 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin halefini seçmek için dün sandık başındaydı. Anayasa gereği iki dönem devlet başkanlığı yaptığı için yeniden aday olamayan Hamid Karzai'den boşalacak koltuk için 8 aday yarıştı. Seçim, daha çok eski Dışişleri Bakanları Abdullah Abdullah, Zalmay Resul ve eski Maliye Bakanı Eşref Gani arasında geçti. Alman kadın foto muhabir Anja Niedringhaus'ın cuma günü öldürülmesinin gölgesinde gerçekleşen seçimlerde cumhurbaşkanının yanı sıra il şura üyeleri de belirleniyor. Seçimleri sekteye uğratmak için saldırılar düzenleyen Taliban, sandık güvenliğini sağlayan yüzlerce kadın polisin isimlerini, adreslerini, telefon numaralarını da ifşa ederek sitelerinde yayınladı. Taliban'a karşı büyük bir operasyon yürütülen ülkede güvenlik önlemleri kapsamında önceki gün öğleden sonra başkent Kabil'e araç girişi yasaklandı. Yollarda kontrol noktaları oluşturuldu. Ülke genelinde 400 bin güvenlik mensubu görevlendirilirken, güneydeki Logar eyaletindeki bir sandıkta meydana gelen patlamada dört seçmen yaralandı. Taliban ve diğer hükümet karşıtı silahlı grupların saldırı tehditlerine ve aşırı yağmura rağmen halkın seçime yoğun ilgi gösterdiği belirtildi. Kabilli ev kadını Leyla Niyazi AFP ajansına yaptığı açıklamada,"Taliban'ın tehditlerinden korkmuyorum. Bir gün zaten öleceğiz. Oyumla Taliban'ın yüzüne şamar indirmek istiyorum" dedi. İlk turda hiçbir aday yüzde 50 oy alamazsa 28 Mayıs'taki ikinci tura en çok oy alan iki aday katılacak. İlk turun sonuçları 24 Nisan'da açıklanacak. Seçim sonucu hem yolsuzluk, fakirlik, Taliban tehditleriyle boğuşan halk hem de ABD için kritik. Seçimler, Taliban sonrası ülkenin demokratik olarak cumhurbaşkanı seçmek için sandığa gittiği ikinci seçimler. 2009'da gerçekleşen seçimlere yolsuzluk, şiddet ve düşük katılım gölge düşürmüştü. Seçimlerden zaferle çıkacak isim, ABD'nin ülkedeki misyonunu devam ettirip ettirmeme kararında belirleyici olacak. Karzai seçim öncesi, gelecek yılki çekilme sonrası ülkede kalacak ABD askerleriyle ilgili "İkili Güvenlik Anlaşması"nı imzalamayı reddetmişti. Seçime katılan adaylar ise anlaşmayı imzalayacaklarını söylüyor.
Hürriyet
 
Müzakere Erdoğan İle Değil Türkiye İle 
Muhafazakâr partilerin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liste başı adayı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasına karşı çıktı. Juncker "Müzakereleri Erdoğan ile değil Türkiye ile yürütüyoruz" dedi. Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi'nin dün Berlin'de düzenlediği kongrede AP seçim programı tartışılırken, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakereleri de gündeme geldi. Hessen eyaletinden verilen bir önergede Türkiye ile Avrupa Birliği müzakerelerinin durdurulması istendi. Öneriye Türkiye'de Twitter'a getirilen engellemeler gerekçe gösterildi. Önerge reddedildi. Ancak CDU parti kongresinde kararlaştırılan AP seçim programında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği de reddedildi. Kongre'de 39 yaşındaki Peter Tauber oyların yüzde 97'sini alarak partinin genel sekreteri seçildi. Tauber, Twitter yasağını eleştirdi.
Hürriyet
 
Venezuela'ya Gaz Ambargosu 
İspanya, hükümet karşıtı eylemlerin aylardır sürdüğü Venezuela'ya gözyaşartıcı gaz ve asayiş ekipmanı satmayı tek taraflı olarak durdurdu. İspanya geçen yıl Venezuela'ya 2.6 milyon euro değerinde malzeme satmıştı. İspanya, hükümet karşıtı gösterilerin aylardır devam ettiği Venezuela'ya gözyaşartıcı gaz ve asayiş için gerekli malzemeleri satmayı tek taraflı olarak askıya aldı. İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais'te yer alan haberi dün Avrupa Birliği toplantıları için Atina'da bulunan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, "Polis ekipmanını satmayı askıya aldığımız doğrudur" diyerek kabul etti. Uluslararası Af Örgütü'nün verilerine göre en az 39 kişinin öldüğü, 550 kişinin yaralandığı ve 2 bin kişinin gözaltına alındığı Venezuela'da İspanya- Venezuela çifte vatandaşı olan bir kişi de hayatını kaybetmişti. El Pais'in haberine göre protestolara müdahale etmek için kullanılan malzemelerin satışının askıya alınması kararını Dışişleri, Savunma, İçişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın dahil olduğu bir komisyon geçen ay verdi. Ancak bu karar kamuya açıklanmadı. İspanya Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre geçen yıl Venezuela'ya 2.6 milyon euro değerinde protestolara müdahale ekipmanın satışına izin verildi. İspanyol şirketlerin bu alandaki en büyük müşterisinin Caracas yönetimi olduğu belirtiliyor. İspanya, gösteriler başladığından beri Venezuela'da yaşayan 200 bin vatandaşının durumunu yakından takip ediyor. Garcia-Margallo yaptığı açıklamada Venezuela'nın gösterilerin dinmesi için uzlaşmaya yatkın olmadığını vurguladı.
Milliyet
 
'Game Of Thrones Siyaset İçin Rehber' 
ABD'de yayın yapan kablolu televizyon kanalı HBO'nun, George R. R. Martin'in kült fantastik roman serisi A Song of Ice and Fire'a dayalı dizisi Game of Thrones'un dördüncü sezonu bugün başlıyor. Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında dizinin hayranları yeni bölümleri sabırsızlıkla beklerlerken Yedi Krallık'a hükmeden Demir Taht için verilen kanlı güç savaşı uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından da dikkatle takip ediliyor. Fransa'da yayımlanan Le Courrier International dergisi dizinin dünya basınındaki yansımaları için özel bir ek hazırladı. Dergi, dizinin geçtiği hayali Westeros kıtasının 'jeopolitik dengeleri'yle ilgili bir harita hazırladı. Küresel siyaset üzerine yayınladığı haber ve analizlerle bilinen Foreign Policy dergisi ise 'jeopolitik destanı', 'dış politika için gerçek bir rehber' ifadelerini kullandığı dizinin 'pragmatizm, gizli diplomasi ve güç ittifakı' üzerine düşünmek için etkileyici bir zemin oluşturduğunu yazdı. "Martin'in romanları uluslararası ilişkilerin son derece sofistike ve karmaşık bir felsefesine dayanıyor. Egemen bir devletin tanımı, bir borcun varlığının hükümdarın elini kolunu bağlaması, hüküm sürmenin savaşmaktan daha zor olması, ittifak kurmak için ikna gücü her iktidar sahibinin dikkat etmesi gereken konular" yorumunu yapan Foreign Policy, Lannister hanedanının en az 'Çin kadar güçlü' olduğunu belirtti. Finans çevrelerinde etkili Financial Times gazetesi ise dizinin çekildiği İzlanda ve Hırvatistan gibi ülkelerin bu durumu 'yumuşak güce' çevirebileceğini savundu. İzlanda'da dizinin çekildiği mekanları ziyaret eden 'hacıların' İzlanda'nın turizm gelirine etkisi ele alındı. Guardian ve Daily Telegragh gazeteleri, Game of Thrones'un Ortaçağ tarihinden etkilendiğini belirtip dizinin tarih ve medeniyet tartışmaları için de geniş bir okuma imkanı verdiğini belirtti.
Milliyet
 
Bize Kudüs'ün Varoşları Kalıyor 
İsrail ve Filistin arasında 3 yıl aradan sonra geçen yıl Temmuz ayında ABD'nin arabuluculuğunda başlatılan barış süreci, hafta içinde İsrail'in daha önce taahhütte bulunmasına rağmen 30 Filistinliyi serbest bırakmaması yüzünden yeniden tıkanmıştı. Filistin'in buna cevabı ise İsrail'i uluslararası alanda zora sokacak, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı 15 uluslararası kuruluşa üyelik için harekete geçmesi oldu. Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Konseyi Üyesi Hanna A. Amireh, İsrail 29 Nisan'a kadar 30 Filistinli tutukluyu serbest bırakırsa Filistin'in uluslararası organizasyonlara gitmeyeceğini söyledi. Amireh görüşmelerin içeriğine dair ise ilginç açıklamalar yaptı: "Bize başkent olarak Kudüs'ün bir kısmını Filistin'in başkenti olarak önerdiler. İsrail, Batı Kudüs ve buna ek olarak Doğu Kudüs'ün de yüzde 70'ini istiyor. Yani, bize Kudüs'ün bazı varoşlarını öneriyorlar. Bu bizim için kabul edilemez dedik."
Akşam
 
Kaide'den Suriye'deki Cihatçılara Çağrı 
El Kaide lideri Eyman El Zevahiri, Suriye'deki muhalif gruplara birbirleriyle çatışmaya son verme çağrısında bulundu. Yayınlanan ses kaydında Zevahiri, bu çatışmanın bir zamanlar Usame bin Ladin'in de sağ kolu olarak görülen direniş komutanı Ebu Halid es-Suri'nin ölümüne de yol açtığını dikkat çekti. Bu yüzden muhaliflere Suriye'de karşı karşıya gelmeme uyarısı yapan Zevahiri, "Bu günaha aldananlar her zaman İslamiyet'in düşmanları için savaştıklarını hatırlamalılar" dedi. Ayrıca, Zevahiri Suriye'de savaşan mücahitlerden Müslümanların kanını dökmemelerini ve bağımsız bir hakem kurulunun kurulmasına karşı duranlara destek vermemelerini istedi. Konuşmasında Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) adını anmayan Zevahiri'nin bu açıklaması, çatışmaların sona ermesi için gündeme gelen bağımsız hakem kurulunun kurulmasına olumsuz yanıt veren IŞİD'e gönderme olarak yorumlandı. IŞİD'in bağımsız eylemleri, El Kaide'yle zaman zaman arasının açılmasına yol açıyor. Şubat ayında Ebu Halid'in öldürülmesinden sonra El Kaide, Suriye'deki etkinliğini artırma isteğini reddeden IŞİD'le bağı bulunmadığını açıklamıştı. Ebu Halid'in öldürüldüğü saldırıdan sonra Nusra Cephesi ve cihatçı örgütlerin suçladığı IŞİD ise iddiaları yalanlamıştı. Nitekim cuma gecesi yayınlanan kayıtta Zevahiri, o saldırıyı gerçekleştirenlerin yanlış yaptığını belirtti
Radikal
POLİTİKA 
'Ysk'da Üç Paralel Üye Var' 
Yerel seçim sonuçlarına ilişkin itiraz ve tartışmalar sürerken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'dan, bir başkan ve altı asıl üyesi bulunan YSK'yla ilgili şok bir iddia geldi. "Anlaşılıyor ki birileri milletten verdikleri 45,5 puanın öcünü almaya çalışıyor. Bir siyasi partinin 1946 seçimleri hariç bu kadar haksızlığa uğradığı görülmemiştir" ifadesini kullanan Soylu, "Adana'da kurma kumar masası gibi kurma bir seçim düzeni oluşturulmuştur. Kimse sesini çıkarmıyor" diye konuştu. Soylu, "Ağrı'da haklı itirazlarımızla oylar ancak bir kere sayılırken, YSK bunun sayılmaması için engeller çıkarmaya çalışıyor. Gazetelerde bir kumpanyayla birlikte 15, 16 defa sayıldığı yalanı bir yerden bir yere yayılıyor" değerlendirmesinde bulundu. Seçim sonuçlarına itirazların farklı şekilde değerlendirildiğini söyleyen Süleyman Soylu, şöyle devam etti: "Yalova'da CHP seçimi kazanana kadar sandıklar açılıyor ancak aynı şekilde bizim haklı itirazımız olunca, baskı neticesinde sandıklar açılmıyor. Muğla'da Köyceğiz'i 27 oyla kazanıyoruz, Dalaman'ı 6 oyla kaybediyoruz. İtiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu 27 oy farkın bulunduğu Köyceğiz sandıklarını açıyor, ancak 6 oy farkın bulunduğu Dalaman'da aynı itirazımızı reddediyor. CHP itiraz edince açılıyor ama biz itiraz edince ve daha haklı durumda olunca açılmıyor. Buradan çıkaracağımız sonuç şu, YSK'da üç paralel üye var. Fitneyi yukarıdan aşağıya sarkıtıyorlar. CHP'yi ve temsilcilerini örgütleyip baskı yaptırıyorlar, aynı zamanda CHP ile ittifak yaparak, itiraz edilen yerleri AK Parti'nin karşıtlarına vermek için organizasyon kuruyorlar. Bunu görmemek için dünyada her şeyden bihaber olmak lazım." Soylu, "Adana, Ağrı, Yalova, Köyceğiz, Dalaman'da ciddi şekilde paraleller ile CHP'nin ilişkileri söz konusudur. Canımıza tak etti" diye konuştu.
Vatan
Kara Kampanya İkazı
Türkiye'nin 2015 BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Geçici Üyeliği temasları için ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Daimi Temsilcilikte bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'deki iç seçim kampanyasından çıkıp, uluslararası seçim kampanyasına girdiğini belirten Davutoğlu, yurt dışındaki Türk okullarıyla ilgili soru karsısında şunları söyledi: Bu sorular tekrar tekrar gündeme geliyor. Biraz da Türkiye'nin genel gündemi ile ilgilenseniz çok iyi olur. Bu gelişmelerde beni en çok üzen hususlardan bir tanesi maalesef bir mektupla bir çok yetkiliye Türkiye'nin şikâyet edilmiş olmasıdır. Yani biz geçmişte bu okullara her türlü desteği verdik. Benim yurt dışına gidip de okulları ziyaret etmediğim hiçbir örnek yok. Her zaman Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız yurt dışı ziyaretlerinde hep destek verdik. Bu okulların sorunlarını çözmeye çalıştık. Yaşananları gördüğümüzde sivil toplum faaliyetlerinin ötesine geçen çalışmalar hatta New York'ta, Washington'da dağıtılan mektuplar, açıkça Türkiye'yi ve kendi vatanını bu derece sorumsuzca şikâyet eden yaklaşımlar bu faaliyetlerin nereye hizmet ettiği konusunda sorgulama hakkını doğuruyor. Türkiye'yi şikâyet eden mektupları da her zümün gündeminizde tutmanız lazım.
Akşam

SPOR 
Rakamlar, G.Saray-Fenerbahçe derbisi öncesinde maç hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Bu sezon iki takımın golleri attığı ve yediği dakikalar, Arena'daki randevuya ışık tutuyor. Cimbom, ligde bu sezon en çok golü maçların ilk 15 dakikalık bölümünde buldu. G.Saray bu dilimde 11 gol attı. Fenerbahçe ise oldukça zıt bir görüntü çizdi. Sarı lacivertliler, en çok golü maçların son 15 dakikalık bölümünde bulurken 16 kez gol sevinci (uzatmalar dahil) yaşadı. G.Saray ile F.Bahçe'nin son 41 lig maçında öne geçen takım sadece 3 kez yenildi. Söz konusu dönemde Fenerbahçe öne geçtiği 20 maçtan, Galatasaray ise 9 karşılaşmadan galip ayrıldı, 9 maç da berabere sonuçlandı. Öte yandan Aslan, ligde bu sezon ilk golü attığı 13 maçı da (9 galibiyet, 4 beraberlik) kaybetmedi. Kanarya ise 16 kez öne geçip 1 kez yenildi.
Hürriyet
 
Beşiktaş, ligde sıkıntılı günler geçiren Kayserispor'a acımadı: 2-1. 14'te Veli ortaladı, Almeida, Simic'ten seken topa ceza alanı dışından sert vurdu. Sinan son anda kornere çeldi. 25'te Mouche'nin şutunda, Tolga topa sahip oldu. 35'te Almeida sol çaprazdan sert vurdu, Sinan bir kez daha gole izin vermedi. 36'da Olcay topu altıpastan auta gönderdi. 43'te Almeida topu kafa ile topu Olcay'a kazandırdı. Onun aşırtma vuruşunda Sinan çaresiz kaldı: 1-0. 46'da Almeida ortaladı, Olcay'ın kafa vuruşu auta gitti. 47'de Nobre, kaleci ile karşı karşıya pozisyonda topu yandan dışarı gönderdi. 64'te Almeiada'nın kafa şutunu Sinan kurtardı. 68'de Oğuzhan ceza alanına doğru topu sürdü, önünü boşalttı ve kaleyi gördüğü anda şutunu çekti: 2-0. 70'te soldan gelen ortayı iyi takip eden Nobre kafayı vurdu, ama şutu isabetsizdi. 90+3'te Okay yakaladığı fırsatı iyi değerlendirerek farkı bire indirdi: 2-1.
Star
 
Ezeli rakibi F.Bahçe'yi evinde ağırlayacak olan G.Saray'da tüm camia derbide alınacak galibiyete odaklandı Başkan Aysal ise tam bir haftadır gerek oyunculara yemek vererek gerekse teknik heyet ile Florya'da toplantı yaparak bu karşılaşmaya herkesi tek tek hazırlıyor. Aysal önceki gün Florya Metin Oktay Tesisleri'nde barbekü partisinde yönetim de dahil herkesi bir araya getirirken daha sonra ise Burak Yılmaz ve Didier Drogba'yı yanına çağırıp özel bir toplantı gerçekleştirdi. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılabilmek için F.Bahçe maçının çok önemli olduğunun altını çizen Aysal ayrıca tüm camianın F.Bahçe karşısında alınacak bir galibiyete de ihtiyacı olduğunu iki yıldızına da ısrarla söyledi. Diğer arkadaşlarına da yaptığı konuşmanın bazı bölümlerinin aktarılmasını isteyen Aysal, "Pazar günü sahada 11 tane Metin Oktay görmek istiyorum. F.Bahçe karşısında tüm takım Metin Oktay Ruhu ile oynamalı. Sahada forması terlemeyen oyuncu görmek beni üzer. Çok şükür öyle bir şey ile şu ana kadar hiç karşılaşmadım. Mağlup olmak beni üzmüyor, formanızı terletin yeter" ifadelerini kullandı. İKİ futbolcu da Ünal Aysal'a bu konuda söz verirken ardından da takım arkadaşlarının yanına dönerek herkese Aysal'ın bu sözlerini aktardılar.
Vatan
 
Finlandiya'nın Başkenti Helsinki'de düzenlenen Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Rıza Kayaalp, Türkiye'nin gururu oldu. Altın madalya mücadelesinde Bulgar Dimitrov'la karşılasan Rıza Kayaalp, önce rakibini minder dışına çıkartıp 1 puan aldı. Pasif güreşen ve ihtar alan Bulgar sporcuyu yerde isteyen Rıza Kayaalp bir daha da ayağa kalkmasına izin vermedi. Sürekli sağa sola rakibini çırpan ve puanları toplayan Rıza ilk yarı bitmeden 9-0'ı yakaladı ve sayı tuşuyla altına ulaştı. Üst üste 3. kez Avrupa şampiyonu olan sporcumuz Rıza Kayaalp, kariyerinde böylece 4. Avrupa şampiyonluğu da elde etmiş oldu. Cenk Ildem ise finalde Ermeni Arthur Aleksanyan'a 5-0 yenilip gümüş madalyada kaldı. Finale gelene kadar bütün rakiplini sayı vermeden mağlup eden Ermeni sporcu karsısında varlık gösteremeyen Cenk Ildem, ilk kez Avrupa ikinciliği elde etti. Güreste bronz madalya mücadelesi veren Rahman Bilici ise hakemlerin taraflı yönetimi yüzünden Azeri rakibine 9-8 yenildi ve madalya sansını yitirdi.
Akşam
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme