6 Mayıs 2014 Salı

06.05.2014 Genel Gündem06.05.2014 Salı

GÜNDEM

Adana'da 9 Polise 47'şer Yıl İstendi 
Adana Cumhuriyet Savcısı Şükrü Uçkan ve Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman Köse'nın suç duyurusuyla başlayan yasadışı dinleme soruşturmasında hazırlanan iddianame kabul edildi. Savcı Şükrü Uçkan, kendisinin 'Fırat Yalçıntekin' kimliğiyle Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan, Süleyman Köse ise 'Tunahan İnan' kimliğiyle Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan dinleme kararıyla cep telefonlarının yasa dışı dinlendiğini öne sürerek, şikayetçi olmuştu. 8 Nisan'da 9 polis memuru gözaltına alındı. Polislerden 8'i tutuklandı ancak itiraz üzerine 6 gün sonra tahliye edildiler. Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Doğan, 'cebir, tehdit kullanarak zorla haraç almak, silahla adam yaralamak, çek senet tahsilatı yapmak gibi haksız ekonomik çıkar sağlamak üzere örgüt kurduğu ve yönettiği' iddiasıyla mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemelerinin yasadışı olduğuna dair Uçkan ve Köse'nin şikayetlerini soruşturdu. Yapılan soruşturmada aralarında başka hakim, savcı ve polislerin de olduğu 107 kişinin telefonlarının dinlendiğini saptadı. Başsavcı Vekili Ali Doğan, suç tarihinde İstihbarat Şube Müdürü İsmail Bilgin, Şube Müdür Yardımcıları Ertuğrul Yetkin ve Aytaç Akyol ile polis memurları Fevzi Mert, Ramazan Kasap, Abdullah Karaca, Ahmet Senal, Hasan Serçe, Mehtap Avcu ifadeleri aldı. Zanlı polisler, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyip, dinleme yaptıkları kişilerin hakim veya savcı olduğunu bilmediklerini savundu. 42 sayfalık iddianamede, dinlemelerin sahte isimler ve suç uydurmak suretiyle bilerek, isteyerek ve sistemli şekilde yapıldığı, konuyla ilgili hakim kararı olmasına rağmen eylemi suç olmaktan çıkarmadığı belirtildi. Savcı Doğan, 9 polis için tutuklama istedi
Vatan


2. Toma Raporu Dosyada 
Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin gaz fişeğiyle ağır yaralanan ve 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın yaralandığı gün TOMA kamerasından çekilen görüntülere ilişkin Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan rapor, soruşturma dosyasına girdi. 155 sayfalık raporda, Berkin Elvan'ın vurulduğu sokağın başında bekleyen TOMA'nın kamerasından çekilen 35 dakikalık görüntüye ilişkin bilgilere yer verildi. TOMA kamerasından alınan görüntülere ilişkin daha önce de bilirkişi İlhan Koç'un hazırladığı rapor soruşturma dosyasına girmişti. Koç'un hazırladığı raporda, "DVD içerisinde 27 Mayıs 2013 ve 28 Mayıs 2013 tarihli bir TOMA aracına ait ön ve arkadan çekilmiş kamera görüntüleri olduğu anlaşılmıştır. TOMA aracının ön cephesinde bulunan eylemci gruba aracın arkasından gaz fişeği sıkarak müdahale eden çevik kuwet polisi ekibinin görüntüleri fotoğraflanarak hazırlanan raporda sunulmuştur" denilmişti.
Hürriyet

Datça'ya Kıymayın 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün, Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'ne ait yeni Çevre Düzeni Planı Revizyon kararları büyük tartışma yarattı. Uzmanlar, yeni planın Datça'da hem yöre halkının turizm yapmasını engelleyeceği hem de el değmemiş doğanın yok edileceğini belirtiyor. Muğla Mimarlar Odası üyesi Necati Sağır, birinci derece tarım arazilerinde, turizm tesis alanlarının oluşturulmasının büyük hata olduğunu vurgulayarak "Mesudiye Ovası, Palamutbükü Ovası ve Kızlanaltı milyonlarca yılda oluşan tarım arazileridir. Tarım arazilerinin imara açılması kadar yanlış bir durum olamaz" dedi. Sağır, Knidos Antik Kenti"ne çok yakın olan Bağlarözü"ne marina yapılacak olmasının kirliliğe ve yapılaşmaya neden olacağını da belirtti. Mimar Necati Sağır, yeni plana ilişkin 400'e yakın itirazın yapıldığını da hatırlatarak, "İtirazların değerlendirilmesinden sonra kararın açıklanması bekleniyor. Umuyorum, itirazlar dikkate alınır" dedi.
Vatan


Genelkurmay: TSK'da 'Paralel' İhracı Yok! 
Milli Güvenlik Kurulu'nun son toplantısının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Fethullah Gülen cemaatine yakın isimlerin ihracı için hazırlık yapıldığı yönündeki iddialar yalanlandı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, hafta sonu bazı gazetelerde yer alan haberlerle ilgili şu açıklama yapıldı: "Bazı basın yayın organlarında; 30 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen MGK toplantısında ele alınan kararlardan birisinin de, TSK içinde yer aldığı iddia edilen paralel yapılanmaya yönelik tedbirlerle ilgili olduğu ve bu kapsamda söz konusu yapılanmayı esas alan bir araştırma başlatıldığı, bunun sonucunda Yüksek Disiplin Kurulu ve 2014 yılı Ağustos ayındaki YAŞ toplantısında bazı personelin TSK'dan ihraç edileceğine yönelik haberler yer almıştır. Ağustos ayı olağan YAŞ toplantısına yönelik çalışmalar, kurumsal hafıza ve teamüller çerçevesinde ve normal seyrinde sürdürülmektedir. Söz konusu haberler gerçek dışıdır." Genelkurmay, bir diğer açıklamasında da TSK'da tüm faaliyetlerin, kanun, yönetmelik ve yönergeler çerçevesinde yürütüldüğünü belirtilerek, şöyle denildi: "Bu bağlamda TSK'da, dayanağını yasal mevzuattan almayan hiçbir işlem yapılmamaktadır. Diğer taraftan TSK'da hiçbir dönemde personel arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapılmamıştır. TSK'da ayırma işlemleri; yasalarda belirtilen nedenlere ve somut, hukuki delillere dayanarak yapılmaktadır. Konu ile ilgili iddialar gerçek dışıdır."
Vatan

Yasadışı Dinlemeye Takipsizlik 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2011 yılında başlatılan "Selam örgütü soruşturması", kamuoyuna "7 bin kişinin dinlendiği" haberleriyle duyuruldu. Soruşturma uzun süre TMK 10. Madde'yle yetkili Savcı Adem Özcan tarafından yürütüldü. Özcan'ın Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanmasının ardından dosya "terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosuna" verildi. Dosya bu süreçte son olarak 25 Aralık soruşturmasını da yürüten savcılardan biri olan İrfan Fidan'a verildi. Soruşturma dosyasına 2014 yılına ait yeni bir dosya numarası verildi. 3 yıldır yürütülen soruşturma dosyası üzerinde incelemesini tamamlayan Savcı Fidan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazı isimler hakkında takipsizlik kararı verdi. Bir kısım şüphelilerin de ifadesini almaya karar verdi. Şüpheliler bu hafta içi ifade vermek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na çağrıldı. İfadeye çağrılan isimler arasında kamuoyunda 'Umut davası' olarak bilinen Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi olaylarını da kapsayan davanın sanıklarından Abdülhamit Çelik de yer alıyor. Aynı soruşturma kapsamında bir derneğin yöneticisi Adem Yerlikaya da ifadeye çağrıldı. Yasadışı dinlendiği ortaya çıkan Yenişafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ve Star Yazarı Hakan Albayrak ile İHH Başkanı Bülent Yıldırım da önümüzdeki günlerde savcıya ifade verecek.
Akşam

Ege'de Yine Ölüme Yolculuk 
Aydın'ın Kuşadası ilçesinden Yunanistan'ın Sisam Adası'na geçmeye çalışan kaçakları taşıyan tekne, Ege Denizi'nin uluslararası sularında alabora oldu. Kaçaklardan 36'sı kurtarılırken 22'sinin cesedine ulaşıldı. Kayıp olduğu sanılan 10 kişi de aranıyor. Türkiye'den Sisam Adası'na geçmek isteyen kaçakları taşıyan tekne, önceki gece 03.00 sıralarında Sisam Adası'na 6 mil kala alabora oldu. Gecenin karanlığında yaşam mücadelesi veren yabancı uyruklu kaçaklardan ikisi Patmos Adası'ndan Kuşadası Limanı'na gittiği öğrenilen 'Azamara Journey' adlı kruvaziyer gemisinin personeli ve yolcuları tarafından tesadüfen fark edildi. İki kaçak, gemiye alınarak kurtarıldı. Bir kaçağın da cesedi çıkartıldı. Gemi personeli diğer kaçakları ararken, geminin kaptanı da telsiz anonslarıyla durumu Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine bildirdi. Bölgeye Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait helikopter ve sahil güvenlik botları sevk edildi. Bir balıkçı teknesi kurtarma çalışmalarına destek verdi. Kruvaziyer gemisi Azamara Journey, biri ölü üç kaçağı Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine teslim edip, 600 yolcusuyla Kuşadası Limanı'na gitmek üzere seferine devam etti. Olay yerinin Seferihisar'a 20 mil mesafede olması nedeniyle Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin herhangi bir müdahalede bulunmadığı bildirildi. Arama kurtarma çalışmalarında Suriye ve Iraklı oldukları belirlenen toplam 36 kaçak kurtarıldı. 12'si kadın, 4'ü çocuk toplam 22 kaçağın ise cesedine ulaşıldı. Kaçakların ifadelerinden 10 kadar kaçağın ise kayıp olduğu belirlendi.
Radikal

EKONOMİ 
Gram Altın 88, 5333-88, 6971
ABD Doları 2, 0993-2, 1028 / Euro 2, 9138-2, 9177 / İngiliz Sterlini 3, 5429-3, 5470

'Para Sayma Makinesine ÖTV Yok' 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu"nda gündeme gelen para sayma makinesi ile ilgili sorulara, "Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanununa ekli listelerde yer almayan para sayma makinesi, ÖTV'nin konusuna girmediğinden söz konusu makinelerden özel tüketim vergisi alınmamaktadır" yanıtını verdi. CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, bir önergeyle Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu" kapsamında yapılan aramalarda bulunan para sayma makinesini sordu. Baydar önergesinde, "Para sayma makinası satın almak için herhangi bir bakanlıktan izin alınmakta mıdır? Para sayma makinelerinden Türkiye'de imalatçısı var mıdır? Para sayma makinelerinden ÖTV, KDV veya herhangi bir vergi alınmakta mıdır? 2002-2013 yılları arasında ülkemizde kaç adet yerli ya da ithal para sayma makinası satılmıştır?" sorularını yöneltti. Başbakan Erdoğan adına önergeyi yanıtlayan Bakan Şimşek, şunları kaydetti: "Para sayma makinelerinin tesliminde yüzde 18 oranında KDV uygulanması gerekmektedir. Ayrıca ÖTV Kanunu'nun birinci maddesinde verginin konusuna giren hususlar belirtilmiştir. Anılan maddeye göre, ÖTV Kanununa ekli listelerde yer almayan para sayma makinesi, ÖTV'nin konusuna girmediğinden, söz konusu makinelerden ÖTV alınmamaktadır. Ayrıca sanayi sicil kayıtlarına göre ülkemizde para sayma makineleri imalatçısı olarak sadece Teknosel Ltd. Şti.'nin bulunduğu anlaşılmıştır. İthal edilen para sayma makineleri ise Türk Gümrük Tarife Cetveline göre metal paralan ayıran, sayan/ paketleyen makineler ve banknot sayma makineleri şeklinde sınıflandırılmaktadır."
Hürriyet

Gümrüklerde Tek Pencere Uygulamasına Geçilecek 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2011 yılında Gürcistan'a pasaportsuz seyahat imkânı tanıyan, kimlikle geçiş uygulamasının hayata geçirildiğini ve Batum Havalimanı'nın ortaklaşa kullanıldığını belirterek, "Yakında gümrüklerde tek pencere uygulamasını başlatacağız" dedi. Cumhur-başkanı Abdullah Gül, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi: "Ziyaretimizi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bazı milletvekilleri ve iş adamlarıyla gerçekleştireceğiz. Heyete daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılacak. 6 Mayıs günü gerçekleştirilecek Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Zirvesi, esasen üç ülkenin dışişleri bakanları, bir süredir bu formatta bir araya geliyorlardı. Şimdi bu süreci cumhurbaşkanları düzeyine taşıyarak yeni bir çerçeveye oturtacağız. Türkiye, Güney Kafkasya'daki bu iki ortağıyla birçok önemli projeyi hayata geçirdi. Bakü- Tiflis-Ceyhan petrol ve Bakü-Tiflis- Erzurum doğalgaz boru hatlarıyla halklarımızın refahını artırmaya gayret ettik. Şimdi Bakü-Tiflis- Kars demiryolu ve Trans Anadolu doğalgaz hattı gibi süper öneme sahip projeler üzerinde çalışıyoruz. Tüm bu projelerle Güney Kafkasya'da istikrar ve refahı pekiştirmeyi amaçlıyoruz."
Hürriyet

Gıda Ve Giyimdeki Artış Enflasyonu Körükledi 
Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksini (Yİ-ÜFE) açıkladı. Aylık bazda TÜFE yüzde 1.34, Yİ-ÜFE yüzde 0.09 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9.38, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 12.98 olarak gerçekleşti. Böylece enflasyon, nisan ayında son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aylık en yüksek artış, giyim ve ayakkabı kaleminde gerçekleşti. En fazla fiyat artışı ürün bazında yüzde 25.82 ile kadın gömleği olurken, onu yüzde 23.49 ile kadın ceketi, yüzde 18.41 ile kadın eteği takip etti. Gıda ve alkolsüz içeceklerde ise yüzde 1.42 artış kaydedildi. Ancak nisan ayında fiyatı en çok düşen ürün, yüzde 35.45 düşüşle patlıcan oldu. TCMB, yıllık enflasyonun "etkilerinin hissedildiği vergi ayarlamaları ve döviz kuru dahilinde ile bir süre daha yüksek" seyretmesini bekliyor. Ancak, TL'deki değerlenmenin kalıcı olması, iç talebin ılımlı seyri ve gıda fiyatlarına ilişkin arz yönlü belirsizliklerin azalması durumunda, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren gerilemeye başlayacağını öngörüyor. Yıl sonu beklentisini ise yüzde 7.6'da tutuyor. Rakamları değerlendiren ve TCMB'nin politikasına ilişkin tahminlerde bulunan İş Yatırım Ekonomisti Uğur Küçük, "Nisan verileri, enflasyonun mayıs ayında yüzde 9.5'in üzerine çıkacağına işaret ediyor. Sıkı para politikası yoluyla enflasyonla mücadeleye devam eden Merkez Bankasının, 22 Mayıs'ta politika faizini indirmesi çelişkili olur" dedi. Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz de, "Sıkı duruşun korunup enflasyon trendi kontrol altına alındıktan sonra kalıcı faiz indirimi döngüsünün eylül ayında başlamasını bekliyoruz" diye konuştu. Gıda fiyatlarına dikkat çeken FinansInvest Başekonomisti Burak Kanlı ise şunları söyledi: "Olumsuz hava şartları sebebiyle gıda fiyatlarının bu yıl yüksek seyretmesi ihtimali yüksek. Bu da yıllık enflasyondaki düşüş alanını sınırlıyor. Haziran ayına kadar yüksek seyredecek enflasyon, sonrasında baz etkilerden dolayı düşecek. Ama sonuç olarak bu yıl enflasyon bakımından iyi bir yıl olmayacak."
Türkiye

Dünya Perakende Devleri Alım İçin Türkiye'ye Geliyor 
Dünya perakende devleri alım için rotayı Türkiye'ye çevirdi. Tüm dünyadan 4-5 milyar dolarlık alım yapan Japon dünya devi Uniqlo'nun da aralarında bulunduğu 37 alım heyeti TGSD'nin 8-9 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği İstanbul Moda Konferansı'na katılacak. İngiltere'nin en büyük hazır giyim gruplarından Arcadia'nın da alım için geleceğini belirten Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin şunları kaydetti: "İstanbul 7. Moda Konferansında Japon dünya devi Uniqlo'nun Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Yoshihiro Kunii, TOM Ford International Kişiye Özel Üretim Müdürü Luigi D OrsognaBucci ve Arcadia COO'su David Shepherd'ın da aralarında bulunduğu çok önemli misafirleri ağırlayacağız. Uniqlo'nun CEO'su Türkiye'ye ilk defa geliyor. Türkiye'den ilk defa mal almaya başlamalarını umuyoruz. Uniqlo, tüm dünyadan 4-5 milyar dolarlık alım yapıyor. Eğer bunun yüzde 5'ini Türkiye'ye kaydırabilirsek önemli bir iş yapmış olacağız." Negrin, bu iki devle birlikte 37 alım grubunu Türk üretici firmalarıyla bir araya getireceklerini belirterek, "Yakaladığımız ivme ve güçlü alım rüzgarıyla 18 milyar doları yakalayan ihracatımızı 2014 sonunda 20 milyar dolara çıkaracağımıza inanıyorum" dedi.
Türkiye

Emlak Konut İmzası Ankara'ya Taşınıyor 
Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle konut projeleri gerçekleştiren Emlak Konut GYO, rotasını Başkent'e çevirdi. Emlak Konut GYO, Ankara Etimesgut'taki arsasını ihaleye çıkaracağını duyurdu. 3 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek ihalede, arsa alanı 18 bin 228 metrekareden oluşuyor. İhale, 14.30'da Emlak Konut genel merkezinde gerçekleştirilecek. Emsale esas inşaat alanı 27 bin 342 metrekareyi bulan arsa, kapalı zarf teklif alma, pazarlık ve açık artırma usulüne göre 2 oturum halinde ihale edilecek. İhaleye çıkan arsa alanı 18 bin 228 metrekareyken emsali ise 1.50 olarak belirlendi. 2003 ile 2013 yılları arasında yaklaşık 93 bin bağımsız bölümün ihalesini yaparak üretim rekoru kıran Emlak Konut GYO, mega kentler oluşturma ve kentlerin marka değerine katkıda bulunma konusundaki vizyonu çerçevesinde özel sektörle işbirliği halinde üretimini sürdürüyor. Yatırımcılar nezdinde gelişen Ankara için fırsat sunan ihalenin ilk oturumu 3 Haziran'da gerçekleştirilecek. Anahtar teslim ve gelir paylaşımı modeliyle geliştirilen projelerinde 2014 yılında hız kesmeyen Emlak Konut GYO, önümüzdeki süreçte Ankara'da İstasyon Mahallesi'nde 124 dönüm üzerinde yapılması planlanan otel, ofis, konut ve ticari ünitelerden oluşacak bir projenin daha ihalesini de gerçekleştirecek. İstanbul ve çevresinde geliştirdiği marka projelerin ardından şimdi de Ankara'ya prestijli bir yaşam merkezi kazandırmaya hazırlanan Emlak Konut GYO, 2014 yılında İstanbul, Kocaeli ve Ankara'da yeni ihalelere çıkacak.
Star

Afşin-Elbistan'a Çinliler Talip 
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Afşin-Elbistan'da kömür havzasının kullanımı ve santral yapımını da içeren ve toplam yatırım tutarı 10-12 milyar dolar olacak yatırım için Çin ile görüştüklerini söyledi. Reuters'ın sorularını yanıtlayan Yıldız, "Afşin-Elbistan sahasında 10-12 milyar dolarlık yatırım söz konusu olacak. Bu işin içinde kömür sahalarının kullanımı da olacak. Çin ile bu konuda görüşüyoruz" dedi. Elektrik Üretim A.Ş. ile TAQA arasındaki Afşin-Elbistan kömür havzasında 8,000 megavat kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren 12 milyar dolarlık hükümetlerarası anlaşma Ocak 2013'te imzalanmıştı. Ancak Ağustos'ta TAQA firması yatırımı erteleme kararı almasının ardından Enerji Bakanlığı diğer talipli ülke ve şirketler görüşmelere başlamıştı. Anlaşmanın ne zaman imzalanacağına dair bir tarih vermenin mümkün olmadığını kaydeden Yıldız, "Burası büyük bir proje. Afşin-Elbistan sahasında projeyi doğru kurgulamamız lazım" dedi.
Vatan

Avrupa Komisyonu Türkiye'nin Büyüme Tahminini Yukarı Çekti 
Avrupa Komisyonu, bahar ekonomik tahminler raporunda Türkiye'nin 2014 büyüme beklentisini yüzde 2,6'ya, 2015 büyüme beklentisini yüzde 3,3'e yükseltti. Komisyon'un 3 ay önce yayımlanan raporunda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği öngörülmüştü. Komisyon Türkiye'de geçen yıl yüzde 9,8 düzeyindeki işsizlik oranının bu yıl yüzde 10,5 ve gelecek yıl yüzde 10,4 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyor. Komisyon, 2013'te yüzde 7,5 olan enflasyonun 2014'te yüzde 8,6'ya çıktıktan sonra 2015'te yüzde 7,4'e gerilemesini, GSYH'nin yüzde 7,6'sı düzeyindeki cari açığın da bu yıl yüzde 6, gelecek yıl yüzde 3,9'a ineceğini öngörüyor.
Akşam

Tavan Fiyata 10 TL Zam 
İç hat uçuşlarında tavan fiyat uygulamasının başlamasından 5 ay gibi kısa bir süre sonra ve özellikle tatil sezonun açılmasıyla, bilet fiyatları 450 liraya ulaştı. Geçtiğimiz günlerde havayolu şirketleri yaz aylarında yurtiçi uçuşlarda bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için başlatılan 299 liralık 'tavan fiyat' uygulamasının sona erdiğini açıkladı. Gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yapan Lütfi Elvan, "Yeni tavan fiyatın 309 TL olarak uygulanması konusunda havayolu şirketleri mutabakata vardılar, bize beyan ettiler. Geçtiğimiz beş ayda kurda meydana gelen yükselme ve maliyetlerdeki artış nedeniyle 10 liralık bir artışa gidildi. Tavan bilet fiyat uygulaması, önümüzdeki dönemde olağanüstü bir durum olmaması halinde bu şekilde devam edecektir" ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamanın ardından bilet fiyatlarında bir düşüş gözlense de özellikle tatil bölgelerine yapılacak uçuşların bazılarında tavan fiyat uygulamasına dikkat edilmediği belirlendi. Havayolu şirketlerinin tavan fiyat uygulamasının sona erdiğini açıklamasının ardından bazı uçuşlar 450 liraya kadar çıktı. Ancak tavan fiyat uygulamasına getirilen 10 liralık zammın ardından da en pahalı uçuşun fiyatı 350 liraya kadar düştü. Cuma günü yurtiçi uçuşlarda tavan fiyatın sona erdirildiğinin bildirilmesinin ardından açıklama yapan TÖSHİD yetkilisi şunları söylemişti: "Karar alınırken, havayolu şirketleri kerhen ve nezaketen 'tamam' demişti; söz konusu toplantıda bakan, uygulamanın mart ayı sonrasını da kapsayacağını belirtmiş ama havayolu şirketleri sessiz kalmıştı." Reuters'a bilgi veren bir THY yetkilisi de, "Karar bir iyi niyet göstergesiydi. Ancak, firmalar buna uymadı" dedi.
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Her Şey Yalanmış 
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu kapsamında suçlanan 4 eski bakan hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin dünkü görüşmeleri dün TBMM'de tartışmalı geçti. 3 bakan kürsüden kendini savundu. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 17 Aralık süreci sonrası dün ilk kez Meclis'te kürsüye çıktı. "Saati anlat", "Saatin kaç, saatin nerede" diye laf atılan Çağlayan, süre tartışmalarından sonra şu konuşmayı yaptı: "İtibarsızlaştırma kampanyasıyla karşı karşıyayım. Her türlü yalan, iftira, hukuksuz dinlemeler montajlar karşımıza çıkarıldı. Makamımı, hatta özel kalemimi işadamlarına tahsis ettiğim iddiasını aynen kabul ediyorum, kendimi de çalışma arkadaşlarımı da bu ülkede çivi çakan, taş üstüne taş koyan işadamlarına amade ettim, etmeye de devam edeceğim. Bu suç ise 20 yıldır işlediğimi kabul ediyorum. Zor olan benim ve oğlumun bu işin içine çekilmesidir. Büyük bir yalanla karşı karşıyayız. Bu saat tarafımca alınmış bedeli tarafımca ödenmiş ve mal beyanıma da girmiştir. Bir diğer istismar konusu Reza Zarrab'ın uçağı ile umreye gittiğim iddiası. Defalarca haca ve umre ziyaretleri yaptım. O ziyareti de bir acenta üzerinden gerçekleştirdim, bedeli de tarafımca ödenmiştir, belgesini gösteriyorum. İstanbul Atatürk Havalimanı'na Gana'dan gelen uçaktaki 1.5 ton altınla ilgili soruşturmaları engellediğim iddiası. Bütün işlemler gümrük ve ticaret müfettişlerince yapılmıştır, kaçakçılık yasası kapsamına girmediği için gümrük yasası uyarınca idari para cezası uygulanmış, sonra bu karar mahkemeye yapılan itirazla kalkmıştır. Ortada bir vergi kaybı yoktur. Zarrab'a İran'da yaptığı ihracatıyla ilgili kolaylık sağladığım iddiası. Halkbank, hem kamu bankası olması hem de 1980'den beri İran'da temsilciliği olduğu için devrede. Bu olay tamamen uluslararası mevzuata da uyundur." Eski AB Bakanı Egemen Bağış: "Gözü dönmüş bir örgütün sistematik karalama kampanyasına maruz bırakıldım. Organize bir algı operasyonuna, itibar cellatlığına girişildi. Artık susmayacağız, yutkunmayacağız. Dün bize irticacı yaftasını yapıştırmaya kalkanlar bu sefer siyasi bir montaj ses kaydı üzerinden bizim imanımızı sorgulamaya ve sorgulatmaya kalktılar. Rıza Sarraf'ı 5 yıldır tanırım. Kendisini 15 yıldır tanıdığım çok değerli sanatçı Ebru Gündeş vasıtasıyla tanıdım. Üç kez toplamda 1.5 milyon dolar rüşvet almak iddiası külliyen yalandır, iftiradır. Siyasi hayatımda birçok insanın vize başvurularında insani çerçevede yardımcı oldum. Sarraf'ın babasından da vize yardım talebi aldım, ama başvurmadılar bile. Alınmamış bir vize için yardımcı olduğum iddiasıyla 500 bin dolar aldığımı iddia ettiler. Otel projesine aracılık yaptığım ve bir 500 bin daha aldığım iddia edildi. Bir etkinlikte karşılaştığımızda bir yakınımızdan otel yapmak için bina aldığını söyledi, ben her ikisine de 'Hayırlı olsun' dedim. Dahlim olmadı." Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler: "Bu soruşturma başından operasyon aşamasına kadar bir sürü usulsüzlük var. Yasalara aykırılık içermektedir, hukuki değil siyasidir, itibarsızlaştırmaya yöneliktir. İstanbul Başsavcısıyla cep telefonumdan yapılan konuşma bile sızdırılmıştır. Kim bir bakanla başsavcının telefonunu hangi yetkiyle dinleyip sızdırabilir, hazin bir olaydır. Bir bakan şüpheli adledilemez, savcı bir bakan hakkında soruşturma yapmaya yetkili değildir. İddiaların da kanuni unsurları yoktur." Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, savunma hakkını kullanmayacağını beyan ederek kürsüde konuşmadı.
Hürriyet

4 Eski Bakanı Tek Komisyon Soruşturacak 
Çağlayan, Güler, Bağış ve Bayraktar için dün Meclis'ten soruşturma kararı çıktı. 453 milletvekilinin oylarıyla kabul edilen AK Parti'nin önergesiyle 4 eski bakan için tek bir soruşturma komisyonu kurulacak. Gizli oylamaya 469 vekil katıldı. 6 çekimser, 1 boş, 9 ret oyu kulanıldı. 15 kadar AK Partili vekilin katılmadığı oylamada, parti yönetiminin olumlu oy istemesine karşın 9 AK Partili ret ve 6 AK Partili de çekimser oy kullandı. Komisyonda 15 üye olacak. Üyeler, partilerin temsil oranına göre kurayla belirlenecek. Önergeyi veren veya daha önce bu konuda görüşünü açıklamış milletvekilleri üye olamıyor. Komisyon, kamusal ve özel kuruluşlardan bilgi, belge isteme, gerekli gördüklerine el koyma hakkında sahip. Komisyonun, bakanları da dinleme yetkisi var. Savcılardan, tanık ve bilirkişileri gözaltına aldırarak zorla ifadeye getirtmeleri istenebiliyor. 2+2 aylık çalışma süresi var. Yüce Divan kararı çıkması durumunda Genel Kurul'da en az 276 vekilin oyu gerekiyor.
Hürriyet

'Yeni Türkiye' İlham Kaynağı 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nca düzenlenen "Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu toplantıda konuştu. Çelik, konuşmasında hem kendi değerleriyle gurur duyan hem de demokrasi, insan hakları ve çoğulculuk gibi evrensel değerleri benimseyen Türkiye'nin, 2002 yılından bu yana yaşadığı deneyimlerle pek çok ülkeye ilham kaynağı olabileceğini söyledi. Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu BM Yasası'ndaki ilke ve hedefleri her zaman güçlü şekilde savunduğunu belirten Çelik, "Ülkemiz, BM gündemindeki tüm konularda yapıcı rol oynayarak, uluslararası platformlarda aktif sorumluluklar üstlenmeye gayret etmektedir" dedi. Kültürel faaliyetlerle yaratıcılık arasındaki ilişkiye de değinen Çelik, "Bir ülkenin sahip olduğu kültürel değerler, yatırımları da doğrudan etkilemektedir. Bu noktada da özellikle global şehirlerin 21. yüzyılda başarılı olabilmesi için yaratıcılık kültürüne ihtiyacı vardır" diye konuştu.
Akşam

Çocuğa Cinsel Saldırıya 39 Yıl 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda ceza artırımına gidileceğini açıklayarak, "Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar bundan sonra 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet alanlar 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumlarında kalacaktır" dedi. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında Arınç özetle şunları söyledi: 15 yaşını bitirmiş çocukların yetişkinler tarafından kandırılarak veya ikna edilerek cinsel ilişkiye girilmesi halinde sanığa verilecek ceza artırılmaktadır. Hemen hemen 1/2 oranında cezalar artırılmaktadır. Zorla evlendirmeye ilişkin düzenlemelerde evlenme yaşına ulaşmış kişilerin cebir veya tehdit ve baskı yapmak suretiyle istemediği kişilerle zorla evlendirilmesi suç olarak kabul edilmektedir. 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörmektedir. Cinsel saldırı suçlarında hapis cezasına mahkum olanların şartlı salıverilme süreleri 2/3'ten 4/3'e çıkarılmaktadır. Biz dünyanın çoğundan kalkmış olan idam cezasının yeniden getirilmesi konusunda şüphesiz aykırı düşünüyoruz. Şu an hukuki düzenlemeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Bunun yerine ne yapılabilir? Cezalarda aslolan caydırıcılıktır. Başbakanımız bugün yüreğinin yandığını ifade etti. Bir cani, karısını ya da nişanlısını sokak ortasında döve döve öldürmüş? Kamuoyu bunun cezasız kaldığını mı düşünüyor, bunun cezasının az mı olduğunu düşünüyor? Taammüden öldürme fiili. Karşılığı ağırlaştırılmış müebbet hapistir.
Radikal

DÜNYA 

Kırım Uyarısı 
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Kırım'daki gelişmelere dair basın toplantısı düzenleyen Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın Kırım'da 'Böl ve yönet' politikası uygulamaya başladığını savundu. Kırımoğlu, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım Tatar halkına verdiği sözlerden ve imzaladığı haklarımızın iade edilmesi yolundaki kararnamesinden eser bile kalmadı. Rusya ile Kırım'daki işgal yönetimi şu anda Kırım Tatar halkına "Böl ve yönet" planını uygulamaya başladı. Benim Kırım'a alınmadığım sınırdaki 3 Mayıs protestosunun ardından pazartesi sabahı Kırım işgal yönetimi savcıları halkımızdan 3 bin kişinin kapısını çalmaya başladı. Suç duyurusunda bulunarak, insanları sorgulanmak için karakollara çağırmaya başladılar. Kırım işgal yönetimi hak ve hukuk arayan Tatar halkını güvenlik güçleriyle korkutmakla kalmıyor. Kırım yarımadasında irili ufaklı tüm Tatar asıllı iş adamlarına "Siz bizimle misiniz? Yoksa Kırım Tatar Meclisi'nin belirlediği çizgiyi mi izleyeceksiniz" uyarılarında bulunuyor" dedi. Kırımoğlu, "Meclisimiz yasadışı ilan edilerek kapatılmak isteniyor. Yerine Rusya'nın işine gelen Tatar yönetimi şekillendirilmek isteniyor. Kırım Başsavcısı Poklonskaya bizim Meclis Başkanı Rıfat Çubarov'u uyarmak için geldiğinde ilk sözleri "Tatar Meclisi yasadışı ilan edilebilir" olmuş. Kırım işgal yönetimi bu kritik adımı atarsa Kırım'da neler yaşanacağını kestirmem çok güç. Son 70 yıl boyunca yaptığımız gibi hakkımızı şiddete başvurmadan aramaya devam edeceğimizi söylüyorum. Meclisimiz kapatılır, halkımız Kırım'dan kovulmak istenirse bu barışçıl tavrı sürdürebileceğimize dair söz de veremiyorum" dedi. Bu arada Türkiye, Kırımoğlu'nun Kırım'a geçişinin engellenmesini kınadı
Hürriyet

Yunanistan, Türklere Vizeyi Kaldırıyor 
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras, Türkiye ile bazı adalara girişte uygulanan vizesiz girişin ülke genelinde uygulanması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi bir seviyede olduğunu belirten Kutras, "Yunanistan, Türkiye'nin AB üyeliğinde en güçlü destekleyicisi. Bu çerçevede vizenin tam olarak kaldırılması konusu çalışmalarının başında bulunuyoruz. Vize gibi engellerin aşılmasıyla iki ülke halkı daha da yakınlaşacak. Bu, sadece ekonomi ve turizm alanını değil genel olarak ilişkileri olumlu bir şekilde etkileyecek. Zaten bazı Ege adalarında uygulanan hızlı vize ile ilgili pilot program şu an uygulamadadır" ifadelerini kullandı.
Türkiye

Mısır'da Binlerin Açlık Grevi Sürüyor 
Mısır'da ocak ayından beri açlık grevi yapan Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami'nin gözaltı süresi 45 gün daha uzatıldı. Önceki gün hakim karşısına çıkan 3 Al Jazeera çalışanının mahkemesi ise yedinci kez ertelendi. Mısır'da askeri darbeden sonra gazetecilik yaparken gözaltına alınan Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami, ağustos ayından beri suçlama olmaksızın hapiste tutuluyor. Şami durumunu protesto etmek amacıyla 103 gündür açlık grevi yapıyor. Hapse atıldığı tarihte 108 kilo olan Şami, dün 26. yaş gününe girerken 68 kiloya kadar düştüğü öne sürüldü. Mısır'da darbe karşıtı 16 bin tutuklunun hapishanelerdeki "kötü muameleyi" protesto etmek amacıyla 1 Mayıs'ta başlattıkları açlık grevine katılanların sayısı 20 binden fazla. Grevi organize eden 'Mısır Hapishanelerindeki Düşünce Suçluları' Hareketi Sözcüsü Heysem Ebu Halil, "Hapishanelerindeki işkenceye son vermesi ve masumların serbest bırakılması için yönetime baskı yapma amacıyla açlık grevine başladı" demişti.
Star

Libya Sonunda Başbakan Seçti 
Libya'da geçen ay Abdullah el Sini'nin istifasıyla boşalan başbakanlık koltuğuna, günler süren tartışmaların ardından İslamcıların desteklediği iş adamı Ahmed Maatik getirildi. 42 yaşındaki Maatik, mecliste yapılan oylamada yeterli oya ulaşmış, buna karşın Meclis Başkan Yardımcısı, oylamanın geçersiz olduğunu savunmuştu. Dün yaşanan tartışmalardan sonra meclis, Maatik'in başbakanlığına onay verdi. Yemin ederek göreve başlayan Maatik'in yeni hükümeti kurmak için 15 gün süresi bulunuyor.
Vatan

'Kafana Kurşunu Yersin' 
Filistin'de Yahudilerin illegal yerleşimler kurduğu Batı Şeria'nın El Halil kentinde Filistinlilere yönelik İsrail zulmü bir kez daha göz önüne serildi. Yahudi yerleşimi Beit Hadassah'ın dışındaki yolda yürüyen üç Filistinli genç yanlarından geçen bir kamyonetten Yahudi bir grubun sözlü tacizine maruz kaldı. Bunun üzerine karşılık veren Filistinlilerle Yahudiler arasındaki münakaşaya İsrailli bir asker müdahale etti. İsrailli asker, Filistinlileri tekmeleyerek olay yerinden uzaklaştırmak istedi. Bunun üzerine kendilerine yapılan müdahaleyi belgelemek isteyen Filistinliler yanlarındaki kamerayı çalıştırdı. Kamerayı gören İsrail askeri daha da sinirlenerek, hakaretlerine ve saldırılarına devam etti. Gençler, buna rağmen olay yerinden ayrılmayınca, gözü dönen İsrail askeri bu kez silahını Filistinlilerin üzerine doğrultarak "Kamerayı kapatın yoksa kafanıza kurşunu yersiniz" diye tehdit etti. İsrail güçleri daha sonra Filistinli gençlerden birini gözaltına aldı. Adının 'David' olduğu açıklanan asker için Facebook'ta sayfa açıldı. "David'in yanındayım" mesajı taşıyan Facebook sayfasına 130 binden fazla kişi üye oldu. 'Yerleşimlere karşı çıkan gençler' adlı Filistinli sivil toplum örgütünün sözcüsü Issa Amro, olayla ilgili, gencin elinde olduğu iddia edilen 'demir zincirin' tespih olduğunu açıkladı. Amro, İsrail güçlerinin son günlerde ofislerini bastığını ve üyelerini tehdit ettiğini ifade etti.
Akşam

Boko Haram: Kızlarınızı Satacacağım 
Nijerya'da terör estiren Boko Haram örgütü, 14 Nisan'da Çibok bölgesinde yatılı okullardan kaçırdığı kız çocuklarıyla ilgili dehşet veren bir tehdit savurdu. Çad ve Kamerun sınırlarında 10-12 dolara satıldıkları iddiasıyla gündeme gelen 200'ü aşkın kızın kaderi merakla beklenirken örgütün lideri Ebubekir Şekau, "Kızlarınızı ben kaçırdım" deyip batılı eğitime son verilmezse rehineleri pazarlarda satacaklarını kaydetti. Yerel yetkililer toplam 276 öğrenciden 53'ünün militanların elinden kaçmayı başardığını açıklamıştı. Örgütün elindeki 223 kız öğrenciden bazılarının satıldığına dair tahminler yürütülmüştü. AFP'nin eline geçen 57 dakikalık video mesajında Şekau, "Batılı eğitim veren bir okuldan bir kız kaçırdım ve siz alt üst oldunuz. Size söyledim, Batılı eğitim son bulmalı. Kızlar, gidip evlenin. Tekrarlıyorum: Batılı eğitimin defteri dürülmeli. Kızlarınızı kaçırdım. Allah'ın izniyle onları pazarda satacağım. 12 yaşında bir kadını evlendireceğim. 9 yaşında bir kadını evlendireceğim" ifadelerini kullandı. Borno, Yobe ve Adamava eyaletlerinde saldırılarını attıran Boko Haram sadece bu yıl 1500 kişinin ölümüne yol açtı. Hükümet ise gerekeni yapmamakla suçlanıyor
Radikal

SPOR 

Trabzonspor Genel Sekreteri Köksal Güney, Bursaspor maçından 1 puan almalarına sevindiklerini belirterek artık Galatasaray'a odaklandıklarını söyledi. Güney, "Maça tamamen galibiyet gözüyle bakıyoruz. Sakatlığı nedeniyle eksik oyuncularımız vardı. Bosingwa olsun, Özer olsun büyük ihtimalle bu maça yetişecekler. Mutlak galip gelmemiz gereken bir karşılaşma. Hedefimiz, Avrupa kupalarına katılmak. Futbolcularımız bunun bilincindeler. Maçı kazanıp taraftarlarımızı sevindirmek istiyoruz. Onlara bu sezon bir teselli bir sevinç kaynağı olması için bu mücadeleyi kazanmak istiyoruz. İnşallah kazanacağız" ifadelerini kullandı. Köksal Güney, "Bursaspor deplasmanında sahaya kendi yapımızdan 6 Trabzonlu oyuncuyla çıktık. Onların heyecanı, mücadelesi bizi mutlu ediyor. Biz, en azından şunu gösterdik, kendi insanımızla bir yerlere gelebiliyoruz. Göreve gelirken şampiyonluk hedefi koymadık. Mali tablo nedeniyle kulübü ayakta tutmaya çalıştık. Hedefimiz Avrupa kupasıydı bunu da başaracağımıza inanıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.
Türkiye

Şampiyon kadrodan Brakoçevic'i G.Saray'a, Fürst'ü Eczacıbaşı'na, Nikolic'i Azeryol'a, Polen'i de F.Bahçe'ye kaptıran VakıfBank, yeni sezonun transferlerine erken başladı. Küçülmeye gideceği iddia edilen sarı-siyahlıların tam aksine yeni yıldızları Türkiye'ye getireceği öğrenildi. Kadroda sadece İtalyan Costagrande'yi tutmacak olan VakıfBank, yabancı oyuncuların yanı sıra yerli isimlerle de yakından ilgileniyor. VakıfBank Yönetimi ile bir görüşme yapan Teknik Direktör Giovanni Guidetti'nin, yönetimden 4 ismin transfer edilmesini istediği öğrenildi. İtalyan teknik adam, Hollanda Milli Takımı'nda yer alan ve Piacenza'da forma giyen Robin de Kruijf, Cannes'da oynayan Sırp Milena Rasic, Kore'nin Incheon Heungkuk takımından Bulgar Elitsa Vasileva ve Brezilyalı Sheilla Castro'yu takımında görmek istiyor. Brezilyalı pasör çaprazı Sheilla, halen ülkesinde Molico Nestle takımında forma giyiyor. 1983 doğumlu yıldız oyuncu, 2012 Londa Olimpiyat Oyunları'nda Brezilya Milli Takımı ile Olimpiyat şampiyonluğu yaşamıştı. Bu arada pasör Naz Aydemir Akyol'un, belindeki sakatlığı sebebiyle yurt dışında tedavi göreceği bildirildi.
Türkiye

Kartal'ın golcüsü Almeida sezon sonu gidiyor Portekizli golcü ile uzun süredir devam eden görüşmelerden sonuç çıkmazken, devreye giren Benfica'nın süperstarla söz kestiği öğrenildi. Portekiz basınında da bu konuda haberler çıkmaya başlarken, Almeida'nın yeniden ülkesine dönme fırsatı yakaladığı ve Beşiktaş'ta aldığı ücrete yakın bir paraya imza atacağı için teklife evet dediği belirtildi. Almeida'nın yine de imza için Dünya Kupası'nı bekleyeceği ve İngiltere'den bazı tekliflere açık kapı bırakacağı ifade edildi. Ancak Almeida büyük ihtimalle Benfica'ya gidecek
Star

Kanarya'da şampiyonluk kutlamaları programı belli oldu. 11 Mayıs Pazar günü Samandıra Can Bartu Tesisleri'nden hareket edecek olan Sarı-Lacivertli kafile, Bağdat Caddesi'nden geçerek stada gelecek. Karabük maçının ardından bayraklarla süslenecek Saracoğlu'nda özel ışık ve lazer şovları yapılacak. 100. yıl marşını besteleyen Kıraç ile Fenerbahçeli sanatçılar verecekleri konserle taraftarları coşturacak. Gecenin sürprizi ise Dilber Ay olacak. F.Bahçe'nin şampiyonluğunu ilan ettiği Rizespor maçında çalınan ve taraftarların büyük beğenisini kazanan 'Akşama Geleceğim' şarkısı Dilber Ay seslendirecek. Ardından 20.00'de kupa törenine geçilecek. Futbolcuların bu isteği üzerine 2013-14 şampiyonluk kupası ilk olarak Başkan Aziz Yıldırım'ın ellerinde havaya kalkacak. Bu arada törene kombine kartların yanı sıra K.Karabükspor maçının biletleriyle de girilebilecek.
Star

G.Saray Teknik Direktörü Roberto Mancini, Ziraat Türkiye Kupası finalinde yarın Eskişehirspor ile oynayacakları maçla ilgili iddialı açıklamalar yaparken, gelecek için de kalacağı mesajını verdi. İşte İtalyan teknik adamın Futbol Federasyonu'nun maç kitapçığına yaptığı açıklamalar: "G.Saray bugüne kadar çıktığı 19 finalin 14'ünde mutlu sona ulaşarak 'kupa beyi' lakabını fazlasıyla hak ediyor. Ancak 2005 yılında F.Bahçe'yi 5-1 yendiğimiz finalden bu yana kupayı müzemize götüremedik. Benim bu zorlu sezonu kupayla taçlandıracağımıza inancım tam. Florya'nın tüm çalışanları, yönetim kurulu ve başkanımız bu zaferi fazlasıyla hak etti. 7 aylık sıkı çalışmanın karşılığını hem bu kupayı kazanarak hem de ligi ikinci bitirip Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılarak alacağız. Gelecek sezon şampiyon olup 4. yıldızı takma hedefinin de başlangıcı olacak Konya'daki final Kupa finallerinin hem oyuncu hem de teknik adam olarak benim için ayrı bir hikayesi vardır. Defalarca zafer yaşamış bir isim olarak kariyerime böylesine önemli bir kupayı eklemeyi sabırsızlıkla bekliyorum."
Akşam

 Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL) play-off final serisinde Fenerbahçe'yi 3-2 geride bırakan Galatasaray Odeabank, 13 sezonluk şampiyonluk hasretine son verdi. Galatasaray Odeabank'ın 2-0'la başladığı ve Fenerbahçe'nin evinde 2-2'ye getirdiği müthiş serinin son maçı için iki takım dün Abdi İpekçi'de şampiyonluk mücadelesine çıktı. İlk yarıyı da 40-18 önde bitiren Galatasaray rahat bir galibiyetle Türkiye şampiyonluğuna uzandı. Tarihindeki 12. lig şampiyonluğunu kazanan Galatasaray, 11 lig şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe'yi geride bıraktı. Rüya gibi bir sezon geçiren Galatasaray, Türkiye Kupası ve Avrupa Şampiyonası finalinde de karşılaştığı Fenerbahçeyi devirerek, kupaları müzesine götürmüştü.
Radikal


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme