8 Mayıs 2014 Perşembe

08.05.2014 Genel Gündem08.05.2014 Perşembe
Gündem

Mit Tır'larını Durduran 13 Askere Casusluk Davası 
Suriye'ye insani yardım götürdüğü açıklanan MİT'e ait TIR'ları Adana'da durdurarak aramak isteyen askerler hakkında Adana Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma tamamlandı. Başsavcılık, 19 Ocak'ta Adana-Gaziantep otoyolunda MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin ihbarı yapan şüphelilerle ilgili soruşturma açıldığını hatırlattı ve biten soruşturma kapsamında 13 askeri personel hakkında kamu davası açıldığını bildirdi. Başsavcılık açıklamasında, şu bilgilere yer verildi: "Söz konusu MİT'e ait faaliyetle ilgili görevlendirilen MİT mensuplarının önceden cep telefonu, kimlik ve adres bilgilerinin casusluk amacıyla ele geçirilip, uydurma bir suç iddiasıyla ilgili kişiler hakkında mahkemeden önleme dinlemesi kararı alınıp, MİT mensuplarının yasa dışı dinlendiği ve söz konusu MİT faaliyetinin ayrıntılarının öğrenilip bir mizansen çerçevesinde Adana İl Jandarma Komutanlığı'na önceden haber verilip sonradan ihbarın yapıldığı ve MİT TIR'larının buna dayanılarak durdurulduğu soruşturma kapsamından anlaşılmıştır."
Vatan


Kadını Korumak İçin Büyük Seferberlik 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ''Aile İçi Şiddet ile Mücadele Projesi''nin tanıtım toplantısına katıldı. Kadına yönelik şiddetle mücadele için disiplinler arası bir çalışma gerektiğini ifade eden Ayşenur İslam, konu hakkında 71 bin polise, 65 bin sağlık personeline, 336 aile mahkemesi hakimi ve savcısına, 21 bin Diyanet görevlisine, 2 bin 500 jandarma personeline, 531 yerel medya çalışanı ve iletişim fakültesi öğrencisi ile 2 bin 700 kamu çalışanına özel eğitimler verildiğini vurguladı. Projenin bütçesinin 10 milyon euro olduğunu belirten İslam, ''Proje teknik destek bileşeni açısından, Türkiye'de uygulanan en büyük bütçeli projedir. Projenin bir diğer özelliği de, kadına karşı şiddetle mücadeleye destek amacıyla AB tarafından finanse edilen en büyük proje olmasıdır'' dedi. Projeyle 35 bin sağlık, 140 bin emniyet personeline eğitim verilmesinin öngörüldüğünü söyleyen İslam, ''Proje kapsamında şiddet mağduru ve failine yönelik çalışmalarda bulunan hizmet birimlerimizde görev yapan personelin bilinçli bir şekilde hizmet sunmaları sağlanacak' dedi. Öte yandan ikiz çocukları ile hapse girecek olan Mülkiye Demir Kılınç için devreye girdiklerini söyleyen Ayşenur İslam "Bizim sorumluluğumuz anne ve çocuklarına destek vermektir" şeklinde konuştu.
Akşam

Yargıda 'Birlik' Ve Bağımsızlık' Savaşı 
Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve yargıdaki bazı isimlerin kurduğu 'Yargıda Birlik Platformu'nun, YARSAV ile Yargıçlar Sendikası'na karşı atağa geçtiği iddia edildi. Yargı ekim ayındaki HSYK seçimlerine iki blok halinde gidiyor. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası İstanbul'daki 3 Mayıs toplantısında, 'Yargıda Birlik Platformu' dahil olmak üzere hiçbir oluşumla ortaklık yapılmaması kararı aldı. Ortaklık, "Ne cemaaat, ne hükümet, bağımsız yargı" sloganını belirledi. Bakanlığın, cemaate karşı kurduğu iddia edilen 'Yargıda Birlik Platformu' her hafta sonu adliyelerde seri toplantılar düzenlerken, 2010'daki gibi ortak liste arayışını sürdürüyor. HSYK genel sekreteri ve iki müsteşar yardımcısı ile HSYK üyelerinin de katıldığı bu kahvaltı ve yemekli toplantılarda yüzlerce hâkim ve savcı yer alıyor. Platform, İstanbul ve Konya'nın ardından önceki gün İzmir Adliyesi'nde toplandı. Bu hafta sonu yine İzmir ve Ankara'da toplantı var. İstanbul'da geçen hafta 600 hâkim ve savcının katıldığı iki büyük toplantı yapıldı. Anadolu Yakası toplantı davetiyesinde ücret yer almadı. Ancak İstanbul Adliyesi toplantı davetiyelerinde, 'katılım ücreti' adıyla 10 lira alınacağı ve servis kaldırılacağı bilgisi verildi. Davetiyeleri başsavcıvekillerinin bizzat gönderdikleri veya bizzat götürdükleri, toplantıya katılan ve katılmayan hâkim ve savcıların listelerinin tutulduğu iddia edildi.
Radikal

EKONOMİ 

Gram Altın 86, 3038-86, 3828
ABD Doları 2, 0806-2, 0821 / Euro 2, 8925-2, 9002 / İngiliz Sterlini 3, 5301-3, 5344

Finansmanı 'Garanti'ledi 
Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın Aliağa'daki Petkim Yarımadası'nda yapımına başladığı ve toplam 5.7 milyar dolara mal olacak Star Rafinerisi'nin 3.5 milyar dolarlık finansman paketi bu ay içinde tamamlanıyor. Yapılan son anlaşma ile 3.5 milyar dolarlık finansman paketinin 3 milyar dolarlık kısmını 5 ülkenin Eximbank'ı ile 15 yabancı ticari banka üstlendi. Pakette yer alan tek Türk bankası ise Garanti Bankası oldu. Garanti Bankası yapılan anlaşmada paketin 500 milyon dolarlık ticari finansman porsiyonunu üstlendi. Temeli 2011'de atılan Star Rafinerisi'nin 2.2 milyar dolarını özkaynaktan karşılayan Socar, 2 yılı aşkın bir süredir projenin geri kalanı için finansman çalışmalarını yürütüyordu. İspanya, İtalya, Japonya, ABD ve Güney Kore'nin Eximbank'ları, 15 yabancı ticari bankanın katıldığı 3 milyar dolarlık anlaşmanın vadesi 18 yıla yayıldı. Tek yerel banka olarak katılan Garanti Bankası'nın ise 500 milyon dolar için vadesi 15 yıl olarak belirlendi. Toplamda 3.5 milyar dolarlık finansman sağlanan anlaşma hem büyüklük hem de 18 yıla kadar çıkan vadesi ile bugüne kadar Türkiye'deki en uzun vadeli ve en büyük reel sektör finansman paketi olması ile de dikkat çekti.
Hürriyet

Fed Başkanı Yellen Sürpriz Yapmadı 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Başkanı Janet Yellen, dün ABD Kongresi'nde baharla birlikte ekonominin yeniden toparlanmaya başladığını ancak işsizlik oranında son kaydedilen düşüşe karşın iş gücü piyasasının arzu edilen düzeyde olmadığını belirtti. Yellen, ABD Kongresi Ortak Ekonomik Komitesi önünde yaptığı konuşmada ekonominin genel durumu ve uygulanan para politikası konularında bilgi verip üyelerden gelen soruları cevapladı. Konuşmasının ardından soru cevap bölümündeki rahatlığı dikkat çeken Yellen'in acemiliği de üstünden attığı görüldü. Zorlu geçen kış şartlarında daralan ekonomik faaliyetler yüzünden yılın ilk çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışının yatay seyrettiği bilgisini paylaşan Yellen, baharla birlikte göstergelerin toparlanmaya başladığını belirtti. İşsizlik oranının bir yıl önceye göre 1,2 puan düşerek nisanda yüzde 6,3 düzeyine gerilemesinin iş gücü piyasasındaki gelişmeyi gösterdiğini vurgulayan Yellen, aylık ortalama 200 bin yeni iş sahası yaratılarak ekonomik krizin dip noktasından bu yana 8,5 milyon kişiye istihdam sağlandığını ifade etti. iş gücü piyasasındaki diğer gelişmelerin memnuniyet verici olmaktan uzak olduğunu dile getiren Yellen, altı aydan daha uzun süre iş bulamayan uzun süreli işsizlerin oranının yüksekliğinin, tam zamanlı çalışmayı arzu etmesine karşın yarı zamanlı işlerde çalışanların fazlalığının ve ücret artışının sınırlı olmasının kaygı yarattığını kaydetti.
Hürriyet

Esnaf, İşçi Ve Memura Müjdeli Haber Geliyor 
Çalışanlar ve esnafın merakla beklediği iki yasada sona gelindi. Milyonlarca memur, işçi ve iş arayanı ilgilendiren sosyal güvenlik paketi tamamlandı. Pakette, kamuda çalışan yaklaşık 600 bin taşeron işçiyi iş güvencesi imkânının yanı sıra, kamuda yarı zamanlı çalışma şekli de düzenleniyor. Bakanlar Kurulu gündeminde olan pakete göre, istihdam bürolarının işlevi artırılıyor. Bazı hizmetler için kadrolu eleman çalıştırmak istemeyen firmalar, istihdam bürolarından işçi kiralayacak. Böylece çalışanın kıdem tazminatı, sigorta primi, maaşını istihdam büroları üstlenecek. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve kamuda iş yoğunluğuna göre evden çalışma veya yarım günlük çalışmayı da mümkün kılan sistem düzenlenecek. Bu düzenleme ile çocuk sahibi olan kadınların ücretsiz izin almak yerine yarım gün çalışmasına da imkan sağlanacak. Yüzbinlerce esnafın, "Zincir marketler bizi eziyor" şikâyetiyle beklediği ve yaklaşık 10 yıldır tartışılan Perakende Yasasında da sona yaklaşıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısını" onayladığını, belirterek, "Bugün (dün) itibarıyla Başbakanlığa sevk ediyoruz" dedi. Tasarıda, indirimli satışlara sınır, büyük mağaza tanımının değişmesi, zincir mağazaların çalışma gün ve saatlerine ilişkin düzenleme ve etiket mecburiyetine ilişkin değişiklikler yer alıyor.
Türkiye

Gümrük Birliği'ni Sürdüremeyiz 
AB ile Gümrük Birliği anlaşması imzalanırken Türkiye'nin orta vadede "tam üye" olacağı ve bu süreç içinde böyle bir mekanizma ile devam edilmesinin düşünüldüğünü belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ancak bugün Türkiye'nin hiçbir şekilde karar alma, görüş bildirme hakkı yok. Gümrük Birliği'nin aldığı bütün kararlara uymak zorunda" dedi. Türkiye-ABD İş Konseyi'nin Türk tarafı yetkilileriyle bir araya gelen Zeybekci, "Aslında egemen bir devletin yapması pek mümkün olmayan bir anlaşma. O günün şartlarına baktığımızda belki de doğruydu. Ama bugünlerde Türkiye, Gümrük Birliği'nden yavaş yavaş rahatsızlık duymaya başladı. AB, iştahlı bir şekilde üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalıyor. Fakat AB'nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı ülkelerle Türkiye, organik bir bağ kuramıyor. O ülke AB'den elde ettiği bütün hakları Türkiye'den de otomatik olarak elde ediyor. Ama Türkiye aynı şekilde bu hakkı elde edemiyor. Türkiye'nin o ülke ile ayrı anlaşma imzalaması gerekiyor. Bu da genelde olamıyor. Türkiye'nin bunun kabul etmesi mümkün değil" diye konuştu
Türkiye

Sanayiciler Vasatlıkla Yüzleşecek 
İstanbul Sanayi Odası (İSO), Sanayi Kongresi'nin 12'ncisi için bu kez ilginç bir konu seçti. '21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme' temasının işleneceği 12 Mayıs'taki kongrede Türkiye'nin 'vasat'lıktan kurtulması için yol haritası da çizilecek. Düzenlediği toplantıda kongre ile ilgili bilgi veren İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, kongre öncesi 4 çalıştay yaptıklarına dikkat çekerek "Çalıştaydaki sonuçları kongre bildirgesi olarak açıklayacağız. Türkiye'nin gelişmiş sanayi toplumu olma yolunda yeni bir hikaye yazmasının vakti geldi. Kongre de yeni hikayede kilit rolünü üstlenecek" dedi. Bahçıvan "Vasatlığı kabullenmeden Türkiye olarak yeni hikaye yazmamız mümkün değil. Şimdi kendimizle hesaplaşmanın vakti. Türkiye ekonomisi, teknoloji, inovasyon ve katma değerden beslenen bir yapıya sahip olmalı ki istikrarlı ve kaliteli büyümeyi sürdürebilsin" dedi. Bahçıvan 70 yıldır varolan Damga Verigisi'nin de bir vasatlık örneği olduğunu belirtti, Bahçıvan, Türkiye'nin G- 20'ye ev sahipliği yapmasını da tarihi bir fırsat olarak niteledi. Bahçıvan'ın verdiği bilgiye göre kongre bu yıl dünyanın önde gelen sosyal ve politika düşünürlerinden Prof. Francis Fukuyama ile Haiyan Wang ana konmaca olacak
Star

Faiz Lobisi Olmak Herkesin Hakkı Siyasilerin Bile 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Her Türk vatandaşının lobi yapma, kulis yapma hakkı var. Siyasetçiler için de aynı şey geçerli" dedi. İstanbul'da gerçekleştirilen Financial Times Türkiye Zirvesi'ne katılan Erdem Başçı, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Zirve kapsamında düzenlenen "Büyüme için Yeni Fırsatlar" konulu panelde konuşan Başçı, faiz lobisi ile ilgili olarak, "Faiz oranlarının düşük olmasını isteyenler var, kredi kullananlar. Yüksek olmasını isteyenler var, bunlar tasarruf edenler. 'TL'nin değeri yüksek olsun' diyenler var, ithalatçılar tarafı. 'TL'nin değeri düşük olsun' diyenler var, ihracatçılar. Dolayısıyla her Türk vatandaşının lobi yapma, kulis yapma hakkı var. Hem faiz oranları hem de kur seviyesi için, herkes istediği yönde kulis yapabilir. Siyasetçiler için de aynı şey geçerli" dedi. Başçı, sözlerine, "Ne var ki Merkez Bankası kısa vadeli faizi bir enstrüman olarak görüp riski azaltmaya çalıştığı sürece, fiyat istikrarını sağlamaya çalışırsa o zaman doğru kurumsal yapıyı kurmuş oluyorsunuz" diye devam etti. "Türkiye'de kısa vadeli reel faiz oranları da uzun vadeli reel faiz oranları da pozitif düzeyde" diyen Başçı, "Türkiye'nin karşılaştığı zorluklar anlamında düşük faiz oranları ve düşük tasarruf oranları. Siyasi konularla ilgili hep dikkatli olmaya çalışırım" şeklinde konuştu.
Vatan

Kuzey Irak Petrolü İçin Bağdat Ve Erbil Uzlaşısı Bekleniyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan gelen ham petrolün satışıyla ilgili konuştu. Sevkiyatın başlamadığını belirten Yıldız, "Bu petrol Irak'ın petrolü. Satışını yapacak olan Iraklılar, uluslararası piyasaya sunacak olan da Iraklı kardeşlerimiz. Satacakları zaman biz de sevkiyatı yaparız" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Gürcistan'a yaptığı ziyarette eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yıldız şunları söyledi: "Şu anda 2,2 milyon varil civarına çıktı. Her gün düzenli akışlar başladı. 100 bin variller civarında ham petrol geliyor. Şu anda, zannediyorum 3-4 gün içerisinde, tanklarda ayırdığımız miktar dolmuş olacak.
Akşam

Türkiye Artık Vites Değiştirip Sadece Geleceğe Bakmalı 
İstanbul'da düzenlenen Financial Times Türkiye Zirvesi'nde konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İngiliz İş Konseyi Başkanı Suzan Sabancı Dinçer konuşmasında "Hükümet bütçe disiplinini ciddi bir şekilde uygulamıştır. Bankacılık sistemimiz de çok güçlü. Türkiye'nin artık vites değiştirmesi ve geleceğe bakması gerekiyor. Yabancı doğrudan yatırımları çekmek için daha iyi uygulamalarımız olmalı" dedi. Katıldığı panelde soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya karşılık, bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi. Şimşek, iddialara değinerek, "14 enerji santralinin Başbakanın oğlunun arkadaşına verildiği iddia edildi. Bu iddialar oraya atıldığında bu santraller özelleştirme idaresinin elindeydi. Yine Etiler'de çok önemli bir mülkün bir politikacının yakınına verildiği iddia edildi. Oysa tapusu hâlâ bizde hükümette. Zaten şeffaf açık bir ihale süreci olmadan bu mülkü satmanız mümkün değil. İddiaları okuduğunuzda tüyleriniz diken diken oluyor. Bir üçüncü iddia ise TEDAŞ ile ilgiliydi. Bu iddiaların gerçekle hiçbir alakası yok ve yanlış. Bu nedenle bunların siyasi motivasyonla yapıldığını söylüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Akşam

İSEDAK'ın En Önemli Görevi Tercihli Ticaret Sistemi'nin Hayata Geçirilmesi 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) en önemli görevinin, bir türlü uygulama fırsatı bulunamayan Tercihli Ticaret Sistemini (TPSOIC) hayata geçirmek olduğunu söyledi. İSEDAK 30. İzleme Komitesi toplantısı Ankara'da başladı. Toplantıda konuşan Cevdet Yılmaz, daimi komiteye Türkiye'nin katkısının devam edeceğini belirtti. Yılmaz, 2013'te gelişmiş ülkelerin de etkilediği bir toparlanmanın yaşandığını kaydetti. ABD'nin genişlemeci para politikasından çıkışı ile gelişmiş ülkelerin tasarruflarını artırma eğiliminin belirleyici unsurlar olduğunu hatırlatan Yılmaz, gelişmekte olan ülkelerin 2014'te yüzde 4,9 oranında büyümesinin tahmin edildiğini, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde 2013'te yaklaşık yüzde 4,3 gerçekleşen büyümenin 2014'te yüzde 4,6 olarak öngörüldüğünü kaydetti. İslam İşbirliği Teşkilatı İSEDAK Özel Sektör Turizm Forumuna önem verdiklerini belirten Cevdet Yılmaz, turizm sektörünün gelişmesi için önerilen kamu- özel ortaklığı modellerinin bu konuda olumlu sonuçlar doğurmasını beklediklerini, gelecek İSEDAK toplantısında Bakan düzeyindeki istişare oturumunda bu konuda girişimde bulunacağı bilgisini verdi.
Dünya

Borsa'da Ayrılık 
17 Aralık operasyonunun ardından kamuda başlayan görevden almalar Borsa İstanbul'a sıçradı. Borsa İstanbul (BİST) Genel Müdür yardımcısı Mustafa Baltacı ve kurumun Bilişim Teknolojileri İş Grubu Başkanı Ali Çöplü görevinden ayrıldı. Borsa İstanbul'a yakın kaynaklar, üst yönetimdeki bu değişikliğin, zaten kurumun organizasyon yapısında 6-7 aydır devam eden yeniden yapılanma sürecinin bir sonucu olduğu değerlendirmesini yaptı. Edinilen bilgiye göre, geçen hafta cuma günü gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, Borsa İstanbul bünyesindeki bazı ana işgruplarının birleştirilmesi kararı alındı. Bunun sonucunda da Mustafa Baltacı ve Ali Çöplü kendilerine bağlı işgrupları kalmaması nedeniyle görevlerinden ayrıldılar. stanbul'un organizasyon yapısındaki değişikliğe göre, Mustafa Baltacı'nın sorumlu olduğu Dış İlişkiler Bölümü ve Satış ve Pazarlama Departmanı başka ana iş gruupları ile birleştirildi. Ali Çöplü'nün sorumluluk oalanı olan Bilişim Teknolojileri İş Grubu da yine farklı bir ana iş grubu kapsamına alındı. Yeniden yapılanma kapsamında ayrıca İş Geliştirme Bölümü ve Araştırma Bölümü birleştirildi. Bunun sonucunda da Araştırma Bölümü Başkanı Orhan Erdem de görevinden ayrıldı. Borsa İstanbul'dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, kuruma yakın kaynaklar söz konusu isimlerin Borsa İstanbul ile ilişiklerinin tam olarak kesilip kesilmediği konusunda, "Şu an için sadece mevcut görevlerinden ayrıldılar" ifadesini kullandı. Dün sabah saatlerinde kurumun üst yönetimindeki değişiklik sosyal medyaya da yansırken, Mustafa Baltacı'nın Borsa İstanbul adına bazı temaslarda bulunmak üzere Borsa İstanbul Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ile birlikte Gürcistan'da olduğu öğrenildi. Borsa İstanbul'un Dış İlişkileri'ni yürüten Mustafa Baltacı bir süredir, yabancı şirketleri Borsa İstanbul'a kote olmaya davet eden Listing İstanbul projesini yönetiyordu. Ali Çöplü ise, BİST'in bir süredir Nasdaq ile yürüttüğü stratejik ortaklık çalışmaları kapsamında kurumun yeni teknolojik altyapısının kurulması gibi önemli projeleri üstlenmişti. Borsa İstanbul geçtiğimiz günlerde, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun kuruma yönelik denetim başlatması nedeniyle geçtiğimiz günlerde gündeme gelmiş, Başkan İbrahim Turhan denetimi rutin olarak değerlendirmişti.
Radikal

SİYASEY/POLİTİKA

Villandaki Para Trafiğini İzah Et 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 4 eski bakanın haklarındaki rüşvet iddialarını pişkince reddettiğini belirterek, "Başbakan önce oğluyla birlikte villasındaki para sıfırlama trafiğini dublaja bağlamadan, başörtüsüyle ilişkilendirmeden, lafı imam hatibe getirmeden mertçe izah etmelidir" dedi. Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı için de "Fazla havaya girme, bu makam sana uymaz" diyen Bahçeli, dünkü grup toplantısında özetle şunları söyledi: Eğer gerçekten de paralel bir yapılanma varsa bunun mucidinin kesinlikle Erdoğan olduğu aşikardır. Başbakan'ın Kürdistan'a yeşil ışık yakması milli güvenlik sorunu değildir. Fakat Başbakan'a göre, rüşvet ve yolsuzlukların ortaya çıkarılması milli güvenlik sorunudur. İranlı şarlatanın içeri tıkılması, AKP'li bakanların rüşvet alırken kaydedilmesi darbedir, milli güvenlik sorunudur. Merak ediyorum, 15 üyeli MGK'da, rüşvetin ve yolsuzluğun milli güvenliğin en büyük düşmanlarından birisi olduğunu haykıracak bir babayiğit ne zaman çıkacaktır? Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini konularında tavsiye kararlar almak, Erdoğan'ın çakma 'Dombırası'na alkış tutmak değildir. 17-25 Aralık hadisesi Başbakan'ın ayarını bozmuştur. Başbakan, 700 bin liralık saati koluna takan eski Ekonomi Bakanı'nın hesabını hâlâ verememiştir. İranlı hayırsever dostunun önüne yatmaktan dolayı rüşvete boğulan, 1 trilyonu 3-5 kuruş gören evladıyla birlikte parayla vatandaşlık dağıtan İçişleri eski Bakanı'na gerekli müdahaleyi yapamamıştır. Arsızca, namertçe balkona çıkarıp selamlattığı, çikolata kutularında, elbise kılıflarında, bakara makara karakterli AB eski Bakanı'na 'Bu ne iştir' diyememiştir. Çünkü Başbakan bunların kıdemli üstadı ve yolsuzluğun ustabaşıdır. Cari açığın yüzde 15'ini telafi eden şarlatanın, şu işe bakınız ki, vergi rekortmenleri listesinde esamesi dahi okunmamaktadır. Başbakan'ın zenginleştirdiği ve servet sahipliğinde ilk 10'da bulunan yeni yetme işadamları, vergi veren ilk 100 arasında yer almamaktadır
Hürriyet

Acziyetimizi Biliyoruz 
Başbakan Tayyip Erdoğan, sel, toprak kayması, kuraklık gibi sıkıntıların her an yaşanabileceğini göz önünde tutmak, bunlar için gerekli tedbirleri almak zorunda olduğumuzu belirterek, "Takdiri ilahi karşısındaki acziyetimizi elbette biliyoruz. Ama peygamberimizin buyurduğu gibi önce devemizi sağlam şekilde bağlayacağız ondan sonra tevekkül edeceğiz" dedi. Türk Dünyası Yazarlar Meclisi üyelerini kabul eden Erdoğan, daha sonra AFAD (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı) tarafından yürütülen 'Afete Hazır Türkiye' kampanyasının 2'nci basamağı olan 'Afete Hazır Okul'un tanıtım toplantısına katıldı. Konuşmasının başında Afganistan'da toprak kayması sonucu hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: "1999 Marmara ve Düzce depremleri ne denli hazırlıksız olduğumuzun en çarpıcı örneği. Bunun için biz 2009'da ilgili tüm kurumları AFAD çatısı altında topladık. 2011 yılındaki Van depreminde çok kısa sürede afete müdahale ettik. 1 yılda yeni Van'ı inşa ettik. Ölen vatandaşlarımızı geri getirmemiz mümkün değil ama hiç olmazsa geride kalanların başını sokacakları konutlarını çocuklarının eğitim öğretimini sağlayabilecekleri okullarını yolları ile altyapısı ile inşa etmek devletin görevidir. Geçmişte yaşadığımız tecrübeler, geleceğe ilişkin umutlarımızı canlı tutmak mecburiyetindeyiz. Her türlü musibete her türlü yıkıma karşı hazırlıklı olmalıyız." Erdoğan, Arenamega olan kültür merkezinin ismini Yahya Kemal Beyatlı olarak değiştirerek, şunları söyledi: "Küçükçekmece'nin geçmişinde ağırlık olarak Rumeli'den kardeşlerimiz var. Ve öyle bir isim koyalım ki hem şiirleri, güfteleri, besteleri ile farklı bir isim olsun. Yahya Kemal Beyatlı koyalım. Yahya Kemal Beyatlı Üsküp'te doğdu. Münir Nurettin'in meşhur Aziz İstanbul'unun güftesi ona aittir. Kendi Gök Kubbemiz, ona aittir."
Hürriyet

Bağış Hakkında Takipsizlik Kararı 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın 'İslam dinini aşağıladığı' iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı karara bağladı. Tanal, Bağış'ın Gazeteci Metehan Demir ile yaptığı ve kayıtları internete sızan telefon görüşmesinde "İslam dinini açıkça aşağıladığı" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Zeki Bayrak, Bağış hakkında "kovuşturmaya yer olmadığına" karar verdi. Kararda, "Bu tür bir aşağılamanın mutlaka alenen yapılması ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelikte olması gerekmektedir. Aleniyet, suçun kurucu unsurudur" denildi.
Vatan

'Sessiz Kalmış' 15 Vekil Aranıyor 
AK Partili 4 eski bakan hakkında Meclis Soruşturma Komisyonu kurulması kararının ardından TBMM'de parti gruplarında hummalı bir çalışma başladı. Partiler, AK Partili 4 eski bakan hakkında kurulan soruşturma komisyonu üyelikleri için 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili bugüne kadar görüş belirtmemiş ve sessiz kalmış milletvekillerini tespit için medya ve sosyal medya ile TBMM tutanaklarını tarıyor. Mevzuat uyarınca komisyonda görev alacak milletvekillerinin 17 Aralık soruşturması ile haklarındaki iddialara ilişkin olarak 4 eski bakana yönelik hiç değerlendirme yapmamış olması gerekiyor. Buna aykırı şekilde belirlenen üyelere partilerin itiraz hakkı bulunuyor. Siyasi partilerin Meclis grupları, dört eski Bakan ile ilgili kurulacak Soruşturma Komisyonu'nda görev alacak milletvekillerini belirlemek için çalışmaya başladı. TBMM Başkanlığı; AK Parti, CHP, MHP ve HDP gruplarına göndereceği yazıyla, kendilerine düşen üyelikleri bildirecek ve bildirilen sayının üç katı kadar milletvekilinin isminin belirlenmesini isteyecek. Meclis'teki mevcut sandalye dağılımı dikkate alındığında Soruşturma Komisyonu'nda AK Parti'ye 9, CHP'ye 4, MHP ve HDP'ye ise 1'er üyelik düşüyor. Bu nedenle, AK Parti 27, CHP 12, MHP ve HDP ise 3'er milletvekilinin ismini belirleyip TBMM Başkanlığı'na bildirecek. TBMM Genel Kurulu'nda, 45 milletvekilinin arasından kurayla 15 isim belirlenecek
Vatan

Çiçek'ten Alan İçin Adım 
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Ergenekon'dan 16 yıl hapis cezası alan MHP Milletvekili Engin Alan'la ilgili harekete geçti. Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı, Çiçek'in talimatıyla Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi taslağı hazırladı. Teklif, Ceza ve Güvenlik Tedbirleri'nin İnfazı Hakkında Kanun'a geçici bir madde ekliyor. Buna göre, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde milletvekili seçilenlerden, yargılamasına devam olunarak hakkında mahkumiyet kararı verilenler ile hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunanların hükümlerinin infazı ve mahkumiyet kararının TBMM'ye bildirimi, yasama dönemi sonunda milletvekili sıfatının sona ermesine bırakılacak. Tek maddelik bir kanun teklifi veren Çiçek, önerisini gruplara sundu. Teklif kabul edilirse, Alan'ın cezası dönem sonuna ertelenecek. Taslağın üst yazısında bugüne kadar sorunun çözümü için bir irade ortaya konulamadığına dikkat çeken Meclis Başkanı, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurular üzerine verdiği kararlar sonrasında tutuklu milletvekilleriyle ilgili farklı durum ve uygulamaların ortaya çıktığına dikkat çekti. Teklif yasalaşırsa, Alan'ın cezasının infazı 2015 seçimlerinden sonraya bırakılacak. Bu arada Balyoz Davası'nda 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Korgeneral Doğan Temel'in avukatı Hakan Tunçkol, müvekkilinin sağlık durumunu gerekçe göstererek 6 ay infazın ertelenmesi ve tahliye talebinde bulundu.
Akşam

CHP Yönetiminde Revizyon Başlıyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), "Değişiklik zamanı. Ortaya çıkacak tabloya hepinizin saygı duyacağını düşünüyorum. Hakkınızı helal edin" diyerek "MYK'da değişim" için düğmeye bastı. Kılıçdaroğlu, "CHP MYK üyeliği onurlu bir görev. Hepinizin bu onurlu görevi layıkıyla yaptığını düşünüyorum. Ancak bir değişim de gerekiyor. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalar nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Zaten PM üyesi olmanız nedeniyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Kılıçdaroğu'nun "MYK'da değişiklik kararı" açıklamasının ardından hareketlenen CHP kulislerinde "Kim gider, kim gelir" tahminleri başladı. Yerel seçimlerde aday belirleme sorumluluğunu büyük ölçüde üstlenen ve "5'li komisyon" olarak nitelendirilen komisyonun üyeleri CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ile Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Umut Oran, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın'ın MYK dışı kalabileceği belirtiliyor. MYK dışında kalabilecek isimler arasında "Seçim Sandığı Programı" çalışmayan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ve Parti İçi Eğitim Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı da anılıyor. STK'lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, İşçi ve Memur Sendikaları'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya için de "Gidebilirler" değerlendirmesi yapılıyor. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'in MYK dışında kalması halinde bu görev için Kılıçdaroğlu'nun düşündüğü ileri sürülen isimler arasında Parti Sözcüsü Haluk Koç ile Gürsel Tekin yer alıyor. Tekin, 2011 seçimlerine Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak girmişti. Koç'un bu görevi üstlenmesi halinde ise Parti Sözcülüğü görevinin Tekin'e kalabileceği belirtiliyor. MYK'nın yeni üyeleri için ise İlhan Cihaner, Tekin Bingöl, Candan Yüceer, Sena Kaleli, Seyhan Erdoğdu, Burhan Şenatalar, Ekrem Kerem Oktay'ın isimleri öncelikle sıralanıyor. İddialara göre CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cihaner'i Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirecek.
Radikal

DÜNYA 

CIA Kökenli Sivri Sözcü 
Yaptığı sıra dışı açıklamalarla son dönemde Türkiye'de sık sık haber olan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf (32), çıkışlarıyla sadece Ankara'dakilerin değil, Washington'daki Cumhuriyetçilerin de tepkisini çeken bir isim. Peki kim bu genç kadın? Sözcülük kürsüsü Jen Psaki yurtdışı gezilerindeyken ona emanet. Psaki'ye göre çoğu zaman tavrı daha keskin. Başbakan Erdoğan'ın çocukları Bilal, Esra ve Sümeyye gibi o da Indiana Üniversitesi'nden. Hatta tıpkı Bilal Erdoğan gibi o da politika bölümü öğrencisi. Okuldan da, Bilal Erdoğan'dan bir yıl sonra mezun oluyor. Indiana'dan sonra Virginia Üniversitesi'ne giriyor. Uluslararası ilişkiler yüksek lisansı yapıyor. Analist olarak CIA'de çalışıyor. Türkiye'de, sene başından beri verdiği üç sıra dışı beyanatla fark edildi. 31 Mart'taki basın toplantısında, ABD'nin bazı konularda Erdoğan'dan ziyade Fethullah Gülen'in görüşlerine yakın olduğu izleniminin doğru olup olmadığı soruldu. "Bu saçma. Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun" dedi. 30 Nisan'da Erdoğan'ın Türkiye, Ukrayna ve Mısır'daki gösteriler için Washington ya da diğer Batı merkezlerinden tetiklendiği iddiası soruldu. "Ben saçma olduğunu ve gerçeklere dayanmadığını düşünüyorum" dedi.
Hürriyet

Fransız Askerleri İle Seleka Çatıştı: 19 Kişi Öldü  
Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Boguila şehrinde çıkan çatışmada 19 kişi hayatını kaybetti. Adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız askerî yetkili, 40 kadar silahlı kişinin akşam saatlerinde kente girerek Fransız güçlerini kuşatmaya çalıştığını söyledi. Askerlerin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma 3 saatten fazla sürdü. Çatışma, silahlı grubun çekilmesiyle sona ererken 8 Seleka üyesi, 8 Fransız askeri ve Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücünden (MISCA) 3 asker öldü. Yetkili, silahlı grubun, geçen ay sonunda Boguila şehrindeki sağlık merkezine saldırı düzenleyenler olabileceğini söyledi. Fransız güçleri ise çatışmada hayatını kaybedenlerin olduğunu bildirirken, ölü sayısına ilişkin bilgi vermedi.
Türkiye

Kiev Seferber Oldu Putin Ordusunu Çekti 
Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov, Rus yanlısı silahlı gruplara karşı sürdürülen askeri operasyonlar nedeniyle 'kısmi seferberlik' kararnamesini meclise gönderdi. 45 gün süreceği açıklanan seferberlik girişimine ek olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ukrayna sınırında 'tatbikat' halinde olduğunu belirttiği Rus askerlerinin kışlalarına geri döndüğünü açıkladı. Ancak NATO yetkilileri, Rus birliklerinin pozisyonunda belirgin değişiklik tespit edilmediğini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Rusya'nın, iç savaşın yaşandığı Suriye'de seçimleri tamamen desteklerken, Ukrayna'da 25 Mayıs'taki devlet başkanlığı seçimlerinin şiddetten dolayı yapılmaması gerektiği argümanını anlayamadığını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer da, Rusya yanlılarının 11 Mayıs'ta yapmayı planladığını açıkladığı Kırım benzeri referandum hakkında "bu yöndeki hiçbir sonucu" kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Star

Havuç Yiyerek 10 Kilo Verdi 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ocak ayından bu yana uyguladığı sebze ve meyve diyetiyle 10 kilo verdi. Bild gazetesi, 59 yaşındaki Şansölye'nin geçen yıl aralık ayında geçirdiği kayak kazası sonrasında doktorlarının uyarılarını dikkate alarak rejime girdiğini yazdı. Yağlı et yemekleri ve hamur işlerinden uzak duran Merkel'in, gün içinde atıştırmalık olarak havuç, meyve ve biber yediği belirtiliyor. Diyet kurallarına harfiyen uyan Merkel'in, tuttuğu günlüğe her gün yediklerini yazdığını kaydedildi.
Vatan

Tayland 'AYM'si Başbakan'ı Azletti 
Tayland Anayasa Mahkemesi, yetkilerini kötüye kullanmaktan suçlu bulduğu Başbakan Yinglak Sinavatra'nın görevinden alınmasına karar verdi. Mahkeme, Yinglak'ın 2011'de kendi "adamını" getirmek amacıyla üst düzey bir bürokratı danışmanlık seviyesine indirmek suretiyle yetkilerini kötüye kullandığına hükmetti. Kırmızı gömlekliler olarak bilinen Yinglak Sinavatra destekçileri ise 'yargı darbesi' olarak niteledikleri mahkeme kararına karsı cumartesi günü miting kararı aldı.
Akşam

Muhalif Cephenin Başkenti Düştü! 
Suriye'de 2011'de başlayan gösterilerin merkezi ve muhaliflerin kontrolü ele geçirdiği ilk yerlerden biri olması nedeniyle 'devrimin başkenti' olarak anılan Humus dün dramatik bir gelişmeye sahne oldu. Rejim güçlerinin önce ağır operasyonlara, ardından kuşatmaya tabi tuttuğu Humus'un Eski Kent bölgesinde çoğu savaşçı 2 bin civarında kişinin tahliyesi başladı. Geçen Cuma İran büyükelçisi ve BM'nin arabuluculuğunda varılan anlaşma çerçevesinde, Eski Kent'e giren yaklaşık 40 otobüs savaşçılarla birlikte açlıkla yüzleşen sivilleri taşıdı. Karşılığında muhaliflerin bir yıldır kuşatma altında tuttuğu Halep'e bağlı Şii beldeleri Nübul ve Zehra'ya insani yardım gönderilmesine izin verildi. İki köyde 45 bin insan yaşıyor. Anlaşma muhaliflerin elinde rehine olan bir Rus subay ile 21 İranlının da bırakılmasını öngörüyor. Bazı kaynaklar bırakılacaklar arasında Halep ve Lazkiye bölgesinde tutulan rejim yanlısı 70 milis, 15 asker ve bir İranlı kadının da olduğunu belirtti. Dün bu kişilerin tamamının bırakılıp bırakılmadığı netleşmedi. Anlaşma çerçevesinde tahliyede kullanılan otobüslere birer BM görevlisi eşlik etti. Aktivistlere göre 600'ü yaralı olmak üzere savaşçılar ve aileleriyle birlikte toplam 1900 kişi tahliye edildi. AP'ye göre tahliyeye konu olan savaşçıların sayısı 1200. Ağır silahları geride bırakıp hafif silahlarla bölgeden çıkmalarına müsaade edilen savaşçılar Humus'un 20 km kuzeyinde muhaliflerin elindeki Dar el Kebir ve Telbise beldelerine geçti. Muhalif kaynaklar her bir otobüste bir roketatar ve bir makineli tüfeğin bulunmasına izin verildiğini aktardı. Telmaalih köyünden bir aktivist, evini açtığı tahliye edilenlerden birinin gözyaşı içinde Humus'tan ayrıldığını, acı ve açlık hissettiğini söylediğini aktardı. Humus'un tarihi bölgesi, 13 semtte kurulan barikatlarla adeta kaleye çevrilmişti. Dün muhaliflerin çıkarken üslerini ateşe verdiği belirtildi. Tahliyeden sonra bölgede geniş çaplı mayın ve patlayıcı temizliği yapılacak.
Radikal

SPOR 

Cüneyt Çakır, Şampiyonlar Ligi finalinin 4.hakemi oldu. Dünya Kupası'nda da düdük çalacak olan Cüneyt Çakır, Real Madrid ile Atletico Madrid arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinde 4. hakem olarak görev yapacak. Portekiz'in Lizbon şehrindeki do Sport Lisboa e Benfica Stadyumu'nda 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü TSİ 21.45'te başlayacak karşılaşmayı ise Hollanda Futbol Federasyonu'ndan Björn Kuipers yönetecek. Kuipers'ın yardımcıları Sander von Roekel ile Erwin Zeinstra olacak. Cüneyt Çakır finali yönetecek Hollandalı hakemlerle hafta başında Antalya'da kamp yaptı. Çakır, 4.hakem olarak görev yapacağı bu statta, 24 Nisan'da UEFA Avrupa Ligi yarı finalinde Benfica- Juventus maçını yönetmişti. Bu arada UEFA, Sevilla ile Benfica arasındaki Avrupa Ligi finalini de Alman Felix Brych'in yöneteceğini açıkladı.
Türkiye

Sezonu en azından Ziraat Türkiye Kupası'nı alarak kapatmak isteyen iki takımın mücadelesinden Galatasaray zaferle çıktı. Aylar süren mücadelenin ardından 158 takım arasında son ikiye kalma başarısı gösteren Galatasaray ile Eskişehir arasındaki mücadele adeta nefes nefese geçti. Karşılaşma Mevlana'nın şehri Konya'da; hava güzel, etli ekmekler mideye indirildi, tribünler hınca hıç dolu. Mancini için belki de son şanstı; Ertuğrul hoca ise kariyerine kupa katmak istiyordu. Bu sezon deplasmanlarda yüzü gülmeyen sarı-kırmızılı taraftarlar sebeplerle ilgilenmek istemiyor, iyi sonuç bekliyordu. 5'te Lawal'ın ceza sahasında Melo'ya yaptığı hareket, 9'da Kamil'in topu eliyle kesmesi, hakem Hüseyin Göçek'i tatmin etmedi. İlk şut 10'da Sabri'den geldi, 16'daki serbest vuruşta Burak kaleci Boffin'i geçemedi. Lawall, Melo'ya adeta kelepçe vurdu. Erkan Zengin Galatasaray'ın sağ kanadında adeta serseri mayın gibi 21'de Burak karşı karşıya kaçırdı. 36'da sahaya atılan meşaleler nedeniyle oyun durdu. 43'te ani gelişen atakta Kamara'nın şutunu Muslera çıkardı. İlk yarıda gol sesi çıkmadı. 48'de Melo'dan cılız bir şut 51'de Hakan topa müdahale etti, Kamara yerde gözler hakemde, devam. 57'de kornerden gelen topa Chedjou ters vuruş yaptı, Yekta kale çizgisinden çıkardı. 70'de baskı kuran Galatasaray'ın organize gelişen atağında Sabri ortaladı, defans uzaklaştırdı, Selçuk ara pası verdi, Sneijder golünü attı: 1-0. 82'de özlenen Hamit sahada 19 kez final oynadığı Türkiye Kupası'nda 15 şampiyonlukla ilk sırada yer alan Galatasaray evine mutlu döndü.
Türkiye

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Süper Lig'de Elazığspor ile 11 Mayıs Pazar günü deplasmanda yapacakları karşılaşmanın, en az Trabzonspor- Galatasaray maçı kadar zor geçeceğini söyledi. Hırvat çalıştırıcı, Nevzat Demir Tesisleri'nde dün gerçekleştirilen antrenmanın ardından yaptığı açıklamada, rakipleri Elazığspor'un küme düşme hattında yer alması sebebiyle oldukça zorlanacaklarını düşündüğünü ifade etti. Takımdaki sakat futbolcuların çokluğuna dikkati çeken ve bu yüzden bir hayli sıkıntılı olduğu gözlenen Siyah-Beyazlılar'ın hocası, "Oğuzhan Özyakup yarından (bugün) itibaren takımla çalışmalara başlayacak. Kendisi forma verdiğimiz takdirde, Elazığ deplasmanında takımdaki yerini alacak. Necip'in sakatlığı ise ciddi. Kendisini kaybettiğimiz için üzgünüm, yokluğunu hissedeceğiz" dedi.
Star

Beko Basketbol Ligi'nde normal sezon dünkü maçlarla tamamlandı: Beşiktaş İntegral Forex-Banvit: 73-60, Aykon TED Kolej-Pınar Karşıyaka: 99-64, Uşak Sportif-Trabzonspor Medical Park: 65-78. 2 galibiyet alanın yarı finale çıkacağı, 12 Mayıs'ta başlayacak Play-Off Çeyrek Final eşleşmeleri şöyle: Banvit-TOFAŞ, Fenerbahçe Ülker-Uşak Sportif, Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka, Galatasaray Liv Hospital- Beşiktaş İntegral Forex.
Star

Senegal basınına konuşan Moussa Sow, F.Bahçe'den ayrılık sinyali verdi. "Stades" Gazetesi, haberinde "F.Bahçe, Türkiye'de 19. şampiyonluğunu kazandı. Ne yazık ki Türk kulübü, UEFA'dan şike yüzünden ceza aldığı için gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde yer alamayacak. Bu durum aklı başka bir yerde olan Senegalli Moussa Sow'un F.Bahçe'deki son sezonu olmasına yol açabilir" diye şok bir iddiada bulundu. Moussa Sow da dergiye yaptığı açıklamada, bu haberi doğruladı: "Aklımın başka bir yerde olduğu doğru. Ama geleceğin bana ne hazırladığını bilmiyorum. Yöneticilerle yakında görüşüp, geleceğimi tartışacağız. Kendimi iyi hissettiğim ve herkesin beni sevdiği doğru. Taraftarlar kötü zamanlarda bana inancını ispat etti. Takım arkadaşlarım da gol atamadığım günlerde beni destekledi. Herkes benim yanımdaydı." Peki Sow, gerçekten Şampiyonlar Ligi'ne katılamadıkları için mi F.Bahçe'den ayrılmayı düşünüyor? Bu soruya cevap vermek için F.Bahçe'nin 2 Şubat 2012'de KAP'a yaptığı açıklamayı hatırlamakta fayda var. F.Bahçe, Sow'un bonservisi için kulübü Lille'e 10 milyon euro ödedi. Senegalli oyuncu da 2011-2012 sezonunun 2. yarısı için 1 milyon 280 bin, 2012-2013 sezonu için 3 milyon 400 ve bu sezon için de 2 milyon 600 bin euro ücret aldı.
Akşam

Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yakup Aslan, yönetim kurulunun kanaatinin ve düşüncesinin Trabzonspor'un teknik sorumlu Hami Mandıralı ile uzun yıllar çalışması gerektiği yönünde olduğunu söyledi. Aslan, Mandıralı'nın sezon sonundaki durumu konusunda şu aşamada kesin bir şey söylemesinin mümkün olmadığını anlatarak, şöyle devam etti: "Ancak yönetim kurulumuzun kanaati ve düşüncesi Trabzonspor'un Hami hoca ile uzun yıllar çalışması gerektiği yönündedir. Hami hoca sevdiğimiz, değer verdiğimiz biri, aynı zamanda iyi bir Trabzonsporlu. Trabzonspor'un içinden gelen bir insan olduğu için bizim sıkıntılarımızı daha iyi anlıyor. Motivasyonu daha iyi sağlıyor. Dolayısıyla biz onun kalmasını istiyoruz. Kararı sezon sonunda vereceğimiz için şimdi kesin bir şey söylemek mümkün değil. Futbolcular da bundan olumsuz etkilenmesin diye şunu söyleyebiliriz rahatlıkla, Hami hoca bizim çok daha uzun yıllar kulübümüze hizmet edecek, çok değerli bir hocamızdır. Başkan da dahil olmak üzere Hami hocaya olumsuz bakan kimse yok aramızda ama şu aşamada zamanı değil, sezonu bitirelim ondan sonra konuşacağız diye düşünerek net fikir beyan edilmiyor."
Radikal


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme