2 Haziran 2014 Pazartesi

02.06.2014 Genel Gündem


02.06.2014 Pazartesi
GÜNDEM

12 İşçiyi Askere Hedef Yaptılar 
Diyarbakır-Bingöl karayolunda terör örgütü PKK, kaçırdığı 12 işçiyi Mehmetçiğe vurdurmaya kalktı. Bölgede şantiye basıp, 12 işçiyi ellerini bağlayarak çadıra kapatan PKK'lılar, çadırın çevresinden askerlere ateş açtı. Askerlerin de ateş açıp işçileri vurması planlandı. Ancak korkunç provokasyon bir işçinin kaçıp haber vermesi üzerine son anda önlendi. Diyarbakır- Bingöl karayolunun Lice kesiminde hendekler kazarak yolu kapatan PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'liler önceki akşam saatlerinde Tabantepe Mevkii'nde yol yapım şantiyesini bastı. Burada iş makinelerine el koyan göstericiler, çalışan 12 işçinin ellerini bağlayarak şantiye yakınlarındaki çadıra kapattı. Çadırın çevresine örgüt şamaları asan göstericiler, iş makineleri ile karayolunda hendek kazmaya çalışırken, askerlerin gelişini önlemek için karayoluna kamyonları çekti. Hendek kazıp, yolu kapatan göstericilere akşam saatlerine güvenlik güçleri müdahalede bulundu. Göstericiler de askerlere el yapımı patlayıcı, havai fişek, motolof ve taşlarla saldırdı. Bu sırada göstericiler, işçileri kapattıkları çadırın çevresinden askerlere saldırmaya devam etti. Farklı noktalardan güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Açılan ilk ateşte 1 uzman çavuş ile 2 asker yaralandı. 3 askerin yaralanmasının ardından güvenlik güçleri de ateş açanlara karşılık verince çatışma çıktı. Askerler 12 işçinin ellerinin bağlı şekilde göstericiler tarafından tutulduğu çadıra operasyon düzenleyeceği sırada, telsizden kesinlikle ateş açılmaması emri geldi. Göstericilerin elinden kaçan bir işçi, en yakın birliğe giderek, arkadaşlarının ellerinin bağlanıp çadıra kapatıldığını bildirmesi üzerine, çadırın bulunduğu bölgeye ateş açılmadı. Gece geç saatlere kadar süren olayların ardından göstericiler bölgeden kaçarken, askerler elleri bağlı bir şekilde çadırda tutulan 12 işçiyi kurtardı.
Hürriyet


Sırt Çantalı Müdahale! 
Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümünde İstanbul'da 154 kişi gözaltına alınırken, 15'i çocuk 92 kişi savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Altıner'in gözaltına aldığı 2 çocuğun ise kimlik kontrolü sonrası serbest bırakıldığı belirlendi. Önceki akşam Taksim ve İstiklal Caddesi'nde yaşanan hareketli saatlerin ardından Pazar günü sakin başladı. Ancak Taksim çevresindeki polis ablukası sürdü. Yaklaşık 15 kişilik bir grup saat 15.30'da Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yapmak istedi. Grubun tamamı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar midibüsle İstiklal Caddesi'nden Taksim yönüne götürülürken cadde üzerinde bazı gruplar slogan attı. Bunun üzerine, aynı çanta ve şapkayı kullanan onlarca sırt çantalı sivil polis, TOMA'larla birlikte caddede koşmaya başladı. Gözaltındakilerin bulunduğu midibüsü korudukları sanılan polislerin, bu koşusunu caddede bulunanlar şaşkınlıkla izledi. TOMA'nın hızla ilerlemesi ve arkasından onlarca polisin koşması, karşısında tedirgin olan, korkuya kapılanlar ise sağa sola kaçıştı
Vatan

Yine Maden Yine Kaza: 1 İşçi Öldü 
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, kömür madeninde meydana gelen kazada ağır yaralanan işçi 24 yaşındaki Ali Çankay, götürüldüğü hastanede öldü. Olay, dün sabah saatlerinde Afşin- Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü'nde meydana geldi. Kömür stok sahasında çalışan Ali Çankay, teknik bir arızayı gidermek için girdiği bant yolunda, kömürü kırmaya yarayan tambur diye tabir edilen makinenin başına çarpması sonucu ağır yaralandı. Elbistan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Çankay, kurtarılamadı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Elbistan- Afşin Şubesi üyesi bir grup maden işçisi, arkadaşlarının ölümü üzerine dün yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. Afşin- Elbistan Linyitleri kömür sahasında toplanan işçiler, yarım günlük iş bırakma yaparak yaşanan olaya tepki gösterdi. Grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Elbistan- Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, iş kazalarının taşeron sistemden kaynaklandığını öne sürerek, şunları kaydetti: "Sendika olarak taşerona karşıyız. Taşeron ile işe giren işçilerimiz çalıştıkları iş kolunda eğitimsizler ve yeterli bilgiye sahip değiller. Yaşanan teknik arızalara ve sorunlara nasıl müdahale edeceklerini bilmiyorlar. Taşeronun işi ihale almak, birilerini çıkartıp birilerini çalıştırmak. Biz bunu istemiyoruz. Taşeron alımlarını iptal ettirmek istiyoruz. Burada çalışan şirket işçilerini kadroya alıp iş kolları konusunda gerekli eğitimi almalarını sağlamak istiyoruz."
Radikal

TİB'de İnceleme Yapıldı 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu soruşturma çerçevesinde, özellikle geçmişte yasal olmayan birtakım dinlemelerin söz konusu olup olmadığını, bunlar varsa neler olduğu konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde de başsavcılık TİB' de gerekli incelemeleri yapmıştır" dedi. Elvan, Kasımpaşa Sütlüce Tüneli'ndeki 'Işık göründü' törenine katıldı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elvan, dün bazı gazetelerde Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TİB'in basıldığı yönünde haber çıktığını ifade eder şunları söyledi: "Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hem casusluk soruşturması kapsamında, hem de oradaki bazı verilerin, bilgilerin geçmişe yönelik bazı verilerin, dinleme kayıtlarının silindiğine yönelik iddialar yer almıştı. Birkaç tane çanak antenin bulunduğu, çanak antenler vasıtasıyla bilgiler aktarıldığı yönünde de basında bilgiler yer almıştı. Bu çerçevede Başbakanlık Teftiş Kurulu çalışmasının ilk bölümünü tamamladı. Özellikle bu kayıtların silinmesine yönelik bölümünü tamamladı. Bakanlığımıza bu raporu gönderdi. Biz de bunu Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal ettirdik. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu soruşturma çerçevesinde özellikle geçmişte yasal olmayan birtakım dinlemelerin söz konusu olup olmadığını, bunlar varsa neler olduğu konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bu çerçevede de bilirkişi heyeti oluşturdu bildiğim kadarıyla başsavcılık. Çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde de başsavcılık TİB'de gerekli incelemeleri yapmıştır."
Radikal

EKONOMİ 

Gram Altın 84, 1762-84, 2676
ABD Doları 2, 0968-2, 0989 / Euro 2, 8588-2, 8621 / İngiliz Sterlini 3, 5142-3, 5195

Kimliğime Muhalif 
Kamuoyu araştırmalarıyla ünlü Konda'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, toplumsal dinamiklerin markalar üzerindeki etkisinin giderek arttığını belirterek, perakende patronlarının, kur riski, global ve yerel ekonomik gelişmeler gibi birçok faktörle beraber artık toplumsal riski de iyi yönetmeleri gerektiğine dikkat çekti. Bunun siyasi kutuplaşmanın yanı sıra, 'kültürel' ve 'yaşam tarzı' kutuplaşmasının da giderek derinleşmesinden kaynakladığını söyleyen Ağırdır, "Bugün Türkiye'de her 4 kişiden birinin 'kimliğime muhalif, bedava verseler evime sokmam' dediği bir marka var. Bu tek bir marka değil. Kimisi karşı olduğu markayı yeşil sermaye diye tanımlarken, kimisi Ergenekoncu, kimisi gezici, kimisi de Siyonist marka diyor. Önemli olan bu listeye hiç girmemek. Bir kez girerseniz, bu krizi yönetmek çok zor" dedi. Soysal Danışmanlık tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen LİDKO Perakende Liderler Konferansı kapsamında Moskova'da bir araya gelen 250 perakende patronu, değişen dinamikler ışığında perakende sektörünün gündemini ve gelecek ajandasını tartıştı. Soysal Danışmanlık'ın davetiyle katıldığımız konferansa Ağırdır'ın, 'toplumsal risk' için yaptığı uyarılar damga vurdu. Ağırdır isim vermese de Türkiye'de şu anda 3 markanın 'kimliğime muhalif' sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Perakendecilere "Değerler üzerinden iletişim yapmayın" uyarısında bulunan Ağırdır, İstanbul'da işe yarayan bir reklamın Diyarbakır'daki bir tüketiciyi kızdırabileceğini veya Konya'daki birine ağır gelebileceğini belirtti. Türk toplumunun 'balık hafızalı' olduğunun yanlış bir algı olduğunu vurgulayan Ağırdır, şöyle konuştu: "Toplumsal riskler Gezi olaylarına kadar hiçbirinizin hesabında yoktu. Ancak şu anda her kesim bunu dikkate almak zorunda. Dolayısıyla ezberin dışında bir dil geliştirilmeli. Türk insanının sokak ve bireysel yaşamdaki tutumu farklı olabiliyor. Perakendecilerin gelecekte yönetmekte zorlanacağı 3 konu var. Kadın, çevre ve tüketici hakları. Müşteri artık bu 3 konunun öznesini devlet değil, özel şirketler olarak görüyor. Yani ithal edilen bir oyuncak 3 bebeği öldürürse Soma'dan büyük bir toplumsal tepki oluşabilir."
Hürriyet

Markette 14 Ürünün Fiyatı Ucuzladı 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, mayıs ayında 7 ürünün market fiyatlarının değişmediğini, buna karşın 14'ünün fiyatlarında azalma, 15'inin fiyatlarında artış yaşandığını bildirdi. Bayraktar, söz konusu ayda en fazla fiyat düşüşünün yüzde 25.33 ile salatalık, en fazla fiyat artışının ise yüzde 29.92 ile kuru kayısıda görüldüğünü ifade etti. Salatalıktaki fiyat düşüşünü yüzde 23.31 ile domates, yüzde 18.68 ile kabak, yüzde 17.47 ile yeşil fasulye, yüzde 16.70 ile kuru soğanın izlediğini kaydeden Bayraktar, fiyat artışı açısından kuru kayısıyı yüzde 19.91 ile havuç, yüzde 16.14 ile limon, yüzde 14.77 ile Antep fıstığının takip ettiğini açıkladı. Mayıs ayındaki üretici ve market fiyatları arasındaki farka bakıldığında ise en fazla farkın yüzde 453,8 ile maydanozda görüldüğünü bildiren Bayraktar, lahanada yüzde 432, kabakta yüzde 386,5, ıspanakta yüzde 361,9, sivri biberde yüzde 361,1 fiyat farkı bulunduğunu vurguladı.
Türkiye

Merkez Bankası'nın Kabine İmtihanı 
Bakanlar Kurulu, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı ve kurmaylarının, para politikası konusunda sunum yapması öngörülüyor. Özellikle MB'nin yarım puanlık faiz indirimi hükümetten büyük tepki görmüş, Başçı ve kurmayları "cesur olmamakla" eleştirilmişti. Başçı, yürüttükleri çalışmalarla birlikte, faiz politikası konusunda gelen eleştirileri de cevaplandıracak. Yerel seçimlerin ardından istikrar tablosunun korunması ve göstergelerin tekrar "17 Aralık" öncesi seviyelere dönmesi, faiz indirimini gündeme getirmişti. Gösterge faizlerin yüzde 8.5'e indiği süreçte Başbakan Erdoğan ve kurmayları, TCMB'den de önemli miktarda indirim beklentisi içine girmişti. Ancak Merkez Bankası, yarım puanlık bir indirimle faizleri yüzde 9.50'ye çekmişti. Bu kararın ardından Başbakan Erdoğan, "Yüksek faiz, yatırımların önündeki en önemli bariyerdir. Sen dalga mı geçiyorsun! Yükseltirken 5 puan birden, indirirken yarım puan!" diyerek tepkisini dile getirmişti. Bu açıklamaların ardından Başçı'nın istifa edeceği öne sürülmüştü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın tansiyon düşüren açıklamalarının ardından, gözler bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına çevrildi. Yılda iki defa gerçekleşen sunumların ilkinde, MB'nin politikaları kadar faiz kararları da tartışmaya açılacak.
Türkiye

Yetişen Alıyor! 
Otomobil satışlarında yılın ilk 4 ayında yüzde 23 gerileme yaşanırken, süper lüks sınıf pek hasar almadan yoluna devam ediyor. 2000 cc ve üzerinde motor hacmine sahip oto satışlarında gerileme yüzde 3.9'da kalırken, süper spor otomobillerin önemli temsilcilerinden Ferrari de talep konusunda sıkıntı çekmeyen markalar arasında yer almaya devam ediyor. Ferrari'nin en düşük fiyatı 468 bin Euro etiket taşıyan, fiyatı donanımına göre 500 bin Euro'ya kadar ulaşan California T modeli, temmuzda Türkiye yollarına çıkıyor. Türkiye kontenjanı 6 adet olan California T'nin 4'ü şimdiden satıldı bile. Distribütör şirket Fer Mas'ın Müdürü Ferhat Albayrak, California T'nin şirketin Türkiye'deki satışlarına ciddi katkı sağlayacağını belirtti. 2013'te 23 adet Ferrari satışı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Albayrak, şunları söyledi: "Ferrari'nin satışlarını 7 bin adetle sınırladığı bir dünya pazarında, biz de Türkiye gibi vergi oranlarının yüksek olduğu bir pazarda satışlarımızı öncelikle aynı seviyelerde tutmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 2014 yılını geçtiğimiz yıla paralel 20 veya üzerinde satışla tamamlamak. Bu yılın ilk 4 ay itibarıyla 5 adet aracı müşterilerimize teslim ettik, bu ay da 3 teslimat yapmayı planlıyoruz. İlk 6 ay sonunda 10 araca ulaşacağımızı söyleyebilirim." Satışlarının yüzde 60'ını yeni müşterilere yaptıklarını belirten Albayrak "Vergiler nedeniyle markanın dünya üzerinde aynı araca en çok para ödenen ülkesi konumundayız. Ortalama 500 bin Euro'nun altında fiyatımız kalmadı. Buna rağmen kriz dönemlerinde bile satış adetlerinde stabilitemizi sürdürüyoruz" dedi.
Star

Kuzey Irak Petrolü Akdeniz'de Mahsur 
Merkezi Irak yönetimi ile Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi arasında büyük bir çatışmaya sebep olan Kuzey Irak'ın petrolünde Erbil yönetiminin yapmak istediği emrivaki işe yaramadı. Ceyhan'dan yüklenen petrolün ilk sevkiyatı herhangi bir alıcının adresine yapılamadı. Yola çıkan United Leadership (SCF Aldan) isimli petrol tankeri 1 milyon varilin üzerinde petrolle Akdeniz'in ortasında kaldı. Gemi 20 Mayıs'ta Ceyhan limanından 1 milyon varil Kürt petrolü ile hareket etti. O gün Kürt yönetimi açılan ihaleye İtalya ve Almanya'dan teklif geldiğini, ilk parti petrolün bu ülkelerdeki alıcılara satılmak üzere yola çıktığını açıklamıştı. Bağdat yönetimi ise kendi onayı olmadan yapılan bu satışı 'hırsızlık' olarak nitelendirmiş, satışta aracı olan Türkiye'yi de Uluslararası Tahkim'de dava edeceğini duyurmuştu. Aynı gün Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Irak petrolünün Kürt yönetimi tarafından merkezi yönetimin onayı alınmadan satılmasına destek verilmediği duyurulunca rüzgar tersine döndü. Reuters'ın haberine göre Ceyhan'dan yola çıkan tanker, halen hiçbir limana yanaşabilmiş değil. Avrupa'yı pas geçip Amerika'ya doğru yol alan tanker dün de ani bir u-dönüşü yaptı. Uzmanlara göre geminin bu rotası, 'petrolü satacak alıcı bulunamadığına' işaret ediyor.
Vatan

Kamuya Özel Sektör Modeli Bütçe Geliyor 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe hazırlamak için şu an kullanılan performans esaslı bütçeleme sisteminin artık tüm ihtiyaçlara cevap vermediğini belirterek, yeni bir sisteme geçmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi. Bakan Şimşek'in verdiği bilgilere göre yeni bütçe modeliyle bütçe açıkları minimum seviyeye çekilecek. Hesap verilebilirlik ve performans artacak. Hükümetin öncelikleriyle idarelerin harcama kararları arasındaki uyum artırılacak ve bütçe performansı maksimum düzeye çıkacak. Program bazlı performans bütçeyle ayrıca, kamu kaynağının daha iyi yönetimi hususunda idareler üzerinde artan bir parlamento ve kamuoyu baskısı oluşturulacak.
Akşam

Turizm Yatırımları Ekonomiye 10 Milyar Dolar Katkı Sağlayacak 
Bu yıl 38 milyon turist ve 35 milyar dolarlık gelir bekleyen Türkiye'de 2015'e kadar yapılacak turizm yatırımlarıyla ekonomiye 10 milyar dolar katkı sağlanacak. Turizmde üretilen cironun yüzde 75'i Antalya, İstanbul ve Muğla'da sağlanıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) 'Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması'nın sonuçları turizm sektörünün ekonomik detaylarını ortaya koydu. Buna göre, Türkiye'de sigortalı çalışanların yüzde 6-7'si turizm sektöründe istihdam ediliyor. Turizmde üretilen cironun yüzde 75'i Antalya, İstanbul ve Muğla'da bulunuyor. Turizm tesisleri, yatırım ve yenilemeye yılda 2.5 milyar dolar ayırırken, 2015'e kadar yapılacak yatırımlarla ekonomiye 10 milyar dolar katkı sağlanacak. Ekonomide en fazla girdi alan ilk 15 sektör içinde bulunan turizmde Türkiye 1.2 milyon çalışanla Avrupa'da beşinci, paket tur pazarında ise İspanya'nın ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'de teşviklerle oluşturulan her 100 istihdamdan 16'sını turizm sağlıyor. AKTOB'un çalışmasına göre turizmde meydana gelen 1 birimlik gelişme, Türkiye ekonomisinde 2 birimlik canlanma yaratıyor. Turizm, girdi alımları ile ekonomide 54 sektörü doğrudan etkilerken bir yıl içinde 26 milyar dolarlık satın alma yapıyor. Bu özellikleri ile turizm, ekonomideki 59 ana sektör içinde, ekonomiyi en fazla canlandıran 20'nci sektör konumunda. Turizm birçok sektörün ihracatından daha fazla gelir sağlıyor. 20 sektörün turizme yaptığı satışlar, ihracatından daha büyük…
Dünya

İhracatçı Faizde Düşüş Bekliyor 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat rakamlarını Şanlıurfa'da düzenlenen toplantıda açıkladı. Büyükekşi, mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar olduğunu açıkladı. Bu yılın ilk 5 ayında ihracatın yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolara yükseldiğini belirten Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 1.7 artışla toplam 156 milyar 145 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Konuşmasının başında Soma'daki maden faciasına değinen Büyükekşi, "Son 1 ayda gözümüz, kulağımız Soma'daydı. Bu olaydan sonra tüm işyerlerindeki iş güvenliği ve işçi sağlığının önemi iyice ortaya çıktı. Her anlamda bunun gerekliliği üzerinde durmalıyız" şeklinde konuştu. Ekonomideki son gelişmeler hakkında konuşan Büyükekşi, Merkez Bankası'nın yaptığı yarım puanlık faiz indirimini yetersiz bulduklarını belirterek, "Merkez Bankası'nın yaptığı bu faiz indirimi, politika faizini yüzde 9.5'e çekti. Bu faiz indirimini yeterli görmüyoruz. İhracatçı olarak dolar kurunun 2.15-2.20 bandına gelmesini bekliyoruz" dedi. TÜİK'in açıkladığı dış ticaret verilerini değerlendiren Büyükekşi, ihracatın ilk 4 ayda yüzde 8.5 arttığını ve ithalatın yüzde 4.2 gerilediğini söyledi. Bu gelişmeler neticesinde, ilk 4 ayda dış ticaret açığının yüzde 24 gerilemesinin son derece olumlu olduğunu aktaran Büyükekşi, tüm bu gelişmelerin cari açığın 2014 yılında olumlu iniş seyrine devam edeceğini gösterdiğini, büyümenin yeniden dış ticaret tabanına döndüğünü ve büyümede ihracatın ağırlığının arttığını vurguladı.
Dünya

İhracatta Avrupa Yeniden Sahnede 
Türkiye'nin ihracatı mayısta yüzde 5.8 arttı ve 13.4 milyar dolarlık ihracatla aylık rekorlarına yenisini ekledi. Otomotiv, hazırgiyim ve kimya sektörlerinin sırtladığı ihracat rekoru Avrupa Birliği10 Haziran'da açıklanacak ilk çeyrek büyüme rakamlarında ekonominin dümenine ihracatın geçtiğini de ortaya koydu. İlk beş aylık ihracat 67 milyar dolara çıktı, bu geçen yıla göre yüzde 8'lik artışa işaret ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mayıs ayı ihracat rakamlarını dün Şanlıurfa'da açıkladı. Mayısta en fazla ihracatı üç aydır üst üste 2 milyar dolarlık ihracat sınırını aşan otomotiv sektörü yaptı. Mayısta fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere olurken en büyük dış pazar olan Almanya'ya ihracatta yüzde 25 artış yakalandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi güçlenen dış talep, toparlanan AB ekonomisi ile birlikte kurların etkisinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren ihracata yaptığı pozitif etkinin devam ettiğini vurgulayarak, "Kademeli faiz indiriminin devamı ile, dolar kurunun 2.15-2.20 bandına gelmesini bekliyoruz. Bu anlamda fırsatlara odaklanarak, Avrupa Birliği'ndeki iyileşmeyi her yönüyle iyi değerlendirmemiz gerekiyor." dedi.
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Tankım Yok 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu üyelerini henüz bildirmeyen AK Parti için gereğini yapmadığı eleştirilerine "Tankım, topum yok. Uyardık, bekliyoruz" diye karşılık verdi. Haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası bulunan eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili 5 Mayıs'ta TBMM Genel Kurulu'nda karar alınmasına karşın, soruşturma komisyonu kurulamadı. Tüm partilere 13 Mayıs'ta 'Üyelerinizi bir an önce belirleyin' uyarısı yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bu kez sadece AK Parti grubuna yazı gönderdi. Yazıda, komisyon üyelerinin 'acil' olarak TBMM Başkanlığı'na bildirilmesi istendi. Geçen hafta yapılan bu uyarıya rağmen, AK Parti isimleri yine bildirmedi. Çiçek ise komisyonda üye olarak çalışacak milletvekillerinin savcılık görevi yapacağını anımsatarak "Onlar bildirmeden biz, tüm milletvekillerini bu konuda daha önce hüküm içeren görüş bildirip bildirmediğini araştırmaya başladık zaten" dedi. Çiçek, şöyle devam etti: "İçtüzüğün 109'uncu maddesinde 'Görüş belirtmemiş kişi üye olabilir' diyor. Eleştirenler olaya siyasi açıdan bakıyor ama yapılacak iş hukukidir. Kurulacak komisyon adli bir iş yapacak. Ceza muhakemesi işlemi yapacak. Savcı gibi olacaksa, üyelerin önyargılı olmaması lazım. Biz bildirilen üyelere bakacağız. Kıymet hükmü vermediyse, yani söz konusu kişilerle ilgili 'hırsız, yolsuz' dememişse bu tür beyanları dikkate alacağız. AK Parti grup yönetiminden hem sözlü olarak, hem de yazılı olarak üyeleri bir an önce bildirilmesini istedim. Sonuçta benim topum tüfeğim yok beklemek zorundayım. Biz hafta sonu da bu konuda çalıştık. Bize bildirilen isimleri, karşılaştıracağız ve bir karar vereceğiz. Ben hafiye gibi hangi milletvekili ne demiş diye takip edemem ama içtüzük ne diyorsa onu arıyoruz. Diyelim ki birisi açıkça hüküm bildirmiş ama biz yine de onu komisyona seçtik. Soruşturulan eski bakanlar, buna itiraz ederse veya AYM'ye giderse ne olacak? Yapılan soruşturma hepten yok sayılabilir. Onun önlemini alıyoruz."
Hürriyet

Gül'ü İkna Etmeliyiz 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'nin başına geçmesi gerektiğini söyledi. Atalay, dün Kanal 7'de soruları yanıtlarken, "Partimizin, tüm mekanizmalarımızın daha çok genel başkanımızın cumhurbaşkanı adayı olması gibi bir iradesi çıktı ortaya. Bunu resmen açıklamadık" dedi. Atalay, şöyle devam etti: "Biz biliyoruz hepimiz neticede partimizin şu andaki çoğunluğu, genelde eğilimi, kararı bu. Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması yönünde ama bu bir resmi karara dönüşmüş değil. Daha da ötesi Başbakanımızın kendisiyle ilgili bu kararda henüz bir irade beyanı söz konusu olmadı. Ortada hiçbir aday yokken bizim çok erken şekilde aday açıklamamızın da bir gereği yok. Şu anda bizler daha çok 'cumhurbaşkanımız kim olacak'ın ötesinde biz bir misyon hareketiyiz, bir dava partisiyiz. Kutlu bir hareketiz. Şu anda hepimiz için daha önemli olan bu hareketin geleceğidir, devamıdır, bunun iyi yürümesidir. Biz sadece cumhurbaşkanlığı meselesi değil, partimizde büyük değişimler olacak. Kurulduğundan beri en köklü değişimler belki partimizde olacak. Yani burada en küçük bir zaaf oluşmamalı. Önümüzde 2015 seçimi var ve bu seçimden çok güçlü çıkmalıyız. Tekrar Cumhurbaşkanımızla Başbakanımızın yine bir değişimi sağlaması, bu defa Cumhurbaşkanlığına Başbakanımızın gitmesi ama kongrede Abdullah Bey'in Cumhurbaşkanımızın ikna edilerek, tekrar partinin başına gelmesi, 2015 seçimini yürütmesi ve ondan sonra güçlü bir şekilde çıkarak anayasa değişikliğinin ve diğer değişikliklerin yapılmasıdır."
Vatan

Çözüm Sürecinde Tıkanma Yok 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, son günlerde çocukları kaçırılan aileler ve çözüm sürecinde gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sürece ilişkin bir tıkanma olmadığını ve diyalogların devam ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı, 19 Mayıs'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kritik bir toplantı yaptıklarını vurguladı. Daha somut, yeni bir yol haritasının üzerinde çalışılmasının kararlaştırıldığını söyleyen Atalay, "Türkiye'nin su andaki en önemli projesidir" açıklamasını yaptı. Seçimlerin ilk kez bölgede demokratik bir ortamda gerçekleştiğini belirten Başbakan Yardımcısı, artık halkın da terörü istemediğinin altını çizdi. Başbakan Yardımcısı Atalay, şunları kaydetti: Biraz ciddi adımlar atılmaya başlayınca, birileri bunu sabote etme yönünde farklı provokatif davranışlara ve tutumlara giriyor. Siyaset kesimiyle de görüştük. Türkiye Cumhuriyeti, kendi toprakları içerisinde güvenlikle ilgili olumsuzluklara bigane. İstanbul'da nasıl müdahale ediyorsa, orada da müdahale eder. Nitekim de etti. Diyarbakır'da çocukları kaçırılan ailelere ilişkin de konuşan Atalay, şunları söyledi: "Bu anneler, cesaretle çıktılar, tavır koydular. Bu, bir çığlıktır. Yardımı, belediyeden, oradaki siyasetçiden istediler. Bundan hiç rahatsız olmamak lazım. Demokrat, özgürlükçü insan, sivil inisiyatifin değerini bilmeli ve onlarla diyalog kurmalı. BDP kesimlerinden haddini asan söylemler oldu. Onların da farkındayız. Annelerin feryadına katlanamadılar."
Akşam

Türkiye Dün Yine Sandık Başındaydı 
Yalova'da 30 Mart'ta yapılan ancak itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen ve yenilenen Yalova Belediye Başkanlığı seçimini gayri resmi sonuçlara göre, CHP adayı Vefa Salman kazandı. CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, seçimi 206 oy farkla kazandıklarını açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de, "Şu anda ilgili avukat arkadaşlarımız seçim kurulunda gerekli itirazları yapıyorlar. 800-900 civarında oyla ilgili itirazımız var. Gerek sandık esnasında gerekse seçim kurulunda baki olan itirazlarımız var. Kesin sonuçları Seçim Kurulu paylaşacak" dedi. Yalova'da resmi olmayan sonuçlara göre CHP oyların yüzde 47.9'unu, AK Parti ise yüzde 47.5'ini aldı. Ağrı'da 30 Mart'ta yapılan seçimleri BDP'li Sırrı Sakık 10 oyla farkla kazanmıştı. Ağrı seçimleri 30 Mart'ta olduğu gibi yine BDP ile Ak Parti arasında geçti. Resmi olmayan sonuçlara göre Sırrı Sakık, yaklaşık 5 bin oyla seçimi kazandıklarını açıkladı. 13 merkezde yenilenen seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre; AK Parti 3 ilçe, 2 belde, BDP bir il, 1 belde, CHP 1 il, 1 ilçe, 1 belde, MHP 2 ilçe, 1 belde, SP 1 belde belediye başkanlığı kazandı. İLÇELER; Buharkent AK Parti, Aydıntepe MHP, Güroymak BDP, Şabanözü MHP, Mahmudiye CHP, Çatalzeytin AK Parti, Yeşilyurt AK Parti BELDELER; Gömü AK Parti, Aşdavul CHP, Çadırkaya SP, Bağlama MHP, Eymir AK Parti…
Akşam

DÜNYA 

Takasla Gelen Özgürlük 
Afganistan'da 2009'da esir düşen Çavuş Bowe Bergdahl'ın (28) özgürlüğüne kavuşmasıyla ilgili detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Operasyonla ilgili Pentagon henüz bir bilgi vermedi. Ama Savunma Bakanı Chuck Hagel, Bergdahl'ın kurtarılmasına, Amerikalı askerin hayati tehlike taşıyan ciddi sağlık sorunları yaşadığı yönünde edinilen bir istihbarat sonrası karar verdildiğini söyledi. Hagel, "İstihbarat neticesinde, onu çıkartmak için bir açık kapı bulup buradan hızlıca hareket etmeye karar verdik" dedi. Yine radikal dinci grupların elinde uzun yıllar esir kalan bir Amerikan askerinin serbest kalıp Washington'a dönmesini konu alan, son yıllarda ABD'nin en çok izlenen TV dizisi Homeland'i hatırlatan Bergdahl'ın, İngilizce konuşmakta güçlük çektiği öğrenildi. Amerikan özel kuwetleri tarafından Afganistan-Pakistan sınırında teslim alındıktan sonra Afganistan'daki Bagram Üssü'nden ABD dışındaki en büyük Amerikan hastanesi, Almanya'daki Landstuhl'a geçirilen Bergdahl'ın tedavisine devam ediliyor. Ailesiyle ne zaman bir araya geleceği henüz açıklanmadı. Halen nasıl esir düştüğü açıklanmayan ve 30 Haziran 2009'dan beri Taliban ve El Kaide bağlantılı Hakkani örgütü arasında gidip gelen Idaholu asker için ABD yönetimi, Guantanamo'da tutuklu beş Taliban liderini bıraktı. Bırakılan liderlerden biri, daha önce Taliban'ın İstanbul'da açması planlanan bir ofisin başına geçeceği konuşulan Taliban'ın Yüksek Şura İçişleri Bakanı Molla Hayrullah Hayırhva oldu.
Hürriyet

NSU Davasında Şahit Skandalı 
Almanya'da, 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili görülen aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında yeni bir skandal yaşandı. Federal savcılığın şahit olarak dinlemek istediği bir muhbirin mahkemede ifade vermesine Hamburg Anayasa Koruma Teşkilatı tarafından izin verilmediği ileri sürüldü. Haftalık Der Spiegel dergisinde yer alan habere göre, bu kişinin muhbirlik yapması ve kimliğinin deşifre olma ihtimalinden dolayı karşı çıkıldı. NSU'nun hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu olarak yargılanması süren Beate Zschaepe'nin susma hakkını kullanması sebebiyle karanlık bağlantılar aydınlatılamıyor ve birçok soru işareti hâlâ cevap bekliyor.
Türkiye

Filistin'den Uzlaşı İsrail'den Boykot 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas ve El Fetih arasında varılan uzlaşı ile oluşturulan hükümetin Pazartesi günü yemin edeceğini açıklarken, "İsrail, uzlaşı hükümetinin kurulması durumunda bizimle ilişkileri kesme niyetinde olduğunu bildirdi" dedi. Ramallah kentindeki Filistin yönetimi merkezinde Filistin'i destekleyen Fransalı bir gruba hitaben konuşan Abbas, "Filistin uzlaşı hükümeti pazartesi günü yemin edecek. İsrail, uzlaşı hükümetinin kurulması durumunda bizimle ilişkileri kesme niyetinde olduğunu bildirdi. Biz adım adım ilerleyeceğiz, İsrail'den gelen her adıma karşılık verilecek" ifadelerini kullandı. Hamas hareketiyle yaptıkları anlaşma üzerine herhangi bir siyasi gruba bağlı olmayan bir teknokrat hükümetin kurulması üzerine İsrail'in kendilerini cezalandırmaya çalıştığını anlatan Abbas, "Uzlaşı hükümetinin, İsrail devletini tanıyacak ve teröre son verecek siyasi bir programı olacak. Hükümetin görevi, günlük hayat şartlarını kolaylaştıracak. Filistin-İsrail barış görüşmeleri ise Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) tarafından yürütülecek" diye konuştu. Hamas ve Fetih arasında uzun süren ayrılık döneminin ardından 23 Nisan'da milli mutabakata varılmış, ulusal uzlaşı hükümeti kurulması için görüşmelere başlanmıştı. Uzlaşı hükümeti ilanının, görüşmelerin uzaması nedeniyle ertelendiği duyurulmuştu.
Star

İran'da 'Laptoplu Molla' Dönemi 
İran hem yakın hem de bir o kadar uzak olan komşularımızdan Kültürel ve tarihsel yakınlığımızın en çok olduğu ülkelerden biri olmasına rağmen pek çoğumuzun gerek kendi önyargılarımızdan gerekse de İran'ın dünya basınında çizmiş olduğu imajdan dolayı gerçek manada tanıyamadığı bir ülke İran'a gitmeden önce kendi çevremden 'Ne işin var orada, oraya gidip de ne yapacaksın' gibi bir sürü söz işittim. İran'ı gezecek, tanıyacak ve orada iki ay yaşayarak 'farklı' bir hayat tecrübesi edinecektim. Uzak ülkeydi biraz İran İran'da kadınların hicaba (örtünme) girmek zorunda olduklarını bilmeyen yoktur. Ben de yanımda şallarla çıkmıştım yola. Ancak uçakta kimsenin ne başında ne de elinde örtüleri vardı. Uçak İran semalarına yaklaştığı gibi bir anda uçakta bir hareket, bir kıpırtı başladı. Pantolonların, taytların üzerine uzun elbiseler, tunikler giyilirken başlara da eşarplar geçiriliyordu. Özellikle kadınların yüzlerindeki o tarif edilemez gergin ifadeyi unutamıyorum. Tahran uçaktan görünmeye başladığı gibi beni tuhaf bir heyecan ve endişe sarmıştı bile. Uçaktaki o gerginliğin etkisi şüphesiz etkendi, öte taraftan şehrin üzerinde gördüğüm sis bulutu da bu tedirginliği arttırdı.
Vatan

AB'yi Junker Dağıtacak 
İngiltere Başbakanı David Cameron Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı seçiminin en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Avrupa Halk Partisi (muhafazakarlar) adayı Jean- Claude Junker'ın seçilmesi durumunda "AB'den çıkmak için referanduma gideriz" tehdidinde bulundu. Partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinden en yüksek sayıda koltuk kazanarak zaferle çıkmasına rağmen Avrupa Birliği liderleri Junker'e desteklerini geri çekiyor. Cameron Alman Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, Junker'in komisyon başkanı seçilmesi durumunda ülkesinin AB üyeliği konusunda referanduma gideceğini resmen açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da Junker ismini desteklemediği biliniyordu. Buna karşın Almanya Başbakanı Angela Merkel cumartesi günü başkan adayı olmasında büyük rol oynadığı Junker'e olan desteğini resmi olarak yineledi. Sosyal demokrat partilerin başkan adayı ise Martin Schulz. Her iki isim de Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine sert bir biçimde karşı çıkıyor.
Akşam

Işid Artık Avrupa'da 
Suriye'deki savaşa katılan Avrupalı cihatçıların dönüp ülkelerini vuracaklarına dair korkular gerçeğe dönüşüyor. 24 Mayıs'ta Brüksel'deki Yahudi Müzesi'nde 3 kişinin öldüğü ve bir kişinin ağır yaralandığı saldırının zanlısı olarak tutuklanan Mehdi Nemmouche'nin Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saşarında savaştığı tespit edildi. Brüksel'den kaçıp Amsterdam üzerinden otobüsle Fransa'nın Marsilya kentine giden Nemmouche, 30 Mayıs'ta gümrük görevlilerinin yaptığı uyuşturucu kontrolü sırasında yakalandı. Belçika Savcısı Frederic Van Leeuw, zanlıyla birlikte ele geçirilen videoda, saldırıda kullanılan bir otomatik silah, bir tabanca, giysiler, IŞİD isminin yazılı olduğu bir bez ve saldırının sorumluluğunu üstlendiğine dair ses kaydının olduğunu açıkladı. Medyaya yansıyan bilgilere göre, Fransa vatandaşı ve Roubaix kentinden 29 yaşındaki Nemmouche soygun ve hırsızlık suçundan 2007'de girdiği hapiste radikal İslamcılarla tanıştı. 2012'de hapisten çıktıktan sonra Türkiye üzerinden Suriye'ye gitti ve burada bir yıl kaldı. Suriye'deki savaşa katıldığı için Fransız istihbaratı tarafından fişlendi. Paris yakınlarındaki Fransız İç İstihbarat Servisi (DGSI) merkezinde sorgusu süren Nemmouche'nin 2013'de Suriye, Türkiye ve Lübnan'a birkaç kez gittiği tespit edildi. Nemmouche'un eski avukatı Soulifa Badaoui ise "Benim müvekkilim iken, hiçbir dini hareket içinde değildi. Çok zeki ve asla şiddet yanlısı birisi değildi. Ailesel sorunları vardı" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, hükümetin teyakkuzda olduğunu belirterek "Cihatçılarla mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz, mücadele edeceğiz" diye konuştu.
Radikal

SPOR 

İzmir'de yapılan 2015 CEV Kadınlar Avrupa Şampiyonası 2. tur elemeleri A Grubu 2. turnuvasında önceki gün Finlandiya'yı 3-1 yenerek finalleri garantileyen A Milli Kadın Voleybol Takımı dünkü son maçta da Belarus'a set vermedi. Prestij niteliğindeki karşılaşmada üstün bir oyun sergileyen Sultanlar zorlu geçen ilk seti 25-22 kazanarak Belarus'un direncini kırdı. İkinci sette rahat bir oyun sergileyen milliler 25-13'lük sonuçla karşılaşmada 2-0 öne geçti. Son seti de 25-14 alan ay-yıldızlı ekibimiz karşılaşmayı 3-0 kazandı. A Grubu'nu 18 puanla lider tamamlayan A Milli Takım, gelecek yıl eylül ayında Hollanda ile Belçika'nın ortaklaşa düzenleyeceği finallerde mücadele edecek. Bu arada erkek takımımızla üzüldük. Belarus'un Minsk şehrindeki 2015 CEV (Avrupa Voleybol Konfederasyonu) Erkekler Avrupa Şampiyonası 2. Tur Elemeleri F Grubu 2. Turnuvası son maçında Belarus'a 3-1 yenilen ay-yıldızlı ekibimiz Avrupa şampiyonasına gitme şansını kaybetti. Milliler maçı 19-25, 20-25, 25-20 ve 19-25'lik setlerle kaybetti.
Türkiye

İngiltere'de çıkan The Times'ın pazar edisyonu Sunday Times ve ABD'de çıkan New York Times gazeteleri, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'ın elinden alınabileceğini yazdılar. Gazetelerin iddialarına göre; uzun zamandır dile getirilen Katar'ın rüşvet karşılığı oy satın aldığı dedikoduları belgelere dayandırıldı. Aralık 2010'da yapılan oylamalarda Katar, döneminde FIFA yardımcı başkanı Mohamed Bin Hammam'ın 5 milyon dolar karşılığında çeşitli oylar satın aldığı belgelendirildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter ise buna karşın henüz 2 hafta önce rüşvet iddialarını reddetti. İngiliz gazetesi, Bin Hammam'ın daha sonra tartışmalı lobi çalışmaları nedeniyle FIFA başkanı tarafından yönetimden gönderildiği, daha sonra ise Bin Hammam'a cezalar geldiğini hatırlattı. Yardımcı Başkan Bin Hammam üzerinde yoğunlaşan yüzlerce sayfalık belgeler olduğu belirtildi. Bu belgelerde en önemli kaynakların, atılan ve daha sonra silinen yüzlerce email'in 'cache'lerin olduğu belirtildi. Hammam'ın özellikle Afrikalı delegasyonun oylarını satın almak için uğraştığı ve bir oy için 450 bin dolar verdiğinin ispatlandığı belirtildi. Öte yandan, Amerikan Federal Polis Teşkilatı FBI'ın bu konuda bir soruşturma yürüttüğü ve eski FIFA yöneticisi 71 yaşındaki Jack Warner'ın rüşvet işi içerisinde etkin bir rol aldığı belirtildi. Trinidad Tobagolu Jack Warner'ın 2 milyon dolar civarında bir parayı rüşvet aldığı ve bu paraları oy verecek delegasyon ekibinden bazı kişilere vererek oyları satın aldığını belirtti. Ayrıca FIFA Başmüfettişi Michael Garcia'nın da Katar'a dair iddialar için yürütülen soruşturmada yer aldığı ifade edildi. Rüşvet haberlerine FIFA'dan nasıl bir cevap geleceği merak konusu oldu.
Türkiye

Çok zor günleri geride bırakan Fenerbahçe'de iç transfer çalışmaları da hızlı bir şekilde sürüyor. Sarı- Lacivertli takımın şu an için gözüken en büyük problemlerinden birisi de sol kanat oyuncusu Caner Erkin'in atacağı imza İki sezondur gösterdiği iyi performansla yıldız gibi parlayan milli oyuncu, A Milli Takım'la birlikte İstanbul'a dönecek. Transfer sorununu çözmek isteyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da Caner Erkin'i daha teri soğumadan görüşmeye çağırdı ve transfer işini hemen bitirmek istedi. Caner Erkin yarın Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki kulüp müdürlüğüne gelecek ve Başkan Aziz Yıldırım ile bir görüşme yapacak. Daha önce Fenerbahçe'den 1,1 milyon euro alan Caner Erkin, bu rakamın 2.5 milyon euroya çekilmesini talep etmişti. Futbolcusunun gönlünü kırmak istemeyen ancak maddi dengeleri de gözetmek durumunda kalan Aziz Yıldırım, Gökhan Gönül'e verilen ücretin aynısını teklif etme kararı aldı. Buna göre ilk etapta Caner'e 1.7 milyon euro garanti para önerilecek.
Star

2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'ne hazırlanan A Milli Futbol Takımımız, 13 günlük turneyi mağlubiyetle bitirdi. Kampın Avrupa ayağında Kosova'yı 6-1, İrlanda'yı 2-1 yenen Ay- Yıldızlılar, ABD'deki ilk maçta Honduras'ı 2-0'la geçmişti. Ancak dün akşam ABD Milli Takımı'nın karşısına çıkan Milliler, güzel giden galibiyet serisini sürdüremedi ve sahadan mağlubiyetle ayrıldı. 8'de Oğuzhan'ın füzesi Howard'da kaldı. 12'de İshak'ın pasında Nuri sert vurdu, top yan direkten dışarı çıktı. 26'da Bradley ile verkaça giren Johnson düzgün vurdu: 1-0. 52'de soldan gelen ortaya Hakan Balta yanlış hamle yapınca Dempsey'e dokunmak kaldı: 2-0. 72'de M.Pektemek'in şutu dışarı gitti. 80'de Altidore, Onur'u geçemedi. 90'da M.Pektemek'in şutu Cameron'un eline çarptı. Penaltıyı Selçuk kullandı: 2-1.
Star

G.Saray Kulübü İkinci Başkanı Özkan Olcay, Sarı-Kırmızılı takımın ligi başarılı bir şekilde tamamladığını ve teknik direktör Roberto Mancini ile yola devam edeceklerini söyledi: "Camia olarak sezonu başarısız olarak tamamlamadığımız yönünde bir kanaat var. Dolayısıyla Mancini ile yolumuza devam edeceğiz. Roberto Mancini ile devam ederken kulübümüzün bir de kritik transfer politikası var. Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek kalitedeki futbolcuların transferi için bütçe bakımından durumumuzu hassas bir çalışma ile yönetim olarak önümüzdeki günlerde belirleyeceğiz. Bazı olaylar spontane gelişiyor. Bazıları listemizde var, bazıları yok. Menajerler biraz şaibeli duruma getirmek için ellerinden gelen her türlü kozu kullanmak durumundalar. Bu da ticaretin bir parçası. Transfer için sabır gerek. Drogba insan olarak farklı bir yapıya sahip. Doğa kuralları rekabette yaş unsurunu da göz ardı etmemize imkan vermemektedir. Eğer G.Saray 20-22-23-24 yaşlarında dünya futbol sahnesine çıkmış gençlerle mücadele edecekse, 36 yaşına gelmiş Didier Drogba'nın büyük hizmetlerine teşekkür etmemiz gerekiyor."
Akşam

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, iyisiyle kötüsüyle bir futbol sezonunu geride bıraktıklarını, yeni sezonla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Kulübün resmi yayın organı Beşiktaş Dergisi'nin haziran ayı sayısında yer alan yazısında Orman, zorlu süreçlerin ardından ligi üçüncü sırada bitirdiklerini ve Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme oynamaya hak kazandıklarını hatırlattı. Orman, "Her zaman söylediğimiz gibi, futbol başta olmak üzere tüm branşlarımızla, kulübümüzün yapısıyla, gelirleri, projeleri ile ilgili uzun vadeli planlarımız mevcut. Yeni sezonla ilgili teknik heyetimizin raporu doğrultusunda gerekli çalışmalara vakit geçirmeden başladık" ifadelerini kullandı. Beşiktaş taraftarlarına seslenen Orman, "Siz büyük Beşiktaş taraftarının desteği ve inancı ile; kulübümüzün büyüklüğüne ve şanlı geçmişine yaraşır Vodafone Arena'da, Beşiktaş'ın ve Türk futbolunun geleceğine damga vuracak büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum" diye görüş belirtti. Mayıs ayında Soma'da yaşanan maden faciasına da değinen Fikret Orman, "Yüzlerce işçiyi kaybettiğimiz facianın ardından camiamızın üzüntü ve desteğini iletmek üzere Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ile birlikte Soma'ya gittik. Elbette ki, bu yarayı sarmak mümkün değil, can kaybının yarattığı acının yerini maddi hiçbir şey tutamaz ama bir nebze de olsa geride kalan eşlerin, çocukların gelecek yaşamlarına destek olmak, dertlerine ortak olabilmek için bazı adımlar attık. Ligin son haftasında oynadığımız Gençlerbirliği maçının bilet satışından elde edilen geliri ihtiyaç sahiplerine bağışlamayı kararlaştırdık. Beşiktaş Belediyesi'nin madencilerin aileleri için başlattığı Beşiktaş Evleri, Beşiktaş Konutları yapılması projesine biz de katkı sağlayacağız. Bu tür projelerimiz devam edecek" ifadelerini kullandı.
Radikal


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme