7 Haziran 2014 Cumartesi

07.06.2014 Genel Gündem

07.06.2014 Cumartesi
GÜNDEM

Soruşturun... 
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile 7 Emniyet görevlisi hakkında verilen takipsizlik kararı, Dink ailesi avukatlarının itirazı üzerine Bakırköy 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kaldırıldı. Takipsizlik kararının kaldırılması ile Cerrah Ve Güngör'ün de arasında bulunduğu 9 kişi hakkında yeniden başlatılacak soruşturma sonucunda suç unsurlarına rastlanırsa dava açılabilecek. Güngör ve Cerrah hakkındaki takipsizlik kararını 21 Mayıs 2014'de oy birliği ile kaldırarak dosyayı gereği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade eden Bakırköy 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi kararında şunlara yer verdi: "5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 172/3 maddesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın etkin soruşturma yapılmadan verildiğinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) kesinleşmiş kararı ile tespit edilmesi üzerine kararın kesinleşmesinden itibaren 3 ay içerisinde talep edilmesi halinde yeniden soruşturma açılacağı emredici bir şekilde belirtilmiştir.
Hürriyet


Evden Kaçtık PKK'ya Yakalandık... 
Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde polis baskınıyla kurtarılan 2'si 18 yaşından küçük 3 kız, nöbetçi savcılığa ayrıntılı ifade verdi. Kızların dağa çıkarılmasıyla ilgili gözaltına alınan Kader E. emniyetten serbest bırakılırken Seher K. tutuklandı. Kızlardan 2'si aileleri ile tartıştıkları gerekçesiyle, 17 yaşındaki Z.T. ise örgüte sempati duyduğu için katılmak istediğini anlattı. Savcılıktan serbest bırakılan ve ailelerine teslim edilen 3 genç kızın ifadeleri şöyle: Kars'ın Kağızman ilçesi nüfusuna kayıtlı olan, Kağızman Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Z.T.: 12 yaşından beri örgütün dağ kadrosuna katılma hayalim vardı. 08.05.2014 günü kesin kararımı verip Kağızman kırsalında yerlerini bildiğim örgüt noktasına doğru yola çıktım. 1 saat kadar yürüdükten sonra Çemçi'de örgüt mensuplarının bulunduğu alana geldim. Burada Agit, Fırat, Dijle, Arjin, Aşikar, Civan, Bawer, Hejar kod adlarını hatırladığım birçok silahlı örgüt mensubu bulunmaktaydı. Bu noktada 28.05.2014 gününe kadar silahlı ve ideolojik eğitim aldık. 4 Haziran'da Yüksekova'ya geldik, bizi yakalandığımız adresteki eve götürdüler. Bu evde birkaç gün kalarak Kuzey Irak'ta bir örgüt kampına gitmeyi planlıyorduk." Kağızman Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi olan 16 yaşındaki S.B.: 15.05.2014 tarihinde ailemle özel bir konuda tartıştım. Bu sebepten evden ayrılarak arkadaşlarımın yanına gitmek istedim. İsmini bilmediğim biri, örgüte katılmamı istedi. O an içinde bulunduğum bunalımdan dolayı yaşadığım yerden uzaklaşmak istedim. İsmini bilmediğim erkek emin olup olmadığımı sordu. Emin olduğumu söyledikten sonra Dibekkaya Köyü'ndeki örgüt noktasına geldik. Bu noktada 500'e yakın silahlı örgüt mensubu, birçok bixi, doçka tarzı ağır silah da bulunmaktaydı. Burada Z.T. ile atış talimi yaptık. Siyasi ve ideolojik eğitimler aldık. Yüksekova'da kaldığımız evin sahibi kadın bizi o gece misafir etti. Bir ara kadının masada unuttuğu cep telefonunu alıp ailemi aradım. İsteyerek örgüte katılmak için yola çıktım fakat pişman oldum. Eğitimime devam etmek istiyorum.
Hürriyet

Yaz Yağmuru Kabus Oldu!... 
Adana'da sabah saatlerinde başlayan ve aralıksız devam eden şiddetli yağış sele döndü, ev ve işyerlerini su bastı. Kentin her noktasında etkili olağan sağanak yağış caddelerde sele döndü. Bazı yollarda yağmur suyu yarım metreye kadar yükselince yüzlerce araç yolda kaldı. Bartın'da metrekareye 50 kilogram yağış düştü. Kente merkezinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü yan tarafından bulunan derenin taşması sonucu Bartın - Ankara yolu sular altında kaldı. Belediye ekipleri ve karayolları ekipleri 1 saatlik çalışma sonunda yolu yeniden trafiğe açtı. Düzce'nin Akçakoca ilçesinde ise şiddetli yağış sonucu dereler taştı, evler sular altında kaldı. Sel suları nedeniyle Akçakoca - Alaplı karayolu ulaşıma kapandı. Karayolunun Çayağzı mevkiinde taşan sel suları nedeniyle ulaşım durdu, sürücüler zor anlar yaşadı. İş makineleri orta refüjde kanallar açarak suyu tahliye etti. Sakarya'da etkili olan sağanak yağış ardından Akyazı, Hendek ve Karapürçek İlçesi'nde derelerin taşması sonrasında çok sayıda köydeki evler su altında kaldı. Bölgede 10'un üzerinde köyde evlerin sel sularından etkilendiği, Karapürçek İlçesi'ne sabahtan beri elektrik verilemedi. Bursa'nın Orhangazi ilçesinde de çok sayıda işyerini su bastı. Yağıştan en çok kapalı Pazar yerindeki esnaflar etkilendi. İki katlı dükkanların alt katları yağmur suları ile dolarken kullanılamaz hale geldi. Esnaflar bir yandan suyu boşaltmaya çalışırken diğer yandan tanker ve vidanjörlerle 20 tona yakın yağmur suyu çekildi.
Vatan

TÜBİTAK: Başbakan'ın Oğluyla Konuşması Montaj... 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilirkişi raporu gönderen TÜBİTAK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddiasıyla internetten yayımlanan ses kayıtlarının montaj olduğunu bildirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Durak Çetin, soruşturma kapsamında ses kaydıyla ilgili bilirkişi raporu istedi. Başbakan Erdoğan'ın, oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı iddia edilen görüşmelerin internette yayımlanmasına ilişkin soruşturma kapsamında TÜBİTAK uzmanlarınca hazırlanan bilirkişi raporu, Çetin'e gönderildi. Raporun sonuç kısmında, ses kaydının YouTube'dan indirilerek, 'yaygın olarak bulunabilen yazılımlarla incelendiği' belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Yapılan spektrum incelemesi sırasında tespit edilen, kaydın içinde gözlemlenen çok sayıda 'çıkıntı' bu kaydın çok sayıda farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj olduğunu ortaya koymaktadır. Montajda dikkat çeken bir husus, konuşma bütünlüğünü sağlamak için sadece tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak, kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimenin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur. Bu montajın ortaya koyduğu diğer önemli bir husus, montajı gerçekleştirenlerin elinde Sayın Başbakan'a ve ailesine ait geniş bir konuşma havuzu (gerek telefon dinlemelerinden elde edilmiş veya gerekse diğer yöntemlerle legal/illegal yollarla elde edilmiş) bulunduğudur." Başbakan Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya, raporun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulduğunu doğruladı. Özkaya, raporda söz konusu kayıtların montaj olduğuna dair tespitlerin yer aldığını bildirdi. Bu arada eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın, gazeteci Metehan Demir ile yaptığı iddia edilen görüşmenin ses kaydına ilişkin soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda da kaydın 'montaj' olduğu bildirildi. TÜ- BİTAK ses uzmanı bilirkişilerce hazırlanan raporda, "Yapılan spektrum incelemesi sırasında tespit edilen kaydın içinde gözlemlenen çok sayıda çıkıntı, bu kaydın çok sayıda farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj olduğunu ortaya koymuştur. Montajda dikkat çeken bir husus konuşma bütünlüğünü sağlamak için sadece tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak, kelimelerin dahi parçalanmış hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimelerin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur" denildi.
Radikal

Bir Kullanıcı Yüzünden Tüm Site Kapatılmaz... 
Anayasa Mahkemesi (AYM) video paylaşım sitesi YouTube'a erişimin açılmasıyla ilgili ihlal kararında, "Tedbir niteliğinde de olsa, bir kullanıcı tarafından paylaşılan içerik nedeniyle sitenin tamamının erişime kapatılması halinde bütün bireysel kullanıcıların siteden yararlanması imkansız hale gelmektedir" dedi. AYM'nin YouTube kararının gerekçesi, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Mahkeme sürecinin özetlenerek, yargı kararlarına uyulmadığı belirtilen AYM kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına dayanılarak, ihlal verildi. AYM kararında, internet ve sosyal medyanın tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından iletişime geçildiği, yorum, mesaj, bilgi, eleştiri, satış ve tanıtımların yapıldığı etkili bir alan haline geldiği kaydedildi. İfade özgürlüğünün demokratik toplumun temellerinden biri ve toplumun ve bireyin kendini geliştirmesi için vazgeçilmez koşullar arasında yer aldığı belirtilen kararda özetle şu değerlendirmeler yapıldı: "Anayasal haklara yönelik müdahalenin bir kanuna dayanması yeterli olmayıp, bu kanunun belirlilik ve öngörülebilirlik gibi belli niteliklere sahip olması gerekir. Başka bir ifadeyle kanun, ilgili kişinin davranışlarını belirlemesi amacıyla, kolayca ulaşabileceği, gerektiğinde profesyonel yardım almak suretiyle de olsa anlayabileceği, açık, net ve yeterince belirgin nitelikte olmalıdır." Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Serruh Kaleli ile üye Engin Yıldırım ise "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" çoğunluk kararına "haberleşme özgürlüğünün de ihlal edildiği" düşüncesiyle farklı gerekçeyle katıldıklarını belirttiler.
Radikal

EKONOMİ 

Gram Altın 83, 6406-83, 7932
ABD Doları 2, 0760-2, 0791 / Euro 2, 8329-2, 8372 / İngiliz Sterlini 3, 4938-3, 4956

540 Gün Müjdesi... 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Boğaziçi Köprüsü bakım çalışmaları konusunda İstanbulluları rahatlattı. Elvan, "540 gün köprünün kapalı olması gibi bir durum yok. Biz zaten çalışmalara alttan alta başladık. Şu anda bunu fark etmiyor bile olabilirsiniz" dedi. Geçen yıl Boğaziçi Köprüsü'nün bakım çalışmaları için çıkılan ihalede köprünün 40'ıncı yıl bakım çalışmaların 540 gün süreceği ve gece 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında köprünün kapalı kalacağı belirtilmişti. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçen yıl ağustos ayında yaptığı açıklamada çalışmanın okullar kapandıktan sonra yapılacağı söyleyerek, "Trafiğin olmadığı ya da en az olduğu bir süreçte çalışmalar yürütülecek. Bütün çalışma 540 gün olacak. 540 gün hazırlık çalışmalarını da ihya ediyor. İhaleden işin bitimine kadar olan süredir. İşin fiilen başlama tarihi 2014 Haziran ayı itibariyle olacak. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alınacak. Ağırlıklı olarak gece çalışılacak. En fazla birer şerit belki kapatılabilir" diye konuşmuştu. Yeni Ulaştırma Bakanı Elvan ise haziranın ikinci yarısından itibaren de Boğaziçi Köprüsü'nde şeritlerden sadece birinde kontrollü kapatmanın yapılacağını ifade etti. Elvan, "Köprüdeki 6 şeritten sadece biri kapanacak. O da trafiği aksatmayacak. Çünkü akşam belli bir saatten sonra, trafiğin olmadığı saatlerde kapatma işlemini yapacağız. Gündüz saatlerinde de trafik akmaya devam edecek" dedi
Hürriyet

İlk Özel Rafineri İçin 3.3 Milyar Dolar'lık İmza... 
Türkiye'nin özel sektör tarihindeki ilk rafineri yatırımı olan SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) Proje Finansman Anlaşması imzalandı. Türkiye'nin petrokimya alanındaki dışa bağımlılığını azaltacak proje, 3.29 milyar dolarla Türkiye'nin en büyük ve en uzun vadeli finansman kredisi özelliğini taşıyor. Aliağa Kompleksi'nde gerçekleşecek projenin finansmanı aynı zamanda, 2014 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz proje finansmanı operasyonlarından biri oldu. Son 30 yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör projesi olan STAR Rafinerisinde, Türkiye'nin tek petrokimya tesisi olan Petkim'in ihtiyaç duyduğu hammaddeler üretilecek. Çırağan Sarayı'ndaki törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yanısıra Azerbaycanlı bakanlar, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Adullayev ile Petkim Yönetim Kurulu Başkanı ve SOCAR'ın uluslararası yatırımlardan sorumlu yöneticisi Vagif Aliyev de katıldı. Törende konuşan Bakan Fikri Işık, şu anda Türkiye'nin kimya sektöründen dolayı 22 milyar cari açık verdiğini ifade ederek, "Bu yatırımın ayrı bir önemi var. Çünkü kimya sektörümüz en fazla ticari açık verdiğimiz sektörlerden biri. Şu an da 22 milyar dolar ticaret açığı veriyoruz. Tesisler, faaliyete geçtiği zaman cari açığa ciddi katkı sağlayacak" dedi. Bakan Taner Yıldız ise, 2018 yılı sonunda yerli kömürün kendisi kadar yerli petrol üretimi artıracaklarını belirterek, "Aynı zamanda tükettiğimiz doğalgazın yüzde 12'sini de sağlamış olacağız" dedi. Proje finansman paketi, ABD, Japonya, Kore, İspanya ve İtalya Eximbankları ile dünyanın 17 ticari ve kalkınma bankası ve bir yerel banka olmak üzere, 23 bankalı bir konsorsiyumdan oluştu.
Türkiye

Türk Sanayii Gökyüzüne Çıkıyor... 
Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı F35'lerin F135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun kritik parçalarını üretmek için Kale Grubu ve ABD'li Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayii tesisleri, 75 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. İzmir serbest bölgede kurulan fabrika Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle faaliyetine başladı. Yıllık 100 milyon dolarlık ciro ile F35 uçak motoru parçası üretecek fabrikada önümüzdeki 5 yıl içinde 700 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. F35, tüm zamanların en yüksek bütçeli savunma sanayi projesi olarak kabul edilen yatırım bugüne kadar geliştirilen tek 5'inci nesil uçak projesi olarak gösteriliyor. Türkiye'de toprakla başladıkları sanayi yolculuğunda gökyüzüne doğru yükseldiklerini belirten Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Temel felsefemiz sanayide derinleşmek. Türkiye'nin sanayide derinleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yatırımız da bu amacı taşıyor. Toprakla başladığımız sanayi yolculuğunda gökyüzüne doğru yükseliyoruz. Türkiye'nin bu bölgenin Almanya'sı gibi ileri teknolojiye sahip bir ülke olması gerekiyor. Bu hedefe inandığımız için çorbada tuzumuz olsun düşüncesiyle yaptığımız bir yatırımdır" dedi. Ürettikleri motor parçalarının kilogram değerinin 177 dolar olduğunu ifade eden Bodur, "Tam kapasite üretim yaptığımızda yıllık 564 ton üretebileceğiz. Bu da yıllık 100 milyon dolarlık ciroya tekabül ediyor" dedi. Okyay, Grubun yıllık cirosunun 1.3 milyar lira olduğunu belirterek bunun yüzde 2.2'sinin Ar-Ge'ye ayrıldığını ifade etti. Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay ise, "Havacılık sanayinde, Boeing, Lockheed Martin, Airbus gibi dünyanın en büyük havacılık firmalarının, birinci seviye, kritik gövde ve kanat parçaları üreticisi konumundayız. Bugün havacılık sektöründeki bu yatırım ile birlikte uçak motor sanayine de giriş yapmış oluyoruz" diye konuştu.
Türkiye

Su Ve Elektrikle İlgili Bir Sıkıntı Yok... 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akaryakıt Piyasası Kanunu Taslağı ile ilgili tüm çalışmaları tamamladıklarını ancak, TBMM Genel Kurul gündeminde yer almasının zaman alacağını belirterek elektrik üretimi olarak özellikle nisan, mayıs ve haziran ayları itibariyle geçen senenin yarı rakamlarında olunduğunu söyledi. STAR Rafinerisi Finansman Anlaşması imza töreninin ardından soruları yanıtlayan Yıldız "Yağış olduğu kadar bu rakamlar artacaktır ama suyumuzla ilgili enerji arz güvenliğiyle alakalı, elektrik üretimiyle ilgili herhangi bir sıkıntımız yoktur. Sudan elde edilecek elektriğin oranıyla diğer enerji kaynaklarından elde edileceklerin oranlarında değişme olacaktır" dedi. Bakan Yıldız, Kuzey Irak petrolünü taşıyan geminin hangi ülkeye gittiği ve geminin kaybolduğuna yönelik iddiaların sorulması üzerine, şunları kaydetti: "Kuzey Irak petrolleriyle ilgili henüz ikinci yükleme yapılmadı. Depolanmasından sonra günlük 100 bin varillik Kuzey Irak petrolünün sevkiyatı devam ediyor. Depoladığımız miktar 2.8 milyon variller civarında. Onlar sattıkça biz de bunun sevkiyatını yapacağız."
Star

Avrupalı Oda Başkanları Avrupa Parlamentosu Seçimini Değerlendirdi... 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcısı olduğu Avrupa Odalar Birliği'nin (Eurochambers) Brüksel'deki genel kuruluna katıldı. Genel kurul çalışmalarında Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçları, AB Dönem Başkanı Yunanistan'ın 6 aylık dönemdeki faaliyetleri ve AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz'da devralacak olan İtalya'nın öncelikleri ele alındı. İtalya'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında öncelik vereceği konuların başını ekonomik iyileşme, büyüme, enerji güvenliği ve AB ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri çekiyor. Eurochambers Genel Kurulu, 16 Ekim tarihinde toplanması öngörülen Avrupa Şirketler Meclisi'nin hazırlık çalışmalarını da gözden geçirdi.
Star

Doların Freni Tutmuyor: 2.0750 Tl... 
Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) önceki günkü faiz indirimi ve açıkladığı önlem paketi ardından gelişmekte olan piyasalara devam eden girişlerle gerileyen dolarda düşüş ABD tarım dışı istihdam verisi ardından hızlandı. ECB adımlarının Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda elini güçlendirdiği görüşü ile aşağı hareketini bugün de sürdüren 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri de veri sonrası geriledi. Veri öncesi 2.0910 TL seviyesinde olan dolar, verinin ardından yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesi olan 2.0750 TL'ye kadar geriledi. ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs'ta 218 bin olan beklentilerin hafif altında 217 bin artarken, işsizlik oranı yüzde 6.4 olan beklentinin altında yüzde 6.3 oldu. Daha önce 288 bin olarak açıklanan Nisan ayı tarım dışı istihdamdaki artış 282 bine revize edilirken, yüzde 6.3 olarak açıklanan işsizlik oranında revizyon yapılmadı. Verinin ardından ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 2.60'a kadar yükseldikten sonra yüzde 2.56'ya geriledi. Türkiye'de de veri öncesi yüzde 8.15 seviyesinde olan 2 yıllık gösterge tahvil faizi veri sonrası yüzde 8.05'e, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 8.84'ten yüzde 8.70'e kadar geriledi. Borsa İstanbul ise haftanın son işlem gününde yüzde 0.7daha artarak son 1 yılın zirvesi olan 80.397 puandan kapandı.
Vatan

İstikbal, Komşu'da Krize Kulak Asmadı 19 Mağazaya Ulaştı... 
İstikbal, yurtdışı mağazalaşma atağına Yunanistan ile devam ediyor. Şirket, Yunanistan'daki 18. ve 19. mağazalarını Atina'da açtı. Atina'nın en işlek ve önemli caddeleri arasında yer alan Messagion ve Dimokratias caddelerinde açılan mağazalarla İstikbal, Atina'da mağaza ve satış noktalarıyla beraber 7 mağazaya ulaştı. Açılışta konuşan İstikbal Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, "Krizin başladığı 2009 yılından bu yana Yunanistan'da yatırımlarını keserek geri dönenlerin aksine markamızla yatırımlarımıza devam ediyoruz" diye konuştu. Boydak, şöyle devam etti: "Bugün Yunanistan'da Atina'nın en işlek caddelerinden ikisinde yeni mağazalarımızı açtık. Yıl sonuna kadar yurtdışında toplam 30 mağaza açmayı hedefliyoruz."
Akşam

Merkez Bankası Faizde Piyasanın Önüne Geçmeli... 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin" dedi. Zeybekci, Ekonomi Kulübü üyesi iş adamlarıyla Sheraton Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıda konuşan Zeybekci, Ekonomi Kulübü'nün kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşu sayısının birçok Avrupa Birliği ülkesinden geride olduğunu, bu konuda gelişilmesi gerektiğini vurguladı. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Zeybekci, Merkez Bankasının faizi aşağı çekme konusunda öncü olması gerektiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz indiriminin içeride indirim için cesareti artıracağını belirten Zeybekci; "Merkez Bankamızdaki arkadaşlarımız dahil olmak üzere Türkiye'deki nerede olursa olsun hiçbir Türk vatandaşının faizin yüksek olmasını isteyeceğini asla ve asla kabul etmiyorum. Yüksek faiz demek yatırım yapmamak, üretim yapmamak, büyümemek, ihracat yapmamak, faizleri bu seviyede tutarsanız dünyadan Türkiye'ye doğru sıcak para akışını tahrik etmek demek... Piyasa şu anda faizi aşağıya doğru algılıyor. Merkez Bankamız piyasayı arkadan takip etmesin, piyasanın önüne düşsün. Aşağıya doğru gidişi tahrik etsin. İnşallah önümüzdeki dönemde faiz indirimiyle ilgili adımları göreceğiz" diye konuştu.
Dünya

Af 13 Milyon Borçluyu Kapsıyor... 
TBMM'de son şekli verilmeye çalışılan torba tasarıda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bölümün bilançosu çıkartıldı. Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre, vergi, SGK primi borcu ve idari para cezalarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında 75 milyar lirası Maliye Bakanlığına ait olmak üzere, toplam 160 milyar liralık borç yeniden yapılandırılacak. Devlete kişi başına bir milyon liradan fazla borcu olan 5 bin 500 mükellef de yeniden yapılandırma imkanından yararlanacak. Kamuoyunda çok tartışma yaratan kamu alacaklarının yapılandırılması paketinin genişletilmesi için kulisler sürürken hükümet, yapılan çalışmanın daha fazla genişlememesi için direniyor. Maliye Bakanlığı, düzenlemenin SGK bölümü hariç, kendisiyle ilgili olan tarafının "bilançosunu" hazırladı. Buna göre, vergi ve idari para cezalarının yeniden yapılandırılması olanağından yararlanacak mükellef sayısının 13 milyonu aştığı saptandı. Verilere göre, mevcut affın fotoğrafı şöyle: 75 milyar liralık toplam borç içinde, bin liranın altında borcu olanların sayısının 8 milyon 672 bin kişi olduğu saptandı. Büyük bölümü trafik para cezası olan bu bölümün toplam borca oranının yüzde 65 olduğu belirlendi. Yapılan hesaplamaya göre, bin lira ile 5 bin lira arasında borcu olanların sayısı 2 milyon 972 bin, 5 bin lira ile 7 bin lira arasında borcu olanların sayısı bir milyon 201 bin, 20 bin lira ile 50 bin lira arasında borcu olanların sayısı 283 bin, 50 bin lira 100 bin lira arasında borcu olanların sayısı 92 bin, 100 bin lira ile 500 bin lira arasında borcu olanların sayısı 66 bin, 500 bin lira ile bir milyon lira arası borcu olanlar 6 bin 691, bir milyon lira üstü borcu olanların sayısı ise 5 bin 504 olarak saptadı. Pakette yer almayan matrah artırımı için hükümet nezdinde yoğun bir kulis yapıldığı öğrenildi.
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Essen'de Bugün Mitingi Var... 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Almanya'nın Essen kentindeki Grugahalle'de miting düzenleyecek. Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'ye döndükten sonra Köşk adayını açıklaması bekleniyor. CHP Yurt dışı İlişkiler Koordinatörüolan CHP Milletvekili Durdu Özbolat, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun vereceği mesaj, Türkiye'yi kutuplaştırmadan, kucaklayan herkese eşit mesafede olan bir cumhurbaşkanı adayını ilkesel olarak tanıtmak ve oy istemek olacak. Sayın Başbakan kendisi aday olmayı düşünüyor, ama bizim genel başkanımız düşünmüyor" dedi. Avrupa Türklerin ilk kez oy kullanacağı Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili de Özbolat, "Oyların 4 gün saklanıp sonra da bir torbaya doldurulup THY uçakları ile gönderilmesi, orada sayılması çok yanlış olacaktır" dedi.
Vatan

Çözümün En Önemli Aktörü Toplum... 
Diyarbakır'da "Yeni Türkiye'nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı" Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, eski PKK'lı ve DTK Genel Sekreteri Seydi Fırat'ın yanı sıra yazar, gazeteci, akademisyen, siyasetçiler, akil adamlar, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. HDP ve BDP'den katılımın olmadığı çalıştayda, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Türkçe, Kürtçe ve Arapça basılan "Sessiz Devrim" adlı kitap davetlilere dağıtıldı. Hükümet üyeleri çözüm sürecine destek olacak önerileri dinledi. Çalıştayda çözüm sürecinde alınan yolu ve rotayı anlatan Başbakan Yardımcısı Atalay şunları söyledi: Değişimden çok, normalleşme kavramını sevdim. Hükümet olarak Türkiye'de büyük bir dönüşümü sağlama mücadelesi veriyoruz. Büyük sorunlar daima zor çözülür. Çözüm sürecinde son 1.5 yılda belki en önemli aktör toplum ve halen öyle. Özellikle bu bölgede sürece ne kadar büyük destek olduğunu biliyoruz. Toplum artık terörle, şiddetle varılacak bir yerin olmadığını biliyor. Tabii yine, sabote edici, provoke edici pek çok gelişme var. Türkiye'nin bu projeyi kendi kendine yürütüyor olması, dış dünyada önemli bir konu olmuştur. Yeni bir yol haritası üzerindeyiz. Diyaloglarımız tabii ki sürüyor. Ama son zamanlarda siyaset kurumunu daha ön planda tutma yönünde de çabalarımız var. Nihai hedefimiz bütün bu sorunlar siyaset kurumu içinde tartışılsın, demokratik siyaset içinde çözülsün. Bu çalıştay vesilesiyle bu sorunlar bir kez daha masaya yatırılıyor. Tabii sizlerin desteğini istiyoruz. Anneler olayı tesadüf değil. Gecikmiş toplumsal tepkilerdir. Şiddet istemiyoruz, sorunlarımızı demokratik siyaset içinde çözeceğiz diyor.
Akşam

Ortaköy Camini Açtı İlk Namazı Kıldı... 
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın sponsorluğunda restore edilen İstanbul Ortaköy'deki Büyük Mecidiye Camii dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle açıldı. Katılımcılarla birlikte cuma namazını camide kılan Erdoğan, daha sonra incelemelerde bulundu, yetkililerden restorasyon hakkında bilgi aldı. Başbakan, daha sonra caminin girişinden, avludaki vatandaşlara seslendi. Caminin 5'inci kez restore edildiğini söyleyen Erdoğan, çok ciddi güçlendirme çalışması yapıldığını ve birkaç küçük eksiğinin de kısa sürede giderileceğini söyledi. Caminin mimarının Nigoğos Balyan adlı bir Ermeni olduğunun altını çizen Başbakan şöyle konuştu: Bu eseri, Ermeni bir mimar yaptı. Ecdat bu noktada da aslında çok farklı davranmış, emaneti, işi ehline vermiş. Cami, mimari anlamda çok farklı bir yerde. Dolayısıyla biz, mimarından mühendisine, işçisine kadar bu restorasyonlarda emeği geçenlere hep rahmet gönderiyoruz. Bize düşen bir görev daha var, bu camileri cemaatsiz bırakmamak. Ortaköy Camii küçük. Bizim kitabımızda, cami değil mescit geçer. Bu mescitlerin, cemaatsiz kalmaması lazım. Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih tamamı. Açılışa gelenlerin "Ayasofya" şeklinde seslenmesi üzerine Erdoğan, "Yan tarafında bulunan Sultanahmet'i sadece teravih, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında da doldurursak gerisi gelir" dedi.
Akşam

DÜNYA 

Irak Savaşında Hata Yaptım... 
CBC News haber sitesi, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi ve eski ABD Dışişleri Bakanı olan Hilary Clinton'ın anılarını anlattığı "Hard Choices" (Zor Tercihler) isimli kitabının bazı bölümlerini 10 Haziran'da satışa çıkmadan önce yayınladı. Simon & Schuster yayınevinden yayınlanacak kitapta Clinton'ın Irak savaşı, 2012 yılındaki Bingazi saldırısı, Arap Baharı, Suriye'de 2001 yılından beri devam eden savaşla ilgili ayrıntılı düşünceleri yer alıyor. Clinton'ın kitabından bazı bölümler şöyle: Kitapta Clinton, 2002'te senatör iken Irak'a karşı savaş yetkisi verecek Senato'daki oylamada "evet" oyu kullandığı için pişman olduğunu anlatarak "Birçok senatör tasarıya karşı oy kullanmak için gelmişti. Ben de onlardan biriydim. Savaşın uzamasıyla kızını, oğlunu, annesini, babasını kaybetmiş New York'taki ailelerden her mektup aldığımda yaptığım hata daha acı vermeye başladı. İyi niyetle davranıp en iyi kararı aldığımı düşünüyordum. Fakat hata yapmıştım" dedi.
Hürriyet

Normandiya Çıkarması Krizi Bitirdi... 
Dünyanın önde gelen liderleri, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren Normandiya Çıkarması'nın 70. yıl dönümü etkinlikleri için Fransa'da bir araya geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Benouville şatosunda verilen yemek öncesi bir saat baş başa görüştü. Gergin geçen görüşmede Ukrayna'daki yaşanan durum ele alındı. Putin daha sonra şatoda verilen yemekte Ukrayna'nın yeni seçilen Devlet Başkanı Petro Poroşenko ilk defa bir araya geldi. İki liderin 15 dakika süren görüşmesine Merkel de katıldı. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, "Putin krizin ekonomik boyutuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere cumartesi günü (bugün) Kiev'e büyükelçi gönderecek. Ateşkes şartları gelecek günlerde görüşülecek" denildi.
Türkiye

Afganistan'ın Favori Adayına Bombalı Saldırı... 
Afganistan'da ikinci turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı Dr. Abdullah Abdullah'ın araç konvoyunun geçişi sırasında yol kenarına yerleştirilmiş iki adet bomba patlatıldı. Abdullah saldırıdan yara almadan kurtulurken, patlamalarda 4 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı belirlendi. 14 Haziran tarihinde ikinci turu yapılacak Afganistan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı olan Dr. Abdullah Abdullah'ın araç konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi. Abdullah saldırıdan yara almadan kurutulurken, Abdullah'ın bir koruması ve şoförü hayatını kaybetti. Saldırının, ArianaHotel'de seçim kampanyası kapsamında düzenlediği konferanstan ayrılırken yol kenarına yerleştirilmiş iki bomba patlatılarak düzenlendiği ifade edildi. İlk turda cumhurbaşkanı adaylarından olan ama ikinci turda desteğini Abdullah Abdullah'a veren Zalmay Resul'ün de konvoyda olduğu ama yara almadan kurtulduğu belirtildi.
Star

'Darbe De Yaparız Mutlu Da Ederiz'... 
Tayland'da hükümetle muhalefet arasında aylarca süren krizi gerekçe göstererek 22 Mayıs'ta darbe yapan ordu, sıkı yönetimden rahatsız olan halkın desteğini kazanmak için "ulusal mutluluk" adı altında geniş çaplı bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında askerler, başkent Bangkok ve diğer büyük kentlerde konserler düzenliyor, gıda yardımı yapıyor. Kurulan sahra çadırlarında halk ücretsiz sağlık kontrolünden geçirilirken, komutanlar açılacak "uzlaşma merkezleri" aracılığıyla halkı atacakları adımlar hakkında bilgilendirmeyi planlıyor. Başbakan Yinglak Şinavatra'nın yetkilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevden alınmasının ardından yönetime el koyan ordu, gösteri yasağı getirirken, ulusal medyaya da sansür uygulamasına başlamıştı.
Vatan

Ukrayna'nın Doğusu Kan Gölü... 
Ukrayna'nın doğusundaki kentlerde Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu çatışmaya devam ediyor. Dün meydana gelen çatışmalarda Ukrayna ordusu 15 ayrılıkçının öldürüldüğünü duyurdu. Ukrayna'nın doğusunda ordu birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında meydana gelen çatışmada 15 ayrılıkçı öldürüldü. Bazı Ukrayna askerleri de yaralandı. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov çatışmalarda 15 Rusya yanlısı ayrılıkçının öldürüldüğünü doğruladı. Avakov, Rusya yanlılarının yaklaşık 100 kişiyle birlikte saldırdığını söyledi.
Akşam

SPOR 

Trabzonspor'un yeni transferleri Serdar Gürler ve Deniz Yılmaz'a ödeyeceği yıllık ücretler Karadeniz ekibinde sıkıntıya sebep oldu. "Öze dönüş" diye 1461 Trabzon'dan kadrosuna kattığı Fatih Öztürk, Caner Osmanpaşa, Abdulkadir Özdemir, Kadir Keleş, Mustafa Akbaş, Gökhan Alsan'ın yanı sıra Zeki Yavru ve Mustafa Yumlu gibi oyunculara 100 bin ile 500 bin lira arasında ücret ödeyen bordo-mavililerin, Elazığspor'dan renklerine kattığı Serdar Gürler'e yıllık 1 milyon 710 bin, Deniz Yılmaz'a ise 1 milyon 995 bin lira ödeyecek olması diğer futbolcuların keyfini kaçırdı. Bu sezon ligde ve Avrupa'da oynadığı maçlarda takıma önemli katkılar sağlayan Yusuf Erdoğan'a 4 yıllık sözleşme karşılığında yıllık 1 milyon TL verilmişti. Şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuracağını her fırsatta dile getiren Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun, 1461 Trabzon'dan takıma katılan oyuncularla yeni transferler arasındaki ücret farkını nasıl gidereceği merakla beklenirken, yönetimin öz evlatlarından nasıl verim alacağı da tartışma konusu oldu.
Türkiye

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, şampiyonluğu ezeli rakip Fenerbahçe'ye kaptırarak hayal kırıklığına sebep olan Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini için "Kararını 15 Haziran'da verecek' diyerek, İtalyan çalıştırıcı ile yolların ayrılabileceğinin sinyallerini vermişti. Hakkında transfer iddialarının yazılmasından dolayı Aysal'ı telefonla arayan İtalyan çalıştırıcı, "Ben Galatasaray ve Türkiye'de mutluyum. 15 Haziran'da İstanbul'da görevimin başında olacağım" diye konuştu. Tecrübeli teknik adamın ismi son günlerde yeniden Premier Lig takımlarından Tottenham ile anılmaya başlanmıştı. Başkan Ünal Aysal'ın, Roberto Mancini'nin, kararı olumsuz olursa B ve C planlarının olduğu belirtildi. Salı günü yapılan yönetim toplantısında İtalyan teknik adamla yolların ayrılma ihtimalinin olduğunu söyleyen sarı-kırmızılıların 1 numaralı isminin, "Ayrılmak isterse kendisi bilir. Transfere fazla bütçe ayıramayacağız" dediği öğrenildi. Aysal'ın aslında Mancini'ye 9 milyon avro tazminat ödemek istememesi Shakhtar Donetsk Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun ise yüksek maliyeti nedeniyle elinin kolunun bağlandığı biliniyor. Başkan Ünal Aysal, Mancini'nin ayrılması durumunda önce Lucescu'nun kapısını çalacak. Bu arada Rumen basınına konuşan tecrübeli teknik adam, Ukrayna'daki iç savaş ve gelecek planları hakkında konuştu. Lucescu, iç savaş ihtimaline rağmen görevine devam edeceğini belirterek, "Şu an Shakhtar Donetsk'ten ayrılmam mümkün değil. Benim için doğru zaman değil. Çok zaman geçirdim. Bu çılgınlık elbet sona erecek. Buna inanmalıyız. Avrupa'daki etkileri görüyoruz, hızla normale dönecektir" dedi.
Türkiye

Beşiktaşlı Gökhan Töre'nin menajeri Ahmet Bulut, milli takım kampında Le Meridien Otel'de başarılı futbolcunun Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak'a silah çektiği iddialarına yanıt verdi. Bulut, "Evet Gökhan bir tartışma yaşadı ama bu abartılan yada içinde silahların ve milli takım arkadaşlarının olduğu boyutta değil. Ayrıca bu olay tam 7 ay önce Kasım ayında yaşandı. Geçmişte Köln'de sorun yaşadığı çocukluk arkadaşı ile İstanbul'da karşılaşan Gökhan Töre, bu şahıs ile tartıştı. Fakat olayda ne silah ne de Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak var. Bakın Gökhan Töre'nin ne silahı vardır, ne de silah kullanmayı bilir. Çok çirkin bir iftira. Bu haberinde şu an yapılması ilginç. Ayrıca milli takımda böyle bir şey yaşansa 7 ay boyunca ortaya çıkmaz mı?" diye konuştu.
Star

Fenerbahçe'nin Senegalli yıldızı Moussa Sow'a İngiliz kancası... Uzun süredir Senegalli forvet için devrede olan Sunderland, yıldız golcü için girişimlerini hızlandırdı. Sow için 12 milyon euroyu gözden çıkaran İngilizler'in, golcü oyuncunun Premier Lig'de oynama isteğini kullanmak itiyor. Yeni sezonda yıllık ücreti 2.6 milyon eurodan 1.4'e gerileyecek olan Sow'un zam isteğine yönetimin red cevabı vermesi de İngilizlerin elini güçlendiriyor. İngiliz ekibinin teklifini yetersiz bulan Sarı-Lacivertli yönetim ise Sow'a, sözleşmesinde yer alan "17 milyon euroya serbest kalır" maddesindeki miktara yakın bir teklif gelmesi halinde izin vermeyi planlıyor. Sow'a Sunderland ile birlikte Katar takımlarından da talipler olduğu ancak 28 yaşındaki golcünün hayali olan Premier Lig'e gitmek ve kariyerine önemli bir macera daha eklemek amacında olduğu bildirildi.
Star

Basketbol Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu, G.Saray Liv Hospital'ın gelecek sezon THY Avrupa Ligi'nde yer alacağından emin olduğunu söyledi, şu mesajları verdi: Şu durumda G.Saray Liv Hospital, şampiyon olduğu takdirde ülke sıralaması gereği Avrupa Ligi'nde yer alacaktır. Şampiyon olamamaları halinde yüzde 100 diyemem ama hemen hemen Avrupa Ligi'ne katılacaklarından eminim. Daha önce olduğu gibi lisans sisteminin üzerinde yapacağımız yeni değişiklikler ile daha çok takımın umudunu taze tutmak istiyoruz. Yerel oyuncuları korumaya yönelik sınırlamalar, bu oyuncuların ve ülke basketbolunun gelişimine yardımcı olmuyor. Rekabet arttıkça, kalite de artar. İspanya'da yabancı sınırı yok ama Avrupa'nın zirvesindeler. Bu açıdan iyi bir örnek olur.
Akşam

UEFA'nın Süper Lig takımlarından Sivasspor ve Eskişehirspor hakkında 'şike' vurgusu yaparak disiplin soruşturması başlatmasının ardından beklenen karar dün açıklandı. UEFA'nın disiplin soruşturmasının ardından harekete geçen Sivasspor ve Eskişehirspor, hafta başı UEFA Tahkim Kurulu'na itirazlarını sunmuştu. İki takımın kararını değerlendiren UEFA Tahkim Kurulu, iki kulübü de 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men etti. UEFA Tahkim Kurulu kararını CAS'a taşıyacak olan Eskişehirspor ve Sivasspor'un 10 gün içerisinde itirazını yapması gerekiyor. UEFA Avrupa Ligi düzenlemesinin hatırlatıldığı açıklamada, "Bir kulübün UEFA müsabakasında yer alabilmesi için dolaylı ya da doğrudan herhangi bir şike sürecine karışmamış olması gerekiyor" ifadesine yer verildi.
Radikal


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme