8 Haziran 2014 Pazar

08.06.2014 Genel Gündem08.06.2014 Pazar
GÜNDEM

Hak İhlali Var 
Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) Balyoz davasıyla ilgili bireysel başvurularda karar aşamasına gelindi. AYM raportörü Balyoz Raporu'nda, yargılamanın yapıldığı duruşma salonunda tavandan mikrofonların sarkıtılarak sanıklarla avukatlarının gizli görüşme haklarının çiğnendiğini, bunun da savunma hakkını kısıtladığını savundu. Raporda, "Adil yargılanma hakkı ihlal edildi" tespiti yapıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, yasayla yeniden yargılama formülü bulamadıklarını açıklamasının ardından gözler AYM'nin Balyoz kararına çevrildi. AYM'nin kararını bu ay içinde açıklaması beklenirken raportörler de raporlarını tamamladı ve üyelere dağıttılar. AYM artık Balyoz bireysel başvurularını gündemine alıp değerlendirerek karara bağlayacak. AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın, üyelere ve raportörlere davayla ilgili konuşma yasağı koymasına rağmen kulislere sızan ilk bilgiler, raporun genel hatlarıyla sanıklar açısından olumlu olduğu yönünde. Buna göre raporda, dava sürecinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ışığında ayrıntılı bir değerlendirmesinin yanı sıra "Adil yargılanma hakkının ihlal edildiği" tespiti yer aldı. Yargılama safhasında başta duruşma salonunda sarkıtılan mikrofonlar olmak üzere savunma hakkının ihlali, 'hak ihlalleri' ve 'usül hatalarının' yaşandığı kaydedildi. Ancak bu raporun AYM üyeleri açısından bir bağlayıcılığı bulunmuyor.
Hürriyet


TÜBİTAK'ta Bilirkişi Depremi! 
Tarihi davalardaki 5 No'lu harddisk gibi önemli deliller hakkında bilirkişi raporları hazırlayan TÜBİTAK uzmanlarının işlerine son verildi. Edinilen bilgilere göre 4 uzmanın işe iade davası açıp göreve dönmelerini engellemek için de yüklü miktarlarda tazminatlar ödendi. İşte yüzlerce kişinin kaderini belirleyen raporlara imza atan o bilirkişiler Hayrettin Bahşi, TÜBİTAK'ta baş uzmandı. Danıştay cinayeti, Ergenekon'da Gazeteci-Yazar CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın bilgisayarı ve Balyoz'da 5 No'lu hard diskle ilgili raporu o verdi. Başsavcı tarafından ismen seçildiği, TÜBİ- TAK'a görevlendirmesinin yapılması için yazı yazıldığı gün, yazının cevabı beklenmeden hard disk ve CD'lerin teslim edildiği, yemin etmeden bilirkişiliğe atandığı iddia edildi. Bir süre sonra da TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü oldu. Balyoz sanıkları Bahşi hakkında dava açtı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 13 Mart 2013'te takipsizlik kararı verdi. Ancak "paralel devlet" iddialarının ardından Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Şubat 2014'te takipsizlik kararını oybirliğiyle kaldırıp, Bahşi'nin yargılanmasının önünü açtı.
Vatan

Umutlar da Sele Teslim 
Sakarya'nın Geyve ilçesi Doğantepe köyünde önceki gün öğleden sonra tavuk çiftliğinde sele kapılarak kaybolan işçi Taner Yaman'ın (22) bulunması amacıyla AFAD ekipleri çalışmalarına hız verdi. Sel nedeniyle çiftliğe giden yolun çöktüğü bölüme kadar araçlarıyla gelen ekipler, hazırlıklarını tamamlayarak köy sakinleri ve Yaman'ın yakınlarıyla arama çalışmalarına başladı. Kaybolan işçinin babası Şaban Yaman, "Dün, yağmurdan sonra saat 2 gibi annesini aramış, 'anne, bizi sel götürecek' demiş. Ondan sonra bir daha haber alamadık" dedi. Hendek İlçesi'nde de sağanak yağış ardından taşan Dinsiz Deresi'nin sular altında bıraktığı Kargalıhanbaba Mahallesi'nde oturanlar canlarını güçlükle kurtardı. Karabük'te etkili olan sağanak yağmur nedeniyle oluşan heyelan, Yenice- Zonguldak karayolunu ulaşıma kapattı. Heyelan nedeniyle yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. Bolu'nun Mengen İlçesi'nde de sağanak yağmur nedeniyle Türkbeyli Deresi taşarken ilçe sular altında kaldı.
Akşam

İzmir'de Belediyede 'Böcek' Bulundu 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı'nın odasında, 'böcek' olarak bilinen, GSM sim kartlı üçlü priz şeklinde, ortam dinleme cihazı bulundu. Teftiş Kurulu Başkanı Nalan Zitoşvili, dizüstü bilgisayarını şarj etmek için üçlü prize takmasına karşın enerji gelmemesi üzerine geçen hafta belediyenin teknik servisini çağırdı. Gelen görevli üçlü prizin içini açtığında, normal üçlü prizlerde olmayan eklentilerle karşılaştı. Burada bir mikrofon, GSM sim kartı modülü, enerji depolanmasını sağlayan güç ünitesi bulunduğu görüldü. Bilgi İşlem Teknolojileri Daire Başkanlığı da prizin incelenmesi ardından, dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili tutanak tuttu. Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, başkanlık adına, Cumhuriyet Başsavcılığı'na üçlü prizi yerleştirenlerle ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'Haberleşme özgürlüğünün ortam dinlemesi yoluyla ihlal edildiği' bildirilirken faillerinin belirlenip, haklarında idari ve adli işlem yapılması istendi. Üçlü priz içindeki mikrofon ve sim kart, herhangi bir delilin yok olmaması için sökülmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun makam odası da aynı katta bulunuyor.
Radikal

EKONOMİ 

Gram Altın 83, 6406-83, 7932
ABD Doları 2, 0760-2, 0791 / Euro 2, 8329-2, 8372 / İngiliz Sterlini 3, 4938-3, 4956

Zeybekci: Türkiye Birilerini Üzecek 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin 2014 büyüme rakamlarını aşağı yönde revize ettiklerini ilan etme yarışına girenler olduğunu belirterek, "Türkiye'nin ilk çeyrek büyüme rakamları önümüzdeki hafta açıklanacak ve Türkiye birilerini üzecek" dedi. Zeybekci, Türkiye'nin istihdamda da büyük başarılara imza attığını belirterek, "2008 kriziyle başlayan süreçte AB'de ortalama 6 milyon insan işini kaybederken Türkiye aynı dönemde 4.5 milyon kişiye istihdam sağlamak suretiyle 2008 krizi sonrasında istihdamını yüzde 23 oranında arttırarak dünyada 1. oldu" dedi. Zeybekci, ihracatı da değerlendirdi: "2014'te 166 milyar dolar olan hedefimizi inşallah aşacağız. 2013 başında yüzde 60 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70'lere ulaştı. Cari açık 2014 ilk çeyreğinde yüzde 30 azalarak 11 milyar dolar oldu. İstikrarsızlıkla dünyaya lanse edilmeye çalışılan Türkiye, 2014 ilk çeyreğinde doğrudan yurtdışı yatırım olarak, 2013'e göre yüzde 50 daha fazla yatırım aldı."
Hürriyet

E-İhale Dönemi 10 Haziran'da Başlıyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, elektronik ortamda yapılan "e-ihale" uygulamasının 10 Haziran'da başlatılacağını açıkladı. Yazıcı, gümrük mevzuatına göre tasfiyelik hale gelen eşyanın tasfiye işlemlerini yürütme görevinin bakanlığının sorumluluğunda olduğunu, "ihale yoluyla satış"ın da 4458 sayılı Gümrük Kanunu'nda eşyanın tasfiye yöntemlerinden biri olarak sayıldığını anımsattı. Tasfiyelik hale gelen eşyada değer kayıplarının önlenmesi ve bir an önce ekonomiye kazandırılmasını sağlamak amacıyla İlgili kanunlarda değişiklikler yapıldığını ifade eden Yazıcı, bu çerçevede, 2013 yılında 487 ihalede 3 bin 479 taşıt ve 4 bin 198 grup eşyanın satılarak 65 milyon liralık hasılat elde edildiğini kaydetti. e-ihalede satışa sunulan her türlü taşıtın, elektronik ihale programı sayesinde görülebileceğini ancak ihaleye katılıp teklif verilebilmesi için programda yer alan formun doldurularak sisteme üye olunması gerektiğini belirten Yazıcı, 18 yaşını doldurmuş, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve kanuni ikametgahı bulunan herkesin sisteme üye olabileceğini aktardı. e-ihale yoluyla yapılan satışların kapalı teklif yöntemiyle yapılacağını ve tekliflerin elektronik ortamda alınacağını aktaran Yazıcı, e-ihale süresinin 7 gün olduğunu ve e-ihaleye sunulan taşıtın en yüksek bedeli verene satılacağını ifade etti. Yazıcı, alıcının, 7 gün içinde ihale bedeli, damga vergisi ve diğer mali yükleri e-ihale için döner sermaye adına açılmış banka hesabına yatırarak veya teminatından mahsup ettirerek ödeme işlemlerini tamamlayacağını ve sistemde yer alan şartnamenin dökümünü alarak imzalayıp işletme müdürlüğüne teslim edeceğini veya iadeli taahhütlü posta ile göndereceğini belirtti.
Hürriyet

Büyükekşi, 4 Yıl Daha Başkan 
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, tek aday olarak katıldığı seçimde başkanlığa yeniden seçildi. 4 yıl daha başkanlık görevini üstlenecek olan Büyükekşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul'da, 26 başkan arasından tek aday olarak seçime girdi. Delegelerin tamamının oyunu alan Büyükekşi, yaptığı teşekkür konuşmasında, 2010-2013 döneminde 553 milyar dolar döviz geliri elde edilmesini sağladıklarını, önümüzdeki dönemde de 800 milyar doların üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi. İhracatın, bu seneki sanayi üretim artışının taşıyıcı kolonu olduğuna vurgu yapan Büyükekşi, "İnşallah Türkiye'nin büyümesine de olumlu katkı vererek, büyümenin itici gücü olacak. Bugün baş etmemiz gereken üç temel yapısal sorunun çözümü de ihracattır. Yüksek cari açığımız var, çözümü ihracattır. Yatırımlarda dış kaynaklara bağımlıyız, çözümü ihracattır. Büyüme eşittir dış açık sarmalından kurtulmanın yegâne yolu, yüksek katma-değerli ihracattır" diye konuştu.
Türkiye

Shopping Fest Sokaklara Taşacak 
İstanbul'da düzenlendiği tarihlerde indirim fırsatları sunan İstanbul Shopping Fest (İSF), dördüncü yılında ışık ve dans gösterileriyle başladı. Festivalin açılışında Ortaköy Meydanı ve House Cafe'de çeşitli etkinlikler yapıldı. Açılışta konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, herkesi festival coşkusunu yaşamaya davet etti. Çağlar, "İstanbul Shopping Fest'in bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Platform başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın üstlendiği festivalin bu yıl farklı olmasını istedik. Sivil toplum örgütleri ve dernekler bu yıl ilk defa organizasyon içindeler. Festivalin sadece AVM'lerde geçerli olduğu algısından sıyrılarak, bütün katmanlara yayılan bir organizasyon olmasını hedefledik" dedi. Açılışa İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, iş ve moda dünyasından çok sayıda davetli katıldı. İstanbul Shopping Fest 29 Haziran'a kadar devam edecek ve önümüzdeki günlerde alışveriş merkezleri kadar, İstanbul'un önemli alışveriş caddelerini de saracak. 23 gün boyunca sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, çocuklara özel oyunlar, partiler, yarışmalar ve defileler yapılacak. Festivalin altın katılımcı olarak nitelendirilen AVM'leri 212 İstanbul Power Outlet, İstinye Park, Kanyon ve Zorlu Center olacak. Kapanış partisine Vialand ev sahipliği yapacak.
Türkiye

Mega Projelerde Sıra Kanal İstanbul'da 
2023'te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye, mega projelerini bir bir hayata geçiriyor. Marmaray hizmete girerken, 3. köprü, İstanbul- İzmir otobanı, Boğaz araç tüp geçidi, hızlı tren gibi dev projelerin bir kısmı hizmete girerken, çoğunda da çalışmalar devam ediyor. Dün de hizmete girdiğinde 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak 10.2 milyar Euro maliyetli 3. havalimanı için temel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle atıldı. Sıra çılgın proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul'a geldi. Maliyeti 15 milyar dolara çıkması beklenen Kanal İstanbul için Yüksek Planlama Kurulu onayı çıkarken, yıl sonuna kadar inşaat çalışmalarının başlaması bekleniyor. Entegre projelerle Kanal İstanbul'un maliyetinin 50 milyar doları bulacağı hesaplanırken, inşaat sürecinde de toplam 15 bin kişilik istihdam oluşturulacağı belirtiliyor. Türkiye'nin ulaşım, altyapı, enerji ve savunma gibi alanlarda çok sayıda büyük projesi bulunuyor. Mega projeleri hayata geçirme çalışmaları devam ederken mega projelerin toplam büyüklüğü 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Kanal İstanbul'un maliyeti için 10-15 milyar dolarlık bir rakam belirlenirken üçüncü havalimanının maliyeti de 10 milyar Euro'yu aşacak. Marmaray'ın yaklaşık maliyeti 5 milyar dolar olurken, Ankara-İstanbul, Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hatlarının maliyeti ise 6.5 milyar doları buluyor. Sinop ve Mersin'de kurulması planlanan iki nükleer santralin maliyeti ise 42 milyar dolar…
Star

Turkcell Superonline'a 1 Milyonuncu Abone 
Turkcell Superonline internet müşterilerinin sayısı 1 milyona ulaştı. 1 milyonuncu müşteri, Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi Dr. Ergün Yeşilyurt oldu. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, İstanbul'daki Genel Müdürlük binasında ağırladığı Yeşilyurt ailesine iki yıl boyunca 1000 Mbps fiber internet üyeliği, iPad ve SwissVoice ePure kablosuz ev telefonu hediye etti. Turkcell Superonline Genel Müdürü Erkan "Turkcell Superonline, telekomünikasyon gibi yatırımların geç geri dönüş yaptığı bu sektörde genç bir oyuncu. Genç ama çok dinamik. 2008 yılında başlattığımız fiber yatırımlar ile bugün 14 ilde 1.8 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürüyoruz. Şimdi 1 milyon müşteriye ulaştığımız bu özel günde, şirketimizin çok kısa sürede ulaştığı bu muazzam ölçeği görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. Kayseri Erciyes Üniversitesi İnşaat Teknolojisi Programları bölümünde öğretim görevlisi olan Dr. Yeşilyurt, alanıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmek, ilgili yayınlara ulaşmak, videoları izlemek için hızlı ve kaliteli bir internet bağlantısına ihtiyaç duyduğu için Turkcell Superonline'ı tercih etmiş. Ergün Yeşilyurt, fibere terfi ettiği için çok memnun olduğunu söyledi.
Star

Elektrikte Kurulu Güç 66 Bin Mw 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2013 yılı mayıs ayı sonunda 58 bin 323 MW olan Türkiye'nin toplam enerji kurulu gücünün, bu yıl mayıs sonu itibarıyla yüzde 13,4 artarak 66 bin 134 MW değerine ulaştığını bildirdi. Yıldız, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin mayıs ayı elektrik kurulu gücüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enerji yatırımlarında 2014 itibarıyla hedeflenen seviyede gittiklerini belirten Yıldız, şunları kaydetti: "Mayıs 2013 sonunda 58 bin 323 MW olan Türkiye toplam enerji kurulu gücü Mayıs 2014 sonu itibarıyla yüzde 13,4 artışla 66 bin 134 MW değerine ulaştı. Santral sayısı aynı dönemde yüzde 20,8 artışla 822'den 993'e çıktı. 2013 yılı Mayıs ayından bu yana toplam 7811 MW gücünde 171 santral devreye alındı. Geçtiğimiz mayıs ayında devreye giren 290,5 MW gücündeki 51 santralin tamamına yakınının yenilenebilir kaynaklardan oluşması ise ayrıca sevindiricidir." Elektrik üretiminin, Mayıs 2013'ten önceki bir yıllık döneme oranla, son 1 yılda yüzde 2.9 arttığını belirten Yıldız, aynı dönemde elektrik tüketiminin ise yüzde 3,1 arttığını kaydetti.
Vatan

Cumhuriyetin Zafer Anıtı 2017'de Uçuşa Başlıyor! 
Hem inşaat alanı hem de yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Üçüncü Havalimanı'nın temeli dün düzenlenen törenle atıldı. Limak, Kolin, Cengiz, MAPA ve Kalyon OGG tarafından inşa edilecek projenin temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Erdoğan, İstanbul'un tarihi günlerinden birini yaşadığını ifade ederken havalimanı projesiyle ilgili şunları söyledi: "Büyüklüğüyle, kapasitesiyle önemiyle cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. 76,5 milyon metrekarelik alana inşa ediliyor. Bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 500 uçak kapasitesiyle 70 bin araçlık otoparkıyla özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle yine bu havalimanı dünyanın ne büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Sadece havalimanı değil adeta şehir inşa ediyoruz. Bir şehirde olması gereken ne varsa bu havalimanında hepsi olacak."
Akşam

İhracat Ödüllerine Koç Damga Vurdu 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 21. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Erdoğan konuşmasından önce 2013 İhracat Şampiyonları Ödülleri'ni verdi. 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10'un 4'ü Koç Topluluğu Şirketleri'nden oluştu. Türkiye'nin ihracat şampiyonu TÜPRAŞ, 2'nci Ford Otosan, 5'inci Tofaş, 6'ncı ise Arçelik oldu. TÜPRAŞ, Tofaş ve Arçelik'in ödüllerini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Ford Otosan'ın ödülünü ise Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Topluluğu'nun üretim, yatırım ve istihdama önem vererek, merhum Vehbi Koç'un "Ülkem varsa ben de varım" sözünden hareketle çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. "Ülkemize güvenmeye ve ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz" diyen Mustafa V. Koç, dört şirketin, Türkiye'nin ihracat liderleri listesinde ilk 10'da olmasının kendisini gururlandırdığını dile getirdi. Koç şunları söyledi: "İhracat odaklı yeni projeler geliştirerek, yeni pazarlar yaratarak ve yeni yatırımlar yaparak şirketlerimiz, uluslararası faaliyetlerini sürekli daha da geliştiriyorlar. Katma değer yaratan ihracata yönelik her türlü faaliyetin, ülkemizin cari açık sorununa önemli bir cevap olduğuna inanıyorum. Ancak, ihracatı arttırırken, ithalat oranlarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Cari açığı yapısal olarak düşürebilmemiz için Türkiye'de yaratılan katma değerin de daha yükselmesine ihtiyaç var. Bu çerçevede, hükümetimizin ön ayak olduğu özellikle teknolojiye dayalı ara ürünleri destekleyen yatırım teşviklerini çok önemli buluyorum. Biz de topluluk olarak yatırımlarımızı cari açığı azaltacak yönde ele almaya çalışıyoruz. Tüpraş'ın bu yıl sonunda devreye girecek olan ve cari açığı net 1 milyar dolar azaltmasını beklediğimiz Fuel-Oil Dönüşüm Projesi'ni bu doğrultuda çok önemli buluyorum "
Radikal

SİYASET/POLİTİKA

Adayı 'Dedem Korkut' Bulacak 
Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefetin cumhurbaşkanı adayını hala açıklamamış olmasını eleştirerek "Zannedersiniz ki Dedem Korkut gelecek, sıfatlara bakacak, soy soylayacak, boy boylayacak. Adayın ismini de ondan sonra açıklayacak. Bizim muhalefet masal dünyasında geziniyor" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 21'inci Olağan Genel Kurulu'nda dün yaptığı konuşmada Erdoğan, özetle şunları söyledi: Biz 17 ve 25 Aralık Operasyonları'na darbe girişimi dediğimizde birileri bunun üzerini örtmeye, bunu çarpıtmaya, gündemi değiştirmeye çalışıyor. Hazırladıkları, sonra panikleyip imha etmeye kalkıştıkları iddianamede bu ülkenin Başbakanı, 'örgüt lideri, dönemin başbakanı' gibi ifadelerle yer alıyor. Kabine de kurulmuş. Bunlar elimize geçti. Bütün Bakanlar Kurulu iddianamede zanlı olarak gösteriliyor. Bu belgelere ulaşıldı. Bunları görevden alan polislerin bilgisayarından tek tek çıkarıldı. 25 Aralık için hazırlanan, darbe sonrası hükümeti yargılamak üzere kullanılan o fezlekede kriter olarak, malum bir gazetenin aboneliğini kullanıyorlar. Eğer üzerinde durdukları şahıs o malum gazetenin abonesiyse fezlekeye almıyorlar. Abonesi değilse zanlı olarak fezlekeye alıyorlar. Hiçbir suç unsuruna rastlayamadıkları halde, kin duydukları şahısları, benim yakın çalışma arkadaşlarımı dava listesine alıyorlar. Bunlar afaki sözler değil. Bunların hepsinin belgeleri, delilleri elimizde. Bunlar yakında çıkacak. Zaten o malum gazete de suçunu bildiği için panikledi, tutuştu. Sahte ihbar mektupları üzerinden suçluluk duygusuyla kendince senaryolar yazıyor
Hürriyet

ABD'yle Petrolü ve Gülen'i Konuşacak 
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Hadi Sinirlioğlu, üç günlük çalışma ziyareti için bugün ABD'ye gidecek. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşemeler yapacak olan Sinirlioğlu'nun gündemindeki güncel önem taşıyan konulardan biri, Kuzey Irak'taki Kürt petrolünün Ceyhan üzerinden satışına başlanmış olması. ABD, Türkiye ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında petrol satışı konusundaki anlaşmaya karşı. Sinirlioğlu'nun temaslarında Suriye'deki iç savaş, Afganistan'daki kaos ile Ukrayna'daki gelişmeler ve Kırım'ın Rusya'ya ilhakı konuları da ele alınacak. Türkiye- İsrail ilişkileri ve Kıbrıs'ta çözüm sürecinin de ele alınması bekleniyor. Müsteşar Sinirlioğlu'nun ABD ziyaretini önceki gezilerinden farklı kılan şey, 'paralel yapıyla' ilgili soruşturma çerçevesindeki zamanlama. Sinirlioğlu, gezisi sırasında ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileri ile de görüşecek. Türk basınında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 17 ve 25 Aralık tarihli operasyonlarla ilgili başlattığı soruşturma çerçevesinde, dosyada bir numaralı "şüpheli" olduğu belirtilen ve ABD'nin Pensilvanya Eyaleti'nde yaşayan Fethullah Gülen hakkında "iade" talebinde bulunmaya hazırlandığı yönünde haberler yer aldı
Vatan

Temel Dönüşüm 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 14 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Bakanlığa bağlı özel dershane ve özel etüt eğitim merkezlerinin özel okula dönüşümü çerçevesinde yol haritası niteliğinde bir kılavuz hazırladı. Özel okula dönüşmek için başvurular, 2 Haziran'dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'de (MEBBİS) oluşturulan Dönüşüm Programı Modülü üzerinden alınmaya başladı. Dönüşüm Programına dahil olmak isteyen ilk okulun Balıkesir'den başvuru yaptığı öğrenildi. Bakanlık, dershanelerin özel okula dönüşümünü içeren Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öngören yasanın ardından Özel Eğitim Kurumları Yönetmelik taslağını da hazırladı. Buna göre, dershaneden özel okula dönüşecekler için yapılacak işlemler için MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde Dönüşüm ve Teşvik Daire Başkanlığı oluşturuldu. Özel okula dönüşmek isteyen dershaneler, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul açabilecek. Özel okula dönüşecek liselerin adı "temel lise" olacak. Temel liseler, haftada 20 saat yüz yüze, kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı- öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapabilecek.
Akşam

HDP Tabanının Oyuna Talibiz 
Cumhurbaşkanlığı seçiminde önemli rol oynayacak Almanya'daki Türk vatandaşlarıyla buluşmak üzere Almanya'ya giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü programına müzeye çevrilen Zeche Zollverein Madeni'ni ziyaret ederek başladı. Otelde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve işadamları ile kahvaltıda bir araya gelen Kılıçdaroğlu daha sonrada Grugahalle Spor Salonu'nda 'Büyük Buluşma- Essen' adı verilen salon mitinginde konuştu. Zeche Zollverein Madeni'ni ziyareti sonrasın da konuşan Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve çözüm süreci vardı. Kılıçdaroğlu'nun ilk sözleri, Diyarbakır'da önceki gün düzelenen çalıştaya ilişkin oldu. Kılıçdaroğlu, "Sözde açılım süreci görüşülüyor Diyarbakır'da, HDP davet edilmiyor. O zaman orada neyi tartışıyorlar doğrusunu isterseniz merak ediyorum" dedi. Türkiye'ye dönüşünde 'Cumhurbaşkanı adayı' temalı ziyaretleri kapsamında HDP'ye de gideceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: HDP- BDP tabanına yönelik şunları da söylemek isterim. Demokrasi ve özgürlük sadece Batı için geçerli bir kural değil. Doğu ve Güneydoğu için de geçerli olmalı. Türkiye'nin topraklarında demokrasi ve özgürlüğü eşit koşullarda tüm bölgeler için savunmalıyız. Oysa tüm Türkiye'de baskı var. Peki baskılardan arınan, daha özgür bir Türkiye, düşüncenin özgürce ifade edilmesini istemiyor muyuz? O zaman sosyal demokrat bir partinin yani CHP'nin sesine kulak vermeliler. Göstereceğimiz aday gerçekten de demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, özgürlüğü, örgütlü toplumu savunan biri olmalıdır, öyle olacak. Farklılıkları bir ayrışma unsuru olarak değil zenginleşme unsuru olarak gören biri olmalıdır. O çerçevede HDP'nin tabanını oluşturan Kürt vatandaşlarımızın, diğer tüm vatandaşlarımızın CHP'nin göstereceği ya da destekleyeceği adaya destek olmalarını bekleriz." CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının karşılıklı güveni tazeleyeceğini söyleyen CHP lideri, "Türkiye'de varolan sorunun Meclis zemininde çözüleceğine inanan bir partiyiz. Kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeleri bilmiyoruz. Sürece bakıyoruz insanlar ölmüyor, gayet güzel ama bu süreç içinde dağa çıkanların sayısı artıyor. Çözüm süreci sağlıklı çalışsaydı dağa gidişlerin değil inişlerin artması gerekirdi. Çözüm sürecinin inşası karşılıklı güvene dayanmalıdır. İki taraf da birbirine güvenmiyor, kendi güçlerini tahkim ediyor. Öyleyse ne tür bir pazarlık yapılıyor? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Sözde açılım süreci görüşülüyor Diyarbakır'da, HDP davet edilmiyor. O zaman orada neyi tartışıyorlar doğrusunu isterseniz ben de merak ediyorum" diye konuştu.
Radikal

DÜNYA 

35 Yıl Sonra İlk Müzakere 
ABD ve İran, pazartesi günü 35 yıl aradan sonra ilk defa resmen masaya oturacak. İran resmi haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre iki ülke heyetleri İsviçre'nin Cenevre kentinde iki gün boyunca doğrudan görüşmelerde bulunacak. ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı bir açıklamayla görüşmeleri doğruladı. Görüşmelerin, İran'ın nükleer programı konusundaki müzakerelerde kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılması yolunda önemli bir adım olması bekleniyor. Görüşmelerde ABD heyetinin başkanlığını Dışişleri Bakan yardımcısı Bill Burns yapacak. Ekipte Beyaz Saray danışmanı Jake Sullivan da yer alacak. İran heyetinin başında kimi olacağı ise henüz açıklanmadı. Görüşmeler iki ülkenin P5+1 olarak adlandırılan İran ile İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD'den oluşan grup dışındaki ilk ikili müzakere olacak. İran ile ABD arasında, 1979'daki İslam Devrimi'nin hemen sonrasında, Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'nin baskını ve rehine krizinden beri diplomatik ilişki bulunmuyor. O tarihten beri gergin olan ilişkinler, ılımlı lider Hasan Ruhani'nin geçen Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla yumuşamaya başlamıştı. ABD Başkanı Barack Obama, Eylül ayındaki BM Genel Kurul toplantıları sırasında Ruhani ile telefonda kısa bir konuşma yapmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de geçen yıl mevkidaşı Zarif ile Cenevre'de kısa bir görüşmede bulunmuştu.
Hürriyet

Mısır'da 10 İdam Kararı Daha Verildi 
Mısır'da Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 48 sanığın "şiddete teşvik, yol kesme ve kalabalığa ateş açarak korku meydana getirme" suçlamasıyla yargılandıkları davada 10 kişi hakkında idam kararı çıktı. Rehberlik Konseyi üyesi Abdurrahman el-Birr de idama mahkûm edilenler arasında. Darbe karşıtları, Kalyub kentinde "Ziraat yolu" olarak adlandırılan otoyolu kapatarak trafiğin aksamasına sebep olmuş, göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetmiş, 35 kişi yaralanmıştı. Daha önce de çeşitli davalarda yüzlerce kişi için idam kararı çıkmıştı.
Türkiye

Irak'ta Üniversiteye Saldırı 
Irak'ta Enbar Üniversitesi'ne saldıran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, bin 300 öğrenciyi rehin aldı. İlerleyen saatlerde eylemciler, rehine öğrencileri serbest bıraktılar. Iraklı yetkililer, eylemcilere teslim olmaları için mühlet verildiğini söyleyerek, aksi takdirde operasyon yapılacağını kaydettiler. IŞİD militanlarının sabah saatlerinde Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, güvenlik görevlilerini öldürdüğü ve aralarında öğretim üyeleriyle öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığı açıklanmıştı.
Star

Kendi Dilinden Meydan Okudu 
Parlamento binasına askerlerin arasından geçerek giren "Çikolata Kralı" lakaplı Ukrayna'nın 5. Devlet Başkanı Poroşenko, salona girişinde ayakta alkışlarla karşılandı. Yemin etmesinin ardından konuşan Poroşenko, "Şanlı Ukrayna" diyerek sözlerine başladı. Ukrayna'nın birliğini korumak ve güçlendirmek için çalışacağını vurgulayan Poroşenko'nun konuşması 4 kez ayakta alkışlandı. Poroşenko, ülkedeki istikrarsızlığı ve yaşanan sorunları barışçıl yollarla çözeceğini, intikamla hareket etmeyeceğini kaydederek Rusya yanlısı ayrılıkçılardan barışçıl olanların affedileceğini belirtti. Konuşmasını Ukrayna dilinde yapan Poroşenko, Rusya'ya ve ülkenin doğusundaki Rus yanlısı isyancılara yönelik mesajlarını ise Ruşça olarak verdi: Gangsterlerle ve katillerle masaya oturmayız. Kırım, her zaman bir Ukrayna kenti olmuştur, Ukrayna'nın parçasıdır ve öyle kalacaktır. Bunu pazarlık konusu bile etmeyiz. Rusya liderine Normandiya çıkarmasının yıldönümü için düzenlenen törenlerde karşı karşıya geldiğimizde aynen bunları söyledim. Avrupa'ya ve batıya olan yakın ilişkilerimiz konusunda Rusya'dan ders alacak değiliz. Ülkenin doğusunda terör estirenler derhal silahlarını bırakmalıdır. Doğu kentlerinde bir erken seçim yapılmalıdır. Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını vakit kaybetmeden imzalayacağım.
Vatan

Vatikan'da İlk Kur'an Sesi 
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis geçtiğimiz hafta Filistin ve İsrail'e gitmiş burada hem Filistin lideri Mahmut Abbas hem İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşerek onları Vatikan'a davet etmişti. Daveti kabul eden liderler bugün Vatikan'da tarihi bir buluşma gerçekleştirecek. Fener Rum Patriği Bartholomeos'nun da katılacağı, liderlere Müslüman, Hıristiyan ve Musevi din adamlarının eşlik edeceği buluşmada dünya barışı için dua edilecek. Dahası, tarihte ilk kez Vatikan'da Kur'an-ı Kerim okunacak. Vatikan'dan yapılan açıklamada ise bir günde barış getirmek gibi yüksek bir beklenti içinde olunmaması gerektiği ancak dua ile hakim politikaya "dur" deme amacı taşıdıkları belirtildi.
Akşam

Dünya Kupasına Grev Tehdidi 
2014 FIFA Dünya Kupası geri sayımında son bir haftaya girilirken Brezilya'da tansiyon yükselmeye devam ediyor. Kupaya harcanan paralardan rahatsız olan binlerce Brezilyalı, eğitim, sağlık ve sosyal konutlara daha fazla bütçe ayrılması talebiyle yine sokaklarda. Gelecek perşembe günü Brezilya-Hırvatistan arasında oynanacak Dünya Kupası açılış maçının yapılacağı ülkenin en büyük kenti Sao Paulo'da, en az yüzde 10 zam isteyen metro işçileri süresiz greve çıktı. Grev nedeniyle büyük kaosun yaşandığı şehirde 4.5 milyon kişinin kullandığı metro istasyonlarından yarıya yakını kapanırken yolcular büyük sıkıntı çekiyor. Önceki gün grevin ikinci gününde sabah iş saatinde ülke çapında yağmurun da etkisiyle 200 km'den fazla trafik oluştu. Polis, şehir merkezindeki Ana Rosa istasyonundaki 3 bine yakın kişinin katıldığı eyleme biber gazıyla müdahale etti. Polis sözcüsü, işçilerle metroya girmeye çalışan yolcular arasındaki kavgadan sonra eyleme müdahale ettiklerini öne sürdü. İşçilerle müzakerelerin başarısızlığa uğraması nedeniyle grevin devam edeceği belirtildi. Yetkililer, grevin Dünya Kupası ile hiçbir ilgisi olmadığını söylese de metro çalışanları eylemlere devam ederse Dünya Kupası'nın açılışı sırasında şehirdeki kaos daha da artacak. Çatısız İşçiler Hareketi'nin "Halksız kupaya karşı yine yollardayım" sloganıyla düzenlediği eylemde de 10 bin kişi açılışın yapılacağı İtaquirao Stadı'na çıkan yolu trafiğe kapamıştı.
Radikal

SPOR 

Sezonun ikinci grand-slam tenis turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros), tek kadınlar finalinin şampiyonu, Rus Maria Sharapova oldu. Philippe Chatrier Kortu'nda oynanan tek kadınlar finalinde, 7 numaralı seribaşı Maria Sharapova ile dünya sıralamasının 4 numarasında yer alan Rumen Simona Halep karşılaştı. Maça hızlı başlayan taraf, Sharapova'nın set oyununu kıran Halep oldu. Ancak oyuna ağırlığını koyan Sharapova, 57 dakika süren ilk setten 6-4 galip çıkmayı başardı. 2. sete rakibinin servisini kırarak iyi giren Rus tenisçi karşısında Halep ilerleyen bölümde skoru dengelemeyi bildi: 5-5. Karşılıklı sayılarla tie-break'e taşınan ve 76 dakika süren bu seti 7-6 Halep alınca skor eşitlendi: 1-1. Final setinde oyunu kontrolünü tamamen ele geçiren Sharapova, sert servisleri ve köşelere gönderdiği forehand vuruşlarıyla rakibine şans tanımadı; seti 6-4, maçı ise 2-1 kazanarak Fransa Açık'ta 2012'nin ardından ikinci kez şampiyonluğa ulaştı.
Türkiye

Avrupa Voleybol Federasyonu (CEV) tarafından milli takımlar düzeyinde düzenlenen Avrupa Kadınlar Ligi'nde Türkiye, A Grubu'nda Mersin'de karşılaştığı Slovenya'yı 3-0 yendi. Başlangıç setinin ilk teknik molasını 6- 3'lük üstünlükle geçen Filenin Sultanları; Bozic ve Recek'in ördüğü etten duvara rağmen Gözde ve Yeliz'in sayılarıyla ilk seti 25-19 önde tamamladı. İkinci sete Özgenur'un elde ettiği sayıyla başlayan milliler, Slovenya'nın hatalarını iyi değerlendirdi. Kübra Akman'ın üst üste sayılarıyla bu seti de 25-13 alarak skoru 2-0 yapan Milli Takım, 3. sette de maç boyunca süren üstün oyununu korudu. Bu seti 25-20 galip bitiren Sultanlar maçtan da 3- 0'lık zaferle ayrılmayı bildi.
Türkiye

Cim-Bom, Trabzonsporlu Olcan Adın'da kararlı 29 yaşındaki oyuncu için daha önce yaptığı 2.5 milyon euro artı Yekta ya da Emre önerisinin kabul görmemesinden sonra yönetim yeni bir teklif hazırladı. Beşiktaş'ın 2 milyon euro + Sivok ve Holosko teklifinden etkilenen Cim-Bom, son hamlesini 2.5 milyon euro + Umut ve Emre önerisiyle yapacak. Önümüzdeki hafta Başkan Hacıosmanoğlu ile bir kez daha görüşüp ayrılmak için izin isteyecek olan Olcan'ı yıllık ücretini yüksek tutup iknaya çalışan G.Saray yönetimi, milli yıldıza "Beşiktaş bizim sana vereceğimiz parayı veremez" dedi.
Star

G.Saray'da geleceği belirsizliğini koruyan Roberto Mancini, önümüzdeki hafta İstanbul'a gelip Başkan Ünal Aysal'la görüşecek. Sözleşmesindeki "15 Haziran'a kadar isterse kendisi tazminatsız ayrılabilir" maddesi ve Galatasaray'ın ekonomik sıkıntılar sebebiyle transfer yapamaması Mancini'nin gideceği söylentilerini ayyuka çıkarttı. İtalyan çalıştırıcı son durumu görüşmek için İstanbul'a gelme kararı aldı. Aysal'la görüşecek olan Mancini, transferleri masaya yatıracak. Beklentileri karşılanmazsa ayrılık kararı çıkabilir.
Star

Beşiktaş, ilk bombayı patlatıyor… Kartal, Metalist Kharkiv forması giyen Brezilyalı stoper Rodrigo Moledo ile büyük oranda anlaşmaya vardı. Futbol Direktörü Önder Özen, geçen sezonun başında transfer edemediği Moledo ile Brezilya'da bir araya geldi. Özen, Brezilyalı stopere Beşiktaş'ın planlarını anlattı. Moledo'dan "Olumlu" yanıt alan Özen, Fikret Orman'a Metalist Kharkiv ile görüşmelerin başlayabileceğini söyledi. Orman da Metalist yetkilileri ile bonservis konusunda görüşmeler yaptı. İki haftadır süren kritik görüşmeler mutlu sonla bitmek üzere… Ukrayna ekibi, Kartal'ın verdiği 3 milyon euroluk bonservis bedelini kabul etti. Beşiktaş, Moledo transferini önümüzdeki hafta içinde KAP'a bildirecek. Geçen yıl 17 maça çıkan 26 yaşındaki oyuncu, iki gol attı. Moledo, mart ayında omzundan sakatlık geçirdiği için dört ay sahalardan uzak kaldı.
Akşam

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın yaptığı 'infazın durdurulması' ve 'yeniden yargılama' talepleri üzerine mütalaasını sunması için dosyayı Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun'a göndermişti. Yaklaşık 1 ay süren incelemesini tamamlayan Savcı Coşkun, 10 sayfalık mütalaasında, infazın durdurulması ve yeniden yargılama yapılmasını istedi. Savcı Coşkun, Yıldırım'ın yanı sıra, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ile İlhan Ekşioğlu'nun yeniden yargılanma talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme, talebe ilişkin son kararı verecek
Radikal


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme