1 Temmuz 2014 Salı

01.07.2014 Genel Gündem


01.07.2014 Salı

GÜNDEM 

Elektrikli İsyan
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde sık yaşanan elektrik kesintilerini protesto eden bir grup, uluslararası İpek Yolu'nda lastik yakarak çift yönlü olarak yolu trafiğe kapattı. Polisin olay yerine gelmesi üzerine göstericiler, Silopi Kaymakamı'nı beklediklerini belirtti. Slogan atan göstericiler, Kaymakam'ın gelmemesi üzerine DEDAŞ binasına saldırdı. Binanın kepenklerini tahrip ettikten sonra içeri giren göstericiler, kuruma ait cihaz ve evrakları dışarı çıkararak ateşe verdi. Uyarılara rağmen eylemlerine devam eden gruba polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. TIR ve kamyonları siper alan göstericiler de polise taşla karşılık verdi. Yaklaşık 6 saat süren yol kapatma eyleminden sonra polis, yoldaki barikatları kaldırdı. Araçların geçişi polis kontrolünde yapılabildi.
HürriyetBalyoz'da Son Tahliye!
 
Emekli Askeri Hakim Ahmet Zeki Üçok, diğer tüm sanıklar gibi AYM'nin yeniden yargılama kararından sonra Balyoz Davası'ndan tahliye olmuştu. Ancak Kayseri'deki "Hipnoz Davası" nedeniyle aldığı 7.5 yıl ceza yüzünden, cezaevinden çıkamadı. Avukatı Celal Ülgen ile Serkan Günel, Üçok'un Balyoz Davası'nda yattığı cezanın Hipnoz Davası'na sayılmasını talep ederek Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinden tahliyesini istedi. Mahkemede cuma günü bu talebi kabul ederek Üçok'un tahliyesine karar verdi. Ancak adli kontrol tedbirleri uygulanması için üç gün açık cezaevinde kalması gerektiği için tahliye edilmeyen Üçok dün Sincan Cezaevi'nden tahliye edildi. Üçok, cezaevi önünde yaptığı açıklamada Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda yapılan tutuklanmaların amacının "Gülen cemaatinin generallerinin, komutanlarının atanmasının yolunu açmak" olduğunu ileri sürdü: "Gerekli tedbirler alınmadığı için TSK'nın yüzlerce subayı hapsedildi, görevlerinden uzaklaştırıldı. Onların görevlerinin yerine Gülen cemaatinin generallerinin, komutanlarının atanmasının yolu açıldı. Hakkımda 10 dava açıldı ve bin yıla yakın ceza istendi. O dönemin haşmetli savcısı olan Zekeriya Öz, siyasi irade arkasından çekildikten sonra oradan oraya sürülen, paralel yapının üyesi olmakla suçlanan birisi oldu. Bizler bu paralel yapının bütün mensuplarını biliyoruz. Onların hepsini tek tek, isim isim biliyoruz. Bunlar cezalarını bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz."
Vatan


Yaş'ta Bu Yıl 192 Asker Konuşulacak
 
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) bu yıl 1 - 4 Ağustos tarihlerindeki toplantısında 192 general ve amiralin bir üst rütbeye terfisiyle emeklilik ve rütbe bekleme sürelerinin uzatılması karara bağlanacak. Terfi listesinde Balyoz, 28 Şubat ve Askeri Casusluk gibi davalarda tutuklu yargılanan ve büyük bölümü tahliye olan isimler de yer alıyor. Bu askerlerin bazılarının emekli edilmesi, bazılarına da bir yıl temdit verilmesi bekleniyor. YAŞ, her yıl ortalama 120 general ve amiralin durumunu görüşürken, bu yıl yasada yapılan değişiklikle, bulundukları rütbede 3 ve 4 yılını dolduran general ve amirallerin tümünü değerlendirmeye alacak. Generalliğe terfi edecek albaylar da, bu rütbede 4 ve 5 yılını tamamlayanlar arasından seçilecek. YAŞ'ta sürpriz bir gelişme olmazsa komuta kademesi görevini sürdürecek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk göreve devam edecek.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 90, 4866  - 90, 6866              
ABD Doları 2, 1174-2, 1216/  Euro 2, 9000-2, 9050/ İngiliz Sterlini 3, 6242-3, 6263

Bana Kalsa Af Çıkmaz
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis'te son dönemde gündeme gelen her yasayla ilgili görüşlerini samimiyetle açıkladı. Vergi affı paketine ilkesel olarak karşı çıktığını belirten Şimşek, paketteki "Kasa Affının" ise kaldırılması gerektiğini söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmekte olan af paketiyle ilgili olarak vekillerin sorularını yanıtlayan Şimşek şu açıklamalarda bulundu: "Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar mali nitelikteki af ve benzeri düzenlemeler toplam sayısı 47 olmuş. Bu düzenleme, parti grubumuz tarafından getirilmiş bir teklif. Maliye'nin mutfağında hazırlanmış bir çalışma değil. Partinin sahiplendiği bir teklif. Benim de bu partinin milletvekili olarak sahip çıkmam gerekir. Ama ben, bu tür düzenlemeleri olumlu bulmuyorum. Vergide uyumun bozulmasında bu tür düzenlemelerin etkisi olduğu yönünde benim de tereddütlerim var. Buradaki bazı maddelere bir tasarı olarak gelse, uygun görüş vermeme ihtimalimiz yüksek. Ama teklif olarak geldiği için takdiri size bırakıyoruz Toplumda da bu tür düzenlemeler af kapsamında tartışılıyor, bu da adaletsizlik duygusu oluşturuyor. Bu düzenlemenin af niteliğinde olmaması için birlikte çaba sarf etmemiz gerekir. Örneğin cezaların silinmesi, caydırıcılığımızı azaltıyor. Belki cezaların da alınabileceği; ancak taksit yapılabileceği bir düzenleme olabilir." Milletvekillerinin kasa affıyla ilgili olarak 25 Aralık soruşturmasında adı geçen işadamlarının kurtarılmak istendiği iddialarını gündeme getirmesi üzerine söz alan Şimşek, "Sırf bu algı için pakette olmaması daha doğru" dedi. Şimşek şöyle devam etti: "Kasa alacaklarıyla ilgili düzenleme, affa en yakın düzenleme. Prensip olarak görüşüm, bu türden düzenlemelerin olmaması gerektiği yönündedir. Eğer takdir ederseniz, bunun çıkarılmasını istiyorum. Buna seçim yatırımı denir mi, bilemiyorum. Çünkü seçim yatırımı olsa mart öncesi niye getirmedik? Benim kanaatim sosyal güvenlik alacaklarıyla ilgili madde konulması, Maliye'nin alacaklarının da gündeme gelmesini tetikledi.
Hürriyet

İsrail Gazına Mısır Rötarı
 
Türkiye'den Zorlu Enerji, Turcas Petrol, Enka Grubu, Enerjisa, Aksa Doğalgaz gibi şirketlerin yeni bir boru hattı inşa ederek, Türkiye'ye getirmek için müzakereler yürüttüğü İsrail gazında ilginç bir gelişme yaşandı. İsrail açıklarındaki gaz sahalarını işleten Noble-Delek ortaklığı, Leviathan sahasından çıkacak gazı Mısır'a sevk ederek, İngiliz BG gruba satmak için niyet mektubu imzaladı. Leviathan sahasında yaklaşık 530 milyar metreküp (bcm) doğalgaz olduğu tahmin ediliyor. Bu da Türkiye'nin en az 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Konuya yakın kaynaklar, İsrail gazının ilk etapta Mısır'a gitmesi durumunda, Türkiye'ye gelecek gazın 5 yıl gecikebileceğini kaydediyor. Doğu Akdeniz gazı Türkiye'ye mi, yoksa Mısır veya Ürdün'e mi gidecek, doğalgaz sektörü bir süredir bu sorunun cevabını bekliyor. İsrail gazını Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye getirip satmak isteyen ABD'li Noble ve İsrail enerji şirketi Delek, gazı getirmeye talip olan enerji şirketleriyle masaya oturmuştu. İsrail'den her yıl yaklaşık 10 milyar metreküp gazın, 500 kilometrelik bir boru hattıyla Türkiye'ye taşınması öngörülüyordu. Ancak Noble ve Delek, gazı Mısır'a gönderebilecek sürpriz bir hamle yaptı. Ortaklar, Leviathan sahasından çıkacak gazı, dünyanın önde gelen LNG alım-satım şirketlerinden biri olan İngiliz BG Group'a Mısır'da satmayı taahhüt eden bir niyet mektubu imzaladı. Buna göre, İsrail gazı doğrudan BG'nin Idku'daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisine taşınacak. BG Group, Mısır'daki gaz sıkıntısı nedeniyle zor günler yaşıyor. Görüşmeler, İsrail gazının Mısır'ın boşta kalan LNG ihracat tesislerine sevk edilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Anlaşmanın Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini sorduğumuz konuya yakın kaynaklar, şunu söylüyor: "Eğer Mısır tercihini kullanmak isterlerse, Türkiye'ye gelecek olan gaz gecikebilir. Zaten ilk yıllarda sahadan 10 bcm gaz çıkarmayı düşünüyorlardı. İlk etapta 7 bcm Mısır'a satacaklarsa, bu Türkiye'ye gelecek gazın en az beş yıl ötelenmesi demektir. Zaten gazın buraya gelmesi için yaklaşık üç yıla ihtiyaç vardı. Bu süreyi BG için harcarlarsa, Türkiye'ye gazın gelmesi 2020'yi çok rahat geçer."
Hürriyet

Beko İle Barcelona 4 Yıl Kol Kola
 
Koç Holding bünyesindeki Arçelik'in uluslararası markası Beko, İspanyolların efsane futbol takımı Barcelona'ya sponsor oldu. Beko'nun aynı gün lansmanı yapılan yeni logosu, 4 yıl boyunca FC Barcelona'nın yeni formasının sol kol kısmında ve antrenman kitlerinin üzerinde yer alacak. Bu anlaşmayla FC Barcelona, yayıncı kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları dışında ilk defa formasının sol kol kısmını bir markaya tahsis ediyor. Yeni forma, sezon başlangıcı itibariyle Neymar ve Lionel Messi'nin de dâhil olduğu Barcelona'nın dünyaca ünlü oyuncuları tarafından giyilecek. Sponsorluk bedeli konusunda açıklama yapılmazken, Barcelona'nın Intel'in 5 milyon avroluk teklifini geri çevirdiği belirtildi. 'Barça'nın dünyaca ünlü stadyumu Camp Nou'da gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, anlaşmanın dünyanın iki büyük global markasını bir araya getirdiğinin altını çizdi. Beko'nun global pazarlardaki gelişimini tam bir başarı öyküsü olarak nitelendiren Koç, "Beko'nun uluslararası bilinirliğinin yanı sıra, yenilikçi ürünleri ve üstün teknolojisi sayesinde aldığı ödüller bizi gururlandırıyor. Bizi bugün tarihî öneme sahip Camp Nou'ya, dünyanın en çok taraftara sahip futbol kulüplerinden birinin evine getiren de bu global başarıdır" dedi. Beko ve FC Barcelona'nın birlikteliklerinin uzun ömürlü olacağını umduğunu belirten Mustafa Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mottosu 'Bir Kulüpten Daha Fazlası' olan FC Barcelona gibi Beko da her zaman kendini yenilemeye odaklanmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu iki markanın kazanacağı başarılar konusunda hiç şüphem yok."
Türkiye

Türkiye'nin En Değerli Şirketi Tüpraş
 
Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yer aldığı Fortune 500 listesi açıklandı. Türkiye sıralamasında 41 milyar 78 milyon lira net satışla Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş (TÜPRAŞ) ilk sırada yer aldı. TÜPRAŞ'ı 24 milyar 979 milyon lira net satış geliriyle OMV Petrol Ofisi ve 23 milyar 206 milyon lira net satış geliriyle Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ izledi. Net satış gelirini 18 milyar 776 milyon liraya çıkaran Türk Hava Yolları dördüncü sıraya yerleşirken, 17 milyar 845 milyon net satış geliri ile Opet beşinci, 15 milyar 382 milyon lira net satış ile Türkiye Elektrik İletim altıncı, 13 milyar 997 milyon lira net satış geliri ile Shell&Turcas Petrol yedinci oldu. Türk Telekom 13 milyar 190 milyon net satış geliri ile sekizinci sıradaki yerini korurken, bir önceki yıl 13'üncü sırada olan Enka, ciddi bir atak yaparak 12 milyar 459 milyon lira net satış geliri ile 2013 listesine dokuzuncu sıradan girdi. Listenin en önemli sürprizlerinden birini ise BİM yaptı. Önceki yılki listede 14'üncü sırada olan BİM, 11 milyar 848 milyon lira net satış geliri ile bu yıl ilk 10 arasına girmeyi başardı. Fortune 500 şirketlerinin net satışları 2013'te yüzde 7.7 artışla 662,3 milyar TL'ye yükselirken, toplam ihracatları da yüzde 15.3 arttı, çalışan sayıları ise ilk defa 1 milyonu aştı. Listede 1 milyar liranın üzerinde gelire sahip şirket sayısı 125'e yükseldi.
Türkiye

Alman Real'i Kayserili Beğendik Aldı
 
teknoloji perakendeciliğinde yabancıların pazarı birer birer bırakmasının ardından perakende sektöründe yeni bir satın alma daha gerçekleşti. Avrupa'nın önde gelen perakende şirketlerinden Alman Metro, Real Türkiye'nin 12 mağazasını Hacı Duran Beğendik'e sattı. Şirket satış bedeli hakkında bilgi vermedi. Metro tarafından yapılan açıklamada anlaşma kapsamında Türkiye'deki 12 Real mağazasının tümünün Beğendik'e geçeceği belirtilerek "Bu anlaşma ile Real tümüyle Almanya'daki işlerinin başarıyla geliştirilmesine odaklanacaktır" denildi. Anlaşmanın düzenleyici kurumlardan gerekli izinlerin alınmasının ardından yaz sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Yaklaşık bin 800 kişiyi istihdam eden Real Türkiye 2012/13 mali yılında 256 milyon Euro ciro elde etti. Real'in altısı İstanbul'da, dördü Ankara'da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya'da olmak üzere toplam 12 mağazası bulunuyor. Beğendik ise 1986 yılında Kayseri'de kurulan ve 1993 yılında Ankara Kocatepe'deki mağazasını açarak büyümeye başlayan bir firma. Real'i alarak İstanbul pazarına giren Beğendik'in geçmişte de İstanbul'a girme hamlesi olmuş ancak 1996'da girdiği İstanbul pazarından koşullar uygun olmadığından 2002'de çekildi. 2010'da 350 milyon lira ciro yapan Beğendik, 2012'de 550 milyon lira ciroya ulaştı.
Star

Tavan Fiyat Dönemi Kârları Yüzde 30 Eritti
 
BP'NİN Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Martin Thomsen, EPDK'nın uyguladığı iki aylık tavan fiyat döneminde bayi ve dağıtım şirketlerine kalan pompa marjının yüzde 30 azaldığını söyledi. Thomsen, "Sektörün genel olarak şu anda kârlı bir sektör olduğunu söylemek doğru olmaz" dedi. EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerinin kâr marjlarını sınırlandırmak için Mart ayından başlayarak iki ay süre ile tavan fiyat uygulamıştı. EPDK'dan beklentilerinin şirketlerin giderlerini ve ödedikleri vergileri de göz önünde bulundurması olduğunu belirten Thomsen, "Ayrıca bizimle iletişim kanallarını açık tutmalarını da istiyoruz. Böylece birbirimizi daha iyi anlayabiliriz" dedi. Sektörde kârlılığın genel bir problem olduğunu belirten Thomsen, "Biz BP olarak 100 yıldır buradayız ve burada kalmayı düşünüyoruz. Türkiye'den çıkmak gibi bir düşüncemiz yok" diye konuştu. Thomsen, şirketin kendi mülkiyetinde olan istasyon sayısını da artırmayı planladıklarını söyledi.
Vatan

Ramazan'da Ete-Sebzeye Zam Yok, Yüzde 10 İndirim Var
 
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Ramazan öncesi federasyona bağlı üye marketlerde sebze, meyve veya et fiyatlarında yükselme olmayacağını vurgulayarak, tüketicilere kendi bölgelerinde güven duydukları marketlerden alışveriş yapma çağrısında bulundu. Fırsatçıların 'et fiyatlarının 40-50 liraya yükseleceğini' söylediğini dile getiren Altunbilek, "Şu an müşteriler marketlerdeki ürünlere bakarsa kıyma ve kuşbaşıda 30 liranın üzerinde ürün yok" şeklinde konuştu. Altunbilek, "Ramazan öncesi kırmızı ette sıkıntı olmadığı gibi, tavukta hiç sıkıntı yok. Aksine tavukta üretim fazlası var" dedi. Türkiye'nin Irak'a olan yüzde 20-25'lik tavuk ihracatının bölgede yaşananlardan dolayı durduğunu belirten Altunbilek, bu nedenle iç piyasada beyaz et fazlalığı olduğunu söyledi. Altunbilek, bu durumun Ramazan'da et fiyatlarına yüzde 5 ila 10 arasında indirim olarak yansıyacağını ifade etti.
Akşam

Avrupa Toparlandı Dış Açık Yüzde 25 Düştü
 
Dış ticaret açığı, altın ithalatındaki düşüş ve AB'ye olan ihracattaki artışın desteğiyle mayısta yüzde 28.7 düşüşle beklentilerin hafif altında 7.11 milyar dolar olurken ocak-mayısta yüzde 24.9 düşüşle 31.61 milyar dolar oldu. Aralarında altının da yer aldığı kıymetli taşlar ithalatının geçen yıl Mayıs ayındaki 2.22 milyar dolardan 751 milyon dolara gerilemesi dış ticaret açığının düşüşünde önemli bir katkı yaptı. TÜİK verilerine göre, ihracat mayısta yüzde 3.6 artarak 13.75 milyar dolar, ithalat yüzde 10.3 düşüşle 20.86 milyar dolar oldu. Odeabank'ın notunda, "İhracat, Euro Bölgesi'ndeki toparlanmayla sürüyor" denildi.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Takipçinim
 
CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanı 'çatı adayı' Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, adaylık başvurusunun ardından ilk olarak Ata'nın huzuruna çıktı. Aslanlı Yol'dan yürüyerek Anıtkabir'e gelen İhsanoğlu, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı, 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. İhsanoğlu, daha sonra, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Cumhuriyetimizin kurucusu ve İstiklal Mücadelemizin kahramanı aziz Atatürk; gencinden yaşlısına, hepimize emanet ettiğin cumhuriyetimiz, bugünlerde cumhurbaşkanının halk tarafından seçimi ile yeni bir safhaya ulaşmış bulunmaktadır. Bu kutlu ve ulvi vazifeye talip olduğum şu anda cumhuriyetin değerlerinin takipçisi ve geliştiricisi olacağımı Türk milletine ilan ederim. Ülkemiz, işaret ettiğin 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ülküsüne her zamankinden daha fazla sarılma ihtiyacı hissetmektedir. Sosyal barışın ve huzurun temin edilip korunması, ülkemizin refah seviyesinin yükseltilmesinde kilit bir rol oynayacak, halkımızın mutluluğu, bölgemiz ve dünyamız için de bir örnek teşkil edecektir. Temelinde evrensel hukuk değerlerinin, sütunlarında bağımsız yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin, çatısında insan hak ve hürriyetlerinin yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti, cepheleşen dünyada huzuru, itibarı ve istikrarı ile ilelebet payidar kalacaktır. Bizlere düşen, gelecek nesillerimizin mutluluğunu bugünden tesis edecek gerekli adımları atmak, çatışmadan ve çözümsüzlükten uzak duran ülkemizi aydınlık bir geleceğe taşımaktır. Bu kararlı yolculuğumuzda en büyük gücümüz milli egemenliğin tecelli ettiği TBMM, en sağlam dayanağımız ise muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak hedefimizdir. Ruhun şad olsun."
Hürriyet

Alternatife İmza Yetmedi
 
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ortak adaylığına imza vermeyen CHP milletvekillerinin 'ikinci aday' arayışı sonuçsuz kaldı. Ortak adaya imza vermeyen 21 CHP'li vekil, tek bir aday üzerinde uzlaşamayınca partiden başka aday çıkmadı. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile 20 CHP milletvekilinin ortak teklife imza atmamasının ardından CHP'den alternatif aday çıkarma arayışında son toplantılar dün yapıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan için yaptığı teklife CHP'den İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Adana Milletvekili Ümit Özgümüş destek vermişti. Ancak imza vermeyen 21 milletvekilinin blok oluşturmaması nedeniyle bu girişim sonuçsuz kaldı. 21 kişilik grubun bir bölümü Baykal'a yakın Antalya milletvekillerinden, bir bölümü CHP'deki ulusalcı kanattan oluşurken, aralarında Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner gibi iki gruba da dahil olmayan milletvekilleri de bulunuyor. Baykal'ın alternatif adaya onay vermemesi nedeniyle kendisine yakın vekiller, Tarhan teklifine imza atmadı. Nazlıaka da böylesi bir girişimi hatalı bulduğunu ifade etti.
Hürriyet

HDP'de Sürpriz Yok Aday Demirtaş
 
Ankara'da düzenlenen tanıtım toplantısında, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın adaylığı resmen açıklandı. HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, HDP'li milletvekilleri ve partililerin katıldığı toplantıda adaylığı açıklanan Demirtaş, "Oybirliğiyle aday gösterildim. Ben tek başıma Çankaya'ya aday değilim, halk olarak ilk defa Çankaya'ya adayız" dedi. Demirtaş şöyle konuştu: En büyük kazancımız halkların ezilmiş ötekileştirilmiş kendini yönetebilme cesaretini ortaya koymuş olmalarıdır. Özeleştirimiz sadece aramızdan bir kadın adayın olmaması. Kadın aday belki bu yarışta olmayacak ama bizim seçim kampanyamızı kadınlar ve gençler yürütecek. Çankaya'ya onlar damga vuracak. Bizim anlayışımızla 'kaşları çatık devlet' dönemi bitecek. Devletin gülebileceğini halk tarafından neşeli bir şekilde yönetilebileceğini göstermek istiyoruz Bize halkın desteği, anaların duası yeter.
Akşam

Tarihi Gün Geldi
 
AK Parti, ilk kez halkın seçeceği Cumhurbaşkanı için adayını bugün açıklıyor. Tüm yetkili kurullarla birlikte 4 bin kişinin katılacağı tören öncesi ATO Kongre Merkezi'ndeki son hazırlıklar tamam. Partiyi iktidara taşıyan 22, 23 ve 24'üncü dönem milletvekilleri de organizasyona davetli. Bununla birlikte AK Parti'nin kurulduğu dönemde vekil olan 21'inci dönem vekilleri de unutulmadı. Böylece, AK Parti'ye hem iktidar hem de 8 sandık yarışında zafer yaşatan isimler, bu kez Cumhurbaşkanlığı için tarihi buluşmada hazır olacak. Gözler ise Başbakan Erdoğan'ın üzerinde 30 Mart seçimlerindeki yüzde 45.5'lik sonucun baş mimarı olan, tüm parti kurullarının yanı sıra STK'lar, iş dünyası, sendikalar ve siyasi partilerle istişareleri sonucu da adı öne çıkan Erdoğan, yurtiçi ve yurtdışı mitinglerde de halkın nabzını tutmuştu. Adı, tüm istişarelerde 'Halkın cumhurbaşkanı adayı' olarak görünen Başbakan'ın, salona Uğur Işılak'ın Dombıra'ya uyarladığı 'Recep Tayyip Erdoğan' şarkısıyla girmesi planlanıyor. AK Parti'nin 13 yıllık dönemdeki başarılarıyla birlikte geçirdiği sürece ve Türkiye'deki dönüşüme işaret edilecek olan tören için özel görseller hazırlandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından anons edilmesi beklenen Başbakan Erdoğan'ın, yeni döneme ilişkin mesajlar vereceğinin altı çiziliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, 2015'teki genel seçimler için işaret fişeği olduğunu vurgulayan Erdoğan'ın 'Yeni Türkiye', '2023, 2053 ve 2071 hedefleri'ne de atıf yapacağı kaydediliyor. Aday açıklamasının ardından, Meclis ve YSK'ya resmi başvuru da yapılacak. Adaylık için 20 milletvekilinin imzası yetmesine karşın, tüm milletvekillerinin imzasıyla bildirimin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Böylece, muhalefet içinde oluşan çatlakların benzerinin AK Parti'de yaşanmadığı ve tam kadro adaya destek verildiği mesajı kamuoyuna aktarılacak. Prosedür gereği, aday da 'muvafakat belgesi'ne imza atacak. Başbakan, toplantının ardından genişletilmiş il başkanları toplantısına katılarak sürece ilişkin talimatlarını verecek. İftarını da bugün il ve belediye başkanlarıyla yapacak olan Erdoğan, yarın ise MYK ve MKYK üyeleriyle bir araya gelecek.
Akşam

DÜNYA 

Kürt Devletine İsrail Desteği
 
Irak parçalanırken bağımız Kürdistan senaryosunun Türkiye, İsrail ve ABD'nin himayesinde işleyeceğine dair bir algı var. ABD'de Neo-Conlar İsrail'le 'doğal müttefik' olacak bir Kürt devletini iple çekse de Barack Obama yönetimi, yeni bir askeri serencama açık değil. Öncelik Irak'ı toparlayacak bir hükümet. Türkiye'nin yatırımlar ve petrol anlaşmasıyla Kürtlerin elini güçlendirdiği doğdu. Ancak stratejik bir ilişki, Kürtleri adım atmadan önce Ankara'ya bakmak zorunda bırakıyor. Hükümet resmi söylemde Irak'ın toprak bütünlüğünden yana tutumunu korusa da ülkenin dağılması halinde bağımsız Kürdistan'a açık kapı bırakıyor. Sorun zamanlamada. Türkiye, Kürt sorununa çözüm bulmadan Irak'taki yeni duruma yakalanmak istemiyor. İsraillilerin ne düşündüğü de sır değil. Arap kuşatmasına karşı İsrail, İslam dünyasında meşruiyetini güçlendirecek müttefikler arıyor. Bu bağlamda Kürtleri önemsiyor. Barzan ve Akre'deki 'Yahudi Kürtler'le Barzani ailesinin ilişkileri hep iyiydi. İsrail'in kuruluşu ve 1967 savaşı sonrası Yahudi göçünde Kürtlerin yardımı oldu. Geçmişe dayalı iyi ilişkiler, bugün 150 bin kadar Yahudi Kürt'ü barındıran İsrail ile temaslara da olumlu yansıyor. Baas'ın Araplaştırma politikasına Kürtler isyan ettiğinde Molla Mustafa Barzani, İsrail'le ilk görüşmeyi 1963'te yaptı. İran istihbaratı SAVAK'ın ayarladığı görüşme sonrası Mossad, Kürtlere silah, para ve istihbarat desteği sundu. Molla Barzani'nin 1967'de Savunma Bakanı Moşe Dayan'la çekilmiş fotoğraşarı da bu özel ilişkinin tarihine ışık tutuyor. Barzani, İsrail'e ikinci ziyareti 1973'te yaptı. Gizli tutulan ilişkileri 1980'de eski Başbakan Menahem Begin ifşa etti. Mesut Barzani ve Celal Talabani de eski Başbakan Ariel Şaron'la bir araya gelmişti.
Hürriyet

Mısırlılar 3 Temmuz'da Darbeyi Protesto Edecek
 
Mısır'da 3 Temmuz 2013'te yapılan askeri darbenin birinci yılı, çeşitli kentlerde protesto edildi. İskenderiye'nin Burcu-l Arap ve er-Reml semtlerindeki gösterilerde, darbeyi gerçekleştiren Abdulfettah Sisi'nin aleyhine sloganlar atıldı. Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan eylemciler, mevcut yönetimden iktidarı terketmesini istedi. Eş-Şarkiyye, Dimyat ve Kefer Şeyh kentlerinde düzenlenen gösterilerde de Sisi protesto edilerek, askeri darbenin birinci yılı olan 3 Temmuz'da geniş katılımlı gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapıldı. Darbe sonrası en büyük katliam 14 Ağustos 2013'te yaşandı. 3 Temmuz darbesini Rabia ve Nahda meydanlarında protesto eden insanların üzerine açılan ateş sonucu yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetmiş, 7 binden fazla insan ise yaralanmıştı.
Türkiye

Iraklı Aşiretler Destek İsteyecek
 
Iraklı aşiretlerin oluşturduğu Irak Halk Hareketi (Popular Movement in Iraq) temsilcileri, Irak'ta yaşananların Nuri el Maliki'nin "silahtan başka seçenek bırakmayan" politikalarının sonucu olduğunu ve bu süreçten çıkmak için atılacak adımlarda Ankara'nın desteğini beklediklerini söylediler. İstanbul'da basının karşısına çıkan Iraklı grup, bugün de Ankara'da resmi yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşecek. Irak Şam İslam devleti (IŞİD) ile "ertelenmiş bir ihtilaflarının" olduğunu kaydeden Iraklı direnişçiler, IŞİD'i "ülke dışı unsurlar" olarak nitelendiriyorlar ve Irak'ta Maliki'ye karşı savaşan cephede sadece %10'luk bir grubun olduğunu belirtiyorlar. Altı bölgeyi içeren Halk Hareketi sözcüsü Dr. Mohamad T. Hamdoon, "Maliki devleti Sünnilerden tamamen temizledi. Sünniler hedef haline getirildi. Camiler bombalandı ve sahabelere saygısızlık yapıldı. Maliki hem yasama hem de yargı organlarını safdışı bıraktı. Bu sürecin sonunda Aralık 2013'de halk hareketi başladı. Barışçıl protestolara şiddetle karşılık veren Nuri el Maliki, bu insanlara silah dışında seçenek bırakmadı. Irak'ta olan hadise öz savunmadan ibarettir," şeklinde konuştu. Ayaklanan aşiretler kendi şehirlerini kontrol altına aldılar. Bu şehirler Maliki'nin girişimleriyle büyük bir hapishaneye dönüşmüş durumda, "diyen Hamdoon, Ankara'dan destek beklediklerini vurguladı.
Star

Işid'in 'Halife'sinden Videolu Hicret Çağrısı
 
Suriye'nin doğusunda ve Irak'ın orta vilayetlerinde kontrolü ele geçiren radikal dinci Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün 'halife' ilan ettiği liderleri Ebu Bekir el Bağdadi, önümüzdeki günlerde ilk kez kamuoyunun karşısına çıkacak. Hilafet ilanını duyuran IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani, El Bağdadi'nin birkaç gün içerisinde görüntülü bir konuşma yaparak tüm Müslümanlara hicret daveti yapacağını belirtti. Adnani, hilafet devletine sırt çevirenlerin ve savaş açanların, sadece kendilerine zarar vereceklerini söyledi. Örgütün yayınladığı "Sınırları Kaldırmak" adlı videoda da Suriye'nin El Haseke vilayetinden Irak'ın Nineva vilayetine kadar olan tüm sınırların kaldırıldığı, dileyen tüm Müslümanların Irak'a pasaportsuz giriş yapabileceği kaydedildi. Örgüt, hilafet açıklamasında dünyadaki bütün İslamcı grupları da kendilerine biat etmeye çağırdı. Siyasi analistler, hilafet ilanının El Kaide'ye ve Körfez ülkelerine bir meydan okuma olduğu yorumunda bulunuyor. Brookings Doha Merkezi'nden Charles Lister, hilafet ilanının, cihat hareketi açısından 11 Eylül saldırılarından bu yana yaşanan en önemli gelişme olduğunu, gelişmenin ardından başta El Kaide olmak üzere cihatçı grupların IŞİD'i destekleme ya da örgüte karşı çıkma seçeneklerinden birisini tercih etmek durumunda kalacaklarını belirtti
Vatan

'Köstebek' Gözaltında, Sıra Onda
 
Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ve Yargıtay Başsavcısı Gilbert Azibert, "gizli adli soruşturmayı ihlal etmek" suçlamasıyla gözaltına alındı. Sarkozy'nin, avukatıyla yaptığı ve dinlenen telefon görüşmeleri sırasında, kendisi hakkında açılan bir davayla ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan Savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı. Fransız kaynaklar, önümüzdeki günlerde Sarkozy'nin de sorgulanacağını dile getiriyor. Bu güne kadar hakkında Libya'dan seçim yardımı almaktan L'Oreal davasına, Karaçi'den, gizli telefon dinleme skandalına kadar altı ayrı soruşturma açılan Sarkozy, bu yaz sonunda politikaya dönmeyi planlıyor.
Akşam

SPOR 

Trabzonspor'un 3 sezon önce 5 milyon avroya kadrosuna kattığı Paulo Henrique, 4 milyon avroya Çin'in Shanghai Greenland takımına transfer oldu. Bordo-mavili takımın yabancı kontenjanını boşaltmak isteyen yönetim, Bourceanu ve Bosingwa hariç tüm yabancı oyunculara gelen teklifleri değerlendirmeye başladı. İlk olarak Adrian'ı 3 milyon 200 bin avroya Suudi Arabistan takımına satan Trabzonspor yönetimi, Brezilyalı Paulo Henrique' ye Çin'den gelen teklifi de değerlendirdi. Shanghai Greenland, forvet oyuncusu Henrique için ilk etapta 3.5 milyon avro teklif etmişti. Çin kulübü, ilk teklifinin az bulunması üzerine önerisini 4 milyon avroya çıkarınca Brezilyalı oyuncunun satışı konusunda el sıkışıldı.
Türkiye
Galatasaray, Olcan Adın transferinde mutlu sona ulaştı. Haftalardır yıldız oyuncuyu renklerine katmak için büyük bir çaba harcayan sarı-kırmızılılar, oldukça istekli olan Beşiktaş'ı da ekarte ederek Trabzonspor ile il sıkıştı. Her iki kulüp, Kamu Aydınlatma Platformu'na "Olcan Adın'ın transfer görüşmelerine başlanılmıştır" açıklamasını yaptı. Galatasaray'ın uzun süren pazarlıklar sonrasında Trabzonspor'a 4 milyon avro artı devre arasında Kayserispor'dan alınan Salih Dursun'u verdi. Salih'in maliyeti ise Galatasaray'a 2 milyon 750 bin avro olmuştu. 29 yaşındaki başarılı kanat oyuncusu ve menajeri ile dün görüşen sarı-kırmızılılar, 4 yıllık sözleşme konusunda anlaştı. Buna göre milli futbolcunun Galatasaray'dan yıllık 2.5 milyon avro garanti para alacağı belirtildi. Olcan, Trabzonspor'dan alacağı 500 bin avroyu da kulüpte bıraktı. Tarihler 20 Mayıs'ı gösterdiğinde Olcan Adın'ın twitter hesabından "Galatasaray" şeklinde bir tweet atılmış ancak milli oyuncunun menajeri, "Olcan'ın hesabı hacklendi" diyerek olaya açıklık getirmişti. Atılan bu tweet'ten 40 gün sonra Olcan'ın Galatasaray'la anlaşması dikkat çekti. Bu arada milli futbolcu, son dönemde Trabzonspor'dan Galatasaray'a transfer olan 6. İsim oldu. Sarı-kırmızılılar, Karadeniz ekibinden Selçuk İnan, Burak Yılmaz, Ceyhun Gülselam, Engin Baytar ve Umut Bulut'u transfer etmişti. Galatasaray Olcan Adın'ı transfer edebilmek için bordo-mavili kulübe jest yaparak, Gomis ve Erkan Zengin transferinden de çekildiğini açıklamıştı. Birkaç gün içinde Olcan Adın'ın Galatasaray'a imza atması bekleniyor.
Türkiye
 
Dünya Kupası 2. tur maçında Fransa, Nijerya'yı 2-0 yenerek, çeyrek finale adını yazdırdı. İlk turu geçtiği son 5 kupada en az yarı finale kadar yürüyen Horozlar, bu kez de son 16'ya kalmayı başardı. "Süper Kartallar" lakaplı Afrika takımı, 75 dakika daha iyi oynadı. Uzun süre rölantide oynayıp son 15 dakikada vites arttıran Fransa'nın etkili atakları sonuç verdi. 76'da Cabaye'nin şutunda top üst direkte patladı. 79'da kornerden gelen topa Enyeama boşa çıktı; Pogba topu boş kaleye gönderdi: 1-0. 90+2'de Yobo, Valbuena'nın içeriye çevirdiği topu kalesine gönderdi: 2-0. 55. dakikada orta alanda Matuidi, Onazi'nin bileğine bastı. Onazi sakatlanıp çıkarken; hakem Matuidi'ye kırmızı yerine sarı gösterdi.
Star
 
F.Bahçe'nin Hollandalı yıldızı Dirk Kuyt, Dünya Kupası'ndan sonra milli takımdan hocası Louis van Gaal'le Manchester United'a gideceği haberlerine son noktayı koydu. Hakkında çıkan transfer haberlerine açıklık getiren tecrübeli yıldız, kariyer planlaması hakkında da şu ipuçlarını verdi: "KARİYERİMLE ilgili adımlar atarken hep doğru kararlar vermeye çalıştım. F.Bahçe ile kontratım devam ediyor ve onlara verdiğim bir söz var. Bunu yerine getirmek zorundayım. Kendilerinin benimle ilgili uzun vadede planları var. Tam olarak resmileşmese de bu konuları konuştuk. Eğer vücudum elverirse 1-2 yıl daha oynamak isterim. Belki futbol hayatıma ülkemde devam ederim. Teknik kariyer anlamında ise beni heyecanlandıran düşünceler var kafamda. Kendimi ilerletebileceğim bir şans doğdu. Van Gaal hem tecrübeli hem de çok zeki bir insan. Tabii ki onun yanında bir çok şey öğrenebilirim ancak zamanlama açısından şu an uygun değil. Kendisi her zaman destek aldığım bir hoca. Beni anlayacaktır. F.Bahçe taraftarı beni çok seviyor. Ailem de İstanbul'a alıştı. Bu kadar ilgiyi beklemiyordum açıkçası. Önümde çok fazla seçenek olsa da şu an için tek isteğim tekrar şampiyon olup 4. yıldızı takmak."
Vatan

Siyah-Beyazlılar'da Almanya kampı başlarken Teknik Direktör Slaven Bilic, yönetime transfer mesajı verdi. Futbol Direktörü Önder Özen ile cuma günü bir araya gelip tüm sorunları çözen ve yönetimle de beş transfer konusunda anlaşan Hırvat Hoca, "Transfer konusunda bu sezon hata yapmamamız şart. Ama bizim için zaman çok kısa ve bir an önce transferleri bitirmeliyiz. Bu transferler ne kadar erken gelirse bizim için o kadar kıymetli" dedi. Almanya'da yönetimle bir araya gelen Slaven Bilic, şu detaylara dikkat çekti: "Biliyorsunuz ağustos ayında çok kritik dört maç var. Biz başarılı olup Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalmak istiyoruz. Bunu başarmamız için de takviyelere çok ihtiyacımız var. Şartlar biliyorum zor. Sıkıntılar da var. Bunu da çok iyi anlıyorum. Ancak yöneticilerimiz transferler konusunda ne kadar acele ederse, ne kadar çabuk onları kampa yetiştirirse bizim için Şampiyonlar Ligi şansı da o kadar artar. En çabuk şekilde oyuncuları buraya bekliyorum."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme