2 Temmuz 2014 Çarşamba

02.07.2014 Genel Gündem02.07.2014 Çarşamba

GÜNDEM

 'Kürdistan'ı Çıkarın 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (TKDP) adındaki 'Kürdistan' ibaresine vize vermedi. Başsavcılık, TKDP'ye adındaki 'Kürdistan' kelimesini çıkarması için ihtar gönderdi. Partinin 'Kürdistan' kelimesini adından çıkarmadığı takdirde Başsavcılığın ne yapacağı ise merak konusu oldu. İhtara uymamaktan parti kapatma kaldırıldığı için TKDP'nin Siyasi Partiler Yasası'nda yasak olmasına rağmen fiilen bu ismi kullanmaya devam edebileceği savunuldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitesindeki duyurular bölümünde ise "Önce Vatan Partisi (ÖVP) 20 Mayıs 2014 tarihinde ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) 28 Nisan 2014 tarihinde kurulmuştur" ibaresi yer aldı. Bazı gazetelerde bu duyuru Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin kuruluşuna Yargıtay Başsavcılığı'ndan onay verildiği şeklinde duyuruldu. Ancak Başsavcılığın Kürdistan adına vize vermediği ve partiye ihtar yazısı yazdığı ortaya çıktı. Partiye henüz ulaşmadığı bildirilen ihtar yazısında, Siyasi Partiler Kanunu'nun 'Kullanılamayacak parti adları ve işaretler' başlıklı 96'ncı maddesine göre 'ırk ve bölge adlarıyla veya aynı anlama gelen adlarla siyasi partiler kurulamaz veya parti adında bu kelimeler kullanılamaz' hükmü anımsatıldı. TKDP'ye ismindeki 'Kürdistan' kelimesini çıkarması için 15 günlük süre verildiği belirtildi. İhtarın partiye ulaşmasından sonra başlayacak olan 15 günlük süre içinde parti adındaki 'Kürdistan' ifadesini çıkarmadığı takdirde ise AYM başvurulup başvurulamayacağı tartışılmaya başlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları Hürriyet'e, Kürdistan ismiyle bir parti kurulabilmesi için Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Hürriyet
 

Suç Duyurusu 
Balyoz darbe planı davasında hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildikten sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye olan eski Deniz Kuwetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu. Çelik'in "Balyoz'u yok saymak, kendi kendimizi kandırmak ve halkımızın aklıyla alay etmektir bir kere. Balyoz Eylem Planı bal gibi bir darbe teşebbüsüdür. Anayasa Mahkemesi hangi tarafından böyle bir karar verdi bilemem" sözlerine dikkat çeken Örnek, Çelik'e 'adil yargıyı etkilemeye teşebbüs' suçlamasını yöneltti. Suç duyurusuyla ilgili konuşmak istemediğini bildiren Örnek, avukatı Turgay Sarıakçalı vasıtasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladığı suç duyurusunda şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanan karar ile hem delillerin sahteliğinin tartışılmamış olması hem de diğer tanıkların dinlenmemiş olması nedeniyle hukuka aykırılık kararı kamuoyuna açıklanmıştır. Hukuka aykırılık kararı yargılanmanın yenilenmesi nedenidir. Hal böyle iken Hüseyin Çelik tarafından yargılamayı etkilemeye yönelik açıklama yapılmıştır. Henüz Anayasa Mahkemesi tarafından karar açıklanmışken yapmış olduğu açıklamanın, sanıklar hakkında karar verecek olan İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ni etkilemek amaçlı olduğu aşikar olup şüphelinin TCK'nın 288. maddesindeki suçu işlediği sabittir. Şüpheli hakkında soruşturma yapılarak eylemine uyan suçtan dolayı gereğinin yapılmasını saygıyla vekaleten talep ederim."
Hürriyet

Yeni Bir Yüzü Var 
Ergenekon davasının hem sanığı hem de gizli tanığı Osman Yıldırım'ın estetikle yeni kimlik edindiği ortaya çıktı. İzmir'de lüks siteden 150 bin dolara daire alan Yıldırım'ı kimse tanımıyor. Kehanetlerle dolu mektubuyla tekrar gündeme oturan, Ergenekon davasının hem tanığı, hem sanığı, hem de gizli tanığı Osman Yıldırım'ın Antalya'da bir dizi estetik operasyon geçirdiği, kendine yeni yüz ve yeni kimlik edindiği ortaya çıktı. Sabah gazetesi ayrıca, geçen yıl tahliyesinin ardından sessiz sedasız ortadan kaybolan Yıldırım'ın İzmir'de sosyal tesisleri, havuzu ve güvenliği bulunan bir sitede 150 bin dolara ev satın alıp burada yaşamını sürdürdüğü bilgisine ulaştı. Lüks sitede oturan Yıldırım'ı bina görevlisi ve komşularının dahi tanımadığı ifade edildi. Yıldırım'ın tahliye olduktan sonra gizli tanıklıktan dolayı 500 bin dolar civarında para aldığı, kendisi gibi, Cumhuriyet gazetesine bombalı saldırının failleri arasında yer alan arkadaşları İsmail Sağır, Tekin İrşi, Süleyman Esen ve Erhan Timuroğlu'na "paraları birlikte yiyeceğiz" sözünü verdiği kaydedildi. Ancak, bu sözünü tutmaması üzerine, arkadaşlarının, gündeme bomba gibi düşen Yıldırım'ın İsmail Sağır'a yazdığı mektubu deşifre ettiği ortaya çıktı. Yıldırım'ın, yargılandıkları davanın sonuçlarına ilişkin her şeyi 5 yıl öncesinden yazdığı mektubunu "kumpas belgesi" olarak Yargıtay'daki temyiz incelemesine sunacaklarını açıklayan Ergenekon sanığı Hayrettin Ertekin, "Osman arkadaşlarına da kazık atmış, yalan söylemiş. Bazı vaatlerde bulunmuş. Bunları gerçekleştirmeyince mektup da bir şekilde bize iletildi" dedi.
Sabah

Kuzu: İstifaya Gerek Yok 
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise 'Başbakan'ın istifa etmesi gerektiği' yönünde CHP'den gelen görüşlere Cumhurbaşkanlığı seçim yasasının 11. maddesinde bu durumun açıkça düzenlendiği karşılığını verdi. Kuzu "Kimlerin görevden ayrılması gerektiği tek tek sayılıyor. Mevcut cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekilleri istifa etmeden aday oluyor. Seçildiği zaman görevinden istifa ediyor. Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili kanunu inceledi ve bu maddeyi iptal etmedi. Bunu anayasaya aykırı görmedi" diye konuştu.
Sabah

Osmanağaoğlu'nu Bahçeli Uğurladı 
Kemal Türkler davasında idamla yargılanırken zaman aşımından tahliye edilen Ünal Osmanağaoğlu (58) Fatih Camisi'ndeki cenaze namazından sonra toprağa verildi. Cenazeye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Osmanağaoğlu kalp yetmezliği nedeniyle önceki gün hayatını kaybetmişti.
Sabah

TEOG'a Durdurma 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıf öğrencileri için yapılan 1. dönem merkezi ortak sınavlarda 4 sorunun hatalı olduğu gerekçesiyle açılan davada, yürütmenin durdurulması kararı verildiğini bildirdi. Karara itirazda bulunulduğu belirtilen Bakanlığın açıklamasında, "Üst mahkemenin kararına göre sınav sonuçları ilan edilecek" denildi. Yapılan açıklamada, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması (TEOG) çerçevesinde, 8'inci sınıf öğrencileri için 28-29 Kasım 2013 tarihinde yapılan ve 20 Ocak 2014 tarihinde sonuçları açıklanan ortak sınavlara ilişkin olarak, Ankara 13'üncü İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması istemli iptal davasının açıldığı hatırlatıldı. Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Açılan davada, Ortak Sınavların Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığı 9 (B kitapçığı 6), İngilizce Testi A kitapçığı 4 ve 6 (B kitapçığı 5 ve 7), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7'nci (B kitapçığı 1) sorularının hatalı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği iddiasına yer verildi. İlgili mahkeme, yukarıda belirtilen sorulara ilişkin olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bakanlığımız, karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesinde itiraz başvurusunda bulundu
Akşam

Bayrak İndirene 14 Yıl Hapis 
Diyarbakır'da geçen yıl yapılan BDP Gençlik Meclisi 1'inci Olağan Kongresi'nde Türk bayrağını gönderden indirdiği gerekçesiyle tutuklanan sanık hakkında karar duruşması dün yapıldı. 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tutuklu yargılanan Çekdar Ödüngit (19) ile avukatı Serhat Karaşin hazır bulundu. Dosyada somut delil bulunmadığını öne süren Avukat Karaşin, tahliye talebinde bulundu. Söz konusu eylemin gerçekleştirildiğine hükmeden mahkeme heyeti ise sanığın, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay, 'Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ile 'Terör örgütü adına suç işlemek' suçundan 8 yıl 9 ay olmak üzere 14 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Akşam


EKONOMİ 

Gram Altın 90, 6703  - 90, 7202              
ABD Doları 2, 1282-2, 1290/  Euro 2, 9138-2, 9152/ İngiliz Sterlini 3, 6507-3, 6549

Yok 'Et'tiler 
Ramazan ayıyla birlikte birçok gıda ürününde zam yarışı başladı. Tarım ürünlerinde kuraklık ve don olayları sonrası gıda ürünleri zamlı fiyatlarla raflardaki yerini aldı. Ancak her yıl olduğu gibi en büyük tartışma et ürünlerinde yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Et ve Süt Kurumu'nda et bulunamadığı gündeme gelirken, sektör temsilcileri piyasada hayvan sayısı konusunda en ufak bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti. Ancak besicilerin ve toptancıların piyasaya et satışını yavaşlattığını iddia eden sektör temsilcileri, bu şekilde besicilerin zamlı fiyattan et satmaya çalıştıklarını, toptancıların ise ithalatın önünü açmaya amaçladıklarını ileri sürdü. Et arzında herhangi bir problem olmadığını ifade eden Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Büyük et toptancıların piyasadan mal topluyor. Kurban Bayramı gelmeden et ve hayvan ithalatının önü açılmak isteniyor. Piyasada et bulunamayınca fiyatlar artıyor. Bu şekilde Tarım Bakanlığı baskı altına alınmaya çalışılıyor. Eğer böyle devam ederse bakanlık et ve hayvan ithalatına onay vermek zorunda kalabilir" dedi. Türkiye'de yeterli hayvanın olduğunu söyleyen Yetkin, "Et lobilerinin oyunu var. Çıkar çevreleri fiyatları manipule ediyor" dedi. Piyasada et üretimini çoğaltıcı şekilde değil, bekletecek şekilde hareketler yapıldığının altını çizen Ulusal Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, "Et Süt Kurumu'na çok talep geliyor. Böylelikle Et Süt Kurumu devre dışı kalıyor. Piyasayı durağanlaştırıyorlar. Bu işin sorumlusu toptancılardan ziyade besiciler. Fiyatı arttırmak istiyorlar" ifadelerini kullandı
Hürriyet

Gümrüksüz Tacir Bayramı Bekliyor 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın "ihracatçıya yüzde 50 tasarruf sağlayacak" sözleriyle tanıttığı Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, değişime direnen patron anlayışına takıldı. Belgeyi almak için sadece ticari anlamda değil yemekhanesinden, tuvaletlerine kadar denetim sürecinden geçmek zorunda olan şirketler, sürecin kazanımlarını görmeden harekete geçmek istemiyor. Ekol Lojistik Genel Müdürü ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Cavit Değirmenci, maliyet ve iş yapış şeklinde değişim gerektiren bu belgeye şirketlerin "Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi" anlayışıyla yaklaştığını belirtti. Uygulama başladığından bu yana sadece 14 şirketin Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesi aldığını söyleyen Değirmenci, "Bu dış ticarete ivme kazandıracak bir sistem. Bir ihracatta en az 48 saat süren gümrük işlemleri neredeyse ortadan kalkıyor. Fabrikadan yüklenen mal hiç açılmadan direkt Almanya'daki alıcının kapısına gidecek. Yüzde 50'den bile fazla kazancı olacak. Ancak bu belgeyi almak zor. Geçişler sancısız olmuyor" dedi. Sistemin ithalatçılar için de başladığını belirten Değirmenci, yerinde gümrüklemenin birçok anlamda Türkiye'ye yeni yatırım getireceğinin de altını çizdi. Şu anda şirketlerin aklındaki "Bu belge hangi rejim kodlarını kapsayacak, hangi ürünlerin ihracatı için geçerli olacak" sorusunun yer aldığını söyleyen Cavit Değirmenci, bakanlığın bu konu üzerindeki son düzeltmeleri yaptığını ve bayramdan sonra konunun netleşeceğini ifade etti. Değirmenci, "Bana gelen sinyaller tüm rejim kodlarına açılacağı yönünde. Eğer böyle olursa sistem bayramdan sonra patlar. Yılbaşına kadar da belge alan şirketlerin sayısı artar" diye konuştu.
Sabah

Erdoğan'ın Adaylığı İstikrarı Güçlendirecek 
Yılbaşında "aynı yıl iki seçim risk" diyerek not görünümünü düşüren kuruluşlara inat, yabancı ekonomistler ve iş adamları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını "İstikrarı güçlendirir" diye yorumladı. Standard Bank Gelişen Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash, piyasaların Başbakan Erdoğan'ın adaylığını beklediğini belirterek, "Erdoğan'ın adaylığı kısa vadede piyasaların öngürülebilirliğini artırdı. Piyasalar Erdoğan'ın adaylığını istikrarın devamı olarak algılıyor" dedi. Piyasalar tarafından bu kararın beklendiğini dile getiren Ash, "Anketlere göre Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanması bekleniyor. Kısa vadede, piyasalar istikrarı iyi karşılar ve piyasalar için değişiklik genelde olumlu görülmez. Erdoğan'ın adaylığının açıklanmasının ardından lirada değerlenme görüldü" ifadelerini kullandı. Ash, uzun vadede başbakanlık görevini hangi ismin sürdüreceğinin ise yakından takip edildiğini ifade etti. Toronto Dominion (TD) Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise kararın piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirterek, "Piyasalar Başbakan Erdoğan'ın adaylığına göre pozisyon almıştı. Bu açıdan piyasalar için bir sürpriz olmadı" değerlendirmesinde bulundu. Destek Menkul Değerler Analisti Eren Can Ümüt, "Başbakan'ın adaylığı, mevcut ekonomik programın devam edeceği anlamında olduğu için olumlu algılanırken, başkanlık sistemine geçiş için çalışmaların başlaması ve cumhurbaşkanının yetkilerinin arttırılması siyasi gündemin seçim sonrasında da dolu olacağını söylemektedir. Sayın Abdullah Gül'ün, Başbakanlık teklifini kabul etmeyeceği görüldü. Bu yüzden yeni başbakan ismi yeni belirsizlik olacaktır" dedi. Burgan Bank Başanalisti Haluk Bürümcekçi, Erdoğan'ın adaylığının gerçekleştiğini, şimdi ise başbakan belirsizliği olduğunu dile getirdi. Bazı uzmanlar da, cumhurbaşkanlığı seçiminin istikrarla sonuçlanıp, kredi notu görünümüne de olumlu etki yapmasını beklediklerini dile getiriyor.
Türkiye

İşsizlikte Batman Zirvede İstihdamda İse Karaman 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geleceğe dönük plan ve programlar ile akademik çalışmalar için "İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri" üretmeye başladı. Buna göre, Türkiye genelinde 2013 yılı için işsizlik oranı yüzde 9.7 oldu. Model çalışması sonucuna göre geçen yıl işsizlik oranının en yüksek olduğu iller; yüzde 23.4'le Batman, yüzde 20.6'yla Mardin ve yüzde 20.5'le Siirt olarak belirlendi. İşsizlik oranının en düşük olduğu iller ise yüzde 4.2'yle Karaman, yüzde 4.7'le Konya, yüzde 5.1'le Manisa olarak sıralandı. İşgücüne katılma oranı ise yüzde 50.8 olarak tahmin edildi. İşgücüne katılma oranının en yüksek olduğu iller yüzde 62.8'le Ardahan, yüzde 59.5'le Kars, yüzde 58.9'la Burdur oldu. En düşük olduğu iller ise yüzde 36.2'yle Batman, yüzde 37.2'yle Diyarbakır ve yüzde 37.4'le Mardin olarak sıralandı.
Türkiye

Torba Yasa'da Affın Kapsamı Daraltıldı 
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri pazartesi gecesi 01.30'a kadar süren torba yasada önergelerle değişiklik yapıldı. Vergi affının kapsamı yeniden daraltılırken, RTÜK cezalarının da yapılandırılmasına ilişkin önerge kabul edildi. Tasarının kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin maddelerinin görüşülmesi sırasında, Şimşek'in itirazları sonucu verilen önergeyle 'vergi cezaları' af kapsamı dışına çıkarıldı. Böylece vergi cezaları aslıyla beraber tahsil edilecek. Düzenlemede, vergi cezaları ve faiz ödemeleri de silinecekti. Ayrıca esnaf ve sanatkarların odalara, odaların da federasyon ve birliklere borçlarının faizi, gecikme faizi ve gecikme zammı gibi alacaklarının tahsilinden vazgeçildi.
Star

Altın Fiyatları 4 Ayın Zirvesinde 
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı Irak'ta yaşanan kaosun etkisiyle 1.333 dolara yükselerek, son 4 ayın zirvesine çıktı. Doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesi, altın fiyatlarını destekledi. Haziran'da altın fiyatları Irak'ta yaşanan kaos ortamı ve Ukrayna-Rusya gerginliği ile yüzde 6 yükselerek bu yılın en iyi performansını gösterdi. Altın fiyatları geçen ayki yükselişiyle birlikte bu yıl yüzde 10 değer kazanmış oldu. Yurt içi piyasalarda altının gram fiyatı yüzde 1'den fazla yükselerek 90.50 lirayı gördü. Analistler, yılın ikinci yarısında jeopolitik risklerin gündemden düşmesiyle birlikte 1.200- 1.150 dolar seviyelerine kadar bir gerileyiş yaşanacağını tahmininde bulundu.
Vatan

Irak Kriziyle Kürt Petrolü Artık Meşrutiyet Kazandı 
Irak'ta son dönemde yaşanan gerilimlerin etkisi IŞİD'in en büyük rafineri olan Beyci'yi ele geçirmesiyle Kürt petrolünün kabul edilebilirliği yükseldi. Deutsche Bank'ın değerlendirmesine göre yarı özerk bölgenin kargo teslim ve ödeme almaya başlaması artık meşruiyet kazandı. Kurumdan yapılan açıklamada yatırımcıların Kürt petrolüne daha sıcak baktıklarına dikkat çekilirken, Kürt Bölgesi'nde ihracatın giderek rahatlayacağı taşıma imkanlarının gelişeceği kaydedildi. Deutsche Bank analistlerinden Lucas Herrmann Kürt Bölgesel Hükümeti'nin petrolü Türkiye'de Akdeniz Limanlarından ve Ceyhan üzerinde boru hattıyla geçtiğimiz ay ihraç etmeye başladığını hatırlattı. Enerji Bakanı Taner Yıldız geçtiğimiz gün de Kürt bölgesinden çıkan ham petrolün 4 tankerle Ceyhan üzerinde satılmak için Akdeniz'e gönderildiğini açıklamıştı. Daha önce eleştirilere neden olan satış şimdi daha fazla kabul görmeye başlarken, 23 Haziran tarihinde Bakan Yıldız'ın yaptığı açıklamaya göre sevkiyat için Halk Bankası'na 93 milyon dolar yatırıldı. Yıldız petrolün nereye gideceğinin kendilerini ilgilendirmediğini kaydetmişti.
Akşam

Şirketler 7.2 Milyar TL Vergi Ödedi, İpi Turkcell Gögüsledi 
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı (BMVDB) 2013 yılı faaliyet sonuçlarıyla 2013 yılı hesap dönemine ait kurumlar vergisine ilişkin ayrıntıları açıkladı. Buna göre Turkcell, tahakkuk ettirdiği 590 milyon 922 bin liralık vergiyle birinci sırada yer aldı. Sıralamada Turkcell'i 540 milyon 282 bin liralık vergi tahakkuku ile Garanti Bankası takip ederken, onun arkasından ise 373 milyon 83 bin lirayla Akbank geldi. BMVDB'nin listesinde İş Bankası tahakkuk ettirdiği 346 milyon 60 bin liralık vergiyle dördüncü oldu. Finansbank'ın ise 290 milyon 966 bin liralık vergi tahakkuku ile beşinci olarak yer aldığı listede, Vakıfbank 278 milyon 377 bin lirayla altıncı, Halkbank 259 milyon 984 bin lira ile yedinci, Yapı Kredi Bankası 212 milyon 439 bin lirayla sekizinci, Mercedes-Benz Türk 177 milyon 322 bin lira dokuzuncu, LC Waikiki Mağazacılık ise 157 milyon 863 bin lirayla onuncu olarak sıralandı. Geçen yıl, BMVDB'ye bağlı en fazla kurumlar vergisi ödeyen ilk 10 şirketten 7'sini bankalar oluşturdu. İlk 10'da telekomünikasyon, otomotiv- lastik ve yan sanayi ile perakende sektöründe faaliyet gösteren birer şirket yer aldı.
Akşam

Köprü Ve Otoyollar İçin Özelleştirme Süreci Yeniden Başladı 
Türk Telekom'dan sonraki en yüksek özelleştirme olan köprü ve otoyollar için süreç yeniden başlıyor. Başbakan Erdoğan'ın "Daha yüksek beklentilerimiz var" dediği köprü ve otoyol özelleştirilmesinde ilk olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsünün bağlantı yollarının temmuz ayında ilana çıkarılması planlanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fiyatı en az 7 milyar dolar olmalı" açıklamasının ardından ihalesi iptal edilen köprü ve otoyollar için süreç yeniden başladı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantılı yolları bu yıl sonuna kadar YİD modeliyle ihale edilecek. Bu kapsamda ihale hazırlık çalışmaları tamamlanırken, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı alındı. Hazine Müsteşarlığı'nın kararının ardından köprü için temmuz ayında ilana çıkılacak. Kuzey Marmara Otoyolu'nun Avrupa ve Asya tarafındaki Akyazı- Paşaköy arası ile Avrupa yakasında Odayeri-Kınalı arası için de yıl sonuna kadar ihaleye çıkılması planlanıyor. İhaleyi alan şirket, kredi çalışmalarını 6 aylık süreçte tamamlayacak. Karayolları Genel Müdürlüğü, şirketin öz kaynağıyla işe başlamasını sağlayacak.
Dünya

Sağlık Turizminde Artış Sürüyor 
Türkiye'nin geliştirme acısından öncelikler arasına aldığı hizmet sektörü alanlarından sağlık turizminde gelişme sürüyor. Gecen yıl sağlık amaçlı Türkiye'ye gelenler ile sağlık hizmeti alan Türkiye'de tatil ya da diğer amaçlarla bulunan turistlerin (turist sağlığı) sayısı 410 bin oldu. Uzmanlar 2014 için belirlenen 500 bin hedefine yıl sonunda ulaşılabileceğini kaydetti. TÜİK verilerine göre, Türkiye'ye doğrudan sağlık hizmeti almak amacıyla gelen kişi sayısı 2013 sonunda 267 bin 461 oldu. Yılın ilk çeyreğinde de gecen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.8 artış sağlandı ve 91 bin 855 kişi sağlık hizmeti almak amacıyla Türkiye'ye geldi. Aynı trendin sürmesi halinde toplam rakamın yıl sonunda 325 bin 700 dolayında gerçekleşmesi bekleniyor. TÜİK münhasıran sağlık-tedavi amaçlı Türkiye'ye gelenleri ölçerken diğer yandan Sağlık Bakanlığı da KDV teşviği uygulaması nedeniyle, sağlık tesislerinde tedavi olan yabancıların kayıtlarını tutuyor. Bu kapsamda bakanlık sağlık hizmeti almak için ülkeye gelenler, Türkiye'de başka nedenlerle bulunup sağlık hizmeti alanlar, ikili anlaşmalarla Türkiye'de tedavi edilenler ve kendi sosyal güvenlik sistemi aracılığıyla gelenleri kayda alıyor. Sağlık Bakanlığı'nın envanterini tuttu kesimin tedavi amaçlı Türkiye'ye gelenlerin sayısının yüzde 65-70'i dolayında seyrettiğini kaydediliyor.
Dünya


SİYASET/POLİTİKA


Sarkozy Mesajı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandığı günde 'nüfuzunu kötüye kullanma' suçlamasıyla gözaltına alınan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi andı; "Bir kişinin bir gerçeği unutmamasını istiyorum. Sarkozy Fransa'da gözaltına alındı ve hesabını veriyor. Sözüm söz, ahdim ahdimdir, kul hakkı yiyen mutlaka çıkacaktır ve halka hesabını verecektir" dedi. CHP'nin dünkü grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "(Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında "Öyle bir isim çıkardılar ki kimse kim olduğunu bilmiyor, Google'dan buluyoruz" değerlendirmesine atışa) Yalan ruhlarına sinmiş bunların. Google'de 'Yalancı başbakan' yazdığınızda 450 bin Recep Tayyip Erdoğan adı çıkıyor. 'Hırsız başbakan' yazdığınızda 3 milyon 900 bin. Ekmeleddin İhsanoğlu yazdığınızda, 'Bilim adamı' çıkıyor. 'Tanınmamış, şöhreti yok' diyor. Allah kimseye hırsızlık, yalancılık şöhreti nasip etmesin. Bugün kalkmış duayla açıklamış, sen haram yiyorsun. Haram yiyen adaydan cumhurbaşkanı adayı mı olur Allah aşkına. 3'üncü cumhurbaşkanı adayı da alay-ı vâlâ ile büyük törenlerle, alkışlarla belli oldu; dualar edildi. Daha önceki grup konuşmamda kimlerin cumhurbaşkanı adayı olamayacağını açıklamıştım. Türkiye'de halka yapılan en büyük kötülüktür. Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı ise 'Kanun kapsamında verilen görevleri yerine getiren kişilerin, hukuki, idari ve cezai sorumluluğu doğamaz' fıkrasını uygun bulmuyoruz. Bu ülke ne çektiyse, yasadışı işlemlerden çekti. Faili meçhul cinayetlerin bir demokrasinin en büyük ayıplarından olduğunu söyledik. Tasarının bu şekilde yasalaşması halinde Uludere olayı artık aydınlanmayacak. Hükümet, talimatı verdi, gönderdi 34 kişiyi bombalatıp öldürdü. Şimdi, bu kanun kapsamında hükümetin verdiği görevi yerine getirenlerin idari, cezai, hukuki sorumluluğu olmayacak. Siz artık o olayı unutun. Biz bunu kabul edebilir miyiz, hayır. Benzer bir görevin MİT'e de verildiği söylendi. MİT Yasası görüşülürken benzer bir görev orada vardı, buna karşı çıktık. Bir hukuk devletinde olamayacağına, belirli kesime neredeyse ömür boyu dokunulmazlık getirilemeyeceğini söyledik. Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk
Hürriyet

'Bu Bir Veda Değil Bir Fatiha, Bir Açılış' 
Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı, günler süren titiz ve ayrıntılı çalışmalar sonucunda yapılan görkemli bir törenle açıklandı. Erdoğan'ın adaylığını AK Parti Genel Başkan yardımcısı Mehmet Ali şahin duyurdu. ATO Kongre Salonu'ndaki törende, Başbakan Erdoğan'ın adının açıklanmasının ardından hayatını anlatan bir film gösterimi yapıldı. Filmden sonra, 30 Mart Yerel Seçimleri döneminde de kullanılan Dombra isimli şarkı çalındı. Şarkı eşliğinde kürsüye gelen Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olarak ilk konuşmasına dualar ve teşekkürlerle başladı. İşte 1 saat 3 dakika süren o konuşmadan satır başları "Bugün bir güzel yolculuğa hazırlanıyoruz. Bizi kibirden muhafaza et yarabbi. Bizi ailemizi bütün yol arkadaşlarımızı yolların tuzaklarından koru Allah'ım. Türkiye için milletimiz için hayırlara vesile eyle ya Rab. Amin, amin, amin " "1994 yılıydı. İstanbul'da gece gündü koşturuyorduk. İstanbul'un her semtine ulaşmaya çalışıyorduk. İstanbul'un yoksul mahallerinden birindeydik. Kalabalığın içinden 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu yanıma geldi. Elinde bir şey var. Elini uzattı, elimi tuttu. 'Bunları annem gönderdi, seçildikten sonra sakın bizi unutmasın' dedi. 2 bileziği elime tutuşturdu. Daha ne olduğunu anlamadan kendisi de kolundaki oyuncak bilezikleri de uzattı. Ben daha bir şey diyemeden, o kalabalığın içinde kayboldu, gitti. O bilezikleri, büyükşehir belediye başkanlığı makamında hep karşımda durdu. Aradan 20 yıl geçti, 7-8 yaşındaki o çocuğun gözündeki parıltıyı, heyecanı unutamadım. AK Parti'yi kurarken gözümün önünde o çocuğun gözleri vardı. Siirt'ten milletvekili olup Ankara'da Başbakan olduğumda o gözler aklımdaydı. Attığım her imzada o gözler aklımdaydı. O büyük emaneti, o büyük mesajı hiçbir zaman unutmadık. Biz siyaseti o temiz yürekler için yaptık."
Vatan

Ak Parti'de Yeni Dönem Başlıyor 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklarken 3 dönem kuralını hatırlattı. Erdoğan, şöyle dedi: "3 dönem vazife yapanlar bir dönem ara versinler, sonra tekrar görev alabilir. Gayemiz genç dinamik bir yapıyla geleceğe yürümek. Recep Tayyip Erdoğan olmadığında, AK Parti'nin olmayacağını düşünen varsa o bu davayı anlayamamıştır. Bu teşkilat içinde kendisine vazife verildiğinde göğsünü siper edip gidecek nice kahraman olduğuna inanıyoruz. " Erdoğan'ın adaylığıyla Ak Parti'de yeni bir dönem başlarken bu sözler üzerine gözler partide üç dönemini tamamlayan isimlere çevrildi. 2015'teki seçimlere katılmayacaklar arasında parti yönetiminin önde gelen isimleri var. Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Genel Sekreter Haluk İpek, TBMM Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Nurettin Canikli de Meclis'e girmek için bir dönem ara vermek zorunda kalacak
Vatan


DÜNYA 


Ateşkes Bitti Operasyon Başladı 
Ukrayna'da Kiev yönetimiyle, ülkenin doğusuna hâkim olan Rus yanlıları arasındaki ateşkesin önceki akşam sona ermesinin ardından Ukrayna güçleri büyük bir askeri operasyon başlattı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Peter Poroşenko, ayrılıkçıları ateşkes süresince 100'den fazla ihlal yapmakla suçladı. Ukrayna ordusu da ülkenin doğusunda büyük bir askeri yığınak yapmaya başladı. Motorize toplar ve obüsler, Rus yanlısı grupların çevrelerine konuşlandırıldı. Operasyona Ukrayna jetleri ve tankları da katıldı. Ukrayna haber ajansı Unian, Slavyansk'taki ayrılıkçıların kampının top ateşine tutulduğunu ve Rus yanlılarından yaklaşık 250 kişinin öldüğünü iddia etti. Ayrılıkçı gruplar ise saldırı öncesinde hazırlıklı olduklarını ve bahsedilen can kaybı sayısının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Rus yanlıları, bir helikopter düşürdüklerini ifade ederken, bu iddiaya da Kiev'den yalanlama geldi. Kramatorsk'taki çatışmalarda bir halk otobüsü iki ateş arasında kaldı. Olayda 4 kişi hayatını kaybetti; 5 kişi yaralandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ukrayna lideri Poroşenko'yu uyararak, "Nerede Rus soydaşımız varsa sonuna kadar arkasında olacağız. Bunun için diplomasinin yanı sıra savunma hakkımızı da kullanacağız" dedi. 10 günlük ateşkes sırasında bir Ukrayna askeri helikopteri düşürülmüş, bir kontrol noktasına da baskın yapılmıştı. Olaylarda 10 Ukrayna askeri öldürülmüştü
Hürriyet

Irak'ta Haziran Bilançosu Ağır 
Birleşmiş Milletler, Irak'ta Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) terör saldırıları ve şiddet eylemleri nedeniyle haziran ayında 2 bin 417 kişinin öldürüldüğünü, 2 bin 287 kişinin de yaralandığını açıkladı. Öldürülenlerin bin 531'ini sivil vatandaşlar oluştururken, 886'sının güvenlik güçleri mensubu olduğu belirtildi. Bu rakamın, ülkede Mayıs 2007'den bu yana açıklanan en yüksek ölü sayısı olduğunun da altı çizildi. Iraklı yetkililerin daha önceki açıklamaları haziran ayı için ölü sayısının bin 922 olduğunu gösteriyordu. BM verilerine göre, ülkede haziran ayında en fazla ölümün kaydedildiği yer ise kuzeydeki Musul'un başkenti Ninova oldu. Burada 470 Iraklının öldürüldüğü, 327 kişinin de yaralandığı bildirildi. İstatistiklere göre, 2008'den bu yana azalmaya başlayan şiddet olayları, 2013'te en yüksek seviyeye ulaştı. 2013'teki olaylarda 7 bin 818 sivilin öldü; 17 bin 981 kişinin de yaralandı. IŞİD'in eylemlerinin bu hızla devam etmesi durumunda, yılsonunda daha kanlı bir tablonun ortaya çıkmasından endişe ediliyor.
Sabah

Gerekirse Türkiye'yi Koruruz 
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Amerikalı General Philip Breedlove, Türkiye'nin güney sınırlarında yaşananlardan endişe duyduklarını açıkladı. Breedlove, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine şöyle konuştu: "Türkiye'nin sınırı boyunca olanlara yönelik, endişelerimiz bulunduğunu Avrupalı bir komutan olarak söyleyebilirim. Mecbur kalırsak Türkiye savunacağımız bir müttefik. Sınırın güney yakasında, yabancı savaşçı akınını artıracak veya Avrupa'da bizi etkileyebilecek her türlü faaliyetten endişeliyiz." Bu arada IŞİD'in birçok kenti işgal etmesi sonrası Irak'a 500 asker sevk eden ABD, bölgeye 300 asker daha gönderme kararı aldı. Yeni askerler Irak güçlerine yardım edecek. ABD'nin daha önce gönderdiği 200 asker Irak'a ulaştı. Askerler, ABD'nin Bağdat'taki büyükelçiliğini, Bağdat Havaalanı'nı ve bazı önemli tesisleri koruyacak.
Türkiye
 
İsrail'den Gazze'ye Toplu Cezalandırma 
İsrail, 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolduktan 18 gün sonra cesetlerinin önceki akşam El-Halil kentinde bulunmasının ardından Gazze'ye 34 hava saldırısı düzenledi. Saldırılarında 4 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. İsrail Ordusu'ndan yapılan açıklamada, İsrail'e 18 füze atıldığı, buna karşılık İsrail'e ait savaş uçaklarıyla Gazze şeridindeki 34 hedefe hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Aynı saatlerde Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na bir baskın düzenleyen İsrail Ordusu ile Filistinli gençler arasında çıkan çatışmada 16 yaşındaki Filistinli genç Yusuf Ebu Zaga'nın hayatını kaybettiği bildirildi. Öte yandan Filistin, İsrailli 3 gençle ilgili operasyonlar çerçevesinde, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında İsrail Ordusu'nun düzenlediği hava saldırılarını BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 3 yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasının ardından dün gerçekleştirdiği güvenlik kabinesi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada olaydan Hamas'ı sorumlu tutarak, "Hamas bunun bedelini ödeyecek" diyerek Gazze'ye yapılacak operasyonun sinyalini vermişti. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise olaydan Hamas ve Filistin'in sorumlu tutulması ve durumunda bunun bedelinin olacağını belirterek "Eğer işgalciler gerginlik ya da savaş çıkarırsa kendileri için cehennemin kapısını açmış olurlar" açıklaması yaptı.
Star

Işid, El Kaide'nin Pabucunu Dama Attı 
Haftasonunda Irak ve Suriye'de kontrolleri altında bulunan vilayetlerde hilafet ilan eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yeni adıyla İslam Devleti militanlarına, başta El Kaide'nin yerel kolları olmak üzere dünyadan destek yağıyor. Örgütün, 'halife' ilan ettikleri liderleri Ebu Bekir el Bağdadi'ye biat edilmesi çağrısına bölgedeki radikal dinci gruplardan olumlu yanıt geldi. El Kaide'nin Kuzey Afrika ve Yemen kolları, IŞİD'in hilafet ilanına destek verdiklerini açıkladı. Filipinler'deki radikal İslamcı Ebu Seyyah grubunun da biat ettiğine dair haberler gelirken, yine El Kaide bağlantılı Boko Haram örgütünün Kamerun'daki militanlarının IŞİD bayraklarıyla çekilen video görüntüleri yayınlandı. Analistler, Boko Haram'ın Nijerya'daki üyeleriyle, Somali'deki El Şebab örgütünün de yakın zamanda IŞİD'e bağlılık yemini edebileceği yorumunda bulunuyor. Gelişmeyle birlikte El Kaide lideri Eyman el Zevahiri'nin küresel cihat liderliğini de Bağdadi'ye kaptırdığı söyleniyor.
Vatan

Sarko Gözaltında 
Fransa'da 'Görevini kötüye kullanma ve gizli adli incelemeyi ihlal etmekle' suçlanan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gözaltına alındı. İfadesi alınmak üzere dün Paris Nanterre'deki polis merkezine çağırılan eski cumhurbaşkanı burada gözaltına alındı. Aylardan bu yana telefonlarının dinlendiği açıklanan Sarkozy'nin gözaltına alınması Fransız adaletinde bir ilk oldu. Fransız siyasetinde deprem etkisi yaratan ilk gözaltılar Pazartesi günü başladı. İlk etapta Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ile Yargıtay yüksek hâkimlerinden Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust gözaltına alındı. Sarkozy'yi gözaltına alan savcılar, 2007 seçimlerinde Sarkozy ile eski Libya lideri Muammer Kaddafi arasında yapıldığı iddia edilen gizli anlaşma ile Sarkozy'nin seçim kampanyasına Kaddafi tarafından yapıldığı iddia edilen 50 milyon Euroluk yardım olayını aydınlatmak için uğraşıyor. Yüksek hakimler ise polis tarafından dinlenmesine karar verilen eski cumhurbaşkanını bu durumdan haberdar ettikleri iddiası ile gözaltında tutuluyor. Tekrar siyaset sahnesine dönmesi beklenen Sarkozy'nin bu hayali suya düşebilir.
Akşam


SPOR 


Finansal Fair Play nedeniyle 200 bin avroluk ceza ile karşı karşıya kalan ve önümüzdeki sezonlarda da tıpkı Beşiktaş gibi Avrupa kupalarından men cezası almak istemeyen Galatasaray'da yüksek maliyetli oyunculara gelecek teklişer değerlendirilecek. Başkan Ünal Aysal'ın, son olarak Rus Oligark Dmitry Rybolovlev'in sahibi olduğu Monaco Kulübü'nün talip olduğu Sneijder için 20 milyon avro istediği öğrenildi. Dolar milyarderleri arasında yer alan iş adamının Wesley Sneijder hayranı olduğu ve bu oyuncunun mutlaka alınmasını istediği öğrenildi. İnter'den 7.5 milyon avroya transfer edilen Sneijder Dünya Kupası'nda yıldızını bir kez daha parlatmayı başardı. Ancak Manchester United'ın başına geçen Van Gaal de milli takımdaki oyuncusunu istiyor. Aysal iki kulüp arasından gelecek en iyi teklifi değerlendirecek. Bu arada teklif gelmesi halinde satılması düşünülen bir diğer isim ise kaleci Muslera oldu. Dünya Kupası'nda çok da başarılı bir grafik çizmeyen tecrübeli eldiven için de tarife aynı. 20 milyon avro getiren her kulübün Muslera'yı alabileceğini söyleyen Başkan Ünal Aysal, Mancini'nin verdiği rapor doğrultusunda gönderilmesi planlanan oyuncuların da bir an önce kendilerine kulüp bulmalarını istedi. Engin, Eboue, Dany kulüp aramaya devam ediyor.
Türkiye

Beşiktaş Futbol Direktörü Önder Özen, siyah-beyazlıların kamp yaptığı Almanya'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Teknik Direktör Slaven Bilic'le küs olmadıklarını belirten Özen, "Biliç benim seçimim, onu ben getirdim. Zaman zaman fikir ayrılıklarımız oluyor ama küs değiliz. Ben yardımcılarına takviye yapalım dedim istemedi, konuyu kapattık" dedi. Özen transferle ilgili olarak ise "Birinci transfer dönemi sona erene kadar 4 oyuncu alacağız. Stoper, ofansif orta saha, hücumun sağ tarafı ve santrafor pozisyonlarına transfer yapacağız. Her pozisyon için çok sayıda alternatif var. Yöneticilerimiz ve bazı profesyoneller bu işi yürütüyorlar" dedi. Ramon Matto'nun transferiyle ilgili bilgiler veren futbol direktörü, "Ramon Motta'yı 2.5 milyon avrodan 1.1 milyona indirerek aldık" diye konuştu. Lescott'un ailesinin İngiltere'den ayrılmak istememesi sebebiyle transferin gerçekleşmediğini belirten Özen, "Stoper alacağız ama 7-8 milyon avro gibi rakamlara oyunculara almayacağız. Yalçın Ayhan da alternatişerden biri. Sivok'un kiralık verilmesi gibi bir şey söz konusu değil" diye konuştu. İstifadan döndüğü yönündeki iddialar için de Özen, "Bırak istifa etmeyi, birisi bana kaşını kaldırırsa orada bir saniye duramam. Aynı yetkilerle ve heyecanla görevimin başındayım" dedi. Lanzini ve Mitroglou transferiyle ilgili soruya Özen, "Mitroglou görüştüğümüz oyunculardan biri. Perşembe günü forvetlerden biriyle net noktaya geleceğiz. Lanzini'ye teklifimizi yaptık. İstenen rakamı versek şimdi alkışlarlar iki sene sonra da 'bu parayı nasıl verdiniz' derler. Transferle hava atılmaz" dedi.
Türkiye

Teniste sezonun 3. Grand Slam'i Wimbledon'da tarihi sürpriz Erkeklerin 2 numaralı seribaşı ve dünya sıralamasının 1 numarası Rafael Nadal, 19 yaşındaki Avustralyalı Nick Kyrigos'a 3-1 yenilerek elendi. Dünya 144'üncüsü Kyrgios, 7-6, 5-7, 7-6, 6-3'lük setlerle kazanırken; 1992'den sonra bir Grand Slam'de 1 numarayı yenen "ilk 100" dışındaki ilk tenisçi oldu. Federer ve Wawrinka, rakiplerini eledi. Kadınlarda 5 numaralı seribaşı Maria Sharapova, 9 numaralı Alman Kerber'e 7- 6, 4-6, 6-4'lük setlerle 2-1 yenilerek, 4. turda elendi. Çek raketler Kvitova ve Safarova yarı finale yükseldi.
Star

Dünya Kupası'nın doğal favorilerinden Arjantin, zorlandığı maçta İsviçre engelini uzatmada aşarak, çeyrek finale adını yazdırdı: 1-0. Tangocular, özellikle ilk yarıda rakibin etkili presi karşısında pozisyon üretmekte zorlandı. Shaqiri'nin liderliğinde etkili hücumlar geliştiren İsviçre, çok net fırsatları harcadı. Arjantin, ikinci yarıda bastırmaya başladı ama golü bulamadı. 90 dakika 0- 0 sona erdi. Uzatmaların son dakikaları nefes kesti. 118'de Messi'nin asistinde Di Maria, ağları havalandırdı. İsviçre bundan sonra bastırdı. Kaleci Benaglio da ataklara katıldı. 120+3'te Dzemailli'nin kafasında top yan direkten döndü, bu oyuncuya yeniden çarpıp auta gitti ve maç 1- 0 bitince çeyrek finale yükselen taraf Arjantin oldu.
Star

Dünya Kupası'nı fırsata çevirip, değerini bulması halinde bazı oyuncularla yollarını ayırmanın hesaplarını yapan F.Bahçe yönetimi hayal kırıklığına uğradı. Nijerya'nın turnuvaya veda etmesiyle dev turnuvayı sadece 1 asistle noktalayan Emenike, vitrine çıkma fırsatını tepti. Yetenekli oyuncu için İngiliz kulüplerinin sırada olduğu haberleri gündemden düşmezken, sarı-lacivertlilere resmi teklifte bulunan henüz çıkmadı. Geçen sezon Dünya Kupası'nı göz önünde bulundurup sözleşmesine '20 milyon Euro'ya serbest kalır' maddesini eklettirdikleri Emenike'nin yanı sıra Portekiz formasıyla F.Bahçe'yi temsil eden bir başka yıldız Raul Meireles de beklentileri karşılayamadı. Deneyimli orta saha kupada kötü maçlar çıkaran takımının içinde istediği patlamayı yapamazken, sezon içinde hocası Ersun Yanal'a ısınamadığı için gitmeyi kafasına koyan Meireles'e sadece İngiltere Premier Lig takımlarından West Ham'ın uzaktan ilgisi var. Resmi olmasa da menajerler vasıtasıyla Meireles için nabız yoklayan İngilizler, F.Bahçe'nin 10 milyon Euro'ya Chelsea'den aldığı futbolcunun bonservisine 3 milyon pound vermeye hazır durumda. Ada'dan gelen teklif sarı-lacivertlileri tatmin etmezken hem teknik heyet hem de yöneticiler bu şartlar altında Meireles'le yola devam etmeye sıcak bakıyor.
Vatan

Türkiye'nin Porto'su Trabzonspor oldu… Futbol camiasının "Neden bizim takımlarımız Porto gibi oyuncu satamıyor" hayışanmasını Bordo-Mavililer, son iki sezondur yerle bir etti. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde Trabzonspor, sattığı 8 futbolcudan toplam 16.7 milyon euro gelir elde etti. Adeta rakiplerine transfer dersi veren Karadeniz temsilcisi, elindeki oyuncuların değerini artırırken de Porto gibi zirveye de oynamayı bildi. Bordo-Mavililer'in 'En çok kâr ettiği futbolcu' net 4.5 milyon euroya G.Saray'a sattığı Olcan Adın oldu. Paulo Henrique'yi 4 milyon euroya Çin ekibi Shanghai Shenhua'ya satan Bordo-Mavililer, Adrian'ı da 3.2 milyon euroya Al-Nasr'a gönderdi. Bordo-Mavililer, üç büyüklere inanılmaz bir fark attı. G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş bu dönemde bonservisten toplam 3 milyon 500 bin euro kazanabildi. Üç büyük arasında en pahalı satışı Beşiktaş yaptı. Kartal, bir sezon kalesinde oynayan Allen McGregor'u 1 milyon 750 bin euroya Hull City'ye sattı.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme