3 Temmuz 2014 Perşembe

03.07.2014 Genel Gündem

03.07.2014 Perşembe

GÜNDEM 

Madımak'ı Sildiler 
Sivas olaylarının 21'inci yıldönümünde, Valiliğin düzenlediği anma toplantısı dışında çeşitli partiler ve STK'ların katılımıyla yürüyüş yapıldı. Mevlana Mahallesi Ethembey Parkı önünde toplanan yaklaşık 6 bin kişi, sloganlar eşliğinde eski Madımak Oteli'ne yürüdü. Mevlana Caddesi güzergâhı boyunca pankart, döviz ve sloganlarla yürüyen grup, eski Madımak Oteli, şimdiki İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'nin önüne geldi. Grubun tümünün otelin önüne geçmesine izin verilmedi. Sadece olayda ölenlerin yakınlarıyla milletvekillerinin otel binası girişine girmelerine izin verildi. Grupla gelenlerin bina önüne geçmeye çalışmasına engel olununca kısa süreli arbede çıktı. Güzergâh boyunca yan yana yürüyerek alana gelen olayda ölenlerin yakınları, eski otel binasının önüne kaybettiği yakınlarının fotoğraşarını taşıyarak girdi. Duygulanan aileler burada gözyaşlarını tutamadı. Aileler, bina içine girmeden, dışına karanfil bıraktı. Binanın içinde ölenlerin adlarının yer aldığı anı köşesine, olayda ölen göstericiler Ahmet Alan ve Hakan Türkgil'in isimlerinin de yazılı olması nedeni ile bu isimler silininceye kadar binaya girilmeyeceği belirtildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu da kente geldi. Otelin önüne karanfil bırakan Kılıçdaroğlu buradaki ailelerle görüşerek teselli etmeye çalıştı. CHP'yi temsilen Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Milletvekilleri Malik Ecder Özdemir, Mahmut Tanal, İlhan Cihaner, Aylin Nazlıaka, Erdal Aksünger, Muharrem Işık, Binnaz Toprak, Orhan Düzün, Mehmet Hilalkaplan, Ayten Ertemir, Sakine Öz, Kamer Genç, Uğur Bayraktar, Nurettin Demir katıldı. Gruplar ellerindeki karanfilleri otele doğru fırlattı. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından otelde yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunarak yoklama yapıldı. Ayrıca Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimleri de okundu. Manisa'nın Soma ilçesinden gelen Pir Sultan Abdal Derneği Şubesi üyeleri de baret takıp üzerinde 'Soma'yı unutma' yazılı tişörtler ile katıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan, "Şu anda burada otelin Madımak olduğuna dair kanıt var mı? Başbakan Erdoğan, katliamı unutturmak için Valilik aracılığı ile adını değiştirip Bilim ve Kültür Merkezi tabelası yazdırdı. Üstelik katillerin isimlerini de canlarımızın yanına yazdılar. Soruyorum size bu binadan bilim, kültür çıkar mı?" diye konuştu.
Hürriyet

Kara Leke 
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hacıbektaş ve Kırşehir'i ziyaret etti. Hacıbektaş Veli Müzesi'ne giden İhsanoğlu, "Bugün güzelliklerle dolu tarihimizin kara lekelerinden bir tanesinin yıldönümü. Madımak bir an önce ibret müzesi haline gelmelidir. Seçildiğim takdirde bunun takipçisi olacağım" dedi. İhsanoğlu, Sivas katliamında ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu anıtın önünde ve ilçe meydanında yaptığı konuşmalarda özetle şunları söyledi: Tarihimiz facialarla doludur. Soma'daki facia. Burada da kaybolan canlar var. Kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçtiği halde mahkemeler devam ettiği halde ortada suçlu bulunmuyor, hüküm giyen bulunmuyor. Herkesin yaptığı yanına kâr kalıyor. Ben bu hadiseyi yapanları telin ediyorum. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu hadisenin cereyan ettiği Madımak Oteli bir ibret müzesi olmalıdır. Milli şairimiz Mehmet Akif diyor ki, tarih tekerrürden ibarettir ama ibret alınsaydı tekerrür eder miydi? Bu hadisenin tekerrür etmemesi için ibret almamız lazım. Bu ibreti gösterecek müzedir. Madımak bir an önce ibret müzesi haline gelmelidir. Seçildiğim takdirde bunun takipçisi olacağım. Dün babamın diyarı olan ata ocağına gittim. Bugün de ilk işim buraya gelmek oldu. Bu topraklar asırlar boyu, onlarca asırdır değişik kavimler, medeniyetler yaşamıştır. Bu topraklar 1000 senedir Türklerindir, Türk milletinin, devletinindir. Bu varlığın sebebi sırf büyük kumandanlar değildir. Bu 1000 senelik birliğin, devamlılığın sebebi, köklere kadar salınmış Hacı Bektaş Veli, Mevlânâ, Yunus Emre gibi bizim erenlerimizdir, bu toprakların manevi fatihleridir. Buraya gelmek benim için en büyük görev anlayışıydı. Biz tarihimizde hep beraber, bir arada sevgi içerisinde yaşadık. Tolerans, hoşgörü kültürümüzün temel değeridir. Bu manevi bağın en büyüğünü Hacı Bektaş Veli'nin huzurunda hissediyoruz. Hacı Bektaş Veli'nin huzurunda saygıyla eğiliyorum. Türkiye'de demokrasi mücadelesi yeniden başlıyor. Bir siyasi kadronun Türkiye'yi istediği gibi onlarca yıl dizayn etmesi değil, bu halkın yeniden yeter söz milletin kavgasıdır.
Hürriyet

Sarp Kuray'a 21 Yıl Sonra Yine Müebbet 
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, "Yasadışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği" gerekçesiyle yargılanan ve AİHM'nin ihlal kararı sonrası yeniden yargılanarak tekrar müebbet hapse çarptırılan Sarp Kuray'ın cezasını onadı. Yargılaması 21 yıl süren ve daha önce 4 kez bozulan Kuray hakkındaki davanın temyiz incelemesi Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce tamamlandı. Davanın karar duruşmasına Sarp Kuray'ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer ile yakınları katıldı. Daire, Kuray'ın yeniden yargılanmasının ardından aldığı müebbet hapis cezasını onadı. Kararı değerlendiren Sürer, çok üzgün olduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesi son dönemde kurtarıcı oldu. Biz de Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız" dedi. Şimdi 69 yaşında olan Sarp Kuray, 'uzun yargılama' nedeniyle davayı AİHM'ye taşımış ve kazanmıştı.
Sabah

'Sündüz Katliamını PKK Yaptı' İtirafı 
Van'ın Bahçesaray ilçesindeki Sündüz Yaylası'nda 18 Temmuz 1993'te gerçekleşen ve 14'ü çocuk 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamın talimatını, PKK'nın Haftanin kampı sorumlusu Ali Kici kod adlı Ebuzeyit Sakçak'ın verdiği öne sürüldü. Dönemin VAN Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada 21 yıl geçmesine rağmen katliam aydınlatılamamıştı. Dosyanın zaman aşımına uğramaması için aileler Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ettit. Savcılar dosyayı yeniden inceledi. 2010 yılında PKK'dan kaçarak teslim olan ve halen Diyarbakır E Tipi Kpalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Deniz Koçer kod adlı Kadri Cihan, verdiği ifadede, Sündüz katliamının PKK tarafından yapıldığını söyledi. 1992 yılında Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Alan Sınır Karakoluna yapılan saldırıyla ilgili hazırlanan dosyada da ifadesi bulunan Cihan, şunları anlattı: "Bu eyleme katılan ve eylemi planlayarak talimatı veren Ali Kici kod isimli örgüt mensubundan eylemle ilgili bilgi almıştım. Sivil ölü sayısının fazla olmasından dolayı örgüt bu eylemi kabullenmedi. Halk nazarında tepki toplamamak amacıyla eylemi korucuların yaptığını açıkladı."
Vatan

160 Rütbel‑İ Şarka 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde (İEM) görevli 4 bin 500 polisin geçen mayıs ayında şark tayininin çıkmasının ardından sıra müdür ve amirlere geldi. Çeşitli ilçe ve şubelerde görevli 160 müdür ve amirin, şark görevleri kendilerine tebliğ edildi. Şarka gidecekler arasında Gezi olayları sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürü olan, daha sonra Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Muhammet Fatih Sarıyıldız da bulunuyor. Tayinlerin ardından terfiler de belli oldu. İstanbul'da 2. sınıf olarak görev yapan 12 emniyet müdürü, terfi ederek 1. sınıf rütbesini taktı. Terfi edenler arasında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Selami Yıldız ile Güvenlik Şube Müdürü Celal Sel de bulunuyor. Geçen yıl 17 Aralık'ta hükümeti devirmeye yönelik darbe teşebbüsünün ardından; Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden Arnavutköy Polis Okulu'na gönderilen Hamza Tosun ile Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı iken Adile Sadullah Mermerci Polis Okulu'na atanan Murat Şengün, haklarında devam eden soruşturmalar nedeniyle terfi alamadı.
Akşam

Ekonomi 

Gram Altın 90, 7588  - 90, 8924              
ABD Doları 2, 1291-2, 1311/  Euro 2, 9072-2, 9093/ İngiliz Sterlini 3, 6535-3, 6578

Pamuk Eller Cebe 
Cumhurbaşkanı seçimleri için adaylar hazır sıra geldi kampanyalara. Üç cumhurbaşkanı adayı yasa gereği kendi siyasi partilerinden yardım alamayacaklar. Şirket, vakıf, sendika gibi tüzel kişiler hariç kişisel bağışlar toplanacak. 2012 seçimlerinde 555 milyon 972 bin dolar toplayan ABD Başkanı Barack Obama kadar olmasa da aday başına 20 milyon lira harcama yapılması öngörülüyor. Bir kişinin bir adaya en fazla 9 bin 82 lira bağışlayabileceği gözönüne alındığında cumhurbaşkanı adayları Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş'ın her birinin en az 3 bin bağışçı bulması gerekiyor. 2010 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerini düzenleyen yasa değiştirildi. Halkın seçmesi ve siyasi partilerinin seçim kampanyalarına destek vermemesi yasada yer aldı. Her bir adayın kampanyalarını bağışlarla yürütmesi öngörüldü ve bir kişinin yapacağı bağış için üst sınır en yüksek devlet memurunun brüt aylığı kadar olacak şekilde belirlendi. Şu an geçerli olan maaşlara göre bu 9 bin 82 liraya denk geliyor. 153 farklı örgütten oluşan Denge ve Denetleme Ağı uzmanlarının yerel seçimlerde partilerin toplam seçim harcamasının 136 milyon lira olduğu dikkate alarak yaptığı hesaba göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde asgari 80 milyon lira harcanacak. Ve bir kişi en fazla 9 bin 82 lira bağışlayabileceğine göre her bir cumhurbaşkanı adayının en az 2 bin 939 bağışçıya ihtiyacı bulunuyor. Adaylar, adaylığın kesinleşmesi yani 10 Temmuz'dan seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen dönemde yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yardım ve bağış alabilecek. Bağış ve yardımlardan veraset ve intikal vergisi alınmayacak.
Hürriyet

Ette Toptan Satış Oyunu 
Ramazan ayındaki et spekülasyonun arkasından Et ve Süt Kurumu (ESK) çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vatandaşa ucuz et yedirmek için 4 yıl önce franchise mağazaları kuran ESK bayilerinin 'kâr hırsı'yla hareket ettiği tespiti yaptı. ESK'ya bağlı 63 franchise mağazasının eti vatandaşa değil, otel ve restoranlara toptan olarak sattığı belirlendi. Mağazaya gelen müşterileri "et yok" diye geri çeviren bayiler, toptan sattıkları ete bir de perakende satış fişi kesiyor. Konuyu mercek altına alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bayilere "Toptan satış yaparak mağazalarda et kalmadığı yönünde imaj oluşturulması girişiminden vazgeçilmelidir" uyarısı yaparken, denetimleri de artırma kararı aldı. Bakanlık geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada franchise satış mağazalarının ESK tarafından gönderilen etleri doğrudan tüketiciye perakende olarak satması gerektiğini vurgulamıştı. Açıklamada, ESK'nın mağazaların artan yüzde 62'lik talebini sorunsuz şekilde karşıladığı ifade edilmişti. Bugün kasap ve marketlerde 1 kilogram dana kıyma 26 ila 30 TL arasında bir fiyatla satılırken, ESK mağazalarında 20 TL'den satışa sunuluyor. Piyasanın oldukça altındaki fiyatlarla satış yapan ESK mağazaları tüketiciler tarafından tercih ediliyordu.
Sabah

İngilizler Koç İle Veri Depolayacak 
Rusya'dan ABD'ye kadar birçok şirketin rotasına giren Türkiye'de yabancı şirketlerin yatırımları hızla artıyor. Son olarak Türkiye'de yatırım yapan yabancılar kervanına Zenium Technology Partners katıldı. Dünyanın en büyük veri merkezi şirketlerinden İngiliz dev, bölgedeki ilk yatırımını Koç Holding'le birlikte yapacak. Koç'un teknoloji şirketi KoçSistem ile ortaklık anlaşması imzalayan Zenium, İstanbul'da Doğu Avrupa'nın yanı sıra Ortadoğu ve Orta Asya'nın en büyük veri merkezini kuracak. İstanbul One Data Center adıyla kurulacak merkez, yaklaşık 200 milyon dolara mal olacak. 3 farklı birimden oluşacak yatırımla, 12 bin metrekarelik alanda hizmet verilecek. Dudullu'da inşa edilecek olan ve yüksek teknolojiyle donatılacak dev veri merkezi, büyük ölçekli müşterilere hizmet sunacak. Bağımsız veri alanlarına sahip olacak tesis, kurumsal firmaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kent içi veri merkezi konseptine uygun olarak inşa edilecek. Türkiye'nin ilk toplu alan sunan veri merkezi olma özelliği taşıyan İstanbul One, yakınında bulunacağı İstanbul Finans Merkezi'ne de destek hizmeti sunacak. Veri merkezi sektörünün önde gelen firmalarından Zenium, 2 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip. İngiliz şirketin Türk partneri KoçSistem, İstanbul ve Ankara'daki merkezleriyle hizmet veriyor. Şirket, yaklaşık yüzde 20'lik pazar payıyla bulut bilişim pazarının en büyüklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Rusya'dan dev bir şirket Türkiye veri merkezi pazarına yatırım kararı almıştı. Rusya'nın en büyük IT altyapısı kurulum ve data merkezi işletmecisi CROC, Aralık 2013'te İstanbul'a 50 milyon dolarlık yatırımla data merkezi kuracağını açıkladı
Sabah

Standby Modunda 80 Milyar Dolar Harcadık 
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya genelinde kullanılan online elektronik cihazların her yıl yaklaşık 80 milyar dolar tutarında elektrik enerjisini boşa harcadığını bildirdi. IEA raporuna göre, sayıları 14 milyarı bulan ve internete bağlı olarak çalışan modem, yazıcı ve oyun konsolu gibi elektronik cihazlar, 2013'te 616 teravatsaatlik elektrik enerjisi kullandı. Cihazlar, bu miktarın 400 teravatsaatini ise bekleme modunda (standby) harcadı. 400 teravatsaatin maliyeti ise 80 milyar dolara olarak hesaplandı. Bu cihazlar tarafından israf edilen elektrik enerjisi faturasının 2020 yılında 120 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü. Raporda, söz konusu maliyetin bu cihazlarda kullanılan verimsiz bekleme modu teknolojilerinden kaynaklandığı belirtildi. Raporda, elektrik israfının önlenmesine yönelik yeni teknolojiler ve politikalarla gelecek yıllarda 600 teravatsaatlik bir tasarruf gerçekleştirilebileceği öngörüldü.
Türkiye

Koç: Irak'taki Rotamızı Ankara'ya Göre Çizeriz 
İspanya'nın en köklü kulüplerinden Barcelona ile Beko adına 4 yıllık sponsorluk anlaşması imzalayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, imza töreninden sonra gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimi, Merkez Bankası gibi güncel konulara girmeyen Koç, daha çok Beko'nun küresel hamlelerini ve holdingin bazı konulardaki yaklaşımlarını anlatmayı tercih etti. "Beko global bir marka olduğu için böyle bir iş birliği toplantısına katılır mısın diye sordular, memnuniyetle katılırım dedim" diyerek söze başlayan Mustafa Koç, iki tarafın da memnun kalması halinde Barcelona ile sponsorluğun diğer branşları da kapsayacak şekilde genişleyebileceğini söyledi. Irak'taki gelişmelerin Koç'un yatırımlarını ve Tüpraş'ı nasıl etkileyeceği yönündeki bir soruya cevap veren Mustafa Koç, şunları söyledi: "Şu anda Irak'ı ikiye, üçe hatta dörde ayırarak incelemek gerek. Gelinen durum 2004 Körfez krizine benziyor. Orada hükümetimizin izleyeceği politika ve Irakla yapacağı anlaşmalardan sonra pozisyon alabiliriz. Petrol konusunda ciddi alım yaptığımız için, Kuzey ile iki tarafın da mutabık olmayacağı herhangi bir maceraya girmeyiz. Hükümetin; Kuzey Irak'ta merkez yönetimle anlaşma yapması lâzım. Ondan sonra tabii ki o bölgeyi çok ciddi şekilde ele alırız. Bizim Kuzey'de ciddi yatırımlarımız var." Daha önce kazandıkları ancak iptal edilen Kuzey Marmara Otoyol ihalesine ilişkin soruları da cevaplayan Koç, "Otoyol defteri bizim için kapandı. 3'üncü köprünün devamı ve otoyol ile ilgilenmiyoruz. İhale iptalinden sonra bu defteri kapattık. Bizim için öncelik arz etmiyor. Bizim için marina yatırımı daha önemli" dedi.
Türkiye

Sabancı, Hibe Programıyla 70 Bin Kişiye Dokundu 
Sabancı Vakfı, 2014 yılında başlattığı Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) kapsamında hibe vereceği yeni projeleri açıkladı. Son 7 yıldır kadın, genç ve engellilere yönelik sivil toplum kuruluşlarının projelerine hibe veren vakıf, 2014 yılında 9 yeni projeyi daha hibe programına aldı. 9 projeye 1 milyon 350 bin lira verilecek. Vakıf destek verdiği proje sayısını ise 46'ya çıkarırken, bu yıl dağıtılacak 1 milyon 350 bin lirayla birlikte toplam hibe tutarı da 8 milyon lirayı aştı. Vakfın hibe programlarıyla ulaştığı kişi sayısı ise 70 bini buldu. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 2006 yılında Sabancı Vakfı'nı yeniden yapılandırarak insanların hayatında olumlu değişimler yaratacak toplumsal programları hayata geçirdiklerini ifade etti. Güler Sabancı, Hibe Programları'nın toplumsal gelişme adına önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini ve sivil toplum kuruluşlarının yeni ve yaratıcı projeler geliştirmesine de vesile olduğunu belirterek "Bu yıl seçtiğimiz projelerle birlikte bugüne kadar kadın, engelli ve genç alanlarında geliştirilen 46 projeye hibe vermiş olacağız. Hibe programlarının vakfımızla birlikte ülkemizde bilinmeye ve yayılmaya başlaması daha fazla sorumluluk hissetmemize neden oluyor. Çalışmalarımızın küresel çapta izleniyor ve takdir görüyor olması, bizi de daha iyisini yapmaya teşvik ediyor" dedi.
Star

Kayıt Dışı İstihdam 12 Yılda 17 Puan Düştü 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, kayıt dışı istihdamı önlemek için denetimlerde kullanılmak üzere personele tablet dağıttı. Törende konuşan İlhan, 2002'de yüzde 52 olan kayıt dışı istihdam oranının, 2014'ün Mart ayı itibariyle yüzde 34.4'e düştüğünü açıkladı. Günlük 30 bin ihbar geldiğini belirten İlhan "Toplumsal bilincin arttığını görüyoruz. Mücadelemizde müfettiş ve denetmenlerimiz çok önemlidir. Dağıtacağımız 2 bin tabletle denetimler yapılacak. Yazılım programları ile tutanaklar elektronik ortamda denetim yapılan alandan ayrılmadan önce yapılacak. Ayrıca işyerindeki çalışanın sigortalı olup olmadığı anında görülecek. Bu alanda daha fazla proje üreteceğiz" dedi. Ulusal İstihdam Stratejisi'nde tarım dışı sektörlerde kayıt dışı istihdam oranının 2023'e kadar yüzde 15'lere indirilmesinin hedeflendiğini ifade eden İlhan "2023 hedeşerine kararlı adımlarla ulaşılacak" diye konuştu.
Star

Borsa Da Oruçlu 
Borsa İstanbul'da (BİST) Ramazan ayı etkisi net şekilde ortaya çıktı. Gıda ve perakende şirketlerinde olumlu performans görünse de Borsa'nın genelinde bir düşüş havası Ramazan ayına hakim olurken, en belirgin fark ise işlem hacminde ortaya çıkıyor. Son 5 yılın Ramazan ayı işlem hacimleri incelendiğinde Borsa'da ciddi hacim daralması göze çarpıyor. 2010 yılında ortalama işlem hacmi aylık 2 milyar 588 milyon lira seviyelerindeyken Ramazan ayında bir anda yüzde 34 kayıpla 1.7 milyar TL seviyelerine çekildi. Bu oran son 5 yılda işlem hacmindeki en büyük daralma olarak kaydedildi. Ancak ilerleyen yıllarda da Ramazan ayı boyunca işlem hacminde düşüş trendi değişmedi. 2011 yılı Ramazan ayında işlem hacmi aylık bazda yüzde 7 düşüşle 2 milyar 777 milyon TL seviyelerinden 2 milyar 580 milyon TL seviyelerine çekildi. 2012 yılı Ramazan ayı döneminde de işlem hacmindeki daralma yüzde 17'yi buldu. Bir sonraki yıl 2013'te de Ramazan ayında yüzde 10'luk işlem hacmi kaybı yaşanması son yıllarda Borsa'da Ramazan ayı etkisi olarak kabul edildi ve aracı kurum raporlarına da girmeye başladı. 2014 yılında Ramazan ayının içine girilirken son 3 günlük işlem hacmine bakıldığında düşüş trendinin devam ettiği görülüyor. BİST'te Pazartesi'den bu yana işlem hacminin ortalama yüzde 16 gerilediği dikkati çekiyor. Son 3 günde BİST'de işlem hacmindeki düşüşün yanısıra endeks değerinde de ciddi bir gerileme göze çarpıyor.
Vatan

11 Temmuz'da, Günde 16 Sefer Yaparak Başlıyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattını 11 Temmuz'da açmayı planladıklarını bildirdi. Bakan Elvan, hatta, tüm test sürüşlerinin başarıyla tamamlandığını belirtti. 11'ine gün veren Bakan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programına göre açılış tarihinde 1-2 gün sapma olabileceğini söyledi. Hızlı trenin seferlere başlaması, Ankara-İstanbul ulaşımında dengeleri de değiştirecek. Şu an yüzde 10 olan demiryolunun ağırlığı yüzde 78'e kadar çıkacak. Toplam 533 kilometrelik Ankara- İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009'da hizmete açılmıştı. Hattın tamamen hizmete girdikten sonra iki şehir arasındaki seyahat süresi 3.5 saate düşecek. Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak. İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankaraİstanbul YHT hattı, 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya kadar ulaşacak. Günlük 16 sefer düzenlenecek. Marmaray'a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek. Bilet fiyatının da 70 ile 80 lira arasında olması bekleniyor.
Vatan

Muayene Tarihini Geçirene Ek Süre 
Meclis'te görüşmeleri devam eden Torba Kanun'a Hükümet'in verdiği önergeyle birçok ek madde geliyor. Buna göre, araç muayenesini yaptırmayanlara süre verilecek. Ayrıca linyit ve taş kömürünün çıkarıldığı madenlerde çalışan işçilere verilecek ücrete asgari ücretin 2 katından az olmama şartı geliyor. Ek maddelere göre getirilmesi öngörülen düzenlemeler şu şekilde: Kişilerin 31 Aralık 2014'e kadar araç muayenelerini yaptırmaları halinde, gecikilen her ay için alınan yüzde 5 faiz yerine, Yİ-ÜFE oranı, kanunun ardından ise yüzde 1 fazla ücret alınacak. 5 milyonun üzerinde aracın muayene olması hedefleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı tahsil daireleri tarafından takip edilen borçlara da yapılandırma geliyor. Gümrük Vergileri, idari para cezaları, faizler, gecikme faizleri, zamlar ve gecikme zammı alacaklarından yükümlülüğü 30 nisan 2014 tarihi itibarıyla başlamış olan ve kesinleşmiş olan borçları yeniden yapılandırılacak. Madenlerde yer altında çalışan işçilere ödenecek ücret asgari ücretin iki katından az olamayacak
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Başbakan İstifa Etmeyecek 
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan'ın istifa etmesi gerektiği görüşlerine yanıt verdi. Çelik, "Başbakanın Başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğine dair ne bir Anayasa hükmü ne yasa hükmü ne YSK kararı var. Başbakan istifa etmeyecek, boşuna kendinizi yormayın" dedi. AK Parti MKYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Çelik şunları söyledi: "CHP Genel Başkanı diyor ki, 'Hırsızdan, yalandan cumhurbaşkanı adayı olmaz.' Demek ki yalancı olmayan birini CHP'de bulamadınız. Ahmet Necdet Sezer seçildiği zaman 5 parti uzlaştı. Sezer'in Cumhurbaşkanlığı Türkiye'ye en az Moğol istilası kadar zarar vermiştir. Başbakan bir dünya lideri olarak bilinmektedir. Bizzat Doğan Grubu'nun sahibi Aydın Doğan'a Merkel'in söylediği bir söz var: 'Avrupa'da iki lider vardır, Tony Blair ve Recep Tayyip Erdoğan' demiştir. Tony Blair ayrıldı gitti. Bunu bizatihi Aydın Doğan bize anlattı. Doğan'ın yanında olan gazeteciler var bunu kendilerine sorun"
Hürriyet

Sıra Dönüşümde 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmesinin ardından seçim kampanyasında işlenecek ana tema tema belli oldu. Erdoğan, kampanyasında, Türkiye'nin geçirdiği değişimi anlatacak ve "Değişim tamamlandı, sıra dönüşümde. Kazanımları kaybettirmeyecek yapısal adımlar atılacak" diyecek. Erdoğan'ın, seçim kampanyasının en önemli sloganı "Dönüşüm" olacak. Son 12 yılda başta vesayet ile mücadele ve demokratikleşme adımları olmak üzere tüm kazanımların bir değişim olduğu, bu kazanımların bir daha geri döndürülemeyecek yapısal düzenlemelerle bir "dönüşüm" sağlanması hedefi vurgulanacak. Bu çerçevede özellikle AB süreci çerçevesindeki kazanımların tam üyelik yolunda kararlılıkla devam edilmesi ile muhafaza edilecek. Vesayet ile mücadele ve siyasetin güç kazanımı, bireysel hak ve özgürlükler alanındaki reformlar, milli iradenin güçlenmesi ve toplumun tüm kesimlerinin kazandığı kültürel haklar "yeni anayasa" ile garanti altına alınacak. 1.5 yıldır kan dökülmemesini sağlayan Çözüm Süreci için de devletin en tepesinden süreçte görev alacak kurumlara kadar geniş tabanlı koordinasyon sağlanacak. Böylece, Yeni Türkiye yolunda dönüşüm başlamış olacak. Dönüşümün önemli ayaklarından birini de uzun süredir gündemde olan ancak bir türlü tam anlamıyla hayata geçmeyen "Alevi Açılımı" teşkil edecek. Erdoğan'ın, "Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı" olarak Köşk'e çıkmasının ardından gündeme gelecek Alevi Açılımı Paketi ile ilgili detaylara SABAH ulaştı. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın koordinasyonunda tamamlanan paket gündemdeki tüm tartışmalara son vermeyi amaçlıyor. Yeni düzenlemeyle, "Cemevi ibadethane midir?" tartışmaları son bulacak. Cemevinin statüsünü tartışmanın devletin uhdesinde olmadığı vurgulanacak ve konu ile ilgili karar Alevi vatandaşlara bırakılacak. Aleviler bu konuda ne karar verirse, kabul edilecek. Devlet, bu alandaki tartışmaları tamamen Alevi toplumunun kararına bırakırken, temsil meselesine getirdiği çözüm ile de beklenen adımları atacak.
Sabah

Tarhan'dan Disiplin Resti 
CHP ve MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu için imza vermeyen ve adı ulusalcı kanadın cumhurbaşkanı adayı olarak geçen CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, disiplin tartışmalarına "Partimin değerlerine inandığım, savunduğum için disipline verileceksem, hazırım" diyerek rest çekti. Adı ulusalcı kanadın Cumhurbaşkanı adayı olarak geçen Tarhan, tartışmalara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada özetle şöyle dedi: "Milletvekili arkadaşlarım tarafından Cumhurbaşkanı adayı olmam için başlatılan girişimin her kesimden ilgi görmesi, ülkemin geleceğine dair beni umutlandırmış ve yüreklendirmiştir. Gösterilen çatı adaya imza vermedim. Çünkü, gücünü demokrasiden alması gereken bir partide, adayın tespit yöntemi demokratik, şeffaf değildi." "Halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı adayını biz halk partililer medyadan öğrenmemeliydik, eleştirdiğimiz yöntemleri biz uygulamamalıydık. Çünkü, toplum, siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, 'ben kırmızıyım' diyenlere de seçenek sunulmalıydı."
Vatan

Sen Kim Oluyorsun? 
Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Yasa Tasarısı'nın TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmeleri dün sabah tartışmalarla başladı. Toplantıya komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Grup başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu, BDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'le komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de katıldı. Komisyon Başkanı Mehmet Ersoy'un görüşmelere geçildiğini açıklamasına MHP Grup Başkanvekili Vural, "Başlayamazsınız" diye itiraz etti. Vural'ın, "Terör örgütünün tehdidiyle komisyon çalışabilir mi?" sözlerine HDP'liler tepki gösterdi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Burada kimse şov yapamaz. Burada fikirler konuşulur" dedi. MHP'liler ile HDP'liler laf atmalar yaşanırken, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin, Komisyon Başkanı Ersoy'a, "Burada muhatap sizsiniz. Bunlar kim?" demesine de Kaplan, "Seçimle geldik. Sen kim oluyorsun, milletin iradesine saygısızlık yapma" diye karşılık verdi. Tartışma sürerken kameralar dışarı çıkarılıdı. Bu arada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM İçişleri Komisyonu'ndaki görüşmelerde düzenlemeye ilişkin bilgi verdi. Atalay, "Sorunların çözülmesi, şiddetin bitmesi, insanların silahlarını bırakarak dağdan inmesi ve rehabilitasyon sürecinin ardından normal toplumsal hayat içinde yaşaması safhası yaklaşmıştır. Tasarıyla çözüm sürecini yürütenlerin ve bu süreçte rol alanların hukuki anlamda kendilerini daha güvende hissetmeleri ve sürece daha fazla katkıda bulunmaları sağlanacaktır. Bu kapsamda yeni kanun tasarılarının da gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Toplumsal desteği arkamıza alarak ve şeffaf şekilde çalışmalarımızı yürütmeyi esas alıyoruz
Vatan

Baykal'dan Sert Eleştiri: Süreci Hiç Okuyamadılar 
CHP ve MHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesinin CHP kanadında yarattığı tepkiler dinmiyor Eski Genel Başkan Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın adaylığının resmiyet kazanmasının ardından çok sayıda milletvekiliyle Meclis'te bir araya geldi. "Süreci okuyamadılar" şeklindeki temel tespitini yakın çevresiyle paylaşan Baykal, cumhurbaşkanlığı adaylık sürecini topa tutarken, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun hatalarını da sıraladı. Edinilen bilgilere göre; Baykal, şu tespitleri paylaştı: Sadece Tayyip Erdoğan'ın elinden din silahını almak için ona benzer bir aday göstermekle doğru yapılmamıştır. Bu, işin büyük yanlışlığını ortaya koyuyor. Maalesef, muhalefet şu anda bunu doğru okuyamadı. Sanki sadece Tayyip Erdoğan'ın elinde tek din silahı varmış gibi, 'ona o imaja uygun birini aday getirirsek onunla rekabet ederiz gibi' bir algıyla hareket edildi. Birtakım anketlerde çıkan sonuçlar yansımaya başladı. Sonuçlarda İhsanoğlu, Erdoğan'a oranla daha düşük görünüyor. Seçimlerde İhsanoğlu'nun alacağı total oy ne olacak? Mesela, CHP ve MHP'nin toplam oyunun üzerine mı çıkacak, onun altına mı düşecek? Bu biraz sonucu tayin edici olacak.
Akşam

DÜNYA 

'Hilafet' Dayatması El Kaide'yi Böldü 
Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) adını 'İslam Devleti' (İD) olarak değiştirip Ebu Bekir Bağdadi'yi 'halife' ilan ettiğini açıklaması Kaide ve selefi grupları böldü. 'İslam Devleti'nin sözcüsü Şeyh Ebu Muhammed el Adnani'nin "Bütün Müslümanlar halifeye biat etmek zorunda" diyerek yaptığı çağrıyı reddedenler de var kabul edenler de. Kaide'nin Filistin asıllı en önemli figürlerinden Ebu Katade geçen hafta Amman'da çıkarıldığı mahkemede Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve IŞİD saşarında savaşanları Kaide lideri Eyman el Zevahiri'nin emirliği altında birleşmeye çağırdı. Yine Ürdün'de bir zamanlar Irak'ta öldürülen Kaide lideri Ebu Musab Zerkavi'nin akıl hocası olan selefi lider Ebu Mahmmed el Makdisi (İssam Berkavi) de hilafet ilanını şu sözlerle reddetti: "Her bir Müslüman ya da mustazaf bu hilafette himaye bulabilecek mi? Ya da hilafet bütün muhalişerine karşı keskin bir kılıç mı olacak? Diğer savaşçıların kaderi ne olacak?" Ancak safların çözülmeye başlaması gecikmedi. Irak-Suriye sınırındaki Ebu Kemal'de yerel Nusra komutanının Bağdadi'ye biat etmesi çözülmenin ilk işaretiydi. Ardından Şam kırsalında Nusra'nın Doğu Guta komutanı Ebu Cafer el Şami ile Ebu Zehra el Ürdüni ve Ebu Hamza el Ensari gibi komutanlar Bağdadi'ye bağlılıklarını bildirdi. Nusra ile birlikte hareket eden Sahabe Ordusu ve Bilad-i Şam da Bağdadi'ye biatlarını sundu. Buna karşı Suriye'de İslamcı grupların çatı örgütü İslami Cephe, Mücahitler Ordusu, Suriye Müslüman Alimler Genel Heyeti, İslam Birliği Şeri Heyeti, İdlib İslam Heyeti, Halep İslam Heyeti'nin de yer aldığı 9 grup 'İslam Devleti'ni reddetti. Kaide'nin Kuveytli para kaynağı Hamid bin Ali ve Londra'da yaşayan Mısırlı selefi lider Hani Sibai de hilafet ilanına karşı çıktı. Körfez'in bağışlarını Suriye'deki Kaide'ye aktaran Ganim el Mutayri büyük güçlerin İslam Devleti'ne yaşama şansı tanımayacağını belirterek hilafet ilanını yersiz buldu.
Hürriyet

Hong Kong'da Demokrasi Yürüyüşünde 511 Gözaltı 
Geçen hafta 800 bin kişinin resmi olmayan bir referandum düzenleyerek Çin yönetiminden "tam demokrasi" isteminde bulunduğu Hong Kong'da, önceki gün düzenlenen demokrasi yürüyüşünde 511 kişi gözaltına alındı. İngiltere'nin 1 Temmuz'da 1997'de Hong Kong'un yönetimini Çin'e devretmesinin 17'nci yıl dönümünde düzenlenen ve resmi kaynaklara göre 98 bin kişinin katıldığı gösteride, protestocular gece geç saatlere kadar kentin Chater Sokağı'nı işgal etti. İş merkezlerinin bulunduğu bir bölgede düzenlenen protestonun uzaması ve göstericilerin işgali sona erdirmemesi üzerine, polis 160'ı kadın, 511 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan göstericiler arasında çok sayıda öğrenci bulunuyor.
Sabah

Ukrayna Ordusu Vurdu Ayrılıkçılar Ateşkes İstedi 
Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı başlattığı büyük operasyonda ölü sayısının 1000'i bulduğu öne sürüldü. Ayrılıkçıların kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin "Başbakanı" Aleksander Boroday, ateşkes için istişare yapabileceklerini söyledi. Donetsk'te işgal ettikleri televizyon binasında basın toplantısı düzenleyen Boroday, Slavyansk ve Kramatorsk'ta şiddetli çatışmaların yaşandığını söyleyerek, "Sivillerin de bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetti. Çatışmalar sürdüğü için ölü ve yaralı sayısıyla ilgili kesin sayı veremiyoruz. Barışın gelmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Rusya'nın ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) görüşlerini dikkate alıyoruz. Karşı taraf da hazır ise ateşkes yapmak üzere istişare yapabiliriz" dedi. Boroday'ın açıklamasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko da yeniden ateşkes uygulamaya hazır olduklarını bildirdi.
Türkiye

Saddam Büstüne 10 Milyon 
Irak'ı işgal eden Amerikan ordusunun Saddam rejimini yıktığı 2003 yılında Bağdat Havaalanı'nda bulunan ve bir Amerikan askeri tarafından hatıra olarak alınarak ABD'ye götürülen Saddam Hüseyin büstü, 10 milyon dolara alıcı buldu. Irak'ın işgali sırasında 13 ay ülkede görev yapan ABD aserEarl Torres, 2003'te Bağdat Havaalanı'nda bulduğu parçalanmış bir Saddam heykelinin üst kısmını yanına alarak ülkesine götürdüğünü ve bugüne kadar da büstü sakladığını açıkladı. Las Vegas'ta yaşayan Torres geçen haftalarda büstü satışa sundu ve heykele 10 milyon dolara alıcı çıktığı bildirildi. Ancak eski asker verilen en yüksek teklifin biraz daha yükselmesi için bir süre daha heykeli satmayarak bekleyeceğini açıkladı.
Star

Yolsuzluktan Yargılanacak 
Fransa'da' nüfuzunu kötüye kullanma ve soruşturmanın gizliliğini ihlal etme' suçlamalarıyla salı günü gözaltına alındıktan sonra, dün sabaha karşı Paris Yüksek Mahkemesi Mali Bürosu'nda hakim karşısına çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 'yolsuzluk' ve 'nüfuzunu kötüye kullanma'' suçlarından yargılanmasına karar verildi. Sarkozy'nin suçlu bulunması halinde, 10 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor. Polis Sarkozy'yi, 2007'deki seçim kampanyasında, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'den aldığı 50 milyon Euro'yu kullandığına ilişkin açılan soruşturmayla ilgili içeriden bilgi aldığı gerekçesiyle sorgulamıştı. Soruşturma kapsamında, Sarkozy'ye içeriden bilgi sızdıran Savcı Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust'un yanı sıra, eski Cumhurbaşkanı'nın avukatı Thierry Herzog da sorgulanmıştı. Sarkozy'nin davasına kadın hakimler Patricia Simon ve Claire Thepaut'un bakacağı açıklandı.
Vatan

Kudüs'te Öfke 
İsrail'de 3 Yahudi gencin ölü bulunmasının ardından İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'da estirdiği teröre dün cinayet de eklendi. Evinden sabah namazı kılmak için çıkan 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın dün sabah cesedi bulundu. İsrail 18 gün boyunca, kaybolan 3 Yahudi genci ararken 9 Filistinliyi öldürmüş 600'e yakın Filistinliyi de gözaltına almıştı. Üç Yahudi'nin önceki gün cesetlerinin bulunmasının ardından Gazze'ye ağır bir bombardıman gerçekleştirilmişti. Kaçırılan Filistinli gencin evinin yanındaki dükkanda bulunan mobese kayıtlarında, sabah namazını Mescid-i Aksa'da kılmak için Şufat beldesindeki evinden çıkan 17 yaşındaki Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın yanında beyaz bir aracın belirdiği görülüyor. Görüntülerde, araçtan inen 2 İsrailli yerleşimcinin, önce Ebu Hudayr'a bir şeyler sorduğu ardından Filistinli genci zor kullanarak araca bindirdikleri ve arabanın Batı Kudüs yönünde ilerlediği gözleniyor. Mahalle sakinlerinden Hasan, lise son sınıf öğrencisi olan Muhammed hakkında, "ahlaklı, komşular tarafından sevilen bir çocuktu. Orucunu tutar, namazına dikkat ederdi" dedi. Muhammed'in cesedinin bulunması öfkeye yol açarken Doğu Kudüs'te İsrail polisiyle Filistinliler arasında meydana gelen çatışmalarda 70 kişinin yaralandığı bildirildi.
Akşam

SPOR 

Beşiktaş'ın bugüne kadar transferini gerçekleştirdiği tek yeni isim olan Cenk Tosun, sakatlandı. 'Osteitis pubis' (kasık ve uyluk iç kısmında ağrı) teşhisi konulan Cenk Tosun, dün takımla idmana çıkmadı. Kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık yaptığı açıklamada, "Cenk Tosun, Gaziantepspor'da oynarken kasıklarında ağrısı olduğu için 3 Haziran 2014'te Almanya'da kasığından fıtık ameliyatı olmuştu. Ağrıları devam eden futbolcumuza osteitis pubis teşhisi konmuştur. Oyuncumuza iğne tedavisi uygulanmıştır" dedi. yaşındaki Cenk Tosun'un yaşadığı problemi Arda Turan da yıllardır atlamadı. 'Osteitis pubis' nedeniyle Arda son olarak Şampiyonlar Ligi finalini kaçırdı. Bazı durumlarda oyuncular sahalardan bir kaç ay uzak kalabiliyor. Beşiktaş, sezon tamamlanmadan Cenk Tosun'u renklerine bağlamıştı. Cenk, siyah beyazlıların geçen sezon takımda kiralık oynayan Ramon Motta dışında takıma kattığı tek isim. Geçen sezon G.Antepspor ile 31 maça çıkan oyuncu 13 kez fileleri havalandırdı.
Hürriyet

Transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray ve Trabzonspor, Olcan Adın'ın ardından Yekta Kurtuluş için de masaya oturdu. Olcan Adın'ın transferi karşılığında Galatasaray'dan Yekta Kurtuluş artı 3.5 milyon avro isteyen Trabzonspor, sarı-kırmızılı yönetimden olumsuz cevap almasının ardından alternatif planlarını devreye sokmuştu. Yekta transferi için ısrarcı olan bordo-mavili kulüp, Galatasaray'a 2 milyon avroluk yeni bir teklif sundu. Trabzonspor'un teklifini değerlendirmeye alan ancak Yekta'nın bonservis bedelini 3.5 milyon avro olarak belirleyen sarı-kırmızılı yönetim, tecrübeli futbolcunun geleceği hakkındaki kesin kararı yeni teknik direktörün belli olması ve hazırlayacağı rapor sonrasında verecek. Galatasaray ile olan sözleşmesi önümüzdeki sezon sonunda sona erecek olan Yekta Kurtuluş, 3 yıl önce Kasımpaşa'dan 3 milyon 750 bin avro karşılığında transfer olmuştu. Bu arada Trabzonspor yeni teknik direktörü Vahid Halilhodzic'in 13 Temmuz'da Trabzon'da olması bekleniyor.
Türkiye

Özellikle son dönemlerde Dünya Kupası'nda Avrupa ile Amerika kıtalarında yer alan ülkeler arasındaki rekabet dikkati çekiyor. 2014 Dünya Kupası'nda İspanya, İtalya, İngiltere gibi Avrupa'nın önde gelen ülkelerinin grup aşamasında elenmesi, yerini Kolombiya ve Kosta Rika gibi Amerika takımlarının alması, futbolda kıtasal dengeler üzerinde yaşanan değişimin boyutunu gözler önüne seriyor. Düzenlenen son iki Dünya Kupası'ndan zaferle ayrılan takımlar Avrupa ülkeleri olsa da, (2006, İtalya - 2010, İspanya) bu turnuvalarda Amerika kıtasında yer alan takımlar, öncekilere oranla daha başarılı bir performans gösterdi. Brezilya'da devam eden Dünya Kupası'nda, çeyrek finale çıkan ülkelerin yarısı Avrupa (Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika), diğer yarısı ise Amerika (Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Kosta Rika) kıtasında yer alıyor. Önceki turnuvalarda ise Avrupa kıtasını temsil eden ülkelerin sayısı, diğer kıtalara oranla çok daha yüksekti. 1998'de 6,2002'de 4, 2006'da da 6 Avrupa takımı finale kalmıştı. Bu yıl 20'ncisi düzenlenen Dünya Kupası'nda Avrupa takımları 10, Amerika takımları ise 9 defa mutlu sona ulaştı.
Türkiye

Teniste sezonun 3. Grand Slam'i Wimbledon'da erkeklerin geçen yılki şampiyonu Andy Murray (3), 11 nolu seribaşı Grigor Dimitrov'a 6-1, 7- 6, 6-2'lik setlerle 3-0 yenilerek; çeyrek finalde elendi. 1 numara Djokovic, Marin Cilic'i 3-2; iki İsviçreli'den Federer de Wawrinka'yı 3-1 yenerek yarı finalist oldu. Nadal'ı eleyen Kyrgios; Raonic'e boyun eğdi. Prens William ile eşi Cambridge Düşesi Kate de maçları izledi. Kadınlarda; Lisicki'yi 2-0 yenen Halep ve Kerber'i 2-0 yenen Bouchard son 4'e kaldı. Genç kızlarda İpek Soylu, Rumen Ruse'ye 2- 1 yenilerek 2. turda elendi.
Star

Kanarya'dan Lozan'a dev çıkarma. Fenerbahçe, UEFA'nın verdiği ve CAS'ın da onadığı 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasına yaptığı itirazı karara bağlayacak olan İsviçre Federal Mahkemesi'nin bugün yapacağı duruşmaya kilitlendi. Duruşma için günler öncesinde İsviçre'ye giden Yönetici Tolga Deniz Aytöre başkanlığındaki heyete Başkan Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu da dahil oldu. Fenerbahçe'nin men cezasına yaptığı itiraz aslında 25 Haziran'da görüşülecekti. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararının ardından, İFM daha sağlıklık bir karar vermek için duruşmayı bugüne erteledi. Mahkeme bugün önce UEFA'nın savunmasını alacak. Fenerbahçe de bu savunmaya karşı kendi savunmasını sunacak. Peki İFM'deki duruşmadan ne karar çıkabilir? Kanarya'nın bugünkü duruşmada öncelikli beklentisi yürütmeyi durdurma kararı. İFM, kararı usül yönünden bozup, yeniden incelenme talebiyle CAS'a göndererek UEFA'ya, "Senin kararını durdurdum. Fener'i Avrupa'ya al" derse Şampiyonlar Ligi'ne katılma ihtimali belirecek. Diğer ihtimal ise "2 yıllık ceza uygun" kararının çıkması. Sarı-Lacivertliler yürütmeyi durdurma kararı için umutlu.
Star

Mustafa Denizli, G.Saray teknik direktörü olacağı iddialarına açıklık getirdi. 3puan'a konuşan Denizli, "Ünal Bey ile Fatih'in (Terim) ayrılışının ardından yemek yedik, konuştuk. O günkü şartlar gereği beraber çalışamadık. Herkes beni arayıp G. Saray'ın başına geçip geçmeyeceğimi soruyor. Ama bu soruyu G. Saray'a sormak gerekiyor" dedi. Ünal Aysal'dan Denizli'nin bu sözlerine yanıt verdi: Mustaa Hoca, Türk futbol tarihinde değerli bir teknik adam. Ama anlaştığımız doğru değil. Schuster de öyle. En geç bu hafta sonu enerjik, yenilikçi, disiplinden taviz vermeyen, kriterimize uygun hocayı KAP'a bildireceğiz" dedi.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme