1 Ağustos 2014 Cuma

01.08.2014 Genel Gündem


01.08.2014

GÜNDEM

Senin Prof'luğuna Yazıklar Olsun
Seçimler için geri sayım başlarken cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, mitinglerine hız kesmeden devam ediyor. Van'ın Hastane Caddesi'nde on binlere seslenen Başbakan önemli mesajlar verdi: "Çankaya'ya çıkarsan bu Pensilvanya ile mücadele ne olacak?" diyorlar. Bu can bu tende oldukça bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Muhalefetin ortak adayı "Babam Mehmet Akif'in arkadaşıydı" diyerek övünüyor. Merhumun kabrini ziyaret etmiş. Babasını da Mehmet Akif'i de şahsi hırsına alet edecek. Babası muhterem bir insandı CHP'nin zulmü yüzünden Kahire'ye gitti. Bir defa sen babana ihanet ettin. Mehmet Akif'in kabrinde dörtlük okuyor, "Bu Çanakkale şehitleri şiiri" diyor. Akif'e yaptığın saygısızlığa yazıklar olsun. İstiklal Marşı ile Çanakkale şiirini ayırt edemiyor. Senin Prof'luğuna yazıklar olsun. İstiklal Marşı'nı bilmeyen adaya CHP'liler ve MHP'liler oy mu verecek. Kürt olduğu için Said-i Nursi'nin yanına gitmeyen Pensilvanya, çözüm sürecini sabote etmek için de çok gayret etti. Onun buradaki çetesine şimdi hak ettiğini hukuk içinde veriyoruz. Filistin'deki bebeklerin arş-ı alayı inleten feryatları inşallah karşılıksız kalmayacak. O çocukların melekleri dahi ağlatan feryatları, karşılıksız kalmayacak. Bu zalim de bu zalime göz yuman, destek veren, sırtını sıvazlayan zalimler de inşallah o feryatların, o gözyaşlarının altında inleyecekler. İsrail, sergilediği insafsızlığı, adaletsizliği, ahlaksızlığı meşru müdafaa diyerek dünyaya yutturmaya çalışıyor. Ne acıdır ki dünya ülkelerinin çoğu da bunu yutuyor. Hitler, "Ahlaksız olabiliriz ama halkımızı kurtadığımızda ahlaklı bir dünyanın yolu açılacak" demişti. Bu sapıkça düşüncenin peşinden gidiyorlar. Onun söylediğinin, yaptığının aynısını İsrail devleti yapıyor. Amerika Musevi kongresi bana verilen ödülü geri istiyormuş. Bu zulme bu soykırıma destek veriyorsanız alın ödülünüzü başınıza çalın. Filistinliler camide, hastanede alçakça katledildi. Bu faşizmdir. Hitler'in ruhunu yaşatmaktır. Herkesin Musevilerden uzaklaştığı, ülkelerinden kovduğu dönemde Musevilere ecdadımız sahip çıktı. İnsaf, utanmıyor musunuz Her türlü insanlık dışı eylemi yapacaksın, ayrım yapmadan şehri havadan bombalayacaksın. Sana dur deyince de antisemitist diye ahlaksızca suçlama yapacaksın.
Akşam


Paralel Kulağı Faraday Kesecek
Ülkeyi hedef alan ihanetlere imza atan paralel örgütün, ulusal güvenlikle ilgili en mahrem toplantıları dahi dinlediğinin ortaya çıkması, güvenlik konusunda yeni önlemleri de beraberinde getirdi. Dışişleri Bakanı'nın makam odasındaki gizli "Suriye" zirvesinin kayda alınarak internete sızdırılması ve devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlendiğinin belirlenmesi üzerine harekete geçen Hükümet, olası yeni dinlemelere karşı bir dizi karar alarak uygulamaya koydu. Bu kapsamda, ortam dinleme riskine karşı ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Lideri Vladimir Putin tarafından da kullanılan ve istenildiği yere kurulan "Faraday Çadırı" alınarak devlet envanterine eklendi. Kapalı mekanlara da kurulabilen ve seyyar özellik taşıyan "Faraday Çadırı", devletin zirvesinin Ankara ve İstanbul dışındaki kentlerde yapacağı kritik toplantılarda kullanılacak. Ortam dinlemelerine karşı alınacak ikinci önlem, devletin zirvesini temsil eden makamlarda oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı gibi kurumların tümünde, özel güvenlikli toplantı odaları belirlenecek. Yapılacak tadilatla odalara "Faraday Kafesi" kurulacak. Özel gücenlikli odalara ilişkin projelerin tamamlanma aşamasında olduğu ve önümüzdeki günlerde sistemin oluşturulmasına başlanacağı öğrenildi. Bilim dünyasında "Faraday Çadırı" veya "Faraday Kafesi" olarak bilinen ve ortam dinlemesini yüzde yüz engelleyen sistemin en önemli özelliği, elektromanyetik her türlü sinyal ve dalgayı engellemesi. Metal tekstil ile üretilen ve dinlenemeyen sahra çadırı özellikle askerlerin kamp için açık havada yaptığı görüşmelerin dinlenmemesi için düşünülmüş. "Faraday Kafesi" ABD, İngiltere ve Hollanda Orduları ile bir çok ülkede kullanıyor.
Akşam

'Ay Yüzlüm'den Ağlatan Veda
2009 yılında lösemi teşhisi konulan ve zamanla bu hastalığı yenen Murat Göğebakan ikinci kez yakalandığı kansere yenik düştü. Yedi gün önce durumu ağırlaşan ve tedavisi yoğun bakımda devam eden Göğebakan lösemiye bağlı kalp durması sonucu tedavi gördüğü hastanede dün sabah saat 08.45'te hayatını kaybetti. 46 yaşındaki sanatçının vefat ettiği hastanenin başhekimi Prof. Dr. Gazi Yiğit, "21 Temmuz'da durumunun ağırlaşmasıyla hastanemize müracaat etti. Ciddi solunum sıkıntısı nedeniyle yoğun bakıma aldık. Ancak yaptığımız müdahalelere rağmen hastamızı kaybettik" dedi. Göğebakan'ın bugün Fatih Camii'nde cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından yarın memleketi Adana'nın Yüreğir ilçesinde vasiyeti üzerine dedesi ve babaannesinin mezarının yanına defnedileceği açıklandı. Göğebakan'ın oğlu Bülent Göğebakan duygularını, "Hagi futbolu bırakmaya karar verdiğinde 'bırakma' diyen yöneticilere 'Gönül istiyor ama ayaklar istemiyor' demişti. 'Baba beni bırakma' dediğimde, Babam da 'Gönül istiyor ama lösemi istemiyor' demişti. Sürekli yanındaydım. Aramızda zaten fazla yaş farkı olmadığı için arkadaş gibiydik" şeklinde dile getirdi. Göğebakan'ın arkadaşı Feridun Özdemir ise, Göğebakan'ın son günlerinde hiçbir şey istemediğini ve sürekli Allah'la sohbet halinde olduğunu söyledi. Göğebakan'ın son şarkısı Erdoğan'a olan sevgisini belirtmek için yaptığı 'Uzun Adam' şarkısı oldu. Erdoğan, Göğebakan'ın yaptığı şarkıyı çok beğenmiş ve şahsen teşekkür etmişti. Erdoğan dün seçim gezisi kapsamında gittiği Van'da Murat Göğebakan için platformda Fatiha okuttu. Erdoğan, Göğebakan'ın hastalığının ağırlaştığı dönemde ise evine sürpriz bir ziyarette bulunarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti. Ziyaret sonrası sosyal medyadan tepki yağmasına, Göğebakan'ın kardeşi Ferhat Göğebakan ateş püskürdü. Göğebakan, "Başbakan'la görüştüğü için Twitter'dan ölsün diye yazanların vicdanı şimdi rahat mı? Ölsün diyenler bu acıyı tatmadan ölmesinler, daha beterini yaşasınlar" dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Göğebakan'ın Adana'daki baba evine taziye ziyaretinde bulundu.
Milliyet


EKONOMİ

Gram Altın 88, 3288-88, 4581                            
ABD Doları 2, 1405-2, 1433/  Euro 2, 8675-2, 8708/ İngiliz Sterlini 3, 6139-3, 6203

Kaçak Rekabet
Suriye'den gelen kaçak mazotun sınır illerinde 1.09 liradan, diğer bölgelerde ise 1.8 liradan satılması üzerine 'kampanya' yapan kaçak 10 numara yağ tüccarları fiyatlarda indirime gitti. Suriye'den gelen kaçak mazot fiyatlarıyla baş edebilmek için fiyat kıran kaçakçılar, en az 3 liradan satılması gereken 10 numara yağın fiyatını 2.2 liraya kadar düşürdü. Sektör temsilcileri bazı yerlerde içeriğinde ne olduğu belli olmayan kalitesiz 10 numara yağın fiyatının 1.8 liraya kadar indiğini ifade etti. Şehir içinde 2.5 liradan satılan bu yağlar kırsal bölgelerde çok daha ucuza satışa sunuluyor. Geçmişte sadece kaçak mazotun Irak'tan geldiğini dile getiren Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol Ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, bu bölgeden gelen kaçak mazotun az miktarda olduğunu, Suriye'nin devreye girmesiyle çok daha fazla kaçak mazot girişinin olduğunu söyledi. Hükümetin 10 numara ile mücadelede bir takım adımlar attığına vurgu yapan Zülfikar, "ÖTV oranlarını arttırarak 10 numara yağ kullanımını azalttılar. Ancak Suriye'den gelen kaçak mazotun fiyatı çok düşük seviyelere gelince 10 numara yağın fiyatları da indirildi. Kaçakçılar pazarlarını kaybetmemek için böyle bir yol seçti" dedi. İsmini dahi bilmedikleri madeni yağların Türkiye'ye kaçak yollarla sokulduğunun altını çizen Zülfikar, "Bunlar yanıcı ve parlayıcı maddeler. Tüketiciler deposuna resmen bomba döküyor" dedi. Kamyon ve otobüslerin depolarına trafo yağının da girdiğini söyleyen Zülfikar, "Trafo yağı da son dönemlerde kullanılmaya başlandı. Birçok yağ cinsi var ve bir takım kimyasallarla içerikleri değiştiriliyor. Trafo yağı, inceltici bazı kimyasallarla yakıta dönüştürülüyor. 40 dereceye ulaşan sıcak havalarda da araçlar patlamaya hazır bombaya dönüşüyor" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

Şimdi De Vergi Ve Prim Affı Dolandırıcıları Türedi 
Dolandırıcılar sınır tanımıyor. Özellikle teknolojik cihazların kullanımının artmasıyla kötü niyetli kişiler bu alanlarda yoğunlaştı. Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasını içeren 'Torba Kanun'da Meclis süreci devam ederken, kanun yürürlüğe girmeden dolandırıcılığı başladı. Kötü niyetli kişi ve oluşumlar, sahte e-posta ve kısa mesajlarla vatandaşın hesaplarını ele geçirmeye veya verilen hesaplara para yatırmaya yönlendiriliyor. Bu e-postalarda da Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) uzantılı sahte adres kullanılarak güven sağlanmaya çalışılıyor. Maliye Bakanlığı ise sahte elektronik postalara karşı halkı dikkatli olmaya çağırdı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İdaremiz adına (bilgilendirme@ gib.gov.tr) diye belirtilen sahte hesaptan mükelleflere e-posta gönderiliyor. İnternet Vergi Dairesi logolu, 'Birikmiş vergi borcu bilgilendirmesi' konulu bu e-postaların Başkanlığımızla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Başkanlığımızca vergi ödeme ve iade süreçlerine ilişkin hiçbir şekilde e-posta gönderilmemektedir" denildi. Yapılan açıklamada, mükelleflerin mağduriyet yaşamaması için söz konusu e-posta içeriklerine itibar etmemeleri, elektronik postalarda bahsi geçen işlem adımlarını yapmamaları, verilen linklere 'tıklamamaları' konusunda uyarıda bulunuldu.
Türkiye

10 Numara Kontratak
Vergi kaçağının yanısıra trafik kazalarındaki yangınların da sorumlusu olarak gösterilen 10 numara yağ için bayilere verilen ağır cezalar da çözüm olmadı. Merdivenaltından dağıtılan 10 numara yağın önüne geçilmesi için tek çare yolda kontrol Akaryakıt bayileri; Çevre Bakanlığı ve EPDK'nın Maliye noktalarında emisyon denetimi yapmasını istedi. Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikle, ulusal marker seviyesi yetersiz olan akaryakıtın, yasal yollarla temin edilip edilmediğine bakılmaksızın kaçak olarak nitelendirilmesinin önü açılıyor. Düzenlemeyle, akaryakıttaki ulusal marker seviyesi yüzde 97'nin altında çıkarsa 2-5 yıl hapis cezası istemiyle dava açılıyor. Ticari amaçla yapılan tüm yüklemeleri içine alan düzenleme ile yakıt olarak 10 numara yağ kullanan otobüs sahip ve şoförlerine de ceza verilmesi mümkün. Edinilen bilgiye göre, EPDK da valiliklere yazı yazarak akaryakıt denetimlerinin sıkılaştırılmasını istedi. Bunlardan bir örnek yolda denetim yapan Hatay Valiliği oldu. Yolda çevrilen kamyonlardan akaryakıt faturalarını isteyen ekipler, fatura ibraz edemeyen şoförlerin kamyonlarını bağladı. Yapılan düzenlemelerin ardından azaldığı düşünülen 10 numaraya yağ satışının devam ettiği ortaya çıktı. Trafikte yanan araçlarla gündeme gelen 10 numarya yağın, merdinevanaltı tabir edilen yerlerde satışının devam ettiği belirlendi. Güney bölgelerinde Suriye'den giren kaçak mazotun, mesafe uzun olduğu için İstanbul'daysa 10 numara yağ kullanıldığı ifade edildi.
Milliyet

Bayram Yaramadı: Dolar Fırladı, Borsa Çakıldı
Haftanın ilk 3 işlem günündeki resmi tatilin ardından kur ve 10 yıllık gösterge faiz doların değer kazancına ve ABD faizlerinin sert yükselişine paralel son bir ayın en yüksek seviyesini gördü. Türkiye piyasaları dün kapalı iken ABD'de açıklanan bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisinin yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde bir büyümeye işaret etmesiyle dolarda başlayan değer kazancı dün de devam etti. Türkiye piyasaların son olarak açık olduğu 25 Temmuz'da 2.09 seviyesinde işlem gören dolar/TL dün güne 2.13 seviyesinden başladıktan sonra gün sonunda 2.14 seviyesine geldi. Reuters verilerine göre gün içi en yüksek 2.1470 seviyesinde olan TL'nin dolar karşındaki değer kaybı 25 Temmuz'a göre yüzde 2.40 oldu. Dolar/TL son olarak 23 Haziran'da bu seviyeden işlem görmüştü.
Milliyet

Turizm Gelirleri 13 Milyar Doları Aştı
Türkiye'nin turizm geliri, yılın ilk yarısında yüzde 6.3 artışla, geçen yılın aynı dönemindeki 12 milyar 965 milyon dolardan, 13 milyar 783 milyon dolara yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Turizm İstatistikleri verilerine göre, turizm gelirleri yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.9 artışla 8 milyar 976 milyon dolara çıktı. Bu gelirlerin yüzde 84.5'i yabancı turistlerden, yüzde 15.5'i de yurtdışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. TÜİK verileri, kişi başına yapılan hesaplamalar ise gurbetçilerin yaptıkları harcamaların, yabancı turistleri neredeyse ikiye katladığını ortaya koydu. Yılın ikinci çeyreğindeki ziyaretçilerin kişi başına harcamaları ise 818 dolar olarak belirlendi. Turizm gelirlerinin 6 milyar 622 milyon doları kişisel gezilerde yapılan harcamalardan, 2 milyar 354 milyon doları da paket tur harcamalarından oluştu. Aynı dönemler itibarıyla vatandaşların Türkiye dışındaki harcamalarından oluşan turizm gideri de, yüzde 9.0 artarak 1 milyar 403 milyon dolar oldu. Bunun 1 milyar 176 milyon dolarını kişisel, 226 milyon dolarını da paket tur harcamaları oluşturdu. Vatandaşların dışarıdaki kişi başına ortalama harcamaları ise 687 dolar olarak gerçekleşti. Gelen ziyaretçi sayısı ise yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6.8 artarak 10 milyon 967 bin kişi oldu.
Milliyet

Rusya'ya Hem Yaptırım Hem De Para Cezası Yağdı
Dünyanın en gelişmiş yedi ülkesinin bir araya geldiği G7 grubu, Rusya'nın Ukrayna politikasında değişikliğe gitmemesi halinde yeni ekonomik yaptırımların uygulamaya koyulacağı uyarısı yaparken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Yukos davasında Rusya'yı mahkum etti. Lahey Tahkim Mahkemesi'nin, 'Yukos' petrol şirketinin kamulaştırılmasına ilişkin Rusya'nın 50 milyar dolar ceza ödemesini kararlaştırmasının ardından, dün de AİHM, daha önce ihlal kararı verdiği dava ile ilgili maddi tazminat kararını açıkladı. AİHM, 'Yukos' petrol şirketinin usullere aykırı kamulaştırıldığı gerekçesiyle Rusya'nın yaklaşık 1.9 milyar Euro para cezası ödemesine karar verdi. AİHM kararı gereği Rusya'nın 300 bin Euro da mahkeme masrafı ödemesi gerekecek. Mahkeme, Rusya'dan 6 ay içinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne ödeme planını sunmasını istedi. Rusya'nın dünkü karara itiraz edip üç ay içinde temyiz niteliğindeki büyük daireye gitme hakkı bulunuyor. Yukos petrol şirketinin sahibi Mihail Hodorkovski ve şirket ortağı Platon Lebedev, vergi kaçırmak suçlamasıyla 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yukos şirketi, 2004 yılında vergi borçlarına karşılık ihale yoluyla 'Baykal Finans Group', ardından da devlet petrol şirketi 'Rosneft'e geçmişti. Öte yandan, The Moscow Times gazetesinin haberine göre, ABD ve Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarını ilan etmesinin ardından G7 liderleri adına yapılan açıklamada, "Rusya'nın önünde hâlâ gerilimi azaltma seçeneği var; bunu tercih etmemesi halinde olumsuz davranışlarının getirdiği bedelleri ağırlaştırabiliriz" denildi. ABD ve Avrupa Birliği eşgüdümlü olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın çevresindeki bazı kişilerin yanı sıra Rus bankaları, enerji ve savunma sektörünü hedefleyen yeni yaptırımları bu hafta açıkladı.
Star

Çukurova Parayı Yatırdı
Mehmet Emin Karamehmet, Rus Alfa Grubu'na ödemesi gereken 1.6 milyar doları Ziraat Bankası'ndan aldığı kredi ile kapattı. Karşılığında Turkcell hisselerini bankaya rehin verdi. Çukurova Holding'ten Borsa'ya gönderilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: Alfa Grubu'nun rehinli dolaylık Turkcell İletişim hisselerinin geri alımına ilişkin T.C Ziraat Bankası A.Ş ile kredi sözleşmesi imzalanmış olup, anılan kredi sözleşmesi kapsamında kredi kullanmak suretiyle, Privy Council kararına göre Alfa Grubuna borçlu olunan yaklaşık 1 milyar 604 milyon dolar 600 bin USD, Alfa Grubu'nun banka hesabına yatırılmıştır. Bu suretle Alfa Grubu lehine rehin kaldırılarak aynı hisseler üzerinde T.C Ziraat Bankası A.Ş lehine rehin tesis edilmiştir. Turkcell İletişim'in piyasa değeri son kapanışa göre 14.4 milyar dolar seviyesinde. Ziraat Bankası lehine rehin edilen yüzde 13.81 oranındaki Turkcell hissesinin şu anki piyasa değeri 1 milyar 983 milyon dolar ediyor. Yani Ziraat Bankası Karamehmet'e vermiş olduğu kredinin karşılığını fazlası ile teminat olarak aldı. Karamehmet'in bu hisseleri Ziraat'ten alıp alamayacağı, ya da aynı hisselerin bir başka gruba satılıp satılmayacağı ise şu an bilinmiyor. Rus Alfa ödeme için Karamehmet'e 1 Ağustos'a kadar Mehmet Emin süre vermişti.
Vatan

Arjantin, Bes Messı Satsa Bütün Borçlarını Öderdi!
Arjantin ekonomisi sonunda iflas etti. Ülke, ABD'li hedge fonlara olan yapılandırılmış tahvil borçlarını zamanında ödeyemeyince, verilen sürenin dolmasına saatler kala Arjantin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof ülkenin iflasını açıkladı. Arjantin tahvillerine yatırım yapan kreditörler, vadesi gelen 1.3 milyar dolarlık tahvilin geri ödemesini talep ediyordu. Ancak iki gündür New York'ta devam eden görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamadı. Borç erteleme için 'akbaba' fonların peşinde koşan Ekonomi Bakanı Kicillof, uzlaşamadıklarını ilan etti. 1.3 milyar dolar bir ülke için büyük bir rakam değil… Arjantinli futbol yıldızı Messi'nin bonservisi 301 milyon dolar. Yani yaklaşık 5 Messi, 1 Arjantin ediyor… Amerikan yargısının "Borç veren hedge fonlar kabul ederse borç bekleyebilir" kararını hatırlatan Ekonomi Bakanı Kicillof, "Ancak akbaba fonlar beklememeye karar verdi, biz de anlaşamayıp iflası ilan ettik" diye konuştu. Böylelikle Arjantin ekonomisi, 32 yıl içinde üçüncü kez iflasa düşmüş oldu. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ise, 'akbabalar' olarak tanımladığı kreditörleri ülkenin borç sorunundan faydalanıp kâr peşinde koşmakla suçladı. Arjantinli bankalar borcun 2015'te ödeneceğine dair iyi niyet göstergesi olarak ABD'li fonlara 250 milyon dolar ödemeyi taahhüt etmişti. Ancak bu çabalar yeterli olmadı. Hedge fonlar 2002'de Arjantin'in iflasından sonra aldıkları tahvillerin tam olarak geri ödemesini talep ediyordu.
Akşam

Aidatsız Kredi Kartının Limiti 1.000-2.000 Tl Arası Olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ve bankaların ücretsiz kredi kartı sunmasını zorunlu kılan düzenlenin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Buna göre, bankaların değişik miktarlarda aldıkları üyelik aidatı olmayan ücretsiz kartlar oldukça basit olacak. Taksit imkanı kısıtlı olan bu kartları kullanan kişiler, borç erteleme talebiyle bankalara başvuramayacak. Bin lira ila iki bin lira arası limite sahip olan kartları kullanan kullanıcılar, bankaların kampanyalarından da yararlanamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da bankaların aldıkları ücret ve komisyonlara ait düzenlemede neler yer alacağına dair yönetmelik BDDK tarafından hazırlandı ve onaya sunuldu. Komisyon ve ücretlerin tavanı, ücretsiz kredi kartının özellikleri ise bankalarla uzlaşma sonucunda netleşecek. Özellikleri aidat ücreti olan kredi kartlarına göre hayli kısıtlı olan ücretsiz kartlar, bankalar tarafından kullanıcılara sunulmak zorunda. Ücretsiz kredi kartlarının limiti ise sınırlı olacak. Aidat ücreti olan kredi kartlarında ise uygulama farklı olacak. Ücretli kredi kartlarında kart limiti ilk yıl için gelirin iki katı, ikinci ve devam eden yıllar için gelirin dört katıyla sınırlı olarak tahsis edilecek. Buna karşılık ücretsiz kartların limiti ise bin ila iki bin lira arasında olacak. Bu arada taksit sınırlaması da olacak bu ücretsiz kart kullanıcıları bankalara borç erteleme talebinde de bulunamayacak.
Akşam

DÜNYA

Esad Çekildi Ypg Ele Geçirdi
Kuzey Suriye'de üç eyalette özerklik ilan eden PKK'ya yakın Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Irak Kürt Bölgesi ile komşu Haseke'de bulunan Suriye rejim askerlerinin çekilmesiyle bu bölgede de büyük topraklar ele geçirdiği bildirildi. Hürriyet'e konuşan Kobani Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Yetkilisi İdris Nassan, IŞİD'e karşı savaşan Suriye güçlerinin ağır kayıp vermesi üzerine askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Nassan'a göre Suriye askeri, Haseke'nin 30 km dışına çekilirken, boşalan yerleri PYD'nin silahlı kolu YPG doldurdu. Kürt nüfusun yoğun olduğu Haseke aynı zamanda petrol rezervlerinin de bulunduğu bölge. Suriye askerleri ve PYD, bölgenin IŞİD'in kontrolüne geçmesini engellemek için savaşıyor. Geçen ay Türkiye'den çok sayıda gönüllünün sınırı geçerek YPG'ye desteğe gittiği öne sürülmüştü. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Peşmerge'den Rojava'yı da korumalarını ve halka yardımcı olmalarını istedi. Ramazan Bayramı nedeniyle Suriye sınırında Dicle Nehri'nin batısındaki Peşmerge güçlerini ziyaret eden Barzani, "Siz nasıl Irak Kürdistan'ını koruyorsunuz aynı şekilde Rojava'daki kardeşlerinizi de savunun ve onlara yardım edin" dedi.
Hürriyet

Iraklı Hristiyanlar Avrupa'ya Kaçıyor
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesinden sonra kenti terk etmeye zorlanan on binlerce Hıristiyan Irak Kürdistan Bölgesi'nde kilise, okul ve evlere yerleştirildi. Keldani ve Süryani mezhebine bağlı Hıristiyan aileler için Avrupa'daki Hıristiyan cemaati de yardım seferberliği başlattı. Ailelerin bir bölümü uçaklarla Avrupa ülkelerine taşınıyor. IŞİD'in Musul'da hakimiyeti sağlamasından sonra mal varlıklarına el konulan ve kenti terk etmemeleri halinde ölümle tehdit edilen Hıristiyanlar tek tek üzerleri aranarak Kürt bölgesine geçebildi. Sadece üzerlerindeki giysilerle geçişlerine izin verilen 200 binden fazla Hıristiyan Erbil ve Duhok'un yanı sıra Sersing, Amadiya, Şaqlawa, Diyana ve Barzan ilçelerine yerleştirildi. Erbil'e ulaşan Hıristiyan aileler ise daha çok Hıristiyanların yaşadığı Ankawa semtine yerleşti. Hıristiyanlar, buradaki kiliselere ve Hıristiyanların eğitim ve kültür kurumları ile okullara sığındı. Hıristiyanlar için bölgede ve Avrupa'da yardım kampanyaları başlatıldı. Avrupa'ya gitmek isteyen Hıristiyanlar için de birçok ülke kapılarını açtı. Erbil havalimanından Avrupa'nın çeşitli ülkelerine Hıristiyan aileler taşınıyor. Bölgeyi terk etmek istemeyen Hıristiyan aileler ise geçici barınma merkezlerinde yaşamaya çalışıyor. Ankawa semtinde yaşayanların tüm ihtiyaçları kilise tarafından karşılanıyor. Erbil'de kiliselere sığınan Hıristiyan aileler Musul'dan ayrılmalarına rağmen halen korku ve endişe içinde yaşıyor. Gelen ailelerin isimleri ve geldikleri bölgeler kayıt altına alınıyor. Ankawa semtinde görüşmek istediğimiz Süryani aileler IŞİD korkusu nedeniyle görüntü vermeyi ve röportaj isteklerini reddediyor. Keldani Katolik Kilisesi Metropoliti Beşar Meti Verda ise ailelerin büyük korku nedeniyle görüntü vermek istemediklerini, bu konuda kesin karar alındığını söyledi. Verda, Musul'a dönme ihtimalini de göz önüne alarak ailelerin şimdilik basınla görüşmek istemediğini aktardı. Görüntü vermekten çekinen aileler, Faceebok aracılığıyla sığındıkları kiliselerdeki ailelerin görüntülerini yayınlıyor. Ankawa'da kiliselerde barınan ailelerin toplu görüntülerine yer veriliyor.
Milliyet

Gazze'de İnsanlar Nereye Sığınsın
İsrail'in Filistin toprağı Gazze'ye yönelik askeri operasyonu 24 günü geride bırakırken ölen Filistinlilerin sayısı 1,400'e yaklaştı. Hayatta kalanlar ise İsrail ordusunun uyarıları doğrultusunda 'terörist eylemlerden' uzak durmak için evlerini terk etti. 1 milyon 700 bin kişinin yaşadığı Gazze'nin İsrail sınırına yakın yerleri boşalırken yollara düşen 225 bin 178 Filistinli, abluka nedeniyle Gazze'den ayrılamadıkları için Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) okullarına sığındı. Sığınağa dönüştürülen 86 okulda yerlerde uyunuyor, gıda ve yardım malzemeleri çekiliyor. Üstüne üstlük bu okulların altı kere vurulması; önceki gün Cebaliye'de hedef alınan okulda 15 kişinin vurulması BM yetkililerini isyan ettirdi. Sekiz tane Birleşmiş Milletler görevlisinin İsrail'in operasyonunda öldüğüne dikkat çeken BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay "Hamas ve İsrail savaş suçu işliyor" dedi. Pillay, İsrail'in uluslararası savaş hukukunun temel belgesi Cenevre Konvansiyonu'nu çiğneyerek 'kasıtlı biçimde' evleri ve okulları vurduğunu belirtti. Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen Pillay "Bu yüzden tekrar, tekrar söylüyorum: Cezasız kalınmasına, hesap verilmemesine izin vermemeliyiz" dedi.
Milliyet

Amerikan Ordusundan 'Ek' Katliam Desteği
ABD'nin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıların başlattığı tarihten bu yana İsrail'e sürekli askeri mühimmat gönderdiği ortaya çıktı. ABD askeri yardımlarının şuana kadar 1 milyar 225 milyon doları bulduğu belirtildi. En son Gazze'deki BM Okulu'na atılan ve 19 kişinin ölümüme yol açan havan topunun ABD yapımı olduğu ve geçtiğimiz günlerde İsrail'e teslim edildiği açıklandı. 20 Temmuz'da ABD'nin İsrail'den acil olarak 1 milyar dolarlık çoğunluğu tank topu olmak üzere ek silah yardımı için teklif aldığı belirtildi. Pentagon ise, yardımlara ilişkin haberleri doğrularken, ABD Senatosu'nun da İsrail'in füze savunma sistemi için 225 milyon dolarlık ek yardımı onayladığını belirtti.
Star

Kosova'yı Sarsan Işid Dehşeti
Kosova'nın Kaçanik kentinden 1 buçuk yıl önce Suriye'ye ardından da Irak'a geçerek terör örgütü IŞİD'e katılan 27 yaşındaki Lavdrim Muhaceri'ni Facebook'ta bir kişinin başını keserken fotoğraflarını yayınladı. Muhaceri IŞİD'e katılan 100'ün üzerinde Arnavut olduğunu iddia ederek, cihat çağrısı yaptı. Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Muhaçeri için tutuklama emri çıkarttırdı.
Star

Büyük Korku Hortladı Ebola
Batı Afrika'da yıl başında patlak veren ve bugüne kadar görülenlerin en büyüğü olan Ebola salgını, başta Afrika olmak üzere dünya genelinde paniğe yol açtı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) açıklamasına göre şu ana kadar rapor edilen 1300 vakadan 729'u ölümle sonuçlandı. Uzmanlar, hastalığın şu ana kadar Liberya, Sierra Leone ve Gine'de görüldüğünü belirtirken, virüsün Batı Afrika'ya oradan da Afrika geneline yayılmasından endişe duyuluyor. Salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen Sierra Leone'de eğitime süresiz ara verilirken, kamu çalışanlarına da zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları talimatı verildi. Sierra Leone Devlet Başkanı Ernest Bai Koruma, hastalığın yayılmasını önlemek için atılacak adımları belirlemek üzere bugün Liberya ve Gine liderleriyle bir araya gelecek. Sierra Leone'de Ebola'ya karşı mücadeleyi yürüten önde gelen doktorlardan Şeyh Ömer Han da, virüsten dolayı hayatını kaybeden kişiler arasında yer alıyor. Hükümet yetkililerince 'milli kahraman' olarak nitelenen Han'ın ölümü, yerel kamuoyunda endişeye yol açmıştı.
Vatan

Uyuyan Çocuğa Saldırılır Mı?
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okula düzenlediği ve en az 15 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı çok ağır sözlerle kınadı. Ban, BM okuluna yönelik saldırının 'zalimce ve anlamsız' olduğunu belirterek, İsrail ve Hamas'a acil insani ateşkes sağlamaları çağrısını yineledi. 'Uyuyan çocuklara saldırmaktan daha utanç verici bir şey olamaz' diyen BM Genel Sekreteri Ban, 'Bu saldırıyı olabilecek en güçlü şekilde kınıyorum' dedi. Şu ana kadar elde edilen tüm delillerin İsrail askerini işaret ettiğinin altını çizen Ban, İsrail askeri yetkililerine şimdiye kadar okulların yerleriyle ilgili koordinatları 17 kez verdiklerini, en son bu bilgileri Salı günü tekrar ilettiklerini aktardı. Ban, Gazze'ye yönelik saldırılarda şimdiye kadar 1300 sivilin hayatını kaybettiğini, 6 binden fazla kişinin de yaralandığını belirterek, İsrail'in saldırılarından kaçan yaklaşık 140 bin insanın ise BM'ye sığındığını kaydetti. Öte yandan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, saldırılardan ''şok olduğunu ve dehşete düştüğünü'' ifade ederek, Cebeliye'deki mülteci kampına şu ana kadar 3 binden fazla kişinin sığındığını belirtti. Eliasson, 'Yeter artık' (Enough is enough) ifadesini kullanarak dünya ülkelerini baskı yaparak İsrail'i durdurmaya çağırdı.
Vatan

İsrail'in 'Kan' Kardeşi Abd
7 Temmuz'dan bu yana Gazze'de insanlığı imha eden terörist devletin katliamlarına ABD'den destek gelmeye devam ediyor. Pentagon, İsrail'e askeri mühimmat satışının sürdüğünü açıkladı. Amerikan medyasında yer alan haberlerde, gönderilen silahların arasında 120 mm'lik havan topları ve 40 mm'lik bomba atarların bulunduğu belirtiliyor. İsrail'in ABD'den Gazze'ye saldırılara başladıktan kısa süre sonra mühimmat talebinde bulunduğu da ifade ediliyor. Ayrıca insanlık suçuna ortak olan ABD'de Senato, İsrail'in füze savunma sistemi için 225 milyon dolar yardımı da onayladı. 26 gündür aralıksız devam eden saldırılarda bin 422 kişi hayatını kaybetti, 8 binden fazla kişi yaralandı. Kana doymayan İsrail, kara saldırılarını genişletmek amacıyla orduya 16 bin askerin daha silah altına alınmasına karar verdi.
Akşam

POLİTİKA

Barış İçin Yola Çıktık
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hatay'da düzenlenen salon toplantısında konuştu. Halkın adayı olarak yola çıktığını söyleyen Demirtaş, "Birilerinin paraya ihtiyacı var, parası eksik onun için yollarda. Birilerinin koltuğu saltanatı yetersiz, onun için yollarda. Ama bizim kardeşlik hukukumuz adaletimiz ve barışımız eksik. Biz bu ihtiyacı gidermek için cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldık" dedi. Demirtaş, Defne ilçesindeki bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda destekçileriyle bir araya geldi. HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün de katıldığı etkinlikte Demirtaş şu mesajları verdi: En çok ihtiyacımız olan şey bu topraklarda kardeşçe barış içerisinde adil eşit bir yaşam. Derler ya, kimin neye daha çok ihtiyacı varsa, onu kapatmaya, gidermeye çalışır. Bizler o nedenle barış ve kardeşlik için yollardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır kadim halklar ve kültürler olarak, birlikte yaşadığımız bu topraklarda yine bir kez daha adil ve eşit kardeşliği inşa etmek istiyoruz. Halklar arası dayatılan ve bozulan kardeşlik hukukunu yeniden inşa etmek istiyoruz. Birilerinin paraya ihtiyacı var, parası eksik onun için yollarda. Birilerinin koltuğu saltanatı yetersiz onun için yollarda. Ama bizim kardeşlik hukukumuz adaletimiz ve barışımız eksik. Bizi bu ihtiyacı gidermek için cumhurbaşkanlığı seçimlerine katıldık. Ülkenin bölünmemesi, parçalanmaması için ülkedeki farklı kimlik, kültürlerarası bir çatışma, iç savaş yaşanmaması için tek dil, tek millet şart değildir. Her dilin, kültürün, inancın, kimliğin kendini inkâr etmeden özgür, eşitçe, adilce yaşadığı bir sistemdir kurtuluş. Bunun dışında başka bir kurtuluş yok. Suriye'ye yangın düştüğünden bu yana Hatay da yanıyor. Hatay'da da savaş var. Hükümet bu savaşı görmezden geliyor, üstünü kapatmaya çalışıyor. Üstelik de bu savaşın taraflarından biri AKP hükümetidir. Hatay, kardeşlik hukukunu kuracağımız ilk yer olmalıdır. Çünkü burada eşit, adil birlikte yaşam başarılamazsa Türkiye'nin hiçbir yerinde başarılamaz.
Milliyet

Türkiye Birlik Olma Kararını Vermiştir
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim kampanyası kapsamında geldiği Sivas'ta CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile CHP, MHP ve BBP il başkanları ile partililer karşıladı. Davul-zurna eşliğinde halaylar ile karşılanan İhsanoğlu, davulcu ve zurnacıya ayrı ayrı 50'şer lira bahşiş verdi. Daha sonra seçim otobüsü ile kent turu atan İhsanoğlu Alevi ve Sünni vatandaşların bir arada yaşadığı İşhan köyünü de ziyaret etti. Tarlada buğday hasadı yapan biçerdövere binerek buğday başaklarını eline alıp ovalayarak verimi kontrol eden İhsanoğlu buradan Sivas Valiliği'ne geçti. İhsanoğlu'nun otobüsü ile rakibi cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim aracının yan yana gelmesi dikkat çekti. İhsanoğlu'nun Vali Alim Barut'u ziyareti sırasında Ak Parti otobüsünden müzik yayını yapılması da tepki çekti.
Milliyet

Münih'te Seçim Sistemi Çöktü
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 54 ülkede, 103 temsilcilikte Türk vatandaşının oy kullanma işlemi dün başladı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimine göre, yurtdışındaki vatandaşlar randevu aldıkları günde, randevu almayanlar sistemin kendileri için belirlediği günde oy kullanacak. Oylamanın başladığı Almanya'nın Münih kentinde Fuar Merkezi'nde kurulan sandıklara oy kullanmak için gelenler hüsrana uğradı. YSK'nın aldığı karar uyarınca, Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da ilk tur için oylama 31 Temmuz- 3 Ağustos'ta 4 günde yapılacak. Kanada, Avustralya ve Rusya'da oy verme işlemi 31 Temmuz-2 Ağustos, Bulgaristan ve Kazakistan'da 1-3 Ağustos arasında gerçekleştirilecek. 54 ülkede, yaklaşık 2 milyon 734 bin 429 Türk vatandaşının oy kullanması için sandık kurulacak diğer ülkeler ve oy kullanma süreleri şöyle olacak: "Avusturya, Yunanistan, Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya'da 2-3 Ağustos, Çin Halk Cumhuriyeti'nde 31 Temmuz, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2 Ağustos, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 3 Ağustos." Yurtdışındaki yaklaşık 2.8 milyon seçmenin yarısı Almanya'da yaşıyor. Almanya'daki 1 milyon 385 bin 141 seçmen, 3 Ağustos'a kadar Berlin, Hannover, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Münih ve Karlsruhe kentlerindeki temsilciliklerimizde kurulan 498 sandıkta oylarını kullanıyor. Öte yandan, seçim merkezleri içinde özel güvenlik görevlilerinin, dışında ise Alman polisinin güvenlik önlemi aldığı görüldü.
Milliyet

'Ekmeği Nimet Olarak Görene Destek Verin'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri'de yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yine sert eleştirilerde bulundu. "Gazzeli masumlar öldürülürken, Erdoğan, Yahudi madalyasını iade etme cesaretini gösterememiştir" diyen Bahçeli, Erdoğan'ın ödülü geri vermesi gerektiğini söyledi. Üç askerin şehit edildiğini hatırlatan Bahçeli, "Erdoğan millete mi, PKK'ya mı çalışmaktadır? Aday Erdoğan, PKK ile aynı çizgide buluşmuştur" diye konuştu. İhsanoğlu'na oy isteyen Bahçeli, "Aday Erdoğan Eskişehir'de İhsanoğlu'nun Türk olmadığını iddia etmiştir. Bu mantığa göre Selanik'te doğan ve bu Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk ve Başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş de bu toprakların evladı değildir" dedi. Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu bölücü ağız susmalıdır, susturulmalıdır. AKP hükümeti, 17 ve 25 Aralık operasyonlarını yapan emniyetçilerden öç almaktadır. 10 Ağustos'ta Erdoğan değil, ekmek kazanacak ve Ekmeleddin Cumhurbaşkanı olacaktır. Ekmekle oynayanlara değil, ekmeği nimet olarak görenlere destek verelim. Sandık güvenliğini çok önemseyelim, hep birlikte ikinci tura kalmadan 1725 Erdoğan'ı şaşkına çevirelim."
Vatan

'Kadınları İnsan Olarak Görmüyor'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir'in Avanos ilçesinde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, "Sandığa gidip Ekmeleddin beyi cumhurbaşkanı seçeceğiz. Bu seçimler önemli. Bu koltuk leke kabul etmez. Aile boyu yolsuzluk yapanların o koltukta işi yoktur. O koltuk temiz dürüst ve namuslu insanların koltuğudur" diye konuştu. İhsanoğlu'nun hem batıda hem doğuda ağırlığı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanları az konuşur, öz konuşur. Yerinde konuşurlar, doğruyu konuşurlar" dedi. Belediyeyi de ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kadınlarla ilgili sözlerini soru karşısında önce gülümsedi, ardından şunları söyledi: "Bülent Arınç anlaşılan o ki kadınları insan olarak görmüyor. İnsanlar gülerler, kahkaha atarlar, ağlarlar. İnsanların duyguları, beklentileri ve dünyaya bakışı vardır. Gülerler ve ağlarlar. Sizin bu bakışı dillendirmeniz, söyleminiz doğru değil." Kılıçdaroğlu, emniyetteki operasyonlar için de "Bu operasyonlar geçmişte pek çok insanın haksızlığa uğradığı Balyoz, Ergenekon gibi davalarda üretilen sahte belgelerle ilgili süreçle ilgisi yok. Bu operasyonların tek bir amacı var. Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin gırtlağına kadar yolsuzluğa battığını biliyoruz. Bu 17- 25 Aralık operasyonlarında ortaya çıktı. Erdoğan bunu ortaya çıkaranlardan intikam alıyor" dedi.
Vatan

SPOR

Eskişehirspor ve Bursaspor'un UEFA tarafından Avrupa Ligi'ne alınmamasının ardından tarihinde ilk kez Avrupa'ya gitme şansı yakalayan Karabükspor Norveç temsilcisi Rosenborg ile 0-0 berabere kaldı. Maça istekli başlayan Karabükspor rakip kaleye gitmeye çalışsa da özellikle ilk yarım saatlik sürenin ardından temkinli oynamaya başladı. Rakip Rosenborg da bu oyun stiline ayak uydurunca iki takımın da hasarsız atlattığı bir sonuç ortaya çıktı. 84. dakikada Erdem'in attığı gol geçersiz sayıldı. 7 Ağustos'ta Norveç'te oynanacak rövanş maçı öncesi umutlarını ikinci karşılaşmaya taşıyan temsilcimizin boş tribünlere oynaması ise dikkat çekti. UEFA tarafından Necmettin Şeyhoğlu Stadı'nın ikinci kat tribünlerine, dik olduğu gerekçesiyle taraftar alınmamasına karar verilince yönetim geri kalan tribünlerin fiyatlarını yüksek tuttu. 40-60 ve 80 liralık biletler taraftara ağır gelince Karabükspor tarihinin ilk Avrupa maçında boş tribünlere oynadı.
Hürriyet

Avusturya'da kamp yapan Trabzonspor, ikinci hazırlık maçında Almanya'nın Bundesliga ekiplerinden FC Köln'e 2-0 yenildi. 13. dakikada Colman'ın hatalı pasında sol çaprazda Risse, kaptığı topu Osako'ya çıkardı. Bu futbolcunun yerden şutunda meşin yuvarlak filelerle buluştu: 0-1 18. dakikada bu kez Zeki Yavru'nun hatalı pasında topu alan Risse, düzgün bir vuruşla meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 0-2 İkinci yarıda ise Celustka hariç bütün futbolcuları oyundan alınan bordo-mavili takım, kendisi gibi değişikliğe giden rakibi karşısında pozisyon vermezken, rakip kalede de etkili ataklar geliştiremedi ve maç 2-0 bitti. Bu arada Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun yanısıra yeni transfer Belkalem ve F.Bahçe'de daha önce forma giyen Toni Schumacher karşılaşmayı izleyenler arasında yer aldı. Trabzonspor Teknik Direktörü Vahid Halilhodzic, oyuncularının ortaya koyduğu futbola tepki gösterdi. Halilhodzic, "İlk maçtaki gibi hayal kırıklığı. Çok sinirliyim" dedi. Oyuncularının istediği futbolu sergileyemediğini belirten Boşnak hoca, "Onlarla böyle konuşmamıştık. Bu takım, bu grup, benim aradığım, istediğim gibi değil" diye konuştu.
Milliyet

Sezonun ilk resmi maçında Feyenoord'u deviren Beşiktaş umut saçtı. Ancak otoriteler, Siyah-Beyazlıların daha büyük başarılar kazanabilmesi için potansiyeli yüksek bu takıma önemli bir takviye gerektiği görüşünde birleştiler. Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Kartal'ın savunması Feyenoord önünde neredeyse hatasız oynadı. Motta'nın yaptırdığı penaltı dışında rakip pozisyon bile bulamadı. Serdar, rakibin etkili silahı Boetius'a göz açtırmadı. Ersan ve Franco'nun uyumu dikkat çekti. Mustafa, Cenk ve Demba Ba gibi silahları olan Kartal, gol konusunda sıkıntı yaşamayacağını kanıtladı. Ancak asıl problem orta sahada. Otoriteler Oğuzhan dışında oyunu yönlendirecek oyuncu eksikliği yaşayan Beşiktaş'ın bunu halletmesi halinde şampiyonluğun en önemli adayı olacağını ve Avrupa'da da ses getireceğini belirttiler. Teknik Direktör Bilic'in de yönetimle yaptığı görüşmede 10 numarada ısrar ettiği öğrenildi.
Star

F.Bahçe'nin dün gece maç oynadığı Sheffield'ın stadı Bramall Lane'in üstü çim, altı ise mezarlık. Hiç şaşırmayın. 3.5 saatlik uçak yolculuğundan sonra Sheffield'a geldik. Stat ile F.Bahçe'nin kamp yaptığı otel yan yana. Ersun Hoca ve Sheffield'lı yöneticilele yürüyerek stada gittik. Çimlerin üzerinde gezindik. Ersun Yanal, çimleri beğenmedi. Sohbet ederken Sheffield'ın Türk yöneticisi Selahattin Baki, kulağıma eğilerek, "Abi şu anda bastığım çimlerin altı cesetlerle dolu" dedi. Gayriihtiyari; "Hadi canım" dedim. İnanmadığımı görünce Sheffield'lı başka bir yöneticiyi çağırdı. O da aynı şeyi tekrarladı. Başka bir dost bularak, yine sordum. O da doğruladı, hatta Bramall Lane'in yanında müze var. Müze müdürünün babası ile annesinin de statta gömülü olduğunu söyledi. Sheffield United'ın 1855'te açılan dünyanın eski stadı Bramall Lane'in nasıl mezarlık olduğunu sordum, anlattı. Olay şöyleymiş: Sheffield'ın kulübünü seven, onunla yaşayan çok koyu taraftarları varmış. Bunlar da ölmeden önce "Beni Sheffield Stadı'na gömün" diye vasiyette bulunurlarmış. Ölenlerin cesetleri yakılıyor, daha sonra zemine çukurlar kazılarak külleri orada toprağa veriliyormuş. Zeminin tamamı ölülerin külleri ile dolu imiş. Hatta kale arkasının yanlarına da geçmiş. Üstelik mezarlar bedava, para ile değil. Sheffield'lı yöneticiler, önümüzdeki günlerde bozulan zemini bakıma alacak. Hem yeni çim yapacaklar hem de boş olan mezar alanlarını işaretleyeceklermiş. Bramall Lane'e gömülmek isteyen taraftarların külleri, çimlerin en az 20 santim altındaymış. Selahattin Baki, tribünden gelen bir Fenerli. Akşam sohbet ederken o da şöyle dedi: "Keşke bizim başkanımız Aziz Yıldırım da F.Bahçeliler'in gömüleceği bir F.Bahçe mezarlığı yapsa." Benden hatırlatması. Ancak bu haberi çarşamba günü Türkiye saati ile 19.00'da öğrendim. O gün yazmadım, çünkü rica ettiler. "Aman bunu futbolcular duymasın. Duygusal davranabilirler. Bizim oyuncular hassastır. Maçtan önce öğrenmesinler."
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme