2 Ağustos 2014 Cumartesi

02.08.2014 Genel Gündem

02.08.2014 Cumartesi

GÜNDEM

Otobüs Dehşeti 
İstanbul Kabataş'ta, İstanbul Otobüs AŞ'ye ait Kağıthane-Kabataş hattında çalışan Eyüp Er yönetimindeki 63 numaralı 'Erguvan' tipi yolcu otobüsü, dün sabah 08.45 sıralarında, iddiaya göre duraktan çıkarken arızalandı. Sağa doğru manevra yapan otobüs, yol kenarındaki bir taksiye çarptı ve sürükleyerek Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi'nin (BUDO) giriş kısmına çarptı. Sürüklenen taksi bankta oturan bir kadını altına alarak bacağının kopmasına neden oldu. 3 kadın ise kaçarak kurtuldu. Bu sırada kontrolü sağlamaya çalışan otobüs sürücüsü Eyüp Er, denize uçmamak için otobüsü Adalar İskelesi'nin önüne doğru sürdü. Yolda bekleyenlere çarparak ilerleyen otobüs iskeleyi paralel geçerek, Bel-Tur'a ait büfeye çarparak durabildi. Kazada aralarında bir turistin de bulunduğu 2'si ağır 13 kişi yaralandı.
Hürriyet

'Bedelli'ye Yeşil Işık 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, dün Sivas'ta 'bedelli askerlik'le ilgili sorularla karşılaştı. Yılmaz, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bir soru üzerine "Tekrar böyle bir çalışma yapabiliriz" dediği hatırlatılınca, şöyle konuştu: "Başbakanımızın bu sözüne ne bir kelime ekleyecek ne de bir kelime çıkaracak durumum var. Sayın Başbakanım şunu söyledi, yeni bir seçim yapılıyor, seçimden sonra cumhurbaşkanımız seçilecek, cumhurbaşkanımız aynı zamanda Silahlı Kuvvetler'in de başkomutanı durumunda. Dolayısıyla başkomutan da şunu söyledi; 'Biz yeni dönemde milletin taleplerine bakar, inceler, değerlendiririz ve bu doğrultuda bir bedelliye ihtiyaç var mı yok mu değerlendiririz. Onun üzerine ihtiyaç varsa böyle bir düzenleme yapılır' diye bir açıklama yaptı. Biz de inşallah yeni cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra bu yolda yapılacak değerlendirme çalışmasının sonucunu bekliyoruz." Yılmaz ayrıca seçimde bakayalara "sandığa gidersem polis tarafından veya başka bir şekilde alıkonulurum veya sorguya tabi tutulurum" gibi kaygılara kapılmadan oy kullanmaları çağrısında bulundu. Yılmaz, "Bu oy kullanımından dolayı kimse askerlik yönünden bir sıkıntıya uğramayacaktır" dedi.

Her Şehirde 'Bilim Merkezi' Olacak 
Sanayinin gelişmesi için yatırımlarına hız kesmeden devam eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge çalışmalarının teşvik edilmesi için "Bilim Merkezleri" projesini hayata geçiriyor. Proje hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilim Merkezleri'nin 2016 yılına kadar tüm büyükşehirlerde faaliyete geçeceğini söyledi. Işık, "Merkezlerin kapısı bilime ilgi duyan herkese açık olacak. Girişimciler dokunarak, görerek, okuyarak ve dinleyerek öğrenme yetilerini geliştirecekler. Bu merkezleri 2023 yılına kadar tüm illerimizde oluşturulacak" dedi. Bakanlık ayrıca çocuklara bilimi sevdirecek yeni eğitim modellerini de hayata geçirecek. Müslüman bilim adamlarının tarih boyunca gerçekleştirdiği buluş ve çalışmaları da, özel bir dosyada derlenerek öğrencilere dağıtılacak. Bakanlığa bağlı TÜBİTAK tarafından da, potansiyele sahip çocuklar ve gençler için destek programları oluşturuluyor. Eğitim sisteminde, araştırmaya ve proje tabanlı eğitime yönelik köklü değişiklikler yapılmasını da hedefleyen TÜBİTAK, bu amaçla MEB başta olmak üzere ilgili kurumlarla ortak çalışmalar da yürütüyor. Üniversitelerde ise Ar-Ge, Yenilik ve Girişimcilik derslerine öncelik verilmesi hedefleniyor.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 6332- 88, 7161   
ABD Doları 2, 1318-2, 1332/  Euro 2, 8632-2, 8656/ İngiliz Sterlini 3, 5877-3, 5909

İşte İzmitli Yeni İ20 
Hyundai'nin geçtiğimiz yıl kapasitesini ikiye katlayarak yıllık 200 bin adede çıkardığı İzmit Fabrikası'nda Avrupa için üreteceği Yeni i20'nin ilk çizimleri gün ışığına çıktı. Hyundai'nin Rüsselsheim- Almanya'da bulunan Tasarım Merkezi'nde hazırlanan ve baştan aşağıya yenilenen i20, markayla özdeşleşen akıcı tasarım felsefesi'nin ikinci nesli olan "Fluidic Sculpture 2.0" isimli tasarıma sahip. Yeni tasarımla i20'nin uzun ön kaputu ve güçlü duruşu ön plana çıkıyor. Sade ve anlaşılır bir dizayna sahip gövdede profildeki çizgiler ve koyu renkli C-sütunu ayrı bir görünüm sunuyor ve aracın uzun boyutlarını vurguluyor. Ön tasarımda Hyundai'ye özgü altıgen ızgara ve hemen üstünde farların arasında yer alan şerit dikkat çekiyor. Arka bölümü komple çevreleyen cam ve stoplar da i20'nin tasarımının rakiplerinden ayrışmasını sağlıyor. B-segmenti'ne yepyeni bir bakış açısı kazandıracak Hyundai i20'nin dünya lansmanı Paris Otomobil Fuarı'nda ekim ayında gerçekleştirilecek.
Hürriyet

Komşularla Düşen İhracat Avrupa İle Yaraları Sarıyor 
Türkiye'nin ihracatını komşular frenledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre temmuz ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre değişmedi ve 12 milyar 539 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın geçen yılın aynı ayına göre artmamasının en önemli sebebi, komşu ülkelerdeki iç karışıklıklar oldu. Irak, Suriye ve İsrail'deki karışıklıklar, Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı gerilim ve sonrasında Avrupa'nın ambargosu, ihracatın fren yapmasına sebep oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçen senenin temmuz ayında her iş günü yapılan ihracat 465 milyon dolar iken, bu yılın temmuz ayında gün bazında ihracatın yüzde 12 artarak 522 milyon dolara yükseldiğini, ancak bayramın 3 iş gününü içine alması ve Irak'a yapılan satışın gerilemesi sebebiyle temmuz ayı ihracatının geçen yıl ile aynı seviyede kaldığını ifade etti. Dünya ekonomisindeki yükseliş trendinin devam etmesini beklediklerini, ABD ile ilgili olumlu veriler geldiğini anlatan Büyükekşi, "Türkiye ihracatı, gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan büyümeden yararlanıyor. İthalatı gerileyen AB'ye ihracatımızı ilk 7 ayda yüzde 14 artırmayı başardık. Bölgesel pazarlardaki tüm olumsuzlukları, Avrupa pazarındaki talebe cevap veren ihracatçımız sırtlıyor. Yılın ilk 7 ayında en önemli 5 ihracat pazarımızdan 4'ü Avrupa'dan; Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa. Bu 4 pazarda yüzde 14 artışı başardık" diye konuştu. Türkiye'nin büyümesini OECD'nin yüzde 2.8'den yüzde 3.3'e yükselttiğini, Dünya Bankası ve Citigroup'un beklentisinin ise yüzde 3.5'e yükseldiğini hatırlatan Büyükekşi, "Türkiye ekonomisi, ihracatın da katkı vermesiyle dengeli ve nitelikli büyüme patikasına girmiş bulunuyor. İthalatta bir miktar yavaşlama, buna karşılık ihracatta ciddi artış ve azalan cari işlemler açığı ile doğru yolda ilerliyoruz. Sanayimizi dönüştürebilir, ihracatımızın artışını daha fazla teknoloji ve katma değer ile artırabilirsek hedeflerimize ulaşabiliriz" dedi.
Türkiye

TANAP'ın Borusu Da Bizden Olsun 
Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarlarında yaşanan siyasi ve toplumsal belirsizlikler çelik ihracatının önemli ölçüde düşmesine neden olurken, sektör umudunu dev projeler bağladı. Türk çelik sektörü farklı ülkelerin açtığı "Ticaret önlemleri soruşturmaları" ile büyük bir mücadele içinde olduğunu dile getiren Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, stratejik öneme sahip TANAP projesinde Türk firmalarına öncelik verilmesini istedi. Ekinci, "Azerbaycan ve Türkiye için stratejik önemde olan bu projede; boru hattında kullanılacak ürünlerin kalite ve güvenilirliği, zamanında tedarik edilebilmesi, teknik destek seviyesi gibi konularda Türk çelik sektörünün Hindistan ve Çinli rakipleri karşısında tartışmasız üstünlükleri vardır. Bu üstünlükler bu gibi önemli projelerde zaten üreticilerimizi tercih sebebi yapabilmektedir. Ancak yine de büyük bir kısmı ülkemiz topraklarından geçen bu tür dev projelerden, devlet teşvikli ve dampingli ucuz fiyat politikalarıyla pay almaya çalışan yabancı üreticilere de bu fırsatın tanınmaması gerektiğini düşünüyorum, kamu yönetiminin de buna fırsat vermemek için gerekli tedbirleri alacağına inanıyorum" dedi.
Türkiye

Doların Ateşini ABD İşsizleri Aldı 
Bayram tatilinin üçüncü günü beklenenden yüksek açıklanan ABD büyüme verisinin desteğiyle yükselişe geçen doları, yine ABD'nin istihdam verileri durdurdu. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, temmuzda tarım dışı istihdam 209 bin ile beklentilerin altında artarken, işsizlik oranı yüzde 6.2'ye yükseldi. Kötü gelen veriler piyasalara moral oldu ve dolar geriledi. Verinin ardından dolar, euro, yen ve İsviçre frangı karşısında seansın en düşük seviyelerini gördü. ABD verilerinin iyi gelmeye devam etmesi durumunda ABD Merkez Bankası'nın tahminlerden hızlı faiz artışına gidebileceği endişeleri dolardaki yükselişi desteklemiş ve gelişmekte olan ülke piyasaları perşembe günü satış baskısı altına girmişti. ABD istihdam verilerinin de iyi gelmesi durumunda doların yükselişini sürdürebileceği beklentileriyle piyasalar güne tedirgin başladı. Yurt dışı piyasalara paralel olarak içeride de dolar 2.15 seviyesini aşarak son 1.5 ayın en yüksek seviyesini görürken borsada da kayıplar yaşandı. Ancak, öğleden sonra açıklanan ABD istihdam verileri beklentilerin altında kalınca piyasalar moral buldu. Dolar, düşüşe geçerek 2.13 seviyelerine geriledi. Borsa da kayıplarını geri almaya çalıştı. Borsa İstanbul günü önceki günün aynı seviyesinde 82.09 puanla kapattı. Bankacılar "Sadece gelişmekte olan ülke para birimleri değil birçok gelişmiş ülke para birimi karşısında da dolar güçlendi. İstihdam verileri ise bu beklentiyi tersine çevirdi. Dolar güçlü konumunu bu veri ile biraz kaybetti ancak hâlâ zayıflama başladı demek için bile erken" diye konuştu.
Star

ABD'den 41 Yıl Sonra Petrol İhracatı Başladı 
ABD, son yıllarda artan petrol ve doğalgaz üretiminin sonucunda 41 yıl sonra ilk kez ham petrol ihracatı gerçekleştirdi. 40 milyon dolar değerindeki petrol ihracatı, önceki gün Texas'taki bir limandan ayrılarak Güney Kore'ye giden tankerle gerçekleştirildi. En son 1973'teki petrol krizinde bu yönde adım atan ABD'nin sembolik değerdeki ihracatı, 41 yıllık yasağın ardından ABD'nin dünya petrol piyasasına tekrar tedarikçi olarak geri dönmesinin ilk adımı olarak nitelendirildi. ABD'nin böylelikle enerji pazarında pay elde ederek, petrol fiyatları üzerinde de söz hakkına sahip olabileceği gündeme geldi. ABD'de 2000'li yılların başından beri hızla gelişen kaya gazı teknolojisi, ülkeyi net enerji ithalatçısı konumundan net ihracatçı konumuna yükseltti. 'Kaya gazı devrimi' olarak nitelendirilen bu süreçte ABD, 1990'da sadece 4 milyon metreküp olan kaya gazı üretimini 2013'te 245 milyon metreküpe yükseltti. ABD'deki petrol ve doğalgaz üreticileri artan üretim miktarlarının ihraç edilmesi için lobi faaliyeti yürütüyorlardı.
Star

Maaşı Düşük Gösteren Patronlara Sgk Takibi 
SGK istediği kişinin banka hesap bilgilerini talep edebilmesine olanak tanıyan tebliğ 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğe göre kredi çeken ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin bankaya verdikleri maaş bordrosunun veya ücret bilgisinin bir kopyası anında SGK'ya gönderilecek. Böylece SGK, kendisine bildirilen prime esas ücretle, bankaya kredi veya kredi kartı almak için bildirilen ücreti karşılaştırabilecek. Bu uygulama ile birlikte SGK, bankaya bildirilen tutarı, kendi veri tabanı ile karşılaştırarak düşük maaş bildirimi yapan, güvencesiz işçi çalıştıran şirketleri takibe alabilecek. Kredi kullananlar dışında bankada maaş hesabı olan müşterilerin T.C. Kimlik numarası, işyeri unvanı, açık adres bilgisi, işe başlama tarihi ve meslek bilgileri de bulunulan ilin SGK müdürlüğüne bildirecek. Kamu kurumlarında çalışanların hesapları bu uygulamadan muaf tutulacak. SGK'nın istemesi halinde prim borcu olanların iş ve ev adresleri hesap bilgileri ile birlikte banka tarafından kuruma bildirilecek. Bu sayede SGK alacaklı olduğu kişi ve kurumların hesabına elektronik ortamda haciz koyabilecek.
Vatan

Türk Gençleri 'İş'te Avrupalıları Solladı 
Euro Bölgesi'nde yüzde 23,1 olan genç işsizlik oranına karşılık Türkiye yüzde 15,5'le ortalamanın bir hayli altında yer alıyor. 18 üyeye sahip olan Euro Bölgesi'nde sadece 5 ülkenin genç işsizlik oranı Türkiye'den daha düşük seviyede bulunuyor. Eurostat'ın açıkladığı verilere göre, bölgede Almanya yüzde 7,8, Avusturya yüzde 9, Hollanda yüzde 10,5, Malta yüzde 13,3 ve Lüksemburg yüzde 14,8 genç işsizlik oranına sahip bulunuyor. Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Fransa yüzde 22,4 genç işsizlik oranıyla Türkiye'nin belirgin bir şekilde üzerinde yer alırken, yüzde 43,7 orana sahip olan ekonomik krizdeki İtalya ise genç işsizlikte Türkiye'nin neredeyse 3 katı orana sahip. Euro Bölgesi'nin de dahil olduğu 28 üyeli AB'de ise sadece 6 ülke Türkiye'den daha az genç işsizlik oranına sahip. Türkiye'den daha az orana sahip olan Almanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda ve Avusturya haricinde AB'de sadece Danimarka yüzde 12,6 genç işsizlik oranıyla Türkiye'nin gerisinde yer alıyor. Avrupa Birliği'nin önde gelen ekonomilerinden İngiltere ise yüzde 17,9 genç işsizlik oranıyla listede Türkiye'nin gerisinde bulunuyor. İsveç ise yüzde 23,5 ile Türkiye'den daha fazla orana sahip AB ülkeleri arasında bulunuyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Hadi Oradan Canım Sen De 
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan'ın "İstiklal Marşı'nı bilmiyor" eleştirisine, "Çirkin siyaset bu. Her yerde yalan söylüyorlar. Şimdi de İstiklal Marşı'nı bilmiyormuşum! Hadi oradan canım sen de. Siz daha İstiklal Marşı'nı öğrenmeden, ben anamın sütünü emerken öğrendim" diye tepki gösterdi, Adana Seyhan Belediyesi Kültür Sarayı Mehmet Âkif Ersoy Salonu'nda, ardından da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde özetle şunları söyledi: "İstiklal Marşı'nı bilmediğimi söylüyorlar, çirkin siyaset bu. İftira atıyorlar. Bunu başörtüsü konusunda da yaptılar, söylemediğimi söylediler. Her yerde yalan söylüyorlar. Türkiye'nin Arap kardeşler arasındaki sorunlarda taraf tutmamasını söyledim, bunu Filistin için söyledim, dediler. Yalan söylediler. Birileri Arap kardeşler arası kavgayı destekledi, peki ne oldu? Etrafımız ateş çemberi oldu. Şimdi de İstiklal Marşı'nı bilmiyormuşum! Hadi oradan canım sende. Hayretler içerisinde kalıyorum. Arife günü şehitlikte şehitlerin ve baba dostu Akif'in kabrinde Fatiha okudum. Şehit yakınları etrafımda toplandılar; devletin kendilerinin kapısını çalmadığından, evlatlarını şehit edenlerle meşgul olduğundan yakındılar. Ben orada iki mısra okudum. Bir soru üzerine, toprağı sıkınca şehit fışkıracağının anlatıldığını, bunun da Çanakkale şehitleri ile ilgili olduğunu söyledim. Akif bu mısraları daha çok Çanakkale için söyledi, öyle yorumluyorum. Şimdi beni edebiyattan imtihan edenler şunu düşünmeli: Ben bu edebiyatı çok iyi bilirim. Beni su parası, ekmek parası, başörtüsünden imtihan ettiler. Buradan da etmek isteyenlere şu şıkları söylüyorum: İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri, Fuzuli ve Yahya Kemal'i seçsinler. Ama ister sınıf geç, ister geçme, hepsinden önemlisi insanların edepten ve ahlaktan sınıf geçmesidir. Bana 'monşer' dediler, şimdi de İstiklal Marşı bilmiyor diye suç yüklüyorlar. Helal olsun, seviye buysa, diyecek lafım yok. Ben yine 'Sayın Başbakan' diyorum. Çünkü benim devlet terbiyem bu. Ama eminim birileri Sayın Başbakan'ın eline bir kâğıt veriyor falan ama bunların hiçbirine cevap veremiyorum. Bizim ailemizde Akif var, onunu emanetine hiçbir zaman ihanet etmedik. O şiirdeki bütün kelimelerin altına imzamı atarım; çünkü ben Türk oğlu Türk'üm başka hiçbir bayrağım, pasaportum ve başka millete tabiyetim olmadı.
Hürriyet

Çarkçı Ekmel 
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Mehmet Âkif'in kabrindeki görüntülerini miting alanında halka izleterek, "Monşer adayınıza bir zahmet İstiklal Marşı'nı öğretsinler. Çarkçı Kemal'i tanımıştım da, şimdi bir de çarkçı Ekmel çıktı. Ey profesör, senin her yerin profesör olsa ne yazar" dedi. Kahramanmaraş ve Manisa'da halka seslenen Erdoğan şunları söyledi: CHP Hitler'e sahip çıkmıştır, Mussolini'ye sahip çıkmıştır. Hatta Hitler'in safında yer almıştır. Bugün de Hitler'in izinden giden İsrail'e sahip çıkıyor. CHP kurulduğu andan itibaren İsrail'in yanında yer almıştır, bugün de yer almaya devam ediyor. Ah kardeşlerim, ah bu CHP var ya bize sığınan Azeri kardeşlerimizi Stalin'in askerlerine işte bu CHP teslim etmiş. Alçakça şehit edilmelerini işte bu CHP izlemiştir. Bu Bahçeli ne diyordu; benim evimin önüne çocukları gönderip çocuklara Andımız'ı okutacakmış. Hani kaldırdık ya. Sayın Bahçeli sen o çocukları ortak adayınızın evinin önüne gönder. O çocuklar artık gitsinler de sizin ithal monşer adayınıza bir zahmet İstiklal Marşı'nı öğretsinler. Çarkçı Kemal'i tanımıştım da, şimdi bir de çarkçı Ekmel çıktı. 'Ben orada böyle bir şey demedim' diyor. Şimdi size bunu izletiyorum, bu adamın da nasıl çarkçı olduğunu, nasıl yalan söylediğini bizzat izleyeceksiniz. Çok enteresan; güya bu profesör. 'Ben' diyor, 'Bir beyit okudum.' Ey profesör, bu beyit değil, kıta kıta. 4 mısradan oluşan kıta. Beyit iki mısradan oluşuyor. Sen daha bunu öğrenememişsin ya, senin her yerin profesör olsa ne yazar. Hiç olmazsa yalan söyleme ya, dürüst ol dürüst. 'Sürçü lisan ettik' de. Ey Bahçeli, gözü dönmüş şekilde arka arkaya sıraladığın hakaretler bu beceriksizliği saklamaz. Bahçeli bunun hesabını bu dünyada da vereceksin, öbür dünyada da vereceksin. Ama inanıyorum ki CHP'li kardeşlerim de MHP'li kardeşlerim de bu ithal adaya, İstiklal Marşı'nı bilmekten, tanımaktan aciz bu monşere oy vermeyecektir.
Hürriyet

Demirtaş: HDP'yi De Engellerim 
Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Gaziantep'te seçim çalışmaları yaptı. "Benim dışımda tabanın belirlediği aday yok. Eğer halk seçiyorsa, tek adayla seçime giriyoruz. Diğerleri kendi kendilerini seçtiler. Kendi kendilerini aday ilan ettiler" diyen Demirtaş, devletçi geleneğin iki aday çıkardığını ifade etti. Demirtaş, "Keşke alternatişerimiz, seçeneklerimiz çok olsaydı, toplumun farklı kesimlerinin göstereceği 10 adayla 20 adayla Cumhurbaşkanlığı seçimine girmiş olsaydık. Halk o zaman kendine yakın hissettiği adaya o verseydi" diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın kendisine oy vermeyenleri düşman gördüğünü, herkesin 'Padişahım çok yaşa' demesini istediğini söyleyen Demirtaş, "Ayrım gözetmeksizin devleti, herkesin devleti yapacağız diyoruz. Ben Cumhurbaşkanı olursam AKP'ye kan kustururum anlayışla aday olmadım. Yanlışlarını engellerim. Yarın bir gün ben Cumhurbaşkanı olduğumda benim partim HDP iktidarda olsa, yanlış yapsa onu da engellerim. Çünkü bu bizim için ilkesel bir durumdur" diye konuştu. Demirtaş'ın Gaziantep'teki mitinginin ardından araçlarıyla konvoy oluşturan partililere, kimliği belirsiz kişilerce tüfekle ateş açıldı. Tüfekten çıkan saçmaların isabet ettiği üç kişi, hafif yaralandı.
Vatan

Dört Bir Koldan Gazze'ye Yardım 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AFAD koordinasyonuyla Gazze'de yürütülen insani yardım faaliyetlerine ilişkin bilgi verirken "Bütün yüreğimle, bütün gönlümle lanetliyorum İsrail'i" dedi. İnsani yardımların ulaşması için Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılması gerektiğinin altını çizen Atalay, Mısır'ın kapıları kapatmasının Gazze'nin içine düştüğü durumun en önemli sebeplerinden olduğunu kaydetti. Bulabildikleri bütün kanalları kullanmaya özen gösterdiklerini anlatan Atalay şunları söyledi: "Şu anda hem gıda hem ilaç hem de diğer insani yardımlar konusunda yoğun çabamız var. 15 bin tonluk bir un gönderilmesi, BM ajansıyla yürüyor. Ayrıca Kızılay'ın 20 ton ilaç ve tıbbi malzemeyi Gazze'ye ulaştırması çok önemli. Kızılay 2 bin 500'e yakın gıda kolisini ulaştırdı. Gazze'ye yardım hesapları açıldı. Diyanet İşleri Başkanlığımız kampanya yürüttü. Bizim şu anda TİKA kanalıyla da 5 milyon dolarlık yardımımız, değişik yerlerden ulaştırılmaya çalışılıyor. Bunun içinde ilaç, hijyen malzemeleri vesaire var." Suriyeli sığınmacılarla ilgili konuşan Atalay, dilencilerle ilgili bütün valilere genelge gönderdiğini söyledi.
Akşam

DÜNYA 

Saldırılar İnsanlığa Karşı Savaş Suçu 
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, İsrail'in Gazze'ye yönelik yürüttüğü operasyonu, 'toplu katliam ve insanlığa karşı savaş suçu' olarak tanımladı. Açıklaması devlet yanlısı bir televizyon kanalında, İsrail'in Gazze'ye yönelik Koruyucu Hat operasyonunun 25'inci gününde canlı yayında okunan Kral Abdullah, uluslararası toplumu da bu müdahaleye tepkisiz kalmakla eleştirdi. Yazılı açıklamasında Kral, "Uluslararası camia, yaşananlara, sanki hiçbiri umurunda değilmişçesine kayıtsız. Hem de hiçbir mazereti olmayan bir sessizlikle" ifadelerini kullandı. Müslüman liderler ve uluslararası topluma, 'işlenen devlet terörizmi ve örgüt terörizmine karşı birlik olma' çağrısında bulunan Suudi Kralı, Mısır'la birlikte ateşkes sürecinde de yer alıyor. New York Times gazetesinde önceki gün yayınlanan bir makalede, Arap ülkelerinin Gazze'ye tepkisizliği için "sağır edici sessizlik" yorumuna yer verilmişti.
Hürriyet

4 Milyar Dolar'lık Yıkım 
Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yaptığı saldırıların bölgede doğrudan veya dolaylı olarak 4 milyar dolardan fazla maddi hasar verdiğini söyledi. İsrail'in daha önceki yıllarda düzenlediği saldırılara oranla en ciddi kayıpların yaşandığını belirten Hasaniye, Gazze'nin en kısa zamanda imarı için acil müdahale çağrısında bulundu. Tarım ve Sosyal İşler Bakanı Şevki el-İsa maaşların ödenmesinde gecikme olacağını ifade ederken Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi Gazze Şube Başkanı Rami Abduh, saldırılarda 180'i fabrika olmak üzere 250 işletmenin yıkıldığını söyledi. Saldırılarda 26 caminin tamamen yıkıldığını ve 93 mescidin hasar gördüğünü kaydeden Abduh, "Gazze'de 150 okul hasar gördü ve bazı üniversite binaları da vuruldu. Doğrudan hedef alınan hayır kurumlarına ait 18 merkez yıkıldı. 25 sağlık merkezinin hasar gördüğü saldırılarda 5 bin 238 ev tamamen yıkıldı, 30 bin 500 konut hasar gördü. 336 bin 500 Filistinli de evsiz kaldı" dedi. Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ise İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'dan fazla çocuk ve 170'i kadın yaklaşık 1500 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, 1630'u kadın olmak üzere 8 bin 375 Filistinli de yaralandı.
Türkiye

Yakın Mesafe Katliamı 
İsrail özel timleri, SS subaylarını aratmadı. Katil timler 10 gündür giriş-çıkışı yasakladığı Gazze'nin Han Yunus semtine bağlı Huzaa'da evlere tek tek baskınlar düzenleyerek Filistinlileri kurşuna dizdiği ortaya çıktı. Al Jazeera Türk'ün elde ettiği görüntülerde, İsrail Özel Kuvvetleri'nin Gazze'ye yönelik kara saldırılarında girdiği ilk bölge olan Huzaa'yı önce kuşatma altına aldığı daha sonra Filistinlileri yakın mesafeden kafalarına kurşun sıktığı ortaya çıktı. Katledilen Filistinliler'in kan izleri, duvarlara kadar sıçrağıdı görüldü. Öte yandan yoğun çaba ile ilan edilen 72 saatlik ateşkes 2 saat sürdü. Duruma, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını durdurmaması neden oldu. İsrail Başbakanı Netanyahu da, "Ateşkes olsun, olmasın tünelleri bombalayacağız" demişti. İsrail'in dünkü bombardımanlarında 160 Filistinli şehit olurken, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah bölgesinde bir İsrail askerinin kaçırıldığı açıklandı. Hamas, kaçırılan askerin takım komutanı olduğunu duyurdu. İngiliz vatandaşı Hadar Goldin adlı 23 yaşındaki askerin, Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un da "2. dereceden" akrabası olduğu iddia edildi. İsrail saldırılarını daha da şiddetlendirdi. ABD Başkanı Barack Obama, "İsrail'in savunma hakkını kullandığı" sözlerini yineledi ve kaçırıldığı iddia edilen İsrail askerinin serbest bırakılması gerektiğine işaret etti. Obama, "Hamas ateşkes istiyorsa askeri serbest bırakmalı" dedi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Hamas'ın esir aldığı İsrailli askeri "hemen ve koşulsuz" olarak serbest bırakması için Türkiye'den acil yardım istedi.
Star

Gaz Sızdı Yer Yarıldı! 
Tayvan'ın ikinci büyük kenti Kaohsiung'da meydana gelen bir dizi patlamada en az 25 kişi öldü, 270'den fazla kişi de yaralandı. Tayvan Başbakanı Jiang Yihuah, konuya ilişkin ilk açıklamasında, Kaohsiung'un Chianjhen bölgesinde yaşanan olayın, kanalizasyon sistemindeki gaz sızıntılarından kaynaklandığının tahmin edildiğini söyledi. Başbakan Jiang, komşu kentler Tainan ve Pingtung'dan yüzlerce asker ve itfaiye görevlisinin bölgeye konuşlandığın söyledi. Ulusal İtfaiye İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada da, "Yerel itfaiye birimi Perşembe günü gaz sızıntısı olduğuna dair ihbarlar aldı. Gece yarısına doğru meydana gelen bir dizi patlama yaklaşık 2-3 kilometrekarelik bölgeyi etkiledi" denildi. Çin resmi haber ajansı Şinhua ise, patlama öncesi kanalizasyon borularından 'gaz benzeri bir koku ve duman geldiğini' bildirdi. Ölenler arasında dört itfaiye görevlisinin de olduğu belirtilirken, kayıp 3 kişinin bulunması için çalışmaların sürdüğü açıklandı. Yerel yetkililer de medya aracılığıyla, halka evlerinde kalmaları çağrısında bulundu.
Vatan

9 Azeri Asker Çatışmada Şehit 
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çıkan çatışmada 9 Azeri asker hayatını kaybetti. Çatışmada Ermenistan ordusunun da kayıp verdiği belirtildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, önceki gece Agdam ve Terter bölgesinde Azerbaycan mevzilerine yaklaşmaya çalışan Ermeni kesif ve sabotaj birliklerinin tespit edildiği ve bunun üzerine çatışma çıktığı bildirildi. Bakanlıktan kayıp sayısıyla ilgili bilgi verilmezken, Azerbaycan APA haber ajansı, çatışmalarda dokuz Azerbaycan askerinin şehit olduğunu duyurdu. Savunma Bakanlığından yapılan bir diğer açıklamada, Gazah bölgesinde de Ermeni askerlerin ateşkes ihlali yapması nedeniyle Azerbaycan ordusundan Isa Almazov isimli bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi.
Akşam

SPOR 

Beşiktaş yönetimi, Sezer Öztürk ile kavga ettiği için geçen sezon kadro dışı kalan İbrahim Toraman'ın sözleşmesini 1 yıl uzattı. Ancak Toraman, başka bir kulübe kiralanacak. İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, kadro yapısı oturduğu için Bilic'in bu sezon da oynatmayı düşünmediği Toraman'a yeni bir öneri yaptığını söyledi. Çebi, "Feda yılında arkadaşları 1 milyon Euro alırken Toraman inanılmaz fedekârlık yaptı. Beşiktaşlılığı tartışılmaz olan Toraman için biz de yürekte fedakârlık yaptık. Kendisi ile konuştuk, 1 yıl kiralık olarak gidecek. Seneye her şey olabilir. Bu nedenle Toraman'ın anlayışından dolayı teşekkür ederiz. Çünkü o kaptanlığı gerekli şekilde yaptı" dedi
Hürriyet

Filenin Sultanları göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Ankara'da başlayan 2014 FIVB Dünya Grand Prix A Grubu ilk maçında Japonya'yı 3-0 yenen ay-yıldızlılar, günü de lider tamamladı. TVF Başkent Voleybol Salonu'nda oynanan maçın setleri 29-27, 25-19 ve 25-21 şeklinde Türkiye lehine sonuçlandı. Büyük heyecana sahne olan ilk seti özellikle Kübra Akman'ın blokları ve Gözde Sonsırma'nın sayıları sayesinde 29-27'lik skorla alan milliler, ikinci seti de 25-19 kazanarak 2-0 öne geçti. Üçüncü sete Japonya hızlı başladı ve 7-1 öne geçti. Çabuk toparlanan Filenin Sultanları, taraftarların da büyük desteğiyle önce farkı kapadı, ardından da öne geçerek 25-51'lik setle mücadeleden 3-0 galip ayrıldı. Grubun diğer maçında ise Rusya 3- 1'lik skorla ABD'yi mağlup etti. Türkiye bugün ikinci maçında ABD ile karşılaşacak.
Türkiye

Konya'da devam eden Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye çeyrek finalde Letonya'yı 78-53'lük skorla geçerek yarı finale yükseldi. Milliler son 4'e kalarak Dünya Şampiyonası vizesini de almış oldu. Düşük tempoda başlayan mücadelenin ilk çeyreğini 20-16 önde tamamlayan ayyıldızlılar, ikinci periyotta topu pota altına indirerek hücum etti. Furkan ve Oğulcan'ın da devreye girmesiyle etkili olan milliler devre sonunda soyunma odasına 39-30 üstün gitti. Üçüncü çeyrekte 13-4'lük seri yakalayan gençlerimiz 59-45 önde girdiği final bölümünde etkili oyunu sürdürdü ve maçtan 78-53'lük galibiyetle ayrıldı. Bu galibiyetle yarı finale yükselen ay-yıldızlılar bugün Hırvatistan'la karşılaşacak. Mücadele saat 20:45'ten itibaren NTV Spor'dan naklen yayınlanacak.
Türkiye

Galatasaray ve Eskişehirspor, Tarık Çamdal ile Erkan Zengin için kılıçları çekti, transferde sıcak görüşmeler başladı. Sarı-Kırmızılılar'ın patronu Ünal Aysal, "Eskişehirspor'un istediği yüksek bir rakam. Bunun yerine 4 milyon euro ve 2 oyuncu önerebiliriz" ifadelerinin ardından iki kulüp yöneticileri bir kez daha bir araya geldi. Para artı oyuncu teklifine sıcak baktıklarını belirten Es-Es cephesi sağ gösterip, sol vurdu ve hem takasta farklı bir ismi gündeme getirip, Trabzonspor kozunu da devreye soktu. NTV Spor'a konuşan Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan, "Tarık ve Erkan için 20 milyon TL (Yaklaşık 7 milyon euro) istedik. Tarık için oyuncu takası konusunda Galatasaray'dan Umut Gündoğan'ı, Trabzonspor'dan ise Emre Güral'ı talep ettik. Hafta başına kadar süre var. Geri adım atmayacağız. İstediğimiz rakam fazla değil" ifadelerini kulandı. Başkanvekili Ahmet Yalçın da, "Emre Çolak ve Yekta Kurtuluş gibi futbolculara sıcak bakıyoruz. Tarık ve Erkan'ı satmak zorunda değiliz" açıklamasıyla pazarlığa yeni bir boyut getirdi.
Star

Fenerbahçe'de Ersun Yanal'ın göreve gelmesinin ardından müthiş bir tasarruf devrinin yaşandığı ortaya çıktı. Sarı-Lacivertliler, Yanal'dan önce takımın başında olan Aykut Kocaman'ın görev yaptığı 3 sezonda transfere yaklaşık 77 milyon euro harcama yaparken, bu rakam sezon başında yapılan Diego Ribas transferine rağmen 13 milyon euroda kaldı. Kocaman'ın ilk yılında Mamadou Niang, Issir Dia, Miroslav Stoch, Caner Erkin'e 22 milyon euro bonservis ücreti ödenirken, Sarı-Lacivertliler 3 Temmuz sonrası da transfere 21 milyon euro harcamıştı. Kocaman'ın son senesinde ise takıma Raul Meireles ve Krasic gibi maliyeti yüksek oyuncular alınırken, 3 yıllık harcama 77 milyon euroya ulaştı. Ersun Yanal'ın gelmesinden sonra sadece Emmanuel Emenike için bonservis parası ödeyen Fener, Wolfsburg'la sözleşmesi sona eren Diego Ribas gibi bir yıldızı bedelsiz olarak kadrosuna katmasına karşın 2 yılda transfere sadece 13 milyon euro ödedi. Yanal, Kocaman'a göre kasada 64 milyon euro kalmasını sağlayarak müthiş bir tasarrufa imza attı.
Star

Hazırlık maçlarında istediği sonucu alamayan Trabzonspor, sahada hiçbir varlık gösteremiyor. Bu da Teknik Direktör Halilhodzic'in hiç hoşuna gitmiyor. Önceki gün hazırlık maçında Alman Köln'e 2-0 yenilen Fırtına'da Halilhodzic, oyuncularına ateş püskürdü. Boşnak Hoca, maç öncesi oyuncuları ile böyle konuşmadıklarını söyledi: "Gerçekten çok kötü bir futbol oynadık. İlk maçtaki gibi hayal kırıklığı içindeyim. Çok sinirliyim. Sahada hiçbir şey yapmadık. Onlarla böyle konuşmamıştık. Bu takım, bu grup, benim aradığım, istediğim gibi değil. Skor hiç önemli değil. Ama oynanan oyun çok kötü. Daha çok çalışmamız lazım. Yeni sezon böyle girersek hiçbir başarı kazanamayız." Halilhodzic, dünkü antrenmanda da adeta çıldırdı. Yapılan hatalar sonrası çok sinirlenen Boşnak Hoca, oyuncularını sert şekilde uyardı. Tecrübeli teknik adam, özellikle yeni transfer Turgut'a "Yeteneklerini ve oynama isteğini bize göstermelisin" diye sert çıkıştı. Adeta barut fıçısını andıran Boşnak Hoca, antrenman sonrası transferlerdeki son durumla ilgili de Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu ile görüştü.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme