3 Ağustos 2014 Pazar

03.08.2014 Genel Gündem03.08.2014 Pazar

GÜNDEM

Hava Karardı, Gök Yarıldı 15 Dakikada 25 Kilo Yağdı 
İstanbul'un Silivri, Avcılar, Beylikdüzü gibi batı ilçelerinde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, öğle saatlerinde doğuya yöneldi. Aniden bastıran yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Yağış nedeniyle yollarda su birikintileri oluşurken, kazalar meydana geldi. Avcılar ve Bağcılar bölgesinde su baskınlarına yönelik yardım vatandaşlar itfaiyeyi arayarak yardım istedi. Eminönü'nde ise vatandaşlar birden bastıran şiddetli yağış nedeniyle Mısır Çarşısı'na sığındı. Sağanak nedeniyle Taksim yeraltı tünelini de su bastı. Turistleri taşıyan bir araç tünelde mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri tarafından turistler kurtarılırken İstiklal Caddesi de göle döndü. Şiddetli yağışla birlikte hortum da çıktı. Kasımpaşa, Haliç kıyılarında görülen hortum birçok binanın çatısını uçurdu. Çatılardan düşen kiremitler araçlarda hasara yol açtı. 15 dakikada metrekareye 10-25 kg yağmur düşerken, AKOM, İtfaiye, Yol Bakım ve İSKİ komutalarına 2 saat içerisinde 244 su tahliyesi müracaatı oldu. Cadde ve sokaklarda biriken sular özellikle sürücülere zor anlar yaşattı. Bazı bölgelerde altyapı eksiklikleri nedeniyle ortaya sel manzaraları çıktı. Bağcılar Fatih Mahallesi'nde kanalizasyon şebekesi tıkanınca asfalt, kağıt gibi yarıldı. Yağışın en etkili olduğu yerlerden biri de Üsküdar sahiliydi. Vapur iskelelerinin bulunduğu bölgede etkisini gösteren yağış nedeniyle bazı işyerleri, cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Anadolu yakasında etkili olan sağanak yağış, Ümraniye'de su baskınlarına neden oldu.
Vatan


Yetkisini Aşarak Bilgi İmha Etti 
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, 2009-2013 arasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından hizmete sunulan 'bilişim' projelerine dair iddiaları araştırdı. Müfettişler, kullanıcılarına ait muhafaza edilmesi gereken işlem bilgileri ile 10 Mayıs 2013'te hizmete sunulan İRİS projesinden önce kullanılan İstihbarat Değerlendirme Analizi (İDEA) projesine ait kullanıcı işlem bilgilerinin imha edilmesi iddiasını inceledi. Emniyet'teki 'paralel yapı' operasyonunun başlamasını sağlayan raporda, dönemin İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek'in onayından bir gün sonra 10 Ekim 2009'da, log kayıtlarının imha edildiği ve 6 gün sonra da Ramazan Akyürek'in görevinden ayrıldığı belirtildi. Raporda, şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Akyürek'in görevden alınmasından 6 gün önce, projelere ait kullanıcı işlem bilgilerini imha ettirdiği, böylece yetki aşımı yapılmak suretiyle İçişleri Bakanı tarafından onaylanan yönetmeliğin en önemli maddelerinden birini, teknik ve hukuki bir temele dayanmaksızın ve genel bir yorum yapılmak suretiyle fiili olarak değiştirdiği tespit edildi. Yetkisini kötüye kulanan ve suç işleyen görevlileri tespit etmede en önemli delil olan log verileri imha edildi."
Vatan

Ergenekon'da Söz Yargıtay'da 
Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yapılan yasal değişiklikle kapatıldı. Davanın gerekçeli kararını yaklaşık 8 ayda tamamlayan Mahkeme, 3 Nisan 2014'te de gerekçeli kararını açıkladı. Ardından HSYK, kararnameyle hakimlerin görev yerlerini değiştirdi. Dosya da mahkemenin kapatılmış olması nedeniyle İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, hazırlanan 16 bin 600 sayfalık gerekçeli kararı sanıklar ve avukatlarına gönderdi. Gerekçeli karar PDF formatında ve ıslak imzasız olarak CD'ye yüklenerek taraflara tebliğ edildi. Sanıklar ve avukatları kararın, usule uygun olarak tebliğ edilmediğini belirterek kararı mahkemeye iade etti. Mahkeme de bunun üzerine sanıklara ve avukatlarına, dava hakimlerince imzalanmış bir kararın imzalı ve mühürlü örneğini taranarak dijital ortama aktarılmış kopyasını gönderdi. Sanık avukatları da yine itiraz ederek kararın imzalı, mühürlü ve basılı olarak kendilerine gönderilmesini istedi. Mahkemenin kararına itiraz eden aralarında emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da olduğu 244 kişinin temyiz başvurusunu Yargıtay inceleyecek. Mahkeme, avukatların gerekçeli temyiz dilekçelerini Yargıtay'a göndermelerini bildirdi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 6332- 88, 7161   
ABD Doları 2, 1318-2, 1332/  Euro 2, 8632-2, 8656/ İngiliz Sterlini 3, 5877-3, 5909

1 Haftada 50 Bin Kişi Taşıdı 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Temmuz'da açılışı yapılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT), hızlı ve konforlu seyahat imkanıyla vatandaşlardan tam not aldı. Vatandaşlar, 27 Temmuz Pazar günü ilk seferini yapan YHT'lere büyük ilgi gösterdi. İlk hafta ücretsiz olacağı duyurulan Ankara-İstanbul YHT, tam kapasite hizmet verdi. 3 Ağustos pazar gününe kadar tüm biletlerin ilk günden tükendiği YHT'de 1 hafta boyunca yaklaşık 50 bin yolcu taşındı. Hizmete yeni girmesine rağmen YHT seferlerinde herhangi bir aksama, gecikme ya da teknik arıza yaşanmaması da vatandaşları memnun etti. Ankara'dan belirlenen saatlerde hareket eden YHT'ler, yolcularını 3.5 saatte İstanbul'a ulaştırdı. Yolculuk süresinin kısa ve konforlu olması dolayısıyla YHT'yi tercih ettiklerini ifade eden bazı vatandaşlar, bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini dile getirdi Ticaretle uğraşan 53 yaşındaki Abdülhamit Gürbüz de Ankara-Eskişehir YHT ile daha önce seyahat ettiğini ve çok beğendiği için İstanbul'a giderken de YHT'yi tercih ettiğini söyledi. Gürbüz, "Hükümetimiz güzel hizmetleri sunuyor" dedi. YHT'nin bilet fiyatını yüksek bulduğunu ifade eden Gürbüz, bu hizmetten herkesin yararlanabilmesi için fiyatların düşürülmesini istedi. Yolculardan 42 yaşındaki Sevim Meşeci de, "Hızlı ve konforlu" dedi. Meşeci, YHT'leri tercih edeceğini söyledi. 60 yaşındaki Kadriye Şahin de İstanbul'a ulaşımın yarı yarıya kısalması nedeniyle YHT'yi tercih ettiğini anlatarak, ilk kez yolculuk yaptığı YHT'den çok memnun kaldığını kaydetti
Hürriyet

"Felaket Tellallarının İstediği Kriz Çıkmaz" 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de felaket tellallarının istediği şekilde krizin çıkmayacağını belirterek, tüm engellemelere ve ayak oyunlarına rağmen ilerlemenin hız kesmeden sürdüğünü söyledi. Arjantin'in borcunu ödeyememe durumuna dikkati çeken ve 32 yılda 3. defa aynı durumun oluştuğunu ifade eden Zeybekci, göreve geldiklerinde "kriz" söylentilerini hatırlatarak, "Türkiye'de bu felaket tellallarının istediği şekilde krizin çıkmayacağını söyledik. Çıkamaz da zaten. Türkiye emin adımlarla yoluna devam ediyor. 2014 yılı sonu itibariyle hedefimiz olan yüzde 6.4'lük cari açığı beklentilerin ötesinde yüzde 6'dan düşük gerçekleşerek, Türkiye ekonomisinin sağlamlığının ve gelecekle ilgili beklentilerinin ne kadar olumlu, ne kadar iyi olduğunu gösterecektir" dedi. Irak'ta yaşanan gelişmelerin ihracata etkisini de değerlendiren Zeybekci, IŞİD terör örgütünün oluşturduğu karışıklığın Türk ihraç ürünleri üzerine büyük etkisinin olduğunu belirtti. Irak'a ihracatta yüzde 46 oranında düşüş yaşandığını bildiren Zeybekci, fakat bunun malların başka kaynaklardan karşılandığı anlamı taşımadığını, talep erteleme durumunun söz konusu olduğunu vurguladı. Irak'ta sistemin yavaş yavaş oturmaya başladığını, başbakanlık seçimlerinin ardından her şeyin daha da yoluna girmesini beklediklerini dile getiren Zeybekçi, "Tüm satın almaların hızlı bir şekilde talep edilmeye başlanılacağına inanıyoruz. Irak'ta her şey çok kötü giderse yıl sonu itibariyle yaklaşık 2,5 milyar dolar ihracatımızın geri gelmesini bekliyorduk. Türkiye için önemli olan nakliyecilik sektöründe 600 bin tırın Irak'a giriş çıkışı var. Bunun yarı yarıya düştüğü zaman hizmet gelirlerinden de 500 milyon dolar gelir kaybını bekliyorduk. Son 5 ayda düzelme olmaması halinde 3 milyar dolar civarında bir gelir kaybı düşünebiliriz. İnşallah önümüzdeki aylarda hızlı bir şekilde düzelme olacak" diye konuştu.
Türkiye

Otomotiv 7 Aydaki İhracat Hızıyla 2005 Yılını Solladı 
Türkiye'nin ihracat artış hızının üzerinde büyüme kaydeden otomotiv sektörü ocak-temmuz döneminde yüzde 9,7'lik artışla 13 milyar 708 milyon 978 bin dolarlık dış satıma ulaştı. Bu 7 aylık performansla 2005 yılı toplam otomotiv ihracatını geride bırakan sektörün başarısında AB ülkelerindeki ekonomik toparlanma etkili oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre otomotiv sektörü, 2013'ün ocak-temmuz döneminde 12 milyar 495 milyon 294 bin dolar olan dış satımını, bu yılın aynı sürecinde yüzde 9,7'lik yükselişle 13 milyar 708 milyon 978 bin dolara taşıdı. Sektör, Türkiye'nin bu dönemdeki 92 milyar 711 milyon 423 bin dolarlık toplam ihracatından yüzde 14,8 pay alarak açık ara liderliğini sürdürdü. Otomotivi, yüzde 12 ile "hazır giyim ve konfeksiyon", yüzde 11,3 ile "kimyevi maddeler ve mamulleri", yüzde 8,7 ile "çelik" izledi. Otomotiv sektörü, geçen sene temmuz ayında 1 milyar 952 milyon 619 bin dolar olan ihracatını ise bu yıl aynı dönemde yüzde 2,1'lik artışla 1 milyar 994 milyon 291 bin dolara çıkardı. Bu, Orta Doğu'daki olumsuz gelişmeler ve tatil dönemi sebebiyle sektörün yılbaşından itibaren aylık bazda kaydettiği en düşük artış oranı oldu. Yıla, ocaktaki yüzde 6,8'lik artışla başlayan, şubatta yüzde 2,9 ve martta yüzde 14,2'lik artışlara imza atan sektör, nisanda ise yüzde 18,7'lik yükselişle aylık bazda 2014'ün en yüksek artış oranına ulaşmış, mayısta yüzde 11,5 ve haziranda 12,8'lik büyüme kaydetmişti.
Türkiye

Türkiye Enerjide Büyük Oyuncu 
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Türkiye'nin bölgede ve dünyada daha önemli bir enerji oyuncusu olmasına yönelik attığı adımların son derece önemli olduğunu söyledi. Dünyada enerji arz ve güvenliğinin ülkelerin geleceğindeki önemi gün geçtikçe daha da artarken ülkeler de jeopolitik konumlarının yanı sıra enerji yatırımlarını çeşitlendiriyor. Türkiye de bu konuda özellikle son yıllarda büyük çaba içerisinde. Tükettiği doğalgazı aynı zamanda üretme zorunluluğundan hareketle Türkiye'nin, Şahdeniz Projesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı vasıtasıyla British Petrol'den sonra ikinci büyük ortak olduğunu ifade eden SOCAR Türkiye Başkanı Yavuz "1.5 milyar dolar bedelle Total'e ait hisseyi satın aldı. Ayrıca Hazar Denizi'nden çıkacak doğalgazı İtalya'ya bağlayacak Güney Gaz Koridoru projesinde de Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ayağında hissesini yüzde 30'a çıkarttı. Dolayısıyla Türkiye çok büyük bir atılım yaptı. Türkiye'nin bölgede ve dünyada daha önemli bir enerji oyuncusu olmasına yönelik attığı bu adımlar son derece önemli" diye konuştu. Türkiye'nin, etrafındaki enerji kaynaklarını Avrupa ve dünya ile buluşturma noktasında son derece kararlı adımlar attığına işaret eden Yavuz "Hem kendi enerji arz güvenliğini sağlamada hem de Avrupa ve dünya barışı noktasında çok önemli katkılar yapıyor. Çevremizdeki Suriye, Irak meseleleri maalesef Türkiye'nin bu arzularının gecikmesine neden olsa da eninde sonunda bu enerji kaynaklarının, dünya ile Türkiye üzerinden buluşmaktan başka çaresi yok" ifadelerini kullandı. Yavuz, Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin, Türkiye'nin stratejik konumunu dünya açısından çok daha önemli hale getirdiğini kaydederek, "Ardahan'dan gelip Edirne'den çıkacak olan bin 800 kilometrelik TANAP projemiz hızla devam ediyor" dedi.
Star

Denetim 10 Numara Yağ Kullanımını Azalttı 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, standart dışı akaryakıt ve 10 numara yağ kullanımının, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele eden diğer kurumların almış oldukları yasal ve idari önlemler ile saha denetimleri sonucunda önemli ölçüde azaldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, madeni yağın yasa dışı kullanımının engellenmesi maksadıyla son dönemde önemli düzenlemelerin hayata geçirildiği ifade edildi., Alınan önlemlerin bazıları şöyle: Akaryakıt kaçakçılığına ilişkin adli ve idari cezalarda artışa gidildi. Baz yağı ve solvent gibi, aynı zamanda 10 numara yağ yapımında kullanılan bazı mallarda gümrük idaresine ve yurt içi teslimlerde vergi dairesine verilecek olan indirimli teminat oranları yüzde 5'den yüzde 25'e yükseltildi. Akaryakıt harici petrol ürünlerinde tecil-terkin uygulaması kaldırılarak yerine verginin tahsili ve iadesi sistemi getirildi. Böylece söz konusu ürünlerin amacı dışında, hukuka aykırı olarak piyasaya arz edilmesi faaliyetlerinin önüne geçildi.
Star

Bayramda Elektrik Tüketimi Azaldı 
Bayramda vatandaşların tatile çıkması ve sanayi kuruluşlarının kapanması nedeniyle elektrik tüketimi azaldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de bir hafta arayla elektrik tüketiminde yılın en düşük ve en yüksek tüketim seviyelerine ulaşıldı. 23 Temmuz'da 813 milyon kilovatsaatle elektrik tüketiminde tarihi rekor kırılırken, ramazan bayramının ilk gününde ise 544 milyon kilovatsaatlik elektrik tüketimiyle yılın en düşük rakamı kaydedilmiş oldu. Tüketimin en düşük seviyeye düştüğü 3 günlük Ramazan Bayramı'nda ilk gün 544 milyon 835 bin kilovatsaat, ikinci gün 551 milyon kilovatsaat, üçüncü gün de 585 milyon kilovatsaatlik tüketim gerçekleşti. Yılın en düşük tüketiminin gerçekleştiği 28 Temmuz'da, Temmuz aylarının en düşük elektrik ithalatı da gerçekleşmiş oldu. Daha önce yılın en düşük elektrik tüketimi yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'ta 561 milyon kilovatsaat olarak hesaplanmıştı.
Vatan

Sanal Alışverişlere Kişisel Bilgi Yasağı 
İnternetten alışveriş yaparken kişisel bilgi ve hassas ödeme bilgilerinin korunması tüketicileri tedirgin eden en önemli konuların başında. Bu bilgilerin e-ticaret siteleri tarafından kaydedilip kaydedilmediği veya başka mecralarla paylaşılıp paylaşılmadığı sorusuna görül rahatlığıyla olumlu yanıt vermek güç. Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak'a göre e-ticarette hassas ödeme bilgisinin korunduğu işlem sayısı Türkiye genelinde elektronik ortamda yapılan işlemlerin sadece yüzde 10-15'ini oluşturuyor. Geri kalan işlemlerde ise tüketiciler çok büyük bir risk ile karşı karşıya. Ancak geçen ay kabul edilen özellikle e-ticaret faaliyetinde bulunan kurumları ilgilendiren 6493 sayılı kanun ile e-ticaretin daha güvenli bir yapıya kavuşacağının altını çizen İbrahim Durak, "Yeni yasa e-ticaret sitelerine 'kişisel bilgiyi alabilirsin ama başkası ile paylaşamazsın' ve 'hassas ödeme verisini tutamazsın, işleyemezsin ve kaydedemezsin' diyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Işid Erdoğan'ı Rehin Aldı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "IŞİD aslında bir başka kişiyi rehin almış, Ortadoğu'nun şamar oğlanına döndü" dedi. Tokat'a gelen Kılıçdaroğlu, soruları yanıtlayarak, özetle şunları söyledi: (Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın IŞİD'in elindeki Türk Konsolosluğu rehinelerin bugün, yarın serbest kalabileceği yönündeki açıklamasıyla ilgili) Zamanında Musul Konsolosluğu'nun boşaltılması yönünde hükümet uyarılmasına rağmen boşaltılmadı, bu yüzden 49 vatandaşımız rehine. Orada bayrağımız indirildi ama Erdoğan'dan ses çıkmadı. IŞİD'e 'terör örgütü' diyemedi. Kendi bayrağı indirilecek, vatandaşı rehine alınacak ama sesi çıkmayacak. IŞİD aslında bir başka kişiyi rehin almış durumda. O da Recep Tayyip Erdoğan. Neden uyarıldığı halde Musul Konsolosluğu boşaltılmadı? Şimdi oradaki vatandaşlarımızın serbest bırakılmasından dolayı seviniyoruz. Asıl sorulması gereken, hangi gerekçe ile zamanında boşaltmadınız orayı? Şimdi bunu kendi siyasi kariyeri için kullanmaya çalışacak. Nasıl? Bayrağı indirildiği için mi? O nedenle bir pazarlık var, görüşmeler var onu biliyoruz. IŞİD'le bir pazarlık var. IŞİD'in elinde silahlar var. Silahların da Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini de iyi biliyoruz. Türkmenlere yardım gidiyor dediği de yanlış. Onlara yardım gittiği de yok. Zaten Türkmen liderler de 'Bize yardım falan gelmedi' diyor. Türkiye, Ortadoğu'da bataklığa sürükleniyor, bu konuda herkesin oturup şapkayı önüne koyup düşünmesi gerek. Askerlerin başına çuval geçirildi, ses yok. Musul Konsolosluğu'nda 49 vatandaşımız rehin alındı, ses yok. Bayrağımız indirildi, ses yok. Nasıl bir tablo bu? Ortadoğu'da itibarı sıfır olan bir Türkiye var. Erdoğan dünyanın lideriymiş. Dünyanın liderine bakın. Allah'ın büyüklüğüne bakın. Kendi ağzıyla diyordu 'Telefon açıyorum Obama'ya telefonuma çıkmıyor. Abdullah Gül Bey'e rica ettim bari sen telefon et diye.' Böyle lider olur mu? Yalnız kalmış, Ortadoğu'nun şamar oğlanına dönmüş bir lider.
Hürriyet

Çekilmeyi Kurul İzleyecek 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın önceki gün "Yeni yol haritası daha somut olacak" sözleriyle nitelendirdiği, Hürriyet'in de 5 Temmuz'da "PKK'nın 2'nci geri çekilme dönemini başlatacağı" haberiyle duyurduğu 'Çözüm Süreci'nin yeni aşaması için terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeni bir 'mektuplu çağrı' yapması olasılığı öne çıkıyor. Öcalan, 21 Temmuz'da kardeşi Mehmet Öcalan'la yaptığı görüşmede Çözüm Süreci'nin geleceğine ilişkin "Önümüzdeki hafta kritik" mesajı vermişti. Öcalan'ın 'kritik' vurgusu yaptığı haftada, Öcalan ile devlet heyeti buluştu. Bayramdan önceki buluşmada, Atalay'ın da vurguladığı 'yol haritasının kronolojisi' ele alındı. Öcalan, devlet heyetiyle yaptığı değerlendirmeleri, HDP'nin İmralı'ya yapacağı ziyarette paylaşacak; HDP heyeti de İmralı'ya Kandil'in mektubunu götürecek. Haziran ayı sonunda Öcalan'ın mektubu Kandil'e ulaştırılmıştı; KCK yönetimi de yaklaşık 1 ay süren tartışmalarının sonucunda 'cevap mektubu' hazırlamıştı. Kandil'in sürece yönelik beklenti ve önerilerini 'cevap mektubu' aracılığıyla öğrenecek olan Öcalan'ın, sürecin geleceğine yönelik kamuoyuna açıklanmak üzere bir 'çağrı metni' kaleme alması güçlü olasılık. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün çağrı için uygun olabileceği ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Öcalan'ı ziyaret etmek isteyen HDP'nin, İmralı'ya gidişi ise seçim sonrasına kalabilir. Öcalan'ın devlet heyetiyle görüşmesinin, HDP tarafına yansıyan detaylarına göre de seçimlerin ardından 'ilk adım' olarak 'İzleme Kurulu' oluşturulması öngörülüyor. Yaklaşık 30 kişiden oluşması beklenen kurul, hükümet ve devlet kurumlarının yanı sıra Kandil ve Avrupa'daki KCK birimleriyle de görüşecek. Öcalan'la da görüşebileceği belirtilen kurulun, önemli görevleri arasında, PKK'nın eylülde başlatması beklenen 2'nci geri çekilme döneminin koordinasyonunu sağlamak da olacak. Kurul, geri çekilmeyi alanda izleyecek. Örgüt mensubu yaklaşık 2 bin kişinin sınırdışına çekilmesinin ardından, öncelikli olarak Irak Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan 'sivil' PKK'lıların da geri dönüşünün başlaması, geri dönecekler arasında Mahmur Kampı'nda yaşayanların da olması planlanıyor.
Hürriyet

Sizin Dininiz Size Benim Dinim Bana 
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, laiklik ve demokrasinin iki temel kuralları olduğunu belirterek, "Lekum dinikum veli dini. (Sizin dininiz size benim dinim bana, ayeti). Demokrasi ise fikir, teşebbüs ve inanç hürriyetidir. Bu iki kural toplumda da huzur oluşturur, Türkiye'nin itibarını da artırır. Bunlar özel hayata dahi karışıyorlar, bunlar şaşırmışlar" dedi. Seçim turunu dün Hatay'da sürdüren İhsanoğlu, Samandağ'da Hz. Hızır türbesini ziyaret etti. Büyük ilgi gören İhsanoğlu'na vatandaşlar, bereket getirmesi dileğiyle pirinç ve kolonya savurarak sevgi gösterisinde bulundu. İhsanoğlu, Samandağ'da Gezi protestolarında ölen Abdullah Cömert'in adı verilen parkta halka hitap etti: "Bu güzel karşılamayı hayatımda hiç unutmayacağım. İlk kez güzelliğin sembolü kolonya, bereketin sembolü pirinçle beni karşıladınız. 'Şükran fikom' (Size teşekkür ederim). Biz kardeşlik istiyoruz, Suriye ile Irak ile. Orta Doğu'da komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. İçerideki rahat, huzur ve refahımız ancak komşularda da olursa olsun. Ama orada ateş varsa bu olmaz. Bizi düşman etmek isteyenlerin bu oyunu pazar günü bozacağız." STK'larla buluşan İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'Çarkçı Ekmel' ifadesine Hucurat Suresini Arapça okuyup tercümesini yaparak yanıt verdi: "Bir kişi diğerini alaya alıp hor görmemeli der. Bunu iman edenlere söylüyor. Biz iman ediyoruz. Asla birbirinizi itibardan düşürmeyin, lakap takmayın diyor. Dün biri bana lakap taktı. Allah bunu sapıklık gibi anlayışta görür. Bundan vazgeçmeyene de zalim der. Çarkçı bilmem. Gemiciğim yok, gemim yok. Bu bir cumhurbaşkanlığı yarışı çelebice yapılmalı. Ben böyle yapıyorum. Çünkü Türk oğlu Türküm. Geleneklerimiz de budur. (Ekmek sloganıyla alay edilmesi) Ekmekle alay edenleri yakında Allah çarpacak inşallah."
Hürriyet

İsrail Kana Doymaz 
Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Köşk turları kapsamında Balıkesir ve İzmir'de halka hitap etti. Konuşmasını büyük oranda İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçuna ayıran Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi: İsrail dün sağlanan ateşkese uymadı. Bunlar kana doymaz. Ama o doyamadıkları kanda boğulacaklar. Çocuk, kadın, yaşlı demediler ölüm yağdırdılar. Dünya yüzlerce çocuk bin 500 kişi öldükten sonra çok cılız şekilde ilgilenmeye başladı. Zulüm ile abad olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. O masum çocukların ahı, o masum annelerin feryadı er ya da geç İsrail'den sorulur. Uluslararası toplum İsrail'in şımarıklığının, hukuk tanımazlığının, bu soykırım sevdasının mutlaka önüne geçmelidir. İsrail, Hitler'i aratmayan bir soykırım yaparken ne Orta Doğu'ya ne de dünyaya asla barış gelemez. Asla adaletten söz edilemez. Polisimiz Taksim'de cam çerçeve kıran, sokaktaki insanlara saldıran vandallara biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdiğinde Batılı medya ayağa kalkıp günlerce bunu konuşuyordu. Ey ABD ey Avrupa sen de konuşuyordun. ABD, Avrupa neredesin. Çünkü bu başka bir türlü ittifak.Gazze'de bin 500'den fazla insan hayatını kaybetti. Şimdi 1 tane askerleri esir alındı diye İsrail, feryat ediyor. Peki, sen 1 tane askerinin esir alınmasını konuşuyorsun da bu bin 500 şehidin, 7 bini aşkın yaralının hesabını kim verecek. Seninki can da öbürküler patlıcan mı? MHP Genel Başkanı'nın yaptığı en iyi iş boyun eğmek, vagon olmak ve hakaret etmek. Ne Kılıçdaroğlu ne de Bahçeli'nin bir tane başarısını göremezsiniz. Ben Kılıçdaroğlu'nun çakma olduğunu biliyordum da bunun çakma olduğunu yeni öğrendim. İsminin önünde Profesör olması seni bir yere getirmez. Adam gibi adam olacaksın, dürüst olacaksın
Akşam

DÜNYA 

Gazze İçin Ankara'da Sürpriz Buluşma 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, kayıp İsrail askeri Hadar Goldin'in bulunması için yardım istediği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye dün akşam geç saatlerde Ankara'da sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Dışişleri Konutu'ndaki görüşmeyi, iki bakanın önceki gün bozulan ateşkes sürecinden sonra yaptıkları telefon konuşmasında kararlaştırdıkları öğrenildi. Davutoğlu-Atiyye görüşmesinde Gazze'de ateşkes sağlanmasına yönelik ortak çabalar değerlendirilirken, buluşmanın gerçekleştiği saatlerde İsrail Ordusu'nun Gazze'nin bazı kesimlerinden çekilmeye başladığı haberlerinin gelmesi dikkat çekti. Görüşmede, Hamas'ın "Kaçırıldıysa İsrail bombardımanında ölmüş olabilir" dediği İsrailli askerin bulunması için nelerin yapılabileceğine dair görüş alışverişi de oldu. El-Atiyye, Ankara'ya gelmeden önce, Davutoğlu, Amerikalı mevkidaşı John Kerry'le de telefonda görüşerek durum değerlendirmesi yaptı. Kalıcı ateşkesin sağlanması için dün geç saatlere kadar süren Davutoğlu-Atiyye görüşmesinden çıkan fikirlerin Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'e de aktarılması bekleniyor. Davutoğlu, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, ateşkes sağlanmasının şart olduğunu belirterek, "Aksi takdirde ateşkes olmadan müzakere ortamı olmuyor" demişti. Dışişleri kaynakları el-Atiyye'nin Ankara'ya çalışma ziyareti kapsamında geldiğini, Gazze dışında Irak ve Suriye'deki gelişmelerin de görüşüldüğünü belirtti
Hürriyet

'Operasyonlara Devam Edeceğiz' 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün akşam düzenlediği basın toplantısında Hamas'ın tünelleri yok edilene kadar operasyonun süreceğini açıkladı. Bu açıklama öncesi İsrail ordusu, Gazze'deki tünellerin bugün itibarıyla tamamen imha edileceğini duyurmuştu. Bu arada, İsrail kara birliklerinin Gazze'nin içindeki bölgelerden çekilmeye başladığı haberleri geldi. Askeri uzmanlar, gelişmeleri, İsrail'in kara harekâtını bitirip, tank ve top atışına ve hava saldırılarına devam edeceği şeklinde yorumladı. Netanyahu konuşmasında ABD ve Avrupa Birliği'ne de Gazze operasyonuna verdikleri destek için teşekkür etti. İsrail Başbakanı'nın açıklamalarına Hamas'tan cevap gecikmedi. Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, "Hedeflerimize ulaşana kadar direnişimiz devam edecek" dedi. Hamas'ın başlıca talebi Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması…
Hürriyet

Halep'te Sahabe Kabrini Bombaladı 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Suriye'nin Halep şehrinde 2 türbeyi bombaladığı bildirildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi Halep basın sorumlusu Tahsin Ahmed, "IŞİD örgütü, Halep'in Mercidabık beldesindeki Emevi halifelerinden Süleyman Bin Abdülmelik türbesi ile Abdullah bin Musafi adlı sahabenin türbelerini bombaladı" dedi. Ahmed, IŞİD'in Halep'in kuzeyindeki birçok yerde de mezar ve türbeleri bombaladığını bildirdi. Vehhabiliğe yakınlığıyla tanınan IŞİD, Irak'ta da çok sayıda türbe ve camiyi yerle bir etmişti. Bu arada, Irak'ın Musul kentinin Zummar nahiyesinde, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların peşmerge mevzilerine saldırmasıyla çıkan çatışmalarda 62 IŞİD militanıyla 1 peşmergenin öldüğü bildirildi.
Türkiye

Gazze Katliamına Kayıp Asker Vizesi 
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 26. gününde dün taraflar arasında varılan 72 saatlik koşulsuz insani ateşkesin yürürlüğe girdikten kısa bir süre sonra sonlandırılmasının yankıları sürüyor. Kayıp asker iddiası hakkında ABD Başkanı Barack Obama, Hamas'ın barışı garanti etmemesi durumunda yeni bir ateşkes sağlanmasının zor olacağını belirterek derhal 'serbest bırakılmasını' istedi. Hamas ise askerin muhtemelen öldüğünü söyledi. İsrail yönetimi, kayıp askeri hakkında Beyaz Saray'ın olayı "barbarlık" olarak açıklamasıyla, artan katliamlar nedeniyle zayıflayan Batı desteğini yeniden güçlendirerek Gazze bombardımanlarını şiddetlendirdi. Şehitlerin sayısı bin 660'a, yaralı sayısı ise 10 bine yaklaştı. İsrail ordusunun Perşembe gecesinden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 182 kişi öldü, çoğunluğu çocuk 545 kişi de yaralandı. Savaş uçaklarının Gazze ve Refah'a düzenlediği hava saldırılarında da 9'u aynı aileden 19 kişi hayatını kaybetti, 55 kişi yaralandı. Refah'taki Ebu Yusuf Hastanesi İsrail saldırıları nedeniyle boşaltıldı, hastalar tedavi edilemedi. Refah'ta saldırıya uğrayan bölgelerde arama-kurtarma çalışmaları sürdürülürken, kentin doğusundan 12 ceset ve 50 yaralı çıkarıldı. Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları, kara saldırılarının başladığı 17 Temmuz'da Şucaiyye'de tek operasyonda 30 İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Öte yandan İsrail'in Haaretz gazetesi, Hamas'a ait tünellerin çoğunluğunun imha edildiğini, kara birliklerinin de Gazze'den çekilmeye başladığını iddia etti. Hamas yetkililerinden Usame Hamdan, "Resmi açıklama yapılıncaya kadar yorum yapmayacağız" dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise "Ordumuz görevini sürdürecek" diye konuştu.
Star

Huza'da Gizemli İnfaz 
Amerikan Daily Beast internet sitesinin muhabiri Jesse Rosenfeld, Gazze'deki bir evde infaz edilmiş 6 kişinin cesetlerini bulduklarını belirtti. Rosenfeld, geçen perşembe ilan edilen geçici ateşkes sırasında Huza'ya girebildiklerini, bu sırada evlerden birisinde çürümeye başlamış 6 ceset bulduklarını yazdı. Evin sahiplerinin günler önce bombardıman nedeniyle bölgeden ayrıldığını kaydeden Rosenfeld, kurbanların kurşuna dizilerek öldürüldüğünü vurguladı. Cesetlerin yanında İsrail üretimi kurşun kovanları bulunduğunu söyleyen muhabir, buna karşın infazın İsrail askerlerince yapılıp yapılmadığını bilemediklerini ifade etti. Rosenfeld, kurbanların Hamas'ın muhbirlikle suçladıktan sonra öldürdüğü kişilere de ait olabileceğini sözlerine ekledi.
Vatan

Türkmenler Vuruluyor 
Suriye'de Bessar Esad rejimine ait birlikler, Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesine hava destekli saldırı düzenledi. Rejim güçleri, muhaliflerin kontrolündeki Bayırbucak Türkmen bölgesine önceki geceden itibaren uzaktan attığı havan topu ve füzelerle saldırı başlattı. Savaş uçaklarının da destek verdiği saldırılarda, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili net bilgiye ulaşılamıyor. Saldırılarda meydana gelen patlama sesleri Yayladağı ilçesinden de duyuluyor. Öte yandan Musul'un Zummar Bölgesi'ndeki peşmerge güçlerine saldıran ISID teröristleri ile Peşmergeler arasındaki çatışmalar sürüyor. Su ana kadar 76 ISID teröristinin öldürüldüğü, 38'inin sağ ve yaralı yakalandığı; 13 peşmergenin ise yaşamını yitirdiği belirtildi.
Akşam

SPOR 

Konya'da düzenlenen Genç Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası yarı finalinde Genç Milli Takımımız, turnuvanın favorisi gösterilen namağlup Hırvatistan'ı 74-67 yenerek finale yükseldi. Millilerimiz finalde Yunanistan'ı mağlup eden Sırbistan ile karşılacak. Bugün 20:45'te başlayacak maç NTV Spor'dan naklen yayınlanacak. Maça hücum organizasyonunda zorlanarak giren gençlerimiz Ege Arar ve Furkan Korkmaz'la toparlansa da ilk periyodu 18-16 mağlup bitirdi. İpleri eline alan ay-yıldızlılar, Furkan'ın hücuma getirdiği hareketliliğin yanı sıra ikili oyunları da iyi oynamaya başladı ve 2. çeyreğin bitimine 7 dakika kala maçta ilk kez öne geçti: 21-20. Milliler ilk yarıyı da 31-30 üstün tamamladı. 3. çeyreğin ortalarında Ege Arar'ın dış atışlarıyla farkı 6 sayıya çıkaran Türkiye son çeyreğe 52-48 galip geçti. Son çeyrekte Hırvatların düşük yüzdeli oyununu iyi değerlendiren takımımız farkı iyiden iyiye açmaya başladı. Dış atışlarda istediğini bulan milliler maçın sonunda Hırvatlar'a maça ortak olma şansını tanımadı ve karşılaşmadan 74-67'lik zaferle ayrıldı. Ayyıldızlı ekibimizde Furkan Korkmaz 11 sayı, 2 ribaund, 1 asist; Berk Uğurlu 12 sayı, 3 ribaund, 7 asist; Ege Arar 14 sayı, 10 ribaund; Egemen Güven 9 sayı, 7 ribaund; Tolga Geçim 7 sayı, 5 ribaund, 3 asist üretti
Türkiye

A Milli Bayan Voleybol Takımı, FIVB Dünya Grand Prix'si A Grubu 1. hafta ikinci maçında ABD'yi 3-2 yendi. A Milli Takım, Gözde ve Gizem'in etkili smaçlarıyla ilk seti 25-21 aldı. İkinci sete istediği gibi başlayamayan milliler, 5-2 geriye düştü. Savunmada zayıf kalan Sultanlar bu seti 29-27 mağlup bitirdi. 3. sette Kübra ve Asuman'ın bloklarıyla etkili olan milliler bu seti 25-21 kazanarak durumu 2-1'e getirdi. ABD 4. seti 25-20 alıp maçı eşitlese de; tie-break'te üst üste sayılar bulan A Milli Takım seti 15-12 maçı da 3-2 kazandı ve ikinci karşılamasından da galibiyetle ayrıldı. Takımımız üçüncü maçını bugün saat 19.00'da Rusya ile yapacak. Öte yandan grubun diğer karşılaşmasında Rusya Japonya'yı 3-1 yenerek milliler gibi ikinci maçını da kazandı.
Türkiye

İspanya'da düzenlenecek FIBA Dünya Kupası'na hazırlanan A Milli Basketbol Takımımız, kamp döneminin ilk özel maçında Belçika'ya 74-70 mağlup oldu. 12 Dev Adam; Kerem Tunçeri, Cenk Akyol, Serhat Çetin, Barış Hersek, Oğuz Savaş beşiyle karşılaşmaya başladı. İlk periyot, 22-17 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle sona erdi. Rakibini yakalayamayan Ay-Yıldızlılar, soyunma odasına da 39-32 geride girdi. 3. çeyrek de 58-51 Belçika'nın üstünlüğü ile sonuçlandı. Son periyotta savunmasını sertleştiren Milliler, bitime 5 dakika kala skoru 57-59 yapsa da gerisini getiremedi ve maçı 74-70 kaybetti.
Star

Spor Toto Süper Lig'in son şampiyonu Fenerbahçe, kamp döneminin 3. hazırlık maçında, geçen sezonun UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu Sevilla ile karşı karşıya geldi. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Brondby Stadı'nda oynanan mücadeleyi İspanyol takımı 2- 0'lık skorla kazandı. Sevilla'ya galibiyeti getiren golleri 38. dakikada Aleix Vidal ile 51. dakikada Iago Aspas kaydetti. Sarı-Lacivertliler'de Caner 90+2. dakikada kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı. Kanarya; ilk hazırlık maçında Sepahan'ı 1- 0 yendikten sonra, Sheffield United'a 2-1 kaybetmesinin ardından 2. mağlubiyetini almış oldu. Fenerbahçe 4. hazırlık maçını Soma turnuvasında Şükrü Saraçoğlu'nda Beşiktaş ile yapacak. Sarı-Lacivertliler 45'er dakika üzerinden oynanacak turnuvada Chelsea ile de karşı karşıya gelecek.
Star

Türk spor camiası dün acı bir olayla sarsıldı. Sabah Gazetesi'nin G. Saray foto muhabiri Erkan Koyuncu, dün antrenmanı izlemek için Florya Metin Oktay Tesisleri'ne girerken başına kapının çarpması nedeniyle beyin kanaması geçirdi. Olayın ardından Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırılan meslektaşımız ilerleyen saatlerde hayata gözlerini yumdu. VATAN Spor olarak Erkan Koyuncu'ya Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
Vatan

Yaklaşık yedi ay önce "Beşiktaş, Ronaldinho ile anlaşmaya vardı" iddiaları ortaya atıldığında Beşiktaşlı taraftarlar büyük bir heyecan yaşadı. İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi'nin bizzat yürüttüğü transfer görüşmeleri sırasında R10'un abisi ve menajeri olan Roberto Assis, bitmek bilmeyen şartlar koştu. Transfer de bu nedenle olmadı. Ronaldinho da kulübü Atletico Mineiro ile sözleşme uzattı Ahmet Nur Çebi, o dönemde transferi gerçekleştiremediği için büyük eleştiriler aldı. Kısa süre önce Ronaldinho, Atletico Mineiro ile olan sözleşmesini feshetti. Bu bilgiyi alan Çebi'nin 'R10 aşkı' yine ortaya çıktı. Başkan Fikret Orman ve yöneticilere, "Bu transferi yapamadığım için çok eleştirildim. Ronaldinho'yu transfer ederim. Bize katkı da sağlar" diyen Çebi, bu transfer için onay istedi. "Ronnie defteri kapandı. Kapımızın önünden geçemez" diyen Orman, Çebi'nin bu istediğini kibarca reddetti.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme