5 Ağustos 2014 Salı

05.08.2014 Genel Gündem

05.08.2014

GÜNDEM

Yaş'talar
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 2020'li yıllarda komuta kademesini şekillendirecek Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında başladı. Toplantı öncesi Erdoğan, şûra üyesi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve komutanlarla birlikte Anıtkabir ziyaretinde, merdivenlerde 'hatıra fotoğrafı' için kameralara poz verdi. Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu yıl son kez YAŞ'a başkanlık etmiş olacak. Şûra üyeleri Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Karargâhı'nın Çakmak Salonu'nda toplantıya geçti. 200'e yakın general ve amiralin durumunun görüşüleceği YAŞ'ta sicil notu en yüksek albayların da masaya gelmesiyle 500 asker terfi heyecanı yaşayacak. YAŞ'ın ilk günkü toplantısında general ve amirallerin durumları ele alındı. Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararının ardından tahliye edilen Korgeneral Turgut Atman, Koramiral Deniz Cora, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tümgeneral Ayhan Gümüş, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul, Tuğgeneral Mehmet Eldem, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tuğamiral Fahri Can Yıldırım, Tuğamiral Ali Sadi Ünsal ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun isimleri YAŞ masasında olacak. Tümamiral Erdem Caner Bener, tahliye sonrası emekliye ayrıldığı, Tuğamiral Şafak Yürekli de İstanbul'daki Casusluk davasında 1 yıl hapis cezası aldığı için YAŞ'ta durumları görüşülmeyecek. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman'ın 4 yıllık orgenerallik sürelerini tamamladıkları için teamüllere göre emekliye ayrılmaları gerekiyor. Ancak kulislerde geçen yıl bu göreve getirilen ve yaş haddi sorunu olmayan Yörük'ün görev süresinin 1 yıl uzatılabileceği de ileri sürülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde önümüzdeki yıl Kara Kuvvetleri Komutanı Akar'la birlikte Yörük de Özel'in bırakması beklenen Genelkurmay Başkanlığı için potaya girmiş olacak.
Hürriyet

YHT Pendik'i Uçurdu!
İstanbul'un Anadolu yakasında Pendik'e ulaşan İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT), bölgede konut talebini artırdı. Varolan satılık ve kiralık daireleri ise daha da değerlendirdi. YHT'nin İstanbul'daki durağı olan Pendik'te satılık konut fiyatları geçen yıldan bu yana yüzde 40 seviyesinde artış gösterdi, kiralık konut metrekare fiyatı da yüzde 55 oranında yükseldi. Kadıköy - Kartal Metro hattının inşaatının da Pendik'in son aylardaki yükselişine önemli katkısı oldu. Ayrıca sahil şeridinde yer alan ilçede, yapılan projeler de çeşitlilik gösteriyor. Beyaz yakalıları bölgeye çekmek isteyen gayrimenkul firmaları, sosyal donatı alanları ve ulaşım imkanlarıyla konutlara değer katma yarışında. Pendik'te son birkaç yıldır ulaşım imkanlarının çeşitlenmesi, Sabiha Gökçen Havaalanı'na yakınlığı ve bölgede pek çok büyük iş ve alışveriş merkezinin açılması çehresini de değiştirdi. Büyük gayrimenkul firmalarının yeni gözdesi Pendik'te konut projeleri her gün artıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Barış Can Yıldırımer, bölgede özellikle raylı sistem hattının gelişmesinin satış ve kiralama fiyatlarında artışa neden olduğunu dile getirdi. Yıldırımer, şöyle devam etti: "İstanbul kapsamında düşünüldüğünde Pendik ilçesinin merkezden uzaklığı ve toplu taşıma açısından ulaşım zorluğu söz konusudur. İlçe TEM ve D-100 Karayolları'nın arasında kalıyor olmasına rağmen, şehir merkezinden uzak bir mesafede yer almaktadır. Metro ve Hızlı Tren'in bölgede geliştirilmesi ile beraber satış ve kiralama fiyatlarında bir yükselme gerçekleşti. Bu anlamda bölgede özellikle yerel müteaahhitlerin yapmış olduğu konut projelerindeki artış yüzdelerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Kadıköy-Kartal Metro hattının Pendik'e ulaşması ve Pendik içerisine 15 duraklı metro hattının açılması ile birlikte, fiyat artışının daha artacağı düşünülmekte. Mevcut ulaşım projelerinden hızlı trenin ve metronun etkisi bölgede kendini hissettiriyor."
Milliyet

Maça 7 Bin, Sandığa 1060 Kişi Gitti!
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı'nı seçeceği 10 Ağustos'tan bir hafta önce yurtdışında yaşayan Türkler'e tarihte ilk kez oy kullanma hakkı verildi ancak Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan 2.7 milyon Türk seçmenin çoğunluğu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) getirdiği oy kullanma randevusu alınması zorunluluğundan haberdar olmadığı ya da randevu sürecinde yaşadığı karışıklıklar nedeniyle sandığa gidemedi. Ayrıca, bazı ülkelerde yalnızca başkentlerde sandıkların olması da etkili olurken, bazıları da sandık kurullarında din müşavirleri, imamlar ile konsolosluk personelinin görev yapmasından kaynaklanan güvensizlik nedeniyle de oy kullanmamayı tercih etti. Fenerbahçe-Sevilla arasında geçtiğimiz cumartesi akşamı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta oynanan hazırlık maçına 7 bin Türk seyirci giderken, 4 gün boyunca oy kullanmaya toplamda yalnızca 1060 kişi gitti. Danimarka'da yaklaşık 31 bin seçmenden yalnızca 673 kişinin randevu alırken, 4 gün boyunca sandığa seçmenlerin yüzde 3.5'i gitti. Türkiye'nin Kopenhag büyükelçisi Mehmet Dönmez 4 gün boyunca oy verilen Remisen Spor Salonu'ndan ayrılmayarak büyük bir titizlikle çaba sarfederken tüm duyurulara rağmen vatandaşların oy vermeye duyarsız kalmalarına üzüldüğünü belirtti. Dönmez, Fenerbahçe maçına giden 7 bin Türk seyircisine atıfta bulunarak, "Bir futbol maçına 7 bin Türk seyircisi gidiyorsa demek ki istenildiği zaman gidiliyormuş. Daha fazla vatandaşımızın oy vermeye gelmesini bekliyordum" dedi. İsveç'te de, durumun Danimarka benzeri olduğu ve bu ülkede 38 bine yakın Türk seçmen olmasına rağmen yalnızca 1400 kişinin başkent Stockholm'de kurulan sandıklarda oy kullandığı öğrenildi.
Milliyet

EKONOMİ

Gram Altın 88, 2762-88, 3486                            
ABD Doları 2, 1299-2, 1315/  Euro 2, 8590-2, 8610/ İngiliz Sterlini 3, 5912-3, 5971

Enflasyon Hesap Şaştı
Enflasyon kötü sürprizler yapmaya devam ediyor. Temmuzda tüketici enflasyonu yüzde 0.15'lik beklentilerin üzerinde yüzde 0.45 arttı. Yıllık enflasyon ise haziranda indiği yüzde 9.16'lık seviyeden yükseldi ve yüzde 9.32'ye çıktı. Genellikle eksi enflasyonun yaşandığı ay olan temmuzda bu artış Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz indirimlerine devam etmesinin daha da zorlaştırırken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de inançlarını boşa çıkardı. Zeybekci 3 Temmuz'da "Artık enflasyon aşağı yönlü bir seyir izliyor. Temmuzda eksi enflasyonu yaşayacağımıza inanıyoruz" demişti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre enflasyonda yükseliş tüm alt kalemlere yayıldı. Hazirana göre yüzde 0.3 artan gıda fiyatlarının aylık enflasyona etkisi 0.07 puan oldu. İçki ve sigaradaki yüzde 2'yi aşan zamlar grupta aylık yüzde 1.99'luk enflasyon yaratırken bunun enflasyona etkisi 0.1 puan. Ulaştırmada LPG, benzin, uçak ve metro zamları etkiliydi. Bu grupta enflasyon yüzde 0.71 arttı ve etkisi 0.11 puan oldu. Yurtiçi ile yurtdışı turlar ve kitap fiyatındaki artışla aylık enflasyona eğlence ve kültürden 0.1 puanlık katkı geldi. Haberleşmede enflasyonu telefon görüşme zamları belirledi. Bu grubun katkısı neredeyse 0.1 puan. Tek indirim giyim grubunda oldu. Sayesinde aylık enflasyon 0.23 puan daha düşük geldi.
Hürriyet

Yerli Malına Yüzde 51 Kriteri
Sanayi ürünlerinin yerli malı olarak kabul edilmesi için yerli katkı oranının en az yüzde 51; orta ve yüksek teknolojili ürünlerde ise en az yüzde 35 olması şartı aranacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre ürünlerdeki yerli malı katkı oranı bir formülle hesaplanacak. Yerli Malı Tebliği Taslağına son şekli verildi. Tebliğle Kamu İhale Kanunu kapsamında fiyat avantajı uygulanacak mal alımı ihalelerinde istekliler tarafından teklif edilen malın yerli malı olduğunun belirlenmesiyle ilgili esasların belirlenmesi amaçlanıyor. Gıda ve tarımsal ürünlerin yerli malı sayılması için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenen işletme kayıt veya onay belgesine sahip üreticilerce üretilmesi, tarım ürünleri için Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi veya Örtüaltı Kayıt Sistemi'ne kayıtlı firmalar tarafından üretilmesi şartı aranacak.
Hürriyet

Havada Yolcu Ayısı 3.1 Milyar Kişiye Ulaştı
Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO), 2016'da dünya yolcu trafiğinin yüzde 6.5, yük trafiğinin ise yüzde 4.4 büyüyeceğini öngörüyor. ICAO'nun 2013 yılı kesin olmayan verilerine göre, yolcu trafiği uluslararası uçuşlarda yüzde 5.2, iç hat uçuşlarında ise yüzde 5.1 artış gösterdi. Aynı dönemde, arz edilen koltuk kapasiteleri yüzde 5.2 artarken, yolcu doluluk oranı da yüzde 79.1 olarak gerçekleşti. Dünya çapında yolcu sayısı, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 4.5 artışla 3.1 milyara, uçak kalkış sayısı ise yüzde 1.2 artışla 32 milyona ulaştı. Gelişmenin bu şekilde devam etmesi halinde, 2030 yılında 6 milyar yolcu taşımacılığına ulaşılması bekleniyor. Bölgesel gelişmelere bakıldığında, geçen yıl en fazla yolcu trafiği artışının yüzde 11.2 ile Ortadoğu ülkelerinde gerçekleştiği dikkati çekti. Asya ve Pasifik ülkelerinde yolcu trafiği yüzde 7.7, Afrika'da yüzde 4.4, uluslararası uçuşlarda yüzde 38 ile en yüksek paya sahip Avrupa'da ise yüzde 4.6 artış kaydetti.
Türkiye

İstanbul'da Konut Fiyatları Uçtu
Dünyanın en büyük metropollerinden 14 milyon nüfusa sahip İstanbul göç almaya devam ederken, konut fiyatları da uçuşa geçti. İstanbul'da konut fiyatlarında ortalama artış mayıs sonu itibariyle bir yılda yüzde 20'yi aştı. Merkez Bankası'nın (TCMB) 'Türkiye Konut Fiyat Endeksi' (TKFE) verilerine göre, mayıs ayında konut fiyatları, aylık bazda ortalama yüzde 1.27 yükseldi. Yıllık bazda ise Türkiye genelinde fiyat artışı yüzde 13.63 oldu. TKFE'ye göre, 2013 yılı mayıs ayında 1.222.83 lira olan metrekare başına konut değeri de, 159.86 lira artışla, bu yılın mayıs ayında 1.382.69 liraya yükseldi. TCMB'nin 'Üç Büyük İlin Konut Fiyat Endeksi' verilerine göre ise mayıs ayında bir önceki aya göre konut fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 1.76, yüzde 1.20 ve yüzde 0.76 yükseldi. Bu artışlar ile birlikte, İstanbul'daki yıllık artış yüzde 20.49'u buldu. Yıllık artışlar Ankara'da yüzde 10.6 ve İzmir'de de yüzde 12.42 düzeylerinde kaldı. Türkiye genelinde, 37 ilde son iki yılda yapımı gerçekleşen konutların değerleme raporları analiz edilerek hesaplanan 'Türkiye Yeni Konut Fiyatları Endeksi' (TYKFE) ise Mayıs 2014'te bir önceki aya göre yüzde 1.03 artarak 153.69 düzeyinde gerçekleşti. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.86 ve reel olarak da yüzde 2.92 arttı.
Star

Yıldız: Böyle Bir Miras Bırakacak Akrabam Yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İspanya'dan avukat olduğunu iddia eden bir kişi tarafından mektup alarak 15.7 milyon Euro'luk miras parasını alabileceğini bildiren mektuba ilişkin, "Ben şunu net olarak biliyorum, benim ne İspanya'da ne de Türkiye'de böyle bir miras bırakabilecek her hangi bir akrabam bulunmamaktadır. Bu yüzden içimde farklı bir heyecan hissetmedim" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Malta Enerji ve Sağlık Bakanı Konrad Mizzi ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Bakan Yıldız gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, vatandaşları da uyardı. Bakan Yıldız "Piyasada, ister dolandırmak isteyenlerin isterse bir istismar aracı haline getirmek isteyenlerin kesinlikle yüz vermemeniz lazım" dedi.
Star

Sıra 'Köysel Dönüşüm'de
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, köylerde de dönüşüm yapacaklarını belirterek, "İleri tarihte Köysel Dönüşüm'e başlayacağız" dedi. Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Bağcılar'daki 18 riskli binanın yıkıldığı 'Kentsel Dönüşüm Töreni'nde yaptığı konuşmada, 2 hafta sonra 1999 depreminin 15. yılının anılacağını söyledi. Bu deprem sırasında Tuzla Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Güllüce "60 gün İzmit, Yalova ve Sakarya'da çalıştım, enkaz çıkarma, bina yıkma konusunda tuhaf bir tecrübem oldu. Allah o tecrübeyi kullandırmasın. O zamanki Türkiye'de bina yıkma da bilinmiyordu" dedi. Güllüce, İstanbul'un kentsel dönüşümde en başarılı illerden biri olduğunu ifade ederek, "Bu yıkım, 'Ey Türkiye, bak biz eskileri değiştiriyoruz. Biz yeni Türkiye olarak gelişiyoruz. Bizim apartmanlarımız hem deprem riskinin ortadan kalktığı hem de çağın insanın istediği şartları yerine getiren binalar olacak' demiş olacağız. Köylerde deprem riski de ciddi oranda var. Kısa bir zaman sonra oralara da el atacağız. Köylerde deprem riski altındaki binaları ve kötü yapılaşmaları düzelteceğiz" dedi. Geçmişin çabuk unutulduğuna dikkati çeken Güllüce, şunları söyledi: "Sanki bir daha hiç deprem olmayacakmış gibi düşünmeye başlıyoruz. Biz hem unutmayacağız hem de çaresini arayacağız. 1999'dan sonra Türkiye'de birçok şey, özellikle 2002'den sonra hükümetimizin de katkılarıyla farklı bir hale geldi. Yeni bir Türkiye haline geldik." Güllüce, ülke genelinde hâlâ birkaç milyon binanın sıkıntılı olduğunu ve depremde yıkılma riski taşıdığını belirterek, "Bazı illerimiz var ki ilin yarısı neredeyse fay hattı. Hızla bunları değiştirmemiz, geliştirmemiz gerekiyor" dedi.
Star

Doğalgaz Piyasasına Yeni Düzen Geliyor
Enerji sektöründe rekabeti artıracak yasal düzenleme için düğmeye basıldı. Arz güvenliğinin yanı sıra doğalgaz piyasası işletimi, depolama yükümlülüğü ve son kaynak tedarikine yönelik düzenlemelere gidiliyor. Meclis'e sunulan Doğal Gaz Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı'sına göre LNG terminal işletmeciliğinin depolama faaliyetinden çıkarılarak yeni bir faaliyet olarak tanımlanmasına imkan sağlanırken, LNG satışı ayrı bir piyasa faaliyeti olarak tanımlandı. BOTAŞ'ın yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayan düzenleme ile İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (İGDAŞ) özelleştirilmesinin de önü açılıyor. 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle BOTAŞ'ın mevcut doğalgaz satış sözleşmeleri haricinde yeni sözleşme yapmasının önüne geçilirken, ancak süresi bitenler yenilenebilecek. BOTAŞ'ın yeniden yapılandırılması sürecinde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek maksadıyla yasada düzenleme yapılırken, belediyeler ile dağıtım şirketleri arasında oluşabilecek ihtilaflar da giderilecek. Buna göre EÜAŞ ve TETAŞ için yazılan hükümlere benzer bir hükmün BOTAŞ için de yazılarak BOTAŞ'ın mali durumu yakından takip edilecek.
Star

Piyasalardaki Balon 2007'den Büyük
ABD borsalarında 2007'de küresel ekonomik krizin patlamasına neden olandan daha büyük bir balonun oluştuğu öne sürüldü. 2007 krizini öngörmesi ve ABD Merkez Bankası'nı (Fed) eleştirmesiyle tanınan ABD'li yatırımcı John Hussman, borsada oluşan balonun 1929 ve 2007 krizlerinin oldukça ötesinde olduğunu belirtti. Hisse piyasasını 2000 yılındaki kriz ortamıyla karşılaştıran Hussman, o dönemde balonun özellikle teknoloji hisselerinde belirgin olduğuna dikkat çekerek, şu anda ise bütün sektörlere yayıldığını ifade etti. Marketwatch'ta yer alan haberde hisse piyasalarında düşüş beklendiği ve bunun üç nedene dayandığı ifade edildi. Buna göre birinci işaret yatırımcıların borsaya karşı aşırı iyimser bakış açısı, ikinci işaret özellikle fiyat/kazanç oranına bakıldığında görülen yüksek değerlemeler ve son sinyal ise değişik piyasa performanslarındaki farklılıklar. Son 45 yılda bu üç işaretin aynı anda oluştuğu her seferde ABD borsalarının en az yüzde 20 düştüğü belirtilen haberde, geçen hafta Dow Jones endeksinde yaşanan düşüşle, endeksin 2014 performansının eksiye geçtiğine dikkat çekildi. Ayrıca yatırım danışmanları arasında yapılan bir ankete göre, borsaların yükseleceğine inananların oranı yüzde 60'ı geçti.
Vatan

Yılda 2 Bin 400 Tl Vergi Ödüyoruz
Türkiye genel bütçe gelirlerinin en büyük kalemini oluşturan vergi gelirleri, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1 artarak 168 milyar liraya ulaştı. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, vergi gelirleri bu dönemde gerçekleşen 210,5 milyar liralık genel bütçe gelirlerinin yüzde 80'ini oluşturdu. Buna göre, Türkiye'de kişi başına ödenen vergi miktarı 2 bin 400 lira olurken, ülke genelindeki vergi tahsilat oranı da yüzde 70,39 olarak gerçekleşti. Vergi gelirlerinde en yüksek payı 40,7 milyar lirayla ÖTV aldı. Devletin kasasına gelir vergisinden 34,9 milyar lira, ithalde alınan KDV'den 31,4 milyar lira, dahilde alınan KDV'den 19,7 milyar lira, kurumlar vergisinden 15,4 milyar lira aktarıldı. Söz konusu dönemde, devletin kasasına en fazla vergi aktaran kent 78,4 milyar lirayla İstanbul oldu. Bu kenti 19,5 milyar lirayla Ankara, 18,5 milyar lirayla Kocaeli izledi. En az vergi geliri elde edilen üç şehir ise sırasıyla Hakkari, Bayburt, Ardahan oldu.
Akşam

DÜNYA

Esad Bütün Silahları Seferber Etti
Suriye'de Esad yönetimine bağlı ordu güçlerinin güçlerinin karadan ve havadan düzenlediği ve her türlü bombanın yer aldığı saldırılarda 10'u kadın, 7'si çocuk, 130 kişi öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esad güçlerinin yönetim karşıtlarının kontrolünde olan bölgelere karadan havan topu, tank atışı ve füzelerle, havadan da vakum, misket ve varil bombalarıyla saldırması sonucu başkent Şam'ın banliyölerinde 4'ü kadın, 5'i çocuk 71, Halep'te 5'i kadın biri çocuk 37, Hama'da biri kadın 7, Deyr Ez-Zor'da 5, Dera'da 3, Haseke'de 2, Humus'ta 3, Kuneytra'da 1 çocuk, Tartus'ta 1 olmak üzere 130 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, orduya ait helikopterlerin ve savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin denetiminde olan Mesekin Hananu, Kadı Askeri, Besatin Kusur, Tarik Bab, Haydariye, Salahaddin bölgeleri ile Şeyh Nacar Sanayi bölgesini ve kentin civar köy ve beldelerine "varil ve vakum" bombaları attığı, çok sayıda yerleşim yerinin büyük hasar gördüğü iddia edildi.
Star

Müslüman Diye 'Atıcılar Kralı' Unvanı Geri İstendi
Almanya'da Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Werl kentine bağlı Sönnern köyünde 'Atıcılar Kralı' 33 yaşındaki Mithat Gedik'ten, Hıristiyan olmadığı için ödülünü iade etmesi istendi. Sönnern Atıcılar Kulübü üyesi ve yönetiminde yer alan Almanya doğumlu, 4 çocuk babası Mithat Gedik, 18 Temmuz 2014 tarihinde Sönnern St. Georg Atıcılar Kulübü'nde yapılan yarışlarda birinci olarak 'Atıcılar Kralı' seçildi. Kulüp arkadaşları tarafından kutlanan Gedik'in krallığı, Tarihi Alman Atıcı Kulüpleri Federasyonu (BDHS) tarafından geri istendi. Buna gerekçe olarak Mithat Gedik'in Müslüman olması gösterildi. Tüzük gereği Müslüman birisinin atıcılar kulübüne üye olamayacağını belirten federasyon sözcüsü Rolf Nieborg, Gedik'in ilçe düzeyinde yapılacak atıcılık yarışlarına katılmasını da istemedi. Brüderschaft- Kardeşlik Birliği'ne sadece Hıristiyanlar'ın üye olabileceği, bu nedenle Mithat Gedik'in daha başından itibaren atıcılar kulübüne üye olmasının hata olduğu belirtildi. 'Westfalische Anzeiger' gazetesinin haberine göre, Mithat Gedik'in üye olduğu atıcılar kulübü, bu nedenle federasyondan atılma tehdidiyle karşı karşıya. Mithat Gedik'i üye yapan kulübün yaptığı yanlışı düzeltmesini isteyen BDHS'ya ödülün iade edilmesini ya da Gedik'in kulüp üyesi olarak değil, sıradan bir kişi olarak atıcılar kralı yapılmasını istiyor. Sönnern Atıcılar Kulübü ve Mithat Gedik'in soruna nasıl bir çözüm bulacağı merak konusu oldu.
Star

Çin'deki Depremde Ölü Sayısı Yüzleri Aştı
Çin'in güneybatısındaki Yünnan eyaletinin Caotong kentinde meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 381'e yükseldiği bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, Yünnan eyaletinin Caotong kentinde meydana gelen depremde ölü sayısı 381'e yükseldi. Deprem bölgesinde 12 bin evin yıkıldığı, 30 bin evin zarar gördüğü açıklandı. 392 arama kurtarma ekibi, 12 eğitimli köpek ve 300'den fazla polis ve itfaiye ekibinin bölgeye gönderildiği kaydedildi. Çin Vatandaşlık İşleri yetkilileri, deprem bölgesine 2 bin çadır, 3 bin portatif yatak, üçer bin yorgan ve mont gönderildiğini belirtti. Ayrıca bir Çin şirketinin de bölgeye 2 bin 500 yorgan, 2 bin mont ve 300 çadır göndererek, depremden zarar görenler için yardım kampanyası başlatacağı ifade edildi. Öte yandan, Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın, bölgeye giderek arama kurtarma çalışmalarını yerinde denetleyeceği bildirildi. Çin Deprem Ağları Merkezi, depremin Pazar günü öğleden sonra yerel saatle 16.30'da, yerin 12 kilometre altında meydana geldiğini açıklamıştı. Deprem bölgesinde elektriklerin kesildiği ve iletişim sıkıntısının yaşandığı belirtilmişti. Caotong kentinde 2012 yılında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremde 80 kişi ölmüş, 800'den fazla kişi yaralanmıştı. Yünnan eyaletinde 1970 yılında meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde ise en az 15 bin kişi hayatını kaybetmişti.
Star

Peşmerge Işid'e Karşı Atağa Kalktı
Peşmerge güçleri, Irak'ın Musul kenti çevresinde hafta sonunda ilerleyişe geçen ve 3 kasabanın yanı sıra ülkenin en büyük barajı olan Musul Barajı'nı da ele geçirdiği söylenen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı saldırıya geçti. Yerel kaynaklar, peşmergenin IŞİD'in kontrolü ele geçirdiği Sincar ve Zumar kasabalarını geri almak için operasyon başlattığını belirtiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani yazılı açıklama yaptı. "Kürdistan halkının düşmanlarına karşı savaşması emrini verdik. Düşmanlarımıza öldürücü darbeleri indirmek için saldıracağız" ifadesini kullanan Barzani, IŞİD'in saldırılarına yönelik yaptığı açıklamanın devamında, "Kürdistan toprağının tek karışını dahi düşmanlara terk etmeyeceğiz. Şengal'deki Yezidi kardeşlerimizi ve bacılarımızı gözümüz gibi koruyacağız. Teröristlerin hedefindeki Şengal Dağı da onur ve direnişle ayakta kalacaktır" dedi. Öte yandan IKBY, peşmerge güçlerinin, Musul'un kuzeyindeki Rabia nahiyesini IŞİD'den geri aldığını bildirdi. Peşmerge bölgeyeağır silah sevkiyatı yapıyor.
Vatan

'Sokaklar Ölüm Kokuyor'
Gazze'de görevli olduğu dönemde zatürreye yakalandığı için Türkiye'ye geri dönmek zorunda kalan Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan, bölgede yaşadıklarını Anadolu Ajansı'na anlattı. "Sokaklar ölüm kokuyor, çocuklar korku içinde güne başlıyor. Her yerde yetim çocuklar var" diyen Şaylan, yardımların, ilaçların ve gönüllü doktorların sınır kapılarında bekletildiğini, yaralıların da dışarı çıkartılamadığını ifade etti. Şaylan, yapılan yardımların ihtiyacın çok çok altında olduğunu dile getirerek, sınır kapılarının en kısa zamanda açılması gerektiğini kaydetti. Filistin halkının Türkiye'yi kurtarıcı olarak gördüğünün altını çizen Şaylan, "Şu anki umutları Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Yalnız kaldıklarını düşünüyorlar. Özellikle Arap ülkeleri tarafından destek yok. Gazze'deki insanlar bizim kardeşimiz. Oradaki insanlara yardım edin, ölüme ve yalnızlığa bırakmayın" diye konuştu.
Vatan

15 Dakikada Bir Kana Susuyor
Gazze'de soykırıma devam eden İsrail, ateşkes taktikleriyle kanlı operasyonu uzatmaya çalışıyor. Önceki gün Gazze'deki BM okulunu ikinci kez kana bulayan İsrail dün de, Refah kentini hariç tutarak tek taraflı 7 saatlik bir "insani yardım" ateşkesi ilan etti ancak 15 dakika sonra tekrar vurmaya başladı. Gazze'nin batısındaki eş Şati Mülteci Kampı'na düzenlediği ve El Bekri ailesini hedef aldığı saldırıda 1 Gazzeli çocuk öldü, en az 30 Gazzeli yaralandı. BM okuluna düzenlenen saldırı ise ABD ve BM tarafından kınandı. Türkiye'nin de sert bir dille kınadığı vahşet nedeniyle İsrail ile ABD arasında ateşkes gerginliğinin büyüdüğü belirtiliyor. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise, "İsrail'in aldığı ateşkes kararı, tek taraflı. İşlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekmeyi hedefliyor. İsrail'e güvenmiyoruz" dedi. Ebu Zuhri, Filistinlilere çok dikkatli olmaları ve İsrail'e güvenmemeleri konusunda uyarıda bulundu. İsrail katliamında şimdiye kadar ölenlerin sayısı bin 837'ye yükselirken yaralananların sayısı ise 9 bin 450'ye çıktı. Yaralıların yüzde 35'inin engelli durumuna düştüğü belirtliliyor. Öte yandan Mısır'ın bugünden başlayarak 72 saatlik ateşkes önerisi İsrail tarafından kabul edildi. Hamas henüz açıklama yapmadı.
Akşam

POLİTİKA
İnkârsız Ve Birlikte
Selahattin Demirtaş, Ağrı'daki mitingde "Bu ortak vatanda, demokratik ulus anlayışıyla, birlikte üretelim, birlikte yönetelim" dedi. HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, mezhepçilik ve ırkçılıktan kimseye fayda gelmeyeceğini bildirdi. Demirtaş, "Sizi inkâr etmeden, Aleviyi inkar etmeden kimse birbirini dışlamadan, bu ortak vatanda demokratik ulus anlayışıyla 'birlikte üretelim, birlikte yönetelim' mesajını herkes yüreğinde hissediyor" dedi. Kendilerine mezhepçilik ve ırkçılık üzerinden saldırıldığını kaydeden Demirtaş, "Suriye'de, Musul'da yaşananlara, Filistin'de yaşananlara bir bakalım. Filistin'deki halklar, Irak'taki halklar yan yana durabilselerdi, birbirinden nefret etmeden aynı sofrada yemek yiyebilselerdi, aynı meydanda yan yana durup aynı yürekle slogan atabilse, aynı özgürlük hayali için aynı kardeşlik hayali için birlikte mücadele etseydi, bu felaketler başlarına gelir miydi?" dedi. Erdoğan'a da yüklenen Demirtaş, şunları söyledi: "Sırf Çankaya uğruna bizim etnik kimliğimizi yuhalatıyor. Kusura bakmasın, biz kendimizi inkar ederek bugüne gelmedik. Öyle gömlek değiştirerek bizi yetiştiren hareketi, partiyi inkar ederek gelmedik. Ama sen içinden çıktığın bütün partileri inkar ettin. Biz de Kürt ırkçılığı yaparak Sünnicilik yaparak oy toplamayı biliriz ama tehlikelidir tehlikeli. Kafanıza ırkçılık girdi mi bir defa kendi ırkınızdan olmayanlarla asla aynı sofrada yemek yemezsiniz. Aynı şehirde yaşamak istemezsiniz. Ya onları öldürüp katledeceksiniz ya da sürgün edeceksiniz. Seni yetiştiren bütün liderleri, kanaat önderlerini inkar ettin. Rahmetli Erbakan'ı da Fethullah Gülen'i de inkâr ettin."
Milliyet

Trt'den Hesap Soracağım!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için çıktığı gezilerde dünkü durağı Burdur'du. Tefenni'de belediye ziyareti sırasında Bahçeli'ye dipçiğinde üç hilal ve bozkurt işlemesi olan bir av tüfeği hediye edildi. Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin TRT'nin yanlı davranışlarıyla büyük bir adaletsizlik içinde gerçekleştiğini savunarak, "Bu devir böyle gitmez. Devir değişir gün değişir. Bir gün gelir, şimdiki TRT'nin başı olmak üzere haberler müdüründen tutun programcısına kadar hesap sormazsam namerdim. Ne demek 500 saat Erdoğan'a veriyorsun, 7 saati Prof. İhsanoğlu'na, 3 saati de üçüncü adaya veriyorsun" dedi.
Vatan

Bakan Bozdağ: Hsyk 3. Daire Blokaj Uyguluyor
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Yargıda Fethullah Gülen ile ilişiği olduğu iddia edilen hâkim ve savcılara sert çıkan Bozdağ şunları söyledi: "Soruşturmalar yürüyor, hâkim ve savcılarla ilgili kısımda elbette farklı bir prosedür var. Orada hukukun dışına çıkmış hâkim ve savcılar varsa, hukukun onlar hakkında da işlemesi lazım. Pek çok iddialar üzerine incelemeler var. Ama HSYK'da maalesef 3'üncü Daire bu incelemeler konusunda büyük bir blokaj da uyguluyor şu anda. Oradan bir himaye de görüyorlar. Onlar öneride bulunmadan bir inceleme ve soruşturmanın başlama imkân ve ihtimali yok. Ama hukukun dışına çıkanlarla ilgili mutlaka hukukun işlemesinde fayda vardır. Aksi takdirde, Türkiye'yi biz bir hukuk devletine çeviremeyiz, getiremeyiz
Akşam

Sistem Değişikliği Şart Artık Başkanlık Olmalı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV'de canlı yayında, Star Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu'nun gündeme dair sorularını cevapladı. Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı: Bir taraftan cumhurbaşkanını halk seçecek, başbakanını seçecek, parlamentosunu oluşturacak. Dolayısıyla halkın kendi seçtikleri halkı yönetecek. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'na gerektiği hallerde başkanlık da yapabileceğine göre, bu ne demektir? Orayla sürekli kontakta olacaksın. Ben belki Başbakan'la haftalık görüşmeyle yetinmeyebilirim. Farklı bir çalışma da getirebilirim. İnşallah bundan sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak, seçilmiş bir hükümetle el ele vereceğiz, çok daha farklı yatırımları 2023, 2053, 2071 hedeflerimizin altyapısını da hazırlayacağız. Gelişmiş ülkelerin genelinde başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Yarı başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Şimdi bizim artık burada bir sıçrama yapmamız lazım. Bir sistem değişikliğine gitmemizde fayda var. Milletim başkanlık sistemini bu seçimle konuşmaya başlayacak ve benimseyecek. Bu kadar beddualar vs Şimdi İsrail ortada. Pensilvanya? O da ortada. İsrail'in bu kıyımına karşı, bakın bu kadar insan orada şehit edildi, Pensilvanya'dan ciddi bir açıklama duydunuz mu onları lanetleyen? Şu anda Emniyet'teki paralel yapı ortaya çıkmaya başladı. Tuzluklar Çağlayan'a aktı. Hepsi suç işledi. Şifreleri çözmeye başladık. Bundan sonrası daha da kolaylaşacak tabii. Onlar rahat duracaklar mı? Durmuyorlar tabii. Onlar inşallah son çırpınışlarını yapıyor. (Yurtdışındaki seçim) Sorun seçmenden kaynaklanmıyor. Maalesef YSK'dan kaynaklanıyor. Randevu diye bir olay çıkardılar. Bu randevu olayı her şeyi alt üst etti. Vatandaş randevu almak vs, bu işlerle uğraşır mı? Şu anda gördüğümüz o ki, yüzde 10'u bile belki zor aşacak. Türkiye'deki kamuoyu araştırmalarında katılım yüksek gözüküyor. Kamuoyu araştırmalarındaki rakam, yanılma payı olmazsa orada yüzde 90'ın altında gözükmüyor.
Akşam

SPOR

2012'de büyük uğraşlar sonunda Fenerbahçe forması giydirilen Milos Krasic, sarı lacivertlilerin son yıllardaki en büyük hayal kırıklığı yaşatan futbolcularından oldu. Bonservisi ve yıllık garanti ücretiyle 16.2 milyon Euro'ya mal olan 29 yaşındaki sağ açık, bugün toplam değeri yaklaşık 500 bin Euro olan Fenerbahçe A2 takımı ile idmanlara çıkıyor. İspanya'dan Villarreal ve Elche ile bir Rus ekibinden teklif aldığını söyleyen Krasic, Fenerbahçe'deki geleceğinin kendisinin ellerinde olmadığını söyledi. Ancak Sırp oyuncu, iyi bir takıma gitmesi halinde performansının yeniden yükseleceğini de savundu. Sarı lacivertli kulüp, Krasic'i 7 milyon Euro bonservis bedeliyle Juventus'tan satın aldı. 4 yıllık bir imza atan oyuncunun kendisine ise yıllık 2.3 milyon Euro garanti ve maç başı da 12 bin Euro ödemeyi taahhüt etti. Böylece oyuncun garanti ücreti ve bonservis bedelinin maliyeti 16.2 milyon Euro oldu. İlk yıl 25 maçta forma giyen oyuncu kulüpten 300 bin Euro maç başı primi kazandı. Geçen sezonu ise Fransız Bastia takımında kiralık geçirdi. Bastia yıllık ücretin sadece 800 bin Euro'sunu karşıladı. Geriye kalan 1.5 milyon Euro'sunu ise yine Fenerbahçe ödedi. İki sezonda kasadan çıkan bedel ise toplam 11.1 milyon Euro oldu.
Hürriyet

Basketbolda, Avrupa Şampiyonluğu'nu üst üste ikinci kez kazanan Genç Milli Takım, sadece Avrupa'nın değil, tüm dünyanın dikkatini üzerine toplarken, özellikle 4-5 isim, geleceğin en önemli yıldızları arasında gösteriliyor. Şampiyon takımdaki Berk Uğurlu Fenerbahçe, Okben Ulubay ise Anadolu Efes'te geçtiğimiz sezon da süre bulurken, turnuvanın En Değerli Oyuncusu Egemen Güven de Pınar Karşıyaka A kadrosunda yer almıştı. Yine Fenerbahçe Ülker'den Ayberk Olmaz ile birlikte ikinci ligde şampiyonluğu elde eden Darüşşafaka ve Banvit'in pilot takımı Bandırma Kırmızı'da oynayan Doğuş Özdemiroğlu ile Tolga Geçim'in geçtiğimiz sezon önemli süreler yakalaması, yeni yabancı sayısı kuralına rağmen bu sezon daha fazla oynayacakları izlenimi uyandırdı. Anadolu Efes'in pilot takımı Pertevniyal'in skoreri Furkan Korkmaz da müthiş hücum potansiyeli ile gelecek için umut aşıladı.
Milliyet

F. Bahçe'nin hazırlık kampında ortaya koyduğu performans, başkan Aziz Yıldırım'ı bir dizi tedbirler almaya itti. Sarı-lacivertli takımın sıkı bir programı olmasına rağmen teknik direktör Ersun Yanal'ın Sheffield ve Sevilla maçlarında Diego'lu sistem için yeni formüller araması ve oynattığı futbol, Yıldırım'ın 'Azizsilin' sezonunu erken açmasına neden oldu. ÜST üste gelen yenilgiler sonrası takımın 2.5 gün izin yapmasını anlamsız bulan başkan, "Zaten uzun bir tatilden geldiler. Bu kadar tatil yeter. Gitsinler, çalışsınlar. Geçen sezon rahat şampiyon olduk ama bu sezon rakipler daha da güçlü. Hazırlık etabı önemlidir. Herkes sorumluluğunu bilsin ve bu takım bir an önce istenilen düzeye gelsin. Geçen sezon oynanan futbolun üzerine sadece eklemeler olacak. Bir tek Diego transferi yaptık, bu kadar uyumsuzluk neden" dedikten sonra idman saatini kendisi belirleyerek salı akşamı yapılması planlanan çalışmayı 1 gün öne çekti. DÜN akşam Samandıra'ya giden Yıldırım, takım antrenmana çıkmadan önce tüm oyuncuları ve Ersun Yanal ve teknik heyeti taktik odasında topladı. Burada yaklaşık yarım saat boyunca nasihatlerde bulunan başkan, 2-1 kaybedilen Sheffield United ve 2-0 mağlup oldukları Sevilla maçlarının kasetlerini de izletti. Özellikle yenilen gollerdeki hatalar üzerinde duran başkan adeta bir teknik direktör edasıyla takıma "Böyle goller yenir mi çocuklar? Sizin kalitenizdeki futbolculara böyle basit goller yemek yakışmıyor" diyerek yaklaşan sezon öncesi uyarıda bulundu. TAKIMDAKİ tecrübeli futbolcular bu duruma alışkın oldukları için garipsemeseler de ilerleyen haftalarda oynanacak futbol ve alınacak skorlar bakalım başkanı ne kadar tatmin edecek. Bu arada futbolcuların bir dediğini iki etmeyen başkan, bilindiği gibi şampiyonluk primlerini yatırmış, her oyuncusunun tüm dertleriyle yakından ilgilenmişti. Öyle ki yaylada canları sıkılan oyuncular için plaj voleybolu sahası bile yaptırmıştı.
Vatan


DE Kuip'te alınan 2-1'lik Feyenoord zaferi sonrası tüm kamuoyu, "Beşiktaş turu geçti. Diğer turdaki rakiplere bakalım" yorumları yapmaya başladı. Ama Teknik Direktör Slaven Bilic, hiç öyle düşünmüyor. Oyuncularını her antrenman öncesi uyaran Hırvat Hoca, "Sakın rehavete kapılmayın. Bizim yaptığımızı onlar da burada yapabilir. Bu 90 dakikayı da kazanın ve turu geçin. Sakın hata yapmayın" dedi. Slaven Bilic, yeni transfer golcü Demba Ba ile antrenmanlarda yakında ilgileniyor. Hırvat Hoca, ilk maçta fizik ve kondisyon yetersizliği olduğu için 11'de şans vermediği Senegalli forveti, Olimpiyat Stadı'nda sahaya sürmeyi planlıyor. İlk maç öncesi, "Bu maçı 180 dakika gibi düşünüyorum. İki ayaklı bir maç olduğu için Demba Ba'yı saklayacağım" diyen Slaven Bilic, rövanşa Demba Ba'yı hazırlıyor Antrenmanlarda çok hırslı gözüken Senegalli golcü, yarınki kritik karşılaşmaya hazır olmak için büyük bir gayret sarfediyor.Oğuzhan Özyakup'un sakatlığı nedeniyle 4-4-2 sistemine dönecek olan Hırvat Hoca, Demba Ba'yı sahaya sürecek. Senegalli forvet ile özel olarak görüşen Bilic, "Artık senin maçın geldi. Herkese kendini göster. Taraftara tur sevincini yaşatalım. Bu maç senin maçın" dedi Demba Ba da oynamak için sabırsızlandığını Hırvat Hoca'ya iletti 29 yaşındaki oyuncu hakkında A Takım'dan sorumlu Yönetici Mete Vardar ise şu açıklamayı yaptı: "Takıma katkısı müthiş oldu. Sanki 3-5 senedir burada oynuyormuş gibi davrandı. Arkadaşlarıyla bir an önce kaynaştı. Hiç yabancılık çekmedi. Tüm takım onu hemen kabullendi Mükemmel bir uyumu var. Umarım bundan sonra da takıma katılacak arkadaşlar aynı ahlakta olur. Oynamak için sabırsızlanıyor. Biz de onu sahada görmek için heyecanlıyız."
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme