6 Ağustos 2014 Çarşamba

06.08.2014 Genel Gündem06.08.2014

GÜNDEM

Reklamına Yasak
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oy çokluğuyla Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanan, dini değer ve sembollerin kullanıldığı reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. MHP temsilcisi Avukat Kürşat Ergün, AK Parti'nin hazırladığı reklam filminin yasaklanması için YSK'ya başvurdu. Filmin Siyasi Partiler Yasası'nın, "Dini ve dince kutsal sayılan şeyler istismar yasağı" başlıklı maddesine aykırı olduğu belirtilen dilekçede, "Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan, televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden yasaklanması yönünde karar alınmasını saygılarımla arz ederim" denildi. Talebi değerlendiren YSK oy çokluğuyla, reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. RTÜK'ten yapılan açıklamada, "YSK, Erdoğan'ın reklam filminde yer alan ezan sesi ile dua eden kadın bölümünü, propaganda yasakları kapsamında (dini ibarelerin kullanılması) değerlendirerek, televizyon ve radyolar ile internette yayınlanmasının yasaklanmasına ve yayından kaldırılmasına karar vermiştir" denildi.
Hürriyet


Beni 2.5 Yıldır Neden Dinliyorsunuz?
Kütahya'ya giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 1'inci Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti. Yıldız, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendisinin de dinlendiğini belirten Bakan Yıldız şöyle konuştu: "Benim devlet başkanları ile yaptığım, hükümet başkanları ile yaptığım görüşmeler var. Bunların içerisinde gizli ibareli, çok gizli ibareli görüşmeler var, kamuoyuna açtığımız görüşmeler var. Siz kalkıp bunu bu kadar stratejik bir konuyu dinlerseniz bunun anlamının başka olduğuna biz kanaat getiririz. Şu anda birçok ülke ile görüşmelerimiz devam ediyor. 26 ülke ile aktif görüşmelerimiz var. Hemen yanı başımızda Rusya, İran, Irak gibi ülkelerden tutun da Afrika ülkelerine varıncaya kadar. Siz bu ülkenin enerji ve tabii kaynaklar bakanını iki buçuk yıl resmi ve illegal bir gerekçe ile dinliyorsunuz. Niçin dinliyorsunuz?" Türkiye'nin her alanda normalleşmesi için uğraştıklarını anlatan Yıldız, "Kişisel hak ve özgürlüklerin, kamu menfaatinin korunduğunu ve bunları uluslararası arenaya kendi kontrolümüz dışında verilmediği bir yapıyı hedefliyoruz. Paralel yapının yaptığı yanlışlardan vazgeçmesi gerektiğini daha bunların ne yazık ki sürdüğünü görüyorum. Bir duyumuma göre 17 ve 25 Aralık'tan sonra farklı bir dinlemeye tabii tutulduğumuzu gördüm. Yalnızca 2.5 yıl, o tarihten önceki dinlemelere ek olarak" dedi. Yıldız, emniyet mensuplarına yapılan son operasyonlarla ilgili olarak da, "Tabi ki hukuk şu veya bu gerekçe ile çok fazla mıncıklandı tabiri caizse. Çok fazla el değdi. Ben hukukun üstünlüğünün Türkiye'de tesis edilmesi kanaatindeyim. Vatandaşımızın, halkımızın, adalet duygusunu yitirmeden ona olan güveni kat be kat hissederek, Türkiye'de böyle bir duygu ile davranılması gerektiği kanaatindeyim. Yargının ve hukukun mutlaka objektifliğinin ve üstünlüğün hepimizde yer etmesi lazım." diye konuştu.
Milliyet

Ülke Pazar Günü Nefes Alacak
Ekmeleddin İhsanoğlu, "Eğer Türkiye'de hür seçim olacaksa, millet kendi cumhurbaşkanını seçecekse her şeyin şeffaf olması lazım" dedi. İhsanoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kente gelir gelmez sokaklarda, balkonlarda, arabalarda, toplu taşıma araçlarında halkın kendisine sevgi ve ilgi gösterdiğini ifade eden İhsanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) seçimle ilgili raporunun yayınlandığını anlatarak, şunları söyledi: "Uluslararası teşkilat, Yüksek Seçim Kurulu mensupları ile konuştuktan sonra raporuna aldığı bir gerçek var. 18 milyon seçim pusulası fazla basılmış. Yani 50 milyona karşılık, 18 milyon. Elbette pusulaların bir kısmı zarar görebilir, yağmur olur, çamur olur, sel olur ama bu kadar, 18 milyonu basmak ne manaya gelir? Bunun bir orantısı yok mu kanunda? Bu kadar 18 milyon fazla basmak, 18 milyon pusula kimin emriyle basıldı? Kimin emriyle nasıl kullanılacak? Bunun sorumluluğu kime aittir? Bunun sayımı yapıldı mı?" İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar fikirlerini söylemekten çekiniyorlar. Türkiye bu noktaya nasıl geldi? Türkiye hür ve demokrat bir devlet. Türkiye üçüncü dünya ülkesi değil. Onun için ben pazar günü sessiz yığınların, büyük kararını görüyorum. Burada bizi destekleyen başta iki parti CHP ve MHP'nin başlattığı bu tarihi uzlaşmada birçok parti ve AK Parti içinden çok sayıda insan bize destek veriyor. Türkiye, gerçekten pazar günü nefes alacak. Huzura doğru büyük bir adım atmış olacak."
Milliyet

'Paralel'de 2. Dalga Komiserleri Vurdu'
17-25 Aralık Operasyonlarının ardından "Yasadışı dinlemeler" ve "Kudüs Selam Tevhid" başlığı altında başlatılan soruşturmalar, 22 Temmuz'da operasyona dönüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçen Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aralarında Emniyet müdürlerinin de bulunduğu 115 polisi gözaltına aldı. Ancak gözaltılar bir süre sonra "kelepçe" ve "süre" krizine dönüştü. Yaşanan krizin ardından ise aralarında İstanbul Emniyeti'nde görev yapmış eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, TEM şube Müdürü Yurt Atayün ve Şube Müdürü Erol Demirhan ile MİT'te görevli Hayati Daşdağ'ın da bulunduğu 31 polis tutuklandı. Bu soruşturmaların "Yasadışı dinlemeler" ayağına yönelik ikinci operasyon, dün saat 05.50'de İstanbul merkezli 14 ilde gerçekleşti. Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy'un talimatıyla operasyon başlatılırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı "Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan bu kişilerden 12'sinin komiser, 12'sinin komiser yardımcısı, 2'sinin başpolis, 6'sının polis, 1'inin de emekli polis olduğu belirtildi. Eşzamanlı harekete geçen İstanbul Emniyeti'ne bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara, Diyarbakır, Hakkari, Ağrı, Van, Mardin, Batman, Şırnak, Iğdır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Bitlis ve Bingöl'de 33 adrese baskın düzenledi. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen baskınlarda çoğu komiser rütbeli 28 şüpheli gözaltına alındı.Bir kısmı görev başında gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, sorguya alındı. 5 kişi ise henüz gözaltına alınamadı.
Vatan

Tsk'dan İhraç Yerine Emeklilik
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Ağustos ayı çalışmalarını tamamlarken, Şura'dan sürpriz kararlar da çıktı. Yaz şurasında 37 general ve amiral ise bir üst rütbeye atandı. 51 albay da general kadrosuna alındı. 34 general ve amiralin görev süreleri ise 1 yıl uzatıldı. Şura'da bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral ise kadrosuzluk nedeniyle, 2 general de yaş haddini doldurduğu için emekliye ayrıldı. Atama terfilerde, hükümetin de hassasiyet gösterdiği "Paralel yapılanma" konusuna da özen gösterildiği öğrenildi. Görev süresinin uzatılması beklenen Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük emekliye ayrılırken, yerine Ege Ordu Komutanı Org. Abdullah Atay atandı. Kara Kuvvetleri'nde 3 korgeneralin Orgeneralliğe terfi ettirildiği Şura sonucunda, açılım sürecinde kritik önem taşıyan 2. Ordu'nun başına ise, Org. Adem Huduti atandı. Eskişehir'de bulunan 1. Hava Kuvvet Komutanlığı ile Diyarbakır'daki 2. Hava Kuvvet Komutanlıkları birleştirildi ve başına orgeneralliğe terfi ettirilen Abidin Ünal atandı. Böylece bayrak indirilmesi ile gündeme gelen Diyarbakır'daki 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı da lağvedilmiş oldu. Balyoz, Ergenekon ve Askeri Casusluk davası kapsamında yargılamaları devam eden ancak terfi sırasında olan 14 general ve amiral ise emekliye ayrıldı. YAŞ kapsamında 2. Ordu Komutanı Org. Galip Mendi Ege Ordusu'nun başına getirildi. Doğu ve G. Anadolu Bölgesi'ndeki 2. Ordunun başına ise Orgeneralliğe terfi ettirilen Adem Huduti atandı. EDOK Komutanı Org. Salih Zeki Çolak merkezi İstanbul 1. Ordu Komutanlığı'na getirildi. 1. Ordu Komutanı Org. Ahmet Turmuş ise yaş haddinden emekliye ayrıldı. Orgeneral Çolak'ın yerine, EDOK Komutanlığı'na Orgeneralliğe terfi ettirilen 9. Kolordu Komutanı Kamil Başoğlu atanırken, orgeneralliğe terfi ettirilen bir diğer isim olan Abdullah Recep de Harp Akademileri komutanlığı görevini üstlenecek.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 89, 2702-89, 3430                            
ABD Doları 2, 1561-2, 1571/  Euro 2, 8822-2, 8834/ İngiliz Sterlini 3, 6389-3, 6410

Cezası 1 Milyon Lira
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), lisanssız merdivenaltı akaryakıt üretimi yapan tesislere 1 milyon 39 bin lira para cezası kesiyor. Ayrıca kaçak akaryakıt amacıyla üretim yapan bir işletme sahibine, ilgili kanun gereği 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 20 bin güne kadar adli para cezası uygulanıyor. Kaçak amacıyla üretim yapan kişilerin petrol sektörüne girmesi de tamamen yasaklanırken, tesisteki herşeye el konuluyor. Lisans sahibi olan ancak lisans dışı üretim yapan madeni yağ tesislerine ise 363 bin lira para cezası kesiliyor. Denetimlerde, öncelikle madeni yağ tesislerinin ürünü üretip üretmediğine bakılırken, ürün dışı üretim yapılması veya madeni yağ üretimi için alınan ürünün başka amaçla kullanılması durumunda madeni yağ tesisine yaptırım uygulanıyor. EPDK kaynakları, bugüne kadar madeni yağ sektörüne yönelik yapılan denetimlerde 248 lisans sahibi ve bazı lisanssız işletmelere toplam 50 milyon lira ceza kesildiğini belirtti. 10 numara yağ sorunu özellikle 2009 yılı sonrasında ciddi bir artış gösterdi. Akaryakıt vergi miktarının artması fakat akaryakıt dışı ürün ÖTV tutarlarının sabit olması nedeniyle 2012 yılında 10 numara yağ kullanımı zirveye ulaştı. 10 numara yağın kaçak akaryakıt olarak kullanılmasını engellemek için Maliye Bakanlığı ve yerel yönetimler, ruhsat veya vergi kaydını denetleyebilir. Çevre Bakanlığı da araçların emisyon ölçümünü yapabilir.
Hürriyet

Borsadaki Yabancı 'Yatırımı' Sürdürdü
Borsa İstanbul'da satışların gerçekleştiği haziran ayı sonrasında Temmuzda 505 milyon dolarlık net alım geldi. Uluslararası yatırımcıların 2014 performansına bakıldığında yaptıkları net alımların 1 milyar 690 milyar doları geçtiği görülüyor. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, Temmuz ayında yabancılar ulusal ve ikinci ulusal pazar, gözaltı pazarı, kurumsal ürünler ve gelişen işletmeler piyasasında toplam 6.38 milyar dolar tutarında alım işlemine karşılık, 5.88 milyar dolar satış gerçekleştirdi. Yabancıların en çok net alım yaptıkları üç hisse 82 milyon dolar ile Akbank, 78 milyon dolar ile Garanti Bankası, 60 milyon dolar ile Net Holding olurken, en çok satış yapılan hisse 67.3 milyon dolar ile Pegasus Havayolları oldu.
Milliyet

Sıfırcı Hocadan Pozitif Açıklama Sürpriz Olur!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye hakkında pozitif değerlendirme yapması gerektiğini ancak geçmiş performanslara bakıldığında bunun bir sürpriz olacağını söyledi. Katıldığı bir televizyon proramında gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendiren Zeybekci, Moody's'in 8 Ağustos'ta nasıl bir açıklama yapacağı ve bu yöndeki beklediklerine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: "Moody's, Standard & Poor's, Fitch gibi kredi kuruluşları, siyasi mi ekonomik kredi kuruluşları mı? Türkiye cari açığını azaltmada inanılmaz başarılı işler çıkarıyor. Yıl sonunda yüzde 5.5'ler seviyesine yaklaşacak. Dış ticaret açığımızı yüzde 30'lar seviyesinde azaltıyor. İstihdamda iyiyiz, sanayi üretiminde iyiyiz. Ama bütün bunların olduğu bir ortamda size dramatik bir şey söyleyeyim mi? Moody's'den artı yönde bir beklentim yok eksi yönde bir beklentim var. Çünkü siyasi değerlendirme yapacaktır. Maalesef Türkiye'nin gelecek ile ilgili beklentilerini değil Türkiye ile ilgili o anda olması gereken niyetlerini söyleyen bir hale geldiler.
Star

Otomotiv Pazarı Temmuzda % 16.3 Daraldı
Döviz kurları ve kredi faizlerindeki yükseliş, özel tüketim vergisi (ÖTV) artışları ve BDDK kredi sınırlamalarının etkisiyle küçülen otomotiv pazarı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16.3 daralarak 59 bin 907 adete geriledi. Pazar ilk yedi ayda yüzde 23.5 azalarak 346 bin 768 adet oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), yılın geri kalan bölümünde cumhurbaşkanlığı seçim süreci, makro ihtiyati tedbirler, TCMB'nin sıkı para politikasının pazarda etkili olmaya devam edeceğini belirtti. ODD tarafından yayımlanan verilere göre otomobil pazarı temmuz ayında yüzde 16.4 azalarak 46 bin 602 adet olurken, hafif ticari araç pazar yüzde 16.2 daralarak 13 bin 305 adet oldu. Otomobil satışları ocak-temmuz döneminde yüzde 21.7 azalarak 272 bin 375 adete gerilerken, hafif ticari araç pazarı yüzde 29.5 düşüşle 74 bin 393 adete indi. ODD, toplam pazarın bu yıl sonunda yüzde 18-24 arası düşüşle 650-700 bin adet aralığında gerçekleşeceğine ilişkin tahminini bu ay da değiştirmedi. Pazarda temmuz ayında çok satışı gerçekleştiren markalar 9.079 adet ile Volkswagen, 8.265 adet ile Ford, 7.193 adet ile Fiat, 7.054 adet ile Renault oldu.
Star

Toki'den Yatırımcılara 35 İlde Yeni Fırsatlar
Yatırımcılara sağladığı kolaylıklarla konut sektöründe kendinden söz ettiren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yatırımcılara yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, Trabzon, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Kayseri ve Malatya gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu 35 ilde 137'si iş yeri, 45'i konut olmak üzere 182 taşınmazı satışa çıkaran TOKİ, açık artırma yöntemi ile satışı yapılacak taşınmazları, 240 aya varan vadelerle alıcıya sunacak. 21 Ağustos 2014'te düzenlenecek açık artırmada satışa sunulacak konutların Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yozgat ve Zonguldak illerinde bulunduğu belirtildi. İstanbul Bahçeşehir Projesi'nde yer alan 254 metrekare büyüklüğündeki iş yeri yüzde 10 peşin 120 ay vade ile satışa sunulurken, yine Bahçeşehir'de 68 metrekare 1+1 büyüklüğündeki konut ve Küçük Çekmece Kayabaşı bölgesindeki 43 metrekare iş yeri de satışa çıkarılıyor. TOKİ, Başkent Ankara'da da 7 taşınmazı satışa sunmayı hedefliyor. Altındağ Gültepe'de 124 metrekare büyüklüğünde iki konut, Kuzey Ankara Kentsel Yenileme Projesinde 142 metrekare işyeri, Protokol Yolu'nda kafeteryaya uygun 183 metrekare işyeri, Sincan Yenikent'te 126 metrekare işyeri, Şereflikoçhisar Boğaziçi'nde de iki işyeri açık arttırma ile satışa sunulan taşınmazlar arasında yer alıyor.
Star

'Esas' Yatırım Un Ro Ro'ya
Özel sermaye fonu Actera Group ve Esas Holding, UN Ro-Ro İşletmeleri'ni satın almak için özel sermaye şirketi KKR ile anlaştı. Actera ve Esas Holding tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın 1 Ağustos'ta yapıldığı ifade edilirken, anlaşmanın mali değeri ve şartları yer almadı. KKR, UN Ro-Ro'nun yüzde 97.6 hissesini 2007 yılında 910 milyon euroya satın almıştı. Alım işleminde Morgan Stanley, Actera ve Esas Holding'e mali danışmanlık hizmeti verdi. UN Ro-Ro, 1994 yılında uluslararası nakliye firmaları tarafından kuruldu. Aralık 2007'den bu yana uluslararası bir yatırım fon şirketi olan KKR yönetimi altındaki şirket, 2008 yılından beri 5 gemi yatırımı gerçekleştirdi. Sadece gemi için 6 yıllık süreçte 260 milyon avro yatırım yapan U.N. Ro-Ro, 322 bin araç kapasiteli 12 modern Ro-Ro gemisine sahip. 4 Ro-Ro hattı ile 100 bin gidiş, 100 bin geliş olmak üzere yılda 200 bin aracın Ro-Ro ile taşınmasını sağlayan firma, İstanbul Pendik, Tekirdağ ve Mersin'den İtalya'daki Trieste Limanı'na, Pendik'den Fransa'daki Toulon limanına düzenli Ro-Ro seferleri gerçekleştiriyor. UN Ro-Ro, 2013 yılında, 1994 yılından beri kullandığı İtalya'nın Trieste Limanı'ndaki Samer Seaport Terminali'nin yüzde 60'nı satın aldı. Trieste Terminali'ne önümüzdeki 3 yıl içinde 10 ila 15 milyon euro arasında yatırım yapılması planlanıyor. Esas Holding, Sabancı Holding'den bağımsız Şevket Sabancı, oğlu Ali Sabancı ve kızı Emine Kamışlı tarafından 1985 yılında kuruldu. İlk özel havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları'nı Çukurova Holding'den alaN Esas Holding, gıdadan sinemaya kadar geniş bir yelpazede yatırım yapıyor. Actera Group, 1.6 milyar doları aşan sermaye bazı ile Türkiye'deki yatırımlara odaklanmış özel sermaye fonu yönetim şirketi Actera fonlarının yatırımcıları, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları da dahil olmak üzere, dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcıları olduğu biliniyor. Actera, fonlarındaki yatırımcıların finansal güçlerini ve global imkanlarını yatırım yaptığı şirketlere değer katmak amacıyla hareket ediyor.
Vatan

Merkez'e Göre Suç Gıda Fiyatlarında
Merkez Bankası, temmuzda yüzde 0.45 ile beklenenden yüksek gelen enflasyonda yine gıda fiyatlarını sorumlu tuttu. Merkez Bankası'nın enflasyon verilerinin ardından yayımladığı "Fiyat Gelişmeleri" raporunda, "Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir bu dönemde de sürmüştür" denildi. "Temmuz ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 9.32'ye yükselmiştir" denilen raporda ayrıca, "Hizmet grubunun enflasyon eğilimi yükselirken temel mal grubunun enflasyon eğilimi iyileşmeye devam etmiştir" saptaması yapıldı. Rapora göre, tüketici fiyatları yüzde 0,45 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 9,32'ye yükseldi. Alt grupların yıllık enflasyona katkıları incelendiğinde, hizmet ve alkol-tütün-altın grubunun katkısı sırasıyla 0,16 ve 0,15 puan yükselirken temel mal grubunun katkısı 0,12 puan geriledi.
Akşam

İhracatçı Bu Yıldan Umutlu: 114 Bin Kişiye İstihdam Yolda
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), 2014 ikinci çeyrek gerçekleşme ve üçüncü çeyrek beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan ihracatçı firmalara göre, 2014'ün kalanı ekonomik anlamda daha iyi olacak. Düzenlenen bir toplantıyla anket sonuçlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yakın coğrafyada yaşanan jeopolitik sorunların ihracata etki ettiğini ancak buna rağmen firmaların yüzde 42'sinin ihracatı artırmayı planladığını söyledi. Büyükekşi, geçmiş dönemlerde ihracatta yaşanan sıkıntıların yakın ve komşu ülkelerle aşıldığını; bugün ise bu ülkelerde yaşanan sorunların AB ile telafi edildiğini ifade etti. Mehmet Büyükekşi, anketin yanı sıra firmalara gündeme ilişkin sorular da yöneltildiğini söyledi. Türkiye ve AB'de üretilmeyen hammaddelerden gümrük vergisi alınmaması avantajını sunan 'Askıya Alma Sistemi' hakkında firmaların yüzde 63'ünün hiç haberi olmadığına dikkat çeken Büyükekşi, "Bu konu rekabetçilik anlamında direk firmalara avantaj sağlıyor ancak firmalar bunu bilmiyor. TİM olarak bunu ihracatçılara anlatmak için seminerler düzenleyeceğiz" diye konuştu.
Akşam

DÜNYA

Süveyş'e Paralel Kanal Geliyor
Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Moham Mamiş, "72 km'lik yeni Süveyş Kanalı, halihazırdakinin paraleline inşa edilecek" dedi. Mamiş'e göre, yeni kanalın inşaasının 4 milyar dolara mal olması ve beş yılda tamamlanması öngörülüyor. Ancak Mısır yönetiminin bunun üç yılda bitirilmesi için çaba sarf edeceği bildirildi. Avrupa ile Asya arasında en önemli ulaşım rotalarından biri olan Süveyş Kanalı, Mısır'a yılda 5 milyar dolar kazandırıyor. Şu anda hizmette olan Süveyş Kanalı'nın inşaası 10 yıl sürmüştü. Dünya ticaretinde önemli bir konuma sahip olan Süveyş Kanalı olmasa gemiler, Afrika kıtasını dolaşmak zorunda kalacak, bu da mesafelerin haftalara katlanmasına yol açacaktı. Mısır'da Müslüman Kardeşler destekli Muhammed Mursi iktidarını devirdikten sonra yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Abdülfettah el Sisi, kanalın inşasının güvenlik nedeniyle ordunun denetiminde olacağını söyledi. Uzmanlar, Süveyş Kanalı'nda ulaşımın durması halinde, dünya ticareti ve petrol piyasalarının olumsuz etkileneceği uyarısı yapıyor. El Sisi, bazı açılardan, 1956 yılında Süveyş Kanalı'nın idaresini İngilizlerden ele geçirilen General Cemal Abdülnasır'a benzetiliyor. 14 yıllık iktidarı döneminde Abdülnasır, birçok büyük projeyi hayata geçirmişti.
Hürriyet

Kandil'den Işid'e Karşı Taarruz
Irak Şam İslam Devleti'nin pazar günü Ezidi nüfusunun ağırlıkta olduğu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmergelerin denetimindeki Sincar'ı (Şengal) ele geçirmesinin ardından PKK dahil Suriye ve Kuzey Irak'taki Kürtler hem örgütün ilerleyişi hem de infazlarını önlemek için birlikte çatışıyor. Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele eden PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) militanları birkaç gün önce ilk kez sınırı geçerek Irak Kürt bölgesine geçti. Duhok ile Musul'un Sincar, Rabia ve daha birçok bölgede YPG'lilerin katılımıyla IŞİD'e karşı çatışmalar daha da şiddetlendi. A.A.'ya göre Sincar ile çevre köylerdeki Ezidi Kürtler, kendilerini savunmaya gelen YPG güçlerine büyük bir ilgi gösteriyor. Ezidiler, Abdullah Öcalan lehine de sloganlar atıyor. YPG'nin ardından Kürt kaynakları, yüzlerce PKK militanının Sincar'a gitmek üzere Kandil'den otobüslerle yola çıktığını bildirdi. Halay çekerek yola çıkan militanlar, IŞİD'in saldırısı ve Ezidi halkının çağrıları nedeniyle Sincar'a doğru gittiklerini söyledi. Basnews adlı Kuzey Irak merkezli haber sitesi ise Sincar'ın tamamen Kürt güçlerinin hakimiyetine geçtiğini iddia etti. Musul'da da bir semtin Peşmerge tarafından kontrol altına alındığı ileri sürüldü.
Hürriyet

Abd'li General Afganistan'da Öldürüldü
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Afganistan'da Afgan ve yabancı askerlere dönük düzenlenen saldırıda bir ABD'li generalin hayatını kaybettiğini bildirdi. Pentagon yetkilileri, başkent Kabil'deki Mareşal Muhammed Kasım Fahim Askeri Üniversitesi'nde Afgan güvenlik güçlerinin üniformasını giyen bir kişi tarafında düzenlenen saldırıda bir ABD'li generalin hayatını kaybettiğini belirtti. Yetkililerin açıklamasına göre Salı günü Afgan ordusunun askeri okullarından birini ziyaret eden ABD tümgenerali, Afgan ordusu üniforması giyen bir saldırgan vurularak öldürüldü. Saldırgan koalisyon güçlerinden 14 askeri de yaraladı. Yetkililerin açıklamalarına göre koalisyon güçlerindeki zayiatın üstüne birliğin komutanı General Ghulan Sakhi de içinde olmak üzere üç üst düzey Afgan askeri yetkili de yaralandı. Alman ordusu yaralananlar arasında bir Alman tuğgeneralin de olduğunu açıkladı. Tuğgeneralin hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi. ABD, Vietnam savaşından beri yüksek rütbeli bir askerini kaybetmemişti.
Milliyet

Vampir Çekildi
Mısır'ın arabuluculuğunda Gazze'deki Filistinli gruplar ve İsrail arasında dün saat 08.00'de başlayan 72 saatlik ateşkes sağlandı. Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'deki saldırıların büyük bir sağlık felaketine yol açacağı uyarısında bulundu. BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Gazze'deki yetkilisi Pernille Ironside, Gazzelilerin kanalizasyon suyu karışmamış temiz içme suyu bulamadığını bildirdi. Mısır'ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisinin İsrail ve Hamas tarafından kabul edildiği bildirildi. Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Mısır'ın önerdiği ateşkes anlaşmasının, İsrail'in Gazze'den çekilmesini içerdiğini belirtti. Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasındaki 72 saatlik geçici ateşkes 08.00'de başladı, İsrail ordusu da aynı anda Gazze'den geri çekilme işlemini tamamladı. İsrail ordusundan üst düzey askeri bir yetkili, ordunun ateşkesin ardından çektiği askeri birliklerini Gazze sınırına paralel olarak yeniden konuşlandırdığını söyledi. Söz konusu yetkili, ateşkese Hamas'ın uymaması ve ihtiyaç doğması halinde İsrail ordusunun yeniden "Gazze'ye girmekten çekinmeyeceğini" ifade etti. Avrupa Birliği (AB), Filistinli gruplarla İsrail arasında varılan 72 saatlik ateşkesi memnuniyetle karşıladığını belirtirken, tüm tarafların ateşkesin koşullarına saygı göstermesini istedi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a bağlı olarak çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi'nden (EEAS) yapılan yazılı açıklamada, "Sivil can kayıpları derhal durmalı. Gazze Şeridi'nden roket atışları durmalı" denildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada," 72 saatlik ateşkesi öngören son öneriyi kuvvetle destekliyoruz ve her iki tarafı buna tümüyle saygı göstermeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı. Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail saldırılarında, 426'sı çocuk, 246'sı kadın, 79'u yaşlı bin 868 kişinin hayatını kaybetti, 2 bin 877'si çocuk, bin 853'ü kadın, 374'ü yaşlı 9 bin 563 kişi yaralandı.
Star

Işid'in Yüzde 10'u Türk
Gazetenin Budapeşte bürosundan Boris Kalnoky imzasıyla yayımlanan haberde, IŞİD'e Avrupa'nın bir çok ülkesinden militan katılımı olmasına karşın, Arap olmayan ülkelerden IŞİD saflarında savaşanların arasında en çok Türklerin bulunduğu öne sürüldü. Avrupa ülkelerinin istihbarat birimlerine göre, Avrupa'dan 1200 dolayında militanın Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek IŞİD saflarına katıldığı belirtilen haberde, bunların savaştıktan sonra yine Türkiye üzerinden Avrupa'ya döndüğü, bunun AB ile Türkiye ilişkilerini yakın zamanda olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olacağı savunuldu. Yazıda, "Ankara'nın elindeki bilgilere göre, IŞİD saflarına katılan Türk vatandaşlarının sayısı 1000'i aşmış durumda" ifadelerine yer verilirken, 10-15 bin dolayında olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının en az yüzde 10'unun Türk olduğu iddia edildi. Haberde, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşı olan Türk kökenlilerden de IŞİD'e katıldığına dikkat çekildi.
Vatan

Canım İsterse Vururum!
7 Temmuz'dan bu yana yaklaşık bin 900 Filistilinin katledildiği Gazze'de geçici ateşkes İsrail ile Filistinli gruplar arasında 72 saatlik ateşkes dün sabah TSİ ile 8'de başladı. Silahların susmasının ardından İsrail Ordusu, askeri birliklerinin tamamını Gazze'den çektiğini açıkladı. Korgeneral Peter Lerner, İsrail'in tünellerin yok edilmesi hedefine ulaştığı için asker ibirlikleri sınırda konuşlandırdığını duyurdu. İsrailli komutanı, Filistin'e gözdağı vermekten de geri durmadı: "İhtiyaç duyulursa İsrail Ordusu, Gazze'ye girmekten çekinmeyecektir." Mısır'ın çağrısıyla dün sabah varılan anlaşmanın ardından gözler Kahire'de başlayacak görüşmelere çevrildi. Geçici ateşkesin kalıcı hale gelmemesi halinde İsrail, hava ve kara saldırılarını yeniden başlatma tehdidini masada tutuyor. Savunma Bakanı Moşe Yalon önceki gün saldırıların tam anlamıyla bitmesinin 'kalıcı ateşkese'e bağlı olduğunu açıklamıştı. İsrail, daha önce ilan edilen geçici ateşkesi, 15 dakika sonra bozmuştu. İsrail'in türlü bahanelerle katlettiği bin 442 Filistinlinin isim listesine de ulaşıldı. Buna göre; öldürülenler arasında bebek, çocuk, genç, yaşlı her yaş grubundan sivilin varlığı dikkat çekiyor. Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in füze savunma sisteminin yenilenmesine 225 milyon dolar aktarılması yönündeki tasarıyı imzaladı.
Akşam

Savaşın Silinmeyecek İzleri
İsrail, Gazze'de bir çocuğun daha dünyasını kararttı. 9 yasındaki Dina, Israil bombalarından kopan şarapnel parçaları bedenine isabet ettiğinde evlerinin salonunda kardeşleriyle uyuyordu. 4 top mermisi gelmişti evlerine. Dina ile umutları arasına giren füzelerin parçaları, çocuğun yüzü ile vücudunun çeşitli yerlerinde derin izler bıraktı, alevler ve zehirli gaz, göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden oldu. Şifa Hastanesi'nde Dina'ya refakat eden halası Beha Halife, "Çocuk gözlerini açıp kapayamıyor. Şarapnel parçaları, yüzünde birçok yanık izi bırakıp, delikler oluşturdu. Doktorlar gözlerini açıp açamayacağını bilmiyor. Sağlık durumu muamma" dedi.
Akşam

POLİTİKA

60 'Ak İt' Sözüne Dava
TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan kanlı arbedenin artçıları dün de devam etti. Yumrukların havada uçuştuğu, tekmelerin atıldığı Genel Kurul görüşmesinin ardından, MHP ve AK Parti'den ardı ardına açıklamalar yapıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, herkesin sorumlu bir siyaset yapması, seviyeyi muhafaza etmesi gerektiğini belirterek, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın Twitter'dan paylaştığı "60 ak it bana saldırdı" yazısının çok sorumsuz ve tahrik edici olduğunu söyledi. Aydın, "Hukukçu arkadaşlarımız konuyla ilgili gerekli değerlendirmeyi yapıyor. AK Partili milletvekilleri, o tweet'i atan Oğan hakkında bireysel olarak manevi tazminat davası açabilirler" diye konuştu. AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise "Kendisine avukatım aracılığıyla maddi manevi tazminat davası açıyorum. Bir milletvekili bir başka milletvekillerine 'ak it' diye hitap edemez" diyerek Oğan hakkında dava açacağını belirtti. MHP kanadından da AK Parti cephesine ağır eleştiriler yöneltildi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin yoklama pusulasına sahte imza attıkları iddiasında bulunarak, şunları söyledi: "Camiamıza yönelik her türlü fitne, fesat, kin ve nefret saldırıları cevabını alacaktır. Susturamayacaklar." Kavgada aldığı darbelerle yaralanan Oğan ve AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de Genel Kurul'da yanlarına gelen arkadaşlarının 'Geçmiş olsun' dileklerini kabul etti. Oğan, "Israrla genç AKP'lilerden 'Biz bunun hesabını soracağız' sözleri geliyordu. Ben de 'Sakin olun' diyerek uyarmaya çalışıyordum. Bir anda önden, arkadan, sağdan, soldan 60 milletvekili birden bana saldırdı. Bizi korkutup sindirmeye çalışıyorlar. Bunu farklı dilden yapmaya çalışıyorlar, farklı dilden yanıtını alırlar. Bizi başkalarıyla karıştırmasınlar" diyerek yaşadıklarını paylaştı.
Hürriyet

2'nci Dalga Alt Kadroya
İstanbul merkezli yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili operasyonunun 2'nci dalgası, eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in dinlemeleri hazırlayan kişiler olarak işaret ettiği istihbaratçı komiser ve polis memurlarına yapıldı. İstanbul ile birlikte 14 ilde düzenlenen operasyonda, gözaltı listesindeki 33 polisten 29'u yakalandı. Gözaltına alınanların 22'sinin komiser, diğerlerinin 1'i emekli 7 polis memuru olduğu belirtildi. Polisleri "Dinlemeleri kendi inisiyatifinizle mi yoksa üstlerinizden emir alarak mı yaptınız?" sorusu bekliyor. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk dalgada gözaltına alınan rütbeli polislerin ardından bu kez dinleme kararlarında imzaları bulunan alt kadro polislere yöneldi. 2008-2012 yılları arasındaki yasadışı dinleme tutanaklarında imzaları bulunan komiserler ve polis memurların adreslerine dün sabah saat 06.30 sıralarında girildi. İstanbul'da polisin hedefinde, Seyrantepe'deki Polis Lojmanları vardı. İstanbul'da 4 polis gözaltına alındı. İstanbul'da gözaltılar yapıldığı dakikalarda, Van, Hakkâri, Mardin, Ankara, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Bingöl, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki adreslere de girildi. Van Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 4 polis yakalanırken, 1 polis de Bitlis Tatvan'da gözaltına alındı. Diğer illerde de 19 komiser ve polis memuru yakalandı. İstanbul dışında yakalanan polislerin, İstanbul'a getirilerek sorguya alınacağı belirtildi. 5 polisin adreslerinde bulunamadığı belirtildi. Yakalanamayan polisler arasında, casusluk soruşturmasında gözaltına alınarak serbest kalan Komiser Serkan Durmaz'ın da bulunduğu belirtildi. Durmaz, gözaltına alındığında, "Evdeki paraları sıfırlayamadık. Gemiciklerimiz yok" demişti.
Hürriyet

'Demirtaş'a Değil Kendinize Oy Verin'
HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, "Barış sürecinin bozulmaması gerekir. Herkes Türkiye'nin kardeşliğine, barışına hizmet etmelidir" dedi. Seçim çalışmaları kapsamında Van'a gelen Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'yı makamında ziyaret etti. Demirtaş daha sonra otobüsle mitingin yapılacağı alana geldi. 20 bin kişiye hitap eden Demirtaş, "Artık yeter diyor herkes. Kürt halkının uzattığı bu yeni yaşam elinin, bu barış, kardeşlik, dostluk elinin ne kadar kıymetli olduğunu herkes daha iyi görüyor. Yıllarca devlet Kürt'ü, Alevi'yi yoksulu ezmek için Türk'ü de ezmiş. Bunun farkına vardı insanlar. Herkes daha iyi anlıyor ki birlikte mücadele etmedikçe zorlukların üstesinden gelinmiyor. Her koyunun kendi bacağından asılmasının zamanı geçti. Bizler kimliğimizi inkar etmeden, birbirimizi asimile etmeden ve birbirimizden korkmadan eşitçe yaşayabiliriz" dedi. Her bireyin kendisini Demirtaş olarak görmesini ve ona göre oy vermesini isteyen Demirtaş, "Bana oy vermeyin kardeşlerim. Kendinize oy verin. Sandıktan çıkan her Demirtaş oyu katledilenlerin, ezilenlerin, yok sayılanların, değişimin oyudur. AKP'ye oy verenler düşmanımız değil. Alevidir diye düşman gibi görmeyin. Özellikle Alevi'nin yanına gidin sarılın, öpün kardeşim deyin ona. Kürt olanı Zaza olanı yuhalatıyor. Siz onların yanına gidin, sofrasını paylaşın. Irkçılık en kötü zehirdir" diye konuştu.
Milliyet

Paralel Yapı Haramın Tam İçinde
Cumhurbaşkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV- Star TV ortak yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle: (Paralel yapıya 2. dalga operasyonu) Her şey hukuk içinde yürütülüyor bunun bilinmesi lazım. Şimdi bunların tabii eskiden yönettikleri, idare ettikleri yargı mensupları oradaydı, onların değişik yerlere atamaları yapıldı. Bundan dolayı rahatsızlıkları var. İçeri alınanlardan bir tanesi özellikle yönetenlerden biri. Bakıyorum dün akşam bir tanesi bir TV kanalına çıkmış, şu an içeride değil, çok enteresan, 'biz Başbakanla da üstlerimizle de baba evlat gibiydik' diyor. Nasıl bir baba evlat bu ya. Nasıl baba evlat ki böyle bir ihaneti yapıyorsunuz. Bunların bir defa babaları da başka, imamları başka, değişik değişik şeyleri var. Siyaset mi yapıyorlar, dini noktada ilim mi tahsil ediyorlar ne yaptıkları hiç belli değil. Devletin içinden ele geçirmek çalışması noktasıyla ondan sonra helal lokma yiyoruz diyorlar ya. Ne alakası var, haramın tam içindeler. Birçok tehditle imkanları toplamak suretiyle bu gücü devşirdiler. Yoksa böyle bir güç nereden geliyor? İşte bu kadar ülkede okullar vs. Türkiye'de aynı şekilde. Holdingler vs.. Bunlar durup dururken oluşmadı ki. Belli imkanlarla oluştu. Burayı iyi görmek lazım. HSYK adına başkandan başka kimsenin konuşmaya hakkı yok. Burada yeni bir adet oluşturdular. 'Ben şahsım adına konuşurum' diyor. Sen şahsın adına konuşamazsın. Şahsı adına konuşanlar da kalkıp siyasetçiye yön veremez. HSYK ve yargı mensuplarının tehdit altında olduğunu iddia ediyor. Telefonu dinlenen başbakan, bakanlar, Hamsici'nin telefonu dinlenmiyor ki, bunlar olacak bunlarla ilgili suç duyurusu olacak, sen bunları görmezden geleceksin, sonra da 'yargı mensupları tehdit ediliyor' diyeceksin. Adama sorarlar sen nasıl yargısın. Çağlayan'daki adalet sarayında yaşanan olayları gördünüz. Neydi o şovlar? Savcı çıkıyor Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıyor. Bazı milletvekilleri gidip orada onlarla rahat rahat resim çektiriyor. Biz boşuna paralel yapı demedik, boşuna bunların bulunduğu konumu izah ederken inlerine girilecek demedik. Bakın şimdi bugün 30 küsur kişi daha alındı, alınıyor. Bunlar şimdi ifade verdikçe bir şeyler geliyor. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Çünkü bu bizim ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Bu işin şakaya alınır yanı yok.
Akşam

SPOR

Kulüpler Birliği Vakfı'nın Ankara'daki ofisinde bugün saatler 14.00'ü gösterirken, başkanlık seçimi gerçekleştirilecek. Görev süresi dolan Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, kesinlikle aday olmayacağını açıkladı. Cavcav, "Ben bu seçimde aday olmayacağım. Aday olacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı. Başkanlık seçimi öncesinde İstanbul Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın ismi ön plana çıktı. 14.00'teki seçim öncesinde Gümüşdağ'ın yanı sıra Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun da adaylık için adı geçiyor. Ancak birçok kulübün Hacıosmanoğlu'nun adaylığına sıcak bakmadığı kulislerde konuşuluyor. Birçok kulübün ise aday olması halinde Göksel Gümüşdağ'dan yana olacağı ifade ediliyor. Bu kulüplerin sayısının 8-9 olduğu öğrenildi.
Hürriyet

Feyenoord maçı öncesinde basın mensuplarının karşısına çıkan Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, Türkçe, "Başınız sağ olsun" diyerek vefat eden foto muhabiri Erkan Koyuncu'nun acısını paylaştı. Daha sonra bugünkü karşılaşma için düşüncelerini açıklayan siyah-beyazlıların teknik patronu, "Medyada, Play-off turunda kim çıkacak diye haberler var. Durum bu kadar kolay değil. Çok önemli bir maçımız var. İyi bir sonuç yakaladık ama Feyenoord iyi bir kulüp. Buraya Ayasofya'yı gezmeye gelmediler. Buraya bizi yenmeye geldiler. En az oradaki kadar iyi oynamalıyız" yorumunu yaptı. İlk maçtaki mantalite ve strateji ile oynayacaklarını ifade eden Bilic, "Oradaki taktiği uygulayacağız. Hem top rakipteyken hem de bizdeyken iyi taktik uyguladık, oyunun yönünü değiştirdik. Ama şimdi daha iyi yapmamız gereken bir şey daha var. Sahanın bazı bölümlerinde daha iyi ve daha tehlikeli olmalıyız. İlk maçta bu konuda yeteri kadar iyi değildik" dedi.
Milliyet

Trabzonspor, dünya yıldızı Oscar Cardozo'ya kavuştu. Karadeniz ekibinin resmi internet sitesinin kapağında dün sabahtan itibaren golcü oyuncunun resmi yer alırken dünyanın en önemli sinema ödüllerine atıfta bulunularak "and the Oscar goes to Trabzonspor" (Oscar Trabzonspor'un) ifadesi kullanıldı. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun önceki gün Portekiz'e giderek resmen işini bitirdiği Paraguaylı yıldız, dün gece Trabzon'a ayak bastı ve kenti ayağa kaldırdı. İbrahim Hacıosmanoğlu'nun Lizbon'dan kalkan özel uçağı saat 21.00 sularında İstanbul'a inerek yakıt ikmali yaptı. Bu sırada Cardozo uçağın içinde bekledi. Paraguaylı golcü ve Hacıosmanoğlu'nu taşıyan uçak, 23.45 sularında Trabzon Havalimanı'na indi. Akşam saatlerinden itibaren havalimanına gitmeye başlayan yüzlerce bordo-mavili taraftar, tel örgülerin arkasında bekledikten sonra içeri girmeye başladı. Bu yüzden polis, anons yaparak grubun çıkmasını istedi. Ancak Cardozo aprondan çıkar çıkmaz ortalık karıştı! Cardozo ve Hacıosmanoğlu'nu omuzlarına alan taraftarlar, izdihama neden oldu. Paraguaylı yıldız, ezilme tehlikesi geçirdi. Kendisini bekleyen minibüse zor şartlarda ulaşan golcü oyuncu, kalacağı otele hareket etti. Bugün sağlık kontrolünden geçtikten sonra diğer yeniler ile birlikte imza atacak olan Cardozo, "Katar veya Çin'e de gidebilirdim ama tarih yazmak için Trabzon'u seçtim" dedi. Bordo-Mavililer, Cardozo'nun bonservisine 5 milyon euro ödendiğini KAP'a bildirdi. Benfica ise bonuslarla birlikte 6 milyon 650 bin euro alacağını duyurdu.
Star

F.Bahçeli futbolcular, bırakın kaleye şut atmayı Sevilla maçında doğru-dürüst gol pozisyonuna bile giremedi. Bunun da sebebi olarak Teknik Direktör Ersun Yanal'ın yeni transfer Diego'ya göre denediği 4'lü orta sahalı baklava sistemi gösterildi. Ancak şampiyon atletlerin antrenörü Ertan Hatipoğlu, "bireyselperformans" isimli bloğunda F.Bahçe'nin sistem yüzünden değil, "Aklimatizasyon ve reaklimatizasyon" uyum süreçleriyle ilgili yaşadığı sıkıntıdan Sevilla maçındaki tablonun ortaya çıktığını yazdı. F.Bahçe'nin antrenman yaptığı Topuk Yaylası gibi yüksek rakımlarda oksijen oranı az oluyor. Futbolcular bu düşük oksijenli ortama uyum sağlamak için kan hücreleri yapımını uyaran EPO (eritropoietin) gibi hormon ve diğer kimyasallar salgılıyor. Futbolcuların kasındaki oksijen oranı artarkan, yorulmalarına yol açan laktatı da geç üretiyor. Futbolcular deniz seviyesine indikten sonra vücutlarının yeni yüksekliğe uyum sağlaması 6. günden sonra başlıyor. Topuk Yaylası'ndan indikten hemen sonra yapılan Sheffield ve Sevilla maçlarında futbolcular bu yüzden döküldü. Peki, F.Bahçeli futbolcular ne zaman normale döner? Hatipoğlu, bu soruya da şu cevabı veriyor: "F.Bahçe takımı 26 Temmuz'da Düzce'de oynanan bir hazırlık maçı ile Topuk Yaylası kampına son verdi. Takım, İstanbul'a yani deniz seviyesine, sıcak ve neme getirildi. Bayram tatili de derken 31 Temmuz'da Sheffield maçı için bir gün önce Ada'ya hareket etti. Ertesi sabah, Kopenhag'a 2 Ağustos'ta oynanacak Sevilla hazırlık maçı için uçağa bindiler.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme