8 Ağustos 2014 Cuma

08.08.2014 Genel Gündem


08.08.2014

GÜNDEM

İstanbul'da Kıyamet Koptu!
İstanbul'da dün öğleden sonra etkili olan fırtına ve yağmur kentte hayatı olumsuz etkiledi. Deniz, kara ve hava ulaşımı bir süreliğine aksarken, aniden kararan gökyüzü ve düşen yıldırımlar İstanbulluları korkuttu. Kentte bir çok noktada su baskınları yaşanırken, caddeler de göle döndü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 10 dakikada metrekareye 7-25 kilogram arası yağış düştüğünü, yağmur öncesinde rüzgarın hızının saatte 55 kilometreye kadar çıktığını açıkladı. İstanbul'un bazı bölgelerinde de elektrik kesintileri meydana geldiğini belirtti. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün günler öncesinden uyarıda bulunduğu sağanak dün öğleden sonra İstanbul'u teslim aldı. Şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle gündüz adeta geceye dündü. Kararan hava nedeniyle yollarda elektrik direklerinin ışıkları otomatik olarak yandı. Boğazdaki vapurlar da ışıklarını yaktı. Hava karardıktan sonra ise gökgürültüsü ve yağış geldi, şehrin bazı noktalarına şimşekler çaktı, yıldırımlar düştü. Elektrik yüklü bulutların gökyüzünü kaplaması üzerine Atatürk Havalimanı'nda uçak seferleri bir süre askıya alındı. Havalimanı üzerindeki bulutun dağılmasının ardından uçuşlar tekrar normal seyrine döndü. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise uçuşlar tamamen durmadı. Uçuşlar, rüzgarın şiddetine göre kontrollü olarak gerçekleştirildi. THY, İstanbul'u öğleden sonra etkisi altına alan şiddetli yağış nedeniyle karşılıklı olarak 64 seferi iptal etti. Şiddetli yağış trafik durma noktasına getirirken, bazı kavşak ve caddeler sular altında kaldı.
MilliyetParalelin Kozasında 10 Milyar Dolar
Fethullah Gülen'in prenslerinden Akın İpek'in şirketleri üzerinden yaptığı kaynağı belli olmayan milyarlarca dolarlık para trafiği ortaya çıktı. Sahibi olduğu Koza Altın İşletmeleri A.Ş.'nin değişik bankaların Bahreyn ve Malta şubeleri aracılığıyla sadece 2011-2013 yılları arasında 10 milyar dolara varan para akışı tespit edildi. Yapılan incelemede İpek'in son 10 yılda tüm şirketlerinde olağan dışı finansal hareketlilik göze çarpıyor. Paralel yapının Türkiye'deki en büyük finans kaynağı olarak gösterilen Koza İpek Holding'in tüm şirketlerinin hem alım hem de sermaye artırımı aşamasında dudak uçuklatan yurtdışı kaynaklı para akışı ortaya çıktı. AKŞAM, Fethullah Gülen için "Gerekirse tüm mal varlığımı veririm" diyen Akın İpek'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu şirketin manipülasyonlarla nasıl büyüdüğünün detaylarına ulaştı. Para trafiğinin ana kaynağının Pensilvanya olduğu tahmin ediliyor. İşte milyarlarca doların gelip gittiği şirketlerin açıklanamayan usulsüzlükleri: Koza-İpek Holding A.Ş. 2004 yılı içerisinde kuruldu. Aile şirkete 12,3 milyon TL sermaye koydu. İpek Ailesi bu dönemde şirketlerinde sermaye artışına gidip toplamda 14,8 milyon lira aktardı. Aile Eti Gümüş'ü borç batağında olan Söğütsen Seramik ile ortak aldı. Batmış bir şirketle 41,2 milyon liralık yatırım yapan İpek'in bu tutumu dikkatlerden kaçmadı. 2005 yılına gelindiğinde ATP inşaat hariç diğer Koza Davetiyecilik, İpek Matbaa ve Koza İpek Holding'de sermaye artışına gidildi. Bu şirketlerde olağandışı para hareketliliği tespit edildi. En önemli tespit ise şirketlere yüklü miktarda yurtdışından para girişi oldu. İpek'in altın madeninin alımı için 2005 yılında toplamda yaklaşık 20 milyon TL tutarında kaynağı belirsiz bir para ödediği de belirlendi. 2011 -2013 yıllarındaki kayıtlara göre özel bankaların Bahreyn ve Malta şubesinde bulunan Koza Altın'a ait hesaplar ile şirketin Türkiye'de bulunan hesapları arasında milyarlarca dolar para akışı tespit edildi. Bu yıllarda şirket Merkez Bankası kayıtlarına göre Bahreyn ve Malta'daki kendi hesaplarına yaklaşık 5 milyar dolar para gönderdi. Yine Merkez Bankası kayıtlarına göre Koza Anadolu Metal A.Ş. Bahreyn ve Malta'da kendi hesaplarına yaklaşık 800 milyon dolar para gönderdi.
Akşam

Tsk'dan Diyarbakır Yalanlaması
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda teşkilat değişikliği düzenlendiği bildirildi. Buna göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nın 5 Ağustos'ta Eskişehir'de teşkil edildiği bildirildi. Açıklamada, "Bu komutanlığın ana bağlıları olarak, hava harekatını tek bir merkezden yönetmek üzere "Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri Komutanlığı" Diyarbakır'da, bünyesindeki kara ve deniz koordinasyon üniteleri ile hava ve füze savunmasını bir merkezden yönetecek ve angajman yetkisini kullanacak olan "Hava Savunma Komutanlığı" ise Eskişehir'de oluşturulmuştur" ifadelerine yer verildi. Yeni yapılandırmayla Hava Kuvvetleri bünyesinde müşterek, tam bütünleşmiş ve birlikte çalışabilir bir yapının hayata geçirilmesinin sağlandığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzayı da kapsayacak şekilde bütün hava ve füze savunma unsurlarını tek merkezden sevk ve idare edilebilir hale getirildiği bildirildi. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, dün Irak hava sahasında uçtuğuna ilişkin haberleri yalanlayarak 'iddialar gerçeği yansıtmamaktadır' açıklamasını yaptı.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 92, 1504-92, 2356                            
ABD Doları 2, 1801   -2, 1818/  Euro 2, 9129-2, 9157/ İngiliz Sterlini 3, 6638-3, 6701

Rusya'nın Batılı Ülkelere Gıda Ambargosu Türkiye'ye Yarayacak
Rusya Devlet Başkanı Valadimir Putin'in ülkesine yaptırım uygulayan devletlere karşı tarım, hammadde ve gıda ürünlerinde ambargo kararı alması sonrası Rus yetkililer aralarında Türkiye'nin de olduğu ülkelere fırsat doğdu. Rus yetkililer, özellikle yaş meyve-sebze ve süt ürünleri konusunda Türkiye ile görüşeceklerinin altını çizdi. Yaklaşık 1 ay önce Rus yetkililerin AB'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda kendilerine bilgi verdiğini belirten Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, "İş netleşmiş gibi görünüyor. Türkiye'nin meyve- sebze alanında en büyük alıcısı zaten Rusya. Bu karar Türkiye için büyük avantaj olabilir. Ancak, Rusya siyasi bir karar aldı. Siyasi bir kararla da bu önlemin ortadan kalkması mümkün. Bu kararın ne kadar süre ile geçerli olacağını takip etmek gerekiyor" dedi. Rusya'nın ürünleri sadece Türkiye'den alacakmış gibi bir havaya girilmemesi gerektiğini ifade eden Ünal, "Bu, fiyatların yükselmesine yol açar. Hem iç piyasa hem de ihracatçı zor duruma düşer" şeklinde konuştu. 300'den fazla firmanın şu anda Rusya'ya ihracat izni bulunduğuna değinen Ünal şunları söyledi: "Rusya'ya ihracat o kadar kolay değil. Beğenmedikleri malı geri gönderiyorlar. İzinli olan firmalar dışında bedava bile verilse ürün almazlar. Şu anda 1.5 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatımız var. Bu, bir anda 3 katına çıkmaz. Dikkatli davranılması gerekiyor." Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, de "Bölgede bu karışıklıktan kârlı çıkan Türkiye olabilir. Ancak bunu planlı bir şekilde yapmalıyız. İhracat yapacağız diye iç piyasadaki dengeleri bozmamalıyız. Arz talep dengesi bozulursa fiyatlar bir anda yükselir. Bu yüzden çevre ülkelerde değişen şartlarla beraber Türkiye'nin yeni plan ve projeler üretmesi gerekiyor" diye konuştu.
Hürriyet

Paralelde Cesur Olun
Başbakan Tayyip Erdoğan, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde iş dünyasına paralel yapıyla mücadele konusunda cesur adım atmaları çağrısında bulundu. TOBB'da düzenlenen 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda yaklaşık 800 işadamına hitap eden Erdoğan, "Paralelle mücadele konusunda en ön safta cesaretle durmanızı bekliyoruz. Sizlerden de bu konuda cesur, kararlı adımlar bekliyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde de ekonomi politikalarında bir değişiklik olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şu mesajları verdi: "Ananaslar gelip gidiyor, rafineri işleri gelip gidiyor. Tehditler, şantajlar, kumpaslar yapılıyor. İş adamlarından haraç alınıyor. Kusura bakmayın, birçok iş adamı bu konuda konuşmuyor. Konuşun be, kimden ne aldılar, konuşun. Yargıda bir takım işler çevriliyor, bunlar ekonominin de üzerine karabasan gibi çökmüşler. Faiz yüzde 63'tü, şu anda yüzde 9,1. Bakın bunu da açık söyleyeyim; ben faizdeki Merkez Bankası'nın tavrını tasvip etmiyorum. İşte bağımsız kuruluş ya. Faizin daha da düşmesi, inmesi lazım. Türkiye'de yatırımların devamı için faizin inmesi lazım. Bunu bir defa bilelim. Şunu da çok açık net söylüyorum; faiz, enflasyonun en önemli nedenidir, sebebidir. Bu ekonomiyi okumak da yaşamak da bunların hepsini yaptık, bu tezgahlardan geçtik. Vaka budur. Bunu görmeye mecburuz, eğer bunu göremiyorsak çok ciddi bir yanlışın içerisindeyiz, bizim yatırımlardan başka çıkışımız yok. Cumhurbaşkanı seçilmem halinde ekonomi politikalarında bir değişiklik olmayacak. İki gün sonra bir seçim var, hamdolsun, ekonomide sıkıntı yok. Yeni başbakanın kim olacağı henüz belli değil. Buna rağmen ekonomide bir sıkıntı yok. Çünkü piyasalar bize, politikalarımıza, güçlü ekonomiye güveniyor. Elbette cumhurbaşkanı seçilirsek ekonomi de yakın takibimizde olacak konular arasında yerini alacak. Yatırım durduğu anda biteriz, bunu gerek uluslararası gerek ulusal yatırımcıların Türkiye'de yer alması için çok çok önemsiyoruz. Bundan sonra da bu hassasiyetimiz aynen devam edecektir.
Hürriyet

Önce Maliye Sonra Sgk İpleri Kopardı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, Ziraat Bankası'nın Bank Asya'yı almak için görüştüğüne ilişkin açıklamasından bir gün sonra hem Maliye hem SGK, Asya Katılım Bankası (Bank Asya) ile protokollerini bitirdi. Maliye'nin vergi tahsilatına ilişkin SGK'nın ise 'Tahsilat ve Nakit Varlıkların Değerlendirilmesi Protokolü' ile 'Sağlık Hizmet Sunucuları Protokolü'nün fesih işlemi 8 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. Gelir İdaresi Başkanlığının dün internet sitesinde yaptığı duyuruda, "Maliye Bakanlığı tarafından vergi tahsilatı için yetki verilen bankaların bu işlem sırasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek şekilde yapılması hususu sürekli olarak izleniyor ve gerekli tedbirler alınıyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Asya Katılım Bankası AŞ ile yapılmış olan vergi tahsilatına ilişkin protokollerin sonlandırılması uygun görülmüş ve anılan bankaya yapılan bugünkü tarihli tebligatla gerekli bildirimde bulunulmuştur. Fesih işlemi 8 Eylül 2014'te yürürlüğe girecektir. Banka, bu tarihe kadar vergi daireleri adına vergi tahsilatlarını yapabilecek ve tahsil ettiği tutarları feshe konu protokollerde belirtilen süre ve şekilde Hazine hesaplarına aktaracaktır." Maliye'nin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da öğleden sonra Bank Asya ile protokollerini bitirdi. Açıklamada, işverenler ve ilgililerin gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıda da bulunuldu. Bank Asya'dan KAP'a yapılan açıklamada ise, "Gelir İdaresi Başkanlığı'nın söz konusu bildirimiyle ilgili yasal haklarımız kullanılacak olup, bu hususun Bankamız faaliyetleri üzerinde önemli bir etkisi bulunmamaktadır" denildi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıklamasının ardından Bank Asya'nın işlem sırası ikinci seans başında kapatıldı.
Hürriyet

İş Dünyası Erdoğan'dan Yeni İş Mahkemesi İstedi
İşadamları, dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ndeki (TOBB) 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda, Erdoğan'a taleplerini iletti. Raporda, "Türk özel sektörü, iş mahkemelerindeki davaların yüzde 99'dan fazlasını kaybetmekte. Durum, haklıyı bulmaktan çok işvereni cezalandırma noktasına gitmekte. Bu durumun ivedilikle ele alınması, iş mahkemelerinde haklının tespit edilebileceği yeni bir yapının oluşturulması gerekmekte" denildi. İstihdam maliyetiyle ilgili değerlendirmeler de içeren raporda, 100 TL maaş alan işçinin işverene maliyetinin 180 TL'ye ulaştığına dikkat çekilip, "Rekabet ettiğimiz ülkelere bakıldığında, bizde yüzde 80'leri aşan vergi ve sosyal güvenlik yüklerinin, buralarda yüzde 30-40 aralığında olduğu görülüyor" ifadeleri kullanıldı. Vergi affında yapılandırma süresinin 60 aya çıkarılması istenen raporda, istihdamla ilgili düzenlemelerin yumuşatılması da talep edildi. İş güvencesi mevzuatının 30 kişiden fazla işçi çalıştıran işletmelere yük olduğu ifade edilen raporda, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, işyeri hemşiresi de yük olarak nitelendi. İşadamlarının yük olarak nitelediği diğer husus da 50'den fazla çalışanı olan yerlerdeki yüzde 3 engelli personel şartı oldu. Sendikaların işkolu barajının yüzde 1'e indirilmesi için yapılan düzenleme eleştirilerek, "Grevler ve iş bırakmalar yoğunlaşır. İş barışı bozulur" uyarısında bulunuldu. Raporda, çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından ödemelerin gününde yapılmamaya başlandığı ifade edilerek, "alacak sigortası" sistemine geçilmesi istendi. Rekabet, düşen kar marjları ve gayrimenkule kayış nedeniyle sanayinin ekonomideki payının yüzde 24'ten 15'e düştüğü vurgulandı. Raporda, KOBİ'lere "0" faizli kredi ve tarım ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi de istendi.
Milliyet

Ankara Teyakkuzda
Suriye'deki iç savaş süresince mevzilendiği bölgeleri bırakmayan ve özellikle Suriye'nin kuzeyinde etkinlik kuran IŞİD'in Irak'a girerek Musul'u almasıyla başlayan kaos, ABD ile uluslararası toplumun bölgeye müdahale hazırlığı yapmasına yol açtı. İlk müdahale sinyali dün ABD'den geldi. ABD medyasında, Başkan Obama'nın, Irak'ta ilerleyişini sürdüren IŞİD'e müdahale edebileceklerinin sinyalini verdiği iddiası yer aldı. Amerikan ABC televizyonu Türkiye saatiyle 00.45 sıralarında ABD'nin Irak'a malzeme yardımı yapmaya başladığını duyurdu. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Savunma Bakanlığı yetkilileri, Obama yönetiminin, Irak'ın kuzeyinde IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların saldırılarına maruz kalan Hristiyanların korunması için Irak'a hava saldırısı düzenlemeyi ve havadan acil yardım stokları atmayı planladığını bildirdi. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla medyaya bilgi aktaran yetkililer, Obama'nın dün Beyaz Saray'da ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldiğini ve havadan insani yardımların bırakılmasından IŞİD'e yönelik hava saldırısına kadar birçok opsiyonu değerlendiğini kaydetti. Özellikle Irak Bölgesel Kürdistan yönetimi askeri peşmergeler ile PKK'lıların özellikle Mahmur bölgesinde IŞİD'i durduramamasının örgütün mevzilerine hava saldırısı düzenlenmesi seçeneğini gündeme getirdiği, Obama'nın vereceği son karara, insani yardım uçuşları ile birlikte bombardımanın başlayabileceği iddia edildi. Peşmergenin Mahmur'daki geri çekilmesinin nedeninin de hava saldırısı nedeniyle alanı boşaltma amaçlı olduğu öne sürüldü. ABD'nin harekete geçmesi ve uygulayacağı plan beklenirken, BM Güvenlik Konseyi acil olarak toplanma kararı aldı. Toplantının, olası bir askeri müdahale halinde hukuki altyapı sağlama amaçlı olduğu, Güvenlik Konseyi'nden "ortak insani yardım" kararının çıkabileceği de öne sürüldü. Bu tablo, Ankara'nın da dün gün boyu teyakkuza geçmesine yol açtı. IŞİD'in Kuzey Irak'a ilerleyişi, Türkiye sınırında bir tehdit oluşturması ihtimali ve buna paralel olarak saldırılardan kaçanların göç dalgası yaratması konularının gündeme gelmesi, uluslararası toplumdan gelen müdahale sinyalleri Ankara'yı alarm durumuna geçirdi
Milliyet

Bakan Yıldız: Temmuz Ayında Her Gün 1 Santral Devreye Alındı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de geçen temmuz ayında irili ufaklı 25 santralin devreye alındığını söyledi. Yıldız "Pazar günlerini hariç tutarsak hemen hemen her gün ortalama bir santral devreye alınmış oluyor" dedi. AK Parti Kayseri İl Başkanlığı'nda İl Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Yıldız, burada yaptığı konuşmasında temmuzda devreye alınan santrallerin 800 megavatlık bir güç anlamına geldiğini vurguladı. Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: "Bu da 2 milyar TL'lik bir yatırım demektir. Yıllardan bahsetmiyoruz, sadece temmuz ayından söz ediyoruz. 17-25 Aralıklar gibi Türkiye siyaset tarihinin farklı aralıklarında demokrasinin kesintiye uğratılması, vesayetin ağırlaştırılmasıyla alakalı dönemeçlerden geçtik. Bizler geleceğimize farklı şeyler bırakmak zorundayız. 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' derken bunu da kastediyoruz."
Star

Sanayiciler, Erdoğan'a 47 Sayfalık Dert Anlattı
Dün toplanan Sanayi Şurası sonrasında sektör temsilcileri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sıkıntılarını dile getirdi. Sektör temsilcilerini dikkatle dinleyen Başbakan Erdoğan'ın sanayicilerin sorunlarını dinlerken defterine notlar aldığı gözlendi. Sektör temsilcilerinin Erdoğan'a dile getirdiği sorunlar ise şöyle sıralandı: "Son dönemde iç piyasada gözlenen tahsilat sorunu, çekte hapis cezasının kalkmasından sonra ödemelerin gününde yapılmaması, Torba Yasa ile iş kolu barajının yüzde 1'e kalıcı olarak indirilmesi, teşviklerin ilçe bazına kadar detaylandırılması ihtiyacı, kalkınma ajanslarının merkeziyetçilikten kurtulamaması." Organize sanayi bölgeleriyle ilgili de görüşlerini dile getiren sektör temsilcileri, "İl sınırları içindeki mevcut OSB'ler dolmadan yeni OSB kurulmaması veya mevcut OSB'lerin genişletilmemesi uygulamasında esnek davranılması" talebini de ifade ettiler. Ayrıca tarım ve hayvancılık alanında uzmanlaşmış bölgelerin tespit edilip, tarım ve hayvancılık OSB alanlarının belirlenmesi gerekliliği de vurgulandı.
Akşam

Cumhurbaşkanı Seçilirsem Önceliğimiz Yine Ekonomi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'da düzenlenen 7. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Türkiye'nin ekonomi politikalarında hiçbir sapma olmayacağını söyledi. Erdoğan, "Ekonomik istikrarın korunması konusunda tüm önceliklerimiz aynen devam ediyor" dedi. Erdoğan, 12 yılda gerçekleştirilen reformlarla ekonominin dalgalanmalara karşı çok korunaklı bir hale geldiğini ifade etti. Defalarca test edilen ekonominin seçimlerden etkilenmediğinin görüldüğünü kaydeden Erdoğan, çünkü kendilerinin seçim ekonomisi tesis etmediklerini vurguladı. Sanayi Şurası'na Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da katıldı.
Akşam

400 Bin Çalışanı Olan Çinli Icbc Bddk Kapısında
Türk bankacılık sektörüne dev aktör Commercial Bank of China Limited (ICBC) Tekstilbank'ı satın almak üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na başvuruda bulundu. Yaklaşık 3 trilyon doları bulan aktifleriyle dünyanın en büyük bankası unvanının da sahibi olan ICBC, Çin devletinin sahip olduğu dört büyük bankadan bir tanesi konumunda bulunuyor. Tekstilbank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, ICBC'nin satın alma işlemleri için başvuruyu dün yaptığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi: "GSD Holding'in, Tekstil Bankası'nda sahip olduğu yüzde 75.50'lik payının Industrial and Commercial Bank of China Limited'e (ICBC) satılması işlemine ilişkin olarak gereken izinlerin alınması amacıyla, BDDK ve Rekabet Kurumu'na resmi başvurular ICBC tarafından bugün itibarıyla yapılmıştır." Çinli ICBC ile GSD Holding Tekstilbank için geçtiğimiz nisan ayı sonunda 669 milyon lira karşılığında el sıkışmıştı. GSD Holding'in Tekstilbank'ta yüzde 75.5 payı bulunurken, kalan yüzde 24.5 hisse ise halka açık işlem görüyor. Toplam çalışan sayısı 400 binin üzerinde olan ICBC'nin ise 18 bin şubesi bulunuyor. Bankanın 2012 yılı net kârı ise 249 milyon dolar.
Akşam

DÜNYA

Nato, Rusya İle İpleri Kopardı
Kuzey Atlantik Askeri İttifakı (NATO), Rusya ile tüm ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. İttifak ayrıca üye ülke savunma gücünün arttırılarak, Ukrayna ile de yakın işbirliğine girileceğini duyurdu. NATO'nun Rusya ile hem siyasi hem askeri ilişkilerini tamamen askıya aldığı açıklamasını Ukrayna başkenti Kiev ziyareti sırasında NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen yaptı. Ukrayna Parlamentosu (Rada) Başkanı Aleksander Turçinov ile görüşmesinden sonra ittifakın aldığı kararı duyuran Rasmussen, "Rusya'nın Avrupa güvenliğini tehdit eder tavrı yüzünden aramızdaki tüm ilişkileri askıya alma kararı aldık. Bunun yanı sıra NATO üyesi ülkelerin güvenliğini arttırıcı tedbir ve önlemler de alınacak. İttifaka üye olmayan Ukrayna ile işbirliğimizi de arttıracağız" dedi.
Hürriyet

Beyaz Saray Işid'i Konuştu Askeri Operasyon Yok
ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in Irak'ta kaydettiği ilerlemeler üzerine dün Beyaz Saray'da ulusal güvenlik ekibini topladı. Toplantı sonrası Beyaz Saray sözcüsü Earnest, ABD'nin IŞİD'e karşı askeri bir operasyon planlamadığını açıkladı. Basının karşısına geçen sözcü Earnest, Irak'taki durumun 'insani bir felakete yaklaştığını' ifade etti. New York Times gazetesinin Obama'nın IŞİD'e karşı hava saldırısı düzenlemeyi değerlendirdiği yönündeki haberiyle ilgili yorum yapmayan Earnest, "Irak güvenlik güçlerinin karşılanması gereken ihtiyaçları varsa bunları sağlamaya çalışacağız" dedi. Beyaz Saray sözcüsü, "Şunu herkesin anlaması önemli. ABD Başkanı açık bir şekilde belirtti ki; Irak'taki sorunlara ABD'den askeri bir çözüm yok" diye konuştu. Earnest, Obama'nın askeri müdahaleye soğuk baktığını gösteren bu ifadelerinin ardından sözlerine "Bu sorunları onlar adına biz çözemeyiz. Bu duruma Iraklılar siyasi çözüm sunabilir" diye devam etti.
Hürriyet

Snowden'a 3 Yıl Daha Oturma İzni
Rusya, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden'a üç yıl daha oturum izni verdi. Snowden'ın avukatı Anatoli Kuçerena, müvekkilinin 1 Ağustos'tan itibaren üç yıllığına oturum izni aldığını açıkladı. Snowden'ın Rusya'da devlet tarafından korunmadığını kaydeden Kuçerana, "Bugüne kadar özel şirket tarafından korundu. Şimdilik devlet koruması gündemde yok" bilgisini paylaştı. Snowden, uzun aradan sonra istemesi durumunda yurt dışına da çıkabilecek. Ancak eski NSA uzmanının yurtdışında kalış süresi ise üç ayı geçmeyecek.
Türkiye

Azerbaycan: Çatışmada 47 Ermeni Asker Öldürüldü
Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan sınırları içindeki Dağlık Karabağ'da çıkan gerginlik devam ediyor. Azerbaycan APA Haber Ajansı'nın diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, 13 Azeri askerin şehit olduğu çatışmalarda 47 Ermeni askeri öldürüldü, 100'e yakını da yaralandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni askerleri ile çatışan Azeri askerlerini ziyaret ederek ödüllendirdi. Azerbaycan Ordusu, kontrolünü elinde tuttuğu cephe hattındaki Silahlı Kuvvetleri de üst düzey alarma geçirdi.
Türkiye

Mısır Müftüsü İdamları Onaylamadı
Mısır'da, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu, darbe karşıtı14 kişiye verilen idam cezasına müftünün olumsuz görüş bildirdiği belirtildi. Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır müftüsü, "İstikame Camisi Olayları" olarak bilinen davada yargılanan ve Haziran ayında idam cezasına çarptırılan 14 kişinin iştişari amaçla gönderilen dosyasına olumsuz görüş bildirdi. Bunun ardından konuyu yeniden değerlendiren Giza Ceza Mahkemesi, dosyayı ikinci kez müftüye sevk etti. Sanıkların avukatlarından Muhammed Demati, daha önce de dosyanın gönderildiği müftünün, mahkemenin idam kararını "onaylamadığını" belirtti. Müftünün idam kararlarındaki görüşünün istişari amaçlı olduğunu ve bağlayıcılığının bulunmadığını hatırlatan Demati, "Dosyanın ikinci kez müftüye sevk edilmesi, diğer kararlardaki gibi intikam amaçlı olduğunun delilidir" dedi.
Star

Kürt Bölgesinde Göç Paniği
Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlı güçlerin Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı peşmerge güçleriyle Kürt bölgesinin başkenti Erbil çevresinde sürdürdüğü çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor. IŞİD'in Erbil'e 50 kilometre uzaklıktaki Guver'i ele geçirmesiyle Kürt bölgesinde yaşayan halkın büyük tedirginlik yaşadığı ve göç hareketine başladığı bildirildi. Erbil'e yaklaşan IŞİD'e bağlı birliklerin Mahmur çevresinde konuşlanmasının ardından Mahmur Kampı boşaltılarak, halkın Erbil'e yerleştiği belirtildi. Fakat yoğun göçün bu defa Erbil'de yaşayan halkta panik yarattığı ve bölgede yaşayanların diğer Kürt bölgelerine yerleşmek için harekete geçtiği bildirildi. Erbilliler, daha güvenli gördükleri Şaklava, Barzan ve Selahaddin gibi dağlık bölgelerdeki kasabalara doğru harekete geçti. IŞİD'in, Erbil'e yaklaşması sonrası Hazer Çadır Kampı da dağıtılmaya başlandı. Kürt yönetimi, Erbil'den 30 kilometre uzakta olan Hazer Çadır Kampı'ndaki 5 bin sığınmacıyı tahliye ediliyor. Hazer Kampı, IŞİD'le çatışmaların yaşandığı Musul'un Hamdaniye (Karakuş) ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kampta Türkmen, Kürt ve Arap sığınmacıları kalıyordu. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) Başbakanı Neçirvan Barzani bir açıklama yaparak halkı sükunete çağırdı. Açıklamasında peşmerge güçlerinin Sincar, Celevle ve Guver'de IŞİD'i bozguna uğrattığını belirten Barzani halktan korkuya kapılmamasını, huzur ve sükunet içinde günlük yaşamını sürdürmesini istedi. Öte yandan, IŞİD'in, Irak'ın Musul kentinde Hristiyanların yaşadığı 2 semtin kontrolünü ele geçirdiği bildirildi. Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin Musul'un 30 kilometre doğusunda Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Karkuş ve Bartulla semtlerinden çekilmesinin ardından IŞİD militanları, bölgenin kontrolü ele geçirdi. Gelişmeler üzerine Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis, IŞİD'in Irak'ın kuzeyindeki saldırılarına maruz kalan Hristiyanların korunması için dünyaya çağrı yaptı.
Star

Ezidi Çılığını Türkiye Duydu
Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) Irak'taki ilerleyişinde Erbil'e 30 km yaklaşırken Musul'un kuzeyinde ele geçirdiği Ezidi kasabası Sincar'dan (Şengal) kaçan onbinlerce kişi dağlara sığındı. Kavurucu sıcağın altında açlık ve susuzluktan çoğu çocuk 300 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ezidilere bir tek Türkiye'nin insani yardımda bulunduğunu açıkladı. "AFAD'ın hazırladığı çok büyük bir yardım paketi Ezidilerin bulunduğu Sincar dağlarına havadan atıldı" diyen Davutoğlu Irak'ta insani operasyon yürüten tek ülke Türkiye. Öyle bir hava yaratılıyor ki sanki Türkiye Ezidileri dışlıyor. Oysa tam tersi" ifadesini kullandı. Ezidiler Türkiye'de Silopi ve Batman'daki akrabalarının yanına gelirken Davutoğlu tek bir Ezidi'nin bile sınır kapısında bekletilmediğini söyledi. 20 bin nüfuslu Türkmen köyü Amirli ise 2 aydır IŞİD'e karşı direnirken Davutoğlu "Türkmenlere 100 bin gıda paketli yardım gitti. 40 bin kişilik kamplar kuruldu" dedi. Öte yandan 11 bin nüfuslu Mahmur Kampı ve etrafındaki köyler de IŞİD saldırısı nedeniyle tamamen boşaltıldı. Halk Duhok ve Erbil'e geçmeye başladı. Dün ayrıca Irak'ın en büyük Hıristiyan kasabası olan Karakuş da IŞİD'in eline geçti.
Akşam

72 Saat Daha Ateşkes
İsrail, Mısır'ın arabuluculuğunda 3 gün önce başlayan ve bu sabah sona eren ateşkesin koşulsuz olarak 72 saat daha uzatılmasını dün kabul etti. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, "İsrail, Mısır'ın ateşkes teklifini koşulsuz olarak 72 saat daha uzatmayı kabul etti. Bu konuyla alakalı olarak Hamas'ın pozisyonunu bilmiyorum. Hamas'la süren müzakereler hakkında açıkça konuşamam. Ortada bir müzakere gerçekleşiyor" dedi. Ancak İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, İsrail ile Filistinli gruplar arasında "ateşkesin uzatılmasını öngören bir anlaşmanın" yapılmadığını bildirdi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Filistinli gruplar ile İsrail arasında ülkesinin arabuluculuğunda varılan ateşkesin uzatılmasını temenni ettiklerini söylemişti.
Akşam

POLİTİKA

İstiklal'den İstikbal'e
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanının hakem olduğunu kaydederek, "Pehlivandan hakem olur mu? Pehlivan güreşir, bırakın güreşsin. Ama hakem yapmayın; yaparsanız taraf tutar" dedi. İhsanoğlu dün Samsun'da sokakları gezdi, esnafı ziyaret etti, sohbet toplantıları yaptı. Eşi Füsun İhsanoğlu ve küçük oğlu Aziz İhsanoğu ile birlikte tarifeli uçakla Çarşamba Havaalanı'na gelen İhsanoğlu'nu karşılayanlar arasında Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay da vardı. Ordu ve ilçelerini de gezen İhsanoğlu, özetle şunları söyledi: "İstiklal mücadelesinin başladığı Samsun'da 'İstikbal' mücadelesini başlatacağız. İnsanlar rahat konuşamıyor. Demokrasi için, laiklik için, insan hakları için bu bir istikbal mücadelesi. Millette ayrışma korkusu var. Alevisin, Zaza'sın en yüksek yerden sesleniyorlar. Millet bunu duymak istemiyor. Bu endişeleri kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin ağzından dinliyorum. Türkiye'nin bundan kurtulması lazım diyorlar. Biz bütün yasaklara saygılıyız. Bazıları kendilerini kanunun üzerinde görüyorlar ve yasak falan dinlemiyorlar. Anketlerden bahsetmek seçim yasağına girdiği için konuşma imkanımız yok. Bazıları konuşuyorlar, çünkü bazı insanlar kendilerini kanun üstünde kabul ediyorlar. Yani onların her yaptıkları şey kanundur, kanun üstüdür biz vatandaş ve cumhurbaşkanı adayı olarak. İnşallah cumhurbaşkanı olarak her şeyden önce kanunlara saygılı olacağız. Zaten bizim bu kampanyanın bir tarafı da biraz saygı telkin etmektir. Bu seçimlerde saygılı bir şekilde yarışa devam etmek onun için biz buna riayet edeceği."
Hürriyet

Senin Kaynağın Bulaşık
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek "Geçenlerde çıktı, CHP Genel Başkanı'na 'Alevi' diyor. Bölücülerin parti başkanına, eş başkanına 'Zaza' diyor. Şu anda Ortadoğu'daki kimliksel tartışmayı Türkiye'de yapıyor. Sen kimsin, Sünnisin ama kimsin, gerisi ne? Senin kaynağın bulaşık. Hasbelkader başbakan oldun, bari orada kal" dedi. Kırşehir'in Kaman İlçesi'nde vatandaşlarla fotoğraf çektiren, sokakta sohbet eden Bahçeli, özetle şunları söyledi: Recep Tayyip Erdoğan, devlet imkanlarıyla cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını sürdürüyor. Adaylar kol kola girse eşit yapıyor deme imkânımız var mı. Türkiye'de demokrasi böyle. Böyle ortamda atıp, tutuyor yalan, iftara hepsi var. Soruyorum, adaylarından biri tanınmıyor diyor. Dünya tanıyor onu. Recep Tayyip Erdoğan sıkışıyor, diyor ki bu Kahire doğumlu, bu lafa bu edepsizliğe bakın. Bu lafın ucu nereyle gidiyor. Kahire'de doğmuşsa ne olmuş? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? 1963'lü yıllar işsizlik almış başını gidiyor, vatandaşlarımıza yurtdışında çalışma imkânı doğuyor, önce Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri. Niçin gidiyorlar, çoluğunun çocuğunun ekmek parası için. Binmişler bir trene Münih'e gitmişler. Dil yok, bildik yok. Allah'a sığınıyor oraları tanıyor yavaş yavaş, sonunda ev tutuyor, çocuklarını yanına alıyor. Hayat kuruyorlar. Bu arada Allah veriyor birkaç çocuk da orada oluyor, onlara 2'nci, 3'üncü nesil diyorlar 4.5 milyon insan. Münih'te doğan çocukla, Kaman'la doğan çocuk var. Münih'te doğan çocuğa Recep Bey ne diyecek? Münih'te çocuğun adı Osman ise memleketin evladı değil. Bir ailenin dayanışmasını korumak için ana baba her türlü fedakârlık yapıyor. Bir sen cumhurbaşkanı olacağım diye aileyi parçalıyorsun. Gurbetçiler bu Başbakan'a ne diye oy verecek. Bunların altında yatan başka şeyler var. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlıklarına yeni Türkiye diye karşı çıkıyor. Bir şeyi hazmedemiyor. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Selaniklisin, diyemiyor sağdan soldan dolandırıyor. Kayseri Pınarbaşı'da, bu milletin aziz evladı Alpaslan Türkeş, Lefkoşa'da doğdu diye memleket evladı saymayacak mıyız?
Hürriyet

Performansınız Çok İyi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, henüz genel merkezleri hazır olmayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı TBMM'deki makamında ziyaret etti. Ziyaret nedeniyle TBMM Şeref Kapısı Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül için son kez açıldı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Gül'ü Meclis Şeref Kapısı'nda Meclis İdare Amiri ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Süryani Erol Dora'yla karşıladı. Demirtaş, Dora ve Önder ile genel başkanlık makamında bir araya gelen Gül, "Yedi yıllık görev sürem boyunca mecliste grubu bulunan tüm partilere eşit mesafede durmaya çalıştım. Hiçbir partiyi ötekileştirmedim. Sizlerle de bu duygularla ilişki kurdum. Umarım memnunsuzdur" dedi. Demirtaş ve arkadaşları da "DTP, BDP ve HDP çatısı altında siyaset yapan partiler olarak sizin bu yaklaşımınız her zaman takdir ettik. Sizi, hepimizin, bizim de cumhurbaşkanımız olarak gördük. Destekleriniz bize güven verdi" karşılığını verdi. Gül'ün, Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin değerlendirmesi de yarım saat süren görüşmenin önemli anlarından biriydi. Gül, "Üç adayımız var. Her birinin kampanyasını izlemeye çalışıyorum. Bakalım pazar günkü seçimlerden kim galip çıkacak, ikinci tura kalacak mı? Fakat şunu söylemeliyim ki performansınız çok iyi Selahattin Bey" dedi.
Hürriyet

Demirtaş: Gizli Gündemim Olmadı
HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, ikinci tura kalamamaları halinde hiçbir adaya destek çağrısı yapmayacaklarını söyledi. selahattindemirtas.net adlı internet sitesinde seçmenlerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, "Değerli Başkanım, daha önce 3 yıl haksız yere tutuklu kalıp ardından beraat eden biriyim. İstanbul'da öğrenciyim, utanarak söylüyorum, çok büyük gücüm yok. Ancak sembolik de olsa 20 TL yatıracağım. Bu yolda yalnız değilsiniz" yönündeki mesaja, "Sizlerin bu değerli katkılarının benim için hiçbir para birimiyle ölçülemeyeceğini bilmenizi isterim. Bu yolda yalnız değiliz, siz de hiçbir zaman yalnız olmayacaksınız" yanıtını verdi. Demirtaş'ın diğer bazı mesajları ise şöyle yanıtladı: (Neden mitinglerinizde bayrağı kullanmıyorsunuz?) Bayrak birçok suçu ve günahı örtmek için de kullanıldı ve bayrağa en büyük hakareti de suçlarını ve günahlarını örtmek için bayrağa sarılanlar yaptı. Seçilirsem, anadilde eğitim hakkı üzerinde en çok duracağım meselelerin başında gelecek. Şimdiye kadar hiçbir 'görünmez', 'gizli' gündem ile yürüttüğüm bir siyasi pratiğim olmadı.
Milliyet
Yargı Artık Şüpheli
Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün TOBB'da düzenlenen 7'nci Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na katıldı. Türkiye'nin 81 ilinden gelen oda ve borsa başkanlarına seslenen Erdoğan, daha sonra Köşk turları kapsamında Malatya ve Gaziantep'te halkla buluştu. Başbakan şu mesajları verdi: Bir savcı çıkıp edep dışı, devlet ahlakından öte bir Başbakan'a saygısızlık yapabiliyorsa, bir bakana saygısızlık yapabiliyorsa; bu ülkede yargı artık şüpheleri üzerine çekmeye başlamış demektir. Şu anda bu ülkenin HSYK'sı hâlâ savcılık görevini ihlal etmiş olan bu kişi hakkında gerekli olan adımı atmıyor. Neden? İşte Paralel Yapı denen zihniyet bu ve bu zihniyet birbirini çok açık net birbirini koruma altına alabiliyor. Dün bizi sırtımızdan hançerlediler. Ellerine imkân geçerse yarın da şimdiki yol arkadaşlarını sırtlarından bıçaklayacaklar. CHP ve MHP içinde birçoklarını dinlediler, izlediler ve şantaj yaptılar. Sayın Baykal açıklamamı istiyor. Ben bunu tam manasıyla bilmiş olsam önce beni dinleyenleri yargıya teslim ederim ama seni dinleyip gözetleyenlerin de bunlar olduğunu hâlâ anlamıyorsan senin siyasi geçmişine de yazıklar olsun. MHP reklam filmimizdeki ezan sesinden rahatsız olmuş. CHP de ezandan rahatsız oluyordu, işte MHP yönetimi de aynı çizgiye geldi ama MHP tabanı bundan çok rahatsız. CHP'nin genel müdürü MHP'ye talimat veriyor. Ey Bahçeli, MHP'li kardeşlerimi buna reva gördüğün için sana da yazıklar olsun. 8 yıl İslam Konferası'nın başına gönderdik, ne büyük yanlış yapmışız. Suudi Arabistan gibi ülkeler zor kurtuldular. Bize ricada bulundular. Çıksın bunu da inkâr etsin. Doğru eder, eder. Çünkü 'çarkçı Kemal'in yanında yetişen o da çarkçı Ekmel olur. Monşer çıkmış bize ders veriyor. Sen git o dersi Pensilvanya'daki hocana ver.
Akşam

SPOR

Feyenoord'u iki maçta da mağlup ederek Devler Ligi'nde play off turuna kalmayı başaran Beşiktaş'ta bugün İsviçre'nin başkenti Nyon'da TSİ 13.00'te çekilecek kuranın heyecanı yaşanıyor. Siyah beyazlı taraftarlar ve futbolcuların gönlündeki rakip farklı Beşiktaşlı futbolseverler Rus ekibi Zenit ile eşleşmeyi tercih ederken, Beşiktaşlı oyuncular ise Alman temsilcisi Bayern Leverkusen'in kendilerine rakip olmasını istedi. Karakartal.com'da devam eden ve yaklaşık 53 bin taraftarın katıldığı ankette 'Beşiktaş play off'ta hangi takımla eşleşmeli?" sorusuna oy veren taraftarların yüzde 35.4'ü Zenit'in en uygun rakip olduğunu belirtti. Yüzde 30.4'lük kesim Leverkusen'i isterken, Porto'yu tercih edenler ise yüzde 17.3 oldu. Taraftarların yüzde 17.3'ü Arsenal'i seçerken, Napoli en az oranıyla yüzde 5.8'de kaldı. Futbolcuların seçiminde ise Leverkusen ilk sırayı alırken, Zenit tercihi ise onu izledi ilk maçları 19 -20 Ağustos, rövanşlar ise 26 ve 27 Ağustos'ta oynanacak.
Hürriyet

Sonunda Beşiktaş golcüsünü buldu. Siyah-Beyazlı camia, Feyenoord maçında Demba Ba'nın attığı gollerden sonra "Ohh be!!! Artık golcümüz var. Sıkıntımız kalmadı" dedi. Karşılaşmayı tribünden izleyen Başkan Fikret Orman ve yöneticiler, Senegalli Demba Ba'nın her golü sonrası çok büyük bir mutluluk yaşadı. 29 yaşındaki oyuncuyu Beşiktaş'a getiren İkinci Başkan ve Futbol Şubesi Başkanı Ahmet Nur Çebi de gollerden keyif aldı. Tüm Beşiktaşlılar ise tek bir kişiye dua etti: Hugo Almeida Geçen sezon sözleşmesi sona eren ve yıllık 2.5 milyon euro isteyen Portekiz golcü ile anlaşamayan yönetim, şimdi çok mutlu. Başkan Fikret Orman'ın maç sonrası yöneticilere, "İşte golcü bu. İyi ki Hugo Almeida ile sözleşme imzalamadık. Yoksa büyük çile çekerdik. Ba inanılmaz bir golcü. Kaliteli forvet. Bizi şampiyonluğa götürecek isim. Böyle giderse ligde kral olur" dediği öğrenildi. Bazı yöneticilerin Senegalli forvet Demba Ba'nın attığı üçüncü golden sonra, "Almeida olsa kalecinin üzerine vururdu" dediği öğrenildi Teknik Direktör Slaven Bilic ise maç sonrası Demba Ba'yı özel olarak tebrik etti. Hırvat Hoca, Senegalli forvete "Senden beklediğim buydu. Attığın tüm goller bir harika. Böyle çalışmaya ve oynamaya devam edersen çok şeyler yaparız" dedi.
Türkiye

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım fırtınası, futbol takımını ciddi bir krizin eşiğine getirdi. Futbolcularla yaptığı toplantının ardından Yıldırım dün de kulüp çalışanları ve Ersun Yanal'ın kurmaylarıyla biraraya geldi. Tercüman ve sağlık heyeti başta olmak üzere Samandıra'daki tüm personeli kulüp binasında toplayan Yıldırım, yeni sezon ile ilgili uygulanması gereken çalışma sistemini anlattı. 4. yıldız parolası ile sezona başlayacak olan sarı-lacivertlilerde Yıldırım bu sezon hata istemediğinin bir kez daha altını çizdi. Başkan, futbolculara sıraladığı uyarıları dün çalışanlara da yaptı. Şampiyonluğun bir ekip işi olduğunu belirten Yıldırım, mevcut çalışma sistemi ile bilgiler alırken yeni sezonda eksik ve yanlış gördüğü bazı noktalara müdahale etti. Çalışanlardan disiplin içinde davranmalarını istedi. Yıldırım'ın özellikle toplantıya gelen personele sivil kıyafet yerine çalışma kıyafetleri olan sarı lacivertli eşofmanları giymeleri talimatını vermesi dikkat çekti. Yıldırım, bu toplantının ardından Cristian, Holmen ve Serdar Kesimal ile de biraraya geldi. Takımdan kontenjan sebebiyle ayrılmak zorunda kalacak Cristian ve Bursa'ya kiralanan Holmen ile gelecekleri üzerine konuşan Yıldırım, Serdar'dan da toparlanmasını istedi. Egemen'in sakatlığı sonrası transfer yapılmayacağını belirten Yıldırım, takımın kendisine ihtiyacı olduğunu belirterek futbolcuya güvendiğini ifade etti. Başkanın önce izinleri iptal etmesi, ardından futbolcularla baş başa toplantı yapmasından sonra dün de Samandıra'daki personeli kulüp binasına çağırmasının Ersun Yanal'ın keyfini kaçırdığı öğrenildi. Yanal'ın yakın çevresine ayrılmayı bile gündeme getirdiği belirtildi.
Milliyet

Transfere doymayan Trabzonspor, Medjani ve Oscar Cardozo'dan 1 gün sonra Kevin Constant'a da kavuştu. Bordo-Mavililer'in İtalyan devi Milan'dan transfer ettiği Fransa doğumlu Gineli futbolcu, dün sabah saatlerinde Milano'dan İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda kulüp yetkilileri tarafından karşılanan 27 yaşındaki sol kanat oyuncusu, Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi'ne geçti. Gineli futbolcu, hastanede kan tetkiklerinin yapılmasının ardından iç hastalıkları, göz, kulak-burun-boğaz, ortopedi, genel cerrahi ve kardiyoloji bölümlerinde muayene edildi. Constant'a akciğer ve efor testleri de yapıldı. Tecrübeli yıldızın yapılan tüm testlerden beklenenden daha iyi çıkması yöneticileri şaşırttı. Trabzonspor'un, Constant için Milan'a 2.5 milyon euro bonservis bedeli ödeyeceği açıklandı. Hücum ağırlıklı bir sol bek olan, Galatasaraylı Alex Telles ile benzer özellikler taşıyan Constant, Trabzonspor'da başarılı olmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Vahid Halilhodziç'i tanıdığını ve büyük hedefler için Trabzon'a geldiğini belirten Fransız asıllı Gineli yıldız, "Sol kanatta en iyisini ortaya koyup vazgeçilmez olmak istiyorum. Takıma katkı yapmak için sabırsızlanıyorum" şeklinde konuştu.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme