1 Eylül 2014 Pazartesi

01.09.2014 Genel Gündem


01.09.2014

GÜNDEM

Mit Müdürüne Beraat Bozuldu
Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan muhalif Yarbay Mustafa Harmuş ile Binbaşı Öğretmen Mustafa Kassum'un 100 bin dolar karşılığı Suriye'ye teslim edilmesi davasında Yargıtay ilginç kararlara imza attı. 'Görevi kötüye kullanmak'tan verilen beraat kararı bozulan MİT Antakya Müdürü M.A.A. yeniden yargılanacak. Casusluktan beraatı ve '2 kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak'tan verilen 20 yıllık mahkûmiyeti onanan MİT Mütercimi Ö.S. ise AYM'ye başvurarak 50 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu. Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya konu olayda, eşinin iddiasına göre Yarbay Mustafa Harmuş, 29 Ağustos 2011 günü Hatay Altınözü kampından MİT'e ait araçla alınarak Samandağı sahiline götürüldü. Olayla ilgili 3'ü MİT'çi 7 kişi yakalandı. MİT'teki görevine son verilen Ö.S., MİT Antakya Şube Müdürü M.A.A., işadamları Mete Aslan, Erdoğan Ayhan Kit ile yanlarında çalışan Mehmet- Yılmaz Nur kardeşler hakkında dava açıldı. MİT Adana Bölge Başkanı N.B. hakkında Başbakan soruşturma izni vermeyince dava açılamadı. Siyasi ve askeri casusluk iddiasıyla tutuklanan Ö.S. bu suçtan beraat ederken, 2 kişiyi hürriyetten yoksun bırakmaktan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. M.A.A.'nın görevi kötüye kullanmaktan beraatına, 4 sanığın ise 8 yıl 4 ay ile 16 yıl 8 ay mahkûmiyetine karar verildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 7 Temmuz 2014 tarihli ilamında kararları kısmen bozdu. Yargıtay, sanık Ö.S. yönünden, casusluktan verilen beraat kararını, 'Casusluk suçu T.C. devleti zararına askeri bilgilerin toplanması şartı oluşmadığı' gerekçesiyle, 20 yıllık mahkûmiyeti de gizli tanık ifadesi ve mevcut deliller çerçevesinde onadı. Sanık Erdoğan Ayhan Kit'in mahkûmiyetini bozan ve tahliyesine karar veren Yargıtay, MİT Antakya Şube Müdürü M.A.A. için görevi kötüye kullanma suçundan verilen beraat kararını, 'MİT'çi Ö.S.'nin kaçırılan Yarbay Harmuş ile görülen son kişi olduğu bilgisini MİT Adana Bölge Başkanlığı'ndaki sıralı amirlerine bildirmediği' gerekçesiyle bozdu. M.A.A. yeniden yargılanacak.
Hürriyet


850 Liralık Yemek Borcu
Balyoz Davası nedeniyle dört yıl tutuklu kalan MHP Milletvekili Engin Alan'dan iaşe bedeli olarak 850 lira istendi; yani Alan'ın cezaevinde yediği yemeklerin ücretini ödemesi isteniyor. Emekli Korgeneral Engin Alan, 2010 yılında Balyoz Davası kapsamında tutuklanarak 4 yıl cezaevinde kaldı. Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası'na ilişkin kararı nedeniyle 19 Haziran 2014'te tahliye edilen Alan'dan şimdi de cezaevinde kaldığı sürede tükettiği yiyeceklerin bedeli isteniyor. Haberi Engin Alan'ın kızı Tülin Alan Pekkoç, Twitter hesabından duyurdu. Tülin Alan Pekkoç, dün Twitter'dan "Engin Alan'dan 4 yıl hapishanede yediği yemeğin parası isteniyor; 850 TL! Ömründen ve bizden çalınan yılların hesabı ne olacak peki?" mesajını paylaştı. Alan, ardından da "Bu da cezanın iletildiği tebligat" mesajı ile Ankara 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'ndan gönderilen belgeyi de Twitter'dan yayınladı. "Ekmek ve yiyecek karşılığı bordrosu" başlığı ile gönderilen tebligatta iaşe bedeli karşılığı olarak 850 lira isteniyor. Belgede bordronun 15 Temmuz'da tebliğ edildiği belirtilerek "Hükümlü borcunu ödememiştir, gerekli soruşturmanın yapılması arz olunur" ifadelerine yer verildi. Ergenekon Davası'nda yargılanan Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan Özkan da Twitter'dan "Böyle saçmalık olmaz. Kendi isteğiyle pansiyonda kalmadı, kolundan tutup içeri tıktınız. Vermeseydiniz o zaman yemek" mesajını paylaşarak olaya tepki gösterdi. Engin Alan, 2010 yılında Balyoz Darbe Planı Davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Genel Seçimleri'nde MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Alan, 19 Haziran 2014'te tahliye edildi.
Milliyet

Hava'da Mezuniyet Coşkusu
Hava Harp Okulu'ndan 6'sı kadın, 4'ü Azeri, 2'si Gürcü, 2'si Türkmen, 2'si Ürdünlü olmak üzere toplam 194 pilot adayı teğmen mezun oldu. Hava Harp Okulu Komutanlığı'nın 60. Dönem Diploma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanlarının katılımıyla Yeşilköy'deki Hava Harp Okulu Komutanlığı'nda yapıldı. Okul Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay, törende yaptığı konuşmada, "Hava Harp Okulu, kuruluşundan bu yana çok değerli lider ve komutanlar yetiştirdi. Günümüzde bu okulda, çağın gereklerine uygun, iyi bir lider, iyi bir yönetici ve iyi bir komutan yetiştirme hedefine odaklı olarak, temel askeri öğretilerin yanında havacılık ve uzay, bilgisayar, elektronik ve endüstri mühendisliği ile yönetim bilimlerinde eğitim verilmektedir" dedi. Komutan Alpay, mezun olan öğrencilere de şöyle seslendi: "Güçlü bir hava kuvveti, ancak üstün nitelikli insan gücüyle daha ileriye gidebilecektir. Aldığınız kapsamlı eğitim ile profesyonel asker ve cesur havacılar olmanın yanında, Hava Kuvvetlerini daha üst seviyelere taşıyacak, değişim ve dönüşümünü hızlandıracak niteliklerle mezun oluyorsunuz. Vatansever subaylar olarak topluma ve çevrenize örnek teşkil edeceğinize, şartlar ne olursa olsun, dürüstlükten, vazifeden, iş ahlakından ve mükemmellikten asla taviz vermeyeceğinize olan inancım tamdır." Daha sonra mezunlara törenle diploma ve plaketleri verildi.
Vatan

Tele-Dolandırıcıları Yargılamak 'Ağır'mış
15 ilde, aralarında Prof. Canan Karatay'ın da bulunduğu 36 kişiyi telefonda dolandıran şebekenin tutuklu 7 üyesiyle ilgili şoke eden karar… Kendilerini 'savcı' ve 'komiser' olarak tanıtıp, 'terör örgütü banka hesaplarınızı ele geçirdi' numarasıyla vatandaşı çarpan 7 tutuklu sanık, dün Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. İddianamede, suç örgütünün kurucu ve yöneticisi oldukları öne sürülen Abdulkadir Taştan, İsmail Attanin, Ömer Avni Badruk ve İsmail Taştan'ın 'birden fazla kişiyle yağma' ve 'dolandırıcılık' suçlarından toplam 260'ar yıla kadar hapsi istendi. Cumhuriyet Savcısı, sanıkların işledikleri suçun sadece 'dolandırıcılık' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında tahliye kararı vererek, dosyayı görevsizlik kararıyla Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Çete polisin üç ay süren teknik takibi sonrası çökertildi. Şüphelilerden birinin cep telefonundan çıkan görüntüde üzerindeki iç çamaşırlarıyla kanepede yatarken, dolandırmaya çalıştığı kişiyle cep telefonuyla konuşması dikkat çekmişti.
Akşam

Bm Gururla Sunar Sessiz Devrim
Türkiye'nin kararlılıkla attığı demokratikleşme adımları dünyada yankılanıyor Birleşmiş Milletler (BM) de Türkiye'deki inanılmaz değişime sessiz kalmadı. AK Parti'nin iktidara gelmesiyle başlayan ve 12 yıllık süreçte temposu giderek artan demokratikleşme çalışmalarını anlatan 'Sessiz Devrim' adlı eser, İngilizceye çevrilerek 'Silent Revolution' adıyla bastırıldı, BM Koleksiyonu'na dahil edildi. BM'nin Cenevre Ofisi Kütüphanesi'ne konan eser, böylece dünyanın seçkin araştırmacılarına sunuldu. Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığı'nda atılacak yeni adımlar da ek fasüküller olarak süreç içinde esere eklenecek. BM koleksiyonuna alınan 'Sessiz Devrim', birçok ülkenin demokratikleşme hedefinde, başarılı bir yol haritası ve kılavuz olacak. BM Cenevre Ofisi Kütüphanesi, 1919'da Milletler Cemiyeti bünyesinde kurulan ve başlangıçta Londra'dayken 1920'de Cenevre'ye taşınan kütüphanenin devamı. Bugün itibarıyla 1 milyondan fazla basılı esere ve 70 binden fazla elektronik dergi ve e-kitaba ev sahipliği yapan kütüphane, Avrupa'nın en zengin kütüphanelerinden biri olarak kabul ediliyor.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 89, 4303-89, 5536                         
ABD Doları 2, 1608-2, 1632/  Euro 2, 8385-2, 8419/ İngiliz Sterlini 3, 5870-3, 5915     

Erdoğan Beklentisi
Yaz bitti, sonbaharla birlikte iş dünyasında da canlanma başladı. Haziran ayında sürpriz bir başkan değişikliği yapan TÜSİAD'ın mesaisi de yılın üçüncü Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısıyla başlıyor. 17 Eylül akşamı Sabancı Müzesi içindeki Changa'da bir kokteylde buluşacak olan TÜSİAD üyeleri, 18 Eylül'de ise Four Seasons Otel'de Yüksek İstişare Konseyi toplantısını gerçekleştirecek. Bu toplantının zamanlaması ilginç bir döneme geldi. Türkiye'de 'yeni' bir dönem başladı. Son günlerin sıkça vurgulanan kavramıyla, 'Yeni Türkiye'de TÜSİAD'ın gündemini de doğal olarak yeni dönem oluşturacak. Başkan Haluk Dinçer ve Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu büyük olasılıkla, bu yeni dönemden beklentilerini sıralayacaklar. Toplantının konuk listesinin oluşturulması için Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yeni kabinenin oluşması beklendi. Türkiye'nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlığını koruyan Ali Babacan TÜSİAD'ın konuk listesinin başında olacak gibi görünüyor. TÜSİAD, Ankara davetlilerinin listesini pazartesi gününden itibaren hazırlayacak. TÜSİAD'ın gönlünden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması geçiyor. Başbakan olarak iş dünyası ile son toplantısını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği Sanayi Şurası ile yapan Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini TÜSİAD'a yapar mı henüz belli değil. Ancak Dinçer'i TÜSİAD Başkanlığı'na seçildikten sonra kabul eden Erdoğan, iş dünyasına yönelik ilk ekonomi toplantısını TÜSİAD'la yaparsa, bugüne kadar bir çok kez polemiklerle karşı karşıya gelen TÜSİAD ve Erdoğan ilişkisinde de yeni bir sayfa açılabilir mi?
Hürriyet

Çok Konuşuyoruz
Türkler cep telefonuyla konuşmada Avrupa'da zirveyi kimseye bırakmıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde 364 dakika kişi başı ortalama aylık mobil telefon kullanım süresi ile Türkiye, Avrupa'da en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke konumunu sürdürdü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılı ikinci çeyrek bilişim sektörü verilerini açıkladı. Son 12 yıllık dönemde Türkiye'de bilişim sektörünün çok büyük gelişmeler gösterdiğini ifade eden Elvan, sektördeki tüm göstergelerin yukarı yönlü hareket ettiğini kaydetti. Genişbant internet abone sayısının da her dönem istikrarlı şekilde büyümeye devam ettiğini belirten Bakan Elvan, özellikle son 8 ayda 6 milyon gibi ciddi bir artışla 38 milyona yükseldiğini ifade etti. Aynı dönemde 3G mobil abone sayısının yaklaşık 4 milyonluk artışla 53,4 milyona çıktığını bildiren Elvan, "Mobil abone sayısı ise 2 milyon artarak 71 milyona ulaştı" dedi. Yılın ikinci çeyreğinde 364 dakika kişi başı ortalama aylık mobil telefon kullanım süresi ile Türkiye'nin Avrupa'da en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke konumunu sürdürdüğünü dile getiren Elvan, bir önceki dönemde bu sürenin 331 dakika olduğunu hatırlattı. Mobil internet kullanan abone sayısının da bir önceki çeyreğe göre yüzde 7.5 artarak 28.4 milyona ulaştığını ifade eden Elvan, 18 Ağustos tarihi itibariyle toplam 72.4 milyona yakın numara taşıma işlemi gerçekleştirildiğini kaydetti.
Türkiye

Türk İş Dünyasından 'Kalite' Atağı
Dünya Kalite Ödülleri bu yıl 25 Ekim'de ABD'de sahiplerini bulacak. Birçok ülkeden inovasyona yönelik başarıları ilke edinen kurum ve kuruluşların davet edildiği "World Quality Summit" (Dünya Kalite Zirvesi), üçüncü defa gerçekleşecek. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ve DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği'nin iş birliği ile tertiplenen "3. World Quality Summit", 24-29 Ekim tarihleri arasında Fairmont Hotel Washington'da düzenlenecek. Türk iş dünyasının önde gelen isimleri de pazar paylarını artırabilmek, kalite ve inovasyon konusunda deneyimlerini paylaşmak için ABD'deki etkinliklere katılacak. Devlet ve özel sektör temsilcileri, üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve bürokrasinin önde gelen isimleri, imalat ve hizmet sektörünün geleceğine yönelik önemli mesajlar verecek. Konferanslarda, talepler ve beklentiler üzerine ihtiyaçlar tespit edilecek ve bunların giderilmesi için iş birliği imkânları aranacak. Katılımcı markalar, arzu ettikleri takdirde stantları ile zirvede yer alacak. Lobin- World tarafından "3. World Quality Summit" e davet edilen kuruluşlar arasından yapılacak seçimle, "2014 World Quality Award" ödülleri de sahipleri bulacak.
Türkiye

Rusya-Ukrayna Krizi Marmara'yı Karartabilir
Uzun zamandır devam eden Ukrayna-Rusya krizi, Marmara'yı karanlıkta bırakabilir. Türkiye'nin gaz alternatiflerini kısa vadede artırmasının mümkün olmadığı belirtilen Ankara Strateji Enstitüsü raporuna göre, bu yüzden Ukrayna üzerinden gelen gazın aktarıldığı Marmara'yı karanlığa gömebilir. Krizin faturalara yansıması ise kaçınılmaz olacak Ankara Strateji Enstitüsü'nün hazırladığı raporda, Türkiye'nin, doğalgazının yüzde 56'sını Rusya'dan, yüzde 18'ini İran'dan aldığı anımsatıldı. Rus gazının, Batı Hattı (Ukrayna-Romanya-Bulgaristan) ve Mavi Akım ile geldiği belirtilen raporda, "Türkiye Batı Hattı'ndan yıllık yaklaşık 10 milyar m3 doğalgaz almakta. 2013 yılına kadar Batı Hattı'ndan gaz çeken tek kuruluş olan BOTAŞ, hattan yıllık 6 milyar m3 gaz alırken, 2013'te 4 şirkete kontrat devri yaptı. Bununla birlikte, söz konusu şirketlerin daha önce aldıkları 4 milyar m3 gaz da bu hatta eklenmiş ve sonuçta hattan çekilen gaz miktarı yıllık 10 milyar m3'e çıkmıştır. Dolayısıyla Batı Hattı, Türkiye için önemli bir doğalgaz tedarik yoludur" denildi. Ukrayna'ya verilen Rus gazının, 1.9 milyar dolarlık borç nedeniyle kesildiği anımsatılan raporda, "Avrupa ve Türkiye'ye yapılan gaz akışında köprü olması nedeniyle Ukrayna'ya gaz akışının kesilmesi, Avrupa'yı ve Türkiye'yi endişelendirmekte" denildi. Gazprom Başkanı Alexei Miller'in, Ukrayna'ya gaz akışının kesilmesinin Avrupa ve Türkiye'yi etkilemeyeceği yönündeki açıklamalarının riski ortadan kaldırmadığı da ifade edilen raporda şöyle denildi: "Ukrayna üzerinden gaz taşınması noktasında büyük risk söz konusudur. Her ne kadar Ukrayna'daki gaz kesintisi, Avrupa ve Türkiye'ye gaz akışını siyasi olarak etkilemeyecek olsa da, ülkedeki kargaşa ortamının, Rusya'nın istemi dışında Avrupa ve Türkiye'ye gaz tedarikini aksatacağı oldukça muhtemeldir. 2006 yılında yaşanan kriz sırasında Batı Hattı'ndaki gaz akışında azalma olduğunu unutmamak gerek. Boru hatlarına saldırının bile söz konusu olabileceği ve Batı Hattı'nda herhangi bir kesinti olması durumunda, Türkiye'nin yıllık 10 milyar m3 doğazgazı telafi edecek alternatif bir kaynağa sahip olmadığı da bilinen bir gerçektir."
Milliyet

Doğalgaza Eylülde De Zam Yok
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "Maliyetlerimiz arttı ancak Eylül ayında da aynı doğalgaz fiyatlarıyla devam edeceğiz" dedi. Partisinin Kayseri il teşkilatı tarafından düzenlenen danışma meclisine katılan Yıldız sorular üzerine doğalgazda ağustos ayındaki, hatta çok uzun zamanlardan önceki fiyatlarla devam edildiğini söyledi. Maliyetlerin arttığını her vesileyle dile getirdiğini belirten Yıldız "Özellikle dolar fiyatlarının 2.16 gibi çok ciddi bir pariteye geldiğini belirtmiştik. Doğalgazı normal aldığımız fiyatın daha da altında bir fiyatla satıyoruz" dedi. Yıldız buna rağmen eylülde zam yapmayacaklarını dile getirdi. Bakan Yıldız, Türkiye'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün petrolünü işlediği yönündeki iddiaların sorulması üzerine ise şunları söyledi: "Israrla ve altını kalın çizgilerle çizerek söylüyoruz, Türkiye IŞİD'den herhangi bir petrol almamıştır, rafinerisinde, TÜPRAŞ'ta böyle bir petrolü işlememiştir. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ne yapıyorsa hukuk içinde yapmak durumundadır ve hamdolsun öyle de yapıyoruz. Biz hem Bağdat'tan hem Erbil'den alıyoruz ve bunların gerekli sevkıyatlarını yapıyoruz. O yüzden Türkiye'nin bu yapısını 'IŞİD'den petrol alıyor' diyerek bozmaya çalışmayı fitne olarak görürüm."
Star

Denizin Altında 850 Metre
Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli Projesi'nde (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) tünel açma makinesi 'Tırtıl' ile İstanbul Boğazı tabanının 25 metre altından toprağı kazması ve iç çeperlerin oluşturulmasıyla 850 metreye ulaşıldı. Toplamda 14.6 kilometrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli Projesi, İstanbul Boğazı'nın 106.4 metre derinliğinde yer alacak. Deniz altında 3.34 kilometresi olan Avrasya Tüneli'nde kazılacak 2.5 kilometrelik mesafe kaldı. Marmaray'ın kardeşi olarak bilinen Asya ile Avrupa yakalarını bir araya getirecek Avrasya Tüneli Projesi, 2015'te devreye girecek. Avrasya Tüneli için İstanbul Boğazı'nın altındaki çalışmaların yanı sıra bağlantı tünelleri, 'Tırtıl'ın Avrupa Yakası'ndaki çıkış noktası Kennedy Caddesi tarafında da hazırlıklar devam ediyor. Hem Avrupa Yakası hem de Asya Yakası tarafında mevcut yolların iyileştirilmesi ve genişletilmesi, engellilerin kullanımına da uygun alt ve üst geçit, yaya geçitleri yapılması için hazırlıklar sürüyor. Avrasya Tüneli geçiş ücreti, otomobiller için dört dolar+KDV tutarı karşılığı Türk Lirası olacak. Finansmanı yap-işletdevret modeliyle sağlanan proje yaklaşık 1.3 milyar dolarlık yatırımla Yapı Merkezi ve Güney Kore'nin önde gelen kuruluşlarından biri olan SK E&C'nin kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) tarafından gerçekleştiriliyor.
Vatan

İnanç Turizminde Payımız %5 Bu Yıl 1 Milyar $ Harcayacağız
Dünya Turizm Örgütü rakamlarına göre, 2013 yılında dünyada turizm amaçlı seyahat edenlerin sayısı 1 milyarı aştı. Bu 1 milyar kişinin yaklaşık 300 milyon adedi tatiline 'inancı' da dahil etti. Dünyada giderek büyüyen inanç turizminden elde edilen gelir 20 milyar dolara yaklaştı. Türkler'in bu yıl hac ve umre için 1,1 milyar dolarlık harcama yapması beklenirken söz konusu pazardaki payı yüzde 5'e ulaşacak. Türkiye'den kutsal topraklara hac ve umre için gideceklerin bu yıl yapacağı harcama 845 milyon euroyu yani yaklaşık 2.3 milyar lirayı bulacak. TURSAB raporuna göre, Türkiye'de 400-500 bin kişi dini amaçlı Suudi Arabistan'a gidiyor. Türk turizmi açısından da 'inanç' her geçen yıl daha büyük bir önem taşıyor. Rapora göre, Türkiye'den bu yıl görevliler dahil 61 bin 300 kişi kutsal toprakları ziyaret edecek. Hacı adaylarının bulunduğu ilk kafile 1 Eylül Pazartesi günü törenle uğurlanacak. 22 bin 231 kişi özel şirketler aracılığıyla, kalan yüzde 39 bin 69 kişi de Diyanet'le kutsal toprakları ziyaret edecek. 8 bine yakın Türk vatandaşı da AB ülkeleri ve dünyanın diğer yerlerinden Diyanet'in organizasyonuna katılacak. Bu yıl hacca gidecek adayların yüzde 53'ünü kadınlar oluşturacak. Dünyada en çok ziyaret edilen kutsal mekanlar sıralamasında ilk sırada her yıl 30'ar milyon kişiyi ağırlayan Tokyo'daki Meiji Shrine ve Sensoji Tapınağı yer aldı. Burayı, 21,9 milyon ziyaretçiyle Hindistan'daki Kashi Vishwanath Tapınağı zledi. Listenin 20'nci sırasında ise İstanbul'daki Sultanahmet Camisi bulunuyor. Sultanahmet Camisi'nin yıllık ziyaretçi sayısı yaklaşık 5 milyon olarak belirlendi. Ayasofya ise 2,9 milyon ziyaretçiyle 29'uncu sırada
Akşam

Dışarıda Gündem Yoğun, İçerde Enflasyon Önemli İpucu Olacak
Ağustosun son haftası piyasa için yoğun bir dönem oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında 62. Hükümet'i kurma görevi beklendiği gibi Ahmet Davutoğlu'na verildi. Yeni kabine de ise sürpriz yoktu. Küresel piyasalarda, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların tansiyonu artırmasının yanı sıra, büyük merkez bankalarına ilişkin beklentiler varlık fiyatlarına yön verdi. Merkez Bankası kararları ve azalan belirsizlikle Türk Lirası, dolar karşısında hafta boyunca genel olarak değer kazanma eğilimindeydi. Ancak 2,15 seviyesi test edilse de, kur bu desteği kıramadı ve yeniden yukarı yönlü atak başlattı. Borsa ise haftayı yükselerek tamamlamayı başardı. Yeni hafta, iç piyasalarda 62. Hükümet için güven oylamasıyla başlayacak. Ayrıca TÜİK'in Çarşamba günü yayımlayacağı enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın para politikasında atacağı adımların fiyatlanmasıyla BIST-100 Endeksi ve TRY'li paritelerde (dolar/TL, euro/TL, gram altın) belirleyici olabilir. Bunun yanında küresel piyasaları oldukça yoğun bir gündem bekliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısından çıkacak sonuçlar merakla beklenirken, ABD'den gelecek istihdam raporu ise Avrupa'nın faiz konusundaki duruşuna ışık tutabilir.
Akşam

DÜNYA
Pakistan'da Polis Müdahalesinde 3 Ölü
Pakistan'da din âlimi ve Pakistan Halk Hareketi'nin (PAT) lideri Tahir-ul Kadri'nin ülkesine dönmesiyle tetiklendiği belirtilen başkent İslamabad'daki dev hükümet karşıtı gösterilerde eylemcilerle polis arasında çıkan çatışmada üç kişi hayatını kaybetti. Muhalif hareketin en önemli aktörlerinden gösterilen Kadri ve muhalefet lideri Imran Khan'ın destekçileri cumartesi gecesi Başbakan Navaz Şerif'in konutu önündeki barikatı kaldırmak için vinç kullanınca polisin müdahalesi sert oldu. Bunun üzerine dün yine meydanları dolduran göstericiler, bu kez cop ve sapanlarla eylem yaptı. Gemi kargolarının ateşe verildiği, birkaç aracın kundaklandığı 15 saatin üzerinde süren olaylarda polis biber gazı kullandı. Olaylarda ölen kişilerden ikisinin çatışmada aldıkları yaralardan, birinin ise kalp krizinden hayatını kaybettiği açıklandı. Khan, yüzlerce kişinin yaralandığı olaylardaki ölümler üzerine "Son nefesimize kadar eylemlere devam edeceğiz" diyerek ant içti ve Şerif'e cinayet davası açacağını söyledi.
Hürriyet

Dağda Bırakılan Ezidi Çocuk Tek Başına Öldü
İslam Devleti adını alan Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) kaçarken, ailesi tarafından Sincar Dağı'nda yalnız bırakılan Aziz adlı dört yaşındaki Ezidi çocuk hayatını kaybetti. Felçli olduğu için kaçarken terk edilen Aziz, babası kaldığı hastaneye yetişemeden birkaç saat önce yaşamını yitirdi. Küçük çocuk ailesinin kendisini terk etmesiyle 24 saat boyunca güneşin altında kalmış, korneaları zarar gördüğü için kör olmuştu. Doktorlar, çocuğun annesinin artık onu taşıyamayacak hale geldiğini ve diğer çocuklarını kurtarmak istediği için Aziz'i bırakmak zorunda kaldığı yönünde tahmin yürütmüştü. İki hafta boyunca hastanede yaşam mücadelesi veren Aziz'in babası Celal Bard Piso sonunda oğlunun yerini tespit edebildi. Fakat baba Piso hastaneye vardığında oğlunun birkaç saat önce yapayalnız bir şekilde öldüğünü öğrendi. Suriye'nin Kamışlı kentindeki hastanede hayatını kaybeden Aziz için tüm dünya harekete geçmişti. İngiltere'de yayımlanan The Telegraph gazetesinin haberini yaptığı Aziz için dünyanın dört bir yanında #littleyazidiboy (küçük Ezidi çocuk) etiketiyle yardım kampanyası başlatılmıştı. Aziz için birkaç günde 20 bin dolar toplanmıştı. Hastane yetkilileri Aziz iyileştikten sonra evlatlık olarak bir aileye vereceklerini açıklamıştı.
Milliyet

Bilgisayarda 'Müttefik' Var
Alman Federal haber Alma Servisi'nin (BND) 2009 yılından beri Türkiye'yi dinlediğini ortaya çıkaran Der Spiegel dergisi bu sefer de ABD'nin Türkiye üzerindeki geniş istihbarat faaliyetlerini gün ışığına çıkardı Almanya'da yayımlanan prestijli haber dergisinin bugün raflara çıkacak sayısında yer alan haber, 'İkiyüzlü Arkadaşlık' üstbaşlığını ve 'Türkiye, NSA için ortak ve hedef' başlığını taşıyor. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayanan haberde, gizli belgelerin ifşasından sonra Rusya'nın sığınma hakkı tanıdığı Snowden'a en yakın isimlerden belgesel yönetmeni Laura Poitras'ın imzası görülüyor. Haberde, Almanya'nın 'Türkiye'yi dinleyen tek ülke olmadığı'na dikkat çekiliyor, ABD'nin Türkiye'yle çok kapsamlı istihbarat paylaşımını yaparken bir yandan en üst düzeydeki Türk yetkililerin dinlendiği vurgulandı. ABD, 'Beş Göz' olarak bilinen istihbarat ortakları Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'yla Türkiye hakkında edindiği istihbaratın önemli bölümünü paylaşırken İngiltere istihbarat ajansı GCHQ kendisi bilgi topladı. Der Spiegel'in habere yorum almak için ulaştığı Türk Dışişleri Bakanlığı 'bu konuların sadece diplomatik seviyede' konuşulacağını belirtti.
Milliyet

Amirli Işid'den Temizlendi
Irak ordu birlikleri 80 günden bu yana IŞİD kuşatması altında bulunan 20 bin nüfuslu Türkmen kasabası Amirli'yi 18 saat süren çatışmaların ardından kontrol altına aldı. Irak'ın Selahaddin iline bağlı 20 bin Türkmen nüfuslu Amirli kasabası 80 gün boyunca IŞİD'e karşı direndi. Amirli, 4 taraftan IŞİD kuşatması altında olmasına rağmen açlık ve susuzlukla mücadele ederek gönüllü Amirli askerleri sayesinde 80 gün dayanabildi ve onlarca saldırıya karşılık verdi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusu, gece başlayan geniş çaplı operasyon sonucunda, Amirli'nin çevresindeki terör örgütü IŞİD kuşatmasını kırdı. Peşmerge ve Şii milislerin yanı sıra ABD savaş uçaklarının da hava desteği verdiği birlikler, Amirli çevresindeki Habeş, Lokum, Hafriye ve Yengice köylerini de ele geçirdikten sonra nahiyeye girdi. Çok sayıda kayıp veren IŞİD militanları, bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Sakinlerinin çoğunluğu Türkmen olan 20 bin nüfuslu Amirli nahiyesi, 2 aydır IŞİD kuşatması altındaydı. Karadan ulaşılamayan nahiyeye Bağdat'tan kalkan helikopterlerle insani yardım gönderiliyordu. Nahiyedeki insani durumun kötüye gitmesi üzerine ABD savaş uçakları, gece Amirli çevresindeki IŞİD hedeflerini vurmuştu.10 Haziran'da kasabanın çevresindeki 36 köyün tamamı IŞİD kontrolüne geçmişti. Irak Ordusu ve Peşmerge güçleri ile gönüllü Şiiler'den oluşan askeri tugaylar 18 saat çatışmadan sonra Amirli kasabasına ulaştı ve çevredeki IŞİD militanlarını püskürttü. Operasyona Irak savaş uçakları ve helikopterleri destek verdi.
Star

Abd 'Türk Liderlerin'i Şifrelerini Kırdı
Almanya'nın 2009'dan beridir Türkiye'yi dinlediğini haber yapan Alman der Spiegel dergisi, bu kez ABD'nin Türkiye'yi izlediğine dair 2007 tarihinden başlayan NSA belgelerini yayınladı. Haberde sözü edilen NSA belgelerine göre ABD Türkiye'yi "Partner ve Hedef" ülke olarak tarif ediyor. Bir yandan PKK'yla mücadelede Türkiye'ye istihbarat yardımında bulunurken diğer yandan Türkiye'ye karşı yoğun istihbarat yürütüyor. NSA belgelerine göre ABD'nin Türkiye faaliyetleri şu şekilde yürütülüyor: Washington NSA'yı Türkiye'de "liderlerin hedeflerini" öğrenmek ve 19 kilit alandaki faaliyetlerini izlemek için görevlendirmiş durumda. NSA Ankara ve İstanbul'da "Özel İstihbarat Toplama" adıyla iki gizli dinleme ofisi bulunduruyor. "Ulusal İstihbarat Öncelikleri" (NIPF) adında raporlar hazırlanarak 6 ayda bir ABD Başkanı'na sunuluyor. Bu raporlar söz konusu ülkenin ABD perspektifinden durumunu ortaya koyuyor. 2013'te Türkiye, ABD tarafından 19 ayrı alanda en sık istihbarat faaliyetiyle kuşatılan ülke olarak nitelendiriliyor. Belgelerde Türkiye'nin Küba ve Venezuela'dan bile daha çok izlendiği yazılıyor.
Akşam

POLİTİKA

Bizim De Diyet Borcumuz Yok
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Birisi 'Bizim kimseye diyet borcumuz yok' diye yazdı. Bizim de kimseye diyet borcumuz yok. Fani şahıslara diyet borcumuz yok bizim" dedi. Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Bursa 34'üncü İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Arınç, özetle şunları söyledi: "Birisi bir şey yazdı, belki de bizi kastetti. 'Bizim kimseye diyet borcumuz yok' diye yazdı. Bizim de kimseye bir diyet borcumuz yok. Bizim Allah'a, şükür borcumuz var. Fani şahıslara diyet borcumuz yok bizim. Ama millete karşı bir teşekkür borcumuz var. Bu millet hiç denemeden bizi seçti. Bizim arkamızda durdu. Biz kişiler üzerine inşa etmiyoruz. Cumhurbaşkanımız, 'Farz edin ki liderimiz öldü desinler' demişti. Allah gecinden versin ama takdiri ilahi bir gün gerçekleşecek. İnsanları teskin etmemiz lazım. O yüzden bu dava kimseye diyet borcu taşımaz. Ben dahil." Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminde danışmanlığını yapan ve son kabine değişikliği ile Başbakan Yardımcısı olan Yalçın Akdoğan geçtiğimiz günlerdeki köşe yazısında, "Erdoğan'a ve bu ideale karşı olan kimse biz ona karşı oluruz. Bu hareketin kimseye bir diyet borcu veya açık hesabı bulunmamaktadır" demişti.
Hürriyet

Milli İradeye Teşekkür
Çankaya'ya çıktıktan sonra ilk kez İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köşk'te verdiği 30 Ağustos Resepsiyonu'nun ardından önceki gece İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda Erdoğan'ı kalabalık bir grup karşıladı. İlk konuşmasını burada yapan Erdoğan, konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da da sevgi gösterileriyle karşılandı. Cumhurbaşkanı, seçim sürecinde kullandığı aracın üzerinden vatandaşlara seslendi, şunları söyledi: Durmak yok, yola devam. Sizler 10 Ağustos'ta cumhurun başkanlığına bu kardeşinizi layık gördünüz. Sorumluluğumuzu zirve bir noktaya taşıdınız. Bundan sonraki süreçte de sizlere hizmetkâr olmaya devam edeceğiz. Milli irade olarak ortaya koyduğunuz 10 Ağustos tavrı hiçbir zaman unutulamaz. Sizler birçok oyunu bozdunuz. Şunu ispat ettiniz. 'Milli irade her şeyin üstündedir' dediniz. Artık sadece ulusal değil uluslararası bazda da seçilmiş Cumhurbaşkanı, seçilmiş hükümet el ele vereceğiz ve inşallah muasır medeniyetler seviyesine ülkemizi taşıyacağız. 12 yılda ülkemizin geldiği nokta ortada. Nasıl bire üç, bire dört katladıysak bundan sonraki süreçte de yine bu artarak devam edecek. 2023 hedeflerini muhakkak yakalayacağız. Bundan hiç endişeniz olmasın. Kendine güvenen, gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir Türkiye var. Bunu böyle biliniz. Türkiye'mizi kişi başı milli geliri 25 bin dolar hedefini yakaladığı bir ülke haline getireceğiz.
Akşam


SPOR

Son Kupa'nın iki finalistini karşı karşıya getiren maçta Türkiye son periyotta düşünce ABD farklı kazandı: 98-77. Mücadeleye istekli başlayan ay yıldızlılar, 3 dakikayı 10-5 önde geçti. Çeyrek ise 16-16 bitti. Karşılıklı basketlerle başlayan ikinci 10'da dengeli oyununu sürdüren Devler, odaya da 40-35'lik avantajla gitti. ABD 2. yarıya fırtına gibi girse de Cenk, Sinan ve Ender'in üçlükleriyle son 3'e 59-59 girildi. Ne olduysa bundan sonra oldu. ABD 5 dakikada farkı 16'ya çıkardı: 76-60. Bu dakikadan sonra maçı domine eden Amerika karşılaşmayı 98-77 kazandı.
Hürriyet

Sezonun son grand slam tenis turnuvası ABD Açık'ta favoriler zorlanmadan dördüncü tura yükseldi. New York'taki turnuvada tek kadınlarda 3. tur maçında, 1 numaralı seribaşı Serena Williams, Varvara Lepchenko'yu 6-3'lük iki sette mağlup etti. 11 numaralı seribaşı Flavia Pennetta, Nicole Gibbs'i 6-4 ve 6-0'lık set skorlarıyla geçerek adını dördüncü tura yazdırdı. 7 numaralı Kanadalı Eugenie Bouchard, 30 numaralı seribaşı Barbora Zahlavova Strycova'yı 6-2, 6-7, 6-4'lük setlerle 2-1 mağlup etti. Bu yıl yaşadığı sakatlıklar nedeniyle birçok turnuva kaçıran ve ABD Açık'ta 16 numaralı seribaşı olarak yer alan Belaruslu Victoria Azarenka, Rus Elena Vesnina'yı 6-1'lik iki sette turnuvanın dışına itti. Günün sürprizi tek kadınların 3 numaralı seribaşı Çek Petra Kvitova'nın, Sırp rakibi Aleksandra Krunic'e 6-4 sonuçlanan iki set sonucunda 2-0'lık skorla yenilerek turnuvaya üçüncü turda veda etmesi oldu. Tek erkeklerde 1 numaralı seribaşı Sırp Novak Djokovic, Sam Querrey önünde 6-3, 6-2 ve 6-2'lik setlerle galip gelerek dördüncü tura kaldı. 5 numaralı seribaşı Kanadalı Milos Raonic, Victor Estrella Burgos karşısında zor da olsa tur atlamayı başardı. Büyük Britanyalı 8 numaralı seribaşı Andy Murray, üçüncü turda Rus Andrey Kuznetsov'u 6-1, 7-5, 4-6 ve 6- 2'lik set sonuçlarıyla 3-1 yenerek yoluna devam etti. Erkeklerde 3 numaralı seribaşı İsviçreli Stanislas Wawrinka ise Sloven rakibi Blaz Kavcic'in sakatlığı nedeniyle çekilmesiyle tur atladı.
Milliyet

Süper Lig'in ilk haftasında K.Erciyes'e konuk olan Trabzonspor, golsüz berabere kaldı. 2'de Necati'nin vuruşu auta gitti. 10'da etkili gelen Trabzon'da Deniz'in sert vuruşunu kaleci çıkardı. 13'te Necati'nin vuruşunda İshak araya girip kornere attı. 22'de M.Yumlu, Cenk Ahmet'i ceza sahasında düşürdü hakem devam dedi. 29'de Zoua'nın vuruşu direği sıyıdıp dışarı gitti. 42'de Anıl, boş durumdaki Fatih Atik'e gol izni vermedi. 47'de Fatih Atik'in ortasında ön direkte topa harika dokunan Deniz'in vuruşu üst direkten döndü. 48'de Constant'ın pasında Deniz kaleciyle karşı karşıya kaldı ancak Gökhan gole izin vermedi. 55'te kornerde gelen topa Belkalem'in kafa vuruşu direğin dibinden auta gitti. 81'de İlhan Parlak'ın vuruşu üst direkten döndü. 89'da Gelişen Erciyesspor atağında rakip ceza alanı ön bölümünde topla buluşan Zoua'nın şutu kaleci Onur'da kaldı. 90+2'de Trabzon final pasını iyi kullanamayınca tehlike kaçtı. Maç 0-0 bitti. Trabzonspor, Erciyes deplasmanında 2 puan bırakarak lige başlarken tribündeki az sayıdaki taraftarını üzdü. Bu arada Mehmet Ekici, Bordo-Mavili formayı ilk kez giydi.
Star


G.Saray'da Başkan Ünal Aysal, aylardır beklenen transferler için dün jet operasyonlar yapıp bomları arka arkaya patlattı. "3 transfer bekliyorum" diyen Cesare Prandelli'ye 24 saat dolmadan 3 hediye birden hediye eden Aysal ve ekibi, Napoli'den Goran Pandev ve Blerim Dzemaili ile Eskişehirsporlu Tarık Çamdal'ın işini bitirdi. Böylece Aslan, Şampiyonlar Ligi öncesinde "3 kiraz" ile kadrosunu güçlendirmiş oldu. Bugün bitecek transfer öncesinde Aslan ilk olarak Napoli'ye Pandev ve Dzemaili için paket teklif sundu. İkili için Aslan 2 milyon euro nakit para önerdi. 3.5 milyon euro isteyen İtalyanlar, UEFA kadrosuna bile yazmadıkları ve Benitez'in kadro zenginliği içinde yedek bıraktığı iki isim için pazarlıklar sonrasında 2 milyon 350 bin euroya "Evet" dedi. Sarı-Kırmızılı yöneticiler, ardından futbolcularla temasa geçti, Arnavut asıllı İsviçre çakısı Dzemaili'yi 3 yıllığına ikna etti. Oyuncu 1.8 milyon euro alacak. 31 yaşındaki Goran Pandev ile de prensipte 4 yıllığına anlaşmaya varıldı. Pandev transferinde bir ara kriz çıkarken 31 yaşındaki Makedon golcü için Napoli son anda ikna oldu. İkiliden Pandev forvet ve yardımcı forvet, ön libero olan Dzemaili de çift yönlü orta saha olarak görev yapacak. Ünal Aysal, dün akşam saatlerinde iki transferin de bittiğini ilan ederken Tarık Çamdal müjdesini de verdi. 6 aydır 6 milyon euroda direnen Eskişehir'e dün 4.5 milyon euro teklif edildi. Teklifi bizzat Ünal Aysal, Mesut Hoşçan'ı telefonla arayarak yaptı. 500 bin euro ücret artıran Aysal, Umut Gündoğan'ı da bonus olarak ekledi. G.Saray Başkanı'nın bu teklifi sonrasında, Hoşcan "Tamam" deyince 3. transfer de tamamlanmış oldu. Aslan, Tarık ile 1.4 milyon eurodan 4 yıllık anlaştı. 3 transfer KAP'a 22.30'da bildirildi, imzalar bugün.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme