7 Eylül 2014 Pazar

07.09.2014 Genel Gündem

07.09.2014
GÜNDEM
Asansör Faciası
İstanbul bir iş kazası faciasına sahne oldu. Bu kez adres Mecidiyeköy'deki bir rezidans. 32'nci kattaki asansör, içindeki işçilerle birlikte yere çakıldı. Saat 19.45 sıralarıydı. Mecidiyeköy'de yıkılan Galatasaray'ın Ali Sami Yen stadının yerine Torunlar İnşaat'ın yaptırdığı rezidansta çalışan işçiler mesailerini tamamlamıştı. İşçilerin Torunlar Center inşaatından ayrılmak için bindikleri asansör sonları oldu. 42 kat projeli olan ve 36 katı tamamlanan inşaatın 32'nci katından asansör, henüz belirlenemeyen bir nedenle zemine çakıldı. İşçileri kurtarmak için sağlık ekipleri, itfaiye, AFAD, AKUT çalışma başlattı. Ancak 6 işçinin cesedine ulaşıldı. Kaza sonrası işçi yakınları olay yerine akın etti. Bazı işçi yakınları sinir krizleri geçirdi. Olay yerinde bekletilen ambulanslarda fenalaşan işçi yakınlarına müdahale edildi. İnşaatta çalışan işçiler ise asansörlerin bakımsız olduğunu iddia etti. İşçilere mezar olan asansörün ray kopması sonucu düştüğü dile getirilen iddialar arasında. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olay yerine gitti ve incelemenin ardından şunları söyledi: "Bir kaza olarak hiçbir zaman kabul edilebilmesini düşünmüyoruz kaza olmaması lazım. 32'nci kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması işçi kardeşlerimizle birlikte elbette tedbirler noktasında nelerin eksik olduğunu sorgulamamızı icap ettiriyor. Asansörün içinde inşaat malzemesi olduğu görülüyor. İş güvenliği açısından hangi kusurların olduğu adli makamlar tarafından açıklanacaktır. Saat 19'da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. İtfaiyeye gelen ihbar 19.45. Dolayısıyla iş saatinin, çalışma saatinin dışına taşmış. Hayatını kaybedenlerin hak hukuku, ailelerin hak hukuku, mutlak suretle kusuru ihmali kim varsa ortaya çıkarılacaktır. İnşaatın sorumlusu olan adli makamların değerlendirdiği 8 kişi gözaltında."
Hürriyet


'Kumpas' Dosyası Açıldı
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına "kumpas" kurulduğu iddiasıyla açılan soruşturma fiilen başladı. Terör savcılığı Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve Askeri Casusluk gibi soruşturmalarda yargılanan askerlerin, "şikâyetçi" sıfatıyla ifadesini alıyor. Emekli Albay Levent Göktaş ve SAT komandosu emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın şikâyetçi sıfatıyla ifadesini alan Terör Savcılığı önümüzdeki günlerde de emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın ifadesine başvuracak. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Milli orduya kumpas kuruldu" açıklaması sonrası birçok personeli yargılanan Genelkurmay Başkanlığı harekete geçmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda Balyoz ve Ergenekon gibi TSK'nın muvazzaf ve emekli personelinin yargılandığı davalarda "TSK'yı hedef alacak şekilde suç delilleri üretildiği, davalarda görev yapan adli kolluk, savcı ve hâkimlerin yargılamada savunmanın görüşlerini dikkate almadığı, suç delillerini manipüle ettiği" gibi suçlamalar yer almıştı. Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, davalar İstanbul'da açıldığı gerekçesiyle 'görevsizlik' kararıyla dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti. Dosyayı, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda, 17 Aralık soruşturmasını da yürüten Savcı Ekrem Aydıner incelemeye aldı. Soruşturmada kapsamında Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy ve Askeri Casusluk davalarında yargılanan asker sanıkların ifadesinin alınmasına karar verildi. İlk olarak Ergenekon davasının sanığı emekli Albay Levent Göktaş ile Poyrazköy davasının sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş, savcıya "şikâyetçi" sıfatı ile ifade verdi. Geçen hafta Çağlayan Adliyesi'ne gelen iki isim "kumpas" iddialarıyla ilgili bildiklerini anlattı. Ergenekon davasının en önemli delilleri arasında yer alan 51 No'lu DVD'nin sahibi olduğu iddia edilen ve 23 yıl 9 ay hapis cezası alan emekli Albay Levent Göktaş ifadesinde, "DVD üzerinde parmak izi incelemesi yapılamasını ve benim parmak izim çıkarsa DVD'nin bana ait olduğunun tarafımdan kabul edileceği belirtilmiştir. Ancak polisler, Savcı Zekeriya Öz ve tutuklama kararını veren Ömer Diken bu talebimi kabul etmedi. Tutuklandıktan sonra da bu talebime devam ettim. Ancak hiçbir şekilde DVD üzerinde parmak izi incelemesi yapılmadı" dedi. Göktaş, işyerinde 51 No'lu DVD'yi bulan polisler M.Y ve S.Ş'nin de soruşturulmasını ve cezalandırılmalarını isterken, "Söz konusu DVD'yi bulduğu yere koyduğundan emin olduğumuz görevlinin fotoğrafını görüntülerden tespit ederek size sunuyoruz. Bu kişinin araştırılmasını ve bulunmasını istiyoruz" dedi. Göktaş, eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz hakkında "görevi kötüye kullanmak" ve "hukuka aykırı davranmak" suçlarından soruşturma açılmasını da talep etti.
Milliyet

Papa İslam Dünyası İçin Türkiye'ye Geliyor
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco'nun Kasım ayı sonunda Türkiye'yi ziyaret edeceği belirtildi. Vatikan'a yakınlığıyla bilinen internet sitesi Vaticaninsider'ın haberinde, Papa'nın ziyaretinin amacı, İslam dünyası ile iletişime geçebilmek ve Ortadoğu'da yaşanan trajedilere dikkat çekmek. İtalya'da yayımlanan La Repubblica gazetesi ise Papa Francesco'nun planladığı ziyaretin, Ankara'dan üst düzey diplomatik bir kaynak tarafından doğrulandığını belirtti. Papa'nın Irak, Suriye ve bölgedeki diğer ülkelerde aşırı gruplar tarafından zulme maruz kalan Hıristiyanların haklarını savunacağı belirtildi. Papa'nın Türkiye ziyaretinden sonra Ermenistan'a gitmesi bekleniyor. Papa Francesco, 2006 yılında henüz Buenos Aires'in başpapazı iken Ermeni soykırımı hakkında, "Osmanlı Türkiyesi'nin Ermeni halkına ve tüm insanlığa karşı işlediği en ağır suç" tanımını yapmıştı.
Milliyet

'Ortak Kararlılık Ortaya Kondu'
Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Antalya'ya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı NATO Zirvesi'ni ve IŞİD'e karsı kurulacak koalisyon çağrısına ilişkin Türkiye'nin tutumunu değerlendirdi. NATO'nun görevinin Avrupa Atlantik bölgesinde ve dünyada meydana gelen tehlike ve tehditlere karsı mücadele etmek olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Bu zirvede de bu kararlılığı tüm ülkeler ve liderler, siyasetçiler, bakanlar ortaya koydu" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Musul'da alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili soruyu yanıtlarken, "İnşallah, kardeşlerimizi en kısa zamanda ülkemize getirerek aileleriyle buluşmalarını sağlamak için her türlü imkanı kullanıyoruz, umarım kısa zamanda da sonuç alırız" yanıtını verdi.
Akşam

EKONOMİ
Gram Altın 87, 9911-88, 1192                         
ABD Doları 2, 1568-2, 1596/  Euro 2, 7937-2, 7986/ İngiliz Sterlini 3, 5230-3, 5285     
Her Sorunun Bir Bedeli Var
118 ile başlayan bazı numara sorgulama servislerinin internet üzerinde oluşturdukları web siteleri ile cep telefonları için geliştirdikleri mobil uygulamalar üzerinden numaradan isim, isimden numara sorgulama işlemleri, fatura şoku yaşatıyor. Buna da web siteleri üzerinden internette yapılan sorgulamaların yanı sıra telefonlara 'ücretsiz' indirilen mobil uygulamalarla ücretsiz sorgulama yapılaileceği imajının oluşması yol açıyor. Oysa, numara sorgulama servisleri, mobil uygulamalarla yapılan her bir sorgulama için tek tek, web'den yapılan sorgulamalarda ise haftalık olmak üzere faturalandırma yoluna gidiyor. Cepten yapılan numara sorgulamalarında, faturalara 2 lira 90 kuruş yansıtılırken bu bedel, webden yapılan ilk sorgulamadan itibaren, daha sonra tarama yapılsın ya da yapılmasın her hafta düzenli olarak telefon fatturalarına yansıtılıyor. Şirket yetkilileri bu konudaki şikayetlerin 'tüketicilerin okuma alışkanlığı olmamasına' bağlıyor. Sorun özellikle numara sorgulama şirketlerinden Jan İletişim Teknolojileri'nin 11860 bilinmeyen numaralar servisinin sorguport.com ve 11860 mobil uygulamasında yaşanıyor. Bu uygulamalardan sorguport.com'un ana ekranında ücretlendirmeyle ilgili herhangi bir uyarı yazısı bulunmuyor. Uyarı, sorgulanacak numara girildikten sonra ekranda görülüyor. Bu da, "Sorgulamanızı tamamlayabilmek için cep numaranızla 2.90 TL ödemenizi yapın. Ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra sorgulamanın sonucunu öğrenebilirsiniz" denilerek, bir kereye mahsus ödeme yapılacakmış algısı oluşturuluyor. Abonelikten ise hiç bahsedilmiyor. Bunun sonucunda sadece bir kere sorgulama yapmak için cep telefonu faturalarıyla 2.90 TL ödemeyi kabul edenler, şirket tarafından servisin abonelik sistemini kabul etmiş gibi işleme tutuluyor. Bunun sonucunda kullanıcı, 2.90 TL olan bu bedeli daha sonra sorgulama yapsın ya da yapmasın, her hafta düzenli olarak ödemek zorunda kalıyor. Bu da her ay düzenli olarak cep telefonu faturalarına 11 lira 60 kuruş bilinmeyen numara abonelik bedeli olarak yansımasına neden oluyor.
Hürriyet

Türkler Bağlanıyor
Yurt dışında yerleşik Türk girişimcileri ve profesyonelleri bir araya getirerek Türk lobisini güçlendirmeyi amaçlayan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) çalışmalarını hızlandırdı. Avustralya'dan sonra Avrupa ve Balkanlar şehir örgütlenmesini tamamlayan DTİK, Köln'de 600'e yakın Türk işadamını bir araya getirerek yeni dönem stratejilerini belirledi. Toplantıda, 25 ülkeden 120 şehir temsilcisine de sertifikaları törenle verildi. Toplantıya, Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun yanısıra, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Zeynel Abidin Erdem, Ayhan Zeytinoğlu ve DEİK Yönetim Kurulu üyesi Murat Yalcıntas'ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir işadamı heyeti katıldı. DEİK ve DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''2023 yılı ulusal hedeflerimiz Türk girişimcisinin cesareti, tecrübesi, bilgisi ile gerçekleşecek. Bu hedeflere dünyanın dört bir yanına yayılmış Türk girişimcisinin dinamizmiyle ulaşacağız. Başka ülke deneyimleri bize bu konuda ilginç örnekler sunuyor. Çin diasporası Çin'i dünyanın üretim üssü haline getirdi. Hindistan diasporası Hindistan'ı dünyanın yazılım merkezi haline getirdi. İsrail, diasporası ile etkin iletişim ve işbirliği içinde çalışarak inovasyon merkezi haline geldi. Aynı şekilde yurt dışında yerleşik 6 milyon Türk diasporası da küresel aktör olmamız için; dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefimiz için en önemli varlıklarımızdan" diye konuştu. TOBB ETÜ bünyesinde Dünya Türk Girişimcileri Uygulama ve Araştırma Merkezi kuracaklarını da açıklayan Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi: "İkinci projemiz hem diasporamızın iş sahibi olmasına hem de Türkiye'deki markalarımızın dışa açılma sürecini hızlandırmaya yönelik Diaspora Franchise Platformu. UFRAD ile protokol yaptık. Diasporadaki girişimcilerimize indirimli franchise veriliyor. 2023 hedeflerimiz için diasporamızın 100 milyar dolarlık ek değer oluşturmasını ve diaporadaki girişimcilerin kuruduğu 10 şirketin Borsa İstanbul'da halka açılmasını hedefliyoruz."
Hürriyet

Eğitimin Faturası Kabarıyor
Pazartesi günü ilkokullar için ders zili çalıyor. Bir hafta sonra ise 17 milyon öğrenci ders başı yapacak. Okul öncesi aileleri de alışveriş telaşı sardı. Bu sene aileler başlangıç için daha fazla harcama yapacak. Çocuklarını özel okullara gönderenleri ise daha büyük masraflar bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, özel eğitim kurumları arasında Ağustos 2013-Ağustos 2014 arasında ücreti en fazla artan özel ilköğretim okulları oldu. Özel ilköğretim okulu ücreti geçen yılın ağustos ayında ortalama 11 bin 825 lira iken bu yılın aynı ayında 13 bin 131 liraya çıktı. Özel ilköğretim okulu ücretindeki yıllık artış yüzde 9,9'u buldu. Özel okullar arasında son bir yılda ücreti en fazla artan ikinci eğitim kurumu özel üniversiteler oldu. Özel üniversiteler için geçen yılın ağustos ayında ortalama 19 bin 646 lira ödenirken, bu miktar bir yılda 21 bin 489 liraya çıktı. Bu okullardaki yıllık artış yüzde 8,6'ya karşılık geldi. Özel lise ücretindeki yıllık artış ise yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın ağustos ayında özel lisedeki eğitim için ortalama 14 bin 604 lira ödenirken, bu yılın aynı ayında özel lise eğitiminin faturası 15 bin 793 liraya çıktı. Aynı dönemde liseye hazırlık eğitimi verilen dershane ücretinde yüzde 9,4'lük artış yaşandı. Geçen yılın ağustos ayında saatlik ders ücreti ortalama 6 lira iken, bu yılın aynı ayında 6,6 liraya yükseldi. Üniversiteye hazırlık amacıyla faaliyet gösteren dershanelerin ücretindeki artış ise yüzde 7,7 oldu. Geçen yıl üniversiteye hazırlık için ders başına ortalama 5,7 lira ödenirken, bir yıllık dönemde bu miktar 6,1 liraya yükseldi. Söz konusu dönemde anaokulu ücreti yüzde 8,5, kreş ve gündüz bakımevi ücreti yüzde 7,2, üniversite katkı payı yüzde 2,9 arttı.
Türkiye

Veriler Gelişmekte Olan Ülkelerden Yana
Para piyasalarında veri akışına bağlı hareketli dönem devam ediyor. Avrupa ve ABD'deki gelişmeler, hem ekonomi aktörlerinin söylemleri ile hem de açıklanan reel verilerle birlikte yakından izleniyor. Son açıklamalar ve veriler gelişmekte olan ülke varlıklarına ilginin süreceğini gösteriyor. Ancak bunun FED toplantısına ilişkin riskleri ortadan kaldırmadığı da bir gerçeklik. Haftanın son işlem gününde ABD'de Tarım Dışı İstihdam verisi, ağustosta beklentinin altında artarken, iş gücü piyasasında son dönemdeki ivmenin duraksadığını gösterdi. Tarım dışı istihdam 142 bin arttı. Beklentilerin altında kalan ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi parasal sıkılaşma baskıları açısından rahatlatıcı. Verilere göre, ABD'de işsizlik oranı ise yüzde 6.1'e gerileyerek beklentilerle aynı seviyede gerçekleşti. Açıklamaların ardından ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 2.4658'den yüzde 2.3873'e geriledi. dolar/TL ise 2.1670'ten 2.1536'ya düştü. Gelişmekte olan ülkeler lehine gelen veriler bir süre daha bu ülkelerin varlıklarına ilgiyi canlı tutacak. Sonbaharda gerek FED gerekse kredi kuruluşlarının değerlendirmeleri Türkiye gündeminde olurken, komşu ülkelerdeki tansiyonun artması kritik seviyelere gelen fiyatlar üzerinde etkili olacak.
Milliyet

İthal Kurbana Gerek Yok
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurbanlık hayvan temini konusunda sıkıntı yaşanmayacağını açıkladı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada ülke genelinde kurban olarak kesilebilecek 1 milyon 207 bin 608 büyükbaş ve 3 milyon 645 bin 918 küçükbaş hayvan bulunduğu belirtildi. Açıklamada, resmi veteriner hekimler tarafından yapılacak muayene ve kontrolden sonra sağlıklı bulunan hayvanların, düzenlenecek veteriner sağlık raporuyla iller arası nakline müsaade edileceği kaydedildi. Bulaşıcı hastalığı olan, kayıt altına alınmayan, küpesiz, pasaport ve nakil belgesi bulunmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, kurbanlık hayvanların taşınmasında kullanılacak araçların, nakil öncesi ve sonrasında temizlenerek dezenfekte edileceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, hayvanların nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı çekmelerine neden olabilecek araçlarla sevklerine izin verilmeyeceği bildirildi.
Star

Terkos Kıyısında Milli Olacak
TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen 41 milyon lira bütçeli Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında ilk türbin kasım ayında İstanbul'da elektrik üretmeye başlayacak. Terkos Gölü kıyısına yerleştirilecek sistem, 500 kilovatsaat elektrik üretecek. Milli türbinin üreteceği elektriği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) kullanacak. MİLRES Projesi ile 20 yılda 15 milyar dolarlık kaynağın yurt dışına çıkması önlenecek. Rüzgâr enerjisi sistemlerinin yerli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla 2011 yılında başlatılan MİLRES Projesi'nde sona yaklaşıldı. Projede Sabancı Üniversitesi sistemin mekanik kısmını, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü jeneratör ve elektrik sistemlerini, havacılık endüstrisinden TAI kanat kısmını, İstanbul Ulaşım AŞ, güç elektroniği kısmını, İstanbul Teknik Üniversitesi ise rüzgâr analizleri ve kule
Vatan

Gaz Kaçağı
Doğalgaz aboneleri, geçen yıl yaklaşık 1.7 milyon doğalgaz faturasını zamanında ödeyemedi. Fatura ödemesinin gecikmesi nedeniyle yaklaşık 1.2 milyon gaz kesme işlemi uygulandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, geçen yıl yaşanan geçici gaz kesintileri büyük oranda faturaların zamanında ödenememesinden kaynaklandı. Doğalgaz abonelerinin geçen yıl zamanında ödeyemediği fatura sayısı yaklaşık 1.7 milyonu buldu. Dağıtım şirketleri tarafından geçen yıl 1 milyon 477 bin 571 geçici gaz kesintisi yapıldığı tespit edildi. Fatura ödemesinin gecikmesinden kaynaklanan kesinti sayısı 1.2 milyon oldu. Geçici gaz kesintilerinin yüzde 12.3'ü kaçak ve usulsüz doğalgaz kullanımından, yüzde 5.2'si ise müşteri talebi üzerine gerçekleştirilen işlemlerden kaynaklandı. Kaçak ve usulsüz doğalgaz kullanımından dolayı yapılan kesintilerin oranı 2012'de yüzde 8 iken, 2013'te bu oran yüzde 12.3'e yükseldi. Fatura bedelinin zamanında ödenmemesi nedeniyle yapılan gaz kesintilerinin oranı ise 2012'de yüzde 83 iken, 2013'te yüzde 79.7'ye düştü. Geçici doğalgaz kesinti sayısında geçen yıl, önceki yıla göre yaklaşık 10'luk gerileme oldu. Öte yandan, geçen yıl dağıtım şirketleri tarafından abonelere gönderilen doğalgaz faturalarının 68 bin 907'sine itiraz edildi. İtirazların yaklaşık yüzde 93'ü dağıtım şirketlerince kabul edildi.
Vatan

İki Telefon Gelecek, Pro Yüzde 19 Pahalı Olacak
Apple, tüm dünyanın merakla beklediği yeni telefonu iPhone 6'yı 9 Eylül'de düzenleyeceği bir basın toplantısıyla tanıtacak. Bugüne kadar yeni telefon - ya da telefonlarla - ilgili birçok şey yazıldı çizildi, birçok görüntü ortaya çıktı fakat artık iş tahminlerin ötesinde belirli derecede bir kesinlik kazandı. Çinli telekom şirketleri Apple tutkunlarını daha fazla bekletmek istememiş olacak ki, telefon daha tanıtılmadan ön siparişleri toplamaya başladılar. İlk olarak kapıyı China Telecom araladı. Onu gören China Mobile da ön siparişleri başlattığını duyurdu. Fakat bunların dışında belki bizi daha çok ilgilendiren, China Telecom'un bu siparişleri başlatırken, internet sitesine koyduğu fotoğraf ve yorumlardı. Fotoğrafı haberde aynen kullanıyoruz. Buradaki görsel ve yazanlara göre daha önceki beklentiler bir anlamda doğrulanmış oluyor. Yeni telefonda düğmeler yeniden tasarlanmış, cihazın köşeleri daha bir kavis kazanmış. Buna göre telefon üç renkte satışa çıkacak: Siyah, gümüş ve altın rengi. Ön sipariş yaparken ya 4.7 inçlik ya da 5.5 inçlik telefonu seçebiliyorsunuz. Yani 9 Eylül'de beklentiler doğrultusunda iki telefon tanıtılacak. Bir detay daha 4.7 inçlik telefon iPhone 6, 5.5 inçlik telefon ise iPhone 6 Pro olarak isimlendirilmiş durumda. Sayfada yazanlara göre iPhone 6, çok daha gelişmiş bir menü tuşuyla geliyor. Ön tarafta 3 megapiksellik bir kamerası var. China Telecom sitesinde fiyat belirtmemiş fakat başka bir Çinli telekom operatörü iPhone 6'nın 861, iPhone 6 Pro'nun ise 1.024 dolardan satışa çıkacağını yazmış. Tabii bunlar kontratsız ve 16 GB'lık ürünlerin fiyatları. iPhone 5S şu anda Çin'de yaklaşık 872 dolardan satılıyor. Yani bir fiyat farkı olmayacak.
Akşam

DÜNYA
Obama Stonehenge'de
İngıltere'ye bağlı özerk bölge Galler'deki NATO zirvesine katılan ABD Başkanı Barack Obama, meşhur Stonehenge anıtını gezdi. ABD'nin başkenti Washington'a dönmeden önce, Londra'nın güneybatısındaki Wiltshire bölgesinde yer alan ve milattan önce 3000 ile 1600 arasında inşa edildiği düşünülen anıtı ziyaret eden Obama, bizzat görme fırsatı yakaladığı tarihi yapılardan çok etkilendiğini belirtti. Stonehenge anıtının Kelt rahipler tarafından dinsel törenler için kullanıldığı sanılıyor.
Hürriyet

Abd Askerini Taşıyan Uçak İran'a İndi!
Afganistan'daki Bagram Hava Üssü'nden havalanan Amerikan askerlerini taşıyan kiralık bir uçak, İran'a inmek zorunda kaldı. Dün öğle saatlerinde gerçekleşen olayda, Birleşik Arap Emirlikleri havayolu şirketi Fly Dubai'den kiralık Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İranlılar tarafından Bandar Abbas'a indirildi. İranlı yetkililer, 100'e yakın ABD askerini taşıyan uçağın, "uçuş planında hata olduğunu" belirtti. Uçak, Bandar Abbas'a yönlendirilirken İran Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları eşlik etti. İranlı yetkililer, pilotların yeni bir uçuş planı doldurduktan sonra kalkabileceklerini bildirdi.
Milliyet

Ab Yaptırımlar Konusunda Uzlaştı Rusya Rest Çekti
Ukrayna'da tarafların ateşkes masasına oturmasının ardından Rusya'nın ülkedeki askeri birliklerini geri çekmemesi üzerine Avrupu Birliği ülkeleri Rusya'ya karşı tutumunu sertleştirerek yeni yaptırımlar konusunda uzlaştı. Rusya ise AB'nin ekonomik yaptırım kararına karşı çıkarak, yaptırımların yürürlüğe girmesi halinde karşılık vereceğini açıkladı. Yaptırımlar, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki askeri birliklerini geri çekmemesi ve ateşkesin ihlal edilmesi durumunda Pazartesi günü yürürlüğe girecek. Başta Ukrayna olmak üzere aralarında ABD'nin de bulunduğu Avrupa ülkeleri Rusya'yı Ukrayna'daki ayrılıkçılara yardım etmekle suçluyor. Kremlin ise bu suçlamaları, çatışmaların en başından beri reddediyor. AB'nin genişletilmiş yaptırım kararına itiraz eden Rusya uygulamaya geçilmesi halinde karşılık vereceğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Rusya'ya karşı yeni AB yaptırımlarına mukabil "şüphesiz ki bizim tarafamızdan da bir karşılık gelecektir" denilerek gözdağı verildi. Ukrayna hükümeti ve Rus yanlısı isyancılar ülkede yaklaşık beş aydır süren çatışmalara son vererek Belarus'un başkenti Minsk'de gerçekleştirilen görüşmelerde ateşkes imzaladı. Ateşkesin yürürlüğe girdiği Cuma günü itibariyle çatışma bölgelerindeki bomba ve silah sesleri kesildi. Ancak Rusya'nın bölgedeki askeri varlığını devam ettirmesi, başta Ukrayna olmak üzere AB ve ABD'yi tedirgin ediyor.
Star

Husi Ayaklanmasında Kanlı Çatışma
Yemen'in kuzeyindeki Cevf ilinde güvenlik güçleri ile Husiler arasında çıkan çatışmada 40 kişinin öldüğü bildirildi. Hayatını kaybedenlerden 10'unun "Halk Savunma Komiteleri"ne bağlı silahlı aşiret üyeleri ile ordu güçlerinin olduğu belirtilirken, 30'unun ise Husi militanı olduğu belirtildi. Yemen'in kuzeyindeki Cevf kenti birkaç aydan bu yana Husiler ile "Halk Savunma Komiteleri'ne" bağlı silahlı aşiret üyeleri ve Yemen ordusu arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor. İlk zamanlarda 'hükümetin düşmesi' ve 'akaryakıt zamlarının geri alınması' için eylem yapan Husilerin son dönemde artan eylemleri Yemen siyaset çevrelerinde dış destekli bir darbe girişimi şeklinde değerlendiriliyor.
Star

Sair Gudani Alarmı
EL-Kaide'nin Afrika kolu olarak bilinen Eş-Şebab örgütünün lideri Ahmet Gudani önceki gün ABD'nin Somali'de düzenlediği operasyonda öldürüldü. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Gudani'nin öldürülmesinin, "El Kaide'nin Afrika'daki en büyük kolu için önemli bir sembolik ve operasyonel kayıp olduğunu, Amerikan istihbaratı, ordusu ve güvenlik yetkilileri tarafından yıllardır yürütülen titiz çalışmayı yansıttığını" söyledi. Somali hükümeti ise Gudani'nin öldürülmesinin ardından, ülkede terör saldırılarının artabileceği uyarısında bulundu. Somali Milli Güvenlik Bakanı Halif İrc, Gudani'nin öldürülmesine misilleme olarak, bombalama ve terör saldırıları yapılabileceği konusunda uyardı. İrc "Örgüt, savaşçıların moralini yükseltmek amacıyla kamu binalarına saldırı planlıyor" dedi. 2008'den beri örgütün liderliğini yapan Gudani "şair" kimliği ile biliniyordu. Eş Şebab, Godani liderliğinde başta Somali olmak üzere bölgede birçok kanlı eylem düzenledi. Bu eylemlerden biri de Temmuz 2013'te Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısıydı. Saldırıda polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu.
Akşam

Işid Koalisyonunda İran Da Var Mı?
Galler'de düzenlenen NATO zirvesinde ABD aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 müttefik ülkeye Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı koalisyon oluşturulması çağrısında bulundu. Aynı gün İran cephesinden ortaya atılan iddia tartışma başlattı. BBC Farsça'nın Tahran'daki kaynakları, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in ABD, Irak ve Kürt kuvvetleriyle askeri operasyonları koordine etmesi için bir komutanını görevlendirdiğini ve işbirliği için izin verdiğini öne sürdü. İddia ile ilgili sorulan sorulara hem Tahran hem Washington olumsuz yanıt verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "İran'la askeri eylem koordine etmeyeceğiz ya da istihbarat paylaşmayacağız. Böyle bir planımız yok" dedi. Bununla birlikte, tehditle ilgili diğer bölgesel oyuncularla olduğu gibi İranlılarla da diyaloğa açık olduklarını belirten Harf, bu kapsamda, Viyana'daki nükleer müzakereler sırasında İranlı muhataplarıyla Irak konusunu da konuştuklarını söyledi. İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçı da "Tahran ve Washington'nun Irak'ta ortak çıkarları olabilir ancak bu konu iki ülke arasında işbirliği anlamına gelmiyor" dedi.
Akşam

Kuzey Buz Denizi'ne Rus Üssü
Rusya, Kuzey Buz Denizi'nde askeri üs kuruyor. Rusya, Kuzey Buz Denizi'ndeki Novosibirsk Adaları'na, buz kırıcı "Admiral Levçenko" gemisini, "Georgiy Pobedonoseç", "Kondopoga" isimli askeri gemilerini, "Sergey Osipov" tankerini, "Pamir" kurtarma ve çekici gemisi ile Baltık Donanması'nın "Aleksandr Puskin" gemisini gönderdi. Kuzey Donanması Komutanı Amiral Vladimir Korolev, gemilerin daimi görev yapmak için gönderildigini söyledi.
Akşam

POLİTİKA
Hiçbir Güç Azmimizi Kıramayacak
Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62'nci AK Parti Hükümeti dün Meclis'ten güvenoyu aldı. Güvenoylamasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında gece gündüz çalışma sözü veren Davutoğlu, "Hiçbir güç, hükümetin bu azmini kırmaya yetmeyecek" dedi. Hükümet için Genel Kurul'da yapılan elektronik oylamaya 439 milletvekili katılırken, 306 kabul, 133 de ret oyu çıktı. Meclis tutanaklarına göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanı sıra Köksal Toptan, Ali Gültekin Kılınç ve Mustafa Öztürk oylamaya katılmadı. Bu isimler mazeretlerini parti yönetimine iletti. Davutoğlu parmak iziyle elektronik oylama sistemine giremeyince kavastan istediği pusula ile oyunu kullandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılıp 'ret' oyu verdiği güvenoylamasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise katılmadı. CHP'de 46, MHP'de 11, HDP'de 26 milletvekili oylamada yer almadı. Aralarında AK Parti'den ayrılan isimlerden İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay, Hakan Şükür'ün de bulunduğu 9 bağımsız milletvekili de oylamada yer almadı. Davutoğlu, teşekkür konuşmasının ardından muhalefet sıralarına yönelerek, Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu muhalefet yöneticilerinin tek tek ellerini sıktı. Meclis Başkanlık Divanı'ndakilerle, stenografların ellerini de tek tek sıkan Davutoğlu'nu AK Partili vekiller uzun süre ayakta alkışladı. Davutoğlu teşekkür konuşmasında şunları söyledi: "Temelde 62'nci hükümetimizin felsefesi, yaklaşımı, bu tarihî akışı doğru okumak, kendi tarihimizden aldığımız dinamikleri bir gelecek vizyonuyla birleştirerek önümüzdeki dönemde, özellikle de Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ülkemizi küresel bir güç haline getirmektir. Burada temel dayanağımız, siyasal anlamda demokratikleşmeyi daha da derinleştirerek millet-devlet birlikteliğini sağlamak, ekonomik alanda sürdürülebilir insani kalkınmayı tahkim ederek ülkemizin ekonomik kapasitesini yükseltmek, stratejik alanda millî kapasitemize dayalı savunma sanayisi politikalarıyla da bütünleşmiş yeni bir güvenlik anlayışıyla aktif ve etkin dış politikayı ülkemizin uluslararasındaki itibarının temeli kılmaktır. Bu yönde, sizden de aldığımız destekle gece gündüz çalışmaya aziz Meclisimiz ve milletimiz önünde söz veriyoruz. Hiçbir güç hükümetimizin bu azmini kırmaya yetmeyecektir aksine daha da büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz. Muhalefet partilerimizden gelecek her türlü olumlu katkıyı, eleştiriyi göz önüne alarak onlarla birlikte hep beraber Türkiye'nin geleceğini inşa etme yönündeki kararlılığımızı da ifade etmek istiyorum. Ülkemizin geleceği hepimizin ortak geleceğidir, ortak kaderidir. Bu kader konusunda hangi vatandaşımız olursa olsun, siyasal kimliğine, etnik veya mezhebi geçmişine veya aidiyet hissettiği herhangi bir topluluğa bakış tarzını gözönüne almaksızın katkılarını değerlendirmeyi bir borç olarak telakki ederiz. Önümüzdeki dönem, inşallah, bu yüce Meclis çatısı altında ortak iradenin, ortak vicdanın, ortak aklın tecessüm ve teşekkül ettiği bir döneme birlikte imza atarız."
Hürriyet
Mhp Lideri Devlet Bahçeli Davutoğlu'na Sert Sözlerle Yüklendi: Köşk'ün Başmabeyincisi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'gevezeliği' bırakarak Türkiye'nin hak ve hukukuna sahip çıkması gerektiğini söyledi. Davutoğlu'nun beylik sözlerle 1001 gece masallarını aratmayacak hayaller peşinde koştuğunu savunan Bahçeli, PKK'nın Ak Parti'nin kalesine gol üstüne gol attığını savundu. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fethullah Gülen'in sınırdışı edilme talebi konusunda da, "Eğer Fethullah Gülen gelme kararını alırsa Esenboğa'ya indiği gün yeni uçakla Cumhurbaşkanı'nın nereye gideceğini merak ediyorum" ifadelerini kullandı. Bahçeli, dün MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 62. Hükümet'in ruhunu haczetmiş, iradesini gasp etmiştir. Davutoğlu siyasi velayet altına girmiş, Erdoğan vasiliğine ve vesayetine boyun eğmiştir. 62. Hükümet'in terzisi Erdoğan, kumaşı BOP, hastalıklı bedeni yeni Türkiye, gıdası bölücülük, vitamini paralel yapıyla mücadele, ezberi yeni Anayasa, kirli mayası ise rüşvet ve yolsuzluk dosyalarıdır. Davutoğlu, Çankaya'nın Başmabeyincisi olmaya peşinen rıza göstermiş, komutla ve kumandayla hareket eden başçuhadarlık vazifesini gönüllüce kabullenmiştir. Davutoğlu, kitabi ve beylik sözlerle binbir gece masallarını aratmayacak hayaller peşinde koşmuş, suya yazı yazmanın yanında hayal tacirliğine savunmuştur. Belli ki, çiçeği burnunda Başbakan, selefinden çok şey öğrenmiştir. Ancak öğrendikleri hep yanlış, hep yüz karasıdır. 62. hükümet, bir Erdoğan kumpası, bir Erdoğan komplosudur ve tepeden tırnağa zincirli, A'dan Z'ye prangalıdır. Yeni sarayı sahiplenen milyarder Erdoğan, debdebe sevdasındadır. Çankaya'nın manevi varlığından Erdoğan niçin rahatsızlık duyuyor. Gazi Mustafa Kemal'in Çankaya duvarlarından çınlayan sesi mi Erdoğan'ı gocundurmaktadır? Şayet mesele yeni teamül oluşturmak ise, bilsin ki, Çankaya'yla ilgili tasarrufun adı teamül değil, korsanlık, dayatma, yangından mal kaçırma, aşağılama ve küçümsemedir.
Milliyet

Derin Örgüte Karşı Cıa De Devrede
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı ikili görüşmede, paralel yapılanmayı anlattığını ve bu yapılanmanın Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından tehdit oluşturduğunun altını çizdiğini söyledi. Türkiye'nin Paralel Yapı ile mücadelesinde iki ülkenin istihbarat örgütlerinin birlikte çalışacağını da belirten Erdoğan, Obama'nın derin örgüte ilişkin bilgi, belge ne varsa bunların aktarılmasını istediğini de vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için gittiği Galler'den Türkiye'ye dönüşünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Obama ile yaptığınız görüşmenin çerçevesini anlatır mısınız? Türkiye-ABD ilişkilerinde, model ortaklık çerçevesini baz almak suretiyle neler yaptığımızı kısaca değerlendirdik. Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Mısır, Filistin gibi meseleleri ise derinliğine ele aldık. Biliyorsunuz Amerika şu anda, NATO'ya üye 11 ülkenin de iştirakiyle bir koalisyon oluşturmak gayreti içinde. Bu koalisyonla birlikte ortak bir çalışma içine girmeleri gibi bir hedefleri var. Amerika bu ülkelerle herhangi bir görüşme yaptı mı yapmadı mı orasını bilemiyorum. Ama biz orada görüşmemizi yaptık. İngiltere, Fransa zaten olumlu. Almanya da aynı şekilde. Bize de teklif edildi mi? Zaten komşu ülkelerin böyle bir çalışma içinde olmasını teklif ediyorlar, arzu ediyorlar. Ayrıca, Irak'ta yeni kurulacak hükümetin süresi 11 Eylül'de doluyor. 11 Eylül'e kadar bu hükümetin kurulabilmesi için bir çabanın içinde olunması anlayışı da var. Bu konuda Türkiye olarak bizim de üzerimize düşen bazı görevler var. Kürtler, Sünniler, Türkmenler konusunda sıkıntılar aynı noktada. Bu sıkıntıların giderilmesi konusunda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Irak'ta bir hükümetin kurulmasını sağlamak gerekiyor. Üzerinde durulması gereken diğer bir konu da Suriye. Türkiye bu süreçte üzerine büyük bir yük aldı. Hem bu konuda hem de Özgür Suriye Ordusu'na verilen insani yardımlar noktasındaki desteklerimizden dolayı bize şükranlarını ifade ettiler. Ama zirvedeki ortak kanaat, IŞİD'e yönelik ne yapılabilir konusu üzerinde yoğunlaştı. ISID'in İslam devleti olarak anılması bizim için bir anlam ifade ediyor mu? Zirveye katılan ülkelerin hiçbirinin bu adlandırmayı kabul ettiği yok. Belki IŞİD kendini öyle adlandırıyordur. BBC veya başkaları da o nedenle öyle söylüyordur. Obama ile görüşmenizde Paralel Yapı konusunu konuştunuz mu? Türkiye'deki paralel devlet yapılanmasıyla ilgili konuyu, ben gündeme getirdim. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının üzerinde durulması gerektiğini ve istihbarat örgütlerimizin birbiriyle daha sıkı bir irtibat haline girmesi gerektiğini kendisine hatırlattık. Ve bu konuda gerek şu anda istihbarat örgütlerimizin çalışmaları ve gerekse ayrıca dışişleri bakanlarımızın çalışmalarıyla süreci takip edeceğiz. Temenni ederim ki, süreç içerisinde gerek Türkiye'deki gelişmeler ve gerekse kendilerindeki gelişmeler farklı neticelerin doğmasını sağlayabilir.
Akşam
Kurultayda Yara Aldı Pm Seçiminde Terledi
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, büyük yara aldığı kurultayın ikinci gününde de terledi. Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile girdiği liderlik yarışında, kendisini aday gösteren 944 delegeden sadece 740'nın desteğini alarak Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, dün gerçekleşen CHP Parti Meclisi listesine muhalif isimlerin girmemesi için il başkanlarıyla sürekli toplantı yaptı. 60 kişilik Parti Meclisi (PM) için 474 isim yarıştı. Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde MYK üyelerinden Emrehan Halıcı ve Faruk Loğoğlu yer almadı. Kılıçdaroğlu, anahtar listesinde 34 milletvekiline ve mevcut 28 PM üyesine yer verdi. Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'na (BYKP) kaydırılarak yeniden listeye alınan isimler Sencer Ayata, Gülsüm Bilgehan, Gaye Usluer, Emel Yıldırım, Burhan Şenatalar ve Seyhan Erdoğdu oldu. 26 isim ise PM dışı kaldı. Umut Oran, Perihan Sarı, Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Bihlun Tamaylıgil, Umut Akdoğan, Benan Baykal, Ayşe İnci Beşpınar, Dursun Bulut, Faruk Demir, Berrin Gürçay Dilekçi, Birgül Ayman Güler, Hurşit Güneş, Hülya Güven, Seniye Nazik Işık, Murat Karayalçın, Oğuz Oyan, Gökçe Pişkin, Fikri Sağlar, Zuhal Samlı, Hüseyin Saygılı, İbrahim Yener, Sevnur Yıldırım, Çetin Soysal, Emrehan Halıcı, Faruk Loğoğlu PM listesine giremedi.
Akşam

SPOR
Tenis takviminin son Grand Slam'i olan ABD Açık, Türkiye adına bir 'ilk'e sahne oldu. Genç kızlar kategorisinde mücadele eden İpek Soylu, çiftlerdeki partneri İsviçreli Jil Belen Teichmann ile birlikte finale yükseldi. Grand Slam'lerde finale yükselen ilk Türk tenisçi olma başarısını gösteren İpek Soylu, geçtiğimiz yıl da ABD Açık'ta yarı final oynamıştı. 18 yaşında olmasına rağmen adını Türk spor tarihine altın harflerle yazdıran İpek Soylu'nun hayat hikayesi son derece çarpıcı. 15 Nisan 1996'da Adana'da dünyaya gelen İpek, Veteran Tenis Milli Takımı'nda forma giyen baba Sermet Soylu'nun teşvikiyle 6 yaşında tenise başladı. Adana'da ticaretle uğraşan baba Soylu, işlerinin yoğunluğu nedeniyle İpek'le ilgilenme görevini, eşi Serpil Soylu'ya devretti. Adana Tenis Dağcılık ve Su Sporları Kulübü'nde tenise devam eden İpek, 8 yaşından itibaren kendi yaş gruplarında Türkiye'nin 1 numarası oldu. Genç tenisçinin kendi kategorisinde rakibi yok.
Hürriyet

Trabzonspor'un son gün Spartak Moskova'dan kadrosuna kattığı Majeed Waris'i, Afrikalı gazeteci Lotfi Wada, Milliyet'e değerlendirdi. Bordo-mavili kulübün çok önemli bir iş başardığına dikkat çeken Wada, Ganalı golcünün analizini yaparken, "Waris büyük bir potansiyel taşır. Tekniği mükemmeldir ve çok hızlı bir oyuncudur. Bana göre Vahid Halilhodzic'in yönetiminde çok önemli gelişme kat edecek. Hem saha içinde hem saha dışında kendini geliştirmeye yakın olduğu için büyük ilerleme kat edecektir" dedi. Cezayir'in eski teknik patronu olan Halilhodzic'in, Afrikalı oyuncuları yakından tanıdağına dikkat çeken Wada, "Halilhodzic'in, Afrikalı oyuncuların kapasitelerini bilmesi Waris için büyük şans. Bana göre Trabzonspor harika bir transfere imza attı. Avrupa'dan birçok takım Waris'i takip ediyordu. Türkiye'de kesinlikle başarılı olacaktır" ifadelerini kullandı. Bu arada Fransız ekibi Lyon'un, Waris için Spartak Moskova'ya 6.5 milyon euro bonservis bedeli teklif etmesine rağmen Ganalı futbolcunun tercihini Trabzonspor'dan yana kullandığı bildirildi. Lyon'un teklifini geri çeviren genç futbolcunun, "Müslüman bir ülkede oynamak ve artık ezan sesi duymak istiyorum" diyerek, bordo-mavili kulüple sözleşme imzaladığı kaydedildi.
Milliyet

A Milli Takım'ın İzlanda maçının hazırlıkları İskoçya'da sürüyor. Ayyıldızlı ekip, dün sabah antrenmanı öncesi sürpriz bir olayla karşılaştı. Milliler'in idmanlarını gerçekleştirdiği sahada okçuluk müsabakalarının yapılması nedeniyle antrenman otelden 50 km uzaklıkta bulunan Newburgh kasabasında gerçekleştirildi. Gidiş- dönüş 100 km yol kateden A Milli Takım'ın bu seyahati 2 saat sürdü. Teknik Direktör Fatih Terim nezaretinde çalışmaya başlayan milli futbolcular, yaklaşık 1.5 saat süren idmana koşu ve ısınma hareketleriyle başladı. Ay-Yıldızlı ekip, kuvvet ve koordinasyon çalışmasını takiben, daha sonra iki grup halinde dar alanda kısa pas çalışmasına dayalı antrenman yaptı. İdman soğuma egzersizleriyle son buldu. TFF yöneticileri Fethi Heper ve Taylan Üner de antrenmanı takip etti. Alman ekibi Bayern Leverkusen'de sergilediği performansla göz dolduran Hakan Çalhanoğlu'dan sevindirici haber geldi. Gurbetçi yıldız ilk kez takımla birlikte çalıştı. Öte yandan soğuk algınlığı kervanına Emre Belözoğlu da eklendi. Mehmet Topal, hastalığı nedeniyle çalışmalarda yer alamıyor. Tecrübeli yıldız Emre Belözoğlu da soğuk algınlığı nedeniyle dünkü çalışmada yer almadı ve otelde dinlendirildi.
Star

G.Saray açısından en kötü senaryo gerçekleşti ve Semih Kaya milli takım idmanında sakatlandı. İskoçya'da devam eden hazırlıklarda sağ baldır adalesinde yırtık tespit edilen oyuncunun İzlanda maçına yetişmesinin zor olması ve oyuncunun genel sağlığı da düşünülerek kadrodan çıkarıldığı dün açıklanırken Prandelli'yi de stres bastı MİLLİ takımlar için verilen ara sonrasında Eskişehir ile seyircisiz maçta karşılaşacak olan sarı-kırmızılılar ardından da 16 Eylül Salı günü Arena'da Anderlecht ile mücadele edecek. 5 yabancı nedeniyle kadrosunu da buna göre organize eden İtalyan çalıştırıcının özellikle lig maçlarında kilit ismi Semih Kaya Sol kanatta Hakan Balta'ya şans verip Telles'i ligde yedek tutarak hücum hattında bir yabancı oyuncu daha kullanmak isteyen İtalyan hoca, Semih'in sakatlığı ile birlikte planlarında da değişikliğe gitmek zorunda kalacak. KORAY Günter'i deneyimsiz olması nedeniyle Şampiyonlar Ligi kadrosuna almayan Prandelli tercihini Gökhan Zan'dan yana kullanırken deneyimli oyuncunun da sakatlıktan yeni çıkması da bir handikap olarak İtalyan hocanın karşısına çıkıyor. Pandev ve Dzemaili transferleri sonrasında istediği takımı kurmak için planlarını revize eden ve bu iki ismi de bir an önce takıma monte etmek isteyen Prandelli'nin yabancı konusundaki planları da alt üst oldu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme