3 Ekim 2014 Cuma

03.10.2014 Genel Gündem

03.10.2014 Cuma

GÜNDEM 

Anında Yanınızdayız
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kurban Bayramı nedeniyle Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda görev yapan askerler için dün özel bir mesaj yayınladı. Orgeneral Özel, yazılı mesajında Süleyman Şah'a yönelik bir saldırı haberi gelmesi halinde TSK'nın anında gereken yanıtı vereceğini vurgulayarak personele "Bu güveni içinizde hissedin" dedi. Özel'in mesajı şöyle: "Yurtdışında bulunan tek vatan toprağımız olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun değerli personeli, kahraman ve fedakâr silah arkadaşlarım, bu bayram gününde, sizlere tevdi edilen görevi çok kritik bir dönemde layıkıyla yerine getirmektesiniz. Bundan sonra da aynı esaslarla, ecdadımıza yakışır şekilde görevinizi başarıyla yerine getireceğinize, yüce milletimizi ve TSK'yı başarıyla temsil ederek, onur ve haysiyetini koruyacağınıza olan inancım tamdır. Unutmayınız ki, sizler orada yalnız değilsiniz. Arkanızda yüce Türk milletinin, 76 milyon yurttaşımızın olduğunu unutmayınız. Gözümüz, kulağımız ve gönlümüz hep sizlerle beraberdir. Sizden gelecek tek bir haberle, Silahlı Kuvvetlerimizin anında yanınızda olacağının güvenini içinizde hissedin. Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda, vatana adanmışlık ruhuyla kenetlenmiş olarak görev yapan TSK'nın siz fedakâr ve kahraman mensuplarının ve aile fertlerinin bayramını en içten duygularımla kutluyor, huzur ve esenlikle nice bayramları sevdiklerinizle birlikte geçirmenizi temenni ediyorum.
Hürriyet


MİT'e Musul Takdiri
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Musul'da rehin alınan Türk Konsolosluğu personelinin kurtarılması operasyonunda görev alan MİT mensuplarına takdirname verdi. Çankaya Köşkü, gizli görev yürüttükleri için MİT mensuplarının görüntülerini paylaşmadı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve operasyona katılan MİT mensuplarını saat 13.30'da kabul eden Erdoğan, 3'ü yerel 49 rehinenin sağ salim evlerine dönmelerini sağladıkları için operasyonu yürüten MİT personeline takdirnamelerini bizzat verdi. Köşk yetkilileri, MİT personelinin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da gizli görev yapacaklarının altını çizerek 'deşifre olmamaları için' görüşmeye ilişkin video ve fotoğraflarının yayınlanmadığını belirttiler. Başbakan Ahmet Davutoğlu da operasyonun ardından MİT'i ziyaret ederek personeli takdirnameyle ödüllendirmişti. Erdoğan, Amerika ziyareti öncesinde düzenlediği basın toplantısında operasyonunun tamamen MİT'in yürüttüğü milli bir operasyon olduğunu söylemişti. Operasyon kelimesinin eleştirilmesi üzerine de "Her operasyon topla tankla yapılacak diye bir şey yok. Siyasi ve diplomatik operasyon da yapılır" demişti.
Hürriyet

AYM'den Şok İptaller
 
Anayasa Mahkemesi (AYM), dün, Torba Yasa ile üç ayrı kanuna getirilen bazı düzenlemelerin iptal başvurularını görüştü. AYM, CHP'nin başvurusunu birebir kabul ederek paralel yapı ile mücadele kapsamında görevlerinden alınan polislerin göreve iadeleriyle ilgili düzenlemeyi iptal etti. Buna göre; görevlerinden alınan polisler, mahkemelerden göreve iade kararı aldırırlarsa 2 yıl beklemeden göreve dönebilecek. Bu polisleri göreve başlatmayanlar hakkında soruşturma ve gerekirse dava açılabilecek. Torba Yasa'daki bir başka düzenleme; internet ortamına atılan, içeriğiyle hak ihlallerine neden olan ses ve görüntülerin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından takip edilmesi ve bunların mahkeme kararı olmaksızın kaldırılmasını içeriyordu. AYM bu konuda da CHP'nin başvurusuyla aynı doğrultuda karar verdi ve TİB'e verilen yetkiyi iptal etti. AYM, 10 Eylül 2014 tarihinden 5 yıl öncesinde yapılan özelleştirmelerle ilgili mahkemelerin verdiği iptal kararlarının uygulanmaması ve böylelikle özelleştirme işleminin devamını öngören düzenlemeyi de iptal etti. AYM'nin Torba Yasa ile ilgili kısmi iptal kararlarını değerlendiren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Karar çok net bir yanlış. Bundan sonra kişi hakları, onuru korunamaz. Aç Twitter'ı, bas küfürü. Dümdüz gitsin herkes orada bundan sonra" dedi. Kuzu, paralel polislerin tasfiyesiyle ilgili maddenin iptaline ilişkin ise, "Burada bir mücadele hali var, rejimin kendini savunma mekanizması devrede şu anda. Bir yeni devlet iç içeliği, bir güç paylaşımı var. Mücadelede hadisenin bu boyutunu da düşünmek gerekiyor" dedi.
Sabah

Liselerde Nakil Başvuruları Bayramdan Sonraya Kaldı
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın illere gönderdiği yazıya göre; 29 Eylül-2 Ekim'deki nakil başvurularının kabul işlemlerinin 3 Ekim Cuma yapılması gerekiyor. Ancak bugünün arife olması ve "idari izin" olarak açıklanması nedeniyle okullarda da idari izin yapılacak. Dolayısıyla 3 Ekim Cuma yapılması gereken nakil kabul işlemleri, tatile (idari izin) denk gelmesi sebebiyle, yönetmelik hükümlerine göre "takip eden iş günü yapılması" gerektiğinden nakil kabul işlemleri, tatil sonrası ilk iş günü olan 8 Ekim Çarşamba gerçekleştirilecek. 8 Ekim Çarşamba nakil kabul işlemleri yapıldığı takdirde, yeni nakil başvurulan için sadece 9 Ekim Perşembe yani bir günlük başvuru süresi kalacak. Bu durumda 10 Ekim Cuma da nakil kabul işlemleri yapılacağından bayram tatilini hafta sonu tatili ile birleştiren aileler ve diğer veliler için, normal şartlarda 4 gün olan nakil başvuru süresi bir günle sınırlı olacağından tereddüt ve mağduriyetlerin yaşanması muhtemel olacak. Bu nedenle, 3 Ekim 2014 Cuma günü yapılması gereken nakil kabul işlemlerinin bayramdan sonraki nakil başvuru süreciyle birleştirilerek 8-9 Ekim 2014 tarihlerinde başvurular da alınarak nakil kabul işlemleri ve yerleştirmeler 10 Ekim Cuma toplu şekilde yapılacak.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 3242-88, 3809                    
ABD Doları 2, 2677-2, 2684/  Euro 2, 8700-2, 8717/ İngiliz Sterlini 3, 6567-3, 6602

Tezkere Tutabilir
 
Piyasaların bütün hafta gözünü diktiği kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye değerlendirmesini bugün Avrupa piyasalarının kapanışından sonra yayınlayacak. Genel görüş açıklamanın negatif gelişmeleri vurgulayacağı yönünde olsa da, notun nasıl değişeceği konusunda beklentiler farklı. Fitch'in Türkiye'nin, 'BBB-' olan notu koruyup, görünümü 'durağan'dan 'negatif'e çevireceğini öngörenlerin yanında, hükümetin yurtdışına asker gönderilmesi tezkeresinin onaylanması nedeniyle Türkiye'yi sarsacak karar çıkmayacağı görüşünü savunanlar öne çıkıyor. Fitch'in notunu düşürebileceğini az da olsa ihtimal dahilinde görenler de var. Piyasa uzmanlarının dile getirdiği 3 öngörü özetle şöyle: Bu senaryoya göre, Fitch, bugün makro ekonomik dengelerdeki kırılganlığı öne sürüp görünümü negatife çevirebilir. Türkiye'nin IŞİD ile mücadele tezkeresinin not üzerinde olumlu bir etki yapacağı bekleniyor. Rating kuruluşlarının zaman zaman siyasi gelişmeleri de gözeterek karar verdikleri ön kabulü ile dile getirilen bu görüşü savunanların sayısı hiç de az değil.
Hürriyet

Körfezli Alghanim Enerjiye Geliyor
 
Kökeni 1800'lü yıllara dayanan Körfez Bölgesi'nin en büyük gruplarından Alghanim Industries'in CEO'su Omar Kutayba Alghanim, Türkiye'nin bölgesinde yatırım için güvenilir liman olduğunu kanıtladığını belirtti. World Economic Forum'a katılmak üzere İstanbul'a gelen Alghanim, "Yeni dünya düzeninde Körfez'in Türkiye'ye Türkiye'nin de Körfez'e ihtiyacı var. Siz enerjinizin yüzde 90'ını bizden, biz de gıdamızın yüzde 90'ını sizden alıyoruz. Aramızda simbiyotik (karşılıklı) bir ilişki kurulmalı" dedi. Türkiye'nin son dönemde önemli adımlar attığını anlatan Alghanim, Körfez Bölgesi'ndeki nakit gücünün bunu dikkatle izlediğini ifade etti. Alghanim, bu gücün karşılıklı ilişkilerle Türkiye'nin en önemli sorunu olan cari açığa da çare olabileceğine değinerek şunları söyledi: "Büyük bir başarı göstererek cari açığı aşağılara çektiniz. Ben diyorum ki bu sorunu Körfez yatırımlarıyla aşabilirsiniz. Biz buna talibiz. Burada yabancı yatırımcı olarak görüyorum ki haklarımız güvende. Ben bunu bizzat deneyimledim." Aynı zamanda Gulf Bank'ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Omar Kutayba Alghanim, bankanın Türk finans sektörüne yönelik yatırım planlarıyla ilgili de bilgi verdi. Alghanim, "Böyle bir açıklama yapmadık. Ama var ya da yok diyemem. Elbette Türk bankacılık sektörü çok ilginç ama yatırım konusunda net bir şey söyleyemem. Şunu söyleyebilirim ki, enerji başta olmak üzere farklı sektörlerde yatırım fırsatlarını inceliyor, yakından ilgileniyoruz. Görüşmelerimiz var" diye konuştu. Alghanim, Körfez Bölgesi'nde Türk inşaat şirketleri için büyük fırsatlar olduğuna da vurgu yaptı. Alghanim, "Bölgemizde 2.5 milyar dolarlık inşaat projesi söz konusu. Bu, Türkler için büyük fırsat. Gelip yatırım yapsınlar" dedi.
Sabah

ABD Engel Koyarsa 3 Misli Karşılık Veririz
 
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Türk ürünlerine karşı yürüttüğü antidamping soruşturmalarına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den tepki geldi. Bakan Zeybekci, ihracata konulacak her türlü engele misliyle karşılık verileceğini resmî olarak ABD'li yetkililere ilettiklerini söyledi. ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ile görüşmelerinde, birinci gündem maddesinin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) olacağını söyleyen Zeybekci, "ABD ile hiç ekonomik ortak olamadık. ABD bizimle stratejik, derinlikli, yüksek ortak oldu, NATO müttefiki oldu ama iş ekonomik ortaklığa gelince başkalarıyla ortaklık kurdu. Anti damping soruşturmalarında Türkiye'yi rahatsız eden gelişmeler var. Biz kendilerini de bu konularda uyardık. Anti damping soruşturmalarıyla, Türk ekonomisi, ihracatçısı ve ürünlerine 1 rakamıyla engel koyarlarsa, biz 3 rakamıyla onlara engel koyacağız. Bunu resmî olarak da söyledik. Bunda mütekabiliyet olacak, bunları görüşeceğiz. Böylece diğer ortaklıklar da çok daha sağlam bir zemine oturmuş olacaktır. ABD ile ilişkilerimizi çok önemsiyoruz. Bunun için de ekonomik bir ortaklık seviyesine doğru gitmek istiyoruz" dedi. Avrupa ile ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasının Türkiye'ye negatif sonuçları olacağını ifade eden Zeybekci, "AB son dönemde üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamada son derece iştahlı. Büyük ekonomilerle imzalanan bu anlaşmalardan dolayı tedirginiz. AB, 3'üncü ülkelerle STA imzaladığında, söz konusu ülke AB'den elde ettiği tüm hakları Türkiye'den de elde etmiş oluyor. Türkiye ise bunun karşılığında hiçbir şey elde edemiyor. Üçüncü ülkenin ürünleri Türkiye'ye serbestçe gelirken, Türk ürünleri o ülkelere gümrüklü gidiyor" bilgisini verdi.
Türkiye

Otomotiv Meraklılarının Gözü Paris'e Çevrildi
 
Avrupa'nın önemli otomobil fuarlarından Uluslararası Paris Otomobil Fuarı kapılarını otomobilseverlere açtı. Dün ve bugün basına özel olarak açılan fuar, yarından itibaren ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuarda Toyota yeni C-HR konseptinin dünya lansmanını yapacak. Araç, hibrik motor teknolojisiyle donatıldı. Audi fuara, gelecek yaz satışa çıkacak olan Audi TT ve TTS Roadster versiyonuyla katılıyor. BMW'nin tek kapılı SUV modeli olan X6 ve Citroen'in yeni konsept otomobili DS Divine de Paris'te ilk kez görücüye çıkacak araçlar arasında yer alırken, Ford'un C-Max ve S-MAX modellerinin yeni versiyonu da otomobilseverlerle buluşacak. Honda ise ilkbaharda piyasa çıkması beklenen modeli Civic Sport'un yanı sıra, yeni Honda Jazz ve Honda HR-V modellerini sergileyecek. Lüks araç üreticilerinden Alfa Romeo 4C Spider, Yeni Jaguar XE, Infiniti Q80 ve Ferrari A modelleri de görücüye çıkacak. Yenilenen Mercedes-Benz serisi de Paris Motor Show'da Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche tarafından tanıtıldı. Tarihî bir havuz olan Piscine Molitor'da tanıtılan modeller arasında, Mercedes-AMG tarafından geliştirilen, 4,0 litre-V8-biturbo motoru ve Mercedes-Benz Intelligent Drive teknolojisi sayesinde yolda ve yarış pistinde en üst düzeyde sürüş keyfi sunacak yepyeni Mercedes-AMG GT de bulunuyor.
Türkiye

Amerikalı CEO'lar Ortaklık İstiyor
 
Amerikan Ticaret Bakanı Penny Pritzker, Türkiye'de yeni dönemde ticareti geliştirmek için toplam yatırım hacimleri 500 milyar doları bulan ABD'li 14 şirketin CEO'su ile başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomiden Sorumlu Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüştükten sonra bir grup Ankara Temsilcisi ile bir araya geldi. Hükümet yetkilileri ile yaptığı temasları gazetelerin temsilcileri ile paylaşan Pritzker, Türkiye ile ticareti geliştirmek için 'ne yapabiliriz' şeklinde fikir teatisinde bulunduklarını, görüşmelerden memnun ayrıldıklarını söyledi. Pritzker, ABD şirketlerinin Türkiye'de yatırım ve uzun vadeli ortaklıklar kurmak istediklerini söyledi. Türkiye'de önemli iş potansiyelinin olduğunu, bunun da ilişkilere yansımasının olacağını düşündüğünü belirten Pritzker, bu kapsamda birçok fırsatın Türkiye'de olduğuna işaret ederek "Son 10 yıla bakıldığında Türkiye'de sanayinin çok önemli gelişme kaydettiğini görüyoruz. Eğitimde çok önemli bir gençliğiniz var. Öyle bir ülkeden bahsediyoruz ki; Doğu ile Batı'yı birbirine bağlıyor. Gittikçe Avrupa'ya daha da yaklaşıyor. Ayrıca Türkiye Afrika'ya da açılan bir kapı. Bu unsurlar bizi Türkiye'ye çekti" diye konuştu.
Star

Tatilcinin Bayram Tercihi Yurt İçi Oldu
 
Kurban Bayramı'na 1 gün kala yollar hareketlenirken, tatilciler yurt içini tercih etti. Bu yıl kısa sürecek Kurban Bayramı tatilinde vatandaşlar rotayı Antalya ve çevresine çevirdi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy "Bayramın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle yurt dışı yerine yurt içi tercih edildi. Rezervasyonlar şu ana kadar yüzde 70 civarında" dedi. Ulusoy, Antalya'ya ilginin fazla olduğunu belirtti. Ulusoy "Sanatçılı programlarıyla Kıbrıs turları, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, kültür turlarında ise Kapadokya, Pamukkale, Karadeniz ve GAP turları talep görüyor. Yurt dışında ise vizesiz ülkeler başta olmak üzere İtalya, Fransa, İspanya, Prag, Balkanlar, Yunanistan turları yoğun talep görüyor" diye konuştu. Ulusoy, yurt dışı turlarla ilgili olarak ise şunları söyledi: "5 günlük paket turlar için bin 400 ile 2 bin TL yeterli olacak. Gemi turlarında fiyat ise bin 500 TL'den başlayıp 2 bin 500 TL'ye kadar değişiyor."
Star

Yeniden İtibar İçin Ekonomik Reform Şart
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yıl sonuna kadar Türkiye'nin ekonomik itibarının yeniden inşa edilmesi için hükümetin kapsamlı bir reform paketi hazırlayacağını söyledi. FT'ye konuşan Şimşek, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da onay vermesini beklediği reformların, 'işgücü piyasası, vergiler, üretkenlik ve eğitim' gibi alanları kapsayacağını kaydederek, "Güvenin yeniden inşasının en iyi yolu, yeniden iyi bir itibar kazanmak, reformlar yapmak ve özüne dönmektir" dedi.
Vatan

Petrol 100 Günde Yüzde 21 Düştü12 Milyar Dolar Kasada Kaldı
 
Türkiye ekonomisinin en önemli gereksinimlerinden biri petrol. Türkiye sınırları içinde çok fazla olmayan petrolden her yıl Türkiye milyonlarca varil ithal etmek zorunda. Durum böyle olunca, petrol fiyatlarında yaşanan her türlü olumsuz hareket Türkiye ekonomisine de olumsuz olarak yansıyor. Tabii bunun tersi de geçerli. İçinde bulunduğumuz dönemi düşündüğümüzde aslında uluslararası piyasalarda işler çok da Türkiye'nin istediği gibi gitmiyor. Fakat bir yandan Fed, bir yandan dolardaki değerlenme derken, iyi haber petrol fiyatlarından geldi. Ortadoğu'da yükselen jeopolitik risklere karşın, küresel ekonomideki zayıf görünüm ve arz fazlasına bağlı olarak petrol fiyatları son iki yılın en düşük düzeylerine indi. Türkiye'nin de fiyatlamada temel aldığı Brent ham petrolünün varil fiyatı 91 doların da altına indi. Brent petrolünün varil fiyatı en son 27 Haziran 2012'de 92.06 dolara kadar inmişti. Bunu tahmin etmek aslında çok kolay değil. Jeopolitik gelişmelerin gidişatı bu harekette birinci belirleyici olacak. Aynı şekilde başta Çin olmak üzere global ekonomideki büyüme rakamlarının daha da aşağı gitmesi petrol fiyatlarına negatif olarak yansıyacaktır.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Tutum Değiştirdi
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün kabul ettiği HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş ve heyettekilere, "Biz de Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesini istemiyoruz" demesi parti çevrelerinde büyük bir memnuniyet yarattı. HDP Eşgenel Başkanı Demirtaş, dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Başbakan'ın açıklamasını Türkiye'nin Kobani karşısındaki tutum değişikliği olarak değerlendiriyoruz" dedi. Demirtaş, Davutoğlu'nun bu mesajının İmralı'daki Abdullah Öcalan'a da iletildiğini tahmin ettiğini belirtti. HDP, bu çerçevede hükümeti Kobani'yi IŞİD'e karşı savunan PYD ile diyaloğa girmeye davet etti. Bu arada İmralı'ya giden HDP heyeti, Öcalan'dan "Kobani düşerse süreç sona erer" mesajı getirdi. Başbakan Davutoğlu'nun Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi ihtimaliyle ilgili rahatsızlık ifade etmesi, hükümet-HDP ilişkilerinde yeni bir durum yarattı. HDP çevreleri yakın bir zamana kadar hükümeti Kobani'de IŞİD'i desteklemekle suçlamaktaydı. Demirtaş, dün Hürriyet'e bu suçlayıcı çizgiden uzaklaşan şu açıklamayı yaptı: "Yakın zamana kadar hükümetin, Kobani'nin düşmesinin sonuçlarının çok da farkında olduğunu düşünmüyorum. Bir müddet Rojava'ya dönük saldırılara en azından sessiz kalarak PYD'nin 'burnunun sürtülmesini' istemiş olabilirler. Ama şimdi hem uluslararası kamuoyunun hem de ulusal kamuoyunun IŞİD konusundaki haklı ve ciddi eleştirileri, kaygıları, hükümetin IŞİD konusundaki tutumunu değiştirmeye zorladı.
Hürriyet

'Hedef Işid Değil, Hükümet Tehlikeli Maceralar Peşinde'
 
CHP, Irak ve Suriye'yle ilgili tezkereye karşı çıkma nedenini Meclis'teki görüşmeler sırasında anlattı ancak öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Faruk Loğoğlu da açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Hükümetin IŞİD'i yok etme hedefi yerine, ülkemizi çok daha büyük tehlikelere sokacak maceralar peşinde olduğunun anlaşılması, CHP'nin bugün Meclis'te oylanacak tezkereye karşı olmasının tek nedenidir. Bu hükümetin evlatlarımızı sonu belli olmayan maceralara sürüklemeye hakkı yoktur." CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi de Meclis'teki oturumda tezkereyi eleştirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şam yönetiminin derhal uzaklaştırılması önceliğimiz olmaya devam edecektir" sözüne dikkat çekerek, "Tezkerenin özeti buradadır. Şam yönetiminin derhal görevden uzaklaştırılması, Erdoğan'ın ve Davutoğlu'nun öncelikli hedefidir. Hiç kimse başka bir şey aramasın" dedi. Türkiye'nin Suriye'nin iç işlerine müdahale ettiğini ve muhaliflere silah, muhimmat, lojistik desteği verdiğini anlatan Hamzaçebi, şunları söyledi: "Türkiye'nin vermiş olduğu silahlar IŞİD'in eline geçmiştir. IŞİD'e asker sevkiyatı Türkiye üzerinden yapılıyor. İstanbul'da camilerde, IŞİD'in hedefi doğrultusunda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazları kılınmaktadır."
Vatan

Işid'le Mücadelede Hükümete Tam Yetki
 
IŞİD ve PKK ile etkin mücadele için hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere dün TBMM Genel Kurulu'nda 298 oyla kabul edildi. Irak ve Suriye sınırlarını kapsayan tezkereyle birlikte bölgelere sınır ötesi operasyon düzenlenebilecek. Yabancı ülke askerleri de Türkiye'de bu kapsamda bulunabilecek. Terör eylemleri ile mücadelede hükümete geniş yetkiler tanıyan tezkere dün akşam TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. 396 oy kullanılan tezkere için 298 kabul, 98 ret oyu çıktı. Şüleyman Şah Türbesi'ne yönelik tehditlere de işaret edilen tezkere ile buranın korunmasına yönelik olarak da operasyon söz konusu olabilecek. Yasalaşan tezkerede "kitlesel göç" ve "ulusal güvenlik" kavramlarına dikkat çekilirken, Suriye rejiminden kaynaklı olumsuzlukların da bu kapsamda olduğu belirtildi. Tezkere ile sınır ötesine yönelik operasyonun yanı sıra güvenli bölge oluşturulması da mümkün olabilecek. AK Parti adına konuşan Başbakan yardımcısı Emrullah İşler, kaosun sorumlusunun Suriye rejimi olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: "Ülkemiz başından beri vardığı nokta konusuna gerekli uyarıları yapıp adımları atmıştır. Suriye'deki sorunun yegane sorumlusu rejimdir. Yaşana gelişmeler karşısında topraklarımız ve halkımız korumak görevimizdir. Suriye rejimi, terör örgütleriyle işbirliği yapmaktan çekinmemiştir. Türkiye olarak ulusal sınırlarımız etrafında oluşan sorunlara karşı tedbirleri almalıyız. Türk anavatının ayrılmaz bir parçası olan Süleyman şah türbesini korumak, asli görevimizdir. IŞİD ve Suriye rejimiyle mücadelede güvenli alan şart. Terörü ortadan kaldırmak için onu ortaya çıkartan sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir. Çözümün siyasi içerikli olması gereklidir."
Akşam

Çözüm Süreci Milli Projemiz
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu Atv-A Haber ortak yayınında gündemi değerlendirdi. Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: Suriye ve Irak sınırında bağımsız gelişen durumlar var. Bu durumlarla ciddi şekilde mücadele ediyoruz. Bu nedenle böyle bir tezkereye ihtiyacımız vardı. Var olan durumu kendi seyrine bırakalım anlayışı söz konusu değil. Sınırdaki olaylardan en çok etkilenen biziz çünkü. Tezkereyi kelime kelime titizlikle yazdık ve bir bölümünü ben kaleme aldım. Tezkerede tehditleri açıkça yazdık. Tüm çerçeveleri belirledik. CHP, sırf Esad'ı korumak için tezkereye 'Hayır' diyerek IŞİD'e razıyız, dedi. CHP'nin adı artık IŞİD ile anılacaktır. Bizim için ne Kürt ne Sünni ne de Arap var. Bizim için insan var. Kobani'nin düşmesini istemeyiz. Onlar kardeşimizdir. Çözüm süreci olmasaydı Kobani'den gelebilirler miydi? Kobani'den 186 bin kişi geldi. Kobani'deki gelişmelerin sorumlusu PYD'dir. Çözüm süreci bizim milli projemizdir. Tezkere çözüm sürecini garantiye alıyor. Kobani'deki olaylar olmasaydı, tezkere sıradan belge olacaktı.
Akşam

DÜNYA 

Kaçmadım Pasaportumu Gösterebilirim
 
Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Finlandiya'ya iltica ettiği iddialarını yalanladı. Dün Danimarka'da konuşan Müslim, "Bugüne kadar kimseden iltica talep etmedim, bunu herkes bilsin" dedi. Yanında Schengen vizeli pasaportu olduğunu ve bunu isteyenlere gösterebileceğini kaydeden Müslim, TBMM tezkeresiyle ilgili de "iyi niyetle kullanılırsa sorun olmaz" dedi. PYD lideri kendisinin de Kobanili olduğunu anımsatarak, IŞİD'in elindeki ağır silahlara rağmen şehrin direneceğini iddia etti. Kimseden silah almadıklarını anlatan Müslim "IŞİD'in elinde ABD'nin gelişmiş silahları var" dedi. IŞİD'in, Kobani saldırısında Musul'da Irak ordusundan ele geçirdiği tahmin edilen ABD yapımı silahları kullandığı görüntülenmişti.
Hürriyet

Hong Kong Gösterileri Dünyaya Yayıldı
 
Hong Kong'da, Çin'den bağımsız bir seçim yürütülmesini isteyerek "tam demokrasi" talebiyle sokaklara dökülen üniversite öğrencilerinin çağrısı dünyanın dört bir yanından destek görüyor. Londra, New York, Paris, Toronto, Seul ve Sidney gibi birçok metropolde toplanan binlerce kişi meydanlardan ve Çin konsolosluklarının önünden Hong Kong'a destek mesajları yolladı. Göstericiler, Hong Konglu protestocuların sembolü olan şemsiyeleri taşıdı. "Hong Kong Yönetimi Başkanı Leung Chung-Ying istifa etmezse, kamu binalarını işgal edeceğiz" tehdidinde bulunan göstericilerin yönetime tanıdığı mühlet dün gece doldu. Polis ise "işgal girişimleri ciddi sonuçlar doğurabilir" uyarısında bulundu. Hong Kong'da göstericiler genel seçimlerde oy kullanma hakkı talep ediyor. Çin yönetimiyse Hong Kong Yönetimi Başkanı'nın Pekin yanlısı bir konsey tarafından seçilmesi yönündeki uygulamayı sürdürmek istiyor.
Sabah

Obama Özel Temsilcisini Gönderiyor
 
ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen, Türkiye'ye ziyarette bulunacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Türkiye birçok alanda rol oynayabilir. Şüphesiz, IŞİD'e yabancı savaşçıların akışı konusu, bunun yanında teröristlerin finansmanı ve aşırılık ideolojisiyle mücadelenin yanı sıra (Türkiye'nin) askeri dahiliyetinin ne olacağı görüşülecektir" dedi. "Askeri dahiliyet noktasında İncirlik Üssü'nün Suriye ve Irak topraklarına ölümcül saldırılar yapılması için kullanılmasını mı istiyorsunuz?" sorusu üzerine Psaki, "Parlamentoya gönderilen tezkere geniş bir dizi seçenekleri içeriyor. Türkiye'nin spesifik olarak hangi roller üstlenebileceği konusunun görüşülmesini ekibimize bırakıyorum" dedi. Bu arada IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar, Suruç ilçesine yakın sınır hattında şiddetini artırarak sürüyor. Kobani'ye ilerleyen IŞİD militanları, Şiftek köyü yakınlarındaki Zorava tepesine bayrağını dikti.
Türkiye

Kent Savaşı Başlıyor
 
Terör örgütü IŞİD ile Kobani'deki Kürt gruplar arasındaki çatışmalar, sınır hattına yakın noktalarda şiddetini artırdı. İki grup arasındaki çatışmalar Kobani'ye bağlı yakın köylerde devam ediyor. Yerel kaynaklar, IŞİD'in Kobani'yi güney, doğu ve batı istikametten kuşatmaya çalıştığını belirtti. Çarşamba günü, havan atışlarını ağırlıklı ilçenin güneyinden sürdüren terör örgütü, dün sabah 3 farklı yönden saldırıya geçti. Kentteki silahlı milislerin de IŞİD'e karşılık verildiği gözlendi. Kobani'nin dış mahallelerinde çatışmalar devam ederken, YPG'nin IŞİD'in kente girme ihtimaline karşı şehir savaşı için hazırlıklar yaptığı belirtildi. Al Jazeera kaynaklarına göre kent boşaltıldı, sadece savaşanlar kaldı ve PKK'nın Suriye kolu YPG şehir içinde mevziler kurdu. Gazeteciler ve burada yaşayan siviller kentten çıkarılarak sınıra yakın binalara alındı. Kent merkezinde YPG güçleri dışında kimse kalmadı. Bu arada IŞİD'in Cerablus ve Telabya'dan Kobaniye kadar olan bölgede 300'den fazla köyün kontrolünü ele geçirdiği öne sürüldü. Ayrıca, örgütün gözdağı vermek için Cerablus'ta üçü kadın 10 kişinin kafasını kestiği bildirildi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak topraklarında bulunan IŞİD hedeflerine yeni saldırılar düzenledi. Fransa, koalisyon güçlerine destek amacıyla savaş uçağı sayısını arttıracağını duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı koalisyon güçlerine bağlı insansız savaş uçakları ile IŞİD hedeflerine beş yeni saldırı düzenlendiğini açıkladı. İngiltere ordusuna ait savaş uçaklarının destek verdiği saldırılarda Bağdat'ta bulunan IŞİD'e ait iki konvoy hedef alındı. Bu arada, Irak'ın Selahaddin kentinde IŞİD'e yönelik operasyonda 43 militanın öldürüldüğü ve terör örgütünün kontrolünde bulunan 10 köyün ise geri alındığı bildirildi.
Star

Almanya'da Türk Diplomatların Araçları Kundaklandı
 
Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde görevli iki diplomatın araçları kundaklandı. Berlin Büyükelçiliği Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, önceki gece saat 02.30'da büyükelçilikte görevli iki ataşenin diplomatik plakalı araçlarının kundaklandığı ifade edildi. Kundaklanan araçların birbirine 50 metre mesafede park halinde bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, söz konusu otomobillerdeki yangının çevredeki iki araca daha sıçradığı, olayda toplam dört aracın kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Berlin Eyalet Kriminal Dairesi'nin olayla ilgili geniş kapsamlı inceleme başlattığı kaydedildi.
Akşam

SPOR 


Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi L Grubu ikinci maçında sahasında Polonya'nın Legia Varşova takımına 1-0 mağlup olarak ağır bir darbe aldı. İlk yarıda kötü bir futbol ortaya koyan Trabzonspor'da Teknik Direktör Vahid Halilhodzic hakeme itirazdan Kassai tarafından tribüne gönderildi. 14. dakikada Constant asistledi, Cardozo'nun vuruşu kaleci Kuciak'ta kaldı. İki dakika sonraki Vrdoljak'ın uzun pasında topla buluşan Kucharczyk'ın sol çaprazdan ceza sahasına girerek vuruşunda meşin yuvarlak sağ köşeden filelerle buluştu: 0-1. 17'de Waris'in kafa vuruşunda Kuciak pantere döndü. 44'te bu ikili yine karşı karşıya geldi. Waris'in ceza yayı üzerinden sert şutunu Kuciak bu defa yumruklarıyla uzaklaştırdı. İkinci yarıya Trabzon baskılı girdi. 61'de yine Kucharczyk, Onur'la karşı karşıya kaldı; Bosingwa yetişip golü önledi. 70'te Bosingwa ortaladı, Sefa'nın kafa vuruşunda kaleci golü önledi. 75'te soldan ceza sahasına giren Cardozo'nun plasesi az farkla auta çıktı. 79'uncu dakikada sağdan Constant'ın kullandığı kornerde Yatabare'nin kafa vuruşunda top üst direkten döndü. 88'inci dakikada ikinci sarı kartını gören Zyro kırmızı kartla oyun dışında kaldı. Trabzonspor bu avantajı da değerlendiremedi. Kalan dakikalar sonucu değiştirmedi ve Legia üç altın puanı aldı gitti.
Türkiye

 
UEFA ülkeler sıralamasında Yunanistan, Türkiye'ye biraz daha yaklaştı. Şampiyonlar Ligi'nde Olimpiakos'un mağlup olması, Avrupa Ligi'nde ise Panathinaikos ve PAOK'un yenilgileri komşunun bizi yakalamasını önledi. Asteras'la 2 puan alan Yunanistan 0.400 ülke puanı elde ederken, G.Saray ve Trabzon'un mağlup olduğu haftada Beşiktaş beraberlikle ülkemize 0.200 puan kazandırdı. Yunanistan toplamda 28.900 puana çıkarken (sezon puanı 3.200), Türkiye 29.200 puana yükseldi (sezon puanı 2.600). Son sonuçlarla 13. sıradaki Yunanistan, 12. sıradaki Türkiye'ye 0.200 puan daha yaklaştı, arada 0.300 puan kaldı. Bilindiği gibi ülke sıralamasında ilk 12 ülke şampiyonu Devler Ligi'ne direkt giderken, 13. ülke şampiyonu play-off maçı yapmak zorunda kalıyor.
Türkiye

 
FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye bugün çeyrek finalde Sırbistan'la karşılaşacak. B Grubu'nu namağlup lider bitiren Potanın Perileri, D Grubu'nda 2. sırayı aldıktan sonra çeyrek final eleme turunda Küba'yı geçen Sırbistan'la saat 19.00'da Ülker Sports Arena'da karşılaşacak. Sırbıstan'la daha önce 3 resmi maça çıkan kadın basketbolcularımız, üçünden de zaferle çıktı. En son 2013'teki Avrupa Şampiyonası üçüncülük maçında rakibini 92-71 yenen Periler, bronz madalya kazanmıştı. Türkiye, rakibine karşı oynadığı 7 hazırlık maçında da 4 galibiyet, 3 yenilgi aldı. Sırbistan'ı yenmesi halinde şampiyonada son 4'e kalacak olan Türkiye madalya şansını yükseltecek. Ekibimiz yarı finalde ise İspanya-Çin eşleşmesinin galibiyle karşılaşacak. Çeyrek finaldeki diğer maçların programı ise şöyle: 14.00 Avustralya- Kanada, 16.15 İspanya-Çin, 21.15 ABD-Fransa.
Star

 
Siyah-Beyazlı takım deplasmanda olmasına rağmen etkiliydi. Bir topu direkten dönen Demba Ba, Olcay ve Mustafa gollük fırsatları harcadı. Tottenham Kane'in golüyle öne geçti. 89'da Demba Ba penaltıyı gole çevirdi ve Kartal 1 puanı aldı. Beşiktaş'ın bu sezon büyük ümitlerle kadrosuna kattığı Demba Ba'nın gol orucu nihayet bitti. Senegalli futbolcu, Şampiyonlar Ligi ön eleme turundaki Feyenoord karşısında elde edilen 3-1'lik galibiyette hat-tricke imza atarak şov yapmıştı. Ancak Siyah-Beyazlı futbolcu bu maçtan sonra lig ve Avrupa'da 4 maçta görev alırken gol atamamıştı. Dün Demba Ba Tottenham önünde penaltıyla fileleri havalandırdı ve 63 günlük sessizliğine de bir son verdi. Demba Ba, "Çok iyi oynadık. Kaybetseydik gruptaki işimizi zora sokardık. Ama çok şükür bir puan aldık. Yarış açık ve biz de bu yarışın içindeyiz. Bitiricilik konusunda sorun yaşamadık. Ama Tottenham kalecisi dünyanın en iyilerinden olduğunu kanıtladı. Takım arkadaşlarının ona teşekkür etmesi lazım" şeklinde konuştu.
Star

 
Yaş ortalaması en yüksek takımlardan olan F.Bahçe'nin 34'lük yıldızı Kuyt, kariyerinin sonuna geldiğini itiraf etti. FB TV ve F.Bahçe Gazetesi'ne verdiği röportajda gençlere nasihatler veren deneyimli yıldız, şunları söyledi: "Kendimi son derece ayrıcalıklı hissediyorum. Gençken benden yaşça büyük insanlar her zaman benle konuşuyorlardı ve bana yardımcı oluyorlardı. Benim daha iyi bir oyuncu olmama yardımcı oldular. Şu anda maalesef ben yaşlı bir oyuncu oldum artık. Hocamız gençlerin A takımla antrenman yapmasından çekinmeyen, korkmayan bir yapıda. Bizimle idman yapmak, gençler için gerçekten çok güzel. Burada bize de önemli görevler düşüyor. Onlarla konuşmayı seviyorum ve buna çalışıyorum. Bir şeyi iyi yaptıklarını düşündüğümde onlara söylüyorum. Fakat bir şeyi kötü ve yanlış yaptıklarını düşündüğümde de onlara söylüyorum. Onlar da gerçekten her zaman beni dinliyorlar ve antrenmanlarda son derece de iyi çalışıyorlar. F.Bahçe'nin genç oyuncuları için gelecek son derece parlak gözüküyor."
Vatan

 
G.Saray'da dün başkanlık konusunda yaşanan baş döndürücü gelişmelerin ardından sürpriz bir başkan adayı ortaya çıktı. Cemal Özgörkey'in ardından Mehmet Helvacı da aday olmayacağını ilan etti. Alp Yalman'ın tek aday olarak seçime girmesi bekleniyordu. Ancak Yalman'ın listesinde eski Başkan Adnan Polat'ın adamlarının olmasından büyük rahatsızlık duyan Liseli Kanat, harekete geçti. G.Saray Üniversitesi'nin eski rektörü Duygun Yarsuvat son anda başkanlığa adaylığını açıkladı. Adnan Polat'la daha önce sert tartışmalar yaşayan duayenlerden İnan Kıraç, Yalman'ı ve listesini desteklemiyor. Başkan Ünal Aysal da, "Yalman iyi ama listesi kötü" diyerek, Taner Aşkın ve Işın Çelebi gibi isimlerin yönetime girmesine karşı çıktığını göstermişti. Sedat Doğan ise "Biz 'G.Saray'ın zencileriyiz' diyenlerin yönetime girmesine karşı olmalıyız" çıkışıyla bu sözleri söyleyen Işın Çelebi'nin dışlanmasını istemişti. Camiada, dün ansızın aday olan Prof. Duygun Yarsuvat'ın geçici bir yönetim oluşturacağı konuşuluyor. Proje ise şöyle: Yarsuvat başkanlığındaki yönetim seçilirse kulübü Mayıs ayına kadar idare edecek. 'Soluklandıktan sonra Mayıs'ta aday olabilirim' diyen Başkan Ünal Aysal'a da bu şekilde geri dönüş yolu açılacak. Adayların renk seçimi 13 Ekim'de. Kongrede yaklaşık 6 bin kişi oy kullanacak.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme