6 Ekim 2014 Pazartesi

06.10.2014 Genel Gündem


06.10.2014

GÜNDEM

İfadeler Olay Yerinde Alınacak
İçişleri Bakanı Efkan Ala, valiliklere gönderdiği genelgede, polis ve Jandarmanın yürüttüğü bazı iş ve işlemlerde, vatandaşın karakola çağrılmadan bulunduğu yerde hizmet verilmesi talimatını verdi. Genelgede; özellikle hırsızlık, kapkaç, gasp olaylarından mağdur olanların ifadelerinin alınmasının yanı sıra fiziksel engelli olup ifadesine ihtiyaç duyulan engelli kişilerin karakola çağrılmaması istendi. Kolluk birimleri olarak tanımlanan polis ve jandarmanın yürütüğü iş ve işlemlerde vatandaş memnuniyetinin artırılması amacıyla çalışma başlatan İçişleri Bakanlığı, ilk olarak polis ve jandarmanın hizmetlerinin vatandaşın ayağına götürülmesini benimsedi. Bu çerçevede, Ala'nın imzasıyla 81 il valiliğine özel bir genelge gönderildi. Hizmetin vatandaşa götürülmesini sağlamak amacıyla hazırlanan genelgede, polis ve jandarma birimlerine özetle şu talimatlar verildi: Özellikle mal varlığına karşı işlenen hırsızlık, kapkaç ve gasp olaylarında mağdur olan vatandaşların işlemlerinin daha kısa sürede tamamlanması amacıyla yapılacak tüm işlemler, mağdur ya da mağdurların polis ve jandarma birimlerine davet edilmeksizin olay yerinde gerçekleştirilecek. İfadesinin alınmasına ihtiyaç duyulan bir olaydan mağdur olan veya bilgi sahibi konumundaki fiziksel engelli kişilerin ifadeleri ile diğer tüm işlemleri, başka bir yere götürülmelerini gerektiren yasal zorunluluklar olmadığı sürece bulundukları yerlerde yapılacak. l Suçtan zarar gören ya da bilgi sahibi konumundaki kadınlarla ilgili işlemler yine kadın polis veya kadın jandarma görevlisince yürütülecek. Kadın görevli bulunmaması halinde kadınların başvuruları polis veya jandarma birimlerine davet edilerek gerçekleştirilecek.
Milliyet 


Pyd'ye Mesaj: Şartlarımız Değişmedi
Daha önce Türkiye'ye gelen, ancak Türkiye'nin bölgeye yönelik uyarılarına sıcak bakmayan PYD Lideri Salih Müslim, Kobani'ye yönelik IŞİD tehdidinin ciddi bir nitelik kazanması üzerine bayram öncesi Ankara'da temaslarda bulundu. Müslim, daha önce Türkiye'ye gelerek bazı görüşmelerde bulunmuştu. O dönemde, Ankara'nın Müslim'e şu şartları öne sürdüğü belirtilmişti: l Esad rejimi ile ilişkilerinize son verin. l ÖSO saflarına katılın. l Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde özerklik ilanından kaçının. PYD, o dönemde Türkiye'nin bu şartlarına soğuk yaklaşmıştı. Ancak IŞİD'in Kobani'ye yönelik operasyonu, bu nedenle Türkiye'ye büyük bir göç dalgası ile bölgede bir trajedinin yaşanması, yeni bir teması gündeme getirdi. Müslim'in kendilerinin temin edeceği uçaksavar gibi bazı silahların geçişine Türkiye'nin izin vermesini istediği kaydedildi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "PYD'nin Suriye'deki pozisyonunu yeniden gözden geçirmesi gerekiyor. PYD'yle görüşme konusunda daha önceki şartlarımızı gözden geçirmek için bir durum yok" demişti
Milliyet 

Tsk Santralinde 'Paralel Telekulak'
Paralel Yanı'nın bir oyunu daha deşifre oldu. Örgütün, santraldaki görevliler aracılığıyla bütün Genelkurmay'ı dinlediği ortaya çıktı. Skandal, Paralel Yapı'nın elemanı olmayan santral görevlisi sivil bir kadın çalışanın ihbarıyla ortaya çıktı. İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde yoğunlaşan dinlemelerde, kurumdaki bütün kişi ve birimler gibi Başbuğ'un telefonları da dinlenmiş. 'Paralel santral elemanları', elde ettikleri kayıt ve not verilerini üstleri olan ilgili 'abilere' ulaştırmış. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Genelkurmay Savcısı Kurtuluş Kaya soruşturma başlattı. TSK'da örgütlenmeyi birinci hedef olarak belirleyen derin yapının, Genelkurmay santralına ne zaman sızdığı, kaç santral görevlisinin paralelci olduğu, bunların kurumu ne zamandan itibaren dinlemeye başladığı araştırılıyor. Dinlemelerin, Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı'nın son ayları olan Ocak 2010'da başlayan Balyoz kumpasının hazırlık ve başlangıç dönemlerinde yoğunluk kazandığı belirlendi. Savcısı Kaya'nın soruşturması kapsamında, santralda çalışan memurlar görevden alındı. Dinlemelerin, güvenli özel hat olarak kabul edilen hattı da kapsadığı kaydediliyor.
Akşam 

EKONOMİ

Gram Altın 87, 7850-87, 8519                         
ABD Doları 2, 2929-2, 2938
Euro 2, 8688-2, 8710
 İngiliz Sterlini 3, 6601-3, 6641     

Helal Yap Parayı Kap
Ekonomi yönetimi, 2018 sonuna kadar global olarak 40 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak gıda katkı maddesi pazarında yerli üretim için kolları sıvadı. Bu çerçevede doğal renk maddeleri, turunçgillerden pektin elde edilmesi, bitkisel aroma maddeleri, helal katkı maddeleri, tatlandırıcı, modifiye süt ürünlerini Türkiye'de geliştirenler için teşvik verilecek. Türkiye'nin gıda katkı maddesinde büyük oranda dışa bağımlı. Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri tüketicinin en çok kandırıldığı alanların başında geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK, "Tarım ve Gıda Vizyon 2023" çerçevesinde geliştirilmesi gereken "İşlenmiş ürün çeşitliliği, gıda işleme yöntem ve süreçleri" için harekete geçti. Çalışmalar gıda katkı maddelerinin geliştirilmesi ve üretimi konusunda Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin özendirilmesi kararı kapsamında yapılacak. TÜBİTAK, Ar-Ge desteğiyle gıda endüstrisinde oldukça sık kullanılan ve yurtdışından ithal edilen gıda katkı maddelerinin Türkiye'de üretilmesini sağlayan, kalitesini iyileştiren ve ticarileşme potansiyeli yüksek yaklaşımların geliştirilmesini amaçlıyor. Programla gıda üretiminde kullanılan katkı maddelerinin gıda güvenliği açısından risk oluşturmadan, teknolojik açıdan dünyayla rekabet edilebilir şekilde üretilmesi ve bilgi birikiminin oluşturulması da hedefler arasında yer alıyor. Projeler kapsamında yeni elde edilecek katkı maddesi ve yardımcı maddelerin sağlık üzerine etkisinin de tıp, gıda ve beslenme uzmanlarının ortak bilimsel yöntemleriyle değerlendirildiği projelere öncelik verilecek. Araştırmacıların getireceği projeler değerlendirmelerin ardından 3 yıla kadar parasal destek alabilecek.
Hürriyet 

Yaşasın Bakkallar
Türkiye'de bakkallar ölmüyor. Araştırma şirketi Nielsen'in verileri Türkiye'de bakkalların hâlâ gözde olduğunu ortaya koydu. Nielsen'in "Tüm yollar alışverişçiye çıkıyor" başlıklı raporuna göre toplam perakende cirosunun yüzde 41.7'sini bakkallar başta olmak üzere kuruyemişçiler, benzin istasyonları gibi geleneksel perakendeciler yapıyor. İkincilik ise indirim marketlerinde. 2014'te geçen yıla göre yüzde 15 büyüyen indirim marketler toplam cironun yüzde 28'unu oluşturdu. Mağaza alanı 400 metrekareden büyük süpermarketler ise ciro kaybı yaşıyor. Bunun nedeni hem bakkalların hem de indirim marketlerinin atağa geçmesi. Nielsen Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın'ın verdiği bilgiye göre perakendede büyüme küçük formatlarda yaşanıyor. Toplam mağaza sayısında yüzde 9 büyüyen perakende sektördünde en çok indirim marketleri yüzde 11 büyüme ile daha fazla mağaza açtı. Bunun yanı sıra alışverişçinin daha rahat ulaşacağı marketlere yönelmesi perakendecileri küçük formatlara yöneltti. Tıpkı mahalle bakkalları gibi ulusal ve uluslararası zincirler daha küçük ve 400 metrekareden küçük formatlarda mağaza açma atağına girdiler. Bu durum da 2014'te 2013'e göre ciro büyümesinde bakkalların yüzde 11, indirim marketleri ve 400 metrekareden küçük marketler yüzde 15 artış sağladı. Orta, büyük süpermarketler ve hipermarketlerin büyümesi ise tek hanelerde kaldı. Ciro paylarında da büyümeye paralel bir yapı var. Geleneksel perakendeciler toplam cironun yüzde 41.7'sini oluştururken, küçük marketler ve indirim marketler yüzde 28'ine sahip. Orta süpermarketlerin payı yüzde 14.1, büyük süpermarketlerin payı ise yüzde 9.2. Hipermarketler cirodan ancak yüzde 7'lik pay alıyor. 2013'te orta süpermarketlerin ciro payı yüzde 14.4, büyük süpermarketlerin payı yüzde 9.6 idi. Hipermarketler ise yüzde 7.3 pay alıyordu. Bu üç grupta kan kaybı yaşandı. Geleneksel perakendeciler ve indirim marketleri ise payını arttırmayı başardı. Avrupa'da durum bunun tersi. Geleneksel perakendeciler toplam cironun ancak yüzde 11'ine sahipken hipermarketler toplam cironun yüzde 36'sını elinde tutuyor.
Hürriyet 

Benzinin Çaresi Ötv İndirimi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 45 litrelik akaryakıt deposunun benzinle 220, mazotla 196,02 liraya dolduğuna işaret ederek, vergi indirimiyle fiyatların aşağı çekilebileceğini belirtti. Dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye'de kullanıldığını savunan Palandöken, benzinde 2,94 lira, motorinde ise 2,28 liranın vergi olarak alındığına değinerek şunları kaydetti: "ÖTV'nin düşürülmesi esnafımızın faydasına olacaktır. Vergiler düşürülürse, nakliye ve ulaşım fiyatları da aşağı çekilecek, gıda fiyatlarındaki taşıma maliyeti düşecek, enflasyona olan baskı azalacaktır. Benzinin ÖTV'si indirilirse benzinin pompa satış fiyatı da düşecek, buna bağlı olarak da benzin tüketimi yavaş yavaş artacaktır. Yurt dışına ucuza sattığımız benzin, yurt içinde motorin fiyatına inince kullanımı artar. Sonuçta vergi hasılatı azalmadığı için devletin gelir kaybı da olmaz. Motorin ithalatı azalacağından, cari açığın azalması sağlanır. Motorinle çalışan araçların daha çabuk değişen yedek parçaları daha az ithal edilir. Benzinli araçların teknolojilerinin gelişmesiyle çevrenin daha az kirlenmesini sağlanır."
Türkiye 

'Cep'te Ek Tarifelerle Gelen Fatura Bitecek
Cep telefonu faturalarına, ek paketler sayesinde yansıyan maliyetlere son verilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, GSM şirketlerinin ek paket uygulamalarından kaynaklanan yüksek faturaların önüne geçecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. Elvan, "Yeni düzenleme ile operatörler abonelere, ek paketlerin son kullanım tarih ve saatine kadar açık bir şekilde bilgi verecek" dedi. Cep telefonu abonelerinin, GSM şirketlerinden satın aldığı ek paketlerin kullanım süresinin belirsiz olmasından kaynaklanan çok sayıda şikayet aldıklarını ifade eden Bakan Elvan, "Şu anki uygulamada, ek paket alan cep telefonu abonelerine, mobil telefon işletmecileri tarafından gönderilen bilgilendirme mesajlarında, ek paketlerin geçerlilik sürelerine ilişkin 'ayda, aylık' gibi belirsiz ifadeler yer alıyor. Ek paket alan abone, paketin tam olarak hangi tarihte bittiği bilgisini alamadığı için kullanıma devam ediyor. Bu da beklenmedik kabarık faturalara sebep oluyor" dedi. Vatandaşların şikayetlerini dikkate alarak, yeni bir çalışma başlattıklarını bildiren Elvan, yeni düzenleme ile operatörlerin abonelere ek paketlerin son kullanım tarih ve saatine kadar açık bir şekilde bilgi vereceğini ifade etti.
Türkiye 

Mtv Ve Trafik Cezası Borçlusuna Mektup
Maliye Bakanlığı, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren 'torba yasa'yla devlete borcu olanlara getirilen fırsatları geniş kitlelere anlatmak için kapsamlı tanıtım kampanyası düzenleyecek. Kampanyaya, 'Vergide Fırsat Zamanı' sloganı ve logosuyla 13 Ekim 2014 tarihinde düzenlenecek tanıtım ile başlanacak ve kanundan yararlananların ilk taksit ödemelerini yapacağı son tarih 31 Aralık 2014'e kadar devam edilecek. Kampanya kapsamında, 5 milyon civarındaki MTV, trafik para cezası borçlularına da PTT aracılığıyla bilgilendirme mektubu gönderilecek. Yasayla 30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile kesilen trafik para cezalarından 11 Eylül 2014 tarihi itibarıyla kesinleşmiş borçlara yapılandırma imkanı getirildiğini belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kanundan faydalanılması halinde bu borçlara ilişkin birikmiş faiz ve gecikme zammı tutarından vazgeçilecek. Bunun yerine enflasyon oranında güncelleme yapılarak borç yükünde önemli bir indirim sağlanacak" dedi. Bakanlığın tanıtım ve bilgilendirme kampanyası kapsamında şunlar yapılacak: MTV ve trafik para cezası borçlularına 5 milyon adet bilgilendirme mektubu PTT aracılığıyla gönderilecek. Billboard, megaboard, pano ve otobüs duraklarının reklam panoları, otobüs reklam alanları kullanılacak.. Yüksek hızlı tren ve banliyö trenleri gibi toplu taşıma araçları, metro istasyonları, kamu binaları gibi vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde afiş, bilboard, megaboard ve dijital alanlar da yine ilanların kullanıldığı yerler olacak.
Akşam 

DÜNYA

Üç Mahalleye Bomba Tahliyesi
Son günlerde sınırı aşan mermilerin Türkiye tarafına düşmesi ve dün de 4 kişinin yaralanmasının ardından Şanlıurfa Valiliği sınır hattında bulunan ve güvenlik riski taşıdığı saptanan Küçükkendirli, Büyükkendirli ve Mürşitpınar mahallelerinin boşaltılmasına karar verdi. Suriye tarafından ateşlenen bir havan topu mermisi dün sınırı aştı ve 13.20 civarında Suruç'un Küçükkendirli Mahallesi'ndeki bir eve isabet etti. Patlamada, şarapnel parçaları ve kırılan duvardan seken taşlar evde bulunan 4 kişiyi yaraladı. Yaralananlar otomobillerle Suruç Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde 3 mahallenin boşaltılmasına ve bu bölgedeki okulların ikinci bir emre kadar tatil edilmesine karar verildiğini bildirdi. Vali Küçük, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Senaryolarımız hazır. Gelişmelere bağlı olarak hareket tarzımızı belirleyeceğiz" dedi. Küçük, insanları sınır hattından uzak durmaları yönünde uyararak, şöyle konuştu: "Karşıda bir savaş var. Tepelerde de olsa insanların bulunmamaları gerekiyor. Çünkü havan topu düşebilir veya uzun menzilli silahların mermileri gelebilir. Vatandaşlarımızdan ricamız, güvenli bölgelere çekilsinler. Güvenlik güçlerimiz sınır etrafında gerekli güvenlikleri almış durumda." Güvenlik güçleri mahallelerde yaşayanlara kararı tebliğ ederek, tahliyelerin bir an önce yapılmasını istedi. Yetkililer mahallelerde yaşayan ve gidecek yerleri olmayan kişilerin geçici süreyle resmi kurumların misafirhanelerine yerleştirileceğini bildirdi.
Hürriyet 
İspanya'da Kral Karşıtlarına Cop
İspanya'nın başkenti Madrid'de krallık karşıtı göstericiler sokaklara indi. Yaklaşık 200 kişilik grup, krallığın lağvedilmesi talebiyle gösterilerini düzenledi. Ancak protestocuların polis tarafından kapatılmış alanda gösterilerine devam etmek istemesi polis şiddetiyle karşı karşıya kalmalarına neden oldu. Polisin göstericilere coplarla şiddetli bir şekilde müdahale ettiği görülürken iki kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Yolsuzluk skandalları ve aşırı harcamaları yüzünden halkın desteğini kaybeden Kral Juan Carlos görevinden çekilmiş, yerine oğlu 6'ncı Felipe gelmişti. Halkın daha çok destek verdiği Kral Felipe yine de krallık karşıtı vatandaşları ikna edemedi.
Milliyet 
Vatikan'da Aile Kavramı Tartışılıyor
İki hafta boyunca sürecek meclis (sinod) görüşmelerinde boşanma sonrası tekrar evlenmeye kilise içerisinde izin verilme konusunun muhafazakar ve liberal kanatlar arasında şiddetli görüş ayrılıkları yaratması bekleniyor. İki yıla yaklaşan görev süresi boyunca Kilise'nin homoseksüellik, kürtaj ve doğum kontrol konularında 'takıntıdan' uzaklaşıp yoksulların sorunlarına odaklanmasını isteyen Papa, geçtiğimiz haftalarda Vatikan'da önceden evlenip boşanmış ya da evlilik dışı ilişkilerden çocuk sahibi kişilerin nikahlarını kıyarak önemli bir açılım yapmıştı. Dün Aziz Peter Bazilikası'nda yaptığı konuşmada Papa, meclis toplantılarını bir üzüm bağına benzeterek herkesi 'özgürlük, yaratıcılık ve çalışkanlıkla beslenmeye' çağırdı.
Milliyet 

İsrail'den Yine Baskın Ve Tehdit
İsrail ordusu, Batı Şeria'da bir köye baskın yaparak evleri yıkmakla tehdit etti. El-Malih kenti Belediye Başkanı Arif Daragime, "İsrail askerleri, sabah saatlerinde Harbe Ummu-l Cemal köyüne baskın yaparak tüm evlerin fotoğrafını çekti ve köylüleri evlerini yıkmakla tehdit etti" dedi. Askerlerin köy sakinlerine yazılı herhangi bir belge göstermediğini belirten Daragime, "İsrail'in 1967 yılında yıktığı 26 köyden biri olan Harbe Ummu-l Cemal'ı yeniden imar eden 13 Filistinli aile, hayvancılık yaparak geçinmeye çalışıyor. Köy sakinleri, İsrail'in geçen yıl iki defa yıktığı evlerini tekrar inşa ederek köyü terkmediler" diye konuştu.
Star 

Hong Kong Gergin: Rest Üstüne Rest
Çin'in Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesi için bir haftadır süren yönetim karşıtı protestolarda gerginlik hat safhada Dün bazı göstericiler, protesto alanlarını terk edip hükümet binasının önünde tekrar toplanmaya başladı. Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung, hükümet binaları çevresindeki alanın pazartesiye (bugün) kadar boşaltılması gerektiğini söyledi. CY Leung, yetkililerin "Sosyal düzenin yeniden sağlanması için gerekli tüm adımları atmak" konusunda kararlı olduğunu dile getirerek, göstericilerin kapattığı ana yolların da yeniden trafiğe açılmasını istediğini belirtti. Hong Kong Öğrenciler Federasyonu ise memurları işlerinden alıkoymak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını, hükümet binalarının bulunduğu bölgeye giden yolun açık olduğunu, kapalı olan yolların açılmasının, ikili görüşmelerin ön koşulu olmaması gerektiğini açıkladı. Hong Kong'daki gösteriler sırasında cuma gecesi Mong Kok semtinde bazı grupların göstericilere saldırması üzerine çıkan şiddet olayları sırasında 6'sı polis memuru 18 kişi yaralanmış, 19 kişi göz altına alınmıştı.
Akşam 

POLİTİKA

Bıden Özür Dilemeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'yi IŞİD'e yardım etmekle suçladığı açıklamalarıyla ilgili, "ABD Başkan Yardımcısı'nın kullandığı ifadeler gerçekdışı ise mutlaka Türkiye'den özür dilemesi lazım. Eğer böyle değil, yapılmış olan bir görüşmenin paylaşılmasıysa Sayın Erdoğan'dan özür dilemesi lazımdır" dedi. Partisinin Genel Merkezi'ndeki bayramlaşma törenine katılan Bahçeli, sorular üzerine şunları söyledi: (ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye'yi IŞİD'e yardım etmekle suçladığı açıklamalarıyla ilgili soruya) ABD Başkan Yardımcısı, ABD'nin çok önemli bir üniversitesinde bir konferans sırasında kullandığı ifadeler gerçek dışı ise mutlaka Türkiye'den ve özellikle de Harvard Üniversitesi'nde konferansa katılanlardan özür dilemesi lazım. Eğer böyle değil, yapılmış olan bir görüşmenin kısa süre içerisinde paylaşılması olayı ile Türkiye karşı karşıya ise o zaman da bu görüşmeleri yapan taraflar arasından Türkiye'nin izni alınmadan, ne konuşulduysa kamuoyuna açıklanması sebebi ile ABD Başkan Yardımcısı'nın Sayın Erdoğan'dan özür dilemesi lazımdır. (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, MHP'nin Meclis'teki tezkereye 'Evet' diyerek Ortadoğu'daki cinayetlerden sorumlu olacağı şeklindeki açıklamasına) MHP tezkereye 'evet' demekle doğabilecek her türlü sorumluluğu kaldırabilecek kuvvettedir ki tezkereye 'evet' demiştir. O bakımdan CHP ile MHP arasındaki bir milliyetçilik yarışına CHP'nin girmesi doğru olmaz. Onlar gele gele ancak ulusalcılıkta kalırlar, bir türlü milliyetçi olma şansları da gözükmemektedir.
Hürriyet 

Biliyorsunuz Özür Dilendi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan özür dilemesiyle ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımız da gerekli tepkiyi gösterdi ve biliyorsunuz özür dilendi. Hakkını vermeyen özür dileyecek. Hak teslim edilinceye kadar başımız dik tarihte yürümeye devam edeceğiz" dedi. Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'ndeki bayramlaşma töreninde şunları söyledi: Kendi ailemle bayramlaşmadan önce Süleyman Şah Türbesi'ni bekleyen kardeşlerimizi aradım. Bir yiğit kardeşiniz Binbaşı Oğuzhan Şimşek ile konuştum. 'Allah'a emanet olun' dedim. 'Bütün kardeşlerimize selam et onlarla gurur duyuyoruz' dedim. 'Vazifemiz' dedi. Şimdi buradan bir kez daha onları alınlarından öpüyorum. Allah onların izzetini daim eylesin. (Biden'ın sözleri) Bu aziz milletin yaptığı fedakârlığı görmeyip Türkiye'yi eleştirmek kimsenin hakkı da haddi de değildir. Biz eğer Suriyeli, Iraklı kardeşlerimizin yanında duruyorsak bu aziz bayramı bir gün onlar için de yaşanabilir kılmak içindir. Bayramın 1'inci günü ana muhalefet partisi başkanı bir gazeteye demeç verdi. Alabildiğine siyasi polemik yaptı. Ben burada ona cevap vermeyeceğim. Bari bayramı bayram olarak idrak etmeyi bilin. Hiçbir şeyin karşısında eğilmediğimize son 2 gün şahittir. Biz bunlarla uğraşırken bayram günü dahi siyasi polemik yapanları millete havale ediyoruz. Onlar, bu milletle sevinmeyi de bilmediler, üzülmeyi de bilmediler. Ama öğreninceye kadar öğretmeye devam edeceğiz. İzzeti, vakarı, edebi, hayayı göstererek, öğretmeye devam edeceğiz. Türkiye önümüzdeki dönemin yükselen küresel gücüdür. Bütün İslam dünyasının bayramını tebrik ediyor, inşallah gelecek bayramda özgür bir Suriye'de, özgür bir Gazze'de
Hürriyet 


SPOR

Ligde galibiyeti olmayan iki takımın maçında Karabük, Trabzon'u mağlup etti: 2-0. Kalede Onur, defansta Papadopoulos, orta sahada Constant sakatlığı nedeniyle yoktu. Legia maçının yıldızı Bosingwa sağ bekten ön liberoya alınmıştı, aşı tutmadı. Sağ bekte görev yapan Zeki, 5. dakikada ayakkabılarını bağlarken Traore golü buldu: 1-0. Zeki, bir de 17'de kendi ağlarını sarstı: 2-0. Halilhodzic'in 2. yarıdaki hamleleri sonuç vermedi, 90'da Traore skoru belirledi: 3-0.
Hürriyet 

Tottenham Hotspur maçı sonrasında Beşiktaş'ın yorgunluk belirtileri göstermesi ve motivasyon eksikliği yaşaması gayet normal Ayrıca İngiltere'den İstanbul aktarmasız Edremit'e giden bir takımdan, zemin iyi olsa da Premier Lig kalitesinde futbol beklemek ise tam bir hayalcilik olur. Sahaya bu çerçeveden bakan Slaven Bilic'in, Kerim, Oğuzhan ve Ersan'ı ilk onbirde oynatması da doğru bir tercih sayılabilir. Bu maçtaki tek risk stoperlerde yapılan değişiklik olabilir dediğimiz anda, 3. dakikada İlhan Depe, takımı adına çok erken bir gol şansı yakaladı. Siyah - beyazlı takımın savunmasında yaşanan bu anlaşmazlık çok pahalıya mâl olabilirdi. Nitekim 60. dakikadaki Ersan - Franco anlaşmazlığından yararlanmak isteyen Sercan ancak Ersan'ın kırmızı kartı göze alarak yaptığı hareketle durduruldu. Bu atağı sarı kartla yırtan Beşiktaş, bu dakikadan sonra 57'de Mustafa Pektemek'in attığı golün değerini daha iyi anlamaya başladı. Ne olursa olsun burası, Galatasaray'ın üç puan bıraktığı bir stattı. Oğuzhan'ın bir asist yaptığı gecede, Balıkesir'de öne çıkan isimlerin en başında ise Coelho yer aldı. 17. dakikada Sosa'nın vuruşu kale ağzından çıkaran Coelho, 36. dakikada ise takımı adına gol atabileceği bir pozisyona da girmesini bildi. Kaleci Emrullah da 41. dakikada Sosa'nın kullandığı serbest vuruş ile 87'deki Olcay'ın çapraz şutunda çok başarılıydı. Sonuç olarak iki iç saha beraberliğine rağmen deplasmanda galibiyet serisi yakalayan Beşiktaş, bu ilginç istatistiğiyle, İstanbul'a lider olarak döndü.
Milliyet 

F1'de sezonun 15. yarışı olan Japonya Grand Prix'inde korkunç bir kaza yaşandı. Marussia-Ferrari'nin Fransız pilotu Jules Bianchi, kaza yapan Sauber sürücüsü Adrian Sutil'in aracını çeken vincin altına girdi 25 yaşındaki pilota ilk müdahale hemen yapıldı. Bilinci kapalı olan Bianchi, hastaneye kaldırıldı. Hava şartlarının elverişsiz olması nedeniyle tıbbi helikopter havalanamadı. Hastaneye kara yoluyla gidildi Doktorlar, kafa travması geçiren Bianchi'nin bilincini hâlâ kapalı olduğunu açıkladı 25 yaşındaki pilotun, babası Philippe, "Oğlum kafa travması geçirdi. Çok ciddi yaralanma olduğunu söylediler. Bekliyoruz" dedi. Uzun süre duran yarışı ise Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı. İngiliz pilotun ardından takım arkadaşı Nico Rosberg, damalı bayrağı 2. gören isim oldu. Sebastian Vettel ise podyumu tamamlayan son pilot olmayı başardı.
Akşam 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme