15 Ekim 2014 Çarşamba

15.10.2014 Genel Gündem


15.10.2014 Çarşamba


GÜNDEM 

Dinleme ve Takibin Kapsamı Genişletildi 
Hakim ve savcılara maaş artışı ve disiplin affı getiren yasa teklifi genişletildi. Teklife CMK ve TCK'da sürpriz  değişiklikler eklenerek önümüzdeki günlerde yapılması beklenen 'paralel yapı' operasyonuna yasal zemin hazırlandı. TBMM Başkanlığı'na dün gece verilen genişletilmiş teklif ile şüphelilerin ev, işyerlerine arama yapabilmek için 'kuvvetli şüphe' yerine 'makul şüphe' yeterli sayılacak. Kanun teklifinde, "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" için de dinleme ve teknik takip kararı alınmasının yolu açıldı. Ayrıca aynı suça karışanların taşınmazlarına, hak ve alacaklarına el konulabilecek ve bu suçla ilgili soruşturmayı gizli soruşturmacı yürütebilecek. Kanun teklifinde, TCK'da düzenlenen 6 ay hapis üst sınırlı 'tehdit' suçuna verilecek cezanın da 6 aydan iki yıla kadar artırılması önerildi. Teklife mevcut madde olmayan "Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle" ve "Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle" ibareleri de eklendi.
Hürriyet


Hüseyin Üzmez Öldü 
Bursa'nın Mudanya ilçesinde 2008 yılı Nisan ayında meydana gelen olayda 'küçük yaştaki çocuğa cinsel taciz' suçundan çarptırıldığı 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası Yargıtay'ca onanan Hüseyin Üzmez'e, 'alıkoymak' suçundan da 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Üzmez, kesinleşen 13 yıl 1 ay 15 günlük cezasını çektiği Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nden, geçen Şubat ayında psikolojik sorunları nedeniyle ikinci kez Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi edilmek üzere İstanbul Metris Cezaevi'ne nakledildi. Psikolojik rahatsızlıklarının yanı sıra prostat hastalığı olan, kulakları yeterince duymayan böbreklerinde problem bulunan Hüseyin Üzmez, 13 Aralık 2012 günü cezaevi aracıyla getirildiği Bursa'da Muradiye Devlet Hastanesi'nden heyet raporu aldı. Üzmez bu heyet raporu da dikkate alınarak 'hastalıkları iyileşinceye kadar'geçen 28 Temmuz'da Metris Cezaevi'nden tahliye edildi. Toplam 4 yıl 7 ay 4 gülük cezası kalan Hüseyin Üzmez, tahliye olduktan sonra kaldığı Ankara'da kalbinden rahatsızlanınca Eryaman Hastanesi'ne yatırıldı. Yaklaşık iki haftadır burada tedavi gören Hüseyin Üzmez kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.
Vatan

Sokakta Teröre Ağır Ceza 
Vandalizme karşı Milli Güvenlik Paketi Meclis'te AK Parti, toplumsal şiddet olaylarına karsı etkin soruşturma  yöntemleri için hazırladığı yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından "HSYK ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifi" yeni değişiklikler de içeriyor. Teklifle, TCK ve CMK'da önemli değişiklikler yapılıyor. Hürriyete karsı suçlar bölümündeki "tehdit" maddesi yeniden düzenleniyor. Tehdit eden kişi mağdurun şikayeti üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde yapılan değişiklikle, "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştiriliyor. Anayasal Düzene ve topluma karsı suç isleyenlerin mal varlıklarına el konulacak. Teklifle, bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada iletişimin tespitine ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemelerce karar verilecek.
Akşam

F-16'lar PKK'yı Vurdu 
Çözüm süreci devam ederken PKK'nın Tunceli ve Hakkari'deki askeri üslere saldırı girişimi bertaraf edildi. Hain saldırılar sürerken Diyarbakır ve Malatya'dan havalanan F-16 savaş uçakları Kuzey Irak'taki PKK hedeflerini vurdu. Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde, geçen cumartesi günü saat 10.10'da yaşanan taciz ateşiyle ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada, "Bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından yurt içinden Dağlıca'daki üs bölgelerine taciz ateşi açılmış, anında en ağır şekilde ateşle karşılık verilmiştir. Olayla ilgili adli işlem başlatılmıştır" denildi. Açıklamada Diyarbakır ve Malatya'dan kalkan F-16 ve F-4 savaş uçaklarıyla yapılan hava operasyonunda PKK'ya ağır darbe vurulduğu belirtildi. Hava operasyonu sonrası bölgede PKK'nın ciddi zayiat verdiği ve bunun neticesinde kalan teröristlerin bölgeden kaçtığı belirtildi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 89, 7921-89, 9276                    
ABD Doları 2, 2702-2, 2750/  Euro 2, 8727-2, 8764/ İngiliz Sterlini 3, 6095-3, 6117             

Lüks Tüketime Yeni Vergi 
Orta Vadeli Program'a göre, yurtiçi tasarrufları artırmak için lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yasasının II ve IV sayılı listesinde yer alan ürünleri incelemeye başladıklarını belirterek, bunlar içinde lüks tüketime giren ürünlerle ilgili tedbir alınabileceğini söyledi. Bunun içine havyarın da kürkün de otomobilin de girebileceğine dikkat çeken yetkililer, tek yapılmayacak olanın üretim ve girdi maliyetleri ile ilgili bir artış olacağını vurguladı. Otomobillerde geçen yılın başında tüketimi engellemek amacıyla yüksek oranlı ÖTV artışlarına gidilmişti. ÖTV, akaryakıt, otomobil, parfüm, içki ve sigara gibi ürünler üretildiğinde ya da ithal edildiğinde alınan bir vergi türü. Bu verginin hangi mallardan alınacağına ilişkin dört liste var. I sayılı listede benzin, II sayılı listede otomobiller, III sayılı listede içki ve sigaralar, IV sayılı listede de havyar, güzellik malzemeleri, kürkler, cep telefonu, klima, çamaşır makinası, televizyon, elektrik süpürgesi, kıymetli taşlar gibi ürünler yer alıyor. OVP'de yer alan "ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları" grubundan II ve IV sayılı listedeki malların anlaşılması gerektiği belirtildi. Maliye yetkililerinin verdiği bilgiye göre özellikle IV sayılı listeyle ilgili inceleme yapılıyor ve bu ürün gruplarının öncelikle ithalat yoğunluğuna bakılıyor. Bunun için Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonu numarası üzerinden ithalat yoğunlukları tespit edilecek. İthalatı yoğun olanlarla ilgili bir tedbir alınacak. ÖTV Yasası'na göre IV sayılı listede yer alan ürünlerde sınır yüzde 25. Şu anda havyar, parfüm, kürk gibi ürünlerde ÖTV oranı yüzde 20. Çamaşır makinası, buzdolabı gibi ürünlerde yüzde 6.7. Cep telefonunda ÖTV yüzde 25 ancak ithal telefonlardan sabit 120 lira alınıyor. Ancak beyaz eşya ile ilgili vergisel teşvik çalışması da var.
Hürriyet

TANAP'ın Yüzde 80'i 6 Türk Firmasında 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) ana hatları için boru alım sözleşmeleri imzalandı. TANAP'ın yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80'ini Türk şirketleri Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel şirketlerinin oluşturduğu üçlü konsorsiyum kazandı. Kalan yüzde 20 ise Baosteel Europe adlı şirket tarafından karşılanacak. TANAP'ta 1 milyon 200 bin tonluk iş için yaklaşık üçte birini oluşturan 400 bin tonluk bölümü tek başına Tosçelik karşılayacak. Borusan-Mannesmann, Erciyas Boru ve Noksel Boru'nun oluşturduğu üçlü konsorsiyum yaklaşık 300 bin tonluk kısmını, Ümran Boru ve Emek Boru'nun oluşturduğu grup da 200 bin tonluk kısmını aldı. İmza töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, TANAP'ta imalatın yüzde 80'inin Türk firmaları tarafından gerçekleştirilecek olmasının, Türk sanayisinin ulaştığı noktayı gösterdiğini belirterek, "TANAP, sadece bir enerji projesi değil, büyük bir barış projesidir. 21'inci yüzyılı bir enerji yüzyılı, barış yüzyılı yapmakta kararlıyız. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının inişine-çıkışına ayarlı savaş ve barışlar yerine, bunları bir iş birliği aracı, insanlığa lütfedilen bu nimetlerin ortak kullanım aracı olarak görüyoruz. TANAP hattında kapasitenin yıllık 31 milyar metreküpe çıkmasını hedefliyoruz. Enerji rekabetleri yerine enerji iş birlikleri kurmaya kararlıyız. 90'lı yıllarda kriz bölgeleri olarak anılan Kafkaslar ve Balkanlar, bu iki coğrafyayı birleştiren Anadolu üzerinden birbirine barış köprüsü kuruyor" diye konuştu. Davutoğlu, projenin ilk aşamada 16 milyar metreküp, ikinci aşamada, 2020 yılı gibi 22 milyar, 2023'te 24 milyar, daha sonra 33 milyar metreküpe çıkan kapasitesiyle dünya ve Avrupa enerji talebi açısından stratejik bir yere oturacağını söyledi. 2018'de gerçekleşecek ilk aşamada 6 milyar metreküp doğalgazın Türkiye'nin talebini karşılayacağını vurgulayan Davutoğlu, "20 Eylül'de değerli Enerji Bakanımız ve arkadaşlarımızla Bakü'de Güney Gaz Koridoru'nun temel atma törenine katıldık. Belki 10 sene önce burada bulunan sektör temsilcileri, böyle bir projenin hayata geçirileceğini söylemiş olsalardı, birçok kimse inanmazdı. İşte Türkiye ve Azerbaycan dostluğu inanılmazı gerçek kılıyor" diye konuştu. Konuşmaların ardından Abdullayev ile Baosteel Europe GmbH, Borusan-Noksel-Erciyas konsorsiyumu, Tosçelik AŞ, Ümran Çelik-Emek Boru AŞ konsorsiyumu yetkilileri sözleşmeye imza attı.
Türkiye

Para 'Nakit'e Döndü Faiz Dibe Sürüklendi 
Küresel faizlerin "durgunluk" endişesiyle düşük seyretmesi ve yurt içinde enflasyon beklentilerinin "düşen petrol fiyatlarıyla gerilemesi", Türk tahvil piyasasına ilgiyi artırdı. Çift haneye yakın seyreden 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 9.17'ye gerileyerek, son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Merkez Bankası'nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 8.49'dan yüzde 8,26'ya, bankalararası gecelik fonlama faizi de yüzde 11.12 seviyesinden yüzde 10.56'ya düştü. Global tahvil piyasalarında güvenli liman talebinin arttığını kaydeden analistler; ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yüzde 2.20 seviyelerine gerilediğini, benzer şekilde Japonya ve Almanya 10 yıllık tahvil getirilerinin de sırasıyla yüzde 0.5 ve yüzde 0.8 seviyelerinde işlem gördüğünü belirtiyor. Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, şu değerlendirmede bulundu: "Fitch, ülke notu ile ilgili herhangi bir değişikliğe gitmedi. FED İkinci Başkanı Stanley Fischer, faiz artırımının zamanının ötelenebileceğini ifade etti. Global emtia fiyatları düşüyor. OVP'de önceliğin enflasyon olması, uzun vadeli tahviller için iyi haber. Hem içeride hem dışarıda büyüme rakamları aşağı revize ediliyor. Hazine'nin yıl sonuna kadar ihale takvimi yok denecek kadar rahat. Bütün bu gelişmeleri ve haberleri birleştirdiğimizde faizlerdeki olumlu havanın bir süre daha devamı muhtemel. Gösterge tahvilde yüzde 9, kısa ve orta vadede test edilecek gibi. Önümüzdeki aylarda OVP hedefleri konusunda güven oluşursa, yüzde 9'un altına doğru hareket ettiğini de görebiliriz."
Türkiye

Koreli Asker Ve Öğretmenle Milyar Dolar'lık Yatırıma Geliyor 
Türkiye yabancı yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Bu yılın ilk 8 ayında 8 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye, kredi derecelendirme kuruluşlarının haksız değerlendirmelerine inat yabancı yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. 'Risksiz ülke' olarak görülen Türkiye'ye son olarak Kore'den de bir yatırım heyeti geliyor. Kore'nin en büyük kamusal 25 fonun yöneticileri, Türkiye'nin dev projelerine yatırım yapmak ve sermaye piyasaları hakkında bilgi almak için İstanbul'u ziyaret edecek. Askeri ve öğretmen yatırım fonlarından oluşan dev sermaye yöneticilerine, Kanal İstanbul, 3'üncü Köprü, alt yapı projeleri ve gayrimenkul yatırımları hakkında bilgi verilecek. Türk Sermaye Piyasalarının eğitim kuruluşunun (SPL) organize ettiği proje 16-17 ekim tarihlerinde gerçekleşecek. 'SPL-KOFIA Portföy Yöneticileri Global Alternative Investment Eğitim Programı' adıyla gerçekleşecek organizasyon hakkında bilgi veren SPL Genel Müdürü Serkan Karabacak şunları söyledi: "Kore'nin en büyük yatırım fonlarını 2 gün boyunca İstanbul'da misafir edeceğiz. Bu kapsamda ülkemizdeki sermaye piyasası işleyişi ve yatırım imkanları hakkında bilgi vereceğiz. Bu kişiler Türkiye'ye ciddi şekilde yatırım yapmaya geliyor. 1 yatırımcının en az 1 milyar dolar ila 10 milyar dolar arasında yatırım bütçesi bulunuyor." Karabacak, Koreliler'in Türkiye'yi risksiz ve karlı bir ülke olarak gördüklerini belirterek "Program çerçevesinde Kanal İstanbul, 3'üncü köprü, alt yapı projeler ve gayrimenkul yatırımları hakkında bilgilendirmede bulunacağız" dedi. Organizasyon kapsamında BDDK ve Hazine Müsteşarlığı'nda da yetkili kişilerin sunum yapacağını belirten Karabacak "Bu tür fonlar risk almayı tercih etmezler. Garanti projelere yatırım yaparlar. Türkiye'nin kredi notunun bu tür fonların gözünde bir önemi yok. Hazine garantisi olması yeterli" diye konuştu.
Star

Petrol Fiyatı 2015'te De Bize Yarayacak 
Petrol fiyatlarının haziranda gördüğü 115 dolar seviyesinden yüzde 20'den fazla düşerek 88 dolar seviyesine gelmesi, Türkiye gibi ithalatçı ülkeleri sevindirirken, bir iyi haber de Uluslararası Enerji Ajansı'ndan IEA geldi. Sanayileşmiş ülkelere enerji danışmanlığı yapan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünyanın 2015 yılında petrol talebindeki büyümenin tahmin edilenden çok daha düşük olacağını ve petrol fiyatlarının düşmeye devam edeceğini açıkladı. IEA'nın dün açıklanan aylık raporunda, "Son dönemdeki fiyat düşüşlerinin ardında hem arz hem de talep rol oynuyor. Arzın zarar görmesi ya da talep büyümesinin artması için petrol fiyatlarının daha da düşmesi gerekir" denildi. Petrol fiyatları, haziran ayından bu yana düşüyor.. Brent petrolü fiyatı, arz bolluğunun yanı sıra talep artışındaki yavaşlama ve dolardaki değerlenmenin etkisiyle 88 doların alına inerek 4 yılın en düşük seviyesini gördü. Düşük petrol fiyatı Türkiye'nin işine yarıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş, Türkiye'nin cari açığı başta olmak üzere enerji maliyetlerinde düşüşe neden olması bekleniyor. Petrolde 1 dolarlık artışın Türkiye'ye yıllık 400 milyon dolar ek yük getirdiğini hatırlatan uzmanlar, şimdi durumun tersine döndüğünü, başta benzin ve motorin olmak üzere Türkiye'de ulaşımda da indirimlerin önümüzdeki günlerde gelebileceğini söyledi. Öte yandan IEA, 2014 petrol talebi konusundaki tahminini günde 200 bin varil düşürerek günde 0.7 milyon varile indirdi.
Star

Migros Dört Yıldır Ağzımızı Sulandırıyor 
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Migros hisselerini almada ana şartlarda anlaştıklarını bildirdi. Şirketin yüzde 40.25'ini satın alma işlemini yıl sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını belirten Tuncay Özilhan, "Migros'u 4 yıldır takip ediyorduk, ağzımızı sulandırıyordu. Türkiye sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntıları hesap ederek Migros'a teklif verdik. Bu tarz projeler beni heyecanlandırıyor" dedi. Tiflis'te Paravani HES'in açılış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özilhan, Anadolu Grubu'nun son yatırımı Migros, bira yasakları ve grubun faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özilhan, Migros'a bağlayıcı olmayan teklif verdiklerini, burada yüzde 50'nin üzerine çıkma hedeflerinin olmadığını belirterek, yönetimi eşit olarak paylaşacaklarını ve Migros'un en büyük yatırımcısı olmak istediklerini dile getirdi. Daha global bir şirket olmayı amaçladıklarını anlatan Özilhan, Anadolu Grubu'nun diğer ortaklıklarda da payının yüzde 50'nin altında olduğunu, 'kontrol bizde olsun' anlayışında olmadıklarını aktardı. Migros'u bira satmak için değil elma, meyve için aldıkları esprisini yapan Özilhan, "Bira markalarımızın Migros'ta toplam satış miktarı yüzde 3 civarında. Günde 100 binlerce insanla direkt temasta olacağız. Tüketiciye dokunmak heyecan veriyor. Bu müthiş bir heyecan" dedi.
Vatan

Sebze ve Meyvelerde Ucuzluk Başka Bahara 
Tarım ürünleri üretici fiyatlarındaki yıllık artış Eylül ayı sonu itibarıyla yüzde 16.29'u bulurken, sebzelerde aylık artış yüzde 7.56'ya fırladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) verilerine göre, Eylül'de aylık artış yüzde 2.29 ve dokuz aylık artış da yüzde 7.73 oldu. Aylık değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 2.16, ormancılık ürünlerinde yüzde 4.57 ve balıkçılıkta yüzde 5.22 artış gerçekleşti. Eylül'de en yüksek aylık artış tek yıllık bitkisel ürünler ana grubunda oldu. Bir önceki aya göre; tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2.81, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0.34 ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünler ana grubunda ise yüzde 2.59 artış gerçekleşti. Alt tarım gruplarından sebzelerin fiyatları ise bir önceki aya göre yüzde 7.56 arttı. Tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumların fiyatları da yüzde 0.26 arttı. Aynı dönemde, canlı sığırlar ve işlenmemiş süt grubu fiyatları yüzde 2.38 artarken, yumuşak çekirdekli ve sert kabuklu meyveler grubunda yüzde 1.44 azalış gerçekleşti. Fiyatları yüksek düzeyde artan ürünler arasında balığın da bulunması dikkat çekti. TÜİK verilerine göre, avlanma yasağının kalktığı ay olmasına karşın Eylül'de balık fiyatları yüzde 5.22 yükseldi.
Vatan

Tarım Arazileri İçin Son Tarih 27 Nisan 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine'ye ait tarım arazilerinin satışını düzenleyen 6292 sayılı kanun kapsamında Hazine'ye ait tarım arazilerinin hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına, belirlenecek rayiç bedelin yarısı üzerinden doğrudan satılabileceği bilgisini veren Şimşek, bunun önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Şimşek, hak sahiplerinin bu kanun ile söz konusu arazilere ihaleye çıkmadan yarı fiyatına sahip olabileceklerini bildirdi. Öte yandan, hak sahiplerinin belirlenecek bedeli peşin ödemesi halinde indirimden, taksitle ödemesi halinde ise 6 yılda faizsiz olarak 12 taksit imkanından faydalanabileceğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti: "Ayrıca, satış bedelinden son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Vatandaşlarımız, ellerini çabuk tutmalı. Başvurusunu en geç 27 Nisan 2015'e kadar yapmayanlar, haklarını kaybedecek. Çiftçimizi, topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu tarihi bir fırsattır, kaçırmasınlar."
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Koltuğunuz Gidiyordu Biz Toparladık 
HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler üzerine "Kobani ayrı süreç ayrı" diyen hükümetin 2.5 yıldır heyetlerle görüşmede farklı bir tavır sergilediğini savundu. Demirtaş, "Şu mesaj (Öcalan'ın mektubu) gelip biz açıklama yapana kadar öyle demiyordunuz. 'Ortada bir provokasyon var, gelin birlikte önleyelim' diyordunuz. Biz kamuoyuna açıklama yaptık, o zaman fırsatçılık yapmaya başladılar. Hani Ortadoğu'da sizden habersiz kuş uçmazdı. Bak 3 günde koltuğunuzun 3 ayağı sallandı, 1 ayağı kaldı gidiyordu, bizim açıklamamızla toparladınız" dedi. Demirtaş, Kobani eylemleri sırasında İmralı'daki Abdullah Öcalan'dan HDP heyetine gönderilen mektubu da dünkü grup toplantısında açıkladı. 8 Ekim tarihli mektuba göre Öcalan, HDP ve hükümete, "Şehir olaylarının önünü almak için hükümetle temasa geçmeniz hayatiyet arz etmektedir. Aksi halde önü katliama açık provokasyona yol açmış olacağız. Taraşar dar, çıkar bakışlı inatlaşmaları terk etme durumundadır. Hükümetten seri adımlar beklemek çok önemli ve hakkımızdır" dedi. Demirtaş şunları söyledi: "Benim öz kardeşim tecavüzcü barbar ordusunun tehdidi altındayken 'Orası bizim iç işimiz değil' diyorsan sen de bizim hükümetimiz değilsin. Bir tecavüzcü barbar ordusuyla 100 yıllık Kürt direnişinin yarattığı örgütü aynı tutuyorsan niye çözüm arıyorsun? Çağrı yapmak üzeresin 'Dağdan gelin' diye. Peki nasıl dağdan indireceksin? Kürsülerden bizi katil ilan edemezsiniz. Hele Cumhurbaşkanı olarak sen hiç ilan edemezsin. Roboski'nin katliam emrini veren, Gezi direnişinde, Diyarbakır'da katliam emrini veren biri olarak sen bize Türkiye'de katil diyecek en son adamsın."
Hürriyet

AKP'nin Koltuk Değneği 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk defa 'doğrudan ve ağır' eleştiriler yönelttiği MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "AKP'nin koltuk değneği" dedi. Başbakan Davutoğlu'na, "Ergenlik çağındaki bir çocuk" nitelemesiyle yüklenen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da IŞİD'e silah yardımı yapmakla suçladı. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Eğer IŞİD Kobani'yi alırsa, 400 kilometrelik sınır komşumuz IŞİD olacaktır. Bir terör örgütüne komşu olacağız. Şunu düşünmesini isterim bütün vatandaşlarımın, PKK'nın Kuzey Irak'ta neler yaptığını biliyoruz değil mi? Şimdi 400 kilometrelik yeni bir hat daha açılacak. Başlangıçta bunu engelleyemezseniz sonra engelleyemezsiniz. Diyorlar ki 'Kobani'de siviller kalmadı, orada PKK unsurları var, oraya niye gidelim.' Dünyadan haberi olmayanların söylemleridir bu. 4 gün önce BM Suriye Özel Temsilcisi'nin yaptığı açıklamayı okuyorum: 'Çocuk ve yaşlı dahil, yüzlerce sivilin kentin içinde olduğu, 10 ile 13 bin kişinin de Türkiye sınırı ile Kobani arasında bulunduğu söyleniyor.' BM diyor ki 'IŞİD'in eline geçerse Kobani, Srebrenitsa katliamına benzer bir katliam yaşanabilir.' Oradaki Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin akrabaları Türkiye'de. Bir katliam olursa, o katliama kayıtsız kalmak doğru değildir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli CHP'nin önerisine karşı çıktı. Karşı çıkmasını anlarım ama anlayamadığım nokta şu: Kendisinin onay verdiği tezkereye acaba bilerek mi 'Evet' veya 'Hayır' dedi. Bu ülkeye yabancı asker postalının gelmesine CHP olarak karşıyız. Biz hiçbir zaman buna 'Evet' demedik. Ama Bahçeli sen 'Evet' dedin. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü her zaman savunduk. Suriye'nin toprak bütünlüğünden söz etmeyen tezkereye sen 'Evet' dedin. Biz tampon bölgeye karşı çıktık, sen tampon bölgeye  'Evet' dedin. Biz uçuşa yasak önerisine karşı çıktık, sen 'Evet' dedin. AKP ne zaman sıkışsa koltuk değneği hazırdır. Şimdi diyecekler ki 'Biz ona PKK için evet dedik'. Geçiniz onları. PKK için yabancı askere, tampon bölgeye, uçuşa yasak bölgeye ihtiyaç mı var? Bizim milliyetçiliğimizden, ulusalcılığımızdan kimsenin şüphesi olmasın."
Hürriyet

Koridor Vatana İhanet Olur!  
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grubu toplantısında, Türkiye'de yaşanan Kobani eylemlerine ve silah yardımı yapılması taleplerine tepki gösterdi. Bahçeli, şunları söyledi: "Kalplerinde insan sevgisi olmayan barbarlar, Kobani'deki IŞİD terörüne, IŞİD zulmüne sözüm ona tepki amacıyla sokaklara yığılmıştır. Munların asıl meseleleri Kobani değildir. Bu ahlaksızların maksadı Türkiye'nin bölünmeye ve Kürdistan'a razı edilmesidir. Bize göre, Mehmetçiğe kurşun sıkanların, Kobani için merhamet dilenciliğine, vicdan seferine çıkması yüzsüzlüğün doruğudur Türkiye'de terör estirenlere ve bunları destekleyen odaklara sesleniyorum; kendinize güveniyorsanız, sıkıysa, yüreğiniz yetiyorsa IŞİD'in karşısına çıkında görelim. İstanbul'da bağırmak kolaydır, Diyarbakır'da masumlara korku salmak maliyetsiz dir, sözde çözüm sürecinin puslu ortamında 'her yer Kobani, her yer direniş' demek basittir. Kobani'de IŞİD terörü sizi bekliyor, ne duruyorsunuz, ne korkuyorsunuz? IŞİD Kobani'de vuruyor, siz Türkiye'den selamlıyorsunuz. IŞİD Kobani'de eziyor, biçiyor, doğruyor, siz Türkiye'den ortak oluyorsunuz. Bu itibarla Kobani için koridor açılması, silah yardımı yapılması, buna sıcak bakılması vatana ihanet olacaktır."
Vatan

'Vandal Verdiği Zararı Ödeyecek' 
Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Memnuniyetle görüyoruz ki HSYK seçimlerinde hakimlerimiz, savcılarımız hür iradeleriyle, son derece özgür bir ortam içerisinde kendi tercihlerini yaptılar. Onların her birine kefilim. Yargı ne zaman bürokrasinin bir kesimiyle vesayet ilişkisine girmişse darbelere meşruiyet kazandırmıştır. 27 Mayıs, 12 Eylül 28 Şubat yargısının brifing alması hepimizin bildiği şeyler. Kobani henüz gündemde yokken başlayan çözüm süreci, herhangi bir dış olayla bağlantılı değil. HDP'nin tutumu ne oldu; önce süreçle Kobani'yi irtibatlandırarak bize şantaj yapmaya kalktılar. Buna izin vermeyiz. Vandalizm sırasında zarar görmüş işyerlerimizin zararları tazmin edilecek. Yıkılan kamu binaları yapılacak, yangın yerinde gül yetiştireceğiz. Artık kim vandalizmle mala zarar verirse tazminler o kişiye geri dönecek. Demeye çalıştıkları şu, 'Buralar bize ait ve siyaseti biz yaparız' Yok öyle şey Türkiye Cumhuriyeti topraklarının her santimetrekaresinde hem al bayrak, hem AK Parti bayrağı olacak.
Akşam

DÜNYA 

Türkiye, Kobani'ye Sınırı Açmalı 
Irak Şam İslam Devleti'nin Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye ile komşu Kobani'yi ele geçirmek için başlattığı saldırılar bugün birinci ayını doldururken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Kürtlere yardım için Türkiye'ye sınırı açması çağrısında bulundu. Başkent Paris'teki Arap Dünyası Enstitüsü'nü ziyareti sırasında açıklama yapan Hollande, Kobani'nin her an teröristlerin eline düşme olasılığı bulunduğunu belirterek, "Fransa için Irak'ta karar verdiğimiz gibi eğer müdahale edeceksek Suriye'deki tek meşru unsur olarak gördüğümüz ılımlı Suriye muhalefetine de gerekli tüm desteği ve yardımı sağlamalıyız" dedi. IŞİD'e karşı savaşan koalisyonun dışında kalan ilgili ülkelere de çağrı yapan Hollande, IŞİD'in özellikle Kobani'deki ilerleyişine karşı mücadele edenlere "gerekli tüm imkanların" sağlanmasını isterken "Kobani her an teröristlerin ellerine düşebilir. Türkiye mutlaka sınırını açmalı. Kobani'nin düşmesi sivil nüfus açısından çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Türkiye üzerinden ya da başka yollarla Suriyeli Kürtlere tüm desteğimizi ulaştırmalıyız" diye ekledi. Hollande ayrıca "şehit" olarak tanımladığı Kobani'nin "sembolik" öneme sahip olduğunu belirtti.
Hürriyet

İran, Türkçe Yayın İçin Kanal Kuruyor 
İran Radyo Televizyon Kurumu Başkanı İzzetullah Zergami, İran'da Azerbaycan Türkçesi ile yayın yapacak televizyon kanalı kurulacağını söyledi. Zergami, kanalla iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişeceğini söyledi. Resmî olmayan verilere göre, 77 milyon nüfusa sahip İran'da yaklaşık 30 milyon Azerbaycan Türkü yaşıyor. Tebriz, Erdebil, Urmiye, Zencan ve Hemedan bölgelerinde günlük hayatta Azerbaycan Türkçesi konuşuluyor.
Türkiye

İsrail Bombalarken Beklerdik 
İsrail'in Gazze saldırılarında 2 binden fazla kişi yaşamını yitirirken, İsrail yerine Hamas'ı kınayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Kimun ateşkes sonrası Gazze'yi ziyaret etti. Ban Ki-mun Filistin Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr ile görüşmesinin ardından İsrail'in dün itibariyle, "İsrail-Filistin ve BM arasında varılan anlaşmayı" uygulamaya koyarak Gazze'ye inşaat malzemesi girişine izin vereceğini bildirdi. Ban,"Gördüğüm yıkımın büyüklüğü beni üzdü. Gazze'deki yıkım 2009'dakinden daha da fazla. Size Gazze'nin yeniden imarının fiilen başladığını söylüyorum. Bölgenin çok şeye ihtiyacı var" dedi. Ban, İsrail'in Doğu Kudüs'te yerleşim planları yapmasının uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu belirtip "İsrail hükümetine planlarını gözden geçirme çağrısı yapıyorum" demekle yetindi. Bu arada Gazze'deki insan hakları kuruluşlarından ziyarete ilişkin yapılan ortak açıklamada ise ziyaret için geç kalındığına vurgu yapılarak, "Ban'ın, taşıdığı misyon gereği Gazze'yle dayanışma ve 'İsrail'e dur demek' için saldırılar sırasında gelmesini bekliyorduk" denildi.
Star

Işid'e Karşı Başarısız Olduk 
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Kobani başta olmak üzere birçok noktada IŞİD güçlerini bombardımana tutuyor. Ancak hava saldırısının etkili olmadığı sıklıkla vurgulanıyor. sonunda ABD de bunu itiraf etti. ABC televizyon kanalında This Week (Bu Hafta) programında, Martha Raddatz'ın sorularını yanıtlayan ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, özetle şunları söyledi: "Bombardıman başladığından bu yana IŞİD taktik değiştirmeyi sürdürmekte, hedeflerin belirlenmesini engellemekte. (Raporlara göre, savaş uçaklarından yalnızca yüzde 10'u bomba atıyor, hedefleri bulmak daha da zorlaştı mı sorusu üzerine) Bu tam olarak doğru bir oran mı bilmiyorum. Ama bu rakam doğru ise benim için sürpriz olmaz. Onları hedef almak zor. Nasıl manevra edeceklerini, toplumu nasıl kullanacaklarını biliyorlar ama bir hedef bulduğumuzda yok edeceğiz." "Başkan Obama'ya, Irak'a kara birlikleri göndermesini önerebilirim. Kara harekatı gerekli olabilir. (IŞİD'e karşı sahada Amerikan askeri olsa daha etkin olmaz mıyız sorusu üzerine) Bu soruya 'evet' cevabı vereceğim durumlar olacaktır. Ancak şu ana kadar rastlamadım. IŞİD'e karşı kara birliği seçeneği, Obama yönetiminin masasında yok. IŞİD'e karşı, ABD'nin önderliğini yaptığı koalisyon güçleri tarafından girişilen mücadelenin karmaşıklığı nedeniyle farklı bir yardımın gerek. Musul karadan yürütülecek mücadele için nihai bir çatışma alanı olacak gibi gözüküyor. IŞİD ele geçirdiği bölgelerde şeriat kuralları uyguluyor. Cezalar veriyor. Zekice davranarak başta çocuklar olmak üzere toplumu kandırma politikası güderek kendi propagandasını yapıyor."
Vatan

Referandum Yerine Yoklama 
Katalonya, İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından askıya alınan bağımsızlık oylamasından vazgeçti, yeni yol haritasını açıkladı. Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas, referandum yerine 9 Kasım'da kamuoyu yoklaması yapacaklarını duyurdu. 20 binden fazla gönüllü aracılığıyla hayata geçirilecek yeni planda tıpkı seçim gibi sandık ve oy pusulası kullanılacak. Alınan kararın 'geri adım' olduğu yönündeki yorumları değerlendiren Mas, "Bu doğru değil. Referandum olacak ama farklı bir şekilde. 9 Kasım'da daha önce açıkladığımız soru yönetilecek. Ve sonuçlar 10 Kasım'da açıklanacak" dedi. Arthur Mas, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un "Referandum olmaması mükemmel bir haber" açıklamasına da "Mükemmel haberler kısa sürer" diyerek karşılık verdi, şunları söyledi: "İnsanlar, kamuoyu yoklamasının belirleyici bir referanduma gidilmesi için dev bir adım olduğunu anlamalı."
Akşam

SPOR 

Galatasaray'da 25 Ekim'de göreve seçilecek olan yeni yönetimi deyim yerinde ise ateşten bir gömlek bekliyor. 4. yıldız rekabetinin olduğu sezonda göreve gelecek olan yeni yönetim, kısa zamanda önemli gündem maddelerine çözüm bulmak zorunda. İşte kısaca, 25 Ekim'de göreve gelecek olan Galatasaray Başkanı ve kurmaylarının kısa vadede çözmesi gereken dosyalar. MALİ tabloları tutmadığı için UEFA'dan 200 bin Euro ceza alan G.Saray'da yeni yönetim, benzer bir sıkıntı olmaması için yeni kaynak yaratmak zorunda. Göreve gelecek olan yönetim, futbolcuların geçmiş dönem alacaklarının toplam 22 milyon Euro'yu ve kısa vadede çok yüklü ödemeler yapacak. G.Saray'ın eski kaptanı Sabri'nin durumunu iki başkan adayı da inceleyecek. Olası bir af talebine Prandelli'nin nasıl bir yanıt vereceği ise merak konusu
Hürriyet

Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu olan THY Avrupa Ligi'nde sezon bugün başlıyor. Ligde, İspanya'nın Laboral Kutxa takımıyla Litvanya'nın Neptunas Klaipeda ekibi, saat 21.30'da karşı karşıya gelecek. İlk hafta maçları yarın ve cuma günü tamamlanacak. A, B, C ve D gruplarında altışar takım normal sezonu ilk 4 sırada bitirmek için ter dökecek. Son 16'ya kalan ekipler, 8'erli iki grupta yer alacak. TOP 16 turunda ilk 4 sırada yer alan 8 takım, playoff'ta mücadele verecek. Play-off'un galipleri ise 15-17 Mayıs 2015'te Madrid'deki Dörtlü Final'de şampiyonluk için sahaya çıkacak. Anadolu Efes, ilk hafta Abdi İpekçi'de Rusya'nın Unics Kazan, F.Bahçe Ülker ise Ülker Arena'da İtalya'nın Emporio Armani ekibiyle karşılaşacak. G.Saray Liv Hospital da Sırbistan'ın Kızılyıldız takımıyla deplasmanda oynayacak.
Türkiye

Spor Toto Süper Lig'de geride kalan 5 haftada galibiyetle tanışamayan Trabzonspor kritik bir dönemece giriyor. Bordo-mavililer üç önemli maç yapacak. 19 Ekim'de Avni Aker'de Mersin İdman Yurdu, 23 Ekim'de UEFA'da Lokeren, ardından da G.Antepspor maçları var. Bunlarda alınabilecek olumsuz sonuçlar Vahid Halilhodzic'i camiada iyiden iyiye tartışmalı hale getirecek. İyi sonuçlar ise kara bulutları dağıtacak. Öte yandan Trabzonspor'daki "ihanet" polemiği yeni bir boyut kazanmaya başladı. Halilhodzic, Karabük maçından sonra kullandığı ihanet kelimesini "kötü performans" olarak değiştirmeye çalışsa da, tecrübeli teknik adamın bazı oyunculara gerçekten kızgın olduğu ifade ediliyor. Vahid Hoca'nın birkaç futbolcunun üzerini çizdiği, bu konuda Başkan Hacıosmanoğlu'ndan da yetki aldığı ileri sürülüyor. Öte yandan Trabzonspor'un sezon başında Ajax'tan aldığı Serhat Çakmak'la forma yüzü görmeden yollar ayrıldı.
Türkiye

Türkiye Futbol Federasyonu, A Milli Takım'ın Euro 2016 elemelerinde üst üste aldığı kötü sonuçlar üzerine bir açıklama yaptı. "Amacımız, günlük başarılar ve sonuçlardan ziyade, ülkemizin spor politikası ve uluslararası platformdaki yerine katkı sağlayacak planlamalar vasıtasıyla ülke futbolunu yükseltmektir. Futbolun uzun süredir devam eden sorunlarının kısa zamanda çözüme kavuşmasını beklemenin çok da gerçekçi bir yaklaşım olmadığını bir kez daha vurgulamak isteriz. Türkiye Futbol Federasyonu ve Futbol Direktörlüğü olarak, saygı sınırları içerisinde yapılan tüm eleştirilere her zaman açık olduğumuzu ve yapıcı eleştiriler ile önerilerin her zaman dikkate alındığını özellikle belirtmek isteriz" ifadeleriyle, Terim'e sahip çıkıldı.
Star

Beşiktaş, 1.4 milyon euroya kiraladığı Jose Sosa'nın bonservisini satın alıyor. Arjantinli yıldız için yapılan anlaşmada Beşiktaş, Metalist Kharkiv'e bugüne kadar 2 milyon euro ödemek suretiyle oyuncunun bonservisini satın alabilecekti. Yönetici Metin Albayrak, 29 yaşındaki yıldız için ödenmesi gereken miktarı Metalist'e göndereceklerini açıklayarak "15 Ekim'de (bugün) 2 milyon euroluk ödemeyi Metalist Kharkiv'e yapacağız. Sosa konusunda kararımız değişmedi. Sezon başında yaptığımız anlaşmanın şartını yerine getireceğiz. Yapacağımız ödemenin ardından Jose Sosa bonservisi Beşiktaş'ta olan bir futbolcu olarak kariyerine devam edecek" dedi.
Star

Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme