17 Ekim 2014 Cuma

17.10.2014 Genel Gündem


17.10.2014 Cuma

GÜNDEM 

Birlikte Uğurladılar 
Tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden 21. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Doğan Güreş (88), devletin zirvesinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Dün GATA'dan alınarak Genelkurmay Başkanlığı'na getirilen Güreş'in naaşı askerlerin omzunda, çiçeklerle donatılan katafalka taşındı. Cenazenin önündeki 2 subay Güreş'in fotoğrafını ve madalyalarını taşıdı. Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve tabutun önünden saygı geçişi yapıldı. Saygı geçişini ilk olarak Doğan Güreş'in eşi Evser Güreş yaptı. Geçişini tekerlekli sandalyede oturarak yapabilen Evser Güreş, gözyaşlarını hakim olamadı. Aile üyelerinin ardından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, askeri erkan ile sivil memurlar saygı geçişinde bulundu. Cenaze daha sonra Kocatepe Camisi'ne götürüldü. Buradaki törene ise Güreş'in eşi Evser Güreş, oğulları Serdar ile Hakan Güreş'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Işık Koşaner, Ergenekon davası kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen eski Ege Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve MHP Milletvekili Engin Alan ile Kuvvet Komutanları ve eski DYP'liler katıldı.
Hürriyet


Ergenekon 'Adalet Bakanı' Da HSYK'da 
12 Ekim'de HSYK üyeliğine 'Ergenekon şüphelisi' Başsavcı Metin Yandırmaz'ın seçilmesinin ardından bu kez, aynı davanın delil klasörlerinde isminin 'Ergenekon'un Adalet Bakanı' olarak geçtiği basına yansıyan, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Ömer Kerkez, Türkiye Adalet Akademisi (TAA) kontenjanından HSYK asıl üyeliğine seçildi. Kerkez, seçildiği toplantı sonrasındaki ilk açıklamasında "İnşallah hayırlı olur Türkiye için, yargı camiamız için" dedi. TAA Olağanüstü Genel Kurulu dün HSYK'ya 1 asıl 1 yedek üye seçmek üzere 29 üyeyle toplandı. Seçimde, Kerkez'in yanı sıra Danıştay Üyesi ve Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Musa Heybet ve Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rifat İnanç yarıştı. Kerkez, 29 üyenin 24'ünün oyunu aldı ve ilk sırada asıl üye seçildi. Akademi Başkan Yardımcısı Rifat İnanç ise 12 oyla yedek üye seçildi. TAA üyesi olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Temsilcisi Avukat Zafer Köken, Olağanüstü Genel Kurul'a katılmadı. Toplantı öncesi TAA'ya gelen Bozdağ, oy kullanmadan ayrıldı. Ergenekon iddianamesinin delil klasörlerinde yer alan ve o dönem medyaya yansıyan belge, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Bakanlar Kurulu' üst yazısıyla başlıyor. Hemen altında, Başbakan olarak Ergenekon sanıklarının avukatlığını da yürüten Yusuf Erikel'in adı yer alıyor. Belgede 'Adalet Bakanı' olarak ise Ömer Kerkez adı geçiyor.
Hürriyet

5 Bin PKK'lı Açlık Grevinde 
Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (Diyar Tuhad-Der), Şube Başkanı Cahit Demirkıran, cezaevlerindeki 5 bin PKK'lının IŞİD'in Kobani'ye saldırılarına dikkat çekmek ve Kobani'ye insani yardım koridorunu açılması için cezaevlerinde açlık grevine başladığını iddia etti. Türkiye'nin PYD ve Rojava'nın statüsünü tanıması gerektiğini öne süren Demirkıran, şöyle konuştu: "AKP Hükümeti'nin Rojava üzerindeki politikalarından vazgeçmesi ve Kobani'ye yardım koridorunun derhal açılması için açlık grevini dernek olarak destekliyor, tutsak yoldaşlarımızın taleplerinin bizim de taleplerimiz olduğunu belirtiyoruz."
Hürriyet

Çözüm Sürecinde Hareketlilik Olacak 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, çözüm süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında konuşan Atalay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un Meclis'teki sözlerine sert tepki gösterdi. Atalay, "Zevzek ifadeler kullandı. Başbakan'ın meşruiyetini sorguluyor. Sen kimsin?" dedi. Çözüm sürecinde hükümetin kararlılığının sürdüğünü vurgulayan Atalay şunları söyledi: Yol haritası karşı taraşa paylaşılıyor. Akil insanları yeniden toplantıya çağırdık. Önümüzdeki günlerde çözüm süreciyle ilgili hareketliliği göreceksiniz…
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 90, 0248-90, 1628                    
ABD Doları 2, 2601-2, 2630/  Euro 2, 8959-2, 8994/ İngiliz Sterlini 3, 6384-3, 6451

Koç, 3. Havalimanında 'Duty-Free'ye Talip 
Koç Holding, iştiraklerinden Setur ile İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanının duty-free mağazalarına talip oldu. Setur açılacak duty-free ihalesini kazanırsa Fransız Lagardere Services ile birlikte eşit ortak olarak mağazaları yönetecek. Açıklamada Fransız Lagardere ile Setur'un ihaleyi kazanması halinde 3. havalimanı duty-free işletmelerini yüzde 50-50 hisse ile eşit ortak olarak yönetileceği belirtildi. Koç Holding'ten KAP'a şu açıklama yapıldı: "Bağlı ortaklıklarımızdan Setur yönetim kurulu tarafından, İstanbul Yeni Havalimanı Gümrüksüz Satış Mağazalarının (duty-free) işletmesi için, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (IGA) tarafından açılan ihaleye Lagardère Services S.A.S. ile birlikte teklif verilmesine karar verilmiştir. Teklifin finansal unsurları IGA ya sunulmuş olup, operasyonel unsurlar ise ihale şartnamesindeki sürece uygun olarak daha sonra iletilecektir. İhalenin kazanılması halinde konuyla ilgili açıklama yapılacaktır."
Hürriyet

Türk Firmalarına Yeni Pencereler Açacağız 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hem yeni Orta Vadeli Program (OVP) hem de Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı sayesinde Türk şirketlerine yeni bir pencere açacaklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 1 Aralık itibarıyla G20 dönem başkanlığını alacak olan Türkiye'nin 'KOBİ Platformu' önerisinin kabul gördüğünü ifade etti. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul eden Ali Babacan, OVP'deki yapısal reformları gerçekleştirirken yurt dışında da KOBİ'lerin etkisini artıracak çalışmalar yapılacağını dile getirdi. Babacan, "Arzu ettiğimiz büyüme oranını da TÜRKONFED'in üzerinde önemle durduğu orta gelir tuzağından çıkışı da iş insanlarıyla birlikte başaracağız. Bir taraftan yapısal reformları gerçekleştirirken diğer taraftan iş dünyamızın önüne yeni fırsatlar açacağız. G20 dönem başkanlığımız sadece global makro ekonomik gündeme odaklanmayacak. KOBİ'lere özel çalışmalar yapacağız. KOBİ'lerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını dünya gündemine taşıyacak bir platformun oluşmasını sağlayacağız" diye konuştu. Avrupa KOBİ Birliği üyesi olma başarısını sağlayan, raporlarıyla ekonominin gerçeklerini gündeme taşıyan TÜRKONFED'i kutlayan Babacan, " Daha güçlü bir Türkiye ekonomisini hep birlikte oluşturacağız" dedi. Onatça da görüşmede, "Ağustosta sanayi üretimi yüzde 4 geriledi. Bu, 2009'dan beri en sert düşüş. İhracatımızda 6'ncı sırada olan Fransa 'sıfır' büyümeyi konuşuyor. İhracatımızda 4'üncü olan Rusya, düşen petrol fiyatları ve Ukrayna sorunu ile negatif büyür hale geldi. Orta Doğu'da kısa sürede iyileşme görünmüyor. Böylesi bir dönemde başta KOBİ'ler olmak üzere, ekonomi yönetimine her zamankinden fazla ihtiyaç duyulacak" diye konuştu.
Türkiye

Bakü-Tiflis-Kars Hattında Tren 2015'te Raylara İniyor 
Bakü'de katıldığı "Uluslararası Bakü-Tişis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi" konferansının ardından açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, BTK projesinin hem Avrupa'nın hem de Asya'nın en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Elvan, BTK'nın dostluk, kardeşlik, ekonomik ve kültürel bağların güçlendirilmesi ve tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması projesi olduğunu kaydetti. Elvan, Londra ve Pekin arasındaki hattın iki önemli eksiğinin olduğunu, bu eksiklerden birini Türkiye olarak Marmaray projesiyle tamamladıklarını söyledi. Elvan, bir diğer eksiğin BTK projesiyle tamamlanacağını belirtti. Projenin tüm bölge ülkelerini ilgilendirdiğini ifade eden Elvan, şöyle konuştu: "Biz Türkiye tarafını yıl sonu itibariyle tamamlıyoruz. 79 kilometrelik kesim aralık sonunda tamamlanacak. Diğer ülkelerde çalışmalar var. Hedefimiz 2015 yılı içerisinde ilk treni raya indirip hareket ettirmek." Bir diğer önemli projenin Nahçıvan-Kars Demiryolu Projesi olduğunu söyleyen Elvan, Azerbaycan ile bu projeyi de tamamlayacaklarını bildirdi.
Türkiye

Üreticiler Mücevher Fuarı'nda Rekor İş Bağlantısı Bekliyor 
800'ünüzerinde yerli ve yabancı markanın ürün ve hizmetlerinin sergilendiği 39. İstanbul Jewelry Show CNR Expo'da açıldı. Dünyadaki ilk 5 mücevher fuarı arasında yer alan fuar, dünya genelinden mücevher sektörü profesyonellerini ağırlıyor. Birbirinden ilginç ürünlerin sergilendiği fuarda bu yıle Irak ve Suriye'de yaşanan kaos nedeniyle Tunus, Cezayir ve Güney Amerika'dan alıcıların daha fazla olması dikkat çekti. İhracatın yüzde 80'nin gerçekleştirildiği fuarda bu yıl rekor iş bağlantısı bekleniyor. Fuarın açılışında konuşan KUYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, organizasyonun ihracat açısından kuyumculuk sektörüne büyük katkı yapacağını söyledi. Metiner "Bugün burada ihracat pazarlarının önemli firmaları ve temsilcileri yer alıyor. Türk kuyumculuk sektörü kendini her yıl geliştiriyor. Rakamlara baktığımızda, Türkiye'nin son 5 yılda altın ihracatından 25 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Bu fuarlar, bu rakamın daha da yükselmesine olanak tanıyor" dedi. Doğu Avrupa'dan Yakın Asya'ya, Rusya'dan Ortadoğu'ya Kuzey Afrika'dan Türk Cumhuriyetlerine kadar dünya çapındaki alıcılarla tanışma ve işbirliği olanağı sağlayan fuar Türkiye'nin mücevher ihracatında yüzde 80'lik paya sahip. Fuarı daha önce yüzde 26.77'si yurt dışından olmak üzere, 27 bin mücevher alıcısı tarafından ziyaret edilmişti. Fuar, 19 Ekim'de sona erecek
Star

Turkcell Geleceğin TV İzleme Deneyimini Şimdiden Yaşatıyor 
Turkcell'in mobil uygulamalar ile akıllı cihazlar, web sitesi üzerinden bilgisayarlar ve TV Plus kutusu ile televizyonlar üzerinden kullanıcılarla buluşan kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus, geleceğin TV izleme alışkanlıklarını değiştirmeye hazırlanıyor. Turkcell'in 3G ve Turkcell Superonline'ın fiber altyapısı üzerinden hizmet veren platform ile televizyon izleme deneyimi akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların yanı sıra televizyonlar üzerinden de kullanıcılarla buluşarak, 4 ekran teknolojisini kullanıcı deneyimine dönüştürecek. Kullanıcılarına izlenilen herhangi bir kanalı 12 saat geriye sarabilme olanağı sunan Turkcell TV Plus, istenilen programı buluta kayıt edebilme özelliği ile de fark yaratıyor. TV Plus sayesinde Türkiye'de ilk defa akıllı telefonda izlemeye başlanan bir film kaldığı yerden televizyondan izlemeye devam edilebilir, tablet veya bilgisayar üzerinden de devam ederek gerçek çoklu ekran özelliği yaşanabilir. Turkcell Grup CEO'su Süreyya Ciliv, 3G ve fiber internet altyapıları ile Türkiye'yi mobil ve iletişim teknolojilerinde en üst seviyeye taşıdıklarını belirterek "İnternet, yaşamın her alanında olduğu gibi televizyon ve video izleme alışkanlıklarımızda da köklü değişikliklere yol açtı. Biz de, geleceğin televizyon deneyimini sunabilmek amacıyla kişisel televizyon platformumuz Turkcell TV'yi bir üst aşamaya taşıyoruz. Turkcell TV Plus ile Turkcell müşterisi olsun olmasın herkesi sınırsız TV izleme ve eğlence deneyimiyle buluşturmayı amaçlıyoruz. Turkcell Grubu olarak, önümüzdeki günlerde 4G'nin hayatımıza dahil olmasının ve televizyon yayıncılığı teknolojisindeki dönüşümlerin televizyon izleme deneyimini kökten dönüştüreceğini görüyor, Turkcell TV Plus'ı bugünden sunuyoruz" dedi.
Star

Benzine 3 Günde 19 Kuruş İndirim 
Petrol fiyatları son 4 yılın en düşük seviyelerinde seyrederken, benzinin litresine üç günde ikinci kez indirim yapıldı. Kurşunsuz benzinin litresine dün gece yarısından itibaren 8 kuruş indirim geldi. Benzinin litresi böylece İstanbul'da 4.72-4.73 liraya geriledi. Salı günü benzinde 10 kuruşluk indirime gidilmişti. Bu hafta benzine toplamda 19 kuruş indirim yapılmış oldu. Geçen hafta Cuma günü de motorine fiyatlarında indirime gidilmişti. Motorinin litresi 4.34 liradan 4.24 liraya inmişti. Global piyasalarda gösterge olarak kullanılan Brent petrolü Haziran'dan bu yana yüzde 28 değer kaybetti. Brent ham petrolünün varil fiyatı 1 dolardan fazla düşüşle 82.6 dolarla 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD ham petrolünün varil fiyatı Haziran 2012'den sonra ilk kez 80 doların altına indi. Kayıplarda küresel ekonomiye dair endişelerin artması etkili oldu.
Vatan

Suzan Sabancı Dinçer'e İspanya Sivil Liyakat Nişanı 
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'e iki ülke ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Kral VI. Felipe adına düzenlenen bir törenle İspanya kraliyet nişanı olan "Orden del Merito Civil" (Sivil Liyakat Nişanı) verildi. Büyükelçi Rafael Mendivil, törende yaptığı konuşmada, İspanya Kralı adına Suzan Sabancı Dinçer'e Orden del Merito Civil (Sivil Liyakat Nişanı) vermenin onurunu yaşadığını vurguladı. Rafael Mendivil, Suzan Sabancı Dinçer'in iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda birçok oluşuma katkı sunduğuna dikkat çekerek, "İspanya, Sayın Suzan Sabancı Dinçer'in ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkinin daha da ileriye taşınmasına yaptığı değerli katkıları ve kültürel yakınlaşmamıza verdiği güçlü desteği takdir etmekte ve onurlandırmak istemektedir" dedi. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de törende yaptığı konuşmada, böyle anlamlı bir nişan almanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirtti.
Akşam

TİM, Gezegen Bilimciler Ve Mucitleri Bir Araya Getiriyor 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, dünyanın ve ihracatın geleceğinin inovasyona dayalı kalkınmaya bağlı olduğu öngörüsünden hareketle ilki 2011'de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl İstanbul dışında 3 kentte de düzenleniyor. Mayıs ayında ilki İzmir'de düzenlenen etkinliklerin ikincisi, 21-22 Ekim'de arasında Ankara'da yapılacak. Arçelik A.Ş., Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve THY stratejik partnerliğinde gerçekleştirilecek etkinliğin Ankara lansmanı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın yanı sıra Ankara ve çevre illerdeki üniversiteler, organize sanayi bölgeleri, ticaret ve sanayi odaları temsilcilerinin de katıldığı törenle gerçekleştirildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyonda bir üst lige çıkabilmesi için TİM olarak bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını vurguladı ve "Bu karar doğrultusunda, İzmir'de ateşlediğimiz inovasyon kıvılcımını, Ankara'da tutuşturuyoruz. Temennimiz, Ankara'nın, bir inovasyon başkenti olması" diye konuştu.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

MHP'li Vural: Casuslar Sahnede Devlet Nerede? 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun son dönemde yaşanan olaylarda ajan provokatörler ve casusların yer aldığını söylediğini hatırlatarak şöyle dedi: "Casuslar sahnede ama devlet nerede? Ülke ajan provokatörler, teröristler ce yönlendirilir hale geldiyse 'devlet nerede' diye sorma hakkı vardır. Aylardır bu olayların olacağının işaretleri geliyordu. Devlet uyudu, etkisiz bırakıldı." CHP'yi de eleştiren Vural, "PKK ne zaman sıkışsa CHP'nin yeni yönetimi yanında yer almaktadır" dedi.
Vatan

Hamzaçebi: Yasayı AYM'ye Götürürüz 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti tarafından hakimler ve savcıların özlük haklarını düzenleyen teklife Ceza Muhakemesi Kanunu'nda ve Türk Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören maddelerin eklenmesini eleştirdi. Hamzaçebi, "Teklifin içinde yer alan ve hakim ve savcıların özlük haklarını iyileştiren bazı düzenlemeler eleştirilerimizi göz ardı etmemize engel olamayacak. Yasa bu şekilde geçerse elbette Anayasa Mahkemesi'ne gidilecektir" dedi. Bu teklifin muhalefeti baskı altına alma teklifi olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Sayın Erdoğan 'tak' diye emrediyor, Sayın Davutoğlu 'şak' diye yerine getiriyor. Bunun adı 'tak-şak' demokrasisi" diye konuştu.
Vatan

'Ak Saray'ı ODTÜ'ye Vereceğiz' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki akşam CNN Türk'te canlı yayınlanan 'Tarafsız Bölge' programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu., Kılıçdaroğlu, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan davet aldınız mı? Gidecek misiniz Ak Saray'a?" sorusu üzerine şöyle dedi: "Hayır. Resepsiyonlara çok fazla ilgi göstermiyorum. İkincisi, biz Cumhurbaşkanı ile olan ilişkilerimizi çok resmi bir tonda tutacağız. O bir resepsiyon, özel bir davet. Özel davete icabet etmeyeceğiz. Çankaya'da da olsa gitmeyecektik." Cumhurbaşkanlığının yeni yerleşkesini protesto etmediklerini, kararın bununla ilgili olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Oraya harcanan paraya yazık günah. Bunca yoksulluk varken siz dünyanın parasını harcıyorsunuz, kendinize saray yapıyorsunuz. Bunlar iktidar olmadan önce 'Ankara'da koca koca bakanlık binaları var, ne oluyor bu? Ülkede yoksulluk varken bu koca binalarda neler yapılıyor' derlerdi. Şimdi geldiler, o binalar gecekondu gibi kaldı, daha kocaman binalar yaptılar" diye konuştu. "Şimdi o binayı yaparlar, kendileri kullanırlar, bir sonraki seçimde bir başkası gelir o kullanır, kendi babalarının malı olmuyor" değerlendirmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Biz CHP olarak o binayı kullanmayacağız. ODTÜ'ye vereceğiz. Orada eğitim yapılsın. Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesi önemli, binaların büyümesi değil" dedi.
Vatan

Tehdit Gelirse Tereddütsüz Kullanırız 
Önceki akşam El-Cezire Türk televizyonuna konuk olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, başta IŞİD'in Kobani'yi ele geçirmeye çalışması olmak üzere bölgedeki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Davutoğlu, 'Bölgede şu ana kadar neden askeri müdahalede bulunulmadı'' sorusu üzerine, "Eğer gerçekten bir müdahaleye ihtiyaç varsa bütün uluslararası toplum hep birlikte sadece Ayn el-Arab'a değil Suriye'deki bütün zulümlere müdahil olması lazım" dedi. İşte Başbakanın değerlendirmelerinden satırbaşları: Sınırlarımızda IŞİD'in hakim olmasını Türkiye için bir stratejik tehdit olarak görüyoruz. Sadece Ayn el-Arap değil 911 kilometrelik sınırımızın her bir santimetrekaresi stratejik değerde. Tezkereyi çıkartırken bunu müdahaleden daha çok Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlamaya dönük tedbir olarak çıkardık. Tehdit olursa da kullanmakta tereddüt etmeyiz. Suriye sınırını ihlal eden herkese karşı Türkiye gerekli tedbirleri alacaktır. Bunda hiç tereddüt etmeyiz, bununla ilgili gerekli talimatlar silahlı kuvvetlerimize verildi. Ama Türkiye'ye doğrudan bir saldırı olmadan Suriye içindeki bir operasyon için uluslararası koalisyonla birlikte hareket etmeyi tercih ederiz. Ayn el-Arab'ın (Kobani) düşmesini asla istemeyiz, Ancak bütün sorumluluğu Türkiye'nin üzerine yüklemeye hiç kimsenin hakkı yok.
Akşam

DÜNYA 

Türkiye'ye BM'de Hayal Kırıklığı 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine aday olan Türkiye, dün BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada hayal kırıklığına uğradı. Türkiye 'Batı Avrupa ve Diğerleri Grubu'nda Yeni Zelanda ve İspanya'ya karşı yarıştı. İlk turda Yeni Zelanda 145 oy alarak geçici üyeliğe hak kazanırken, 129 oyu geçemeyen İspanya (121) ve Türkiye (109) ikinci tura kaldı. İkinci turda İspanya 120, Türkiye 73 oy alınca üçüncü tura geçildi. Bu turda İspanya 132 oy alarak, 60 oy alan Türkiye'yi eledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oylamanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Oy kaygısıyla bazı ilkemizden, tutumumuzdan, duruşumuzdan da vazgeçemeyiz" dedi. İspanya Dışişleri bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, İspanya'nın BMGK seçimini kazanması ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ikinci tur sonunda Türkiye'nin çekilmemesinin kendileri için 'büyük sürpriz' olduğunu belirterek, "BM'de gelenek, eğer diğer aday ülke çok gerideyse, etik olarak seçimden çekilir" dedi. Öte yandan BM kulislerinde dolaşan bazı iddialara göre Türkiye'nin üyeliğine karşı Mısır ve Suudi Arabistan lobi yaptı. Bazı yorumlara göre de ABD Türkiye'ye engel oldu. Hürriyet'e konuşan Kuzey Avrupalı bir diplomat, Türkiye'nin uluslararası toplumun Kobani için yaptığı çağrılara kulak vermemesinden dolayı geçici üyeliğe seçilemediğini iddia etti.
Hürriyet

Almanya İkili Oynuyor 
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin "PKK, terör örgütüdür" açıklamasının üzerinden iki gün geçmeden Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) etkili ismi Volker Kauder'den şaşırtan bir açıklama geldi. Başbakan Angela Merkel'in en yakınındaki kişilerden biri olarak bilinen Kauder, IŞİD'e karşı savaşta Peşmerge güçleri dışında, PKK dahil diğer Kürt gruplara da silah gönderilebileceğini söyledi. Spiegel Online dergisinin sorularını cevaplandıran Volker Kauder, Türkiye'nin PKK ile ne tür sorunları olduğunu bildiğini anlatırken şöyle dedi: "Dünya için giderek büyük tehlike haline gelen IŞİD'in sınır bölgesindeki kentleri ele geçirmesini izlemek çözüm değil. Başka grupların da desteklenmesi konusuna kapıyı açık tutuyorum. Tabii bu Türkiye'ye rağmen olacak bir konu değil, onunla birlikte yapılacak. Buna PKK'nın desteklenmesi konusu da dahil. Tabii ki, tüm silah yardımında risk vardır. Gönderilen silahların yüzde 100 istenilen yere gideceğinin garantisi yok. Ancak IŞİD durdurulmazsa, risk çok daha büyük." Kauder, "PKK'nın hâlâ Avrupa ülkeleri açısından terör örgütü statüsünde olduğu"nun hatırlatılması üzerine Türkiye dahil bütün taraşarın barış görüşmelerini sürdürmesi gerektiğini vurgularken, "Bundan herkes kazançlı çıkacak. Şu anda en büyük tehlike, insanlık dışı uygulamalar yapan IŞİD" cevabını verdi.
Türkiye

Esad Yine 'Klor Gazı'yla Saldırdı 
Suriye'de rejim güçlerinin, "klor gazlı" saldırısından etkilenen çok sayıda kişinin sahra hastanelerine kaldırıldığı belirtildi. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi'nden Esed güçlerinin, yönetim karşıtlarının kontrolündeki Cobar bölgesine "klor gazıyla" saldırması sonucu, çok sayıda kişinin etkilendiği bildirdi. Sahra hastanelerine kaldırılan yaralıların göz bebeklerinde küçülme, kusma, bilinç kaybı ve nefes darlığı yaşadığı kaydedildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi de aynı bilgiyi paylaştı. Yerel aktivistlerden Ammar el-Buşi, bölgede dün 80 rejim askerinin öldürüldüğünü iddia ederek, "Rejim, intikam için 'klor gazıyla' saldırdı" demişti. Öte yandan rejimin son iki günkü saldırısında beşi çocuk en az 40 sivilin öldüğü bildirildi.
Star

Kerkük'te Operasyon 
Irak'ta IŞİD'in Kerkük'e saldıracağı istihbaratı üzerine Polis Müdürlüğü'nün kentin çevresindeki köylerde düzenlediği operasyonda sivil kıyafetlerle bilgi toplamak için gelen 2 IŞİD militanı ve 17 şüpheli gözaltına alındı. Musul'u ele geçirdikten sonra Irak'ta saldırılarını sürdüren IŞİD'in son olarak Kerkük'e saldıracağı ve bu amaçla bazı militanlarını bilgi toplamak için sivil olarak kente gönderdiği istihbaratı üzerine, 500 polisin katıldığı geniş çaplı operasyon düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde IŞİD'in bombalı motosiklet saldırısından yara almadan kurtulan Kerkük Polis Müdürü Albay Serhat Kadir'in yönettiği operasyonda, patlayıcı konusunda özel eğitimli köpekler de kullanıldı. Sabah saat 08.00 sıralarında başlayan operasyonun ikinci aşamasında ise IŞİD mensuplarının sivil kıyafet giyerek sızma yapabileceği Kerkük'ün Hawice ilçesine bağlı köylere baskın düzenlendi. Kerkük Polis Müdürü Albay Serhat Kadir komutasındaki polis birlikleri ilk olarak Mektep Halid köyünde arama başlattı. DHA ekibinin adım adım takip ettiği operasyonda köydeki evleri tek tek arayan polis, ailesi olmadan başka yerlerden gelerek köye yerleşmiş yabancıları bularak sorguladı. Yapılan operasyonda IŞİD'in içinde savaşçı oldukları ve sivil elbiseler giyerek, halkın içine karışıp istihbarat toplamak için Kerkük'e geldikleri belirtilen 2 kişi gözaltına alındı.
Vatan

İkiz Veba 
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerine yönelik 'Öz Kararlılık' operasyonuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saldırıların son iki gündür artma nedenini açıklayan Kirby, "IŞİD elemanlarının sayılarının artması etkili oldu" dedi, kesin rakam vermese de "Kobani ve çevresinde yüzlerce teröristin öldürüldüğüne inanıyoruz" diye konuştu. Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesinin başarısızlık olacağını söyleyen Kirby şöyle devam etti: "Kürtler onların alan kazanmasını önlemeye çalışıyor. Hava saldırılarımızla da biz Kürtlere yardım etmeye çalışıyoruz. Kimse IŞİD'in Kobani'yi alma başarısını görmek istemiyor." ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki de haftalık açıklamasında "Geçen hafta PYD ile kısa bir doğrudan temasımız oldu. Görüşme bölge dışında yapıldı" dedi. Psaki'ye eşlik eden Kirby ise 'Kürt militanlara IŞİD'i Kobani'nin dışında tutmaları ve kalan nüfusu korumaları konusunda yardım edebiliriz' diye konuştu. ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD Koordinatörü olarak atadığı emekli General John Allen ise İncirlik ve Türkiye'deki diğer üslerin IŞİD'le mücadelede kullanılması konusunda Ankara'yla görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin 'Güvenli ve uçuşa yasak bölge' gibi kırmızı çizgileri içinse "Bunlar mantıklı sorular. Bir dost ve NATO ortağı olarak buna hakları var" dedi.
Akşam

SPOR 

Basketbolda THY Avrupa Ligi A Grubu ilk hafta maçında Anadolu Efes, sahasında Rus temsilcisi Unics Kazan'ı 82-76 yenerek iyi bir başlangıç yaptı. İlk çeyrekte Efes'in 8- 0'lık serisine Rus ekibi 11-0'lık seriyle karşılık verdi. Yine de ikinci periyoda 20-19 önde geçen temsilcimiz Draper'le ardı ardına sayılar buldu ve 10-0'lık seri yaparak 14. dakikada skoru 30- 21'e getirdi. Unics Kazan, Sanikidze'yle skor üretse de Efes'te Janning'in üçlükleri devreye girdi ve lacivert-beyazlılar soyunma odasına 45-34 üstün gitti. Efes 24. dakikada Cedi Osman'ın kaydettiği üç sayılık isabetin ardından 18 sayı ile maçtaki en yüksek farkı yakaladı: 54-36. Jerrells'le etkili olan ve 7-0'lık seri yapan Kazan önünde son çeyreğe 64-52 önde giren Efes rakibinin 8-0'lık serisine engel olamadı: 70-65. Son bölümlerde savunmasını toparlayan lacivert-beyazlılar, rakibin üst üste hücumlardan boş dönmesinin ardından 38. dakikada Saric'in basketiyle farkı tekrar çift hanelere (79- 69) çıkardı. Kalan dakikalarda üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes, mücadeleden 82-76 galip ayrıldı.
Türkiye

Süper Lig'de yarın Mersin İdman Yurdu ile karşılaşacak olan Trabzonspor'da tek hedef galibiyet. Sezona kötü bir başlangıç yapan ve taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Trabzonspor'da bu karşılaşma Teknik Direktör Vahid Halilhodziç için büyük önem taşıyor. İlk 4 hafta 1'er puan aldıktan sonra son maçında Karabükspor'a 3-0 yenilen bordomavililerde Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu duruma el koymuş, Teknik Direktör Vahid Halilhodzic'le kritik bir görüşme gerçekleştirmişti. Kulüpten sızan haberlere göre Mersin İdman Yurdu maçında da takımın sahadan mağlubiyetle ayrılması durumunda Boşnak teknik adamla yollar ayrılacak. Başkan Hacıosmanoğlu, "Sözleşmede tazminat maddesi yok. Başarısızlık halinde iki taraf da yollarını ayırabilir" ifadelerini kullanmıştı. Bu kritik karşılaşma için oyuncularını maça hazırlamaya çalışan Halilhodzic, eksikler yüzünden kadro kurmakta zorlanıyor. Onur'un sakatlığında kaleyi Fatih'i teslim edecek olan tecrübeli hocanın savunmada Bosingwa, Mustafa Akbaş veya hazır olması halinde Mustafa Yumlu ile Belkalem ve İshak'ı oynatmayı düşündüğü ifade edildi. Orta alanda da değişime gitmeyi planlayan Halilhodzic'in bu bölgede Sefa, Medjani, Salih, Waris, Mehmet veya hazır olması halinde Özer'i oynatacağı belirtildi. Ayrıca Halilhodzic'in Mersin maçına forvette Cardozo ile başlaması bekleniyor.
Türkiye

G.Saray Başkanı Ünal Aysal, basınla gerçekleştirdiği sohbet toplantısında bomba açıklamalar yaptı. 25 Ekim'deki seçimde aday olmayan Aysal, yarınki G.Saray- F.Bahçe derbisiyle ilgili çarpıcı bir tespitte bulundu. Maçın hakemi Cüneyt Çakır'ı sert bir dille eleştiren Aysal, "Cüneyt Çakır, G.Saray konusunda şaibeli bir hakemdir" dedi. Aysal, "Çakır'ın maçı sertleştirecek. Dünya Kupası'nda maçlar yönetmiş olabilir ama G.Saray için şaibelidir. İstediğimiz bir hakem değildir. Kasımpaşa maçında (19 Nisan 2014) aleyhimize yaptıkları var. 4. dakikada birini attı ve 4-0 yenildik. Atanması gözdağı vermek ve sindirmek için yapılmış bir hareket" dedi. G.Saray, Kasımpaşa maçından sonra sert bildiri yayınlayıp Çakır'ı yerden yere vurmuştu. Aysal'ın sert sözleri sonrası Çakır'ın yönettiği derbiler de gündeme geldi. Cim-Bom, Çakırlı 7 derbide F.Bahçe'ye karşı 4 kez kaybederken sadece 2 kez kazandı. Çakırlı 4 lig maçının da 3'ünü Kanarya kazanırken biri berabere bitti. Çakır 7 derbide 2 takıma da 5'er kırmızı verdi. Fener, Çakır'ın yönettiği toplam 30 maçın 17'sini kazanırken, G.Saray, ünlü hakemin yönettiği 29 maçta 14 kez güldü.
Star

Beşiktaş önümüzdeki hafta perşembe günü oynayacağı UEFA Avrupa Ligi 3. hafta karşılaşması olan Partizan maçı için henüz güvenlik endişesi taşımasa da tedbiri elden bırakmıyor. Sırbistan ekibi Partizan'ın bir önceki Tottenham maçından dolayı tribün kapatma cezası alması ve Milli maçta yaşanan olaylar Siyah-Beyazlı yönetim tarafından dikkatle izlendi ve güvenlik konusunda yeni bir karar alındı. Beşiktaş, Sırbistan-Arnavutluk maçının saha dışında başlayan ve saha içinde devam eden olaylar sonrası tatil edilmesini gerekçe göstererek, UEFA'ya "ekstra güvenlik" talebinde bulundu. UEFA'nın her iki maçta çıkan olaylardan dolayı Beşiktaş maçında daha dikkatli olacağına ve güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkartacağına inandıklarını belirten Siyah- Beyazlı yönetim, hafta başında UEFA yetkilileriyle biraraya gelecek.
Star

F.Bahçe'nin "1 milyon üye" projesinin lansmanına Baskan Aziz Yıldırım'ın dernek üyeleriyle gece boyunca sohbeti damga vurdu. Yıldırım'ın 16 yıllık başkanlık sürecindeki en mutlu gecesiydi. Çünkü F.Bahçe için hayati bir projeyi tanıtıyordu. Anadolu ve yurtdışındaki dernek başkanları ve üyelerini özellikle davet etmişti. Başkan, "F.Bahçe'nin gerçek sahibi" dediği üyelerle tek tek ilgilenip, onlarla kulübün geleceği ile ilgili sohbet etti. İsteklerini ve beklentilerini dinleyip, kokteyl boyunca görüştüğü 300'e yakın üyenin hepsine su net mesajı verdi: "Bugün veya yarın ben yokum. Bir gün gelecek F.Bahçe başkanlığını bırakacağım. F.Bahçe sizin sayenizde, bu proje sayesinde kimseye muhtaç olmayacak, özellikle zenginlerin, işadamlarının eline bakmayacak. Ve en önemlisi de bu proje 'Fenerbahçeliyim' demek değil, "Fenerbahçeyim' diyebilmek projesidir…" Başkan Aziz Yıldırım'ın bu sözleri yanlış anlaşılmasın. Bu sözler, "Başkanlığı bırakıyor" anlamına gelmiyor. 2015 mayısında seçim var. Projelerini tamamlamak için tekrar aday olacak. 3 yıl daha genel kuruldan görev isteyecek. Yıldırım, 2018'e kadar F.Bahçe'yi kendi ayakları üzerinde durabilen bir kulüp haline getirecek.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme