20 Ekim 2014 Pazartesi

18.10.2014 Genel Gündem

18.10.2014 Cumartesi
GÜNDEM
Savcıyı Atın 
Hükümetin "Darbe girişimi" diye nitelediği 25 Aralık soruşturmasını yürütürken görevden alınarak Tekirdağ'a düz savcı olarak atanan Savcı Muammer Akkaş'la ilgili müfettiş soruşturması 1 ay önce tamamlandı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Müfettişi Ömer Kara raporunda, Savcı Akkaş'a 'meslekten ihraç' cezası verilmesini istedi. HSYK ve Adalet Bakanlığı kaynakları Hürriyet'e "Müfettiş ihraç istemli raporunun Kurul için bağlayıcı niteliği yok" değerlendirmesi yaptı. HSYK tarafından Savcı Akkaş'la ilgili başlatılan disiplin işleminde, 2 müfettiş görevlendirildi. Müfettişlerden biri bakanlığa geçince raporu Ömer Kara tamamladı. Müfettiş Kara, hazırladığı raporu ve ekindeki 3 klasörü HSYK Teftiş Kurulu'na 1 ay önce teslim etti. 27 Ekim'de göreve başlayacak yeni HSYK, önündeki kritik dosyalarla birlikte Savcı Akkaş'a da ceza verilip verilmemesini karara bağlayacak. Müfettiş Kara, raporunu 25 Aralık soruşturmasını Akkaş'tan devralan ve takipsizlik kararı veren halefi savcı İsmail Uçar ve Mali Şube Müdürü Hakan Sıralı'nın Savcı Akkaş aleyhindeki ifadelerine dayandırdı. Savcı İsmail Uçar, müfettiş ifadesinde dosyada "bilirkişi raporu, teknik takip evrakları dışında somut delil bulunmadığını" savundu ve Etiler Polis Okulu ile ilgili iddialar konusunda şüphelilerin girişimlerinin bile bulunmadığını söyledi. Hakan Sıralı ise müfettişe verdiği ifadede savcı Akkaş'ın arama ve gözaltı kararı aldığı şüphelileri kendisine bildirmesinin ardından kendisinin savcıya "Hiçbir ön çalışmasının olmadığını" söylediğini kaydetti.
Hürriyet

Faili Meçhulde Yazılı Çapraz Sorgu 
Eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın'ın itiraşarı üzerine, 90'lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayetle ilgili Mehmet Ağar, Korkut Eken ve İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 18 kişi hakkında açılan davaya Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Dünkü duruşmaya katılan eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, Çarkın'ın ifadesinin deli saçması olduğunu belirterek, suçlamaları reddetti. Gergin duruşmanın ardından mahkeme, dosyanın incelenmek üzere üst mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, müdahil avukatların sanıklara yönelik, çapraz sorgu amaçlı sorularını yazılı iletilmesine hükmetti. Avukat Levent Kanat, "Bu karar çapraz sorgu anlayışına aykırıdır" diyerek karşı çıktı.
Hürriyet

Ethem'in Ailesi Sanık Sandalyesinde 
Ankara'daki Gezi Parkı eylemlerine katılan Ethem Sarısülük'ü öldüren polis Ahmet Şahbaz'ı, perukla katıldığı duruşmada yaraladıkları ve mahkeme heyetine hakaret ettikleri iddiasıyla 10 yıla kadar hapisleri istenen Sarısülük ailesinin 4 ferdi dün sanık sandalyesine oturdu. Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklardan Sarısülük'ün annesi Sayfı, oğulları İkrar, Mustafa ve Cem ile avukatları katıldı. Ethem'i öldürerek 7 yıl 9 ay hapse mahkum edilen Şahbaz tutuklu olduğu Elmadağ Cezaevi'nden "mağdur" sıfatıyla telekonferans yöntemiyle katıldı. Sanıklardan İkrar Sarısülük, ağabeyini öldüren sanığın duruşmada karşılarına çıkartıldığını, adalet beklerken duruşma salonunda çok sayıda polisin bulunduğunu ve bir takım olayların yaşandığını söyledi. Sanık polisin duruşma salonuna perukla getirildiğini söyleyen Sarısülük, "Peruğunu çıkarmak istedim. Sonuçta ağabeyimi öldüren bir kişidir" dedi. Ekrandaki Şahbaz'a göstererek de "Bunu öldürmek istiyor muyum? 4 yıl sonra görüşürüz. Ancak o gün hakaretim olmadı" diye konuştu. Şahbaz ise sanıklar hakkındaki şikayetinin devam ettiğini ve davaya katılmak istediğini belirtti. Şahbaz, "Çevik Kuvvet polisi birisi, TC vatandaşı değil mi? İzleyici olarak duruşmaya katıldıklarını söyledikleri kişiler, benim meslektaşlarımdır. Silahsız bir şekilde gelip duruşmayı izleyemezler mi?" dedi. Hâkim Bülent İlkılıç, Şahbaz'ın davaya müdahil olarak katılmasına karar verirken, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
Vatan

Paralel Zanlıları Silivri'de 
Emniyette paralel yapılanma kurdukları, devletin üst düzey yetkililerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişinin telefonlarını dinledikleri ve casusluk yaptdıkları öne sürülen polislere 22 Temmuz'da operasyon başlatılmıştı. Bu operasyonlarda sanıkları yıllarca Silivri Cezaevi'nde kalan Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi operasyonları yürüten polisler gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Metris Cezaevi'nde bulunan ve aralarında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse ile eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın olduğu polisler Silivri Cezaevi'ne sevk edildi. Polislerin dün öğle saatlerinde Metris Cezaevi'nden cezaevi araçlarıyla nakilleri gerçekleştirilirken sanık avukatlarından Ömer Turanlı, nakilden haberi olmayan bazı ailelerin görüş için Metris'e gittiğini ancak nakil nedeniyle görüşemediğini ifade etti. Turanlı, ''Metris'e götürülmesi ne kadar manidarsa, Silivri'ye götürülmesi de o kadar manidardır'' dedi.
Vatan

Genelkurmay'a 'Belge' Sorusu 
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdüğü gerekçesiyle 22 yıl 10 ay hapis cezası alan Ogün Samast'ın 'terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, önceki duruşmalarda TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderilen Dink cinayetine ilişkin bilgilerin de yer aldığı 'gizli' ve 'çok gizli' yazılı belgelerin 'devlet sırrı' olup olmadığını MİT'e sormuştu. MİT'ten gelen yazıda net bir cevap verilmemişti. Mahkeme ikinci kez sorunca MİT bu kez 'Belgelerin iddia niteliğindeki hususları içermesi nedeniyle devlet sırrı niteliğinde olup olmadıklarına ilişkin görüş bildirilmesinin mümkün olmadığı' yanıtını göndermişti. Mahkeme üçüncü yazısında 'Söz konusu CD içeriğinin devlet sırrı niteliğinde olup olmadığının açık ve net olarak bildirilmesi, kendilerince bildirilemiyorsa bildirebilecek yetkili mercinin belirtilmesini' istemişti. MİT'in üçüncü yanıtı dünkü duruşmada belli oldu. MİT, "Sorulan hususların devlet sırrı olup olmadığının Genelkurmay Başbakanlığı'ndan sorulması gerektiği uygun olacaktır" dedi. Mahkeme de belgelerde 'devlet sırrı olup olmadığının' Genelkurmay'a sorulmasına karar verdi. Mahkeme Seferberlik Tetkik Kurulu'nda yapılan aramalarda bulunan belgeler hakkında gizlilik kararı bulunup bulunmadığına da Ankara Başsavcılığı'na sorulmasına hükmetti.
Vatan

'Jitem'i Ben Kurdum' Diyen Albay Öldü 
Ergenekon davasında 47 yıl hapse mahkûm olan, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Emekli Albay Arif Dogan, dün yaşamını yitirdi. Kalp yetmezliği, şeker, romatizma ve tansiyon hastası olan 68 yasındaki Arif Dogan, "Bir tane JITEM var, onu da ben kurdum" demiş, örgütün Türkiye çapında 10 bin silahlı mensubu olduğunu iddia etmişti. Dogan, 2008 yılında internetteki ses kayıtları nedeniyle dönemin 'özel yetkili' savcısı Zekeriya Öz'e 8 saat ifade vermişti.
Akşam
 
EKONOMİ 

Gram Altın 89, 3368-89, 4384                    
ABD Doları 2, 2441-2, 2460/  Euro 2, 8640-2, 8664/ İngiliz Sterlini 3, 6110-3, 6158

18 Liraya Çipli Dönem 
Türkiye, 1976 yılından bu yana kullandığı pembe ve mavi nüfus cüzdanlarına veda ediyor. Parmak, damar ve avuçiçi izi gibi tanımlayıcı özelliklerin bulunduğu, 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek akıllı kimlik kartları, 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılmış olacak. Vize istemeyen ülkelere girişlerde pasaport yerine de geçecek olan polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik ögeleri barındırıyor. Vatandaşa maliyeti 18 lira olacak akıllı kimlik kartlarının kullanım süresi ise 10 yıl olarak öngörüldü. Bugüne kadar 10 milyon adet basılan kartların bu yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye verilmesi planlanıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, akıllı kimlik kartlarının ihalesini dağıtımının yapılacağı yeni binaya belediyenin ruhsat vermemesini gerekçe göstererek Ağustos ayında iptal etti. Firma ile yaşanan sorunların aşılmasından sonra yeniden kart basım ve dağıtımına Aralık ayında başlanacak. Vatandaşlar, kimlik kartlarını almak üzere mektup veya muhtarlık askı listeleri ile davet edilecek. 2017'ye kadar tüm Türkiye'de dağıtımının tamanlanması hedeflenen yeni kimlik kartlarının ömrü 10 yıl olarak belirlendi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün TÜBİTAK'a hazırlattığı "Akıllı Kimlik Kartı" olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
Hürriyet

17 Aralık'a Takipsizlik 
Türkiye'yi sarsan 17 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yürüten 3 savcının yerine 19 Aralık'ta atanan Ekrem Aydıner, dosyayla ilgili kararını verdi. 11 ay süren incelemenin ardından dosyayla ilgili takipsizlik kararı veren Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Ekrem Aydıner, kararının gerekçesinde, soruşturmanın yasadışı yollarla başlatıldığına vurgu yaptı. Savcı Aydıner tarafından verilen 60 sayfalık takipsizlik kararı, 2 bölümden oluştu. İlk bölümde, soruşturmayla ilgili usulsüzlüklere yer verilirken, ikinci bölümde isnat edilen suçların oluşmadığı vurgulandı. Savcı Aydıner, delillerin usulsüz toplandığını, suç unsurunun oluşmadığını belirtti. Soruşturmanın devam ettirilmesi, telefon dinleme kararlarının iddia edilen eylemlerle ilgili alınmaması ve bu telefon dinleme kararlarının ne amaçla verildiğinin belli olmadığı değerlendirmesi de kararda dikkat çekiyor. Savcı Aydıner, bu usulsüzlükleri takipsizlik kararında örnekleriyle ele alıyor. Takipsizlik kararında, 2 yıl önce verilen bir raporun da sanki yeniymiş gibi sunularak soruşturmanın başlangıcına dayanak yapıldığının altı çiziliyor. Eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkındaki suçlamalar ise 'Yardım toplama kanununa muhalefet' olarak değerlendirildi. Bu suçun idari kapsamda olduğu belirtilerek, dosyanın ayrılarak Mülki İdare Amirliği'ne (İstanbul Valiliği'ne) gönderilmesine karar verildi. Aslan'ın evinden çıkan paraların, İstanbul Valiliği'ne gönderilmesine hükmedildi
Hürriyet

91 Bin Esnafın 400 Milyon TL Faiz Borcu Silindi 
Borçlarını ödemekte sıkıntı çeken yaklaşık 91 bin esnafa büyük müjde geldi. Bu durumdaki borçları üstlenen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği (TESKOMB), toplam 860 milyon liralık borcun 400 milyon liralık faiz kısmını tamamen sildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Birlik, bir yapılandırma imkânı sundu. Bu uygulamadan kefil olanlarla birlikte yaklaşık 230 bin kişi yararlanacak. Bu büyük bir başarı. Kolay değil, çünkü devlet bile bu tür yapılandırmaları yaparken zorlanıyor" dedi. 2002 yılında bütçedeki her 100 liranın 45 lirasının faiz ödemeleri için ayrıldığını, bugün ise bütçenin sadece yüzde 12'sinin faize aktarıldığını hatırlatan Canikli, şunları söyledi: "Geriye kalan yüzde 88'i, toplumun ihtiyaçları için kullanılıyor. TESKOMB'un 2002'de 63 bin esnafa 100 milyon dolarlık kredi kullandırma kapasitesi vardı. Bugünse bu rakamlar, 400 bin kişiye ve 7.8 milyar dolara yükseldi." TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül de, "10 yıl önce esnaf ve sanatkara verilen kredide yüzde 20 masraf vardı. Hükümetin yaptığı çalışmalarla bu, yüzde 1.5'e kadar düştü. Bunu da kaldırma niyetindeyiz" diye konuştu.
Türkiye

Enerjisa, Üretim Ve Dağıtım İçin 20 Milyar Tl Harcadı 
Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, Enerjisa olarak üretim ve dağıtıma toplam 20 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi. Geçtiğimiz haziran ayında Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanlığı görevini üstlenen Göçmen, sektördeki gelişmeleri paylaşmak üzere düzenlediği basın toplantısında, üretim portföylerini dinamik tutacaklarını, üretim birimlerinden verimli olanlarla devam edip, verimsiz olanları elden çıkaracaklarını söyledi. Göçmen, "Biz dinamik portföy yöneteceğiz. Bu yüzden 2013'te yapmamıza rağmen bazı doğalgaz santrallerimizi kapattık: Çok yeniydi ama yüzde 40 verimle çalışıyordu. Şimdi onların 3-4 misli kapasitede bir santral yapıyoruz Bandırma'ya. Portföyü böyle görüyoruz" dedi. Göçmen, üretim hedeflerini aşağı çekip çekmediklerine dair bir soruya, "Ciromuz 2013 yılında 7 milyar liraydı. Bu yıl da ciromuzun yüzde 50 artacağını tahmin ediyoruz. Üretim hedefimiz de 7 bin 500 megavat seviyesinde ve değişmedi. Sektörde yüzde 10'luk payla öncü görevimizi sürdüreceğiz" dedi. Mehmet Göçmen, piyasanın daha liberal, rekabetçi ve daha şeffaf bir yapıya ulaşması yönünde gerekli adımların gelecek dönemlerde atılması gerektiğini vurgulayarak, "Yeni Elektrik Piyasası Kanunu ile çerçevesi çizilmiş olan EPİAŞ daha fazla zaman kaybetmeden faaliyete geçirilmeli. 2015-2016 yıllarında Türkiye'yi bekleyen belirsizlikleri göz önüne alırsak, 2016 yeni tarife döneminin erken açıklanmasının enerji sektörünün önündeki engelleri kaldıracağını ve bu durumun dış finans ve yatırım çevrelerinde şeffaflık sağlayacağının altını çizmek istiyorum. Bütün umut ve inançlarımız bu güvenle önümüzdeki dönemde, hedefe doğru gideceğimizi gösteriyor. Bu sektöre olumlu bakanlardanım" diye konuştu.
Türkiye

Anadolu Motor'dan Çayırova'ya 44 Milyon Dolarlık Tesis 
Anadolu Motor, 44 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirdiği Çayırova'daki yeni üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Motor'un Türkiye'de kendi alanındaki tek yerli üretici olduğunu belirterek, yeni tesiste üretim kapasitelerinin yüzde 40 artacağını söyledi. Toplamda 44 milyon TL'ye mal olan yeni tesisin 25 milyon TL'lik bölümü, Yeni Teşvik Yasası kapsamında desteklendi. Özilhan, yeni üretim tesisinin hem Anadolu Grubu hem de Anadolu Motor ailesi için çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bugün eğer Türk çiftçisi kara sabanı bırakıp modern makinelere kavuşmuşsa, bunda Anadolu Motor'un rolünün büyük olduğuna inanıyorum. Başarımızın sırlarından biri de her zaman kullanıcıların sesine kulak vererek, onları dinleyerek, ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştirmemizdir. Anadolu Motor, bugün Türkiye sınırlarının dışına taşıp, üretiminin yarısını geniş bir coğrafyada, 40'tan fazla ülkeye ihraç eder konuma yükseldi. Tarım makineleri üretiminde ve ihracatında dünyada ilk sırada yer alan İtalya'da bile ürünlerimizi görmek mümkün. Bu başarımızla gurur duyuyoruz." 29 bin 500 metrekarelik alanda kurulan tesiste dökümhane, ısıl işlem, talaşlı imalat, boyahane, montaj ve motor test atölyeleri bulunuyor. Modern 'Motor Test Ar-Ge Laboratuvarı' da bulunan tesiste, 200 kişi istihdam ediliyor.
Star

Türkiye Devlere Merkez İçin Güçlü Aday 
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak üzere 'Sürdürülebilir Küresel Rekabet İçin Bölgesel Merkez Türkiye' başlıklı raporunu açıkladı. Makro seviyede ve sektörel odaklı temel gerekliliklerin yol haritasını da içeren ve A.T. Kearney işbirliği ile hazırlanan rapor, ekonomik büyümede sıçrama yapılması Türkiye'nin bölgesel merkeze dönüşmesine bağlanıyor. Raporun tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Bazen bazı yerlere yatırımın gitmesi, iklimin oluşması için 6. bölge teşviki vermeniz de yetmiyor. 6. bölge değil 66. bölge teşviki verseniz de bazen olmuyor. Ama biri gidip de orada işe başladığında bir anda oradaki insanların bakış açısı değişiyor" dedi. Doğrudan yabancı yatırımların coğrafi açıdan merkezi ve güvenin en fazla olduğu ülkelere geldiğine işaret eden Zeybekci, Türkiye'nin bunlara sahip olduğunu söyledi. Konferansta konuşan YASED Başkanı Serpil Timuray, yatırım ortamının iyileştirilmesi misyonu doğrultusunda, YASED'in beş stratejik önceliğinden biri olarak "Türkiye'nin doğrudan yatırımcı şirketler tarafından tercih edilen bir bölgesel merkez olarak konumlandırılması" olarak belirlediklerini söyledi. Bu arada raporda coğrafi olarak bakıldığında, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Orta Asya, Türkiye'nin hizmet vereceği en uygun bölgeler olarak görülüyor. Türkiye'den yönetilmek için kritik olarak görülen temel özellikler arasında yüzde 33 ile Türkiye'den ulaşım kolaylığı geliyor.
Star

Ses Ver, Göz Kırp Ödemeyi Yap! 
Giyilebilir cihazlar üzerinden ödeme imkanı sunan BKM Express, kullanıcılarına Google Glass üzerinden alışveriş deneyimi yaşatacak. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bünyesinde kurulan ve teknolojik gelişmeleri, ödeme sistemleri sektörü ile buluşturmayı amaçlayan BKM Laboratuvarı'nın (BKMLab) geliştirdiği bu proje sayesinde, artık sesli komut ve göz temasıyla BKM Express ile ödeme yapmak mümkün olacak. Bu uygulama sayesinde, 16 bankanın kredi kartı ve banka kartının tanımlanabildiği BKM Express ile Google Glass'tan alışveriş yapmak için 'göz kırpmak' ve 'sesli komut' vermek yeterli olacak. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, "BKMLab tarafından geliştirilen ve Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan dijital cüzdan BKM Express ile Google Glass'tan ödeme yönteminden yararlanabilmek için BKM Express üyesi olmak yeterli olacak. Mevcut üyeler ise şifreleri ile dijital cüzdanlarına ulaşabilecek. Bu aşamadan sonra Google Glass üzerinden açılan BKM Express uygulaması ve sesli komutlar ile BKM Express kullanıcısı almış olduğu ürünün ödemesini yapabilecek. BKMLab, önümüzdeki dönemde adından çok söz ettirecek projelere imza atacak, sektörün lokomotifi görevini de üstlenmiş olacak" diye konuştu. Canko, projeleri hayata geçirmekte lokomotif rol üstlenen BKMLab'ın 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 1.000 metrekarelik yeni alanında hizmet vermeye devam edeceğini de kaydetti.
Vatan

Petroldeki Düşüş Türkiye'ye 3 Milyar Dolar Kazandıracak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri'de yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisine faydalı olacağını belirterek, petrol varil fiyatlarının 2015'te de varil başına 90 dolarda kalması halinde ülkemizdeki petrol fiyatlarını olumlu etkileyeceğine dikkat çekti. Yıldız, "Piyasadaki düşüş böyle devam ederse Türkiye yılda 3.2 veya 3.4 milyar dolar kâr yapmış olacak" dedi. Çin'deki üretimin durumu, ABD'nin kendi ürettiği gazları kullanması ve AB'deki gelişmelerin dünya petrol fiyatları etkileyen üç temel faktör olduğunu belirten Yıldız, "Siyasi istikrarsızlıklar da ham petrolün varil başı fiyatlarına olumsuz katkı yapmaktadır. Ancak şu anda petrolde varil başı 90 dolarda tutulma eğilimi var. Büyük olasılıkla bu yıl sonunun 90 dolarda kapatmak olumlu olur. Zaten daha önce petrol fiyatının 100 doların altına düşmesini öngörmüştük" dedi.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Tolerans Yok 
Bazı kentlerde terör estiren vandallara karşı polisin yetkisini artıran hükümet, bu yetkinin kötüye kullanılmasını önlemek amacıyla da tedbir alıyor. Kolluk güçleri daha sıkı denetlenerek, "güvenlik" hassasiyetiyle, "insan hakları ve özgürlükler"in yara alması önlenecek. Bu amaçla, "Kolluk Gözetim Komisyonu" kurulmasını öngören düzenleme raftan indiriliyor. Düzenleme, "iç güvenlik reformu" çerçevesinde yasalaştırılacak. "Makul şüphe" yetkisinin, hukuk dışı kullanımının önüne geçilecek. Kolluk güçlerine yönelik işkence, zor kullanma, adam öldürme, terör ve örgüt suçlamalarına ilişkin soruşturmalar ise doğrudan Cumhuriyet savcıları tarafından yürütülecek. Kolluk sisteminin sağlıklı denetiminin yapılması, işkence ve ihlal iddialarının en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan tasarı, Meclis İçişleri Komisyonu'nda görüşülmüş ancak yasalaştırılmamıştı. AB'nin de kriterleri arasında yer alan sistem, özellikle Kobani gerekçesiyle başlatılan ve şehirlerde terör estiren olaylar sonrası gündeme yansıyan "polisin yetkilerinin artırılması" hazırlıkları çerçevesinde yeniden önem kazandı.
Akşam

İlk Şartımız Sekretarya 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecinde rol alan 'Akil İnsanlar' ile yarın Dolmabahçe'de bir araya gelecek. Akillere yeni döneme ilişkin çözüm perspektifinin çerçevesi anlatılıp onların da görüş ve önerileri alınacak. Akiller heyetinden bazı isimlerin hafta ortasında bir araya gelerek yarınki toplantıda hükümete iletilecek talepleri değerlendirdikleri belirtiliyor. Söz konusu tapler arasında 'Akiller arasından sürece ilişkin bir gözlem heyetinin oluşturulması, Abdullah Öcalan da dahil sürecin bütün aktörleriyle doğrudan görüşülebilmesi ve hükümet çevreleri başta olmak üzere sürece zarar veren sert söylemlerden vazgeçilmesi' konularının öne çıktığı belirtiliyor. Kulislerde, önümüzdeki günlerde 'Akil İnsanlar' arasından, sürecin önemli aşamalarından birini oluşturacağı belirtilen ve 'Üçüncü Göz' diye nitelenen izleme heyetinin de oluşturulacağı konuşuluyor. Akiller arasından belirlenecek isimlere dışarıdan bazı isimlerin de eklenmesiyle en fazla 10 kişiden oluşacağı belirtilen bu heyetin hükümet ve muhalefetin yanı sıra Abdullah Öcalan başta olmak üzere Kandil ve örgütün Avrupa ayağıyla da görüşmelerde bulunması öngörülüyor. Akil İnsanlar'dan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Vatan Gazetesi Yazarı Hüseyin Yayman, "Çok kısa vadede olmasa da, orta ve uzun vadede 'Üçüncü Göz' diye de nitelenen moderatör görevi üstlenecek bir hakem heyetinin oluşturulması ve bu heyetin devlete ve örgüte ev ödevlerini hatırlatmasının, bu konuda inisiyatif almasının önemli olduğunu düşünüyorum. 'Üçüncü Göz' sürecin izlenmesi ve yeniden yapılandırılması anlamında çok işlevsel bir rol üstlenebilir" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 

Mısır, Suudiler Ve İsrail Lobi Yaptı 
Türkiye'nin, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) karşı çıktığı Müslüman Kardeşlere verdiği desteğin, Suriye ve Irak politikalarının, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede istenilen düzeyde katkı sağlamaya yanaşmamasının, Birleşmiş Milletler'deki başarısızlıkta etkili olduğu belirtildi. Türkiye, 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için yapılan seçimde İspanya karşısında üçüncü turda 193 üyeden sadece 60 oy alabilmişti. Oysa oylama öncesinde yaklaşık 140 ülkeden destek bekleniyordu. Yetkililer, bu beklentinin çoğunluğu İslam İşbirliği Teşkilatı, Afrika Birliği üye ve bazı ada ülkeleriyle yapılmış karşılıklı destek ve dayanışma sözleşmelerinden kaynaklandığını söylediler. Bu sözleşmelere göre Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), birçok fakir ve gelişmekte olan ülkeye yardımda bulundu, bulunmaya da devam edecek. Türkiye'nin, bazı İslam ülkelerine din eğitimi konusunda destek vermeyi taahhüt ettiği de bildirildi. BM Genel Kurulu'nda yapılan önceki günkü oylamada Türkiye, 'Batı Avrupa ve Diğerleri' Grubu'nda; Yeni Zelanda ve İspanya'ya karşı yarıştı. Bu gruptan iki üye seçilecekti. Yeni Zelanda ilk turda 145 oyla seçildi. İkinci turda ise Türkiye 73, İspanya 121 oy aldı. Ancak seçilmek için gereken 129 oy toplanamadığı için üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda İspanya 132 oy, Türkiye ise 60 oy aldı. Oysa 2008 yılındaki oylamada Türkiye 151 ülkeden destek bulmuştu. O oylama öncesinde Türkiye yoksul ülkelere, elektrik üretimi için basit jeneratör, deniz motoru, oyuncak, ders malzemeleri bağışında bulunmuş, bu defa ise 'rüşvet gibi algılanır' diye böyle bir girişimde bulunmamıştı.
Hürriyet

Ukrayna Krizi Kördüğüm Oldu 
Asyalı ve Avrupalı liderleri bir araya getiren ASEM Zirvesi kapsamında İtalya'nın Milano kentinde Ukrayna'daki krizin ele alındığı mini bir zirve yapıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yu bir araya getiren zirveden müspet bir netice çıkmadı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un da katıldığı zirve sonunda bir açıklama yapan ev sahibi İtalya'nın Başbakanı Matteo Renzi, görüşmenin "olumlu ve yapıcı" geçtiğini söyledi. Putin de toplantının "iyi ve olumlu" geçtiğini söyledi ama Kremlin'den gelen yazılı açıklama sert oldu. "Bazı liderler Ukrayna'daki gerçeği reddediyor" ifadesinin yer aldığı açıklamada, Ukrayna görüşmelerinin "zor, birçok ciddi anlaşmazlık ve yanlış anlaşılmayla dolu" olduğu belirtildi.
Türkiye

Biden'ın Oğlu Hunter Uyuşturucudan Atıldı  
ABD Başkan Yardımcı Joe Biden'ın en küçük oğlu Hunter Biden'ın (44) uyuşturucu testinin pozitif çıkması sonucu Amerikan Deniz Kuvvetleri'nden atıldığı iddia edildi. İsmini belirtmeyen 2 aile yakını, Hunter Biden'ın, geçen yıl donanma tarafından yaptırılan kokain testinin pozitif çıkması sonucu Deniz Kuvvetlerinden ihraç edildiğini öne sürdü. Deniz Kuvvetleri Biden'ın ihraç edildiğini doğruladı ancak nedenini açıklamadı. Biden, "ABD Deniz Kuvvetleri'nde çalışmak benim için onurdu. İhraç edilmememe neden olan hareketimden dolayı pişmanlık ve utanç duyuyorum" dedi.
Star

Kobani'den Çekildiler Bağdat'a Yürüyorlar! 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, 1 ayı aşkın süredir ele geçirmeye çalıştıkları Suriye sınırındaki Kobani kentinin büyük bölümünden çekildiği iddia edildi. Kenti savunan YPG güçlerinden Baharin Kandal, IŞİD'in elinde kalan son 2 bölgede de kontrolün yeniden sağlanması için çatışmaların sürdüğünü söyledi. IŞİD'in geri çekilmesinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının büyük etkisi var. Pentagon yetkililerinin verdiği bilgiye göre koalisyon güçleri Kobani ve çevresinde 27 Eylül'den bu yana 100'ü aşkın hava saldırısı gerçekleştirdi. Suriye tarafında bunlar yaşanırken IŞİD militanlarının Irak'taki ilerleyişi ise sürüyor. El Anbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, Ramadi'de ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Kerhut, araçları ve insanları kapsayan sokağa çıkma yasağı kararının IŞİD'in Ramadi kentine saldırı düzenleme ihtimaline karşı önlem olarak alındığını vurguladı. Ramadi'de güvenliğin iyileşme gösterdiğini belirten Kerhut, ancak kentin güney, kuzey ve batı kesimlerinde yer yer IŞİD üyeleri ile çatışmaların yaşandığını ve güvenlik güçlerinin örgüte karşı koyduğunu ifade etti. 40 km kaldı El Anbar eyaleti güvenlik yetkilileri, Irak ordu birlikleri ve hükümete destek veren aşiretlerden oluşan Sahva Birlikleri'nin, IŞİD'in 15 Ekim'de Ramadi'ye yönelik saldırısını püskürttüklerini açıklamıştı. Hadise Kaymakamı Abdulhakim Cuayfi ise IŞİD unsurlarının Ramadi'nin batısındaki Hit kentinde tüm yardım yollarını kestiği bilgisini verdi. Irak'ta düzenlenen hava saldırıları şu ana kadar IŞİD'in ilerleyişini durdurmayı başaramadı. Örgütün son üç haftada ele geçirdiği üç önemli askeri üs başkent Bağdat'ın sınırlarına yaklaşık 40 kilometre mesafede. Bu bölgeler Şiilerin kutsal kentleri Kerbela ve Necef'e de çok yakın…
Vatan

Dikdatörlerin BM Oyunu 
ABD'nin New York kentinde önceki gün gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyelik seçimlerinin perde arkasından çarpıcı detaylar ortaya çıkıyor. Türkiye'nin 2015-2016 dönemi için aday olduğu üyeliği üçüncü turda kaybetmesinin ardından Newsweek'te ilginç bir iddiaya yer verildi. Dergi, Türkiye'nin BMGK'ya seçilememesinin arkasında Mısır, Suriye ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı ülkelerin yürüttüğü karşı kampanya olduğunu öne sürdü. Habere göre, 132 oy alan İspanya'ya karşı 60 oyla kaybeden Türkiye'nin kaybetmesi için iki ülke yoğun bir çalışma yürüttü. Newsweek'e konuşan ismi açıklanmayan bir diplomat da sonucun açıklanmasının ardından, "Bu çok şaşırtıcı çünkü birkaç gün önce Türkiye'nin 160 ülkeden destek mektubu aldığını öğrendim" sözleriyle Türkiye'nin oylamada kazanmasının beklendiğini ifade etti. Dergiye konuşan kaynaklar, Waldorf Astoria Oteli'nde çarşamba akşamı yapılan davette, diplomatların Türkiye'nin kazanmasına kesin gözüyle baktığını söyledi. Seçimlerin ardından değerlendirmede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İlkesel duruşumuzdan dolayı rahatsızlık duyanlar olabilir. Biz oy kaygısıyla tutumumuzdan, duruşumuzdan asla vazgeçemeyiz" ifadelerini kullanmıştı.
Akşam

SPOR 

Türk spor tarihinde birçok ilke imza atan Eczacıbaşı VitrA Voleybol Takımı, yeni sezon kadrosuyla Kanyon'da voleybolseverlerle buluştu. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlikte, takımla tanışma şansına sahip olan voleybolseverler, düzenlenen imza günü ve fotoğraf çekimleri ile unutulmaz anlar yaşadı. Eczacıbaşı Teknik Direktörü Giovanni Caprara'nın voleybolun inceliklerini anlattığı bölüm ise büyük ilgi gördü. 9-12 Yaş Mini Voleybol Turnuvası'yla günün ve haftanın stresini voleybolla atmak isteyenlerin bir araya geldiği, "Top ve Saha Sizde Voleybol Turnuvası" da en fazla ilgi gören etkinlikler arasındaydı.
Türkiye

Son dönemlerde büyük bir hızla yayılan ve dünyayı tehdit eden ebola virüsü, Afrika'daki hayatı olduğu kadar sporu da vurdu. Uluslararası birçok organizasyon salgın tehdidi yüzünden iptal edilirken, Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), Fas'ın ev sahipliğinden çekilme ihtimali üzerine Güney Afrika ve Gana ile irtibata geçti. Gana Gençlik ve Spor Bakanı Mahama Ayariga da ülkesinin Citi FM isimli radyosuna yaptığı açıklamada bu görüşmeleri doğrulayarak, CAF'ın Fas yetkilileri ile toplantısından çıkabilecek olumsuz bir karara karşı turnuvaya ev sahipliği yapabilecek alternatif ülkelerle de irtibatta olduğunu belirtti. Fas, ebola virüsünün yaygınlaşması nedeniyle gelecek yıl 17 Ocak-8 Şubat'ta ev sahipliği yapacağı Afrika Uluslar Kupası'nın ertelenmesi yönünde talepte bulunmuş, bu talep CAF tarafından değerlendirmeye alınmıştı. Fas Sağlık Bakanlığı Afrika Uluslar Kupası'nın yanı sıra başka organizasyonlardan da çekiliyor. Fas Kraliyet Bisiklet Yarışları'nın ilk etabı bu yüzden ertelendi. Ülkenin Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Uzzin yaptığı açıklamada, "Ebola virüsüne bir çare bulunmaması veya yayılmasının engellenmemesi halinde Afrika Uluslar Kupası'nın ertelenmesi konusundaki kararımızdan vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Uzzin, gelecek yıl Agadir kentinde düzenlemeleri beklenen Pan Arap Oyunları'nı düzenleyemeyeceklerini de Arap Olimpiyat Komiteleri Birliği Başkanı Talal bin Bender'e bildirdi. Senegal'in başkenti Dakar'da da söz konusu virüsün yaygınlaşması nedeniyle Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) tarafından 31 Eylül-1 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Eskrim Dünya Kupası iptal edildi.
Türkiye

Ligde son 2 maçını kazanan Aslan, taraftarı önündeki karşılaşmada ezeli rakibini yenip seriyi sürdürmek ve dördüncü yıldız yolunda avantaj sağlamayı hedefliyor. Kanarya, Süper Kupa'da devirdiği Cim-Bom'u bu kez ligde mağlup edip, hem zirve yarışında öne geçmek hem de rakibine psikolojik üstünlük sağlamak istiyor. Derbi maçı öncesi iki büyük takımın da analizini yaptığımızda; ligde ikisinin de 3'er galibiyeti, 1'er beraberliği ve 1'er mağlubiyeti var. G.Saray 6 gol atıp 4 gol yerken, F.Bahçe 6 gol atıp 5 gol yedi. İki takımın da 10'ar puanı var. Tek fark G.Saray'ın kalesinde 1 gol daha az görmüş olması. Yani tablo gösteriyor ki her iki takımın da maçı kazanma ve kaybetme ihtimalleri eşit seviyede. Bana göre G.Saray'ın en büyük avantajı sahasında oynuyor olması. İki ekibin dezavantajı ise teknik direktörleri. Roberto Mancini'den sonra Cesare Prandelli'nin sergilediği performans hiç bir şekilde taraftar ve yöneticileri memnun etmedi. Prandelli'nin uyguladığı taktiksel değişiklikleri ben kabullenemedim. İsmail Kartal'a gelince. Yıllarca yardımcılık yaptı, sonra takımın patronu oldu. O da taktiksel ve oyunsal form olarak F.Bahçeliler'i tatmin edemedi. En büyük avantajı oyuncular tarafından bir abi olarak sevilmesi. Bu sonuca ne kadar katkı eder bilinmez. Oyuncu kalitesine baktığımızda Fenerbahçe bir adım önde. İki beki Caner ve Gökhan hücuma ekstra katkı sağlarken, Galatasaray'da ise beklerde kimlerin oynayacağı hala belirsiz! Derbi de öne çıkacak oyuncular Galatasaray'da Muslera, Chedjou, Sneijder ve oynarsa Burak, Fener'de kaleci Volkan, Caner, Emre, Dıego, Kuyt ve Webo olur.. Bu derbinin Cüneyt Çakır'a verilmesi ise bence doğru bir karar…
Star

Trabzonspor'da İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin görev süresiyle ilgili mahkemeye taşınan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Yerel mahkemenin kongre yapılması yönündeki kararı Yargıtay'dan dosyadaki eksiklikler nedeniyle 2. kez geri dönünce, Aralık ayındaki Olağan Genel Kurul'a seçim maddesi koyulması ihtimali de ortadan kalktı. İki genel kurulu, seçimde usulsuzluk yapıldığı gerekçesiyle yerel mahkemeye başvurmuştu. Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, üyelerin talep ettiği "Yönetimin görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir" şeklindeki geçici maddeyi iptal etti. Trabzonspor da davayı Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay, yerel mahkemenin talebini reddetti ve İbrahim Hacıosmanoğlu'nun başkanlığını rahatlattı. Öte yandan Başkan Hacıosmanoğlu, takımın kötü gidişatından sonra olaya el atıyor. Hacıosmanoğlu, Mersin İY maçına 2 gün kala dün Trabzon'a geldi.
Star

Slaven Bilic, sakatlıklar nedeniyle Sivasspor maçının sistemi konusunda henüz kararını vermiş değil. Hırvat Hoca, 4-2-3-1 sistemi üzerinde duruyor… Bilic, Oguzhan ve Sosa'nın yokluğunda 10 numara pozisyonunda Olcay Şahan'a görev verecek. Bilic, sol kanatta ise Balıkesirspor maçında ilk 11'de sahaya sürdüğü Kerim Frei'ya sans tanıyacak. Sivas'ın sağ beki Cicinho ve sağ açığı Burhan'ı durdurmak isteyen Hırvat teknik adam, Motta ve Frei'ya uyarılarda bulunuyor. 10 numarada Kerim Frei da olabilir.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme