20 Ekim 2014 Pazartesi

20.10.2014 Genel Gündem


20.10.2014

GÜNDEM

Bahçesi Bile Var
Kobani ve çözüm sürecinin dillerden düşmediği son günlerin en popüler ve çarpıcı konusu Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarıydı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hürriyet'ten Verda Özer'e "Cezaevi şartları süreç ilerledikçe değerlendirilebilir, iyileşmeler olabilir" dedi. Akdoğan'ın bu sözleri Amasya'da İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya soruldu. Onun yanıtı da "Bu sorunu kökten çözmek hedefine katkı sağlayabilecek ve milletimizin de aleyhine olmayacak adımlar atarız, yolumuza devam ederiz. O adımın atılması gerekiyorsa da o adım atılır. Ama milletin bu sorununun tamamen çözümüne katkıda bulunacaksa" oldu. Bu iki açıklama, "Çözüm süreci yol haritasında planlandığı gibi giderse Öcalan ev hapsine çıkacak" yorumlarına neden oldu. Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve noktayı koydu: "Bu insani şartların iyileştirilmesine yönelik yapılması gereken her şeyi bu devlet yapmıştır. Bundan daha ilerisi zaten olamaz. Herhalde kalkıp özel villa tahsis edilecek hâl yok. Şu anda orada 2 odası var, 2 odasının dışında televizyonu" Bütün Türkiye Öcalan'ın bir hücrede yaşadığını ve küçük bir havalandırması olduğunu bilirken, Erdoğan'ın 2 odadan söz etmesi bir ilkti. Çünkü Öcalan'ın 1999'da ilk yakalanıp İmralı'ya konduğunda tutulduğu yer, 2009'da değişmiş, Öcalan F Tipi Cezaevlerinde olduğu gibi küçük bir avlusu olan, 12 metrekarelik tek kişilik bir hücreye taşınmıştı. Çözüm süreci başladıktan sonra da Öcalan'ın koşulları sorun olmuştu. Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi'nin raporları da dikkate alınarak Öcalan'a 5 yeni komşu getirilmiş, kendisine 12 kanalı izleyebildiği bir televizyon verilmişti. Nisan 2013'te ise Öcalan'ın 1999'da ilk tutulduğu bölümün restorasyonuna başlandı ve bu bölüm Öcalan'ın yeni yeri haline getirildi. İnşaat 4-5 ay sürdü. İmralı heyeti, Ada'ya yaptığı 5'inci ziyarette Öcalan ile birlikte inşaatta incelemelerde bulundu. Ağustos 2013'te inşaat tamamlandı ve Öcalan adaya ilk getirildiğinde tutulduğu bölüme taşındı. Öcalan'ın şu anda kaldığı yer, birbirine geçiş yapılabilen bir yatak odası, bir çalışma odası, banyo ve küçük bir de bahçeden oluşuyor. Toplam kapalı alanı 20 metrekareden fazla. Çözüm sürecinin yol haritasına göre 2 odalı, banyolu, bahçeli yeni yer, Öcalan'ın ömrünü geçireceği alan olmayabilir, Öcalan daha da geniş bir yere çıkabilir. Bunun koşulu da PKK'nın Şubat 2015'e dek Türkiye sınırlarını tamamen terk etmesi ve Öcalan'ın da silahları ebediyen bırakmanın bir adım öncesi sayılan 'mutlak eylemsizliği' ilan etmesi olacak. Bu arada çözüm süreci planlandığı gibi ilerlerse ve Öcalan'ın yaşam koşulları tekrar ve olumlu yönde değişirse bile, değişmeyen tek şey adresi olacak. Yani, Öcalan'ın adresi hep İmralı Adası olarak kalacak. İmralı'da mevcut askeri binaların ve cezaevinin dışında tek yerleşim yeri ise Ada'nın güney ucunda, 80'li yıllarda yargı mensuplarının tatillerde kullandığı kamptan ibaret.
Hürriyet

Şubat Olsun
Yüksek Seçim Kurulu'nun Haziran 2015 Genel Seçimi'yle ilgili çalışmayı geçmiş uygulamalardan daha hızlı şekilde önceki gün başlatması, kulislerde "Nisanda seçim" senaryosunu canlandırdı. Ancak AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, parti içi çalışmalarda seçimin öne alınmasını hiç görüşmediklerini ve ocak sonuna kadar gündemlerinin il kongreleri olduğunu söyledi. Muhalefet partileri ise öne alınmış seçim olasılığı için iktidara "Hodri meydan" dedi: Gürsel Tekin (CHP Genel Sekreteri): Yapacakları yok, mümkün değil yapamazlar. Gündem değiştirme çabası içindeler. Ancak bizden de iktidara hodri meydan Nisan ayını beklemesinler, 45 gün içinde yapalım; şubat ayında yapalım seçimi. Ki seçimler ne zaman yapılırsa yapılsın, bugün itibariyle seçimlere hazırız biz. Türkiye'nin mevcut sıkıntılarını, mevcut iktidarla aşması mümkün değil. Türkiye'nin bir seçim yenilenmesine, bir iktidar yenilenmesine ihtiyacı var. Bu yenilenmenin çaresi seçim, yenilenmeyi sağlayacak olan da CHP'dir. Samimiyetleri varsa getirsinler seçim yasasını, alsınlar desteğimizi, gidelim seçime. Devlet Bahçeli (MHP Genel Başkanı): 7 Haziran 2015'te yapılacak; erken olabilir, sonra olabilir. Ancak 7 Haziran'dan sonra olması mümkün değil. Sadece savaş ve benzeri hallerde seçimler ertelenebilir. İktidar evvel yapmayı düşünebilir. 2015 yılında bir iktidar değişikliğinin Türkiye'nin kurtuluşu olacağına inanıyoruz. Bu iktidar giderse ne olur? İktidar giderse hiçbir şey olmaz, daha iyi olur. Haluk İpek (AK Parti Genel Sekreteri): YSK kendi kararlarını kendi alıp, sandık uygulamalarını kendisi belirleyen Anayasal bir kurum. Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel seçim dahil tüm ön hazırlıkları kendisi önceden yapar. Seçmen sayıları her seçimde değişmekte. Dolayısıyla YSK bir sandıkta kaç seçmenin yer alacağıyla ilgili geçmişten beri önceden değişik hazırlıklar yapıyor. Ama siyaset ayağına, bizimle ilgili kısıma geldiğinizde, biz kendi aramızda seçimin daha önce yapılacağına ilişkin hiçbir görüşme yapmadık. Şu anda bizim belde, ilçe ve il kongrelerimiz var. Bu kongreler zannediyorum ocak sonuna doğru bitiyor. Sonra da seçim takvimini 95 gün gibi düşünürseniz, gözüken o ki seçim gününde yapılacak.
Hürriyet


Eski Suruç Belediye Başkanı Öldürüldü
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu veteriner Sinan Tekinalp, otomobilde uğradıkları silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Olay, dün saat 16.00 sıralarında Şanlıurfa-Suruç otoyol çıkışında meydana geldi. 1994 yılında CHP'den Suruç Belediye Başkanı seçilen babası Salih Tekinalp ile birlikte Şanlıurfa'dan Suruç'a döndüğü öğrenilen Sinan Tekinalp yönetimindeki 33 B 3254 plakalı otomobile, Aligör Mahallesi yakınlarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu tüfeklerle ateş açıldı. Açılan ateş sonucu baba- oğul vurulurken, otomobilde kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. Yoldan geçenlerin fark etmesinin ardından olay yerine çok sayıda jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Yapılan incelemede Salih Tekinalp ile oğlu Sinan Tekinalp'ın yaşamını yitirdiği belirlenirken, güvenlik güçleri saldırıyı gerekleştirenlerin yakalanmaları için çalışma başlattı. Tekinalp, 4 ay önce de uğradığı silahlı saldırıda yaralanmıştı.
Milliyet

İstanbul Barosu Yine Kocasakal'a Emanet
Türkiye genelindeki adliyelerde dün seçim heyecanı yaşandı. Özellikle dikkatler 32 bin 200 üyesiyle dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu'na çevrildi. Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Barosu Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen seçimlerde Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan mevcut Baro Başkanı Ümit Kocasakal, Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun adayı Abdullah Arar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu'nun eşbaşkan adayları Ercan Kanar ve Yıldız İmrek, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu'nun adayı Ali Rıza Kaplan ve Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Ayhan Erdoğan yarıştı. 32 bin 200 avukatın 81 sandıkta oy kullandığı seçimle, 2 yıl süreyle baroyu yönetecek ekip seçildi. Başkan Ümit Kocasakal oyunu verirken, şöyle konuştu: "Bu bir demokrasi şöleni. İstanbul Barosu çok büyük bir güç. Bugün geldiğimiz noktada İstanbul Barosu bir baro olmanın çok ötesinde. Niye; hukukun ayaklar altına alındığı, sistemin bütün mekanizmalarının çöküğü, yargının bağımlı hale geldiği bir ortamda ayakta kalan en büyük güç barolar, avukatlar ve özellikle İstanbul Barosu. İstanbul Barosu etnik kökeni, mezhebi, inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin hakkının güvencesi. Bu dönemde İstanbul Barosu bunu kanıtladı, her yerde hak mücadelesi verdi, herkesin hakkının koruyucusu oldu."
Vatan


Işığın Görülmesine 2 Kilometre Kaldı!
Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) çalışmaları, deniz tabanının altında devam ediyor. Tünel uzunluğu 1180 metreyle yaklaşık yüzde 35 oranında tamamlanırken, Boğazın altında kazılması gereken 2160 metrelik mesafe kaldı. Toplam tünel uzunluğu 5400 metre olan projenin Boğazın altında kalan kısmı 3340 metre Bağlantı yollarıyla toplamda 14 bin 600 metrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli Projesi'nin en derin noktası, İstanbul Boğazı'nın 106,4 metre derinliğinde yer alacak. Projede personel sayısı 1310'a ulaştı. Deniz altında 3340 metrelik bölümü bulunan Avrasya Tüneli'nin 1180 metresi tamamlanırken tünelin deniz yüzeyi altında 2160 metrelik mesafesi daha kazılacak. Kazlıçeşme ile Göztepe arası ulaşım süresini 15 dakikaya indirmesi planlanan Avrasya Tüneli geçiş ücreti, otomobiller için 4 dolar + KDV ve minibüsler için 6 dolar + KDV tutarı karşılığı Türk Lirası olacak.
Akşam


EKONOMİ

Gram Altın 89, 3368-89, 4384                    
ABD Doları 2, 2441-2, 2460/  Euro 2, 8640-2, 8664/ İngiliz Sterlini 3, 6110-3, 6158

İş De Yok Destek De İşsize
Türkiye bir kez daha yüzde 10 işsizlik gerçeğiyle yüzleşirken, işsizleri finanse etmesi için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu 100 milyar liralık büyüklüğe koşuyor. Gelecek yıl 12 milyar liralık bir artışla 80 milyar düzeyinden 92 milyar liraya çıkacak olan fon, 2016 yılında ise 103 milyar liraya ulaşacak. Buna karşılık işsizlere yapılan ödemeler ise yalnızca 2 milyar lira düzeyinde kalacak. 2 milyar liralık ödeme kaleminin içinde ücret garanti fonu ve zor duruma düşen işletmeler için getirilen kısa çalışma ödeneği kapsamında verilen destekler de yer alacak. Ekonomi yönetiminin yaptığı projeksiyonlara göre fonun büyümesi, 2016 yılında da durmayacak. Öyle ki 2017 yılına gelindiğinde fonun büyüklüğü 117.2 milyar lira olacak. 2017 yılı itibariyle işsizlik sigortası, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 4.95'ine, yani milli gelirin yüzde 5'ine ulaşmış olacak. Fonun önümüzdeki 3 yıl içindeki faiz geliri ise 21 milyar lira olacak. İşsizlik sigortasından bir süredir meslek edindirme kursları da finanse ediliyor. Söz konusu harcamalar "diğer giderler" kalemi altında toplanıyor. Bu kalem gelecek yıl 3.5 milyar lira seviyesinde olacak. 2016 yılında ise 3.5 milyar liralık seviyesini koruyacak. İşsizlik Sigortası Fonu'nun artan büyüklüğü sürekli olarak tartışmaları da beraberinde getiriyor. Dönem dönem işsizlik sigortası fonundan yararlanma koşullarının esnetilmesi ve fondan yapılan ödemelerin artırılması gündeme geliyor. Ancak bugüne kadar bu yönde bir adım atılmadı. İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre, kendi isteği ve kusuru dışında işini kaybedenler, son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanabiliyor. Fondan alınacak işsizlik sigortası ödemesi asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor.
Hürriyet

Nüfusun Yüzde 70'i Maaşlı Çalışıyor
Türkiye'de çalışan nüfusun yüzde 48.3'ü, özel sektör ve kamuda maaşlı çalışıyor. Nüfusun yüzde 19.7'si de emekli-dul-yetim maaşı ve benzeri ödemeler alıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, nüfusun yüzde 70'inin maaşlı çalıştığı bu tablo değişmez, girişimcilik gelişmezse Türkiye'nin en büyük 10 ekonomi arasına giremeyeceğini söyledi. Özden, "Dünya girişimcilik endeksinde ABD 100 üzerinden 83 puanla birinci. Türkiye ilk 20'ye giremiyor. Son 4 yılda 250 bin kişiye girişimcilik eğitimi verilmiş. Ancak bunların sadece 15 bini kendi işini kurma teşebbüsünde bulunmuş. Buradaki sıkıntıyı, başarılı girişimcileri, girişimci adaylarıyla buluşturarak çözebiliriz" dedi.
Türkiye

Düşen Emtia Ve Faizle Güvenli Liman Türkiye
Son haftalarda küresel faiz oranları ve emtia fiyatlarının gerilemesi, Türkiye için yeni fırsatları beraberinde getiriyor. Yüksek cari açığı sebebiyle maliyet artışından en fazla olumsuz etkilenenler arasında bulunan Türkiye'nin, faizlerin düşüşüne de en fazla pozitif tepkiyi göstermesi bekleniyor. Geçen hafta bu pozitif etkinin ilk sonuçları görülmüş, Borsa İstanbul yaklaşık yüzde 3 yükseliş kaydetmişti. Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz; Avro Bölgesi, Uzak Doğu, Doğu Avrupa ülkeleri, İskandinavya ve İsviçre'nin deflasyon riskiyle mücadele ettiklerini, diğer ülkelere göre daha hızlı büyüyebildikleri için faiz artırımına yaklaşan İngiltere ve ABD'nin de düşen enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olduklarını hatırlattı. Merkez bankalarının piyasaları ikna edebilecek adımlar atması gerektiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: "Deflasyon riskinin bulunduğu bu konjonktürde merkez bankalarından genişlemeci hamle beklentileriyle faiz oranları düşmekte. Türkiye gibi enflasyonu yüksek ülkeler için bu ortam, sabit getiri piyasalarında prim fırsatı bulunuyor. Bununla bağlantılı sermaye akımları ve gelişmiş ülkelerde düşük seyreden faiz oranları, doların önümüzdeki dönemde 2.20 - 2.25 bandına çekilmesini sağlayabilir. Fon akışlarıyla birlikte Merkez Bankası'nın da faiz oranlarını daha fazla düşürme şansı olacak. Türkiye için pozitif bir olay da petrol başta olmak üzere hammadde fiyatlarının gerilemesi. Net ithalatçı olduğumuzu düşünürsek, bu gerilemeyle birlikte Türkiye'de hem enflasyon hem de cari açık iyileşebilir. Bütün bu gelişmeler, uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye sermaye aktarmayı sürdürmeleriyle sonuçlanabilir."
Türkiye

'Çözüm' Turist Getirdi Turist Çözüm Olacak!
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) terörün sona ermesinin Doğu ve Güneydoğu turizmi için önemini ve turizmin de bölge ekonomisine katkısını bir raporla ortaya koydu. 'Çözüm Süreci ve Bölgesel Turizm' başlıklı rapora göre, bölgeye giden yerli ve yabancı turist sayısı 2012 yılında 1.5 milyona ulaştı, 2013'te ise 2 milyonu aştı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bazı müze ve kültür merkezlerinin Kobani nedeniyle çıkan olaylarda tahrip edilmesine tepki göstererek, "Bu saldırılar turizm sektörünün canını acıttı" dedi. Rapora göre, Doğu ve Güneydoğu'da ziyaretçi sayısında ilk sırada 605 bin kişiyle Şanlıurfa var. Mardin'de bu rakam 351 bin, Diyarbakır'da ise 230 bin kişiyi aştı. Doğu ve Güneydoğu'da 8 ilde toplam belgeli turizm tesisi sayısı 102 iken, 2013 yılı sonunda 188'e yükseldi. Yatak sayısı da 11 bin 272'den yüzde 165'lik bir artışla 29 bin 935'e çıktı. Gaziantep 55 tesiste toplam 9 bin 259 yatak kapasitesiyle bu alanda lider. Şanlıurfa'da tesis sayısı 3 katına çıkarken, yatak sayısı da 6 katına yükseldi. Aynı dönemde tesis ve yatak artış hızında Şanlıurfa'yı Mardin izledi. Bu arada 2007 yılında bölgedeki 16 havalimanına gelen yolcu sayısı 4 milyona yakınken, bu rakam 2013'te 11 milyonu geçti. Başaran Ulusoy, bölgeyi turizmin kalkındıracağının altını çizerek, "Turizm bu illerimizde şimdiye kadar gerçek potansiyelini ortaya çıkarmış oldu. Turizm yatırımları beraberinde diğer yatırımları da çekmeye başladı" dedi. Ulusoy 2023 yılında bölgedeki yerli ve yabancı turist sayısını 5 milyona çıkarma hedefleri olduğunu da kaydetti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en çok turist çeken belli başlı yerler, Gaziantep'teki Zeugma mozaikleri, peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Mardin Mor Gabriel manastırı, Batman'daki Hasankeyf, adıyaman'daki Nemrut Dağı, Ağrı Dağı, surlarıyla ünlü Diyarbakır ve Van'daki Akdamar Adası.
Milliyet

Bakanlıktan 375 Hileli Ürüne Teşhir
Milyonlarca vatandaşın tükettiği gıdalara yönelik denetimler devam ederken, hileli üretim yapanlara ceza yağdı. 2014 yılının ilk 9 aylık döneminde 437 bin 550 denetim gerçekleştirilirken, 7 bin 800 idari para cezası kesildi. Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik yapılan denetimlerde 39 milyon 862 bin liralık idari para cezası kesildi. Laboratuar sonucunda taklit ve tağşişin yanı sıra bazı ürünlerde ilaç etken maddesi de tespit edildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen toplam 299 parti ürün (et ürünü, süt ürünü, bal, bulgur, bitkisel yağ, yer fıstığı, lokanta olmak üzere) ile laboratuar analizleri sonucunda içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen 76 parti ürünle (takviye edici gıda, baharat, çikolata, enerji içeceği, kahve ve alkolsüz içecek) ilgili olarak 27 Mart 2012 tarihinden itibaren değişik zamanlarda toplam 375 parti ürün Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. Gıda denetimi toplam 5 bin 52 kontrol görevlisi tarafından gerçekleştiriliyor. En fazla denetim İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin'de yapıldı. Denetimler Tarım Bakanlığı'nca kontrol yetkisi verilen personel tarafından gerçekleştiriliyor. Bakanlığın denetim ordusunun içerisinde veteriner hekim, ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi, gıda mühendisi ve kimyagerde yer alıyor.
Star

Coca Cola İçecek'ten Pakistan'a 300 Milyon Dolarlık Yeni Yatırım
Türkiye, bölgesinde ve müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde etkinliğini ekonomik olarak artırmaya devam ediyor. Türk yatırımcılarının etkisiyle Türkiye'nin en önemli unsuru olan 'yumuşak gücü' bölgede hızla artıyor. Türk yatırımcıları bölge ülkelerindeki yatırım hacimlerini ciddi boyutlarda artırırken, öncü Türk şirketleri de yatırımları ile Türkiye ekonomisinin bölgesel güç olma yolunda ilerlemesine katkı yapıyor. Bu tür şirketlerin başında gelen Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu 10 ülkede 23 fabrika ve 11 bin çalışanıyla 370 milyondan fazla tüketiciye hitap eden Coca-Cola İçecek (CCİ), 2008'den bu yana faaliyette bulunduğu Pakistan operasyonunu büyütüyor. Ülkede 6 üretim tesisi ile hizmet veren şirket, üç yıl içeresinde 300 milyon dolar yatırım ile 3 yeni fabrika daha açıp, üretim kapasitesini 1.5 kat artırmayı hedefliyor. Pakistan'ın en büyük yatırımcılarından biri olan CCI, Orta Asya, Orta Doğu ve Pakistan'daki yatırımlarıyla Türkiye'nin bölgesel güç olmasına katkı sağlamayı hedeflediğini söyleyen CCI Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, Pakistan'da 6 fabrika ve 13 depo ile 5 bin kişiyi doğrudan istihdam ettiklerini söyledi. Yerlikaya "Marketteki kola şişesinin arkasında büyük bir ekonomi var. Bir şişe Coca-Cola, fabrikadan masaya ulaşana kadar birçok sektöre girdi yaratıyor. Pakistan'da bu değer zincirinde yarattığımız istihdam 100 bin kişi" dedi. Pakistan'ın üretim ve tüketim açısından güçlü bir potansiyeli beraberinde getirdiğini aktaran Yerlikaya "Yatırımlarımızı büyütüyoruz. 300 milyon dolar yatırımla 3 fabrika açacağız. Bunların ikisi genişletme ve yenileme biri de yeni yatırım olacak. Hedefimiz 2017'ye kadar kapasitemizi 1.5 katına çıkarmak" dedi. Ülkeye gelmek isteyen Türk yatırımcılara know-how desteği verdiklerini ifade eden Yerlikaya, son 5 yılda 1 milyar dolar yatırım yaptıklarını bunun yarısından fazlasının Türkiye'de gerçekleştirildiğini söyledi. Yerlikaya "Pakistan Türkiye'den sonra en büyük operasyonumuz" dedi.
Star

Yolsuzlukla Daha Çok Mücadele Şart
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 25 alanda yapısal dönüşüme ilişkin reform hazırladıklarını belirterek, "Eğer 2015 seçimlerini de şu andaki kamuoyu yoklamaları çerçevesinde güçlü bir destekle biz kazanabilirsek bu reform programını uygulayarak Türkiye'yi tekrar nispeten yüksek büyüme patikasına oturtabileceğiz" dedi. Şimşek, şöyle konuştu: "25 alana ilişkin 1.200'ün üzerinde reformdan bahsediyoruz. Bu alanlar Türkiye'nin katma değer zincirinin yukarı çıkması için, tasarruflarının artırılması için enerjide dışa bağımlılığını azaltması için, eğitimde kaliteyi artırması için yani beşeri sermayenin kalitesinin artırılması için gibi birçok alanı kapsıyor. Reformların bir kısmını seçimleri beklemeden uygulayabileceğimizi umut ediyorum." Sürdürülebilir büyümede kurumların kalitesinin de önemine işaret eden Şimşek, Avrupa Birliği sürecini yeniden canlandırdıklarını vurguladı. 34 faslın hemen hemen tamamında ilerleme kaydedildiğini söyleyen Şimşek, "Dünya ekonomik reformunun küresel rekabet endeksinde Türkiye bayağı hızlı şekilde ilerledi son yıllarda. 2005'te 117 ülke arasında 71'inci sıradayken bugün 144 ülke arasında 45'inci sıraya yükseldi. Bu iyi bir performans ama tabi daha katedeceğimiz mesafe var" dedi. Yolsuzluk algı endeksinde ise Türkiye'nin 2002 yılında 102 ülke arasında 65'inci sıradayken bugün 177 ülke arasında 53'üncü sırada yer aldığını belirten Şimşek, daha çok yolsuzlukla mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.
Vatan

Avrasya Tüneli'nin Üçte Biri Kazıldı
Kazlıçeşme ile Göztepe arası ulaşım süresini 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli son sürat ilerliyor. Tünelin İstanbul Boğazı'nın altındaki bölümünün yüzde 35'i tamamlanırken, kazılması gereken 2 bin 160 metrelik mesafe kaldı. Asya ve Avrupa'yı ilk defa deniz tabanının altından karayoluyla birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) projesinin çalışmaları yer altında ve yüzeyde devam ediyor. Toplam tünel uzunluğu 5 bin 400 metre olan projenin Boğazın altında kalan kısmı 3 bin 340 metreyi buluyor. Bağlantı yollarıyla toplamda 14 bin 600 metrelik uzunluğa sahip olacak Avrasya Tüneli Projesi'nin en derin noktası, İstanbul Boğazı'nın 106.4 metre derinliğinde yer alacak. Deniz altında 3 bin 340 metrelik bölümü bulunan Avrasya Tüneli'nin bin 180 metresi (yüzde 35) tamamlanırken tünelin deniz yüzeyi altında 2 bin 160 metrelik mesafesi daha kazılacak. Şantiyelerde çalışmalar 24 saat boyunca devam ediyor. Toplam 91 iş makinesi kullanılırken, projenin belkemiğini ise "Tırtıl" adı verilen 120 metre uzunluğundaki dev Tunnel Boring Machine (TBM) makinesinin çalışmaları oluşturuyor. Temeli 26 Şubat 2011'de atılan Avrasya Tüneli projesi için Türk- Güney Kore ortaklığınca 1.3 milyar dolar yatırım yapılacak.
Vatan

400 Milyon Lira Silindi Masrafsız Kredi Geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, borçlarını zamanında ödeyemeyen ve borcu Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından üstlenilen yaklaşık 91 bin esnaf ve sanatkarın önündeki tıkanıklığın, birliğin yaklaşık 15 gün önce aldığı bir kararla aşıldığını belirterek, "Toplam 860 milyon liralık borcun 400 milyon liralık faiz kısmı TESKOMB tarafından tamamen silindi" dedi. Avrupa Karşılıklı Garanti Kuruluşları Birliği'nin (AECM) Genel Kurulu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Canikli, birliğin bir yapılandırma imkanı sunduğunu, uygulamadan yaklaşık 230 bin kişinin yararlandığını dile getirdi. TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül ise esnaflara büyük yarar sağlayacak bir konu üzerinde çalıştıklarının da müjdesini verdi. Akgül, "Özellikle de sigorta konusunu bu işte ele alırsak, TESKOMB olarak bundan sonra tamamen masrafsız bir şekilde esnafımıza kredi vermeyi planlıyoruz. Esnaf ve sanatkara verilen kredide 10 yıl önce yüzde 20 masraf kesintisi vardı. Hükümetin yaptığı çalışmalarla bu oran yüzde 1,5'a kadar düştü. Bu yüzde 1,5'u da kaldırma niyetindeyiz" şeklinde konuştu. Üretenin değerli olduğunu vurgulayan Akgül, "Biz durursak hayat durur, o nedenle çalışmaya devam, üretmeye devam" diye konuştu.
Akşam

DÜNYA

Ikby: Kobani İçin Türkiye Ve Abd İle İrtibattayız
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'ndan IŞİD'in kuşatması altındaki Kobani için Ankara ve Washington'la irtibatta oldukları açıklaması geldi. Kürt Rudaw haber sitesine göre Barzani, "Coğrafi şartlardan dolayı imkanlar sınırlı olmasına rağmen, ABD ve Türkiye'yle Kobani'ye yardım etmek için irtibattayız" dedi. Barzani, 10 bin Kobanili'nin IKBY bölgesine geldiğini ve kamplara yerleştirildiklerini dile getirdi. Öte yandan, Barzani, bölgelerinin sorunlarının çözülmesi için Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin çabalarını destekleyeceğini vurguladı. ABD'den PYD ile temas kurduklarına dair üst üste açıklamalar gelirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile bu örgüt arasındaki ilişkiler de geçtiğimiz hafta yoğunluk kazanmıştı. IKBY parlamentosu 14 Ekim'de yaptığı toplantıda Suriyeli Kürtlerin bölgesi olarak tanımlanan Rojava'yı tanıma yasasını onaylamıştı. Aynı gün IKBY Başkanı Mesut Barzani başkanlığında Dohuk'ta yapılan toplantıya ise PYD dahil Rojava'daki örgütlerin çatı kuruluşu Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) ve Barzani'nin desteklediği Suriye Kürt Ulusal Konseyi (KUK) katılmıştı. Bu toplantının amacı IKBY ile özerkliğe yönelen Suriyeli Kürtler arasındaki anlaşmazlıkları gidermekti.
Hürriyet

Norveç'te Kadınlara Da Zorunlu Askerlik
Norveç parlamentosu kadınların da zorunlu askerlik yapmasını öngören yasayı oyladı. Yasanın onaylanması hâlinde, ülkedeki tüm erkekler için geçerli olan zorunlu askerlik kadınlar için de tüm şartları aynı şekilde geçerli olmak üzere uygulanacak. İlk olarak 2013'te öngörülen yasa, uzun süren görüşmelerinden sonra bu hafta Oslo'da 96 parlamenter tarafından oylandı. Sadece altı karşıt oyun verildiği yasa, ülkedeki kadın-erkek eşitliği açısından önemli bulunduğu, cinsiyetler arası eşitliğin orduya da yansıtılması gerektiği belirtilerek çoğunluk tarafından kabul edildi. Başbakan ve Savunma Bakanı'nın kadın olduğu Norveç'te, yasa onaylanması hâlinde, 2016 yazından itibaren yürürlüğe girecek. En küçüğü 1997 doğumlular olmak üzere 19 ila 44 yaş arasındaki sağlığı elverişli tüm kadınlar 19 aylığına orduda zorunlu hizmet yapacak. Kadınlar, zorunlu hizmet dışında, savaş zamanı erkeklerin sorumlu tutulduğu tüm tezkere kararlarının da kapsamına girecek. Avrupa dışında, kadınlar askerliğe yalnızca İsrail'de zorunlu tutuluyor.
Hürriyet

Katalonya'da Bağımsızlık Eylemi
İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşlarının (STK) çağrısıyla, bağımsızlık için "tekrar siyasi birlik" temalı, yüksek katılımlı gösteri düzenlendi. Barcelona'daki gösteriye 100 binden fazla kişi katıldı. Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium adlı STK'ların temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, Katalonya Başkanı Artur Mas'ın sunduğu alternatif halk oylaması önerisine destek verilirken, bundan daha önemli olarak "bağımsızlık için 3 ay sonra plebisit yapılması" talep edildi. ANC başkanı Carme Forcadell, Katalonya'da bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin birliklerini bozmamalarını ve 9 Kasım'da yapılacak alternatif halk oylamasından sonra, "Katalonya'nın geleceğine karar vermek ve tüm dünya karşısında özgür bir şekilde seçimini yapabilmesi için plebisit yapılmasını istediklerini" söyledi. Forcadell, "Katalonya başkanından erken seçim ilan etmesini, 3 ay sonra oy kullanmak istiyoruz"dedi.
Milliyet

'Bağdadi, İhvan Üyesi Değildi'
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, IŞİD'in halife ilan ettiği Ebubekir el- Bağdadi'nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'yla (İhvan) bağlantısı olmadığını duyurdu. Birliğin açıklamasında, medya organlarının Karadavi'nin açıklamasının belli bir kısmına yer verdiği, "İslam dünyasında ılımlı düşüncenin hakim olması gerektiği yönündeki açıklamalarını görmezden geldiği" belirtildi.
Star

'Pudıng Man' Açığa Çıktı
İsrail'debir grup, yaşanan savaşlar ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle "Berlin'e yerleşenler" adı altında göç kampanyası başlatmış, hükümetin "vergilerde artış yapmak ve savaş çıkarmaktan başka bir şey yapmadığını" ileri sürerek Almanya'ya göç için Facebook'ta sayfa açmıştı. Almanya'da eğitimin ücretsiz oluşu, Tel Aviv'deki konut fiyatlarının Berlin'dekine göre 3 kat daha fazla olması, Almanya'da yaşlılık aylığı ve işsizlik ödeneği gibi imkanların bulunmasını öven gruba liderlik eden kişinin kimliği açığa çıktı. Aşırı sağcı Yahudiler'in 'Soykırımı ne çabuk unuttunuz' diyerek eleştirdiği kişinin 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Naor Narkis olduğu açıklandı. Narkis, Berlin'den paylaştığı fotoğrafta İsrailliler'in çok sevdiği pudingin Almanya'da da olduğunu göstermiş, bu nedenle Puding Man olarak anılmaya başlanmıştı. İsrailli sağcı siyasetçiler ise grubu 'Bir puding için ülkesini satanlar' olarak nitelendiriyordu.
Vatan

Hendekli Önlem
YPG güçleri ile IŞİD arasındaki sokak savaşları sürerken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Kobani'deki IŞİD hedeflerine bomba yağdırıyor. Hava saldırılarıyla mevzi kaybeden terör örgütü, Kürt güçlerinin dış dünyayla bağlantısını kesmek için Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın olduğu bölgeye havan mermileriyle sadırıyor. Dün 4 havan mermisi sınıra yakın boş araziye düştü. 35 gündür sıcak gelişmelerin yaşandığı sınır hattı boyunca her türlü güvenlik önlemi alındı. Askeri personelin kullandığı araçlarla Şanlıurfa Akçakele'deki gümrük kapısının yanındaki sınır tellerinin önüne iki metre genişliğinde üç metre derinliğinde hendek kazıldı. Amaç yasadışı geçişleri ve kaçakçıları önlemek. Ayrıca bölgeye tank sevkıyatı da sürüyor. Irak Selahaddin'de de IŞİD'e karşı kapsamlı operasyon yapıldı. Aralarında örgütün 'şeriat yargıcı' Ebu Aişe'nin de bulunduğu 30 terörist öldürüldü. Öta yandan Lübnan, iç çatışmalardan kaçan Suriyelilere sınırlarını kapadı. Sosyal İşler Bakanı Raşid Derbas gerekçeyi şu sözlerle açıkladı: "Ülkemize kaldırabileceğimizden çok daha fazla mülteci girdi."
Akşam

Ab İle 2.3 Milyar Euroluk Cosme Anlaşması
Türkiye'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) İşletmeler ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı'na (COSME) katılımına ilişkin anlaşma, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın Brüksel ziyareti sırasında imzalandı. Programın 7 yıllık bütçesinin yaklaşık 2,3 milyar euro ve Avrupa 2020 Stratejisi'nin akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerinin gerçekleştirilmesinde büyük rol oynayan KOBİ'lere büyük imkanlar sağlayacak. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) koordinasyonunda yürütülecek program kapsamında ülkemizdeki işletmelerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi ve girişimciliğin teşvik edilmesi ile KOBİ'lerin kurulması ve büyümesi desteklenecek.
Akşam

POLİTİKA
Milli Yerli Özgün
Çözüm sürecini halka anlatmak için kurulan ve son toplantısını 26 Haziran 2013'te dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'la yapan 'Akil İnsanlar Heyeti' dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Heyete hitap eden Davutoğlu, "Çözüm sürecinin 3 karakterine dikkat çekmek istiyorum. Çözüm süreci millidir, yerlidir, özgündür. Bu toprakların en önemli projesidir" dedi. Toplantı öncesinde yaptığı 56 dakikalık konuşmasında, Akil İnsanlar Heyeti ile onlarca yıldır devam eden 'önemli meselenin' yanı sıra ortak vicdanı harekete geçirmeyi hedeflediklerini belirten Davutoğlu, özetle şunları söyledi: "Çok yoğun çabalar gösterdiniz. Size minnettarız. 26 Haziran'a kadar olan bölümde, 12 bin kilometrelik mesafe katedildi. 60 bin vatandaşımızla yüz yüze görüşmeler yaptınız. Çözüm süreci, bizim için bu toprakların en önemli projesidir. Sadece bu ülkenin projesi değil, başarılı olduğunda çevre ülkeler için de ilham kaynağı olacak önemli bir tarihi yol ve yöntem tespit etme meselesidir. 12 yıl içinde biz, ister buna Kürt sorunu deyin, ister terör sorunu deyin, hangi siyasi yaklaşımı benimserseniz benimseyin, bu meseleyi çözüme kavuşturabilmek için her yöntemi denedik. Oslo sürecini denedik. Bir komployla bütün o süreç dumura uğratıldı. 2009 yılında Habur'dan girişleri sağlayacak noktaya geldik. Yine son derece gereksiz bazı adımlarla o süreç de akamete uğratıldı. Bütün o tecrübelerden sonra şu sonuca ulaştık: Ne olacaksa bu topraklarda, bu toprakların insanları arasında olacak. Konuşulacak, müzakere, istişare edilecek ve hep beraber yerli, milli ve tamamiyle bu toprakların kaderine sahip çıkma hakkına sahip insanlar ve aydınlar, siyasiler arasında olacak. Hep dönüp, hükümetten ve devletten bir şeyler bekleyenler hangi tabuları nasıl yıktığımızı ve nasıl her türlü şeyi tartışarak demokratik ortamda bir netice elde etmeye çalıştığımızı görsünler. Kuşatıcılık, kapsayıcılık Bu özellik de önemli. Çünkü öyle bir noktaya getirilmek isteniyor ki 'çözüm süreci denilen şey bir örgütle devlet arasındaki müzakerelerden ibarettir.' Çözüm sürecinin muhatabı milletin ta kendisidir. 70 belediye başkanımızı Ankara'da ağırladım. Hepsi şunu söylediler: 'Çözüm süreci alanda öyle kullanıldı ki sanki bütün Kürtleri tek bir parti, tek bir eğilim temsil ediyor gibi.' Çözüm süreci sadece bir tarafı ikna etmeye dayalı bir süreç değildi. Böyle bir ikna borcumuz da yok onu da ifade etmek isterim. 4 Nisan 2013'te gerçekleşen toplantıda bütün silahlı unsurların Türkiye'yi terk edecekleri ifade edildi. Sizler de o aşk ve şevkle Anadolu'nun her bir yerine gittiniz, 'Merak etmeyin Türkiye'de yakında silahlı hiçbir unsur olmayacak' dediniz. Ne oldu haziranda raporu sunduğunuzda dahi çok az unsurun sembolik çekildiğini biz biliyorduk ama hiçbir zaman topluma deklare etmedik ki çözüm süreci zaafa uğramasın diye. Sonra deklere etmek zorunda kaldık. Planlandığı gibi PKK'nın silahlı unsurlarının ülke dışına çıkması gerçekleşseydi farklı bir ortam olurdu. Bu dönemde Tel Abyad IŞİD'in eline düşerken Sünni Araplar katledilirken HDP benimle ilgili verilen gensoruya destek verici konuşmalar yaptı. Bayırbucak'ta ve Çobanbey'de Türkmenler katledilirken IŞİD tarafından Rejim katliamını zaten mazur görüyorlar da IŞİD tarafından katledilirken sessiz kalındı. Biz Kobani'ye de sessiz kalmadık. Tarih, Türkiye'nin Kobani'ye neler yaptıklarını yazacak. Artık çözüm süreci yasal zeminiyle, Bakanlar Kurulu esasıyla, varılan mutabakatlarla büyük bir ivme kazanacak beklentisi içindeyken Kurban Bayramı'nın 3'üncü günü yağmanın, şiddetin, gaspın ve cinayetin her türlüsü yaşandı. Kimse 'Efendim biz şiddet çağrısı yapmadık, sokağa çıkın dedik' demesin. Sizinle irtibatlı olanların o gece ne tür mesajlar attıklarını biliyoruz. Hedef sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil, özellikle de sizlerle paylaşmak istiyorum hedef çözüm sürecinin bizzat kendisidir. Çözüm süreci kesinlikle kamu düzeninin alternatifi değildir. Bir süreç başarılı olacaksa kamu ve hukuk düzeni içerisinde başarılı olur. 'Kamu ve hukuk düzenini yok edelim, sonra oturup müzakere edelim' denirse orada iyi niyet aranmaz. Bütün valilerimize talimatlar verildi, kamu düzeni sağlanacak." Toplantıdan çıkan 78'liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, şunları söyledi: "Akil insanlar arasında Öcalan'ın görüşlerini kamuoyuna doğrudan açıklaması, aracıların aradan çıkması ve Öcalan'ın görüşlerinin süzgeçten geçirilmeden kamuoyuna açıklanması konusunda genel bir eğilim var. Yine Öcalan'ın sekreterya ile güçlendirilmesi ortamının ve sadece akillerle değil sivil toplumla, kendi arkadaşları ile hatta Kandil'le görüşmesinin koşullarının yaratılması eğilimi var. Hükümet'ten hayır olmaz yanıtını almadık. Dinlediler. Benim görebildiğim tavrı yumuşaktı. Tepkiyle karşılamadı."
Hürriyet
'Akiller 63 Boş İnsan'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya'da belediye başkanlarıyla tolantı yaptı ardından Kemer'de spor salonu açılışına katıldı. Bahçeli, buradaki konuşmasında Kobani'yle ilgili eylemlerde çıkan olaylara değinerek, şöyle konuştu: "Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere büyükşehirlerimizde de beklemediğimiz olaylarla karşı karşıyayız. Türkiye'de bir anarşizm, ayaklanma ve Türkiye'yi her yönüyle geriye götürebilecek davranışlar haince sergileniyor. Devletin bütün imkanlarının bugünkü siyasi iktidar tarafından kullanılarak, hiç kimseye ödün vermeden, kararlı bir şekilde bu eylemlerde bulunanların kökünün kazınması lazımdır. Bunlarda cesaret varsa, bunların gözü- gönlü Suriye topraklarındaysa, oralarda bir bağımsız devletçik kurma hevesinde olanlara destek vermeyi düşünüyorlarsa, İstanbul'u yakmanın ne manası var? Garibin yuvasını yıkmanın ne manası var? Kendinize güveniniz varsa gidin IŞİD'le mi boğuşacaksınız, kiminle boğuşacaksanız boğuşun. Ama Türkiye'yi rahat bırakın." Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun 'Akil İnsanlar'la yaptığı toplantı için şöyle dedi: "Akil insanlar toplantısı hiçbir sonuç vermemiştir. 63 boş insan yine meşgul olmak, oyalanmak için sayın Başbakan tarafından istismar edilmektedir. Daha önce Recep Tayyip Erdoğan da aynı toplantıyı yapıyordu. Bir sonuç vereceği yok. Bunlar oyalama taktikleridir. Türkiye'nin bunlara harcayacağı bir zamanı yok, bunlara da ihtiyacı yok." Bahçeli, erken seçime ilişkin soruya da, "Erken seçim yasal yönden meclisin alacağı bir kararla her zaman mümkündür. MHP olarak ister erken, ister zamanında olsun seçime hazırız" diye konuştu.
Vatan

'Öcalan'a Villa Tahsis Edecek Halimiz Yok'
Erdoğan, Afganistan'ın başkenti Kabil'e gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaretin ardından İstanbul'a dönüşünde uçakta gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan özetle şunları söyledi: Paralel Yapı ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlardan bir tanesi. Bu ayki MGK toplantımızda ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar gündemimizdeki yerini alacak. PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütü. Bir terör örgütüne bize dost olan, NATO'da beraber olduğumuz ABD'nin böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'Evet' ifadesini beklemesi yanlış olur. Böyle bir şeye 'evet' diyemeyiz. (Öcalan'ın şartlarında iyileştirme talebi) Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş olan bir insan var. Şartların iyileştirilmesine yönelik her şeyi bu devlet yaptı. 2 odası var bunun dışında televizyonu… Bunların hiçbirisi yoktu, bizim iktidarımız döneminde verdik. Daha ilerisi zaten olamaz. Herhalde kalkıp özel villa tahsis edilecek hal yok. Öcalan'a yönelik 'müzakereci' olması yönündeki talepler bunlar çok büyük tehlike, çok büyük yanlış. İncirlik'te bizden istenen ne? O henüz belli değil. Bunu gördüğümüz anda değerlendiririz. Bizim güvenlik birimleriyle otururuz bunları konuşuruz, uygun gördüğümüz bir şey varsa 'Evet' deriz. Ama uygun değilse 'Evet' dememiz mümkün değil. Güvenli bölge bir işgal hareketi değil ki güvenli bölge sadece kendi topraklarından kaçıp Türkiye'ye sığınan vatandaşa, Suriyeli vatandaşa kendi topraklarına dönme imkanını verme.
Akşam

Milli, Yerli, Özgün
Akillerle çözüm mesaisi Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Akil İnsanlar Heyeti ve bakanların katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Sürece yönelik açıklamada bulunan Davutoğlu şöyle konuştu: Son gelişmeler olmasaydı da zaten bu toplantı yapılacaktı. Kesinlikle bir araya gelişimiz konjonktürel bir gelişmenin sonucunda değil. Akil İnsanlar Heyeti'nin yaptığı temaslar karşılıksız kalmadı. Bunlar sadece sizlerin bölgelere yaptığı ziyaretler sonucu ortaya çıkan yazılı raporlarla, raflara kaldırılmadı. Çözüm süreci, bizim için bu toprakların en önemli projesi. Bu süreç millidir, yerlidir, özgündür. İster Kürt sorunu deyin, ister terör. 12 yılda çözüm için her yolu denedik. Bu, sadece bir tarafı iknaya dayalı süreç değildi. İkna borcumuz da yok. Sürecin muhatabı milletin ta kendisi. Bu şeylerden büyük zarar gören önemli bir kısmı Kürt, Arap da var Türkmen de Hepsi şunu söylüyor, 'Çözüm süreci alanda öyle kullanıldı ki sanki bütün Kürtleri tek bir parti, tek bir eğilim temsil ediyor gibi' Çözüm süreci Kobani meselesi yokken de vardı. Ondan önce başladı. O mesele çözülmese de devam edecek. Kobani eylemlerinde 'Silahlanıyoruz ve saldırıyoruz' şeklinde tweetler var. 'Bu gece herkes silahlansın ve şurayı bassın' diye iletiler var. Çözüm sürecinde verilen sözler tutulmadı. Mayıs ayında tüm silahlı unsurlar Türkiye'yi terk edecekti. Bu gerçekleşmiş olsaydı Kobani'ye, PYD'ye bakışımız farklı olurdu.
Akşam

SPOR

Trabzonspor Süper Lig'deki ilk 3 puanını Mersin İdman Yurdu karşısında Belkalem, Medjani ve Cardozo'nun kafa golleriyle kaptı: 3-1. Karşılaşmanın ilk yarısında Waris, iki net pozisyonda da kaleci Nihat'a takıldı. Golsüz geçilen ilk yarının ardından ağlar 54'te sarsıldı. Mehmet Ekici'nin kornerinde Belkalem kafayı vurdu, meşin yuvarlak filelerle buluştu. 58'de Vederson kızardı. 61'de Cardozo topu direğe nişanladı. Futacs 69. dakikada penaltıyı kullandı, kaleci Fatih topu çıkarsa da Oktay tamamladı: 1-1. Yine Ekici'nin kornerinde 79'da bu kez gol, Medjani'nin kafa vuruşundan geldi: 2-1. Cardozo perdeyi yine kafa golüyle kapattı: 3-1
Hürriyet

Banvit, Galatasaray Liv Hospital'ı Bandırma'da 69-67 yenmeyi başardı, Pınar Karşıyaka yenilgisiyle başladığı ligde ilk galibiyetini aldı. Galatasaray, ilk dakikalarda savunmada etkili olup, 6. dakikayı 14-10 önde geçse de, rakibin zayıf karnı olan boyalı alanı iyi kullanmaya başlayan Banvit, çeyrek sonunda 18-16 öne geçmeyi başardı. Boyalı alan üstünlüğü, Galatasaray'ın hücumda aksaması ve forvetlerden katkı alamaması, özellikle Jawai oyundayken, Banvit'in boyalı alana soktuğu her toptan sonuç alması, farkın ev sahibi lehine 10 sayıya kadar çıkmasını (35-25) sağladı, ilk yarı 36-28 tamamlandı. İkinci yarıda 12 sayılık farkı da yakalayan Banvit karşısında Furkan boyalı alanı toparladı. Milli oyuncu hem ribauntlar, hem de savunmasıyla takımını ayakta tutarken, Arroyo ve Micov'dan gelen sayılar Galatasaray'ı 49-48 öne taşıdı. Ancak Erkan ile bir kez daha öne geçen Banvit, son periyoda 53-49 galip girmeyi başardı. Savunmasıyla ayakta kalan Galatasaray'da formsuz oyunculara 2. yarıda şans verilmedi. Buna rağmen sarı-kırmızılılar son dakikaya 62-62 girdi. Banvit, sonra 3 sayı öne geçse de, Sinan'ın üçlüğüyle 2 saniye kala skor dengelendi. Veremeenko son saniyedeki takip smacıyla takımını galibiyete taşıdı.
Milliyet

İnönü Arena yapımda olduğu için Sivasspor'u, Ankara'da ağırlayan Beşiktaş'ta 3-2'lik galibiyet sonrası Siyah-Beyazlı takımın en çok tartışılan ismi Gökhan Töre ön plana çıktı. Yıldız futbolcu uzunca bir süredir futbol gündemini meşgul ediyordu. Gökhan'ın, A Milli Takım'dan arkadaşları Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak'a silah gösterdiği ortaya çıkmış; hatta bir gece kulübünde Beşiktaşlı futbolcunun, Çalhanoğlu'nun ağzına silah dayadığı söylentileri de gündemden düşmemişti. Bu durum geçtiğimiz haftalarda A Milli Takım'ın gündemini de oldukça meşgul etmiş ancak Teknik Direktör Fatih Terim; Gökhan Töre'yi kadroya almıştı. Dün akşamki Sivasspor karşılaşması; yıldız futbolcu için büyük moral oldu. Maç boyunca iyi bir oyun sergileyen ve Olcay Şahan'ın attığı golün başlangıcını çok iyi organize eden Gökhan Töre'ye takım arkadaşları sahip çıktı. 3-2'lik galibiyet sonunda Beşiktaşlı futbolcular, çok gergin günler geçiren Gökhan'ı omuzlara aldı ve taraftarlara da alkışlattı. Morallendiği gözlenen yıldıza takım arkadaşı Olcay Şahan da destek çıktı. Gökhan Töre'yi can-ı gönülden tebrik ettiğini ifade eden Olcay, "Son günlerde sağdan-soldan yediği laflardan sonra bugün çok iyi bir performans sergiledi. Kendisini tebrik ediyorum" ifadesini kullandı. Gökhan Töre bu sezon Süper Lig'de 6 maçta toplam 531 dakika forma giydi. Her maça ilk 11'de başlayan yıldız futbolcu, hiç golle tanışamazken bir kez sarı kart gördü. Gökhan bu sezonki tek golünü Beşiktaş'ın, 1-1 berabere kaldığı Asteras maçında attı.
Star

Yıllardır Beşiktaş'ın hakemlerden çektiği bilinmiyormuş gibi, Eskişehir maçında Mori'nin golü verilmeyince, Balıkesir maçında da Sercan'ı düşüren Ersan atılmayınca dalga geçer gibi hakemlerin siyah-beyazlılara çalıştığı gündem olmuştu Dün 2. golde Demba Ba topu eliyle kontrol etti. Ama ilk yarıda penaltısı verilmedi, Cicinho da ikinci sarıdan atılması gerekirken kırmızıyı görmedi. 'BA'kalım bu kez ne konuşulacak! Bıraktığı yerden başladı Beşiktaş. Yani gol kaçırmaya devam ederek. 9'da Serdar ortaladı, Ümit eliyle kesti topu, Mete Kalkavan 'devam' dedi. 18'de yine kesti Serdar, bu kez Olcay vuramadı. 1 dakika sonra Gökhan doldurdu, Ba auta yolladı. 20'DE ilk şutunu attı Sivas. Utaka ceza sahası dışından plase yaptı, top Tolga'da kaldı. 21'de Motta'yla geldi Kartal, topa dokunamayan Gökhan'dı. 26'da Veli'nin 'pis burun' şutu direkten dönerken 33'te de Ersan'ın kafası dışarı gitti. ÇOK üstündü Beşiktaş ama düelloda perdeyi Sivas açtı. Cicinho'nun yerden 18'in çaprazına doğru kullandığı kornerde Da Costa gelişine vurdu, top Motta'ya çarpıp ağlara gitti: 0-1. 45+2'DE Gökhan'ın frikiğini kurtaran kaleci Ertuğrul, 48'de de önce Ba'nın serbest vuruşunu çıkardı, devamında Ersan'ın kafasını Ancak 10 dakika sonra çaresiz kaldı. Töre sağdan kesti, Ba sağ çatala yolladı topu: 1-1. 2 dakika sonra Serdar'ın ortasına kafayı vuran ancak Ertuğrul'a takılan Ba, 66'da ise Motta'nın asistini alıp yine sağ çatala astı: 2-1. SONRA geri yaslandı Beşiktaş. Kontrol Sivas'a geçti. 71'de Cicinho'nun kornerinde Hakan karambolden beraberliği çıkardı: 2-2. Ama 78'de Ba yine iş başındaydı. Topuğuyla ara pası verdi, Olcay da ona selam verircesine yine sağ 90'dan golü yaptı: 3-2.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme