23 Ekim 2014 Perşembe

23.10.2014 Genel Gündem


GÜNDEM

Soruşturulsun  
Hrant Dink cinayeti davasında, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nin haklarındaki takipsizlik kararını kaldırdığı 9 kamu görevlisi ile ilgili Adalet Bakanlığı, savcılığın 'kanun yararına bozma' talebini kabul etmedi. Böylece dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Vali Yardımcısı Ergun Güngör'ün de aralarında bulunduğu 9 ismin soruşturulmasının önü açılmış oldu. Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink davasında kamu görevlileri yönünden yıllar önce tıkanan yargılama yolunu yeniden açmıştı. AİHM'nin 3.5 yıl önceki Dink-Türkiye kararını dayanak alan karar, Bölge İdare Mahkemesi ve valiliğin yargılama iznini defalarca reddettiği 3'ü Emniyet Müdürü, 1'i Vali Yardımcısı 9 kamu görevlisi hakkındaki takipsizlik kararını kaldırdı. Bu kararla, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, yardımcısı Bülent Köksal, Trabzon Emniyeti'nin "Hrant Dink hedef alındı" istihbaratının gereğini yerine getirmeyen ve istihbarat yapmış gibi evrak düzenleyen 6 istihbaratçıyı ve Dink'i makamında tehdit ettiği öne sürülen eski Vali Yardımcısı Ergun Güngör hakkında yargı yolu açıldı. Savcılığın bu karara 'Kanun yararına' diye yaptığı itiraz, Adalet Bakanlığı'ndan geri dönünce kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması kesinleşti. 
Hürriyet 

Sekretarya İmralı'da Kalacak  
Abdullah Öcalan'ın, başladığını açıkladığı "Demokratik Müzakere" aşamasının önemli başlıklarından "Sekretarya" sisteminde, HDP'nin mevcut İmralı heyetine ek olarak eski DEP milletvekili Hatip Dicle de yer alacak. Dicle'nin yanı sıra bir kadın siyasetçinin de heyette yer alması bekleniyor. Dicle, 1994-2004 yılları arasında Leyla Zana, Orhan Doğan ve Selim Sadak ile birlikte hapis yatmış; 2009-2014 yılları arasında da KCK yöneticisi olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanmıştı. Tahliyesinin ardından DTK Eşbaşkanlığına seçilmişti. Dicle, 1993 Ateşkes Süreci'nde de Öcalan ile dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasındaki dolaylı iletişimin aracılarından biriydi. Dicle'nin yanı sıra bir kadın siyasetçinin de yer alacağı sekretarya, aralarında "eğitim, kadın, ekonomi, güvenlik, faili meçhuller" başlıklarının da olduğu 9 başlık çerçevesinde Öcalan'la birlikte çalışacak. Sekretarya, devlet heyetiyle yürütülecek müzakerelerde de masada yer alacak. Haftada 3-4 gününü İmralı'da geçirmesi beklenen Sekretarya, cezaevi olarak kullanılmayan kısımdaki binalarda kalacak. Öcalan'ın doğrudan Kandil'le temas kurmasının da gündemde olduğu süreç kapsamında "3'üncü göz" olarak adlandırılan İzleme Kurulu da İmralı'ya gidecek. Süreç Kamu Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek. 
Hürriyet 

Bingöl'de Kanlı Oyun!  
Kobani için yapılan eylemler sırasında bazı Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyelerinin öldürülmesinin ardından dün de Bingöl'de salıdrı oldu. Karlıova ilçesinin Kale Mahallesi'ndeki evinden çıkan Hüda Par üyesi 35 yaşındaki Fethi Yalçın'a, saat 08.30'da yanına yaklaşan bir araç içerisinden ateş açıldı. Yalçın olay yerinde yaşamını yitirirken, araç hızla uzaklaştı. Vatandaşların haber vermesi üzerine gelen güvenlik güçleri, olay yerinde inceleme yaptı. Yalçın'ın cesedi, Karlıova Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Polis ilçede giriş- çıkışları kontrol altına alırken, saldırganların içinde bulunduğu aracın bulunması ve saldırganların yakalanması amacıyla çalışma başlattı. Görgü tanıklarının iddialarına göre, saldırı beyaz renkli bir araç içerisinden uzun namlulu silahlarla gerçekleştirildi. Bingöl'de geçtiğimiz günlerde de PKK'lılarca silahlı saldırıya uğrayan Hüda-Par Karlıova teşkilatı üyesi Cengiz Tiryaki yaralanmış, hastanede hayatını kaybetmişti. Kobani eylemleri sırasında da Diyarbakır'da 4 Hüda- Parlı öldürülmüştü. Fethi Yalçın'ın hayatını kaybetmesi üzerine basın açıklaması yapan Hüda-Par Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, şu ifadeleri kullandı: "Daha önce de PKK'lı çeteler tarafından bu kardeşimiz tehdit almıştı. Tehdit sebebi, Hüda- Par'lı olması, sakallı olması, Müslüman olması yeterliydi onlar için. Bütün kardeşlerimize çağrıda bulunuyoruz, herkes kendi güvenliğini alsın, kendi nefsi müdafaasını yapsın. Dinimiz bize saldıranlara karşılık kendini müdafaa hakkı veriyor. Bize eğer yaşam hakkı tanınmazsa, bize eğer siyaset yapma hakkı tanınmazsa, bizde bu saldırganlara onların anladığı dilde cevap vermeye çalışacağız." Hüda-Parlı Tasalı, HDP'li milletvekillerini de "PKK'lılarla kol kola silahlı çetelerle birlikte" olmakla suçladı. 
Vatan 

PKK 10 Kişiyi Kaçırıp Bıraktı  
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (DEDAŞ) 10 personeli kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı. Silvanın Gürpınar Köyü, Dönenkaya Mezrası'na bugün giden DEDAŞ'in Silvan İlçe Şeşiği'nde görevli 10 kişilik kayıp kaçak ekibinin içinde bulunduğu aracın önü, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kesildi. Ellerinde silah bulunan kişiler 10 kişiyi yanlarına alarak bölgeden ayrılırken, aracı bıraktı. Olayın duyulmasının ardından kaçırılan 10 kişiyi kurtarmak için bölgede güvenlik güçleri tarafından operasyon başlatıldı. 10 DEDAŞ işçi akşam saatlerinde Diyarbakır'ın Hazro İlçesi kırsal alanında serbest bırakıldı. 
Vatan 

Jandarmaya 'Kozmik' Üniforma  
İç güvenlik reform paketinin ardından gözler atılacak adımlara odaklandı. Jandarmanın, atama ve sicil bilgilerinin doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanma kararına paralel olarak, kıyafetleri de özgün hale gelecek. Bakanlık, kıyafetlerin tasarımı için ise modacı Faruk Saraç'la el sıkıştı. Modern çizgiler taşıyacak kıyafetler için "Kısa sürede lansman yapacağız" diyen Saraç, detay vermedi. Jandarmada sivilleşme atağıyla birlikte lacivert tonda üniformanın ön plana çıkacağı belirtiliyor. 'Kozmik' renk olarak kabul edilen lacivert, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeliyor. 
Akşam 

EKONOMİ  
Gram Altın 89, 6579 89, 8063                     
ABD Doları 2, 2452 2, 2481
Euro 2, 8412 2, 8453
İngiliz Sterlini 3, 6069 3, 6114

Altında Kredi Kartına 4 Taksit  
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) altın alımında kredi kartına 4 taksit yapılabilme imkanı veren kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Taksit uygulamasının kaldırılmasıyla satışları yüzde 30-45 gerileyen kuyumculuk sektörü dört taksit ile yüzde 10-20 arasında satışlarda artış bekliyor. TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi ve Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş kararı "Bu kanunla, bir nebze olsun sektörün sıkıntısının giderildiğini düşünüyoruz" diye karşılarken İstanbul Kuyumcular Odası da yeni düzenlemenin sektöre hareketlilik getireceğini belirtti. Altınbaş yazılı açıklamasında, 31 Aralık 2013 tarihinde yayınlanmasıyla başlayan sürecin, kuyumculuk ve mücevherat sektöründe yüzde 30'lara varan bir daralmayı da beraberinde getirdiğini belirterek "Kuyumculuk sektörünün en önemli satış kanalı kredi kartı. Bu oran yüzde 75 civarında ve taksitlidir. Perakende için önemli dönemlerden biri olan Sevgililer Günü, Anneler Günü, evlilik sezonu ciroları yeni karar nedeniyle ciddi oranlarda düştü. Kredi kartı taksit imkanının serbest olduğu diğer sektörlerle rekabetimiz da engellendi" dedi. Altınbaş, 5 bin üretici ve 35 bin perakende satış mağazasının faaliyet gösterdiği sektörün, yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağladığına işaret ederek, sektörün istihdamda da Türkiye'nin yüzünü güldürecek bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. 
Hürriyet 

Sorunumuz İnovasyon  
Türkiye'nin ihracatının sadece yüzde 3.7'si yüksek teknolojiye dayalı üretimden oluşuyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oran ileri teknolojide yüzde 19.8, orta nitelikte teknolojide ise yüzde 41.1. Fark büyük. Dünyada yeni bir ekonomik daralma sürecine girerken bu durum Türkiye için alarm niteliğinde. Bu nedenle 2023 için konulan hedeflere ulaşmak için kilit sözcük inovasyon. Hükümetin hedefi de bu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin ana sorununu cari açık değil inovasyon açığı olarak tanımlıyor ve bunun için iki yıldan beri İnovasyon Haftası düzenliyor. Bu toplantılara katılamayan işadamlarının talebi ile toplantılar bu yıl Anadolu'ya da açıldı. İzmir'den sonra ikinci toplantı dün Ankara'da gerçekleşti. Büyükekşi ile toplantı sonrası hem inovasyon süreci hem de güncel konulara ilişkin sohbet ettik. Büyükekşi, rekabetçiliğin gittikçe arttığı dünya pazarında, şirket, sektör, bölge hatta devletlerin; inovatif olmak zorunda olduğuna dikkat çekiyor. "İnovasyon, kurumların yaşam kaynağı. Şirketlerin sağlığı ve geleceği için can suyu. Türkiye'de de inovasyon konusunda artan bir farkındalık var. Bunda ihracatçılarımızın çok büyük payı var" diyor. İnovasyon konusunda yarattıkları farkındalığın etkilerini ise şöyle anlatıyor. "Türkiye dünya inovasyon liginde, 142 ülke arasında 2012 yılında 74'üncü sıradayken; 2014 yılında 54'üncü sıraya yükseldi. 20 sıra ilerleme oldu 2012 itibariyle. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmak yeni ekonomiye odaklanmakla mümkün. Apple bir şey keşfetmedi ekosistem sayesinde tüketicinin ihtiyaçlarını gördü, ona göre uygulama yaptı. Bu ekosistem bizde yok. Türkiye'nin de bu ekosistemi kurması lazım. Eğitim sistemini ona göre düzenlememiz lazım." 
Hürriyet 

Türkiye Yeniden Atılım Yapabilecek Güçte  
Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Srikant Seshadri, "Türkiye, 2001 krizini izleyen yıllarda gösterdiği olağanüstü kazanımlarını yineleyerek bir kez daha beklentilerin üzerine çıkabilir. Şimdi Türkiye için yeni bir atılım yapma zamanı" dedi. Türkiye'de ağustos ayında göreve başlamasının ardından ilk açıklamalarını yapan Seshadri, Türkiye'nin dünyanın birçok yerinde hem hayranlık hem de gıptayla bakılan değerlerin olağanüstü bileşiminin bahşedildiği bir ülke olduğunu, büyük ve dinamik ekonomisi, demografik avantajları ve girişimci kültürüyle uzun vadede parlak bir geleceğe sahip bulunduğunu anlattı. Ekonominin 2001 krizinden bu yana geçirdiği çarpıcı dönüşümün sadece ülkenin sahip olduğu bu büyük değerlerin varlığını teyit etmekle kalmadığını dile getiren Seshadri, aynı zamanda ekonomideki ilk yapısal reform dalgasından kamu finansmanındaki iyileşmeye, bankacılık sektörünün yeniden inşasına ve yine en az bunlar kadar önem arz eden kayda değer bir süreye yayılan daha düşük enflasyona kadar politikaların ne denli doğru teşhis edildiğini, sıralandığını ve uygulandığını da gösterdiğini kaydetti. Seshadri, yüzde 3-3.5 gibi düşük büyüme sınırından çıkmak için tasarruşarın artırılması gerektiğine işaret ettiği konuşmasında, 1 Aralık'ta IMF İcra Direktörleri Kurulu'nda göreve başlayacak olan İbrahim Çanakçı ile Türkiye'nin kendisini daha iyi anlatma fırsatı bulacağını vurguladı. 
Türkiye 

Sürdürülebilir Büyüme Bilim Ve Teknoloji İle Olur  
TÜSİAD, matematik, teknoloji ve mühendislik eğitiminin önemine işaret etmek üzere bir zirve düzenledi. STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics / Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) adlı zirvenin açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, teknolojik gelişmenin, ekonomide bilginin ağırlığının artmasında, hem mikro planda bireylerin hayatını, hem de makro planda ülkelerin ekonomik performansını çok yakından etkilediğini belirtti. İnsana yatırım yapan, bilim ve teknoloji üreten ülkelerin ekonomik büyümelerini de sürdürülebilir hale getirmeyi başardıklarına dikkat çeken Dinçer, şunları söyledi: "Ama yeterli değil. STEM insan gücünü, ülkemizde tutabilmek, ülkemize katkısını maksimize etmek için uygun ortamı da sağlamamız gerekiyor. Kıymetli bilim insanlarımızın ülkemiz üniversite ve araştırma merkezlerinde araştırmalarını yapabilmesi için onlara en iyi imkânları ve özgürlüğü sunabiliyor muyuz? Araştırma-geliştirmeye yatırım yapan firmaların sayısının artması ve tabana yayılmasında hızımız yeterli mi? Bilimsel bilginin ekonomiye yansıması için şart olan üniversite-sanayi işbirliğinde zincirleri ne zaman tam anlamıyla kırabileceğiz? STEM'de yetişmiş kaynağımızın ülkemizin kalkınmasına hizmet edebilmesi için bilim üreten ve iş üreten kurumlarımızın da üzerine düşen sorumluluklardır." 
Türkiye 

Yeni Türkiye'nin Bayrağını Taşıyanlar İşbirliğine Gitti  
Türk Hava Yolları (THY), internet sistemine sahip olan uçaklarında canlı haber hizmeti vermek amacıyla Anadolu Ajansı (AA) ile bir anlaşma yaptı. Artık THY yolcuları, gündemi havada iken de takip edebilecek. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün katıldığı imza töreninde, iki önemli kurumun ortaklığının önemine vurgu yapıldı. Küreselleşen dünyada anlık haber akışının önemli olduğunu belirten Topçu, ajans haberlerinin THY yolcularına eş zamanlı olarak duyurulmasının THY'nin hizmet kalitesine katkı sağlayacağını kaydetti. AA ile yapılan anlaşmanın müşterilerine verdikleri hizmetleri çeşitlendirmenin bir parçası olduğunu belirten Topçu "Bu sistem 15 geniş gövdeli uçağımızda hizmet verecek. Bu rakam 2015 yılı sonuna kadar 29'a çıkacak. Hizmet kalitesini kapı girişinden, ulaşılan havalimanının çıkış kapısına kadar yapılan hizmet olarak görüyoruz. Anlık haberi yolcularımıza ulaştıracağız" dedi. Türkiye'nin bayrak taşıyan iki kurumunun güçlerini birleştirerek yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Kemal Öztürk ise "THY'nin uluslararası uçuşlarında yolcularına sunduğu hizmetler arasındaki yazılı ve fotoğraf destekli haberler bizim tarafımızdan Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanacak. Bu haberler AA'da oluşturulduktan sonra THY sunucularına aktarılacak. THY sunucularından uyduya, oradan da havadaki uçağa aktarılacak. Aynı zamanda THY'nin internet hizmetinden faydalanan yolcular web sitemize girerek 8 ayrı dilde haberleri anlık olarak okuyabilecek" dedi. AA Genel Müdürü yapılan anlaşmayı da 'Türkiye'nin bayrak taşıyan iki kurumunun işbirliği' olarak tanımladı. 
Star 

BDDK, Tüketici İçin Şikayet Üssü Kuruyor  
Milyonlarca vatandaşın gereksiz ödediği ücret ve komisyonları kaldıran Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketici için yeni bir uygulama daha başlatıyor. Bankaların çağrı merkezlerine (Call-Center) ulaşmakta güçlük çeken ve şikayetlerine geri dönüş almakta zorlananlar için BDDK iletişim merkezi uygulaması başlatıyor. Alt yapısı hazırlanan call-center düzenlemesi kasım ayı ortasında başlıyor. Alınan bilgilere göre iletişim merkezi ihalesini Türkiye'de bu alanda hizmet veren deneyimli bir firma aldı. 20 kişiden oluşan çağrı merkezi ekibi tüketicilerin bankalarla ilgili şikayetlerini direkt olarak BDDK'ya iletecek. Tüketici İlişkileri Dairesi ise 10 kişilik ekiple şikayetleri sonuçlandıracak. Her yıl 3.3 milyondan fazla kişinin şikayet ettiği bankalar için şikayet raporları düzenlenecek. Raporlar doğrultusunda tüketicinin şikayeti çözüme kavuşurken, vatandaşı mağdur eden bankalara ise cezai yaptırım uygulanacak. Çağrı merkezinin devreye alması ile birlikte vatandaşın şikayet için kapısını çaldığı ancak ulaşmakta ve işlemlerini yaptırmakta zorlandığı bankaların call-center'ların yeni dönemde daha aktif çalışabileceği ifade ediliyor. 
Star 

Alman Praktiker'den Türkiye'ye Pratik Dönüş  
Alman yapı marketi devi Praktiker'in Türkiye'deki isim haklarını, Hollanda merkezli Practical Retail Holding BV satın aldı. Praktiker yenilenen konseptiyle yapı marketi ve ev geliştirme mağazalarını şehrin içine getiriyor. Praktiker, artık Türkiye'de iki farklı mağaza konseptiyle bulunacak. 300-1000 metrekare arasında büyüklüğe sahip 'Praktiker Pratik' adıyla yeni bir konsept yaratan Praktiker, 1000 metrekare üzeri metrekarelerde ise 'Praktiker' mağazalarıyla faaliyet gösterecek. 2015 yılında 30 mağaza açmayı planlayan Praktiker, orta vadede 100 mağazaya ulaşmayı hedeşiyor. Practical Retail Holding BV şirketinin Başkanı Benjamin Schaller Steiner, Türkiye'de Praktiker Pratik ile yapı marketi ve ev geliştirme sektörüne yeni bir iş modeli sunduklarını belirterek, "Praktiker, Almanya işas ettikten sonra diğer ülkelerde yer alan mağazalarını ve şirketlerini satmak üzere karar aldı. Biz de Türkiye'deki isim haklarını Uygulama Yapı Marketleri A.Ş. olarak satın aldık. Halen ABD'de gıda perakendesi alanında yatırımlarımız bulunuyor. Türkiye'de kalıcı yatırım yapmak ve sürdürülebilir şekilde büyümek amacıyla bulunuyoruz" dedi. 
Vatan 

Yerli Oto Elektrikli Olacak  
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin yerli otomobil üretmesine ilişkin, "Türkiye içten yanmalı motor teknolojisinde treni kaçırdı. Burada bir rekabet görmüyoruz. Yeni bir fırsat penceresi var, o da elektrikli otomobil" dedi. Işık, Almanya ziyareti kapsamında Frankfurt'ta Türk işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Burada konuşan Işık, davetlilerin sorularını da yanıtladı. Yerli otomobil üretimine ilişkin soruya cevap veren Işık, Türkiye'de yerli otomobil konusunda önemli bir çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Türkiye içten yanmalı motor teknolojisinde treni kaçırdı, onu söyleyeyim önce. Burada bir rekabet görmüyoruz. Yeni bir fırsat penceresi var, o da elektrikli otomobil. Burada da elektrikli araca geçişle ilgili bir sürece ihtiyaç var. Yerli bir markanın oluşturulmasının gayreti içindeyiz. Yakında somut adımlar da atacağız." 
Akşam 

SİYASET/POLİTİKA

Haram Kazanç Ahlaksızlık  
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Peygamber Efendimize birisi bir hediye getirmiş, başka birisi de 'Sen Allah'ın resulü olduğun için bu hediye geliyor' demiş. Peygamber Efendimiz de o hediyeyi kabul etmemiş. Bugüne gelirsek, adam bir yerden imar geçeceğini öğreniyor. Gidip oradan arsa alıyor ve zenginleşiyor. Bu haram kazanç, ahlaksızlıktır. Hele ki, bu kişi imar geçeceğini siyasetçiden ya da belediyedeki tanıdıkları vasıtasıyla öğreniyorsa, bu siyasetçinin görevini kötüye kullanmasıdır" dedi. Orta Anadolu ve Ege milletvekilleriyle bir araya geldiği toplantılarda Davutoğlu, özetle şunları söyledi: "ABD, Suriye'de, Irak'ta insanlar ölürken bir şey yapmadı, birden Kobani konusuna dahil oldu. Kobani konusunda Türkiye çok hassas bir denge politikası yürütüyor. Aslında bu konuda çok rahat değiliz; çünkü Kobani konusunda işi kim bitirirse; PKK bitirirse PKK, PYD bitirirse PYD kahraman olacak. Biz kimseyi kahraman yapmak istemiyoruz. Biz ÖSO'nun desteklenmesini istedik ama ABD buna yanaşmadı, PYD'ye destek verdi. Biz bu işleri PYD ve PKK'ya teslim etmek istemiyoruz. Kobani eylemlerinde 2000 kişi gözaltına alındı. 500 civarında kişi tutuklandı. Patnos ve Doğu Beyazıt'ta yakıp yıktılar. Doğu Beyazıt'taki hâkim tutuklama kararı verirken, Patnos'taki serbest bıraktı. Birçok yerde Paralel Yapı uzantısı olan hâkim ve savcılar, adeta yakıp yıkmaları için bunları serbest bıraktılar. Bunların tutuklu kalması lazım ki gözdağı olsun. 
Hürriyet

'YPG Terör Örgütü Değil'  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin Meclis grubu toplantısındaki konuşmasından sonra İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü öğrencileriyle bir araya geldi. Daha önce Kobani'deki halkın kurtarılması için yeni bir tezkere çıkarılması önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, öğrencilerle sohbetinde de Suriye'de PKK ile bağlantılı kurulmuş olan PYD'nin silahlı kanadı YPG ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, bir öğrencinin 'Hükümet Kobane'ye peşmerge geçişine izin verdi. Yine dün ABD, YPG'yi terör örgütü olarak görmediklerimi açıkladı. Financial Times'ın Türkiye'nin Kobene'de u dönüşü yorumuna yol açan bu gelişmeyi siz parti olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bizim için YPG terör örgütü değildir. Şimdi bir kere terör örgütü olarak sivillere genç, yaşlı, kadın, erkek demeden öldüren örgütlenmelere biz 'terör örgütü' diyoruz. PKK bu bağlamda terör örgütüydü, çünkü genç, yaşlı, kadın, erkek demeden katletti. Ancak YPG'nin şu ana kadar Türkiye'ye veya kendi halkına yönelik böyle bir uygulaması olmadı. Olursa tabii ona da karşı çıkarız. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur." 
Vatan

Teklifi Obama'ya Zaten Ben Yaptım  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya ve Estonya'ya ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi. Ziyaretiyle ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına şu yanıtları verdi: (Kobani'ye peşmergelerin geçişi) Sayın Obama'yla yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. 'Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler, bizim için kabul edilemez'. Bunu söylemiştik. Burada atılacak adım bir Özgür Suriye Ordusu ile işbirliği burada bizim açımızdan kabul edilebilir, iki peşmergeyle böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Kendilerinin de yaklaşım tarzı, burada süreç itibarıyla bir daralma söz konusu. Özellikle Kobani'de artık 2 gün dayanabilecek güçleri var. Bunları açıklamak zorundayım. (ABD'nin havadan silah yardımı) Yanlış olduğu ortaya çıktı. C-130'lardan attıkları o silahlar, belki bir kısmı PYD'nin eline geçti ama bir kısmı da kimin eline geçti? IŞİD'in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Bütün o sandıkların hepsini açarak gösteriyorlar. Şimdi kime burada nasıl destek verildiği çok, net ortaya çıkıyor. 'Tamamı onların eline gitmedi. Bir kısmı onların eline gitti' demek doğru bir şey mi? Böyle bir yorum olamaz. Bunların çok daha akılcı, çok daha netice alıcı yolu varken, böyle, işte biz 'dostlar alışverişte görsün' mantığıyla böyle bir hareket, böyle bir hassas konuda yapılamaz. İki gün geçti, üçüncü dördüncü gündeyiz. Kobani düşmedi, kaldı ki Kobani, kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum. Çünkü Kobani'de zaten sivil kalmadı. 200 bin insan ülkemize geçti, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Kobani'de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce 'evet' demediler şimdi son anda kısmen 'evet' dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine 'yardımcı olacağımızı' söyledik. 
Akşam

DÜNYA  

Kanada'da Şok Saldırı  
Kanada Parlamentosu'nda Başbakan Stephen Herper lideri olduğu Muhafazakâr Parti'den milletvekilleriyle toplantı halindeyken kapısının önünde silahlar patladı. Dün Parlamento Binası yakınındaki, Ulusal Savaş Anıtı'nda nöbet tutan bir asker silahlı saldırıda yaşamını yitirirken, tanıklar silahlı bir saldırganın da parlamento binası içine girmesinin ardından 'en az 30 el' ateş edildiğini belirtiyorlar. Parlamentoya giren silahlı saldırgan öldürülürken, Ottawa polisi sözcüsü Chuck Benoit, "Saldırıya iki ya da üç silahlı saldırganın katıldığı düşünülüyor" dedi. Maliye Bakanı Tony Clement çatışma seslerinin Herper'in toplantı yaptığı odanın hemen dışından geldiğini söyledi. Herper'in daha sonra güvenli bir bölgeye götürüldüğü belirtilirken, polis parlamento binasının bulunduğu alanı kapattı. 
Hürriyet 

'Mescid-İ Aksa Havra İçin Bölünecek' İddiası  
İsrail'in Mescid-i Aksa'yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye bölerek, bir kısmını havraya dönüştürmek istediği iddia edildi. Bu konuda İsrail meclisi Knesset'in teklifi oylayacağı öne sürülüyor. İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman ise, haberleri Twitter hesabından yalanladı. Daha önce Likud'tan Miri Regev ile birlikte teklifi hazırlayan İşçi Partili Hilik Bar imzasını geri çekmişti. Bar'ın imzayı geri çekmesine sebep olarak da partisinin talebini göstermişti. Önergenin önümüzdeki ay Knesset'in gündemine geleceği tahmin edilirken Ürdün, 'bu bizim kırmızı çizgimizdir' diyerek Tel Aviv yönetimini uyardı. 
Türkiye 

Esad'dan 36 Saatte 210 Varil Bombası  
ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD hedeflerini bombalamaya başlamasının ardından saldırılarını sıklaştıran Suriye ordusu ülke genelinde muhalif hedefleri vuruyor. Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün verilerine göre, Esad rejimi Pazar gecesinden bu yana 210'dan fazla saldırıda bulundu. Varil bombalarının da kullanıldığının belirtildiği açıklamaya göre Şam'dan Akdeniz'e kadar olan bölgede yoğunlaşan saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı bulunuyor. Associated Press ajansının haberine göre bir taraftan ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle IŞİD'e karşı iş birliği içinde olduğunu vurgulayan Esad, hava operasyonlarını fırsat bilerek Şam ve Halep'te muhaliflere ve yerleşim yerlerine yönelik saldırılarını arttırıyor. Şam'ın özellikle Duma ve Guta'yı kapsayan doğu bölgelerinde her gün bir kıyımın yaşandığını söyleyen Suriyeli aktivist Hasan Takiyeldin, uluslararası toplumun üç buçuk yıldır süren Esad zulmüne karşı kayıtsızlığını kınayarak "Duma'nın ismini Kobani ile kafiyeli olacak şekilde Dumani yapsak belki Amerika bizi de fark eder." diyerek eleştirisini dile getiriyor. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi Esad rejimine bağlı güçlerin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği saldırılarda 19'u çocuk 92 sivilin son 23 saat içinde hayatını kaybettiğini duyurdu. Komite, dokuz kadının da hayatını kaybettiği saldırılarda, bir kişinin Şam yönetimi tarafından tutulduğu cezaevinde işkence sonucu öldürüldüğünü ifade etti. Ölümlerin büyük bölümünün Dera kentine rejime bağlı savaş uçaklarının düzenlediği saldırılarda gerçekleştiği bildirildi. 
Star 

200 Peşmergeye İzin!  
Bölgesel Kürt Parlamentosu, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin talebi üzerine dün 'Kobani' gündemiyle toplandı. Oturumda, peşmergenin Kobani'ye geçişine onay çıktı. Kobani'ye ilk etapta ağır silahlarla donatılmış 200 peşmerge gönderilereceği belirtiliyor. Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, oylama öncesinde milletvekillerine bilgi verirken Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Meclis Grup Başkanı Ümit Hoşnav, "Eğer Suriyeli peşmergeler gidecek olsaydı parlamentonun kararına gerek olmayacaktı. Kobani'ye gidecek peşmergeler, özel eğitilmiş ve modern silahları kullanacaklardan seçilecek" dedi. Kobani'ye gidecek peşmergelerin, daha çok Suriye'deki Kürtçe'ye yakın lehçe kullanan Duhok bölgesinden seçilmesi bekleniyor. Özel eğitim alan ve bölgede terör örgütü IŞİD'e karşı başarılar elde eden 'Zerevani' ve anti terör birliklerinden peşmergelerin Kobani'ye gönderileceği belirtiliyor. Peşmergenin Silopi-Nusaybin ve Suruç güzergahından TSK denetiminde Kobani'ye geçmesi amaçlanıyor 
Vatan 

'Rojava' Özerklik İlan Edecek  
IŞİD'in Kobani'ye saldırmasıyla birlikte PYD ve Mesut Barzani liderliğindeki KDP ile aynı zamanda Celal Talabani liderliğindeki KYB arasındaki güç mücadelesi giderek derinleşirken devam eden "birlik" görüşmelerinde sona gelindi. Gruplar yaklaşık 10 gündür Kuzey Irak'ın Duhok kentinde toplantılar düzenleyerek 'Rojava'da kurulacak sistem üzerinde uzlaşıyı görüşüyordu. KDP'nin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, Duhok kentinde toplanan, başta PYD olmak üzere 'Rojava'nın parti ve siyasi oluşumları, ortak yönetim, ortak askeri güç ve siyasi birlik konusunda anlaşmaya vardı. PYD, Barzani'nin Kobani'ye peşmerge göndererek bu bahaneyle bölgede kendi nüfuzunu iddiaları daha ileriye taşıyarak Suriye'de özerk bir Kürt devleti konusunda uzlaşı sağlandığını öne sürdü. Haberde "Görüşmelerde, Suriyeli Kürtler Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının "Rojava" adı altında yarı-özerk bir Kürt bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor. Suriyeli Kürtlerin ana temsilcisi, PYD, resmi varlığın açıklanmasının ardından bölgesel bir parlamento kurulması ve savunma birlikleri oluşturulması için seçimlere gidileceğini söyledi." ifadeleri yer aldı. 
Akşam 

SPOR  
Eurocup D Grubu'nda ikinci maçına çıkan Beşiktaş Integral Forex, normal süresi 78-78 biten maçta Zenit St Petersburg'u deplasmanda 90- 86 mağlup etti. Büyük heyecana sahne olan maçın üçüncü periyotunda 10 sayılık farkı yakalayan siyah-beyazlılar, üstünlüğünü maç sonuna yansıtamadı. Armstrong'un 5 faulle kenara gelmesiyle sıkıntıya düşen Beşiktaş, son topu Lofton'la sayıya çeviremedi ve karşılaşmanın normal süresi 78-78 berabere bitti. Uzatma bölümünde Lofton'la çok kritik üçlükler bulan siyah-beyazlılar, salondan 90- 86 galip ayrıldı. Üç sayı çizgisinin gerisinden 15/29'lik yüzde yakalayan Beşiktaş'ta Lofton 32 sayıyla en skorer isim olurken, 21 sayıyı üçlüklerden buldu. 
Türkiye 

Uzun süredir sessizliği koruyan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım bir konuştu, pir konuştu. Samandıra'ya yaptığı ziyarette basın mensuplarıyla sohbet eden Yıldırım, her cümlesi ayrı bir manşet oluşturacak açıklamalarda bulundu. Söze derbiden başlayan Yıldırım, "Bizi Galatasaray yenmedi, kendimiz mağlup olduk" derken, "Geçen sene de maç kaybettik. İkinci devrenin başında 10 puandan 4 puana inmişti fark. Ondan sonra ayağa kalktık" dedi. "Oyuncumuz kendini attırınca Galatasaray açıldı" ifadesiyle Alves'e olan sinirinin geçmediğini gözler önüne seren Yıldırım, "Galatasaray ve Konya maçındaki kırmızı kartlar haklı. Ama hakemlerin hataları oluyor. Galatasaray maçının ilk yarısında 3 tane sarı kart pozisyonu var. Hakem görmedi" diye konuştu. Galatasaray'ın başkan adayı Alp Yalman'ın kendisi hakkında yaptığı açıklamalara teşekkür eden Aziz Yıldırım, "Her zaman Galatasaray camiasından dostlarımız olmuştur. Seçim sona ersin ondan sonra konuşuruz. Kulüpleri birbirleriyle kavga ettirmeyi bırakın. Zaten ülkede sıkıntılar var. Bunlara destek olmamız lazım. Hepimizin aklı selim düşünmemiz lazım. Kavga etmeye gerek yok" dedi. Teknik direktör değişikliği bekleyenlerin hayal kurduğunu dile getiren Yıldırım, "Hiç arada antrenör göndermedim. Hep sene sonunu bekledim. İsmail hoca benim çocuğum. Sonuna kadar burada kalacak. Gereksiz şeyleri konuşuyor. Onunla telefonda görüştüm. Konuşmasına özen gösterecek. Haddini bilmek açıklaması talihsiz oldu" vurgusunu yaptı. Yıldırım medyaya da "Spor basınındaki baronlar bıraksınlar artık bu işi. Bizim de bırakmamız gerekirse biz de bırakırız. O baronlar kahvelerde oturup haber üretmesinler" göndermesinde bulundu. Alves'e verilen para cezasının 50 bin değil 30 bin avro olduğunu da söyleyen Aziz Yıldırım, "Toplantıda bu rakamları telaffuz ettik ama hukukçulara danıştık. Talimat gereği Alves'e 30 bin, Bekir'e 20 bin avro ceza verdik" dedi. 
Türkiye 

Alman ekibi 6 ve 18. dakikalarda Aubameyang'ın attığı gollerle 2-0'u buldu. Reus, 41'de ilk yarının skorunu belirledi. İkinci 45 dakikada işi rölantiye alan Dortmund, 83'te Ramos'la dörtledi. Sarı-Kırmızılılar grupta son sıraya düştü. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki üçüncü maçında Borussia Dortmund'u konuk etti. 5'te Kagawa'nın ara topunda Chedjou zamanında ayak koydu. 6'da Reus'un soldan ortasında Aubameyang arka direkte bekletmeden vurup topu ağlara yolladı: 0-1. 14'te Selçuk'un korner atışında Weidenfeller topu yumrukla uzaklaştırdı. 17'de Telles'in kaleye paralel ortasına kimse dokunamadı, Tarık doldurdu Selçuk'un kafa şutunda top Piszczek eline çarptı ama hakem devam ettirdi. 18'de sağdan gelişen atakta Piszczek son çizgiden ortaladı, kale sahası içinde boş durumdaki Aubameyang topu 2. kez ağlara gönderdi: 0-2. 25'te Kagawa'nın şutunda Muslera gole izin vermedi. Aynı dakika içinde, Sneijder ceza alanında kendini yere atınca sarı kart gördü. 28'de kaleci ile karşı karşıya kalan Burak Yılmaz'a Subotic vurma izni vermedi. 31'de Aubameyang'ın şutunda top önce direğe sonra Semih'in ayağına çarpıp uzaklaştı. 
Star 

Trabzonspor Teknik Direktörü Vahid Halilhodziç, Lokeren maçı öncesi basının önüne çıktı ve yine kendine has uslubüyle çarpıcı konuştu. Cep telefonundan kendine gelen teklifleri gösteren Hodziç, "Buraya gelmeden önce 2 teklif geldi. Ve o teklifler şuan aldığım miktarın 3 katı. Geçen de arkadaşımızdan 'istifa adecek misiniz' diye bir soru geldi. Ben bu sene bir şey yapmaya, oturmaya çalışacağım. Ama baktım ki imkansız o zaman hiç bir sorun olmadan giderim. Yarın (bugün) galibiyet bekliyorum. İyiye doğru gidiyoruz ama Trabzonspor mükemmel bir yerde değil." dedi.
Star 

Teknik Direktör Slaven Bilic, Partizan maçı öncesi önemli açıklamalar yaptı. İlk kez bir basın toplantısında Hırvatça konuşan Hırvat Hoca, Partizan maçında nasıl Beşiktaş gibi oynayacaklarını anlattı: "Maça hazırız. Bizim için önemli bir maç olacak. Burayı çok iyi tanıyorum. Nereye geldiğimizi çok iyi biliyorum. Büyük bir takım ve büyük bir taraftara karşı oynayacağız. Ligde 8'de 8 yapmış bir takım. Hangi ligde oynadığı önemli değil. Zorlu bir maça olacak. Üç puan istiyoruz. Belki Belgrad'ı gezmek için hava kötü olabilir. Ama futbol için iyi bir hava var. Böyle devam ederse bizim için iyi olur. Çok kötü bir hava söz konusu değil. Ben böyle bir maça seviniyorum. Kaliteli iki takım var. İki takım da kendi liglerinden zirvedeler. Her iki takım da galibiyet istiyor. Başarılı olacağımıza inanıyorum. Yen bir uygulama yapmayacağız. Tottenham, Feyenoord, Arsenal maçlarında nasıl oynadıysak yine öyle olacak. Biz hiç kapalı oynamadık. Önemli olan rakibin nasıl oynayacağız. Belki ona göre bir taktik değiştirebiliriz. Kağıtta her şey kolay oluyor. Ama sahada farklı." Bilic, 'Sırbistan'daki olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?' sorusuna şu cevabı verdi: "Bu soruyu ne siz sorun ne de ben cevap vereyim. Bu bizi ilgilendirmiyor. Siz siyasi muhabir değilsiniz. Ben de bir siyasetçi değilim. Ben spor adamıyım." 
Akşam

Cimbom'a 'Dört'mund Darbesi
Galatasaray, Devler Ligi'nde yine galibiyetle tanışamadı, 4-1'lik Arsenal hezimetinin ardından, Borussia Dortmund'a da 4-0'la boyun eğdi. Aslan, gruptan çıkma şansını iyice zora soktu
UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'ndaki üçüncü maçında Galatasaray, Borussia Dortmund ile karşı karşıya geldi. Sarı kırmızılılar, Türk Telekom Arena'da konuk ettiği Alman rakibine 3-0 mağlup oldu. Aslan'ın yıkan goller Pierre Aubameyang (2) Marco Reus ve Adrian Ramos'tan geldi.
Anderlecht ile 1-1 berabere kalan, Arsenal'e de 4-1 mağlup olan Cimbom, Dortmund önünde de galibiyetle tanışamadı. G.Saray'ı 4-0'la geçen Borussia Dortmund, grupta gol yemeden 3'te 3 yaparak 9 puana ulaştı ve liderliğini sürdürdü.
Süper Lig'deki Fenerbahçe derbisinden galibiyetle ayrılarak çıkış yakalayan Aslan, aynı performansı Devler Ligi'nde gösteremedi, gruptan çıkma şansını iyice zora soktu.
Galatasaray, TT Arena'da taraftarının da desteğiyle maça çok istekli başlamıştı ancak 6. dakikada gelen şok gol moralleri bozdu. Mkhitaryan'ın pasında sol kanattan ceza sahasına hareketlenen Reus, bekletmeden arka direkteki Aubameyang'ı gördü. Golcü oyuncu boş durumda topu ağlarla buluşturdu ve Dortmund'u 1-0 öne geçirdi.
Sarı kırmızılılar, erken gelen bu golün etkisini üzerinde atamadan kalesinde 2. golü gördü. 18. dakikada Piszczek'in sağdan ortasında altıpas önünde topla buluşan isim Aubameyang oldu. İlk gole benzer pozisyonda Aubameyang, rahat bir vuruşla kendisini ve takımının 2. golünü attı.
Art arda gelen gollerle adeta yıkılan Aslan'a bir darbe Marco Reus vurdu. Almanların genç yıldızı, 41. dakikada ceza sahasının dışında topla buluştu. Muslera'nın biraz açıkta olmasını fırsat bilen Reus, sağ çaprazdan yaptığı harika vuruşla Uruguaylı kaleciyi avladı ve skoru 3-0'a taşıdı.
TT Arena'daki maçta perdeyi kapatan gol ise 83. dakikada geldi. Ramos, İlkay Gündoğan'ın ara pasında ceza sahasına girerek Muslera ile karşıya kaldı. Oyuna yeni giren Kolombiyalı oyuncu, topla ilk buluşmasında golü yaptı maçın skorunu ilan etti: 0-4.
Gruptan çıkma iddiasını sürdürebilmek için mutlak galibiyet parolasıyla maça çıkanG.Saray, Borussia Dortmund'a hiç de beklemediği bir skorla 4-0 mağlup oldu.
Fotomaç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme