24 Ekim 2014 Cuma

24.10.2014 Genel Gündem

24.10.2014 Cuma
GÜNDEM
Hüseyin Gülerce 'Tanık' İfadesi Verdi 
Zaman Gazetesi eski yazarı Hüseyin Gülerce, Gülen cemaati soruşturmasında 'tanık' olarak ifade verdi. İstanbul Adalet Sarayı'nda savcı Fuzuli Aydoğdu'ya 2 saat ifade veren Gülerce, son günlerdeki açıklamaları ve attığı tweet'le ilgili sorular yönelttiğini belirterek şunları söyledi: "En önemli soru, son attığım bir tweet. Diyorum ki, '7 Şubat savaş ilanıydı, 25 Aralık topyekün saldırıydı'. Sanki 25 Aralık'ı biliyormuşum da önlemeye çalışmışım gibi. 25 Aralık'ı nereden bilebilirim. Durdurmaya çalıştım, 2 bilip de önlemeyen de namerttir."
Hürriyet
Validebağ Kavgası 
Üsküdar'da Validebağ Korusu'nun yanındaki araziye cami inşaatı sırasında yaşanan gerginlik dün devam etti. Korunun yanındaki ağaçların sökülmesine tepki gösteren, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay, Çiğdem Çidamlı ve Yurt gazetesi muhabiri Hakan Akpınar'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alınarak Doğancılar Polis Merkezi'ne götürüldü. Korunun yanındaki ağaçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince söküldü. Cami inşaatının yapıldığı alanda bulunan ağaçlar dozerler aracılığıyla kökünden sökülerek kamyonlara yüklendi. Ağaçların sökülmesi sırasında çevre sakinleri, 'Ağaçlara dokunmayın' diyerek tepki gösterdi. Olayları yatıştırmak isteyen Üsküdar İlçe Emniyet Müdürü Altuğ Verdi sökülen ağaçların aynı yere dikileceğini söyledi. Şantiye alanından çıkan kamyonu durdurmak isteyen eylemcilere zabıta müdahale edince kavga çıktı. Kavgada bir eylemci yüzünden yaralandı. Olaya tepki gösteren mahalleli hafriyat kamyonunun önüne oturup eylem yaptı. Mahalleli araya girince eylemciler yerden kalktı ancak taraşar arasındaki gerginlik devam etti. Bu arada gözaltına alınan Avukat Can Atalay, gazeteci Hakan Akpınar, Çiğdem Çidamlı, Deniz Gülşen ve Alper Ateş, karakoldaki ifadelerinin ardından saat 2230 sıralarında serbest bırakıldı.
Vatan

Türkiye Çok Önemli İttifak 
İzmir'de bulunan NATO Kara Komutanlığı Karargahı'nda, Korgeneral Frederick Ben Hodges, görevini törenle, Korgeneral John Nicholson'a devretti. Renkli görüntülere sahne olan törenin ardından NATO Avrupa Müttefik Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, Patriotların Türkiye'de kalacağını açıkladı, IŞİD ve İncirlik üssünün kullanımıyla ilgili olarak ise, şunları söyledi: "Benim askeri timim, bir hafta önce kapsamlı görüşmeler için buradaydı. Hem NATO hem de ABD nezdinde 'o bölgede ne yapabiliriz' görüşmelerini yapıyordu. İncirlik konusunda Türkiye ile fikir ayrılığı var dememeyi tercih ederim. Görüşmeler devam ediyor. Uçuşa kapalı bölge, güvenlikli bölge gibi Türkiye'nin bütün taleplerini değerlendiren kapsamlı görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir ittifak" dedi.
Vatan

Eylemciye E-Kelepçe' 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 'İç Güvenlik Paketi'nin detayları netleşiyor. Pasaporttan soyadı değişikliğine birçok alanda devrim niteliğinde önemli yenilikleri içeren çalışmadaki en kritik konu başlıklarından biri de terör eylemlerine yönelik yaptırımlar. İç güvenlik paketinde, terör örgütlerin eylemlerinde ev ve işyerleri zarar görenlerin zararının karşılanmasının da ele alındığı ortaya çıktı. Güvenlik raporlarının ardından terör örgütü PKK ve yasadışı sol örgütlerin katıldığı eylemlerde zarar gören vatandaşların zararlarını karşılanması için e-kelepçe sistemi geliyor. Paketle birlikte vatandaşın ve kamu kurumlarının zararlarını olaylara katılan ve kimlikleri tespit edilen eylemcilerden tahsil edilmesine karar verilmişti. Çalışma kapsamında, önce artık terör olaylarına karıştığı tespit edilen eylemcinin kimliği belirlenecek. Bu işlerin ardından eyleme karışan kişinin vatandaşlık numarası takibe alınacak. Yargılanan eylemcinin mahkeme kararıyla terör olaylarına karıştığı onaylanırsa maaşı da kesilecek. Ceza miktarı maaşlarından ya da hesaplarındaki paralardan tahsil edilebilecek.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 88, 4562-88, 6001                    
ABD Doları 2, 2348-2, 2382/  Euro 2, 8279-2, 8316/ İngiliz Sterlini 3, 5777-3, 5894

Memur 12 Yılda Ekmeği İkiye Katladı! 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 ile 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında 53 milyar liralık ceza kesildiğini söyledi. Şimşek, bu tarihler arasında toplam 207 bin mükellef nezdinde vergi incelemesi yapıldığını belirterek, bu incelemeler sonucunda 26 milyar liralık vergi kaybı tespit edildiğini ve buna bağlı olarak da 53 milyar lira ceza kesildiğini kaydetti. Şimşek en düşük memur maaşı ile 2002'de 386 kilo ekmek, 45 kilo et ve 304 litre süt alabiliyorken, şimdi 621 kilo ekmek, 67 kilo et ve 746 litre süt alınabildiğini söyledi. Şimşek, 2015 yılında 32.9 milyar sosyal harcama yapılacağını, Sosyal Güvenlik Kurumu'na 18.1 milyar lira açık finansmanı transferi yapılacağını, 13.1 milyar liralık tarımsal destek, yerel yönetimlere de 48.2 milyar lira kaynak aktarılacağını bildirdi. Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2015 bütçe tasarısının sunuş konuşmasını yaparken, enerji, akaryakıt, sağlık, inşaat, lüks araç, taşımacılık, tütün ve alkol ve e-ticaret gibi farklı sektörlerde vergi kayıp ve kaçağı ile etkin mücadele kapsamında 54 vergi denetim projesini hayata geçirdiklerini belirti. Şimşek, özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere destek için 2015'te 625 milyon lira destek tahsis ettiklerini söyledi. Bu yıl başlayan uygulamaya özel okullara giden öğrencilere 2.500-3.500 lira arasında desteği veriliyor. Yatırım maliyetlerinin azaltılması ve tasarrufların yatırımlara yönlendirilmesi için damga vergisi ve harçlar yasasını gözden geçirdiklerini söyleyen Şimşek, "Sözleşmeler üzerinde oluşan vergisel maliyetleri analiz ediyoruz" dedi. Maliye Bakanlığı'na eleman alımında yönetmelik değişikliğiyle ilgili ise Şimşek, "Maliye'ye eleman alımında hem KPSS aranacak, hem kurumun yazılı ve sözlü sınavı olacak" diye konuştu.
Hürriyet

Paşabahçe'nin Yüzde 15.4'ü Yabancı Şirketin Oldu 
Cam ambalaj, ev eşyası, cam elyafı, soda ve krom bileşiklerini kapsayan alanlarda üretim yapan Paşabahçe'nin yüzde 15.4'lük hissesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'na (EBRD) satıldı. 1935 yılında kurulan, 20 bin çalışanı, 150 ülkeye ihracatı ve 3.1 milyar doları aşan satış geliri ve 13 ülkede üretim faaliyeti bulunan Şişecam, üretim kapasitesi açısından cam ev eşyasında Avrupa'nın ikinci, dünyanın üçüncü ve düz camda ise Avrupa'nın üçüncü şirketi konumunda bulunuyor. Hisse satışına ilişkin toplantıda yapılan açıklamaya göre Şişecam Topluluğu içerisinde yer alan Paşabahçe Cam'a ortak olan EBDR, yüzde 15.44 hisse için 125 milyon avro ödeyecek ve böylece Türkiye'de şimdiye kadar yaptığı en büyük öz sermaye yatırımını gerçekleştirmiş olacak. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman, şirketin 2020 vizyonu doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefinde bulunduğunu, bu çerçevede dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından EBRD ile önemli bir ortaklığa imza attıklarını söyledi. EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti de Londra'da imzalanacak ortaklık anlaşması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak "Çok iyi bilinen ve saygıdeğer bir Türk şirketi olan Paşabahçe Cam'a ortak olarak Şişecam Topluluğu ile güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu işbirliğiyle zaten güçlü olan Paşabahçe Cam daha da güçlenecektir" dedi.
Türkiye

Akbank, Krediyi Artırıp 2.4 Milyar Tl Kâr Yaptı 
Akbank, toplam krediler yoluyla Türk ekonomisine sağladığı desteği, 2014 yılının ilk 9 ayında 165 milyar liranın üstüne yükseltti. Bankanın net kârı ise 2 milyar 416 milyon lira oldu. Finansal sonuçları değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Ekonomimiz ilk 6 ayda yıllık bazda yüzde 3.3 oranında büyüdü. Bu büyümeyi de sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirdi. Birçok ülkenin büyüme hızının düştüğü dikkate alındığında, Türkiye'nin bu büyüme hızı oldukça iyi. Sermaye yapısı güçlü, sağlam ve likit bankacılık sektörümüz sağladığı finansman kaynaklarıyla ülkemizin büyümesini desteklemeyi sürdürdü. Akbank olarak bu dönemde geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi yaklaşık yüzde 10 büyüterek 214 milyar TL'nin üstüne çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 11'in üstünde bir büyümeyle 165 milyar TL'nin üstüne yükselttik" dedi. Akbank'ın yılın ilk 9 ayında 3 milyar 102 milyon TL brüt kâr elde ettiğini açıklayan Binbaşgil, "Brüt kârı üzerinden 686 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı 2 milyar 416 milyon TL oldu" dedi.
Türkiye

AB ve Merkez Birleşti Dolar Son Bir Ayın En Düşüğünü Gördü 
Faizi değiştirmeyen Merkez Bankası'nın faiz kararı Avrupa'dan gelen iyi haberlerle birleşince dolar, son bir ayın en düşüğünü gördü. Sabah saatlerinde Fransa'da açıklanan PMI verisi ardından yükselişe geçen dolar, Merkez Bankası dünkü toplantısında beklendiği gibi faizlerde değişiklik yapmayınca düşüşe geçti. Asıl düşüşü tetikleyen ise Euro Bölgesi imalat verilerinin beklentileri aşması oldu. Dolar son bir ayın en düşük seviyesi olan 2.2313'e kadar geriledi. Dolar günün sonunu ise 2.2410 düzeyinden tamamladı. BIST 100 endeksi ise banka hisselerinde yüzde 2'yi aşan yükselişlerin öncülüğünde yüzde 1.81 değer kazanarak 79 bin 494 puandan günü kapattı. Merkez Bankası kararının ardından 10 yıl vadeli tahvilin bileşik faizi ise son 3 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 8.72'ye kadar geriledi. Bu arada Merkez Bankası faizlere dokunmadığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun korunacağını vurguladı.
Star

Emlak Konut'tan 4 Yılda 17.5 Milyarlık Rekor Satış 
Emlak Konut GYO'dan yapılan açıklamaya göre yaklaşık 4 yıllık süreçte, gayrimenkul projelerinde 50 bin 500 bağımsız bölüm satışı karşılığında 17 milyar 500 milyon 164 bin liralık satış hasılatı elde edildi. 9 aylık satış rakamlarının da 2014 yaz mevsimine ilişkin durgunluğun geride kaldığını gösterdiği ifade edilen açıklamada, gayrimenkul projelerinde yılın 9 ayında toplam 6 bin 188 adet bağımsız birimin satışı yapıldığı, toplam satış gelirinin de 3 milyar 23 milyon 242 bin lirayı aştığı kaydedildi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu yıl eylül ayında gerçekleşen 754 adetlik satışın haziran ayından bu yana gerçekleşen en yüksek satış adedi olduğuna dikkat çekti. Temmuz ayında 439, ağustos ayında 736 adetlik satış rakamlarına ulaştıklarını hatırlatan Murat Kurum, gayrimenkul sektörünün lokomotifi konumunda olan Emlak Konut GYO'nun projelerinde, son üç ayda satış grafiğinin yeniden yükseliş eğiliminde olmasının piyasalar ve ekonominin geleceği açısından umut verici olduğunu belirtti. İlk 9 ayın sonunda ulaşılan 3 milyar 23 milyon 242 bin liralık satış gelirinin de yılsonu hedefleri için cazip bir tablo ortaya koyduğunu anlatan Murat Kurum, 2013 yılında gerek satış adedi gerekse toplam hasılatta rekor seviyelere ulaştıklarını ifade etti. 2014 yılını henüz tamamlanmamasına rağmen 9 aylık hasılat performansın 2010, 2011, 2012 yılları düzeyine eriştiğini vurgulayan Kurum, 17 milyar 500 milyon liralık ciro rakamının gayrimenkul sektöründeki arz fazlası söylentilerinin gerçek olmadığının en büyük göstergesi olduğunu belirtti. Kurum, geçen yılın rekorlarının bir kenara koyulduğunda tek başına bu verilerin bile gayrimenkul sektöründeki büyümenin sürdürülebilir, istikrarlı bir büyüme olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.
Star

Merkez Bankası Faize Dokunmadı 
Merkez Bankası, Ekim ayı Para Politikası Kurul'nda (PPK) piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini yüzde 8.25'te sabit tutarken, koridorun alt ve üst bandını da yüzde 7.5-11.25 seviyesinde bıraktı. Bankaların gecelik borçlanma imkanı faizini yüzde 10.75'te tuttu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyrediyor. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam ediyor. Alınan makro ihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözleniyor" denildi. Karar sonrası dolar 1.23 TL seviyesine indi.
Vatan

Malezyalılar Sabiha'yı Tek Başına Uçuracak 
Sabiha Gökçen Havalimanı TAV'ın kapısından dönüp Malezyalı ortağın oldu. Malezya Havalimanları Holding, yüzde 60 hissesine sahip olduğu Sabiha Gökçen'de Limak'a ait hisseler için ön alım hakkını kullanmaya karar verdi. Böylece şirket Sabiha Gökçen'in tamamının sahibi olacak. TAV Havalimanları Holding, Sabiha Gökçen'i işleten Istanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım (ISG) ve LGM Havalimanı İşletmeleri'nin her birinde Limak'a ait yüzde 40 hisseyi almak için sözleşme imzaladığını açıklamıştı. Sözleşmelerin toplam bedeli azami 285 milyon euro olarak duyurulmuştu. Malezyalılar'ın da ön alım hakkını bu bedelden kullanacağı belirtildi. TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, önceki gün yaptığı açıklamada, yüzde 40 hisse için diğer ortak Malaysia Airports Holding'in ön alım hakkını kullanıp kullanmayacağının pazartesi günü belli olacağını söylemişti. TAV da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamayla kararı doğruladı. Açıklamada, "15 Eylül 2014 tarihli özel durum açıklamasında; 285 milyon euro bedel karşılığında Limak şirketlerinin sahip olduğu ISG'deki yüzde 40 ve LGM'deki yüzde 40 oranındaki paylarının devralınmasına ilişkin hisse alım sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu. Bu çerçevede, Malaysia Airports Holdings'in sahip oldukları ön alım haklarını kullanıp kullanmama kararlarının beklenildiği belirtilmişti. Ancak, MAHB söz konusu ön alım hakkını kullanmaya karar verdiğini beyan etmiştir. Şirketimiz söz konusu işleme taraf olmayacaktır" ifadelerine yer verildi.
Akşam

Girişimci İçin Yeni Eylem Planı Geliyor 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Borsa İstanbul ev sahipliğindeki California Üniversitesi, Berkeley ile ortaklaşa düzenlenen konferansın açılışında konuştu. Türkiye'nin G-20 başkanlığında reformların uygulanması için özel bir gündemleri olacağı bilgisini veren Ali Babacan, sözlerine şöyle devam etti: "20 ülke 900 kadar taahhütte bulundu. Sözler yerine getirilirse 5 yıl içinde dünya 'Hiçbir şey yapmazsak ne olur?' durumuyla karşılaştırdığımızda, yaklaşık 2 puan daha fazla büyümeyi görebilecek" dedi. Girişimciler için farklı destek mekanizmaları kurduklarını anlatan Babacan, "Üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili yeni strateji belgesi hazırlanıyor ve bunu kısa zamanda açıklayacağız" diye konuştu.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Sekretarya Yanlış 
Bilkent Üniversitesi Politik Düşünce Kulübü'nün düzenlediği 'Muhalefetin Çözüm Sürecine Bakışı' konferansında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Neden Öcalan? Bütün Kürtleri temsil ediyor mu? Hayır. Ben o nedenle Öcalan'a ayrı bir yer verilmesi, mekan tutulması, sekretarya vesaire olguları doğru bulmuyorum" dedi. CHP lideri özetle şunları söyledi: "Türkiye'nin 30 yıldır çözemediği bir sorunu tartışıyoruz. Keşke bu tartışmaları sorunun doğduğu dönemde yapabilseydik. Sorunun çözümünde samimi ve dürüst olacaksınız. Gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. 'Millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Başta anamuhalefet ve muhalefet partilerine bilgi vereceksin. Eğer bunları yapıyorsan sana kredi açıyoruz buyur sorunu çöz dedik. Bilinmeyen bir olayı, bilinmeyen bir süreci tartışıyoruz. Ne görüşüyorlar, ne vaatlerde bulunuyorlar kimse bilmiyor. Devletin doğrudan Öcalan'la görüşmesini doğru bulmuyoruz. Eğer muhatap alınacaksa HDP var, konum bakımından meşrudur. Neden Öcalan? Bütün Kürtleri temsil ediyor mu? Hayır. Ben o nedenle Öcalan'a ayrı bir yer verilmesi, mekan tutulması, sekretarya vesaire olguları doğru bulmuyorum."
Hürriyet

İmralı, Kandil'den Müzakereci İstemiş 
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin yol haritasının kendileriyle paylaşılmadığını belirterek, "Bizimle yol haritası paylaşılmadı. 4 gün önce bize yol haritasının indeksi verildi ve bunu da Kandil ile paylaştık. Öcalan müzakere heyetine Kandil' den de bir isimin katılmasını istedi. Bu bize göre yasal bir talep" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın peşmerge geçişini ABD Başkanı Barack Obama'ya kendisinin önerdiği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Demirtaş, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu Obama'ya önermeden önce bizlere önermeliydi. Güvensizlik böyle oluşuyor" dedi. Kobani protestolarında yaşananlara da değinen Demirtaş, "Başbakan Davutoğlu'nun Kobani protestolarında yaşanan olaylardan dolayı çıkıp öz eleştiri yapması, bizim de yaşananlardan ders çıkarmamız lazım" dedi. Demirtaş, "Hükümet içinde iki kanat var. Biri bizi istemiyor, çiğlik yapıyor. Bir de aklı başında bir ekip de var. Onlar yaptığımız dürüst çalışmaların farkında" diye konuştu.
Vatan

Türkiye'ye Rağmen Yaptılar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Letonyalı mevkidaşı Andris Berzins baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin Kobani ve Çözüm Süreci'ne ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi: Her şeyden önce Sayın Obama'ya bizim teklifimiz, önerimiz şu olmuştur: PYD'nin, PKK'yla aynı durumda olduğunu kendilerine telefon görüşmemde ifade ettim. "O da bir terör örgütüdür" dedim. "Dolayısıyla burada PYD'ye yapacağınız yardımlar bir terör örgütüne gitmektedir. Şu anda PYD saflarında PKK'nın lider kadrosunda olup, orada savaşan kişiler var," bunları da kendilerine ifade ettim. "Burada iki önemli grup var ki bunlar Kobani'de önem arz edebilen veya iş görecek gruplardır. Özgür Suriye Ordusu birinci tercihimizdir, ikinci tercih peşmergelerdir ve biz peşmergelere ülkemiz üzerinden kontrollü bir şekilde geçmelerine müsaade ederiz" dedik. PYD'ye ve IŞİD terör örgütüne geçen bu silahlarla ilgili olarak Türkiye bu işe olumlu baktı mı, hayır. Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır ve ben kendilerine şunu da söyledim: 'Şu anda Kobani sizin için stratejik bir yer değil. Bizim için stratejik bir yerdir ve hassasiyeti göstermesi gereken biziz. Çözüm Süreci'ni hazmedemeyen gruplar var. Özellikle bölücü terör örgütü burayı tıkamak için uzantısı olan siyasi partinin de ne yazık ki bu istikametteki gayretleri sebebiyle bazı sıkıntılar yaşanıyor. İnanıyorum ki tüm halkımız, Çözüm Süreci noktasında ittifak halinde. Buna tüm sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin de destek vermesi süreci çok daha güçlü kılacaktır.
Akşam

Kalıcı Barışı İnşa İçin Hep Birlikte Mücadele 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, El Cezire televizyonuna verdiği röportajın ikinci bölümünde, Çözüm Süreci ve bölgesel gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun öne çıkan açıklamaları şöyle: Eğer sürecin muhatabı olan kesimler üzerine düşeni yaparsa önümüzdeki birkaç ay içerisinde istenilen noktaya gelinebilir. Önemli olan Türkiye'de etnik bir çatışma yaşanmaması ve Çözüm Süreci takviminin doğru bir şekilde işlemesi. Şimdi hep beraber bölgede kalıcı bir barışı inşa etmenin yollarını denemeliyiz. Hep beraber bu bölgeye yeni bir şekil verelim ama sadece şu mezhepten diye kimse bir zalimi desteklemesin, sadece benim ırkımdan diye kimse bir zalime sahip çıkmasın. Bizim hükümetimiz hiçbir zaman Suriyeli kardeşimizi bir yük gibi görmedi, Onlar muhacirdir, biz ensarız. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve birliğinin korunması lazım. Bu bizim temel ilkemiz. Başkaları Irak'ın bölünmesini isteyebilir. Biz komşu olarak, Türkiye olarak Irak veya Suriye'nin bölünmesini istemiyoruz. Kürtlere yardım edebilmemizin sebebi Kürtlerin kendi bölgelerinde yönetimi idame edebiliyor, kontrol edebiliyor olması. Çözüm Süreci'nden rahatsız olan gruplar var. Son olarak Kobani'de yani Ayn el-Arap'taki gelişmeleri bahane ederek Türkiye'de kargaşa çıkarmak isteyen gruplar oldu
Akşam

DÜNYA 

Takas Krizini AB'ye Taşımak Şimdilik Abes 
Danimarka'da yazar Lars Hedegaard'a yönelik saldırı girişiminde bulunduktan sonra Türkiye'de yakalanan Basil Hassan'ın serbest bırakılmasının neden olduğu kriz gündemdeki yerini koruyor. Dün Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Brüksel'deki toplantısına katılmadan önce Başbakan Helle Thörning Schmidt "Türkiye'nin zanlıyı serbest bırakmasının bir yaptırımı olmalı ama bu konuyu şimdi AB'ye taşımak abes olur" dedi. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı olmadıklarını kaydeden Schmidt, "Ama bunu söylerken tabii ki bir başka Türkiye'den bahsediyoruz, bugünkü Türkiye'den değil. Türkiye, hukuk politikasını kendi yönetiyor. Bir ülke, suçlu bir kişinin iadesini istiyorsa o kişinin talepte bulunan ülkeye iadesi gerekir, Türkiye bunu yapmamıştır" diye konuştu. Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard da konuyu 31 Ekim'de yapılacak AB'nin Genişleme Komisyonu toplantısına taşıyacaklarını belirtti. Bakan, Türk Büyükelçi Mehmet Dönmez'i de bugün yine dışişlerine çağıracağını belirterek, "Bu meselede çok ciddi olduğumuzu anlamasını sağlayacağım" dedi. Lidegaard muhalefetteki partilerin Türkiye'deki Danimarka Büyükelçisi'nin geri çekilmesi yönünde getirdiği teklifi düşünmediklerini belirtti. Lidegaard, "Bazı partiler Türkiye'ye karşı yaptırımlarda bulunmamızı istiyor ama olayı çok abartmamak gerekir. Türkiye bizimle işbirliği yapmak istiyor ve bize bazı bilgiler verildi" dedi.
Hürriyet

Işid'in 3 Komutanı Irak'ta Öldürüldü 
IŞİD, Irak'ta büyük darbe yemeye başladı. Musul Barajı'nı koruyan Peşmerge güçleri ile militanlar arasında çıkan çatışmada IŞİD'in Tel Hey bölgesi sorumlusu Abdulbari Hakawi ile iki yardımcısı öldürüldü. Peşmerge yetkilileri öldürülenlerden birisinin yakaladığı kişilerin kafasını kesmesi sebebiyle 'cellat' olarak tanındığını söyledi. IŞİD'in saldırıya geçmesinin ardından koalisyon güçleri de baraj yakınlarındaki militanları vurdu. Büyük kayıp veren militanlar bölgeden kaçmak zorunda kaldı. IŞİD'e bir darbe de Babil'den geldi. Babil'in Güvenlik Komitesi Başkanı Tamer Theban, "Çıkan çatışmada örgütün bölge lideri öldürüldü. Ardından da 100 militan silahlarıyla birlikte teslim oldu. Babil militanlardan temizlendi" dedi. Öte yandan Diyala bölgesinde Türkmenlerin yaşadığı Karatepe kasabası da IŞİD'den alındı. Peşmerge, Irak polisi ve gönüllü Şiilerden oluşan güvenlik güçleri IŞİD'i bölgeden püskürttü. Kasaba çevresi ile yol kenarlarına döşenmiş mayın ve bombalar etkisiz hâle getiriliyor.
Türkiye

Giriş Habur'dan Çıkış Suruç'tan 
Türkiye'nin önerisiyle Kobani'ye ağır silahlarla desteğe gidecek Peşmerge güçlerinin güzergahı belirleniyor. Irak Kürdistan Parlamentosu'nun Türkmen Milletvekili Aydın Maruf, önceki gün parlamentoda konuşan Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir'in verdiği bilgiye göre Erbil'den yola çıkacak Peşmergenin Habur Sınır Kapısı'ndan girdikten sonra Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe İlçeleri ile Şanlırurfa'nın Viranşehir ilçesinden sonra Suruç'a gideceğini söyledi. Aydın Maruf, "Peşmergeler ve komutanları Barzani'nin liderliğindeki KDP'den olacak" diye konuştu. Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, yaklaşık 200 Peşmergenin Kobani'ye kara veya havayoluyla gidebileceğini belirterek "Kobani'ye geçecek birlikler için hazırlıklar sürüyor. Güzergahı güvenlik nedeniyle paylaşamam. Peşmerge beraberinde yarı ağır silah götürecek. Kobani'deki Kürt gruplarla koordineli çalışılacak, ancak tüm birliklerin komutası bizde olacak. Sayıyla ilgili bilgiler Türkiye ve ABD ile istişare edildi. Birliklerimiz Kürt grupları arkadan destekleyecek" dedi.
Star

Almanya Da Silah Gönderiyor 
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kürtlere silah göndereceklerini söyledi: "İŞİD'le savaşmak için Irak'ın Kuzeyinde Kürtleri desteklemek adına bu adımı attık. Kabinede Kuzey Irak'a insani yardım gönderilmesi de kararlaştırıldı. Ama sadece insani yardım yeterli değil. Silah da göndereceğiz. Kuzey Irak'ta, Erbil'de, eğitim verilmesi konusunu araştırıyoruz. Bazı Avrupa ülkeleri de bu konuda katılım sağlamak istiyor. Araştırma komisyonu döndükten sonra kararımızı vereceğiz."
Vatan

Mecliste Işıd Barikatı 
Kanada'da üç gün içinde gerçekleştirilen iki saldırıda iki asker ölürken önceki akşam parlamento binasında yaşanan çatışma ülkede terör alarmının en üst seviyeye çıkartılmasına yol açtı. Kanada Başbakanı Stephen Harper ülkesinin artık dokunulmaz olmadığını bildiklerini söylerken ABD Başkanı Barack Obama da Harper'ı arayarak "yanındayım" mesajı verdi. Kanada IŞİD'e yönelik ABD öncülüğündeki koalisyona katıldığı için bu saldırıların gerçekleştirildiği düşünülürken saldırganın kimliği hakkında ise ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. IŞİD'e bağlı sosyal medya kullanıcılarının Twitter üzerinden fotoğrafını yayınladığı ve polisle çatışmada öldürülen zanlının 32 yaşında bir Kanadalı (Quebec) olduğu açıklandı. Michael Zehaf-Bibeau adlı saldırgan sonradan Müslüman olmuş ve Kanada makamlarınca daha önce "yüksek riskli yolcu" listesine alınmış. Ayrıca 11 ayrı suçtan sabıkası bulunuyor. Önceki akşam Kanada Parlamentosu, Başbakan Stephen Harper vekillerle toplantı halindeyken silahlı saldırının hedefi olmuştu. Dışarıda nöbet tutan bir asker saldırıda yaşamını yitirirken, parlamento binasına giren saldırgan 30 el ateş edilerek öldürülmüştü. Harper'in bulunduğu odanın hemen dışında gerçekleşen çatışmada Başbakan güvenli bölgeye 'kaçırılmıştı.'
Akşam

SPOR 

THY Avrupa Ligi serüvenine geçen hafta Kızılyıldız mağlubiyetiyle başlayan G.Saray Liv Hospital, D Grubu'ndaki ikinci maçında Valencia Basket'i 71-64 yenerek ilk galibiyetini aldı. Ender ve Kerem Gönlüm sakatlıkları, Nolan Smith'in de kadro dışı bırakılması sebebiyle forma giymediği maça iyi başlayan sarı-kırmızılılar, bir anda skoru 15- 2 yaptı. Furkan ve Erceg'in sayılarıyla ilk çeyreği 25-12 önde kapatan ev sahibi, ikinci periyotun başında Arroyo'yla farkı 28 sayıya çıkardı. Valencia farkı kapatmak için dış atışlara yönelse de G.Saray soyunma odasına 47-24 önde döndü. İkinci yarıda ise roller değişti. Arroyo ve Furkan'ın gayretlerine sarı-kırmızılı takımdan destek gelmeyince, İspanyol takımı farkı yavaş yavaş eritti: 62-50. Final çeyreğinde üstünlüğü tamamen rakibine kaptıran G.Saray'ı Furkan ayakta tutmaya çalıştı. Son dakikaları taktik faullerle geçen maçtan 71-64'lük skorla galip ayrılan taraf ise G.Saray oldu. Arroyo 16 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Erceg 12, Furkan 10 sayı 12 ribauntla galibiyete destek verdi. G.Saray gelecek hafta Laboral Kutxa deplasmanına gidecek.
Türkiye

Şampiyonlar Ligi'nde Borussia Dortmund'a 4-0 yenilen Galatasaray'da Teknik Direktör Cesare Prandelli'nin karşılaşma sonu "Bizim için lig önemli. Artık 4. yıldıza odaklanacağız" açıklamasının yankıları sürüyor. Bu demeciyle sarı-kırmızılı kulübün kuruluş amacı olan "Türk olmayan takımları yenmek" felsefesini hiçe sayan İtalyan çalıştırıcının geleceği de tehlikeye girdi. Sarı-kırmızılı camianın duayen isimleri, Cesare Prandelli'nin Galatasaray'daki kredisini tükettiği konusunda hemfikir. Yarın yapılacak kongre öncesinde başkan adaylarından Alp Yalman, Teknik Direktör Cesare Prandelli ile görüşlerini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde "Onunla yolumuza devam edeceğiz. Sonuçta İtalya Milli Takım teknik direktörlüğü yapmış bir isim" diyen Yalman ağız değiştirdi ve "Prandelli'nin bu açıklamaları talihsiz oldu. Galatasaray yarıştığı her yerde zirveyi hedeşer. Prandelli ile ilgili kararımı verdim. Bunun kendisiyle görüştükten sonra ileteceğim" diye konuştu.
Türkiye

Beşiktaş, Avrupa Ligi'ndeki 3. mücadelesinde Partizan karşısında gol şov yaptı: 4-0. Veli, Demba Ba, Oğuzhan ve Gökhan'la sonuca giden Kara Kartal, Avrupa'da 2011'deki 5-1'lik Maccabi maçı sonrası en farklı deplasman zaferini aldı. Siyah-beyazlı takım iki tane 1-1'lik skor sonrasında C Grubu'ndaki ilk galibiyetini elde etti ve zirveyi İngiliz Tottenham ile paylaştı19'da Oğuzhan'ın pası sonrası Veli Kavlak yaklaşık 30 metreden füzeyi gönderdi, havada yön değiştiren top kaleciyi çaresiz bıraktı: 0-1. 20'de Gökhan Töre'nin pasını önünde bulan Olcay, düzeltip vurdu, aut. 28'de ceza alanı dışından Gökhan Töre'nin şutunda top direkten döndü. 36'da Sukuletic ortaladı, Zivkovic yakın mesafeden vurdu. Tolga son anda çıkardı. 45'te Olcay'ın asistinde, Demba Ba sol çaprazdan sert vurdu: 0-2.
Star

3 Temmuz 2011'de başlayan süreçle sarsılan ve farklı platformlarda haklılığını arayan Fenerbahçe'ye son kötü haber İsviçre'den geldi. Avrupa kupalarına katılma talebi geri çevrilen ve UEFA'dan tazminat talep eden Sarı-Lacivertliler, konuyu Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşımış, buradan da istediğini alamamış, son olarak İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurmuştu. Fenerbahçe, 11 Nisan 2014'te CAS kararına karşı yapılan itirazın, İsviçre Federal Mahkemesi tarafından 16 Ekim 2014 tarihli karar ile reddedildiğini ve işbu kararın sarı-lacivertli kulübe dün itibariyle tebliğ edildiğini açıkladı. Bu kararın ardından Kanarya için Avrupa kupalarına katılma ve Avrupa futbolunun patronu UEFA'dan tazminat talep etme yolları kapanmış oldu. Fener, "Türkiye'de hala tartışılan bir döneme ait hukuk dışı yargılama ve kararlarına dayanılarak alınmış bu kararlara karşı, kulübümüzün, yeniden yargılama sürecinin sona ermesini müteakiben her türlü ceza-i ve tazminat haklarını kullanmak yolundaki kararlılığını ve mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğini tüm kamuoyuna deklare ederiz" açıklamasını yaptı.
Star

İlk yarıda fırsatları kaçıran Bordo-Mavililer, 2. yarı Yatabare ile harika bir gol buldu. Baskısını sürdüren Fırtına Constant'la ikinci gole ulaşıp, rahatladı. Lokeren'e karsı averajda da önemli bir üstünlük sağladı. Trabzonspor'da dün sol bek olarak görev yapan ve göz dolduran Zeki Yavru maçtan sonra ilginç açıklamalar yaptı. Türkiye'nin Avrupa'daki ülke puanını Trabzonspor'un yükselteceğini belirten Zeki Yavru, Dortmund'a 4-0 yenilen ve 'Biz sadece 4. yıldızı istiyoruz' diyen G.Saray'a da mesaj yolladı. İşte Zeki'nin o sözleri: "Bildiğiniz gibi ben Trabzonluyum, Trabzonspor için her şeyimi veririm. Saha içinde nerede olursam olayım, elimden gelenin en iyisini vermeye devam edeceğim. Kazandık, çok mutluyuz. Kimse endişe duymasın, korku duymasın. Ülke puanını yükseltmeye devam edeceğiz. Buradan herkese sesleniyorum, kimse bu konuda endişe, korku duymasın. Sezon başından beri kötü bir gidiş vardı. Bu galibiyet bizim için sevindirici oldu. Takım olma adına iyi adımlar attık."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme