27 Ekim 2014 Pazartesi

27.10.2014 Genel Gündem

27.10.2014
GÜNDEM
'Sarı Toz' Bugün Çözülüyor
İstanbul'da 5 ayrı konsolosluğa gönderilen ve bazı çalışanların karantinaya alınmasına neden olan sarı toza ilişkin sonuçlar bugün alınacak. Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gözlem altına alınan 25 kişinin durumu ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'ndan gelecek sonuçla belirlenecek. İstanbul'daki Kanada, Belçika, Fransa, Almanya ve ABD konsolosluklarında geçtiğimiz Cuma günü 'sarı toz' korkusu yaşanmıştı. Konsolosluklara kargo ile gönderilen zarfların içinden çıkan sarı toz nedeniyle konsolosluk binaları boşaltılarak toza doğrudan veya dolaylı maruz kalan konsolosluk çalışanlarının bir bölümü karantinaya alınmıştı. Zarftan çıkan madde örnekleri ise inceleme için Ankara'daki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'na gönderilmişti. Şüpheli toz maddeye maruz kaldığı belirlenen 25 kişi cuma gününden bu yana Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gözlem altında tutuluyor. Takipleri hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde sürenlerden 19'u Kanada Başkonsolosluğu'dan. Bu kişilerin 3'ü yabancı, 16'sı ise Türk vatandaşı. Almanya Başkonsolosluğu'ndan ise gözlem altında 2'si Türk 2'si Alman 4 kişi var. Belçika Başkonsolosluğu'ndan 2 Türk vatandaşı da sarı toz maruziyeti nedeniyle karantina altında. Takipleri yapılan 25 kişinin durumu, bugün Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'ndan alınacak sonuçlarla belli olacak.
Milliyet


3 Şehit Törenle Uğurlandı
Yüksekova'da cadde ortasında uğradıkları silahlı saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle ile jandarma erler Ramazan Köse ve Yunus Yılmaz, Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde önceki gün cadde ortasında uğradıkları silahlı saldırıda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle, Jandarma Er Ramazan Köse ve Jandarma Er Yunus Yılmaz, Hakkari ve Van'da düzenlenen törenlerle memleketlerine uğurlandı. Yüksekova'nın Harunan Karakolu'ndan elektrik malzemesi almak için ilçe merkezine gelen Ramazan Gülle, Ramazan Köse ve Yunus Yılmaz, Cengiz Topel Caddesi'ndeki bir iş merkezinin önünde maskeli teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda erler Köse ve Yılmaz olay yerinde, uzman çavuş Gülle ise, kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi'nde şehit oldu. Şehitler için ilk tören Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlendi. Okunan duaların ardından ay-yıldızlı bayraklara sarılan tabutlar omuzlarda taşınarak Van'a gönderilmek üzere helikoptere alındı. Tabutları taşıyan helikopter, Van'daki Ferit Melen Havaalanı yanındaki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'na bağlı Filo Komutanlığı'na indi. Burada yapılan törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanı Korgeneral Harun Ocaklı, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, kurum amirleri ve şehitlerin yakınları katıldı. Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle'nin memleketi Konya'ya da şehit ateşi düştü. 2 çocuk babası Gülle'nin 5 yıllık şark görevini tamamlamasına 7 ayı kaldığı öğrenildi. Şehit Jandarma Er Ramazan Köse'nin ailesinin oturduğu Artvin'in Borçka ilçesinde tüm evler ve elektrik direkleri Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehit erin saldırıya uğramadan iki saat önce annesiyle konuştu öğrenildi. Şehitlerden Ramazan Köse ve Ramazan Gülle'nin cenazeleri bugün memleketlerinde toprağa verilecek. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dün Cengiz Topel Caddesi üzerinde yapılan silahlı saldırı sonucu 3 askerin şehit edilmesi olayıyla ilgili Yüksekova Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla yayın yasağı getirildi.
Milliyet

EKONOMİ
Gram Altın                88, 2327          88, 3512        
ABD Doları               2, 2304            2, 2326
Euro                           2, 8261            2, 8289
İngiliz Sterlini            3, 5890            3, 5925       

Bm Endeksindeki İlk Türk
TÜRKİYE, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan'da 10 ülkede 23 fabrika ve 11 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCİ), şeffaflık, hesap verebilirlik ve sürdürülebilirlik alanında gösterdiği performansıyla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından hazırlanan "UNGC 100 Endeksinde" yer alan ilk ve tek Türk şirketi oldu. Anadolu Grubu'nun ana hissedarı olduğu CCİ aynı zamanda Coca-Cola sisteminden de bu endekste yer alan ilk ve tek şirket. CCİ bu endekse girebilmek için sürdürülebilirlik konusunda büyük adımlar atmış. Verilen bilgilere göre su kullanımını 2006'dan bu yana yüzde 19 azaltan CCİ, 1 litre ürün üretmek için 1.41 litre su kullanıyor. CCİ bir yıl içerisinde sadece Türkiye'de 665 milyon litre suyu kaynağına geri döndürerek, 7 bin 900 hanenin yıllık su ihtiyacına eşit miktarda suyu doğaya geri kazandırmış. Ayrıca 13 milyondan fazla ağacın bir yıl içinde temizlediği karbon emisyonuna denk tasarruf da sağlanmış. Türkiye'deki fabrikalarda 8.5 milyon kilowatt saat enerji tasarrufu sağlayan şirketin Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya "İşimizin geleceğinin, toplumun refahına, tüketicilerimizin ve çalışanlarımızın mutluluğuna ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine bağlı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden 'insan, toplum, çevre' olarak adlandırdığımız sürdürülebilirlik yönetim çerçevemizi işimizin merkezine koyuyoruz. Çevreci üretim konusunda Coca-Cola sistemi içinde birçok yeniliğe imza atıyoruz" dedi.
Hürriyet

Dev 'Melek'ler Yatırıma Geliyor
Türkiye'de ilk defa 6 Kasım'da Keiretsu Forum'un Avrupa Expo'su düzenlenecek. Türkiye'den 5 girişimci ile bir yabancı girişimci Keiretsu Forum'da sayıları 200'ü bulan yatırımcıya kendini beğendirmeye çalışacak. Türkiye'de 2 yıldır faaliyette olan Keiretsu Forum aslında bir ağ. Yatırımcılar Forum'a üye oluyor girişimciler de Forum'a başvurarak yatırımcılarla buluşuyor. 2 yılda 9 girişimciye 4 milyon dolarlık katkı sağlayan Keiretsu Forum'un 6 Kasım'daki fuarı için hedefi büyük. Keiretsu Forum İstanbul Genel Müdürü Aslı Gözören yerli ve yabancı yatırımcıların şirketlere ortak olmasını sağlamayı planladıklarını söylüyor. Fuarın sürprizi ise neredeyse dokunduğu şirket altına dönüşen 35 milyar dolarlık melek yatırım portföyünü idare eden Hintli multimilyarder Promod Haque. 20 yılda yatırım yaptığı 60 şirketin 20'si halka arz oldu, 36 tanesi ise başka firmaya satıldı. Aslı Gözören oldukça heyecanlı. Avrupa'da ikincisi düzenlenecek fuara evsahipliği yapmak önemli, çünkü bu Keiretsu Forum'un Türkiye'ye verdiği önemi de gösteriyor. Gözören Türkiye'de melek yatırımcılığın henüz çok yeni olduğunu dile getirerek melek yatırımcıların girişimcilere desteğinin ise hayati olduğunu vurguluyor. Gözören şöyle konuşuyor: "Destek olmayınca girişimciler bir sonraki adımı atamıyor. Bizim Türkiye'de 70 yatırımcı üyemiz var. Hepsi bir çok uzmanlık alanından. Her ay yapılan başvuruları incelikle değerlendirip yatırım yapılacak şirketi seçiyorlar. Biz bir şirkete 6-7 yatırımcı birden yatırım yapsın istiyoruz. Çünkü dünyada istatistik belli. Her 10 melek yatırımdan 1 tanesinden kârlı çıkış yapılabiliyor. 6-7 yatırımcı hem riski azaltıyor, hem de yatırımcıların ilişkileri şirkete çok fazla kapı açıyor." Keiretsu Forum'da seçilen yatırımcıya 25-500 bin dolar arası yatırım yapılabiliyor, en fazla yüzde 10-30 arasında azınlık hissedar olunuyor. İki yılda 300'e yakın başvuru gelmiş, bunlardan 80 tanesi değerlendirmeye girmeyi başarmış. Ve 9 tanesi şu an desteği almış. Gözören 9 şirketten 8'inin oldukça iyi gittiğini belirtiyor. 6 Kasım'da Keiretsu Forum'un 2. Avrupa Expo'sunda sunum yapacak ilk 5 şirket belirlenmiş. Başvurular hâlâ sürüyor. Gözören girişimcilere çağrı yapıyor: "İnternet sitemizden başvurun, yatırımcılarla buluşun." Girişimciden hiçbir ücret alınmıyor, yatırımcılar ise üye oldukları için belli bir aidat ödüyorlar Keiretsu Forum'a. Ancak yatırımcılar Keiretsu Forum'un sadece Türkiye ayağına değil tüm dünyadaki ağına erişebildikleri için yurtdışındaki şirketlere yatırım imkanları var. Gözören 4 yabancı şirkete Türklerin ortak olduğunu anlatıyor.
Hürriyet

Dönüşüm Kamulaştı
İstanbul Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunları ile sık sık gündeme geldi. 1.5 milyon metrekare büyüklüğe sahip bölgede 4 yıl önce başlayan süreç, inşaat firmaları ile bölge halkının anlaşamaması nedeniyle uzadı. Süreci hızlandırmak için devreye giren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilk önce Kadıköy'e bağlı Fikirtepe ilçesini riskli alan ilan etti. Sonrasında 3'te 2'si anlaşma imzaladığı halde dönüşüme "evet' demeyen 3'te 1'lik dilim için acele kamulaştırma yapacağını duyurdu. Haziran ayında firma ve vatandaşlara yazı yollayarak 15 gün süre tanıdı ve anlaşmalarını istedi. Aradan geçen sürede taraflar anlaşma sağlamayınca kamulaştırma başladı ve ilk örneği Vartaş firmasının 30 dönüm arsasında 257 metrekare arsaya sahip vatandaşa uygulandı. Bölgede kamulaştırmaların artması ve inşaatların hız kazanması bekleniyor. 14 Ekim Cuma günü bölgeye giden 5 kişilik ekip değer tespiti için çalıştı. Kamulaştırma bedeli belirlendikten sonra bedel bankaya bloke edilecek ve mülk bakanlığa geçmiş olacak. Vartaş yetkililerinin verdiği bilgiye göre aynı ada içindeki 4 kişi için de kamulaştırma yapıldı ve bir hafta içinde değer tespiti başlayacak. Hürriyet'in "Fikirtepe inatçısı" haberiyle gündeme getirdiği alanda sorunların çözüme kavuştuğunu belirten yetkili, "Fikirtepe'de ada ortasında kalan yer yıkıldı. Anlaşma yapmayan vatandaşın 257 metrekare alanı da kamulaştı. Bir de bölgede 1 metrekare dahi olmayan ortalama 0.80 metrekare yeri olan 4 kişi var. Bu kişiler için de süreç haftaya tamamlanacak. Firma olarak 2 yılı aşkın süredir inşaata başlamak için anlaşmaların tamamlanmasını bekliyoruz" dedi.
Hürriyet

Tarımsal Yatırımlara Yüzde 50 Hibe Geliyor
Tarımsal üretimin artırılması ve pazarlama altyapısının geliştirilmesini sağlayacak projelere yüzde 50 hibe desteği geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya ilişkin "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Tarım ürünlerinin işlenmesi, depolanması, paketlenmesine yönelik yeni tesis yatırımları, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması ile kapasite artırım projeleri destek kapsamında tutulacak. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50'sine hibe desteği verilecek. Diğer yüzde 50 oranındaki tutarı da başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin edecek. Projenin kabulü halinde hibe ve yatırımcının yapacağı yatırım toplamının, belirlenen süre içerisinde tamamlanması şart koşulacak. Projelerin tamamlanması için 1 Aralık 2015'e kadar süre verilecek. Bu süre içinde tamamlanmayan projelere, yatırımcıların talebi, il müdürlüğünün uygun görmesi halinde 90 gün daha süre verilecek. Bu tebliğ kapsamında, tarımsal ürünlerin üretimine yönelik bir hibe desteği verilmeyecek. Tarımsal ürünlerin işlenmesi kapsamında, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan ürünlerin ikinci işleme ve paketlemesi de destek kapsamında değerlendirilmeyecek. Un ve karma yem konularında yeni yatırım tesisi başvuruları, kütlü pamuk için teknoloji yenileme ve kapasite artırımı dışındaki başvurular değerlendirilmeyecek. Depolama konusunda sadece çelik silo ve soğuk hava deposu, hibe desteği çerçevesine alınacak. Yatırımlarda bütün illere destek verilmeyecek. Yatırımların destekleneceği iller, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan, Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce olacak.
Türkiye

Ali Babacan: Bizi Çekemediler
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin son 12 yılda kaydettiği ilerlemenin bazı kesimlerce kıskanıldığını, ülkede son dönemde yaşanan gelişmelerde bu çekememezliğin izlerinin bulunduğunu belirtti. Babacan, Ak Parti İzmir İl Başkanlığı'nın Balçova Termal Tesisleri'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasında, "Çekemediler, kıskandılar fakat ben şunu ifade edeyim, biz onları kıskandırmaya devam edeceğiz. Ne kadar çekemeyen, ne kadar Türkiye ile uğraşan varsa bunun cevabını kendi içimizde birlik, beraberlik içinde kalarak ve çok çalışarak vereceğiz. İçimizde de dışımızda da rahatsız olanlar var, biz onlara rahatsızlık vermeye devam edeceğiz" dedi. Babacan, halkın, iş dünyasının geleceğe güvenle baktığını belirterek, "Şu anda bütün güven endeksleri, uluslararası güveni ölçen bütün ölçütler, endeksler Türkiye'de hem halkımızda, hem de iş dünyasında güven göstergelerinin en yüksek noktada olduğunu bize söylüyor" dedi. "Güven olunca yatırım oluyor, finans sistemimiz asli fonksiyonunu yerine getirmeye devam ediyor. Güven olunca halkımız günlük yaşantısına, alışverişe devam ediyor. Böylece ekonominin çarkları dönüyor ve ekonomimiz büyümeye devam ediyor. Bu yıl da inşallah yüzde 3.3'lük büyümeyi öngörüyoruz. Bu da yine Avrupa'nın en hızlı büyüme oranlarından bir tanesi olacak. Belki biz yüzde 5'lik, 6'lık bazı dönemlerde gördüğümüz büyüme oranlarıyla karşılaştırdığımızda 'acaba daha iyi olmaz mı' diye gönlümüzden geçiyor. Daha yüksek rakama ulaşmak için çalışıyoruz. Bu rakamlar dahil Avrupa'nın içindeki coğrafyanın en yüksek rakamlardır. Ekonomideki gelişmeler dahi bizi bölme, parçalama çabasında olanlara fitne, fesat peşinde olanlara en güzel cevaptır halkımızın verdiği."
Milliyet

Vatandaş Kriptolu Telefon Kullanacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, devletin üst düzey yöneticilerinin yanısıra vatandaşların da kriptolu telefon kullanmasını amaçladıklarını söyledi. Işık, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan'ı ziyaretinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kriptolu telefonları yılbaşından önce devletin üst düzey yöneticilerinin kullanımına sunmayı hedeflediklerine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti: "Bu, tasarım ve donanım olarak çok farklı olmayacak ancak yazılımda güvenliği çok daha arttırılmış, son derece güvenli bir kriptolu telefon olacak. Bu, birinci adımımız ve şu ana kadar her şey yolunda gidiyor. İkinci aşaması ise akıllı kriptolu telefon. Ona da yılbaşından sonra başlayacağız. Bu da devletin üst düzey yöneticilerine dağıtılacak. Ayrıca TÜBİTAK, ticari kriptolu telefon üretimiyle ilgili çağrıya çıktı. Yani vatandaşlarımız da arzu ettiği takdirde bu kriptolu telefonu kullanabilecek ancak sivil versiyonu olacak." Işık, yerli Otomobil üretimine ilişkin olarak da, "Hedefimiz, 2020 yılından önce bir Türk markasını önce Anadolu yollarına, daha sonra dünya piyasasına sunmak" dedi.
Milliyet

25 Banka Sınıfta Kaldı En Yaramaz İtalya Çıktı
Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Euro Bölgesi'ndeki 130 bankaya uyguladığı 'Kapsamlı Değerlendirme' adı verilen stres testinde 25 banka başarısız oldu. Buna göre 25 Euro Bölgesi bankasında 2013 sonu itibarıyla 25 milyar euroluk kredi açığı tespit edildi. 12 banka 2014'te bu açığın 15 milyar eurosunu kapatırken, geri kalan bankaların sermaye planı açıklamaları için 2 haftalık süreleri bulunuyor. Stres testinin sonuçlarını değerlendiren ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, "Bu daha önce görülmemiş kapsamlı değerlendirme bankacılık sektörünün kamu nezdindenki güvenini artıracak. Uygulama bankalara bilançolarını onarma ve kredi koşullarını kolaylaştırma fırsatı verecek" diye konuştu. İki aşamalı test, bilançoların 31 Aralık 2013 itibarıyla 'Varlık Kalitesi Değerlendirmesi'ni ve stres testini içeriyor. ECB stres testleriyle 5 yıla yakın süren finansal krizlerle boğuşan Euro Bölgesi'nin bankacılık sistemini daha şeffaf hale getirerek bu dönemi kapatmayı hedefliyor. Bankaların açıkları kapatmak için 6 ila 9 ay süreleri olacak. 25 bankanın arasında beklendiği üzere İtalyan Monte dei Paschi di Siena ve Banca Popolare di Milano var. En ciddi açık veren banka olan Monte dei Paschi di Siena'nın 2.1 milyar euroya ihtiyacı var. Testteki en başarısız ülke 9 kalan banka ile İtalya olurken, krizden en çok etkilenen ülkelerden olan Yunanistan'dan 3 banka testi geçemedi.
Vatan

DÜNYA
İngiltere, Afganistan Operasyonlarını Bitirdi
İngıltere, Afganistan'daki askeri operasyonlarını dün sona erdirdi. Ülkedeki son üssü olan Camp Bastion'ı kapatan İngiliz askeri yetkililer burayı Afganistan ordusuna teslim etti. Helmand eyaletindeki Camp Bastion üssü, İngiltere'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bugüne denizaşırı ülkelerde inşa ettiği en büyük üs olma özelliğini taşıyordu. Savaşın en yoğun olarak yaşandığı dönemde İngiltere'nin üste 9 bin 500 askeri görev almıştı. Bu üssün hemen yanında ABD'ye ait Camp Leatherneck üssü de Afgan yetkililere devredildi. Taliban'la yapılan 13 yıllık savaş süresinde Afganistan'da 453 İngiliz askeri ölmüştü.
Hürriyet

Brezilya'da Rousseff Anketlerde Önde
Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve en yakın rakibi merkez sağ adayı Aecio Neves arasındaki yarışta ikinci tur oylama dün gerçekleşti. 143 milyon seçmenin bulunduğu ülkede ilk tur seçimleri 5 Ekim'de yapılmıştı. Seçimlerin ilk turunda Rousseff, rakibine 8 milyon fark atarak oyların yüzde 41'ini, Neves yüzde 33.6'sını almıştı. Seçimlerde daha yüksek bir oran elde ederek Rousseff'in güçlü rakibi olması beklenen Sosyalist Parti adayı ve eski Çevre Bakanı Marina Silva ise yüzde 21'de kalmıştı. Anketlere göre, ikinci turda Rousseff'in yüzde 52, Neves'in yüzde 48 oy alması bekleniyor. Farkın kapanmasında Silva'nın Neves'i destekleyeceğini açıklaması etkili görülüyor. İkinci tur sonunda kazananın belli olacağı seçimler, ülke yönetiminin dört yıllık kaderini belirleyecek.
Hürriyet

Müzakereler Ertelendi
İsrail ve Filistin arasında bugün Mısır'da yapılması beklenen dolaylı müzakereler, Mısır'ın Sina yarımadasında düzenlenen ve 30 askerin hayatını kaybettiği saldırı sebebiyle ertelendi. Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, "Kararı anlayışla karşılıyoruz" derken, müzakerelerin 15 Kasım'ın sonrasına ertelediği bildirildi. Bu arada geçen cuma günü İsrail askerleri tarafından öldürülen Urve Hammad'ın (14) Batı Şeria'daki cenaze törenine katılan Filistinliler, İsrail'i protesto etti. İsrail askerleri göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz, gerçek ve plastik mermi kullandı. İsrail askerleri, Batı Şeria'da bu sene içinde 14'ü çocuk olmak üzere 61 Filistinliyi öldürdü.
Türkiye

Savaşın Gölgesinde Sandık Başında
Ukrayna, ülkede Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve ordu arasında devam eden çatışmaların gölgesinde sandık başına gitti. 32 milyon seçmen genel seçim için dün TSİ 08.00-20.00 arasında oy verdi. 450 sandalyeli parlamentonun yeni üyelerinin belirlendiği seçimin resmi sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Tek taraflı olarak Rusya'ya bağlanma kararı alan Kırım ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donbas bölgelerinde seçim yapılmadı. Çatışmaların devam ettiği doğu bölgelerinde yaşayan 3 milyon seçmen ise oy kullanamadı. 29 partinin katıldığı seçimlerde, "Petro Poroşenko Bloku"nun lideri Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, iktidarını güçlendireceği tahmin ediliyor. Seçimin en dikkat çekici vekil adayı ise Rusya'da tutuklu Ukrayna'nın ilk kadın savaş helikopteri pilotu Nadia Savçenko. Savçenko, Yulya Timoşenko'nun partisinden aday. Ayrılıkçılara karşı operasyonda helikopteri düşürülen ve tutuklanarak Rusya'ya götürülen Savçenko, iki Rus gazetecinin ölümüne neden olan hava saldırısına katılmakla suçlanıyor. Savçenko cezaevinden sonra psikiyatri kliniğine kapatıldı.
Milliyet

Mütevazi Başkan Veda Ediyor
Dünyanın dört bir yanında saygı ve hayranlık uyandıran Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica görevinin sonuna yaklaşıyor. Uruguay'da 2.6 milyon seçmenin sandık başına gittiği başkanlık seçimlerinde Mujica, anayasa gereği tekrar aday olamadı. Mütevazı tavırları ve özgürlük yanlısı kişiliğiyle Uruguay'ın yaşamak için gıptayla bakılan ülkelerinden biri olmasına katkı sağlayan Mujica'nın dünya siyaset sahnesinden ayrılacak olması hayranlarını üzüyor. Ancak Mujica, 1 Mart 2015'e kadar görevinin başında kalacak. Haber ajansı DHA'dan Canan Kaya'nın haberine göre, iktidar partisi Frente Amplio'nun (Geniş Cephe) adayı eski başkan Tabare Vazquez seçilmesi en yüksek ihtimal olan isimlerden. Son anketler Vazquez'i yüzde 43 ile önde gösteriyor, ancak seçimlerin büyük sürprizi Partido Nacional (Ulusal Parti) adayı 41 yaşındaki Lacalle Pou'nun yüzde 32'lik oy oranı ikinci turun oldukça çekişmeli geçeceğini gösteriyor. Seçimlerde 99 sandalyelik meclis ve 30 sandalyelik senato üyeleri de yenilenecek. İktidar partisi Frente Amplio birkaç sandalye kaybetse de 2005'den beri elinde bulundurduğu meclis çoğunluğunu korumayı umuyor. Seçim anketlerinde Vazquez ve Pou arasında 11 puanlık fark olmasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli yüzde 50 oya hiçbir adayın ulaşamayacağı öngörülüyor. 30 Kasım'da yapılacak ikinci tur oylamalarında belirlenecek Uruguay'ın yeni başkanı 1 Mart 2015'te Jose Mujica'dan görevi devralacak. 2005-2010 yılları arasında başkanlık yapan 74 yaşındaki diş hekimi Tabare Vazquez'in tıpkı Mujica gibi Uruguaylılar arasında kişisel profili oldukça yüksek. Ancak kamuoyu yoklamalarında ülkenin en önemli sorunu olarak güvenlik ve eğitim öne çıkıyor. Yüksek imajına rağmen Vazquez'in ilk turda gereken çoğunluğu sağlayamayacak olmasının en büyük nedeni olarak güvenlik görülüyor. Vazquez, kendisinin başlattığı ve Mujica'yla devam eden ekonomik ve sosyal politikaların aynen devam edeceğini yineledi. Seçimlerin sürpriz ismi eski devlet başkanı Luis Alberto Lacalle'in oğlu Lacalle Pou ise devletin ekonomiye olan müdahelesini azaltma sözü veriyor.
Milliyet

Peşmerge Geçişine 'Teknik' Engel
Suriye'de bir ayı aşkın süredir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kuşatması altında olan Kobani'ye yardım için Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin göndereceği peşmergelerin dün gerçekleşmesi planlanan geçişi hafta içine ertelendi. Yerel medyada çıkan haberlerde 155 kişilik peşmerge gücünün Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişinin ertelenmesine, Türk tarafıyla henüz çözülemeyen 'teknik' konular neden oldu. Kürt yetkililer, Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sihad Barzani tarafından komuta edilecek 'İsnat Gücü'nün harekete geçmeye hazır olduğunu belirtiyor. Kobani'ye karayoluyla gitmesi planlanan peşmerge gücünün ABD'dan tedarik edilen en yeni ağır silahlar, askeri teçhizat ve üniformalarla donatıldığı kaydediliyor. Peşmerge kaynakları, Kobani'ye geçiş yapacak grupta yer alan peşmergelerin isim ve taşıdıkları silahlara ait listelerin Türk ve Amerikalı yetkililere teslim edildiğini söyledi. Bölgesel Kürt Yönetimi Sözcüsü Sefin Dizayi, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, peşmergelerin Kobani'de direkt çatışmaya girmeyeceklerini, bunun yerine kentin savunmasına katılan Kürt gruplara topçu desteği sağlayacağını kaydetti.
Vatan

İngilizler Donmek İstiyor
Suriye'de IŞİD'e katılan Avrupalı militanlar arasında çözülme başladı. İngiliz basınında çıkan haberlerde, IŞİD'e katılan 30 İngiltere vatandaşının ülkelerine geri dönmek istedikleri iddia edildi. Eski Guantanamo tutuklularından Muazzam Begg, örgütten ayrılmak isteyen cihatçıların ölümle tehdit edildiklerini, bu nedenle de ülkelerine dönemediklerini söyledi. İddia, İngiliz kökenli IŞİD militanı Mehdi Hasan'ın Kobani'deki çatışmalarda öldüğü haberinin hemen ardından geldi. Ağustos ayında Türkiye'ye turist kılığında geldikten sonra Suriye'ye geçen 5 İngiliz vatandaşından birisi olan 19 yaşındaki Hasan'ın cuma günü öldüğü açıklandı. Hasan'ın ülkesine dönmek için ailesinden yardım istediği belirtiliyor. Kendisini Urfa'da bekleyen annesiyle buluşmak için sınıra gittiği sırada militanlarca yakalanan Hasan'ın 4 gün gözaltında tutulduğu, ardından da Kobani'ye gönderildiği söyleniyor.
Vatan

POLİTİKA
Haddini Bil!
İmralı görüşmeleriyle ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile HDP'li heyet üyesi Sırrı Süreyya Önder arasındaki "başmüzakereci" ve "sekretarya" tartışması sertleşen bir polemiğe dönüştü. Tartışma, Önder'in CNN Türk'te katıldığı programda sekretaryaya ilişkin açıklamasıyla başladı. Önder, "Başmüzakereci sayın Abdullah Öcalan'ın kendisidir. Ona bağlı olarak bir müzakere heyeti olacak. Belli komisyonlar olacak. Heyette ben, Sayın İdris Baluken ve Pervin Buldan olacak. Parlamento harici arkadaşlarımız da olacak. Muhtemelen Hatip Dicle ve kadın hareketinden bir arkadaşımız olabilir. Bunlara Sayın Öcalan'ın kafası net. Bu 5 kişilik ekip aynı zamanda müzakere heyetinin de parçası olacak" dedi. Arınç ise "Sayın Önder'in de Sayın Buldan'ın da başka arkadaşlarımızın da sekretarya konusunda adeta kendilerini görevlendirilmiş kabul ettiklerini anlıyoruz. Böyle bir şey yok. Onlar giden heyetlerin içinde yer alıyorlar. Bundan sonra yer almayabilirler, devam edebilirler, farklı insanlar adada görüşmelere katılabilir" dedi. Önder ise yanıt olarak, "Buna sayın Arınç karar veremez. Buna sadece biz ve Sayın Öcalan karar verir. Arınç'ın varsa böyle bir yetkisi İmralı'ya gidecek devlet heyetinin kimlerden oluşacağına karar vermek için kullanabilir" açıklamasını yaptı. Tartışma Arınç'ın cumartesi AK Parti İstanbul İl Danışma Meclisi toplantısındaki çıkışıyla alevlendi. Önder'i hedef alan Arınç şunları söyledi: "Birisi Öcalan'a, 'Başmüzakerecidir' diyor. Nereden bu sıfatı aldın sen? Kim kiminle neyi müzakere ediyor? Başmüzakereci, sekretarya bilmem ne! Sen haddini bil kardeşim. Sen burada kendini hangi rolde görüyorsun? Sen Öcalan'ın karşısında hangi konumdasın? Kandil'deki insanlarla senin arandaki nasıl bir ilişki? Kim başmüzakereci ya? Hükümeti zor durumda bırakmak için bundan daha iyi provokasyon olabilir mi?" Arınç'ın ağır ifadelerine yazılı açıklamayla yanıt veren Önder ise şöyle dedi: "Sayın Arınç! Bana had bildirmeye kalkışmışsınız. Belki olan bitenden haberiniz yok. Belki de idrak edemiyorsunuz! Bu had bildirme dillerini hangi ara öğrendiniz? Kim size bu ruhsatı verdi? Had nedir? Sınırı nerede başlar? Bu sınırı kim tayin eder? Bakanlığınızın görev tanımı içinde var da biz mi bilmiyoruz? Sayın Öcalan 'Başmüzakerecilik' sıfatını tarihi Nevruz bildirgesini yazdığı gün aldı. Barış meselesi laubalilik kaldırmaz, ciddi bir iştir. Provokatör lafını size misliyle iade ediyorum. Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar. Siz sözüm ona bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir. Size son önerim şudur; yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin." Arınç'ın HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik, "Senin duygusal kırılmanın bin mislini ben yaşadım ama dağa çıkmadım. Utanmaz adamlar" sözlerine de HDP'den tepki geldi. Açıklamada şöyle denildi: "Gördüğü zulüm ve baskılar karşısında onuru ve kimliği için isyan eden ve direnen bir halkın ve onun temsilcilerinin değil, o halkın iradesine saygısızca saldıranların utanması gerekir."
Hürriyet

Çatışmadan Uzak Durun Sakın Sokağa Çıkmayın!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teşkilatlarına gönderdiği genelgede "PKK, AKP'yle ortaklık kurmuş, ortak amaç etrafında birleşmiştir" savında bulunarak kongreye hazırlanan ilçe teşkilatlarına ise "Sebebi ne olursa olsun, her türlü kavga, kargaşa ve çatışmadan uzak durulacak" talimatı verdi. Türkiye'nin çok zorlu günler yaşadığını belirten Bahçeli, "PKK, AKP'yle ortaklık kurmuş, ortak amaç etrafında birleşmiştir. Bölücülük AKP'yi ele geçirmiş, hainler AKP'yi tutsak almıştır" dedi. PYD'nin silahlandırılmasının ise Türkiye etrafında kurulan bir 'ölüm tuzağı' olduğunu belirten Bahçeli, "Bunu görmemek için ya hain ya da gafil olmak lazımdır" dedi. Bahçeli, silahlı unsurlara Türkiye üzerinden açılan geçiş koridorunun anayasal suç olduğunu belirtti. Bahçeli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da PYD'nin silahlı kolu olan YPG'yi terör örgütü olarak görmediğini ve dahası vatan savunduğunu yüzü kızarmadan ilan ettiğini ifade etti. MHP'nin gelecek yıl yapılacak 11. Olağan Büyük Kurultayı'na ilişkin belde, ilçe ve il teşkilatlarımızın kongrelerinin 17 Kasım 2014'te başlayacağını belirten Bahçeli, teşkilat yöneticilerinin uyması gerekenleri ise şöyle sıraladı: Demokratik yarış içine girecek değerli arkadaşlarımın söz, tutum ve açıklamalarında nezaket, zarafet ve muhabbetle muameleleri gerekmektedir. Sebebi ne olursa olsun, her türlü kavga, kargaşa ve çatışmadan uzak durulacak, partimizi sokakların çıkmazına çağıran, husumetin tarafı yapmaya çalışan açık veya örtülü operasyonlara kulak asılmayacaktır. Türkiye sokakta bulunmamış, sokağa da teslim edilmeyecektir. Kongre bahanesiyle içimize sızıp taşkınlık yapmak, dedikodu yaymak, fitne çıkarmak için el ovuşturanlara asla fırsat verilmeyecektir. AKP ve yandaş medyasının algı operasyonlarına karşı teyakkuzda olunacaktır. Özellikle sosyal medyadaki tuzaklara, akıl çelen bilgi ve haberlere kesinlikle ilgi ve alaka gösterilmeyecektir. Oluşacak muhtemel gerilimler ile partililerimize yönelik faaliyetler sürekli kontrol edilecek ve değerlendirmeler vakit kaybetmeksizin Genel Merkeze ulaştırılacaktır. Huzursuzluk çıkarmaya çalışan, karışıklıktan medet uman, provokasyona yeltenen kim olursa olsun gecikmeksizin adli makamlara bildirilecektir.
Milliyet

'Hain Eylemi Yapanlar Cezalandırılacak, Çözüm Devam Edecek'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gece geç saatlerde Kahramanmaraş'a gitti. Başbakan Davutoğlu, dün sabah kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Hakkari'de üç askerin şehit edilmesine değinen Davutoğlu, terör örgütünün yaptığı hain saldırılar için 'misilleme' tanımlamasını kabul edemeyeceklerini vurguladı, "Kimse devletin meşru güvenlik güçleriyle teröristleri aynı zeminde, aynı düzlemde Hain saldırıyı gerçekleştirenler mutlaka cezalandırılacaktır" dedi. Davutoğlu, şunları söyledi: "Kamu düzeni şart. Çözüm süreci milli birlik ve beraberlik adımıdır. Bu durum kamu düzensizliğine zemin teşkil etmiyor. Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz derken sadece terör örgütüyle irtibatlı kuruluşları muhatap alacağımız anlamına gelmemeli. Eğer teröristler eylem içindeyse güvenlik görevlisinin görevi onları ne surette olursa olsun durdurmaktır. Saldırı planlaması içinde olan olursa, ülke huzurunu bozmak isterse hak ettiği cevabı alacaktır. Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanımız ve Hakkari Valisi ile defalarca görüştüm ve aynı talimatı verdim. Haince eylemi gerçekleştirenler takip edilecek ve bunun için her çalışma yapılacak ve hak ettiği cezayı bulacaklar. Kimse Türkiye'yi çevredeki ülkelerin kaos girdabına sokamaz. İç barışı temin edeceğiz, kamu düzenini teminat altına alacağız, çözüm sürecini de kararlılıkla sürdüreceğiz." Davutoğlu, Abdullah Öcalan için bir 'sekretarya' kurulmasına dair söz verilmediğini de söyledi.
Vatan

'Nerede Bu Devlet?'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bitlis'te geçici köy korucusunun şehit edilmesine ilişkin, "G.Doğu'da devlet var mı acaba?" dedi. Otobüsün devrilmesi sonucu yaralanan ve Afyonkarahisar'daki hastanelerde tedavileri süren üniversite öğrencilerini ziyaret eden CHP lideri, yaralılara 'Geçmiş olsun' dedi ve durumları hakkında doktorlarından bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, hastane çıkışında bir gazetecinin, Bitlis'te geçici köy korucusu olan ve 2 aydır haber alınamayan Nihat Çaprak'ın cesedinin bulunmasına ilişkin sorusu üzere şunları söyledi: "G.Doğu'da devlet var mı acaba, önce bu soruyu sormamız ve cevabını aramamız lazım. Başbakan, sabah akşam bizi suçlayacağına, ya bu Güneydoğu'da ne oluyor, devlet var mıdır, yok mudur, caddenin ortasında askerlerimiz şehit ediliyor, köy korucuları direğe bağlanıp orada öldürülüyor. Sorumlu kim? Utanmasalar 'sorumlu Cumhuriyet Halk Partisi' diyecekler. Bir bakan kalkmış diyor ki 'Oraya emanetçi askerleri gönderdik onları öldürdüler.' Gencecik çocuklar öldürülüyor, korucuları bağlıyorsunuz direğe, öldürüyorsunuz. Sorumlusu kim, kim bunun sorumlusu? İsyan eder noktaya geliyoruz. Yazık, günah bu ülkeye. Böyle bir şey görmedim, ilk kez böyle bir hükümet görüyorum."
Vatan

SPOR
Trabzonspor ile Gaziantepspor'un müthiş gol düellosu nefesleri kesti. Üç kez 2 farklı geriye düşmesine rağmen pes etmeyen bordo-mavili takım son dakika golüyle 1 puan almayı başardı: 4-4 Gaziantepspor maça golle başladı. 7'de Gökhan Süzen'in kullandığı kornerde iyi yükselen Muhammet Demir kafa vuruşuyla topu ağlara yolladı: 0-1 17'de Gökhan Süzen ortaladı, bomboş pozisyondaki Chibuike'nin kafasında kaleci Fatih'ten seken top direğe de çarparak kornere gitti. 18'de Chibuike'nin ortasına yakın mesafeden ayak koyan Erdem Şen farkı ikiye çıkardı: 0-2 35'te Constant ceza sahası dışından kaleyi yokladı, meşin yuvarlak az farkla auta çıktı. Maçın ikinci yarısında fileler tam 6 kez havalandı. 48'de Özer ortaladı, Medjani kafayla indirdi, Belkalem'in sert şutunda top filelere gidince fark bire indi: 1-2 52'de Chibuike'nin yerden şutunda top yan direkten döndü. Pozisyonu takip eden Muhammet kendisinin ikinci, takımının üçüncü golünü atmakta zorlanmadı: 1-3 63'te Özer'in ortasında Mustafa Yumlu kafayla indirdi, boş pozisyondaki Yatabare meşin yuvarlağı ağlara gönderdi: 2-3 64'te fark yeniden 2'ye çıktı. Başlama vuruşunun ardından gönderilen uzun pasta kaleci Fatih'le karşı karşıya kalan Chibuike aşırtma vuruşla topu ağlarla buluşturmayı başardı: 2-4 Teslim olmayan Trabzonspor 67'de yeniden farkı bire indirdi. Constant'ın kullandığı serbest vuruşta top üst direkte patladı. Dönen topu önünde bulan Sefa sert bir şutla ağları havalandırdı: 3-4 90+4'te Trabzonspor'un beraberlik golü geldi. Özer'in yüksek ortasında iyi yükselen Waris kafayla dokundu. Boş pozisyondaki Cardozo kafa vuruşuyla topu kalecinin yanından filelere göndererek skoru 4-4 olarak belirledi.
Milliyet

Alp Yalman ile girdiği seçim yarışında ipi önde göğüsleyen Duygun Yarsuvat, yeni başkan olarak dün 109. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katıldı G.SARAY Lisesi'ndeki törende konuşan sarı-kırmızıların 35. başkanı Yarsuvat, bu göreve atandığını ancak bu atamanın G.Saraylılar tarafından yapıldığını söyledi. G.Saraylılar'ın birlikteliğinin kulübü her zaman daha da ileriye götürdüğüne de dikkati çeken Yarsuvat, kulübün kendileri için önemini ise ilginç bir örnekle anlatıp, "G.Saraylılar'ın kulüp sevgisi ailesinden daha üstün gelir" dedi. Aslan'ın 1 numarası sözlerine şöyle devam etti: "G.Saray formasını taşımak için çırpınan gençler var. Onların karşısında da bu yıl G.Saray'ın kazanmış olduğu başarılar var. Bunlar bize kıvanç veriyor. G.Saray, 109 senedir böyle kupalar alarak günümüze gelmiş bir kulüptür. Bundan sonra da G.Saray'ı hep ileri götürmeye çalışacağız. Biliyorsunuz dün bir seçim sonucu bu göreve atandım, G.Saraylılar tarafından atandım. Bu görevi de arkadaşlarımla beraber en iyi şekilde, G.Saray'a en faydalı şekilde bitirmek istiyoruz. Onun için bize de yardımcı olun. G.Saraylılar'ın birlikteliği çok önemlidir. Hoş geldiniz, bu hepimizin bayramı."
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme