30 Ekim 2014 Perşembe

30.10.2014 Genel Gündem

30.10.2014

GÜNDEM

Yine Askere Maskeli Pusu
Diyarbakır'da eşiyle birlikte semt pazarında alışveriş yapan 25 yaşındaki astsubay Nejdet Aydoğdu maskeli 2 kişinin silahlı saldırısında ağır yaralandı. İlk önce şehit olduğu açıklanan Aydoğdu'nun hastanede kalp masajıyla hayata döndürüldüğü belirtildi. Yüksekova'da üç askerin maskeli kişilerce şehit edilmesinden dört gün sonra bir saldırı haberi de dün Diyarbakır'dan geldi. Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda görevli Nejdet Aydoğdu 6 aylık hamile olan eşiyle birlikte dün Bağlar'da çarşamba günleri kurulan semt pazarına gitti. Aydoğdu ve eşi alışveriş yaparken, arkadan yaklaşan ve yüzleri maskeli 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saat 16.30'da meydana gelen olayda ağır yaralanan Aydoğdu Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Önce öldüğü belirtilen Aydoğdu'nun daha sonra kalp masajıyla hayata döndürüldüğü açıklandı. Polis operasyon başlattı.
Vatan  

Yüksekova'ya Gizlilik Kararı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde geçen cumartesi günü Uzman Çavuş Ramazan Gülle, erler Ramazan Köse ile Yunus Yılmaz'ın şehit edilmesiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı dün faillere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada saldırının PKK tarafından yapıldığı belirtildi ve faillerin isimleri yer aldı. Ancak akşam saatlerinde Yüksekova Sulh Ceza Mahkemesi tarafından olaya ilişkin 'yayın yasağı' getirildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi: "Yüksekova'da gerçekleşen 3 askerimizin şehit edilmesiyle ilgili olarak, soruşturma kapsamı içinde kalan olayda şehit olan kişilere ilişkin ve olay içeriğine ilişkin her türlü sesli ve görüntülü, yazılı ve görsel medyadaki yayınlar ile internet ortamındaki bu kapsamdaki bilgilerin, Basın Kanunun 3. Maddesi ve Anayasa'nın 26. Maddesi uyarınca yayınlanmasının ve gösterilmesinin soruşturmanın sağlıklı işleyişi ve kamu düzeni, kamu ilkeleri uyarınca yasaklanmasına karar verilmiştir." Aynı Sulh Ceza Hakimliği, 3 gün önce de olay yeri ve şehitlerin cenaze görüntülerinin görüntülü, sesli, yazılı ve görsel medyada yayımlanmasını yasaklamıştı.
Vatan

Acı Bekleyiş
Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor. Zaman geçtikçe umutlar tükeniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madende mahsur kalan 18 işçi ile ilgili kurtarma çalışmalarının devam ettiğini, ancak su düzeyinin işçilerin bulunduğu yerin üzerinde olduğunu söyledi. Kömür madeninde mahsur kalan madencilerle ilgili Enerji Bakanı Taner Yıldız, giderek ümitlerinin yok olduğunu söyleyerek, "Her geçen dakika ümitlerimizi daha da aza indiriyor" dedi. Madendeki suyun tahliyesi için bölgeye gönderilen Ahtapot türü itfaiye aracı kaza yaptı. Madende biriken suyun tahliyesi için gönderilen 2'nci Ahtapot'un kurulumu tamamlandı. Ahtapot, dakikada 8 bin 500 litre su tahliye edebiliyor. 60 metre derinlikten su çekebilme yeteneğine sahip olan araç, 50 metre yükseğe su tahliyesi yapabiliyor. Alana sevk edilen jeneratörler sayesinde 250 kW'lık mevcut kurulu güç 6 kat arttırılarak çalışmalar daha hızlı bir şekilde yürütülmeye başlandı.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın                86, 3240          86, 4259        
ABD Doları               2, 2135            2, 2152
Euro                           2, 7967            2, 7992
İngiliz Sterlini            3, 5383            3, 5451          

Gaz Telaşı!
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, doğalgaz alımının durma ihtimali var dediği Batı Hattı'nda akış gerilemeyi sürdürüyor. Başta İstanbul olmak üzere, Marmara Bölgesi'ne doğalgaz sağlayan ana hat olan Batı Hattı'ndan ortalama 41 milyon metreküp/gün seviyelerinde olması gereken gaz girişi, 25-28 milyon metreküp bandına düşmüş durumda. Doğalgaz sektörü tedirgin. Sektör temsilcileri, tüketimin zirve yaptığı kış aylarına girerken Batı Hattı'ndan gelen gaz miktarında yüzde 40'a varan düşüş yaşanmasının sıkıntı yaratacağını vurgulayarak, "Şu an depodaki gazla idare ediliyor ancak bu arada kış şartları ağırlaşır ve talep artarsa büyük sıkıntı olacak" şeklinde konuşuyor. Rusya, Ukrayna'nın ödenmemiş doğalgaz borçlarını gerekçe göstererek Kiev'e sağlanan doğalgazı kestiğini açıklamıştı. Ancak Moskova'nın bu kararından, Ukrayna üzerinden Rus gazı alan ülkeler de etkilenmeye başladı. İthal ettiği gazın yüzde 58'ini Rusya'dan sağlayan Türkiye de riskli ülkeler arasında. Batı Hattı, Rus gazını sırasıyla Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden taşıyarak Türkiye'ye getiriyor. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden gaz müzakereleri ve havaların soğumasına bağlı olarak Batı Hattı'nda yaşanan sorunun daha da kötüleşmesi mümkün. Doğalgaz satışı yapan bir şirket yetkilisi, Rusya'nın kış mevsimine girerken Avrupa'ya dirsek gösterdiğine işaret ederek, "Rusya, Kiev parasını ödesin diye böyle bir yola gitti. Ancak piyasada sıkıntı yaşanıyor. Toptan satış şirketleri yeterince gaz alamıyor, BOTAŞ'ın sisteminden gaz kullanılıyor. Günde 10-15 milyon metreküp eksik gaz giriyor. Kasım ayına geldik. Kış döneminde mevsimsel gaz tüketimi artıyor. Havalar aniden soğur ve konutlar ekstra gaz çekerse, sıkıntı yaşanır. Sıkıntı yaşanması durumunda da önce santrallere verilen doğalgaz düşürülür. En son konutlara verilen gaz azaltılır" dedi.
Hürriyet

Tim Genç Beyinlerin Peşinde
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) her üniversiteden 5 kişilik temsilci seçerek inovatif takım oluşturmaya çalıştığı "İNOVATİM" projesindeki öğrenci sayısı 4 bine ulaştı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlere ihtiyaç olduğunu söyledi. Bunun için her alanda inovatif düşünmeyi teşvik etmek istediklerini dile getiren Büyükekşi, "Bu konuda gençler yadsınamayacak kadar büyük bir potansiyele sahip" dedi. "İNOVATİM" uygulamasıyla 4 bin öğrenciye ulaşıldığını aktaran Büyükekşi, "Seçtiğimiz öğrenciler, okudukları üniversitelerde inovasyon ve kariyer konularında gençleri bilinçlendirmek, İnovasyon Haftası boyunca konuşmacılara mihmandarlık yapmak, katılımcı üniversiteleri etkinlik boyunca koordine etmek gibi önemli roller üstleniyorlar. Ayrıca İNOVATİM kapsamındaki takımlar, Türkiye'nin önde gelen 'bin CEO'su gibi üst düzey yöneticileriyle buluşma imkanına kavuşacak. Bu yöneticilerimiz bir anlamda gençlere ağabeylik veya ablalık yapacak, bilgi, tecrübe ve deneyimlerini paylaşacaklar" diye konuştu.
Türkiye

Fed'den Dünyaya: Artık Size 'Dolar' Yok!
FED, 2008 yılında ülkenin girdiği finansal kriz sonrası ekonomiye destek olmak adına başlattığı, hatta bir dönem 85 milyar dolara kadar çıkan tahvil alım programını (piyasaya likidite sağlamak) resmen dün sonlandırdı. Atılan bu adım ABD'de faizlerin beklenenden daha önce artabileceği anlamına geliyor. Janet Yellen'ın başkanlık ettiği Amerikan Merkez Bankası FED, yaptığı son toplantıda, kademeli olarak azalttığı tahvil alım programını 15 milyar dolar seviyesine kadar çekmişti. Bu hamleye karşılık FED cephesi faizlerin makul bir süre daha sıfır seviyesinde kalacağı söylemini tekrarladı. Buna karşılık FED, bu kez, Amerikan ekonomisinin kendi tahminlerinden çok daha hızlı büyümesi halinde, faiz oranlarının piyasadaki beklentiden çok daha erken yükseltebileceğini ifade etti. Ekonomistler ağırlıklı olarak 2015 yılının ortasında ABD'den bir faiz artışı bekliyor. FED'in aldığı bu kararda ABD'de istihdam piyasasında gözle görülür iyileşmenin etkisi olduğuna işaret edildi. Burada yavaş seyreden toparlanma sürecinin hız kazandığının altı çizildi. FED'in aldığı bu karar sonrası Amerika'da Hazine tahvillerinde faizler yükseldi. Borsada ise yön seyrini düşüşe bıraktı. FED'in kararı öncesinde uluslararası piyasada dolar kuru 2.20 TL'nin de altına gerileyerek 2.19 TL seviyesinden günü kapatmıştı. Kararın ardından dolar kuru 2.20 TL'nin yeniden üzerine taşındı. 29 Ekim cumhuriyet bayramı tatili nedeniyle içeride piyasalar ve borsa kapalıydı. Piyasalar FED tepkisini bugün verecek.
Milliyet

İrlandalı Şirketlerden Türk Kobi'lere İşbirliği Çağrısı
İrlanda ticaret heyeti, İrlanda İş ve İstihdam Bakanı Ged Nash TD öncülüğünde 20-23 Ekim tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etti. Türkiye ile İrlanda arasındaki ticaret hacminin artırılmasını hedefleyen heyet, İstanbul'da bir dizi ticari görüşmelerde bulundu. Ankara'da da çeşitli bakanlıklarla temas kurdu. Ankara'daki İrlanda Büyükelçiliği'nin desteğiyle İrlandalı girişimcilerin dünya pazarlarındaki büyüme ve gelişiminden sorumlu İrlanda Devlet Ajansı Enterprise Ireland tarafından organize edilen ziyarete 30 İrlandalı şirket katıldı. Telekomünikasyon, havacılık ve mühendislik başta olmak üzere farklı sektörlerin temsil edildiği heyette yer alan Adaptive Mobile, Daon, Botany Weaving, Combilift ve Fexco gibi şirketler mevcut ve yeni Türk müşterilerle buluştular. Bu ilişkilerin gelecekte pazardaki büyümenin temelini oluşturması bekleniyor. İrlanda İş ve İstihdam Bakanı Ged Nash TD Türkiye ziyaretinin öneminin altını çizerek şunları söyledi: "Türkiye'ye İrlanda'dan yapılan ihracat son yıllarda giderek artıyor. Bu rakam 2013 yılında 465 milyon Euro'nun üzerindeydi. İrlanda ve Türkiye arasındaki karşılıklı satın alma ve hizmet ticareti toplamda yaklaşık 1.2 milyar Euro seviyesinde bulunuyor. Bu, bizi iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye teşvik eden gerçekten etkileyici bir rakam. Ayrıca İrlanda gibi Türkiye de dinamik bir ekonomiye sahip ve doğrudan yabancı yatırımların dikkatini çekme konusunda oldukça istekli. İrlanda ve Türkiye arasındaki bu tür ekonomik benzerlikler, işbirliği içindeki ülkelerimiz ve şirketlerimize daha çok fayda sağlayan gerçek bir güç olarak öne çıkıyor."
Star

Türkler'e Rest Çeken İran 2015'te By-Pass Ediliyor
İran ile Türkiye arasında yaşanan lojistik krizine Hazar geçişi' çare olacak. İki ülke arasında geçiş ücretlerindeki restleşme sonrası İran'ın 'Türk tırlarına yakıt satmayacağız' açıklamasının ardından Türkiye yönünü Azerbaycan'a çevirdi. Türk tırları, 2015'in ilk çeyreğinden itibaren Türki Cumhuriyetler'e Azerbaycan üzerinden ulaşabilecek. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Fatih Şener Azerbaycan ve Türkmenler ile yaptıkları işbirliği sonucu, İran üzerindeki tüm trafiğin 2015 yılının başında Azerbaycan- Hazar ve Türkmenistan güzergahına taşınacağını söyledi. Şener "Geçen hafta Azerbaycan tarafı ile görüştük. Hazar denizi üzerinden Türki Cumhuriyetlere ulaştım ile ilgili bir güzergah belirledik. Bize 2 Ro-Ro ve 2 Feribot ayarladılar. Yıllık 30 bin taşıma kapasitesine sahip bir güzergah bu. 2015'in ilk çeyreğinde tüm İran trafiğini buraya taşıyacağız. Fiyat olarak da İran'dan daha uygun hale gelmiş olacak" dedi. "İran'ın yaptığı uygulamanın dünyada bir örneği daha yok" diyen Şener, bu uygulamanın aslında yasal boyutu dışında Türk şirketlerine bir sıkıntı yaşatmayacağını belirtti. Şener şunları söyledi: "Aslında İran'ın almış olduğu bu karar bizi pek etkilemiyor. Hatta bir yandan işimize de geliyor. İran'ın bize akaryakıt satmaması durumunda, kamyon depolarına mühür basıyor. Bu durumda biz de akaryakıtımızı Türkmenistan'dan almak durumunda kalıyoruz. Bize akaryakıt satmaması demek litre başına 2 dolardan, tır başına 1.100 doları İran'a ödemememiz demek oluyor. Türkmenistan'da akaryakıt litresi 0.14 cent iken, İran'da 18 cent" dedi. İranlılar'ın Türkiye üzerinden akaryakıt kaçakçılığı yaptığını da söyleyen Şener yöntemi şöyle anlattı: "Biz bunu tespit ettik. İran'dan çıkıp Tiflis'e gidecek olan bir tır; Tahran-Bakü-Tiflis hattı üzerinden gittiğinde 1.100 kilometre yol yapıyor. Ancak İran tırı Gürbulak'tan girip Türkiye üzerinden Tiflis'e gittiğinde 1.790 kilometre yol yapıyor. Neden uzun yol Türkiye'yi tercih ediyor. Çünkü ucuz akaryakıt getirip Türkiye'de satıyor. Sonra Tiflis'e gidiyor, oradan da litresi 1 dolara akaryakıt alıp yeniden Türkiye'de satıyor. Bu sayede bir tır 2 bin doları cebine koyup Tahran'a dönüyor."
Star

758 İnşaata Mühür Vuruldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, işçi iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uygun olmadığı için Türkiye genelinde 758 inşaatın mühürlendiğini söyledi. Türkiye genelinde yaşanan iş kazalarının çoğunun madenlerde ve inşaatlarda meydana geldiğini ifade eden Mehmet Tezel, iş kazalarından kaynaklanan ölümlerin ise en çok inşaat sektöründe olduğunu belirtti. İş kazalarının sadece denetim yaparak önlenemeyeceğini belirten Tezel "İş kazalarının önlenmesi için başta işçi, işveren ve devlet olmak üzere toplumun bütün kesimlerine görev ve sorumluluklar düşmektedir. İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uymamanın hayatlarına mal olabileceğini, işveren ise iş kazaları sonucu maddi ve manevi anlamda büyük zararlar görebileceğini bilmelidir. İnsan hayatı her şeyin üzerindedir. Herkes sosyal sorumluluk çerçevesi içerisinde hareket ederek insan hayatına gereken önemi vermelidir" diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nda 957 personelin çalıştığını ifade eden Tezel, 100 personelin alımı için de teşebbüste bulunduklarını söyledi. Alınan personelin hemen işe başlayamadığına dikkat çeken Tezel, alınan personellerin 3 senelik bir eğitimden geçtiğini anlattı. Son yaşanan iş kazalarıyla birlikte denetimleri daha da sıklaştırdıklarını belirten Tezel, "İnsan hayatını her şeyin önünde tutan, skora bağlı konuşmayan bir kuruluşuz. Bir işçinin ölümü bizim için fevkalade mühim. Biz iş kazalarını asgariye düşürmek için çırpınırken, maden ve inşaat sektörü bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sorunlu iki iş sektörümüz. İş kazalarında madenler ilk sırada, ölümlü kazalarda ise inşaat sektörü ilk sırada. Türkiye'de 1 milyon 930 bin iş yeri mevcut. 25 milyonun üzerinde işçimiz çalışıyor. Bu çalışma hayatı fevkalade dinamik ve canlı. Bununla alakalı teftişlerimiz sürüyor" dedi.
Star

Dolar Milyarderlerine 33 Aile Daha Katıldı
Ekonomist Dergisi'nin 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği En Zengin 100 Araştırması'na göre, Türkiye'de serveti 1 milyar doların üzerinde olan aile sayısı 24'ten 57'ye ulaştı. Araştırmaya göre, listenin zirvesindeki Koç Ailesi'nin serveti 10 yılda 4 kat artarak 8 milyar doları aşarken, Sabancı ve Şahenk'lerin serveti de 7 milyar doları aştı. Şahenk'ler, Sabancı'ları geride bıraktı. Son dönemde aldıkları büyük ihalelerle dikkat çeken Cengiz, Çeçen gibi grupların sahipleri milyar doların üzerinde serveti olanların arasından çıkarken Eren, Özdilek, Ilıcak, Tosyalı gibi aileler listede üst sıralara tırmandı. Geçen yılki listede yer alan Ahmet Keleşoğlu (Selçuk Ecza), Selim Uyar (Permak Grubu) ve Gürel Ailesi (Sunel Tütüncülük) bu yıl listeye giremedi. Bu yıl listeye dahil olanlar Türkerler Holding Başkanı Kazım Türker, Viaport ve Vialand'in sahibi Bayraktar Ailesi ve Yasa Holding'in sahibi Yalçın Sabancı oldu. Bu arada The Boston Consulting Group'un (BCG) hazırladığı Küresel Varlık Raporu'na göre, Türkiye'de finansal varlıkları 1 milyon doları aşan 22 bin hane var. Türkiye, 2012'de dünya genelinde 39'uncu sırada yer aldığı bu listede 2013'te 42'nci sıraya geriledi. Türkiye aynı düşüşü 100 milyon dolar ve üzerinde kişisel servete sahip olanların dahil olduğu ultra zenginler listesinde de yaşadı. 2012 yılında bu listede Türkiye'den 357 isim yer alırken, 2013'te bu sayı 288'e geriledi. BCG'nin raporuna göre Türkiye'deki bireylerin sahip olduğu toplam varlıklar 840 milyar TL seviyesinde.
Vatan

Ukrayna'daki İç Savaşı Yağ Fiyatını Düşürdü
Ukrayna'daki iç savaş nedeniyle bu yıl Türk halkı yemeklik yağı daha ucuza yiyecek. 7.8 milyon hektarlık yağlı tohum ekim alanı ve 10 milyon tonluk ayçiçeği üretimiyle dünyanın en büyük bitkisel yağ tedarikçileri arasında yer alan Ukrayna'daki çiftçiler ülkedeki iç karışıklıkların savaşa dönmesi endişesiyle ürünlerini hasat sezonunun başında elinden çıkarmaya başladı. Geçen yıl Ukrayna'da 390 dolar olan ayçiçeği tohumu bu yıl 300 dolara kadar geriledi. Bu durum ithalat başlamadan iç piyasada fiyat baskısı oluşturmaya başladı. Ukrayna ve Rusya'daki ham yağ fiyatlarındaki düşüş eğiliminin Türkiye'deki yemeklik yağ fiyatlarına da yansıdığını kaydeden Trakyabirlik Başkanı Rafet Sezen, "Ukrayna'daki iç savaş nedeniyle fiyatlar yukarı çıkar diye beklerken düştü. Ukraynalı çiftçiler savaş korkusuyla hasadı yaptığı gibi ürünü elinden çıkardı. Bu nedenle ayçiçeğinin tonu Ukrayna ve Rusya'da 390 dolardan 300 dolara geriledi. Bu nedenle iç piyasada ayçiçek yağının kilosu yüzde 20 düştü. Fiyatlar böyle devam eder mi bilmiyoruz ama şu an piyasada ortalama olan 5 kiloluk ayçiçek yağının tenekesi 22 TL'den 17-18 TL'ye kadar geriledi" diye konuştu. Türkiye'de yılda ortalama 600 bin ton ayçiçek yağı üretimi yapıldığını bir bu kadar da ithalata ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Sezen, "İç piyasada ürün bitince Ukrayna ve Rusya'dan ürün getirilebiliyor. Bunun dışında Dahilde İşlem Rejimi (DİR) kapsamında ihraç kaydıyla yıl boyu ithalat yapabilen sanayiciler var. Bu da haksız rekabete neden oluyor" dedi. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Büyükşahin ise konuya yönelik değerlendirmesinde ayçiçek fiyatlarındaki düşüşte hasat sezonuna girilmesinin ciddi etki yarattığına dikkat çekti.
Akşam

Türk Ticaret Ve Adabank da Katılım Bankası Olma Yolunda
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkileri, TMSF'nin elinde Türk Ticaret Bankası ve Adabank olmak üzere 2 banka olduğunu, Halkbank'ın veya Vakıfbank'ın müşteri olması durumunda bu bankaların katılım bankası kurmak amacıyla, kamu bankalarına satılabileceğini kaydetti. Yetkililer, bankacılık kanun taslağında, bu konuda çözüm üretilmesini sağlayan bir maddenin yeraldığını ifade etti. En son BMC'nin satışı örneğinde olduğu gibi, birçok kez tatbik ettikleri "Ticari İktisadi Bütünlük" (TİB) modeli olduğunu, ancak bu yöntemi banka satışlarında uygulayamadıkları bilgisini veren TMSF yetkilileri, şunları aktardı: "Fon'a devredilen bir bankanın en kıymetli varlıklarından biri lisansıdır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) lisansın alım - satıma konu edilebilir olmadığını söylüyor. Bu sebeple TİB modelini banka satışlarında uygulayamıyoruz. Yeni bankacılık kanun taslağı hayata geçerse, Adabank ve Türk Ticaret Bank'ta TİB modeli uygulanabilir. Süreç hızlanabilir. Halkbank veya Vakıfbank elimizdeki bankalara talip olursa, ihale düzenlemeden, bankaların satışı mümkün olabilir."
Akşam

DÜNYA
Türkiye'ye Karşı Üçlü Cephe
Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Rum yönetimi dışişleri bakanları, Lefkoşa'da bir araya gelerek Türkiye'ye Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin sismik araştırmalarına son vermesi çağrısında bulundu. Bakanlar ayrıca, geminin Rumların münhasır ekonomik alanına saygı göstererek bir daha bölgeye gelmemesi çağrısında da bulundu. Doğu Akdeniz'deki son dönemde tırmanan doğalgaz krizi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, ev sahibi Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Mısır'ın başkenti Kahire'de 8 Kasım'da üç ülke arasında yapılacak liderler zirvesine hazırlık toplantısında gündeme geldi. Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Yunanistan ve Mısır'la aralarındaki işbirliğinin 'bölgedeki hiçbir ülkenin aleyhine olmadığını; aksine, bölgesel diyalog örneği olarak bölgedeki barış ve istikrara katkı sağlayabileceğini' iddia etti. Benzer sözler sarf eden Yunan Bakan Venizelos ise, "Üçlü işbirliğimizin saldırganlık rolü yok. Türkiye bölgedeki faaliyetleriyle uluslararası hukuka ve deniz hukukuna hakaret ediyor. Bu faaliyetlere derhal son verirse, Kıbrıs müzakerelerinin devamı ve Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine yardımcı olur" dedi. Doğu Akdeniz'deki doğalgaz krizine, Rumların bölgeyi tek yanlı parselleyerek geçen ay sondaja başlaması neden olmuştu. Türkiye, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini, KKTC ile imzalanan anlaşmalar çerçevesinde, Rumların Kıbrıs adasının güneyinde sondaj yaptığı bölgeye göndermişti. Rumlar Türkiye'nin bu tepkisine Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde devam eden müzakerelerden çekilerek cevap verince kriz tırmanmıştı.
Hürriyet

Kremlin'den 'Kanser' İddiasına Yalanlama
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in pankreas kanserine yakalandığına dair Batı basınında yer alan haberlere Kremlin yalanlamayla cevap verdi. Rus İTAR-TASS ajansına "New York Post" gazetesi tarafından yayınlanan iddiayla ilgili açıklama yapan Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov, "Boşuna beklemesinler. Başkan Putin'in sağlık durumu gayet normal" ifadesini kullandı. Hafta başında Amerikan "New York Post" gazetesi, Rusya'daki oligarkları kaynak göstererek, Putin'in pankreas kanserine yakalandığını ve en fazla 3 yıl ömrünün kaldığını iddia etmişti. Ardından salı bu kez Amerikan ABC kanalı Moskova'da çalışan Amerikalı diplomatların Rus istihbarat servisi tarafından taciz edilmeye başlandığı belgeselini yayınlamıştı.
Hürriyet

Gazze'de 6 Ay Sonra İlk Maaş
Gazze'de mayıs ayından bu yana maaşlarını düzenli alamayan hükümet çalışanlarına ödeme yapılmaya başlandı. Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'ın Gazze'deki yaklaşık 24 bin memura bin ikiyüzer dolar ödeme yapılacağını açıklamasının ardından hükümet çalışanları sabah saatlerinde postanelere akın etti. Zaman zaman izdiham yaşanırken, aylar sonra maaşlarını alan memurlar büyük sevinç yaşadı. Haziranda kurulan milli uzlaşı hükümetinin ödeme yapmaması sebebiyle Gazze'de eski hükümete bağlı yaklaşık 45 bin işçi ve memur, mayıs ayından beri maaşlarını düzenli alamıyordu.
Türkiye

Hollandalı Bakandan Türkiye'ye Eleştiri
BBC'nin Türkçe servisinden Yusuf Özkan'ın haberine göre Ankara'nın IŞİD'e destek verdiği iddialarından Hollanda hükümeti de etkileniyor. Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis, Adana'da, "Türkiye zor bir müttefik" dedi. Hennis, Adana'da konuşlanmış ülkesine ait patriot bataryalarını denetlerken patriotların ocak ayında geri çekileceği öğrenildi. Hennis, İncirlik'te Hollandalı gazetecilere yaptığı açıklamada Telegraaf gazetesine göre NATO üyesi Türkiye'nin "Sünni terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede ikircikli bir tutum izlemesini" eleştirdi. Gazete, Hennis'in askerlere yönelik toplu davaları ile ilgili, "Bence bu konu NATO içinde konuşulmalıdır. NATO, AB'den farklı bir örgüt, ancak yine de yaşanan olayların yanımızdan akıp geçmesine izin vermemeliyiz" sözlerine yer verdi. Hennis, Türkiye'ye ihtiyaç duyduklarını da söyledi.
Milliyet

Çeçenistan'ın 'Prensesi', Işid'in Gelini
Suriye ve Irak'ta ele geçirdiği topraklarda hilafet ilan eden terör örgütü IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırısını komuta ettiği iddia edilen liderlerinden Gürcü Ebu Ömer el-Şişhani, uzunca bir süredir dünya basınının gündeminde yer alıyor. Ebu Ömer'in Çeçen eşi Seda Dudurkaeva ise bugüne kadar pek basına yansımayan film gibi bir hikayeye sahip Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un bakanı Asu Dudurkaev'in kızı olan genç kadın, lüks içinde korunaklı bir hayat yaşıyordu. Ancak, güzelliği ile nam salan Seda, radikalleşmeye başlamıştı. Genç kadın, internet üzerinden Suriye'ye cihatçılara katılmaya giden bir Gürcü olan Hamzat ile tanıştı. Hamzat, IŞİD liderlerinden Ebu Ömer Şişhani'nin sağ koluydu. Gürcistan'ın aynı kentinde büyüyen ikili, çocukluklarında da komşuydu. Bir gün Hamzat yaralandığında, Seda onun yanına gitmeye karar verdi. Türkiye'deki aracıların yardımı ile Suriye'ye giden Seda, geri dönmeme kararı alarak Hamzat ile evlendi. Seda'nın IŞİD'e katıldığı ortaya çıkınca Kadirov, babasını 'fanatik kızını kontrol edemediği için' kabineden attı. Kadirov, Seda'nın geri dönmesini Çeçenistan için bir "onur meselesi" ilan etti. O sırada Hamzat'ın annesi Leila Açişvili, oğlu ile Skype üzerinden bağlantı kurmuş ve onu Suriye'de ziyaret etmek için rızasını almıştı. Çeçen yönetimi yetkilileri, Açişvili ile iletişime geçerek Suriye'ye gittiğinde Seda'yı da geri getirmesini istedi. Açişvili'nin Daily Beast sitesindeki anlatımına göre, Hamzat ve Seda oldukça yoksuldu. Ancak Açişvili'ye göre, Seda bu durumu umursamıyor ve Hamzat ile birbirlerini çok seviyor gibi görünüyorlardı. Açişvili, Seda'ya ailesinin onu çağırdığını söyleyince genç kadın, Suriye'de özgür hissettiğini ve orada öleceğini söyledi. Açişvili, Suriye'den Gürcistan'a döndükten 4 gün sonra Hamzat'ın ölüm haberi geldi. Hamzat öldükten sonra Seda da ailesinin yanına geri dönmeye karar verdi. Ancak Ebu Ömer buna izin vermedi ve "bir şehidin karısının yalnız bırakılamayacağını" belirterek Seda'yı kendi eşi yaptı. Ancak Ebu Ömer'in Hamzat'ı bilerek öldürdüğüne dair dedikodular yayıldı. Zira bir saldırıdan döndüğü sırada aracı havaya uçan Hamzat'ın ölümü şüpheli bulunuyor.
Milliyet

43 Öğrencinin Faili Zalim 'First Lady'
Meksika'da yaklaşık bir ay önce kaybolan 43 öğrencinin akıbeti hakkında şoke edici gelişmeler yaşanıyor. Iguala kentinde gerçekleşen olayla ilgili korkunç detaylar su yüzüne çıkarken, öğrencilerin ölüm emrini eyaletin Belediye Başkanı Jose Luis Abarca Velazquez'in karısının verdiği iddia ediliyor. Kayıplara karışan Başkan ve eşi, şu an Meksika'nın en çok aranan kişileri arasında Geçtiğimiz günlerde Meksika Başsavcılığı, Guerrero eyaleti Belediye Başkanı ve eşi Maria de los Angeles Pineda Villa'nın öğrencilerin kayboluşunun ardındaki kişiler olabileceğini duyurdu. Basına yansıyan yeni soruşturma detaylarına göre, Başkan'ın eşi Pineda, olay günü Iguala'da büyük bir kampanya etkinliği düzenliyordu. Sayısız hayır işi faaliyeti bulunan Pineda, görev süresi dolduktan sonra eşinin yerini almayı planlıyordu. Ancak Pineda gizlice, hayır işleri için aldığı paranın her ay 40 bin dolarlık bir bölümünü, polis ve bölgede faaliyet gösteren Guerreros Unidos mafyasına rüşvet olarak veriyordu.
Milliyet

Rum Yönetimi: İttifak Türkiye Karşıtı Değil
G. Kıbrıs Rum yönetimi Kahire Büyükelçisi Sotos A. Liassides, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Mısır dışişleri bakanları arasında geçen üçlü görüşmenin "Türkiye'ye yönelik olmadığını" belirtti. Liassides, "Üçlü görüşme 3 ülke arasında işbirliğini geliştirmek içindir" dedi. Görüşmenin bölgeyi güvenli hale getirmeye yönelik olduğunu savunan Liassides, "Türkiye savaş ve arama gemilerini göndermeye devam ederse uluslararası hukuka başvururuz" diye konuştu.
Star

Peşmerge Şov
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkileri, TMSF'nin elinde Türk Ticaret Bankası ve Adabank olmak üzere 2 banka olduğunu, Halkbank'ın veya Vakıfbank'ın müşteri olması durumunda bu bankaların katılım bankası kurmak amacıyla, kamu bankalarına satılabileceğini kaydetti. Yetkililer, bankacılık kanun taslağında, bu konuda çözüm üretilmesini sağlayan bir maddenin yeraldığını ifade etti. En son BMC'nin satışı örneğinde olduğu gibi, birçok kez tatbik ettikleri "Ticari İktisadi Bütünlük" (TİB) modeli olduğunu, ancak bu yöntemi banka satışlarında uygulayamadıkları bilgisini veren TMSF yetkilileri, şunları aktardı: "Fon'a devredilen bir bankanın en kıymetli varlıklarından biri lisansıdır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) lisansın alım - satıma konu edilebilir olmadığını söylüyor. Bu sebeple TİB modelini banka satışlarında uygulayamıyoruz. Yeni bankacılık kanun taslağı hayata geçerse, Adabank ve Türk Ticaret Bank'ta TİB modeli uygulanabilir. Süreç hızlanabilir. Halkbank veya Vakıfbank elimizdeki bankalara talip olursa, ihale düzenlemeden, bTÜRKİYE'NİN açtığı koridordan Kobani'ye geçmek için dün Habur sınır kapısından sabah saat 05:50'de Türkiye topraklarına giriş yapan ağır silahlı Peşmerge konvoyu sırasıyla, Silopi, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe ve Suruç istikametini takip etti. Aynı saatlerde Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin üst düzey danışmanlarından biri attığı Tweet'de "Peşmerge'nin kahvaltıyı Kobani'de, YPG birlikleriyle birlikte yapacağını" söyledi ancak Peşmerge'nin şehre gidişi geceyi buldu. Cizre'den başlayarak konvoyu karşılayan büyük kalabalıklar Peşmerge'nin ilerleyişini yavaşlattı. Konvoya, izlediği güzergah boyunca Türk zırhlı araçları eşlik ederken özellikle Mardin'in Nusaybin ilçesinde toplanan onbinlerce kişiyle birlikte Peşmerge, durumu şova çevirdi. BDP Nusaybin İlçe Başkanı Şahabettin Güler, Peşmerge aracına çıkarak kalabalığı selamladı. Ardından Kızıltepe'ye geçilirken burada daha büyük bir kalabalık karşıladı. İnsanlar ellerinde YPG ve Molla Mustafa Barzani ile Mesut Barzani posterlerinin olduğu bayraklar taşırken Peşmerge araçlarına da bu bayraklar asıldı. Peşmerge araçlarında doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da aralarında bulunduğu çok sayıda mühimmatın taşındığı bildirildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, "Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine izin verdiği için Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz" dedi.ankaların satışı mümkün olabilir."
Akşam

POLİTİKA
Hesabı Sorulur
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, maden faciasının meydana geldiği Güneyyurt'ta incelemelerde bulundu. Maden sahasındaki acılı ailelere, "Evladınız evladımızdır. Kim hata yaptıysa hesap soracağız" sözü veren Davutoğlu, incelemelerin ardından gazetecilere özetle şunları söyledi: "Olay olur olmaz bakanlarımız buraya gelmişler. Bütün geceyi burada ekiplerle geçirdiler. AFAD süratle geldi, oraya 90 araç malzeme ile arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Su bakını dolayısıyla çalışmalar istediğimiz hızla ilerlemedi. 777 kotta işçilerimzi bu faciayla karşılaştılar. Su seviyesi 812 metreye kadar çıktı. Şu an yaklaşık 10 metre kadar indi. Buranın konumunu iyi biliyorum. Doğduğum mekan buraya çok yakın. Buradaki işlerin kıtlığını, çalışanların şartlarının zor olduğunu biliyorum. Bir taraftan ailelerimizin teskin edilmesi, bilgilendirmesi yapılıyor. Birçoğu ile kucaklaştım. Gönülden teşekkür edenler oldu. Tabii acıyla soru soranlar var, her birinin sorusu bizim için kıymetlidir. Son çıkan yasada bütün şartlar ele alındı. İşverenleri etkileyen taraflar oldu bunları tekrar gözden geçireceğiz. Bizzat ben bu işin takipçisi olacağım. İhmal varsa hesabı, hukuk çerçevesinde sorulacak. Bu kazanın oluş sebebi ile ilgili bir ihmal yoksa o da değerlendirilecek." Eşi Sare Davutoğlu ile madenci çocuklarını öpen Başbakan'a bazı aileler, "Koçyiğitler gittiler, dünyaları verseniz ne olur? 3 aydır maaş alamıyorlardı. Ceplerinde 10 lira harçlık yoktu" diyerek tepki gösterdi. Başbakan, sahadan ayrılırken de madenci ailelerin, "Yiğitlerimiz nerede? Bizimle niye görüşmediniz?" tepkisiyle karşılaştı. Davutoğlu araca binerken yanına gelerek, "Emir ver burayı çözsünler" diyen yaşlı bir kadının elini öptü. Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte maden ocağında yaptığı incelemenin ardından, mahsur kalan Hüseyin Gültekin'in doğum yapan eşi Ayşe Gültekin'i, hastanede ziyaret etti. Bebeğin sağlık durumun iyi olduğunu belirten Davutoğlu, "Bebek dünya tatlısı. Bebeğin adını henüz koymamışlar. Anne de sıhhatte. Allah hayırlı uzun ömür versin. Allah hayırlı bir haberi de almayı nasip etsin" dedi.
Hürriyet

Ben Değil Hiç Kimse Karışamaz
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 eski bakanla ilgili oluşturulan soruşturma komisyonunun İstanbul'da şüpheli ve tanıkların 'ayağına gittiği' yönündeki eleştirileri ve davet edilenlerin komisyona bilgi vermemesini değerlendirdi. Komisyonun savcı gibi çalıştığını vurgulayan Çiçek, "Sadece ben değil, hiç kimse komisyon çalışmalarına karışamaz. Ankara savcısına müdahale edemiyorsam, onlara da edemem. Meclis'teki bu soruşturma kamuoyunun hassasiyeti göz önüne alınarak sonuçlandırılacak" dedi. Hürriyet'e konuşan Çiçek, şunları söyledi: "Soruşturma komisyonları TBMM'nin yaptığı yargısal işlemlerden biridir. Yasama faaliyetlerinden değildir. Soruşturma komisyonlarına Meclis Başkanı dahil, hiç kimse 'niye öyle yapıyorsunuz, niye böyle yapmıyorsunuz' diyemez. Bu müdahale anlamına gelir. Ankara savcısının soruşturmasına kimsenin karışmamasının gerektiği gibi Adalet Bakanı'nın savcıyı araması geçmişte nasıl sorun olduysa, bu da aynı sonucu doğurur. Ben Meclis Başkanı olarak kimsenin politikasının bir parçası olamam. Türkiye'de herkes, Meclis Başkanı'nın kendi görüşüne destek vermesini bekliyor. Meclis Başkanlığı olarak bizim soruşturmanın bir parçası olmamamız gerekiyor. Aksi durumda soruşturmayı Meclis Başkanı'nın müdahalesine açık hale getirirsiniz ki bunun siyasi sonuçları olur. Meclis başlattığı soruşturma çalışmasını tamamlayacaktır. 2 ay süreleri daha var. Onu da kullanabilirler. Benim kanaatime göre, komisyon süreyi ekonomik kullanmak, zaman kaybetmemek için İstanbul'a gitme ve soruşturmanın başlatıldığı adliyede tanık niteliğindeki kişileri dinlemeye karar verdi. Bu onlara Ceza Muhakemeleri Kanunu tarafından verilmiş bir yetkidir. Ankara'ya da çağırabilirlerdi, orada da dinleyebilirler. Süratle işi tamamlamak için bu yolu seçmiş olabilirler. Tanık sıfatıyla çağrılanların bir kısmı ifade veriyor, bir kısmı vermiyor. Kimseyi zoraki ifade verdiremezsiniz. Hatırlarsanız, Süleyman Demirel de 28 Şubat soruşturmasında tanıklık yapmayacağını söylemiş ve gitmemişti."
Hürriyet

'Ölmeden Önce Gitsenize'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Kadıköy'de yapılacak fener alayı yürüyüşüne katılmak için geldiği İstanbul'da, Atatürk Havalimanı'nda Ermenek'teki maden faciası ile ilgili soruları yanıtladı. "Madende insanlarımız var. Umudun kesildiği ifade ediliyor. Gerçekten yüreğim yanıyor. Üzüldüğüm nokta insanlar öldükten sonra hükümet koşarak gidiyor. Oysa hükümet insanlar ölmeden önce oraya gitmeliydi. Şimdi bir sürü insan gidiyor, ambulanslar gidiyor, Başbakan gidiyor, Cumhurbaşkanı gidiyor, kurtarıcılar gidiyor Oysa bütün bu olaylardan önce, sadece bir mühendis, aklı başında namuslu bir mühendis gönderselerdi, bu ölümlerin hiçbirisi olmayacaktı. Sormadan edemiyorum Bu ülkede gerçekten hükümet var mı? Ölümden sonra gidiyorlar. Koşa koşa gidiyorlar. Niye ölümden önce gitmiyorsunuz Niye bir yetkiliyi görevlendirmiyorsunuz? İnsan öldükten sonra mı o insanlara değer veriyorsunuz? Soma'da oldu, Ermenek'te oluyor. Yarın bir başka yerde olacak. Asansörde oluyor." Konuşması sırasında zaman zaman dudaklarının üzüntüden titrediği görülen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz mu Hükümete gerçekten sormak istiyorum. İnsanın hayatı bu kadar ucuz mu? Neden bizde insanlar ölüyor da Fransa'da ölmüyor, Amerika'da ölmüyor, Rusya'da ölmüyor? Neden iş kazalarında Avrupa birincisiyiz. Vicdanım sızlıyor. Üzülüyorum. Kime dert yanacağız. Vatandaşlarımın düşünmesi lazım, bu ülke böyle yönetilemez" dedi.
Milliyet

Devlet Ermenek'te
Karaman Ermenek'te yaşanan maden faciası nedeniyle buruk kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ilk töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'deki Aslanlı Yol'a gelmesiyle başladı. Erdoğan burada TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer devlet erkanıyla tokalaştı. Erdoğan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından Beştepe'deki yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçerek tebrikleri kabul etti. Yeni binanın girişindeki fuayede düzenlenen tebrik töreni, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk etkinlik olarak tarihe geçmiş oldu. Tebrik töreninden sonra bir açıklama yapan Erdoğan, 29 Ekim Resepsiyonu'nu Karaman'daki maden kazası nedeniyle iptal ettiklerini duyurdu. Erdoğan, "Resepsiyonu tümüyle iptal ediyoruz. Yapmayacağız. Kazadaki tüm ailelerin, kardeşlerimizin yürek acısının devam ettiği bir dönemde, resepsiyon yapmayı değerlerimiz, geleneklerimiz açısından doğru bulmuyoruz. Bu sene resepsiyonu yapmaktan vazgeçtik" diye konuştu. Akşam yapılması planlanan resepsiyon iptal edilince, davetliler için hazırlanan yemekler de huzurevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu ve sevgi evlerine gönderildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra AKM'deki resmi geçit törenine katıldı. Erdoğan, 5'inci Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'dan yaklaşık 40 yıl sonra hipodromdan halka seslendi, şunları söyledi: "91 yılın ardından geldiğimiz noktada ekonomisiyle göz kamaştıran, demokrasisi her geçen gün ileri standartlara kavuşan, milli birlik ve kardeşliğini her türlü engel ve saldırıya rağmen en güçlü şekilde yücelten bir Cumhuriyetimiz var. Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur."
Akşam


SPOR

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde (TKBL) yeni sezon başlarken, ilk haftada oynanan derbi maçta Galatasaray Odeabank, Beşiktaş'ı deplasmanda 75-68 yendi. Karşılaşmaya iyi başlayan taraf Aslan oldu ancak Kartal 2. periyottaki 9-0'lık serisiyle öne geçip soyunma odasına da 35-34 üstün girdi. Fark 3. çeyrekte 7 sayıya kadar çıktı. Konuk Sarı- Kırmızılılar, son periyotta geri döndü. 58-58'lik beraberliğin ardından sert savunmayla rakibini top kayıplarına zorlayan Galatasaray Odeabank, 75-68 kazandı. Cim Bom; Dünya Şampiyonası sonrası izin verilen Sancho Lyttle ve Nevriye'den yoksun oynarken; yeni transferler Bahar Öztürk ve Dubljeviç 18'er sayı 5'er ribaunt; Nuria Martinez de 15 sayı üretti. Beşiktaş'ta ise Morrison 15 sayı 8 ribaunt ile oynadı. Sonuçlar: Fenerbahçe-İstanbul Üni: 78-67, Abdullah Gül Üni-BOTAŞ: 75-53, Adana ASKİ-Edirne: 73- 64, Orman Gençlik-Mersin BŞB: 53- 90, Canik Bld-Hatay BŞB: 68-60. Orduspor- Osmaniye Gençlik maçı, 24 saniye cihazı çalışmayınca bugüne ertelendi.
Star

Galatasaray'da Wesley Sneijder ile sözleşme yenileme çalışmaları donduruldu. Yeni yönetim, senelik 3.2 milyon euro alan ve kontratı 2016'da sona erecek olan Hollandalı yıldızın, "Galatasaray'da kalmak istiyorum ve yeni sözleşme neden olmasın" açıklamasından sonra Menajer Guido Albers ile Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak'la görüşmek istedi. Albayrak, "Dortmund ve Başakşehir yenilgilerinin ardından böyle bir şey olamaz" diyerek bu talebi reddetti. Galatasaray'da yeni Başkan Duygun Yarsuvat ile yöneticiler; Metin Oktay Tesisleri'nde teknik kadro ve futbolcularla birlikte yemek yedi. Yarsuvat yemek sonrası yaptığı konuşmada "Biz Galatasarayız, diğerlerinden farklıyız. Bu formanın ayrıcalığını hissedin. Burada oluşumuzun ana nedeni başarı. Başarı da sezon sonunda dördüncü yıldıza ulaşmak. Sahada yaptığınız işten keyif alın. Hiçbir şeyden korkunuz olmasın. Kötü sözlere kulağınızı tıkayın. Tüm sorunlarınıza yardımcı olacağımıza söz veriyoruz. Ben soyunma odasına inen bir başkan olmayacağım" dedi. Albers, ısrarla Albayrak'a yeni sözleşme talebinde bulundu. Ancak Albayrak, "Takımın durumu ortada. Yeni göreve geldik, önce bu sezonki performasına bakalım. Mayıs'ta yine bakarız" diyerek bu dönemde yeni sözleşmenin mümkün olmayacağını söyledi. Senelik 3.2 milyon euro alan 30 yaşındaki Sneijder'e verilen bu rakamın fazla olduğunu düşünen yönetim, sezon sonunda fiyatta da revizyona gidecek.
Star

F.Bahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, 2 Kasım derbisi öncesi "Türkiye'de en iyi futbolu kim oynuyor?" polemiği başlattı. Samandıra'da F.Bahçe muhabirleriyle derbi sohbeti yapan İsmail Kartal önce "Beşiktaş maçında mağlubiyet olursa ne olur?" sorusuna, "Hiçbir şey olmaz. Yolumuza devam ederiz" karşılığını verdi. Kartal, daha sonra "Beşiktaş iyi ve coşkulu oynuyor. Saha sonuçları da onlara yardım etti" derken, Beşiktaş'ın Türkiye'de en iyi futbolu oynadığı tezi hatırlatılınca da itiraz etti. "Kişiden kişiye değişir. Ben buna katılmıyorum. Türkiye'nin en iyi oynayan takımlarından bir tanesi, benim takımım" diye konuştu. Kartal, kırmızı kart cezalısı Gökhan Töre'nin forma giyemeyecek olması için de "Gökhan Töre, 3. bölgede topu tutan, ters ayakla içeri girerek, rakibin dengesini bozan bir oyuncu. Bu hafta kimin oynayacağını bilmiyoruz. Kerim Frei'ın oynayacağı söyleniyor. Neyle karşılaşacağımızı göreceğiz" yorumunu yaptı. Kartal, kendi takımını anlatırken Fatih Terim'den de bir örnek verdi: Sezon başından beri biz hiç 2-0 öne geçemedik. Ya penaltı oluyor ya kendi kalemize gol atıyoruz ya da gol atamıyoruz. Fatih Terim bir şey söyledi: 'Biz o coşkuyu yakalamadık. 2. golünü atamadık.' 2. golü atıp coşkuyu yakalasak pozisyonlar da fazlalaşabilir. Pas, topla oynama yüzdesi, teknik verilerde birçok takımdan üstünüz. Skora çevirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Olimpiyat Stadı'nda sahayı kumlamışlar, özel çim getirmişler. Biz bu şartlara uyum sağlayarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu sefer şeytanın bacağını kırarız."
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme