23 Ekim 2014 Perşembe

Linux'a Giriş ve Ubuntu Rar Dosyaları Sorunu

Selam ile;

Sitede günlük haber bültenleri yayınlamaya devam ederken ara ara farklı olarak işe yarayabilecek pratik ve kolaylaştırıcı bilgileri sunmanın faydalı olabileğini düşündüm....

Bir süredir iş yeri bilgisayarının sıkı takip altında olması nedeniyle "hürriyet" ve "özel yazışmaların" takip altında kalmaması maksatlı Linux işletim sistemlerinin farklı versiyonları üzerine yoğunlaşmaya başladım.  Tabii USB boot ile yani USB'yi taktığımda otomatik başlayan bir işletim sistemine ihtiyaç hissediyordum. Bilgisayara kalıcı bir kurulum yapmam mümkün değildi. Sanal makine ise bilgisayar HD'sini görmekte sorun çıkardığı ve şirket bilgisayarına bir program yüklemenin dahi sorun yaratacğı bir ortamda es geçilme durumunda kaldı. Yani, öyle bir işletim sistemi olmalı idi ki herhangi bir donanımsal tanınma problemi çıkarmamalı idi.


İlk bakışta bile iki Linux oldukça dikkat çekiyor.
* Ubuntu ve diğer özelleştirilmiş sürümleri (Lubuntu, Xubuntu vs.)
* Mint

Haricinde TAILS oldukça dikkatimi çekti ama henüz deneme yapmadım. İddialara göre USB bağlantılı olarak çalıştırılan, hacker ya da benim gibi izlenilme korkusu olanları için www.linux.com'a göre en iyi çözüm... [1] Çok uzun zamandır gelişimini sürdüren SUSE'yi de unutmak olmaz. [2] Bizim PARDUS'u ise oldukça ilkel bulduğumu belirtmeliyim. Live CD desteği var mı yok mu, tam kestirebilmiş değilim. Hazır yükleme olmadığı kesin. Universal USB installer[3] ile bu maksatla ilk olarak daha önce de birkaç farklı versiyonu üzerinde deneme yaptığım Ubuntu'yu indirdim ve kullanımına başladım. Performans olarak çok tıkanma yaşadığım söylenemez. Ancak bazen Firefox üzerinde ciddi tıkanmalar yaşadım ve bilgisayarı yeniden başlatmak durumunda kaldım. Farklı tarayıcılarda ise henüz tam çözemediğim bir Flash Player sorunu var. Bunu Firefox'ta yaşamıyorsunuz. Çünkü kolaylıkla Ubuntu'nun kendi indirme merkezinden Flash indirme yapmanız kolay.

El hasılı kelam Ubuntu'da dikkat çekici bulduğum halihazırdaki en büyük sorun tüm Windows işletim sistemleri ve serverlarda kullanılan "rar" dosya biçimini okunması esnasında sorunlar çıkması ve dosyanın okunamaması oldu. Bu maksatlı Peazip gibi farklı alternatifler olsa da kurulumunu gerçekleştirmek biraz sıkıntı oldu. (bu benim ciddi manadaki ilk linux tecrübem, yaklaşık bir hafta)

Bu nedenle farklı portallarda incelemelerde bulundum. Fakat birçoğu gerçekten eksik.

En kesin ve sonuç veren sonuç ise aşağıdaki gibi.

Ubuntu Terminal ekranını açın. (windows'taki cmd ekranına benzer (başlat/çalıştır/cmd.exe))

sudo software-properties-gtk

Yazın ve enterlayın. Çıkan ekranda "multiverse" özelliğini aktive edin ve karşınıza çıkan yüklemeleri yapın. Devamında:

sudo apt-get update
sudo apt-get install rar
sudo apt-get install unrar

Nur topu gibi bir "winrar"ınız oldu, her ne kadar onun  kadar verimli ve özellikleri entegre çalışmasa bile okuma ve oluşturma konusunda Ubuntu işletim sisteminde hazır yüklü olarak gelen "Archive Manager" düzgün olarak çalışmaya devam edecek.

Yazılarımın devamı gelecek... Şimdilik konuşmaya nokta yerine virgül koyalım...

Hürmetler.

[1]http://www.linux.com/news/software/applications/752221-the-top-7-best-linux-distros-for-2014
[2]http://www.linux.com/news/software/applications/752221-the-top-7-best-linux-distros-for-2014
[3]http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme