1 Kasım 2014 Cumartesi

01.11.2014 Genel Gündem

01.11.2014
GÜNDEM 
 24 Yolcu Kapasiteli Midibüste 46 İşçiyle Facia 
Metin Arslanalp yönetimindeki (47) midibüs, dün sabah Konya Akşehir'den Isparta'nın Gelendost ilçesine doğru yola çıktı. 46 kişinin bulunduğu 24 yolcu kapasiteli midibüsün rampadan inişe geçtiği sırada aşırı ağırlık nedeniyle freni patladı. Yalvaç ilçesine bağlı Bağkonak Köyü'ne 2 kilometre kala yolun sağ tarafındaki toprak tepeye tırmanan midibüs devrilerek 100 metre sürüklendi. Enkaza dönen midibüs, yol kenarındaki beton su tahliye kanalının üzerinde durabildi. Araçta bulunan 46 kişiden, çoğunluğu kadın 17'si feci şekilde hayatını kaybetti, 28 kişi de ağır yaralandı. 4.5 yaşındaki Nebi Ürkmez ise kazayı yara almadan atlattı. Kaza yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Midibüsün altından çıkartılan cesetler Yalvaç Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yaralılar ise çevre hastanelerde tedaviye alındı. Kaza nedeniyle Akşehir- Yalvaç yolu 2 saat ulaşıma kapatıldı. Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı da kazayla ilgili soruşturma başlattı. Isparta'dan gelen bir ekip, 1999 model midibüsün lastiklerinin derinliklerini ölçtü, aracın genel durumuyla ilgili notlar aldı. Midibüste yaklaşık 1 ton 200 kilogram fazla ağırlık tespit edildi. Yetkililer, aracın freninin patlamasına aşırı yolcu almasının neden olduğunu belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya Hürriyet'e, "Bir yaralı işçiyle hastanede görüştüm. Minibüsün eski olduğunu, kapılarının kapanmadığını, bu sabah (dün) geçici olarak kapının tamir edildiğini ve şoföre de 'seni bugünlük idare eder' denildiğini söyledi" diye konuştu.
Hürriyet


Yargıtay ve Danıştay'a Yeni Üyeler Geliyor 
AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin gerekçesi,' yüksek yargıda bekleyen dosyaların hızla sonuçlandırılması, hak ihlali başvurularının önlenmesi olarak' açıklandı. Teklifle Danıştay'ın daire sayısı 15'ten 17'ye, üye sayısı da 39'a çıkarılacak. Yargıtay Kanunu'nda da değişiklik öngören teklife göre Yargıtay'daki daire sayısı 38'den 46'ya çıkarılıyor. Düzenleme yürürlüğe girdikten itibaren 10 gün içinde, 128 Yargıtay üyeliği için HSYK tarafından seçim yapılacak. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV'de yaptığı açıklamada söyledi: "Yargıtay'da 610 bin, Danıştay'da 216 bin 828 dosya var. Yargının hızlanması için yüksek yargının dosyalara daha fazla zaman ayırması için bunu son derece önemli görüyoruz. Bu yıl ayrıca 3500 hakim - savcı da alacağız."
Vatan
 
THK Başkanı Yıldırım Ve Oğlu Tutuklandı 
Türk Hava Kurumu'nda (THK) helikopter alımı sırasında usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili soruşturmada gözaltına alınan Kurum Başkanı Osman Yıldırım ve oğlu Emre'nin de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı. Tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkedilen 7 şüphelinin sorguları tamamlandı. Hakim, Kurum Başkanı Osman Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 5 kişiyi tutukladı, 2 şüpheliyi ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Suçlamaların 'rüşvet' ve 'suç gelirlerini aklama' olduğu ve adli kontrolle bırakılan şüphelilere karakola imza verme şartı getirildiği belirtildi. Soruşturmayı yürüten Ankara Kaçakçılık ve Mali Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ali Alper Saylan, emniyetteki işlemleri sonrasında dün adliyeye sevk edilen ve sorguladığı 10 kişiden 3'ünü serbest bırakırken, 7'sinin tutuklanmasını talep etmişti.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 83, 6254-83, 6813                    
ABD Doları 2, 2182-2, 2187/  Euro 2, 7822-2, 7872/ İngiliz Sterlini 3, 5469-3, 5494

Carrefoursa'dan Yüzde 22 Ciro Artışı 
Carrefoursa, 2014'ün ilk dokuz aylık süresinde 9 milyon 865 bin lira net kâr sağladı. Şirketin cirosunda ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22'lik artışla 2 milyar 297 milyon lira oldu. Çoğunluk hisselerinin Sabancı Grubu'na geçmesinin ardından yeni bir döneme başlayan CarrefourSA, yılın ilk yarısında elde ettiği kârlılık seviyesini üçüncü çeyrekte arttırdı. CarrefourSA, yılın dokuz aylık dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı. CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, sene başından beri 87 yeni market açarak market sayısını eylül sonu itibarıyla 304'e ulaştırdıklarını belirterek, şunları söyledi: "Yönetimi devraldığımız günden bugüne kadar geçen süreçte şirketin performansının iyileştirilmesi hedefiyle çalışmalarımıza başladık. CarrefourSA, geçen 20 yılın ardından bugün Sabancı Holding'in de gücünü arkasına alarak sıcak, samimi, yalın, hızlı ve modern bir marka kültürüyle hak ettiği noktaya doğru ilerliyor."
Hürriyet

Enflasyon İçin Merkez Bankası Daha İyimser 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Raporda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7.6'dan yüzde 8.9'a yükseltildi. Geçtiğimiz ay açıklanan Orta Vadeli Plan'da (OVP) enflasyonun yüzde 9.4 olarak tahmin edilmesi, "Hangisi gerçekleşecek?" yorumlarına sebep oldu. Başçı, daha düşük enflasyon beklentisinin, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşle, gıda fiyatlarının beklenenin altında kalması ihtimalinden kaynaklandığını söyledi. 2015 sonunda enflasyonun, orta noktası yüzde 6.1 olmak üzere, yüzde 4.6 ile yüzde 7.6 aralığında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü, orta vadede ise yüzde 5'e çekilmesinin hedeflendiğini söyleyen Başçı, "Reel sektör kredileri tüketici kredilerinden daha fazla arttı. Bu da sıkı para politikasının başarıya ulaştığını gösteriyor. Bu duruş devam edecek ve enflasyondaki düşüşü destekleyecek" dedi. Faizler konusunda da Başçı, "Yüzde 2 civarında reel faizle enflasyonu düşürebiliriz. Bunu makroihtiyati politikaların desteğiyle yapabiliriz. 2015 dünyada da enflasyonla mücadele yılı olacak. 2015'te şaşırtıcı sonuçlar görebiliriz. Enflasyonun önce 6, sonra 5'e inmesini sağlayacağız. Bunun için cari açığın GSYH'ye oranının yüzde 5'e indirilmesi gerek" dedi.
Türkiye

128 Milyon Japon'un Tavuğu Türkiye'den 
Rusya'nın Avrupa'ya karşı ambargosu sebebiyle bu ülkeye başlayan beyaz et ihracatına, şimdi de 128 milyon nüfusuyla Japonya ekleniyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'nda soruları cevaplarken, Japonya temaslarına işaret etti. Bu ülkeye narenciye ihracatının başladığını söyleyen Zeybekci, "Şimdi çilekte problem bitti, kiraz ihracatı da devam edecek. Birkaç hafta içerisinde Japonya'da Türk beyaz et sektörü için çok güçlü bir pazar açılmış olacak. Ayrıca tekstil ve konfeksiyonla ilgili de yeni bir pazar açılmış olacak. Hedefimiz 2015 sonuna kadar serbest ticaret anlaşmasını bitirmek" diye konuştu. Çok büyük bir ekonomi olan Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı sorunlar ve ardından gelen ambargolara 'Aman bir fırsat doğdu, bunu değerlendirelim' gözüyle bakmıyoruz. Merhum İnönü'nün söylediği gibi, 'Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye o dünyada yerini alır' demiyoruz. Yeni bir dünya kurulurken Türkiye o yeni dünyayı kuran ülkelerden biri olur. Bizim Rusya ve Asya'da menfaatlerimiz var. Şu anda Rusya ile 32 milyar dolar olan dış ticaretimizi Cumhurbaşkanımız ve Rusya liderinin koymuş olduğu hedef olan 100 milyar dolara çok kısa sürede yükseltebiliriz" dedi. Mısır'la Ro- Ro hatlarının iptalinden dolayı ihracatçının sorun yaşamayacağını, Irak'ta güvenlik sıkıntısı sebebiyle her ay yüzde 30-35 düşen ihracatın tekrar yükselişe geçeceğini söyleyen Zeybekci, "Ekimde ihracattaki azalmanın biteceğine, hatta bir noktada artıya geçeceğine inanıyorum. Irak'ta ertelenen tüketim talebi çok hızlı şekilde geri gelecektir" diye konuştu.
Türkiye

İmar Hakkı Transferi Geliyor 
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla kentsel dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için 'imar hakkı transferi' getiriliyor. İmar hakkı transferi ile taşınmazlarından ekonomik olarak faydalanamayan malikler, bu imar haklarının belgelendiği imar hakkı sertifikalarını, belirlenen başka alanda kullanabilecek ya da satarak kazanç elde edebilecek. İmar hakkını satın alan girişimciler ise ek imar hakkına sahip olacak. Çıkartılacak sertifika miktarı, gönderen ve alan bölgedeki inşaat alanlarının hesaplanması ve ikincil finans piyasalarının oluşturulması konuları, işleyişin sürekliliği açısından önemli olacak. Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce "İmar hakkı transferi arsaları bloke olmuş vatandaşların işlerini kolaylaştıracak" dedi. "İmar planları gereği arsası okul alanı, kamunun kullandığı yeşil alan olmuş olabilir, buralar istimlak edilemediği için vatandaş mağdur olabiliyor" diyen Bakan Güllüce bu kişilerin imar hakkının bir başka yere transferi ile ilgili eline sertifika verileceğini açıkladı. Güllüce "Sertifika istenirse ticari bir meta olacak, istenirse başka bir yerde arazi ile takas edilebilecek. Bununla ilgili bir de borsa oluşturulacak" dedi
Star

Moody's: Konut Balonu Yok 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten 'konut balonu' endişelerini boşa çıkaran açıklama geldi. Moody's, Türkiye'de parasal politika ve makro ihtiyati tedbirlerin piyasayı emlak balonu riskine karşı koruduğunu açıkladı. Moody's Investor Service'den yapılan açıklamada, "Türkiye'nin teminatlı mortgage tahvilleri makro risklere karşı dirençli. Bankaların güçlü mortgage kredi deneyimleri ve Türkiye'nin uygun demografik durumu bankaların makro risklere karşı direncini gösteriyor" denildi. Türkiye'nin para politikasına da değinilen açıklamada, "Türkiye'nin parasal politikası ve birkaç makro ihtiyati tedbir kısmen piyasayı emlak balonu riskine karşı korurken, teminatlı tahviller için güçlü yasal koşullar yatırımcılar için kredi korumasında ek bir katman oluşturuyor" denildi. Teminatlı mortgage tahvillerinin varlıkların risk değerlendirmesinden kaynaklanabilecek şekilde daha geniş risklere maruz kalması şüphesinin de mevcut olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Yerel politik ve jeopolitik riskler, batılı ülkelere kıyasla gelire oranla yüksek borçlanma rasyosu gibi riskler geniş kapsamlı riskler arasında düşünülebilir" ifadesine yer verildi. Moody's Investor Service Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose De Leon, konuyla ilgili, "Mevcut mortgage borçlanma düzenlemeleri ve Türkiye bankalarının kredi verme uygulamaları konut piyasasının gelişmesine yardımcı oldu ve sektörü olası bir potansiyel bir patlamayı frenledi. Avrupa'da düşük faiz oranları kredi maliyetlerini azaltarak konuta olan talebi artırırken, Türkiye konut talebini kontrol altında tutmak için faizlerini yüksek seviyede korudu" dedi.
Star

Fed Durdu, Japonya Para Bastı 
ABD Merkez Bankası (Fed) Çarşamba günü para musluklarını kapatmasının ardından Japonya'dan sürpriz hamle geldi. Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasını beklenmedik bir biçimde gevşeterek daha fazla tahvil ve diğer varlıklardan alacağını bildirdi. BOJ'un Nisan ayında satış vergisinde yapılan artış sonrasında ekonomik büyüme ve enşasyonun beklendiği ölçüde hız kazanamamasının ardından aldığı kararlar, küresel finans piyasalarında sürpriz olarak değerlendirildi. Daha önce 60-70 trilyon yen aralığında olan para arzı hedefini yıllık 80 trilyon yene (723.4 milyar dolar) yükselteceğini açıklayan BOJ, ETF ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarından alımlarını da üç katına çıkaracak. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, "Fiyatı hedefimize erken ulaşılmasını sağlayabilmek için nicel ve nitel gevşemeyi artırma kararı aldık" dedi. BOJ'un son adımları hükümetin ekonominin desteklenmesi için harcamaların artırılmasına hazır olduğu yönünde verdiği işaretleri izlerken, devlet emeklilik fonunun da yerli ve yabancı hisse alımını artırdığı döneme denk geldi.
Vatan

1 Milyar Liralık 'O Batık' Kayıtlarda 
Tarih 30 Eylül 2014. BDDK'nın 'Günlük Bankacılık Sektörü Raporu'na yansıyan gelişme finans dünyasında şok etkisi yaratmıştı. 29 Eylül'de 8 milyar 663 milyon lira olan sektörün takipteki alacakları 30 Eylül itibarıyla 9 milyar 641 milyon liraya çıkmıştı. 1 gün içerisinde 1 milyar liralık batık kredi oluşması 'Batık kredinin kaynağı ne?' ve 'Bundan hangi banka etkilendi?' sorularını beraberinde getirmişti. Nitekim rapora yansıyan artışın sonrasında aracı kurum analistleri de batığın kaynağını aramaya başladı. Finans Invest tarafından yayınlanan bankacılık sektör analizinde, takibe düşen kredideki artışın büyük bölümünün Halkbank'tan kaynaklı olabileceği dile getirildi. Analizde, şu ifadeler kullanıldı: "BDDK'nın 30 Eylül tarihli günlük verilerine göre, sektörün brüt takipteki krediler hacmi üçüncü çeyreğin son günü 1.3 milyar TL arttı. Üçüncü çeyreğin son günü sektörde takipteki krediler için spesifik karşılıklar 376 milyon TL artarken bunun sonucunda sektörün takipteki krediler için karşılık ayırma oranı da 2 puan düşüşle yüzde 73 oldu. Hatırlamak gerekirse Halk Bankası Yönetimi daha önce yatırımcıları yılın ikinci yarısında takipteki kredi olarak kaydedilebilmesi olası 1 milyar TL'lik kredisi için uyarmıştı. Dolayısıyla sektörün brüt takipteki krediler portföyündeki 1 milyar TL'lik artışı Halk Bankası ile ilişkilendiriyoruz."
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Vahim Tercih İstifası 
Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, CHP yönetiminin 'Vahim tercih'lerinden dolayı istifa ettiğini açıkladı. Tarhan'ın aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu bazı isimlerle birlikte yeni bir parti çalışması içinde olduğu, 'kurulması' halinde yeni partinin genel başkanlığını üstleneceği öne sürülüyor. CHP'nin 'ulusalcı' kanadının önemli isimlerinden Tarhan'ın istifası üzerine Antalya kampının kulislerinde yeni istifaların gelebileceği de konuşuldu. Tarhan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Ekmeleddin İhsanoğlu'nun CHP ve MHP'nin 'çatı adayı' olarak gösterilmesine karşı çıkmıştı. Tarhan, Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlanan sürecin hemen ardından yaptığı basın toplantısıyla da CHP'de olağanüstü kurultayın toplanmasına neden olan tartışmayı başlatmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 'ulusalcı' Tarhan ve arkadaşlarına "Sesleri çok çıkıyor ama çalışmıyorlar. Bu kurultay gürültücülerle, çalışanların ayrıştığı bir kurultay olacak" sözleriyle meydan okumuştu. İstifa açıklaması özetle şöyle: "Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren Kurucusunun büyük fedakârlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp yerine adına 'ak' denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen Türkiye'nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğini anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP'den istifa ediyorum."
Hürriyet

Vatan Çiğnendi 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Türkiye'nin vatanında milli varlığını koruması ciddi beka sorunu haline geldi. Türkiye, millilik vasfı bitmiş siyasilerce köşeye sıkıştırılmıştır. AKP siyasi varlığını tamamen bölücülüğe bağladı. İktidar PKK'nın küresel cinayet projelerine göz yummuştur. Orduyu kana boğanlar rotayı yurdumuza çevirdiler ve milleti hedef alan şerh hesaplarla oyalanmaya başladılar. Bu eksende sürdürülen ayrıştırma ağır yaralı bir devlet ve toplum yapısına zemin hazırlayacak. PKK silahla ulaşamadığı ne varsa elde etmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti sokaklardaki şiddet ve masalardaki pazarlıklarla tutsak alınmaktadır. PKK askerlerimize suikast yaparak canlarını yakarken, hükümetin katillere eskortluk yapması hazmedilecek bir durum değildir. Devlet mahçup, millet mahkûm, vatan mahpus haldedir. AKP tarafını ve tercihini ispatlamıştır. Verilmek istenen mesaj Anadolu'nun Türklerin yurdu olmadığı, burada başkalarının da hak ve payı olduğunun vurgulanmasıdır. Sınırlarımız teröristlerin kullanımına devredildi. Türk hukuk mevzuatında bunun karşılığı vatan ihanettir. Türkiye bir kez daha küçülmüştür. Kalabalık yığınlar peşmerge konvoyuna tezahürat yarışına girdiler. Türkiye'de daha yaşanmadık ne kaldı, görülmedik ne kaldı. Düşmana kucak açan Başbakan ve hükümet, bu haysiyetsizliğin, bu omurgasızlığın altından kalkamayacak. 10 saat 25 dakika sürdüğü söylenen MGK'nın hiç mi kaygısı yoktur? PKK mahkeme kurup TSK mensuplarına kurşun sıkarken, MGK üyelerinin aklı nereye gitmiştir? Sınırların yeni baştan çizilme arayışı güvenlik buhranı olarak kabul edilmedi. Erdoğan ve Davutoğlu, Türkiye'ye yabancılaşmıştır. Ulaşılacak sonuç vatana ihanetle eşdeğerdir. Vatanını seven hiç kimsenin suskun duramayacağı bugünkü tablo karşısında öne sürülecek bahaneler konunu vahametini azaltmayacak."
Hürriyet

Rekor Mesaide Paralel Vurgusu 
Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) önceki gün yapılan toplantısı 10 saat 20 dakika sürdü. Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne Gülen cemaatiyle ilgili 'paralel yapı' ifadesinin girip girmeyeceği merakla beklenen toplantı sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi: "Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda, milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır." Açıklamada çözüm süreciyle ilgili ise şu ifadeler yer aldı: "Terörle çok boyutlu mücadele kapsamında sürdürülen çözüm süreci ele alınmış, sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve huzur ortamını bozmaya yönelik provokatif olaylara karşı kamu düzeni ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir."
Vatan

DÜNYA 

Burkina Faso'da Ordu İkiye Bölündü 
Yoğun protestoların yaşandığı Afrika ülkelerinden Burkina Faso'da Devlet Başkanı Blaise Campaore dün istifa ederken, ordu içindeki iki farklı grup ülke yönetiminde söz sahibi olduğunu iddia etti. Devlet televizyonundan, Campaore'nin istifa ettiği duyurulurken, en geç 90 gün içinde seçimlerin düzenlenmesi çağrısı yapıldı. Bu arada Campaore'nin (63) başkentten ayrıldığı iddia edildi. Önceki akşam darbe yaptığı açıklanan Genelkurmay Başkanı Honore Nabere Traore ise kendisini devlet başkanı ilan ederken, 90 gün içinde 'özgür ve adil seçimlere gidileceğini' ifade etti. Traore'ye alt rütbedeki subayların desteklediği ordu sözcüsü Tuğgeneral Isaac Zida karşı çıktı. Ülkenin en eğitimli ve donanımlı birliğine komuta eden Zida, sıkıyönetim ilan ederek askerlerini sokağa çıkardı. 27 yıldır iktidarda olan Campaore'nin başkanlık süresini bir dönem daha uzatmak istemesi üzerine düzenlenen protestolarda 30 kişi ölmüştü.
Hürriyet

İsveç Büyükelçisi Geri Çağrıldı 
İsveç'in Filistin Devleti'ni resmen tanımasının ardından İsrail hükümeti, Stockholm büyükelçisini istişare amaçlı olarak geri çağırdı. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nashdon, "İsrail hükümeti istişare amaçlı olarak İsveç'te bulunan büyükelçimizi geri çağırdı. Ancak bu tamamen bir geri çekme değil, kendisi ile istişare amaçlı olarak görüşmek üzere yapılan bir çağrıdır" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsveç hükümetinin kararının "çok talihsiz" olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, büyükelçinin İsveç'e ne zaman döneceği konusunda bilgi vermedi.
Türkiye

ÖSO Üç Cephede Savaşıyor 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Türkiye üzerinden Kobani'ye gönderilen yaklaşık 200 kişilik grup IŞİD'e karşı cephede aktif olarak savaşmaya başladı. Kentte YPG güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar sürerken ÖSO mensupları da IŞİD'e karşı savaşıyor. Peşmergenin geçişiyle YPG-ÖSO-Peşmerge koalisyonu sağlanmış olacak. Suriye'de IŞİD ile mücadele için kurulan 'Fırat Volkanı' adlı birim, "Son 24 saatte en az 80 IŞİD militanının öldürüldüğü,5 aracın imha edildiğini açıkladı. YPG de rakamı 86 olarak açıkladı. ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları dün de IŞİD mevzilerine yönelik bombardımanını sürdürdü. Gün boyu Kobani semalarında sesi duyulan savaş uçakları ilçe merkezindeki bir çok noktayı bombaladı. Bu arada koalisyon güçlerinin, IŞİD'e yönelik hava saldırıları sonrası rejim güçlerinin ilerleme kaydettiğini savunan muhalişer, askeri destek verilmemesinden, silah ve mühimmat eksikliğinden şikayet ediyor. ÖSO'ya bağlı Şam Kolordusu komutanlarından Ukbe el-Başi Ebu Yezin, "Askeri mühimmatın eksikliği ve özellikle elimizde uçaksavarın olmaması, rejim askerlerine Handarat ve Mork bölgelerinde ilerleme fırsatı verdi" dedi.
Star

Peşmerge Kobani'de 
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) tarafından Halep'e bağlı Kobani'ye (Ayn el Arap) gönderilen Peşmerge konvoyu, dün akşam Kobani'ye ulaştı. Kuzey Irak'ın Erbil kentinden yola çıkarak Kobani'ye geçmek üzere Suruç'a ulaşan ve yaklaşık iki gündür ilçede bekleyen Peşmerge güçleri, bulundukları özel alandan çıkış yaptı. Özel harekat polisi ve jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi altında Mürşitpınar Sınır Kapısı'na doğru hareket eden konvoyda, aralarında doçka, katyuşa füzesi ve havan topunun da bulunduğu çok sayıda mühimmatın üstü açık şekilde taşındığı görüldü. Konvoyun geçişi esnasında yol güzergahı karşılıklı olarak trafiğe kapatıldı. Peşmergeler, işlemlerin ardından saat 22.00 sularında Kobani'ye ulaştı. Peşmerge'nin geçişi sırasında ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da Kobani'de IŞİD mevzilerini bombaladı. Öte yandan dün çok vahim bir iddia daha ortaya atıldı. Peşmerge'ye destek için bölgeye giden 50 kişilik Özgür Suriye Ordusu grubundan 20'sinin 'Burada koşullar hiç beklediğimiz gibi değil. Kentin yarısından fazlası IŞİD'in elinde. Koalisyon bombardımanı da yeterli değil' diyerek geri döndükleri ileri sürüldü.
Vatan

SPOR 

Dünya Boks Birliği'nin (AIBA) önemli projelerinden olan AIBA Profesyonel Boks (Pro Boxing) organizasyonu kapsamında 75 kiloda müsabakalar bugün İstanbul'da yapılacak. Boksseverler, organizasyonda profesyonel seviyede maçlar izleme fırsatı bulacak. Ülker Sports Arena'da gerçekleştirilecek müsabakalarda 8 sporcu ringe çıkacak. 75 kilo müsabakalarında Türkiye'yi Fenerbahçeli sporcu Adem Kılıçcı temsil edecek. Kılıçcı, Alman rakibinin sakatlanmasının ardından davet edilen Kenyalı Nickson Abaka ile karşılaşacak. Adem Kılıçcı, 75 kiloda 4 ayak üzerinden yapılacak bu turnuvayı ilk sırada tamamlaması durumunda 2016 Rio Olimpiyatları'na doğrudan gitmeye hak kazanacak. Profesyonel olarak ilk kez ringe çıkmanın heyecanını yaşayan Adem Kılıçcı, "Çok çalıştım, hazırım. Rio biletini alacağım" dedi.
Türkiye

Şampiyonlar Ligi'nde Dortmund, ligde ise Başakşehir'den ağır darbe yiyen G.Saraylı futbolcular, yeni yönetimi Kasımpaşa galibiyetiyle sevindirdi: 2-1. Sarı-kırmızılılardaki yönetim değişikliği etkisini daha ilk maçta göstermiş, Sabri 11'e, Sneijder ise ilk defa yedek kulübesine oturmuştu. Bunu fırsat bilen Şota'nın talebeleri, G.Saray savunmasına yaptığı baskıyla oyunun kontrolünü sürekli elinde tuttu. 10'da Babel'le rakip kaleyi yoklayan Kasımpaşa, Alpaslan ve Adem'le Muslera'yı rahatsız etmeye devam etti. 20'de Babel, Sabri ve Selçuk'tan sıyrıldı ancak Chedjou'yu geçemedi. 23'te nefis paslarla G.Saray kalesine gelen Kasımpaşa'da Adem'in son vuruşu kötüydü. 25'te ilk defa etkili gelen G.Saray'da Sabri ortaladı, Burak'dan önce Orhan Şam kafayla uzaklaştırdı. 39'da Telles'in penaltı beklediği pozisyona Hüseyin Göçek devam derken, 41'de Muslera ile Semih'in hatasını Adem Büyük affetmedi ve Kasımpaşa'yı 1-0 öne geçirdi. İlk yarıda rakip kaleye bir şut bile çekemeyen G.Saray, ikinci yarıya Olcan-Umut değişikliğiyle başladı. 53'te Umut'un kafa pasında Kasımpaşa savunması ofsayt beklerken, kaleciyle karşı karşıya kalan Burak golü yapmakta zorlanmadı: 1-1. Teknik Direktör Prandelli ikinci hamlesini de yapıp Emre'yi kenara aldı, Sneijder'i sahaya sürdü. Oyunun hakimiyetini tamamen eline geçiren G.Saray, 61'de Burak'la öne geçme fırsatını kaçırdı. 62'de Sabri'nin ortasına Sneijder gelişine vurdu ancak üstten dışarı gitti. Üst üste gelen G.Saray atakları karşısında zor anlar yaşayan Kasımpaşa, sıkıntıyı Viudez'le çözmeye çalışırken, 75'te Erhan ortaladı Castro'nun kafa vuruşu direği sıyırdı. 78'de Selçuk'un nefis şutunu Isaksson aynı güzellikte kornere çeldi. Selçuk 82'de bir defa daha denedi fakat bu defa kaleyi tutturamadı. 90+1'de korner kullanan G.Saray'da Chedjou aşırdı arka direkte Umut Bulut tamamladı ve maçın skorunu belirledi: 2-1.
Türkiye

Beşiktaş Hocası Slaven Bilic, FourFourTwo'ya özel açıklamalar yaptı. Hırvat Hoca, F.Bahçe derbisinde gerçek Beşiktaş'ı göstereceklerini söyledi: "Bizim bir stadımız yok! Evinizde oynarken, tribünlerde sizi destekleyen binlerce taraftarı gördüğünüzde, kendi topraklarınızda olmanın verdiği güvenle mücadele edersiniz. Bunun yanı sıra, geçen sezon F.Bahçe ve G.Saray'la aramızda şöyle bir fark vardı: Onlarda şampiyonlara özgü bir düşünce yapısı var. Mesela F.Bahçe'de Volkan, Gökhan, Caner, Mehmet Topal, Emre gibi oyuncular birçok şampiyonluk yaşadı. Kuyt, Alves, Meireles de kariyeri boyunca bir sürü kupa kaldırdı. G.Saray'da da Muslera, Didier Drogba, Selçuk, Burak gibi isimler vardı. Futbolda saha içinde gelişim gösterebilirsiniz ama en önemli gelişme bir şeyler kazandığınızda meydana gelir. Bu yüzden Feyenoord'u elediğinizde, Arsenal ve Tottenham'a karşı öyle bir futbol oynadığınızda, hatta Soma için düzenlenen turnuvada Chelsea'yi yendiğinizde iyi seviye atlarsınız.
Akşam

THY Avrupa Ligi D Grubu'nda Galatasaray Liv Hospital, deplasmanda İspanyol Laboral Kutxa'ya son anda 91-90 yenildi. İlk periyodu 24-23 önde geçen Türk temsilcisi soyunma odasına da 49-47 önde girdi. Üçüncü çeyreği 70-70 beraberlikle geçilen karşılaşmayı ev sahibi Laboral Kutxa 91-90 kazandı. 2. Başkan Hamdi Yasaman, "Maça çıktılar. Bazı sıkıntıları gidermek ve problemleri çözmek için geldik. Bu problemler halloldu. Hepsi hallolacak. Ödemelerin bir kısmını yaptık" diye konuştu.
Star

Derbi öncesi Türk futbolunda tansiyon yine yükseldi. Önceki gün Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın açıklamalarının ardından dün de F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım esti gürledi. Orman'ı hedef alan Başkan Yıldırım, "Soyunma odasına inmeden bahsediyor. Ben hakem odası basmadım sadece uyardım. Ama gerekirse soyunma odası da basarım. F.Bahçe aleyhine bir şey olursa yaparım. Geçmişte Yıldırım Demirören de yaptı" dedi. Yıldırım, "Doğru gördüğüm her şeyi söylerim. Tahkim'e savunma yapacağım. Bakalım ne diyecekler! İyi idare edemiyorsun, bir daha gelemezsin diyorum, 60 gün ceza geliyor. 160 gün versen ne fark eder. Ben en azından maçın içinde hakemi tehdit ediyorum. Maçtan önce baskı altına almaya çalışmıyorum. Gücün varsa soyunma odasına inersin. Hakemleri etkilemek için böyle konuşulur mu? Bülent Yıldırım da insandır etkilenebilir" açıklamasında bulundu.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme