2 Kasım 2014 Pazar

02.11.2014 Genel Gündem

02.11.2014 Pazar
GÜNDEM
2 Çinli İşçi Öldü 
Ermenek'teki maden faciasının acısı sürerken, dün yine 2 ayrı madenden 3 ölüm haberi geldi. Bartın'ın Amasra ilçesine bağlı Tarlaağzı köyü yakınlarındaki Hattat Holding'e bağlı HEMA Madencilik'e ait kömür ocağında dün saat 04.30 sıralarında göçük meydana geldi. Çinli işçilerin galeri açma çalışması sırasında yerin 300 metre altında tavan çöktü. 5 işçi kaçarak kurtulmayı başarırken, 3 işçi göçük altında kaldı. Kayaların arasındaki boşlukta kalan işçilerden Shouping Sun (40) ise arkadaşlarının çabasıyla yaralı kurtarıldı. Sun, Bartın Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Diğer işçiler Shoujle Sun (37) ve Maoshun Yang'ı (38) kurtarmak için çalışma başlatıldı. Kurtarma çalışmalarına Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekibi de katıldı. Saat 08.30 sıralarında Maoshun Yang'ın cesedine, 12.30 sıralarında da Shoujle Sun'un cesedine ulaşıldı. Shoujle Sun'un, yaralı kurtarılan Shouping Sun'un kardeşi olduğu belirtildi. Çinli işçilerin, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazadan sonra iş güvenliği önlemlerinin arttırılması için dün şirket yetkilileriyle toplantı yaptıkları ve isteklerini ilettikleri ifade edildi. Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, HEMA Madencilik'e ait 3 kuyudan 'Amasra-2' ve 'Kazpınarı-3' kuyularında işi durdurma kararı olduğunu, ancak göçüğün meydana geldiği 'Tarlaağzı-1' kuyusunda durdurma kararı olmadığını açıkladı.a Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Gelik beldesi Ayiçi mevkisindeki özel kömür ocağında ise kömür vagonunun çarptığı Mustafa Turan öldü. Turan'ın cenazesi, işçiler tarafından ocaktan çıkarıldı
Hürriyet

Süre Veremeyiz 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün ortaya atılan maden ocağında 3 işçiye ulaşıldığına dair iddiaları yalanladı: "Şu anda bizim ulaştığımız bir işçi kardeşimiz yok. Herhangi bir ulaştığımız yer de yok. Her ulaştığımız su seviyesinde karşımıza yeni bir tablo çıkabilir. Böyle beklentileri yükseltmek doğru olmaz. Nefeslik kısmı dediğimiz kısımda su çekimi özellikle dün gece çok yoğun bir şekilde oldu. Orada herhangi bir ciddi aksaklık da olmadı. Zaman zaman kablonun ısındığı borunun koptuğu bir kısım patlamalar çatlamalar oluyor ama temel manada şu anda su sevkiyatı devam ediyor. 20 metrelik bir su sütunu şeklinde daha suyun olduğunu görüyoruz. Daha işimiz var. Tahkimat ile alakalı çalışmalar da hızlandırıldı. Ama pasaların çekilmesi daha çok vaktimizi alıyor. Ama 1 saat sonrası ile alakalı nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Bu manada süre vermemiz de doğru değil. Gerçekçi de değil. 3 saat 5 saat sonra ne olur dediğinizde çok gerçekçi cevaplar bulamayabiliriz."
Vatan

Korkulan Olmadı 
Aralarında Nobel Barış Ödülü sahipleri ve filozofların da olduğu bazı aydınların çağrısıyla 1 Kasım 'Dünya Kobani Günü' ilan edilmişti. HDP de bu kampanyayı kamuoyuyla paylaşmış ve 1 Kasım'da Türkiye çapında Kobani'ye destek yürüyüşü için çağrı yapmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 'çağrının yasadışı' olduğunu söylemesi ve valiliklere 'talimat göndermesi' buna karşın HDP'nin 'yürüyüşte ısrar etmesi' gerilim yaratmıştı. Ancak korkulan olmadı ve dün başta Diyarbakır, Van, Ankara, İstanbul olmak üzere birçok kentte Kobani eylemleri olaysız bitti. Kobani Günü nedeniyle dünya çapında 30 ülke ve 92 kentte düzenlendi. Avrupa, Amerika, Afrika, Asya, Avustralya kıtalarında yüzlerce yürüyüş organize edildi. Hakkari'de, karayolunu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti. Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli polis aracının ön camına isabet etti. Sürücüsünün önünü göremediği zırhlı araç, kontrolden çıkarak devrildi, 6 polis memuru yaralandı.
Vatan

Tepenin Adı Umut Oldu 
Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü'nde su baskını sonucu kömür madeninde mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarında işçilere henüz ulaşılamadı. Madenin girişinin üst bölümünde ki tepede toplanan madencilerin yakınları çalışmaları uzaktan izledi. Göçük meydana gelen ocakta başlatılan kurtarma çalışmalarında madene giren ekipler yaklaşık 11 bin tonluk su ile sudan kaynaklanan çamurun tahliyesine devam ediyor. Ermenek'teki su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 maden işçisinin babalarından sadece bir tanesi. Böbrek yetmezliği yaşayan 74 yaşındaki Hasan Baha, haftada üç kez girdiği diyaliz sonrasında yorgun bedenine ve görme engelli olmasına rağmen içeride kalan oğlundan gelecek iyi haber için maden ocağına gitmek istediğini söyledi. 29 yaşındaki maden işçisi Azim Yaman ise 6 aydır çalıştığı madendeki olayından 10 dakika arayla kurtulduğunu ifade etti.
Akşam

Garibanlıktan Öldüler 
Isparta Yalvaç'ta 27 kişilik midibüse 46 kişinin bindirilmesi sonucu freni patlayarak devrilen araçta hayatını kaybeden 17 kişiden 14'ünün cenazesi Konya'nın Akşehir ilçesinde gözyaşları arasında defnedildi. Kazada hayatını kaybeden Arife Aktaş, Ayşe Kale, Mihri Kale, Reyhan Ceran, Hawa Ceran, Velican Çelik, Elmas Çelik, Buket Keskin, Gülseren Yayla, Metin Arslanalp, Şerife Aksoy, Ceylan Aksoy, Emel Arslanalp, Ayşegül Karataş'ın cenazeleri omuzlara alınarak ilçe merkezindeki Nasreddin Hoca Meydanı'na getirildi. Ölen Velican Çelik'in, kazadan yaralı kurtulan annesi Leyla Çelik de oğlunun tabutuna sarılarak feryat etti. Kazada hayatını kaybeden Ceylan Aksoy'un halasının oğlu Halil Aksoy, Ceylan ve yengesi Şerife Aksoy'u kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Aksoy "Ölenlerin hepsi yoksulluktan, garibanlıktan öldü. 25-30 lira yevmiye için çalışmaya gidiyorlardı. Dayı başının aç gözlülüğünden dolayı 17 kişiyi kaybettik. Şerife Aksoy kızının çeyiz parası için çalışmaya gitmişti. Kazada en büyük suç şoför ve dayıbaşındadır" diye konuştu. Faciada hayatını kaybeden Arife Aktaş da eşine destek olmak ve geçen yıl aldıkları evin taksitini ödemek için elma bahçesine çalışmaya gidiyordu. Aktaş şimdi geride 5 öksüz bıraktı.
Akşam

EKONOMİ 
Gram Altın 83, 6254-83, 6813                    
ABD Doları 2, 2182-2, 2187/  
Euro 2, 7822-2, 7872/ 
İngiliz Sterlini 3, 5469-3, 5494

Barbaros Bulacak Aliyev Delecek 
Türkiye'nin Azerbaycan'ın petrol şirketi SOCAR'a ait Haydar Aliyev adlı sondaj platformunu Kıbrıs Rum yönetiminin tek yanlı parsellediği Doğu Akdeniz'de kullanmak üzere kiraladığı ileri sürüldü. Rum medyasının haberlerine göre, Azeri platformu, Kıbrıs adasının güneyinde sismik araştırmalar yapan Barbaros Hayrettin Paşa'nın belirleyeceği noktada şubatta sondaja başlayacak. Sigma televizyonunun 'teyit edilmiş' diye duyurduğu habere göre, KKTC ile yapılan anlaşma ile Kıbrıs çevresinde petrol ve doğalgaz arama ve çıkarma izinlerini alan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPOA), geçen hafta Azerbaycan'ın petrol şirketi SOCAR ile platform kiralanması konusunda anlaşmaya vardı. Azeri şirket, deniz tabanından 10 bin metreye kadar derine inebilen Haydar Aliyev adlı sondaj platformunun yanısıra Türkiye'nin talep etmesi halinde envanterinde bulunan Dada Gorgud (Dede Korkut) adlı ikinci platformu da kiralayabilecek durumda. Aynı habere yer veren Simerini gazetesi de Kıbrıs'ın güneyinde Rumların sondaj çalışması yürüttüğü bölgede bulunan Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin, şu anda Hazar Denizi'nde faaliyet gösteren Azeri platformunun deleceği yeri belirleyeceğini öne sürdü
Hürriyet

İnşaat Sektörüne Yakın Takip 
Türkiye'de iş güvenliği, kaçak ve çarpık yapılaşma, gecekondu ve kıyı talanına hızla önlem alınıyor. Ortofoto Pojesi kapsamında uçaklar Türkiye semalarında uçuyor. Maliye Bakanlığı gayrimenkul bilgi sistemi kurarak gayrimenkulleri takibe alıyor. Yeşil binalar yeni yönetmelikle kontrolden geçirilecek. İş güvenliğine uymayan inşaatlar mühürleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca gerçekleştirilen Ortofoto Projesi; dünyada da sayılı projeler arasında yer alıyor. Proje kapsamına alınan 40 bin kilometre alanda, şehirlerin yerleşim alanlarını kapsıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; Ortofoto Projesiyle ortaya çıkan haritadan her şeyi, Türkiye'nin bütün binalarını, çarpık yapılaşmayı, kaçak katları da görme imkanının sağlandığını belirterek, "Bu çalışmayla hiç kimse kaçak yapı, kıyı talanı, gecekondu yapamayacak" dedi. Ortofoto ile Türkiye'nin bina envanteri de elde edilecek. Bakanlık web sayfası (portal) üzerinden bu altlık verilerle birlikte Bakanlık mekânsal verileri de sunulacak. Portal üzerinde parsel sorgulama, riskli yapı sorgulama, plan sorgulama gibi verilere vatandaş erişim sağlayabilecek.
Türkiye

İhracatçının Müjdesi Ekim Ayı Rekoru Oldu 
Suriye ve Irak'ta yaşanan savaş, Rusya'da ambargo derken artan olumsuzluklarla mücadele eden ihracatçı, her şeye rağmen ekim ayında "Cumhuriyet tarihi rekoru" kırdı. Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artarak 12 milyar 598 milyon dolara yükseldi. Böylece Cumhuriyet tarihin en yüksek ekim ayı ihracatı gerçekleştirilmiş oldu. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan'ın katılımıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan rakamlara göre ilk 10 ayda ihracat yüzde 5.6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar olurken, ekim ayı itibarıyla son bir yıllık ihracat da 158 milyar 516 milyon dolara ulaştı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan bilgilere göre otomotiv endüstrisi, ekim ayında 1.7 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör oldu. Kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 508 milyon dolarla ikinci, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü de 1 milyar 503 milyon dolarlık ihracatla üçüncü oldu. Söz konusu dönemde Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 81.3'ünü sanayi grubu gerçekleştirdi. Ekim ayında sanayi grubunda 10.2 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Toplam ihracatın yüzde 16'sını sağlayan tarım grubu, 2 milyar 13 milyon dolarlık ihracata imza atarken, madencilik sektörünün ihracatı 348.1 milyon dolar oldu.
Türkiye

91 Yılın Ekim İhracat Rekoru Van Gogh'un Fırçasıyla Geldi 
Türkiye'nin ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar olurken, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı ihracatı gerçekleşti. İhracat rakamlarını Kırklareli'nde açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin verdiği bilgiye göre ilk 10 aylık ihracat ise yüzde 5.6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar oldu. Türkiye'nin son 12 aylık ihracatı da yüzde 5.3 artışla 158 milyar 516 milyon dolara yükseldi. Toplantıda 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin konulduğu 2023'e 9 yıl kaldığını hatırlatan Büyükekşi "İster gerçekleşir, ister gerçekleşmez, biz işimize bakıyoruz" dedi. Hollandalı ünlü ressam Van Gogh'un "Önce hayal ederim, sonra hayalimi resmederim" sözünü de hatırlatan Büyükekşi "Biz de ihracatçılar olarak 2023'te 500 milyar doları önce hayal ettik. Sonra da bu hayalimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Dünya ekonomisinde yavaşlama eğilimi olduğunu ancak ABD ve İngiltere'de güçlü toparlanmanın devam ettiğini hatırlatan Büyükekşi "AB'ye ihracatımız iyi gidiyor" dedi. Büyükekşi'nin verdiği bilgiye göre en fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 79 ile Mısır'a gerçekleşti. Mısır'ı yüzde 72 artışla İran ve yüzde 48 artışla Kanada takip etti. Toplantıda konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise 20 yılı aşkın bir süredir Kırklareli'nde yatırımı olan bir sanayici olduğunu hatırlatarak, "Hızlı tren projesinin 2015'te gündeme gelmesiyle, Karadeniz'e kıyısı olan Kırklareli, limanlara açılım konusundaki potansiyeliyle de fırsatlar şehri olarak öne çıkacak" diye konuştu.
Star

İran Petrol Fiyatlarını Patlatabilir 
Haziranda terör örgütü IŞİD nedeniyle 115 doları gördükten sonra dolar ve arz fazlasına bağlı düşen petrol fiyatları, başta Türkiye olmak üzere ithalatçı ülkeleri sevindirdi. Ekim ayında da yüzde 9 değer kaybederek 85 dolar seviyesine gerileyen petrol fiyatlarının üzerinde bu ay ise İran saatli bombası duruyor. 1 dolarlık artışın Türkiye'ye 400 milyon dolarlık maliyeti olduğu petrol fiyatlarında İran ve büyük dünya güçleri arasındaki nükleer silah pazarlığının riski var. Tahran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (Çin, Rusya, Fransa, İngiltere, ABD) ve Almanya arasındaki müzakerelerin tamamlanması için son tarih 24 Kasım. Japonlar'ın dev yatırım bankası Nomura'nın kıdemli siyasi analisti Alastair Newton da petroldeki İran riskine dikkat çekti. Newton, İran nükleer silah teknolojisi üzerine yapılacak müzakerelerde masadan kalkarsa piyasaların kolayca bölgenin istikrarına ilişkin korkuya kapılabileceğini ve bunun hazirandan bu yana düşen Brent petrol fiyatlarını etkileyeceğini söyledi. Newton "24'ünde anlaşma olmaması durumunda ABD Kongresi'nin yeni yaptırımlar uygulamaya koyacağını düşünüyorum" derken anlaşmanın gerçekleşme olasılığının yüzde 50'den az olduğunu tahmin ettiğini belirtti. Newton "Müzakereler başarısızlıkla sonuçlanırsa piyasa katılımcıları askeri operasyonlar için genellikle en iyi zaman olan ocak-nisan dönemine odaklanacaklardır" diye konuştu.
Star

130 Milyon Euroluk Pazar Teşvik Bekliyor 
Yüzde 18 KDV oranıyla hala lüks tüketim olarak kabul gören kedi ve köpek mamalarının yıllık tüketimi 33 bin tona ulaştı. Sektördeki büyüme yabancı yatırımcıların dikkatini çekse de bu ilgi pazarı istediği noktaya taşımıyor. Champion ve Goody markalarıyla Türkiye'deki ilk mama üreticisi olan Tropikal Pet'in CEO'su İzzet Saban, "Bugün Avrupa ülkelerinde kedi ve köpek maması pazarının büyüklüğü ortalama 4 milyar euro civarında. Fakat devlet teşvikleri yetersiz olduğu için yerli üreticiler Avrupa'ya ihracat yapmakta zorlanıyor. Yerli mama ihracatı şu anda ne yazık ki Orta Doğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile sınırlı kalıyor" diye konuştu. Tüm gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV tutarının kedi ve köpek maması sektöründe yüzde 18 civarında olduğunu anlatan Saban, "Bu tablo sektörü üretim anlamında zor duruma sokuyor. Hayvan sevgisinin arttığı ülkemizde onların sağlığı için gerekli gıdaların hala lüks tüketim ürünü olarak adlandırılıyor olması üzücü. Sektörümüzün potansiyeli yüksek, tek eksiğimiz bu potansiyeli ortaya çıkartacak ve mama fiyatlarını makul seviyelere çekecek teşvikler" diye konuştu.
Vatan

Limak Enerjiye 2 Milyar Dolar Yatıracak 
Türkiye'de ve pek çok ülkede yatırımları bulunan Limak Holding, enerjide hedef büyüttü. Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, enerji sektörüne toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Kömür santrali, hidroelektrik santrali ve termal enerji yatırımlarına hazırlandıklarını belirten Bacaksız, "Enerji sektöründe büyümek istiyoruz. Gerekli kaynak ve fonları bulabilirsek 2015'te başlayacağız. Yatırımlar kademeli olacak" dedi. Bacaksız, enerjinin yanı sıra turizm sektöründe de büyümek istediklerini söyledi. Enerji sektörünün yanı sıra dünyanın farklı ülkelerindeki inşaat yatırımlarının devam ettiğini dile getiren Bacaksız, özelleştirme ihaleleri ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. Bacaksız, "Üsküp'te bina yatırımı, AVM ve konutla ilgili kompleks yapacağız. Arsa tahsisini aldık, başlayacağız. Özelleştirme ihalelerinde de potansiyel alıcıyız" ifadelerini kullandı. 17 Aralık sürecinin finansal maliyetleri artırdığını dile getiren Bacaksız, "17-25 Aralık Türk ekonomisine zarar vermiştir. İlerleyen günlerde maliyetlerde azalma olsa da eskiye dönülmedi. Yüzde 4,5 seviyesindeki faizlerin bugünkü seviyesi ortada. Borçlanmada maliyetlerimiz arttı" diye konuştu.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Petrol Değil İnsanlık Hesabı 
AK Parti 23. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılış konuşmasıyla başladı. Davutoğlu, Türkiye'ye en çok itibar kazandıran şeyin dünyanın hangi köşesinde olursa olsun gösterdiği duyarlık olduğunu belirterek, "Biz petrol değil insanlık hesabı yapıyoruz" dedi. Toplantı ve gösteri yapma hakkı herkesin hakkıdır onu koruruz ama şiddete yönelirse en etkin tedbiri alırız. Bu iki aylık dönemde HDP'nin en ufak barışçıl bir çağrısını duydunuz mu? Provokasyon ve tahrikle siyaset yapılmaz. Kimse başka ülkelerdeki gelişen olaylara bakıp da ham hayal peşinde koşmasın. HDP'lileri, kendi sempatizanlarına bu eylemlerden uzak durmalarını telkin etmeye davet ediyorum. 30 Mart ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, gayriahlaki dinlemelerle insanların özel hayatlarına girerek, "Bu hükümet 1 Ocak'ta bitecek" diye bir planlama içinde eğer birileri harekete geçmişse, bunun adı yolsuzluklarla mücadele değildir, bunun adı millet iradesiyle gelen bir iktidarın dolaylı bir darbeyle indirilmesi teşebbüsüdür. 2015 seçimlerine herkes girsin, karşımıza çıkacak olan herkes, mert, açık, şeffaf bir şekilde karşımıza çıksın, meydanlarda halkla birlikte onlarla konuşalım, halk kimi tercih ederse başımızın üzerinde yeri var ama halktan böyle bir yetki almadan bizim başımızın üzerine çıkmaya kalkarsanız biz, bu başı öyle kolay kolay teslim etmeyiz.
Akşam

Kimler Araya Girdi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çalışma Bakanı Faruk Çelik şikâyet ediyor. 'Maden ocağı kapatılmasın diye 50 kişiyi araya sokuyorlar' diyor. Müthiş bir itiraf. Başbakan koltuğunda oturan kişiye söylüyorum. O bakanı çağırıp, 'Kimler araya girdi?' diye sorabildin mi? Ağabeyinden izin isteyecek mutlaka. O koltuğun hakkını vereceksin. O bakanı çağıracaksın, bunun hesabını soracaksın" dedi. Kılıçdaroğlu, TBMM Grubu'nun '5. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı' kampındaki açılış konuşmasında, özetle şunları söyledi: "Bir bakan çıkıp 'Ben maden ocağını kapatıyorum, 50 kişi araya giriyor, ben açmak zorunda kalıyorum' der, bunu da kazanın olduğu maden ocağının önünde söylerse siyasi olarak o bakanın yapacağı tek bir şey vardır: İstifa etmek. 'Birilerinin siyasi ihtiraslarına teslim oldum' diyeceksin, çekileceksin. İş kazalarında, iş cinayetlerinde Avrupa 1'incisi, dünya 3'üncüsüyüz. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, valiler, kaymakamlar kitle halinde oraya gidiyorlar. Neymiş, iş kazası olmuş. El koymaya gidiyorlar. Cinayete el koyulmaz. Cinayete el koyacak kişinin adresi bellidir. Devletin savcısı el koyar o kadar. Her önüne geleni şikâyet ediyorlar. Kardeşim sen nerede oturuyorsun? Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık koltuğunda sen oturuyorsun. Sen şikâyet edersen bu vatandaş şikâyetini kime anlatacak? Hedefe patronlar konulmuş. Bu ruhsatı kim verdi? Fransızlar mı, CHP mi, Amerikalılar mı? O ruhsatı verenler, iş cinayetlerine ortam hazırlayan iktidar koltuğunda oturanlardır.
Hürriyet

DÜNYA 

Türkiye Dosyası 'En Mülayim' Avusturyalıda 
Avrupa Birliği Komisyonu'nda, Türkiye açısından da çok önemli gelişmelerin yaşandığı 10 yıllık Jose Manuel Barroso dönemi sona erdi. Dünden itibaren göreve resmen başlayan Jean Claude Juncker yönetimindeki AB Komisyonu'nda Türkiye'yi de çok yakından ilgilendiren dosyaların verildiği ülkeler sorun yaratma potansiyeli taşırken bu ülkelerden atanan isimler tabloya daha olumlu bakılmasını sağlıyor. Juncker'in Türkiye'nin üyeliğine mesafeli yaklaşımı sır olmamakla birlikte 5 yıllık dönemde genişleme olmayacak olması ve bu ismin dış politikadan çok ekonomiye odaklanacak olması Ankara'yı rahatlatıyor. Yeni dönemde Türkiye ve bağlantılı konular büyük ölçüde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ekseninde ele alınacak. Her iki isim de Türkiye'ye sıcak bakmalarıyla tanınıyor. Türkiye'nin üyelik müzakereleri ise Avusturyalı Genişleme Komiseri Johannes Hahn'a emanet olacak. Hahn'ın partisi Türkiye karşıtı bir çizgiye sahip. Ancak Hahn, Türk diplomatik çevrelerde, "en mülayim Avusturyalı" lakabına sahip. Türkiye'yi ilgilendiren bir başka konu olan göç ve içişleri ise Yunanistan'da kaldı. Yasadışı göç konusunda Atina'nın Ankara'yla yaşadığı sorunlar dikkate alındığında dosyanın objektif şekilde ele alınması konusunda soru işaretleri oluşsa da bu dosyanın emanet edildiği isim olan Dimitris Avramopulos'un Türkiye'ye yönelik yaklaşımı "rahatlama" yaratıyor
Hürriyet

"Eski Devlet Başkanı Güvenli Bir Yerde" 
Burkina Faso'da kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden ordu sözcüsü Tuğgeneral Isaac Zida, eski Devlet Başkanı Blaise Compaore'nun "güvenli bir yerde" olduğunu belirtti. Zida, başkanlık süresini bir dönem daha uzatmak isteyen ama yoğun protestolar üzerine istifa eden Compaore'nun durumunun iyi olduğunu ifade etti. Göstericiler, başkent Ouagadugu'daki meclis binasını ateşe vermiş, devlet televizyonu binasını yağmalamıştı. Genelkurmay Başkanlığı, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Zida'yı desteklediğini açıkladı.
Türkiye

Işid'den Aşiret İnfazı 
Irak'ta kendisine karşı savaşan Sünni aşiretleri sık sık hedef alan IŞİD, Enbar eyaletindeki Elbu Nemr aşiretinin 50 mensubunu öldürdü. Aşiret mensuplarını kendilerine ateş açmakla suçlayan terör örgütü, 50 kişiyi ellerini bağlayıp sıraya dizdikten sonra infaz etti. Daha önce IŞİD tarafından öldürülen 35 kişiye ait ayrı bir toplu mezar da bulundu. Reuters'e göre IŞİD son bir kaç günde 300 aşiret mensubu Sünni'yi katletti. Iraklı eski Ezidi milletvekili Mahma Halil ise, Ezidi nüfusun çoğunlukta olduğu Sincar (Şengal) Dağı'nda abluka altındaki bin 700 ailenin hayatlarının tehlikede olduğunu söyledi. Halil, acilen müdahale edilmemesi halinde 3 aydan beri IŞİD'in kuşatmasında olan ailelerin sonunun ölüm olacağını vurguladı. Öte yandan önceki gece IŞİD'e karşı savaşmak üzerene Kobani'ye geçen Peşmergeler'den Rudaw'a konuşan bir yetkili, "Hemen savaşmaya hazırdık ancak YPG bize 'Önce yerleşin' dedi" ifadelerini kullandı. DHA ise Kobani'ye geçen Peşmerge'ye ilişkin ilginç iddialar gündeme getirdi: "Peşmergeler'den bazıları yolda hasta olduklarını söyleyerek yakındı. 9 Peşmerge de kaçmaya kalkıştı. Güvenlik güçmlerini anlattığına göre firar girişimi şöyle gerçekleşti: 71 peşmergenin bulunduğu Habur'dan gelen konvoy, 21.30'da Şanlıurfa'ya 25 kilometre kala bir tesiste yemek molası için durdu. Güvenlik güçlerinin de zırhlı araçlarla eşlik ettiği Peşmergelerden 9'u, molada ortadan kayboldu. Vatandaşların 9 Peşmerge'nin yakındaki dağlık araziye gittiğini söylemesi üzerine bu bölgede arama yapıldı. Arama yapan polis ve askerler 20 dakika sonra 9 Peşmerge'yi ağaçlık alanda yakaladı. Kobani'ye gitmek istemediklerini söyleyen bu Peşmergeler'in yeniden kafileye katılmaları sağlandı."
Star

9 Peşmerge Firara Kalkışmış! 
Kobani'deki IŞİD'in saldırılarına karşı direnen YPG güçlerine destek için Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesine gelen 152 peşmerge, önceki gece sınırı geçerek Kobani'ye ulaştı. Fakat, peşmergenin geçişine güvenlik ve lojistik hizmeti veren birimlerde çalışan görevliler, 9 peşmergenin firar etmeye çalıştığını anlattı. Bu görevlilerin anlattığına göre firar girişimi şöyle gerçekleşti: Habur'dan çarşamba sabahı giren ve saatler süren yolculuğun ardından 71 peşmergenin bulunduğu konvoy, gece saat 21.30 sıralarında Şanlıurfa'ya 25 kilometre kala bir tesiste yemek molası için durdu. Güvenlik güçlerinin de zırhlı araçlarla eşlik ettiği peşmergelerden 9'u, yemek molası sırasında ortadan kayboldu. Fark edilen bu gelişmenin ardından etraftaki lavabo ve tesisleri kontrol eden güvenlik güçleri ulaşamadığı peşmergenin firar etmiş olabileceği ihtimali üzerine çevrede araştırma başlattı.
Vatan

'İsrail Aksa'yı Bölecek' 
İsrail'in 1967 yılından bu yana ilk kez Mescid-i Aksa'ya girişleri gün boyu kapatması, "Aksa'nın İbrahim Camisi gibi Müslümanlar ile Yahudiler arasında bölünmesi için kamuoyunun hazırlanması" seklinde yorumlandı. Mirasımız Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demirci "Israil, Mescid-i Aksa'yı bölme planları için çalışıyor. Israil bu yaptıklarıyla da Müslümanların nabzını ölçmeyi hedefliyor" ifadesini kullandı. Öte yandan Israil'in bugün Gazze'deki Kerem Ebu Salim ve Beyt Hanun sınır kapılarını hiçbir neden göstermeden kapatacağı bildirildi. Başbakan Netanyahu'yu arayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry de "Aksa'nın mevcut durumunun korunması ve kışkırtıcı uygulamalardan uzak durulması gerektiğini" söyledi.
Akşam

SPOR 

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic derbide galibiyetten emin. Oyuncularıyla yaptığı toplantıda çok rahat olduklarını ve herhangi bir endişe taşımadıklarını söyleyen Hırvat teknik adam, "Rakibimiz şu anda yeni bir yapılanmanın içerisinde, biz ise tam tersine uzun süredir bir arada oynuyoruz ve daha istikrarlı bir kadro yapımız var" diye konuştu. Derbiyi kazanmaları halinde zirvede önemli bir avantaj elde edeceklerini söyleyen Bilic, "Bu maç için strese girmenizi istemiyorum. Kazanırsak sıralamada çok önemli bir avantaj yakalayacağız ancak puan kaybedersek de dünyanın sonu olmayacak. Böyle büyük maçları psikolojisi rahat olan taraf kazanır" diyerek oyuncularını motive etti. Derbide Fenerbahçe'nin başını kısa ve sürekli paslarla döndürmeyi hedefleyen Slaven Bilic, savunma arkasına atılacak toplarla da Fenerbahçe'yi mağlup etmeye çalışacak. Orta sahadaki pas trafiğinin düzenli işlemesi durumunda derbiden galibiyetle ayrılacaklarına inanan tecrübeli teknik adam, Demba Ba'yı kanatlardan beslemeye çalışacak. Veli ve Atiba ikilisinden kazandığı topları hızla ileri taşımaları talimatını veren siyah-beyazlı takımın teknik direktörü, oyuncularından duran toplar konusunda dikkatli olmalarını istedi. Sivasspor ve Kayseri Erciyesspor maçlarında duran toplardaki zafiyetlerinin gol olarak geri döndüğünü hatırlatan Hırvat teknik adam, riskli bölgelerde dikkatli olunması konusunda oyuncularını uyardığı belirtildi.
Türkiye

Sezon başından beri ağır eleştirilere maruz kalan Fenerbahçe, Beşiktaş derbisini kazanarak liderlik koltuğuna çıkmayı hesaplıyor. Şampiyonluk hedefinde en ufak bir sapma yaşamadıklarını belirten Teknik Direktör İsmail Kartal, oyuncularıyla yaptığı toplantıda, "Her şeyi doğru yapıyoruz. Tek eksiğimiz gol" vurgusunda bulunurken, "Elimize çok önemli bir fırsat geçti. Bu maçı kazanmamız halinde liderlik koltuğuna oturma fırsatı yakalayacağız. Kaybetmemiz halinde dünyanın sonu değil. Ancak Olimpiyat'tan alacağımız 3 puan bizi eleştirenleri susturacak" ifadesini kullandı. Zirvenin uzak olmadığına dikkat çeken Kartal, "Hakkımızda söylenenlere aldırmayın. Başınızı kaldırın ve topunuzu oynayın" dedi. Beşiktaş karşısında alınacak 3 puanın ligin seyrini değiştireceğini ifade eden İsmail Kartal, "Bu galibiyet sadece bize moral vermeyecek, rakiplerimiz için de büyük bir darbe olacak. Sonrasında ise fikstür avantajımızı var. Zirveyi bir kere ele geçirdikten sonra bırakmayacağız. Şampiyonluk bizi bekliyor" sözleriyle oyuncularını motive etti. Başkan Aziz Yıldırım'a galibiyet sözü veren Kartal, "Şu ana kadar her şey ters gitti. Sakatlılar, cezalar, hakem hataları hepsi bizim aleyhimizeydi. Ama bu maçta şeytanın bacağını kıracağız. Sizi mahcup etmeyeceğiz. Derbi galibiyetini size doğum günü hediyesi olarak sunacağız inşallah" dedi. Başkan Yıldırım da Kartal'a "Size güveniyoruz. Bu maçın sonucu ne olursa olsun sonuna kadar arkanızdayız" diyerek destek verdi
Türkiye

Manisa'daki Akhisar Belediye-Trabzon maçı hızlı başladı. 4'te Bilal'in pasında Gekas vurdu, top Fatih'te kaldı. 11. dakikada sol çaprazdan kazanılan serbest vuruşu kullanan Bilal Kısa'nın doğrudan kaleye gönderdiği top, üstten auta çıktı. 23. dakikada Akhisar Belediyespor öne geçti. Sol kanattan gelişen atakta Bilal Kısa'nın ortaladığı topa, kaleye uzak mesafede olmasına rağmen iyi yükselen Gekas, kafa vuruşuyla takımını öne geçiren golü attı: 1-0. 32'de Trabzonspor beraberliği yakaldı. Akhisar Belediyespor'da Ahmet Cebe'nin uzaklaştıramadığı topla sol çapraz pozisyonda buluşan Mehmet Ekici, ceza alanı dışında attığı sert şutla meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu: 1-1. 68'de Bilal, muhteşem hareketlerle kazandığı topu Gekas'a verdi; Yunan oyuncu ortaya çıkardı, Bruno sert vurdu. Top direkten geri geldi. 71'de Waris'in şutunda seken topa Cardozo çok kötü vurdu. 83'te Mehmet Ekici vurdu, top yandan auta gitti.
Star

F.Bahçe Ülker, TOFAŞ'ı evinde 80- 70 mağlup etti. Avrupa Ligi'nde Panathinaikos deplasmanında ağır bir yenilgi alan Fener'de Goudelock 18 sayıyla en skorer isim oldu. Öte yandan Bogdanoviç, sert bir faule maruz kaldı. Sırp yıldız. kısa süre baygınlık geçirdi ve tedavi sonrası kendine geldi. Başantrenör Obradoviç, "Görüntülerini Federasyon'a gönderttim. Hakemler bunu nasıl görmedi? İki eliyle dirsek vurdu. Basketbol boks maçına dönüyor" diye isyan etti. Sonuçlar: Beşiktaş IF-Trabzon MP: 68-58, Eskişehir-İstanbul BŞ: 81-69, Uşak-Doğuş: 80- 73, Banvit-TED Ankara: 74-67, T.Telekom-RH G.Antep: 79-73.
Star

G.Saray'da 2 gündür devam eden 'Sneijder krizi' ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor. Hollandalı, Başakşehir hezimeti sonrası OHAL ilan edilmesi sonrasında Florya'da başlayan yeni kanunlar gereği mutsuz gibi gözükse de işin gerçeği, önceki olaylara dayanıyor. Kamp bardağı taşıran son damla. Sneijder ile G.Saray arasında neler oluyor? İşte adım adım yaşananlar: Ağustos ayında, yani Dünya Kupası dönüşü Ünal Aysal, Süper Kupa finalini bile gözden çıkartıp ekstra izin verdiği Sneijder ile görüştü. Kaptan Sabri'nin kadro dışı kalması sonrasında yeni planlama yapılıyordu. Aysal, Brezilya performansı nedeniyle Sneijder'a 3 yılllık sözleşme ve 1. kaptanlık önerdi. Hollandalı da "Tamam" dedi. O gün 2016'da biten sözleşmenin 2019'a dek uzatılması ve 4.2 milyon euro olan yıllık ücretin 5 milyona çıkartılması konuşuldu. Ardından iki önemli gelişme oldu. Prandelli, "Selçuk İnan, 1. kaptanımız, Sneijder da ikinci" açıklaması yaptı. Melo beklenirken 2. kaptan Hollandalı olmuştu. Aysal ise 10 Eylül'deki tarihi Divan'dan sonra istifa kararı aldı, yeniden aday olmadı. Böylece hem kaptanlık hem de sözleşme uzatma meselesi 'Dondu'ruldu. 25 Ekim'de yeni yönetim seçildi 40 saat geçmeden Başakşehir önünde takım 4-0 kaybetti. Ali Dürüst ve Abdurrahim Albayrak'tan oluşan Futbol Şubesi, acilen radikal kararlar aldı. Pazartesi günü de akşam saatlerinde bütün takıma SMS ile "Florya'da salı, çarşamba, perşembe günleri kampa girilecek" talimatı gönderildi. Sneijder, SMS ile bilgi verilmesini ciddiyetsiz bulup, sinirlendi. Futbol Şubesi, Prandelli ile takım arasındaki sıkıntıları çözmek için mesaiye başladı. Yerli oyuncularla tüm sorunlar masaya yatırıldı. Yabancılarla ise görüşüldü. Sneijder konusunda çarpıcı gerçek ortaya çıktı Hem 1. kaptanlık hem de sözleşme konusunda "O sözleri unut. Biz o sözü yerine getiremeyiz" denildi.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme