3 Kasım 2014 Pazartesi

03.11.2014 Genel Gündem

03.11.2014 Pazartesi

GÜNDEM

Balyoz Davası Yeniden 
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'hak ihlali' kararının ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilen 236 Balyoz davası sanığının yeniden yargılanmasına bugün başlanacak. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014-188 esas numarası verdiği 'Balyoz Planı' davasının ilk duruşması, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle saat 09.30'da Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılacak. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın da tanık olarak duruşmaya katılması bekleniyor. AYM, 18 Haziran'da Balyoz davasına ilişkin 230 bireysel başvuruyu birleştirerek tek dosya üzerinden incelemiş, dijital deliller ve tanık dinlenmesiyle ilgili konularda sanıkların haklarının ihlal edildiğine oybirliğiyle karar vermişti. Karar, Genel Kurul'un 17 üyesinin oybirliğiyle alınmıştı. AYM'nin kararının ardından, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi de Balyoz davasından hüküm giyen, cezaevindeki tüm sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı. Mahkeme ayrıca, sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesine hükmederek, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri süre dikkate alındığında infazın devamının mağduriyete yol açacağı gerekçesiyle infazının durdurulmasına karar vermişti. Öte yandan aldıkları mahkûmiyet kararları Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulan 88 sanığın yargılandığı davada mahkeme, 25 sanığın beraatine karar verirken, 62 sanığın dosyasını ayırmıştı. Dosyası ayrılan 62 sanığın yargılandığı davanın duruşması ise 10 Kasım Pazartesi günü yapılacak.
Hürriyet


Su Azaldı Sıra Gazda 
Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları altıncı günü geride bıraktı. AFAD Koordinasyon Merkezi'ndeki çalışmaları yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karamanlı olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, son durum ile ilgili bilgi verdi. Bakan Taner Yıldız, şu bilgileri verdi: "12 bin ton suyun 4'te 3'ü çıkarıldı. 2 bin 500 - 3 bin ton civarında su kaldı. Bize 300 metrelik çalışma alanı açıldı. Suyun öncelikli bir problem olmaktan çıktığını ama yerine ara ara 1 metrelik balçık ve çamurun kapladığını gördük. Oksijen miktarının azıldığını görüyoruz. Çalışma Bakanımız oraya gireceklerin mutlaka oksijen maskesiyle girmeleri gerektiğini talimatlandırdı. MTA'nın yaptığı çalışmada üçüncü bir giriş noktasını tespit etmek için 172 metre inmeleri gerekiyordu. 150 metreye kadar geldiler. 752 koduna inmemiz gerekiyor." Kömür ocağında su tahliyesinin ardından, gaz tahliyesi yapılacağı belirtildi. Kurtarma çalışmalarına katılanlar, yoğun gaz nedeniyle 18 işçinin bulunduğu bölüme girilemediğini söyledi. 22 yıllık madenci Mehmet Şimşir "Belli bir noktadan sonra bizi göndermiyorlar çünkü orada yoğun bir gaz var. Maskeli özel ekipler çalışıyor. Gazın tahliyesinin ardından arkadaşlarımıza ulaşılacak" dedi.
Vatan

Böcekler İçin 13 Müebbet! 
Ankara Başsavcılığı'nın yürüttüğü 'böcek' soruşturmasında iddianame hazırlandı. T24 internet sitesinde dün yer alan haberde, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin'ın, aralarında Erdoğan'ın koruma Müdürü Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın da bulunduğu 13 kişi hakkında iddianame hazırladığı belirtildi. İddianamede, şüpheli isimler için "yakalama" istendi. Şüpheliler hakkında müebbet hapis cezası istendi. İddianamenin Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin'e onaylaması için geçen hafta sunulduğu ve henüz mahkemeye gönderilmediği belirtildi. İddianamede MİT raporu, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu, gazete haberleri, ortam dinleme cihazı olarak tabir edilen "böcek" satışı yapan firma yetkilisi olduğu ifade edilen "Hançer" kod adlı gizli tanık beyanları ve HTS kayıtları delil olarak gösterildi. İddianamede şöyle denildiği öne sürüldü: "Şüpheliler Ali Özdoğan, Serhat Demir, Ahmet Türer, Sedat Zavar, Enes Çiğci, İlker Usta, Hasan Palaz, Zeki Bulut ve evrakı ayrılan Orhan Şengül'ün, Başbakanlığın çalışma ofislerinde bulunan dinleme cihazları nedeniyle yazılı ve görsel basında Fethullah Gülen cemaatine mensup olduklarının yazıldığı, söylendiği, ancak şüpheliler Ali Özdoğan, Ahmet Türer, Sedat Zavar, Enes Çiğci, İlker Usta, Hasan Palaz, Zeki Bulut'un savunmalarında, Fethullah Gülen cemaatine mensup olmadıklarını söyledikleri"
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın 83, 6254-83, 6813                    
ABD Doları 2, 2182-2, 2187/  Euro 2, 7822-2, 7872/ İngiliz Sterlini 3, 5469-3, 5494

İşçiye, Memura Ve Emekliye Yüzde 3 Zam 
2015 memur, emekli ve asgari ücretli için zor geçecek. 2015 programına göre, memura, emekliye ve asgari ücretliye gelecek yıl verilecek zam yüzde 3'ü geçmeyecek. Resmi Gazete'de yayımlanan 2015 yılı Programı'na göre halen brüt 1.134 TL olan asgari ücret için gelecek yıl yüzde 3 artı 3 zam verilmesi planlanıyor. Asgari ücret, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor ve aralık ayı sonunda açıklanıyor. Programda yer alan oranlar kesinlik taşımıyor, ancak hükümetin bu konudaki hazırlığını göstermesi açısından önem taşıyor. Programda yer alan bilgilere göre, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da benzer bir şekilde artırılacak. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 artırılacak. Memur için de Memur-Sen'le yapılan toplu sözleşme kapsamındaki hükümler geçerli olacak. Bu çerçevede memur maaşları ve memur emekli aylıkları 2015 Ocak ayında yüzde 3 ve temmuzda yüzde 3.63 artacak. Yüzde 3'ün üzerindeki oran enşasyon farkını ifade ediyor. Öte yandan doğalgaz ve elektrik için yeni zam sinyali de verildi. BOTAŞ'ın kur nedeniyle maliyetinin arttığı ve yüzde 9'luk zammın bu maliyeti dengelemediği yer aldı.
Hürriyet

Şeffaflık Karnesi Geliyor 
Son yıllarda Sabancı'dan Koç'a, Anadolu Grubu'ndan İş Bankası'na kadar yaklaşık 15 gruba ait 150'ye yakın şirket Sürdürülebilirlik Raporu açıklıyor. Borsa İstanbul yarından itibaren şirketlerin bu yolsuzluk, çevre, sağlık gibi alanlarda yaptığı çalışmaları ölçen bir endeks başlatıyor. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi, BİST 30'daki şirketleri kapsayacak. Çevre sorunlarının en önemli kaynaklarından biri olan şirketler gözaltında. Tüketicilerin şirketlerden beklenti ve talepleri de artıyor. Sürdürülebilirlik önem kazanıyor. Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almak şirketlere sadece tüketici karşısında avantaj sağlamıyor. Bunun yanı sıra dünyada rekabet avantajı, yabancı yatırımcılar karşısında itibar, şeffaflık getiriyor. Çünkü artık büyük fon sahipleri kredi kullandırmak için sürdürülebilirlik raporlamasını şart koşmaya başladılar. Bu çalışmaların ölçülmesi de 2000'lerden itibaren başlayan borsalardaki sürdürülebilirlik endeksiyle yapılıyor. Endeks, şirketlere kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını yerel ve küresel anlamda karşılaştırma imkanı verecek. Endeks yatırımcıların sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen şirketleri ayırt edip bu şirketlere yatırım yapmalarını sağlayacak bir araç olacak. Endeksin diğer bir amacı ise Türkiye'de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki bilginin artmasına katkı sağlamak…
Hürriyet

Otomotiv Frene Bastı 
Ekonominin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörünün, ihracatta 18 aydır kesintisiz sürdürdüğü artış trendi, ekim ayında kırıldı. Geçen sene ekimde 1 milyar 749 milyon 418 bin dolar ihracat yapan sektörün ihracatı bu yılın aynı ayında yüzde 2.1'lik düşüşle 1 milyar 713 milyon 229 bin dolara geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, otomotiv sektörü, 2013'ün ocak-ekim döneminde 17 milyar 463 milyon 363 bin dolar olan dış satımını, bu senenin aynı sürecinde yüzde 6.8'lik yükselişle 18 milyar 642 milyon 982 bin dolara taşıdı. Sektör, Türkiye'nin bu dönemdeki 131 milyar 140 milyon 791 bin dolarlık toplam ihracatından yüzde 14.2 pay alarak açık ara liderliğini devam ettirdi. Otomotivi yüzde 12.1 ile "hazır giyim ve konfeksiyon", yüzde 11.4 ile "kimyevi maddeler ve mamulleri" ve yüzde 8.5 ile "çelik" izledi. Otomotiv sektörünün, geçen sene ekimde 1 milyar 749 milyon 418 bin dolar olan ihracatı ise bu yılın aynı ayında yüzde 2.1'lik düşüşle 1 milyar 713 milyon 229 bin dolara geriledi. Böylece, 18 aydır sürdürdüğü kesintisiz artış trendi ekim ayında kırılan otomotiv sektörü, yıl başından bu yana da aylık bazda ilk defa düşüş kaydetti. Yıla ocaktaki yüzde 6.8'lik artışla başlayan, şubatta yüzde 2.9 ve martta yüzde 14.2'lik yükselişlere imza atan sektör, nisanda ise yüzde 18.7'lik artışla aylık bazda 2014'ün en büyük oranına ulaşmıştı. Sektör, mayısta yüzde 11.5, haziranda 12.8, temmuzda yüzde 2.1, ağustosta yüzde 0.4, eylül ayında ise yüzde 0.2 büyüme kaydetmişti. Otomotiv sektörü, yılı 22-23 milyar dolar seviyelerinde ihracat ile kapatmayı hedefliyor.
Türkiye

'Zengin Ülke Oldunuz' Dedi Radarına Türk Turisti Aldı 
Dünya turizm pastasından daha çok pay almayı hedefleyen Güney Kore, ülkemizde de turizm ofisi açarak Türk turistleri radarına aldı. Geçtiğimiz yıl 12 milyon turistin ziyaret ettiği Kore, başlattığı turizm atağıyla bu yıl sayıyı 14 milyona çıkarmayı hedefliyor. Halkın, kamu kuruluşlarının ve hükümet yetkililerinin katılımıyla belirlenen "Kendi Kore'ni Düşle" sloganıyla dünya çapında turizm faaliyetlerini başlatan Kore'yi geçtiğimiz yıl Türkiye'den de 20 bin kişi ziyaret etti. Tanıtım toplantısında konuşan Kore Turizm Organizasyonu (KTO) Başkanı Choo-Suk Byun, "Türkiye, Kore turizmi için çok önemli bir pazar, yeni marka çalışmamızla Türkiye'deki Kore turizm bilinçliliğini arttırmak hedefindeyiz, İki ülke arasındaki turizm iletişimini üst seviyeye taşıyacağız'' diye konuştu. Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren hızlı bir ekonomik büyümeye girdiğini bu sebeple, Türkiye'de ofis açan iki Uzak Doğu ülkesinden biri olduklarını belirten Choo-Suk Byun, "Kendi Kore'ni düşle" marka çalışması ile birlikte temelleri sağlam olan Türk Kore ilişkilerinin zirve yapacağını söyledi.
Türkiye

Savunma Sanayiinde Üç Dev Proje Daha 
Türkiye silahlarını geliştirmek için düğmeye bastı. 'Sonar Geliştirme Projesi', 'Duyarsız Patlayıcı Projesi' ve 'Kızılötesi Dedektör Projesi'nde duyuru yapan TÜBİTAK, böylece hem Türkiye'nin savunma alanında uluslararası rekabet gücünü artırmayı hem de savaş donanım ve yeteneğini güçlendirici ürün ve projeler geliştirmeyi hedefliyor. Bu konuda dışa bağımlılığı bitirmeyi planlayan Türkiye 3 dev proje için 41 milyon TL bütçe ayırdı. Türkiye, savunma sanayi teknolojilerini elinde bulunduran ülkelerin güdümünden kurtulmak için milli silah üretimindeki yol haritasını belirledi. İlk etapta savunmada önemli sayılan teknolojiler üzerinde çalışma başlatan Türkiye daha sonra ufak çaplı silahlar üzerine yoğunlaşacak. Böylece kısa sürede hem elindeki silahları güçlendirecek hem de dünyaya savunma teknolojisi satan ülke konumuna gelecek. TÜBİTAK Savunma ve Güvenli Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) 'Sonar Geliştirme Projesi', 'Duyarsız Patlayıcı Projesi' ve 'Kızılötesi Dedektör Projesi'nde duyuru yaptı. Projelerin özellikleri ve kullanım amaçları şöyle: Sonar Geliştirme Projesi ile denizaltılarda yön ve mesafe ölçümünde önemli bir donanım olan sonar sistemlerinin millileştirilmesi ve yerli üretimi hedeşeniyor. Duyarsız Patlayıcı Projesi ile savaş yeteneğini geliştirmeye yönelik; daha çevreci, güvenli ve etkin patlayıcı türlerine olan ihtiyacın milli imkanlarla karşılanması amaçlanıyor. Kızılötesi Dedektör Projesi ile de gece görüş imkanı tanıyan teknolojiler alanında yeni araştırmaların özendirilmesi ve daha önce edinilmiş milli kazanımların ileri noktalara taşınması hedefleniyor.
Star

Filistin'in Ekmeği Türk Şirkete Emanet 
Türkiye'nin önde gelen un üreticilerinden Ulusoy Un, Dünya Gıda Programı (World Food Program, WFP) tarafından Filistin'e gönderilmek üzere açılan un ihalesini kazandı. Aralık ayında 3 bin 600 ton un Filistin'e teslim edecek. Günlük 900 ton buğday işleme kapasitesi ile Türkiye'nin lider un üreticileri arasında yer alan ve tek başına Türkiye un ihracatının yüzde 5'ini gerçekleştiren Ulusoy Un'un CEO'su Eren Günhan Ulusoy, 2010 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) onaylanmış tedarikçisi olduklarını, 2014 yılında UNRWA aracılığıyla Filistin için 22 bin 500 ton un tedarik ettiklerini belirtti. Türkiye'nin özellikle Ortadoğu ülkeleri için en temel gıda tedarikçilerinden biri haline geldiğini belirten Ulusoy, yalnızca Irak ve Suriye'ye yapılan un ihracatının 2014'ün ilk 8 ayında 857 bin tona ulaştığını, bu rakamın 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 31'lik bir artışı ifade ettiğini söyledi. Ulusoy Un olarak 25 yıllık bir süreçte 5 kıtada 72 ülkeye ihracat yapan bir kapasiteye ulaştıklarını belirten Eren Günhan Ulusoy "Sürekli gelişen ve büyüyen ihracat pazarlarımızla satış kapasitemizi artırıyoruz. 2014 yılının ilk altı ayında üretimimiz geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39, buğday unu ihracatımız ise yüzde 129 artış gösterdi. Artan talebi karşılayabilmek için, yeni yapacağımız tesisimiz ile 2016 yılı sonunda günlük 1.500 ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu tesisimizde kullanılacak yeni teknolojilerle ve farklı ürünlerle, müşterilerimizin çok çeşitli taleplerini karşılayabileceğiz" diye konuştu
Star

Altın 1.000 Dolara Kadar Gerileyebilir 
Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, altının onsunun 1.100 dolar, ardından da 1.050, 1.000 dolar seviyelerine gerileyebileceğini kaydetti. Uluhan, ABD Merkez Bankası (Fed) kararları sonrasında altında düşüş olmasının önceden beklendiğini belirtti. Altının kritik olan 1.180- 1.200 dolar bandına hızlı girdiğini ifade eden Uluhan, mevcut koşullarda altının düşüşünün daha da derinleşebileceğini söyledi. Uluhan, dolardaki güçlenme devam ettiği sürece altındaki düşüşün süreceğini belirterek, altının seyrinin, Fed'in faiz artırımına yönelik politikasını ne kadar erkene alacağı ya da ne kadar öteleyeceğine bağlı olduğunu ifade etti. Altındaki düşüşün devam edebileceğini dile getiren Uluhan, ons fiyatının 1.100 dolar, ardından da 1.050, 1.000 dolar seviyelerine gerileyebileceğini vurguladı. Uluhan, altında bundan sonra Fed'in politikalarının belirleyici olacağını kaydetti. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, 4 yılın en düşük seviyesine gerileyerek, 1.161 doları görmüştü
Vatan

Dünyanın En Büyük Tarım Bilgi Sistemi Türkiye'de Kuruluyor 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dünya çapında bir ilke imza atarak 2011'de çalışmalarına başladığı Tarım Bilgi Sistemi'ni (TBS) hayata geçiriyor. Bu adımla bütün tarımsal veriler tek merkezde birleştiriliyor. Türkiye tarımını teknolojiyle buluşturan projeyle, tarım parselleri, çiftçi ve ürün bilgileri gibi tarımla ilgili bütün bilgiler merkezi bir veri tabanına aktarılıyor, Bakanlık bünyesindeki tüm bilgi sistemleri de sisteme entegre ediliyor. Projenin ilk aşamasında uydu görüntülerinden faydalanarak tarım alanlarının tamamı sayısallaştırıldı. Belirlenen tarım parselleri ile bu parselleri kullanan çiftçilere ait bilgiler sisteme kaydedildi. Yeni sistemle ayrıca parsel bazlı verim hesaplamasıyla doğru alana doğru tarımsal desteğin verilmesi sağlanıyor. Tarım Bilgi Sistemi'nde 200'ü teknik yazılımcı olmak üzere toplam 350 personel görev yapıyor. Türkiye ve dünyanın en büyük entegre bilgi sistemi olan projeye İstanbul Teknik Üniversitesi de teknik destek sağlıyor. Bakanlık, Tarım Bilgi Sistemi kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu İşbirliğiyle "2014 Tam Tarım Sayımı"nı da başlattı. TAR-GEL personeli tarafından İTÜ'den tedarik edilen 10 bin tabletle başlayan Tarım Sayımı ile ekim alanları, alet ve ekipman sayıları, hayvan sayıları gibi tarımsal üretime ilişkin bütün veriler anlık olarak sisteme aktarılıyor.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Aklımızı Kiraya Vermedik 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Esenler Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Törende halka hitap eden Erdoğan önemli mesajlar verdi. Biz bir şeye muhtacız. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Ve bu dört içerikte evet Türkiye… Böyle bir Türkiye'nin yeniden imarı, ihyası için çalışıyoruz. Bundan taviz yok. Eğer biz Osmanlı'nın, Selçuklu'nun bakliyesi üzerinde bir Türkiye isek Bosna'dan, Suriye'den, Mısır'dan, Filistin'den bana ne diyemeyiz. Bu, büyük devlet olmanın görevidir. Biz güçlü olacağız ki bizim komşularımız da güçlü olabilsin. Kobani neden bu kadar önemli? Kobani'yi bu kadar önemseyenler Hama'yı, Humus'u neden önemsemediler? Irak'ın şu anda yüzde 40'ı hâlâ DEAŞ'ın (IŞİD) işgali altında. Oralara neden önem vermiyorlar? Türkiye adımlarını dikkatli atmak zorunda. Kusura bakmasınlar biz aklımızı kiraya vermedik. Bizim ne aklımız ne irademiz ipotek altında. Birkaç aydır hem Türkiye içinde hem Türkiye dışında bazı çevrelerin Kobani meselesine bu denli yaklaşmış olmaları çok önemli. Kobani'de 2 bin savaşçı var. 200 bin insan Türkiye'ye geldi. Burada toplam 1 milyon 600 bin sığınmacı var. Bugüne kadar yaptığımız harcama 4.5 milyar doları buldu. Türkiye bütün bu harcamaları yaparken dünyanın bize gönderdiği destek 200 milyon dolar. Batı'nın, Birleşmiş Milletler'in sesi çıkmıyor. Siz ne işe yarıyorsunuz? Türkiye üzerine düşeni yapıyor ama utanmadan sıkılmadan 'Türkiye sessiz kalıyor' diyorlar. Peşmerge de ÖSO da Türkiye toprakları üzerinden gelip Kobaniye girdi. Senin bunlardan daha haberin yok. Tam aksine PYD denilen bir terör örgütü bunları almıyordu. Sonunda almak zorunda kaldı. Ama dertleri başka Bir üst akıl bunları farklı şekilde yönlendiriyor.
Akşam

Aidiyet Mesajı 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyonkarahisar'da düzenlenen AK Parti 23'üncü 'İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanış konuşmasını yaptı. Davutoğlu, çözüm süreci, dış politika ve küresel ekonomi konusunda eşzamanlı toplantılar düzenlendiğini dile getiren Davutoğlu tüm oturumların dinamik ve yapıcı olduğunu vurguladı. Konuşmasında gündeme de değinen Davutoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: Çözüm süreci sadece Türkiye için değil, bölge için de bir başarı hikayesidir. Kim sabote etmeye çalışırsa çalışsın kararlılıkla sürecektir. Kamu düzeni konusunda herhangi bir ihmale, tereddüte fırsat verilmeyecek. Kamu düzeni egemen olacak. Aidiyet bağı zayıfladığı zaman Suriye'de Irak'ta neler olduğunu hepimiz görüyoruz. Siyaset ortak akıl üretecekse işte platform burada. HDP'nin en barışçıl açıklamaları dahi sadece belli bir kesime hitap ediyor. Provokasyonlar karşısında vakur bir şekilde yürüyüşümüze devam edeceğiz. Tuzak onlara vizyon bize yakışır. Suriye'deki etnik ayrımcılığı Türkiye'ye de yansıtmaya çalışıyorlar. Türkiye bugüne kadar hiçbir terör grubunu veya radikal grubu desteklememiştir. Destek vermeyecektir. Bizi IŞID'la mücadele adı altında savaşa sokmak istiyorlardı. Biz peşmergenin geçişini sağlayarak ve izin vererek Mehmetçiğin savaşa girmesini engelledik.
Akşam

HDP En Büyük Darbeyi Yedi 
AK Parti'nin Afyonkarahisar Kampı'nda 3 farklı oturumdan en çok çözüm sürecine ilişkin olanı ilgi çekti. Dış politika ve AB süreci başlıklı oturumu 60, ekonomi değerlendirmesini 70 partili izlerken, çözüm sürecine ilişkin oturumu 300'e yakın partili takip etti. Bu oturumu yöneten Tanıtım ve Medya İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, gazetecilerle sohbet toplantısında, "Bu süreçle ilgili kim yanlış yaparsa en büyük darbeyi onlar yer" diyerek HDP'nin son olayların ardından darbe yediğini söyledi. Atalay şöyle konuştu: "Partimizin genel politikası çözüm sürecinin önemine inanıyoruz ama güvenliğin artırılması tam anlamıyla orada şehir kesiminde hem de kırsal kesimde güvenliğin iyi sağlanması önemli. Çözüm süreci hukuk dışılığa müsaade edilecek bir şey değil. Çözüm süreci görüşmeleri, diyalogları ile kendi mecrasında yürüyor. Güvenlikte eksiklik varsa hızla takviye edilecek, ediliyor. Zaaf oluşturan yasal boşluklar varsa yeni tasarı ve teklifler hazırlanıyor. Jandarmayı kapsayan çalışma var örneğin. Bu tür süreçler, her ülkede böyle düz çizgi olarak yürümez. Zaman zaman sorunlar, kırılmalar olabilir. Sabırla kararlılıkla yürütmek lazım. Bir provokatif eylem sizi farklı karar almaya götürürse ciddi konuları çözmezsiniz. Provokasyonların da farkında olacaksınız, nasıl tolere edeceğinizi hesap edeceksiniz. Devlet burada ülkenin en kronik sorunlarından birini çözmek için kararlı tutum içinde. Bölgede daha fazla güvenlik talepleri var. Özgürlüklerin en başında güvenlik gelir. Talep edilen budur. Çözüm sürecini yıpratıcı, güvenlikle ilgili gelişmeler oluyor. HDP'nin 6-7 Ekim olayları ile ilgili çağrısı kendilerine darbe vurdu. Dünkü (önceki gün) tekrar çağrıları biraz da öncekini telafi edici strateji olarak değerlendirebilir. Demokrasiye bakışları açısından en büyük darbeyi HDP ve genel başkanları yedi, telafi edemezler. Şiddeti çağıran, şiddet gölgesinde siyaset isteyenler, asla mesafe alamazlar. Bölgede de hem örgüt kendi yandaşlarından eski desteği alamayacak hem parti."
Hürriyet

Öcalan İle Çözüm Çözümsüzlüktür 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm süreci için, "Sorunu, Abdullah Öcalan ile masaya yatırırsanız, bu çözümsüz bir süreçtir" dedi. KCK cephesinden gelen, "Süreç AKP tarafından bitirilmiştir" açıklamasının ardından, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un, "AKP partner olmaktan çıktı. Devletin geleceğini düşünenler ve seküler güçler sorumluluk almalı" çağrısını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "CHP partner olmaz" dedi. Kılıçdaroğlu, Antalya kampında özetle şunları söyledi: (Emine Ülker Tarhan'ın istifası) Biz bir aileyiz. Parti olarak ideallerimiz, hedeşerimiz var. Belli alanlarda görüşbirliği içinde mücadele ediyoruz. Ufku dolanlar bizden ayrılabiliyorlar. İstifaya ilişkin 'Normal' demiştim çünkü zaten yollar daha önce ayrılmıştı. Emine Hanım mutlaka kendisine bir yol haritası çizmiştir, bizim elimizden başarı dilemek gelir. Başka istifalar olabileceği değerlendirmeleri hakkında ise yorum yapmam. Çünkü kimsenin iradesine ipotek koyma gibi bir düşüncem söz konusu değil. (Davutoğlu'nun Tarhan'ın istifasından bölüm okuması) CHP'yi eleştirmek için söyleyecek başka şey bulamamış demek ki. CHP'yi eleştirmek için de CHP'den istifa eden birinin dilekçesine bu kadar önem veriyorsa kendi partisine çağrı yapıyor demektir. MGK toplantısının bu kadar uzun sürmesi aslında Türkiye'de iktidarın görevini yapamadığı şeklinde algılanabilir. Ülke yönetiminde ciddi bir boşluğun, kaosun olduğu şeklinde algılanabilir. Sağlıklı işleyen bir demokraside MGK bu kadar uzun süre toplanmaz. 12 yıldır ülkeyi yöneten siyasal iktidar, ülkenin geleceğiyle ilgili kaygı duyan bir kurulu saatlerce toplayıp görüşüyorsa orada sorun var demektir. Bir ülkenin geniş kitleleri bir tarafa bırakın, dar bir alanda bile rahat tartışamayacağı ama belli kararların alınabileceği oluşumlar olabilir. Bunun mutlaka bir metne bağlanması da olabilir. Ancak bunlar ulusal güvenliğimiz açısından ortak aklın ürettiği metinler olmalı. Türkiye'de var, adına 'Kırmızı Kitap' diyorlar. Bu tür düşüncelerin çok sık değişmesi söz konusu olmaz. Bir iktidarın, topluma bakış açısıyla ilgili olarak tavır değişikliğine gitmesini ben doğru bulmuyorum.
Hürriyet

HDP'den Çözüme Devam Çağrısı 
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bugün hükümete bir çağrı yapabileceklerini söyledi. Hükümet tarafından asayiş olayları nedeniyle askıya alındığı belirtilen çözüm sürecini değerlendiren Buldan, şunları söyledi: "Diyalog yollarının açılmasına dair bir çağrı niteliğinde basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz. Çağrıya kulak verilirse ve görüşmeler başlarsa tabii ki sayın Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvurumuzu yapacağız." Buldan ayrıca 1 Kasım'dan önceki gece İçişleri bakanı Efkan Ala ile telefon görüşmesi yaparak 1 Kasım'ı birlikte yönetme teklifinde bulunduklarını, günün olaysız geçmesinde bunun etkisi olduğunu öne sürdü.
Vatan

DÜNYA 

Peşmerge'den Işid'e İlk Ateş 
Irak ve Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı YPG ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarına destek için Suriye'nin Kobani kentine geçen Peşmerge güçler önceki gece ilk kez IŞİD mevzilerine ateş açarak savaşa katıldı. Peşmerge güçleri çok IŞİD mevzilerine füze fırlattı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından destek ve eğitim amacıyla gönderdiği ve iki gün önce Suruç'tan geçen 155 kişilik Peşmerge birliği, Kobani'nin batısındaki 3 ayrı noktaya konuşlandı. YPG komutasında hareket eden ve YPG'lilere dünden itibaren ağır silah kullanımı konusunda eğitim vermeye başlayan Peşmergeler, gece ise Kobani'nin doğusundaki IŞİD militanlarının bulunduğu mevzilere yanlarında getirdikleri kısa menzilli Katyuşa tipi füzelerini fırlattı. YPG'ye füze desteği veren Peşmergelerin, Kobani'de bulundukları süre içerisinde birebir çatışma içerisinde olmayacağı ancak belirlenen IŞİD hedeşerini havan, füze ve ağır silahlarla vurmayı sürdürecekleri bildirildi.
Hürriyet

Netanyahu'ya Bir Günde Şok 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir günde iki şoku birden yaşadı. Netanyahu'nun politikalarının İsrail'e zarar verdiğini söyleyen Adalet Bakanı Tzipi Livni, "Barış sürecinin kesintiye uğradığı bir zamanda yerleşim birimi inşaatlarına onay vermekten ve provokatif söylemlerden kaçınmalıyız. Filistinlilerle yeniden müzakere masasına oturmalıyız. Bunun için İsrail'in girişimde bulunması gerekiyor" dedi. Livni'nin ardından İçişleri Bakanı Gideon Saar istifa dilekçesini Başbakan'a sundu. Saar'ın istifası Likud Partisi'ni etkileyebilecek "Yeni bir ittifakın ön adımı olabileceği" belirtiliyor.
Türkiye

Ayrılıkçılar 'Sözde Seçim' İçin Sandığa Gitti 
Rusya yanlısı ayrılıkçılar, 'halk cumhuriyeti' ilan ettikleri ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk'ta cumhurbaşkanı ve meclis üyelerini seçmek için dün sandık başına gitti. Ukrayna, ABD ve AB, seçimleri tanımayacaklarını duyurdu. Rusya ise sonuçları tanıyacağını açıkladı. Ayrılıkçı liderler, 'bağımsız devletler' olduklarını belirtip Ukrayna yasalarına uyma zorunlulukları olmadığını belirtti ve Ukrayna'da geçen hafta düzenlenen genel seçimlere de bu nedenle katılmadıklarını söyledi. Ayrılıkçılar, kendi yönetimlerindeki bölgelerde düzenlenecek seçimler için üç milyon seçmen kâğıdı bastırdıklarını ifade etti. Donetsk bölgesi seçim komisyonu başkanı Roman Lyagin, "Bu seçimler önemli çünkü bizim iktidarımıza meşruiyet kazandıracak ve Kiev'le aramızda resmiyet olmasını sağlayacak" dedi. Fakat Batılı liderler ve Kiev'deki bakanlar, ülke topraklarının Rusya ile varılan ateşkes anlaşmaya uymaları gerektiğini belirterek, Ukrayna yasaları uyarınca Aralık ayında yerel seçimlere gitmeleri uyarısında bulundu.
Star

Bayrak Töreninde İntihar Saldırısı 55 Ölü, 118 Yaralı 
Pakistan'ın Pencap eyaletinin başkenti Lahor'un Hindistan sınırındaki Wagah Sınır Kapısı'nda düzenlenen intihar saldırısında, 55 kişi hayatını kaybetti, 118 kişi de yaralandı. Pencap Emniyet Müdürü Muştak Ahmad Sukhera, yaptığı açıklamada Wagah Sınır Kapısı'nda her gün düzenlenen bayrak töreninin ardından halkın geri donduğu sırada kalabalığın arasına giren intihar eylemcisinin üzerindeki bombayı patlattığını söyledi. Pakistan İçişleri Bakanlığı, Muharrem ayında olası saldırıları engelleyebilmek için ülke genelinde 32 bin güvenlik görevlisinin görevlendirildiğini açıklamıştı.
Vatan

Bingazi, Hafter'in Eline Geçiyor 
Libya'da Bingazi kentini ele geçirmek için karşıt gruplarla çatışan darbeci General Halife Hafter'in sözcüsü kentin tüm girişlerini ele geçirdiklerini söyledi. Hafter güçleri Bingazi'yi almak için iki haftadır saldırıyordu. Aljazeera'nin haberine göre Libya Özel Güçleri Sözcüsü kentin güneydoğusundaki Boatni bölgesindeki merkezlerini silahlılardan geri aldıklarını açıkladı. Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Ahmed Mismari, Bingazi'nin doğusunun tamamen hükümet güçlerinin eline geçtiğini söyledi. Libya ordusunda emekli tümgeneral Halife Hafter ve ona bağlı askeri güçler, 15 Ekim Çarşamba gününden beri hükümete bağlı silahlı gruplara karsı 'Bingazi'yi kurtarma' adı altında bir saldırı başlatmıştı. İki taraf arasında devam eden çatışmalarda su ana kadar onlarca kişi hayatını kaybetti.
Akşam

SPOR 

Türkiye Basketbol Ligi'nde haftanın son maçı nefesleri kesti. Anadolu Efes, özellikle son saniyeleri heyecan fırtınası şeklinde geçen karşılaşmadan 67-65 galip ayrıldı. İlk yarıda oyunu tamamen kontrolü altında tutan Pınar Karşıyaka, ilk periyodu 21-13, ikincisini de 31-19 üstün geçti. İkinci yarıda ise Efes hem oyunda hem de skorda dengeyi sağladı. Gittikçe tansiyonu yükselen maçta Nenad Krstic, Mutlu Demir'in arkadan müdahalesiyle yere kötü düşüp üçüncü periyodun sonlarında kolundan sakatlandı. Dördüncü çeyreğe 47-46 Efes önde girdi. Son çeyrek büyük çekişmeye sahne oldu. Bitime 7 saniye kala Anadolu Efes, yapılan taktik faullerde Draper ile faul çizgisinden 2_de 1'le döndü (67-65). Bitme 1 saniye kala Karşıyakalı Palacios ise faul atışlarından sayı bulamayınca maçı Anadolu Efes kazandı. Bu sonuçla Pınar Karşıyaka ligdeki ilk mağlubiyetini aldı.
Türkiye

Trabzonspor, Akhisar'la deplasmanda 1-1 berabere kalıp bu sezon 8. haftada 6. beraberliğine imza atarken, üst üste yaşanan puan kayıpları çatlak sesleri yükseltti. Yönetim içinde Mustafa Yumlu ve Zeki Yavru'nun kadro dışı bırakılmasından sonra ortaya çıkan fikir ayrılıkları iyice derinleşirken, yerel basın Teknik Direktör Vahid Halilhodzic'i hedef tahtasına oturttu. Karadeniz gazetesi, "Bana bir masal anlat Vahid, içinde istifa olsun" başlığını atarken, Taka Gazetesi, "Arkanı dön ve git Trabzonspor berabere kaldı, artık kimse Vahid'i istemiyor" ifadelerini kullandı. Günebakış, "Trabzon 1-1 eriyor", Karadenizin Sesi, "Yeter artık Böyle gitmez!", Son Nokta, "Kaçan balık büyük olur", Kuzey Ekspres gazetesi de "Dünün özeti, bir ofsayt, bir füze, bir direk. Ne moral kaldı ne yürek" ifadeleriyle Boşnak teknik adama yüklendi. Göreve geldiğinde takımı rayına oturtmak için 2-3 ay isteyen Teknik Direktör Vahid Halilhodziç ise Akhisar maçı sonrasında "21 yeni oyuncu transfer ettik. Ocak ayına kadar zor geçecek" diyerek süreyi ocak ayına uzattı. Aşırı kazanma arzusunun hata yapmaya sebep olduğunu savunan Boşnak teknik adam, "Oyuncularım aceleci davranıyor, son paslarda hata oluşuyor. Muhtemelen sinirlerine hakim olamıyorlar ya da güven eksikliği oluyor" dedi. "Neye ihtiyacımız olduğunu biliyorum" diyen Halilhodzic, "Birbirini yeni tanıyan oyuncalardan bir takım oluşturmak için zamana ihtiyacımız var. Ocak ayına kadar zor geçecek" dedi.
Türkiye

Fenerbahçe, derbide Beşiktaş'ı net skorla geçti: 2-0. 3'te Alper sıfıra inip ortaladı, Emenike topu ağlara yolladı: 0- 1. 9'da Oğuzhan'ın indirdiği topa Olcay vurdu, Volkan'da kaldı. 13'te Gökhan'ın sağdan getirdiği topa Alper kayarak vurdu, Tolga iki hamlede kontrol etti. 27'de Demba Ba'nın kafa şutunda Volkan direk dibinden topu çıkardı. 35'te Caner'in çaprazdan şutunda Tolga son anda topu kornere çeldi. 37'de Emenike vurdu, Tolga kurtardı. 41'de Oğuzhan'ın kullandığı kornerde Sivok kafayı vurdu, Volkan güçlükle çıkardı. 66'da Kuyt, Emmanuel Emenike'yi kaçırdı. Fenerli oyuncu, kaleci Tolga ile karşı karşıya kaldı ancak Beşiktaşlı file bekçisini geçemedi. 86'da Emenike'nin nefis pasında topla buluşan Sow net bir vuruşla farkı ikiye çıkarttı: 0-2. 89'da Sow, Emenike'den gelen topu Meireles'in önüne bıraktı. Onun vuruşu autla sonuçlandı.
Star

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, 2-0 kaybettikleri Fenerbahçe derbisi sonrası olay yaratacak açıklamalarda bulundu. Maçın hakemi Bülent Yıldırım hakkında sert eleştirilerde bulunan ve kendilerinin penaltısının verilmediğini ifade eden Orman, "Bundan sonra herkes görecek, tarzımızı değiştiriyoruz" ifadesini kullandı. Kartal'ın Başkanı şunları söyledi: "Kırmızı karta gelince. Olcay Şahan'a gösterilen kırmızı kart, bizim maçlarda her zaman 6 hakem de saha içerisinde oluyor. Bence hataydı. Oyuncumuz, arkadan bir müdahale yaptı ama hemen bıraktı, kırmızı kart gösterilecek bir pozisyon değildi. Demba Ba'nın pozisyonunun kesin olarak penaltı ve kırmızı kart olduğunu söylüyorum." "Sistemli olarak bir eller ortaya çıkıyor, bugünden sonra tarzımı artık değiştirme kararı verdim. Herkes görecek. Bizim lisansımızı Türkiye'de futbolu yönetenler anlamıyor. Gücü varmış da soyunma odasını basarmış, bundan sonra göreceğiz bakalım. Bugün burada hep beraber bir orta oyunu seyrettik, artık biz bu senaryoyu seyretmeyeceğiz."
Star

G.Saray, Şampiyonlar Ligi D Grubu 4. maçında deplasmanda oynayacağı Borussia Dortmund karşılaşmasının hazırlıklarını sürdürdü. Florya Metin Oktay Tesisleri'nde, Teknik Direktör Cesare Prandelli yönetimindeki antrenman üç grup olarak yapılan top kapma çalışmasıyla başladı. Antrenmanın ana bölümünde ise gruplar halinde taktik çalışma gerçekleştirildi. İtalyan Hoca, K.Paşa karşısında ilk yarı dinlendirdiği Sneijder'a Dortmund deplasmanında ilk 11'de yer verecek. Ancak Hollandalı yıldız, Karabük deplasmanında dinlenirken, yerine Engin Baytar forma giyecek. Sakatlığı geçen ve takımla birlikte çalışmalara başlayan Melo da yarın Dortmund'a karşı takımdaki yerini alacak. G.Saray kafilesi de bu sabah özel uçakla Almanya'ya gidecek.
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme