4 Kasım 2014 Salı

04.11.2014 Genel Gündem

04.11.2014 Salı

GÜNDEM 

7'şer Bin Euro'ya 24 Can

Ege Denizi'nde peş peşe meydana gelen tekne faciaları ve Sahil Güvenlik baskınları nedeniyle insan kaçakçıları rotalarını Karadeniz yolu ile Bulgaristan ve Romanya'ya çevirdi. Sahil Güvenlik, Eminönü çevresindeki iskelelerden son bir ay içinde onlarca kaçak göçmeni daha yolun başında yakaladı. Bu facianın ayak sesleriydi. Önceki gece Florya sahilinden 12 metrelik Torun isimli tekneye 7'si kadın, 12'si çocuk, 23'ü yetişkin erkek tam 42 Afgan bindi. Avrupa'ya gitmek istiyorlardı. Kişi başı 7'şer bin Euro ödemişlerdi. Parası olanlar can yeleği de satın almışlardı. Çocukların üzerinde şişme, Çin malı can yeleklerinden vardı. Tekne gece yarısı hareket etti. Telsiz, radar bulunmayan tekne hiçbir ışığını yakmadan ilerledi. İstanbul Boğazı'nı aşarak Karadeniz'e açıldı. Romanya'ya gitmek üzere burnunu batıya çevirince dalgaları bordasından almaya başladı. Saat 05.00 sıralarında gelen büyük bir dalgayla tekne Rumelifeneri'nin yaklaşık 3 deniz mili açığında alabora oldu. Saat 05.30'da avdan dönen balıkçılar denizin üzerindeki cesetleri fark etti. Durumu telsizle Sahil Güvenlik'e bildirdiler. Sahil Güvenlik teknesi gidip bölgeyi kontrol etti ancak bir şey göremedi. Geri döndü. Balıkçı tekneleri saat 07.30'da denizin üzerinin cesetle dolu olduğunu fark etti. İlk etapta 6 kişi sağ olarak kurtarıldı. Hepsi yetişkin erkeklerdi. Üzerlerinde can yeleği vardı. Telsiz çağrıları üzerine olay yerine Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları sevk edildi. Sonra 24 kişinin cesetlerine ulaşıldı. Cesetler can yelekleri nedeniyle suya gömülmemişti, hepsi soğuk suda donarak ölmüşlerdi. Hava aydınlandıktan sonra facianın boyutları daha net ortaya çıktı. Denizin yüzeyi kayıp insanlardan artakalan eşyalar ile doluydu. Batan 'Torun'un eski sahibi savcıya verdiği ifadede, tekneyi 10 gün önce internette verdiği ilanla sattığını söyledi. Tekneyi sattıktan sonra hangi amaçla kullanıldığını bilmediğini söyleyen eski sahibi serbest bırakıldı.
Hürriyet

Balyoz'u Basından Duydum 

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davasıyla ilgili verdiği 'hak ihlali' kararının ardından 236 tutuksuz sanığın yargılanmasına yeniden başlandı. Davada tanık olarak ifade veren eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, "Balyoz kelimesini ilk kez basından duydum" dedi. Anadolu 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen duruşmaya, aralarında emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 205 tutuksuz sanık katıldı. 31 sanık ise duruşmaya gelmedi. Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da izledi. Duruşmaya tanık olarak çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'e tek tek isimleri okunan sanıkları tanıyıp tanımadığı soruldu. Mahkeme heyetinin önünde hazırlanan bölümde oturan Özkök'e yemininin ardından da mahkeme başkanı tarafından ilk olarak Balyoz, Çarşaf, Suga, Sakal ve Oraj planlarını daha önce duyup duymadığı soruldu.
Hürriyet

Rapor: Eski Ocağın Suyu Bastı 

Ermenek'te maden ocağında mahsur kalan 18 işçiye ulaşmak için yürütülen çalışmalarda dün yedinci gün geride bırakıldı. Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, kazanın eski imalat bölgesine biriken sudan kaynaklandığını açıkladı. Üç kişilik bilirkişi heyetiyle kazanın olduğu galeriye ulaşılabilen en yakın yer olan 775 kotuna gidilerek inceleme yapıldığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Dosya üzerinde ve kaza yerinde yapılan incelemeler sonucu bilirkişilerce ön rapor düzenlenmiştir. Düzenlenen ön raporda; kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların, zaman içinde basınç eşik değerini aşarak zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir." Yetkili kişiler hakkında da adli kontrol kararı alındığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler de yer aldı: "Ayrıca soruşturma kapsamında kusuru olabileceği değerlendirilen diğer yetkili kişiler hakkında daha önceki basın açıklamamızda belirtilen gerekçelerle CMK 109. maddesi uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiş ve mahkemece talebimiz uygun görülmüştür. Bilirkişilerce düzenlenen rapor, ön rapordur. Olayın meydana gelmesiyle ilgili maddi gerçek, kurtarma işlemlerinin tamamen sonuçlanması sonrasında Başsavcılığımızca bilirkişi refakatinde madende yapılacak incelemeler neticesinde tespit edilecektir."
Vatan

Türk Askerine, Orta Afrika Yolu Mu? 

MGK toplantısının 10 saat 27 dakika sürmesinin ardından dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı da yaklaşık 8.5 saat sürdü. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: Madenlerde iş yasası konusu ele alındı. Ermenek'teki son durumu biliyoruz. Toplantıda yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğu anlaşıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kişisel verilerin korunabilmesi için bir kanunun olması gerektiğini bize sundu. İç Güvenlik Reformu bitirildi, imzalandı ve tartışmaya açıldı. Yurtdışına (Orta Afrika Cumhuriyeti) asker gönderilmesiyle ilgili başbakanımızın bir talebi oldu. Toplantıda ulusal eylem planı ele alındı. Cemil Bayık'ın 3. ü1ke olarak ABD'nin gözlemci ülke olması tavsiyesi vardı. Bunun için ne söyleyeceksiniz? "Cemil Bayık kim" diye sorsam tuhaf olur ama okuduğum bir haberde "terör örgütü yöneticisi" olduğu yazıyordu. Dolayısıyla terör örgütü yöneticisi sıfatında birine "Başbakan yardımcısı" olarak muhatap alıp cevap verirsem, Türkiye Cumhuriyeti'ne yazık olur. MGK'da görüşmeler gizli kalır. Legal görünümlü illegal yapı tanımlaması hukukidir. Bana gelen son bilgilere göre 24 kişinin cesedine ulaşılmıştır ve arama faaliyetleri devam etmektedir. Bu bir insanlık faciasıdır.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın                83, 7861          83, 8494                    
ABD Doları               2, 2338            2, 2347
Euro                           2, 7923            2, 7947
İngiliz Sterlini            3, 5690            3, 5717

Kamuda Esnek Çalışma Başlıyor 

Türkiye'nin 2015 yılında izleyeceği yol haritası yıllık programla birlikte netleşti. Buna göre, gelecek yıl kamuda milyonlarca insanı yakından ilgilendiren bir sistem değişikliğine gidilecek ve esnek çalışma sisteminin başlangıcı yapılacak. Evlilikler televizyon programlarıyla özendirilecek. Konut kredisine ikinci ev ayarı gelecek, ayrıca doğum sonrası yarı zamanlı ve uzaktan çalışma olacak. İşte yapılacaklar listesi: Özel istihdam büroları aracılığıyla kiralık işçilik için mevzuat değişikliği çalışmaları yapılacak. Ayrıca bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi kurulacak. Bu süreçte işçilerin kazanılmış hakları ise korunacak. Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek. Doğuma bağlı olarak faydalanılan analık, babalık, refakat izinleri ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek. Doğum sonrası işe dönüşlerin garanti altına alınması amacıyla hukuki düzenleme yapılacak. Ebeveynler için doğuma bağlı olarak uzaktan, kısmi veya yarı zamanlı çalışma gibi alternatif modeller geliştirilerek, kamu ve özel sektör çalışanlarına bu çalışma modellerinden faydalanma imkânı sunulacak. Ayrıca okul saatlerinin çalışma saatleri ile uyumlu olmasını sağlamak üzere, velilerin talebi olması durumunda ve uygun bir ücret karşılığında etüt uygulaması gerçekleştirilecek.
Hürriyet

Enflasyon Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesinde 

Sene başından bu yana enflasyonda görülen yüksek seyrin sebebi olan gıdadaki fiyat artışı, ekim ayında hızlandı. Ağustos ve eylül ayında gıda fiyatlarındaki düşüşle umutlu bir beklentiye sebep olan enflasyon, ekim ayında yine yüksek çıktı. Ekim ayı enflasyonu, beklentileri geride bırakarak yüzde 1.9 olarak gerçekleşti. Bu, ocak ayındaki yüzde 1.98'lik rakamdan sonra, 'son 9 ayın da en yüksek aylık enflasyonu' oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre, ekimde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1.90 olurken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.92 arttı. Aylık veriler ışığında, ekim ayları itibarıyla yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 8.96, üretici fiyatlarında yüzde 10.10 seviyesine ulaştı. Enflasyondaki yükselişte gıda ve giyimdeki fiyat artışlarının yanı sıra, eylül ayı sonunda açıklanan elektrik ve doğalgaz zammının da etkisi oldu. Ana harcama gruplarında en fazla yükseliş, aylık yüzde 9.9 artış ile giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. Gıdada tarla döneminin bitip sera ürünlerinin raflara gelmesiyle fiyat artışı da hızlandı. Ekim ayının zam şampiyonu, fiyatı yüzde 43 artan domates olurken, geçtiğimiz ayların şampiyonu olan limon, bu defa da fiyatı en çok düşen ürün oldu. Geçtiğimiz aylarda kuraklık ve don, ardından ihracattaki artış sebebiyle fiyatı artan sebze ve meyvede fiyatların en azından dengeleneceği beklentisi ağır basıyor. Giyimde ise eylül ayında vitrine çıkan kışlık ürünlerde indirimlerin başlamış olması, bu harcama grubunda da umudu artırıyor. 80 dolar seviyesinde dolaşan ham petrol varil fiyatı da enerji grubunda fiyat artışlarını önce durdurup sonra düşürecek etken olarak görülüyor.
Türkiye

Emekli Maaşı Ocak Ayında Yüzde 3.45 Artacak 

Memur sendikaları, çalışan ve emeklilere enflasyon farkı için mücadele ederken, 2015 yılı zamları belirlendi. 2015 Yılı Programı'nda, çalışan ve emeklilerin merakla beklediği ücret ve aylıklara yapılacak artışa ilişkin hedeflere yer verildi. Buna göre asgari ücrete gelecek yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3'er zam yapılması planlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının, önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre, ocak ayında yüzde 3.45, temmuz ayında yüzde 3.63 zam yapılması planlanıyor. Sendikalar ise, seyyanen zamdan zarar gören kamu çalışanlarının, enflasyon farkı alması gerektiğini belirtiyor. Sendikalar, 28 Ekim'de bu taleplerini duyurmak için yürüyüş yapmıştı. Öte yandan gelecek yıl sosyal güvenlik kuruluşlarının gelirlerinin 198.9 milyar, giderlerinin 217 milyar ve gelir-gider açığının 18.1 milyar lira olması öngörülüyor. Gayri safi yurtiçi hasılaya oran olarak, gelirlerin yüzde 10.23, giderlerin yüzde 11.16 ve açığın yüzde 0.93 olması hedefleniyor. Programda, İşsizlik Sigortası Fonu'na ilişkin hedeflere de yer verildi. Fonun toplam giderlerinin gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 0.28'i oranında gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece 2015'te toplam fon varlığının 92.1 milyar lira ile gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 4.7'sine ulaşması hedefleniyor. İşsizlik Fonu, bu ay itibarıyla 75 milyar lira seviyesinde bulunuyor.
Türkiye

United Maçını Kazanan Ülker Dünya Üçüncülüğüne Oturdu 

Ülker'i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, 'Kaşıkçı Elması' diye tanımlanan Godiva ve ABD'nin köklü şekerleme şirketi DeMet's'in ardından Cumhuriyet tarihinin en büyük yabancı şirket alımına imza attı. Yıldız Holding, kökleri 184 yıl öncesine dayanan İngiliz United Biscuits'i bünyesine kattı. Böylece Yıldız Holding, dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi. Satın almanın 2 milyar sterlin (3.2 milyar dolar) tutarında olduğu belirtiliyor. Yıldız Holding'in 4 yıldır takip ettiği ancak dün son tekliflerin sunulduğu dev yarışta Ülker, ABD'li Kellogg's Co. ve geçtiğimiz yıl İngiliz Burton's Biscuit'i alan Kanadalı emeklilik fonu Ontario Teachers Pension Plan ile kapıştı. Gün boyu süren pazarlıklar bazı uluslararası gazetelerin internet sitelerine de yansıdı. Financial Times (FT) "Yıldız Holding satın alıma en yakın isim" diye duyururken Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de gün içinde "Beklemek ateşten şiddetlidir" tweet'ini attı.
Star

Yeni Yılda En Düşük Motorlu Taşıt Vergisi 591 Lira Oluyor 

Ekim ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından yeni yılın vergi ve harçlarına yapılacak zam da belli oldu. 12 aylık ortalama Yİ-ÜFE oranına göre belirlenen yeniden değerleme oranı ekimde yüzde 10.11 olarak gerçekleşti. Böylece yıl başından itibaren çeşitli vergi, harç ve cezalar bu oranda artış gösterecek. Bakanlar Kurulu'nun bu oranı değiştirme yetkisi bulunuyor. Şayet yeniden değerleme oranı yüzde 10.11 olarak netleşirse 2015'te en düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi 591 liraya çıkacak. Motor hacmi 4000 m3 ve üzeri olan lüks araçların vergisi ise 19 bin 541 liradan 21 bin 516 liraya yükselecek. Yeni yılda 1 yıllık pasaport harcı 140.51 liradan 154 liraya çıkacak. Yeni yılda trafik cezaları da artıyor. Kırmızı ışıkta geçmenin, tescili yapılmadan trafiğe çıkmanın, sürücü belgesi yanında olmadan araç kullanmanın, resmi plaka şeklinde plaka taktırmanın, diğer sürücüleri rahatsız edecek far taktırmanın cezası 172 liradan 189 liraya yükselecek. Değerli kağıt bedelleri de 1 Ocak'tan itibaren yüzde 10.11 oranında artacak. Buna göre pasaport bedeli 75 liradan 82.5 liraya, evlilik cüzdanı 69 liradan 76 liraya, sürücü belgeleri 92.5 liradan 102 liraya, yabancılar için ikamet tezkereleri 206 liradan 227 liraya yükselecek. Yeni cep telefonu abonelerinden bir kereye mahsus olarak alınan 'maktu özel iletişim vergisi' bedeli de 1 Ocak'tan itibaren 40 liradan 44 liraya çıkacak. Yasa gereği her yıl Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisi ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar artıyor. Buna göre bu iki vergi yüzde 5.05 oranında artacak.
Star

İş Bankası'ndan 2.6 Milyar Lira Net Kâr 

İş Bankası'nın dokuz aylık net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.2 artışla 2 milyar 563 milyon liraya yükseldi. Bankanın üçüncü çeyrek net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak 918 milyon liraya çıktı. Mali tablolara göre, İş Bankası'nın Eylül sonu itibarıyla aktif toplamı 231 milyar liraya, toplam mevduatı da 130 milyar liraya yükseldi. Sorunlu krediler oranı yüzde 1.6 seviyesinde sabit kaldı. Genel Müdür Adnan Bali, "İş Bankası, toplamı 192,2 milyar TL'ye ulaşan nakdi ve gayri nakdi kredileri ile cari dönemde Türkiye ekonomisine en büyük desteği veren banka olmaya devam etmiştir" dedi.
Vatan

Doğalgazda Pazarlık Bakan'sız Başlıyor 

Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev, Türkiye'nin 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak şekilde talep ettiği doğalgaz fiyatlarında revizyon konusunu ele almak üzere bugün Ankara'da temaslarda bulunacak. Reuters'in haberine göre, Medvedev Gazprom Export CEO'su Elena Burmistrova ile Ankara'ya gelerek, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci ile görüşecek. Enerji Bakanı Taner Yıldız ile planlanan görüşmenin, maden kazası nedeniyle Yıldız'ın Ermenek'te bulunması dolayısıyla gerçekleşemeyeceği belirtildi.
Vatan

Avivasa'nın Yüzde 17 Hissesi Halka Açılıyor 

Dünyanın en büyük sigorta kuruluşlarından Aviva plc ile Sabancı Holding'in eşit oranda hissesine sahip olduğu bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketi AvivaSA Emeklilik ve Hayat, halka arz ediliyor. Halka arz kapsamında Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ve Aviva Europe SE, ortak satışı yolu ile AvivaSA'nın yüzde 17,1 oranında hissesini halka açacak. Ek satış olursa bu oran, yüzde 19,67'ye çıkarılabilecek. Ak Yatırım'ın konsorsiyum lideri olarak görev aldığı halka arzda, toplam 37 aracı kurum yer alıyor. Talep toplama tarihleri 5-6-7 Kasım 2014, fiyat aralığı ise 41-49 TL olarak belirlendi. Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci basın toplantısı açılış konuşmasında, Aviva- SA'nın halka arzıyla ilgili bilgileri paylaştı. Penbeci, "AvivaSA'nın halka arzında hisse fiyat aralığı 41 TL -49 TL olarak belirlenmiş olup bu fiyat aralığında toplam şirket değeri 1,47 milyar TL ile 1,75 milyar TL'ye denk geliyor. Söz konusu şirket değeri aralığıyla AvivaSA, bu yılın en büyük halka arz edilen şirketi olacak" ifadesini kullandı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Hedefim Cumhuriyet Davasını İnşa Etmek 

CHP'den ayrılan Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan istifa kararıyla ilgili, "Her geçen gün çarpıklık derinleşmesine rağmen muhalefet buna engel olamıyor, taban umudunu yitiriyor. Buna kalıcı iktidar ve muhalefet zehirlenmesi denebilir. Ayrıldığım kapı kıymetlidir, kurucu partidir. Sorumluluğu vardır, ne yazık ki yönetenler bunun idrakinde değil" dedi. Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Tarhan şunları söyledi: "Her yenilgiye zafer diyen, her yenilgiyi bir şezlonga yükleyen tekrarlardan sıkılmıştım, yeni bölüm yazalım istiyordum. Taban masaya yumruk değil, iktidar istiyordu. Bugün temel görevimiz demokratik kuralları zorlayarak, bu sistemden bir an önce kurtulmaktır. Ak saray ile temsil edilen kirli hanedanlığın altında kalan emek şehitlerinin, terör şehitlerinin toprak altındaki gencecik bedenlerinin sorumlularından hesap sormaktır. Meclis'te temsil edilmediğine inanan gençlerin, kadınların, erkeklerin, tıpış tıpış oy vermek istemeyenlerin bir seçeneği olması gerekir. Niye siyaset yapıyorum çünkü fark yaratmak istiyorum. Kimsenin kendini ihmal edilmiş hissetmediği bir ülke nasıl yaratılır buna çalışmak istiyorum. Ve hamasetten uzaklaşılsın istiyorum. Hayat hamaset değil. Ben vekilliği koltuğumun altına aldım ve gönüllerdeki makam dışında hiç bir makamı da önemsemiyorum. Bir hedefim var ki, o da öksüz kalmış bir davayı yeniden inşa etmek. Cumhuriyet davasını, demokrasi davasını, kimsesizlerin davasını. Bunun için mücadele vermek istiyorum, dizleri üzerinde yaşamaktansa ayakları üzerinde ölmek iyidir. 12 yıldır AKP iktidarı her seçimde oyunu artırıyor, bunun nedeni herhalde partideki istifalar değildir. CHP'yi sıkıntıya sokan, tabanına yabancılaşmış yönetim tercihleri."
Hürriyet

HDP: Sen Anayasa Mahkemesi Misin! 

İmralı'yla görüşmeler yapan HDP heyeti dün bir basın toplantısıyla ''çözüm süreci devam etsin' çağrısı yaptı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yanıt verdi. HDP'li Sırrı Süreyya Önder şöyle dedi: "HDP'nin neye benzediğini, benzeyeceğini, ne olursa nasıl olacağını belirlemek kimsenin haddi ve hakkı değildir. Bunu Sayın Davutoğlu'na aynen böyle iade ederek başlamak istiyorum. Kimse bize diz çöktürme hevesine kapılmasın. Sen Anayasa Mahkemesi misin? Nereden karar verdiniz bizim parti gibi davranmadığımıza? Siz şirket gibi parti yönettiğiniz için olabilir mi?" Önder, çözüm süreci ne zaman bir yola girse derin güçlerin provokasyonlara yöneldiğini söyledi. "Barış süreci gerçekleşirse, ancak o şartla kamu düzeni dediğimiz şey gerçekleşir" diyen Önder, barış süreci için üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç'ın, "En çok da İmralı bu sürecin altında kalır" sözünün Öcalan'a saygısızlık olduğunu savunan Önder, "Süratle tekrar barış diline dönmeye mecburuz hepimiz. 'Sürece mahkum ve mecbur değiliz' sözünün hiç edilmemiş olmasını dilerdik. Sürece hepimiz, başta hükümet, insanlık adına, hem mecburuz, hem mahkumuz" dedi.
Vatan

Süreci Bozanı Muhatap Almayız 

AK Parti 23. istişare ve değerlendirme toplantısının ardından Afyon Valiliği'ni ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreciyle ilgili konuştu. Konuşmalarında HDP'yi uyaran Başbakan Davutoğlu "Çözüm süreciyle ilgili yaptığımız temaslar sadece HDP ve belli bir kesimle değil halkın bütünüyle olacak" dedi. Davutoğlu, bir gazetecinin, "AK Parti kampında en çok çözüm süreci konuşuldu. Bir taraftan da Sayın Cumhurbaşkanının açıklaması var özellikle HDP'ye yönelik, 'sabrımızın da bir sınırı var' diye. HDP ile hükümet görüşmeleri sona erdi mi yoksa süreç devam ediyor mu?" şeklindeki soru üzerine şöyle konuştu: "Yok. Biz her zaman söyledik. Çözüm sürecinde ne olursa olsun kararlılığımız sabittir. Ama biz çözüm sürecinde, sürecini de tek bir aktöre, muhatap olarak tek bir aktöre, tek bir çevreye inhisar etmeyiz. Bu süreç her şeyden önce halkımızın sahiplendiği bir süreçtir. Milli birliğimizi ve beraberliğimizi, Türkiye'nin her köşesinde yaşayan vatandaşların aidiyetini güçlendirmeye dönük bir süreçtir. Dolayısıyla Kobani olaylarından sonra ki tamamıyla bir bahanedir, akil insanlar heyetiyle toplanmamız birçok temaslarda bulunmamız ki bu temaslara devam edeceğiz." Daha önce HDP'ye yaptığı çağrının açık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "HDP provokatif eylemlere yönelik, ülke istikrarını bozan bir grup değil gerçek bir siyasi parti olarak hareket edip, Türkiye'de anayasal ve yasal çerçevede davranmaya başlarsa bütün bu çerçevede muhatap olmaya devam eder. Ama kamu düzenini bozacak şekilde, kamu düzenini bozan uygulamalara cevaz verecek şekilde bir tutum takınırsa bu sadece çözüm süreci bağlamında değil Türkiye'deki iç siyaset bağlamında da kayba sebebiyet verir. Öncelikle bütün çağrımız, bütün siyasi partilere, çözüm bağlamında da onun ötesinde de demokratik siyasetin parçaları olmaları, şiddetin, terörün, izinsiz eylemlerin ve can mal kaybına yol açan tutumların dışında olmaları, onları dışlamaları, onlara dönük olarak açık tavır almalarıdır. HDP bu tavrı aldığı zaman çözüm sürecine katkıda bulunur."
Akşam

'İhanet Şebekelerine Boyun Eğmeyeceğiz' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nin akademik yıl açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, 3 Kasım'ın kendisi için çok farklı bir anlamı bulunduğunu, 12 yıl önce o zaman genel başkanı olduğu siyasi partinin, ilk seçimlerine girip, milletten aldığı yetkiyle tek başına iktidar görevini üstlendiğini hatırlattı. Konuşmasında gündeme de değinen Erdoğan özetle şunları söyledi: Anadolu'nun en ücra köşesinde dahi modern hastaneler kuruldu. Hakkari'ye, Yüksekova'ya gidin, o terör estirilen yerde bile 150 yataklı modern bir hastane inşa ettik. O gün bile o açılışa Yüksekova halkını göndermediler, ölümle tehdit ettiler. Genç bir kadın doktor bana, "Başbakanım; her şey iyi güzel ama ben şehre nasıl gideceğim? Korkuyorum" demişti. Bir bayan doktor bu korkuyla orada yaşıyor. Ondan sonra 'Barış', 'Özgürlük' diyorlar. Bunlar kendi halklarına ihanet içindeler, onlara hainler. Türkiye, ne içerideki ihanet şebekelerine ne de dışarıdan gelen algı operasyonlarına boyun eğecek, eyvallah edecek ülke değil. Kim ne yazarsa yazsın, kim hangi iftirayı atarsa atsın, hangi ihaneti yaparsa yapsın biz politikamızı milletle birlikte kendimiz belirleriz. 'Erdoğan gerilimden yana' diyorlar. Zulümler karşısında tek kalacağımı bilsem de hep haktan yanayım.
Akşam

DÜNYA 

İkıncı Peşmerge Konvoyu 

Suriye'nin kuzeyinde PKK bağlantılı PYD'nin silahlı kanadı YPG, Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge güçleri IŞİD kuşatmasını kırmaya çalışırken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kobani'ye yeni bir silah ve mühimmat grubunun gönderildiğini bildirdi. Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Osman Rişeyi, AA'ya yaptığı açıklamada, "Türkiye ile Kürdistan bölgesi arasında, peşmergelerin silah ve mühimmat ihtiyacı duyduğunda gönderilmesine ilişkin bir anlaşma yapılmıştır" dedi. Silah ve mühimmat desteğinin Türkiye üzerinden gönderildiğini belirten Rişeyi, Kobani'deki Peşmergelerin ihtiyaç durumuna göre yardımların bundan sonra da süreceğini ifade etti. Hürriyet'e konuşan Türk güvenlik kaynakları da Rişeyi'nin açıklamasını doğruladı. IKBY'den yayın yapan Rudaw'a göre söz konusu konvoy dün yola çıktı. Rudaw, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki Türk heyetinin dün Erbil'e geldiğini bildirdi. Öte yandan Türkiye üzerinden IŞİD'le savaşmak için Kobani'ye gönderilen peşmergelerden 20'sinin firar ettiği bildirildi. Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre ilk firar vakası Habur Sınır Kapısı'nda ardından Mardin-Kızıltepe yolunda ve Suruç'ta yaşandı. Toplam 20 peşmergenin firar ettiği belirtilirken, yakalanan 11'inin üstlerine teslim edildiği, 9'ununsa hala kayıp olduğu bildiril
Hürriyet

Almanya'dan İngiltere'ye Ab Resti! 

Londra ile Berlin arasında kriz büyüyor. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nin (AB) talep ettiği 2.1 milyar avroluk ortak bütçe katkısını ödemeyeceğini açıklamasından sonra göçmen işçilerin durumuna da itiraz etmesi bardağı taşırdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Göçmen yasalarının korunması için İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkmasına 'hayır' demem" şeklinde konuştuğu öne sürüldü. İngiltere, "AB ülkelerinden gelecek göçün sınırlandırılması şart" cevabını verdi. İngiltere Başbakanı David Cameron, genel seçimleri kazanması halinde 2018'e kadar birlikten ayrılmakla ilgili referandum yapmak istiyor. Cameron, AB ülkelerinden gelen göçmenlere sınırlandırma getirmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği Komisyonu ise, 1 Aralık'ta vadesi dolan 2.1 milyar avroluk bütçe faturasını ödemeyeceğini açıklayan İngiltere'ye "ilk günden faiz uygulaması başlatılacağı" uyarısında bulundu.
Türkiye

Alman Büyükelçi'ye Karikatür Tepkisi 

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'da 2011 yılında yayınlanan bir karikatür, iki ülke arasında krize neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk toplumuna yönelik hakaret içeren karikatür, ders kitaplarında da yer alınca Türk Dışişleri Bakanlığı "Almanya'da artmakta olan ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının bir yansıması" açıklaması yaptı, gelişmeyi de şiddetle kınadı. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl dün Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Pohl'e söz konusu karikatürün Almanya'daki Türklerin uyum sorunları öne sürülerek Baden Württemberg Eyaleti'ndeki yardımcı ders kitaplarında yer verilmesine Türkiye'nin tepkisini iletti. Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Murat Esenli de Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Hans-Dieter Lucas nezdinde konuyu dile getirerek, Türkiye'nin bu uygulamaların bir an evvel düzeltilmesini talep ettiğini ve Alman makamlarının gerekli hassasiyeti göstermesini beklediği vurgulandı.
Star

Mısır'da Basın Kazan Kaldırdı 

Mısır'da genel yayın yönetmenlerinin geçen hafta polisi, orduyu ve yargıyı hedef alan haberler yapmayacaklarına ilişkin yayınladıkları deklarasyona yüzlerce gazeteciden tepki geldi. Ulusal ve yerel mısır gazetelerinde çalışan 400'e yakın gazeteci, sosyal medya siteleri üzerinden deklarasyona karşı kampanya başlattı. Gazeteciler kampanyayla, devlete 'körü körüne' bağlılığın ifade özgürlüğünün gönüllü olarak teslimiyeti anlamına geldiği belirterek, terörle mücadeleye destek adına atılan bu adımın onurlu bir eylem olmadığını vurguladı. Gazetecilerin açıklamasına imza atan muhabir Rehab el Şazli, "Özgürlükleri askıya alarak terörle mücadele edemezsiniz" dedi.
Vatan

Isıd'in Elinde Amerikan Silahları 

İngiliz İndependent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, dün yayınlanan haberinde Suriye'nin Lazkiye kentinin yeni bir savaşa hazırlandığını söylerken IŞİD'in kullandığı silahlar hakkında da ilginç deliller paylaştı. IŞİD saldırısı altındaki Lazkiye'de bulunan askerlerle görüşen Fisk, bu askerlerin ifadelerine dayanarak son 20 günde Suriye üzerinde "gizemli" uçakların uçtuğunu ve bu süre zarfında "cihatçıların" elinde Amerikan yapımı TOW füzeleri görmeye başlandığını yazdı. Haberde, telsiz konuşmalarında Çeçen ya da Gürcü cihatçı komutanlara rastlandığı belirtilirken askerler geceleri bölge üzerinde "tanımlanamayan cisimlerin" uçtuğunu da ifade ettiler…
Akşam
 

SPOR 

Fenerbahçe'ye yenilerek 4. sıraya gerileyen Beşiktaş'ta derbinin faturası Teknik Direktörü Slaven Bilic'e kesildi. K.Erciyesspor'la oynanan maçta yaptığı iki kritik hatayla mağlubiyetin mimarı olan Necip Uysal'ı derbide de aynı pozisyonda oynatan Bilic, maç sonrası yöneticiler tarafından eleştirildi. Genç futbolcunun yaptığı hatalar sonrası moral olarak zayıf düştüğünü ifade eden siyahbeyazlı yöneticiler "Çocuk hata yapmamak için panikle oynadı. Necip kendini baskı altında hissediyor. Bu yüzden maçta da üst üste hatalar yaptı. Hoca böyle devam ederse Necip'in Beşiktaş kariyerini bitirebilir" dedikleri öğrenildi. Beşiktaş, Fenerbahçe maçında sağ bek pozisyonunda 3 ismi oynatarak sahalarda ender rastlanan bir görüntüye de imza attı. İkinci yarıda Necip'i kenara alan Teknik Direktör Bilic daha sonra Atiba'yı sağ bekte görevlendirdi. Atiba'nın sağa geçmesi üzerine orta sahanın zayışadığını fark eden Hırvat teknik adam son olarak İsmail'i defansın sağına çekti. Başkan Fikret Orman da devre arasında sağ bek transferi için düğmeye basılmasını istedi. Orman, "Böyle giderse telafisi olmayacak kayıplar yaşayabiliriz. Bu işi daha fazla uzatmanın anlamı yok. Beşiktaş'a yakışan bir oyuncu almamız lazım" dediği belirtildi
Türkiye

Bordo mavili takım, Avrupa yolculuğunda en önemli dönüm noktalarından biri olan Lokeren müsabakasından önce casus şokuyla çalkalandı. Teknik Direktör Halilhodziç, cumartesi günü oynadıkları Akhisar maçında Özer, Constant ve Papadopoulos gibi, banko oynaması beklenen isimleri yedek bıraktı; yerlerine Yusuf, Waris, Salih Dursun gibi sürpriz isimleri ilk 11'de sahaya çıkardı. Boşnak teknik adam, sır gibi sakladığı kadronun maçtan 5 saat önce bir televizyon kanalında yayınlanması üzerine adeta sinirinden ne yapacağını bilemedi. Kamp yaptıkları otelde takım kadrosunun ekranda aynen açıklandığını gören Halilhodziç, kadroyu sızdıran kişinin hemen bulunmasını istedi. Vahid HalilHodzic'i çok sinirlendiren bu gelişme üzerine kulübün CEO'su Burak Gürdal gazetecileri arayarak kadroyu sızdıranın kim olduğunu sordu ve bu yönde bir araştırma yapmaya başladı. Bu olay yüzünden Halilhodziç'in maçtan önce takım kadrolarını sadece çok yakın çevresindeki birkaç yardımcısıyla paylaşmaya karar verdiği bildirildi. Halilhodziç, bir süre önce de Kevin Costant ile soyunma odasında tartıştığı yönünde çıkan haberler üzerine kulüp içindeki bilgilerin dışarıya sızmasından şikâyet ederek, "Bir olay olsa zaten Trabzon'da bir şey saklayamayız. Trabzonspor'un içinde ve etrafında o kadar ispiyon var ki, bu konuda ünlü şirketleri bile geçerler" ifadesini kullanmıştı.
Türkiye

Türkiye Basketbol Ligi'nde (TBL) 4. haftanın kapanış maçında Galatasaray Liv Hospital, Torku Konyaspor'u deplasmanda 91-84 mağlup etti. Karşılaşmayı baştan sona üstün götüren konuk Cim-Bom, hücumdaki yüksek yüzdesiyle kazandı. 3. periyotta fark 2'ye indikten sonra yeniden toparlanan Aslan salondan zaferle çıkarken, ligdeki 4. maçında 3 galibiyetini aldı. Sarı-Kırmızılılar, 14/23 (Yüzde 60,8) üçlük; 17/30 (Yüzde 56,6) ikilik ile hücum ederken, 15 serbest atışın tamamını sayıya çevirdi. Erceg 6/10 üçlükle 26 sayı, Micov 19 sayı, Arroyo 18 sayı 9 asist, Sinan 14 sayı, Furkan 4 sayı 8 ribaunt üretti. Ev sahibi Torku Konya, 4 yabancısı ile ayakta kalırken; Sean Williams 26 sayı 5 ribaunt 3 asistle en etkili isim oldu.
Star

Derbide Biliç'e "F..k off" diyen Fenerbahçeli Emre Belözoğlu ve hakeme küfrettiği ortaya çıkan Beşiktaşlı Mustafa Pektemek ucuz kurtulacak gibi görünüyor. Karşılaşmanın temsilcileri Aydın Özbek, Yıldıray Arslan ve Levent Kalkan bu iki oyuncunun eylemini tespit edemedikleri için maçla ilgili yazdıkları raporda buna yer vermedikleri öğrenildi. Hakem de bu iki oyucncu için kart işlemi yapmadığı için ceza almaları zor görünüyor. Temsilci raporlarında Bülent Yıldırım'a "O.. çocuğu, TFF uşağı", Aziz Yıldırım'a "Şike yapsana" ve Volkan'a da küfürlü tezahürat yapıdığı yer aldı. Ayrıca devre arasında Biliç'in Emre'ye seslendiği, ikili arasında küfürleşme olmayıp, sadece itiş kakış yaşandığı, Volkan, Kuyt, Veli, Meireles'in itiştiği, Fenerli yönetici Mahmut Uslu da Çebi'ye hitaben "Benim oyuncum küfretmedi" dediği rapora girdi. Emre bu itişme nedeniyle PFDK'ya verilirken, 1 maç ceza alabilir.
Star

G.Saray, Şampiyonlar Ligi'nde D Grubu'ndaki 4. maçında Borussia Dortmund'a konuk olacak. TT Arena'da rakibine 4-0 mağlup olan Aslan, Şampiyonlar Ligi'nde "Çıkmadık candan umut kesilmez misali" son kozunu oynayacak. Sarı-Kırmızılı takım, grupta 3. olup UEFA Avrupa Ligi'nde yoluna devam edebilmek için de önemli bir sınav verecek. Öte yandan G. Saray, 1 gol daha atarsa Şampiyonlar Ligi'nde 200 gole ulaşacak. Kupa 1'de 154 maçta 55 galibiyet, 61 yenilgi alan Aslan, 199 gole ulaştı. Dortmund önünde ilk golü atacak olan futbolcu, tarihe geçecek. G. Saray için umut veren istatistik ise Almanya deplasmanları. Son 6 deplasmanın 4'ünü kazanan Aslan, 1 beraberlik, 1 yenilgi aldı. Cim Bom, 1999'daki 4-1'lik Hertha Berlin galibiyetinden beri sadece B. Leverkusen'e 5-1 yenildi. G. Saray, Dortmund deplasmanında ise Fatih Terim'li dönemde 1997'de 4-1 yenilirken 2000'de UEFA'da 2-0 galip gelmeyi basardı.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme