5 Kasım 2014 Çarşamba

05.11.2014 Genel Gündem

05.11.2014 Çarşamba

GÜNDEM 

8 Kişiye 301 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet 
Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili 6 aydır süren soruşturma tamamlanarak fezleke Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. 1'inci şüpheli gösterilen Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve 7 kişinin 'kasıtla adam öldürme ve yaralama' suçunu işledikleri belirtilerek, 301 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanmaları istendi. Diğer 29 şirket çalışanına da 'taksirle adam öldürmek'ten 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının sorumluları hakkında tarihi cezalar istendi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait Eynez Maden Ocağı'nda yaşanan olayla ilgili 6 aydır soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet Savcılığı, fezlekeyi Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Hürriyet'in ulaştığı fezlekede, 45 kişinin ismi 'şüpheli' olarak yer aldı. 1"inci şüpheli olarak ise Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan gösterildi. Gürkan'la birlikte halen tutuklu olan 8 kişinin 301 kez ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla yargılanmaları talep edildi. Facianın hemen ardından tutuklanan Can Gürkan, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, İsmail Adalı, Genel Müdür Ramazan Doğru, teknik nezaretçi Ertan Ersoy, İşletme Müdürü Akın Çelik, ve maden teknisyeni Mehmet Ali Günay Çelik'in TCK 81'inci maddesinde yer alan 'olası kasıtla adam öldürme ve yaralama' suçunu işledikleri iddia edildi. Ayrıca fezlekede 301 kez ağırlaştırılmış müebbete 21'inci maddenin tatbiki halinde cezanın her bir ölen için 20 ile 25 yıla düşebileceği belirtildi. Şirket görevlileri Yalçın Erdoğan, Ergün Yılmaz, Harun Güneş, Coşkun Derici, Harun Yılmaz, Fuat Ünal Aydın, Necati Karadeniz, Erdem Canbaz hakkında da TCK 85/2'den yani 'bilinçli taksirle adam öldürmek'ten müebbet hapis cezası istendi. Savcı, müebbet istediği bu 8 kişinin de 22'inci maddenin uygulanmasıyla 32 aydan 20 yıla kadar yargılanabileceklerini öngördü.
Hürriyet

Boğazından Bıçaklandı 
HDP Parti Meclis üyesi Ahmet Karataş, Ankara İl Başkanlığı'nda saldırıya uğradı. Karataş'ı bıçakladığı iddia edilen Emre A. (25) saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra Hasköy'de bir akrabasının evinde yakalandı. Emniyet birimlerinden edinilen bilgiye göre, dün saat 09.20'de, Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan HDP Ankara İl Başkanlığı'na gelen bir kişi, üye olmak istediğini belirterek PM üyesi Ahmet Karataş'ın odasına geçti. Söz konusu kişinin kısa süre odada kaldıktan sonra koşarak binadan ayrılması üzerine Karataş, kanlar içerisinde odasından çıkarak yardım istedi. Görevlilerin çağırdığı ambulansla Karataş, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Karataş'ın boğazının bıçakla kesildiği, vücudunun çeşitli yerlerinde de 5 bıçak darbesi bulunduğu ancak hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Olayın duyulmasının ardından terör, istihbarat, cinayet ve asayişten çok sayıda polis il merkezine sevk edildi. Olay Yeri İnceleme ekibi delil toplarken, kaçan şüphelinin yakalanması için de geniş çaplı arama başlatıldı. MOBESE ve güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler incelenerek şüphelinin kaçış yönüne doğru çalışmalar yoğunlaştırıldı. Saldırıdan 1 saat sonra ise şüphelinin, 20 kilometre uzaktaki Altındağ ilçesi Hasköy Mahallesi'nde bir evde saklandığı belirlendi. Yapılan operasyonla bir akrabasının evinde yakalanan Emre A.'nın üzerinde suç aleti bıçak da bulundu
Hürriyet

Yemek Yedikleri Yere 25 Metre! 
Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde su basması sonucu mahsur kalan 18 işçinin kurtarma çalışmalarını AFAD koordinasyon merkezinden yürüten Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, dün gelinen aşamayla ilgili şu bilgileri verdi. "Toplam su açısından baktığımızda 5'te 4'ünü bitirdiğimiz, 5'te 1'nin suyunu ve çamurunu atmaya çalıştığımız bir ocaktan bahsediyoruz. Yürüme yolu açısından hem tahkimat, hem de yerdeki molozlara baktığımızda 2/3'ünü geçmiş bulunuyoruz, 1250-1300 metrelik maden ocağının 2/3'lük kısmında çalışılabiliyor." "İşçi kardeşlerimizin yakınlarını beklediği 3 baca vardı. Fakat orada beklediğimiz sonucu alamadık, Orada işçi kardeşlerimize rastlayamadık. Demek ki, desandre (eğimli galeri) ve nefesliğin son bölümlerine doğru bulunduklarını tahmin ediyoruz. Yemek yenilen yere 25-28 metre mesafe var. Bu 25 metreyi eğer arkası açıksa şu an bir bariyerin orada, şu an en önde giden daha donanımlı ekip orada çalışıyor. Eğer bariyerin arkasında boşluk varsa 25 metreyi çok kısa sürede aşabiliyorsunuz. Tavanda göçmeler varsa daha çok zamana ihtiyacımız var."
Vatan

Aytaç Yalman Mahkemede Şaştı 
Balyoz davasında tanık olarak dinlenen Aytaç Yalman, daha önce verdiği röportajlarda, darbeyi kendisinin önlediğini ima ederek "Hilmi Paşa'nın kaç tane tankı tüfeği vardı ki darbeyi önledi?" demişti. Ancak Yalman, önceki gün, "Ben Balyoz Planıyla ilgili hiçbir istihbarat almadım" diye ifade verdi. Balyoz davasında tanık olarak dinlenen Aytaç Yalman daha önce mahkemede hiç ifade vermemişti. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün ifade veren Yalman, "Ben Balyoz Planıyla ilgili hiçbir istihbarat almadım. Hiç belge ve bilgiye sahip değilim. Bu konuyu basına intikal ettikten sonra öğrendim. Ayrıca bu konuyla ilgili herhangi bir girişimim olmamıştır" ifadelerini kullandı. Oysa 26 Eylül 2012 tarihinde konuşan Yalman darbeyi Özkök'ün engellediği yönündeki haberlere tepki gösterip "Hilmi Özkök'ün kaç tane tankı vardı ki darbeyi önledi?" açıklamasında bulunmuştu. Türk Ordusu demek Kara Kuvvetleri Komutanlığı demektir diyen Yalman, 'Darbe girişimini siz mi önlediniz" sorusuna 'Ben öyle demiyorum, iddianame öyle diyor' yanıtını vermişti.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 83, 4380-83, 5006                    
ABD Doları 2, 2213-2, 2223/  Euro 2, 7898-2, 7938/ İngiliz Sterlini 3, 5551-3, 5620

Hazine'de 'Sarı Zarf' Operasyonu 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a bağlı olan Hazine'de dün görevden alma rüzgarı esti. Önce üç daire başkanının görevden alındığı duyuldu. Daha sonra bu liste yaklaşık 10 kişiye çıktı. Ancak görevden alınacakların 30'u bulacağı belirtiliyor. İbrahim Çanakcı'dan sonra bir türlü yeni müsteşarın atanamadığı Hazine'de dün Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcıları Tahir Canatan ile Levent Eren, KİT Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Ertunç, Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanları Muharrem Demirci ile Fatih Urgancı, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkan Yardımcısı İlker Kabakçı, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Fatih Sezer, Personel Dairesi Başkanı Mustafa Bitiren, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Arslan Baş görevden alındı. Arslan Baş'ın bir süredir sağlık sorunları yaşadığı görevinden ayrılmak istediği kulislerde dile getirildi. Akşam üstü de Hazine Basın Müşaviri Turgut Türkeş de görevden alındı. Görevden alınacak Hazine personeline akşam üstü sarı zarşa Personel biriminden tebligat gitti. Görevden almaların Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş'ın müsteşarlığı vekalet ettiği dönemde olması dikkat çekti. Bu arada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın akşam üstü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi dikkat çekti. Babacan'ın Köşk'e gitmesi 'müsteşarlık için görüşme yapıldığı' yorumlarına neden oldu.
Hürriyet

'Mükemmel' Adaylar Belirlendi 
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile düzenlenen 22. Türkiye Mükemmellik Ödülü finalistleri belirlendi. Mükemmellik Ödülü'nü kazanan markalar 19 Kasım'da ilan edilecek. Finale kalanlar şirketler ise şöyle: Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Coca Cola İçecek AŞ Bursa Fabrikası, Damla Su Sabanca Fabrikası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İETT ve Method Reserarch Company. KalDer Başkanı Hamdi Doğan ödül alan kuruluşların sadece ciro, verimlilik gibi kriterlere göre değil, bütün süreçleri, hedeşeri ve rekabet ortamındaki konumuna göre çok boyutlu ele aldıklarını belirterek "Ödül alanlar entellektüel sermaye varlığı, yenilenmeye açık ve yaratıcılığı özendiren yaklaşımları ile kalıcılık mesajı verirken, finansal başarılar kadan insan kaynağı tercihlerinde de ön plana çıkıyorlar" dedi.
Hürriyet

Memura Enflasyon Farkı Yok 
Yıl sonu için enflasyon farklı bekleyen memura kötü haber Maliye Bakanından geldi. Bakan Mehmet Şimşek, bu seneye ilişkin olarak memur maaşlarında enflasyon farkı görünmediğini bildirdi. Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin 2015 yılı bütçesinin geneli üzerindeki soru ve eleştirilerine cevap verdi. Şimşek şunları söyledi: "Bu seneye ilişkin bir fark öngörülmüyor. Neden? Çünkü toplu sözleşme yapıyorsunuz. Toplu sözleşmede, sadece 175 liralık brüte bakarsanız o çok kısmi olur. Öğretmenlerimize ayrıca 75+75 lira seyyanen artış sağlandı. Sadece bunun etkisi yanlış hatırlamıyorsam 1 milyarın üzerindeydi. Bu hususu hiç dikkate almıyorsunuz. 4C'ye ilişkin, geçici personel ücretlerinde brüt ilave 350 lira artış, artı bir de aile yardımı getirildi. Bunların hepsini dikkate aldığınız zaman, olay göründüğü gibi değil. 2014 yılında en düşük memur maaşı bu haliyle yüzde 8.3 artmış olacak, ortalama memur maaşı artışı yüzde 8.5. Yeni göreve başlayan öğretmen maaşı ise yüzde 14.4 artacak. En düşük memur emekli aylığı yüzde 12.8. 5'inci dereceden emekli olan bir memurun ikramiyesi yüzde 12.4 oranında artmış olacak. 2014 yılı için 10 aylık TÜFE yüzde 8.45. Yılın tamamı için de yüzde 9.4 olarak öngörülüyor."
Türkiye

İnternet Bankacılığı 112 Milyar Liraya Ulaştı 
Türkiye Bankalar Birliği "İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri – Eylül 2014" raporuna göre, internet bankacılığı işlem hacmi, Haziran 2014'e kıyasla, 3,2 milyar TL'nin üzerinde artışla toplam 112 milyar TL olarak kayda geçti. İnternet bankacılığını aktif olarak kullananların sayısı ise son bir yılda 1,7 milyon arttı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen yatırım işlemlerinde birinci sırayı 31 milyar TL'lik işlem hacmiyle vadeli hesap işlemleri aldı. İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 118 milyon, hacmi ise 540 milyar TL oldu. Rapora göre internet bankacılığı kullanan müşterilerin yüzde 35'i İstanbul'da yaşıyor. Onu, Ankara ve İzmir takip ediyor. Mobil bankacılıkta 2,2 milyon adet ve 17,4 milyar TL'lik işlem Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı 2014 yılı 3'üncü çeyreğinde 8 milyon 853 bin kişi olarak kayda geçti. Bu dönemde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 2 milyon 256 bin adet yatırım işleminin hacmiyse yaklaşık 17,4 milyar TL'ye ulaştı.
Türkiye

İngiliz Devini Alırken İki Kez Dünya Turu Attı 
Ülker'in de sahibi olan Yıldız Holding, önceki gün İngiliz bisküvi devi United Biscuits'i (UB) bünyesine katarak, dünyanın en büyük 3'üncü bisküvi şirketi haline geldi. Yaklaşık 2 milyar sterlin (3.2 milyar dolar) ile Cumhuriyet tarihinin en büyük satınalma işlemine imza atan Yıldız Holding'in patronu Murat Ülker, alım sürecinde yaşadıklarını düzenlediği basın toplantısı ile gazeteciler ile paylaştı. United Biscuits'i satın almadan önce markanın tüm fabrikalarını gezdiğini anlatan Ülker "Bir malı alırken önce görmek hatta dokunmak lazım. Bu mantıkla şirketin neredeyse tüm fabrikalarını gezdim. Geçen ay Hindistan, Nijerya, Londra gibi ülkelerde bulunan tesisleri yerinde gördüm. Bir ay içinde 100 saat yolculuk yaptım. Bu dünyayı 2 kez dolaşmak anlamına geliyor. Hatta bir gezimde 5 gün boyunca 3 gün uçakta uyudum" dedi. Hatta Murat Ülker, Hindistan'daki fabrikayı 1 saat görebilmek için 9 saat araba yolculuğu yaptığını anlattı. Büyük bir başarı hikayesine dönüşen satın alma sürecinde yaşadıklarını anlatan Ülker, bu tür büyük markaları paranın değil, tecrübenin satın aldığına da dikkat çekti. Godiva'yı satın aldığı dönemde yaşadıklarından bir örnek veren Ülker "Yılbaşı gecesi Godiva'nın sahibi beni yemeğe davet etti. O zaman biz Godiva için 850 milyon dolar teklif etmiştik. Adamla oturup yemek yedim ve konuştum. Bizden 50 milyon dolar daha fazla veren Çinli bir marka olmasına rağmen markayı bize sattı" dedi. United Biscuits'i de aynı şekilde aldıklarını belirten Ülker "Parayla değil, 184 yıllık şirketi, 70 yıllık tecrübemizle aldık" dedi.
Star

Petrole Bir Darbe De Suudiler'den 
Terör örgütü İŞID'in Irak'taki saldırılarıyla haziran da 115 doları gördükten sonra sert düşüşe geçen petrol fiyatlarına bir darbe de Suudi Arabistan'dan geldi. Dünyanın bir numaralı ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın aralık sevkiyatları için fiyatta ayarlamaya gitmesinin ardından petrol fiyatları tepetaklak oldu. Suudi Arabistan ABD satışları için fiyatı düşürürken Asyalı müşteriler için ise arttırdı. Suudi Arabistan'ın, en büyük müşterisi ABD'de pazar payı kaybetmemek için attığı adım sonrası, ABD hafif petrolünün varil fiyatı 80 doların da altına inirek 78.20 dolara kadar geriledi. Suudi Arabistan'ın fiyat ayarlamalarıyla ABD'deki kaya gazı üretimiyle rekabeti denediğini belirten analistler söz konusu kararı tüketiciler açısından olumlu buluyor. Petrol analistlerine göre, Suudi şirket ABD'li müşterilerine kasım teslimi petrolün fiyatında ortalama 1.05 dolarlık indirim yaptı. ABD petrolündeki düşüşlere bağlı olarak, Türkiye'nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolün varil fiyata 84 doların altına inerek 83.09 dolarla 16 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Brent petrolündeki fiyat düşüşlerine bağlı olarak, Akdeniz piyasasında ve Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yeniden aşağıya doğru çekilmesi bekleniyor.
Star

Kırılganlıklar Notta Baskı Oluşturuyor 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dış kırılganlıkların Türkiye'nin kredi notu ile banka ve şirket kredi profilleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Moody's 2010-2013 dönemindekine göre daha zayıf bir büyüme görünümünün, Türkiye'nin kredi notu üzerinde tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Moody's yayınladığı raporda, Türkiye'nin yabancı sermaye girişlerindeki volatiliteye dair hassasiyetinin, son dönemde artan jeopolitik riskler, politika belirsizlikleri ve Fed beklentilerine bağlı olabileceği düşünülen küresel likiditenin azalmasıyla arttığını belirtti.
Vatan

Dünya Devleri İGDAŞ İçin İBB'nin Kapısında 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hisselerinin tamamı için özelleştirme sürecini kasım ayında yayınlanacak ihale ilanıyla başlatacağı açıklanan İGDAŞ ile ilgilenen yatırımcılar arasında çok sayıda yerli ve yabancı şirket yer alıyor. Kaynakların Reuters'a verdiği bilgiye göre, bu şirketler arasında Rus Gazprom, ticaret ve enerji altyapı projelerinde faaliyet gösteren Japon Marubeni Corp, Aygaz ve STFA ile İsviçreli Partners Group'un ortaklığı olan Enerya yer alıyor. Özelleştirme süreci hakkında bilgi sahibi bir bankacılık kaynağı, "Hükümet İGDAŞ ile köprü ve otoyolları gibi iki değerli varlığın aynı anda özelleştirme sürecini başlatarak yatırımcıların iştahını test edecek" dedi ve ekledi: "İGDAŞ ile ilgilenenler arasında Gazprom, Enerya, Marubeni ve Aygaz bulunuyor." İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçen hafta yaptığı açıklamada, İGDAŞ'ın geçen yıl sonu itibariyle yaklaşık 5 milyar metreküp doğalgaz satış hacmi karşılığında 4.6 milyar lira net satış geliri ve 279 milyon lira net kâr elde ettiğini, aktif büyüklüğünün ise 4.2 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Koridor Vatana İhanet 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak ve Suriye sınırındaki olaylara ve hükümetin politikasına değinerek, "Tehdit kırmızı sınırı geçmiştir. Peşmergeye alan ve koridor açmak kesinlikle vatana ihanet suçudur. Ey Davutoğlu, sen orada burada kamu düzeni derken vatan toprakları çiğnendi. Ağabeyin Barzani, Erbil'den füzelerle geldi; bunu kendine yedirebildin mi?" diye sordu. Bahçeli, parti grubunda özetle şöyle konuştu: "AKP, PKK için adeta kanlı çekilişten çıkmış ödül gibidir. Doğu ve Güneydoğu kamu gücünden arındırılmaktadır. Kırmızı Kitap'ı kaleme alanlar, Türkiye'nin üzerine kırmızı kalem çekmek üzeredir. Gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan çözümle neyin amaçlandığını açık açık Türk milletine anlatmalıdır. Sayın Erdoğan, Sayın Davutoğlu; birileri sizi tehdit mi ediyor? Bilmediğimiz açıklarınız var da kullanılıyor, şantaj altında mı tutuluyorsunuz? Eğer ki, sizi kafa kola almışlarsa, eğer ki hesabını veremeyeceğiniz gizli saklı ilişkileriniz bulunuyorsa yine de milletimizin şefkatine sığınınız. Peşmerge sanki Türkiye'yi işgal etmiş gibi, Habur'dan Suruç'a konvoylarla tezahüratlarla karşılanıyor. Bu ihanet geçidinin 2 Ekim tarihli tezkereyle ilgisi olmadığını herkes bilmelidir. Zira peşmerge uluslararası hukuka göre yabancı asker statüsünde görülemeyecektir. Zira peşmerge yönetimi bir korsan devlettir. Peşmergeye alan ve koridor açmak kesinlikle vatana ihanet suçudur. Anlaşılan odur ki, Kürdistan'ın inşası için ABD bizzat devreye girmiştir. Ayn el-Arap'tan kaçarak Türkiye'ye sığınanlarla beraber bazı hainler peşmergeye karşılama törenleri düzenlerken Obama'ya sevgi gösterisinde bulunmuşlardır. Obama'yı bu kadar seven kalabalıkların Türkiye'de ne işi vardır? Ayn el-Arap'ta sivil unsur kalmamışken, TIR'larla malzeme gönderilmesi, buna da insani yardım ismi takılması hıyanettir, Türkiye'nin sırtından vurulmasıdır. AKP, bedenleri bir ve aynı olan çift başlı PYD-PKK yılanına silah ve lojistik destek sunmaktadır. AKP Türkiye'yi hançerlemektedir. Suruç'tan Ayn el-Arap'a koridor açmak demek, Irak'ın kuzeyiyle Suriye'nin kuzeyini birbirine zorla eklemlemek demektir. Tehdit kırmızı sınırı geçmiştir. Sayın Davutoğlu, sizin yapmadıklarınızı yapmak, yaptıklarınızı ise yapmamak emin ol ki Türkiye'yi düzlüğe çıkaracaktır. Sayın Davutoğlu sen ve pazarlık ortakların kamuoyunun karşısına beraberce çıkın ve sürecin ne olduğunu açıklayın?"
Hürriyet

'Ölenlerin Kanları Sizin Yakanızdadır' 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ermenek'teki maden faciasına değindi, "Ölenlerin kanları, sizin yakanızda. Unutmayın" dedi. KILIÇDAROĞLU gruptaki konuşması sırasında Ermenek'teki madende mahsur kalan işçilerin acılı ailelerinin yaptığı açıklamaları izlettirdi. Bu sırada salondaki bazı CHP'liler ağlarken Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Madende 'yaşam odası zorunlu hale getirilsin' dedik. Kanun geldi Meclis'e. 'Gelin yaşam odası yapalım' diye teklif verdik. AK Parti vekilleriyle bu reddedildi. Ölenlerin kanları, sizin yakanızdadır. Bunu asla unutmayın." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptırdığı 'Ak Saray'ı da eleştiren Kılıçdaroğlu şöyle dedi: "Kalkmışlar kendilerine saray yapıyorlar. 1 katrilyon 370 trilyon lira ile saray yapıyorlar eski para ile. Senin eşinin yaşam odası için 100 milyon lira bunu ayırmıyor. Kendisine beyefendi 1000 odalı saray yapıyor. Kendine saray inşa etmiş. Dedim ki bu saraya gitmeyin kirlenirsiniz. Çünkü kaçak saray. 3 milyon insan işsizken padişah bozuntusu birisi kendisine saray yapmaz. O sarayı CHP iktidarında ODTÜ'ye tahsis edeceğiz.
Vatan

'Şiddeti Bizzat Örgütlediler' 
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın partisinin grup toplantısındaki gündeminde Karataş'a yönelik saldırı vardı. "Güne alçakça bir saldırıyla uyandık. Geliyorum diyen bir saldırıydı" diyen Yüksekdağ hükümeti sert dille eleştirdi ve şöyle konuştu: Öfkeli bir şahsın yaptığı herhangi bir saldırı değildir. Partimiz üzerinde ısrarla oluşturulan basıncın sonuçlarından biridir. Saldırıların organize edildiği merkez, siyasi iktidardır. Partimizi hedef gösterenler, bu saldırıyı beklemediklerini söylemesinler. Sokağa çıkma eleştirisi yapanlar, karanlık güçlerin şiddetini bizzat örgütlemiştir. Davutoğlu diyor: 'HDP siyasi parti gibi davransın.' Yatıp kalkıp HDP ile uğraşmayı temel kabine görevi haline getirmişler. Siz önce bir Hükümet gibi davranın, sonra bizi sorgulayın. HDP sizin yüklenmediğiniz yükleri sırtlanıyor. Cumhurbaşkanı, 'Sabrımızı zorlamasınlar, olabilecekleri hayal bile edemiyorum' diyor. Hükümet sözcüsü, 'Artık eleştiriden fazlasını hak ediyorsunuz' diyor. Akıl ve vicdan sahibi herkes için bu saldırının azmettiricisi çok açıktır. Birileri sürecin ruhuna El Fatiha okumaya çalışırken, biz barışı sonuna kadar savunacağımızı ilan ediyoruz. Elinizde tek bir dal var: çözüm süreci. Onu kırmaya çalışıyorsunuz…
Vatan

Şiddeti Mazur Gören Muhataplığını Yitirir 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, Ermenek faciasından sonra Cumhurbaşkanı'nın ve kendisinin olay yerine gittiğini söyleyerek, "İş kazalarıyla ilgili düzenlemeye yeni unsurlar katarak en kısa zamanda TBMM'ye sunacağız" dedi. İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları: Birileri eleştiriyor, ama yaptıklarıyla, vizyonuyla, Yeni Türkiye uluslararası gündemin en önemli aktörlerinden biri olmaya devam edecek. Bu coğrafya pasiflerin, korkakların değil, kararlılıkla, cesaretle tarihin içinde özne olma idaresini gösterenlerin coğrafyasıdır. Siyasi geçmişleri ve sloganları farklı görünse de CHP, MHP ve HDP'nin mantığı aynı. Her üç siyasi parti de Türkiye'yle ilgili vizyon üretemiyor. Bütün yaptıkları, AK Parti'nin eleştirisi üzerinden, bir tür kısa dönemli siyasi rant elde etme çabası. Bahçeli Ermenek kazasında yaşanan acıları bizlerle paylaşmak yerine, istismar etmeyi tercih ediyor. Başbakan Yardımcısı olarak acaba o büyük deprem sonrasında Kocaeli'ye ne zaman ulaşabilmişti? Onun hesabını versin. İki ayda Kılıçdaroğlu'nun Asyalı ve Avrupalı veya maruf herhangi bir liderle konuştuğunu gördünüz mü?" Biz Brüksel'de Avrupalı gibi konuşuruz. Ortadoğu'da Ortadoğulu Müslüman olarak, Ortadoğulu olarak bu kadim kültürden konuşuruz. Kılıçdaroğlu, 'Avrupa'da, Asya'da kiminle konuşsam Türkiye ile ilgili endişe beyan ediyor' diyor. Muhtemelen aynayla konuşuyor ama birileriyle konuştuğunu zannediyor. Bir taraftan 'çözüm' diğer taraftan kamu düzenini aşındırarak Doğu'da; aynı Kobani'de olduğu gibi kendilerinden başka hiçbir siyasi gruba hayat alanı tanımayan defakto durum oluşturalım derlerse buna izin vermeyiz.
Akşam

DÜNYA 

El Kaide Hatay'a Dayandı 
Gözler, Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırısı altındaki Suriye'nin Kürt yerleşimi Kobani'deyken, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi de Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısının karşısında bulunan Bab el-Hava sınır kapısına dayandı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El Nusra Cephesi'nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Suriye Devrimciler Cephesi'nin (SDC) kontrolündeki İdlib'teki Cebel Zaviye bölgesinin büyük kısmını kontrol altına aldığını açıkladı. Bu bölge Hatay'a sadece 30 km mesafede bulunuyor. PYD, IŞİD, İslami Cephe, ÖSO bağlantılı gruplar ve Şam yönetimi Türkiye sınırında farklı noktaları elinde tutarken Nusra Cephesi, şimdiye kadar herhangi bir sınır kapısının kontrolünü ele geçiremedi. Cebel Zaviye'yi kontrol eden El Nusra Cephesi, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısına baskıyı da arttırdı. İdlib ve Halep'teki muhalişere ikmal yapılması için kritik önemdeki kapı şu anda El Nusra Cephesi'yle birlikte hareket eden İslami Cephe tarafından kontrol ediliyor. İslami Cephe, diğer Esad karşıtı gruplarla iyi bir ilişkiye sahipken, El Nusra Cephesi'nin ABD'nin desteklediği gruplara silah gitmesini önleyebileceği belirtiliyor. Washington Post gazetesi, ABD yönetiminin El Nusra'yı vurmayı tartıştığını ileri sürdü. Haberde üst düzey bir ABD'li yetkilinin "Geçişin (Bab el-Hava) açık kalmasını istiyoruz" sözlerine yer verildi. Son on gündür İdlib ve Hama'da El Nusra'yla çatışan SDC, ABD yapımı TOW tanksavar füzeleri alan gruplardan biriydi. Bu silahların sağlandığı bir diğer grup olan Hareket Hazm'ın da El Nusra'ya 'tek kurşun atmadan teslim olduğu' iddia ediliyor. ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturmayı planladığı 'ılımlı' güçte, Hareket Hazm'ın da yer alacağı iddia ediliyordu.
Hürriyet

Erdoğan'dan Özür Dilemedim 
Harvard Üniversitesi'ndeki konuşması sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak özür dileyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bir ay sonra geri adım attı. Biden, CNN'e verdiği mülakatta, "Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hiçbir zaman özür dilemedim. Kendisini aradım ve şunu söyledim: Ne söylediğime dair yazılan haber doğru değil" diye konuştu. Biden 2 Ekim'deki konuşmasında Türkiye ve bölgedeki diğer müttefiklerin Suriye'de IŞİD veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiğini söylemiş, daha sonra Erdoğan'ın kendisine "Siz haklıydınız, fazla insanın geçişine izin verdik, şimdi sınırı kapatmaya çalışıyoruz" dediğini iddia etmişti. Biden'in sözleri üzerine de Erdoğan, "Eğer bu tür ifadeler kullandıysa Biden benim için tarih olmuştur" demişti. Erdoğan'ın bu tavrı sonrasında Beyaz Saray çok net ifadelerle Biden'ın Erdoğan'ı arayıp özür dilediğini açıklamıştı. Biden, yaptığı gaflarla tanınıyor.
Türkiye

NSU Cinayetleri Aydınlatılamıyor 
Köln'de terör örgütü NSU üyelerince 9 Haziran 2004'te düzenlenen bombalı saldırıda yaralananların avukatı Adnan Menderes Erdal, NSU terör hücresinin 4 Kasım 2011'de ortaya çıkarılmasının ardından Başbakan Angela Merkel'in her şeyin açıklığa kavuşacağı sözünü verdiğini ancak bugüne kadar bu sözün yerine getirilmediğini söyledi. NSU davasının 1,5 yıldır devam ettiğini ancak 2000-2007 yıllarında işlenmiş cinayetlerin arka planının aydınlatılamadığını kaydeden Erdal, "NSU cinayetlerinin aydınlatılmasında bugüne kadar ilerleme olmadı, bundan sonra da olacağını pek tahmin etmiyorum. Karamsarım. Olacağını da pek tahmin etmiyorum" ifadelerini kullandı.
Star

'Yeni Göç Dalgası Kapıda' 
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, koalisyon güçlerinin Halep kentini 'kurtarmaması' halinde, Suriye'deki ılımlı muhaliflerin yok olma riskiyle karşı karşıya kalacağı yorumunda bulundu. Fabius, Le Figaro, Washington Post ve El Hayat gazetelerinde yayınlanan makalesinde, kentin Suriye'deki ılımlı muhaliflerin kalesi konumunda olduğunu, Esad güçlerinin ya da radikal İslamcı grupların kenti ele geçirmeleri halinde ülkede 3 yıldır süren krizin siyasi yollardan çözümünün imkansız hale geleceğini belirtti. Al Jazeera televizyonu, Beşar Esad'a bağlı ordu güçlerinin kuşatması altındaki Halep'in düşmesi halinde, Türkiye'ye yeni bir göç dalgası yaşanabileceği yorumunda bulundu. Haberde Esad güçlerinin muhaliflerin dış dünya ile son bağlantı noktası olan Handerat Köyü'ne doğru saldırıya geçtiği belirtildi. Bu hattın da düşmesi halinde kent merkezindeki muhaliflerin tamamen çembere alınacağı vurgulanıyor.
Vatan

Artık Esad'ı Uzaklaştırın 
IŞİD'le mücadelede dünya, geç de olsa Türkiye'nin pozisyonuna geliyor. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransız Le Figaro, Amerikan Washington Post ve Arap El Hayat gazeteleri için kaleme aldığı makalede, uluslararası koalisyonun ılımlı muhalefeti güçlendirirken bir yandan da Esad rejimi ve IŞİD'e karşı sivil halkı koruması gerektiğini yazdı. Fabius, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürekli üzerinde durduğu Halep konusunda da Halep'in terk edilmesinin 3 yıldır süren savaşa siyasi çözüm bulunma umutlarını yok yok edeceğini vurguladı: "Böylesi bir durum, her türlü siyasi perspektifin tükenmesi ve Suriye'nin giderek daha da radikalleşen savaş beyleri tarafından yönetilmesi demek olacaktır." Öte yandan ABD'de Obama'nın Esad'a ve IŞİD'le mücadeleye ilişkin stratejisine eleştiriler artıyor. Beyaz Saray'ın Suriye'de siyasi çözüm için Esad'ın gitmesi gerektiğini söylemekle yetinmesinden, rejime yönelik bir strateji belirlememesinden Pentagon da rahatsız. Savunma Bakanı Hagel rahatsızlığını dile getirmişti.
Akşam

SPOR 

Basketbol Avrupa Kupası G Grubu'nda mücadele eden Banvit, takipçisi Lietuvos Rytas'a 92-80 yenilerek ilk mağlubiyetini aldı. Litvanya'daki karşılaşmaya kötü başlayan Bandırma ekibi, ilk çeyreği 23-18 geride bitirdi. İkinci periyotta Veremeenko'nun kaçırdığı serbest atışlar sebebiyle rakibine yetişemeyen Banvit, soyunma odasına 10 sayı (49-39) geride döndü. İkinci yarıda Davis ve Dragicevic'in sayılarıyla toparlanan temsilcimiz, Rowland'ın basketiyle farkı 8 sayıya (62-50) indirdi ancak periyot 66-54 Rytas lehine geçildi. Bitime 4 dakika kala skoru 79-74 yaparak rakibine biraz daha yaklaşan Banvit, 5-0'lık seriye engel olamadı ve salondan 92-80 mağlup ayrıldı. Rytas'ta Orelik 27 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Banvit'te Davis 20, Dragicevic ve Rowland 14'er sayıyla oynadı. Öte yandan Eurochallange Kupası'nda ilk maçına çıkan Trabzonspor Medical Park ise sahasında Atomerömü'yü 103- 81 yendi.
Türkiye

Beşiktaş'ta Jose Sosa şaşkınlığı yaşanıyor. Uzun süren sakatlığın ardından Fenerbahçe karşılaşmasının ikinci yarısında oyuna giren Arjantinli futbolcunun durumunun aslında açıklanandan daha ağır olduğu ortaya çıktı. Balıkesirspor maçında aldığı darbeyle sakatlanan ve ilk kontrollerinin ardından sol diz yan bağlarında esneme olduğu açıklanan Arjantinli oyuncunun daha sonra yapılan tetkiklerde bağlarının tamamen koptuğu ortaya çıktı. Normal şartlarda tedavi süresinin 10-12 hafta arasında sürmesi beklenen Sosa'nın kanser hastalarında uygulanan bir yöntemle iliğinden alınan kanın işlemden geçirilerek bağlarına enjekte edildiği ve bu tedavinin olumlu sonuç verdiği belirtildi. Doktor Karanlık'ın Sosa'nın Fenerbahçe karşısında oynamasını istemediği ancak Arjantinli futbolcunun kendini iyi hissetmesi üzerine kadroya dahil edildiği ifade edildi.
Türkiye

Filede Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçını bugün İtalyan ekibi Cucine Lube Treia ile oynayacak olan Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımı basının karşısına çıktı. Kaptan Arslan Ekşi, "Avrupa'da bu gruba ölüm grubu diyorlar. Rusya ve İtalya şampiyonu, geçen senenin CEV Kupası ile Challange şampiyonu olarak biz zorlu bir mücadeleye giriyoruz" dedi. Miljkovic de "En zor gruptayız. Rus Belogorie geçen senenin Şampiyonlar Ligi şampiyonu. İtalyan Cucine ve Paris de çok güçlü. Biz genç bir ekibiz. Hedef ilk 4" diye konuştu.
Star

Alman ekibi; Reus, Sokratis, İmmobile ve Semih'in kendi kalesine attığı gollerle kazandı. Cim-Bom'un tek sayısı Hakan Balta'dan geldi. Arsenal, Anderlecht'le berabere kalınca Aslan havlu atmaktan kurtuldu ama ilk 2 şansı mucizeye kaldı. ŞAMPİYONLAR Ligi D Grubu'nda Galatasaray, Dortmund'a yine boyun eğdi: 4-1. Aslan'ın hocası Cesare Prandelli maç sonu şaşırtan açıklamalar yaptı. İtalyan çalıştırıcı şunları söyledi: "Ortaya koyduğumuz futbola göre hak etmediğimiz bir skor oldu. Çocuklar için üzülüyorum çünkü çok çalışıyorlar. İstanbul'daki maça göre çok gelişme gösterdik. Zamanla gelişeceğiz. Şu an için bir hedef koymuyorum. Bir dahaki maçlarda hedef belirlerim. Başımız dik ayrılıyoruz. Eleştiriler işimizin bir parçası. Hiç istifayı düşünmedim. İstifamı vermeyi de düşünmüyorum. Bizim hedefimiz şampiyonluk. Burak Yılmaz için teknik açıdan bir seçim yapmam gerekiyordu. Bileğinde ağrı da vardı ve ilerlemesini istemediğim için ilk 11'de başlamadı."
Star

"1 milyon üye" projesi kapsamında Türkiye'yi karış karış gezen Başkan Aziz Yıldırım, Trakya çıkarmasında "Transfer" ve "Muhalefet" açılımı yaptı. Yönetim Kurulu Danışmanı Vedat Olcay ile birlikte Çorlu, Lüleburgaz, Babaeski ve Edirne'ye giden Yıldırım, "Bizi destekleyen de bize muhalefet olan da kulübe sahip çıksın" dedi. 1 milyon üye projesinin F.Bahçe için önemine dikkat çekerken döviz kurundan örnek veren F.Bahçe Başkanı, kulüplerin ekonomik durumlarıyla ilgili gerçeklere dikkat çekti: "Transfer yapan kulübüne ihanet eder. Bu futbolculara euro, dolar veriliyor. Döviz kurunda küçük bir oynama olduğundu bu kulüplere %25-30'lara mâl oluyor. Rakamlar çok yükseldi. Bu gelirlerle bu maliyetleri karşılamamız mümkün değil. Muhalefette olan da bizle hareket eden insanların da bu kulübe sadık olması ve üye olması lazım. Bu projenin sonunda artık F.Bahçe ekonomik anlamda da rahatlamış olur. Zengin başkanlara, yöneticilere ihtiyaç yok."
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme