7 Kasım 2014 Cuma

07.11.2014 Genel Gündem

07.11.2014 Cuma

GÜNDEM 

YÖK'ten Başbakanlık Başmüşaviri Görevine 
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK'ün 33'üncü kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım'da görevden alındı. Eylül ayında yaptığı "YÖK lağvedilmeli" sözleriyle tartışma yaratan Çetinsaya, Başbakanlık Başmüşaviri oldu. Çetinsaya'ya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayıyla 'büyükelçilik' unvanı verildi. Çetinsaya, Başbakan Davutoğlu'nun yükseköğretim ve akademik dünya ile ilgili 'başmüşaviri' olarak görev yapacak ve Başbakan'a en yakın isimlerden biri olacak. Davutoğlu'nun Çetinsaya'yı daha önce yanına istediği ancak Çetinsaya'nın uzun süredir akademik zam üzerinde çalıştığı, bu düzenleme gerçekleşene kadar Davutoğlu'ndan izin istediği öğrenildi. 11 Aralık 2011 tarihinden bu yana YÖK Başkanı olan Çetinsaya'nın görev süresinin bitmesine daha 13 ay vardı. 1964 yılında İstanbul'da doğan Çetinsaya, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1985'te mezun oldu. Manchester Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Bölümü'nde doktora yaptı. 1995 ve 2001 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi Bölümü'nde görev yaptı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi'nde dersler verdi. 2005 yılında burada profesör oldu. 2008-2011 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüttü. 11 Aralık 2011'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanlığı'na atandı.
Hürriyet


Kimseyi Kollamayız, Soruşturma İçin İzin Verdik 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün gece saat 22.10'da, Ermenek'te madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. Bir müddet sonra diğer işçileri de çıkaracaklarını ifade eden Yıldız şunları söyledi: "Ailelerimizin, özellikle 18 işçi kardeşimizin ailelerinden tespit edilmiş bulunan 24 yakını üzerinde Başsavcılığımızın uygun görmesi halinde DNA testi yapılacak. Bu arada metan gazı seviyesinde bir miktar yükselme oldu. Emniyet açısından yalnızca nefeslikte bulunan arkadaşlarımızı geçici bir süreliğine dışarı çıkardık." Yıldız cesetlerin nerede bulunduğu sorusu üzerine, "Tahmin ettiğimiz yerlerden bir tanesinde, nefeslikte başyukarı dediğimiz bir bölümde, kardeşlerimizden orada yemek yediklerini söyledikleri bir bölge vardı. Cesetler, o bölgeye yakın bir yerde tespit edildi. Başyukarı dedikleri bir bölgeye yakın bir yerde 35 metrelik bir girdi var. Onun sonuna kadar gittik. Tabii kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda ulaşıldı. İki işçi kardeşlerimizi aldıktan sonra o zemin temizlenecek." Haberin duyulmasının ardından işçi yakınları maden ocağına ve Ermenek Devlet Hastanesi'ne akın etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Soma soruşturmasında "İsim de izin de vermediğini" açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Yıldız, kimseyi kollamadıklarını, ilgililer hakkında ön soruşturma için izni verdiklerini belirtti. "Bu konunun hem dünyevi, adli ve idari hem de uhrevi yanının olduğuna inandığımız için bütün açıklığıyla ve şeffaflığıyla beraber davranıyoruz" diyen Yıldız şunları söyledi: "Bizim teftiş bazında yürüttüğümüz; hem de soruşturma bazında yürüttüğümüz, bu manada ön incelemeyle alakalı hangi seviyede, hangi kurumun başında olursa olsun ön inceleme ile alakalı biz iznimizi verdik. Teftişimiz devam ediyor. Hangi birimleri ilgilendiriyorsa çok açık ve rahat davrandığımı söyleyebilirim. Biz işin başında gerek Soma'da gerek bu kazada bunun bir afet olmadığını, afet değilse burada bir kusur olduğunu, kusurun ister özel sektör de ister kamudan, nereden kaynaklıyor olursa olsun, mutlaka karşılığının bulunması gerektiğini söyledik." Bakan Yıldız, savcılığın soruşturma için kendilerinden izin istemesine gerek olmadığına da dikkat çekerek, "Yalnızca mühendislerle alakalı onlar zaten bulunduğu yerin başsavcılığının yetkisindedir. Bizim iznimize gerek yok" dedi.
Hürriyet

Cerrah ve Güler Şüpheli Olarak İfade Verecek 
Hrant Dink cinayeti soruşturmasında, kamu görevlilerinin soruşturulmasının önünün açılmasının ardından, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ifadeye çağrıldı. Cerrah ve Güler, İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan'a şüpheli olarak ifade verecek. Daha önce cinayet işlendiği sırada Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek ile ondan önceki İstihbarat Daire Başkanı olan Sabri Uzun'un şüpheli olarak ifadesi alınmıştı. Dink cinayetinde devam eden soruşturma kapsamında Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Cerrah, Güler ve eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile altı polis hakkındaki takipsizlik kararını kaldırmıştı. Adalet Bakanlığı da savcılığın 'kanun yararına bozma' talebini kabul etmemiş ve bu isimlerin soruşturulmasının önü açılmıştı. Bunun üzerine savcılığın 9 isimden bir kısmını ifadeye çağırdığı belirtildi. Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, baştan beri kamu görevlilerinin sorgulanması taleplerinin bulunduğunu, geç de olsa bu taleplerinin yerine getirilmeye başlandığını söyledi.
Sabah

Kürtçe Okul Yeniden Açıldı 
Diyarbakır'da15 Eylül'de Kürtçe eğitim vermek üzere açılan, valilik tarafından mühürlenmesine rağmen iki kez DBP'liler tarafından mühürleri sökülen Kürtçe ilkokul, yeniden eğitime başladı. Bağlar İlçesi'ndeki Ferzad Kemanger İlkokulu, belediyelere bağlı Eğitim Destek Evleri, Eğitim-Sen ve Kürdi- Der, hazırladıkları başvuru dosyasını valiliğe sunması ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki müfettişin inceleme yapmasından sonra okul Kürtçe eğitime başlayabildi. Öğrencilere okuma-yazma, resim, müzik, matematik ve hayat bilgisi dersleri Kürtçe veriliyor. Kürdi-Der Genel Başkanı Sabahattin Gültekin, şunları söyledi: "Biz kapsamlı bir dosya hazırladık. Öğretmenler, öğrenciler, müfredat, kitap içerikleri hepsini kapsamlı bir dosya halinde valiliğe götürdük, Yanımızda parlamenterler de vardı. Daha sonra Valilik, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki müfettiş gönderdi. Bakanlık müfettişleri gelip burada okulu fiziki olarak incelediler ve geçen ay bize bir yazı gönderdiler. Gelen yazıda okulun fiziki eksiklikleri belirtildi. Bir de 4 sınıf olması gerekiyordu. O zaman 3 sınıftı. Biz 4 sınıfa çıkardık. Bizden istenen müfredat ve okulun fiziki durumu ile ilgili eksiklikler vardı, süreç içerisinde bunları tamamlamaya çalışıyoruz."
Vatan

Sabah Tahliye Oldu Akşam Adam Vurdu 
Eski mafya babası Dündar Kılıç'ın torunu Onur Özbizerdik, bir cinayet davasından tutukluyken önceki gün tahliye edildi. Aradan 12 saat geçmeden, eğlenmeye gittiği barda otomobilini mekanın önüne çekmeyen bodyguardı ayağından vurarak kayıplara karıştı. Son olarak İstanbul Şişli'de bulunan Polat Tower Rezidansta iş adamı Fatih Edremit'in öldürülmesiyle ilgili görülen davada yargılanan ve cezaevinden önceki gün tahliye olan Onur Özbizerdik, önceki gece saat 23.00 sıralarında eğlenmek için Emirgan sahilde bulunan bir gece kulübüne gitti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre eğlence çıkışı aracını kapıya çekmeyen kapıda güvenlik görevlisi olarak duran bodyguardlar ile tartıştı. Tartışma sırasında belinden silahını çeken Onur Özbizerdik, bir bodyguardı ayaklarından vurdu. Daha sonra sakin bir şekilde geldiği araca binerek olay yerinden kaçtı. Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan yaralı bodyguard ise hastanede tedavi altına alındı. İstanbul polisi tarafından olaydan sonra başlatılan soruşturmada Onur Özbizerdik olayın şüphelisi olarak aranmaya başlandı. Yetkililer, şüphelinin kaçtığı aracın plakasının tespit edildiğini yakalanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Vatan

EKONOMİ 

Gram Altın        83, 1104-83, 2078                    
ABD Doları        2, 2651-2, 2671
Euro                    2, 8079-2, 8090
İngiliz Sterlini    3, 5895-3, 5939

Sahne 'Yırtıcı Fikirler'in 
Türkiye'de yılda 800 bin genç iş bulmak için pazara çıkıyor. Genç nüfusumuz avantaj gibi görünüyor, ama bu gençlere iş bulamazsak, genç nüfusumuz patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor. Kamu istihdamı, ekonomik modelden dolayı küçülüyor. Özel sektörde ise yerleşik firmalar daha az insanla daha fazla iş yapmaya çalışıyor. 800 bin kişinin 5'te 1'i iş bulamıyor. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 19 civarında. Girişimcilik istihdam yaratmak için bir fırsat. Dünyada yeni istihdam yaratan firmaların çoğu 5 yaşında. Girişimci sayısı artınca, istihdama katkı sağlanıyor. Oluşturduğumuz platformla gençlere, girişim yapmalarını sağlayacak motivasyonu vermeye ve sistemi oluşturmaya çalışıyoruz." Bu sözlerin sahibi TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı. Sabancı'nın sözleri hem gençlerin ve işsizliğin durumunu hem de buna alternatif yaratacak girişimciliğin önemini özetliyor. Türkiye'nin girişimcilik alanındaki en büyük etkinliği Geleceğin Gücü Girişimciler 'G3 Forum', bu yıl 18 Kasım'da 4. kez Türk iş dünyasının önde gelen isimlerini, girişimci adaylarını, öğrencileri ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirecek.
Hürriyet

Üreticiye 21 Milyarlık Düşük Faizli Kredi 
Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK, Merkez Bankası ve TMSF'nin 2015 yılı bütçe görüşmelerine katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, resmi kalkınma yardımlarının geçen yıl 3.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Babacan, eylül ayı itibarıyla Ziraat Bankasınca kullandırılan düşük faizli kredi bakiyesinin 19.5 milyar, Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılanın ise yaklaşık 1.5 milyar, toplamda ise 21 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Babacan, esnaf ve sanatkara Halk Bankası tarafından yüzde 4 ila 5 arasında değişen faiz oranları ile kullandırılan sübvansiyonlu kredilerinin 12 milyar liraya, bu krediden faydalanan esnaf sayısının 124 bine ulaştığını kaydetti. Yılın ilk on ayında projeler için yurt dışı kaynaklardan 2.3 milyar dolar finansman sağlandığını anlatan Babacan, "Bunlar arasında Doğalgaz Sektörünü Geliştirme Projesi, Marmaray Projesi ve Yenilenebilir Enerji Entegrasyonu Projesi bulunmaktadır. Yıl sonu itibarıyla sağlanacak tutarın 4.1 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir" diye konuştu. Babacan, yılın ilk 6 ayında istihdamda önemli artış sağlandığını da belirterek, "Temmuz itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 262 bin ilave istihdam sağlanmıştır" dedi. Babacan, Bireysel Emeklilik Sisteminde de katılımcı sayısının 5 milyonu aşmasını beklediklerini vurguladı.
Sabah

İş Dünyasından Ekonomi Programına Destek Yağdı 
Hükümetin açıkladığı yeni ekonomi paketi iş dünyasını memnun etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin yeni bir hikâye yaratmasına yönelik önemli sürecin ilk adımı olan bu programı destekliyoruz ve ihracata dayalı büyüme modelinin sonuna kadar arkasındayız" dedi. Büyükekşi, Türkiye'nin büyük çaplı bir büyüme ve kalkınma atılımı gerçekleştirmesi için inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma alanlarında daha çok çalışmak gerektiğini kaydetti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reform planlarını son derece olumlu bulduklarını belirterek, "Açıklanan 9 dönüşüm programı ve şeffaf bir takvime bağlanan tüm eylemler, Türkiye'nin küresel rekabette elini güçlendirecektir" dedi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da bu açıklamaların, sanayiye dönük bakış açısına yeni bir ivme kazandırılacağının ilk etabına işaret ettiğini söyledi. İTO Başkanı İbrahim Çağlar eylem planlarının, reel sektöre yeni bir sıçrama dönemi yaşatacağını kaydetti. Çağlar, "417 eylem planının her birine birlik ve beraberlik içinde dört elle sarılırsak yeni bir başarı hikâyesi yazarız" dedi. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan da "Ülkemizin orta gelir tuzağına düşmeden, kendine yeni ve daha güçlü bir rota çizebilmesini önemli görüyoruz" açıklaması yaptı.
Sabah

Tofaş Dev Yatırımla, 7 Yılda 700 Bin Araç Üretecek 
Dünya çapındaki en büyük üretim ve Ar- Ge merkezlerinden Tofaş, Türk otomotiv sektörünün rekabetçi avantajını daha da güçlendirecek yatırımlarını sürdürüyor. Tofaş, ortağı FCA ile üzerinde çalıştığı yeni sedan otomobil projesinin ardından, biri hatchback diğeri ise station wagon olmak üzere, iki yeni modelin üretimine başlamayı planladığını açıkladı. Tofaş, 2016'da üretilmesi planlanan bu iki yeni binek otomobil için toplam 520 milyon dolarlık yatırım hedeşiyor. Yatırım kararını açıklayan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç şöyle konuştu: "Ülkemizin geleceğine duyduğumuz inanç ve uzun vadeli bakış açısıyla, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yeni Doblo, yeni Sedan otomobil ve şimdi de bu iki yeni modelle birlikte Tofaş'ın yatırım tutarı toplam 1.4 milyar dolara ulaşıyor. Bu yeni otomobil yatırımlarımızın Tofaş'ın ihracatına da ivme kazandırırken, taşıdığı ihracat potansiyeliyle ülkemizin cari açığının azaltılmasına da pozitif katkı sağlayacağı inancındayım." Tofaş CEO'su Kamil Başaran, global rekabet yolculuğunda Tofaş'ın güçlenerek yol aldığını belirtirken, "Gücünü yenilenmekten alan Tofaş'ın Ar-Ge'ye verdiği önemi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu sayede bugün, 600'e yakın Ar-Ge mühendisimizle, Fiat-Chrysler'in İtalya'dan sonraki en büyük Ar-Ge merkezi konumuna ulaştık. İşte bugün Ar-Ge'ye verdiğimiz bu değerin, yaptığımız tüm bu yatırımın, sadece Tofaş'a değil ülkemize olan büyük getirisini hep birlikte görüyoruz. Hem dünya çapında otomotiv markalarının farklı ülkelerdeki müşterileri için ürün ve teknoloji geliştirme yetkinliğine sahibiz, hem de FCA öncülüğünde geliştirip ürettiğimiz modellerimizle dünya ile rekabet edebilecek seviyeye ulaştık. Küresel rekabette güç kazandık. Yeni Doblo'yu 2015 yılının başında, Yeni Sedan modelimizi de 2015'in son çeyreğinde pazara sunmayı hedefliyoruz. Bugün sizlere açıkladığımız biri hatchback diğeri station wagon modellerimizin üretimini de 2016 programımıza aldık. Yeni model projeleri kapsamında, 2016-2023 yılları arasında 700 bin araç üretimi hedeşendi. Bu iki modelin de önemli kısmını ihraç etmeyi planlıyoruz." dedi.
Türkiye

Şişecam'dan, Romanya'ya 85 Milyon Dolarlık Yatırım 
Cam sektörünün global oyuncuları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, düz cam sektörüne stratejik bir yatırım daha yaptı. Şirket, 2012 yılında Romanya'da satın aldığı GlassCorp S.A. şirketi bünyesine 85 milyon dolar yatırım yaparak, yeni bir otomotiv camları tesisini üretime hazır hale getirdi. Türk sermayesinin Romanya'daki en büyük yatırımı olan GlassCorp tesislerinin açılış töreninde konuşan Romanya Başbakanı Victor Ponta, 85 milyon dolarlık yatırıma imza atan Şişecam Topluluğu'nun büyüklüğünden etkilendiğini belirterek, Romanya'nın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin otomotiv ana ve yan sanayisi olduğunu söyledi. Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ise bugün düz cam sektöründe Avrupa'da 3'üncü, dünyada ise 6'ncı büyük üretici olduklarını belirterek, "Büyüme planlarımız doğrultusunda son yıllarda hayata geçirdiğimiz yatırımlarla düz camda satış gelirlerimiz 1 milyar dolara ulaştı. Bugün de Şişecam için stratejik bir iş alanı olan otomotiv camlarında önemli bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz" dedi.
Türkiye

Yerli Üretim Hamlesi 
Türkiye'yi 2023'te 2 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ve 500 milyar dolarlık ihracata ulaştırmayı planlayan hükümet, 25 sektörde dönüşüm için düğmeye bastı. 25 program ve 1.200 eylem planından oluşan Ekonomide Yapısal Dönüşüm Programı'nın 1. paketi Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. İlk paket 9 sektörde toplam 417 maddelik eylem planından oluşuyor. Davutoğlu'nun 11 bakanla birlikte açıkladığı planda yerli kaynaklarla üretim temel kriter olarak belirlendi. Program yerli otomobil üretiminden yerli makineye kadar bir çok alanda millileşmeyi öngörüyor. Bu kapsamda 2018 sonuna kadar ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 60'tan yüzde 70'e çıkarılacak. Ekonominin her alanında yerli üretimi ön planda tutan programı, "Cumhuriyet tarihinin en önemli yapısal dönüşümünü ve yeni hamle dönemini başlatıyoruz" sözleriyle özetleyen Davutoğlu "Hedefimiz, bu sektörel dönüşüm programlarıyla 2018 sonuna kadar GSYH'yi 1.3 trilyon dolara çıkarmak, cari açığı yüzde 5.2'ye çekmek, işsizlik oranını da yüzde 7'ye indirmek" dedi. Davutoğlu'nun verdiği bilgiye göre enerji üretiminde yerli kaynak payı ise yüzde 35'e çıkarılacak. Bu kapsamda enerji verimliliğini artırmak için de çalışmalar hızlanacak. Nükleer enerji başta olmak üzere yerli üretimin enerjideki payı gittikçe artacak. Öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımları desteklenecek. İlaç ihtiyacının yüzde 60'ı yerli üretimle karşılanacak. Kamu alımlarında da yerliye ağırlık verilecek. Program tarımda modern sulama tesisi yatırımlarının artırılması yanında sağlık turizmine de ayrı bir önem veriyor. Buna göre halen 2.75 milyar dolar olan sağlık turizmi geliri 2018'de 9 milyar doları geçecek.
Star

Türk Otomotiv Sanayinin En Büyük Yatırımı Koç'tan 
Türk özel sektörü bu hafta içinde dünyayı kıskandıran iki önemli yatırıma imza attı. Hafta başında Yıldız Holding'in İngiliz bisküvi devi United Biscuits'i 3.2 milyar sterline almasının ardından bir dev yatırım kararı da Koç Holding'den geldi. Koç Grubu şirketlerinden Tofaş, Bursa'da yeni Doblo ve daha önce açıklanan yeni sedan modele ek olarak 2 yeni model daha üretecek. Bu 4 model için toplamda 1.4 milyar dolarlık rekor yatırım yapılacak. ABD'li Chrysler'i satın aldıktan sonra ismini Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) olarak değiştiren İtalyan otomotiv devi Fiat, 5 yıllık kalkınma planında en büyük ve en önemli görevi Türkiye'de Koç Holding'le ortak olduğu Tofaş'a verdi. Fiat Chrysler Automobiles'ın üretim ve Ar- Ge merkezlerinden biri konumunda olan ve 2015 yılında yeni bir sedan araç üretimine başlayacak otomotiv üreticisi Tofaş'ın yapacağı toplam 1.4 milyar dolarlık yatırımın 880 milyon doları yeni Doblo ve yeni sedan modeli için, geri kalan 520 milyon doları ise dün açıklanan 2 yeni model için harcanacak. İki yeni modelden 2016-2023 yılları arasında 700 bin adet üretilecek. Üretimine başlanan yeni Doblo dışında Bursa'da devreye girecek 3 yeni otomobil orta sınıfta yer alacak sedan, hatchback ve station wagon modellerden oluşacak. 2015 ve 2016'da devreye girecek bu 3 model, Fiat'ın orta sınıftaki yeni ailesi olacak.
Star

4G, Türkiye İçin Yeni Nesil İpek Yolu Olacak 
TBD 31. Ulusal Bilişim Kurultayı ve CITEX 2014 Ankara Bilişim Fuarı'na katılan Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan, "Gelecek Nesil İletişim Teknolojileri (4G/LTE) Olacaktır" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında 4G teknolojisinin gelmesiyle birlikte hayatın her alanında büyük bir gelişim ve değişim yaşanacağını işaret eden Bostan, "4G'deki 4 tane G, geleceğin 4 halini temsil ediyor. Daha hızlı gelecek, daha zengin bir gelecek, daha dolu bir gelecek, daha iyi bir gelecek" dedi. 4G'nin Türkiye için büyük bir fırsat olacağını anlatan Bostan, 4G'nin Türkiye için 'Yeni Nesil İpek Yolu' olacağını kaydetti. Türkiye'nin 4G ile yeni bir dalga yakalayacağını ve yakın coğrafyanın start-up ve inovasyon merkezi olacağını belirten Bostan, şöyle devam etti: "Teknolojide 4G gibi büyük değişim dalgaları ülkeler, şirketler ve insanlar için tarihi değiştirme fırsatı. Genç nüfusumuzu ve 4G'yi iyi kullanarak, alın teri endüstrilerinden akıl teri endüstrisine geçmekte, teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olmakta ve Türkiye'nin potansiyelini açığa çıkartmakta, 4G Türkiye için büyük bir fırsat olacaktır." 4G teknolojisinin de hayatın devamı için gerekli bu dev data trafiğini taşıyabilmek için tasarlandığını vurgulayan Mehmet Bostan, 4G ile bilgiye ulaşmanın yaklaşık 10 kat daha hızlı hale geleceğini söyledi.
Vatan

SİYASET/POLİTİKA

Saray Demirbaş, Uçak Eleştirisi Ayıp 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan ziyareti öncesi Esenboğa'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışması ve gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı: "(Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve uçak maliyetleri tartışması) Eski Türkiye'de 'Araba yoksa yaya gidelim' diyenler vardı. Allah rahmet etsin, Özal geldi, Başbakanlığa bir-iki uçak aldı. Onu ciddi manada eleştirenler, hakaret edenler oldu. Ama o hakaret edenler sonra aynı uçaklara bindiler. Niye, çünkü modern dünyada büyüyeceksiniz, eğer bir atılım içinde olacaksanız, dünya ile rekabetiniz olacaksa bir şeyler yapmanız lazım. Cumhurbaşkanlığı makamı için böyle bir yeri yaptıysak ki bu işe başlangıcımız burayı bir Başbakanlık makamı yapalım diye adımı attık. Başbakanlık makamının önü kendisine ait değil, orası bir caddedir. O cadde üzerinde hükümet başkanlarıyla tören yapardık, o gün trafik kesilirdi. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ne, sokağı kapa, caddeyi trafiğe kapa, orada tören yap, bu yakışır mı? Binanın maliyetiyle ilgili farklı rakamlar açıklanıyor. Bunlar duymaz uydurur cinsindendir. Halka açık cami ve 2 bin kişilik konferans salonu da yapılacak. Kaldı ki bu, sonunda Türkiye Cumhuriyeti'nin demirbaş kaydına giriyor. Kontrol mekanizmaları, eğer bir yanlış varsa, suiistimal varsa zaten yakalar ve gereğini de yapar. Yeni Cumhurbaşkanlığı uçağıyla ilgili eleştiriler tamamıyla ayıplanacak bir konudur. Kusura bakmasınlar. Artık Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı da Başbakanı da Meclis Başkanı da bakanları da uluslararası toplantılara gittiği zaman vakit nakittir anlayışıyla gidiyor. Zamandan ciddi bir tasarrufumuz olacak. Bir de Türkiye'nin gidilen yerlerdeki duruşunu ortaya koyacaktır. Türkiye kendine yakışanı yapmıştır. Yapmaya devam edecektir. (Esad rejiminin, Halep'e saldırılarını arttırması) Özellikle 36. paralel üstünde tabii ki belli hazırlıkları sürdürüyoruz. Bu son gelişmelere baktığınız zaman dikkatler hep bir tarafa yöneliyor ve dikkatlerin tam bir tarafa yöneldiği anda Mescid-i Aksa olayı patlak veriyor. Yani burada bir planlama var, bir stratejik yaklaşım var ve bu yaklaşımın neticesindeki bu gelişmeler, üzerinde hassasiyetle durulması gereken gelişmelerdir. Halep'le ilgili hassasiyetimiz, bölgede daha önce de söylediğimiz gibi Kobani'deki hassasiyetten çok daha fazladır. Zira Halep, Şam'ın kuzeydeki en önemli aslında ekonomik merkezidir, bir tarih, bir medeniyet merkezidir. Bu denli önemli bir merkezin zaten bombardıman edilmek suretiyle bütün o önemli eserler yıkılmış vaziyetteyken, şimdi de tabii o nüfus yoğun olan bir şehir, adeta bir tehditle karşı karşıya. Tabii burada malum DEAŞ (IŞİD) terör örgütünün girişimlerinin yanında, rejimin de ne yazık ki bu tür girişimleri var. Bizler hassasiyetleri olan ülkelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve bu görüşmeler çerçevesinde de gerek Halep olsun, Kobani olsun, bütün Kuzey Suriye hattında hassasiyetimiz aynen devam ediyor. (Selahattin Demirtaş'ın 'Çözüm süreci İmralı'da başladı, İmralı'da biter' açıklamaları) Süreç demokratik açılımla başladı, Milli Birlik Kardeşlik Projesi olarak devam etti, Çözüm Süreci de devamı niteliğinde oldu. Bunun ne İmralı'yla ne şurayla ne burayla alakası yoktur. Bölücü terör örgütüne karşı halkımızı nasıl rahatlatabiliriz, huzur ortamına kavuşturabiliriz, buna yönelik attığımız adımlardı. Türkiye'nin milli birliğe ihtiyacı vardı. Daha sonra bunu yeni bir sürece aktaralım dedik. Bu süreç de Çözüm Süreci olsun dedik.
Hürriyet

Davutoğlu MİT'e Vizyonunu Anlattı 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'na MİT'te, müsteşar Hakan Fidan tarafından yapılan sunumun perde arkasına ulaşıldı. MİT Müsteşarı Fidan, Başbakan Davutoğlu'na istihbaratta yeni dönemi anlattı. Davutoğlu, MİT'teki yeni dönemin çok kültürlü, çok dilli ve proaktif olacağını söyledi. Yeni konsepte göre, ulus devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanan "savunmacı" istihbarat dönemi sona erdi. Bunun yerine istihbarat, dış politika ve siyasetle birlikte yükselen devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanacak. Başbakan Davutoğlu, önceki gün MİT Müsteşarı Fidan'ın sunumunun ardından kendi istihbarat vizyonunu anlattı. İstihbaratı dört döneme ayıran Davutoğlu, Türk istihbaratında yeni bir dönemin başladığını söyledi. Davutoğlu istihbarat kademelerini şöyle sıraladı: Birinci Dönem (Osmanlı'nın 'büyük güç' olduğu dönem): Osmanlı Devleti buna göre aktif istihbarat yaptı. İkinci Dönem (Osmanlı'nın son dönemi): Osmanlı Devleti parçalanmaya karşı savunma istihbaratı yapıyordu. İstihbarat defansifti. Üçüncü Dönem (Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşaması ve sonrası): İstihbarat ulus devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanmıştı. Bu nedenle yine 'savunma' amaçlıydı. Dördüncü Dönem (Yeni Dönem): İstihbarat, dış politika ve siyasetle birlikte yükselen bir devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanıyor. Bu "yükselen güç" istihbaratı. Proaktif, çok kültürlü ve çok dilli olması gerekiyor. MİT'te yapılan reformları bu çerçevede görüyorum ve bu reformların devam etmesi gerekiyor.
Sabah

"Havza Madenciliği Sistemine Geçilsin" 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artış gösteren işçi ölümlerini ele almak amacıyla sendikalar ve milletvekillerinin katıldığı toplantıya başkanlık etti. Görüş birliği sağlanan konuları sıralayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Maden iş yerlerinde taşeron sistemi muhakkak kaldırılmalı. Sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıralım. 176 sayılı Uluslararası Çalışma Örgütü'nün sözleşmesi Türkiye'de kabul edilmeli. Kesinlikle havza madenciliği sistemine geçilmeli. Bir havza esas alınmalı, riskler ona göre saptanmalı ve ona göre gereken yapılmalı. Yer altı maden işletmelerinde denetim bağımsız organlar tarafından yapılmalı. Yer altında çalışanlar için yaşam odaları gerekiyor. Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün taşra örgütü oluşturulmalı. Siyasilerin akın akın gittiği ve kurtarılma faaliyetlerini engellediği bir düzen olmamalıdır. Eğitim uygulama maden ocakları mutlaka olmalı. Bizde yer altına inecek maden işçisinin eğitimi 3 gün, Almanya'da 3 ay. İşçi sağlığı ve işçi güvenliği konseyi olmalı."
Vatan

DÜNYA 

Güney Kıbrıs'ta Gizli Tatbikat 
Yunanistan'ın Kıbrıs Rum Kesimi'nde hava tatbikatı yaptığı, İsrail savaş uçaklarının da bu savaş oyununa katıldığı ortaya çıktı. Rum yönetimi, üç gündür Larnaka kentinde devam eden tatbikatı, 'bölgedeki gerginliği artırmamak' için gizli tutmak istedi. Ancak Politis gazetesinin haberine göre, Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail'den savaş uçaklarının katıldığı tatbikat kamuoyundan gizlenemedi ve bölge halkı adadaki Yunan tanklarının da katıldığı tatbikatı yerinden takip etti. Tatbikatta, Yunan paraşütçü komandolar, Girit'teki hava üssünden kalkan bir C-130 nakliye uçağından Larnaka kenti yakınlarına atlayarak hava indirme operasyonu gerçekleştirdi. Uçak daha sonra Baf kentindeki Andreas Papandreu hava üssüne indi. Yunan F-16'ları da yer hedeflerini temsili olarak vurdu. Simerini gazetesi, Rum Savunma Bakanlığı'nın gizli tuttuğu tatbikatın her yıl sessiz bir şekilde yapıldığını, ancak bu yılki tatbikatın önceki yıllara göre daha geniş olduğunu yazdı.
Hürriyet

3. İntifada'nın Ayak Sesleri 
İsrail askerlerinin önceki gün Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek 30'a yakın insanın yaralanmasına yol açmasının yarattığı gerginlik, Filistin'in tüm kentlerinde ciddi bir öfke patlamasına neden oldu. Doğu Kudüs başta olmak üzere birçok bölgede Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkarken, İsrail yönetimi Mescid-i Aksa'ya girişlere yine sınırlama getirdi. İşgal yönetiminin provokatif adımlar atmayı sürdürmesinin özellikle Filistinli gençler üzerinde büyük bir öfke oluşturduğuna dikkat çeken siyasi gözlemciler, Üçüncü İntifada sürecinin ayak seslerinin duyulduğunu kaydetti. Fransız Le Monde gazetesine değerlendirmelerde bulunan İsrail'deki Bar İlan Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Menachem Klein, "Şu anda organize olmayan, lidersiz genç kuşakların ayaklanmasına tanıklık ediyoruz" dedi. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine çok sayıda Filistinliyi gözaltına alan İsrail yönetiminden, dün tansiyon düşürmeye yönelik açıklamalar da geldi. Başbakan Benyamin Netanyahu, Mescid-i Aksa'nın statüsünü değiştirmeyi düşünmediklerini kaydetti. İsrail'in, Mescid-i Aksa'yı ikiye bölerek, bir kısmını Yahudilerin ibadetine tahsis edeceği iddia ediliyordu. 1967'de yaşanan Altı Gün Savaşı'nda Kudüs'ü işgal eden İsrail, Doğu Kudüs'te yoğun bir yerleşim politikası uyguluyor. İsrail ordu birlikleri, Filistinlilerin evlerini yıkarak Yahudi yerleşimcilerin iskanı için alan açmaya devam ediyor. İsrail askerlerinin postallarıyla Mescid-i Aksa'nın içine kadar girmesinin yarattığı gerginliğin ardından, önceki gün aracıyla Kudüs'teki bir tramvay durağına dalarak 13 kişiyi yaralayan Filistinli İbrahim Akkari'nin eşi konuştu. Olayın hemen ardından İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen Akkari'nin dul eşi Amire, "Kocam Mescid-i Aksa için şehit oldu. İsrail, tüm erkeklerimizi ve çocuklarımızı öldürse de biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" dedi. Amire Akkari, kocasının Hamas üyesi olduğuna dair iddiaları da yalanladı.
Sabah

"Yeni Dönemde Kongre İle Çalışmaya Hazırım" 
ABD'de yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti karşısında sarsılan ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan halkının seçimlerde verdiği mesajı aldığını söyledi. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğun Cumhuriyetçilerin eline geçmesinin ardından konuşan Obama, "Kongre ile yeni dönemde çalışmaya istekliyim. Birlikte çalışabileceğimiz alanlar bulunuyor. Amerikan halkı mesaj verdi. Oy verenlere söylüyorum, mesajlarınızı aldım. Seçmenlerin üçte ikisi bu seçimlerde oy kullanmadı, bu noktadaki mesajı da aldım" dedi. ABD Başkanı, "IŞİD'e karşı askeri güç kullanımı için (hükümete) yeni yetki verilmesi konusunda Kongre ile görüşmelere başlayacağım" diye konuştu. Obama 2016 yılında yapılacak genel seçimlere kadar bütün zamanını ABD'nin güvenliğini ve refah içinde olmasını sağlamak için harcayacağını da sözlerine ekledi.
Türkiye

Halep'e Ölüm 'Varil'le Geldi 
Suriye ordusunun Halep'e yönelik saldırıları artıyor. Rejime ait bir helikopter dün Halep'te ÖSO kontrolündeki Şear bölgesine hedef gözetmeksiniz 2 varil bombası bıraktı. Saldırıda aralarında kadın ve çocukların yer aldığı 16 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil de yaralandı. Onlarca ev de kullanılamaz hale geldi. Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyon, Kobani'deki IŞİD hedeflerini vurmaya devam ediyor. Dünkü saldırıların sabahın ilk ışıklarıyla yapılması Kobani'de IŞİD'le mücadele eden ÖSO temsilcilerince, "IŞİD'e günaydın bombası atıldı" diye yorumlandı. Koalisyon uçaklarının, İdlib'de Nusra Cephesi'nin mühimmat depolarına düzenlediği saldırılarda 4 çocuğun öldüğü bildirildi.
Star

İşte Bin Ladin'in Kafasına Sıkan Asker 
İngiliz Daily Mail gazetesi, Amerikan ordusunun Mayıs 2011'de Pakistan'ın Abbotabad kentinde düzenlediği operasyonda El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'i öldüren askerin kimliğini açıkladı. Bu ay sonunda Fox News kanalında operasyonu anlattığı röportajı yayınlanacak olan askerin, Amerikan Donanması'na bağlı SEAL komandolarının eski bir üyesi olan Rob O'Neil olduğu öne sürüldü. 38 yaşındaki emekli komandonun babası Tom O'Neil, Daily Mail'e verdiği röportajda, oğlunun kimliğini açıklamalarından rahatsızlık duymadığını, olası terörist saldırılarından da korkmadıklarını söyledi. O'Neil, "Evimin kapısına kocaman bir hedef tahtası koyacağım, güçleri yeterse gelip yakalasınlar" dedi. Orduda 16 yıl hizmet verdikten sonra emekliye ayrılan O'Neil'in, başta sağlık hizmeti olmak üzere emeklilik haklarının yetersizliğinden rahatsız olduğu için hikayesini anlatmaya karar verdiği belirtiliyor. Kariyeri boyunca 400'ün üzerinde göreve katılan ve 30'dan fazla 'hedefi' öldüren O'Neil, Bin Ladin'i saklandığı villada başından 3 kez vurarak öldürmüştü.
Vatan

SPOR 

Beşiktaş'ı 2-0 yenip Süper Lig'de liderlik koltuğuna oturan Fenerbahçe'de dün önemli bir toplantı vardı. Teknik Direktör İsmail Kartal, antrenman öncesi futbolcularıyla bir toplantı yapıp, kalan 8 hafta için uyarılarda bulundu. Beşiktaş galibiyeti sonrası oluşan rehavet havasının atılmasını isteyen Kartal kalan 8 maçın oynanan 8 maçtan daha zor geçeceğinin altını çizdi. "Sizi hala derbi galibiyetinin havasında görüyorum" diyerek sözlerine başlayan Kartal'ın, "Beşiktaş derbisi bitti. O maçı unutun, kendinize gelin. Ayaklarınız yere bassın. Güçlü bir rakibi yendik ama altı üstü 3 puan aldık. Ne şampiyon olduk ne de bir kupa kazandık. Buraya gelmek, liderlik koltuğuna oturmak çok zordu, başardık. Ama asıl işimiz bundan sonra başlıyor" dediği belirtildi. Üst üste çok zorlu karşılaşmalara çıkacaklarını hatırlatan İsmail Kartal'ın, Çaykur Rizespor ile oynayacakları maçla ilgili olarak da şunları söylediği ifade edildi: "Rize tam bir deplasman takımı. Eskişehir ve Sivas'ı deplasmanda yendi. Beşiktaş'tan puan aldı. Kilidi açmak için zorlanabiliriz. Hep söylediğim gibi, 24 kişiyiz ve hepinize ihtiyacım var. Bunda sonra hepinizden çok daha dikkatli ve özenli olmanızı bekleniyorum."
Sabah

THY Avrupa Ligi A Grubu'nda Anadolu Efes, deplasmanda Rus ekibi Nizhny' Novgorod'u 76-66 mağlup ederek 4. maçında üçüncü galibiyetini aldı. Maça etkili başlayan lacivert- beyazlılar ilk çeyreği 21-15 önde bitirdi. İkinci periyotta rakibine potayı göstermeyen temsilcimiz, Saric ve Bjelica ikilisiyle farkı açmaya başladı. 10 dakikalık sürede Novgorod'a 9 sayı şansı veren Efes, soyunma odasına 18 sayılık farkla döndü: 24-42. İkinci yarıda oyunun kontrolünü tamamen elinde tutan Efes, son periyota da 65-45'lik skorla başladı. Koç Ivkovic final çeyreğinde Doğuş, Furkan, Emircan, Deniz ve Cedi Osman'ı sahaya sürerken, 22 sayılık farkı Roshestie ile 6'ya indiren Ruslar maça ortak oldu: 66-72. Ancak Draper, Perperoglou, Lasme ve Saric'in yeniden oyuna dahil olmasıyla direnci kırılan Novgorod'a, Perperoglou'yla cevap veren Efes salondan 76-66 galip ayrıldı. Lacivert-beyazlılarda Saric 18 sayıyla yıldızlaşırken, Bjelica 14 sayı üretti.
Türkiye

Geçtiğimiz sezon başında dönemin Teknik Direktörü Fatih Terim'ın isteği doğrultusunda Sporting Lizbon'dan 12 milyon avroya transfer edilen Bruma'da kötü son… Roberto Mancini'den sonra Cesare Prandelli'den de istediği şansı bulamayan ve kulübenin değişmez isimleri arasına giren Portekizli futbolcu menajeri vasıtasıyla Galatasaray yönetiminden kiralanmak için resmen izin istedi. 20 yaşındaki genç yeteneğin menajeri Marko Kırdemir dün öğlen saatlerinde Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak'la bir araya geldi. Kırdemir'in, Albayrak'a "Bruma oynayabileceği bir takıma gitmek istiyor" dediği öğrenildi. Sarı-kırmızılı yöneticinin bu öneriye sıcak baktığı ve "Devre arasında onu isteyen kulübe kiralarız" ifadesini kullandığı belirtildi. Geçirdiği sakatlığın yanı sıra yabancı kontenjanına da takıldığı için bazı maçlarda tribüne çıkan Bruma için Portekiz basını son günlerde ayrılmak istediğine dair haberler yapmıştı. Genç futbolcu bu sezon 7 karşılaşmada 337 dakika forma giyebildi.
Türkiye

Trabzonspor, Lokeren deplasmanına şok bir golle başladı. 5'te Junior Dutra'nın sağ taraftan yerden ortasında, yakın mesafedeki Patosi'nin şutunda, top kaleci Fatih Öztürk'ten döndü. Dönen top ile tekrar buluşan Patosi, meşin yuvarlağı filelere gönderdi: 1-0. 13'te Dutra'nın şutunu kaleci Fatih çıkardı. 22'de Constant'ın ortasına Yatabare kafayla vurdu, top az farkla auta gitti. 38'de Bosingwa'nın pasında Waris vurdu, top kaleci Barry'de kaldı. 40'ta Dutra ortaladı, Patosi vurdu, Belkalem çizgiden çıkardı. 42'de Dutra vurdu, Fatih çıkardı, De Pauw tamamladı, Belkalem çıkardı. 45+2'de Yatabare dar açıdan sert vurdu. Kalecinin müdahalesiyle direkten dönen topu Waris tamamladı: 1-1. 55'te Mehmet'in pasında Fatih vurdu, az farkla auta gitti. 64'te Mehmet'in pasını Waris indirdi, Yatabare'nin şutunu Barry çıkardı. 77'de kazanılan frikiği Bosingwa üstten auta attı ve Trabzon bir puanın sahibi oldu.
Star

Beşiktaş, Avrupa Ligi'nde 4. maçında Partizan'ı Olimpiyat Stadı'nda devirdi: 2-1. 8'de Olcay Şahan'ın pasında Oğuzhan'ın gelişine çektiği şut farklı auta gitti. 10'da Demba Ba topla birlikte ilerledi, ceza sahasının dışından sol çaprazdan vurdu, top dışarı çıktı. 16'da Gökhan Töre ceza alanı çizgisi önünden şutunu çekti. Kaleci Lukac kornere çeldi. 18'de Motta pasını verdi. Gökhan inanılmaz kötü vurdu. 30'da Veli'yle verkaça giren Gökhan'ın şutu isabetsizdi. 37'de Gökhan uzaktan şansını denedi, sonuç alamadı. 50'de Partizan atağıda ceza alanı içinde topla buluşan Ninkovic'in vuruşunda top yapndan auta çıktı. 56'da Stankvic Gökhan'ı ceza alanında düşürdü. Topun başına geçen Demba Ba, kaleciyi ters köşeye yatırdı: 1-0. 59'da ceza sahası yayı dışında kaleyi cepheden gören bir noktadan Veli vurdu, top Lukac'ta kaldı. 61'de Gökhan soldan atağa kalktı, topu Demba Ba'ya verdi. Onun şutu ağlara gitti: 2-0 78'de Markovic'in ceza alanı dışından çektiği sert şut, kaleci Cenk'in solundan ağlara gitti: 2-1. 88'de serbest atıştan gelen ortada arka direkten gelen kafa vuruşunda top üstten dışarıya gitti. 90+3'te Drincic'in frikiği Cenk'ten döndü, Lazovic yakın mesafeden topu direğe nişanladı.
Star


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme