10 Kasım 2014 Pazartesi

08.11.2014 Genel Gündem

08.11.2014 Cumartesi

GÜNDEM 

 Kıydılar 
Kolin Grubu tarafından Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde yapılacak termik santral nedeniyle zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan köylülerin karşı çıkmasına rağmen bir gecede 6 bin ağaç yok edildi. Şirketin özel güvenlik görevlilerinin tartakladığı hatta kelepçelediği köylüler perişan oldu. 80 yaşındaki bir nine "O ağaç benim evladımdı" diye feryat etti. Köylüler, kendilerini ikna etmek için gelen Kaymakam Bahattin Atçı'ya, "Bir zeytin ağacı 20 yılda yetişiyor. Biz şimdi ne yapacağız?" diye tepki gösterdiler. Ağaçlar gitti, dün akşam saatlerinde Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Manisa'nın Soma ilçesinde, Kolin Grubu tarafından termik santral yapılacak bölgedeki zeytin ağaçlarının kesilmemesi için 52 gün nöbet tutan köylülere önceki akşam şirketin güvenlik görevlileri saldırdı, 1 köylü başından yaralandı. Şirketin dozerleri bir gecede 6 bin zeytin ağacını yerle bir etti. Dün akşam saatlerinde ise köylülerin itirazını dikkate alan Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Arbedede, mahalle sakinlerinden Mehmet Öksüz, Kamile Çiftçi, Kerem Özkılınç ile Yırca'da zeytinliği bulunan Avukat Hasan Namak, özel güvenlik görevlilerince kelepçelendi. 16 gün önce de aynı görevliler 11 köylüyü kelepçeleyip yüzlerine biber gazı sıkmıştı. Dün karga tulumba bir kamyonete bindirilen 4 kişi, iddiaya göre, inşaat sahasına yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Kül Barajı olarak kullanılan mevkideki bir barakaya kapatıldı. Özel güvenlik görevlilerinin arbede sırasında kullandığı ileri sürülen gaz fişeğinin kapsülünün isabet etmesi sonucu Emin Özkılınç, başından yaralandı. Özkılınç, Beşyol Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildi. Arbede sırasında bekçi kulübesi ile alanda bulunan bir aracın camları da kırıldı. Mahalle sakinlerinin alana girmelerine izin verilmezken, olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Olaylar saat 03.00'e kadar sürdü. 16 Eylül'den bu yana 5 farklı sahada 1000 ağacın daha kesildiği bölgede Kolin Grubu, önceki akşam saat 20.00 sıralarında, Yırca Mahallesi'ndeki zeytinliklerin bulunduğu yere ağaç kesimi yapmak üzere 2 otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ile birlikte iş makinelerini gönderdi. Bölgedeki zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan yakınlarına yemek getiren, aralarında kadınların da bulunduğu mahalle sakinleri, tepki gösterip kesime engel olmak istedi. Tel örgülerle çevrili alana girişine izin verilmeyen mahallelilerle termik santrali inşa edecek firmanın özel güvenlik görevlileri arasında çıkan tartışma, kısa sürede arbedeye dönüştü.
Hürriyet


Binayı İzlemiş, Keşif Notları Tutmuş 
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP PM üyesi Ahmet Karataş'a yönelik bıçaklı saldırıya ilişkin detaylı bir açıklama yaptı. Soruşturma dosyasını incelediklerini belirten Beştaş, saldırgan Emrah Akman'ın Alperen Ocakları'na üye olduğunu vurguladı ve şu bilgileri verdi: 4 Kasım tarihli tutanakla, Mithatpaşa Caddesi üzerindeki saldırının gerçekleştiği Ahenk Apartmanı'nın girişini ve çevresini gösteren çevredeki işyerlerine ait kameraların ya bozuk olduğu ya da sadece binanın içini gösterdiği tespit edildi. Olay yerine yakın mobese kayıtları dosyaya konulmadı. Saldırganın olay gününden çok önce 16 Ekim 2014 tarihinden itibaren parti Genel Merkezi'ni gözetlediği ve izlediği, partimiz hakkında çok sayıda not ve bilgiyi not aldığı, keşif notu hazırladığı, cebinde tinerle gelerek parti binasını yakmayı hedeflediği, saldırganın daha önce bir güvenlik firmasında çalıştığı tarafımızca tespit edilmiştir." Saldırganın telefon hattı, banka hesap hareketleri ve öz geçmişinin gerçek olup olmadığı araştırılmadan, Cumhuriyet Savcılığı herhangi bir örgütlü yapıyla ilişkisi olmadığından bahisle soruşturma dosyasını adli bir vaka olarak değerlendirmiştir.
Vatan

Madende Tsunami Olmuş Gibi! 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çalışmalarla ilgili dün de bilgi verdi: "Madenin içinde sonuna kadar bakacağız. Tüm galeriler bakılacak. Yan madenin eski madene yakınlığı ise topografla tespit edilecek. İçerdeki suyun merkezine yaklaştıkça daha fazla tahribatın olduğunu görüyoruz." "Çok büyük aksilik olmazsa ulaşamadığımız bir nokta olmaz. O yüzden çıkartılmama ihtimali yok. Madenin bir bölümü tsunamiye maruz kalmış, bir bölümü de sel almış gibi durum söz konusu. Bundan sonraki her metrede suyun hareketleri ile beraber yine işçi kardeşlerimize rastlayabiliriz. Ama bunun ne kadar önce, ne kadar sonra olacağını şu anda bizim belirlememiz ve koordinat vermemiz mümkün değil. O açıdan son metreye varıncaya kadar, bizim nefeslikten ve desandreden girdiğimiz kanal birleşinceye kadar bu çalışmalar devam edecek." "Bir nevi maden ocağının baştan sona kadar yapıldığını söylersek çok mübalağa etmiş olmayız. Tahkimatları özellikleri kavşak noktalarda tamamen bozulan yerler var. 15-16 saat harcadığımız 1 metre, 2 metre yerler var. Çalışmalar devam ediyor. Adli tıptan istenilen rapor, teşhis etmeyle alakalı rapor netleşirse yarın cenazeleri kaldırırız ama netleşmezse, tamamen Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek rapor doğrultusunda davranacağız. Desandrede 306. metredeyiz. Orada dün akşamdan bu yana çok fazla talaş, ahşap ve 3 tane ezilmiş vagonu çıkartmamız lazım. Suyun çekilmesi bu kadar malzemenin arasından çok kolay olmuyor. İki tane pompa değiştirdik. Birçok teknik ayrıntı var. Nefeslikte de dünden bu yana 12 metre ilerledik."
Vatan

Yeni Muayenehane Yok Eskiler Kapatılmayacak 
CHP'nin geçen mart ayında iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurduğu Tam Gün Yasası'yla ilgili karar verildi. Davayla ilgili esas incelemesini yapan AYM, Sağlık Bakanlığı yetkililerin sözlü açıklamalarını dinledi. Açıklamaların ardından davayı esastan görüşmeye başlayan mahkeme, dün kararını açıkladı. Mesai saatleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel kuruluşlarda çalışan öğretim üyelerinin, faaliyetlerini üç ay içinde sona erdirmelerini öngören 14 ve 19. maddeler iptal edildi. Anayasa Mahkemesi, öğretim üyesi doktorların muayenehane ve benzeri yerleri açamayacağına ilişkin hükümlerinin iptal istemini ise reddetti. Buna göre 'öğretim üyesi doktorlar' bundan sonra muayenehane açamayacak. Mahkeme, doktorların saat 17.00'den sonra çalışıp çalışmamasına ilişkin izin konusunda da kanun koyucunun takdir yetkisine sahip olduğuna karar verdi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 85, 3796-85, 4632                    
ABD Doları 2, 2566-2, 2579/  Euro 2, 8123-2, 8146/ İngiliz Sterlini 3, 5816-3, 5858

Hazine'den 3 Projeye 5.3 Milyar Dolar Garanti 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine'nin 2014'ün 2. çeyreği sonu itibarıyla 11 milyar dolarlık garantisinin söz konusu olduğunu söyledi. Babacan, "Kendisi borçlu değil, kefil olmuş. Şu ana kadar Hazine 3 tane borç üstlenimi işine girmiş. Bunlardan bir tanesi Avrasya Tüneli 1 milyar 200 milyon dolarlık bir proje, 960 milyon doları Hazine'nin borç üstlenim anlaşmasına tabi olmuş" dedi. Babacan, 6 milyar dolar proje büyüklüğündeki Gebze-Orhangazi-İzmir projesine 2 milyar dolar, 2 milyar 900 milyon dolar büyüklüğündeki Kuzey Marmara Otoyolu 3. köprü kesimi için de 2 milyar 300 milyon dolarlık bir borç üstlenim anlaşması yapıldığını söyledi. Babacan'ın açıklamalarına göre Hazine şimdiye kadar 5.3 milyar dolar için borç üstlenim anlaşması yapmış oldu. Kamu Özel İşbirliği modeli ile belirli kamu alptyapı projeleri için borç üstlenim anlaşması yapılabiliyor. Borç üstlenim anlaşmasının yasal altyapısı 9 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6428 sayılı yasa. Ayrıca 19 Nisan 2014 tarihinde de yönetmelik yayınlaşmıştı. Borç üstlenim tutarları yıllık bütçelerde belirlenen sınırlara tabi. 2014 yılında sınır 3 milyar dolardı. 2015 yılı bütçe tasarısında da sınır 3 milyar dolar olarak belirlendi.
Hürriyet

Ziraat, ABD'de 'Hesabı' Kapattı 
ABD Merkez Bankası'nın (FED) son yıllarda bu ülkedeki yabancı bankalara yönelik başlattığı sıkı denetimlere takılan Ziraat Bankası'nın New York Şubesi, müşterilerine gönderdiği elektronik postayla, bireysel (Parakende) bankacılığa son verdiğini duyurarak müşterilerinden hesaplarını kapatmalarını istedi. Geçtiğimiz haziran ayında FED'in denetimine takılan Ziraat Bankası New York Şubesi, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Servisi (DFS) ile bir sözleşme imzalayarak, müşterilerinin yatırdıkları paranın kaynağını daha iyi bilmesi için altyapısını güçlendirerek karapara ile mücadele yasalarına uyumlu hale getirilmesine dair bir planı 60 gün içinde sunması istenmişti. Ancak, özellikle Türkiye bağlantılı hesapları FED'e anlatmakta zorlanan Ziraat Bankası yönetimi, çareyi ABD'de bireysel, yani perakende bankacılıktan (Retail Banking) çıkmakta buldu. ABD'de 1983 yılından bugüne hizmet veren Ziraat Bankası, perakende bankacılığı askıya almasına rağmen kurumsal bankacılığa devam edecek. Yaklaşık 4 yıl önce New York'ta küçülmeye giden Ziraat Bankası yaklaşık 35 olan çalışan sayısını 10'a indirmesine ve son 2 yıl boyunca bir müdür atamamasına rağmen, bir ara kapatılması dahi gündeme gelen şube, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ısrarı ile açık tutulmuştu. Ziraat'ın FED ve taraşarın imzaladıkları 25 Haziran 2014 tarihli 20 maddelik anlaşma metninde; 1 Temmuz 2012 ile 31 Aralık 2012 arasında New York şubesinde gerçekleştirilen işlemlerinin bağımsız bir danışman tarafından "yüksek riskli müşteriler veya işlemlere dair şüpheli aktivitelerin usulüne göre tanımlandığını ve raporlandığını belirlemek üzere" incelenmesine karar verilmişti. FED, Ziraat Bankası yönetiminden banka gizlilik kanunu ve kara paranın aklanmasının önlenmesi için gerekli olan uyumun banka tarafından gözetimini sağlamlaştırmasını istemişti.
Hürriyet

Öğrenci Servislerinde Asla Taviz Vermeyiz 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, servisler konusunda velileri, öğrencileri ve servis işletmecilerini rahatlatan açıklamayı yaptı. Öncelikli dönüşüm programında yer alan ve servislerin kaldırılacağına dair haberleri A Haber'de değerlendiren Babacan, "Öğrencilerimizin okula ulaşımında, servis konusunda taviz vermeyiz ama diyelim ki bir kamu kuruluşumuzun personeli Servisle gelip gidiyor. Servis kullandığı hatta devlet artık metro yatırımını yaptıysa, artık kusura bakmayacak. A noktasından B noktasına artık metroyla gitmek mümkün. Devlet milyarlarca dolar yatırım yapacak, bir de üstüne aynı alanda servis çalıştıracaksınız. Şu olur, metronun ulaşamadığı çok mahalle var. Bunlar hat hat incelenecek ve kimse mağdur edilmeyecek" dedi. İş güvenliğine ilişkin çok önemli kurallar getireceklerini söylerken, madenlerde hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Babacan, "Can acısı hiçbir şeye benzemez, onun için mutlaka gerekli tüm tedbirleri almamız gerekiyor. İş ve can güvenliği konusunda en ufak taviz vermememiz, net kurallar koymamız ve kurala uymayana da ağır yaptırım getirmemiz gerekiyor. Siz kuralı koyuyorsunuz, uyulmuyorsa hiçbir anlamı yok o kuralın. Çok tedbir alınca bu biraz maliyet getirecektir. Türkiye'de kömür biraz daha pahalı olacaktır, ancak olsun varsın, biz buna razıyız. Büyüyelim, kalkınalım ama 'önce insan' diyelim, insanı hiçbir zaman unutmayalım" diye konuştu. Babacan, hükümetin enflasyonla mücadeleye öncelik vereceğini belirterek, "Bu konu sadece Merkez Bankası'nın işi değil. Bütün kararlarda enflasyonla mücadele göz önünde tutulacak" diye konuştu.
Türkiye

Şirketler Geleceğe Yatırım Yaptı 
Hükümet tarafından açıklanan ve hedeflenen büyüme rakamları 'mütevazı' seviyelerde olsa da özel şirketler Türkiye'nin büyümesi için girişimlerini hızlandırdı. Bu sonuç, açıklanan üçüncü çeyrek bilançolarında daha net ortaya çıktı. Bankaların kredi büyümeleri yüzde 30'lara ulaşırken, bu büyümede yatırıma yönelik destekler öne çıkıyor. Yatırıma yönelik kredilerin KOBİ ayağı ise en hızlı büyüyen kredi türü olarak görülüyor. Tüketici kredileri ile kredi kartlarındaki büyümeler ise, hükümetin hedefleri paralelinde, yüzde 6-8 artışla sınırlı kalıyor. Yılın ilk yarısında önce mahalli seçimler, ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri sebebiyle bekleyen yatırımların ise üçüncü çeyrekte hızlandığı dikkat çeken diğer bir unsur. Dün bilançolarını açıklayan Türkiye'nin en büyük şirketi Tüpraş, 9 aylık bilançosunu açıklarken, şirketi dönüşümde ilk sıralara yükseltmesi hedeflenen Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nin tamamlanmasına 8 gün kala test çalışmalarına başladığını duyurdu. 2014'ün ilk 9 aylık döneminde uluslararası fiyatlardaki düşüşten kaynaklanan negatif ham petrol ve ürün stok etkisine rağmen faaliyet kârı yüzde 11 artarak 402 Milyon TL'ye çıkan şirket, vergi öncesi kârın geçen yılın yüzde 18 altında gerçekleştiğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde büyük ses getiren United Biscuits satın alması ile dünyada 4 milyar insana ulaşma hedefini gerçekleştiren Ülker, yılın ilk 9 ayında beklentilerinin üzerinde bilanço rakamlarına ulaştığını bildirdi. Ülker CEO'su Mehmet Tütüncü, büyüme ve ihracat hedeflerinden sapmadıklarını açıkladı. Ülker'in ilk 9 aydaki satış gelirlerinin yüzde 7 artarak 2 milyar 123 milyon lira seviyesinde gerçekleştiğini belirten Tütüncü, "2013 yılı ilk dokuz ayında 191 milyon lira faaliyet kârı elde eden şirketin bu yılın aynı dönemindeki faaliyet kârı ise 187 milyon lira olarak gerçekleşti" dedi. 9 aylık sonuçların, komşu ülkelerdeki siyasi ve politik istikrarsızlıklara rağmen beklentilere paralel gerçekleştiğini ifade eden Tütüncü, "1944 yılında kurulan Ülker, Türkiye'de 175 bin noktaya ulaşıyor. 70 yıllık tarihi boyunca liderliğini sürdüren şirketimiz, bu hedefle devam edecek" ifadesini kullandı.
Türkiye

TOKİ'den 50 Bin Yeni Sosyal Konut 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, hedeflerinin bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu açıkladı. Karmod Prefabrik'in sponsorluğunda MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından düzenlenen panelde konuşan Turan, TOKİ'nin 2003-2014 yılları arasında 637 bin 295 konut ürettiğini belirterek söz konusu dönemde 5 bin 474 sosyal donatı alanının hayata geçirildiğini söyledi. TOKİ'nin en çok orta ve alt gelir grubuna ağırlık vereceğini aktaran Turan, TOKİ olarak bu yıl sonunda 40 bin konut, 2015 yılında da 50 bin sosyal konut inşa etmeyi hedeflediklerini bildirdi. Turan, 51 ilde kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini de vurgulayarak "Kentsel dönüşüm kapsamında inşası devam eden 25 bin konut var. 5 yıl içerisinde yapılan konutların yüzde 40'ı kentsel dönüşüm odaklı olacak" dedi.
Star

Sabancı'nın Kampanyası Rekor Kırdı 
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Sabancı Holding tarafından gerçekleştirilen 'Birlikten Cumhuriyet Doğar' temalı iletişim kampanyasının Twitter'da en başarılı kampanya olduğunu söyledi. Konuyla ilgili çalışanlardan gelen destek dolayısıyla, Topluluğa bir teşekkür mesajı yayınlayan Sabancı, şunları söyledi: "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yaptığımız iletişim çalışmalarına gösterdiğiniz ilgiye ve verdiğiniz büyük desteğe çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmayı yürekten sahiplenip mesajımızı çok daha geniş kitlelere ulaştırarak çalışmamızın başarısına büyük katkı sağladınız. Bu kampanyanın özünde 'Biz, tüm farklı etnik kimliklerimiz, inançlarımız ve kültürümüzle; farklı seslerimizle çok güzel bir ülkeyiz. Cumhuriyet, bizi bir arada barış içinde yaşatan, bizi biz yapan tüm değerleri temsil ediyor. Yurtta ve dünyada barış vizyonuyla Cumhuriyetin kurulmasına liderlik eden Mustafa Kemal Atatürk'e ve Cumhuriyeti yaşatan, bugünlere getiren herkese şükranlarımız var. Cumhuriyeti çoğulcu bir demokrasi anlayışı içinde daha ileriye götürmek hepimizin görevi' mesajı yatıyordu. 'Birlikten Cumhuriyet Doğar' başlığı altında topladığımız bu mesaj, Twitter Türkiye reklam temsilcisinin verdiği bilgiye göre, bugüne kadar gerçekleştirilen en başarılı Twitter kampanyası oldu. Yaptığımız iletişime toplumumuzun katılımı ve verdiği destek, ülkemizin geleceğine olan güvenimizi tazeledi Biz hep beraber, Türkiye'nin Sabancı'sı olarak, ülkemizi daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz."
Star

İstanbul Maketle Görücüye Çıkıyor 
İstanbul Ticaret Odası (İTO), dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarlarından Fransa Cannes'de düzenlenen MIPIM'de, Türkiye'nin etkin tanıtımını yapmak için harekete geçti. Geçtiğimiz iki yılda Türkiye'nin 'onur konuğu' olduğu ve Türk firmalarına özel Türkiye Çadırı'nın yer aldığı fuarda, ilk kez İstanbul'a özel tanıtım gerçekleştirilecek. 10-13 Mart 2015'te düzenlenecek fuarda, Türkiye Çadırı'nın karşısında İstanbul Çadırı da kurulacak. Çadır içinde İstanbul'un 72 metrekarelik maketi yer alacak ve üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Finans Merkezi gibi mega projeler yatırımcılara anlatılacak. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul'un uluslararası etkinliklerde daha etkin tanıtılacağını belirterek, İTO'nun fuar için dev bir kent maketi hazırlattığını söyledi. İTO'nun Cannes'daki fuar alanında yer alan 300 metrekarelik çadır ve gala yemeğinin ön finansmanını yaptığını dile getiren Çağlar, şunları söyledi: "İstanbul'un ilk defa birebir maketini yapıyoruz. Bu sayede, şehrin üç boyutlu küçük bir örneğini çadırımıza taşıyoruz. 8 bin 500 yıllık tarihle birlikte, altyapı ve gayrimenkul alanlarındaki dev projeler de bu makette görülebilecek. Aynı zamanda bu maket, canlı bir İstanbul görseli olacak. Hareketli ve ışık, ses ve görüntü efektleriyle zenginleştirilecek maketimiz, gecesiyle, gündüzüyle, boğazda yüzen gemisiyle yaşayan İstanbul'un 1.440 dakikasını 5'er dakikalık şovlarla izlettirecek." MIPIM'in Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ise MIPIM'in İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin diğer şehirlerinin uluslararası arenada tanıtımı için taşıdığı önemin altını çizdi. Alkaş, MIPIM Fuarı'nda önümüzdeki yıllarda da Türkiye'nin cazibe merkezi olmaya devam edeceğini ifade etti.
Vatan

Ülker 9 Ayda 2.1 Milyar Liralık Ciroya Ulaştı 
İngiliz United Biscuits'i satın alarak global pazarda atağa kalkan ve dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi olan Ülker, ilk 9 ayı 2.1 milyar lira ciro ve 187 milyon lira faaliyet kârıyla kapattı. Geçen yılın aynı döneminde 1 milyar 978 milyon lira satış geliri elde eden Ülker, böylece cirosunu yüzde 7 oranında artırdı. Ülker CEO'su Mehmet Tütüncü, şunları söyledi: "2014 yılı dokuz ay sonuçları, komsu ülkelerde yaşanan siyasi ve politik istikrasızlıklar, artan hammadde maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, beklentilerimize paralel olarak gerçekleşti"
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Saray Demirbaşmış Teşekkürler 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 2 katrilyon liraya yakın para harcandığını iddia ederek, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a çok teşekkür ediyorum, bu saray demirbaşa giriyormuş, malvarlıklarına sokmamışlar. Kendi demirbaşlarına geçirebilirlerdi, milletin hediyesi diyebilirlerdi" dedi. Vural, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında şunları söyledi: "Uçan saray, kaçak saray Ne diyorsanız, 2 katrilyona yakın bir para harcandı. 1000 odalı Cumhurbaşkanlığı makamındaki odalar kâfi gelmiyor muydu Abdullah Gül Bey'e? 1000 odalı saray savunuluyor. 'Milletin sarayı'ymış, kimin olacaktı, senin sarayın mı? İsraf abidesi bir saray. Hiç olmazsa sussalar. Keçiören'de evde oturmayı mütevazılık olarak açıklıyordu, şimdi nasıl savunacak? Saray, gösteriş budalalarının, milletten koparak Babilleşen iktidarın çirkin yapısıdır. Bu saray, villalarda para sıfırlayanların itibarlarının sıfırlandığı bir saraydır, bol sıfırlı bir saraydır, bol sıfırlı itibarın sarayıdır bu. Bir devlet itibarını saraylarda, giyimde, kuşamda arıyorsa her şeyini kaybetmiş demektir. Bir ülkede adalet varsa, can ve mal güvenliği teminat altında ise tarla ekilip biçiliyor, ürünler satılıyor ve çiftçi doyuyorsa o ülke itibarlıdır. Vatandaşın itibarını koruyamayan yöneticiler, saraylarda itibar arayışına giremez. Doğu ve Güneydoğu'da paralel devlet kuruluyor, hangi itibardan bahsediyorsunuz siz? Bol sıfırlı bu saraylar ve uçaklar, itibar makamı olmaz, milletten kopuk, lüks hayat düşkünü insanların karargâhı olur. Böyle binalarla itibar olsaydı, en itibarlı kişi devasa piramitleri yaptıran firavunlar olurdu."
Hürriyet

O İşgalciler Gidecek 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mescid-i Aksa'nın bir gün hürriyetine kavuşacağını ve buna kimsenin engel olamayacağını belirterek, "Buradan İsrail'e dönük olarak şu mesajı bir kez daha söylüyoruz. Sakın ola ki 'Nasıl olsa Müslümanlar Ortadoğu'da zalim bazı yönetimler tarafından baskı altındalar. Suriye halkı Hama'yı, Halep'i savunuyor. Bizlerle ilgilenemezler' diye düşünmesinler. Bilsinler ki o mazlum Suriyelilerin de bir sahibi var, o mazlum Filistin'in de. O sahip, Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Her yerde ve her zaman bütün gücümüzle mazlumların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi. Toplu açılış törenleri için geldiği Bursa'da konuşan Davutoğlu, özetle şunları söyledi: "İşgalci komutan gelip de Osman Gazi'nin Türbesi'ne hakaret edip tekmelediğinde, o işgalci burada hep kalacağını zannetmişti. Bursalıların ve aziz milletimizin istiklal idealinden habersizdi. Temmuz 1920'de geldi, 1922'de gitti. Bu topraklar, hiçbir zaman işgalcileri barındırmadı, Bursalılar ve bu millet hiçbir zaman işgalcilere izin vermedi. Şimdi bir başka barbar, bir başka zalim, bir başka işgalci aynen onların Osman Gazi'nin Türbesi'ne hakaret etmesi ve botla girmesi gibi Mescid-i Aksa'ya girmeye kalktı. O işgalcilere Bursa Meydanı'ndan sesleniyoruz. Nasıl Bursa'nın işgali daim olmamışsa, nasıl izzetli ve onurlu Bursalılar buna izin vermemişse, izzetli Filistinliler, izzetli ve onurlu Müslümanlar ve insanlık bu işgalcilere izin vermeyecektir. Nasıl Osman Gazi'nin Türbesi kurtulmuşsa, inşallah Mescid-i Aksa da bir gün hürriyetine kavuşacaktır. Buna kimse engel olamaz. İşgalciler ne yaparlarsa yapsınlar, dünya ne kadar sessiz kalırsa kalsın, bilsinler ki her bir Müslümanın kalbinde, her bir Müslümanın zihninde Mescid-i Aksa yaşar, Mescid-i Aksa hiç unutulmaz. Kudüs, bizim hem ilk kıblemizdir hem de tarihin bize emanetidir. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız Filistinlilerle görüştü, bugün de ben onlarla görüştüm. Onlarla tam bir koordinasyon içinde. Kudüs için, Mescid-i Aksa için ne yapılması gerekiyorsa her şeyi yapacağız. Gerekli talimatları verdik. Başta BM olmak üzere dünyanın her yerinde Kudüs'e sahip çıkmak için girişimlerde bulunacağız. Bütün dünya unutsa, Kudüs'ü biz unutmayacağız, unutturmayacağız. Kudüs'ün son özgürlük dönemi bizim dönemimizdir. Kudüs bize Hz. Ömer'in emanetidir. Kudüs bize Yavuz Sultan Selim'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın emanetidir. Kudüs bize son Osmanlı askerinin emanetidir. Herkes unutsa Kudüs bizim davamızdır. Bizim davamız olmaya ebediyen devam edecektir. Kimse, bir Türk'e dönüp de 'Kudüs senin davan değildir' diyemez. Kimse, bize dönüp de Ortadoğu bataklığına bulaşmayalım, Kudüs'le ilgilenmeyelim diyemez. Kimse Kudüs'ün, Mekke'nin, Medine'nin, Bağdat'ın, Şam'ın, Kahire'nin olduğu bölgeye bataklık diyemez. O Ortadoğu'yu bataklık haline getirenler varsa, bu işgalci, bu zalim yönetimleridir, İsrail yönetimidir.
Hürriyet

CHP: Nüfus Cüzdanında Din Hanesi Kaldırılsın 
CHP'nin Alevi raporu, partinin İstanbul İl Başkanlığı'nda CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey ve Sezgin Tanrıkulu, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın katıldığı toplantıyla açıklandı. Pavey, raporun, acil olarak hayata geçirilmesi gereken önerileri içerdiğini söyledi ve şöyle konuştu: "Alevilik ve Aleviler her zaman aşağılanan, dışlanan hor görülen ve saldırıya uğrayan bir inanç oldu. Bu sosyal durum AKP iktidarı döneminde resmi ve meşru olarak ortak uygulamaya döndü. Alevileri sürekli yönetimden dışladı. Aleviliğin tanımlanmaya değil, inandıkları gibi yaşamaya, hakarete, baskıya, katle uğramadan yaşamaya ihtiyacı vardır." Toplantıda konuşan Sezgin Tanrıkulu da raporun dayanağı olarak bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren 18 maddelik kanun teklifini önceki gün TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi. Tanrıkulu, şöyle dedi: "Öyle sanıyorum ki Sayın Başbakan Hacıbektaş'ta 7 yıldır açamadıkları Alevi paketiyle ilgili bir şeyler söylemeye çalışacak. Kendisine sesleniyorum: Çalışma yapmalarına gerek yok. Meclis Başkanlığı'na sunduğumuz teklif, Anayasa dışında Alevi yurttaşlarımız konusunda yasaların getirdiği bariyerleri kaldırıcı niteliktedir. Uygulamadaki aksaklıklar dışında yasalarla yapılacak düzenlemeler, bir bütün olarak Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Eğer samimiyseler, 18 maddelik bir kanun tasarısı onlara yol gösterir."
Vatan

Bu Canilik Bağışlanamaz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Türkmenistan'da Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından resmi törenle karşılandı. Orta Asya'ya Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştiren Erdoğan, "Çok değerli kardeşim" diye hitap ettiği mevkidaşıyla Oğuzhan Köşkü'nde baş başa görüştü. İkili, ardından başkent Aşkabat'ta düzenlenen 'Türkmenistan-Türkiye İş Forumu ' toplantısına katıldı. Erdoğan önce burada ardından da kendisine 'fahri profesörlük' unvanı takdim edilen Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuşma yaptı. İsrail'in Mescid-i Aksa'ya baskınına ilişkin açıklamalarda bulundu: Türkiye'de bu tür şeylere şimdiye kadar kadar hiçbir zaman fırsat verilmedi. Zaman zaman bazı istenilmeyen olaylar olmuştur. Her zaman karşısında dik durduk. Bugün de yarın da dik duracağız. Bizim medeniyetimizin, dini değerlerimizin gereği budur. Gösterdiğimiz bu tavır İsrail halkına değil İsrail yönetimine karşı. Suriye'de Esed ayrım yapmadan her gün çocukları katlediyor. Aynı şekilde İsrail de yaptıklarından dolayı hiçbir müeyyideyle karşılaşmadığı için cinayetlerini bir adım öteye taşıdı. Mescid-i Aksa'ya postalla girmek doğrudan Müslümanların kutsalına saldırmaktır. Tüm Müslümanların mahremine girmektir. Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değil, tüm dünya Müslümanlarının kıblesi ve mabedi. İsrail yönetimi bu alçaklığı, barbarlığı hemen durdurmak zorunda. Çok açık söylüyorum oraya el uzatmak, Kabe-i Muazzama'ya el uzatmak kadar canicedir, alçakçadır, bir o kadar da tehlikelidir.
Akşam

DÜNYA 

Netanyahu'dan Ev Yıkma Misillemesi 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun uluslararası toplumun Filistin bölgesi olarak kabul ettiği Doğu Kudüs'te geçtiğimiz ay binden fazla İsrail yerleşimine onay vermesinin ve son dönemde aşırı dinci Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya yaptığı tartışmalı ziyaretlerin fitilini ateşlediği Filistin'deki çatışmalar dün de devam etti. Fransız haber ajansı AFP ve İngiliz haber ajansı Reuters, İsrail başbakanlık ofisinden bir yetkiliye dayandırarak, Netanyahu'nun, Doğu Kudüs'te İsraillileri araçlarıyla ezen Filistinlilerin evlerinin yıkılması talimatı verdiğini bildirdi. Adı açıklanmayan İsrailli yetkili, önceki gece güvenlik yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirildiği ve yıkım kararının alındığını açıkladı. Uygulama, insan hakları grupları tarafından kolektif cezalandırma olarak görülüyor. Buna göre İsraillilere yönelik herhangi bir saldırı eyleminde bulunan kişinin ailesiyle birlikte yaşadığı ev, ruhsatlı bile olsa yıkılıyor. İsrail'e giden Avrupa Birliği'nin (AB) yeni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise Netanyahu ile görüşmesinden önce İsrail'in kendisini savunma hakkına saygı duyduklarını belirtirken, Filistinlilerin toprakları üzerinde kurulan İsrail yerleşimlerinin barış sürecinin önünde 'engel' olduğunu ifade etti. Netanyahu bu sözlere Mogherini ile yaptığı ortak basın toplantısında cevap verdi. İsrail başbakanı, "Bu çatışmanın kökeninin o ya da bu yerleşim olduğu yönündeki uydurma iddiayı reddediyorum. Kudüs bizim başkentimizdir, yerleşim birimi değil" diyerek Filistinlilerin kendi devletlerinde Doğu Kudüs'ü başkent yapma talebine de yine karşı çıkmış oldu.
Hürriyet

Amerikalı Komutan Türkiye'den Üs İstedi 
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Lloyd Austin, Türkiye'nin IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona üsleri ve hava sahasını açmasının, işlerini kolaylaştıracağını söyledi. ABD'nin Orta Doğu'daki askeri stratejisi ve IŞİD'e yönelik operasyonlarla ilgili düzenlenen programda konuşan Austin, "Türkiye'nin İncirlik Üssü'nü koalisyona kullandırmaması, IŞİD'e karşı çabalarınızı ne kadar sekteye uğratıyor?" sorusuna, "Türkler koalisyona yardımcı olmada daha istekli olmaya karar verirlerse, bu şüphesiz katma değer olacak. Özellikle üslerin ve hava sahasının kullanımı konusunda daha çok hak kazanmamız, işimizi daha kolay yapmamızı sağlar. IŞİD onlar için de risk oluşturuyor" cevabını verdi. Austin, IŞİD'le mücadelenin yıllarca sürebileceğini söyledi. Bu arada Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el-Bahra, "IŞİD artık sivillerin arasına girdi ve cephaneye ulaşma stratejisini değiştirdi. Koalisyon güçlerinin yalnızca hava saldırıları düzenlemesi yetersiz; karadan da mücadele edilmeli. Hava ve kara operasyonları konusunda uluslararası koalisyon ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında tam bir koordinasyon olmalı" dedi.
Türkiye

ÖSO Ve Peşmerge Kobani'de Işid'in İlerleyişini Yavaşlattı 
Kobani'yi yaklaşık 2 aydır kuşatan ve bölgedeki 300'den fazla köyün kontrolünü sağlayan terör örgütü ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor. Anadolu Ajansı, Halep kentine bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmaları görüntüledi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları, peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerinin Kobani'ye geçmesi, IŞİD'in ilerlemesini yavaşlattığı gözleniyor. Halen ilçenin doğu kesiminde süren çatışmalarda taraşar birbirlerine ağır silahlarla saldırıyor. AA'nın çektiği görüntülerde, IŞİD'in keskin nişancılarına hedef olmak istemeyen bir grubun koşuşturması ve mevzide beklemeleri yer alıyor. Halen, ÖSO destekli Muhalif Rakka Devrimcileri, peşmerge ve bazı Kürt gruplar IŞİD'e karşı farklı bölgelerde savaşıyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Kobani'de IŞİD hedeflerini bombalıyor
Star

4 Mektup Göndermiş 
ABD Başkanı Barack Obama'nın, göreve gelmesinden bu yana İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e 4 kez mektup gönderdiği öne sürüldü. Wall Street Journal gazetesinin iddiasına göre mektuplardan sonuncusu, geçtiğimiz ay ortasında gönderildi. Obama'nın son mektubunda Hamaney'e, Washington'la Tahran'ın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı iş birliği yapması teklifinde bulunduğunun ortaya çıkması, başta Cumhuriyetçi Parti üyeleri olmak üzere siyasilerin tepkisine yol açtı. Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham, yayınladıkları ortak açıklamada, 'Suriye'de ılımlı muhalifler ABD'den yardım beklerken bu çağrılara kulak asmayan Beyaz Saray'ın Hamaney'e iş birliği teklif etmesinin acımasızlık olduğu' yorumu yapıldı. Gelen tepkilere karşın Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, mektuplarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.
Vatan

ABD'den Irak'a 1500 Asker 
ABD Başkanı Barack Obama, Irak'a asker gönderilmesi için orduya yetki verdi. Askeri personel, Kürt güçleri dahil olmak üzere Irak güvenlik güçlerine yardımcı olacak ve çatışma dışı roller üstlenecek. ABD askeri, ISID ile savaşan Irak kuvvetlerini desteklemek için görev yapacak. Irak'taki 1400 ABD askerine yardımcı olacak. Öte yandan Beyaz Saray, Bütçe Komisyonu'nda Senato'dan deniz aşırı operasyonlar için 5.6 milyar dolar operasyon bütçesi talep edeceğini açıkladı. Bütçenin 1.6 milyar dolarlık kısmı Irak ordusunu eğitim ve silahlandırma masrafı olarak belirtildi.
Akşam

SPOR 

A Milli Takımı'n, 12 kasım'da brezilya ile hazırlık maçında, 16 Kasım'da da Kazakistan ile Euro 2016 elemelerinde oynayacağı mücadelelerin aday kadrosu açıklandı. Milli takım teknik Direktörü Fatih terim, Çek cumhuriyeti ve Letonya maçları öncesi sakatlıklarını bahane ederek kadroya katılmayan Ömer toprak ve hakan Çalhanoğlu'nu çağırmadı. terim, bu iki oyuncuyu silahla tehdit ettiği ileri sürülen Gökhan Töre'den ise vazgeçmezken, Bursasporlu Harun Tekin ilk kez kadroda yer alan isim oldu. kadroda şu isimler bulunuyor: Kaleciler: Volkan Demirel, Volkan babacan, harun tekin DEFAns: Tarık Çamdal, Gökhan Gönül, Kaan Ayhan, Serdar Aziz, Bekir İrtegün, Semih Kaya, Caner Erkin, İsmail Köybaşı Orta Saha: Hamit Altıntop, Mehmet Ekici, Selçuk İnan, Bilal Kısa, Oğuzhan Özyakup, Alper Potuk, Mehmet Topal, Ozan Tufan Forvetler: Adem Büyük, Volkan Şen, Gökhan Töre, Olcay Şahan, Arda Turan, Umut Bulut, Mevlüt Erdinç, Mustafa Pektemek, Burak Yılmaz Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte Riva'yı bir Futbol Vadisi'ne dönüştüreceklerini söyledi. Terim, "Federasyonumuzla beraber burayı bir futbol vadisi haline getirdik. Burada antrenman yapıyoruz, aynı zamanda federasyonunun tüm etkinlikleri de burada oluyor. Sadece A Milli Takım değil, bütün yaş gruplarımız, burada kamp yapıyorlar. Daha da önemlisi, gözlemcilerimiz, temsilcilerimiz, hakemlerimiz, bazı yönetim toplantılarının hepsi burada yapılıyor. Büyük ihtimal yakın gelecekte Futbol Federasyonumuzun ana binası da buraya taşınacak. Riva bir futbol vadisi olacak" dedi.
Türkiye

Ziraat Türkiye Kupası'nda grup müsabakalarının kura çekimi yapıldı. Riva'da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi Orhan Saka Salonu'nda gerçekleştirilen kura çekimine, Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyeleri Arif Koşar ve Mustafa Beyazlı, Genel Sekreteri Kadir Kardaş ile gruplarda mücadele edecek 32 takımın temsilcileri katıldı. Kura çekiminde, Fenerbahçe adına yönetim kurulu üyesi Yalçın Haker, Beşiktaş adına yönetim kurulu üyesi Erdal Torunoğulları, Trabzonspor adına yönetim kurulu üyesi Ali Uzunay, Galatasaray adına da idari menajer Cenk Ergün hazır bulundu. Kupada profesyonel olmayan tek takım olan Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Cizrespor adına kulüp başkanı Salih Sevinç kura çekiminde yer aldı. Çift devreli lig usulüne göre oynanacak grup maçları sonunda gruplarını ilk iki sırada bitirecek takımlar, son 16 turuna yükselecek. İlk maçlar 3 Aralık tarihinde başlayacak.
Türkiye

Beşiktaş'ın son dönemde hem performansı hem de olaylarıyla gündem yaratan oyuncusu Gökhan Töre için Avrupa'nın dev kulüplerinin düğmeye bastığı ortaya çıktı. Ligdeki Kayseri Erciyes karşılaşmasında küfür yüzünden kırmızı kart gören gurbetçi oyuncu, Milan tarafından takip edildiği Partizan maçında performansıyla göz kamaştırdı. Sırp ekibine karşı bir penaltı yaptırıp, diğer golün de pasını veren Gökhan'ın, Milano kulübü tarafından yakın takibe alındığı belirlendi. Kırmızı-Siyahlı yetkililerin, Menez ve El Saarawy'den memnun olmayan Teknik Direktör İnzaghi'nin talebi üzerine gurbetçi yıldızı önümüzdeki günlerde bir kez daha izlemeye geleceği kaydedildi. İzleme komitesinin onay vermesi durumunda Seri A'da sıkıntılı günler geçiren Milan'ın Ocak ayındaki ara transfer döneminde Gökhan Töre için Beşiktaş'ın kapısını çalacağı öğrenildi. Milan dışında bazı Avrupa kulüplerinin de listesinde olan milli oyuncunun bonservisi için konuşulan rakamın 9 milyon euro olduğu ifade ediliyor.
Star

Galatasaray'da Karabük hazırlıkları tamamlandı. Borussia Dortmund maçında kalçasından sakatlanan Semih Kaya, bugün oynayamayacak. Almanya'ya götürülmeyen Goran Pandev, Alex Telles ve Veysel Sarı, Teknik Direktör Cesare Prandelli tarafından maç kadrosuna alınmadı. Kart cezalısı Olcan, takımdaki yerini alamayacak. Felipe Melo ile Yekta Kurtuluş ise bugün sarı kart görürlerse, cezalı duruma düşecek. Aydın Yılmaz'ın sakatlığı devam ediyor. Sarı-Kırmızılılar, dün karayoluyla Karabük'e gitti. Gönderileceği söylenen Bruma da kadroya girdi.
Star

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın iki büyük hedefi var. Futbol takımı şampiyon olup, seneye Şampiyonlar Ligi'ne katılması Bir milyon üye projesini gerçekleştirmek 17 senelik başkanlık deneyimi ile haftanın en az 3 günü Samandıra'ya giderek teknik kadro ve futbolcularla konuşuyor. Moral veriyor, alacakları için "Paraları bankaya yatırdığını" söylüyor. Tek şey istiyor. "Bu taraftarı mutlu edin" diyor. Zor şartlarda para kazanan, evinin nafakasını kesip, maçlara gelen cefakâr taraftarı hatırlatıyor. Fenerbahçe'nin geleceği için 1 milyon üye projesini anlatıyor. Kulübe üye olmak isteyen, Volkan, Emre, Selçuk, Gökhan, Caner, Mehmet Topal gibi oyunculara üyelik formlarını verirken, çevrelerindeki Fenerbahçelileri 2 bin liralık üye yapmalarını istiyor. Tek nedeni var, "Fenerbahçeliyim diyen herkesin taşın altına elini sokarak kulübüne sahip çıkması, ekonomik yönden geleceğin sağlam olması." Antalya'ya, Karadeniz Ereğli'si, Çorlu, Lüleburgaz, Babaeski ve Edirne'ye başkan ile gittim. Yollarda sohbet ederken, "Türkiye'yi şehir şehir, köy köy dolaşacağım" dedi. Önümüzdeki hafta Ankara'ya gidecek, sonra İzmir, Tire, Menemen ve bütün Ege'yi dolaşacak. Yalova, Bursa, Balıkesir planları var. Şu anda 100 bine yakın üye talebi var. 5 sene sonunda bir milyon üye hedefine ulaşacaklarına inanıyor.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme