10 Kasım 2014 Pazartesi

09.11.2014 Genel Gündem

09.11.2014 Pazar

GÜNDEM 

Zeytinler İçin Suç Duyurusu Yapın 
Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının tebliğinden önce Yırca'da 6 bin zeytin ağacının kesilmesi tartışma ve tepki yarattı. Eski Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, kararın Danıştay'ın resmi internet sitesinden yayınlandığı andan itibaren tebligat sayılacak şekilde düzenleme yapılabileceğini vurguladı. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran da sorunun yasada değil, uygulamada olduğunu söyledi. Köylülerin zeytinleri için suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açabilecekleri kaydedildi. Manisa'nın Soma ilçesinde, Kolin Grubu tarafından termik santral yapılacak bölgedeki 6 bin zeytin ağacının, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararının tebligatından önce dozerlerle söküldüğü iddiası yeni bir tartışma başlattı. Eski Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, sıkıntının Tebligat Kanunu ve İdari Yargılama Usül Kanunu'ndan kaynaklandığını savundu. Hürriyet'e konuşan Karakullukcu, "Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermiş olmasına rağmen tebligat yapılmadığı için 6 bin zeytin kesildi. Zeytinlere çok yazık oldu. Tebligat Kanunu'nda bu tip sıkıntıların önlenmesi için reform şart" dedi. Karakullukcu, şöyle devam etti: "Danıştay'da daireden yürütmeyi durdurma kararı veya esastan bir karar ret veya kabul diye çıktıktan sonra en kıdemsiz üyeden itibaren tüm üyeler bu kararı okuyup imzalıyorlar. Daha sonra da bu kararın tebligatı yapılıyor. Sonradan elektronik sistem de getirildi. Son imza atılınca da bu kararlar artık elektronik ortamda UYAP'a düşüyor. Davanın taraşarı bu kararı internet ortamında görebiliyorlar. Acil durumlarda kararın elden tebligatı da söz konusu olabiliyor. Ancak İdari Yargılama Usül Kanunu'na göre, bir kararın verilmesi kararın tebliğine kadar o işi durdurmuyor ve işlem yapılabiliyor. Burada çok önemli bir eksiklik var. Tebligat Kanunu'na veya İdari Yargılama Usül Kanunu'na, 'kamu yararı bulunan ivedi işlerde' karar UYAP'a konulduğu ve Danıştay'ın resmi internet sitesinden yayınlandığı andan itibaren tebligat yapılmış sayılır. Bu şekilde ilan da tebliğ yerine geçer şeklinde düzenleme yapılabilir. Anayasa Mahkemesi kısa kararlarını ya da yürürlüğü durdurma kararlarını kamuoyunun da bilgisine sunmak açısından internet sitesinden ilan ediyor. Ama idari yargıda böyle bir düzenleme olmadığı için bu yola da başvurulması mümkün olmuyor."
Hürriyet


Çıkaramadık Kuzularımızı! 
Maden ocağının nefeslik kısımdaki 2'nci baş yukarı bölümünde moloz içinde cesetleri yan yana bulunan Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı, mezarlıkta da yan yana toprağa verildi. Maden ocağında mahsur kalan 18 işçiden 6'sının Aşağı Çağlar Köyü'nden olması nedeniyle Haznedar ve Gözbaşı'nın defnedildiği mezarlığın Madenci Şehitliği olarak düzenleneceği belirtildi. Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı'nın cenazeleri kimlikleri belirlendikten sonra Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınıp Aşağı Çağlar Köyü'ne getirildi. Cenaze töreni alan dar olduğu için cami önünde değil de köy mezarlığı yapıldı. Bu nedenle de televizyonların canlı yayın araçları köy girişinden içeri alınmadı. Üzerine beyaz örtü serilen masalar musalla taşı olarak kullanıldı. İşçilerin bayrağa sarılı tabutları cenaze aracından indirilip omuzlarda getirildiği sırada İsa Gözbaşı'nın öz annesi Hatice Tuncer, koşarak açılan mezara girdi. Hatice Tuncer, "Yavrum, nasıl girecek buraya? Ne olur onu gömmeyin beni gömün buraya" diye ağladı. Yakınları, Hatice Tuncer'i güçlükle mezarın içinden çıkartıp sakinleştirdi. Kerim Haznedar'ın babası Şükrü Haznedar ise cenaze törenine gelen bakanlardan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'a sarılarak, "Bunların hesabını kim soracak? Siz mi soracaksınız, biz mi soracağız? Biz soracaksak hesap sormasını biliriz. Onların ocaklarını söndürürüz. Yavrularım böyle ortada kalmasın. Ne olur diğer oğlumu Ali'yi de madenden çıkartın" dedi. Bakan Lütfi Elvan da, madenci babasına sarılıp teselli etti.
Vatan

17 Polis 'Yanlışlıkla' Gözaltına Alındı! 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Kocaeli'yle birlikte 8 şehirde dün sabah emniyette paralel yapılanma iddialarıyla ilgili operasyon başlatıldı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün yanı sıra İstanbul, Diyarbakır, Edirne, Sivas, Bitlis, Gümüşhane ve Ardahan'da eş zamanlı baskınlar yapıldı ve aralarında müdür, amir ve polislerin de bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. Ancak dün saat 11.30 sıralarında gelişmelerle ilgili Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, açıklama yaptı. Emniyet Müdürü Yarımel, gözaltı uygulamasının Cumhuriyet Savcılığı talimatının yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını belirterek, "Gözaltı uygulaması kaldırıldı. Soruşturma kapsamındaki müdür amir ve memurların evlerindeki bilgisayarlar incelemeye alındı" dedi.
Vatan

Propaganda Amaçlı Dezenformasyon 
Reform Eylem Grubu'nun (REG) ilk toplantısı dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının ardından yayınlanan bildiride, "AİHM kararları ve uluslararası raporlar ışığında, ifade özgürlüğü konusunda bir çalışma grubu oluşturulması" kararı alındığı ifade edildi. Bildiride, bir diğer çalışma grubunun ise 12 Eylül Darbesi'nin izlerini taşıyan tüm mevzuatın saptanması ve gözden geçirilmesi için oluşturulduğu belirtildi. Bakanlar, bildirinin açıklanmasının ardından soruları yanıtladı. Bekir Bozdağ, HDP'nin İmralı'ya gitmek için yaptığı başvuruyla ilgili soru üzerine, Çözüm Süreci'nin şiddeti hoş gören bir süreç olmadığını söyledi. Bozdağ, "Kobani hadiselerinde gördük, pek çok insanımız hayatını kaybetti. En önemli sebebi ise HDP'nin temsilcilerinin ortaya koyduğu Çözüm Süreci'yle bağdaşmayan söylem ve eylemler olmuştur. HDP'nin görüşme önerilerini biz bu çerçevede elbette değerlendireceğiz. Sürecin sıhhati, görüşmelerin sıhhatini etkileyecektir" dedi.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 85, 3796-85, 4632                    
ABD Doları 2, 2566-2, 2579
Euro 2, 8123-2, 8146
İngiliz Sterlini 3, 5816-3, 5858

15 Bin Kadın Emekli Aylığı İçin Mi Boşandı 
Devlet, ölen babalarının emekli maaşını alabilmek için anlaşmalı boşanan kadınların peşine düştü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), resmi olarak boşandıktan sonra eşiyle aynı evi paylaşan, evlilik durumlarını devam ettiren 30 bin kadına dava açarken, bu durumu tespit edilen 15 bin kişinin aylığı da kesildi. SGK denetim ekipleri kurarak boşananları takibe alması özel hayat ihlalini gündeme getirirken, Anayasa Mahkemesi, "SGK özel hayatı ihlal ediyor" yönünde gelen bireysel başvuruyu reddetti. SGK, 1 Ekim 2008'de yapılan düzenlemeyle anlaşmalı boşanarak ölen babalarının maaşını alarak kurumu zarara uğratan kadınları dedektif gibi takibe aldı. İl Müdürlükleri bünyesinde kurulan denetim ekipleri, Aile Mahkemeleri'nde boşanan kadınların listelerini mercek altına aldı. İhbarlar ve şikayetleri de dikkate alan ekipler, bugüne kadar 30 bin anlaşmalı boşanmayı tespit etti. Denetim ekipleri, çevre soruşturması, elektrik, telefon, su faturaları ile kira kontratlarıyla da belirlediği kişiler için yasal işlem başlatılması için dosya hazırladı. Kurumun hukuk birimi de kişilerle ilgili davaları açtı. SGK, açtığı davalarda kurumdan haksız yere maaş alan kişilerden bugüne kadar 5 milyon 440 bin lira tahsil etti. Yapılan tespitlerde haksız yere maaş alan kişilerin kurumu 10 milyon liranın üzerinde zarara uğrattığı kaydedildi. Var olan yönetmenlikte dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunma zorunlu kılınıyordu. Yargıtay, kişilerin boşandıktan sonra da beraber yaşma hakları bulunduğuna ve bunun dolandırıcılık sayılamayacağına ilişkin içtihat kararları verdi. Bunun üzerine yönetmenlikte değişikliğe gidildi ve dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunma zorunluluğu kaldırıldı. Kurum, şimdi sadece ödenen paranın tahsili için dava açabiliyor.
Hürriyet

Romanyalı Ortakla Yatırıma Başlıyor 
Romanya'da 2000'den beri inşaat alanında önemli projelere imza atan VP Holding, Türkiye pazarına adım attı. Uzun süredir partner firma arayışında olan holding, iş ve proje geliştirme konusunda hizmet veren Emir Invest ile ortaklık kararı aldı. Ortaklık İstanbul'un yanı sıra güneyde de büyük ölçekli yatırımlara imza atacak. Yıllık ortalama cirosu 80 milyon Euro'yu aşan VP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Virgil Profeanu, "Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve gayrimenkul sektörünün büyüklüğü buraya gelmemizde önemli bir etken oldu. Görüşmeler neticesinde gayrimenkul piyasasında iş geliştirme konusunda deneyimlerine güvendiğimiz Emir Invest ile ortaklık kararı aldık. Bundan sonra Türkiye'de yolumuza AKVPH olarak devam edeceğiz" dedi. Emir Invest Yönetim Kurulu Başkanı Seyfullah Özdemir da "Beraber AKVPH olarak başladığımız ortaklığımızda 2015'in ilk çeyreğinde Kağıthane bölgesinde bir konut projesi, Basın Ekspres'te 60 bin metrekarelik bir alanda yer alacak olan ofis- konut projesi, Bahçeşehir'de 5 bin metrekarelik özel okul projesi ve Tarihi Yarımada'da otel projesi ile sektöre hızlı bir adım atmış olacağız" dedi.
Hürriyet

Eti'nin İlk Yurt Dışı Fabrikası Yakın Komşu Romanya'ya 
Türkiye'nin en büyük bisküvi üreticilerinden olan Eti, yurt dışı pazarlardaki etkisini, 'yerelleşerek' artıracak. Toplam satışlarının yüzde 12-13'ü dış pazarlarda tüketilen Eti, ilk yurt dışı fabrikasını Romanya'da kurmak için hazırlık yapıyor. Eti Gıda İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, Eti Çocuk Tiyatrosu'nun Azerbaycan gösteriminden önce düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Romanya'da kurulacak fabrika için çalışmaların tamamlandığını, çok yakında açıklayacakları bir tarihte temel atma törenini gerçekleştireceklerini söyledi. Eti ürünlerinin Irak, Azerbaycan gibi ülkelerde yüksek tanınma oranına ulaştığını, yurt dışı açılımlarını önce bölgesel, sonra global anlamda gerçekleştireceklerini söyleyen Polatoğlu, "Dış ticarette son dönemde büyük potansiyel barındıran pazar Rusya ile ilgili planlarınız nedir?" sorumuz üzerine şu cevabı verdi: "Rusya zor bir pazar. Bu ülkede önce yerelleşmek gerekiyor. Biz de bu yolu izleyeceğiz. Önce dağıtım kanalları, sonra üretim tesisi olabilir. Azerbaycan ise çok önemli bir pazar. Ürünlerimiz çok iyi tanınıyor. Azerbaycan'da da çocuklar Eti Cici Bebe ile büyüyor, Petito, Crax gibi ürünlerimizle devam ediyorlar" dedi. Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil ise, Türkiye'nin önemli bir şirketi olarak sosyal sorumluluk projelerine daima öncelik verdiklerini, 14 yıldır sürdürülen Eti Çocuk Tiyatrosu ile Türkiye'yi 8, Kıbrıs'ı 6 defa dolaştıklarını, 2010 yılından itibaren de rotalarını yurt dışında Türk çocuklarının yoğun olduğu ülkelere çevirdiklerini söyledi.
Türkiye

Türkiye İstihdamda Bir Numara 
Türkiye'nin, son 7 yılda istihdam piyasasına katılım konusunda dünyada ilk sıraya yerleştiği belirtildi. İŞ- KUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, istihdam meselesinin sadece gelişmekte olan ülkelerin değil dünyanın en gelişmiş ülkelerinin de birinci gündem maddesi olduğunu belirterek, "Krizde bile işsizlik oranımızın 2009'da 13.1 seviyelerindeydi. Bugün ise işsizlik oranı 9.8. Üye olmak için yıllardır mücadele ettiğimiz Avro bölgesinde işsizliğin 11,5, Yunanistan'da yüzde 27, İspanya'da yüzde 24 oranları ile karşılaştırdığımızda ülkemiz ve işverenler açısından iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Şunun bilinmesini isterim ki Türkiye son 7 yılda istihdam piyasasına katılma konusunda yüzde 23.9 ile dünyada bir numara durumundadır" dedi.
Türkiye

Enerji Santraline De Zeytin Ağacına Da İhtiyacımız Var 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Soma Yırca'da termik santral yapmak için kesilen zeytin ağaçlarıyla ilgili olarak büyümenin 'çevreyle uyumlu' olması gerektiğini söyledi. Kurtulmuş "Enerji santrallerine ihtiyacımız var ama zeytin ağacı da zor yetişiyor" dedi. Kurtulmuş yeni ekonomik eylem planını da 'rota değişimi' diye nitelerken, "Sıcak parayla değil üretimle büyümeye geçiyoruz. Sanayiciyi müteahhit olmaya zorlamayalım" dedi. Kurtulmuş, Avusturya'ya göçün 50. yılı nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere gittiği Viyana'da gazetecilerin sorularını cevaplarken, özetle şunları söyledi: Ekonomide dönüşüm eylem planı, bir rota değişimi demek. Daha zor bir sürece giriyoruz. Geçtiğimiz 12 yılda yüksek faize para geldi ama bunun bir sonu var. Bundan sonra başarılı olmak için üreterek büyümek lazım. Katma değeri yüksek olan ürünler konusunda atılım yapmadan başarı şansı yok. Her bakanlık kendi alanlarıyla ilgili başlıkların altını dolduracak, seferberlik ruhuyla çalışacak. Bu planın bir takvimi var ve sınavını da millet yapacak. Devlet büyük müteşebbislerin küresel rekabette önünü açacak, dünya liginde oynamalarını sağlayacak, KOBİ'leri güçlendirecek, alt gelir gruplarını sosyal yardımların yanı sıra iş üreterek destekleyecek. Yılda 700 bin istihdam sağlamak zorundayız ve bunun için de en az yüzde 4- 5 büyümemiz lazım. Diğer yandan tasarruf eksiğimiz var, tasarruşarımızı arttırmamız gerekiyor. Türkiye'nin artık dışarıdan gelen sıcak parayla değil, kendi kaynaklarıyla yatırım yapma zorunluluğu var. Geldiğimiz nokta çok iyi. Ancak burada kalırsak orta gelir tuzağına takılırız. Atılım yapmamız lazım.
Star

Avusturyalı Enerji Devi Geliyor 
Biyoenerjide dünya lideri Avusturyalı BioEnergy International AG, Türkiye'de yatırım için harekete geçti. Türkiye ofisini açan firma belediyeler ve özel işletmeler için atık işleme tesisleri kurarak biyogaz ve elektrik üretilmesini sağlayacak. Şirketin Türkiye'de biyoenerji alanındaki geleceği görerek yatırım kararı aldığını söyleyen BioEnergy Türkiye Genel Müdürü Onur Taş "Belediyeler ve yatırımcılar için kuracağımız biyogaz ve biyodizel tesisleri için yerel yan sanayiinin oluşumuna da katkı sağlamayı amaçlıyoruz" dedi. Yılda 25-30 milyon ton civarında karışık olarak toplanan belediye atığı olduğunu vurgulayan Taş, şunları söyledi: "Bu miktarın 10-15 milyon tonluk kısmı biyogaz üretme kapasitesine sahip. Türkiye'deki mevcut pozisyon ve faaliyetlerimizi güçlendirme, belediyelere, atık üreticilerine ve biyogaz yatırımcılarına yakın olma kararı aldık."
Star

Sağlıkla İlgili En Son Teknolojiler Tanıtılacak 
CNR EXPO İstanbul'da, 10-13 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Health Expo Fuarı, sağlık sistemine çağ atlatacak yeni teknolojilere ve uygulamalara ev sahipliği yapacak. Fuarda, geleceğin tıbbı olarak nitelenen "Kişiselleştirilmiş Tıp" alanı için hayati önem taşıyan 3 boyutlu doku üretiminde en son teknolojiler sergilenecek. Fuarda Ambulans Acil Müdahale motosikletleri için üretilmiş kask haberleşme sisteminin de ilgi görmesi bekleniyor. Bu sistem motosiklet kullanıcısına, kask içinden telsiz sistemi ile haberleşme, siren anons sistemi ile konuşabilme ve cep telefonuyla iletişim imkanı sağlıyor. Türkiye'de geliştirilmiş motosikletler yüzde 100 yerli malı olma özelliğiyle dikkat çekiyor.
Vatan

Kartal-Havalimanı Yeni Metro Hattıyla 81 Dakikaya İniyor 
İstanbulluların Atatürk Havalimanı'na daha kolay ulaşmasını sağlayacak Aksaray- Yenikapı metro bağlantısı, bugün açılacak. 700 metre uzunluğundaki Aksaray Yenikapı hattı ile Kartal'dan metroya binen bir yolcu, Marmaray'a aktarma yaparak Yenikapı'ya, buradan da Aksaray-Havalimanı -Başakşehir hattına kesintisiz ulaşabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek. Yeni açılacak hatla Kartal - Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre olacak. 2019 yılına kadar İBB 110 kilometre, Ulaştırma Bakanlığı ise 70 kilometre daha raylı sistem inşa edecek. 2019 yılında ise İstanbul 430 kilometre raylı sistem ağı ile dünyanın önde gelen şehirlerinin arasına girecek.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Ayrışmayacağız Bölünmeyeceğiz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şahkulu Sultan Dergahı ve Karacaahmet Cemevi'ni ziyaret ederek aşure dağıttı. Her iki yerde de vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Bizi ayrıştırmak isteyenler var ama sözüm söz olsun ayrışmayacağız ve bölünmeyeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Allahımız bir, Kitabımız bir, Peygamberimiz bir, Ehlibeytimiz bir. Birbirimize saygı duyalım. Güzel bir ozanımızın söylediği deyiş vardır. Cehennem dediğin dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür. Eğer biz bu felsefeye inanıyorsak, insana inanıyorsak, insanı seviyorsak bir ve beraber olacağız. Az önce Şahkulu Dergahı'nın dedesi Veli Akyol güzel bir konuşma yaptı. Bazı taleplerde bulundu. O taleplerin tümüne siyasilerin cevap vermesi lazım. Onların tamamı sizlerin talepleridir. Siyaset sorun çözme alanıysa sözümüz söz bu sorunların arkasında duracağız. İnsan-ı kamilden söz edildi. Kamil insan okumuş, insanı seven, hoşgörülü insandır. Mütevazi insandır, herkesin ayağının türabı olan insandır. Kadın erkek ayrımı yapmayan insandır. Kimliği, inancı, etnik kimliği ne olursa bütün insanları kucaklayan insandır. Bu felsefeye inanıyoruz. Doğu, batı, güney, kuzey ayrımı yapmayacağız. İnancı ne olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkesi kucaklayacağız. Farabi diyor ya 'Kandil geceleri kandil oluruz, kandilin içinde fitil oluruz. Hakkı göstermeye delil oluruz. Fakat kör olanlar görmez bu hali.' Sevgili Peygamberimizin torunu Kerbela'da şehit edildi. İslam dünyasının yüreğini yakan, vicdanın sızlatan bir olaydır bu. 1375 yıldır İslam dünyası bunu unutmadı, bundan sonra da unutmayacak. Zulme karşı direnmek hepimizin ortak görevidir. Acılarımızı unutmayalım ama acıyı bal eylemesini de bilelim. Tıpkı aşure gibi. Bir ve beraber olup sorunlarımızı çözeceğiz. Şiddete başvurmayacağız. Kaosa yol açmayacağız. İnancımızı, sevgimizi, hoşgörümüzü rahatlıkla yaşayabileceğimiz modern Türkiye'yi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'sini, çağdaş, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden yaşatacağız. Bu Cumhuriyet, bizim Cumhuriyetimizdir." Dede diyor ki, 'Devletin üst yönetiminde bir tek Alevi bile yok'. Eğer siz ayırırsanız insanlığı böler, yüreklerine kin ekersiniz. Dede 'Bize sahip çıkın' diyor. Hiç merak etmeyin bu topraklarda yaşayan 77 milyona sahip çıkacağız. Hiçbir ayrım yapmayacağız. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üzerinde yeri vardır."
Hürriyet

Devlet İsrafı Beni Utandırıyor 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da MÜSİAD'ın düzenlediği etkinlikteki konuşmasında israf konusuna dikkat çekti. Arınç, israfa karşı hükümet olarak yeteri kadar mücadele edemediklerini ve devletin israfına baktığında yüreğinin sızladığını vurguladı. Meclis Başkanlığı döneminde israfı önlemek için adeta deliye döndüğünü ifade eden Arınç şöyle devam etti: "Bazı kamu kurumlarının ödediği aylık veya yıllık kira ücretlerini duydukça ben hükümetin içersindeki bir bakan olmama rağmen, üzülüyorum, utanıyorum. İsraf olmamalı. Allah israf edenleri sevmez." Arınç, konuşmasında demokrasiye de vurgu yaptı: "Eleştirisine kulak asmazsan, sözünü dinlemezsen, sözünü kesmeye çalışırsan, birikir birikir Türkiye yönetilemez hale gelir. Sokaklara çıkarlar. Konuşmanın ötesinde kötü şeyler yapmaya başlarlar. Onlarla baş etmek de giderek zorlaşır. Görüşmekten, dinlemekten, eleştirilmekten korkmayalım
Hürriyet

Hedef, Sıfır Bir Anayasa 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Adana'nın Sarıçam ilçe kongresinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "2015 seçiminden sonraki en önemli hedefimiz, yeni anayasa. Anayasanın değiştirilmesi falan değil, sıfır anayasa. Türkiye'ye ve bu çağa yakışan sıfır bir anayasa. Çözüm süreci, vatandaşlarımızın sorunların çözme projelerimizden biri. Bundan sonra herkesi daha dikkatli olmaya, dürüst ve samimi olmaya çağırıyoruz. Türkiye'de milletin bu konuda tereddütleri oluyor, güven sarsılıyor. Güven sarsıcı unsurlar tekrar gözden geçirilerek, yola devam edilir."
Vatan

Dersim Modern Bir Kerbela'ydı 
Başbakan Ahmet Davutoğlu Nevşehir'de 4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü'nün açılış törenine katıldı. Konuşmasına "Selam olsun piri evvel hazreti hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli'ye" diye başlayan Davutoğlu şunları söyledi: Bir görev ifa etmek, hangi düzeyde olursa olsun destur almayı gerektirir. Alevi Bektaşi geleneği destur almanın, ikrar vermenin, nasip almanın ne demek olduğunu bilir. Bunlar geleneğimizin tabirleridir. Ben buraya bir siyasi konuşma için gelmedim, destur almaya geldim, manen Hacı Bektaş-ı Veli'den… Kim ki Kerbela'yı unutur, insanlığı unutur. Kim ki Kerbela'da, zalim ile mazlum arasındaki mücadeleyi kendi hayatının ilkesi addetmez, insanlık vicdanından kopar. Biz hepimiz Hazreti Hüseyin'in yolcularıyız. Siyasetimiz, ahlakımız, irfanımız, edebimiz, vakarımız Hazreti Hüseyin'in vakarıdır ve biz Hüseyni bir yolun yolcularıyız. Zalim gördüğümüzde ona sessiz kalmayız'. Çok sembolik gibi gelebilir ama zihniyet değişimine işaret eder. Türkiye Cumhuriyeti'nin o dönemki Başbakan'ı Sayın Cumhurbaşkanımız Dersim katliamı dolayısıyla bütün Alevilerden özür diledi. Bırakın siyasileri, akademisyenlerin bile o dönemi nasıl korkuyla andıklarını ben akademik hayatta bilirim. 'Aman ağzımdan yanlış bir şey çıkmasın da kimse beni şöyle veya böyle itham etmesin' diye. Şimdi samimiyet ve açıklık vaktidir. O dönemde o zulmü yapan tek parti döneminin takipçileri olduğunu düşünenler de çıkıp özür dilemeliler. O katliam kime karşı yapılmış olursa olsun gerçekten bir Kerbela idi. Modern bir Kerbela idi. Bir tek canın, bir tek tenindeki tek bir tüy zarar görecekse bizim için her makam ve her mevki boştur.
Akşam

DÜNYA 
Ankara'ya Karşı Üçlü Cephe 
Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi liderleri dün Kahire'de bir araya gelerek Türkiye'den doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini derhal çekmesini ve 3 ülkenin kendi aralarında yaptığı bölgeyi paylaşma haritasını tanımasını istedi. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Rum lider Nikos Anastasiadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Kahire'de başbaşa görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Mısır lideri Sisi, Kıbrıs Rum yönetimi ile 2003'te Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge sınır belirleme anlaşması yaptıklarına dikkat çekerek, Yunanistan'la da benzer bir anlaşmanın yapılması için çalışmaların hızlandırılacağını söyledi. Ortak açıklamada, Türkiye hedef alındı. Üç ülke, Türkiye'ye Kıbrıs'ın (Rum yönetimi) münhasır ekonomik bölgesinde devam ettiği çalışmalara derhal son vermesi ve gelecekte de benzer adımlar atmaktan kaçınması çağrısında bulundu.
Hürriyet

Meksika'da Toplu Katliam 
Meksika'nın İguala kentinde geçen eylül ayında kaybolan 43 öğretmenlik okulu öğrencisine toplu katliam uygulandığı açıklandı. Başsavcı Jesus Murillo düzenlediği basın toplantısında, İguala kentini kontrolü altında tutan ve kendilerine 'Guerreros Unidos' (Savaşçılar Birliği) adı veren bir uyuşturucu çetesinin 26 Eylül tarihinde 43 öğretmen adayı öğrenciyi bir kamyona doldurarak kent çöplüğüne götürdüğünü ve burada işkence uygulayarak hepsini kurşuna dizdiğini duyurdu. Savcılık işkencenin ardından toplu halde kurşuna dizilen öğrencilerin daha sonra cesetlerinin yakıldığını ifade etti.
Türkiye

Almanya'dan Mısır Cuntasına İstihbarat Desteği 
Federal Alman hükümeti, geçen yıl Haziran ayında, organize suçlarla mücadele eden Federal Kriminel Dairesi BKA yetkililerinin, Mısır'a giderek askeri istihbarat ve 'Merkez Güvenlik Güçleri' CSF temsilcileriyle görüşmeler yaptığını itiraf etti. BKA'nın son yıllarda terör ve diğer suçlarla mücadele öne sürülerek, 17 aydan beri sivillere yönelik yoğun baskılar ve katliamlar yapan Mısır güvenlik kurumlarıyla sıkı bir işbirliği yaptığı, BKA'nın Mısır devlet güvenliği tarafından toplanan internet bilgilerinin polisiye değerlendirmesini yapmak için Mısırlı polisleri eğittiği bildirildi.
Star

Katalanlar Bugün Meydan Okuyacak 
İspanya'da Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına rağmen bağımsızlık sürecini halen ayakta tutmaya çalışan Katalonya özerk yönetimi, yasağı kırarak gayri resmi halk oylaması için bugün Katalanları sandığa çağırdı. Bağımsızlık yanlısı halk oylaması girişimleri, bir kez İspanyol meclisi ve iki kez Anayasa Mahkemesi tarafından engellenen Katalonya, her şeye rağmen bu süreci devam ettiriyor. 4 yıldır ciddi bir çalışma yürüten bağımsızlık yanlısı Katalanların hayal kırıklığına uğramaması, uluslararası toplumun ilgisinin Katalonya'ya çevrilmek istenmesi ve İspanyol hükümetine baskı yapılması amacıyla yaklaşık 7 milyon nüfusu olan Katalonya'da 16 yaşından büyük olan 5,7 milyon kişi oy kullanmaya çağrıldı. Katalonya özerk yönetimi hükümeti, liderlik ettiği ve her türlü yasal sorumluluğunu üzerine aldığı halk oylamasını gönüllülerle gerçekleştirmek zorunda kalırken, 40 bin gönüllünün kayıt olduğu belirtildi.
Vatan

Bagdadi Vuruldu 
ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik düzenlediği hava saldırısında örgütün bir numaralı ismi El Bağdadi'nin ağır yaralandığı iddia edildi. Reuters'in haberine göre, Musul yakınlarında IŞİD liderinin de içinde bulunduğu bir konvoya hava operasyonu düzenlendi. El Bağdadi'nin de içinde bulunduğu IŞİD liderlerinin hedef alındığı konvoy saldırıda tamamen yok edildi. Bağdadi'nin saldırıda ağır yaralandığı öne sürüldü. ABD operasyonu doğrularken, Bağdadi'nin vurulup vurulmadığı hakkında açıklama yapılmadı. Bu arada Irak'ın Selahaddin İli'ndeki Selahaddin Operasyonlar Komutanlığı da yaptığı açıklamada, Beyci İlçesi'nde düzenlenen operasyonlarda, 80 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.
Akşam

SPOR 

Almanya'nın Bremen kentinde düzenlenen 22. Dünya Karate Şampiyonası'nda kadınlar kumite kategorisinde 50 kiloda mücadele eden Serap Özçelik altın madalyanın sahibi oldu. Finalde Almanya'yı temsil eden Türk kökenli sporcu Duygu Buğur ile karşılaşan Serap, müsabakayı 6-1 kazanıp dünya şampiyonluğuna ulaştı. Daha önce 3 Avrupa şampiyonluğu bulunan genç sporcu kariyerinde ilk defa dünya şampiyonluğuna ulaştı. Serap Özçelik'ten sonra bir altın madalya da +84 kiloda Enes Erkan'dan geldi. Enes finalde İranlı Sajad Ganjzadeh ile karşılaştı. Oldukça çekişmeli geçen karşılaşmayı 5-4 kazanan Enes Erkan altın madalya kazandı. Enes, 2012'de de dünya şampiyonluğu yaşamıştı. Karatede günün diğer madalyasını ise Gökhan Gündüz elde etti. 84 kiloda mücadele eden Gökhan Gündüz, üçüncülük maçında Almanya'yı temsil eden Türk sporcu Mehmet Bolat'ı 7-0 yenip bronz madalya aldı.
Türkiye

Trabzonspor'da dün hareketli saatler yaşandı. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzon'a gelerek yöneticilerle tesislerde yaklaşık 2.5 saat süren bir toplantı yaptı. Hacıosmanoğlu ve Teknik Direktör Vahid Halilhodzic de akşam idman sonrasında bir araya geldi. Görüşmenin ardından Basın Sözcüsü Yakup Aslan, "Halilhodzic ile birlikte değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıda hocamızla anlaşarak sözleşmeyi karşılıklı olarak sonlandırmaya karar verdik. Hiçbir zaman kovma gibi bir yöntemi aklımızdan bile geçirmedik" açıklamasında bulundu. Boşnak hocaya fesih bedeli olarak 1.6 milyon avro ödenecek. Trabzonspor'da bugünkü Konya maçına altyapı sorumlusu Sadi Tekelioğlu yönetiminde çıkacak. Yeni teknik direktör için, daha önce görüşülüp prensip anlaşması yapılan Ersun Yanal'la bugün bir daha masaya oturulacağı öğrenildi.
Türkiye


Galatasaray, Karabükspor deplasmanında 2-1'lik galibiyetlere devam etti. 3'te Selçuk'un kullandığı korner atışında iyi yükselen Chedjou topu filelere yolladı: 0-1. 13'te Dzemaili uzaktan şansını denedi, ama Waterman için kolay bir top oldu. 17'de Mabiala kornerden gelen topa kafayı vurdu, yandan aut. 20'de Sneijder'den pası alan Dzemiaili ceza alanı içinden vurdu, top kaleciden döndü. 32'de Burak savunmadan sıyrılıp vurdu, kaleci topa sahip oldu. 36'da Hakan dönerek vurdu, Muslera kornere çeldi. 55'te Selçuk'un frikik atışından gelen şutunu Watermen iyi bir reşeksle kurtardı. 56'da korner atışından gelen topa iyi yükselen Emre Güngör skoru eşitledi: 1-1. 69'da Dzemaili'nin vuruşu dışarı gitti. 70'te Dzemaili'nin pasında Umut ceza alanı içinden affetmedi: 1-2.
Star

Fenerbahçe Çaykur Rize'yi 2-1 yenerek, liderliğini sürdürdü. Ancak maçın hakemi İlker Meral'ın kararları geceye damga vurdu. 3 ve 17. dakikalarda Eren'in ceza sahasında eline çarpan topa Meral, 'devam' kararı verdi. 25'de Mehmet Topal, topa doğru hareketlenirken yine Eren rövaşatayla topu uzaklaştırmak istedi. Meral, diğerlerinin aksine bu pozisyona penaltı verdi. Ancak kararın yanlış olduğu ve hareketin normal olduğu yorumu yapıldı. Çaykur Rizeli Kıvanç'ın iki sarı karttan atılmasını doğru olarak nitelendiren MHK eski Başkanı Mustafa Çulcu, 58. dakikada Emenike'nin topu ceza sahasında geriye doğru çektiği pozisyonda kayarak gelen Koray'ın sert müdahalesiyle yerde kaldı. İzleyicilerin penaltı noktasına doğru baktığı anda hakem Meral, "Bir şey yok" dedi ve devam kararı verdi. Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, bu pozisyonun ardından çılgına döndü ve sahaya kadar girip, itiraz etti.
Star

Partizan'ı yenerek Avrupa Ligi'ndeki iyi gidişi sürdüren Beşiktaş, Süper Lig'e geri dönmek istiyor. Teknik Direktör Slaven Bilic, Başakşehir maçında üç puandan başka bir şey düşünmüyor. Ligdeki son 2 maçı da kaybeden Kartal'da Hırvat Hoca, antrenman öncesi oyuncularla yaptığı toplantıda kredilerinin sıfır olduğunu söyledi. Bilic, "İki haftadır yeniliyoruz. Özgüvenimiz biraz sarsıldı. Ama Başakşehir maçı ile bunu toparlamak sizin elinizde. Bu maçta puan kaybı istemiyorum. Puan kaybına olan kredimiz sıfır. Sahaya çıkın ve bu zamana kadar nasıl oynuyorsanız öyle oynayın. Milli araya rahat girelim" diyerek oyuncularını uyardı
Akşam


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme