10 Kasım 2014 Pazartesi

10.11.2014 Genel Gündem

10.11.2014 Pazartesi

GÜNDEM 

Zeytinlerin Kesileceği ÇED Raporunda Yok 
Danıştay kararından bir gün önce 6 bin zeytin ağacının kesildiği Yırca'da, Kolin şirketine ait termik santral için hazırlanan ÇED raporu, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, "Raporun hiçbir yerinde zeytin ağaçlarının kesileceğinden bahsedilmemektedir. ÇED raporunda belirtilmeyen bir husus uygulamada gerçekleştirilemez" derken, çevreciler, 17 Mart'ta verilen "ÇED olumlu" kararının iptali için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. Raporda ise termik santralın zeytinlikler için hiçbir sakınca doğurmadığı savunuluyor, ayrıca 4086 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılaştırılması Hakkında Kanuna göre zeytincilik araştırma istasyonundan izin alınarak faaliyete başlanacağı da taahhüt ediliyor. İşte ÇED raporundan öne çıkan ifadeler: "Proje konusu faaliyet sahasının büyük bir bölümü zeytinlik araziler içerisinde kalmaktadır. Bu kapsamda Ekosistem Değerlendirme Raporu hazırlanmıştır. Söz konusu raporda zeytin ağaçlarına termik santralın etkilerinden bahsedilmiştir. Proje bölgesinde yapılan çalışmalarda gerek zeytinler ve gerekse kızılçam ormanları üzerinde şu an çalışmakta olan termik santralın olumsuz etkilerinin olmadığı görülmüştür. Bu da mevcut termik santralda gerekli önlemlerin alındığının en önemli kanıtını oluşturmaktadır. Dolayısıyla yeni yapılacak olan Soma Kolin Termik Santralı'nda da gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Zira zeytin ağaçlarının yaprakları etli yapıda (kütiküla ile kaplı) olup, stomalar derindedir. Bu özellikleri zeytinlerin toz zararlarına karşı mukavemetini arttırmaktadır. Sonuç olarak; yukarıda belirtilen önlemlerin alınması durumunda Soma Kolin Termik Santralı'nın yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır."
Hürriyet


Köy Bombalama Davası AYM'de 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1994 yılında savaş uçaklarının Şırnak'ın Kuşkonar ile Koçağılı köylerini bombalaması ve 33 kişinin ölümüne yol açması nedeniyle Türkiye'yi 2 milyon 305 bin Euro tazminata mahkûm ederken, Türkiye'nin karara itirazı reddedilmişti. Olayla ilgili Türkiye'de yürütülen soruşturmada, Genelkurmay Askeri Savcılığı takipsizlik kararı verirken köylülerin avukatı Tahir Elçi, karara Hava Kuvvetleri Komutanlığı Mahkemesi'nde itirazda bulundu. İtirazın da reddedilmesi ile soruşturma dosyası bu kez Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşındı. Köylülerin avukatı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, hükümetin yaptığı itirazın Büyük Daire tarafından reddedilmesi ile AİHM kararının kesinleştiğini söyledi. Elçi, Türkiye'de yürütülen soruşturma dosyasının ise takipsizlik kararı verilerek kapatılmak istendiğini ve takipsizlik kararının AİHM'in kararının reddi anlamına geldiğini ifade ederek, o soruşturma dosyasını da Anayasa Mahkemesi'ne taşıdıklarını söyledi.
Hürriyet

Ermenek'te Saffet Bey Mağdurmuş! 
Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında 14 gün önce mahsur kalan 18 işçiden 2'sinin cesetlerine ulaşılmasının ardından, savcılık ocakla ilgili şirketlerin sorumlularının ifadelerini aldı. Ocağın işletme ruhsatının, Cenne Linyit Kömürü Limited Şirketi'nde olduğu ortaya çıktı. Cenne, ocakta faaliyet gösteren Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'ni sorumlu tuttu. Has Şekerler ise devleti suçladı. Cenne'nin yöneticisi Abudllah Özbey'in avukatı Tevfik Budağdaycı, asıl sorumlunun 'rödövans sözleşmesi' ile ocağı işleten Has Şekerler olduğunu öne sürdü: "Cenne ruhsat sahibi. Kendisinin işletmesi ya da çalışanı yok. Burada ruhsat sahibi şirket, denetmen gibidir. Nasıl Soma'da TKİ ve bakanlığın bir sorumluğu olmadığı gibi bizim açımızdan Cenne Şirketi sadece ruhsat sahibidir. Bu ruhsat sahibi şirketin yaklaşık 8-10 taşeronu var. Rödövans üretimi yaparlar. Üretimi yapan şirketlerin hepsi birbirinden bağımsızdır. Bunlar ürettikleri malın sevk ve irsaliyesi Cenne Şirketi'nin olmak üzere kendileri satarlar ve Cenne burada şunu kontrol eder, yüzde 2 devlet hakkının intikalini sağlar. Bu ana kontrol dışında başka bir sorumluğu yoktur."
Vatan

İki Paşa Yine Tanık Sandalyesinde 
Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin mahkumiyet kararlarını bozmasının ardından görülen Balyoz Planı davasında verilen karar gereği dosyası ayrılan 62 kişinin yargılandığı davanın görülmesine bugün devam edilecek. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesince, sanık sayısının fazla olması nedeniyle Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılacak duruşmada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman tanık olarak dinlenecek. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin mahkumiyet kararlarını bozmasının ardından, Balyoz Planı davası sanığı 88 kişi, 24 Haziran'da hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme, Yargıtay'ın ilamına uyarak, 25 sanığın beraatine hükmetmişti. Heyet, Yargıtay'ın, 'ceza verilmesine yer olmadığı' gerekçesiyle haklarındaki hükümleri bozduğu 62 kişinin dosyasını ise, sanıkların özlük haklarını etkilemesi ve beraat kararına göre daha aleyhe olması nedeniyle ayrılmasına hükmetmişti
Vatan

Saygı ve Özlemle Anıyoruz 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 76. yıl dönümünde bugün törenlerle anılacak. Anıtkabir, Ankara Çiçekçiler Derneği'nce süslenecek, mozole girişine büyük Türk Bayrağı asılacak. Törende İzcilik Federasyonuna bağlı 200 izci ile Ankara Kulübü seğmenleri de görev yapacak. Anıtkabir, devlet töreninin ardından halkın ziyaretine açılacak. Gün boyunca 10. Yıl Nutku'nun ses sisteminden yayınlanacağı Anıtkabir, saat 20.00'ye kadar ziyarete açık tutulacak. Anıtkabir'deki meşaleler ise 19.00-20.00 saatlerinde yakılacak. Anıtkabir'deki tonozlu galerilerde 'Dolmabahçe'den Anıtkabir'e' fotoğraf, Muna Silav'ın suluboya 'Atatürk Evleri' resim sergisi yer alacak. Ayrıca ziyarete gelen çocuklara 'Atatürk ve Çocuk' isimli kitap hediye edilecek. Devlet töreni kapsamında Türk Yıldızları ve Solotürk, Anıtkabir üzerinde ilk defa uçuş gerçekleştirecek. Şubat ayında planlan çalışma ile uçaklar, Türk Silahlı Kuwetleri'nin, Atatürk'e saygısını simgeleyen 'saygı geçişi' gerçekleştirecek. Uçuş kapsamında ayrıca Türk Yıldızları'nca Anıtkabir üzerinde kalp çizilecek. Solotürk ise bir F- 16'nın uçabileceği en düşük hızda Anıtkabir üzerinden 'yavaş geçiş' gerçekleştirecek.
Vatan

Böyle Vurgun Görülmedi 
Mersin'de gümrük antrepolarında başlatılan ithal kırmızı et kaçakçılığı ile ilgili açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, yapılan sayımda 1044 ton ithal kırmızı etin piyasa değerinin 28 milyon olduğunu da ifade etti. Alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu 4 antrepoda sayım yapıldığını belirten Bakan Canikli, 11 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını ifade etti. Canikli şunları söyledi: Yurtdışına çıkarılması gereken mallar çıkarılmayıp Türkiye'ye satılıyor. Gümrük işlemi yapılmaksızın satılıyor. Bu vergiler ödenmeden Türkiye'ye sokulan toplam mal miktarının 1044 ton olduğu tespit edildi. Bugüne kadar bu alanda hatta tüm eşya gruplarında, ortaya çıkarılan en büyük gümrük kaçakçılığı olayıdır. Et başka bir ülkeye nakledilmek üzere getiriliyor. Bunu çıkış ülkesi Suriye görünüyor, çıkış kapısı Cilvegözü'nden. Daha sonra gümrük vergisi yüksek olan ithal kırmızı et içeriye satılıyor, ciddi rant elde ediliyor. Olay ortaya çıkarılacaktı. O yüzden talimatımızdan sonra çıkarma işlemi yapılamadı ve kayıtlar sisti. Klasik yöntem uygulansaydı, sarı hattan kontrolsüz çıkacaktı ve tavuk kırpıntıları çıkararak hesaplar kapatılacaktı.
Akşam

EKONOMİ 

Gram Altın 85, 3796-85, 4632                    
ABD Doları 2, 2566-2, 2579/
Euro 2, 8123-2, 8146/ 
İngiliz Sterlini 3, 5816-3, 5858

Kartal'dan Atatürk Havalimanı 81 Dakika 
Marmaray ve Hacıosman'a çalışan metro hattını Atatürk Havalimanı metro hattına bağlayan Akraray- Yenikapı arasındaki 665 metrelik bağlantı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. Aksaray-Yenikapı hattı ile Kartal'dan metroya binen bir yolcu Marmaray'a aktarma yaparak Yenikapı'ya, buradan da Aksaray- Havalimanı -Başakşehir hattına kesintisiz ulaşabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı- Taksim- Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek. Yeni açılan hat ile Kartal Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya indi. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre oldu. Aksaray-Yenikapı bağlantısı ile Kartal'dan yola çıkan bir yolcu Atatürk Havalimanı'na kadar raylı sistemle seyahat etme imkanını yakalayacak. Bağlantı açılmadan önce, Yenikapı'da inen bir yolcu Aksaray'a kadar yürüyor ya da Yusufpaşa-Yenikapı arasındaki otobüsleri kullanıyordu. Anadolu ve Avrupa yakasındaki raylı ulaşımı birleştiren Aksaray- Yenikapı metro hattı ile yolcular Yenikapı'dan metro ile Taksim, Levent, Mecidiyeköy, Maslak ve Hacıosman'a da kolay ulaşabilecek. Aksaray- Yenikapı hattı, Atatürk Havalimanı, Bağcılar, Başakşehir ve Olimpiyat Stadı'nı Yenikapı'ya bağlarken aynı zamanda Aksaray, Otogar, havalimanı, Marmaray ve İDO'nun da yolcu aktarma noktası oluyor. Aksaray-Yenikapı metro hattı ile İstanbullular, Kartal'dan Atatürk Havalimanı'na 81 dakika, Yenikapı'dan Atatürk Havalimanı'na 36 dakika, Yenikapı'dan Olimpiyat Stadı'na 39 dakika, Taksim'den Atatürk Havalimanı'na 43.5 dakika, Mahmutbey'den Üsküdar'a 44.5 dakika, Başakşehir'den Taksim'e 55.5 dakika, Bağcılar'dan Mecidiyeköy'e 41 dakika, Üsküdar'dan Atatürk Havalimanı'na 45 dakika, Bağcılar'dan Kadıköy'e ise 45.5 dakikada ulaşabilecek. Atatürk Havalimanı'ndan 2.15 TL bilet parası ödeyerek binen bir İstanbullu, Yenikapı'daki aktarma istasyonunda Marmaray'a binmek için 1.50 TL daha ödeyecek. Atatürk Havalimanı'ndan Anadolu Yakası'na geçmenin ücreti toplamda 3.65 TL.
Hürriyet
 
3. Havalimanı İçin Hazır Bekliyorlar! 
Türkiye'yi ve İstanbul'u dünya hava trafiğinin merkezlerinden biri haline getirmesi beklenen İstanbul'daki yeni havalimanında zemin çalışmaları sürüyor. Projeyi inşa eden Cengiz, Mapa, Limak, Kolin ve Kalyon konsorsiyumu tarafından kurulan icracı ve imtiyaz sahibi şirketi IGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı İşletmesi AŞ, zemin çalışmalarını sürdürüyor. Firma yetkilileri yaklaşık 76.5 kilometrekarelik arazide zemin çalışmalarının ilerlediğini belirtti. Bölgede zemin etüdü çalışmalarının başladığı tarih olan Mart 2014'ten bugüne toplam 780 zemin etüt sondajı yapıldı. Zemin çalışmaları kapsamında zemin profilinin yerinde ve etkin tanımlanmasına elveren yaklaşık bin 20 numune çukuru ve 9 bin adet CPT (Koni Penetrasyon Deneyi) uygulaması yapıldı. Sadece zemin çalışmalarına yönelik olarak, büyük kısmı inşaatın sonraki aşamalarında kullanılmayacak, dev bir makine parkı yatırımı yapıldı. Toplam 300 milyon Euro'ya mal olan bu makine parkının içinde bin 200 adet yüksek tonajlı iş kamyonunun yanı sıra 150 adet 90 ton ağırlığında ekskavatör, 95 adet dozer, 70 adet greyder, 75 adet loader, 140 adet 25 ton ağırlıklı silindir ve benzeri ekipmanlar bulunuyor
Hürriyet

Bir Ayda 16 Milyar Lira Geldi 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren "Torba Yasa"nın ilk sonuçlarını açıkladı. Başvuruların başlamasının üzerinden henüz 1 ay bile geçmemesine rağmen, gelen sonuçlardan memnun olduğunu belirten Şimşek, 7 Kasım itibarıyla toplam 1 milyon 665 bin kişinin başvuruda bulunduğunu ve 16.3 milyar liralık alacağın yapılandırıldığını bildirdi. Bunda düzenledikleri tanıtım kampanyalarının etkili olduğunu söyleyen Şimşek, şunları kaydetti: "Borçlu vatandaşlarımıza ulaşmak için yaklaşık 5 milyon mektup gönderilmiş, Gelir İdaresi Başkanlığımızın çağrı merkezinden (VİMER) bir yandan gelen aramalara cevap verilirken bir yandan da telefonla aramalara başlandı. Özellikle öğrenim kredisi, tapu harcı, yargı harcı gibi süreksiz mükellefiyetlerden kaynaklanan borcu olanlardan başlamak üzere 2.5 milyon vatandaşımıza SMS'ler de bu hafta gönderilecek." Öte yandan, vergi dairelerinde, vergi dairesi başkanlıklarında ve defterdarlıklarda borçlularla birebir görüşmelerin de sürdüğünü hatırlatan Şimşek, "Kanunun tanıtım ve uygulamasını takip etmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığının başkan yardımcıları ve daire başkanları da Türkiye genelinde görev yapmak üzere görevlendirildi, bizzat sorumlu oldukları illere giderek konuyu yakından izledi" dedi. Son başvuru tarihi olan 1 Aralık'a kadar yapılandırmadan yararlanacak herkese ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Şimşek, bunun önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi. Bu yapılandırmanın kesinlikle bir af olmadığını ifade eden Şimşek, kanundan yararlanacaklara işlerini son günlere bırakmamaları uyarısında bulundu.
Türkiye

Otomotivde Pazar Daraldı, Üretim Arttı 
Otomotiv sektöründe 2014 ocak-ekim döneminde toplam üretim, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 936,7 bin adete yükseldi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan "2014 Ekim Ayı Üretim, Satış, İthalat, İhracat Değerlendirme Raporu" yayımlandı. Rapora göre, 10 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 1 arttı. Aynı dönemde otomobil üretimi ise iç pazardaki daralmaya karşın ihracatın etkisiyle yüzde 15 yükseldi. Bu dönemde, toplam üretim 936 bin 759 adet, otomobil üretimi ise 593 bin 493 adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam otomotiv pazarı 2014 yılı 10 aylık döneminde, 2013 yılı aynı dönemine göre yüzde 16 oranında azalarak 569 bin 615 adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil pazarındaki düşüş aynı şekilde yüzde 16 oldu ve pazar 417 bin 582 adede geriledi. 2014 yılı ocak-ekim döneminde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 azalarak 122 bin adet düzeyine indi. Aynı dönemde bir önceki yıla göre ağır ticari araç pazarı yüzde 2 oranında azaldı ve pazar 30 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam otomotiv ihracatı, 2014 yılı ocak-ekim döneminde bir önceki yıla göre yüzde 6, otomobil ihracatı ise yüzde 21 arttı. 2014 yılı ocak-ekim döneminde toplam ihracat 722 bin 518 adet, otomobil ihracatı ise 478 bin 352 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde, ticari araç ihracatı ise yüzde 16 azalış ile 244 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Traktör ihracatı ise yüzde 23 artış ile 14 bin 521 adet oldu.
Türkiye

Kids&Teens İç Pazarda 
İzmir Torbalı'da 200 bin metrekarelik alanda üretim yapan Alfemo Mobilya, Kids&Teens markası ile üretimini yaptığı çocuk, genç ve bebek mobilya koleksiyonlarını dünyanın dört bir yanındaki yurtdışı mağazalarından sonra yurtiçinde de büyüme ve bayilik verme kararı aldı. Kids&Teens markasına ilişkin yurtiçi mağaza konseptinin lansmanını 2014 İSMOB Fuarı'nda gerçekleştiren Alfemo, dünyanın 10 ülkesinde açtığı 20'yi aşkın Kids&Teens mağazasından sonra Türkiye'de 5 Kids&Teens mağazasını aynı anda hizmete soktu. Alfemo Genel Müdürü Ramazan Davulcuoğlu "Alfemo olarak 5 kıtada 60'ı aşkın ülkede konsept mağazalarla ülkemizi en üst seviyede temsil ediyoruz. Alfemo olarak çocuk ve genç odası mobilyası üretiyor ve bu ürünlere Alfemo mağazaları içerisinde corner şeklinde yer veriyorduk. Zaman içerisinde genç mobilya koleksiyonumuz dünya pazarlarında önemli yer edinmeye başladı. Öncelikle yurt dışında Alfemo mağazaları dışında da Kids&Teens açmaya başladık ve marka şu anda 10 ülkede 20'yi aşkın bağımsız mağaza ile kendi kanatları ile uçmaya başladı" dedi. Davulcuoğlu Kids&Teens'in tüm dünyada olduğu gibi yurt içinde de artık ayrı mağazalaşmasının zamanının geldiğini belirtti. En son yurtdışı mağazasını ekimde Abu Dabi'deki Al Wahda Shopping Mall'da açtıklarını anlatan Davulcuoğlu "Kids&Teens markamız artık yurt içinde de aynı hızda büyüyecek" dedi.
Star

İran'a Artan İhracatın Altından Tır Çıktı 
Türkiye ile İran arasında yaşanan lojistik krizi nedeniyle İran'a yapılan ihracatta düşüş yaşanması beklenirken, son 2 ayın rakamları şaşırtıyor. İran'a ihracat eylülde yüzde 119, ekimde yüzde 72 arttı. Oysa ki İran'ın Türk taşımacılardan aldığı geçiş ücretini 3 katına çıkarması ve akaryakıttan talep ettiği vergiyi ikiye katlaması nedeniyle İran'a ihracatın durması bekleniyordu. İran ihracatında yaşanan artışın sebebi ise İranlı TIR'cıların 'üçüncü ülke oyunu' çıktı. Normal koşullarda İran'lı tırların Türkiye üzerinden üçüncü bir ülkeye taşıma izni yok. Ancak Türkiye'ye mal getirip boş dönmek istemeyen Iranlı tırcıların, sahte faturalarla Türki cumhuriyetlerine yapılan ihracatı İran'a yapılmış gibi gösteriyor. Sahte faturalar hazırlayan İranlı lojistik şirketleri İran'dan yapılan ihracatta teşvik olması sebebiyle de ülkede kendilerine çıkar sağladıkları belirtildi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelere yapılan ihracatın İran'a yapılmış gibi gösterildiğini belirterek "İran'ın Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere taşıma yapması yasak. Ancak Türki Cumhuriyetler'e gidecek malları da alarak sahte faturalarla İran'a götürüyor gibi gösteriyorlar" ded
Star
 
New Yorker Simitle Tanıştı 
Simit Sarayı, uzun süredir hedeflediği ve hazırlıklarını sürdürdüğü New York Fifth Avenue şubesini dün açtı. Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu, twitter hesabından mağazanın da fotoğrafını paylaşarak, "2002 yılında hedefini koyduğumuz New York 5. Cadde'deki Simit Sarayı hayalimizi Allah nasip etti, bugün açtık" sözleriyle açılışı duyurdu. 5. Cadde'deki Simit Sarayı'nda 10'u Türk olmak üzere 30 kişi çalışacak. İstanbul Mecidiyeköy'de 2002 yılında ilk şubesini açan Simit Sarayı, şu anda Türkiye'de 300'ü aşkın mağazaya sahip ve yurtdışında da 14 ülkede faaliyet gösteriyor. Almanya, Belçika, Dubai, Hollanda, İngiltere, Irak, İsveç, Katar gibi ülkelerde yer alan Simit Sarayı, uzun süredir hazırlıklarını sürdürdüğü ABD şubesini de açmış oldu. ABD'de mağazalaşmasını sürdürmeyi planlayan Simit Sarayı'nın hedefinde, 2015 içinde 20 mağazaya ulaşmak var. New York'tan sonra New Jersey, Chicago, Los Angeles, Miami, Philedelphia, Washington, Boston ve daha sonra Kanada'da Toronto ve Montreal bulunuyor.
Vatan

Eylem Planı Hazır, Ekonomi Kobi'lerle Uçusa Geçecek 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Güçlü ve Dengeli Büyüme için Yapısal Dönüşüm' başlığıyla Onuncu Kalkınma Planı kapsamında öncelikli dönüşüm programlarına ilişkin eylem planlarını açıkladı. 25 alanda geniş kapsamlı dönüşüm öngören eylem planları çerçevesinde yeni hamle dönemini başlatacaklarını belirten Davutoğlu, dünya ekonomisi ve ticaretindeki hızlı dönüşümün her ülkenin kendi ekonomik yapısını gözden geçirmesini zaruri hale getirdiğini vurguladı. Program kapsamında atılacak adımlar arasında KOBİ'leri ilgilendiren de birçok madde var. İşte o maddeler: ∂ Ar-Ge yapan firmaların teknolojik ürün ticarileştirmesine yönelik yetkinliklerinin artırılması amacıyla dönem boyunca eğitim, danışmanlık destekleri sağlanacaktır. Öncelikli sektörlerdeki firmalar başta olmak üzere özel sektöre ticarileştirme konusunda mentörlük hizmeti sağlanmasına yönelik mekanizma geliştirilecek ve dönem boyunca uygulanacaktır. Mentörlük hizmeti sağlanacak firmaların seçiminde, Ar- Ge projesini tamamlamış ve ticarileştirme aşamasında olanlara öncelik verilecektir.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA
Aidatları Ödeyin Makyajla Köye Gitmeyin 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partililerine serzenişte bulundu. Yenimalle Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ankara Bölge Toplantısı'nın basına kapalı bölümünde "Sorun, sorun, sorun Hep şikâyet, hep şikâyet Arkadaş aidatını ödemiyor, parti hakkında sürekli şikâyet üretiyor. Bir yerde seçim kazanıyoruz, 'Kazandığımız seçimi nasıl kaybederiz' diye çalışmaya başlıyoruz" dedi. CHP lideri, "Kadınlarımız; Pursaklar'a topuklu ayakkabıyla, köye yüzünüzde makyajınızla gitmeyin. Tüm üyelerimiz de aidatlarını ödesin. Mobil aidatlarını ödemeyen bilsin ki önseçimde oy kullanamayacak. Aidatını bile ödemeyen bir CHP'linin, ülkemiz ve partimiz için şikâyet etme hakkı yoktur. Örgütümüz örgüt işini, belediye başkanımız da başkanlığını yapacak. Kimse birbirinin işine karışmayacak" uyarısı yaptı. Kılıçdaroğlu, toplantının basına açık bölümünde ise şunları söyledi: "Yolumuz, zor bir yoldur. Sıradan bir siyasal partiye muhalefet etmiyoruz, bir AKP devletine karşı mücadele ediyoruz. Valisi, kaymakamı, emniyet müdürü, müdürleri, devleti, herkesiyle tek parti devletine karşı mücadele ediyoruz. Mücadelenin zor, güç olduğunu biliyorum ama biz CHP'liysek, Kuvayi Milliye geleneğinden geliyorsak, hiç kimseye demokrasi yolunda pabuç bırakmayacağız. Bu, bizim bu halka verilmiş namus sözümüzdür. 'CHP gelirse ülkeyi yönetemez' deniliyor. CHP iktidara gelirse vallahi de billahi de bunlar gibi yönetemez. Çünkü hırsızlık yapmasını bilmeyiz, kul hakkı yemeyiz, saraylarda yatıp kalkmayız, herkesin inancına, kimliğine saygı gösteririz. Biz CHP'yiz, bunlar gibi ülkeyi yönetemeyiz zaten.
Hürriyet

Marmaray'ı Kullan Sonra Da Teşekkür Et 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aksaray- Yenikapı metro hattının açılış törenine katıldı. "Biz İstanbul'a ve Türkiye'ye hizmet etmek gayreti içindeyken bakın muhalefet neler yapıyor?" diyen Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi: Kemal Kılıçdaroğlu oturduğu yerden diyor ki, "Asyalılarla Avrupalılarla konuştuğumuzda Türkiye'den tedirginlikle bahsediyorlar." Ben hiç görmedim Kılıçdaroğlu'nun bir Asyalıyla, Avrupalıyla oturduğunu. Herhalde kapalı kapılar ardında konuşuyor. Millete konuşmaya yüzü olmayanlar kendi kendine konuşuyorlar. Marmaray'ı bir yılda 50 milyon kişi kullandı. Kağıthane'yi Kağıttepe diye karıştıran Kılıçdaroğlu, Marmaray'ı bir kullan, sonra da bir teşekkür borcunu bize ifa et ama bilmez. O sadece kendi mahallesinde konuşur. Başka mahallelere gidemez. O sadece kendi çevresinde itibar görür. Suriçi başta olmak üzere Üsküdar, Eyüp gibi diğer tarihi semtlerin yerin üstünde korunması için ulaşımın yerin altına inmesi lazım. Aksi takdirde aynen 1950'li yıllarda ve daha önce 40'lardan itibaren yerin üstünde ulaşım yapmak için yüzlerce mescit, külliye, o tarihi eserler yıkılmak zorunda kalır. İstanbul'da bütün bu hizmetleri anlamamakta direnen kesimlere sesleniyorum. İstanbul, bir kültür ve tarih başkentidir ve öyle kalacaktır. Bu çalışmalarla biz, tarihi korumayı, tarihi yeryüzüne arkeolojik çalışmalarla çıkarmayı da hedefliyoruz. Kimse bu çalışmalardan rahatsız olmamalı. Aksine bu çalışmaları daha da ileri götürecek çalışmalara gayretle destek vermeli. Kirazlı'ya 9 kilometrelik hat yapılacak. İDO ile Bakırköy'e ulaşanlar Kirazlı'ya geçecek. Sabiha Gökçen'e Kaynarca'ya yine 10 kilometrelik hat yapılacak. Böylece İstanbul'un denizi, havası, karası birbirine irtibatlanacak.
Akşam

DÜNYA 

Işid'e Beyci'de Ağır Darbe 
Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırısında öldüğü veya yaralandığına dair iddialar ortaya atılırken, dün Irak ordusu örgüte yeni darbeler indirdi. Irak ordu birlikleri ülkenin en büyük rafinerisine ev sahipliği yapan Selahaddin eyaletindeki Beyci rafinerisine örgütün sürdürdüğü kuşatmayı kırmak üzere kente büyük çaplı bir saldırı başlattı. İngiliz haber ajansı Reuters, Irak kuvvetlerinin Beyci'ye güney ve batıdan girerek El Tamim semti ile kent merkezini ele geçirdiğini duyurdu. Beyci kenti 11 Haziran'da IŞİD militanlarının eline geçmiş, 18 Haziran'da ise rafineri kuşatılmıştı. IŞİD'e yönelik geniş kapsamlı bir diğer operasyonsa Ramadi'ye bağlı Hit'te düzenlendi. IŞİD'e karşı üç koldan başlatılan operasyonda 16 köyün Irak güçlerinin eline geçtiği kaydedildi. CBS televizyonuna konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Irak'a bin 500 askerin daha gönderilmesini 'yeni aşama' olarak nitelendirdi. Obama Irak güçlerine hava desteğinin artırılacağını ancak Irak'a gidecek ABD askerlerinin çatışmaya girmeyeceğini söyledi.
Hürriyet

Merkel: İnsanların Özgürlük Arzusu Uzun Süre Bastırılamaz 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, insanların özgürlük arzusunun uzun süre bastırılamayacağını söyledi. Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 25. yıl dönümünün kutlanması sebebiyle düzenlenen toplantıya katılan Merkel, "Doğu Almanya'nın 40. kuruluş yıldönümü olan 7 Ekim 1989'de görkemli bir şekilde kutlama yapıldı. 9 Kasım 1989'dan önceki günlerde artan protesto gösterilerine rağmen kimse Berlin Duvarı'nın yıkılacağına ihtimal vermiyordu. Bugün bize, özgürlüğün uzun süre bastırılamayacağını gösteriyor" dedi. Bu arada Doğu'dan Batı Berlin'e geçerken hayatını kaybedenler, Berlin Duvarı Anıt Müzesi'nde anıldı. Ziyaretçiler anıt duvara çiçek bıraktı
Türkiye

Katalanlar Yasak Dinlemiyor 
İspanya'da Anayasa Mahkemesi'nin durdurma kararına ve hükümetin uyarılarına rağmen özerk yönetimin çağrısıyla Katalanlar dün bağımsızlık yanlısı halk oylaması için sandık başına gitti. Yasadışı olmasından dolayı kamusal binalarda yapılması ve herhangi bir memurun görevlendirilmesinin yasaklandığı oylamada 40 bin 930 gönüllü görev aldı. Katalonya'daki oylamanın en büyük destekçilerinden olan Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) adlı STK'nın başkanı Carme Forcadell "İspanyol devletine meydan okuduğumuzu gösterdik" dedi.
Star

Komandolar 'Cihatçı John'un Peşinde 
İngiliz ordusu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün İngiliz kökenli 'Cihatçı John' lakaplı infazcısını öldürmek için bölgeye özel kuvvetlerini gönderdi. IŞİD'in elindeki İngiliz rehineler Alan Henning ve David Haines'in ölümlerinden sorumlu tutulan militanı öldürmekle görevli SAS komandolarının, geçen hafta Orta Doğu'daki bir askeri üsse gönderildiği öne sürülüyor. Komandoların üçerli, dörderli gruplar halinde sivil yolcu uçaklarını kullanarak bölgeye intikal ettikleri belirtiliyor. Komandoların operasyonun gizliliği için turist ve iş adamı görünümünde seyahat ettikleri kaydedildi. Komandoların bölgeye gönderilmeden önce Hereford'daki askeri üste olası baskın operasyonu için haftalarca prova yaptıkları söyleniyor. Komandoların Cihatçı John'un öldürülmesinin yanı sıra, halen IŞİD'in elinde rehin tutulan İngiliz fotoğrafçı John Cantlie'nin kurtarılmasında da rol alması bekleniyor. İngiliz istihbaratının aylardır üzerinde çalıştığı operasyonun, 11 Eylül saldırılarından bu yana SAS komandolarının düzenlediği en geniş kapsamlı operasyon olacağı vurgulanıyor. Bölgede casus uçakları ve insansız hava araçlarıyla IŞİD'in tüm iletişim hareketlerini izlemeye alan İngiliz istihbaratçıların, cihatçı John'u adım adım takip ettikleri ifade ediliyor.
Vatan

Meksika Ateşi 
Meksika'nın Guerrero eyaletinde 43 öğrencinin kaçırılmasıyla ilgili gözaltına alınan üç şüphelinin, öğrencileri öldürdüklerini itiraf etmelerinin ardından protestolar baş gösterdi. Başkent Meksiko'da toplanan halk, yetkililerden adalet talep etti. Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun suç oranının düşürülmesine yönelik etkin mücadele sözünü hatırlatan protestocular, ''Defol git Pena'' diye sloganlar attı. Göstericilerden Angelica Garcia bu durumun ülkenin değişmesi gerektiğinin işareti olduğunu kaydetti. Göstericiler, Ulusal Saray'ın kapılarını ateşe verdi ancak ateş kısa sürede söndürüldü.
Akşam

SPOR 
Türkiye Basketbol Ligi'nin 5. haftasının merakla beklenen derbisinde G.Saray Liv Hospital, Anadolu Efes'i 77-76 yendi. Maça hızlı başlayan Efes, ilk üç dakikayı Lasme ve Saric'in sayılarıyla 10-4 önde geçti. Erceg ve Sinan'ın basketleriyle rakibini yakalayan G.Saray, ilk periyotu Micov'un basket faulüyle 20-19 ileride bitirdi. İkinci çeyrekte Furkan Aldemir'in sayılarıyla farkı açan sarı-kırmızılılar, farkı çift hanelere taşıdı: 39-28. Efes bu bölümde oyuna Perperoglou ile tutunsa da devre, 42-38 G.Saray lehine sonuçlandı. İkinci yarıya Perperoglou, Bjelica ve Saric'in sayılarıyla giren Efes, 25. dakikada Janning'in basketiyle skoru 50-50'de eşitledi. Ancak G.Saray, Sinan, Arroyo ve Furkan'la son 10 dakikaya 61-57 önde girmeyi başardı. Kazananın belli olacağı son çeyrek büyük çekişmeye sahne oldu. 35. dakikada farkı 9 sayıya kadar çıkaran (66-57) G.Saray'a, Efes'in genç yıldızı Furkan Korkmaz cevap verdi: 69-66. Perperoglou ve Saric'in 5 faulle kenara gelmesinin ardından oyuna ağırlığını koyan Efes'in genç yıldızı Cedi Osman, 1.5 dakika içinde attığı sayılarla takımını maça ortak etti. Bitime 3 saniye kala üçlük bölgesinde atış halindeyken faule maruz kalan Cedi, serbest atış çizgisinden 2 sayı bulabildi ve G.Saray salondan 77-76 galip ayrıldı.
Türkiye

Avrupa'daki başarısını lige yansıtamayan Trabzonspor, Teknik Direktör Vahid Halilhodzic'i Torku Konyaspor galibiyetiyle uğurladı: 3-2. Cardozo ve Özer Hurmacı'nın ilk 11'e döndüğü maçın 7. dakikasında Konyaspor öne geçti. Orta sahada kaptırılan topta Ömer Ali sağdan ortaladı, Hasan Kabze kaleci Fatih'ten önce davranıp topu filelere yolladı: 1-0. 8'de Mehmet Ekici'nin kullandığı serbest vuruşta top yan direkte patladı. 15'te Constant'ın ortaladığı topa Tolga eliyle müdahale edince hakem Özgür Yankaya yardımcısının ikazıyla penaltı noktasını gösterdi. Cardozo, ilk vuruşunu gol yaptı ancak hakem ceza sahasına girilince penaltı atışını tekrarlattı. Paraguaylı ikinci vuruşunu da aynı köşeye yaptı: 1-1. 30'da Cardozo-Salih-Özer paslaşmasında, Özer ceza sahası içindeki Yusuf'u gördü. Kaleci Belec'i de çalımlayan genç oyuncu, takımını 2-1 öne geçirdi. İkinci yarıya hızlı başlayan Torku Konya, ilk golde olduğu gibi Ömer Ali-Hasan Kabze ikilisiyle hücuma çıktı. Son olarak topu önünde bulan Ömer, 48'de skora denge getirdi: 2- 2. 62'de Cardozo'nun pasında ceza sahası içinde kaleciyle karşı karşıya kalan Yusuf, inanılmaz bir golü kaçırdı. 75'te Hleb'in ceza yayı üzerinden şutunu Fatih kornere çelerken, 77'de Trabzonspor yeniden öne geçti. Bosingwa'nın nefis ortasına ceza sahası içinde iyi yükselen Cardozo, kafayı kaleci Belec'in uzanamayacağı köşeye bıraktı: 3-2. 79'da günün en şanssız ismi Mehmet Ekici, önce yan direği ardından üst direği dövdü.
Türkiye

Dünya Halter Şampiyonası'nda, kadınlar 48 kiloda Sibel Özkan Konak, 2 gümüş madalya kazandı. Kazakistan'daki şampiyonda 48 kiloda podyuma çıkan Sibel, koparmadaki 2. hakkında kaldıramadığı 84 kiloyu 3. hakkında omuzlayıp gümüş madalyayı boynuna taktı. Sibel silkmede ilk hakkında 103'ü kaldırdı. 2. hakkında da 105 kiloyu kaldırdı. 3. hakkında 108 kiloyu kaldıramayan milli sporcu, silkmede 4. sırada kaldı. Toplamda 189 kiloyla 2. gümüşünü alan 26 yaşındaki Sibel, madalyalarını bebeğine adadı. Milli Takım doktoru Doğan Atlıhan, ayağındaki spazm nedeniyle Sibel'in silkmede hiç idman yapamadığını belirtip "Sibel'i 2 tane kas gevşetici, masaj ve buz uygulamasıyla podyuma çıkardık. Hiç çalışmadan bunları yaptı. Oğlunun sevgisi, ülkesine olan bağlılığıyla başarılı oldu" dedi
Star

Fenerbahçe Yönetimi takıma zarar veren eylemlere savaş açtı. Sarı- Lacivertli yönetim önceki hafta oynanan Gençlerbirliği maçında Ersun Yanal lehine tezahürat yapan taraftarları tek tek tespit ederek kombinelerini iptal etti. Kombineleri iptal edilen taraftarlar Çaykur Rize maçına girmek isterken kapıdan çevrildiler. Aslında yönetim Stat Müdürü Ayhan Bak aracılığıyla söz konusu taraftarlara birer mail göndererek onları haberdar etmişti. Mailde şu ifadeler yer aldı: "Başkanımız beni aradı, cumartesi oynanan maçta yapılan tezahüratların takımın moralini bozduğunu ve bu kişilerin kombinelerinin iptal edileceğini söyledi. Rize maçına kadar bize dönüş yapmazsanız, kombineler iptal edilecek ve isimleriniz de emniyete verilecek"
Star

Beşiktas, Erciyes ve F.Bahçe maçından sonra Başaksehir karsısında da kırmızı yedi Kartal'da Pedro ve İsmail kırmızı gördü. Siyah-Beyazlılar, maçta 10 kez faul yaptı. Çakır, bu faullerde iki kırmızı kart çıkardı. Erciyes maçında Gökhan Töre, F.Bahçe maçında da Olcay Sahan kırmızı görmüştü. Töre ve Sahan, Kasımpaşa maçında sahada olacak. Slaven Bilic, kırmızı kartlarla ilgili ilginç bir açıklama yaptı: "İlk yarıda dengeli bir oyun vardı. İlk yarı 0-0 bitmeliydi. Rakip ilk yarı bir gol buldu işimizi zorlaştırdı. 2. yarı geriye yaslanıp kontradan pozisyon arayacaktı. Bazen bizim hatalarımızdan bazen de kendileri yaptıkları doğru işlerle fırsat buldular. Ama çok iyi geri dönüş gerçekleştirdik ve tamamıyla hak ederek kazandık.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme