17 Kasım 2014 Pazartesi

17.11.2014 Genel Gündem

17.11.2014

GÜNDEM

Soruşturmaya İzin Vermemiş
9 Kasım 2011'deki Van merkezli 5.6 şiddetindeki artçı depremde yıkılarak 24 kişiye mezar olan Bayram Otel ile ilgili davada Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 1 yıl önce verdiği 'etkili ve caydırıcı ceza soruşturması yürütülmediği ve yaşam hakkının ihlal edildiği' kararına rağmen, dönemin valisi ve AFAD yetkilileri hakkında 'soruşturma izni verilmediği' ortaya çıktı. AYM, Bayram Otel'de yaşamını yitiren emekli Emniyet mensubu Selman Kerimoğlu'nun eşi ve çocuklarının 2 yıl sürdürdükleri hukuk mücadelesini 17 Eylül 2013'te haklı bulmuştu. 30 Ekim 2013'te Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararında, yaşam hakkını korunamadığı için dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu (halen Bursa Valisi) ve AFAD yönetiminin soruşturulmasını istemişti. AYM'nin bu kararı, suç işleyen kamu görevlilerinin etkili şekilde yargılanmaları gerektiği yolunda verilmiş tarihi bir karardı. Kerimoğlu Ailesi'nin şikâyet dilekçesini işleme bile koymayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın etkili bir ceza soruşturmasını önlediği kaydedildi. AYM, 'ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla kararın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine' de hükmetti. Bunun üzerine Başsavcılık, 19 Kasım 2013'te, "İlgililer hakkında gereğinin takdiri verilecek karar dayanağı belgeler ile gerekçeli raporun gönderilmesi" için Bayram Otel dosyasını İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.
Hürriyet


Ağlaya Ağlaya Cezaevine Girdi
Hakkındaki yakalama kararına rağmen 6 aydır kaçak olan şarkıcı Deniz Seki dün kararın yüzüne okunmasının ardından tutuklandı. Adliyeye gözyaşları içerisinde gelen Seki, savcıyı beklerken de kardeşine sarılarak ağladı. Cezaevinde 3 yıl 6,5 ay daha kalması gereken Seki, son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirecek. Şarkıcı Deniz Seki eski özel yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından uyuşturucu ticareti yapmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı. Yargıtay kararının ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan ancak 6 aydır teslim olmayan Seki, önceki gün Esenyurt'taki lüks bir sitede gözaltına alındı. Geceyi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde geçiren Seki dün sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Adliye girerken ağladığı gözlenen Seki kendisini bekleyen gazetecilere, "Arkadaşlar bu ülkede, benim ülkemde zerre kadar adalet varsa ki ben olduğuna inanıyorum. Benim suçsuzluğum er ya da geç anlaşılacak" dedi. Gazetecilerin, "İkinci kez Bakırköy Cezaevine gideceksiniz. Ne hissediyorsunuz?" sorusuna ise Seki, kelepçeli ellerini göstererek, "Ahh ahh.. Böyle ne hissedebilirim" yanıtını verdi. Adliye içindeki polis karakolunda savcının gelmesini bekleyen Seki'nin burada kardeşi Serkan Seki ve avukatına sarılarak ağladığı gözlendi. Savcı gelene kadar kardeşiyle sohbet edip çay içen Seki, bir ara da telefonla konuştu. Daha sonra İnfaz ve Talimat Bürosu'nda görevli savcı İbrahim Babur'un karşısına çıkan Seki yüzüne okunan tutuklama kararının ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne götürüldü. Seki'nin adliyeden ayrılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan kardeşi Serkan Seki herkes her şeyi öğrenene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirterek, "Bu davanın gerçekten faili olması gerekenler şahane ifadelerle terayağından kıl çeker gibi kendilerini akladılar. Hepsini deşifre etmek gerekiyor. Üzerime ne düşüyorsa yapacağım. İnanılmaz bir adaletsizlik var ama adalete her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi inanıyoruz" dedi. Seki'nin avukatı Naim Karakaya ise Seki'nin hem kanser riski taşıdığı için hem de suçsuz olduğunu düşündüğü için bugüne kadar beklediğini söyleyerek, "Müvekkilimizin suçsuzluğuna inanıyoruz ve bu suçsuzluğun bir an önce infaz tamamlanmadan bir yargı kararıyla ortaya çıkmasını bekliyoruz" dedi. Yapılan yargılamada savunma delillerinin toplanmadan hüküm verildiğini anlatan Karakaya, bu sebeple de Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını hatırlattı.
Milliyet

Yırca'daki Terör Raporlarda
Soma'nın Yırca mahallesinde 6 bin zeytin ağacının sökümü sırasında çıkan arbedede özel güvenlik görevlileri tarafından darbedilen köylülerin doktor raporlarında, darbın boyutu açıkça ortaya çıktı. Bir darp raporunda, "Fizik muayenede sağ dizde 2x2 santimetrelik ekimoz ve ödem, sol ayak dorsal yüzde 1x1 santimetrelik ekimoz mevcut" tespiti yer aldı. Soma Yırca'da, 6 bin zeytin ağacının sökülmesi işlemine tepki gösteren köylüler, özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmişlerdi. Ancak, geçtiğimiz günlerde özel güvenlik görevlilerinin köylülerden, "Bizi darp etti" iddiasıyla şikâyetçi oldukları ortaya çıkmıştı. Köylülerin, olay günü öğlen saatlerinde Soma Devlet Hastanesi'nden aldıkları raporlarda, darbın boyutları da göz önüne serildi. U.Y.'nin darp raporunda, "Boyunda çift taraflı yaklaşık 2x0,5 santimetre çaplı kızarıklık, bileklerde kelepçeye bağlı kızarıklık mevcut" ifadesi yer alırken, R.A.'nın darp raporunda ise, "Dış muayenede sağ el üzerinde abrazyonlar mevcut" ifadesi yer aldı. Raporda, R.A.'nın kafasına vurulduğu için beyin cerrahı tarafından da kontrol edilmesine karar verildiği belirtildi. B.B.'ye ait raporda ise, "Fizik muayenede sağ dizde 2x2 santimetrelik ekimoz ve ödem, sol ayak dorsal yüzde 1x1 santimetrelik ekimoz mevcut" ifadesi yer aldı. K.Ö.'nün raporunda, "Sağ bacakta yumuşak doku travması" teşhisi, K.Ç.'nin raporunda ise, "Her iki el bileğinde yumuşak doku travması mevcut" teşhisi yer aldı. Diğer mahalle sakinlerinin raporlarında da vücudun çeşitli yerlerinde darp izlerine rastlandığı yer aldı.
Milliyet

Huber'de Şam Şurası
Avustralya'da dün sona eren G-20 Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, temasın ardından, "Obama da 'Esad gitsin' diyor" açıklaması yapmıştı. Beyaz Saray'ın Suriye politikasına yönelik değişiklik kararı tartışılırken ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretinin önemi daha da arttı. Hafta sonu İstanbul'a gelecek olan Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Huber Köşkü'nde kabul edilecek. ABD'nin Suriye politikasındaki değişikliğin, Erdoğan-Biden görüşmesinde ayrıntılı şekilde masaya yatırılması bekleniyor. Görüşmede, sadece IŞİD'le mücadele değil, Esad rejiminin katliamlarının durdurulması ve Suriye'nin geleceği için Şam Yönetimi'nin mutlaka sonlanması konusu da değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kapsamda, Türkiye'nin başından beri savunduğu Suriye'nin kuzeyinde 'uçuşa yasak güvenli bölge oluşturulması' önerisiyle IŞİD ve Esad'a karşı savaş veren Özgür Suriye Ordusu'nun, 'eğit-donat' yöntemiyle desteklenmesi formülünü yine gündeme getirecek. Erdoğan'ın bu iki konunun bir an önce hayata geçirilmesinde ısrar edeceği belirtiliyor. Erdoğan'ın görüşmede, Suriye'nin Kobani'den ibaret olmadığının altını çizerek, başta Halep olmak üzere Şam yönetiminin ve El Nusra Cephesi'nin saldırılarına maruz kalan bölgelere de, destek verilmesi gerektiğine dikkat çekeceği ifade ediliyor. Erdoğan-Biden görüşmesinde hava operasyonları da gündeme gelecek. ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyon güçlerinin hava saldırıları sonrasında IŞİD'e verdirilen zaiyata ilişkin detaylı istihbarat raporlarının değerlendirileceği belirtiliyor.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 85, 2200-85, 2928                             
ABD Doları 2, 2305-2, 2316/  Euro 2, 7939-2, 7954/ İngiliz Sterlini 3, 4931-3, 4979                  

Revize Zenginlik
Milli gelirde yeni revizyon için çalışmalar başladı. Geçtiğimiz yıl itibariyle başlayan çalışmaların 2017-2018 dönemine yetişmesi hedefleniyor. Uluslararası hesaplama yöntemlerinin değişmesi ve Türkiye'de sektörler itibariyle girdi-çıktı düzeylerinin daha iyi hesaplanabiliyor olması nedeniyle revizyon yapılması gündemde. "Çalışmalar sonunda milli gelir artar mı" sorusuna kaynaklar, "Revizyon geliri artırmak için yapılır" yanıtını veriyor. Bir başka deyişle yeni hesaplamanın devreye girmesiyle Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir bir gecede artacak. Türkiye İstatistik Kurumu hesaplamalarında Avrupa Komisyonu'nun istatistik birimi Eurostat'ın metodolojisini kullanıyor. Eurostat'ın Avrupa Hesaplar Sistemi'nde değişiklik yaptı. TÜİK şu an Eurostat'ın SNA2008 metodolojisine göre milli gelir hesabı yapıyor. Eurostat'ın geçtiğimiz yıl yayımladığı ve 2014'ten itibaren üye ülkelerin tek tek geçmeye başlayacağı yeni metodolojinin adı ise ESA2010. Üye ülkelerden Fransa ve Hollanda'nın yeni metodolojiye geçen ilk ülkeler olduğu ifade ediliyor. Yakın bir zaman içinde ise, tüm Avrupa ülkelerinin yeni sistemde hesaplamalarını ilan etmesi bekleniyor. Uluslararası karşılaştırmaların sağlıklı olması için, Türkiye'de de TÜİK yeni sisteme göre hesaplarını güncelliyor. Verilen bilgiye göre çalışmaları süren revizyonun bir diğer nedeni de Türkiye'deki sektörlere ilişkin hesaplamalarda sağlanan iyileşme. Birçok sektörde girdi ve çıktı verilerinin değiştiği ifade edilirken, artık turizmden, tarıma, sanayiden, inşaata birçok sektörde daha iyi girdi ve çıktı hesaplamalarının yapıldığı belirtiliyor. Yeni girdi-çıktıların milli gelirde kullanılabilmesi için de geniş çaplı bir revizyona ihtiyaç olduğu kaydediliyor.
Hürriyet

Madenciye Zorunlu Kaza Sigortası
Soma'da 301 işçimizin ölümünden sonra da yazdım, Ermenek'teki faciadan sonra da; gelişmiş ülkelerde olduğu gibi maden kazalarının önüne geçilebilmesinin en etkin yolu, sigorta sistemi. Yazılarımda maden işletmelerine sigorta uygulaması getirilmesi, bunun da zorunlu yapılması, sigortası olmayana faaliyet izni verilmemesi gerektiğini belirttim. Yazdıklarımız dikkate alınmış olacak ki, Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen hafta açıkladığı İş Güvenliği Eylem Paketi ile maden işçilerine sigorta uygulaması getireceklerini de açıkladı. Ancak, Başbakanın kastettiği sigorta ile dünyada uygulanan, bizim de aylardır yazdığımız sigorta uygulaması biraz farklı. Detaya girmeden önce, Başbakanın açıklamasından satır başlarını sizlerle paylaşayım: "Maden şirketleri, işçi kardeşlerimize yaşam sigortası, hayat sigortası yapacaklar. Hayat sigortasının işverene getireceği yükle, muhtemel kazanın getireceği mali yük karşılaştırıldığında, sigorta daha az maliyetli. Bir geçiş süreciyle bütün madenlerde hayat sigortası sistemine geçeceğiz. Devletin yapacağı denetim dışında sigorta şirketleri de denetim yapacak. Bunun geçiş süreci nasıl olacak çalışmalarını en kısa sürede tamamlayacağız." Açıkça söyleyeyim, hayat sigortasını duyunca hem şaşırdım hem de içimden, 'yanlış uygulama' diye geçirdim. Neden diyecek olursanız; hayat sigortası dediniz mi, birikim boyutu vardır, ödenen prime bağlı vefat tazminatı boyutu vardır. Sonradan öğrendim ki, Başbakan, hayat sigortası dese de maden işçilerine yönelik uygulanması planlanan, ferdi kaza sigortasıymış. Daha açık bir anlatımla; İş Güvenliği Eylem Paketi uygulamaya girerse, tüm maden işçilerine, işveren tarafından ferdi kaza sigortası yapılacak ve sigorta zorunlu olacak. Peki, ferdi kaza sigortası ne işe yarıyor? İşçinin kaza sonucu vefat etmesi halinde ailesine poliçede yazan tutar kadar vefat tazminatı; sakat kalması halinde ise kendisine sakatlık tazminatı ödeniyor. Sigorta aynı zamanda hastane masraflarını da karşılıyor, tabi yine limitler dahilinde. Yeri gelmişken belirteyim, bu sigorta riskli hastalıkları ya da kalp krizi gibi sağlık nedenleriyle ölümleri ise kapsamıyor. Diyeceksiniz ki, ferdi kaza sigortası doğru uygulama mı? Maden kazaları için doğru uygulama, işveren mali sorumluluk sigortasıdır. Ancak, öğrendiğime göre, böyle bir uygulama için uzun bir hazırlık dönemi gerekiyor. Oysa, İş Güvenliği Eylem Paketi'nin aciliyeti olduğundan şimdilik maden işçileri için kaza sigortası kurgulanmış.
Hürriyet

Yeni Koç'lar Çıkaracak
George Washington Üniversitesi (GW) ve Koç Üniversitesi, her iki üniversiteden öğrencilerin bir akademik yıla kadar diğer kurumda öğrenim görmesine olanak tanıyan lisans öğrenci değişim anlaşmasını imzaladı. Çoğunluğu lisansüstü eğitimde olmak üzere 42 Türk öğrencisinin öğretim gördüğü George Washington Üniversitesi, Koç Üniversitesi ile ilk kez lisans öğrencileri için değişim programını hayata geçiriyor. George Washington Üniversitesi rektörü Steve Knapp "Üniversitemiz öğrencilerinin yüzde 15'i yurtdışından geliyor. Bu iyi ancak artırmamız gereken bir oran. Öğrencilerimizin çok çeşitli yerlerde öğrenim görmesi için kıtalararası öğrenim programını geliştirdik. Öğrencilerimiz ABD'de olduğu gibi bir sömestr dönemini Türkiye veya Çin'de de geçirebiliyor. Öğrencilerimizi küresel çapta profesyonel olmalarını planlıyoruz" diye konuştu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un 1984 yılında GW İşletme Bölümü'nden mezun olduğunu hatırlatan Steve Knapp'ın Koç Ailesi ile ilişkileri de yakın. 1994-2007 arasında John Hopkins Üniversitesi'nde dekanlık görevini yürütürken Rahmi Koç ile tanıştığını aktaran Knapp "Mustafa Koç ile de 2008-2009 akademik yılında misafir öğretim üyesi olarak GW İşletme Bölümü'nde ders verdiği sırada tanıştım. Kendisi George Washington Üniversitesi'nde özgür düşünce ve mükemmeliyeti kovalama geleneğine vurgu yapar. Buradaki iş dünyasında çok etkileyici bir lider olduğu kesin. Birçok sektörde faaliyet gösteren holdinge mükemmel liderlik ediyor. Ama ben İstanbul gezimde Mustafa Koç'un en çok sosyal sorumluluk liderliğinden etkilendim. Koç Üniversitesi ile işbirliğimiz Üniversite ile yakın ilişkilerimizin bir sonucu. Koç ailesi ile tanışıklığımız da işbirliğinde rol oynadı" dedi. Knapp, GW'nin rekabetçi avantajının konumu olduğunu belirtirken üniversiteye gelecek öğrencilerin ABD siyaseti ve ekonomisinin nasıl işlediğini yakından inceleyebileceklerini vurguladı. Knapp "Dışişleri Bakanlığı binası, Beyaz Saray gibi binalara yakınlığımızın yanı sıra Dünya Bankası komşumuz. Caddeyi geçince IMF'ye geçiyorsunuz. Fed de yakınımızda. Bizden mezun olan Türk öğrencilerin birçoğu ülkesine dönüp kendi işlerini kurup başarılı oluyor" dedi.
Hürriyet

Bisiklet Müjdesi!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önümüzdeki yıldan itibaren 1 metre bisiklet yolu yapan belediyemize 1 bisiklet, 10 bin metre bisiklet yolu yapan belediyeye 10 bin bisiklet hediye edeceğiz" dedi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşaatı süren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin 475 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin temel atma törenine katıldı. Bakan Müezzinoğlu, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sağlıklı nesil yetişirse, hastanelere daha az ihtiyaç duyulacağını kaydetti. Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Asıl görevimiz sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bütün bebekler dünyaya sağlıklı geliyor ama, daha 4-5 yaşlarında hastalığa yakalanıyor. Bunların önüne geçmemiz lazım. Ben Sağlık Bakanıyım, hastalık bakanı değil. Görevim de, önce insanların sağlığını korumaya yönelik çalışmalar yapmak. Özellikle yerel yöneticilerimizden sağlıklı yaşam kentleri istemeliyiz. 2015 yılından itibaren 1 metre bisiklet yolu yapan belediyemize 1 bisiklet, bin metre bisiklet yolu yapana bin bisiklet, 10 bin metre bisiklet yolu yapana ise 10 bin bisiklet hediye edeceğiz" diye konuştu.
Türkiye

Türk Kozmetik Sektörü Dünyayı Renklendirecek
Kozmetik sektörünün ihracat atağına önderlik eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Uzak Doğu'nun en büyük kozmetik buluşması olan Cosmoprof Asia 2014 Fuarı'na bu yıl dördüncü defa Türk firmalarının milli katılımını gerçekleştirdi. Hong Kong'da yapılan fuarda, 10'u milli toplam 13 Türk kozmetik firması yer aldı. Firmalar sabun, ıslak mendil, parfüm, deodorant, güzellik ve saç bakım ürünleri, renkli kozmetikler gibi farklı ürün gruplarını sergileme imkânı buldular. Uzun yıllardır Avrupa'ya ihracat yapan Türk kozmetik sektörü, yüksek kalite standartlarına sahip üretim yapıyor. Avrupa referansı, Türk firmalarının elini güçlendirerek Uzakdoğu pazarında büyük avantaj sağlıyor. Kozmetik, son yıllarda ihracatta yaptığı sıçrama ile kimyanın en dikkat çeken alt sektörlerinden biri oldu. Geçtiğimiz yıl ihracatını 1 milyar 172 milyon dolara yükselten kozmetik sektörü, 2014 yılının Ocak-Ekim döneminde 1 milyar 488 milyon dolarlık ihracat elde etti. Potansiyeli oldukça yüksek kozmetik sektörünün ihracatını artmak için çalışmalara bütün hızlarıyla devam ettiklerini belirten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, "Kozmetik Tanıtım Grubu ile markalaşma çalışmalarımız hız kazandı. Türk kozmetik sektörünü yurtdışı fuarlar ve etkinliklerde, tasarlanan yeni logo ve Türkiye kokusu ile tanıtmaya başladık. Böylelikle Türk kozmetik ürünlerinin algısı yükselecek ve kozmetik sektörümüz dünya pazarlarından daha fazla pay alabilecek." diye konuştu.
Türkiye

Ağır Yenilgi
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Japon yeni ve İsviçre frangı ile tüketici ve ev kredisi alan, ancak bu paraların Türk Lirası karşısında aşırı değerlenmesi nedeniyle mağdur olan onbinlerce tüketicinin umudunu kıran bir karar verdi. Genel Kurul, dövizle konut kredisi alan bir tüketicinin açtığı davada, bankanın tüketiciye geri ödeme yapmasına hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu. Karar, bankaları onbinlerce döviz mağduruna milyarlarca lira geri ödeme yapmaktan kurtardı. Yerel mahkemenin "öngörülemeyen hal" gerekçesini yerinde bulmayan Genel Kurul, önemli bir emsal ortaya çıkardı. Dövizle kredi mağduru Ş.H, Uşak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davada, 15 Ağustos 2008'de davalı bankadan dövize endeksli TL olarak 9 milyon 354 bin Japon yeni tutarında 99 bin TL'lik 60 ay vadeli konut kredisi kullandığını belirtti. Japon yeni'nin TL karşısında aşırı değer kazandığını, işlem temelinin çöktüğünü belirten Ş.H, borcun Japon yeni karşılığı TL olarak verildiği tarihten itibaren yüksek kurdan ödenen fazla miktarın iadesini veya borçtan mahsubunu istedi. Mahkeme davacının sözleşme tarihinde TL karşılığında kredi kullanmış olsaydı, 143 bin 771 TL ödeme yapacağı gerekçesiyle sözleşmenin uyarlanması talebinin kabul edilmesine ve 143 bin 771 TL üzerinde yaptığı ödemenin davalı bankaca geri ödemesine karar verdi.
Milliyet

S&P, Türkiye'nin Notunu Kıracak Mı?
Geçtiğimiz iki gün Avustralya'nın Brisbane kentinde G-20 'Liderler Zirvesi' yapıldı! Ukrayna konusunda Obama, Cameron ve Abbott'un eleştirilerine muhatap olan Putin'in G- 20 toplantısının sonuç bildirgesinin yayınlanmasından önce Brisbane'i terk etmesi, zirvenin akılda kalan anılarından birisi olacak. Rus lideri Putin'e dört Rus savaş gemisinin "eşlik etmesi" de yine unutulmayacak! Küresel iklim değişikliğine karşı güçlü ve etkili adımlar atılması gerektiği belirtilen nihai bildiride; genç işsizliğinin azaltılması, kadınların ekonomiye katılımının arttırılarak kadın-erkek arasındaki farkın azaltılması, nihai mal ticaretinin yanı sıra bileşenlerin ve hizmetlerin de serbest ticaretinin geliştirilmesi konusunda çaba harcanmasına karar verilmiş. Bankacılık sistemlerinin güçlendirmesi, vergi tabanlarındaki erozyonun önlenmesi ve değerin yaratıldığı yerde vergilendirilmesi esasının geliştirilmesi, yolsuzluklar konusunda işbirliğinin yanı sıra 2017'den itibaren vergide bilgi paylaşımının güçlendirilmesi de bildirgede öne çıkan konuların başında geliyor. Enerji verimliliğinin arttırılması, daha güçlü dünya ticaret sisteminin kurulması, küresel iklim değişiklikleri ve Ebola konusunda işbirliği gibi "bir G-20 bildirgesinin olmazsa olmazlarına" da yer verilmiş. Avustralya'da yapılan zirvenin bizim açımızdan bir önemi de önümüzdeki yıl G-20 liderliğinin Türkiye'ye devrediliyor olması. Başbakan Davutoğlu, gelecek yılın ev sahibi olarak zirvede bir sunum gerçekleştirdi. G- 20'ye ev sahipliği yapacak olmamız 2015'te Türkiye için önemli bir olay olacak, Türkiye önümüzdeki yıl G-20 toplantısıyla da anılacak!
Vatan

Bill Gates'i İkna Etti Banka Oscar'ını Aldı
ABD Bankalar Birliği (ABA) ve finans sektöründe dünyanın en saygın kurumlarından biri olarak görülen Bank Administration Institute (BAI) tarafından verilen '2014 BAI Bankacılık İnovasyonu Ödülleri için 8'i Türkiye'den olmak üzere 105 finansal kuruluş 220'den fazla proje ile başvurdu. Yarışmada Denizbank, İç İşleyişte İnovasyona Dayalı Gelişim kategorisinde müşteri memnuniyetini artıran Inter-Collect uygulaması ile birinci olurken, FastPay ve diğer yenilikçi ürünleri ile de 'Dünyanın En İnovatif Bankası' ödülüne layık görüldü. Ödül töreninin ardından gazetecilerle biraraya gelen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, dijital bankacılık alanında nasıl fark yaratan projeler ürettiklerini ve bu ödüle kadar gelinen sürecin detaylarını paylaştı. Bank of America, Citibank gibi devleri geride bıraktıklarını belirten Ateş, "Bu ödülü almamızı sağlayan dijital bankacılık seviyesine bir gün, bir ay ya da bir yıl içinde gelmedik. Gemimizin dümenini çok uzun zaman önce dijital dünyaya çevirdik. İnovasyonu kurumumuzun DNA'sına yerleştirdik" dedi.
Vatan

DÜNYA

Kaddafi Rejiminin Gizli Servis Üyeleri Duruşmada
Libya'da aralarında devrik lider Muammer el-Kaddafi'nin eski İstihbarat Başkanı Abdullah es- Sennusi'nin (soldan üçünü) de bulunduğu 37 kişinin farklı suçlamalarla yargılandıkları davaların duruşması başkent Trablus'taki İstinaf Mahkemesi'nde dün görüldü. Öte yandan dün Libya'nın Bingazi kentine bir fırına roket düşmesi sonucu, 2 Mısırlının hayatını kaybettiği, 4'ünün yaralandığı bildirildi. Rejim değişikliğinden beri istikrarın sağlanamadığı Libya, sık sık çeşitli silahlı gruplar arasındaki çatışmalara ve şiddet olaylarına sahne oluyor. Ülkedeki yabancılar da zaman zaman saldırılara hedef oluyor veya yaşanan olaylardan etkileniyor.
Hürriyet

Abd'li Yardım Görevlisine İnfaz
Suriye ve Irak'ta etkin cihatçı örgüt IŞİD, ABD'li yardım görevlisi Peter Kassig'e ait olduğu iddia edilen kesik başın gösterildiği bir video yayınladı. Örgüt tarafından sosyal paylaşım sitelerine yüklenen 16 dakikalık videoda siyah giyinmiş ve yüzü maskeli bir militan, Kassig'e ait olduğunu ileri sürdüğü kesik başın önünde duruyor. Videoda Kassig dışında 18 Suriye ordusu askerinin de infaz görüntüleri yer alıyor. Genç adamın ölümünün ardından açıklama yapan ailesi infazın gerçek olup olmadığına dair yapılan soruşturmanın sonuçlanmasını beklediklerini açıkladı. Aile, "Oğlumuzun yaptığı yardım çalışmalarıyla ve çevresine verdiği sevgiyle hatırlanmasını tercih ederiz" diye ekledi. Kassig'in AP haber ajansına konuşan Suriyeli arkadaşı Burhan Agha ise, "Peter, Suriyelilere yardım ederken Suriye'de öldürüldüğü için her Amerikalıdan tek tek özür dileyebilseydim bunu gerçekten yapardım. Onu öldürenler bunu İslam adına yaptığını söyledi ama ben de Müslüman'ım ve Suriyeliyim, Peter'ın katilleri Müslüman değil" dedi. Kassig'in infaz videosuna dünyadan da büyük tepki geldi. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC), infazın doğruluğunun araştırıldığını açıkladı. NSC sözcüsü Bernadette Meehan, "Eğer doğruysa, bu acımasız cinayetten ötürü dehşete kapıldık. Ailesi ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz" dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise, Kassig'e ait olduğu iddia edilen kesik başın gösterildiği videoyla ilgili, "Abdülrahman Kassig'in soğukkanlılıkla öldürülmesiyle ilgili dehşete düştüm. Bu infaz, IŞİD'in ne kadar korkunç ve acımasız bir örgüt olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur" dedi. Cameron, Kassig'in ailesine başsağlığı diledi. Fransa Başbakanı Manuel Valls da, Kassig'in öldürülmesini kınadı. Valls infazı 'barbarca bir hareket' olarak niteledi. IŞİD 19 Ağustos-13 Eylül arasında Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steve Sotloff ile İngiliz yardım görevlisi Steve Haines'i infaz etmişti. İnfazlar ABD önderliğindeki uluslararası koalisyona uyarı olarak yapıldığı belirtilmişti.
Milliyet

Bae'nin Terör Listesinde Yok Yok
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan terör örgütleri listesine Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Şii Husi hareketi ve El Kaide bağlantılı Ensar El Şeria örgütü de dahil edildiği bildirildi. Listeye, İhvan'a verdiği destekle bilinen ve şu an Katar'da olan Mısırlı ünlü alim Yusuf El Kardavi'nin de dahil edildiği iddia ediliyor. Listede en dikkat çeken ayrıntı ise Suriye'de rejime karşı mücadele veren birçok grubun terör listesine alınması. Bunlardan en önemlileri rejime karşı mücadele eden en büyük koalisyon İslami Cephe bünyesinde yer alan Ahrar-ü Şam ve Liva Tevhid grupları. Suriye'de mücadele veren Ebu Zer Gaffari, Ebu Bekir Sadık, Talha Bin Abdullah, Abdullah Bin Mübarek, Ebu Ömer, Ebu Fadl Al Abbas, Şahba ve Ammar bin Yasir gibi gruplar da terör listesinde yer aldı.
Star

'Dede, Ne Olur Annemi Affet'
Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un aylardır devam eden aile krizine torunu da dahil oldu. İngiltere'de üniversite eğitimi alan İslam Kerimov Jr dedesinden, 8 ayı aşkın süredir başkent Taşkent'te ev hapsinde tuttuğu annesi Gülnara Kerimova ve kız kardeşini affetmesini istedi. Torun Kerimov, BBC televizyonuna verdiği röportajda dedesine seslenerek, "Sen de kalbinin derinlerinde bizim asla sana karşı çıkmayacağımızı biliyorsun. Annemi ve kız kardeşimi serbest bırak. Bize, hayatımız boyunca bildiğimiz dedemiz olduğunu ispat et" diye konuştu. Uzun yıllar Özbekistan'ın maden ve telekom gibi önde gelen sektörlerinde iş yapan Gülnara Kerimova ile babasının arası, geçtiğimiz aylarda bozulmuştu. Kerimova, ülkenin istihbarat başkanı Rüstem Inoyatov'un babasına darbe planladığını öne sürmesinden kısa süre sonra ev hapsine alınmıştı. Kerimov'un, kızının Avrupa ülkeleriyle yasal sorunlara neden olan tartışmalı iş anlaşmalarına tepki olarak da böyle bir karar almış olabileceği söyleniyor.
Vatan

Işid'den Toplu İnfaz
Bugüne kadar rehin tuttuğu Batılı rehinelerden 5'ini öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), bugüne kadarki en vahşi infazlarından birisine imza attı. Örgüt dün internette, geçen yıl Suriye'de kaçırdığı ABD'li yardım görevlisi Peter Kassig ve onlarca Suriyeli askerin başları kesilirken çekilen video görüntülerini yayınladı. İnfazlar, daha öncekilerde olduğu gibi, örgütün İngiliz kökenli militanlarından 'Cihatçı John'un liderliğinde gerçekleşiyor. 16 dakikalık videoda yakalandıktan sonra kurşuna dizilen çok sayıda Suriye askerinin de görüntüsü yer alıyor. 'Cihatçı John' militanlarla birlikte onlarca Suriye askerinin başını kestikten sonra, önünde duran kesik başın, yardım görevlisi Kassig'e ait olduğunu öne sürüyor. 2007'de Amerikan ordusunda görevli olan Kassig'in Irak'ta Müslümanlara karşı savaştığını söyleyen militan, daha sonra ABD Başkanı Barack Obama'ya seslenerek, "4 yıl önce Irak'tan çekildiğini iddia ettin. Ama çekilmedin. Bizler burada, Suriye topraklarında ilk Amerikan askerini gömüyoruz, ordunun buraya gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuşuyor.
Vatan

'Kırmızı Çizgi' Nükleer Silah
ABD Başkanı Barack Obama, G20 zirvesinin ardından yaptığı açıklamada koşullar değişirse IŞİD'e karşı savaşmak için asker gönderebileceğini söyledi. ABD Başkanı, koşulların her an değişebileceğini ve ABD kara birliklerinin konuşlandırılmasının gerekebileceğini söyledi. Farazi bir örnek veren Obama, IŞİD'in nükleer silah elde etmesi gibi bir durumda birlikleri göndermekte tereddüt etmeyeceklerini fakat eğitilen Irak güvenlik güçlerinin görev almasını istediklerini belirtti. Esad'ın yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ve meşruiyetini yitirdiğini yineleyen Obama, "Esad'a karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok" dedi.
Akşam

Devlet, Hilafet + Sgk
Irak'ta hakimiyet kurduğu bölgelerde IŞİD'in devlet yapılanmasında ciddi adımlar attığı, belgeleriyle ortaya çıktı. Kuzey Alman Radyo Televizyon Kuruluşu, Batı Alman Radyo Televizyon Kuruluşu ve Süddeutsche Zeitung'un Irak hükümetinden elde ettiği IŞİD belgeleri örgütün idari makamlar oluşturduğu ve sosyal hizmet verdiği anlaşılıyor. IŞİD'in bir çeşit "sağlık sigortası" yürürlüğe soktuğu, ölen ya da hapiste bulunan terör üyelerinin ailelerine maddi yardımda bulunduğu, evlenenlere para desteği verdiği belgelerde görülüyor. Dokümanlar 5 Haziran 2014 tarihinde IŞİD'in Savaş Bakanı Abdülrahman El Bilavi'nin saklandığı eve yapılan baskında ele geçirildi. Belgelere göre IŞİD zengin bölgelerin yoksul bölgelere yardımda bulunmasını sağlayan bir düzenleme getirmiş ve büyük meblağda para sosyal hizmetlere ayrılmış. Sosyal hizmetlere ayrılan paranın silah harcamalarına ayrılan parayı zaman zaman geçtiği görülüyor.
Akşam

POLİTİKA

Dersim Tuzak
ESKİ CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, çeşitli ziyaretler için geldiği Aydın'da, partisinin Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim konusundaki açıklamasını değerlendirdi, "Tarihten husumet çıkarmak marifet değildir" dedi. Baykal, CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu ve partililerin katıldığı toplantıda Kerbela ile Dersim tartışmalarını "tuzak" diye niteledi ve şunları söyledi: "Dünyada bütün ülkelerin ayakta kalma mücadelesi çok büyük bedelleri beraberinde getirmiştir. Tarihten husumeti her sorumsuz insan çıkarabilir ama devlet adamlarının görevi, tarihten husumet çıkarılması değildir. Yaşanmış acı olayların muhatabını iyi bilelim. Bugünün Türkiye'sinde bir siyasi parti bunun muhatabı sayılabilir mi? Bu, devletin kendini ayakta tutma, varlığını korumak, bütünlüğünü korumak mücadelesidir. O zaman Türkiye tek partili rejim içinde. O tek partinin içinde bugün siyaset yapanlarının tümünün siyasi ataları, dedeleri de var. Başbakan çıkıyor diyor ki, 'Dersimde yaşananlar modern Kerbeladır.' O faciayı günümüzdeki olaylara taşımanın anlamı ne? Birileri de çıkıp, 'Uludere'de yaşananlar modern Kerbeladır' dese, üstelik Uludere'de yaşananlar bugünün siyasetinin parçasıdır. Sen iktidardasın, senin zamanında yaşandı. Sen yaptın bunları ve siyasi sorumluluğu
Hürriyet
Kul Hakkı Yiyenlere Neden Oy Verdin
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık dosyasını kapatan savcıya yüklenerek, 'Sen bir yerlere geleceksin. Asla unutma senin çocukların seninle övünmeyecekler, hatta senin adını belki de hiç anmayacaklar" dedi. Eskişehir Atatürk Kültür ve Sanat Kongre Merkezi'nde afyonkarahisar, Bilecik, Bursa, Kütahya ve Sakarya illerinden gelen il teşkilatları ile bölge toplantısının basına açık bölümünde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Rıza Sarraf'ın kuryesi hakkında çıkan haberlere değindi. Kılıçdaroğlu, "Bugünkü gazetelerde Rıza Sarrafın kuryesi 'Ankara'ya çok para taşıdık' diyor. 17 Aralık dosyasını kapatan savcıya soruyorum. O çok para taşıdık diyen biri o paraları nereye taşıdı? Yandaş savcıya, Ak Parti savcısına soruyorum. Ankara'ya çok para taşıdık diyen biri o paraları niçin ve kimin için taşımıştır. Belki sen o dosyayı kapattın ama biz o dosyayı kapattırmayacağız" dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Sen bir yerlere geleceksin. Sen asla unutma senin çocukların seninle övünmeyecekler, hatta senin adını belki de hiç anmayacaklar. Çünkü babası yolsuzluk dosyası kapattı diye utanacaklar. Çocuklarına bu kadar ağır miras bıraktın. Bu mirasın altında ezileceksin."
Milliyet

Baharda Silahlara Veda
Hükümetin, 6-8 Ekim olayları gerekçesiyle askıya aldığı çözüm süreci görüşmeleri, bugün HDP'nin Pervin Buldan, İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder'den oluşan İmralı heyetinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacağı görüşmelerle yeniden başlayacak. Püyet üyesi HDP'nin Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Yarın (bugün) yapacağımız görüşmede İmralı'ya gidişimiz ile ilgili tarih belli olacak. İmralı ziyareti tahmini olarak önümüzdeki hafta 22-23 Kasım gibi görünüyor" dedi. Buldan, İmralı ziyaretini mevcut heyetle mi yoksa müzakere heyetine dahil olması beklenen isimlerle mi gidecekleri konusundaysa "Heyetin adaya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmeme konusu da görüşmede netleşecek. Müzakere heyetinin genişlemesi ve adaya bizim dışımızda kimlerin gideceği netleşecektir" diye konuştu. Öcalan'ın müzakerelerin olumlu gitmesi durumunda Mart- Nisan ayında silahların bırakılması konusunda PKK'ya çağrı yapabileceğiyle ilgili soru üzerine ise Buldan şunları söyledi: "Adımların karşılıklı atılması yönünde bir talep var. Senkronik bir şekilde eş zamanlı hükümette adım atacak, hareket de adım atacak. Karşılıklı bu adımların atılmasıyla süreç gelişecek. Sayın Öcalan ile son görüşmemizde bu telaffuz edildi. Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen Mart veya Nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır."
Vatan

SPOR

Türkiye Basketbol Ligi'nde 6. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni 71-64 yenerek 4. galibiyetini aldı, rakibine ise 4. yenilgisini tattırdı. Maça Janning'in sayılarıyla başlayan Anadolu Efes, rakibin en etkili ismi Stephason'ın erken faul problemine girmesini bir türlü avantaja çeviremedi, Doğuş oyundan çıktıktan sonra baskıdan kurtulan ve 8 sayıya ulaşan Wright'ın sayılarıyla ilk periyot 15-15 bitti. Stephason'ın devreye girmesiyle öne geçen ve 27-24 ile farkı 3'e yükselten İstanbul BŞB karşısında 5-0'lık seri ile kontrolü ele alan Efes, devreyi 35-32 üstün tamamladı. İkinci yarının başında da Stephason ve Acker ile etkili oldu konuk takım, Lasme'nin hücum ribauntları sonunda ürettiği basketlere çare bulamayınca bir kez daha geriye düştü. Efes Bjelica'yı da devreye sokarak son periyoda 53-48 galip girdi. Son periyotta Efes, Janning ile farkı çift hanelere de çıkardı (67-57) ancak bir türlü temposunu devam ettiremeyip, hücumda çok basit hatalar yapınca, son dakikaya girilirken yeniden konuk takımı ümitlendirdi. Efes adına bu ümitleri bitiren isim Cedi Osman oldu, lacivert-beyazlı ekip, 71-64'lük skorla güldü.
Milliyet

Beşiktaş'a iyi haber Demba Ba'nın Senegal Milli Takımı Teknik Direktörü Giresse ile yaşadığı problem, Kartal'a yaradı. Siyah-Beyazlı takımın hocası Slaven Bilic. 17 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan Afrika Kupası finallerine Demba Ba'nın da gidecek olması nedeniyle endişeliydi. İkinci devrenin başında Demba Ba gibi bir gol silahından yoksun olacağı için üzülen Hırvat hoca, golcünün son kararı sonrası rahat bir nefes aldı. Giresse, yıldızının bir türlü barışmadığı Demba Ba'yı Afrika Kupası elemelerinde 15 Kasım'da oynanan ve Senegal'ın 1-0 kazandığı Mısır karşılaşması ile 19'unda oynanacak Botswana maçlarına çağırmadı. Beşiktaşlı futbolcu da hocasının bu kararına tepki olarak bundan sonra Senegal Milli Takımı'nda yer almayacağını bildirdi. Senegal Federasyonu yetkilileriyle bu konuda görüşen Demba Ba "Giresse olduğu sürece ben yokum" diye konuştu. Giresse ile yaşadığı sorunun kendisini rahatsız ettiğini ve artık sadece Beşiktaş'ın maçlarına konsantre olmak istediğini belirten golcü oyuncunun kararı Teknik Direktör Slaven Bilic'i sevindirdi. Demba Ba kupaya gitse ve Senegal finale kadar devam etseydi, yıldız futbolcu Süper Lig'de G.Birliği, Mersin İY ve Çaykur Rize ile kupadaki Sarıyer ve Çaykur Rize maçlarında forma giyemeyecekti.
Star

Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Kazakistan'ı yenip ilk galibiyetini aldı: 3- 1. 16'da Ozan ortayı yaptı, Burak'ın kafa vuruşunda top yandan dışarı çıktı. 23'te yapılan ortada Semih kafa ile topu indirdi, Burak kaleciyle karşı karşıya pozisyonda topu dışarı yolladı. 26'da Abdulin, Burak Yılmaz'ı ceza alanında düşürdü. Penaltıyı kullanan Burak fileleri havalandırdı: 1-0. 29'da Volkan Şen'in göğsüyle indirdiği top Burak'ın önüne düştü, onun vuruşunda kaleci Mokin topu elinden kaçırdı: 2-0. 34'te Caner 'in çektiği şut üstten auta gitti. 42'de Volkan'ın ortası kaleciden döndü, Burak gelişine vurdu ama aut. 40'ta Arda'nın ceza sahası sağ çaprazına gönderdiği pası kontrol eden Selçuk'un vuruşunda savunmadan seken top kalecide kaldı. 48'de Arda şansını denedi, ama vuruşunda top yandan dışarı çıktı. 54'te Yuri Logvinenko kafayla topu kaleye doğru gönderdi ancak Volkan gole izin vermedi. 63'te kornerde savunmanın uzaklaştırmak istediği top Shomko'nun önüne düştü. Onun vuruşunda Caner topu kornere gönderdi. 67'de Burak solda ceza alanına girdi, vuruşunu yaptı ama top kalecide kaldı. 69'da Burak, Arda'dan gelen pasla kaleciyle karşı karşıya kaldı vuruşu kaleciden döndü, Umut tamamladı ama aut. 82'de Gökhan'ın korner atışında Serdar'ın kafa şutu ağlara gitti: 3-0. 87'de Konysbaev, ceza alanı içinde Mehmet Topal'ın müdahalesiyle yerde kalırken, hakem Eskov penaltı kararı verdi. Smakov farkı ikiye indirdi: 3-1. 90+3'te Gurman'ın ortasında arka direkte Schetkin topa kafa ile vurdu. Volkan , çizgiden çıkardı.
Star

Boğaz Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan 42 kilometre 195 metrelik koşuda erkeklerde Chani, 2.11.53'lük derecesiyle birinci olurken, Etiyopyalı Gebo Burka, 2.12.23'lük derecesiyle ikinci, Kenyalı Michael Kiprop da 2.12.39'luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı. Erkeklerde Türk sporculardan en iyi dereceyi Fatih Bilgiç, 2.19.57'lik derecesiyle 9. olarak elde etti. Türk sporculardan Mert Girmalengesse 12., Bekir Karayel de 14. geldi Kadınlarda Etiyopya'da Amane Gobena, 2.28.46'lık derecesiyle ilk sırada yer aldı. Aynı ülkeden Salomie Getnet, 2.30.36'lık zamanıyla ikinciliği elde etti. Ukraynalı atlet Olena Burkovska ise 2.31.30'luk derecesiyle üçüncü oldu. Elvan Abeylegesse, 2.32.15'le beşinci, Ümmü Kiraz altıncı sırada yer aldı.
Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme