18 Kasım 2014 Salı

18.11.2014 Genel Gündem

18.11.2014 Salı

GÜNDEM

Minibüs Metrobüse Çarptı: 1 Ölü 
İstanbul Zeytinburnu'nda bir minibüsle bir metrobüs kafa kafaya çarpıştı. Kazada 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı. Kaza, Merter'de dün meydana geldi. İddiaya göre; minibüsü kullanan Salih Doğan, Atatürk Havalimanı'ndan yolcu aldı. D-100 Karayolu Cevizlibağ istikametinde seyreden minibüs, Merter mevkiine geldiğinde Doğan direksiyon hakimiyetini kaybetti. Metrobüs yoluna giren minibüs, Yasin Yıldırım'ın kullandığı, içinde 12 yolcu bulunan metrobüse kafadan çarptı. Yıldırım, çarpmanın şiddetiyle direksiyon hakimiyetini kaybetti. Bariyerleri aşan metrobüs, D-100 Karayolu'na çıkarak durabildi. Metrobüsteki 12 yolcu ve minibüsteki 1 kişi yaralandı. Araçlarında sıkışan Doğan ve Yıldırım kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Ancak Doğan hastanede yaşamını yitirdi. Kaza sonrası D-100 Karayolu 2 saat trafiğe kapandı. Polis, kazaya neden olduğu iddia edilen başka bir aracın tespiti için çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarını incelemeye aldı.
Sabah


Öğrenci Kavgası Eğitimi Tatil Ettirdi 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) çıkan olaylar nedeniyle eğitim öğretime 3 gün ara verildi. Sıhhiye kampusundaki fakültede, cuma günü öğrenciler arasında çıkan kavganın ardından dün de olaylar devam etti. Sabah saatlerinde fakülteye, aranmadan girmek isteyen bir grup öğrenciye özel güvenlik izin vermedi. Zorla içeriye giren gruba, bölgede daha önceden güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Müdahale sırasında 8 kişi gözaltına alındı. Grubun bir bölümünün fakülte girişinde beklediği sırada okulda eğitim öğretime 3 gün ara verildiği duyurusu kapıya asıldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin, fakülte önündeki grubu uzaklaştırmasının ardından okul içinde bekleyen diğer grup da bölgeden ayrıldı. Güvenlik şubesi ekiplerinin okul çevresindeki önlemleri ise devam etti.
Sabah

EKONOMİ 

Gram Altın 84, 8493-84, 9415                    
ABD Doları 2, 2302-2, 2321
Euro 2, 7805-2, 7837
İngiliz Sterlini 3, 4897-3, 4936

Ekonomi Yavaş İşsizlik Hızlı 
İşsizlikte yükseliş durdurulamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ağustosta işsizlik oranı yüzde 10.1 ile şubat ayından sonra tekrar çift haneye çıktı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise ağustosta yüzde 10.4 oldu. TÜİK'in açıkladığı mevsim etkilerinden arındırılmış veriler işsizlikteki gerçek eğilimi görmemizi sağlıyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış veri üç aydır çift hanede. Ekonomide üçüncü çeyrekte yüzde 3.5 seviyelerinde beklenen büyümenin bile işsizlikte iyileşme sağlamaya yeterli olmadığı ağustos verilerinde ortaya çıkıyor. TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ağustos 2013'te yüzde 9.3 idi. Bir yılın ardından özellikle ekonomideki yavaşlamanın da etkisiyle yüzde 10.4'e fırladı. Bu her işgücündeki 10 kişiden 1'inin işsiz olduğunun göstergesi. İşgücü arındırılmış verilere göre 28 milyon 817 bin, istihdam ise 25 milyon 835 bin kişi. 2 milyon 983 bin kişi ise işsiz. Ekonomide kısa dönemde bir hızlanma beklenmediği için önümüzdeki aylarda yine işsizliğin yüzde 10 seviyelerinde kalacağını söylemek yanlış olmaz. Bu yıl yüzde 3.3 olarak öngörülen büyüme gelecek yıl da Orta Vadeli Programa göre sadece yüzde 4'e çıkacak. Bu hedef değil işsizliği düşürmeye yüzde 10 seviyelerinde tutmaya bile yeterli değil. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre işsizlik oranı zirveye 2008 krizinin ardından 2009 Nisan ayında yüzde 13.9 ile çıkmıştı. Kriz sonrasında yeniden büyüme dönemiyle işsizlik de gerilemeye başladı ve 2012 Haziran'ında yüzde 8 ile en düşük noktasını gördü. O günden sonra ise yeniden yükseliş başladı. Ve bugün işsizlik yüzde 10.4'te. Orta Vadeli Programda 2017 yılına kadar işsizlik oranının yüzde 9.1'e düşürülmesi hedefleniyor.
Hürriyet

Bütçe Tutturulacak 
Merkezi yönetim bütçesi ekimde 3 milyar lira, ocak-ekim döneminde ise 14.9 milyar lira açık verdi. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ekim ayında bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.8 artarak 34.2 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 12 artarak, 37.2 milyar lira olarak gerçekleşti. Ocak-ekim döneminde ise bütçe gelirleri, 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 8.6 artışla 347.7 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 10.6 artışla 362.6 milyar lira oldu. Bütçe, geçen yılın ekim ayında faiz dışı 761 milyon açık verirken, bu yılın aynı döneminde 4 milyar lira fazla verdi. Merkezi yönetim bütçesi 2013 Ocak- Ekim döneminde 7 milyar 664 milyon lira açık vermişken, bu yılın aynı döneminde 14 milyar 941 milyon lira açık verdi. Bu yılın ocak-ekim döneminde faiz dışı fazla 30 milyar 332 milyon lira oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk 10 ayındaki bütçe açığı gerçekleşmelerinin, yılsonu için öngördükleri revize bütçe açığının yüzde 61'ine denk geldiğini belirterek, "Bu da yılsonu bütçe açığı hedefini rahat bir şekilde yakalayacağımızı göstermektedir" dedi. Orta Vadeli Program'da (2015-2017) yıl sonu için öngördükleri bütçe açığını 8.8 milyar azaltarak, 24.4 milyar liraya indirdiklerini hatırlatan Şimşek, "Bütçe açığı hedefinde gösterdiğimiz bu performans global ölçekte yadsınamayacak bir başarıdır" dedi.
Sabah

Petrol 78 Dolara Düştü EPDK İstedi, İndirim Geldi 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) akaryakıt dağıtım şirketlerine gönderilen uyarı yazısında, dağıtıcı ve bayi marjlarının mevzuatta belirlenen kriterlere ivedilikle uygun hale getirilmesi gerektiği belirtildi. EPDK'nın uyarı yazısında, Petrol Piyasası Kanunu'nun 10'uncu maddesi gereğince daha önce iki defa tavan fiyat uygulamasına gidildiği hatırlatılarak, akaryakıt fiyatlarının takibinin ve tavan fiyat uygulamalarının kamuoyunca bilinen objektif kriterlere bağlı olarak yapılması için bu ay içerisinde "Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı" alındığı kaydedildi. Yazıda, yurtiçi dağıtıcı ve bayi marjlarının "Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı"nın 3'üncü ve 5'inci maddesinde sayılan kriterlere kıyasla yüksek seyrettiği tespitine yer verilerek, bu durumun benzin ve motorin fiyatlarında fark oluşturduğu ifade edildi. Ve ilk adım geldi. Benzin, yarından itibaren geçerli olmak üzere 11 kuruş indirim geliyor. Şu an 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı İstanbul Anadolu Yakası'nda 4.72 lira, Avrupa Yakası'nda ise 4.71 Lira.
Türkiye

İlk Yerli Elektrikli Araç 2016'da Seri Üretilecek 
Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'in yapıldığı Eskişehir, ilk yerli elektrikli aracın seri üretimine başlamaya hazırlanıyor. Kentte bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki bir firma, Hacettepe Üniversitesi'nin de dahil olduğu 15 üniversiteden 30'un üzerinde akademisyenle yürüttüğü çalışmayla ortaya çıkardığı yerli elektrikli otomobili, 2016 yılında seri üreterek piyasaya sürecek. 2013 yılında elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmak amacıyla kurulan BEGLER A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge Projeleri Sorumlusu Melih Yıldız, "Ulusal yerli elektrikli otomobil markası oluşturmak için yola çıktık" dedi. Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda alt sistemler bazında ve alan konularında iyi bir yol katettiklerini, farklı model çalışmaları yaptıklarını belirten Yıldız, şunları söyledi: "Devam eden iki farklı elektrikli araç modelimiz var. Alt sistemlere yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Elektrikli araçların kritik denebilecek teknolojileriyle ilgili alan çalışmaları yaptık. Modellerimiz kendi pazarını oluşturabilecek nitelikte araçlar. Elektrikli araçlarımızı 2015 yılının sonunda prototip olarak yürüteceğiz. 2016 yılında seri üretime başlamayı düşünüyoruz. Modeli tamamladıktan sonra 2016 senesinde müşterilerimize ve vatandaşlarımıza araç satışına başlayacağız." Araç, bataryasından iç döşemesine kadar 11 farklı iş ortağı ile geliştirildi. Yerlilik oranı yüzde 88'in üzerinde olan elektrikli araç, tam şarjla 160 kilometre katedebiliyor ve Ankara-İstanbul arasında harcanan yakıt 7 liralık masraf gerektiriyor.
Türkiye

Borsa İstanbul Helva Yapmaya Hazır 
Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, Borsa İstanbul'un girişimcilerle yatırımcıları uzun vadeli ortaklıklar kurmak amacıyla bir araya getirecek platformu 'Borsa İstanbul Özel Pazar'ın resmi açılışı ile Global Girişimcilik Haftası kapsamında Endeavor Türkiye ve Borsa İstanbul koordinasyonuyla düzenlenen gong törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Turhan, Nasrettin Hoca'nın 'yağ-unşeker' hikayesine atıfta bulunarak, kurdukları Özel Pazar'la Türkiye'de zaten helva yapmaya hazır, istekli olan insanlara bir düzenek oluşturmayı amaçladıklarını anlattı. Turhan "Özel Pazar, web tabanlı ve üyelik esaslı bir yapı. Bu yatırımcılar ve girişimciler birbirlerini web tabanlı dijital platform üzerinden bulacaklar. 2 ayrı pazar segmenti var, birincisi yeni girişimler diğeri ise kuruluşunun üzerinden bir süre geçmiş, hiç olmazsa 5 milyon lira aktif ya da satış büyüklüğüne ulaşmış, tercihen de 3-4 yıl içinde halka açılmayı planlayan, bizim 'yükselen girişimler' diye isimlendirdiğimiz şirketler. Yeni girişimler için kriterler çok daha esnek. 6 aydan çok, 5 yıldan az faaliyet gösteren şirketleri bu kategoriye alıyoruz. Şu an itibariyle 62 yatırımcı, 29 yeni girişim, 18 yükselen girişim, 3 yükselen girişim ortağı, 6 servis sağlayıcı ve 1 aracı şirketten oluşan 119 üyelik bir aile haline geldik" dedi.
Star

Atatürk Havalimanı'na 75 Milyon Euro Yatırım 
TAV Havalimanları ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi DHMİ, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali tadilatı ve büyütülmesine yönelik ek yatırım için el sıkıştı. Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz hafta DHMİ tarafından hizmete alınan ek 26 uçak park alanı ve taksi yolları düzenlemesinin ardından şimdi de TAV, dış hatlar terminalinin genişletilmesi için 75 milyon Euro yatırım yapacak. Bu çerçevede sekiz yeni köprü eklenecek ve terminal 27 bin metrekare büyütülecek. Check-in kontuarı sayısı, bagaj işlem kapasitesi ve otopark kapasitesi de artırılacak. Çalışmaların 16 ayda tamamlanması planlanıyor. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: "Atatürk Havalimanı Türkiye'deki hava trafiğinin çok önemli bir bölümüne hizmet veriyor. Geçen hafta DHMİ'nin hava tarafındaki yeni apron yatırımı hizmete açıldı. İlave gelen 26 park pozisyonu park kapasitesinde ciddi bir rahatlama yaratacak. Yeni kargo bölümünde de THY, Havaş ve Çelebi'nin kargo hangar yatırımları tamamlandı. Onların çıkmasıyla boşalan kargo alanına doğru büyüyecek dış hatlar terminali, THY'nin artan transit yolcusu için yapılacak olan üçüncü bagaj tesisi ve erken bagaj depolama tesisi ile ana binada yeni bir check-in adası gibi yatırımların yapılmasını içeren sözleşmeyi imzaladık. Yaklaşık 75 milyon Euro civarında bir yatırım olacak. Atatürk Havalimanı'nda DHMi başta olmak üzere THY, Havaş, Çelebi dahil bütün kuruluşlar yatırım yaparken bizim yatırım yapmamız gerekmez diye bir düşüncemiz olamaz."
Star

İstanbul'un 2015 Bütçesi 12.2 Milyar Tl 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı bütçesi 12 milyar 250 milyon TL olarak kabul edildi. Bütçe, İBB Meclisi'nin Kasım oturumunda, 152 kabul, 69 ret ve 2 geçersiz oyla kabul edildi. Bütçede aslan payını oluşturan ulaşım sistemine 5 milyar TL ayrıldı. Gelecek yıl İstanbul'un Anadolu yakasındaki raylı sistem yatırımlarına ağırlık verilecek. Anadolu yakasındaki raylı sistemler için 1.188.528.000 TL bütçe ayrılırken, Avrupa yakası için ise 832.591.000 TL ayrıldı. Anadolu yakasındaki Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu için 732.430.000 TL, Kartal-Kaynarca Metrosu için 212.443.000 TL, Avrupa yakasındaki Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattı için ise 400.000.000 TL'lik yatırım yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütçe ile ilgili rakamları açıklarken, "Büyükşehir'in bütçesi 12 milyar 250 milyon lira. Yatırıma ayrılan pay 7 milyar 860 milyon lira. Şirketlerin cirolarını da kattığımız zaman, İstanbul'un bütçesi 31 milyar 865 milyona erişmekte. Kentimizde tramvaylar dahil 44 kilometrelik bir raylı sistem vardı, bu 141 kilometreye çıktı. 100 kilometre civarında da inşaatlar devam ediyor dedi.
Vatan

'Offshore' Parası Ödenmemeli 
TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, son günlerde yüksek mahkeme kararı nedeniyle tekrar gündeme gelen offshore hesaplarıyla ilgili görüşünü açıkladı. Gül'e göre tüm offshorezedelerin parası geri ödenmemeli. TMSF Başkanı vergi ödememek için bu hesaplara bilinçli olarak parasını yatıranların mevduatlarının devlet garantisine alınmaması gerektiğini söyledi. NTV yayınında soruları yanıtlayan Gül, geçmişin bilançosunu çıkarırken, "Özellikle 20 küsur bankanın devlete yarattığı ana para maliyeti 31 milyar dolar. Bunun yaklaşık faizleriyle birlikte ulaştığı tutar 75 milyar dolar" dedi. Gül, offshore hesaplarıyla ilgili de şöyle konuştu: "Mahkeme kararı olduğu için biz bu paraları bir şekilde ödüyoruz. Ama iki yoldan hukuk mücadelemizi devam ettiriyoruz. Böylelikle ülkemizi bu maliyetten kurtarmalarını bekliyoruz. Offshore bankaları yurtdışı bankalar sayıldığı için bizim sistemimiz dışında. Mudinin haberi olmadan bankadaki parasının offshore'a gönderilmesi durumunda parayı ödüyoruz. Bizim itiraz ettiğimiz, mudinin bu paraları ödeme, bankaya yatırma iradesinin çok net olması durumu. Bilerek, isteyerek, daha yüksek faiz elde etmek için bu paralar offshore'a gönderilmiştir. Vergiden kaçınmak için gönderilmiştir. Bunun yüksek faizlerinden bu mudiler istifade etmişlerdir. Dolayısıyla bunların ödenmesini doğru bulmuyoruz."
Akşam

SİYASET/POLİTİKA

Sürecinizden Memnunum 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filipinler'in başkenti Manila'da Devlet Başkanı Benigno S. Aquino tarafından resmi törenle karşılandı. Malacanan Sarayı'ndaki törene Başbakan'ın eşi Sare Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı. İki liderin ortak basın toplantısında, "Filipinler'deki barış sürecinde başarılar elde edilmiş olduğunu görmekten dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım" diyen Davutoğlu,özetle şunları söyledi: "Bu bölgedeki akademisyenlik hayatım, buradaki gelişmeleri, bazı yaklaşımlardaki tutarsızlıkları görmek açısından da çok önemli oldu. İlk Körfez Savaşı sürecinde, Saddam'ın Kuveyt'i işgali sürecinde, burada hocalığım döneminde, siyaset tarihiyle ilgili olarak ders vermiş olduğum sınıfta olumlu bir şok yaşadım aslında. Çünkü sınıf küçük bir BM gibiydi. Müslümanlar, Hristiyanlar, Budistler, Çinliler, Hindular bir aradaydı ve elimdeki kitapta da Yunan medeniyeti, Roma İmparatorluğu, Hristiyan medeniyeti, modernite, Hegel ve Marks ile bitmekteydi. Ancak kitapta Konfüçyizm, Hinduizm ve İslam medeniyeti yoktu. Ben baktığımda sınıfımda, şayet bu kitabı kullanırsam, bu çerçevede gençlere tarihin bir parçası olmadığını ifade ederim diye düşündüm ve o nedenle de bu kitabı kullanmadım, yeni bir kitap oluşturdum. Çin medeniyetiyle başlayan, Konfüçyizm, İsa öncesi süreç, Hristiyanlık, Budizm ve İslam medeniyetinin bir araya getirildiği bir kitap oluşturdum. Bu şekilde dersin içeriğini oluşturdum. Bunu neden gerçekleştirdim çünkü burada kültürel ve ekonomik akışı insanlığın tek taraşı bakılmamalı. Tek taraftan bakıldığında çok önemli kayıplar söz konusu olabilir. Bütün tarihi, kültürel ve ekonomik akımlar, yaklaşımlar içerisinde olmalı bu tarihi anlatımlar. Bu açıdan bakılacak olursa bütün medeniyetle ilgili olarak gerçekleşecek kitaplara da bu şekilde yaklaşılmalı
Hürriyet

Kürdistan Kavgası 
İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Bütçe ve Plan Komisyonu'nda "Kürdistan" tartışması çıktı. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, sunuş kitapçığında "terörle mücadele" başlığı altında bir bölüm olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bakıldığında bunun terörle müzakere olarak değiştirilmesi gerekir. Bir konuşmanızda Öcalan'ın cezaevi koşulları konusunda, 'Terörün çözümüne katkı sağlayacaksa, milletimizin aleyhine olmayan adımları atarız' dediniz. Dışarı mı çıkaracaksınız, genel af mı ilan edeceksiniz? Peşmergelerin 'Kürdistan'dan çıktık, Kürdistan'a yardıma gidiyoruz' demesine ses çıkarmamanızın hesabını vereceksiniz. Kürdistan neresi?" Bunun üzerine HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Kürdistan, güneşin var olduğu gibi güneşin her gün doğacağı gibi gerçektir" dedi. Günal da, "Türkiye topraklarında Kürdistan var mı, Sayın Bakan'a soruyorum. Sizinkini biliyoruz. Yarın vatana ihanetten yargılanacak, Yüce Divan'a çıkacak olan o. Siz söylediyseniz sizin için de geçerli. Türkiye topraklarında Kürdistan mı var"
Hürriyet

'Güvenlik Bakanlığı İçin Çalışma Yok' 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesi kabul edildi. Komisyonda soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, HDP'li Altan Tan'ın iddiasını yalanladı, "Güvenlik Bakanlığı kurulmasına yönelik çalışma yok" dedi. TOMA ihalesinin Kamu İhale Yasası' na göre yapıldığını, gizli olmadığını belirten Ala, "Şu anda emniyetin 247 TOMA'sı var" dedi. Bakan, yasa dışı dinlemelerle ilgili de bin 181 memura disiplin cezası verildiğini, 155 kişinin meslekten ihraç edildiğini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın'ın polis, kaymakam ve valilerin maaşlarında artış yapılması için verdiği önerge kabul edilmedi. CHP ve MHP'liler önerge reddedilince "Saraya para var ama polise para yok" diye tepki gösterdi. Bu arada Jandarma Genel Komutanlığı bütçesi İçişleri Bakanı Ala'nın verdiği önergeyle gizli yapıldı.
Vatan

Meclis'in 'Sır' Komisyonu 
Ak Parti grubu, TBMM'nin yeni ihtisas komisyonu olan Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'nda görev yapacak 10 üyesini belirleyerek, TBMM Başkanlığı'na bildirdi. Ağırlıklı olarak hukukçulardan oluşan listede iki kadın milletvekili de yer aldı. Böylece komisyonun faaliyete geçmesi için Meclis'te grubu bulunan bütün siyasi partiler üye bildirmiş oldu. Komisyonda Ak Parti'ye 10, CHP'ye dört, MHP'ye iki, HDP'ye ise bir üyelik düşüyor. Komisyonu oluşturacak üyelerin isimlerinin bugün TBMM Genel Kurulu'nda okunması bekleniyor. Daha sonra komisyon, ilk toplantısında başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üyeyi belirleyerek çalışmalarına başlayacak. Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu'nu çerçevesinde kurulan yeni ihtisas komisyonun görevleri arasında, 'Milli güvenliğe ilişkin konularda görüş ve öneriler sunmak, güvenlik ve istihbarat konularında uluslararası alanda kabul gören gelişmeleri izlemek. Kendi faaliyetlerine ilişkin rapor hazırlamak. Güvenlik ve istihbarat hizmetleri sırasında elde edilen kişisel verilerin güvenliğini, bireyin hak ve özgürlüklerini koruyucu öneriler geliştirmek' bulunuyor. Kanuna göre, komisyon görüşmeleri kapalı oturumda yapılacak. Oturumda komisyon üyeleri, ilgili bakanlar, görevli hükümet temsilcileri ve komisyonda görev yapan yasama uzmanları ile stenograşardan başkası bulunamayacak.
Vatan

DÜNYA 

Romanya'ya 'Alman' Cumhurbaşkanı 
AB üyesi ülkede seçmen otoriterleşmesinden endişe duyduğu favori aday Victor Ponta yerine yolsuzlukla mücadele ve şeffaflık vaat eden ülkedeki Alman azınlığa mensup Sibi Belediye Başkanı Klaus Iohannis'i tercih etti. Resmi olmayan sonuçlara göre Iohannis oyların yüzde 54.8'ini alırken, seçimi kazanması beklenen Başbakan Ponta'nın oy oranı 45.2'de kaldı. Seçim kampanyasında yolsuzlukla mücadele ve bağımsız yargı sözü veren 55 yaşındaki Iohannis, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada, "Teşekkür ederim. Bambaşka bir Romanya dönemi başlıyor. Bu dönemin temelini oylarınızla attınız" dedi. Fransız haber ajansı AFP, Rumen seçmenin ülkede komşu Macaristan'daki Viktor Urban'ın yönetimini andıran bir "güçlü-adam" otoriterliğinin tesisinden endişelendiği saptamasını yaptı. Seçim öncesinde yapılan anketlere göre kazanmasına kesin gözüyle bakılan Ponta ise rakibini arayarak kutladı. Sosyal Demokratik Parti'nin merkezi önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ponta, "Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Halk, her zaman haklıdır" dedi. Ponta, 2 Kasım'da yapılan seçimin birinci turunda oyların yüzde 40.3'ünü, Ulusal Liberal Parti lideri Iohannis de yüzde 30'unu almıştı. 21.7 milyon nüfusa sahip ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunda 2004'ten bu yana Traian Basescu oturuyordu. Eski bir fizik öğretmeni olan Iohannis 2000 yılında belediye başkanı olduğu Sibi kentini Romanya'nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmişti.
Hürriyet

Fransız Cellat Paniği 
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yeni katliam görüntülerinin yankıları sürüyor. IŞİD militanları önceki gün ABD'li yardım görevlisi Peter Kassig dahil olmak üzere 19 kişiyi katletmişti. Öldürülenlerin büyük kısmı Suriyeli askerlerdi. ABD Başkanı Barack Obama, Müslümanlığı seçen Kassig'in öldürülmesini "saf kötülük" olarak tanımladı. IŞİD'in yayımladığı katliam videosu Fransa'da paniğe neden oldu. Videodaki IŞİD militanları arasında, 22 yaşındaki Fransız vatandaşı Maxime Hauchard'ın bulunduğu açıklandı. Paris Başsavcısı François Molins, Hauchard'ın bir süredir istihbarat servislerince takip edildiğini kaydetti. Normandiye bölgesinde doğan, 16 yaşında Müslüman olan Hauchard, Moritanya'da dini eğitim gördü. Geçen yıl Suriye'ye giden Hauchard, militanlar arasında Ebu Abdullah El Faransi ismiyle biliniyor. El Faransi, Arapça'da "Fransalı" anlamına geliyor. Başsavcılık, videodaki militanlar arasında, başka bir Fransız vatandaşının daha olabileceği şüphesi üzerinde duruyor. IŞİD militanlarının infaz görüntülerinde, daha önce de İngiliz cellat paniği yaşanmıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de IŞİD'in 'halifelik' ilan ettiği haziran ayından bu yana bin 429 kişiyi katlettiğini bildirdi. Bu arada Halep'in Kobani ilçesindeki çatışmalarda, terör örgütü IŞİD'in 3 komutanının öldürüldüğü öne sürüldü.
Sabah

Avrupa'da Kuş Gribi Vakaları Giderek Artıyor 
İngiltere'de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi. İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi'nden (Defra) yapılan açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki East Yorkshire bölgesinde bulunan bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi virüsünün görüldüğü doğrulandı ancak toplum sağlığına yönelik riskin "çok düşük" olduğu kaydedildi. Defra, ölümcül virüsün görüldüğü çiftlikteki bütün kanatlıların itlaf edileceğini ve çiftliğin etrafında 10 kilometrelik alanın yasaklı bölge ilan edildiğini duyurdu. 10 gün önce Almanya'da 31 bin hindi, iki gün önce ise Hollanda'da 150 bin tavuk kuş gribi yüzünden itlaf edilmişti.
Türkiye

Türkmenler Suriye'de Güvenli Bölge İstiyor 
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı AbdurrahmanMustafa, Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, Suriye'de yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Türkmenin Suriye iç savaşının şüphesiz en büyük mağdurları olduğunu söyledi. Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı bölgelerin mutlaka güvenli bölge ilan edilmesi gerektiğini belirten Mustafa, "Türkiye iki yıl önce güvenli bölge talep ettiğinde bu gerçekleşmiş olsaydı belki de şu anda Suriye rejiminden bahsetmiyorduk. Muhalefetin sığınacağı veya kendini savunacağı bir yeri olacaktı. Bizi, güvenli bölgenin Türkmen bölgelerini kapsayacak şekilde olması ilgilendiriyor. Türkmenleri en acil kurtaracak olan şey güvenli bölgedir. Çünkü Bayırbucak Türkmenleri tamamen Hatay'ın güneyindedir. Halep Türkmenleri de Azaz'la Kobani arasındaki kırsaldadır. Amaç Türkmenleri korumaksa nerede Türkmen varsa sınırda, güvenli bölge oraya kadar olması gerekiyor. Türkmenleri koruyacak herhangi bir oluşumu biz Suriye Türkmenleri olarak destekliyoruz" dedi. Suriye'deki iç savaşın mezhepsel ve etnik savaşa dönmesi veya bölünme sürecine girmesinin an meselesi olduğunu belirten Mustafa, "Türkmen bölgeleri her daim olduğu gibi namlunun ucundadır. Köylerimize yönelik Esed rejiminin saldırıları, varil bombaları durmak bilmezken, Halep'te Kürtler ile Sünni Araplar arasında, Hama ve Hums'ta Nusayriler ile Sünni Araplar arasında, Şam'da Sünni Araplar ile Durziler arasında kalmamız işten bile değildir" diye konuştu.
Star
 
Katar Affedildi 
Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'ın Mısır politikasına tepki olarak Doha'dan çektikleri büyükelçilerini tekrar Katar'a gönderme kararı aldı. Karar, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Riyad'da düzenlenen toplantısının ardından geldi. Resmi duyuruda, "bugün yeni bir sayfa açıldı" denildi. Söz konusu üç ülke büyükelçilerini 5 Mart 2014'te Katar'ın 'içişlerine müdahale etmesini' gerekçe göstererek Doha'dan çekmişti. Körfez İşbirliği Teşkilatı'nda 30 yıldır ilk kez olan böyle bir kriz Mısır'daki askeri darbe sonrası yaşanmıştı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır'daki darbe yönetimine en çok mali yardımda bulunan iki ülke. Buna karşın Katar, darbeyi ve İhvan'ın seçilmiş temsilcisi Muhammed Mursi'nin görevden alınmasını kınamıştı. IŞİD'e karşı kurduğu geniş katılımlı koalisyona Katar'ı da dahil eden ABD, Körfez'deki "anlaşmazlığın" çözümünde önemli bir rol oynadı.
Akşam

SPOR 

Geçen sezonun play-off final serisinin 7. ve son maçında Fenerbahçe Ülker karşısına çıkmayan ve şampiyonluğu tarihi rakibine veren G.Saray, 5 ay sonra Ülker Sports Arena'daydı. Derbide gülen yine son şampiyon F.Bahçe Ülker oldu: 85-74. Sarı-lacivertliler bu galibiyetin ardından galibiyet serisini 4 maça çıkardı ve Türkiye Basketbol Ligi'nde liderlik koltuğuna yeniden oturdu. Maça 8-0'lık seriyle giren Fener Arroyo'yu durduramadı. Son 4 dakikada 14-12 önde olan sarı lacivertliler Erceg'in sayılarına engel olamasa da çeyreği 20-17 galip bitirdi. Üst üste sayılarla farkı 10'a çıkaran (27-17) F.Bahçe'nın hızlı hücumlarına çare üretemeyen G.Saray soyunma odasına 50-31 geride döndü. Maçın ikinci devresine hafta içinde Euroleague'de üçlük rekoru kıran Goudelock'un basketiyle giren Fenerbahçe Ülker skoru 52-31 yaparak farkı 20 sayının üzerine taşıdı. Cimbom bulduğu sayılarla 4. çeyreğe 13 sayı farkla geride düşebildi: 66-53. Kerem Gönlüm'le direnen Aslan'a; Bogdanovic'le karşılık veren F.Bahçe Ülker, bitime 1.5 dakika kala fark 8 sayıya inse de rahattı ve salondan 85-74'lük zaferle ayrıldı
Türkiye

Süper Lig'de hafta sonu deplasmanda G.Saray'la karşılaşacak olan Trabzonspor, Ersun Yanal'la yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Ligde 9 haftada 2 galibiyet, 6 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 12 puan toplayarak lider F.Bahçe'nin 7 puan gerisinde 10'uncu sırada yer alan bordo-mavililer, Halilhodzic'in sözleşmesinin feshedilmesinin ardından göreve gelen Ersun Yanal'la kötü günleri geride bırakmayı amaçlıyor. Takımda bir kan değişikliğine gittiklerini anlatan Trabzonspor Genel Sekreteri Köksal Güney, "Hiç ummadığımız, kaybettiğimiz puanlar var. Açıkçası çok fazla puan kaybetme lüksümüz yok. Trabzonspor'da yeni bir heyecan oluştu. G.Saray maçıyla da lige yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz" dedi. Trabzonspor'un önünde G.Saray, G.Birliği ve Beşiktaş maçlarının olduğu zorlu bir dönemin bulunduğunu dile getiren Güney, "Ancak kadromuza güvenimiz tam. Hep söylediğim gibi sakatlıklar ve hakem faktörlerinden dolayı hiç istemediğimiz puan kayıpları oldu. Daha önceki hocamızla kan uyuşmazlığı yaşamıştık. Kadromuzda hücum ağırlıklı futbolcuların ağırlıkta bulunduğunu, bu yapıya uygun olan hocanın da Ersun Yanal olduğunu herkes söylüyor. Hocamızla başarılı olacağımıza inanıyoruz. Trabzonspor, puan cetvelinde hak ettiği yere gelecektir" diye konuştu. G.Saray'la oynanacak maça da değinen Güney, "Trabzonspor büyük takımsa, G.Saray maçına da galibiyet için gidecektir. Trabzonspor hedefleri olan bir kulüptür. Zirve için elimizden geleni yapacağız" sözlerini kullandı.
Türkiye

Son dönemde adı Juventus, New York Cosmos, Tokyo ve Ajax'la anılan Sneijder'a Milan da talip oldu. İtalyan Corriere dello Sport'un haberine göre Milan CEO'su Galliani, 2. Başkan Tassotti ve teknik direktör Inzaghi, İtalya-Hırvatistan maçı esnasında mini bir zirve gerçekleştirdi. Honda'nın Asya Kupası'na gidecek olması nedeniyle bir çözüm arayan İtalyan ekibi çareyi Sneijder'da buldu. Milan, Sneijder'ı 6 aylığına kiralamak için G.Saray'a bir teklifte bulunacak. Ajax Direktörü Marc Overmars ise "Henüz Sneijder'ın geri dönme konusuna sıcak bakıp bakmadığını bilmiyoruz" diyerek ilgilerini açıkladı.
Star

A Milli Takım'ın Kazakistan ile yaptığı maçtan sonra gazetecilere yapılan saldırıya ilişkin gözaltına alınan 5 koruma görevlisinin sorguları tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında; Spor Savcısı İsmail Onaran'ın, adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle sevk ettiği şüpheliler, nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından herhangi bir adli kontrol tedbiri uygulanmaksızın serbest bırakıldı. Diğer yandan; İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun ilgili maddeleri kapsamında şüphelilere, 1 yıl süreyle müsabakalardan men cezası verildi. Bunlardan ayrı olarak 5 güvenlikçi, kasten adam yaralama ve mala zarar verme suçlarından 6 ay hapis cezasıyla yargılanacak. Fenerbahçe Kulübü'nün yakın koruma elemanları oldukları tespit edilen Korkmaz Cin, Bilal Gedik, Ergin Can, Fatih Pilder, Ali Bozan, Savaş Tekin ve Bülent Ataş isimli görevliler hakkında dava açılacak.
Star

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'da yapımı tamamlanan ilk locadan BJK TV'ye özel açıklamalar yaptı Başkan Orman, "Türkiye'de kötü örnek alınıyor" dedi ve üstü kapalı olarak F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ı hedef aldı: "Gelir olarak iki ezeli rakibimizin gerisindeyiz. Bu farkın en önemli sebebi stattı. Ama biz bu stadı yaparak bunu bitirmek için çalışıyoruz. 22 Temmuz tarihinde stadı yıkmaya başladık 29 Aralık tarihinde ise kaba inşaatı bitireceğiz. Bu statta 146 tane locamız var 122 tanesini sattık. Sadece 24 locamız kaldı. Stat bitene kadar onları da satarız. İlgi alakadan çok memnunum. Artık kaba inşaattan çıkıp, çatıya başladığımız zaman satışlar daha çok artacaktır. Beşiktaşlılar hep kandırılmış. Sahada bir tedirginlik vardı. Yavaş yavaş satışlar daha da artacaktır. Çok daha fazla satış olacak. Beşiktaş taraftarının bize sahip çıkacağına inanıyorum. Çok iyi olacağız. Bizim bir stilimiz var. Hayat görüşümüz var. Biz bir çizgiden geliyoruz. O çizgi bizim hayat prensibimiz. Ben mütevazi insanımdır Ben mütevazi insanları sevirim. Beşiktaşlılar da böyle insanları çok sever. Şu unutulmasın ki; Kötüden örnek olmaz. Ama siz kötüyü örnek yaparsanız herkes onun gibi olmak ister Sizin sportmen duruşunuz prim yapmıyorsa, bizde tersini yapabiliriz. Son kulüpler Birliği toplantısında da artık bütün kulüpler el birliği ile böyle bir şeye izin vermeyeceklerini söylediler. Biz de çizgimizi koruma kararı aldık.
Akşam--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme