19 Kasım 2014 Çarşamba

19.11.2014 Genel Gündem


19.11.2014 Çarşamba
GÜNDEM
Buna da İnanmıyor 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Amerika'nın keşfiyle ilgili eleştiriler için, "Bunlar ecdadının karadan gemileri yürüterek Haliç'e indirdiğine de inanmayanlardır" dedi. Erdoğan, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, MEB tarafından Ankara'da yapımı tamamlanan 155 eğitim tesisinin toplu açılış töreninde özetle şunları söyledi: "Bir karanlık çağı kapatıp, bir aydınlık çağı açan liderlere de inanmadılar. İşte bu, özgüven eksikliğidir. Gençler tarihinize, ecdadınıza bakacak, medeniyete, bilime, sanata ecdadınızın yaptığı katkıları bilecek, öğrenecek, özgüvenli olacaksınız. Büyük bir ülkenin, güçlü bir ülkenin evlatları olduğunuzu idrak edecek, özgüvenli olacaksınız. Latin Amerika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesi'nde Amerika kıtasına Kristof Kolomb'dan önce, hatta Kolomb'dan 300 yıl önce Müslümanların ulaştığını söyledim. Bu yeni bir iddia değil, hatta şu anda Almanya'da yaşayan Prof. Fuat Sezgin'in kendi eserlerinde de bu yerini almıştır. Başka birçok ilim erbabının eserlerinde yer alır. Bana ait olan bir iddia değil. Daha önce dinlerdim ama bu defa kaynağını da öğreneyim dedim. Türkiye'de ve dünyada çok sayıda saygın ilim adamı bunu iddia ediyorlar, delillerini de ortaya koymuş durumdalar. Bu işin uzmanlarından, bu iddianın yurtdışındaki muhataplarından önce, maalesef bizim ülkemizin bir kısım gençleri, araştırmadan, incelemeden, yapılan tartışmalara hiç bakmadan buna itiraz etmeye, istihza etmeye başladılar. Sadece gençler değil, koca koca adamlar, bazı köşe yazarları, karikatüristler, onlar da itiraz etmeye başladılar. Niye? Çünkü bunlar bir Müslüman'ın bunu yapabileceğine hâlâ inanmadılar. Bu milletin evlatlarının bunu yapabileceğine hiçbir zaman inanmadılar. Batılı kaynaklara, haşa ayet gibi inananlar, kendi ülkesinin, kendi medeniyetinin, kendi ilim insanlarının iddialarıyla alay edenler sadece kendilerini küçültürler. Biz ezber bozmaya devam edeceğiz.
Hürriyet


Artuklu'ya 'İhale' Operasyonu 
Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki (MAÜ) yolsuzluk iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında polis, dün sabah Mardin merkezli 7 ilde eşzamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonda, Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ile rektör yardımcıları ve dekanların odalarında aramalar yapıldığı, çok sayıda hardisk, evrak ve dosyalara el konulduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında üniversitenin Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Genel Sekreter Süleyman Bayburt, Genel Sekreter Yardımcısı Sedat Gül, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekiye Sarıkartal da bulunuyor. Geçen temmuz ayında da ihalelerle ilgili olarak operasyon yapılmıştı. MAÜ Rektörlüğü, operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, "Üniversitemizin kurumsal kimliğine karşı yalan haberlerle yayılan yanlış bilgilendirme söz konusudur. Birçok yanlış bilginin şahsi ve ideolojik gerekçelerle gündeme dahil edildiği gözlenmektedir" denildi.
Sabah

Kış Soğukları Geliyor 
Pastırma yazının son günlerini yaşayan İstanbul'da güneşli günler sona eriyor. Kasım başından beri 18-20 derece düzeyinde seyreden mevsim sıcaklıkları yarından itibaren 6-7 derece birden düşüyor. Güneşli ve bulutlu olarak seyreden gündüzler, sağanak yağışlı günlere kendini bırakıyor. Meteoroloji verilerine göre, gündüz 20 dereceye kadar çıkacak sıcaklık, gece saatlerinden itibaren 13 dereceye inecek. Yarından itibaren hava sıcaklığı, gündüz 13 dereceye kadar gerileyecek. Hafta sonuna yağışlı girecek İstanbul'da, pazar günü yağışsız ancak soğuk bir hava olacak. Yurdun diğer kesimlerinde de hava sıcaklıkları hızla azalacak. Batı bölgelerinde görülecek yağışların cuma günü ve hafta sonunda Marmara'nın batısı ile kıyı Ege dışında ülke genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.
Sabah

6 İşçi Daha Bulundu Acı Bekleyiş Başladı 
Karaman'ın Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağında 28 Ekim 2014 tarihinde ülke tarihinin en kötü felaketlerinden biri yaşanmıştı. Maden ocağındaki su baskını sonucu vardiyada olan 34 işçiden 18'i mahsur kalmıştı. Başlatılan çalışmalarla 6 Kasım Perşembe günü ocağın 2'inci başyukarı bölümünde Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı'nın cesetlerine ulaşılmıştı. Dün sabaha karşı 6 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bunun üzerine 7 işçinin cesedi gece yarısı ambulanslarla aynı hastanenin morguna kaldırıldı. Böylece 6 Kasım Perşembe günü cesetleri çıkartılan 2 işçiyle birlikte toplam 10 işçinin cesedi çıkarılmış oldu. Kalan 8 işçiye ulaşma çalışmalarına devam ediliyor. İşçilerin kimliklerini belirmek için DNA örnekleri, ailelerden alınan örneklerle karşılaştırılmak üzere helikopterle Ankara'ya gönderildi.
Akşam

EKONOMİ 
Gram Altın 85, 3113-85, 3534                    
ABD Doları 2, 2240-2, 2251/  Euro 2, 7844-2, 7860/ İngiliz Sterlini 3, 4722-3, 4746

Cesaret Var Plan Yok 
Global Girişimcilik Haftası'nın en büyük etkinliği olan Geleceğin Gücü Girişimciler (G3) Forumu'nda dün 615 girişimci ve girişimci adayı alanında başarılı 90 mentorla buluştu. Aralarında Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Nevzat Aydın, Göktekin Dinçerler gibi ünlü girişimci isimlerden oluşan 90 mentor 10'ar kişilik masalarda yarım saat boyunca genç girişimcilerin sorularını yanıtladı. Masaları tek tek dolaşan mentorlar, iyi bir fikri olanları daha da ileriye götürmeleri için yönlendirmelerde bulundu. Bu yıl 4'üncü kez düzenlenen G3 Forumu'nun başından bu yana destekçisi olan TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Her yıl girişimci adaylarının profili gelişiyor. Örneğin bu yıl en iyisiydi. Fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısı daha azdı. Yani bu yıl ünlü bir işadamı ile fotoğraf önemli bir katma değer değildi. Daha hedeşi, ne istediğini bilenler gelmiş. Biz de onlara şunu ya da bunu yap demek yerine doğru networkle buluşturduk" dedi. Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi çalışmalarına uzun zamandır katkı sağlamaya çalıştığını söyleyen Ali Sabancı, genç girişimcilerin ve girişimci adaylarının ortak özelliğini "Cesaret var ama planlama yok" şeklinde özetledi. Aslında cesaretin son derece kritik olduğunu kaydeden Ali Sabancı şöyle konuştu: "Ama sadece cesaret yeterli değil. Fikrin nedir, ne yapmak istiyorsun diye soruyoruz, hepsi anlatıyor. Anlatmaya gelince güzel ama işi yazıya döküp planlama henüz yapmayı öğrendikleri bir şey değil. Yatırımcı arıyorum diyorlar, fikrin nedir diyorsun, söylemek istemiyorlar. Çalınmasından korkuyorlar. Oysa bugün az olan fikir değil, fikir çok, sadece nasıl yapılacağını bilmek onu projeye dökmek önemli. Bir diğer ortak özellikleri de bulundukları kaba sığamıyorlar, rahatsızlar. Bu da iyi bir şey çünkü rahatsız olan başarabilir."
Hürriyet

Odalara Zorunlu Üyelik Kalkıyor 
Türkiye' deki 365 oda ve borsaya yıllık 1 milyar liraya yakın aidat ödeyen 1.5 milyon ticaret erbabının zorunlu üyelik zulmü son buluyor. 2013'te Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yapılan 'zorunlu aidat ve üyelikler kaldırılsın' talebi üzerine başlatılan çalışmanın ayrıntıları netleşiyor. Kulislerde konuşulanlara göre çalışma 'yalnızca hizmet alanın ücret ödeyeceği' bir mekanizma oluşturmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda "Odalara zorunlu olduğu için değil prestij amaçlı üye olunsun" ilkesi üzerinde duruluyor. Konuyla ilgili konuşan işadamları ise "Bu yapılırsa, odalara üyelik zorlaştırılmalı. Yani tıpkı işadamı dernekleri gibi her başvuran değil, şartları sağlayanlar üyeliğe kabul edilmeli. Böylece oda üyeliği zorunluluktan çıkarak, prestij kaynağına dönüşür" şeklinde görüş belirtti. Konu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 7 Kasım'da yaptığı açıklamayla tekrar tartışmaya açıldı. Zeybekci, "TİM ve TOBB kanunu değişmeli. Zorunlu üyelik kalkmalı. TOBB Kanunu'nu değiştirmeye yönelik çok önemli hazırlıklar yapıyoruz. DEİK'te bunu yaptık, kötü mü oldu? Yılda 3-5 milyon dolar ihracat yapılan bir dönemde çıkan kanunla, günümüzün ihtiyaçlarını göremeyiz. TİM ya da TOBB'dan alınan hizmetin bedeli ödenmeli, zorunlu üyeliği kaldırmamız gerekir" demişti. Ardından da 14 Kasım'daki DEİK toplantısında, yapılan çalışmanın TOBB'un yapısıyla ilgisinin bulunmadığını ancak birçok ülkede oda, birlik ve derneklere zorunlu üyelik olmadığını, bunun Türkiye'ye de gelmesi gerektiğini belirtti. Zeybekci, "Bu kurumlar, kendilerine verilen işlemler haricinde ücret alamaz. Türkiye sivil toplum anlamında bir noktaya geldi. Zorunlu yerine gönüllü üyelik olmalı. TOBB, TİM gibi veya diğer birliklere bir imtiyaz ve görev vermişiz. Bunun tekrar konuşulması, tartışılması gerek. Kamuoyu bunu tartışmalı" diyerek bu yönde bir çalışmanın olduğu sinyalini verdi. Ankara kulislerinin gündeminde de bu tasarı var. Birçok işadamı odalara zorunlu üyeliğin kalkmasıyla hizmet kalitesinin yükseleceğini belirtiyor. Ankaralı eski bir oda yöneticisi "Herkes zorunlu üyeliğin ve aidatın kalkması gerektiğini konuşuyor. Şirketler, hizmet aldığı için odalara para ödemeli. Bu sağlanırsa hem işlemler hızlanır hem de üyeliğin değeri artar. Yani bir işadamı, iş yapacağı firmanın oda üyesi olup olmadığına bakarak kararını daha net verebilir. Şimdi herkes üye olduğu için bir fark bulunmuyor" diye konuştu.
Sabah

Piyasa Faizde İndirime Hazır 
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK), yarınki toplantısı öncesinde piyasalar faiz indirimini erken satın aldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'ye olumlu yansıyacağı beklentisiyle birlikte artan yabancı girişi ve Merkez Bankası'nın faiz indireceği beklentisi, tahvil-bono piyasasında faizi bir yılın en düşük seviyesine çekti. 13 Temmuz 2016 vadeli iki yıllık gösterge tahvilin faizi, yüzde 8'in altına gerileyerek Kasım 2013'ten bu yana ki en düşük seviyeye indi. Hızlanan yabancı girişi, doların da içeride değer kaybetmesine neden oldu. Son üç haftada 2 milyar dolarlık yabancı girişi olurken, dolar dün 2.2197 TL ile iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. 4 yılın en düşük seviyesinde bulunan petrol fiyatlarının, enflasyon ve cari açığı düşüreceği beklentisi son dönemde Türkiye'nin pozitif ayrışmasına neden oldu. Ocak ayında faizi bir gecede 5.5 puan artıran fakat 8 ayda sadece 1.75 puanlık indirim yapan Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimine gideceği beklentisi, son dönemde piyasa tarafından da satın alınmaya başlandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un (S&P), cuma günü açıklayacağı gözden geçirmesinden olumlu bir sonuç çıkacağı beklentisi de faizdeki düşüşü destekledi. S&P, Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notunun bir not altı olan BB+ ve negatif görünümle derecelendiriyor. Türkiye uluslararası piyasalardaki üçüncü kira sertifikasını (sukuk) 1 milyar dolar ile tamamladı. Bu ihraçla birlikte Hazine'nin dolar cinsi üç sukuk ihracının büyüklüğü 3.75 milyar dolara ulaştı.
Sabah

Dünyanın Enerji Politikaları İstanbul'da Belirlenecek 
Bu yıl 6'ncısı yapılacak olan Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi, "Zor Zamanlarda Yol Almak" başlığı ile yarın İstanbul'da yapılacak "Zirve Öncesi Diyaloglar" oturumu ile başlayacak. Zirvenin ilk günü olan 20 Kasım'da açılış konuşması, Atlantik Konseyi Başkan ve CEO'su Frederick Kempe tarafından yapılacak. İlk gün, Enerji Bakanı Taner Yıldız, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi John Bass da konuşmacı olarak katılacak. İklim, enerji, kaynakların değerlendirilmesi gibi konuların ele alınacağı oturumların ikinci gününde, enerjinin yer aldığı "İstikrarsız Bölgede Siyasi Dönüşümün Yönetilmesi" konusu işlenecek. Bu çerçevede Enerji arzındaki tehlikeler, enerji merkezlerindeki riskler ile Orta Doğu'da yaşanan karışıklığın yeni dönemde dünya ekonomilerini nasıl şekillendireceğine dair görüşler de yer alacak. Arnavutluk, Bulgaristan, İspanya, Irak, Romanya, Özbekistan, Polonya, ABD, Suudi Arabistan gibi ülkelerden konuşmacıların yer alacağı zirveyi binlerce kişinin izlemesi bekleniyor. Enerjide yükselen teknoloji, enerji teknolojisinde inovasyon ve kullanımı da dünyaca ünlü uzmanlar Yet-Ming Chiang, Vladimir Bulovic gibi uzmanlar tarafından anlatılacak. "Küresel Ekonomik İyileşme - Fırtınayı Atlattık mı?" konulu oturumun açılış konuşmasını ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yapacak.
Türkiye

ABD'nin Dünyada İkinci Ticaret Odası İstanbul'a 
ABD Ticaret Odası'nın Brüksel'in ardından yurt dışındaki ikinci bölgesel ofisi İstanbul'da açıldı. Ofis sayesinde Türk iş adamları, hem dünyanın dört bir yanındaki iş imkânlarına rahatlıkla ulaşabilecek, hem Amerikalı yatırımcılara Türkiye'deki fırsatlar anlatılacak hem de ABD'de lobi faaliyetleri daha kolay yürütülecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Şişli'deki Genel Merkez Binası'nda ABD Ticaret Odası Bölgesel Ofisi adıyla faaliyet gösterecek merkez için Mutabakat Zaptı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant arasında imzalandı. İmza törenine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter ile Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li şirketlerin yöneticileri de katıldı. Hisarcıklıoğlu, ABD'nin artık 10 bin kilometre ötede değil, İstanbul'un merkezinde olacağını belirterek, "AB ile ABD arasındaki TTIP (AB-ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) müzakerelerinde Türkiye'nin de yer almasına yönelik olarak ABD nezdinde yaptığımız lobi çalışmalarında da bu ofis bizlere büyük fayda sağlayacaktır" dedi. Türkiye'deki iktisadi ve siyasi istikrar ortamından daha çok ABD firmasının istifade etmesini beklediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Zira ABD, 16 trilyon dolar milli gelir ile dünyanın en büyük ekonomisidir" dedi. Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi birçok yerde iş yaparken ikinci ofisi açmak için Türkiye'yi seçtiklerini dile getiren Myron Brilliant da, "Bugün burada Rıfat Bey sayesinde bulunuyoruz. Son 10 yıldır bizim peşimizdeydi. Bizi teşvik etmesine rağmen biz yavaş davrandık. Şimdi buradayız, burada da kalacağız" diye konuştu.
Türkiye

Finans Merkezi'ne 200 Milyon Dolar'lık Hilton 
Hilton Hotels&Resorts markasının Anadolu yakasındaki ilk oteli Hilton İstanbul Kozyatağı hizmete girdiği 2.5 ayda yüzde 80 doluluğa ulaştı. 200 milyon dolar yatırımla İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'ne yakın bir mesafede açılan Hilton İstanbul Kozyatağı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çağlar, Finans Merkezi projesi, kurumsal şirketlerin merkez ofislerini Anadolu Yakası'na taşımasının bölgede iş segmentindeki konaklama sayısını artırdığını söyledi. Çağlar, Hilton'un tercih edilmesinde Bağdat Caddesi'ne ve alışveriş merkezlerine yakınlığının da etkili olduğunu söyledi. Çağlar "Halkbank birimlerinin yüzde 80'ini Ankara'dan Ataşehir'e taşıdı. Bosch Maslak'tan Küçükyalı'ya geçti. 2015'te Turkcell Tepebaşı'ndan Küçükyalı'ya taşınıyor. Akbank bankacılık üssü Gebze'ye, Garanti Bankası bankacılık üssü Tuzla'ya geliyor. Bu ve daha onlarca şirketlerin bölgede yaratacağı hareketlilik, Finans Merkezi'nin açılmasıyla en üst seviyeye ulaşacak" dedi. Ağırlıklı misafirlerinin yabancılar olduğunu söyleyen Çağlar, kültür turları düzenleyerek daha çok turist çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Metro ve Marmaray'la Avrupa yakasına geçişin 25 dakika sürdüğünü belirten Çağlar "Marmaray misafirlerimiz için büyük avantaj" dedi.
Star

Türkiye'yi 'Beyaz Şapkalı Hacker'lar Koruyacak 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin siber ortamlarının güvenliğini sağlamak üzere Beyaz Şapkalı Hacker'lar yetiştirildiğini söyledi. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "3. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı"nda, TSE'nin belgelendirmesini yaptığı 'Beyaz Şapkalı Hacker'lara sertifikaları törenle verildi. Dereceye girenlere sertifikalarını sunan Bakan Işık, klasik savaş yöntemlerinin yerini siber savaşlar aldığını vurguladı. "Dolayısıyla bizim siber ortamların güvenliğini sağlayacak adımları atmamız gerekiyor" diyen Işık, Siber Güvenlik Eylem Planı kapsamında, "Siber Güvenlik Özel Komitesi"nin kurulduğunu, komitenin çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu bildirdi. TSE'nin yaptığı "Beyaz Şapkalı Hacker" belgelendirmesinin de bu çalışmalar kapsamında ortaya çıktığını kaydeden Işık, "Bugün de bu alanda yetiştirilen 'Beyaz Şapkalı Hacker'larımıza sertifikalarını vereceğiz. Bunlar yıkmak için değil, yıkımı önlemek için çalışacak" diye konuştu.
Vatan

Turizme 9.5 Milyar Dolar'lık 'Sağlık' Dopingi 
Türkiye, "sahil" ve "kongre" turizminin ardından "sağlık turizmi" alanında da dünyanın cazibe merkezi olmak için düğmeye bastı. Hükümet, beş yıllık yol haritasını çizerken, "termal turizm", "medikal turizm" ve "ileri yaş turizmi"nde atılım planlandı. Medikal turizmde dünyanın ilk 5 destinasyonundan biri olunması hedeflenirken, yıllık 9.5 milyar doları aşkın gelir öngörüldü. Özellikle Ege ve Akdeniz kuşağında "termal" turizm atılım alanlarından biri olacak. 600 bini tedavi amaçlı olmak üzere 1.5 milyon yabancı termal turiste hizmet sunulacak. Yürütülen çalışmalarla sadece termal turizmde 3 milyar dolar gelir hedefleniyor. Medikal turizmde ise hedef dünyanın ilk beş destinasyonundan biri olmak. Bu amaçla 750 bin medikal yabancı hastanın Türkiye'de tedavi edilmesi öngörülüyor. 5.6 milyar dolarlık bir gelir elde edilebileceği hesaplandı.
Akşam

SİYASET/POLİTİKA
Şerefsiz Diyordu Sekretarya Kuruyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çözüm Süreci" tartışmalarıyla ilgili, "Hayatları yalan üzerine inşa edilmiş. Bu kadar yalan kolay nasıl söylenir benim aklımın almadığı bir şey. Daha düne kadar ağabeyi 'PKK ile görüşüyorsunuz, diyenler şerefsizdir' diyordu. Şimdi sekretarya kuruyorlar. Türkiye'nin bir bölgesinde devletin hiçbir kurumu çalışmıyor. Söyledik, sorun var, evet. Çözülmesi lazım, evet. Demokrasi ve özgürlük içinde çözülmesi lazım, evet. Nerede? TBMM'de çözülmesi lazım" dedi. CHP Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, "TBMM'yi devre dışı bırakmışsın, kiminle olduğu belli değil, oturmuşsunuz, pazarlık yapıyorsunuz. Şimdi de 3. gözlemciden söz ediliyor. Olayı uluslararası alana taşırsanız, kontrolden çıkarırsınız. Bunu söylemeyi, bu ülkenin bir vatandaşı olarak görev biliyorum. Hükümeti uyarıyorum, bu tuzağa düşmeyin" çağrısı yaptı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık'ın, "3'üncü göz önerimiz Türk devleti tarafından kabul edilmedi" açıklamasına, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın da, "Bu süreç yerli bir süreç. Farklı bir ülkenin, mekanizmanın, bunun içerisinde olmasını doğru bulmuyoruz" sözlerine, ardından HDP'lilerin de benzer açıklamalar yapmasına karşın Kılıçdaroğlu'nun böyle çağrı yapması dikkat çekti.
Hürriyet

Dersim Tepkisi: Ulan Hepiniz Oradaydınız Be! 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında Dersim'de katliam yaşandığı doneme ait 3 gazetenin manşetini okudu. Demirtaş, "Ucunun de bugün siyasi partilerde temsilcileri var. O dönem tek parti dönemiydi fakat sağ da vardı, sol da vardı, liberal de vardı. Hepsi tek partide buluşmuştu. Bugün farklı partilerdeler. AKP'si var, CHP'si var, MHP'si var. O dönem hepsi aynı partide çalışıyorlardı. O diyor ya sen yaptın, oburu sen yaptın diyor. Ulan hepiniz oradaydınız be" dedi. Dersim ve Alevi meselesinin de sıkışınca gündem değiştirme konusu olarak kullanıldığını savunan Demirtaş, hükümeti oluşturan ekibin aslında Aleviliği sapkın bir mezhep olarak gördüğünü iddia etti. Demirtaş, "Tarihe de Türkiye'de Alevi inancını resmi olarak kabul etmiş Sunni din adamları olarak yazılmak istemiyorlar" diye konuştu.
Vatan

Milyarları Küba Camiine Ver! 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin Meclis grubunda özetle şu mesajları verdi: "ABD'nin keşfiyle ilgili kafa yorup internette dolaşan beşinci sınıf kulaktan dolma bilgilere itibar edenler, zaman bolluğundan canları sıkılıyorsa dizlerini kırıp işsizliğin, yoksulluğun millet varlığında açtığı dipsiz kuyuları keşfe çıkmalıdır. Amerika kıtasını alan almış, satan satmıştır; marifet fethin kim tarafından yapıldığını konuşmak değil, fethedilene kimin köle gibi bağlandığını itiraf edebilmek, bundan da utanç duymaktır. 17-25 Aralık akımının lideri, Kübalı kardeşleriyle konuşacaklarını, o dağın tepesine bugün bir caminin yakışacağını açıklamıştır. Merakımız Erdoğan'ın, hangi açık ve kabahatini kapatmak için böylesi muhterem bir girişimi alet edeceğidir. Hayır yapmak istiyorsa, sevap kazanmak arayışında ise bankadaki milyar dolarlarından bir bölümünü kurulacak, 'Küba Cami Yaptırma Derneği'ne bağışlamalı, hiç olmazsa dua almalıdır. Her sıkıştığında cami, her zorlandığında başörtüsü, her dara düştüğünde imam hatip istismarından medet ummaktadır." "AKP hükümeti, ABD'den rol kapmak için haysiyetini iki paralık etmektedir. Esad katildir de IŞİD, PYD, PKK kırlarda bayırlarda çiçek toplayan sevgi kelebekleri midir? Başbakan, Esad gidince, Suriye bölününce, sınırlarımız boyunca terör devletleri kurulunca Türkiye'nin huzura kavuşacağını mı sanmaktadır? Sorun, Esad değildir. Asıl sorun, sömürgeciliğin güncellenmiş yepyeni bir operasyonudur. Terörle pazarlıklar, hazmettirilmek istenen seri alçaklıkların birincisidir. PKK Türkiye'ye değil, AKP PKK'ya teslim olmuştur. Seri alçakların ikincisi de bu şekildedir."
Vatan

Kararlılığımız Kesin Ama Kaosa İzin Yok 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filipinler gezisinden dönüşünde uçakta önemli açıklamalarda bulundu. Çözüm Süreci'ne ilişkin değerlendirmede önemli ifadeler kullandı: Çözüm Süreci'nde ne zaman ilerleme kaydetsek sürecin önüne mayınlar çıkarıldı. 2015 seçimlerinden önce herkes duyarlı olmalı, manipüle edilemeyen tek şey sandık. Gezi olaylarının 17 Aralık'ın arkasına baktığımızda hep toplumsal bir zemine dayanma çabası görüyoruz. Gezi'nin şehirli bir zemine dayanan bir görünümü vardı, 17 Aralık dini, Kobani etnik görünümlüydü. Bu tarz mayınlar sürecin önüne çıkartıldı. Ne zaman ilerleme kaydetsek sabote ediliyor. Rahmetli Özal'dan beri durum böyle. Haziran 2015'ten önce bir olumsuzlukla karşılaşma ihtimalimiz söz konusu. Yolumuza bu tarz mayınlar çıkabilir düşüncesiyle 3 tedbir aldık: Çözüm Süreci mekanizmasını kurumsallaştırdık, İç güvenlik reformu paketi hazırladık, Orta vadeli ekonomik programı açıkladık. İç güvenlik yasası bu hafta içinde Meclis'te olacak. Bu, vatandaşlık hukukunu gözeten bir reform. Doğu'daki vatandaşlardan 'Kamu düzenini koruyun' talebi geldi. Bu reform çözümü teşvik eder.
Akşam


DÜNYA 
Nükleer Pazarlık Başladı 
İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya (5+1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 10. turu, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile 5+1'in Başmüzakerecisi Catherine Ashton, İran'ın Viyana Büyükelçiliği'nde düzenlenen çalışma yemeğinde bir araya geldi. Taraşar arasında 20 Temmuz'da sona eren 6. turda, "farklılıkların giderilmesi" amacıyla müzakerelerin 24 Kasım 2014 tarihine kadar sürdürülmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda anlaşmazlıkları gidermek için 19-27 Eylül'de ABD'nin New York kentinde, 14-16 Ekim'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da ve 9-12 Kasım'da Umman'ın başkenti Maskat'ta gerçekleştirilen ikili ve üçlü görüşmelerde ilerleme kaydedilememişti. İran ile Batı arasında uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği ve yaptırımlar konularında anlaşmazlıklar bulunuyor.
Hürriyet

Çoğu Türk Vatandaşı 25 Militan Öldürüldü 
Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kontrolünde bulunan Musul Barajı yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandı. IŞİD, 30 Eylül'de YPG ve Peşmerge güçlerinin ortak operasyon ile kaybettiği Suriye sınırındaki Musul'un Rabia ilçesindeki iki Peşmerge noktasına 'sızma operasyonu' düzenledi. 7'sinin kafası kesilen 15 Peşmerge hayatını kaybetti. IŞİD'in eline geçen iki noktaya Peşmerge güçleri karşı saldırı düzenledi. Şiddetli çatışmanın ardından iki kontrol noktası tekrar ele geçirilirken, 16 IŞİD militanı da öldürüldü. Rabia ilçesi; IŞİD'in Suriye ve Irak arasında bulunan en önemli lojistik nakil hattı olarak biliniyor. Bu arada Peşmerge özel kuvvetleri, Musul Barajı yakınlarında IŞİD'in elinde bulunan bir köye operasyon düzenledi. Çoğunluğu Türkiye vatandaşı olan 25 IŞİD mensubunun öldürüldüğü açıklandı. Öldürülen teröristlerin kimlik bilgilerinin Türk makamlarına bildirildikten sonra kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.
Türkiye

Işid Ve Esad Rejimi Birbirini Güçlendiriyor 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington'da düzenlenen bir forumda "Esad rejimi ve IŞİD birbirine bağımlı. Bu nedenle Esad, ılımlı muhalefetin elindeki bölgeleri durmak bilmeden bombalarken, IŞİD'in ilerleyişini engellemek için hemen hemen hiçbir şey yapmıyor. Bu vurgulanmaya değer bir nokta. Esad ve IŞİD arasında sembiyotik (birlikte bağımlı yaşama) bir ilişki var. IŞİD kendisini Esad'a karşı tek alternatif olarak sunuyor. Esad da IŞİD'e karşı son savunma hattı olduğunu iddia ediyor. Her ikisi de bunun sonucunda daha güçlüler" diye konuştu. Suriye'deki ihtilafın askeri bir çözümünün olmadığını, geniş temsiliyete sahip yeni bir hükümetle müzakere edilmiş bir siyasi geçişin en arzu edilen netice olmayı sürdürdüğünü ifade eden Kerry, Başkan Obama'nın ABD'nin teröristlerle müzakere aracı olarak reddettiği fidye ödeme politikasının gözden geçirilmesini istediği haberleri üzerine "yürek parçalıyıcı ama kesinlikle gerekli" dediği fidye ödememe politikasında değişiklik olmayacağını belirtti. Öte yandan, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esad ordusuna ait helikopterin 10 aydır IŞİD'in denetiminde olan Halep'e bağlı Bab yerleşim yerine 2 varil bombası atması sonucu aralarında kadın ve çocuklarında yer aldığı 65 kişinin yaralandığını ve 20 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Star

Sinagoga Satırlı Baskın! 
Her şey İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ileride imzalanacak barış anlaşması sonunda Filistin devletinin toprakları içinde kalması planlanan bölgelere yeni konut inşa projelerine onay vermesiyle başladı. Filistin lideri Mahmud Abbas, 'Bu bize savaş ilanıdır' dedi. Halkı sokaklara inmeye çağırdı. ABD ve AB, İsrail'i bu karardan ötürü kınasa da Netanyahu geri adım atmadı. Ve eylemler başladı. Otobüs duraklarında bıçaklamalar, araçlarla düzenlenen saldırılar, olayları giderek tırmandırdı. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girmesi büyük öfkeye sebep oldu. 'Üçüncü İntifada' söylemleri giderek arttı. Önceki gün Filistinli bir otobüs şoförünün aracında asılı bulunması gerilimi zirveye taşıdı. İsrail polisi olayın intihar olduğunu açıkladı. Ancak şoförün Filistin medyasında yayınlanan fotoğraflarında yüz, sırt ve ayak kısmında morluklar olduğu görüldü. Öfkelenen Filistinliler sokağa döküldü. Çatışmalar çıktı. Asıl kıyamet ise dün sabah koptu. Doğu Kudüs'te yaşayan ve İsrail vatandaşı olan iki Filistinli kuzen Gassan ve Adiye Ebu Cebel ellerinde satır ve baltalarla sabah duası yapan Yahudiler'in bulunduğu Har Nof Mahallesi'ndeki sinagoga geldi. Birkaç saniye içinde 4 Yahudi din adamını kanlar içinde bırakarak öldürdü. Dördü ağır olmak üzere 8 kişiyi de yaraladı. Yaralılardan İsrailli bir polis hastanede öldü. 5 dakika sonra Ultra Ortodoks Yahudiler'in yaşadığı mahalleye gelen polis, Filistinli eylemcilerle çatışmaya girdi. İki genç ölü ele geçirildi. Ölenlerin üçünün ABD, diğerinin İngiltere vatandaşı Yahudi din adamı ve İsrailli bir polis olduğu açıklandı. Öldürülen eylemcilerin Gilat Şalit esir takasında serbest kalan Filistinli liderlerden Cemal Ebu Cemal'in akrabası olduğu, Cemal'in yakın bir tarihte yeniden gözaltına alındığı belirtildi
Vatan

Putin 1 Aralık'ta Ankara'da 
Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YSDK) toplantısı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla aralık ayı basında Ankara'da gerçekleştirilecek. 1 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen zirvede öncelikli konu, ikili ekonomik ilişkiler olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin dış ticarette 100 milyar dolarlık hedef için atılacak adımları belirleyecek. Bunun yanı sıra Ankara Rusya'dan doğalgaz fiyatında indirim isteyecek. Toplantıda ayrıca Suriye ve Ukrayna basta olmak üzere uluslararası ve bölgesel konular da ayrıntılı biçimde masaya yatırılacak.
Akşam

SPOR 
Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Kazakistan maçında yaşananları büyük bir üzüntüyle izlediklerini söyledi. Gümüşdağ, yaptığı yazılı açıklamada, "Ay-yıldızlı bayrağın altında tek vücut olmamız gereken en önemli maçlardan birinde peş peşe cereyan eden esef verici olaylar, derhal harekete geçmemiz gerektiğini işaret etmektedir. Acil ve kesin çözümlere, gerekirse kanuni değişikliklere ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. Volkan Demirel'e edilen küfürlerin kabul edilemez olduğunu ifade eden Gümüşdağ, "Ancak çok kritik bir maçta profesyonelliğin gereği, birkaç kendini bilmezin sataşmalarına kayıtsız kalıp, sinirlerine hakim olup, o maçı sahiplenmektir. O formayı giyen her oyuncumuzun da bu profesyonellikte olmasına ihtiyacımız var" dedi. Göksel Gümüşdağ, sağduyu çağrısında bulunurken, "Eminim TFF ve yetkili birimler, yaşananların sorumluluklarını bulup, gereğini yerine getireceklerdir. Bizler futbol dünyasının birbirine sımsıkı bağlı paydaşlarıyız. Kulüp başkanları ve yöneticileri olarak da görevlerimiz var. Sağduyulu ve toplumu iyiliğe doğru yönlendirici bir tavır içinde olmalıyız. Hatalarımızla yüzleşmeyi öğrenmeliyiz. İşler iyi gitmediğinde sorumluluk almak yerine suçu üzerine atacak birilerini bulmaya çalışırsak, önümüzdeki günlerin hepimizi hayal kırıklığına uğratacağından endişe ediyorum. Hiç vakit kaybetmeden birlik olmalıyız" ifadelerini kullandı.
Türkiye

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2015 Yılı Bütçesi sunuşunda konuşan Bakan Akif Çağatay Kılıç, 2015 yılında öncelikle hedeflerinin yatırım programında yer alan toplam 557 adet projenin yapımına hız vermek olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, Ankara'ya yapılması planlanan yeni stadyumla ilgili olarak, "Benim ümidim şu yönde ki, 2015'te artık bu işin adını, cismini koyup yolumuzda yürümek. Gerçekten de Ankara'nın stat konusunda bir çözüme ihtiyacı olduğu konusuna katılıyorum" dedi. Kılıç, İzmir'deki stat problemiyle ilgili de "Atatürk Stadı şu anda kullanımda. Bakımı bitmiş durumda, bu hafta maç oynandı. Alsancak Stadı için gelen raporlar ortada. Rapor buranın güçlendirmeye elverişli olmadığı yönünde. Ancak stadın yeri yine spor alanı olarak kalacak. İzmir'le ilgili problemi oturup konuşacağız. İzmir'in de bizi desteklemesi gerekir" dedi.
Türkiye

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a sert tepki. Şike sürecinde adı geçen isimlerden Beşiktaş eski Asbaşkanı Serdal Adalı, Yıldırım'ın "Adalı'yı attılar aslanların önüne, kendileri bu işten sıyırdı. Onun temiz olduğuna inanıyorum" sözlerine Telegol programında şu cevabı verdi: "Sana ne ya!.. Sana ne!.. Ne alakası var ya? Kendisiyle ne alakası var? Yani dönüyor, dönüyor Sonra beni savunmak ona mı kaldı? Yani bir şey diyeceğim olmayacak Demeyeceğim yine olmayacak. Topa girmeyeyim diyorum. Anlamıyorum yani Aziz Yıldırım niye bu kadar üstüne düşüyor bu işin? Ona ne yani Niye böyle yapıyor anlam veremiyorum." "Ortada mahkeme mi var? Delil sunuyorsun delil almıyorlar, şahit dinlemiyorlar. İnşallah bu sefer adil bir yargılama olur. Tabi herkes aklanacak. Fener de aklanacak. Aziz Yıldırım'ın da ikide bir konuyu açmasına da bir anlam vermiyorum. Yani Beşiktaş'tan ona ne işine baksın. Bana vurmaya çalışıyor. Fikret'e, Yıldırım'a. Deli saçması bana göre"
Star

Kartal, bu sezon en büyük sıkıntıyı yaşadığı sağ bek sorununu çözmek için harekete geçti. Teknik Direktör Slaven Biliç, devre arasında savunmanın sağındaki krizin sona ermesi için transferin şart olduğunu yönetime bildirdi ve 3 isim vererek, ligin ikinci yarısına bu sorunun halledilerek girilmesini istedi. Biliç'in listesinin ilk sırasında yer alan futbolcu Dinamo Zagreb'de forma giyen Portekizli Ivo Pinto. 24 yaşındaki futbolcu Portekiz'de genç milli takımlarda 33 kez görev yaptı ancak A milli olamadı. Bu sezon ligde 13 karşılaşmada oynarken 2 asist yaptı. Avrupa Ligi'nde de 6 maçta yine 2 asisti bulunan Pinto, pas özelliğiyle tanınıyor. Piyasa değeri 3.5 milyon euro civarında. Siyah-Beyazlı yönetimin öncelikle Portekizli oyuncu için görüşmelere başlayacağı öğrenildi. Ancak bu isimde sonuca varılamazsa daha önce de ismi birçok kez gündeme gelen Molde'nin 23 yaşındaki oyuncusu Martin Linnes ile yeniden masaya oturulacak. Listede yer alan bir diğer isim olan Sparta Praglı 22 yaşındaki genç oyuncu Pavel Kadabarek ile de görüşmeler başlatılacak.
Star

G.Saray'ın Trabzonspor ile cumartesi günü Arena'da oynayacağı maç öncesinde Cesare Prandelli adeta Trabzonspor değil, Ersun Yanal çalışıyor. Halilhodzic sonrasında göreve gelen ve ilk maçına G.Saray karşısında çıkacak olan Yanal'ın nasıl bir 11 çıkartacağı merak konusu. 9 haftalık Trabzon analizlerini çöpe atan Prandelli, Yanal'ın kendi ruhunu ve taktik anlayışını inceliyor. F.Bahçe'de 4-3-3 taktiğini sezon boyunca uygulayan Yanal'ın kariyerinde 2-3 forveti tercih etmesini ön plana alacak olan Prandelli bu nedenle temkinli bir kadro tercihinde bulunabilir. Milli Takım'da Burak-Umut Bulut ikilisinin gösterdiği iyi performanstan etkilenen İtalyan antrenör, Wesley Sneijder'ı sol kanatta düşünüyor.
Akşam

--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme