23 Kasım 2014 Pazar

22 Kasım 2014 Genel Gündem


22.11.2014

GÜNDEM

Yaralıyı Kepçeyle Taşıdılar
Son dönemde giderek artan ölümlü iş kazalarına başkentte bir yenisi eklendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) merkez hizmet binası inşaatında delgi makinesine bacağı sıkışan Hüsnü Allak, feci şekilde hayatını kaybetti. Allak'ı hastaneye götürmek için gelen ambulans inşaat sahası çamur olduğu için kaza yerine inemeyince, işçinin cansız bedeni ambulansa kepçeyle taşındı. TÜİK Başkanlığı'nın TOKİ tarafından yapımı sürdürülen merkez hizmet binası inşaatında çalışan inşaat işçisi Hüsnü Allak, dün sabah saatlerinde inşaat alanına giderek arkadaşlarıyla birlikte çalışmaya başladı. Allak, bir süre sonra zeminde ankraj deliği açmak için kullanılan büyük boyutlardaki delgi makinesinin yanına gitti. Bu sırada delgi makinesine kapılan Allak'ın, makinenin burgularına bacağı sıkıştı. Allak'ın iş arkadaşları kazanın ardından hemen arkadaşlarının yanına koşarken, sağlık ekiplerine de haber verildi. Arkadaşları tarafından güçlükle çıkarılan işçinin, ilk anda bacağının koptuğu öğrenildi. Olay yerine gelen ambulans, inşaat alanının zeminini yoğun şekilde çamur olması nedeniyle ağır yaralı Allak'ın bulunduğu yere inemedi. Sağlık ekipleri, bunun üzerine inşaat alanındaki kepçenin üzerine binerek Allak'ın yanına ulaştı. Allak daha sonra kepçe yardımıyla ambulansa taşındı. Ambulansla Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Allak, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Allak'ın taşeron bir inşaat firmasının işçisi olduğu öğrenildi. Kırıkkale'li olan Allak'ın evli ve bir çocuk sahibi olduğu öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi. Polisin, kazanın meydana geldiği inşaat sahası yetkilileri ile taşeron firma yetkililerinin bilgisine başvurduğu öğrenildi. Öte yandan TÜİK özel güvenlik görevlileri ve bazı işçilerin basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştığı görüldü.
Milliyet


Gerçek Mühimmata Nefes Kesen Gösteri
Sualtı Taarruz (SAT) Komutanlığı'nın gerçek mermilerle İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği tatbikat nefesleri kesti. Savaş sahnelerini aratmayan görüntülerin yaşandığı tatbikatta, 2 korsanın ele geçirdiği geminin güvertesine baskın düzenlendi. Kıyıya sualtından düzenlenen taaruz ise Boğaz semalarını inletti. SAT timlerinin imkân ve kabiliyetlerinin ölçüldüğü tatbikatla Anadolu Kavağı'ndaki SAT Karargâhı'nın kapıları da ilk kez basına açıldı. SAT timleri ilk operasyonda korsanların kaçırdığı gemi simülasyonuna baskın yaptı. Güverteyi ele geçiren iki korsan, 5 dakika içerisinde etkisiz hale getirilirken, operasyon sırasında ses bombaları da kullandı. Temsili operasyon sırasında timler, 30 metre yükseklikten sarkıtılan bir halatla yere indi. Tatbikat hakkında bilgi veren SAT Komutanı Albay Ercüment Mertbir, "ABD, İngiltere, Rusya gibi pek çok ülke sualtından sinsi taarruz ve özel keşif görevlerinde kullanılacak personel yetiştiriyor. Türk Deniz Kuvvetleri de bu amaçla ilk SAT kursunu 1962'de açtı. Kursta genel esas; SAT kursiyerlerine her türlü ortamda ve psikolojik şartta, cesaret, özgüven ve azimle kesin başarıya ulaşarak, kendi sınırlarını aşmasını öğretmek ve takım ruhuna sahip personel yetiştirmektir"
Milliyet

Bakanımızı Yedirtmeyiz
Sağlık Bakanlığı'nın 2015 bütçe görüşmelerinde, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muhalefet vekillerinden gelen soruları yanıtlarken Komisyon Başkanı Recai Berber, konuşma süresinin dolduğunu söyleyince CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın, "Plan Bütçe'de bakanımızı yedirtmeyiz" sözleri salondakileri güldürdü. Müezzinoğlu, önceki gün bakanlığının 2015 bütçe görüşmelerinde muhalefet vekillerinin sorularını yanıtladı. CHP'li vekiller, acil sağlık hizmetleri ile ilgili olarak Müezzinoğlu'na 2014 başında Van'da 3 yaşındaki Muharrem'in, bulundukları köyün yollarının kar nedeniyle kapalı olmasından dolayı acil sağlık hizmetine ulaşamayarak yaşamını yitirmesi olayını ve babası tarafından cesedinin çuvalla taşıdığı fotoğrafı hatırlattı. Müezzinoğlu, bunun üzerine, "Van'daki, acil sağlık hizmetlerinin de tarihine geçen o fotoğraf açıkçası üzüldüğümüz bir fotoğraf. Acil sağlık hizmetleri aslında bu fotoğrafı hak etmiyor. Ama peş peşe gelen aksilikler nedeniyle o durum yaşandı. New York'ta Manhattan'da biliyorsunuz bir kadın yolda, sokakta doğum yaptı ve ambulansı bırakın taksiler bile almadı. Orada sokakta gelenlerin müdahalesi ile doğum yaptı. İnsanların olduğu yerde aksamalar ve hatalar zaman zaman kaçınılmaz oluyor" dedi. Müezzinoğlu, muhalefet vekillerinden gelen soruları yanıtlarken Türkiye'deki çocuk ve anne ölümleri ile ilgili olarak, "Sezaryen doğumların artmasıyla birlikte son yıllarda prematüre doğum sayımız da çok arttı. Prematürenin artıyor olması yeni doğanların yoğun bakıma ihtiyacı ve ölüm riskini arttırıyor" ifadelerini kullandı. Bu sırada Komisyon Başkanı Berber'in, Müezzinoğlu'nun mikrofonunu kapatıp, konuşma süresinin dolduğunu söylemesi üzerine Atıcı'nın, "Sayın Başkan, Bakan Bey konuşsun izin verirseniz. Bizler de yararlanıyoruz söylediklerinden. Plan Bütçe'de bakanımızı yedirtmeyiz" sözleri salondakileri güldürdü.
Milliyet

Kepçebulans!
Türkiye'de son günlerde gündemin en üst sıralarında yer alan işçi ölümlerine bir yenisi daha eklendi. Ankara'da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı merkez hizmet binasının 32 katlı inşaatında çalışan taşeron firma işçisi Hüsnü Allak, sabah saatlerinde ankraj delgi makinesine kıyafetini kaptırdı. Bu sırada makine durdurulamayınca 5 metrelik burgulu demir Allak'ın vücudunu parçaladı. Ağır yaralanan işçinin yardımına arkadaşları koştu. Bulunduğu yerden güçlükle kurtarılan işçi için arkadaşları ambulans istedi. Olay yerine gelen ambulans 25 metre derinlikte bulunan kaza alanına inmeye çalıştı ancak çamur nedeniyle başarılı olamadı. İşçiler vakit kaybetmemek için kepçe yardımıyla sağlık görevlileri ile kaza yerine indi. Sedyeye sabitlenerek kepçenin ön tarafına konulan Allak, ambulansın bekletildiği noktaya getirildi. Burada sağlık görevlileri tarafından ambulansa bindirilerek Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine kaldırıldı. Ancak Kırıkkale nüfusuna kayıtlı Hüsnü Allak hastanede hayatını kaybetti.
Vatan

Afrika'ya Paralel Uyarı
Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da düzenlenen '2'nci Türkiye- Afrika Ortaklık Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderler oturumunda konuştu. Toplam 45 ülkeden temsilcinin yer aldığı zirvede, devlet ve hükümet başkanları ile delegasyon üyelerine hitap eden Erdoğan, Paralel örgüt uyarısında bulundu. Bazı Afrika ülkeleriyle Türkiye arasına, eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfuz etmeye çalıştığını vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: Bunu dikkatle izliyoruz. Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık iyice somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacağını umuyoruz. Atalarımız Afrika'ya asla asla ırkçı ya da sömürgeci nazarla bakmadı. Türkiye de Afrika kıtasına her zaman hürmet nazarıyla baktı. Afrika'da çok yönlü bir politika izliyoruz. Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz 10 yıl içinde 10 kat arttı. Yatırımlarımızın toplamı 6 milyar dolara ulaştı.
Akşam

EKONOMİ

Gram Altın 85, 7550-85, 8575                            
ABD Doları 2, 2209-2, 2230/  Euro 2, 7534-2, 7558/ İngiliz Sterlini 3, 4760-3, 4820               

Tobb'dan Doğu'ya 'Moral' Çıkarması
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Güneydoğu çıkarmasına hazırlanıyor. Gelecek hafta sonu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le birlikte Batman'da vergi ödül töreni düzenleyecek olan TOBB, yönetim kurulunu da Diyarbakır'da toplayacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hürriyet'e, "Son 5 yılda istihdamını en fazla arttıran bölge Güneydoğu Anadolu oldu. Ama son olaylar olumlu tabloyu olumsuz etkiledi. Moralleri bozdu. TOBB olarak bölgedeki işadamlarından gelen talep ve oda-borsa başkanlarımızın isteği ile bir dizi etkinlik yapacağız" dedi. TOBB'un seyahatinin ilk ayağı Batman'da 29 Kasım'da vergi şampiyonları ödül töreni yapılacak, sonrasında da Batman Valiliği ve ildeki oda borsa başkanlarının talebi ile TOBB tarafından yaptırılmakta olan anadolu lisesi inşaatı ziyaret edilecek. 30 Kasım'da ise 15 kişilik TOBB Yönetim Kurulu kasım toplantısını Diyarbakır'da yapacak. Diyarbakır Valiliği ve ildeki oda borsa başkanlarından gelen istek doğrultusunda TOBB tarafından yaptırılan 24 derslikli imam hatip lisesi de hizmete açılacak. Hisarcıklıoğlu, bölgeye gitme kararının gerekçesini, "Bu yılın nisan ve mayıs aylarında 81 ilde ekonomik beklenti anketi yaptık. En umutlu bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi çıktı. En umutlu Batman'dı oran yüzde 90, ardından Diyarbakır yüzde 82, Gaziantep yüzde 73, Kocaeli yüzdi 71, Bingöl yüzde 70. Bu boş bir umut değildi, tam tersine olumlu gelişmelerin yansımasıydı" diye anlattı.
Hürriyet

Devlet 2015'ten Çok Öğretmen Atayacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son bir yılda 1 milyon 258 bin istihdam sağlandığını, bunun en fazla 100 bininin kamuda olduğunu söyledi. 2015'te kamuya personel alımında kısıntıya gideceklerini ifade eden Şimşek, "Gelecek sene 74 bin alımımız olacak. Bu 74 binin 34 bini polis okullarından, harp okullarından mezun olanlar, yani otomatik olarak alınacaklar. Geriye kalan 40 binlik kadronun dağılımında en çok payı öğretmenler alacak. Ondan sonra da sağlıkçılar. Belki bazı bakanlara hiç eleman vermeyeceğiz. Bunu Devlet Personel Başkanlığı çalışma yaptıktan sonra dağıtacağız" dedi. Suriyelilerin işsizliği tetiklediğine dair iddiaları değerlendiren Şimşek, "Türkiye'deki işsizlik oranının artışını mültecilere bağlamak yanlış olur. Türkiye'de 2 milyona yakın mülteci var. Bu misafirlerimiz, sorunları çözülene kadar bu ülkede kalacaklar. Bir kısmı kayıt dışı çalışıyordur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışma yapıyor. Bunlara ilişkin bir karar verilecek. Türkiye'de iş gücüne katılımda yüzde 2'nin üzerinde artış oldu. 1 milyon 258 bin kişiye iş bulmamıza rağmen işsizlik oranı artıyor. İnsanların iş bulabilmesi için büyüme ve iş gücü piyasasının esnekleşmesi gerek, reform yapmak gerek. Bizim bütün derdimiz gençlerimize, kadınlarımıza, insanımıza daha çok istihdam imkânı bulmak" dedi. Başbakanlıkta bir taşıt kanunu bulunduğunu, bunda da reform yapacaklarını söyleyen Bakan Şimşek, "Taşıt kiralama giderleri 209 milyon lira, hizmet binası kiralama bedelleri ise 330 milyon lira. Bunlar sınırlandırılmalı. Gelecek seneden itibaren oturup planlama yapacağız. Taşıt ve hizmet kiralamada israfı engelleyen yeni model yapacağız. Başbakanımızın bizi ziyaretinde kendisine bilgi verdik. Bu konudaki hassasiyetini ben Maliye Bakanı olarak takdir ediyorum. Ayrıca lojman konusu var. Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik mevzuları var. Bu gibi bazı zorunlu lojmanlara dokunmamak gerekiyor. Ama Ankara'nın merkezinde lojmanların azaltılması, bitirilmesi lâzım" diye konuştu.
Türkiye

S&P Notumuzu Değiştirmedi
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard& Poor's (S&P), bu yılın şubat ayında "İki seçim siyasi risk oluşturuyor. Cari açık da yüksek" diyerek negatife çektiği not görünümünü değiştirmedi. Kuruluş, hem yerel seçim hem de cumhurbaşkanlığı seçiminin başarıyla tamamlanmasının ardından cari açıkta hedefin dahi altına inilmesini görmezden geldi. Dünyanın dev ekonomilerinde sıfır büyüme ve hatta küçülmeler yaşanıp, borç yüklerinin çevrilemez boyutta olduğu ortamda, Türkiye'deki yüzde 3 büyüme, ortalamaların altındaki işsizlik, dengeli bütçe gibi pozitif seyri görmezden geldi ve negatiften durağana çekilmesi beklenen not görünümünü korudu. S&P'nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye'nin BB+ olan kredi notunun korunduğu belirtildi ve "Bu karar, ülke ekonomisindeki büyümenin kademeli olarak tekrar yüzde 3'ün üzerine çıkacağına yönelik beklentileri yansıtıyor" denildi. Not görünümünün negatifte tutulmasına gerekçe olarak da "Bu, Türkiye'nin 2015'te ciddi oranda dış finansmana ihtiyaç duyacak olmasından kaynaklanan aşağı yönlü risklere yönelik görüşü yansıtıyor" ifadesi kullanıldı. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu görünümün negatiften durağana çekilmesini bekliyordu. S&P'nin resmi internet sitesinde yayımlanan raporda, Türkiye'nin 2015 ve 2016 yıllarında yüzde 3, 2017'de ise yüzde 3.4 büyüyeceği öngörüsünde bulunurken, ödemeler dengesi ya da büyümede beklenmeyen bir şok yaşanması durumunda kredi notunun gelecek 12 ay içerisinde düşürülebileceği uyarısında bulundu. S&P, Türkiye'deki ekonomik büyümenin dış kırılganlıklar yüzünden sınırlandığını, büyümede ana etkenin net ihracat olduğunu, TL'nin dolar karşısında yüzde 25 değer kaybetmesinin cari açığın Gayri Safi Milli Hasılaya (GSMH) oranını yüzde 5.2'ye çektiğini de vurguladı. Kuruluş, buna karşılık TL'deki zayıflamanın kredi notunu düşürebileceğini dile getirirken, "Türk bankalarının artan dış borçları ülke ekonomisini uluslararası gelişmelere karşı hassaslaştırırken, petrol fiyatlarındaki gerileme ise ekonominin dengelenmesine yardımcı olacak. Büyümede dış finansman ihtiyacı azalırsa, aşağı yönlü baskı azalır, not istikrar kazanır" açıklaması yaptı. Bir sonraki not açıklaması 5 Aralık'ta Moody's'ten gelecek.
Türkiye

Kerkük Petrolü Türkiye'ye Aktı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bağdat'ı ziyareti kısa sürede etkisini gösterdi. Bağdat yönetimi, Kerkük'ten çıkarılan petrolün boru hattı aracılığıyla Türkiye'ye akıtıldığını duyurdu. Irak merkezi yönetimi ile bir süredir devam eden sorunlar Davutoğlu'nun önceki gün Bağdat'a yaptığı resmi ziyaretle giderildi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile Davutoğlu arasında yapılan görüşmeler kısa sürede etkisini gösterdi ve Kerkük'ten çıkarılan petrol, yıllar sonra Irak Kürt Bölgesi üzerinden Türkiye'ye akmaya başladı. Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi, günde 150 bin varil Kerkük petrolünün, Kürt Bölgesi ile Türkiye arasındaki boru hattından (Kerkük - Yumurtalık) Ceyhan Limanı'na aktarıldığını ve oradan da dünya piyasalarına ihraç edileceğini belirtti. TÜPRAŞ'tan yapılan açıklamada ise, söz konusu petrolün Irak Petrol Şirketi SOMO üzerinden gönderildiği ve kendileri tarafından satın alındığı duyuruldu. Günlük 320 bin varil petrol satışı yapan Kürt Bölgesi yıl sonuna kadar bu oranı 450 bin varile çıkarmayı hedefliyor. Satılan petrolün büyük bölümü, boru hattı ile Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılıyor. Kürt bölgesinde çıkarılan petrolün yanı sıra tartışmalı bölge Kerkük'teki petrole de talip olan Türkiye, bu alanda Irak merkezi hükümeti ve Kürt yönetimi ile kapsamlı petrol anlaşmaları yaptı.
Milliyet

Çok Adam Aldık, Acı İlacı İlk Bakanlıklar İçecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'kamuda tasarruf' talimatı hayata geçiyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son yıllarda kamuya ciddi miktarda personel aldıklarını, 2015 yılında bunu biraz kısacaklarını açıkladı. TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, son 1 yılda sağlanan istihdam oranının yüksekliğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "1 milyon 258 bin istihdam oluşturuldu. Bunun taş çatlasa 100 bini kamudandır. Gelecek yıl 74 bin. Bu 74 binin 34 bini polis okullarından, harp okullarından mezun olanlar yani otomatik olarak alınacak. Geriye 40 bini kalıyor. Bu 40 binlik kadronun dağılımında da en çok payı öğretmenler alacak. Ondan sonra sağlıkçılar. Belki bazı bakanlıklara hiç eleman vermeyeceğiz. Bunun dağılımına henüz karar veremem. Çünkü bunun dağılımı için Devlet Personel Başkanlığı çalışmayı yapacak. Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz, orada bir müzakere yapılacak ve o çerçevede dağıtılacak." Vatandaşın gözünde bunların israf ve lüks olarak görüldüğünü ifade eden Şimşek, "Sayın Başbakanımızın bizi ziyaretinde kendisine brifing verdik. 'Gelecek seneden taşıt ve hizmet binaları kiralama konularında israfı engelleyen yeni model yapacağız' dedi. Bu hassasiyetini ben Maliye Bakanı olarak çok takdir ediyorum. Önümüzdeki dönemde çalışmalar yaparak kendisine sunacağız. Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik mevzuları var, buralar gibi bazı zorunlu lojmanlara dokunmamak gerekiyor. Ama Ankara'nın merkezinde lojmanların azaltılması, bitirilmesi lazım" dedi.
Vatan

Türkiye 13 $'Lık Gazı Irak'tan 7 $'A Alacak
Londra borsasında işlem gören ve Irak'ın en büyük enerji şirketlerinden Genel Energy'nin İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil, Irak'tan gelecek petrol ve doğalgazın Türk ekonomisine büyük katkısı olacağını bildirdi. Enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Sepil, Kuzey Irak petrolünde sağlanan anlaşma hakkında şunları söyledi: "Erbil'le Bağdat petrolün ne şekilde satılacağı konusunda anlaşamamıştı. Türkiye sağlıklı bir pozisyon aldı. Türkiye Kürt petrolünün gelmesine izin verdi. Son günlerde miktarı arttı. 300 bin varil civarında petrol geliyor. Orada IŞİD gelince dengeler değişti. Kerkük'ten petrol gelemiyor, IŞİD kontrolü altında. Bu sefer ekonomik realite olduğu için umut var. Bir yıl önce Kerkük- Ceyhan hattından 500 bin varil akıyordu. Yakında 700 bin-1 milyon Kürt petrolü gelebilir. Türkiye oradan indirim alabilir. Türkiye'nin esas faydalanacağı konu 2018 başında gelecek gaz. Rusya ve İran'a ödenen fiyatların çok altında olacak. Esas fayda bu gazın Türkiye'ye geldiği gün olacak. Türk ekonomisine çok katkısı olacak. İki gaz sahasının da sahibi biziz. Şu an gazı 12-13 dolar faturayla alıyoruz, bunun 7 dolar ve altına düşeceğine yönelik anlaşmalar yapıldı." Petrol fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olmasının imkansız olduğunu vurgulayan Mehmet Sepil, fiyat düşünce yeni petrol arama alanlarının ekonomik olmaktan çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti. "Düşüş sürdürülebilir bir şey değil. Bugünkü hareket günlük. Yarın 70 dolara düşerse ya da 90 dolara çıkarsa şaşırmamak lazım. Orta ve uzun vadede bunun bu seviyede kalması mümkün değil. 2015'te tekrar 90 ve 100 dolarları görebileceğini düşünüyorum."
Vatan

301 Milyon Liralık Zarardan Sonra Şimdi De 80 Şubesini Kapattı
Bank Asya, geçen haftalarda açıkladığı rekor zararın ardından şimdi de finansal büyüklüklerinde meydana gelen değişim doğrultusunda 80 şubesini diğer şubelerle birleştirerek kapattığını duyurdu. Bankadan KAP'a yapılan açıklamada, personel sayısının da 2013 sonuna göre 1.708 kişi azaldığı belirtilerek, söz konusu değişimin bankanın faaliyet giderlerini azaltarak 2015 kârlılığına katkı sağlayacağı ifade edildi. Bank Asya, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 301 milyon lira net zarar açıklamıştı. Banka, geçen yılın 3. çeyreğinde ise 60 milyon 575 bin lira net kâr elde etmişti. Böylece banka bu yıl geçen yılın aynı döneminde elde ettiği kârın yaklaşık beş katı kadar zarara imza atmış oldu. Yılın 9 aylık döneminde de 249 milyon 565 bin lira net zarar açıklayan Bank Asya'nın, geçen yılın aynı döneminde net kârı 160 milyon 887 bin lira düzeyinde gerçekleşmişti. Bank Asya'nın 2013 yılı sonunda 27.8 milyar lira düzeyinde bulunan konsolide olmayan aktif toplamı ise bu yılın 3. çeyreği sonu itibarıyla 16.5 milyar liraya indi. Bankanın kredi ve diğer alacaklar değer düşüş karşılığında ise yükseliş kaydedildi. Geçen yılın 9 aylık döneminde 380.4 milyon lira düzeyinde bulunan kredi ve diğer alacaklar değer düşüş karşılığı, bu yılın aynı döneminde yüzde 115 artışla 818.2 milyon lira seviyesine ulaştı.
Akşam

Esnaf Ve Sanatkârlara Asgari Geçim İndirimi Yolda
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkârlar Şurası, 26-27 Kasım günlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek. Beş önemli başlığın ele alınacağı Esnaf Şurası'nda ilk kez bir Cumhurbaşkanı konuşacak. Esnafa yeni teşvik yolları ise, gündemdeki en önemli konulardan biri olacak. ATO Congressium'da yapılacak Şura için, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla, tüm partilerin milletvekillerine davetiye gönderildi. Şura'ya ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte TESK'e bağlı 13 federasyon, 82 birlik, 3 bin 063 oda başkanı davet edildi. İki yılda bir gerçekleşen Şura'da, beş ana başlıkta konular masaya yatırılacak: Esnaf ve sanatkâr tanımı değerlendirilecek ve perakende sektöründeki mevzuat gözden geçirilecek. Ustalık belgesi mevzuatı düzenlenecek. Hafta sonu tatiline ilişkin mevzuatın da güncellenmesi konuşulacak. Asgari geçim indirimi uygulamasının esnaf ve sanatkârlara yönelik olarak da hayata geçirilmesi konuşulacak. Ayrıca ilk defa faaliyete başlayan esnaf ve sanatkârlara vergisel teşvikler sağlanması değerlendirilecek. Çıraklık eğitiminin özendirilmesi başta olmak üzere bu konuda atılacak adımlar ele alınacak. Esnaf ve sanatkârlara sunulan kamu destekleri ve finansman şartlarının iyileştirilmesi değerlendirilecek. Esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşlarının mesleki işlevlerinin etkinleştirilmesi planlanıyor. Bakan Canikli, ilk kez bir cumhurbaşkanının da katılacağı Şura'nın önemine dikkat çekerken, "İlgili bakanlıkların, üniversitelerin, meslek kuruluşlarının ve ilgili gerçek ve tüzel kişilerin bilgi ve bugüne kadarki tecrübelerinden yararlanılarak çözüm yollarının aranmasıyla alınacak yasal ve idari önlemlerin tespiti, tüm ülke genelinde izlenecek kısa, orta ve uzun vadeli politikaların oluşturulması açısından Şura büyük önem taşıyor" dedi.
Akşam

DÜNYA

Yunan Mahkemesinden Batı Trakya'daki Türk Gazeteye Ağır Ceza
Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Arios Pagos) Batı Trakya'daki Türk azınlığın gazetelerinden Gündem'i 'asılsız haber yayınladığı' gerekçesiyle mahkeme masraflarıyla birlikte yaklaşık 45 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. Gündem gazetesi, 2010 yılının Ocak ayında Türklerin çoğunlukta olduğu Gümülcine'nin Derbent köyündeki Türk azınlık ilkokulunda öğretmenlik yapan aşırı milliyetçi Hara Nikopulu'nun öğrencilerine "Bana Allahın resmini çizin" dediğine ilişkin bir haber yayınlamıştı. Nikopulu, bu haberin asılsız olduğunu söyleyerek Gündem'in yanısıra aynı haberi yapan Birlik ve Millet Gazeteleri aleyhinde birer milyonluk tazminat davaları açmıştı. Birlik Gazetesi özür dileyince tazminat davaları Gündem ve Millet gazeteleri için devam etmişti. Hara Nikopulu bir yıl sonra Türk Azınlık okulundan alındı. Ancak tazminat davalarını sürdürdü. Yunan Yüksek Mahkemesi'nin kararına karşı Gündem gazetesi AİHM'ye başvuracak. Millet Gazetesi'nin Yunanistan Yüksek Mahkemesi'ne yaptığı itiraz ise henüz görüşülmedi.
Hürriyet

Amerika, Peşmerge'ye Doğrudan Silah Verecek
ABD Temsilciler Meclisi'nin dışişleri komitesi, IŞİD'le savaşan Peşmerge'ye silah sağlanması için ABD Başkanı Barack Obama'ya yetki verilmesini öneren bir tasarı hazırladı. Tasarı, sahada IŞİD'e karşı savaşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) askerlerine doğrudan silah sağlanması için 3 yıl süreyle geçici yetki verilmesini öngörüyor. Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce'un ofisinden yapılan açıklamada, "Obama yönetimi, Iraklı Kürtlere, IŞİD'le etkili şekilde mücadele edebilmeleri için ihtiyaç duydukları ağır silahlar ve zırhlı araçları tedarik etmedi. ABD, Iraklı Kürtlere sınırlı miktarda hafif silah sağladı. Bunu da ancak Bağdat'ın her bir teslimata onay vermesinden sonra yaptı. Bu durum IŞİD ilerlerken kritik malzemeyi geciktirdi" denildi. Komite Başkanı Royce, Peşmerge'yi 'kritik ortağımız' olarak nitelerken, "IŞİD'e karşı mücadelede kritik ortağımız daha zayıf durumda. Modası geçmiş silahlarla donatılmış olmalarına rağmen Iraklı Kürt Peşmerge güçleri, IŞİD'le mücadele eden sahadaki en etkili güç. Bu tasarı, 190 bin kişilik gücün, IŞİD'e karşı etkili biçimde mücadele edebilmek için gereken ateş gücüne sahip olmasını sağlayacak" dedi. Komite'nin kabul ettiği tasarı, "Diğer uluslararası koalisyon üyeleriyle daha etkili ortaklık kurması için, IKBY'ye ileri düzeyde konvansiyonel silahlar, eğitim ve savunma hizmetlerini doğrudan sağlama yönünde politikaya sahip olmasını" öngörüyor. Ayrıca tasarıda IŞİD'in elinde 4 binden fazla ağır silah, 1500 zırhlı araç ve 50 uzun menzilli topçu silahı bulunduğu belirtiliyor. Tasarının Obama'nın onayına gelmesi için Kongre'nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato'da kabul edilmesi gerekiyor.
Türkiye

Papa'ya İha'lı Suikast Endişesi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Papa Francesco'ya yönelik tehdidi yüzünden alarma geçen Vatikan, ay sonunda Türkiye'ye gelecek olan ruhani liderleri için güvenlik önlemlerini artırdı. İtalyan Corriere della Sera gazetesinin 'Tehditler ve insansız hava taşıtları. Papa için korku' başlığıyla verdiği 2 sayfalık haberinde Papa'nın Ağustos ayında Güney Kore'den dönerken Kuzey Irak'a uğrayarak IŞİD tarafından katledilen Orta Doğu Hristiyanları için çağrısını bu bölgeden yapmak istediği, ancak gizli servislerin tehditler karşısında Papa'yı bu fikrinden vazgeçirdikleri hatırlatıldı. IŞİD'in Avrupa'da artan üye sayısının Papa'ya yönelik endişeleri de artırdığını vurgulayan gazete, buna karşın ruhani lidere yönelik herhangi bir saldırı hazırlığına dair somut delil bulunmadığını kaydetti. İstihbarat servislerine göre Papa'ya yönelik en büyük tehdit, Avrupa ülkelerinde yaşayan ve 'yalnız kurt' olarak tabir edilen, örgütün emir-komuta zincirine bağlı olmayan militanlar. Yalnız kurtların Papa'yı hedef alacak bir saldırıda, internetten satın alınabilen küçük bir insansız hava aracını (İHA) kullanması da ihtimaller arasında görülüyor. Haberde Papa Francesco'nun 21 Eylül'deki Arnavutluk ziyareti sırasında, Arnavut ya da Kosova kökenli cihatçıların saldırı düzenleyeceği istihbaratı üzerine güvenlik önlemlerinin artırıldığı da hatırlatıldı. Gazeteye göre Papa'ya yönelik tehditler Vatikan'da gündelik yaşamın bir parçası haline geldi. Öyle ki ruhani liderle samimiyeti olan Vatikan görevlileri Papa'ya "Sizi bugün de öldürmediler mi?" diye espri bile yapıyor. Papanın ise geçen hafta görüştüğü Arjantinli bir rahip arkadaşının "Dikkat et, seni öldürebilirler" şeklindeki uyarısına, "Başıma gelebilecek en iyi şey bu olur" diye cevap verdiği öğrenildi.
Vatan

Yarı-Resmi Fırst Lady
Fransız Voici dergisi, Cumhurbaşkanı François Hollande ve ayrıldığı söylenen sevgilisi aktris Julie Gayet'in resmi başkanlık konutu olan Elysee Sarayı'nın bahçesinde çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Çiftin samimi pozlarının ekim ayında çekildiği belirtilen haberde, "Gayet kendisini evinde hissediyor. Haftanın birkaç gecesi başkanlık sarayında kalıyor. Saray personeli sık sık görmeye alıştıkları Gayet'in yarı-resmi first lady olduğunu söylüyor" ifadeleri yer aldı. Hollande'ın eski sevgilisi Valerie Trierweiler, Cumhurbaşkanı'nın Gayet ile ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından saraydan ayrılmıştı. Skandaldan rahatsız olan Hollande'nin de Gayet ile ilişkisini bitirdiği iddia edilmişti.
Vatan

Pesmerge'ye 'Ağır' Yardım
Irak ve Suriye'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlerin sıkça dile getirdiği ağır silah yardımı konusu Amerikan meclisinin gündemine alındı. Peşmerge'ye doğrudan ağır silah yardımı yapılması için hazırlanan tasarı Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi'nde kabul edilerek Temsilciler Meclisi'ne sunuldu. ABD Başkanı Barack Obama'ya, sahada IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerine doğrudan silah sağlanması için 3 yıl süreyle geçici yetki verilmesi öngörülüyor. Bugüne kadar Peşmerge'ye Amerikan yönetimi tarafından yapılan silah yardımı ağır silahları ve zırhlı araçları kapsamıyordu. Ayrıca her teslimat için Bağdat'ın onayı bekleniyordu. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce'a göre bu tasarıyla, malzemelerin ulaştırılmasında yaşanan gecikmenin önüne geçilecek. Royce Peşmerge'yi ABD'nin "kritik ortağı" olarak niteledi.
Akşam

'Aşk Sarayı'
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın eski first lady Valerie Trierweiler'den ayrılmasına yol açan oyuncu Julie Gayet ile ilk kez Elysee Sarayı'nda çekilmiş fotoğrafları yayımlandı. Fransız dergisi Voici, ikilinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı bahçesinde ekim ayında çekilmiş fotoğraflarına sayfalarında yer verdi. Derginin editörü, Gayet'nin sarayda "kendi evindeymiş gibi" rahat davrandığını, geceleri ve hafta sonlarının büyük bir kısmını Elysee'de geçirdiğini söyledi. Editör, saray çalışanlarının Gayet'yi "resmi bir first lady" gibi gördükleri iddia etti.
Akşam
POLİTİKA
Chp Olsa İyi Olur
HDP MYK dün milletvekillerinin de katılımıyla bir toplantı yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, toplantıya verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile önceki gün yaptıkları görüşme ve hasta tutuklularla ilgili sorular üzerine Demirtaş, şunları söyledi: "Adalet Bakanı, daha önce de Başbakan bu konularda adım atmanın zor olmadığını söyledi. Biz, sadece siyasi Kürt tutsaklardan da söz etmiyoruz. Gerçekten de hangi amaçla içeride tutuluyor olursa olsun ölüm riskiyle karşı karşıyaysa, tedavisini sürdüremiyorsa dışarıda tedavi ve son saatlerini ailesinin yanında geçirme hakkı gibi bir şey var. Bakanın bu konuda daha hızlı adım atması için arkadaşlarımızla bir görüş alışverişinde bulunduk." Demirtaş, İmralı'ya gidiş konusunda kendilerine henüz bir tarih bildirilmediğini söyledi. Heyete dahil edilecek 2 isme ilişkin bir teyit gelip gelmediğine ilişkin olarak ise Demirtaş, "Bir sorun olmayacağını düşünüyoruz ama bir teyit almadık" dedi, şunları söyledi: "(Soru üzerine) Akil insanlar grubundan da olabilir ama tamamı akil insanlar grubundan seçilirse bu eksiklik olur diyorum çünkü akil insanlar grubunda yer almamış ama çözüm izleme grubuna dahil olabilecek düzeyde mutlaka insanlar vardır. Onlara da açık olması lazım. Şimdi Sayın Başbakan, söylemlerime 'Uzlaşma olmamış konularda açıklama yapmak doğru değil' falan diyor ama Sayın Başbakan da bu konularda şeffaf olursa daha iyi olur. İzleme Kurulu oluşturulacaksa Sayın Başbakan gerekirse bütün siyasi partileri ziyaret etsin, görüş, öneri alsın. Yer alırlarsa bu üçüncü göz dediğimiz İzleme Kurulu'nda CHP'ye yakın, onların önereceği isimler yer alırsa tabii ki bu iyi olur kanaatindeyim."
Hürriyet
Chp İçinde De Mit Tartışması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ak Parti'nin derin devleti ile MİT'in içindeki bir kanadın CHP içinde operasyon yapmaya çalıştığını" iddia etmesi kamuoyunda yeni bir tartışma yaşanmasına neden oldu. Alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu'nun yakın çalışma arkadaşlarına, "CHP, Alevi partisiymiş gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Hükümete yakın bazı medya kuruluşları ve araştırma şirketleri de bu algının yaratılması için seçimlere doğru çalışmalarını hızlandıracak. Bizi, bir alana hapsetmek istiyorlar. Bu tuzağa düşmeyin. CHP, herkesin partisidir" mesajını verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun Dersim Katliamı'na ilişkin tartışmalardan da bu nedenle endişe duyduğu öğrenildi. Bu tartışmaların devam ettiği sırada dün, CHP milletvekillerine grup başkanvekilleri imzasıyla ilginç bir uyarı yazısı gitti. Yazıda, "Milletvekili genel seçimlerinin yaklaştığı bu dönemde, siyasi iktidarın gündem saptırmak ve partimizi kamuoyunda zor durumda bırakmak amacıyla yandaş medya ile birlikte bilinçli bir çaba içine girdiği görülmektedir. Özellikle CHP milletvekillerinin açıklamalarının istismar edilebileceği yandaş programlar ile istismar edilebilecek konuların işlendiği programlara katılım konusunda özen gösterilmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda, medyaya demeç vermeden ve televizyon programlarına katılmadan önce, nöbetçi grup başkanvekiline bilgi vermenizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz" denildi. Parti içinde bir grup, Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerini, "Parti içindeki ulusalcıların partiden kopuşunu engellemek amacıyla mesaj veriyor" sözleriyle değerlendirdi. Ancak, parti içinde bir başka grubun ise ulusalcıların partiden koparılmak istenmesini "bu tuzağın bir parçası" olarak gördüklerini yakın çevrelerine aktardıkları, bu doğrultuda Emine Ülker Tarhan'ın Anadolu Partisi'nin kurulmasını da bu çabaların bir sonucu olarak yorumladıkları kulislere yansıdı.
Milliyet
Peşmerge Geçişine İkinci Kez Yeşil Işık
Irak'ta temaslar bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani'yle bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Barzani, "Türkiye ile istişare ve işbirliğine devam etme kararı aldık. Teröre karşı savaşta birlikte hareket edeceğiz" dedi. Davutoğlu, Iraklı bir gazetecinin, "Kobani'ye başka Peşmerge güçleri geçebilir mi?" sorusuna, şu yanıtı verdi: Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani hem de stratejik bir konudur. Kobani'ye Peşmerge'nin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak'a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne komşu. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almamız ve ortak hareket etmemiz son derece doğal. Davutoğlu, Irak'taki hükümetle ilgili de konuştu: Bağdat'ta son derece olumlu bir atmosfer gördüm. Irak'ın bütün liderleriyle görüştüm. Bütün siyasi grupların oluşturduğu bu yeni hükümet içinde; bütün etnik ve dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, kapsayan bir siyasi yapının oluşması Irak'ın geleceğinin garantisidir.
Akşam

SPOR

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ay yıldızın Euro 2016'ya gidememesi halinde bunun dünyanın sonu olmayacağını söyledi. FIFA'nın The Weekly dergisine 'Fatih Terim'in yeni hedefleri' başlığıyla kapak olan Terim, "Türkiye Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi başaramazsa ne olur" sorusuna "Bunu bilemezsiniz. Kalan maçlarımızı kazanmalıyız. Ancak elemeleri geçemezsek de bu dünyanın sonu değil. Bununla baş edebiliriz. Ben burada finallere gidecek bir takım yaratmak adına bulunuyorum. Ama bu zaman ister" dedi. Terim, derginin "Türk futbolu kötü bir yolda mı" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Yapmamız gereken şey çalışmak. 80 milyonluk nüfusu olan bir ülke olarak muazzam bir potansiyelimiz var. Ancak eksikliğini hissettiğimiz çok şey de var. Kulüplerin finansal sorunları çözülmeli. Statlarda daha çok taraftara ihtiyacımız var. Genç yetenekler bulmalıyız. Hem futbol federasyonu hem de bir bütün olarak ülkenin gelişim göstermesi adına kendimi sorumlu hissediyorum. Teknik direktör olmak yalnızca işimin bir parçası" dedi.
Hürriyet

Galatasaray ile Trabzonspor, sahadan önce transfer kulislerinde karşı karşıya geldi. Trabzonspor, dolaylı yoldan Veysel Sarı'yı transfer etmek istediğini sarı- kırmızılılara iletti. Cim-Bom'un geçen yılın devre arasında sadece 700 bin euro ödeyerek transfer ettiği Veysel, geçen yıl ilk kez forma giydiği Beşiktaş derbisinde maçı kazandıran penaltıya neden olmuş, sarı-kırmızı forma ile iyi bir başlangıç yapmıştı. Ancak haftalar ilerledikçe uyum sorunu ortaya çıkan Veysel tribünlerden de beklenmedik şekilde erken bir tepki gördü. Birçok maçta oyunun hemen başlarında ıslıklanan Veysel, özgüvenini yitirdi ve yedek kulübesinin abonesi oldu. Eskişehirspor'da takımın saha içi lideri olarak görülen Veysel Sarı ise Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal'ın gözdesi durumunda Karadeniz ekibinde göreve başlamasıyla birlikte kolları sıvayan Yanal'ın, eski öğrencisi için Galatasaray Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak'a dolaylı yoldan haber gönderdiği ifade edildi. Ancak Albayrak'ın, Cesare Prandelli ile görüşmeden bu transfere onay vermeyeceği bildirildi. Bilindiği gibi Galatasaray, devre arasında birçok oyuncusuyla yollarını ayıracak ve kadroyu 22'ye indirecek.
Milliyet


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme