27 Kasım 2014 Perşembe

28.11.2014 Genel Gündem28.11.2014

GÜNDEM
Yayın Yasağı Avrupa Demokrasileri İçin Absürd
Türkiye'deki ifade özgürlüğüyle ilgili yeni bir rapor yayımlayan Dünya Yazarlar Birliği (PEN) Norveç Genel Sekreteri Carl Morten Iversen, 17 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında TBMM'de kurulan Yolsuzluk Soruşturma Komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağının Avrupa'da bir demokraside olamayacak kadar absürd olduğunu söyledi. Iversen, "Bu, basın özgürlüğünün en temel unsurlarından biri olan yolsuzlukla mücadeleye karşı sansür uygulamasıdır. Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili yaşananlar, bu gibi yasakların ileride daha da artabileceğine işaret ediyor" dedi. PEN Norveç tarafından hazırlanan 'Türkiye'de ifade özgürlüğü gölgeleniyor' başlıklı rapor, dün PEN Norveç Genel Sekreteri Carl Morten Iversen, PEN Norveç Türkiye Proje Yöneticisi Sara Whyatt ve Norveç Yazarlar Derneği Başkanı Jorgen Lorentzen tarafından İstanbul'da bir grup gazeteciye sunuldu. 2012 yılında ifade özgürlüğü sorunlarına ilişkin dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşen ve bir rapor yayımlayan PEN'in, 2 yıl sonra hazırladığı 2'nci raporda, "Gül'e sunulan sorunların bazıları çözüldü, ancak büyük bölümü hâlâ devam ediyor ve üzerine yeni sorunlar eklendi" denildi. Iversen, "O zaman Gül, Türkiye'de ifade özgürlüğünün sorunlu olduğunu kabul etmiş ve bize 'Türkiye'de çok iyi şeyler oluyor, ancak bu tür kaygılar yaptığımız ilerlemeleri gölgeliyor' demişti. 2 yıl sonra, Türkiye'de ifade özgürlüğü hâlâ gölgeleniyor. Türkiye'deki medya organlarındaki sahiplik yapısı, medya patronları üzerindeki baskı ve yetkililerin medya üzerindeki açık baskısı, otosansüre yol açıyor" dedi. PEN Yöneticileri, özetle şu noktalar dikkat çekti: "Cezaevindeki gazeteci ve yazarların sayısı 2012'de 80'den fazlaydı, şimdi 20'ye düştü, ancak devam eden davaların sayısı değişmedi. Serbest bırakılanların çoğu hakkındaki davalar devam ediyor ve üzerine yeni davalar eklendi. Bazı yazarlar hâlâ yargılanıyor olsa da artık temel sorun hapse girmek değil. İşini kaybetme korkusu, iş bulmakta çekilen zorluklar, sosyal medya üzerindeki saldırılar ve basına yüklü para cezası getiren vergi incelemeleri, görüşülen kişilerin düşüncelerini ifade etmeleri üzerinde gördükleri baskıların temelini oluşturuyor."
Hürriyet


Papa'ya Çifte Mesaj İslamofobi Ve Mescid-İ Aksa
Ankara tarihi ziyarete odaklandı Papa Francesko, bugün Türkiye'ye gelecek. Katolik dünyasının ruhani liderini taşıyan uçağın öğle saatlerinde Başkent'te olması öngörülüyor. Papa, 'Vatikan Devlet Başkanı' statüsüne de sahip olduğundan 'devlet başkanı' seviyesinde ağırlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez de, Papa'nın bir araya geleceği isimler arasında yer alıyor. İşte ilk durağı Anıtkabir olacak tarihi ziyarette gündeme gelecek önemli konular: Özellikle 'dinler arası hoşgörü' vurguları öne çıkacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İslamofobi' konusundaki değerlendirmelerini paylaşacak. Özellikle IŞİD başta olmak üzere çeşitli örgütler nedeniyle 'İslami terör' söyleminden duyulan rahatsızlık Papa'ya da aktarılarak, "İslam barış dinidir. terör ifadesi yakışmaz" mesajı verilecek. İsrail askerlerinin postallarıyla Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya girmesinden duyulan rahatsızlığın, Papa'nın ziyaretinde de dile getirilmesi bekleniyor. Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan insanlık dramları, özellikle Suriye'deki gelişmeler ve sığınmacıların durumu karşısında uluslararası camia beklenen tavrı sergilememesi gündemde olacak. Bu noktada Papa'nın bir çağrı yapabileceği kaydediliyor. Papa Francesko'nun, önceki Papa Benedikt gibi Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine destek mesajları vermesi bekleniyor. Devletin zirvesi, Batı'da yürütülen propagandanın aksine, Türkiye'nin ifade ve din özgürlüğü konusuna verdiği önemi Papa'ya aktaracak. Heybeliada Ruhban Okulu konusundaki beklentinin Papa tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor. Ankara ise özellikle azınlıklar konusundaki hoşgörülü yaklaşımını ve vakıf mallarının iadesi konusunda atılan adımları anlatacak.
Akşam

EKONOMİ
Gram Altın 84, 2363-84, 3050                             
ABD Doları 2, 2069-2, 2095/  Euro 2, 7511-2, 7537/ İngiliz Sterlini 3, 4712-3, 4750                 

Güvenimiz Sarsıldı!
Ekonominin en önemli öncü göstergeleri tüketici güven endeksi ve reel sektör güven endeksi. Bu iki endeks hem tüketicinin hem de üreticinin nabzını tutması bakımından çok önemli. İşte bu iki öncü gösterge tüketicinin ve reel sektörün ekonomiye güveni kasımda dibi gördü. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı tüketici güven endeksi kasımda 68.7 ile Ocak 2010'dan beri görülen en düşük seviyeye indi. Merkez Bankası'nın reel sektör temsilcileriyle yaptığı reel sektör güven endeksi de kasımda 102.7 ile Şubat 2014'ten beri görülen en düşük seviyeye geriledi. Tüm bu veriler hem kasımda sanayi üretimini, hem de yılın son çeyreğinde ekonomideki büyümeyi zayıflatacak öngörüler. Tüketici güveninin bu kadar gerilemesinde ise tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde hem iş bulma ihtimalinin zayıflaması hem de haneye giren gelirin azalacağı öngörüsü etkili oldu. TÜİK anket sonuçlarını değerlendirirken tüketici güven endeksini 100 ile değerlendiriliyor. 100'den düşük olan endeks değeri tüketicinin durumunda kötümser, 100'den büyük olması iyimser durumu ifade ediyor. Reel sektörün ekonomiye güveninin düşmesinin nedeni ise alınan toplam siparişlerin bir hayli gerilemesi, gelecek üç ayda alınacak siparişlerden umutlu olunmaması ve dolayısıyla üretimde beklenen yavaşlama.
Hürriyet

Zehirli Ayakkabı Paniği
Çin'den geldiği belirlenen zehirli ayakkabılarla ilgili panik büyüyor. Derince Gümrüğü'nden yurda giren zehirli ayakkabılarla ilgili süreç birkaç gün önce başladı. İzmit Derince Limanı'ndan yurda giren ayakkabılarla ilgili kontrollerde, söz konusu ürünlerde zehirli ve kanserojen madde tespit edildi. Bunun üzerine ürünlerin imha edilmek üzere, İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Tesisi'ne (İZAYDAŞ) gönderilmesine karar verildi. Kararın ardından imha edilecek ürünleri teslim alan İZAYDAŞ yöneticileri, kolilerde zehirli olduğu belirlenen ayakkabıların değil, hurda ayakkabı ve malzemelerinin bulunduğunu tespit ederek yetkililere bildirdi. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç'ın uyarısı üzerine harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yapılan kanunsuzluğu doğruladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ayakkabıların piyasaya dağıtılmış olduğunu belirlediklerini söyledi ve "Şu anda bu eşya iç piyasaya dağıtıldı ama ne kadarı tüketiciye ulaştı, bilemiyoruz. Bazı markalar var ama marka ismini vererek değerlendirmede bulunamayız. Söz konusu firmaların sağlıklı ürünleri de var ve isim vererek onları zor durumda bırakabiliriz" açıklaması yaptı. Bu arada vatandaşı da uyararak, "En önemli nokta, ucuz satılan ürünlerle ilgili. Dikkatli olmak gerekli. Sonuçta bir ayakkabının fiyatının ne kadar olabileceği belli. Gümrük bedelleri ödenmediğ için maliyetleri düşük olduğu için ucuza satılıyor. Vatandaşın dikkat etmesi gerekiyor. Biz sürekli numuneler alıyoruz. 33 bin çift ayakkabı var. Orijinal kutularına sahte ayakkabılar konulup satılıyor" dedi.
Türkiye

Mirasla Bölünen Araziler Birleşti
Türkiye'de tarım arazilerinin 1926'da kabul edilen Medeni Kanundan itibaren sürekli bölündüğünü, bu yıl yapılan düzenlemeyle miras yoluyla bölünmenin önüne geçtiklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, arazi toplulaştırmanın bugüne kadar 4,5 milyon hektarlık alanda tamamlandığını belirterek, "2015 yılı sonu itibarıyla bu, 6 milyon hektara çıkmış olacak. Geriye yaklaşık 8 milyon hektar kalıyor. 2023 yılını hedefledik. Tabii para verilirse daha kısa sürede bitiririz" dedi. Arazi toplulaştırmanın amacının Türk tarım sektörünün verimliliğini artırmak olduğunu vurgulayan Eker, bu düzenlemeyle tarımsal üretimin alt yapısını oluşturduklarını, parseller arasındaki sınırları kaldırıp büyüttüklerini söyledi. Toplulaştırmada önceliklerinin bölgesel kalkınma projelerinin uygulandığı alanlar olduğunu belirten Eker, şunları kaydetti: "GAP illerinin tamamında yüzde 90 seviyesini aşmış durumdayız. 2003 yılından ki 2008'den sonra çok büyük ivme kazandı, şu ana kadar bizim toplulaştırmasını tamamladığımız saha 4,5 milyon hektar, yani 45 milyon dönüm. 1961-2002 arasındaki 41 yılda Türkiye'nin toplulaştırdığı arazi miktarı 450 bin hektar. 2015 yılı sonu itibarıyla bu, 6 milyon hektara çıkmış olacak. Geriye yaklaşık 8 milyon hektar kalıyor. 2023 yılını hedefledik. Tabii para verilirse daha kısa sürede bitiririz." Kaynakların doğru kullanımı ve doğru yönetimi adına su ürünleri avcılığında bir dizi regülasyona gittiklerini hatırlatan Bakan Eker, "Örneğin, çinakop ve lüfer boylarına getirilen sınırlamayla Türkiye'de müteakip yıllarda lüferde ciddi artış meydana geldi" diye konuştu. Türkiye'nin bütünüyle balık ihtiyacını avcılıktan değil, üretimden karşılaması gerektiğine dikkati çeken Eker, sahaların bir kısmının bu işe tahsis edilerek takviye yapılması gerektiğini dile getirdi.
Türkiye

Gümrük Birliği'ni Askıya Alırız
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2015'te AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak Lüksemburg'dan Gümrük Birliği uyarısı yaptı. Beraberindeki işadamları ile birlikte Türkiye-Lüksemburg Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi toplantısına katılan Zeybekci, İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Gümrük Birliği anlaşmasının '4-5 yıl sonra Türkiye nasıl olsa üye olur' diye imzalandığını belirterek, AB ve ABD'nin ekonomik ve siyasi entegrasyonu olduğunu kaydetti. Zeybekci "Bu anlaşma imzalandığında Türkiye AB ile bu anlaşmanın içinde değilse AB'deki dostlarımıza söylüyorum Gümrük Birliği bizim için sürdürülemez, bunu devam ettirmenin anlamı kalmaz. Ya Gümrük Birliği'ni askıya alacağız ya da başka sıkıntı çıkacak. Biz burada aklın önüne geçeceğini ve konunun hızlı bir şekilde çözüleceğine inanıyoruz" dedi. "Lüksemburg'un sahip olmadığı her şeye Türkiye sahip. Türkiye'nin sahip olmadığı bazı şeylere Lüksemburg sahip" tespitini yapan Zeybekci "İki ülkenin işbirliği Lüksemburg ve Türkiye ile sınırlı değil. Türkiye'nin geniş coğrafyasına da işbirliği fırsatları yarattığına inanıyorum" dedi. Enerji, ulaştırma ve IT'ye 250 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyleyen Zeybekci, büyük fonlar ülkesi olan Lüksemburg'un Türkiye'deki 7 milyar dolar yatırımının yeterli olmadığını kaydetti. Zeybekci "Her kim yatırım yapmak istiyorsa kişiye özel alıyoruz. Özel istekleriniz varsa onlarla bizzat ben ilgileniyorum. Kişiye özel ceket dikmek anlamında hazır olduğumu belirtmek istiyorum" dedi. Lüksemburg Başbakan Yardımcısı Etienne Schneider da Türkiye'nin öncelikli pazarlardan biri olduğunu belirterek, "Türkiye'ye ikinci evim diyebilirim" diye konuştu.
Star

Müteahhitler Sıfır Km İhale Kanunu İstedi
Türkiye Müteahhitler Birliği dün bir bildirge yayınlayarak Kamu İhale Kanunu'nun baştan yazılmasını istediler. TMB Başkanı Mithat Yenigün dün İstanbul'da, Türkiye'deki müteahhitlik işlerinin yüzde 70'ini, yurtdışı işlerin ise yüzde 90'dan fazlasını gerçekleştiren birlik üyesi 141 firmanın ortak taleplerini dile getirdi. Mevcut ihale kanununun verimli, rekabet gücü yüksek, şeffaf ve sürdürülebilir bir yatırım ortamı yaratacak şekilde baştan yazılması gerektiğini kaydeden Yenigün son 10 yılda pek çok kez değiştirilen kanunun pek çok çarpıklığa neden olduğunu, şeffaf bir kamu ihale sistemine duyulan ihtiyacı karşılamadığını vurguladı. Temel sorunun hala aşırı düşük teklifler olduğunu belirten Yenigün bunun bitmeyen, pahalıya mal olan veya kalitesiz yapılara sebep olduğunu ayrıca ödenmeyen SGK primleri, iş kazaları ve can kayıplarına da ortam yaratttığını belirtti. Yenigün ayrıca kamu özel sektör işbirliği modelinin etkin şekilde uygulanmasının sağlanması gerektiğini belirtirken, yatırım ödenekleri, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin teşviki, kefalet bonosu, yapı müteahhidi tanımı, iş sağlığı ve güvenliğinde etkin yaptırımlar gibi konularda da düzenleme talep ettiklerini söyledi.
Vatan

70 Dolar'a Doğru
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Viyana'daki toplantısından üretimi kısma kararının çıkmaması petrolün 2010 yılından bu yana en düşük seviyesi olan 72.80 doları görmesine neden oldu. Petrolde dünkü fiyat düşüşü yüzde 3'ü geçti. Günlük 30 milyon varil olan üretimin kısılmayacağına yönelik kararı Kuveyt Petrol Bakanı Salih- El Ömer açıkladı. Toplantıda bir sonraki toplantının Haziran 2015'te yapılması da kararlaştırıldı. Başta Rusya olmak üzere Venezuela ve Suudi Arabistan petrolde düşen fiyatları engellemek için arz kısıntısına gidilmesini istiyordu. Rusya OPEC üyesi değil ancak toplantıda Suudi Arabistan ve Katar üretimin azaltılması yönünde öneri verdi. Fakat öneri kabul edilmedi. Rusya'nın petrolün 110 dolardan 75 dolara kadar gerileyen hareketi ile en az 100 milyar dolarlık bir kayba uğradığı hesap ediliyor.
Vatan

Ön Ödemeli Konutta Vade 36 Ay
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi kurulmadan en az bir gün önce en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir dilde, açık bir dille ve konutun tüm vergiler dahil TL olarak peşin ve taksitli toplam satış fiyatına lişkin bilgilerin yer aldığı ön bilgilendirme formu tüketiciye verilecek. Tüketiciye, bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesi verilecek. Ön bilgilendirme yapıldığına ilişkin ispat, satıcıya ait olacak. Tüketici, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahip olacak. Devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek. Satıcı, geçerli sözleşme yapılmadan tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesini istemeyecek. Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak.
Akşam

Müsiad Fuarı'na Yerli Savunma Damga Vurdu
18. Uluslararası İş Forumu ile eşzamanlı devam eden 15'inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı büyük ilgi görüyor. 200 bin ziyaretçinin gezmesi beklenen fuarın bu yılki gözde katılımcılarından biri de Es Mali Yatırım bünyesine katılan BMC oldu. Fuara Türk Silahlı Kuvvetleri envarterinde önemli yer tutan zırhlı araç 'Kirpi' ve otobüsleriyle katılan BMC'nin standını fuarın ilk günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ziyaret ederek Es Mali Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak'tan bilgi aldı. Kirpi ile yakından ilgilenen ve aracın içine binerek bilgi alan Erdoğan araçların teslim süreleri ile ilgili de sorular yöneltti. Öte yandan Türkiye'nin yüksek teknoloji algısını kuvvetlendirmek ve milli teknolojilere sahip çıkmak adına organize edilen High Tech Port MÜSİAD Fuarı CNR Expo'da kapılarını açtı. Yatırımcı, üretici, proje sahipleri, yerli ve yabancı işadamları ile devlet kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren fuarda ziyaretçilerin en çok ilgisini milli savunma araçları çekti. Milli Piyade Tüfeği ve nüfuz edici bombalardan yerli araç ve tanklara kadar pek çok ürünün sergilendiği fuar, son model teknolojilere şahit oldu. Fuar kapsamında düzenlenen CEO Forum toplantılarında savunma sanayiinde geliştirilen teknolojiler ve Türkiye'nin geleceği konularında oturumlar gerçekleştirildi. Burada konuşan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü İzzet Artunç, Türkiye'nin son 15 yıldır yerli savunmanın önemini kavradığını söyledi. MKEK olarak ürettikleri yüzde 100 yerli Milli Piyade Tüfeği'nin Mehmetçiklere dağıtılmaya başlandığını kaydeden Artunç, "Her türlü hava koşulunda çalışan tüfeğimiz yurtdışında da yoğun ilgi görüyor. Türki Cumhuriyetler'den ihracat talebi var. Ürün göndermeye başlayacağız" dedi.
Akşam

'Bağdat Petrolü' Ceyhan'a Geliyor: İlk Müşteriler Enı Ve Lukoıl
Irak petrolünün dünyaya açılmasında 'Ceyhan uzlaşısı' meyvelerini veriyor. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) ile Bağdat hükümeti arasında yıllardır devam eden anlaşmazlık 'Türkiye formülü' sayesinde çözüme kavuştu. Irak Eski Başbakanı Maliki döneminin sona ermesinin ardından atılan uzlaşı adımları, sonrası hem IKYB hem de Türkiye ile ilişkiler daha yumuşak bir zemine kavuşmuştu. Son durumda; bu ılımlı iklim, Irak petrolünün 'Türkiye üzerinden' dünya pazarlarına açılması kararıyla yeni bir evreye girdi. Petrol sektörü kaynakları, Irak devletinin resmi petrol ihracat şirketi SOMO'nun, mart ayından bu yana ilk kez Ceyhan üzerinden ihracata ay sonunda başlayacağını söylüyorlar. Irak merkezi hükümetiyle Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi geçen hafta petrol ihracatı konusundaki anlaşmazlığa son vermişlerdi. SOMO, Kürt Yönetimi ile anlaşmaya vardıktan sonra alıcılarıyla temasa geçmiş ve Ceyhan'dan Irak petrolünün resmi satış fiyatı üzerinden ham petrol alıp almayacaklarını sormuştu. Reuters'ın haberine göre kaynaklar, sevk edilecek petrolün Kürt ham petrolü karışımı olacağını belirtiyorlar. Bir deniz nakliyat kaynağı ve bir işlemcinin verdiği bilgiye göre İtalyan ENI şirketi 29 Kasım'da Ceyhan'dan 600 binvaril 'Bağdat' petrolü yükleyecek. Rus Lukoil'in ticaret birimi Litasco da aynı tarihte Ceyhan'dan petrolü gemiye yükleyecek. En başından bu yana Türkiye'nin de içinde bulunduğu 'üçlü bir işbirliği'nin hayata geçmesi arzulanıyordu. Türkiye, bu noktada uzlaştırıcı bir tavır sergilemeye özen gösterirken "Bizim için önemli olan Irak'ın bütünlüğü. Irak petrolünün her türlü tasarrufu Irak halkına aittir. Olan petrol, satılır. Satılan petrolün geliri paylaşılır. Satılmayanın geliri paylaşılmaz" mesajı veriyordu.
Akşam

DÜNYA
Kara Öfke Abd'den İngiltere'ye Sıçradı
ABD'de 9 Ağustos'ta silahsız siyahi genci Michael Brown'ı öldüren polis memuru Darren Wilson'ın yargılanmasına gerek görülmemesi kararının ardından başlayan protestolar devam ediyor. Olayların merkezindeki Ferguson'da soğuk hava yüzünden protesto gösterilerine katılım az olurken, yaklaşık 170 şehirde protesto gösterileri yapıldı. Los Angeles'ta 100'den fazla kişi gözaltına alınırken, Ferguson olaylarına duyarsız kalan CNN'in merkezi önünde toplanan göstericiler kanalı protesto etti. FBI'ın son raporuna göre, haftada iki siyahi Amerikan vatandaşı beyaz bir polis tarafından öldürülüyor. FBI'ın rakamlarına göre, polisler yılda ortalama 400 kişiyi haklı görülebilecek gerekçelerle öldürüyor. Son yapılan araştırmalar, genç siyahi erkeklerin polis tarafından öldürülme ihtimalinin beyaz akranlarından 21 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu arada İngiltere'de polis şiddeti dolayısıyla hayatını kaybeden siyahi kişilerin aileleri, Brown'ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görülmemesi kararını, ABD'nin Londra Büyükelçiliği önünde toplanarak protesto etti.
Türkiye

60 Ülkenin Bakanları Işid İçin Toplanıyor
IŞİD ile mücadele etmek için eylül ayında ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyonda yer alan ülkelerin dışişleri bakanları ilk toplantısını yapmaya hazırlanıyor. 60 ülkenin dışişleri bakanları gelecek hafta Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelecek. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin başkanlık edeceği toplantıda koalisyon bakanları IŞİD'e karşı mücadelede sağlanan ilerlemeyi değerlendirip, gelecekte nasıl koordine olunacağını tartışacak. NATO merkezinde yapılacak toplantıda dışişleri bakanlarının yeni stratejiler belirlemesi de bekleniyor. Ancak NATO'nun toplantılara katılmayacağı ve sadece binalarının kullanılmasına izin vereceği vurgulandı. IŞİD'in Suriye ve Irak'taki ilerlemesi karşısında oluşturulması kararlaştırılan koalisyona Avustralya, İngiltere, Kanada ve Fransa hava saldırılarıyla destek veriyor. Suudi Arabistan, Katar, Ürdün, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ise bazı hava saldırılarına katılıp, lojistik destek sunuyor. Daha önce 14 Ekim'de koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanları ve askeri yetkilileri Washington'da toplanmıştı. Bu arada iki gündür Musul Barajı çevresinde devam eden çatışmalarda 124 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklandı. Peşmerge kaynakları, ölenler arasında IŞİD'in lider kadrosundan 7 kişinin de bulunduğunu bildirdi. IŞİD ile Peşmerge kuvvetleri arasında Irak petrol üretiminin yüzde 40'ının gerçekleştiği Kerkük bölgesinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kürt yönetimi Kerkük kırsalında IŞİD'in eline geçen bölgelerin geri alındığını açıkladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani de IŞİD'in elindeki köyleri kurtaran Kerkük'teki Peşmerge birliklerini ziyaret etti.
Türkiye

Rusya'nın Desteğiyle Halep'te Ateşkese Onay
Dört yılı devirmeye yaklaşan Suriye iç savaşında kısmi diplomatik çözüm için umut belirdi. Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in liderliğindeki Suriye heyetinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Soçi'deki görüşmesinden Birleşmiş Milletler'in (BM) Halep kentinde ateşkes önerisine destek çıktı. BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın önerisi Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te rejim ve isyancılar arasında çatışmanın dondurularak ateşkes sağlanmasını öngörüyordu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçen ay De Mistura'nın önerisinin 'incelenmeyi hak ettiğini' açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Halep için ateşkesi desteklese de Cenevre konferansı benzeri rejim-muhalefet müzakerelerinin tekrarlanmayacağını vurguladı. Öte yandan, Şam'ın doğusunda Suriye ordusunun kurduğu pusuda elli 'teröristin' öldüğü Suriye devlet medyası tarafından duyuruldu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 30 kişinin öldüğünü öne sürdüğü pusunun ordu ve Hizbullah işbirliğiyle hazırlandığını iddia etti.
Milliyet

Musul'da 5'i Türk 124 Işid Militanı Öldürüldü
Kuzey Irak'taki Peşmerge Güçleri, Musul Barajı ve çevresindeki mevzilere saldıran IŞİD mensuplarına ağır darbe vurdu. Çatışmalarda 8'i örgütün emiri olmak üzere 124 IŞİD üyesi öldürüldü. Öldürülen emirlerden 5'i Türk kökenli olduğu öğrenildi. Musul ve çevresinde yağışlı havanın başlamasıyla birlikte tekrar harekete geçen IŞİD mensupları Musul Barajı ve çevresindeki Selic, Eyman ve Casan köylerindeki Peşmerge mevzilerine saldırı düzenledi. Çatışmalarda 8'i örgüt emiri olmak üzere 124 IŞİD militanı öldürüldü. Öldürülen emirlerden biri IŞİD'in bölgedeki emiri Şeyh Davud Musuli, 5'i ise Türk kökenli. Öldürülen diğer IŞİD'liler içerisinde Türk, Çeçen, Özbek ve Mısırlılar da bulunuyor. Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (PSDK) Başkanı Muhammet Hacı Mahmut'un büyük oğlu Ata Muhammet, Kerkük yakınlarında IŞİD'le çıkan çatışmada hayatını kaybetti. Peşmerge komutanı Westa Rasul, "IŞİD, Kerkük'ü hedef alıyor. Çünkü petrol sahalarını kontrol etmek istiyor" dedi. Örgütün ilerleyişi de durdurulunken Peşmerge, Kerkük'ün güneyindeki Tel el Vard ve Mektep Halid köylerine girdi.
Star

Ocağı Soğutmadık Ab'yi Şaşırttık
AB ile müzakere süreci, Türkiye'nin üyeliğine önyargılı tutum küresel kriz ve siyasi engellemeler nedeniyle son 3 yıldır durma noktasına gelmesine karşın, Türk kamuoyu AB üyeliğine inancını hiç kaybetmedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Türkiye'de AB sürecine hep güçlü bir destek oldu. AB'ye karşı olanların oranı hep yüzde 10'un altındadır. Türkiye'de çeşitli kurum ve inisiyatiflerde AB için çalışan 1 milyon insan var. Ocağı hiç soğutmadık" dedi. Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2023 vizyonu ile AB sürecinde yeni bir hamle başlattığını vurgulayan Bakan Bozkır, yeni "Ulusal Eylem Planı" ve "AB Stratejisi" hazırladıklarını hatırlattı. Bakanlık ayrıca, Türkiye'nin sosyo-ekonomik dönüşümü ve siyasi reformları sürdürmedeki kararlılığı konusunda AB kamuoyunun sağlıklı ve etkin şekilde aydınlatılması için yeni bir iletişim stratejisi de başlattı.
Star

'Yolsuzluğa Karışan Bedelini Ödeyecek'
İspanya'da Başbakan Mariano Rajoy, Sağlık, Sosyal Hizmetler ve Eşitlik Bakanı Ana Mato'nun adının karıştığı yolsuzluk davası nedeniyle istifa etmesinin ardından muhalefete yaptığı çağrıyla, hükümetin sunduğu yolsuzlukla mücadele yasa tasarılarına destek istedi. Tasarılardan ilki, hakkında yolsuzluk iddiasıyla dava açılan siyasetçilerin partilerinden ihraç edilmelerini öngörürken, diğer tasarıyla tüzel kişilerin partilere bağış yapmalarına ve bankaların partilerin borçlarını ertelemelerine yasak getirilmesi planlanıyor. Yolsuzluğu 'demokrasiyi küçük düşüren çok tehlikeli bir sorun' olarak tanımlayan ve hükümet olarak yolsuzluğa karşı 'etkili, sert ve kararlı şekilde mücadele vereceklerini' vurgulayan Rajoy, muhalefet partilerinin destek vermemeleri halinde partisinin meclisteki çoğunluğunu kullanarak bu yasaları tek başlarına çıkaracaklarını söyledi. İspanya'daki birçok siyasetçinin 'namuslu' olduğunu kaydeden Başbakan, "Ama diğer yandan yolsuzluğu yapanın bunun bedelini ödemesini ve adaletin hızlı hareket etmesini istiyorum" diye konuştu. İspanya'da son dönemlerde yapılan anketlerde halkın endişe duyduğu konuların başında yolsuzluklar gelirken, başta iktidardaki Halk Partisi (PP) olmak üzere birçok siyasi partinin temsilcisi, üst düzey iş adamı ve sanatçı yolsuzluk iddialarından yargılanıyor. 2007 yılında açılan ve kamuoyunda 'Gürtel Olayı' olarak bilinen yolsuzluk soruşturmasında aralarında PP'nin 3 eski mali yöneticisinin de bulunduğu 43 kişi, rüşvet, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlarından yargılanacak.
Vatan

Obama Sayesinde Kesilmekten Kurtuldu
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'ın Şükran Günü geleneğine uyarak 2 hindinin canını bağışladı. 'Mac' ve 'Cheese' adlı 2 hindi, bu yıl Şükran Günü yemeği olmaktan kurtuldu. Beyaz Saray'ın internet sitesinde yapılan yarışmada Amerikan halkı tarafından seçilen bu 2 hindiyi Obama da Beyaz Saray'da düzenlenen törenle azad etti. Obama, geçtiğimiz günlerde göçmenlik konusunda başkanlık yetkilerini kullanarak, Cumhuriyetçilerin çok tepkisini çeken ve çok konuşulan bir kanun hükmünde kararname açıklamıştı. Obama'nın törendeki konuşmasına, "Bu ayın en çok konuşulacak başkanlık eylemini açıklıyorum" diye başlayıp, sözlerine göçmenlik reformunu açıklarken kullandığı, "Tamamen kanunu yetkimi kullanarak, aynı benden önceki Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanların yaptığı gibi" ifadeleriyle devam etmesi ve sonrasında da bu sözleri 2 hindinin bağışlanmasına bağlaması salonda kahkahalara neden oldu. Törenin ardından hindiler, artık kalıcı yuvaları olacak Kuzey Virginia'daki Morvern Park'ta bulunan 'Turkey Hill' adlı çiftliğe gönderildi.
Vatan

Kaçak 'Barış' Operasyonu
Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında üç gün önce motorunda arıza meydana gelen ve 528 Suriyeli, Afgan ve Afrikalı kaçak göçmeni taşıyan "Barış" adlı kuru yük gemisi, Yunan askeri operasyonuyla kurtarıldı. İtalya'ya doğru seyir halindeyken, arızalanıp sürüklenmeye başlayan gemi Ierapetra Limanı yakınlarında Yunan komandoları tarafından kurtarıldı. Gemi mürettebatı gözaltına alınırken hastalanan kadın ve çocuklar Girit Adası'ndaki hastaneye ulaştırıldı. Kaçaklar arasında Ebola virüsü taşıyan olup olmadığına ilişkin yapılan testte, virüse rastlanmadı. Kaçakların, günlerdir aç ve susuz olarak Akdeniz'de dolaştırıldıkları için bitkin oldukları gözlenirken, alarm seviyesindeki Ada hastanesinde 150 yatak kaçaklar için ayrıldı. Her bir göçmenin, kaçakçılara 8 bin dolar ödediği iddia edildi.
Akşam

POLİTİKA
Erdoğan Ve Davutoğlu Tencere Kapak Gibi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çalışma arkadaşlıklarıyla ilgili "Adeta tencere kapak gibiler, konuşmadan anlaşıyorlar" dedi. Bir grup gazeteciyle sohbet eden Zeybekci, şunları söyledi: "İki siyasi arasında uyum çok güzel. Konuşmaya bile ihtiyaç duymayacak şekilde bir uyum var. Tencere kapak gibi. Birbirlerinin ne yapması gerektiğini biliyorlar. Başbakan'ın inanılmaz bir çalışma temposu var. Buna rağmen sık sık diyalog içerisindeler. Yapılan anket çalışmalarına göre şu anda partinin durumu gayet iyi. Sonuçta bu hareketin içinden gelen bir cumhurbaşkanı var. Partinin oylarına etkisinin olmaması beklenebilir mi? Lider konusunda bir tartışma olmaz. Bu hareketin tek bir lideri var. Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı varsa, bu da temelden gelen Erdoğan ise bunun aksini düşünmek ve beklenti içinde olmak yanlış olur zaten. Lider belli. Saray ve yolsuzluk iddialarının seçim sonuçlarına etki edeceğini düşünmüyorum. Süleyman Demirel de uçak aldı diye rahmetli Turgut Özal'a söylenmedik hakaret bırakmamıştı. Ülke öyle bir hale geldi ki enerji, ekonomi, dışişleri bakanları, tarifeli seferle işlerini takip etmeye kalkamaz. Çankaya Köşkü sempatik, şık bir yer ama bu fonksiyon böyle bir cumhurbaşkanlığı için yeterli değil. Türkiye bunu tartışmamalı. Vatandaşın sloganlarına dikkat edin. Halk, Cumhurbaşkanı'na 'Tayyip' diyor. Ötekine 'Kılıçdaroğlu', diğerine 'Bahçeli' diyor. Halk Erdoğan demeye başlarsa o zaman sıkıntı var demektir."
Hürriyet

Hediye Türk Geleneğidir
Ak Partili 4 eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu dün eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın 'şüpheli' olarak ifadesini aldı. 17 Aralık operasyonunda soruşturmaya giren 'rüşvet' iddiasını reddeden Bağış, Reza Zarrab'ın kuryelerince evindeki yardımcıya bırakılan pakette çikolata veya gömlek gibi bir hediye olduğunu belirtti. Bağış, milletvekillerinin sorularını da yanıtladığı toplantıda yaklaşık 1.5 saat ifade verdi. Komisyonun AK Partili Başkanı Hakkı Köylü, Bağış'ın milletvekillerinin tüm sorularını yanıtladığını söyledi. Edinilen bilgiye göre, operasyonda tespit edilen kuryelerin teslim ettiği paketleri doğrulayan Bağış, bunların içinde iddia edildiği gibi para olmadığını söyledi. Tanıdıklarının, tüm milletvekillerine olduğu gibi kendisine de yılbaşı, bayram gibi özel günlerde çikolata, kravat gönderdiklerini savunan Bağış'ın "Hediye Türk geleneğidir" dediği öğrenildi. Yanında üç avukatıyla birlikte ifade veren Bağış, sık sık avukatlarına danıştı ve CHP'li üyelerden gelen birçok soruyu kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili olmadığı gerekçesiyle yanıtsız bıraktı. Bağış'a yöneltilen bazı sorularda da AK Partili üyeler devreye girerek yanıt verdi. AK Partili üye, muhalefetin sorusuna "Sözü edilen para çikolata kutusuna sığar mı" diye tepki gösterdi. Alınan bilgiye göre bir muhalefet milletvekilinin, Adli Tıp'ın 'tapeler montaj değil' kararını anımsatması üzerine Bağış, "Hepsi montaj" demekle yetindi. Reza Zarrab ile eşi Ebru Gündeş aracılığıyla ABD'de tanıştığını açıklayan Bağış, Zarrab'ın hediyesi üzerine teşekkür etmesiyle ilgili, "Beşeri ilişkiler içerisinde hediye göndermiş ben de arayıp teşekkür ettim" dedi. Zarrab'ın yakınlarının vize almasına yardımcı olduğunu ancak bunu pek çok kişi için yaptığını söyleyen Bağış, Zarrab'ın adamları arasındaki telefon görüşmelerinde sözü edilen 500 bin dolar konusundaki sorularla ilgili de "Bunlar benim dışımdaki kişilerin konuşmaları. Benimle ilgisi yok. Vize 500 bin dolar eder mi" karşılığını verdi. Bağış toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine, hakkındaki 'isnat ve iftiralar' hakkında komisyona bilgi verdiğini söyledi. Bağış, "TBMM'de kurulan bu komisyonun, Türkiye'nin şeffaflaşması, kamuoyu vicdanının tatmin edilmesi ve en önemlisi de üzerimize atılan iftiraların milli iradenin temsilcisi olan Meclisimiz tarafından meydana çıkarılması adına hayırlı olmasını dilerim" dedi. Komisyonun CHP'li 4 üyesi dün toplantıdan önce AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'yü tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle başkanlıktan çekilmeye davet etti.
Hürriyet

Siyasi Gerilim İsyanı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, siyasette gerilimin düşürülmesi için liderlere, "çat kapı ev ziyareti" yöntemini önerdi. Dün NTV'de güncel konulara ilişkin konuşan Çiçek'in açıklamaları özetle şöyle: (Dersim için özür meselesi parlamentoda ele alınmalı mı? sorusuna karşılık): Her konu parlamentoda ele alınmalı. Aksi takdirde parlamentoların varlık sebebini izah edemeyiz. Bunlar toplumun temel meseleleridir. Çözümü noktasında parlamento gözardı edilirse o ya eksik olur ya yanlış olur. Meclis araştırmaları, genel görüşmeler bunun içindir. Bence konuşulması gerekir. Salı günleri grup toplantılarında üslubun sertliğine bakın. Toplantılar partilerin iç yönetmeliklerine aykırıdır. Aslında grup toplantılarına milletvekilleri ve parti yöneticileri dışında kimse katılamaz. Partiler arasında geçmiş dönemlerde olmadığı kadar mesafe var. Cumhurbaşkanlarının davetine bile herkes icabet etmedi. Mesala bir parti genel başkanı eşini yanına alıp bir başka genel başkanın evine çay içmeye gitse kıyamet mi kopar yani? Zarar yok, benim evime gelsinler başım üstüne. Ben geçmişte bunun faydasını gördüm. 2002'de AB '1,5-2 ay içinde altı kanun çıkmalı' dedi. O dönem AKP-CHP var, son derece iyi ilişkiler var. Ben kaç defa Sayın Deniz Baykal'ı ziyarete gittim. Evine gittik eski cumhurbaşkanımızla birlikte. Hüsnü kabul gösterdiler. O gün müzakere tarihini aldıysak 2 parti arasındaki bahar havasının sonucudur. Kutuplarda bile bir-iki ay güneş açar ama 4 senedir güneşli hava bu parlamentoda göremedim. Teklif ediyorum, genel başkanlar bir çat kapı bir çay içsinler.
Milliyet

Hdp Komisyondan Ayrıldı
TBMM'de 4 eski bakanla ilgili Soruşturma Komisyonu'nda "yayın yasağı" depremi yaşandı. HDP yasağı gerekçe gösterip, aklama yapılacağını öne sürerek komisyondan çekilirken, CHP'li üyeler ise yayın yasağı kararı için komisyon üyelerine sormadan başvuru yapan Komisyon Başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün komisyondan çekilmesi için komisyon başkanlığına dilekçe verdi. Köylü'nün başvurusu üzerine komisyon çalışmalarına getirilen yayın yasağına ilişkin tartışma, dün daha da büyüdü. Komisyonda tek üye ile temsil edilen HDP, soruşturmadan çekilme kararı aldı. Yıldız, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek kararını kamuoyuna açıkladı. Buldan, "Muhalefetin tüm çabalarına rağmen soruşturma komisyonu bir yargılama mekanizması olmaktan giderek uzaklaşmaktadır. Muhalefet bu komisyonda etkisizleştirilmeye, birçok husus muhalefetten kaçırılmaya çalışılmaktadır" dedi. Eski Bakan Bayraktar'ın daha önceden belirlenmiş programı nedeniyle 1,5 saat sonunda komisyondan ayrıldığını, yeteri kadar soru soramadıklarını belirten Yıldız da "Böyle bir soruşturma komisyonu böyle bir ifade alma dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Bizim orada birşeyler oluyormuş gibi, tren ilerliyormuş gibi rol tutunmamız partimizin siyasi etiğine de görüşlerimize de kamuoyunun bizden beklentisine de uymadığını görüştük" dedi. Komisyonun CHP'li üyeleri de, Başkan Köylü'nün görevinden çekilmesi için komisyona başvurdu. Başvuruda "Komisyon çalışmalarını fiilen engelleyerek tarafsızlığını yitirmiş olması ve neticede ihsas-ı rey anlamını taşıyan bir noktaya ulaşan eylemleri nedeniyle İçtüzüğün 109. maddesinde öngörülen seçilme şartlarını kaybeden Hakkı Köylü'nün komisyondan çekilmesini arz ve talep ederiz." Köylü ise komisyonun düzgün, usulüne uygun şekilde çalışmasının sorumluluğunun kendisinde olduğunu vurgulayarak, "Bu komisyonun yürütülmesinin sorumluluğu da yetkisi de bende" dedi. Köylü, "Sonuçta CHP'nin başvurusu karara bağlandı mı?" şeklindeki soru üzerine de, "Ben kendi bildiğim gibi yaparım" dedi. Bağış da komisyondan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine hakkındaki isnat ve iftiralar hakkında üyelere bilgi verdiğini belirterek, "Tüm sorularına içtenlikle cevap verdik. TBMM'de kurulan bu komisyonun, Türkiye'nin şeffaflaşması, kamuoyu vicdanının tatmin edilmesi ve en önemlisi de üzerimize atılan iftiraların milli iradenin temsilcisi olan Meclisimiz tarafından meydana çıkarılması adına hayırlı olmasını dilerim" dedi. Soruşturma Komisyonu'nda soruları yanıtlayan Bağış'ın 'para alma' iddialarını reddettiği öğrenildi.
Milliyet

İlk Kez Yaş'a Başkanlık Yaptı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı dün Genelkurmay Başkanlığı Kararargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda yapıldı. Başkanlığı yaptığı heyet ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda törenle karşılandı. YAŞ'ın kış dönemi olağan toplantısına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve komutanlar katıldı. Başbakan Davutoğlu başkanlığında Genelkurmay'da yapılan YAŞ toplantısı yaklaşık 7 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı kararlarla ilgili G.Kurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, teröristlerle mücadelede kolluk kuvvetlerinin desteklenmesinin değerlendirildiği belirtildi. Açıklama şöyle: "Yüksek Askeri Şura Olağan Toplantısı, 27 Kasım 2014 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında yapılmıştır. Toplantıda; TSK'nın Ana Program ve Hedefleri, TSK'nın Harbe Hazırlık Durumu ve Değerlendirmesi, Teröristle Mücadelede Kolluk Kuvvetlerinin Desteklenmesi Durum Değerlendirmesi, Özel Kuvvetler Komutanlığının Yeteneklerinin Geliştirilmesi, Personel, Eğitim ve Lojistik konuları görüşülmüştür."
Vatan

'Tunceli Beni Bağrına Basacak'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün Tunceli'ye yapacağı ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada, "Herhangi bir provaskasyon yaşanacağına inanmıyorun. Tunç yüreklilerin yöresidir. Tunceli'nin de manası budur biliyorsunuz. Tunceli, MHP'yi bağrına basacaktır" dedi. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de bu ziyaretten mutluluk duyacağını belirterek, "Dersim olayları nedeniyle, herhalde eksik bilgiden kaynaklanan birtakım yanlış beyanlarda bulunmuştur. Bahçeli hiçbir zaman Tunceli halkının düşmanı değildir" diye konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Olağanüstü bir durum yok. Herkes istediği yere gider" değerlendirmesini yaptı. Bahçeli'nin ziyaretine Tunceli'deyse tepki vardı. Tunceli Cemevi Başkanı ve Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt, Bahçeli'nin Alevilerin sıkıntılarını dinlemek için değil, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun meydan okuması nedeniyle bu ziyareti yaptığını söyledi. Yurtr, "Sayın Bahçeli'nin Dersim 37-38'le ilgili söyledikleri yeni, çok taze. 38 olayları gerçekten bir Kerbela'dır. Aleviler, Dersimliler misafir kabul etmiyor diye anlaşılmasın. Ancak bu kadar hakaret eden, ağırdan yaralayan bir olayla ilgili bu kadar ağır konuşan bir insanı da kabul edecek, ağırlayacak kadar da onursuz değillerdir" dedi. CHP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Zeytin de sağduyu çağrısında bulundu ve "Lütfen kentimizi provoke etmesinler. Hükümetten de parti başkanlarından da bunu bekliyoruz" dedi.
Vatan

SPOR
Fenerbahçe Ülker, THY Avrupa Ligi C Grubu'ndaki 7'nci maçında Polonya'nın PGE Turow takımını 89-74 yendi. Polonya'daki karşılaşmada da 91- 76 mağlup ettiği rakibi karşısında İstanbul'daki rövanşı alan sarı-lacivertli ekip bu sonuçla toplamda 5, üst üste 3. galibiyetini elde etti. Kanarya, henüz ilk dakikalarda yakaladığı 12-0'lık serinin ardından maçı sonuna kadar rahat bir tempoda götürdü. Fenerbahçe Ülker'de 4 oyuncu çift haneli sayı üretirken; Andrew Goudelock 21 attı. Karşılaşma geçen hafta Galatasaray Liv Hospital-Kızılyıldız maçı öncesi çıkan olaylarda yaşamını yitiren Marko İvkoviç için yapılan saygı duruşunun ardından başladı. Saygı duruşu sırasında Galatasaray'a yönelik tezahürat yapmak isteyen bazı taraftarlara, salondaki diğer taraftarlar tepki gösterdi. Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradoviç karşılaşma sonrası takımının oyunundan memnun olduğunu, özellikle hücumda iyi işler yaptıklarını söyledi.
Star

Avrupa kupalarına veda, Cesare Prandelli'nin sonunu getirdi. Bu sezon bir türlü istikrar sağlayamayan Galatasaray'da eleştiri oklarının hedefi olan İtalyan çalıştırıcının kaderi dün belli oldu. Belçika'dan döner dönmez saat 16.00'da Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak ile Sportif AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ali Dürüst, Türk Telekom Arena'da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı ve "Artık Cesare Prandelli ile olmaz" kararını aldı. İkili ardından Point Otel'e giderek, yöneticilerden Cem Kınay ile buluştu. 16.30'u biraz geçe başlayan zirve, 20.00'de sona erdi. Toplantıda Başkan Duygun Yarsuvat ile de görüş alışverişinde bulunuldu. "Artık Prandelli ile devam edemeyiz. Takım daha çok zarar görür. Her türlü kaybı da göze alarak Prandelli'yi görevden almamız şart" görüşünün ardından Yarsuvat "Gereken neyse yapalım" diyerek kararı onayladı. Toplantı sonrası sadece Kınay ön kapıdan çıktı. Albayrak ve Dürüst, otelin arka kapısından çıkarken; karar Prandelli'ye bugün tebliğ edilecek ve KAP'a açıklama gönderilecek. İtalyan hocaya öncelikle bu sezonki alacağı 950 bin euro ödenecek. Gelecek yıl için de başka takımla anlaşmazsa 2 milyon 400 bin euro, 200 binlik taksitler halinde verilecek. Prandelli başka takımla anlaşırsa gelecek yılın ödemesi yapılmayacak. Öte yandan, Avrupa medyası Prandelli'nin gönderilmesini manşetten duyurdu.
Star

Trabzonspor Avrupa'da bir başka! 24'te güzel paslarla rakip kaleye yaklaşan Trabzonspor, Cardozo'nun etkili şutunu Goryalinov zorlukla çıkardı. 25'te Bosingwa'nın etkili ortasında Metalist savunması ters bir vuruşla kornere gönderdi. 36'da Mehmet Ekici'nin kornerden kullandığı etkili ortaya Belkalem düzgün vurdu ve top filelerle buluştu: 1-0. 42'de Bosingwa'nın ortasında Yatabare'nin dokunuşunu kaleci uzaklaştırdı. 47'de Metalist, inanılmaz bir gol kaçırdı. Sağ kanattan gelişen atakta Jaja, ceza alanına girip yerden pasını çıkardı, Rebenok kalenin ağzından topu dışarıya gönderdi. 57'de Mehmet'in güzel ortasına Cardozo kafayla dokundu top az farkla auta gitti. Dk. 68'de Avraam'ın hatasını affetmeyen Homenyuk, durumu eşitledi: 1-1. 87'de Sefa indirdi, Mehmet Ekici harika bir plaseyle topu filelere gönderdi: 2-1. 90+4'te Sefa'nın vuruşu direğe çarpıp ağlarla buluştu: 3-1.
Star

Teknik Direktör İsmail Kartal, sürekli "F.Bahçeli futbolcular çok karakterli" diyor. Peki ama nedir bu karakter? Fenerli futbolcuların karakterinin göstergesi ne? Başarıya ve paraya doymuş futbolculardan kurulu olması, sezon başında F.Bahçe için en büyük handikap olarak gösteriliyordu. Bu takımın sahada koşmayacağı, savaşmayacağı, fedakârlık yapmayacağı öne sürülüyordu. Tam tersi oldu. Sarı Kanaryalar, ilk 10 haftalık süreçte belki üst düzey futbol oynamadı ama kimse "Savaşmıyorlar" demedi. Son Bursa maçında savaşçı karakterlerini bir kez daha gözler önüne serdiler. Öyle savaştılar ki canlarını ortaya koyup, ölümüne oynadılar. Boynunun üzerine düşen Mehmet Topal, bilincini kaybetmesine rağmen İsmail Kartal'ın ricasıyla oyunda kaldı. Takımda yedeği olmayan Gökhan Gönül, sakat sakat oynadı. Kaptan Emre'nin Bursa maçında oynaması büyük bir riskti. Tecrübeli futbolcunun kendini zorlaması, sakatlığını telafisi mümkün olmayan bir noktaya taşıyacaktı. Emre buna rağmen 11'de oynamak istedi. İsmail Kartal, son bölümde oyuna alma sözü karşılığında Emre'yi kariyerini riske atmama konusunda güçlükle ikna etti. Üstelik bu futbolcular sahada forma için savaşırken saha dışında da "1 milyon üye" gibi F.Bahçe için hayati önem taşıyan projelerde aktif rol alıyorlar. Sarı Kanaryalar, eleştiri kadar bu sezon övgüyü de fazlasıyla hak ediyorlar.
Akşam
--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme