11 Aralık 2014 Perşembe

11.12.2014 Genel Gündem11.12.2014
GÜNDEM
Konserve Çeşidinden Çok Müslümanlık Çeşidi Çıktı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İslam dünyasının çok ciddi bir bilgi kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Bu bilgi kirliliğinin önemli bir kısmı da dini alanda yaşanıyor. Bunu görmemiz lazım. Konserve çeşidinden fazla Müslümanlık çeşidi çıktı" dedi. Çiçek, 5. Din Şûrası'ndaki konuşmasında özetle şunları söyledi: "Her sabah dünyanın yeniden kurulduğu doğru ama her sabah İslam dünyası için yeni bir acıdır, yeni bir kaostur, yeni bir sorundur. Mümkün olan sıklıkla Müslümanların dini bilgi ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Çünkü hayat hızla akıyor. Hepimiz sabır ediyoruz. Hakikaten, 5 sene evvel ne IŞİD vardı ne de ışitmediklerimiz vardı. Ne Suriye problemi vardı ne başka bir yerdeki bu boyutta yaşanan sıkıntılar. İslam dünyası, çok ciddi bir bilgi kirliliğiyle karşı karşıya. Bu bilgi kirliliğinin önemli bir kısmı da dini alanda yaşanıyor. Bunu görmemiz lazım. Konserve çeşidinden fazla Müslümanlık çeşidi çıktı. Şimdi bunun bir kalitesi, standardı olması gerekmez mi? Yani içine İslam kelimesini sokmuş olmakla o bilgi İslami bilgi mi oluyor? O yoldan gidersek varacağımız liman, menzil neresi olacak? Bunun bir kaydının, standardının olması lazım. Onun içindir ki bugün gördüğümüz vahşet, hepimizin yüreğini yakan, İslam dünyasında, -ki başka bir yerde de bunlar yaşanmıyor-, ne kadar melanet varsa, günümüzde bunun adına terör diyebiliriz, hepsi İslam dünyasında. Ahlak kirliliği de var. Din, sadece belli kuralların yerine getirilmesinden ibaret değildir. Din, bir hayattır ve o hayatın huzur içerisinde geçmesi gerekir. İnandığımız hususlar hayata intikal etmiyorsa, hayatımızda bunun somut, güzel örneklerini göremiyorsak, sadece belli kuralların tekrarı ve tasdiki tek başına insana dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaya yeter mi? Bu açıdan baktığımızda gerçekten İslam dünyası ciddi bir ahlaki kirliliğin içerisindedir. Bunun temizlenmesi gerekiyor. Çok şükür, artık 50 sene evveline nazaran çok sayıda imam hatip okullarımız var, çok sayıda ilahiyat fakültelerimiz var. Mukayese ettiğimizde bunlar çok önemli imkanlar. Ancak bu imkanın fırsata dönüşmesi ve kaliteyle beraber olması gerektir. Çin malı gibi ilahiyatçı olmaz. Din bilgisi, din eğitimi, dini tatbikat, hafta sonu meselesi değil, cuma günü giyip pazartesi günü çıkaracağınız bir elbise, bir ihtiyaç maddesi gibi değil. YÖK'ten olan arkadaşlarımız varsa onlara da seslenelim. Bakınız üniversiteleri açıyoruz, bu bizim görevimiz siyasetçiler olarak ama kalite getirmek de onların görevi. Bir müdür bir mühür toplam kaliteyi düşürüyor. Tüm bilim dallarında düşürüyor. Bazılarında telafisi bir dereceye kadar olur mu bilemem ama belli bilim dallarında, belli alanlarda kalite meselesi en az sayı kadar önemlidir."
Hürriyet


Çürüğe De Bedelli Yasa
Bedelli askerlik düzenlemesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 18 bin TL karşılığında düzenlemeden faydalanabilecek. Düzenlemeye göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde bu uygulamadan yararlanabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurulması gerekiyor. 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasının bir kerede ödenmesi şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmeti yerine getirilmiş sayılacak. Firariler bu düzenlemeden yararlanamayacak. Gece gelen son dakika önergesiyle de kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlara, istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilme imkânı da tanındı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bu uygulama ile ilgili şunları söyledi: "Düzenlemeden önce çürük raporu alanlar da böylece bedelliden yararlanacak. Bu niye yapıldı? Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor 'askerlik yaptın mı?' Onlara 'engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum' demek istemiyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz."
Hürriyet

Ogün'ü Takip Edenleri Bulup İfadelerini Alın!
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e 2007 yılında yapılan suikastı yeniden araştıran savcı Yusuf Hakkı Doğan'a 'tanık' sıfatıyla önceki gün ifade veren tetikçi Ogün Samast, peşinde olan bazı şahıslardan bahsetti ve şöyle dedi: "Halaskargazi Caddesi ve Şafak Sokak'ta iki şahsın beni takip ettiklerini gördüm." "Birisi kısa boylu kasketliydi, diğeri uzun boyluydu, saçının önü dökülmüştü. Hemen ankesörlü telefondan Yasin Hayal'i aradım. 'Ağabey beni takip edenler var. Polis var sanki arkamda' dedim. Yasin de kendinden emin bir şekilde bana 'Olabilir, onlar zaten bizden' dedi. Şu anda bana gösterseniz teşhis ederim. Ben Akbank görüntü kayıtlarının bu iki kişinin görüntülerinin tespit edilmemesi için silindiğini sanıyorum." Bu ifadeden sonra da savcılık bu kişilerin bulunması harekete geçti. Savcı, bu kişilerin bulunup ifade vermeleri için emniyete talimat verdi. Akbank ATM'sinin kamera görülen üç kişinin cinayetle bağlantılı olduklarını daha önce mahkemeye defalarca dile getirdiklerini belirten Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu şunları söyledi: "Akbank kayıtlarının sabah ve öğle saatlerine ait olan bölümü yok. Bu olay Terörle Mücadele Şubesi'nden Selim Kutkan'ın görev süresinde oldu. Görüntüler kaybedildi. Suç duyurusunda bulunduk, sonuç çıkmadı. Akbank ise tüm kayıtları polise verdiğini söylüyor.
Vatan


EKONOMİ

Gram Altın 89, 2812-89, 3226                             
ABD Doları 2, 2626-2, 2628/  Euro 2, 8206 -2, 8235/ İngiliz Sterlini 3, 5571-3, 5619                 

Kimse Artık Zan Altında Kalmaz
Rant vergisi uygulamasında detaylar belli olmaya başladı. Artık mevcut imar durumunu değiştirerek elde edilen imar artışından sağlanan gelirin yüzde 40'ı vergiye gidecek. Rant vergisinin haksız kazançların önüne geçeceğini belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, "Gerçekten hakkıyla yapılırsa sektöre ciddi katkıları olur. Sektöre karşı kötü algı kırılır, kimse zan altında kalmaz. Kirli ilişkiler de sona erer. Hatta bunu geçmişe dönük yapsalar önemli bir vergi geliri de sağlanır" dedi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik de rant vergisini destekledi ancak kamunun tek taraflı düşünmemesi gerektiğini söyledi. İmar artışından vergi alınmasını doğru bulan Çelik, "Her zaman imar artmıyor, bazen düşüyor. O zaman düşüşte de kaybedilen bedel ödenmeli. Madem adalet gelecek bu tek taraflı olmamalı" dedi. Çelik, son 10 yılda hangi bölgede sonradan imar artışı olduğunun ve kimlerin kasasına fazla para girdiğinin hesaplanmasını önerdi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da uygulamanın Avrupa ülkelerinde örnekleri olduğunu belirtti. Rant vergisini vicdanları rahatlatan bir uygulama olarak gören Durbakayım, "Eskiden şerifiye vergisi ile zaten rant vergisi ödenirdi. Sonra bu ortadan kalktı, şimdi yeniden yapılıyor. 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi büyük projelerde 75 milyonun hakkı varsa piyango bir kişiye vurmamalı. Kamu gereken vergiyi elbette almalı" dedi.
Hürriyet

Sondaj Müjdesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu'nun galası ve Türkiye Petrollerinin 60. yıl resepsiyonuna katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Ocak ayı içerisinde inşallah Batı Karadeniz'de yeni bir sondaja başlayacağız. Bu noktada yerli bir petrol sondaj platformunun yapılması ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Bu platformu da hamdolsun tersanelerimizde yapabilecek güce sahibiz. Bunun da müjdesini vermek istiyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İç Güvenlik Reformu'na ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. İç Güvenlik Reformu ile yapılacak düzenlemelerin tamamen toplumun düzenini korumaya, huzurunu sağlamaya yönelik olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Bu düzenlemeyi bozmaya gayret edenler, bunun yegane sorumlusu olur. Halkı sokağa dökmek isteyenler yargıdan kurtulamayacaktır. Molotofkokteylleriyle bu ülkede siyaset yapamayız. Böyle bir siyaset yapılamaz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Devlet bunlara karşı belli yaptırımlar hazırlamak durumundadır. Şu anda hazırlanan paket böyle bir paket. Hayırlı olsun diyorum."
Türkiye

Ali Babacan: Yıllıklandırılmış Büyüme % 3.2
Olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimin azalmasının büyümeyi sınırlandıran bir etken olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Tarım dışı GSYH geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.8 büyüme kaydetmiştir. Olumsuz hava koşulları nedeniyle tarımsal üretimin azalması, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde GSYH büyümesini sınırlandıran bir etken olmuştur. Alınan politika tedbirleri sonucunda 2014 yılı ilk çeyreğinde başlayan iç ve dış talep arasındaki dengelenme sürecinin yılın üçüncü çeyreğinde de devam ettiği görülmektedir. 2014 yılı üçüncü çeyreğinde net dış talep büyümeye 2.5 yüzde puan katkı yaparken; toplam yurtiçi talep negatif 0.8 yüzde puan katkı sağlamıştır. 2014 yılı üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 3.2 büyüme kaydedilmiştir. Bu dönemde cari işlemler açığında kayda değer düşüş gerçekleşmiştir." Babacan, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre ilave 1 milyon 258 bin kişiye istihdam sağlandığını da belirtti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da yaptığı değerlendirmede, "Bugün açıklanan rakamlar, beklentilerimizin altında bir büyümeyi ifade ediyor ancak özellikle imalat sanayisinin büyümesi genel büyümenin üzerinde. Genel büyüme yüzde 1.7 iken, imalat sanayi 2.8, 9 aylık imalat sanayisinin büyümesi ise yüzde 3,5 seviyesinde. İhracatın büyümeye olan katkısı daha belirgin hale geldi" dedi.
Star

Tpao Petrol İçin Angola Ve Mozambik'e Gidiyor
Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini artıran Türkiye, rotayı Afrika'ya çevirdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, hem yurt içi hem de yurt dışında arama yapan bir şirket olduklarını belirterek Afrika'da fırsatlar olduğunu söyledi. Şişman özellikle Orta Afrika'da TPAO olarak çalışacaklarını açıkladı. Edinilen bilgilere göre öncelikli olarak Mozambik ve Angola'da petrol arama faaliyetleri yürütülecek. Öncelik kara sahalarındaki aramalara verilecek. Sonrasında ise açık denizlerde petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri geliştirilecek. Şişman, Türkiye Petrolleri'nin 100 bin varil üreten bir şirket konumuna geldiğini belirtek "10 yılda 11 milyar dolar yatırımı, 18 milyar dolarda geliri olan bir şirketiz. Kendimizi uluslararası şirketlere göre ayarlamamız gerekiyor. 2023 hedeflerimiz var, üretim ve rezervlerin ikiye katlanmasına yönelik. Birkaç yıl sonra hedefler yukarı yönlü revize edilecektir" dedi. Şişman, Türkiye'nin petrol ve gazını karşılamak isteyen bir şirket olduklarını söyledi. Şişman 'Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Konferansı'nda yatırımlar ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kara ve deniz yatırımlarının devam edeceğini dile getiren Şişman "Karadeniz'de 6 kuyu açmıştık. 2015 ilk çeyrekte de Şile kuyusu açılacak. Karadeniz'den beklentimiz var" diye konuştu. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde ciddi teknolojik değişimler olduğunu ifade eden Şişman "Yeni yatırımlar için petrol fiyatları önemli olacak. Politik riskler ve anlaşmazlıklar var. Riskler potansiyel olarak fırsata çevrilir mi bunu düşünmek lazım. Fırsat olarak yeni teknoloji ve Afrika var. Düşen petrol fiyatları yeni projeler için de bir fırsat" değerlendirmesinde bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin arz güvenliği problemi olmadığının altını çizerek kurulu gücün 12 yıl öncesine göre 2 kat artış gösterdiğini söyledi. Petrol fiyatlarında enteresan bir şekilde düşüş olduğunu dile getiren Yıldız "Petrol fiyatlarının düşüşüne Türkiye Petrolleri üzülebilir. Ancak ülke olarak kazancımız fazla. TP'nin cirosu 3.3 milyar dolar olsaydı bir yıl böyle devam ederse 1.2 milyar dolar azalacak. 5.5 aylık dönemde fiyat düşüşlerinden kaynaklanan vatandaşa peşin ödenen rakam ise 6 milyar dolar" dedi.
Star

Ovp Sonunda Bütçe Fazla Verecek
TBMM Genel Kurulu'nda 2015 yılı bütçe görüşmeleri başladı. 13 gün sürecek bütçe maratonunun dün başlayan bölümünde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı sunumda ilk olarak küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Küresel krizin üzerinden 6 yıl geçtiğini, ancak küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı sorunlar olduğunu ifade eden Şimşek, kriz öncesi dönemlere henüz dönülemediğini söyledi. Türkiye'nin 2014'te yüzde 3.3 büyümesini beklediklerini kaydeden Şimşek "2015 yılında ise küresel ekonomide beklenen toparlanma, Türkiye'nin ticaret ortaklarındaki büyümenin hızlanması, iç talepteki canlanma ile büyümenin yüzde 4 olmasını öngörüyoruz" dedi. Şimşek, orta ve uzun vadede, siyasi istikrar, güçlü kamu mali dengeleri, sağlam bankacılık sektörü, dinamik Türk özel sektör, genç nüfusumuz, sağlıklı hanehalkı bilançosu, başarılı ihracat pazar çeşitlendirmesi, esnek kur rejimi ve makroihtiyati politikaların büyümeyi destekleyen ve dış şoklara karşı Türkiye'yi dirençli kılan unsurlar olmaya devam edeceğini bildirdi. Küresel ekonomiden ve bölgesel sorunlardan az etkilenmek için güçlü mali dengelerle istikrarı önceliklendirdiklerini ifade eden Şimşek, şunları söyledi: "Birçok ülkenin kamu açıklarının ve borç stoklarının yüksek seyrettiği bir dönemde güçlü kamu mali dengeleri Türkiye'yi diğer ülkelerden pozitif yönde ayrıştırmakta ve çıpa görevi görmektedir. Türkiye genel devlet açığında, küresel kriz yılı olan 2009 hariç, son 10 yıldır Maastricht Kriterini sağladı. 2002 yılında yüzde 10.8 olan genel devlet açığının GSYH'ye oranını 2014 yılında yüzde 0.8 olmasını bekliyoruz. Bu oran Maastricht Kriterinin üçte birinden ve gelişmekte olan ülkeler ortalamasının yarısından azdır. Orta Vadeli Program dönemi sonunda ise yüzde 0.1 ile genel devlet fazlası vermeyi hedefliyoruz. Diğer taraftan 2002 yılında yüzde 74 olan AB tanımlı borç stokunun GSYH'ye oranını 2014 yılında yüzde 33.1'e, program dönemi sonunda ise yüzde 28.5'e indirmeyi hedefliyoruz."
Star

2015'in İlk 4 Ayında Enflasyon Sert Düşer
2015 yılı para ve kur politikalarına ilişkin metnin sunumunda konuşan Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı, "Mevcut şartlar önümüzdeki yıl için verdiğimiz yüzde 6.2'lik enflasyon tahmininin dahi altında gerçekleşme olabileceğine işaret ediyor" dedi ve ekledi: "Gerek finansal istikrar komitemizin dış dengeyle ilgili gerçekleştirdiği çaba gerekse yeni oluşturulan gıda ve tarımsal ürün izleme komitesinin göstereceği çaba çok faydalı olacak." Başçı enflasyon konusunda "Verilere bakıldığındaki ilk intiba yüzde 8.9'un altında bir gerçekleşme olacağına işaret ediyor" dedi. Ocak, şubat, mart ve nisan aylarında enflasyonda 'kuvvetli düşüş mümkün' diyen Başçı, "Ancak bu böyle oldu diye biz bir anda politikamızı gevşetmeyeceğiz" diye konuştu. Başçı, enflasyonun önümüzdeki yıl özellikle emtia, petroldeki son gelişmeler sonucunda yüzde 5'e oldukça yakın bir seviyede gerçekleşmesinin mümkün olduğunu da belirtti. Petroldeki her 10 dolarlık düşüşün 0.4-0.5 puanlık enflasyonu düşürücü etki yaptığını belirten Başçı, "Bu fırsatı kullanıp enflasyonu kalıcı bir şekilde yüzde 5'e düşürmek için kullanmamız gerekiyor" dedi.
Akşam

Doğu Afrika'nın Girişine 'Mini Türkiye' Kurulacak
500 milyonluk Afrika pazarındaki etkinliğini artırmayı hedefleyen Türkiye, bölgeye giriş noktasındaki ülkelere odaklanıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci beraberindeki 100 kişilik işadamı heyetiyle Doğu Afrika'nın giriş kapısı Cibuti'ye bir iş seyahati düzenledi. Cibuti'ye bir 'Özel Ekonomik Bölge' kurulması için iki ülke ekonomi bakanları arasında bir anlaşma imzalandı. Türk iş dünyası bu anlaşmayla içerisinde bütün sektörlerin bulunduğu bir özel ekonomi bölgesi inşa edecek. Anlaşmayla genişletilebilecek ve 500 hektardan küçük olmayan bir arazi 99 yıllığına Türkiye yararına kiralanacak. Birçok ülkenin askeri üssünün yer aldığı Cibuti'de düzenlenen işbirliği anlaşmasının imza töreninde konuşan Zeybekci, "Biz buraya askeri üs değil, ekonomik üs kurmaya geldik. İki kardeş ülke gibiyiz. Yatırımlardan Türk işadamları kadar Cibuti'nin de kazanmasını istiyoruz" dedi. Zeybekci, şunları kaydetti: "Sizleri de yatırıma bekliyoruz. Bu düşük bir rakam. Bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayarak bunu rahatlıkla artırabiliriz."
Akşam

DÜNYA
İşkence Raporu Abd'yı Böldü
CIA'nın 11 Eylül Terör Saldırıları sonrası 2001-2008 arasında terör şüphelilerine yönelik işkence yöntemlerine dair Senato İstihbarat Komitesi Raporu ülkeyi ikiye böldü. Komite'nin Cumhuriyetçi azınlık üyesi Senatör Saxby Chambliss ile 5 partili sadece Demokrat Komite üyelerinin yazdığı 6 bin sayfalık bu rapora karşı 100 sayfalık bir cevap yazdı. Cumhuriyetçiler, raporun özensiz ve partizan bir dille yazıldığını, gerçekleri de çarpıttığını savundu. CIA'nın eski yöneticilerinden de rapora tepki geldi. İstihbarat kuruluşunun eski üç başkanı George J. Tenet, Porter J. Goss, Michael V. Hayden ile üç başkan yardımcısı John E. McLaughlin, Albert M. Calland ve Stephen R. Kappes, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesine cevap mahiyetinde ortak bir yazı yazdı. Yazarlar CIA'nın sorgu yöntemlerinin hayatları kurtardığını savundu. Komite raporunun yalnızca Demokratik çoğunluk üyeleri tarafından hazırlandığına dikkat çeken yazarlar, böylece önemli bir kamu sorununun dengeli ve ciddi ele alınarak sunulma fırsatının kaçırıldığını savundu. CIA de sitesinde bir cevap yayınlayarak ilk aylardan itibaren programın önemli yanlışları olduğunu kabul ederken, El Kaide elemanlarının yakalanmasında katkıları olduğunu savundu. Cumhuriyetçi Parti'nin eski Başkan adayı Senatör John McCain, partisinde işkence raporuyla ilgili farklı görüş bildiren en önde gelen siyasetçi oldu. McCain, CIA'nın faaliyetinin ulusal onuru lekelediğini, çok fazla zarar verdiğini ve çok az fayda sağladığını kaydetti.
Hürriyet

İşkence Yapan Hesap Vermeli
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) 11 Eylül sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair Senato İstihbarat Komitesi raporunun açıklanmasının ardından BM'den açıklama geldi. BM İnsan Hakları ve Terörle Mücadele Özel Raportörü Ben Emmerson, raporda Bush yönetiminin üst düzey temsilcilerinin planlı bir şekilde sistematik suçlar ve uluslararası insan hakları ihlallerine izin verdiğinin görüldüğünü belirterek, sorumluluğu olan herkesin yargılanmasını istedi. Eski ABD Başkanı George Bush ise CIA'in işkencelerini savunarak, "Bizim için CIA'de çalışan kadın ve erkekler bir şanstır. Bunlar vatansever insanlardır" dedi.
Türkiye

Çin 'Sinek' Ve 'Kaplan' Avlıyor
Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından geçen hafta açıklanan 2014 yılı 'Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 175 ülke arasında 100'üncü sırada bulunan Çin, yolsuzluğa bulaşan bürokratları tek tek cezalandırıyor. Çin Devlet Başkanı Şi göreve ilk geldiğinde, 'kaplanlar' olarak tanımlanan üst düzey bürokratlardan, 'sinekler' diye bilinen alt düzey bürokratlara kadar herkesin yolsuzluktan kaçınması gerektiğini ve ülkedeki yolsuzluğun kökünü kazıyacağını vurgulamıştı. Ülkede yolsuzlukla mücadele kampanyası başladıktan 75 milyon kişi soruşturma geçirdi. Çin'de üst düzey generallerden, ülkenin "dokunulmazı" olarak da bilinen politbüro üyelerine kadar 702 yetkili suçlu bulunarak idam ve müebbetin de aralarında bulunduğu çeşitli cezalar aldı. Tutuklananlar arasındaki bir zamanların en korkulan kişi olan, 'güvenlik çarı' olarak da bilinen eski politbüro daimi üyesi Cou Yongkang, Şi'nin "kafeslediği en büyük kaplan" olarak değerlendiriliyor. Suçlu bulunan 702 yetkiliden 49'unun 'kaplan' diğerlerinin ise 'sinek' olduğu belirtiliyor. Eski politbüro üyesi Bo Şilay müebbet, eski Demiryolları Bakanı Liu Cıcün rüşvetten, Ulaştırma İdaresi eski Başkanı Cang Şuguang da yolsuzluk gerekçesiyle iki yıl ertelemeli idam cezası
Vatan

'Obama Nasıl Olsa Gidecek'
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye yönelik eleştirileri nedeniyle Washington'un tepkisini çeken İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya'alon bu kez de Başkan Barack Obama'yı hedef alan sözleriyle gündemde. Ya'alon geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Batı Şeria'daki Guş Etzion yerleşiminde liseli gençlerle kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Ya'alon yerleşim inşaatlarının durdurulmasına yönelik bir soru üzerine, İsrail'in "Obama'nın görev süresinin dolmasının ardından yeni yerleşim inşaatlarına hız vereceğini" söyledi. İsrail Ordu Radyosu'nun haberine göre olay, bazı öğrencilerin Ya'alon'un konuşmasını cep telefonlarıyla kaydetmesinin ardından ortaya çıktı. Ya'alon, basına kapalı bir toplantıda Kerry'nin Ortadoğu barışı için sarfettiği 'peygambervari' tavırlarından sıkıldığını söylemişti. ABD'li yetkililer tepki olarak, Ekim ayında Washington'u ziyaret eden Ya'alon'la görüşmemişti.
Vatan

Barbarlık Dizboyu
İsrail zulmü can almaya devam ediyor Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ziyad Ebu Ayn, Batı Şeria'da düzenlenen protesto gösterileri sırasında bir İsrail askerinin göğsüne dipçikle vurması sonucu hayatını kaybetti. Bakanlık statüsündeki komisyonu yöneten Ebu Ayn'ın dipçik darbesiyle yere düştükten sonra hastaneye kaldırılırken yolda öldüğü açıklandı. Filistinli Bakan'ın kalp hastası olduğu ve sert müdahalenin kalp krizini tetiklediği öğrenildi. Ziyad Ebu Ayn'ın ölümü nedeniyle Filistin'de üç günlük yas ilan edildi. Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yürütülen soruşturma sonucunda gerekli uygulamaların yerine getirileceğini açıkladı. İsrail'in Filistin halkına yönelik ihlallerini sürdürmesini kınayan Abbas, Filistinli Bakan'ın maruz kaldığı müdahaleyi, "Vahşice saldırı. Susulması ve kabul edilmesi mümkün olmayan barbarca bir eylem" olarak nitelendirdi. Ziyad Ebu Ayn'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili, Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada "İsrail askerlerinin kötü muamelesi sonucunda yaşanan olaydan dolayı İsrail'i şiddetle kınıyor ve olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturularak sorumlularının adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz" denildi. Öte yandan BM ve AB derhal ve bağımsız şekilde soruşturulması için çağrı yaptı.
Akşam

POLİTİKA

'Çözüm Tam Saha Prestir'
MHP lideri Devlet Bahçeli, 2015 bütçe görüşmelerindeki konuşmasında çözüm sürecini ve hükümeti eleştirdi. "Çözüm sürecinden oldukça rahatsızız" diyen Bahçeli şunları söyledi: "Çözüm ezberine takılan iktidar ve bölücü çevreler dibe sürüklendiğimizi görmekten acizdirler. 'Çözüm'le kastedilen nelerdir? Sorun terörse bunun çözümü tam saha pres, hainlerin kökünü kurutacak mücadele azmini sergilemektir. Terörden jest bekleyerek hiçbir meselinin çözülemeyeceğini söyledik. Geçmişte ne zaman çözüm sloganları atılsa ya insanımızdan ya da toprağımızdan olduk, tıpkı bugün gibi. PKK denilen insan kasapları ile Türkiye'yi masaya yatırmak çözüm müdür? "Türkiye eriyor, millet tahrip ediliyor, vatan tartışılıyor, hainler baş tacı yapılıyor, hala 'durmak yok yola devam' mı diyeceksiniz? Bölmek isteyenlerle, 'böldürmem' diyenlerin karşılaşması vuku bulursa nelerin olacağını milletvekilleri hiç düşünmüşler midir?" AK Parti iktidarları döneminde 13 bütçe yapıldığını belirten ve bütçeler üzerinden hükümeti eleştirmeyi sürdüren MHP lideri Bahçeli, şöyle konuştu: Ekonomi politikaları görünmez el metaforuna bel bağlamışsa sorun büyüktür. Zenginleşen, köşeyi dönenlerin nasıl bu duruma geldiklerini görmek için 17-25 Aralık'ta deşifre olan rezaletlere bakmak yeterlidir. Yalanı meslek edinmiş bir iktidarın en büyük kabusu doğruların haykırılmasıdır. Bütçede öngörülen ekonomik hedefler milletimizin beklenti ve talepleri ile ekonominin reel durumu ile örtüşmemektedir."
Vatan

Kirli Ellerin Parmak İzi Bulundu
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Paralel yapı ile örgüt bağlantısı tespit edildi" açıklamasında bahsettiği istihbarat raporlarının detaylarına Akşam ulaştı. 17-25 Aralık darbe girişimi başarısız olunca gözünü çözüm sürecine dikip ülkede büyük kaos yaratmaya çalışan paralel yapının Doğu ve Güneydoğu'daki kritik olaylarda yönlendirme yaptığı tespit edildi. İstihbarat birimleri çözüm sürecinde ardı ardına gelen eylemleri mercek altına aldı. Özellikle Diyarbakır merkezli eylemlerde paralel yapı izleri tespit edildi. İstihbarat birimleri tarafından ortaya çıkartılan kirli ittifakın detayları rapor edildi. Raporlara göre hedefte önce çözüm süreci ardından hükümet var. 17 ve 25 Aralık'ta deşifre olan paralel yapı toplumun 'yumuşak karnı' olan çözüm sürecini itibarsızlaştırıp başarısızlığa uğratmak için PKK'lı bazı gruplarla işbirliği yaptı. Bölgede yaklaşık 1 yıldır meydana gelen Lice'deki karakol protestosu, Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'ndaki bayak indirme eylemi ve son olarak 6-7 Ekim Kobani olaylarında baş roldeki kişilerin bağlantıları araştırıldı. Yapılan araştırmalarda paralel yapı üyelerinin bu kişilerle bağlantı kurduğu tespit edildi. İstihbarat kaynaklarınca tespit edilen Paralel Yapı - PKK İşbirliği Diyarbakır, Hakkari, Şırnak'ta deşifre oldu. Paralel yapının bu illerdeki PKK'nın gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ni (YDG-H) taşeron olarak kullandığı ortaya çıktı. 1 yıl önce bazı genç gruplar tarafından kurulan ve silahlı hiç bir eylemi bulunmayan bu örgüt paralel yapı ile irtibat kurduktan sonra silahlanmaya ve kanlı eylemler yapmaya başladı. YDG-H'ye paralel yapı üyelerinin lojistik ve istihbari destek sağladığı tespit edildi.
Akşam

Siz de Darbecisiniz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda muhalefin eleştirilerini yanıtladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, darbeci Mısır Lideri Sisi'ye gönderdiği heyet üzerinden yüklenen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: Halep'e bombalar yağarken, Türkmenler, Araplar katledilirken siz heyet gönderip Esed'in elini sıktınız. Nerede zalim varsa onunla problemliyiz. Bizim Mısır halkıyla problemimiz yok. Sayın Kılıçdaroğlu, Mısır'a gidin taksiye binin, Türksünüz diye sizden para almazlar. Ama bizim darbecilerle problemimiz var. Sizinle de problemimiz var, çünkü siz de darbecisiniz. Darbe döneminde Mısır'a heyet gönderdiğiniz için sizi darbecilikle suçluyorum. 1997 senesinden bir belge. Kılıçdaroğlu o dönemde müsteşar yardımcısı ve SSK Genel Müdürü. Kılıçdaroğlu'nun 14 yaşındaki oğlu, 1 Mart 1997'de işe giriyor. O yıllarda emeklilik yaşıyla ilgili düzenleme var. Çocuğunuzu sigortalı yapıyorsunuz, sonra çıkartıyorsunuz. İşte giriş ve çıkış belgesi. Aslı Kılıçdaroğlu, 1976 doğumlu. 1 Nisan 1995'te işe giriyor 30 Nisan'da işi bırakıyor. Ailemle ilgili bir şey söylersen, cevabını alırsın. Kılıçdaroğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızla beni bir şekilde karşı karşıya getirme çabası içinde. Çünkü kendisi Sayın Baykal'la nasıl bir serüven yaşadığını iyi biliyor, bizim de öyle olduğumuzu sanıyor. Bizim Cumhurbaşkanımızla ilişkimiz siyasetle başlamamıştır, siyasetle bitmez, ölümle de bitmez. Bizim siyasi kültürümüzün ve ahlakımızın temel kavramı da vefadır. Biz söz verdik mi mezara kadardır, mezara. 20 Yüzyıl'a girerken devletimizin AK Parti öncesi durumuna bakalım. Devlet-millet aidiyet bağı çökmüştü. Başörtülü kızlar aşağılanıyorlardı. Duyun-u Umumiye memuru gelir karşısına bakanlar ceket iliklerdi. İş dünyası başbakanın ne dediğine bakmazdı. İstanbul Lisesi'nde her Duyun-u Umumiye Kasası'nı gördüğümde Allah millete bir daha yaşatmasın derdim. Siyaset üzerindeki bütün vesayet odaklarını; ister darbe geleneğinden gelen, isterse postmodern ya da başka adlarla paralel yapılarla gelen bütün vesayet odaklarını kaldırdık, kaldırmaya kararlıyız. TBMM'de temsil edilen milli iradenin yerine kimse başka bir güç ikame edemeyecek.
Akşam

Molotofla Siyaset Yapılmaz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu'nda gazetecilerin soruları üzerine, HDP Es Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İç Güvenlik Reformu'na ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. İç Güvenlik Reformu ile yapılacak düzenlemelerin tamamen toplumun düzenini korumaya, huzurunu sağlamaya yönelik olduğunu belirten Erdoğan, "Bu düzenlemeyi bozmaya gayret edenler, bunun yegane sorumlusu olur. Halkı sokağa dökmek isteyenler yargıdan kurtulamayacaktır" ifadesini kullandı. Hükümetin İç Güvenlik Reformu ile atmış olacağı adımın çok isabetli bir adım olduğunu ve milletçe bu adımın yanında durmak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Molotofkokteylleriyle bu ülkede siyaset yapamayız. Böyle bir siyaset yapılamaz. Bunu kabul etmek mümkün değil" dedi. Vatandasın camını, çerçevesini indirenlere sıcak bakamayacaklarını belirten Erdoğan, "Halkımızı, insanımızı, et dağıtmaya giden vatandaşımızı, bu gençleri öldürmeye yönelenlerle beraber hareket edenleri savunamayız. Devlet bunlara karsı belli yaptırımlar hazırlamak durumundadır. Su anda hazırlanan paket böyle bir paket. Hayırlı olsun diyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Akşam

SPOR

Fenerbahçe yönetimi ve futbolcular Borsa Restaurant'ta bir araya geldi. Takımın üzerindeki stresi atmak amacıyla gerçekleştirilen bu yemekte yöneticiler ve futbolcular FB TV'ye açıklamalar yaptı. Başkan Aziz Yıldırım misafirleri olduğu için yemeğe katılamadı. Son derece neşeli bir ortamda geçen yemekte Mahmut Uslu futbolculara yönelik bir konuşma yaptı. Daha sonra FB TV'ye de açıklamalar yapan Uslu şu sözleri sarfetti "Liderin 2 puan gerisindeyiz. Bizim için en önemli şey taraftarımızdır. Bizim üzerimize belli bir takım oyunlar oynanıyor. Hakemlerin bize bakış açıları ortada. Bizim aldığımız penaltılar gündeme kasıtlı olarak getiriliyor. Şu an soyut durumda olan bazı suçlamalarımız var. Somut durumda olmadığı için açıklayamıyoruz. Bu tarz yemekleri Samandıra'da da yiyoruz; ama bu kez farklı şekilde uzun uzun sohbet edelim dedik" diye konuştu. Konu ile ilgili konuştuğumuz Uslu, açıklamalarının bir hissiyattan kaynaklandığını belirterek, "Bize karşı bazı kesimlerden bir tutum olduğunu görüyoruz. Federasyon, hakemler ve medyada bize karşı tutum var. Başka kesimlerden de var. Bu konuda bildiklerimiz soyut şeyler. Somutlaştıramadık henüz,. bu hissiyatımız"
Hürriyet

2000 ruhu 14 yılda tükendi Galatasaray, Fatih Terim yönetiminde 2000'de UEFA Kupası'nın hemen ardından Lucescu ile Süper Kupa'yı almıştı. Daha sonraki yıllarda zaman zaman çeyrek finale de çıkan Cim- Bom, bu sezon tam bir hayal kırıklığı yarattı. Türk takımları arasında en fazla gol yeme rekorunu kırarken, Avrupa'ya erken veda etti. Daha önce Beşiktaş'a ait 17 gol yeme rekorunu tarihe gömen Galatasaray - 15 averajla maçlarını noktalarken, bu sezon Avrupa Ligi'nde 8 grubun en kötü takımı da oldu. Sadece 1 puan toplayabilirken, galibiyet sevincini hiç yaşayamadı. Sarı-Kırmızılı ekip 1993-94 sezonunda başladığı Şampiyonlar Ligi serüveninde 13 sezon boy gösterirken, hiç bu kadar kötü olmamıştı. Lucescu ile 2 aşamalı grupta oynanan 2000-01 sezonunda 14 maçta 24 ile bu sezon geride kaldı gibi gözükse de o zaman maç başı 1.71 olan gol ortalaması, bu kez 3.16 oldu. Cim-Bom bundan önceki 12 sezonda 3 gol ortalamasına hiç çıkmamıştı ve UEFA Kupası'nı aldığı 1999-2000 sezonunda toplam 17 maç oynarken 19 gol yemişti. Bu rakama bu sezon 6 maçta ulaşıldı.
Star

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'nın çatı montajının başlaması nedeniyle yapılan törende açıklamalarda bulundu. İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, yöneticiler Umut Güner, Ahmet Ürkmezgil, Emre Kocadağ ve işçilerin katıldığı törende konuşan Kartal'ın Başkanı, çatı inşaatının başlaması nedeniyle kurban kestiklerini belirtip "Kaba inşaattan çıkıp, çatı inşaatına başladık, çok zorlansak da iyi gidiyoruz. Allah bir an evvel stadı bitirip, teslim etmeyi nasip etsin" dedi. Orman, "Hızlı olarak artık çatı imalatı başlıyor, ondan sonra çim imalatı başlayacak. Bittiğinde dolu tribünlere oynayacağımızı düşünüyorum. Bir şeyler hissettirmemeye çalışsak da aynı anda bütün takımlarımızı finase edebilmek, geçmişten gelen ödemelerimizi ve stat yatırımımızı yapmak zor bir süreç. Bütün kulüpler mali sıkıntı içinde. Fakat bizim gibi büyük yatırım yapan yok. Onların bütün yatırımlarını devlet finase ediyor. Biz kendimiz finanse etmek zorundayız. Allah yardım ediyor" diye konuştu. Siyah-Beyazlılar'ın Başkanı, "100 milyon lira barajı aşıldı mı, stat ne zaman tamamlanacak?" şeklindeki bir soru üzerine, "Aşıldı, daha üstüne çıktık. Tarih vermek istemiyorum. Aklımızda bir tarihimiz var. Ancak kamuoyu bunun güzelliğini konuşmaktansa tarihini konuşmaya başlıyor. Her şeyi eşdeğer yapmak zorundayız. Ferrari'nin parasını ödemek zorundayız. 5 taksit kaldı. 20 milyon verdik, 5 milyon lira daha vereceğiz" açıklamasında bulundu.
Star

Hücumda istediği atışları bulamayan G.Saray karşısında Mazeika ve Shakur'a sayılar üreten Neptunas, ilk çeyreği 22-18'lik üstünlükle tamamladı. 2. çeyrekte Litvanya ekibi, Butkevicius'un 3 sayılık basketiyle 13. dakikada farkı 7'ye çıkardı: 27-20. Erceg'in sayılarıyla rakibini yakalayan G.Ssaray LH, 8-0'lık seriyle 15. dakikada öne geçti: 27-28. Ama hücumda top kayıpları yaşayan Cimbom'un hatalarını değerlendiren Neptunas, soyunma odasına 40-37 önde gitti. TEMSİLCİMİZ Young'ın pota altından bulduğu basketlerle 3. çeyrek başında tekrar öne geçti: 40-41. Fakat boyalı alandan sayılar üreterek üstünlüğü tekrar eline alan Neptunas son çeyreğe 63- 60 üstün girdi. HÜCUM ribauntlarından elde ettiği sayılarla farkı açmaya devam eden Litvanya temsilcisi, son 2 dakikaya girilirken farkı çift hanelere taşıdı: 80-69. Son bölümde rahat oyununu sürdüren Neptunas, 82-72 kazandı. BU skorla 9. maçında 4. galibiyetini elde eden Neptunas, son haftaya avantajlı girdi. G.Saray Liv Hospital ise 6. yenilgisini aldı. Sarı-kırmızılılar son hafta Olympiakos'la İstanbul'da karşılaşacak. G.Saray, TOP 16'ya kalabilmek için bu maçı kazanıp rakiplerinin kaybetmesini bekleyecek.
Vatan


--
Yeni Toplum Dergisi - yenitoplumdergisi@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme